HUIS CLAME eerders adres irijzen kken NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 08* Jaargang GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen FEUILLETON. ’RIJZEN ledinging. NHANDEL tokvisch üeevisch. i Gerookte Schoenmaker Ns. 17518 „De Stille Wachters" Maandag 27 Öatober 1830 Jr. FYFFES e speciale ons 10 ets. •rrels p.o. 8 et. per ons 8 ets. ;e koek 20 ets. ;ts. 70 IPARATIEI autoriteiten voerden het onze paarden er overheen rWAREN. (KEN T. RUIS (Wordt vervolgd.) te gevaarlijk achter elkander te hoeven der dieren losge- leeft het nieuwe 'klaard, dat alle EITZSTRAAT 22, Kort Haarlem. iet Zondagsblad „oper geschiedt BLIK., elige prijzen. )NEN EN L.30 samen, i Comestibles, velend, )OM Oorspronkelijke roman door HERM. N v. d. VOORT. Nadruk verboden. begrijp niet waar je de kracht van- f loon 726 telen, 30 onmogelijk is het niet, daifcin Brazilië thans een dictatuur zal worden ingesteld. Als hoofd daarvan wordt reeds nu generaal Tasso Fragoso genoemd. Ook wordt reeds een grootsch hervormingsplan der voor- loopige regeering aangekondigd, dat onder meer de opheffing zal meebrengen van de grondwet, die in 1925 tot stand kwam en die als demagogisch en jfiespotisch wordt voorgesteld. Overigens Braziliaansche kabinet v< internationale verplichtingen, die Brazilië tot dusver op zich heeft genomen, zullen worden nagekomen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.2&. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer O.M, Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer ge reduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boeidiande- laren, Advertentie bureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. fiOEDSCHE COURANT. -- A DDT I I? Da oorlogssohulden. Zullen zii geschrapt worden. Het ontwapeningsvraagstuk. De revolutie heeft in Brazilië gezegevierd. De beschieting van het s.s. Baden. meriting, dat, zoowel wat do Amerikaaneche regeering als een groot deel der openbare meening betreft, het vraagstuk der interna tionale ontwapening in het middenpunt der belangstelling staat. Gelukt het op dit ge bied beslissende vorderingen te bereiken, dan zal dit ook niet zonder invloed blijven op de houding der Vereen igde Staten te genover de andere groote internationale vraagstukken. In Brazilië is het Zaterdag tot een beslis- senden ommekeer gekomen, door het over- loopen der hoofd st edelijke bondstroepen naar de opstandelingen. Het garnizoen van het belangrijke fort Copacavana liet Washington Luiz eveneens in den steek ,welk voorbeeld nog door an dere regimenten werd gevolgd, terwijl bo vendien duidelijk werd, dat ook de marine gemeene zaak met de rebellen maakte. On der leiding van generaal Menna Barreto, die volgens zijn zeggen ernaar streefde verder’bttoedvcrgietetn in Brazilië te voor komen, is toen een voorloopig bestuur in het leven geroepen. Hij heeft onverwijld door middel van een proclamatie beide par tijen ertoe aangespoord in den vervolge slechts de zaak van den vrede te dienen en onmiddellijk af te zien van alle wapenge weld en verdere vijandelijkheden. Een van Barreto’s eerste daden, die aan de instelling vair het nieuwe bewind voor af ging, bestond hierin, dat Washington Luiz een ultimatum werd gesteld, waarin van dezen werd geëischt dadelijk af te tre den. De president aarzelde in den beginne maar toen hij hoorde, dat hij ook niet lan ger op de marine kon rekenen, zwichtte hij tenslotte. Hiertoe zal ook wel hebben bij gedragen, het feit, dat generaal Barreto bij het paleis verscheen met een ferme troe penmacht. De berichten uit Rio de Janeiro gewagen alle van groote vreugde over de verande ring, die zich heeft voltrokken, een vreug de, die zich ook wel hier en daar averechts heeft geuit, daar verschillende krantenbu- reaux in brand zijn gestoken en ook ver dere verwoestingen zijn aangericht. Afge- zien van brandstichtingen en plunderingen schijnen er geen verdere ongeregeldheden te zijn voorgevallen de telegrammen reppen er in elk geval niet van, dat bloed is ge vloeid. Ook in Sao Paolo heeft de revolutie haar beslag gekregen, nadat op het regeerir.gs- paleis de witte vlag is geheschen, zoodat de overwinning der rebellen 'thans volkomen is, daar nauwelijks aan te nemen is, dat de bondstroepen zich nu nog langer in Parana zullen kunnen handhaven. Hoe de toestand zich nu verder zal ont wikkelen, ia moeilijk te voorspellen, maar woeld, rolden stukken steen van verschil lende grootte in een voortdurende lawine naar beneden. Het einde der helling was nog een tachtig meters van hen verwijderd, en nogmaals moest Benoit achter blijven daar de weg weer te smal werd. Het last paard was aan Carew’s paard vastgebonden en hij bracht deze twee dieren het eerste naar boven. Toen hij den rand bereikte, deinsde hij een stap achteruit en hield en klimmende paarden met een woesten ruk tegen. Vlak aan zijn voeten gaapte een bree ds, kratervormige afgrond van duizelingwek kende diepte. Kom maar hooger Archy riep hij naar beneden, doch wees voorzichtig en houd je paard in bedwang! Ik sta hier voor een ongeveer tweehonderd meter diepen afgrond. Behoedzaam leidde hij de paarden naar een breeder gedeelte en drong hen dicht tegen den rotsmuur aan. Benoit kwam even eens veilig boven en huiverend keek hij naar omlaag. Allemachtig, wat een diepte, zei hij verschrikt, maar wat ligt daar? Verdraaid Henry, daar ligt een paard, neen een ka meel is het! Carew keek in de aangegeven richting en werkelijk, op den halfdonkeren bodem zag hij het kadaver van een kameel liggen. Het is een van de dieren van onze vijanden, zei hij, zijn kijker voor de oogen brengend. Het zadel zit er nog op. Het stomme dier is waarschijnlijk van hetzelfde punt waarop wij nu staan, naar beneden getuimeld. Een waarschuwing voor ons, om voorzichtig te zijn. Wij zulle»*hier even rusten voordat we verder gaan. Omtrent de beschieting van het Duitsche s.s. Baden, tijdens de relletjes in Sao Paolo wordt gemeld dat er 27 dooden, 25 zwaar- en ongeveer 30 lichtgewonde^ te betreuren zijn. Onder de dooden bevindt ^ich een Duit- scher, de stoker Muller, De'werigen zijn Spanjaarden. Ook de zwaargewonden zijn voor het grootste deel Spanjaarden, zoo mede zes Duitschers. De Baden zal na reparatie de reis naar Buenos Aires voortzetten, f De Braziliaan sche regeering heeft zich 'bereid verklaard de slachtoffers op staatskdpten ter aarde te doen bestellen. Het schip had om 19 uur de haven verlaten, zoodat Fe vlag niet was uitgestoken. BUITENLANDSCwNIEUWS. DU1TSCHLAND. Weer een mty^amp. Thans in het Saargebied. Meer dan honderd dooden. Op den dag van de begrafenis der Slacht offers van de mijnramp te Alsdorf heeft bij Friedrichshal in het Saargebied op de mijn Maybach opnieuw een ernstig mijn-ongeluk plaats gehad door een ontploffing van mjjn-- gas. Op het oogenblik van de ontploffing wa de» 90 mijnwerkers in de mijn aan het werk daarvan zyn tot dusver slechts acht door de reddingskolonnes gevonden, zoodat er nog 82 man in de mijn ingeeloten zijn. Van de acht geredden waren er vijf zwaar ge wond, terwijl een der gewonden enkele uren na zijn redding in het ziekenhuis overleed. De reddingswerkzaamheden worden met koortsachtige haast voortgezet, daar men hoopt, nog een aantal der ingesloten mijn werkers levend te voorschijn te kunnen brengen. Uit die mijn stijgen onafgebroken rook wolken op. Een reusachtige menschenmenigte ver- dirong zich in de omgeving. Een groot schaftlokaal bij de mijn heeft men in gereedheid gebracht om er de doo den neer te leggen. De vermoedelijke oorzaak. Met zekerheid1 valt omtrent de oorzaak van de ramp nog niets te zeggen, doch vol- Een half uur bleven ze zittenen toen be gon een tocht, dien zij nimmer meer zouden vergeten. Het door de natuur gevormde plateau liep opeens met een scherpe bocht uit op een smallen rand, die zich tegen een steilen, hoogopstaanden rotswand om den geheelen afgrond heen slingerde. Dit was de weg, dien zij moesten volgen. Een weg kon men het eigenlijk niet noemen. Een hobbelige rand, op sommige plaatsen zóó smal, dat twee inenschen er elkander nauwelijks zou den kunnen passeeren. En daar was de on bekende vijand met kameelen overheen ge trokken Ik krijg werkelijk respect voor hen, zei Benoit. Het zijn kranige kerels, om dat met zoo’ii colonne te durven. Moed behoort er zeker toe, antwoordde Carew, maar hun rijdieren zij» ongetwij feld aan dergelijke halsbrekende toeren ge wend. Toch moeten we zien te brengen. Maar dit was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Carew’s paard krabbelde angstig snuivend achteruit, toen hij aan de teugels trok Het dier besefte ’t groote gevaar, en weigerde halsstarig het veilige plateau te verlaten. Carew wreef hem kalmeerend over den neusmet zachte woordjes probeerde hij den hengst vooruit te krijgen, doch tever geefs. Met wijd uitgespreide pooten bleef het paard brieschend staan. Zal ik het eerst eens probeeren, vroeg Benoit. Carew weifelde even. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looj Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. In tere. 82; gens het mijnpersoneel zelf zou een benzol- locomotief uit elkaar zijn gesprongen, het geen wederom een mijnontploffing ten ge volge zou hebben gehad. Naar verluidt, ware» er in totaal 778 mijnwerkers afgedaald in de mijn Maybach en van hen hebben er 087 veilig de opper vlakte bereikt, zoodat, er nog 91 ingesloten waren. De oorzaak van het ongeluk te Friedrichsthal is de ontploffing i» Sen ben- zaMoeomoWef op <fe vierde verdieping van de mijn, ammiddellyk gevolgd diQor een ex plosie van mijngas. Hierdoor werden groote verwoestingen aangericht. Nadat tegen zes uur de eerste doode ge borgen was, steeg het aantal Slachtoffers tegen 21 uur tot 19 en te 22 uur ’s avonds werd medegedeeld, dat de ingesleten arbei ders waarschijnlijk opgegeven moeten wor den. Een groot deel van de arbeiders, die de schacht verlaten hebben, heeft zich vrij willig opgegeven om aan het reddingswerk deel te néfhen. Het opruimingawerk is in vollen gang. De ramp heeft, zooals begrij pelijk is, te Friedrichsthal groote verslagen heid veroorzaakt. De Franschc lezing van het ongeluk. De secretaris-generaal der Domaniale Saarmijnen, Raspail, heeft in de Fransche pers een verklaring gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt, dat de schade te Fried- richsthal aanzienlijk is. Niettemin staat het vast, dat de myn zelf gered is. De oorzaak van de ram,p staat nog niet vast. Men ver moedt echter, dat men te doen heeft injeJ; een explosie van het beruchte ontplofbare my'ngas, het „Schlagwetter”. De ontploffing ging gepaard met een begin van brand. Wanneer het ongeluk niet nog groot eren omvang heeft aangenomen, is dat niet in de laatste plaats te danken aan het koel bloedig optreden van den chef-ingenieur en eenige opzichthoudendê emplloyé’s, die on middellijk naar de plaats van den brand liepen en door middel van een pomp schachtwater op het vuur wierpen. Op het oogenblik van de ramp bevonden zich 700 arbeiders in de Maybach-mjjn. Men merkte pas, dat er iets gebeurd was, door de sterke rook-ontwikkeling in de mijn. De ontploffing zelf hadden Slechts weinigen gehoord. Toen het alarmsignaal ging, werden de mijnwerkers met de grootste snelheid, waarmee de kooien opgehaald konden wor den, naar boven gebracht. In tegenstelling tot AJ&dorf heeft men hier bijna onmiddel lijk kunnen coiutroleeren, hoeveel man er op het appel ontbraken. Het bleken 110 man te zijn. De slachtoffers waren te werk gesteld in de 600 meter verdieping. De vermoedelijke oorzaak. Omtrent' de oorzaak van de ramp doen allerlei geruchten de ronde. Het vermoeden dat een benzol-locomotief in een dwarsgang van de vierde verdieping zou zijn ontploft, is onjuist gebleken, aangezien, naar van de Als je denkt dat je het kunt, zei hij ein delijk, ga dan je gang. Maar wees toch vooral voorzichtig. Benoit antwoordde niet. Bleek, maar vast- beraden trok hij zijn paard langs de beide andere, en wonder boven wonder, volgde liet dier hem onmiddellijk. Het sukkelde kalm achter zijn meester aan op den ge vaarlijken weg. Waarschijnlijk was het paard evenals de kameelen van hun tegenstan ders, uit bergstreken afkomstig. Carew trachtte nu zijn paarden vooruit te krijgen en het gelukte. Hoewel aarzelend en hevig snuivend volgden ze hem toch. Carew’s paard bleef echter zenuwachtig en toen een steentje onder zijn hoeven wegschoot, stei gerde het wild. Met inspanning van al zijn krachten, kon de jongeman maar net een ontzettend ongeluk voorkomen. Met z’n Volle gewicht hing hij aan de teugels. Weer ach teruit Loopend, hield hij de riemen met bei de handen vast. Groote zweetdruppels parel den op zijn voorhoofd. Als de paarden in den afgrond stortten, zouden zij ook bijna al hun bagage en levensmiddelen kwijt zijn. Benoit had reeds behouden de andere zijde bereikt, toen Carew nog slechts halverwege was. Maar eindelijk was hij het smalste ge deelte gepasseerd en werd de rotswand- iets breeder. Nog een twintigtal passen, en hij stond naast Benoit, die alles met kloppend hart had gadegeslagen. Carew wischte zich het zweet van het ge laat. Ik zou niet gaarne nog eens zoo’n reis je willen maken, zei hij, zijn pijnlijke armen uitstrekkend, ik heb ze er letterlijk over moeten sleepen. zijde der Mijndirectie wordt medegedeeld, op de Maybach-myn slechts door samenge perste lucht gedreven locomotieven ge bruikt worden. En zoo komt men weer terug op de aanvankelijke veronderstelling dat de ramp veroorzaakt is door een „Schlagwetter”-ontploffing. De explosie maakte haar slachtoffers in hoofdzaak in de negende sectie, waar 900 mijnwerkers aan hetyerk waren, doch ook arbeiders uit de derde sectie, die aan de mogende grenst, werden er door getroffen Van de myn Maybach was bekend, dat het Schlagwetter er voor kwam. Volgens eenige niet lang geleden verricht® metingen was ’t gehalte van het ontplofbare gas ech ter zoo gering, dat er geen explosiegevaar door veroorzaakt kon worden en de mijnr autoriteiten dan ook geen noodzaak aanwe zig achtten, om de mijn te sluiten Van verscheidene zijden wordt thans me degedeeld, dat de Maybachmijn altijd eenigs- zins een reputatie had, niet tot ce besten van het Saarbekken te behooren. Er is gemeld, dat Amerika bereid was een moratorium toe te staan met betrek king tot de intergeallieerde schulden, doch te Washington heeft men officieel de juist heid van dit bericht tegengesproken. Des niettegenstaande schijnt men ie Parijs nog /steeds niet de hoop op te geven, dat Ame rika zijn negatieve houding zal laten v.a- ren, die het tot dusver heeft aangenon^p’ ten aanaien van een nieuwe regeling op het stuk der internationale schulden. De opvatting, dat concrete Europeesche voorstellen zoowel door de Amerikaansche financieele als toonaangevende politieke kringen te Washington niet meer zoo bot zullen worden afgewezen als in het verle den, komt eveneens tot uiting in een onge twijfeld geïnspireerd telegram van het offi cieels Havas-agentschap. De Washingtonsche correspondent van het Fransche telegraafbureau verklaart in de eerste plaats, dat volgens de inlichtingen, die hij heeft ingewonnen in bevoegde krin gen, in het gesprek, dat dr. Schacht met staatssecretaris Stimson heeft gehad, noch gesproken is over ’t vraagstuk der schade loosstellingen, noch over dat van de schul den der geallieerden onderling. Niettemin meent hij de opvatting der toonaangevende Amerikaansche kringen in dezer voege te kunnen preciseerenmoge Amerika de schadevergoedingen en de intergeallieerde schulden, ook beschouwen als twee yplko- men op zich zelf staande vraagstukken, niettemin heeft het aan den anderen kant reeds vroeger rekening gehouden met de eventualiteit eener stopzetting van de Duit sche betalingen, door zijn schuldenaars de mogelijkheid te bieden van een moratorium voor den duur van twee en zelfs in bepaalde gevallen van drie jaar. Onder deze omstandigheden kan de passi viteit, die Amerika op liet oogenblik aan den dag legt tegenover de besprekingen in zake een herziening van de internationale betalingen, slechts worden ingelegd in de zen zin, dat het wel-is-waar voorloopig van plan is zijn tot dusver gevolgde politiek voort te zetten, maar overigens, zonder zijn eigen kaarten op tafel te leggen, zich voor bereidt om in verband met alle eventuali teiten gewapend te zijn. De correspondent van Havas laat nog uit komen, dat juist nu het oogenblik voor een internationale actie slecht is gekozen, om dat in Amerika verkiezingen voor de deur staan. Evenmin moge men vergeten, dat, nadat de schuldencommissie opgehouden heeft te bestaan, het vraagstuk eener even- tueele schrapping der schulden uitsluitend dient te worden beslist door het congres, welks houding in verband met de binnen- landsoh-politieke ontwikkeling moeilijk is te voorspellen. De Vossische Zeitung maakt nog de op- Ood gfeft elk vogeltje zijn brood, maar het moet er om vliegen. 28 Ik daao haalt, zei hij hijgend. Ik kan bijna niet meer. Oefening Archy, niets dan oefening, vroeger heb ik veel bergen beklommen en nu komt het mij weer te pas. Dat had ik ook beter kunnen doen, dan tot laat in den nacht aan de speeltafel zit ten, mompelde Benoit. Carew lachte. Ja, daar wordt je sterker Van. Toch bezit je al meer dan normale lichaamskracht, en je zult eens zien wat deze tocht van je raakon zal. Je bent nu al tweemaal de Ar chy Benoit, die te Parijs in den trein stapte. inspanning is voor jou goed. Benoit knikte alleen. Hij vond het zonde ^08^aren met praten te verspil- Op een heel smal gedeelte van de helling konden zij. niet naast elkaar verder en Ca rew bracht, alleen, de paarden een voor een hooger. Het was tó 6C, rijden. Door de Uitvaart der slachtoffers in Alsdorf. Nederiandsche belangstelling. „Denk aan het zware lot van dun werkef”. Zaterdag reeds vroeg in den morgen be wogen zich velen door de atraton van het zoo zwaar getroffen mynwerkersplaatsje Alsdorf, waar de ter aardebestelling plaats vond van de slachtoffers van de vreeselyke ramp i» de mijn Anna II, wier aantal thans reeds gestegen is tot 262. De teraardebestelling werd voorafgegaan door verschillendie rouwplechtigheden in alle kerken van Alsdorf en een officieele plechtigheid op het Raadhuis. Het was druilerig, triest weer. Een lage, grauiwe wolkenlucht maakte het stadje nog somberder dan ooit. Van vele huizen zijn de vlaggen halfstok geheschen. Zwaar en bewegingloos hangen ze recht naar bene den. In het Raadhuis van Alsdorf vond een rouwplechtigheid plaats van den Gemeente- raad van Alsdorf. In het groote waschflokaal van de bedrijfs gebouwen van de mijn Anna en in de aan grenzende lokalen vond de doodenherden- king plaats. Hierbij waren ook vertegen woordigers van de gemeentegesturen der Nederiandsche grensgemeenten in Limburg aanwezig, delegaties van mijnwerkers uit Zuid-Limburg. Op de kisten op den grond langs de mu ren, zag men bloemen en kransen waarvan de linten de kleuren van vele landen en ste den droegen. Verschillende woord. Minister Stegerwald besloot met de woor den: „Gij ,die thans rust vindt in den dood, gij waart in het volle bewustzijn van het lot, dat u eiken dag kon treffen in uw em- stigen en harden arbeid, in uw -trouwe Benoit’s gelaat kreeg langzamerhand weer kleur. Ik dacht daareven beslist, dat je met paarden en al in den afgrond zou verdwij nen. Je voeten hingen reeds half over den rand, toen je die woeste, onhandelbare knol in bedwang hield. Het is een uitmuntend paard, antwoord de Carew schouderophalend, het dier is alleen een beetje zenuwachtig. Maar het is hier een goede plaate om eerst onze lunch te gebruiken. Steile rotswanden opzij en achter ons, en in de verte een prachtig berg- panorama. Ik heb zoo’n idee, dat dit bergland nog wel meer verrassingen voor ons in petto heeft, zei Benoit, terwijl hij de levensmid delen uit de bagagetasschen opdiepte. Het is van den eenen kant goed, dat we een spoor kunnen volgen van mensqhen, die hier den weg kennen. Ik zou anders niet weten, waar wij op het eind verzeild moesten ra ken. Misschien stonden we op een kwaden dag Voor een afgrond, waar we niet zonder vleugels overheen zouden komen. Ja, het landschap lijkt met die diepe kloven en die kale bergen, veel op wat ik 1 wel eens gezien heb op een foto van de maan, antwoordde Carew. Met zijn kijker zocht hij de omgeving af. Ik heb vannacht de leeuwen gehoord, maar ik zie nergens .eenigen plantengroei of boeschen. Ik vermoed dat zich ergens een uitge strekt dal bevindt, “(vaar voldoende voedsel voor de dieren te vinden is, merkte Benoit op. Maar je hebt je toch niet vergist? 70

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1