Slioi-ltrnrij 8 CUÉ Murij J PEUIUH" «11 jijste MinÉ Uw waardevolle kleeding LAATSTE BEKiCHTEJN. Beurs van Amsterdam. plichtsvervulling, in dienst van uw valk. Met den krans, dien ik in opdracht van den Ryksp resident en van de Rykaregeering hier neerleg, eert het geheele Duitsche volk in dankbare herinnering uw arbeid en uw arbeiders van de myn sprak het lid van den bedryfsraad Wacker. Hy Namens Prins Hendrik tegenwoordige!- van het het Nederlandache Roode Kruis de betui gingen van deelneming van Nederland r.an de getroffen bevolking over. Het duurde drie kwartier eer de eindeloos lange begrafenisstoet gevortnd was. Deze werd geopend door een mynwerkerskapel, dan volgden afgevaardigden van vereeni- gingen* reddingscolonnes, de geestelijkheid, waarna achter de lijkwagens de familie leden volgen, de myndirectie, vreemde de putaties en beambten. Brandweerlieden uit de mijnwerkers in hun ouderwetfiche dracht, begeleidden den stoet. Het was ruim half 12 toen de uitvaart van 260 dooden begon, langzaam voorttrek kende onder het klokgelui dwars door de drommen van ontroerde mannen en vrou- Op de doodenakker, waren de dooden zon der onderscheid van gezindten ter ruste zyn gelegd in een gemeenschappelijk graf, hebben de geestelijken de laatste hulde aan 150.000 droeve plechtigheid bijgewoond. In RynHandl xy'n tot düsver 800.000 M. voor de nagelaten betrekkingen bijeenge bracht. Tot Woensdag zyn alle openbare feeste lijkheden in het Rynlaml afgelast. ITALIë. Het huwelijk van koning Boris van Bulgarye. j De huwelijksinzegening^ te Assisi. Zaterdag is in Assisi, het kleine berg- stadje, waar eens de H. Franciscus het le venslicht aanschouwde, het huwelijk vol trokken tusschen Koning Boris van Bulga rije en prinses Giovamra van Italië, derde dochter van koning Emmanuel en koningin Reeds dagen van te voren arriveerden de vorstelijke gasten te Assisi. De Italiaansche en Bulgaairsche koninklijke familie, de bruid en haar broer Kroonprins Umberto en de eeregasten, arriveerden met speciale treinen uit Rome. De eerste trein was een hfet soldaten bezette inspectietrein, die on derzocht of de weg veilig was. In den twee den trein bevond zich de Ltaiiaanache ko ninklijke familie, prinses Giovanna en haar drie zusters Yolanda, Mafalda en Maria, als mede de echtgenoot van prinses Yolanda, graaf Calvi, en het koninklijk gevolg. In den volgenden trein reisde de vader van den bruidegom, ex-czaar Ferdinand, met ver scheidene officieren en leden der Bulgaar- sche regeering. In den laaitsten trein bevond zich koning Boris met zyn zuster Eydovia en z'n broer prins Cyril met hun gevolg. Zoowel koning Victor Enlmanuel als koning Boris en ex-czaar Ferdinand waren in burger ge- kleed. Mussolini, die later arriveerde, was dn uniform en droeg al zyn decoraties, waaraan was toegevoegd het ordeteeken van de Orde van den Heiligen Gyrijlus, een der hoogste Bulgaarsche onderscheidingen, die hem gisteren werd overhandigd door den adjudant van koning Boris. Indrukwekkende plechtigheid. Behalve de twee koninklijke families zyn te Assisd aanwezig vier en vyftig prinsessen en prinsen en twee eerste ministerpresi denten. Niettemin duurde de huwelijks plechtigheid slechts kort en droeg zy een eenvoudig karakter, daar de bruid haar zooveel mogelijk in den geest van St. Fran- ciscys wenschte te doen geschieden. De inzegening vond pttaats in de basiliek van den H. Franciscus door mgr. Antonio Maria Risso. Het was een prachtig schouw spel, toen de bruidsstoet by de oude keiik, die stamt uit de 13e eeuw, aankwam. Door de gekleurde ruiten viel een gedempt licht naar binnen, dat ovet alles zachte tinten wierp. De vrouwen waren allen, volgens voorschrift, in zwart gekleed met uitzonde ring van de vrouwen uit het Huis van Sa- voye, die in de kerk een witte dluier moch ten dragen. De eenige lichte kleur werd aan het kerkgebouw gegeven door de in witte jurkjes gekleede driehonderd kinderen uit Assisi, die het bruidspaar de kerk bin nenleidden. Nadat het bruidspaar binnen was en een koor van 150 kloosterbroeders een lied had gezongen, knielden de 22-jarige prinses, die diep onder den Indruk was en koning Boris voor het altaar neer. Na het uitspreken der liturgische gebeden, wendde mgr. Risso zich tot koning Boris en vroeg hem: „Uwe Ma- I jesjeit Boris III van Bulgarye, wenscht gy Hare Koninklijke Hoogheid prinses Giovan- j na van Savoye, die aan'uw zyde geknield is ,te makey tot uw wettige vrouw volgens de ritus van de H. Moederkerk?" Koning Boris, die eveneens ontroerd ^ns, antwoord- de bevestigend, waarna mgr. Risso zich tot prinses Guovanna wendde en haai- vroeg of I zy Boris, koning van Bulgarije, wenschte te aanvaarden als haar wettigen echtge- noot. Na haar bevestigend antwoord sprak mgr. Iiissb <Je zegen uit en overhandigde hy de ringen aan bruid en bruidegom, een ceremonie, die anders by gemengde huwelij ken niet wordt toegestaan, maar waarvoor de paus voor de^e gelegenheid zyn by: dere toestemming had eeuwen. Mw woorden: J) He altyd beschermd mgr. Rfsso den BINNENLAND. De De koningin-moeder eind van de maand terug. De Koningin-Moeder, die gisteren Parten- kirchen heeft verlaten en naar Munclieri is vertrokken* is voornemens een van de laat ste dagen van October hie* te lande terug t« keexen. Alvorens het paleis in het Lange Voor hout te betrekken, denkt de Koningin-Moe der nog eenigen tijd bij de jConingin te ver- Huldeblyk van de Leidsche burgerij aan Prinses Juliana. Zaterdagmiddag heeft een commissie uit de Leidsche burgerij, agn H. K. H. Prinses Juliana aangeboden een huldeblijk ter her- innermg aan den tijd dien de koninklijke studente te Lajden heeft doorgebracht. Voorzitter An het comité was Mr. F. K. de Haan, die het geschenk, een mooi klokje, aan H. K H. overhandigde en een rede hield waarin hij deed uitkomen dat de tijd, die de Prinses zich dagelijks onder de Leidsche burgerij bewoog» voor die burgerij onverge telijk is geworden. Het klokje is vervaardigd van ebbeyhout, opgelegd met ivoren randen. Boven liet uur werk is de koninklijke kroon in goud aange bracht. De wijzerplaat is van ivoor en goud de wijzers voeren den naamletter der Prin ses. Om de wijzerplaat is een rand Van topazen, die de minuten aangevende plaat wordt omringd door vier oranjetakken, waar van de vruchten topazen zijn. Onder de plaat io een cartouche bevestigd, qniringd door topazen, waarin de jaartalten 1927—1930. Rechts het wapen van Ijeidenlinks de ge helmde Minerva, waarboven en beneden oranjetakken met topazen. Op de zijkanten de naamletter der Prinses, waarboven de Kroon. Aan de ach terzijde op een gouden plaat de opdracht onder een versiering van oranjetakken met de Leidsche sleutels. Boven liet geheel verheft zicht op een bronzen voetstuk een nauwkeurige reproduc tie der Leidsche Academie in goud. Het fraaie kleinood is uitgevoerd naar een ont- werp en teekeningen van den wnd. directeur der Lakenhal, den heer A. Coert, door den lieer M. Brinks, goudsmid te Leiden, Turf markt 11. De bijbelioorende cassétte is uitgevoerd door den hoer J. J. Labree, boekbinder te Leiden, Langebrug 1. Wyziging der kieswet gevraagd. De bevoorrechting der kleine groe- GEMENGDE BERICHTEN. Rotterdam van 6800 Ju het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op de begrooting van Binnenland- sche Zaken wordt de vraag gesteld, tot Welke resultaten de minister is gekomen bij de overweging van de ten vorigen jare be pleite wijzigingen van de Kieswet, welke de vergrooting van het aantal handteekeningen voor de eandidaatstelling van de leden der Tweede Kamer, alsmede de verdeeling van liet land in 4 districten betroffen. Eenige leden vragen, indien, naar ze meenen te weten, liet Centraal Stembureau te dezer zake adivies aan den minister heeft uit gebracht, daarvap op de hoogte te worden gesteld. Vrij algemeen oordeelt men een Wijziging van de Kieswet ge wenscht. waarbij de bevoorrechting, welke de kleine groepen thans .boven de groote genieten, wordt uit gesloten. Eenige leden bepleitten een verandering in de wijze, waarop het stemmen bij vol macht geregeld is. Zou niet kunnen wor den bepaald, dat de volmacht niet alleen voor één keer, toch ook tot wederopzeggens kan worden gegeven? Andere leden willen de oplossing vinden in het verstrekken aanschippers van een legitimatiekaart, tegen inlevering wflan;an zij in éen willekeurige gemeente tot de stemming zouden kunnen worden toegela- Een combinatie Philips-van Houten. Ter exploitatie van vitamine-cho lade-tabletten. Nieuwe N.V. op gericht. Het U. D verneemt d&t-rasn in de Phi lips laboratoria te Eindhoven erin geslaagd is. na tal van onderzoekingen en proefne mingen. om een vloeistof samen te stellen, die den naam mocht dragen van een vitami ne-oplossing. Professor Holst, die daarover eenige mededeelingen deed aan de pers, bij gelegenheid van een persbezoek aan de Philips fabrieken, vestigde er de aandacht op, dat fleze oplossing zoo rijk is aan vita- mine-D, dat een kleine hoeveelheid van de vloeistof voldoende zou zijn om rachitis te gëhézen. Li dit verband vernam het blad thans, dat kort geleden een nieuwe Naamlooze Ven nootschap is opgericht, die zich ten doel stolt dit geneesmiddel te exploiteeran. Phi lips en van Houten te Weesp hebben name lijk een combinatie gevormd onder den naam „Philips-van Houten", die zal gaan fabrieeeren chocolade-tabletten waarin de vitamine-D-oplo8sing is verwerkt. Deze ta bletten zullen dienen ter bestrijding van rachitis bij kinderen. Nederl. arbeiders in Duitschland. Vragen van den heer I. H. J. Vos. Het Tweede Kamerlid de heer I. H. J. Vos heeft den minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen, of het juist is, dat van 1 tot 7 October j.l. te Berlijn Nederlandsch-Duitsche onderhandelingen hebben plaats gehad, speciaal over de belan gen van de Nederlandsche arbeiders' in Duitachlanri? Is do minister bereid, aan de Kamer mede te deelen, tot welke resultaten deze onder handelingen hebben geleid? Wil de minister,mededeolen, of bii deze onderhandelingen odtó rekening is gehouden met de meer algemeene belangen, die Neder-- tend heeft bij goede handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Nederland? WA de Minister "mededeelenof het juist ia, dat de Regeering. alvorens de onderhan delingen te openen, zich niet in verbinding heeft gesteld, ten einde de noodige deskun- dige adviezen* te krijgen, met vereenigingen Een buitenman in van belanghebbenden? 1 L Wil de minister met name mededeelen In den afgeloopen nacht is een boer van de onderhandelingen in het geheel de Eilanden in de binnenstad op stap ge- *)t met den Neder- 1 weest te et een oude kennis van hem. Nadat STADSNIEUWS. landschen* Bond iy Duitschland? Verhooging accyns op het gedistilleerd. Wetsontwerp ongunstig ontvangen. In Tweede Kameckringen verluidt, dat het wetsoiitwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd in de Vaste Commissie voor de Financiën zeer ongunstig ontvangen is. Eigenlijk moet geen der leden van deze commissie, die uit vertegenwoordigers Van de verschillende partijen bestaat, zich voor het ontwerp verklaard hebben. Thans heb ben de nadere schriftelijke onderhandelingen tusschen de commissie en den minister van Financiën plaats. Prov. Staten van Zuid-Holland. De winterzitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland zal geopend wórden op Dins dag 25 November, des voormiddage 11 uur, m de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Reclame en landschapsschoon. Het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland had aan de Staten gevraagd ae provinciale reclameverordening in dier voege te wijzigen, dat de laatste alinea van art. 1 vervalt. Deze alinea houdt in. dat het verbod tot het bezigen van eenig onroerend goed of reclame niet -van toepassing is op reclame voor zaken, die worden vervaardigd of verhandeld, of voor bedrijven, die worden uitgeoefend op of in het onroerend goed. Ofschoon Ged. Staten zich niet ontvein zen, dat deze uitzonderingsbepaling er meer malen toe leidt, dat reclameborden, welke het naburige landschap ontsieren, niet kun uen worden geweerd, meenen zij toch, dai aan het verzoek niet moet worden voldaan. Eén voorschrift, dat zelfs een reclame ten behoeve van eigen zaak of bedrijf verbiedt gaat h.i. te ver. Een andere vraag is, of aan een reclame in zoodanig geval niet zekere eischen van welstand waren te stellen. Het college be houdt zich voor, deze vraag te onderzoeken en eventueel voorstellen te doen. Zij geven in overweging het gedane ver zoek af te wijzen. Ged. Staten stellen voor, aan de gemeente Schiedam een subsidie to verleenen in de kosten van restauratie van den aan die ge meente in eigendom toebehoorende toren der Suit Janskerk, tot een bedrag van 20 dier koeten en ten hoogste f 10.000. Toe te kennen aan de Prov. Commissie ter bevordering vyn de Geitenfokkerij in Zuid-Holland voor 1930 een subsidie van f 1675 ten behoeve van den Provincialen en den R.K. Bond van Geitenfokvereenigingen in Zuid-Holland. Voorts wordt voorgesteld aan de vereen Zuid-Hollandsch Groot Yorkshire varkens stamboek, gevestigd te Rotterdam, voor de jaren 1930. 1931 eii 1932 een subsidie Van f 400 per jaar toe kennen voor het nemen van selectieproevefl Ged. Staten stellen voor, met afwijking van het Staten-beeluit van 12 Juni 1928 tot en met 1937 aan de gemeentecommissie (kerkvoogdij) der. N. H. gemeente te Leiden voor restauratie der St. Pieterskerk het toe gekende subsidie nader te bepalen op 18 pet. der op f 301.000 geraanjde kosten, tot een maximum van f 5418 's jaars. Hekken in de gemeente Hekelingen. In antwoord op de vragen van het lid der Prov. Staten den heer A. Braat, omtrent hekken-op den Weetdijk en Meeldijk in de gemeente Hekelingen, hebben Gedep. Staten geantwoord, dat overeenkomstig de voor waardelijk verleende vergunning de betrok ken eigenaren één hek op den Meeldijk en één op den Westdijk hebben geplaatst en dat zich geen meerdere hekken onder de ge meente Hekelingen bevinden. Gedep. Staten merken nog op, dat zich op den Westdijk onder de gemeente Spijkenisse ee-n hek bevindt, voor het plaatsen waarvan bij hun besluit van 1 Mei 1923 de vereischte vergunning werd verleend. Rechtstoestand Prov. personeel in Zuid-Holland. Art. 45 tweede lid van het provinciaal werkliedenreglement van Zuid-Holland eischt een'herziening vóór 1 Januari 1931. De bij K. B. van 7 Januari 1930 bepaalde inwerkingtreding van de artt. 125, 126, 133 en 134 der ambtenarenwet 1929 maakt echter voor 1 September 1931 een regeling noodig van den rechtstoestand van alle provinciale ambtenaren in den zin der wet, waartoe ook de werklieden in den zin van het tegenwoor dige werkliedenreglement der provincie be- hooren. Het gesticht Bloemendaal te Loosduinen. Gedep. Staten stellen aan de Provinciale Staten voor, aan de Vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Nederland f 60.000 ter leen te verstrekken ten behoeve van de verbouwing van een vrouwenpavjl. joen op het terrein van Bloemendaal te Loosduinen. Daar het werk bezwaarlijk uitstel kan lijden (een der muren van het paviljoen ver toonde scheuren) werd bereids 'aangevangen met de uitvoering, welke thans fcoover is gevorderd dat het verbouwde paviljoen in den loop van Nbvimber a.e. in gebruik zal kunnen worden ged omen. Na totstandkoming van het werk zal voor 18 vrouwelijke patiënten meer plaats ,n utt paviljoen zijn verkregen. hij afscheid van hem genomen had, is Lij in de omgeving van den Schiedamschedijk een vrouw tegengekomen, die hem heeft meegenomen naar haar kamer Daar heeft de buitenman een kop koffie gedronken, waarna hij in slaap is gevallen. Na eenigen tijd werd hij wakker met een geweldige uereiormeeroe gemeente uat het opgemaakt hoofdpijn. Voor hem op tafel lag zijn poite- tweetal een beroep uitgebracht op ds. M. feuille opengeslagen en daaruit waren f 6800 Hofman te Krabbendyke GOUDA, 27 i Een gift var* 250^- voor het Van der Steenfonds. Naar wij vernemen is by de petinmgmees- teresee van het van der Steenfands ingeko men, van iemand die onbekend wenscht te blyven een gift van 250.—. Beroep uitgebracht. Te* voorziening van de bestaande predi kantsvacature heeft het kerkestuur van de Gereformeerdè gemeente udt het opgemaakt OOST-INDIë. Notaris Roelofs Valk. Afgewezen gratieverzoek. Het gratieverzoek van den oud-notaris te Batavia J. W. Roelofs Valk. die wegens ver duistering tot eenige jaren gevangenisstraf werd ver<*>rdeeki. is volgens Aneta afgewe- ontvreemd. Van dit geld behooren f 2800 aan een ander toe. Volgens den benadeelde had hij het geld nog bij zich, voor hij met de vrouw de woning is binnengegaan. Carbid ingeslikt. Het zoontje van den heer 8. te Stand- daarbuiten had de aardigheid om bij het spelen een busje van een potlood, hetwelk hij met carbid had gevuld, in te slikken, aldus het Dgbl. v. N.-Brabant- Het ventje klaagde over inwendige pijn. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ont boden. die editor niet meer mocht baten, daar het jongetje reeds aan inwendige ver brandingen en aan verstikking door gassen was overleden, voordat de dokter teT plaatse was. De Nachttreinen. Verbetering en uitbreiding van den dienst op komst. Naar het Hbl. verneemt, zijn bij de Ne derlandsche Spoorwegen op het oogenblik maatregelen in voorbereiding, die beoogen verbetering te brengen in den dienst der nachttreinen. Men onderzoekt in hoeverre het mogelijk zou zijn aan de verschillende wenschen van het publiek tegemoet te ko men. o.a" wat betreft het beschikbaar stel len van gerieflijker materieel, het dirigee- ren van nachttreinen naar Twente en Leeu warden. het vervoer in tegengestelde rich ting. zoodat men ook van Maastricht en Groningen via Utrecht naar Amsterdam. Rotterdam en Den Haag kan reizen, en het vereenvoudigen der bepalingen inzake het tuasehentijds in- en uitstappen. Zeer waarschijnlijk zullen de hier genoem de verbeteringen, in ieder geval de meeste er van. reeds begin November worden door gevoerd. RADIO-NIEUWS. Programma v Hilversum 6.45 Boekenhalfuurtje. 7.15 Gramofoonplateii 7.45 Bach-cantate nr.' 164 (lii oratoriumkwartet). 8.15 Concert Concertgebouworkest A'dsm. 9.4§ Omroeporkest. 11 0012.00 Gramofoonplaten Huizen 5.00 Concert. d.5o Chr. liederenuurtje. 7.15 Causerie. 8 00 Concert uit R'dam. D aven try 7.00 Bach's klavierwerken. 8.05 Piano-composities van Chopin. 10.00 Conoert. 11.15—12.20 Dansmuziek. LUCHTVAART. Het eerste postvliegtuig op Schiphol geland. In een recordtijd is het postvliegtuig, dat dit seizoen het eerst naar Indië vertrok, bestuurd door E. v. Dijk, Zaterdagmiddag op Schiphol teruggekeerd. Acht en een halve dag heeft het er over gedaan. Dit is nog een paar uur korter dan destijds Koppen over dit traject heeft gedaan. Dit vliegtuig is het eerste dat in verband met de moeilijkheden in Turkije via Egypte is teruggekeerd. Be halve Van Dijk bevonden zich in. het toestel als 2e piloot Wiersnia en als mecanicien Buytexihuis. Op 25 September j.l. is Van Dijk nuar Indië vertrokken. Toen Van Dijk uit het toestel stapte zeide hij op de vraag of hij het nog vlugger kon. dat hij op de terugreis flink had „doorge- kard". De laatste dagen was het boven Grie- kenlan slecht weer geweest; op de vleugels van het toestel zat ijs. Er werden 240 K G. mail meegebracht. marktberichten! Rotterdamsche Veemarkt. 27 Oct. Aanvoer: 423 vette runderen, 177 vette en graskalveren, 1031 varkens, 1284 schapen en lammeren. PrijzenKoeien le kw. 55*—59, 2e kw 42 -45. 3e kw. 33-36. Ossen le kw. geen not., 2e kw. 72*-82*. 3e kw. 64J-69*. Kalveren le kw. 864—91*. Schapen 40—50, Lammeren 30-35, Varkens le kw. 29. 2e kw. 28, 3e kw 27. Zuiglammeren 23—29. Handel in koeien en ossen stijf, prijzen zelfde hoogte. Vette koeien iets vlugger, hoo- gere prijzen. Schapen en lammeren tamelijke handel, hoogere prijzen. Varkens iets wilJi. ger handel, zelfde prijzen. Kaasmarkt Groot-Am mers. 25 Oot. Aangevoerd 26 partijen, 784 st., 188 K.G. Prijs m. r.m. le srt. 44—48, m.' r.m. 2e srt. 40—43, ongestempelde 36—40 Handel vlutf Kaasmarkt Oudewater. 27 Oct. Aanvoer 107 partijen, 4816 st 24075 K.G. Prijzen: le srt. m r.m 44-49* 2e srt. m. r.m. 41-43, zonder r.m. geen aon- „voer- Handel matig. Luther en de bijbel. I De afdeeling Gouda van het Nederlandsch Bijbelgenootschap houdt a.s. Vry dagavond 8 uur in de Sint Janskerk een openbare by- j eenkomst, waarin ds. G. Elzenga zal spre- kes over „Luther ontvangt den Bij bel" en ds J. J. Simon over „Luther geeft dein By bel." Het monument voor het Nederl. Reddingswezen. De heer H. Harms dir. van het kantoor Gouda van de Rotterdi. Bankvereeniging, penningmeester van het Goudsche Comité voor dé oprichting Van een monument voor het Nederl. reddingswezen, verzocht ons on der die aandacht te brengen dat zyn giro nummer niet is 2748, zooals In het commu niqué van bedoeld comité was opgegeven, maar 2708. Een paard te water geraakt. Zaterdagmorgen sprong het paard dat pas beslagen was bij den smid J. in het water van de Raam Niet zonder moeite werd het dier er uit gehaald. De Sint Nicolaasmarkt in Ons Genoegen op 4, 5, 6 en 7 November. De Sint Nicolaasmarkt welke door de Goudsche winkeliers gehouden wordt op 4, 5. 6 en 7 November in de zalen van de Soc. ..Ons Genoegen", zal Dinsdag 4 November te half drie officieel geopend worden De bazar zal verder alle dagen geopend'zijn van 2—5 en van 7*—11 uur. Woensdag 5 No vember zal Sint Nioolaas met zijn knecht de markt bezoeken en voor ieder kind een geschenk meebrengen. Alle dagen zal er muziek zijn en zullen er verschillende demonstraties gehouden wor den. Elke 250ste bezoeker of bezoekster zal een cadeau ontvangen. Verder zullen genum merde bons worden uitgereikt waarop men prijzen kan winnen. De uitslag van deze verloting zal op den laatsten avond te 10 uur bekend gemaakt worden. Een jeugdige drenkeling. Gisteravortd omstreeks 7 uur reed een 8- jarig jongetje met zijn fiets pardoes in het water nabij de Ridder van Catsweg. Een dame en een heer, die juist passeerden, hoor den de plons in het water. Zij maakten den heer van Dijk op het gebeurde opmerkzaam die er in slaagde het ventje te redden. De jongen kwam er met de schrik en een nat pak af, zijn fiets was echter in de strijd ge bleven. Volks- en Schoolbad. Gedurende de week van 20 tot 25 Octo ber werden in het Volks en Schoolbad ver bruikt 185 kuipbaden, 272 sproeibaden en 1175 schoolboden, totaal 1632 baden. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. KADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 37 Oct. Verwachting, Zwakke M raatigeI, noord_ westelijken tot westelijken wind. gedeeltelijk bewolkt. Weuug of geen regen. Koude oeh- lend. Later iets zachter. Verdere voorniteichtenNog weinig regen met krimpenden en toenemenden wijid Ljjst van 22 October 1930. 2 afwerkers, 2 gieters, 2 garneerders, 1 glaiuurder, 4 aardewerkers, 2 pjjpmakere, IS plateelschilders, 4 letterzetters, 2 bleo- kersknechts, 1 bouwkundig opzichter, 22 grondwerkers, 1 stucadoor, 1 zeilmaker, 3 schilders, 1 lijstenmaker, 1 metaaldraaier, 8 heiers, 21 opperlieden, 8 metselaars, 2S timmeiteiden, 2 aut. lasschers, 2 smeden, 4 reizigers, 3 meubelmakers, 3 sigarensorteer ders (1 ged.), 1 witter, 1 behanger, 2 kis tenmakers, 1 scheepstuiger, 1 electriciën, 3 houtbewerkers, 1 witwerker, 1 horlogema ker, 2 radioemonteurs, 2 klompenmakers, 1 stoffeerder, 1 blikslager, 1 schoenmaker, 2 banketbakkers, 1 bankwerker, 4 ijizerwer- kers, 2 machinisten, 4 stokers, 2 boerenar beiders, 1 slager, 4 broodbakkers, 1 hulp- fitter, 2 tuinders, 4 textielarbeiders, 23 pakhuisknechts, 2 suikerwerkers, 34 siga renmakers (12 ged.), 1 lorrensorteerder, 2 keltners, 2 plakkers, 6 schippersknechts, 5 kantoorbedienden, 4 koetsiers, 4 boekhou ders, 31 transport- en 29 fabrieksarbeiders. 7 chauffeurs, 1 wissellooper, 1 vakkundig bleekersknecht (jonge kracht), 2 strippers, 1 melkcontroieur, 1 huisnaaister, 1 melkbe zorger, 1 huisknecht, 1 winkelbediende, 1 Duitsche dienstbode. Loop der bevolking. Vertrokken: A. Covers, van Kruger- laan 159, naar Alkmaar, Camansstraat 18; C. C. Winkelman, van Burg. Martenssin- gel 39, naar Arnhem, Heuvelink 27; E. J. M. j Jaspers, van Karnemelksloot 110, naar i 's Craveuhage, Westeinde 132; E. H. J. j Bout, van Krugerlaan '130, naar Zeist, Prof. Lorentfcdaan; J, C. Dudok van Heel, van Westhaven 53; naar Leiden, Nieuwe Kflu 3; C. H. v. Dommelen, van H. S. Zeedijk 11 naar Utrecht, Wijde Begijnestraat 18. A. H. v. Tongerloo, van de Ia Reijiaan 38, naar 's Gravenhage, Ahornstraat 9; G. v. d. We tering ,van van Beverninghlaan 19, naar Epe, Gene; M. H. D. van Leeuwen, van Zoutmansplantsoen 17, n<&r 's Gravenhage, Valkertboschkade 414; B./P. v. Bohemen, v. Korte Tiendeweg 10, n»ar Capelie aan den IJssel, Dorpsstraat 41; (c. v. Krimpen, van Gouwe 152, naar 'a Gnavenhage, L. v. Meerdervoort 647; J. Bijlsma, van Burg, Martenssingel 87, naar Utrecht, Cathartjne- singel 51; J. Steenwinkel wed. H. vnn Deu ren, van Gr. Florisweg 77, naar Tegelen, Konangsstmat 17; M. G. IJssel de Schepper, van Crabethstraat 43, naar Leiden, Rijns- burgerweg 96, J. ,H. v. d. Hoeven, van Vla mingstraat 2, naar Rietveld „De Crom": H. Peletier, van Crabethstraat 53, A. naar Utrecht, le Korte Baanstraat 6; J. G. A. Tiistcrman, van R. v. Catsweg 238, naar Utrecht, Ledig Erf 4; J. H. de Jong, van Turfmarkt 80, naar Rotterdam, Tiendstraat 16- M. Ph. van Scheers, van Kanaalstraat 5, „„Ir Monster Braamstraat 35; J. H. Wes terhout, van Oosthaven 17, naar Ouden hoorn Kerkring 40; J. de Vroom, van Tuin straat 5, naar Alphen aan den Ryn, Raad- wijkfltraat 24. G. D. v. Lindonk, van Lange Tiendeweg 55, naar Alblasserdam A 42; H. A. Blenk, van Krugerlaan 130, naar 's Gra venhage, Frankenstraat 82; J. Deen, van Markt 34, naar Haarlem, Dreef 8; G. N. v. d. Graaff, van Blauwstraat 19, naar Putten Stationsweg A 209; H. J. Post, van Kar nemelksloot 32, naar Nieuwe Schans, Voor straat W. Z. 21; H. Jansen, vtn Gr. Floris weg 15, naar 's Gravenhage, Drebbelstraat 213. G. v. Essen, van Tollenstraat 161, naar Reeuwyk, Zwarteweg 667 I; J. H. Boesers, van Turfmarkt 111, naar Amersfoort, Lange straat 94; P. van Tol, van Spieringstraat 77, naar Reeuwyk, Zwarteweg 673 E; K. J. Veenendaal, van Bleekerseingel 43, naar 's Gravenhage, Laurierstraat 34; A. A. Re- degeld, van Zoutmansplein 5, naar Eindho ven, rfempensche Baan 94; J. Okkersen, van Boschweg 7, naar Boskoop, Ridderbuurt 20; H. Hoogendoorn, van Nieuwehaven 55, naar Reeuwijik, Zwarteweg; A. Middelkoop, van R. v. Catsweg 244a, naar Reeuwyk, Zwarteweg; M. Stalenburg, van Fluweelen singel 35, naar 's Gravenhage, Vogelkersstr. 18; A. C. Tak, van Westhaven 27, naar 's Gravenhage ,van Speykstraat 74b; F. L. Stolp, van Krugerlaan 4, naar Boskoop, e 42. weg langs het station, welke noodig is, te 29 Oct. 8Vi uur. Nieuwe Schouwburg-Film avond voor de leden. Na afloop bal. 29 Oct., 8 uur. Officieele opening der Wlinkelweek in de Korte Akkeren. 30, 31 Oct. en 1 Nov. Winkelweek in de Korte Akkeren. 30 Oct. 7% uur, Soc. dte Réunie, Indische 4, 5, 6 en 7 Nov. Soc. Ons Kunstmin. Sint Nici UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Een hooiberg geheel uitgebrand. Door onbekende oorzaak brak Zaterdag middag brand uit in de hooiberg van de landbouwer G .van Heek alhier. Hoewel de motorspu:t direct ter plaatse was en water gaf brandde de hooiberg geheel udt. De woning werd behouden en heeft alleen wat schade aan de achterzyde en water- Het hooi was niet BOSKOOP. De Geineentebegrooting 1931. Maatregelen ter verzekering van stabiliteit in de 'gemeente finan ciën Burgemeester en Wethouders hebben den Gemeenteraad le begrooting voor hét jaar 1931 ter vaststelling aangeboden. De nieu we financieele verhouding tusschen het Ryk en de Gemeenten komtjn deze begroo ting voor het eerst tot uiting, "zij het voor 1931 dan nog ten deele. Immers ds op brengst van enkele belastingen volgens de oude regeling loopen door tot Mei 1931. Een feit, dat tot gevolg heeft, dat een hoogere belastingopbrengst te wachten is, dan wan neer de nieuwe financieele regeling volledig werkt Ter wille van een zekere stabiliteit stellen Burgemeester en Wethouders voor deze meerdere opbrengt te reserveeren en wel 10.000.— voor nader te bepalen ten toonstellingsdoeleinden. Dit ziet vanizelf op de tentoonstellingsplannen voor 1934. Ver- dér stellen zy voor 10.000.- stuk IV (Volksgezondheid) óver te bi i bedoeling om de Raad na een door B. en W. in te stellen grondig onderzoek te laten beoordeelen of de stichting em ex ploitatie van een badhuis mogelyk en wen- schelyk is te achten. In den loop van dit jaar willen B. en W. de z.g. distributieleeriing versterkt aflos sen. Hiervoor is een bedrag van 58.500.— gereserveerd Het restant ad. 81.500.— zal in 'n versneld tempo worden afgelost, zoo, dat einde 1936 de leening geheel is afgelost. Waar in 1935 de testen van de spoorweg- leening hoogstwaarschijnlyk op het ge meentelijk budget zullen gaan drukken, opent deze te volgen politiek de mogelijk heid om de spoonvegleening te financiered, zonder dat de last van rente en aflossing stygt jets, dat uit zekere stabiliteit in zeer zeker valt aan te bevelen. Ten aanzien van de plannen voor de nieuwe" begraafplaats, waarvoor reeds een terrein is aangekocht, deelen B. en W. mede dat in 1931 nog niet gedacht kan worden aan den aanleg dezer begraafplaats. Wel wenscht het College reeds enkel© voorbe reidingen te treffen, bestaande in het ma ken van een ontwerp en begroeting, met welke werkzaamheden de Gemeente-Oprich ter zal zyn te belasten. Voorts is hiervoor echter noodig een bepüantingsplan. En hier omtrent willen B. en W. het advies van een tuinarchitect vragen, die wat aanleg en grafindeeüng betreft, overleg zal hebben te Plegen met den Gemeente-Opzichter. De kosten aan dit beplantingen ver bonden Kamen B. en W. op 1200— Verder stellen B. en W. voor om met in- «ang van 1 Januari 1931 definitief een der den brugwachter aan te stellen. Voor demping van de sloot aan de Zijde tot aan het perceel van „Capcx" hebben B. «i W. een bedrag van 25.000.uitgetrok- k»n. Zoodra de Provincie afgezien heeft va" de verlegging van de vaart naar het ™dden tusschen de Zyde en Laag Boskoop, bestaat er geen reden meer om met uitvoe- der demping te wachten In 1931 wenschen B. en W. verder het ge- «eelte Laag Boskoop tusschen Burg. Colyn- en den spoorweg te doen verbreeden Hiervoor is een bedrag van ruim 21000 uitgetrokken. De begrooting heeft geen wijziging van dé in April LI. vastgestelde belasting-ver ordeningen noodig gemaakt Het toen ont vouwde schéma kan ongewijzigd gehand haafd blijven. Het aantal opcenten op de gemeente-fondsbelasting zal dus 40 bedra gen tehzy de Raad anders wil. B. en W. zyn van oordeel, dat dit cyfer in de naaste toekomst geen verhooging zal behoeven te ondergaan tenzy de algemeene depressie ook in het boomkweekersbedryf krachtig zal worden gevoeld. Voor onderzoek naar een geptteegden diefstal moest door den Rijksveldwachter alhier worden gehoord P. B. wonende aan de Otweg alhier. Toen deze dé politie zag, vluchtte hy naar den zolder en sprong uit een zolderraam op den weg, echter met het ongelukkig gevolg dat hy beide enkefls brak. lumbia 55-82, Butterfly 60-72, Mac Keiler 71—81, Mad. Jules Bouohé 32, Rosalandia, 41-61, Kilham 44-76, Florex 60-90, Ger- mania 60—120, Edith Helen 170—230, Poly- antharoaen 40—73. Divers. mc Chrysanten groothloemig 15—23 per stuk, id. Los 25-45 per bos, Anjers 10— 18, Physalia F>\ichetti 3Q-A5. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 26 October 1930. K.N.V.B. Afd. I let© klasse. Dordrecht: D.F.O.-'t Gooi 3-2 Amsterdam: Ajax—H.F.C60 SchiedamH.-D.V.S.-Z.F-C 6-6 IJ muiden: Stormvogels—V.U.C4—4 3e klasse D. Utrecht: U.V.V.-Utrecht 2-3 Amersfoort: H.V.C.—Voorwaam 2—3 Alphta: Alphia—L.S.V0-1 Culeinborg: Vriendenschaar—Olympia 0—3 Zeist: Zeist—D.O.S2-1 Afd. II late klasse. Den Haag: A.D.O-V-8.V1-6 Haarlem: R.C.H.—Feijenoord 1—2 Koog ad. Zaan: K.F.C.-B1. Wit 1-1 Hilversum: Hilversum-E D.01—1 3e klasse A Schoten: Schoten-U.V.S2-3 3e klasse B Moordrecht: Moordrechte- 't Noorden 1—4 Gouda: G.S.V.—Tranavalia 5-1 Gormciiem: D.O.S.B.-Coal 2—2 3e klasse D. RotterdamTh. R. Hope-St. Volharden 8-4 Leerdam: Leerdam—de Musschen 1—2 4e klasse A. Leiden: D.V.S.—R.C.L2-1 Den Haag: Archipel-Postduiven 2—3 Reserve le klasse. Den Haag: H.B.S. 2-Exoelsior 2 4-2 Res 2e klasse B. Gouda: Olympia'2-Excelsior 3 4--3 Afd III laifi klasse. Enschede: Enschede—Go Ahead 0-2 Zwolle: Z.A.O.—Tubantia 2—2 Apeldoorn: A.G.O.V.V.—Rob. et Vel. 4-1 Almelo: Heracles—Wageningen 4—2 Arnhem: Vitesse—P.E.C0—7 Afd. IV 1ste klasse. Tilburg:- N.O.A.D.—M.V.V4-0 Tilburg: Willem II-Eindhoven 4—7 Valkenswaard: de Valk-L.OlN.G.A. 1-2 's-Bosch: B.V.V.—N.A.03-3 Eindhoven: P.S.V.-Wilhelmina 2-1 Afd. V le klasse. Groningen. Be Quick-M.S.C2-0 Groningen: Velocitas—Leeuwarden 4-1 Assen: Achilles-G.V.A.V2—3 MeppelAlcides—Veendam 2—1 Oef, er is een leelijke spaak in het com petitierad gestoken Pluvius pleegt dit sei zoen zich herhaalde malen aan dit spifeUetje schuldig te maken, van een regelmatig ver loop is daarom geen sprake meer. Ook op de thans gespeelde wedstrijden drukte de weersomstandigheid haar stempel. Een en dertig doelpunten in vier wedstrijden van aid. I is toch niet normaal te noemen. Bij H.-D.VB.—Z.F.C. werd er precies een dozijn gescoord. In afd. II kwamen eveneens uit 4 wedstrijden tien goals uit de bus. Dat is meer normaal, temeer daar de ontmoetende clubs elkaar niet veel toe behoefden te geven K.F.C. schijnt zioh op het glibberige com petitierad wel thuis te gevoelen. Feijenoord liep daardoor een puntje in. In de lagere klassen was de onbespeelbaar heid der terreinen het grootst. Gouda zag de reeks thuiswedstrijden onderbroken, door de afkeuring van haar terrein, ook Fortuna enz., behoefden niet in het veld. Zoowel G.9.V. als Olympia kwamen van de Goud sche clubs in actie. De groen-witten versloe gen Transvalia evenals D.H.S. met flinke cijfers. Met de week worden de G.S.V.'ers populair! Ook Olympia beet van zich af en speelde het klaar ojn Vriendenschaar in eigen home met 3-0 te verslaan. Dat geeft weer meer moed. De gewijzigde opstelling, Kwinkelenberg op het doel, Mallon in de voorhoede en Vlot achter, zal de zaak op denzelfden voet voortzetten! Olympia 2 handhaafde zioh eveneens en bewees dit door een 4—3 zege op Excelsior 3. Voor de overige uitslagen raadplegen men het programma. G.S.V.Transvalia 5—1. Hogenelst verricht de hattrick. GB.V. op dreef. Die seizoen komt G.S.V. wel heel constant voor den dag, wederom werd een flinke en verdiende overwinning behaald, de der ie in successie. De cijfers 3-0. 6-2, 5-1 spreken voor zioh. Zooveel goals heeft gioen-wit in zoo* kort tijdsbestek nimmer bij elkaar ge schopt 1 De Transvalianen, die toch ook een .coede start hebben .ondernomen, werden volkomen in bedwang gehouden en als de thuisclub in het laatste gedeelte 't niet zoo kalm had opgevat, dan was de score nog een stuk opgevoerd. De thans behaalde uit slag getuigt ook al eenigsrine van een min der sterke achterhoede en inderdaad was het trio Bossers, Kempeman en Riemsdijk de mindere van dat van G.S.V. Toen de rechtsachter later naar voren ging, kwam er wel wat meer vuur, maar geen doelpun ten. Daarbij was ook de halflinie minder krachtig en de G.S.V.-aanvalleai waren daar ook spoedig voorbij. Voorzoover de gladde bal zulks toeliet werd van den beginne af een enthousiast spelletje ten beste gegeven. G.S.V. zat er ge weldig op, de palen werden beproefd en niet lang duurde het of Stolk opende met een hard schot de score. De krachtige wind bad Transvalia tot bondgenoot en individueel toonden de spelers over een goede balbehan deling te beschikken. De G.S.V.'ers vormden echter een beter geheel. Een poos waren de witheniden in den aanval maar Ernst en SI am an wisten het overwicht te stuiten. Een uitval, geleid door Jansen, had opnieuw succes. Keurig op tijd school hij den bal naar den naar binnen geloopen Hogenelst toe en deze schoot laag langs den grond in het net en het was 2—0. Tot de rust werd verder door beide partijen rustig verder ge speeld. Eén moment bezorgde G.S.V. een angstig© situatie. Heyneman, ex-Schoonho ven, loste een keihard schot* dat echter in de paal een versperring vond. Na rust werd door het optreden van Trans valia alle aandacht opgevraagd. Vol vuur wierpen de Rotterdammers zioh in den strijd. De Riet stopte een harden kopbal van den actieven linksbinnen, doch er ont stond een situatie, die een verdiend tegen- punt opleverde, 2-1. 't Zag er voor G.S.V. toen even donker uit, maar binnen de lij nen daoht men er andere over. De tanden werden op elkaar geklemd en goed samen spelend werd Transvalia langzaam maar zeker teruggedrongen. Het spel was het aan kijken volkomen waard, ondanks de regen, die af en toe ruimschoots neerviel. Er werd flink op de vleugels gespeeld. Hier waren het Hogenelst en Jansen, die om beurten keurig voorzetten. De eerste in z'n enthou siasme werkte er wel eens minder goed af, inaar Jansen deed weer aan vroeger her inneren. Wemmers, Stolk en vooral Revet, weerden zicli geducht, dank zij den steun van P. Slaman, Antonissen en den Edel. Tot tweemaal toe verschalkte Hogenelst Bos sers op verrassende wijze en boekte aldus de hattrick. Ten slotte zag Revet zijn wer ken beloond, met een schot van 20 meter afstand bracht hij den stand op 5—1. Het resteerende gedeelte van den strijd werd er kalm gespeeld, waardoor doelpunten achter wege bleven. De leiding van den heer van der Poort was over 't algemeen goed te noemen. Het veld was in betere toestand dan het toe gangspad. Olympia IIExcelsior III 4—3 Een normale overwinning' Qn een goed bespeelbaar veld bonden bei de ploegen onder scheidsrechter Koppenol den strijd aan. Al spoedig hadden de Olym- pianen succes uit een voorzet van rechts, die door van der Ende op Schitterende wijze werd ingekopt, 1-6. De gjfeten, gesteund door den wind, belegerden herhaaldelijk de vijandelijke veste. Corner op corner kregen zij te nemen, doch het sublieme werk van den Olympia-keeper verijde^e al hun po gingen. Toch dachten we telkens aan den gelijkmaker, totdat plots, bij een aanva) van onze stadgenooten, de Excelsior-keeper uit liep en miste, waarop Steuya oVer een op den doellijn liggende back h©t leder inschoot. 2—6. Nog voor de rust bracht van Zutphen uit een scrimage voor 't doel den stand op 3—0. Tien minuten na de hervatting kwam een als voorzet bedoelde bal tegen de deklat van het Olympia-doel, stuitte terug in het veld, waarna de Excelsior rechtsbuiten het Ieder inzond, 3—1. Uit een corner, welke heen en weer ging voor het Exoelskuvdoel, vergrootte Steuris weer den voorsprong (4—1), waarna dé midvoor der gasten van een uitloopen van den Olympia-keeper een dankbaar ge bruik wist te maken, 4-2. Juist voor het einde bij een te ver opdringen van de Olym pia backs, bracht Exoelsior den stand op 4—3, waarmede werd beëindigd. Hierohder volgen eenige standen, bijge werkt tot en met Zondag j.l. Afd. I 3e klasse D Olympia H.V.C. Vriendenschaar U.V.V. Zeist Alphia Voorwaarts Utrecht D.O.S. L.S.V. G.S.V. Transvalia Laakkwartier 't Noorden D.O.S.B. CoaJ Schoonhoven D.H.S. Moordrecht Afd. Emma The R. Hope Merwede Leerdam J.O.Z. de Musschen St. Volharden Sliedreoht O.N.A. Afd. II 3e klasse B. II 3e klasse D. 19-16 17-13 13-18 12—15 12-17 15-18 10-8 8—11 10-11 14-10 11-6 6-6 6-7 5-8 4-7 18—13 32-21 14—13 16-17 6—13 6-4 19—21 15-15 8-7 GYMNASTIEK. Jaarlyksche Gymliastiek-uitvoering. Dames en Heeren Gyinnastiekver. Excelsior. Op Zaterdag 15 November a.s. geeft de dames- en heeren gymnastiekvereeniglng ..Exelsior" in den Nieuwen Sohouwburg haar jaariijksche uitvoering. Een met zorg samengesteld programma is ingestudeerd en we mogen verwachten dat er weer veel goeds ten tooneele wordt gebracht. Sinds eenigen tijd beschikt deze vereeniging over een eigen piano ten dienste der rhythmisohe oefenin gen. Er wordt dus wel gestreefd naar voor uitgang I DKAAOLOUZhi DIEJNST. De ramp van Saarbrucken. Nog 3 personen vermist. SAARBItuCKEN, 27 October. De mijnjnspectie deelt mede, dat behalve de 92 dooden w.v. twee lijkan nog niet uit de mijn naar boven gebracht konden wor den, nog drie personen vermist worden. Omtrent hun lot verkeert men in het on zekere. Het ie mogelijk dat zij bij de ni.jn- ramp zijn omgekomen en dat hun lijken nog niet gevonden zijn. maar het is ook niet uit gesloten dat zij veilig uit de mijn wisten te komen doch verzuimd hebben zich te mel- sn. SAAKBRüCKEN. 27 Oct. In h,et geheele taalgebied heereclit diepe rouw over .'iet reeselijk ongeluk dat Zaterdagmiddag iu de Maybachmijn te Friedriclistal is geschied. Van alle bedrijfsgebouwen der verschillende mijnen, van alle openbare gebouwen en van vele particuliere huizen hangen de vlaggtn ulfötok. De llandelskamer en de vakvereenigiagen Lebben een oproep gepubliceerd voor collec ten en steuninzamelingen ten bate van üe abestaanuen der slachtoffers. Op uituoodiging van de mijndireotie rijn hedenmorgen vertegenwoordigers der mijn- werkersorganisaties bij de Maybach-r.njn aangekomen om een gezamenlijk onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het onge luk. Smyrna overstroomd. SMYRNA, 27 Oct. Ten gevolge van stort regens staan alle straten te Smyrna blank omstreeks honderd huizen zijn ingestort, ten gevolge waarvan veertig personen werden gedood en velen gewond. Het economisch leven staat geheel stü Het verkeer op de lijn Smyrna—A idin Kassaba moest ten ge volge van het instorten van eenige bruggen worden stopgezet. Naar nader uit Constantlnopel wordt ge meld, heeft het noodweer dat in den nacht van Zaterdag op Zondag Smyrna en omge ving teisterde, talrijke slachtoffers geëischt. Van verscheidene huizen werden de funda menten onderspoeld, met het gevolg dat de huizen instortten en de bewoners onder de puinhoopen werden bedolven. Tot nog toe is men erin geslaagd 25 lijken te bergen. Men rekent dat het wel 14 dagen zal du ren aleer liet tramverkeer in de stad hervat zal kunnen worden, aangezien de rails bijna overal vernield zijn, evenals het spoorweg- vekeer naar Aidinkaseaba. Wintersport in Allgau. ALLGAU, 27 Oct. Sinds Zaterdagochtend is in de bergen van Allgau de winter inge treden Het sneeuwt onafgebroken. De nieu we sneeuw op de bergen heeft op sommige punten een groote hoogte bereikt. De wintersportfcis Zaterdag begonnen. Eem advies van hét Hoofdbestuur van den Grafischen Bond. AMSTERDAM, 27 Oct. Het hoofdbestuur van den Ned. Grafischen Bond heeft goed gekeurd de houding der gedelegeerden bij de onderhandelingscommissie voor de nieuwe collectieve arbeidsovereenkoxjist en besluten dén leden te adviseereü het oVereengekome- ne te aanvaarden. De burgemeester va« Groningen wordt burgemeester van 's Gravenhage. 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. Naar wij vef- nemen is zeer binnenkort te verwachten de benoeming tot burgemeester van 's-Graven- hage, met ingang van 1 November a.s. van Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch Ridder can Rosenthal, met gelijktijdig ee^jvol ontslag als burgemeester van Groningen. De invoer van tarwe en rogge in Duitschland verhoogd. DEN HAAG, 27 Oct. Volgens een bericht van den Rijkslandbouw consulent te Berlijn, zal met ingang van 26 Nov. de mvoer 'van tarwe worden verhoogd van 18 op 25 Riiks- mark en van rogge van 15 op 25 R.M. Een treurig ongeval. Een 16-jarig meisje door een luxe auto overreden en gedood. ZWOLLE, 27 Oct. Zondagmiddag om streeks half drie reed de uitgever J. 0 B. uit Meppel met zijn luxe auto, waarin te vens zijn vrouw was gezeten, over den oprit naai de IJsselbrug aan de Geldersche zijde toen van den IJaseldijk uit de richting Has selt de 16-jarige Anthonia Harms per lij- wiel naderde. Aanvankelijk deed het meisje het voorkomen alsof ze de brug wilde oprij den. doch plotseling zwenkte zij naar links, met het gevolg dat zij vlak voor de auto te recht kwam. De bestuurder trachtte nog een aanrijding te voorkomen door zooveel mogelijk naar links uit te wijken, waardoor hij op den berm van den weg geraakte en bijna van den hoogen dijk zou zijn afge reden. De wielrijdster werd tegen den grond geworpen en bekwam zoodanige inwendige verwondingen, dat zij spoedig na het ongeval overleed. Door de marechaussee, die spoedig ter plaatse was, werd een onderzoek ingesteld. Een zesjarig meisje door gasverstikking om hot leven gekomen. HILVERSUM, 27 Oct. Gisteravond laat Heeft de bewoner van perceel Neuweg 331, <=en zekere Hoogstraten, gepoogd zich zelf an zijn (yjuxig dochtertje van liet leven te be- rooveu. Zijn vrouw was dau geheelan dag uit geweest om een zwager te IJmuiden te bezoeker. Toen zij gisteravond laat thuis kwam, nam zij een sterke gasluoht waar. Zij snelde naar de slaapkamer van haar doch" t Ttje en vond daar haar man op den vloer en haar kind in bed liggen. Dadelijk opaude zy het raam en riep om hulp. Hoewel dr. ten Brink spoèdi met een zuurstofapparaat de levensgeesten bij het meisje op te wekken mocht dit niet gelukken. De directeur van den Gem. Ge neeskundigen dienst, dr. Planten, kon slechts den dood door gas verstikking oonetateeren. De man zelf bleek bewusteloos. Hij is naar het Diaconessenhuis vervoerd, waarheen ook het lijkje van het kin4je is gebracht, De redan voor de gruwelijke daad is nog niet bekend. De man die nog steeds bewus teloos is, wordt bewaakt. De jpolitie hoopt na het bijkomen van den man opheldering van het geval te krijgen. M. V. van Dyk overleden. Raadsheer in den Hoogen Raad. s-GRAVENHAGE, 27 Oct. Te 's-Graveu- hage ie op 61-jarigen leeftijd overleden den heer M. V. van Dijk, raadsheer in dau Hoo gen Raad, buitengewoon hoogleeraar in ae faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Ge meentelijke Universiteit te i De Heilsbrigad© DEN HAAG, 27 Oct. Hi i is uitgespro- ken het failli gevestigd de asemant van de Heilsbrigade tiemerstraat, Deu Haag. WISSELKOEKSEM. 24 Oct. 27 Oct Officieel. London 12.06% 12.06'/.. Berlyn 59.17 50.16 Parys 9.74% 9.74% Brussel 34.62Mi 34.61% Zwitserland 48.22 48.21 Weenen 35.05 35.05 Kopenhagen 66.45 66.42% Stockholm 66.67 ft 66.65 Oslo 66.45 66.42% New York 2.48% 2.487* Niet-officieel. Madrid 26*0 26.85 Milaan 18.00 18.00 Praag 7.37% 7*7 Prolongatie 1% Op de Ainflterdamsche beurs was de ten- dep z, van Cultuurwaarden veel beter gewor den. Zoo was dit vooral te zien in Amster dam rubbers die na de koersvarheffing der vorige dagen heden een verder belangrijk avance behaalden. Dit hield verband met de voortgezette stijging der rubberprijzen. Suikerwaarden waren goed gevraagd en voor alle soorten konden dan ook opnieuw hooge noteeringen tot stand komen Java- sche culturen avanceerden ruim 16 pet. Deli- Batavia en oude Deli oversenreden heden beiden de 300 pet in opwaartsche richting. Op de Irvd. afdeeling hadden do Philips we derom van flink aanbod te lijden en de hoo gere noteeringen, die even voor beurs gol den, konden in den officieelen tijd lang niet bedongen worden. Men spreekt ervan dat het dividend voor 1930 zal worden verlaagd tot 15 pet. Aku's waren .prijshoudend. De Accoustiekaandeelen avanceerden tot 96. Marg. Unies konden zich handhaven. De petroleummarkt had een kalm verloop. Ko ninklijken verloren een 5-tai procenten. ScheepvaartaandeeJen lagen vast in de markt. Voor Braziliaansche waarden kon den hoogere prijzen worden verkregen. Amerik. fondens waren goed prijshoudend. ADVERTENTIEN. Boekhandel vraagt zoo spoedig mogelijk een flinke Juffrouw, voor winkel en administratie. Brieven onder No. 4498, Bureau Goudsche Cou rant, Markt 31. 8 Op een handelskantoor wordt voor directe indiensttreding ge vraagd 15 Brieven met volledige inlich tingen onder No. 4497, bureau Goudsche Courant, Markt 31. is alleen veilig in de handen van een vertrouwd vakman. Door zijn ondervinding kan]hij beoordeelen, welke be handeling voor het stoomen of verven van Uw kleeding de beste is. Onze moderne inrichting, vakkundig personeel en 23-jarige ondervinding waarborgen U de beste behandeling van Uw kleeding. Bovendien leveren wij het vlugste af en noteeren de billijkste prijzen50 QOUOA Telefoon 196.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2