E EN ISSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOÜDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ne. 17517 Dinsdag 28 October 1930 69* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen FEUILLETON. - WEN. ,,De Stille Wachters" vandaag 48 is van Europa en van de geheele we- van t. Docts. i: (Wordt vervolgd.) t ■htsch Dagblad. lige flora en fauna Waterkampioen. d voor het behoud den wel goed ontvangen beleediging da,i een gepast om twee of ichacht moe- wat tot dus- vanneer dan was k hun te bben wij Ie familie ig te ge- van een :r en nut ig is tui* ffle, seer van een zonder werking, felnevrij. bil spoe- i kunnen ma veel werk en N. R. Crt. zouden wenschen." Voorwaarts. van de hand van icht doen zien aan i schoonheitj wordt maken de (sdagochtend an het rnijn- eeu aan de rotes tanteche l aansluiting jen officieele waaraan ook ringscoinuns- jjeelgenomen ach herdacht dooden ge- n zelfs ig net als :r ultste- die bun mstond, ans veel scheutje gevoegd identificeerd zijn, zullen zij naar de plaats van inwoning worden overgebracht. De ove rige zullen hun laatste rustplaats vinden Natura. khandel en bij da t ZOON te Gouda Zwijgen op een is dikwijls werkzamer dan antwoord. ge rijen lijk- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND.' De mijnramp in Saarblücken. Het aantal slachtoffers bedraagt 91. Gisteravond laat is men qrin geslaagd nog drie ingesloten mynwerkeis uit de mijn te halen, zoodat zich nog slecnts een mijn werker onder de grond' bevind en wel de houwer Meissel. Het totaal aantal dooden bedraagt thans 93. Het aantal gewonden 21. Het geteisterde land. De slachtoffers te Friedrichsthal. Alsdorf: 263 dooden. Uit Saarbrucken komt het bericht, dat het onjuist is dat 51 leden van de bergingscolon- ne in de groeve, waar de jongdte ramp heeft plaats genad, zonden zijn ingeslf.ten. Aan geen hunner is een ongeluk overkómen. Zy zijn nog steeds aan den arbef drie dooaen, aie zioh nog in dl ten bevinden, boven te brengej verre nog niet mocht gelukki In de rouwkapel staan lab kisten, welker deksels nog pierhaaldelyk geopend moeten worden om het den nage laten betrekkingen mogelijk te dooden te Identificeeren. Wo«u te negen uur zal in de kapel Na gebied een katholieke en in 7e mijn toebehoorende zaal een lijkdienst gehouden worden, In hieraan zal in de gehoorzaal^;» uijeenkomst worden gehoudewv door den voorzitter der regjfci Bie Ernest Wilton zal wordeind en waarin de dooden van Mam jMdlutt woxdfi». Voor zoover, Jl ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aas ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. ZWITSERLAND. De Jungfrsujoch. Het Station. Voor hdt Station op den Jungfraujoch, dat moet dienen voor onderzoekingen op meteorologisch, aëro-physisch en velerlei ander gebied, hebben verschillende landen bijdragen toegezegd: Duitschland en Enge land elk 100.000 francs, Amerika 185.000, Frankrijk en Oostenrijk elk 50.000. De „Jungfraubahn” en de „Wengeralpbahn” verhoogden haar gezamenlijke gift tot 200.000 francs. Gebhard Guyer, een zoon van den aanlegger van den Jungf raus poor - weg, gaf 30.000 francs ten geschenke, de Zwitsersche Alpenclub stelt 25.000 fr. ter beschikking en verder is uit particuliere giften nog eens dat laatste bedrag ontvan gen. Op de staatsbegrooting van Zwitserland ia voorgesteld 50.000 francs aan het stich- tingsfonds toe te voegen en 10.000 by te dragen tot de bedrijfskosten. kruik spiritus aan opofferen. Die hebben wij. als we eerstdaags voldoende hout vin den, toch niet meer noodig. Wil je dat vuur dan den geheelen nacht laten branden. Wel neen, we gooien een paar stukken linnen neer en storten de spiritus daarover uit, als het te bar wordt. De roofdieren zien hier natuurlijk weinig nienschen en zullen er wel voor op de vlucht gaan. Benoit had de eerste wacht, en hij betrok deze vol spanning voor de dingen die ko men zouden. Naast hem lagen een doos lu cifers en zijn groote revolver Maar wat hij verwachtte gebeurde ditmaal niet. De uren verstreken tergend langzaam, maar een doodsche stilte bleef heerschen in het dal. Af en toe klonk heel in de verte de kreet van een nachtvogel, verder niets. Ik geloof, dat de beesten zijn gaan sla- pen. in plaats van one hun opwachting te komen maken, zei hij spijtig, toen Carew zijn plaats innam. Deze schudde het hoofd. Kun je nog niets van zeggen. Arohy. het is pas tien uur. Ik denk niet, dat ze mijn slaap zullen komen verstoren, zei Benoit, terwijl hij zich behaaglijk in zijn dekens rolde. Eenige mi nuten later kondigde zijn rustige ademha ling aan. dat hij sliep. Carew had met opzet de wachten zoo inge deeld. dat hij zelf van tien tot één uur aan de beurt was President Hoover, minister-president MacDonald en de Japansche minister-presa- I dent Hamagoechi hebben gisteren t<er gele genheid van het inwerking treden van het Londensche vlootverdrag voor de radio rede voeringen gehpuden, die over de geheele wereld gehoord konden worden. President Hoover betoogde dat de in April onderteekende vlootovereenkomst daarom zoo belangrijk is, omdat de drie groote zeemogendheden daardoor definitief afzien van een wedstryd in de bewapening ter zee, waardoor de zekerheid voor de geheele we reld verhoogd wordt. Indien deze beperking gehanhaafd kan blyven zal op volgende conferenties gemakkelyker tot een verdere vermindering der bewapening kunnen wor den overgegaan. Een uitbreiding van de thans bereikte overeenkomst wordt door alle weldenkende mannen en vrouwen van de tegenwoordige generatie gewenscht. Nooit mag weer een nieuwe wedstryd in de bewapening ter zee worden geduld. Frank rijk en Italië zyn nog niet ten volle by de overeenkomst betrokken, doch in de laat ste maanden zyn groote inspanningen ge daan om tot voile overeenstemming te ge raken. Macdonald wees er op, dat sedert de onderteekening van de vlootovereenkomst de betrekkingen tusschen Engeland, de Ver. Staten en Japan beter zyn dan ooit tevoren. De te Londen bereikte voorloopige oplossing maakt het noodig, dat verder wordt gegaan op den weg der ontwapening. Hamagoechi liet zich in denzedfden zin uit. De eerstvol gende stap moet zyn, dat de betrokken vol ken duidelijk beseffen, hoe zy tegenover een grootsch opgezette vredespolitiek zullen staan. De gezanten van Japan en de Ver. Staten en de minister-presidenten van Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afri- ka en Nieuw Foundiland hebben gisteren op het departement van buitenlandsche zaken de ratificatie-oorkonden hunner landen ge deponeerd. De machten ter zee. Hoover, MacDonald en Hamagoechi voor de microfoon. Engeland» politiek inzake Palestina. De Zionisten zeer verontwaardigd. liOllkSlllE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorg kring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prfjz. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels 2.25, elke regel meer D.M. Op de voorpagine 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen b<j contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuMchenkomzt van aoliede Boeidiande- laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaataing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. in een massagraf op het Ehrenfriedhof Bild- stock. Een mijnbaas, die op hetmoment van de ontploffing op de derde verdieping werk zaam was, heeft verklaard, dat de lucht- ververaching op de plaats van de ramp niete te wenschen overliet. ook later heeft hier niete aan gehaperd. De bedrijfsveiligheid was vrij goed. Zes gewonden in hopeloozen toestand. Volgens de laatete berichten uit Saarbrüc- ken verkeeren zes van de 20 gewonden mijn werkers in levensgevaar. De directeur-gene- raai voor het mijnwezen zal zioh morgen naai- Saaibroeken begeven en het onder zoek in de Maybach-groeve persoonlijk te leiden. Volgens mededeelingen van Fran- sche zijde heeft het voorloopige onderzoek uitgewezen, dat alle veiligheidsinstallaties intact zijn geweest. De vlaggen.halfstok. Krachtens besluit van de rijksregeering en de Beiersche en Pruisische staatsregeering zal op den dag van de byaettóng der slachtoffers van de Maybach-groeve van de openbare gebouwen de vlag halfstok waaien. Te Alsdorf 263 dooden. In het ziekenhuis te Eschweiler is gisteren in de diepte, lag een prachtig dal; fantas tisch beschenen door de ondergaande zon. Een groene bodem, bedekt met dicht struik gewas en bosch, strekte zich over grooten afstand uit. Hoera! juichte Benoit. Het land van de leeuwenNu zal ik eindelijk aan de leeu wenbron m’n dorst eens kunnen lessdien. Geestdriftig wendde hij den teugel, maar Carew hield hem tegen Niet zoo haastig, Archy, ik geloof dat het naar beneden niet erg veilig is. Zijn scherpe oogen zagen door de struiken donkere schaduwen heen en weer glijden. Hij richtte zijn kijker, en bemerkte direct, dat het leeuwen waren. En niet zoo weinig! Zoo, met den eersten blik telde hij er een tiental. Hier, kijk zelf maar eens. Benoit greep den kijker Nieuwsgierig aan, maar liet hem bijna oogenblikkelijk weer zakken. Waarachtig, je hebt gelijkriep hij uit. Het wemelt van de leeuwenWat zullen wij daaraan doen? Wachten tot morgenochtend en hier overnachten, antwoordde Carew lakoniek. Beneden zou het ons waarschijnlijk een onrustigen nacht bezorgen. Overigens denk ik, dat het ook hier niet zoo vlot zal verloo- pen, en we zullen gedurende de wacht goed uit moeten kijken. Het zal niet lang duren of zé krijgen de lucht van onze paarden en de brutaalsten zullen wel eens een kijkje komen nemen. Als om de waarheid van zijn woorden te bewijzen, klonk op dit oogen blik een dof ge- brul, dat langzaam aanzwol en rommelend. Korten tijd geleden' heeft de Engel- sche arbeidersregeerung een witboek gepu bliceerd, waarin zy haar toekomstige poli tiek tegenover Palestina uiteenzette. Zroads men weet ,is indertijd aan Engeland het mandaat over Palestina toegewezen en be kend is eveneens, idat de vervulling der mandaatsopdracht tevens voor Engeland meebracht de tenuitvoerlegging der zg. de claratie van Balfour, welke behelsde, dat den Joden een Nationaal Tehuis in Pales tina werd gewaarborgd. Nochtans werd tevens uitdrukkelyk bepaald, dat het ove rige deel der Palestynsche bevolking, dat uit Arabieren bestaat, eveneens behoorlijke levenskansen dienen te worden gegaran deerd. een van de gewonde Alsdorfer mijnwerkers overleden. Het aantal slachtoffers is nu tot 263 gestegen. golven weggeslagen. Een andere torpedo jager heeft ernstige averij opgetoopen. Een der booten van den hydrografischen dienst ligt ontredderd bij Ajaccio. Een sleepboot is voor hulpverleening uitgezon den. Provinciale Staten geheel omgewerkt •oekje bevat thans fej. E. A. Zuydam, c, Ir. Chr. P. G. J. iburg en G. Traan- lang reld. Wat de Italiaansche Balkan-politiek be treft, Italië zal rekening moeten houden met zijn sterk toenemende bevolking. Slechts naar het Oosten kan deze expansie plaats hebben Italiê's vriendschappen en varbin- teniaeen zijn dus begrijpelijk. Tenslotte besprak de duoe het fascisme als idéé, als doctrine en als universeel her- vorrningsmiddel. Men kan zich een fascis tisch Europa voorstellen, dat wil zeggen een Europa dat in fascistischen zin het pro bleem van den modernen staat heeft opge- loet. Het fascisme geeft tevens de oplossing voor het drievoudig probleem der verhou ding tusschen staat en individu, staat en groepen en groepen en groepen onderling. FRANKRIJK. Storm en koude. Op verschillende plaatsen reeds sneeuwval. In Frankrijk is het weer plotseling omge slagen en vertoont in vele streken verschijn selen, die den indruk wekken, dat men reeds midden in den winter ziüt. Te Parys viel gisteren hagel, terwyl in de Vogezen reeds een groote hoeveelheid sneeuw vieL Uit Bel fort wordt gemeld, dat de hoogvlakten ge heel met sneeuw zyn bedekt en dat er een groote koude heeracht. Ook uit verscheidene andere streken komen berichten omtrent slecht weer. Vele rivieren vertoonen weer een sterken was. Schepen loopen averij op. Aan de kust der Middeilandsehe Zee heerscht een hevige storm. Van den, tor- Commissie van tenzitting 1930. een goed gedocu- al uit het oogpunt t gebied beteekenis veekerij toegelicht, mauwende afname Voor de nabestaanden. Rijkapresident von Hindenburg heeft een bedrag van 10.000 mark beschikbaar ge steld voor de nabestaanden van de slacht offers van de ramp in de Maybaoh-mijn in het Saargebied. De apostolische nuntius te Berlijn heeft namens den paus een gift van 10.000 mark overhandigd voor de nabestaanden van de slachtoffers van het mijnongeluk te Alsdorf. De staking ia de metaalindustrie. De toestand van de staking in de Duiteohe metaalindustrie is nog onveranderd. Moge lijk zullen vandaag nog onderbandelingen plaats vinden tusschen beide partijen. Het resultaat hiervan hangt echter er vanaf of man er in zal slagen een basis van overeen stemming tusschen werkgevers en werkne mers zal kunnen vinden. ITALIë. Koning Boris en zijn gemalin. Op weg naar Bulgarije. Koning Boris van Bulgarye en ayn jonge echtgenoote hebben zich te Brindisi op de „Tsaar Ferdinand” ingescheept, uitgeleide gedaan door kroonprins Umberto. Een groote menigte juichte het koninklyk echtpaar toe. De Duce aan het woord. De gansche macht aan het Fascisme en uitsluitend aan het Facisme. Hoeveel leugensI Het negende jaar van de fascistische tijd rekening, ddt op 28 October ingaot, heelt Mussolini aanleiding gegeven in tegenwoor digheid van de leiders der fascisten een groote rede te houden. Thans, aldus zeide de duce, doet meer dan ooit de formule opgeld; de gansche macht aan het fascisme en uitsluitend aan het fascisme. Zijn dezen zomer gehouden redevoeringen werden uitgelegd als een oorlogsverklaring, maar men vergat hierbij, dat het dezelfde groepen zijn, die al acht jaar oorlog voeren tegen het fascistisch re giem. Hoeveel leugens, riep Mussolini uit, zijn er over de geheele wereld reeds Ver spreid over de fascistische heerschappijIs hetgeen na de terechtstelling te Triest ge schied is, niet een aanwijzing, dat inder daad tegen het fascósnie strijd wordt ge voerd? vraagt spreker. Weldra zal men van ons beweren, dat wij den kinderen de handen afsnijden, evenals men dit den Duitschers in het jaar 1914 heeft toegedicht, in weerwil van het feit, dat ieder spoor dier verminkte kinderen ontbreekt. De oppositie gaat voort. Gisteren was het Italië, thans is het de geheele wereld. Voorts besprak spreker de naar zijn mee- ning tegen Italië aanhangige militaire voorbereidingen en verklaarde, dat Italië nimmer het initiatief zal nemen tot den oorlog. In dit verband zeide spreker, dat i herziening der vredesverdragen in het be- als een ver verwijderde donder tusschen de bergen voortrolde. De paarden hinnikten angstig en Benoit trok onwillekeurig de teu gels strakker aan. Carew lachte. Ik geloof, dat je er van schrikt, niet’ Eigenlijk ja, een beetje wel, antwoordde de jongeman. Eerlijk gezegd, valt het mij wel wat tegen Blijf je nog bij je voornemen, om eens te gaan drinken? plaagde Carew. Néén, ik zal maar liever tot morgen ochtend wachten, dan Een nieuw aanhoudend gebrul, dat direct weer door andere dieren werd overgenomen, maakte een eind aan zijn woorden. Het ge leek alsof de grond waarop zij stonden onder hen dreunde van het inachtige geluid. Met moeite hielden zij de paarden in bedwang. Zie je wel, zei Carew, ze hebben ons, of liever onze paarden, al geroken. Ik denk wel dat we dezen nacht bezoek zullen krij gen. Als het een beetje meeloopt, ben je morgen aj in het bezit van de begeerde huid Of heb ik mijn eigen huid verspeeld, grappigde Benoit. Noem jij dat maar mee- loopen. Ik zag liever, dat ze op een afstand bleven, totdat ik er morgen eens een onder schot kon krijgen. Ik schiet beter bij dag licht dan in donker Carew keek om zich heen. De nauwe kloof, waar ze uitgekomen waren, bood een uitste kende schuilplaats aan hen en de paarden. Eén man kon geniakkelijk den ingang ver dedigen. Het is jammer, dat wij geen hout heb ben om een vuur aan te leggen, zei hij rondzoekend Doch we zulten er maar een vyf geleden stop werd gezet, vervolge wordt bestendigd. Bovendien blykt uit het witboek, dat de Labourregeering den Araibischen landbouw wil begunstigen. Waarom heeft Engeland zyn politiek plot seling herzien? Volgens sommigen liggen hieraan politieke motieven ten grondslag en heeft de Labourregeering hoop, dat de welwillendheid tegenover de Arabieren de Mohammedanen zal verteederen, zoodat dezen, wanneer straks de rondetafelconfe rentie wordt gehouden, waar over de toe komst van Uritsch-Indië ial worden be slist, wellicht een houding zullen aanne men, die Engelland welgevallig is. Hieruit volgt ook, dat, als de Britsch-Indische kwestie mettertyd is opgelost, het zeer goed mogelyk is, dat de Engelsche regee- ring later opnieuw het roer omgooit om by de Zionisten weer in het gevly te komen. Een feit is inmiddels, dat de Zionisten overal ter wereld in het geweer zyn geko men en zoo nadrukkelijk mogelyk verzet aanteekenen tegen de nieuwe houding der Britsche regeering, die zy als verraad be- stempelen. Tydens dwi ooriog hebben de Joden, door lijf en goed ter beeschikkzmg te stellen, den geallieerden en bygevoig ook Engeland, onschatbare diensten bewezen en de Labour-regcering wordt thans een schro melyke ondankbaarheid voor de voeten ge worpen, omdat zij, gelijk wordt betoogd, de aan de Joden gedane beloften schendt en handelt in stryd met den geest van het mandaat. Vooral de Amerikaansche doden, die zeker zyn van den steun van ryike, geestverwanten, Amenkaansche bankiers, zyn zeer roerig en zoo worden er b.v. te New York reeds groote betoogingen op touw gezet. In Labourkringen zelf wordt ook kritiek geoefend en vooral wordt erop gewezen, dat de tegenwoordige Britsche regeering zeer duidelyk heeft toegezegd, dat de politiek tegenover de Joden geen verandering zou ondergaan. Zoodoende is er in Engeland tegen het arbeiderskafoónet, dat zich toch ai voor duizend moeilijkheden ziet geplaatst, een storm opgestoken, die de Labourparty nu niet bepaald goed doet. Drinken moet ik toch, verklaarde Benoit koppig. Ale er te veel zijn jaag ik ze eenvoudig op de vlucht Al is hij dan koning der dieren, hij boezemt mij geen vrees in. Je bedoelt zeker die uit den dierentuin, plaagde Carew. Wacht maar tot je de Afri- kaansche zwarte leeuwen te zien krijgt; het zijn de grootste exemplaren, die ik ken. Met nieuwen moed trokken zij een uur later verder. De weg was nu veel gemakke- lijker, en zij konden weej hun paarden be stijgen. Zij moesten echter terdege opletten, dat de dieren niet struikelden over groote, op reusachtige knikkers gelijkende steenen, die overal verspreid lagen. Het ziet er uit alsof de berggeesten aan het knikkeren zijn geweest, echertste Benoit. Het was hier lang geleden een gevaar lijke plaats, antwoordde Carew, terwijl hij naar boven keek. Aan de versteende lava te zien, werkten hier vroeger geducKle rol kanen. In den namiddag kwamen zij steeds snel ler vooruit, doch hun weg liep langs ver scheidene afgronden waarbij de grootste voorzichtigheid geboden was. De zon ver dween reeds langzaam achter de hooge rots wanden, toen zij een sm allen tunnel door trokken. Op sommige gedeelten Werd deze zoo nauw, dat ze achter elkander verder moesten rijden, ën dikwijls een mijl ver. Het maakte een benauwenden indruk op hen. Er kwam schier geen einde aan dezen rit en het daglicht drong steeds slechter tus schen de ontzaglijke rotsmuren tot beneden door. Het eande kwam echter onverwacht en sloeg hen met stomme verbazing. Voor hen, Oorspronkelijke roman door HERM. N v. d. VOORT. 29 Nadruk verboden. Neen Arohy, dat geluid ken ik te goed. Ik denk trouwens wel, dat je het dezen nacht zelf hooren zal. Het kwam uit zuide lijke richting en wij trekken steeds meer zuidelijk. Ik zou het wel -willen, antwdordde Be noit. Het lauwe water, dat wij nu al twee <rigen meesleepen, bevalt me maar matig. Hy sloeg Carew gade, die pogingen aan wendde om het reis-spirituatoeetel aan te steken. daTi?*1 nU maAr Wat kcffK in afwachting m m’n dorst eerstdaags aan de leeuwen won zal kunnen lesechen. Carew kreeg een lachbui .waardoor h(j *,jn v‘ngers verbrandde. Kil Of dat iedereen dit zou worden wnJLgeïCht? aan fri9ch koud ant- Tl-6 ^eno’^ •d® lippen smakkend. verhen maar niet 81 <>P ^rheugen, waarschuwde Carew. - Er kon eens meer leeuwen aanwezig zijn, i voor je gezondheid is. De nieuwe Britsche politiek, aangekon- digd in bovenvermeld witboek, komt aan talryke Arab'sche wenschen tegemoet en een der belangrykste stappen, door de La bourregeering genomen, bestaat hierin, dat de immigratie der Joden, die een maand of ook in den

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1