1 LAATSTE BKltlCJUTEJN. Beurs van Amsterdam. Gem. Zit- en Slaapkamer, Rustige gemeub. kamer BINNENLAND. De nieuwe burgemeester van de residentie. Benoeming van jhr. Bosch Ridder van Rosenthal officieel. De Staatscourant van gieteravond bevatte de volgende mededeeling: Bij Koninklijk besluit van 25 October 1930 no. 5, ia met ingang van 1 December 1930 be noemd tot burgemeester der gemeente 's-Gravenhage, jhr. nir. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, niet t-oekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Groningen. Jhr mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal ia te Dordrecht geboren in April 1884 als zoon van een officier van justitie, een magistraat van groote vaardigheid en integriteit, die daar zeer geacht en bemind was om zijn bekwaamheid, groote hulpvaar digheid en eenvoudige beminnelijkheid. Hij studeerde te Leiden, waar hij in 1909 op «tellingen bevorderd ie tot doctor in de rechtswetenschappen. Daarna heeft hij ge studeerd te Utrecht, waar hij in 1911 bevor derd werd tot doctor iri de staatswetenschap- Kort daarop vestigde jhr Bosch Ridder van Rosenthal zich te Zutphen als advocaat en procureur, waar hij in 1915 gekozen werd als lid van den Gemeenteraad en in 1917 tot wethouder. Als zoodanig was hij in Zutphen belast met de zaken van het onderwijs Op 21 November 1917 werd hij benoemd tot burgemeester van Brammen, in welk ambt hij bleef fungeercn tot midden Juni 1924. Met ingang van den 16en dier maand werd hij benoemd tot burgemeester van Groningen, als opvolger van wijlen mr. van Kettwic-h Verschuur. De installatie had plaats op dien datum dqor den waarnemenden burgemeester, wet houder v. d. Berg, die bij die gelegenheid o.ft. herinnerde aan het groote en werkzame aandeel, dat jhr. mr. Bosch heeft gehad in de voor Nederland zoo belangrijke staats commissie voor waterstaatawetgeving. Te vens maakte hij daarbij gewag van een van de hand van d, heer Bosch Ridder van Rosenthal verschenen prae-advies in deVer- eeniging van Nederlandsche Gemeenten om de mogelijkheid van een wetsontwerp, be- oogende billijke en practisehe verdeeling van de vermeerderde onderhoudskosten der we gen. veroorzaakt door het toenemend auto verkeer. In zijn antwoord herinnerde jhr. mr. Bosch ,aan zijn afstamming van GroningBche burgemeesters. De a.s. Haagsche burgemeester, die ge huwd is met jkvr Pauw van Wieldrecht. is ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, was juist een vijftal maanden geleden als burgemeester van Groningen herbenoemd, na het verstrijken van zijn 6-jarigen ambts termijn. Dit geschiedde bij Kon besluit van 24 Mei j.l. mot ingang van 16 Juni van het loopende jaar Jhr. mr. Bosch Ridder van Rosenthal js sinds 21 Mei 1928 rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Gronin gen. Sedert December 1928 maakt hij deel uit van het college van curatoren d<?r Rijks universiteit te Groningen. Nog steeds ie h(j ook lid van de staatscommissie. ingesteld teneinde do Regeering te dienen van advies omtrent de wettelijke regels, welke ten aan zien van het waterstaatsbestuur behooren te worden gestold en omtrent de volgorde, waarin aan de betrekkelijke voorschriften der Grcndwet behoort te worden voldaan. Jhr. Boech behoorde bij zijn benoeming tot burgemeester van Groningen niet tot een politieke partij, doch naar verluidt, zou hij inmiddels zijn toegetreden tot de Christelijk Historische partij. Hij is een uitstekend spreker en een zeer gevat debater In het maatschappelijk leven heeft hij zich doen kennen als een zeer tegemoetkomend man In den Raad van Brammen was hij ge woon de voordrachten van B en W. zelf te verdedigen. Hij bleek steeds geheel op de hoogte te zijn van de bijzonderheden der zaken, welke in den Raad behandeld wer den Hij heeft de gave zich snel in te wer ken in de vèrschillenfe aangelegenheden. Ook als burgemeester van Groningen heeft hij rich doen kennen als een zeer welwillend man. toegankelijk voor alle deelen der be volking. Een eenvoudig roensch, die niet van uiterlijk vertoon houdt. Een goed leider van de vergaderingen, die iedereen volle vrijheid van spreken geeft. Onderzoek naar prezen in Kleinhandel. Door twee hoogleeraren. Op verzoek van den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid, hebben de heeren prof. H A. Kaag, te Tilburg, en prof. dr. N J. Polak, te Rotterdam, zich bereid ver klaard een onderzoek in te stellen naar de oorzaken, welke de beweging der kleinhan delsprijzen doen afwijken van die der groot- handelspi ijzen en naar de grootte dier af wijking. Stedefeesten zander Staatshoofd. Vragen van Kamerleden omtrent de feesten te Zwolle en Nijmegen. In het voorloopig verslag over hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken en Landbouw) der Rijkebegrooting voor 1931, komt de vol gende zinsnede voor betreffende feestelijke herdenkingen te Nijmegen en te Zwolle Het had de aandacht getrokken, dat de Koningin niet aanwezig is geweest bij de onlangs plaats gehad hebbende feestelijke herdenking te Nijmegen en te Zwolle van voor die gemeenten belangrijke feiten. Men meende te weten, dat dit te wijten is aan de omstandigheid, dat door'de betrokken ge meentebesturen de in dezen gebruikelijke stappen niet zijg gedaan Deze stappen zou den zijn nagelaten onder den invloed van vertoogen leden eener politieke partij, welke tegen den monarchalen regeeringe- vorm gekant ig. Mocht een en ander juist zijn, dan zouden de hierbedoelde leden te gen de gevolgde gedragslijn met klem wil len opkomen Naar hun meening behoort het antwoord op de vraag of het etaats- hoofd bij welke feestelijke herdenking of gebeurtenis ook aanwezig zal zfjn. in geen enkel opzicht beinvloed te worden door de verlangens van hen, die den bee taanden re- geerinsvorjn niet den juisten achten. Gaarne zouden dezelfde leden vernemen welk college of orgaan in elk der beide ge noemde gemeenten voor de begane onjuist heid verantwoordelijk is te stellen. De Landbouwcrisis. De R.K. Ned. Boeren- en Tuinders- bond te 's Hertogenbosch bijeen. Gisteren werd te '-s-Hertogenbosch een groote algemeene vergadering gehouden van den R.K. boeren- en tuinderebond. In zijn openingsrede wees de voorzitter er op, dat na de crieisvergadering op 14 Mei j.l in Utrecht gehouden, de tijdsomstandig heden het hebben noodig gemaakt nogmaals bijeen te komen om weder aan de crisis en de maatregelen die genomen kunnen wor den. besprekingen te wijden. Het bestuur heeft hierbij gemeend goed te doen de leden ruimschoots de gelegenheid te geven hun meening te uiten. Was oorspronkelijk het voornemen dat vier inleidingen zouden ge houden worden, dit aantal is thans terug gebracht tot drie. En de drie inleiders zul len in hun inleiding zooveel mogelijk de be knoptheid betrachten. Achtereenvolgens werd nu het woord ge voerd door de heeren: mr. Van Haastert, secretaris van den bond, mr. L. Niemöller en dr L. G Kortenhorst. Prof. mr. J. V. van Dijck. t Een herdenking. Aan de gewone strafzitting van den Hoo- gen Raad der Nederlanden van gisteren ging een korte, plechtige zitting vooraf, ge wijd aan de nagedachtenis van den over leden raadsheer in dat college prof. mr. J. V. van Dijck. Bij deze herdenking was de naaste familie van wijlen mr. van Dijck tegenwoordig en voorts alle raadsheeren en de advocaat-gene raal. minister Donner. de deken van de orde van advocaten jhr. mr. W. M. de Braun en vele advocaten bij den Hoogen Raad. De president van den Hoogen Raad jhr. inr. W. H de Savornin Lom an sprak een herdenkingsrede uit Daarna nam de procu reur-generaal mr A. Tak het woord om te getuigen van de sympathie van het parket voor den thans overleden raadsheer Hierna voerde nog het woord jhr. mr. De Braun. die namens de Haagsche balie zich aansloot bij de woorden van deelneming. De thans ontslapene werd 18 November 1878 te Goo/« geboren. Hij studeerde en pro moveerde aan do Rijksuniversiteit te Gro ningen 28 November 1905 en werd in Maart 1906 benoemd tot adjunct-commies aan het departement van Justitie. Na bevordering tot oonjmies in Juli 1909. tot hoofdcommies in Juli 1910. tot referendaris-titulair- ifi het voorjaar 1912. tot referendaris in April 1913. werd hij in Maart 1916 geroepen tot de hoo- ge functie van raad-adviseur aan dat depar tement. Zijn wetenschappelijke bekwaamheden vooral op het gebied van de criminologie, waren voor het gemeentebestuur van Am sterdam aanleiding, mr van Dijck in Maart 1922 te benoemen tot hoogleeraar in het strafrecht, de strafvordering en de crimino logie. tn Augustus 1926 werd prof van Dijck benoemd tot raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te Amsterdam en op 27 Juni 1927 volgde zijn benoeming tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Het daarop volgende jaar werd prof. van Dijck buitengewoon hoogleeraar. Zijn borst is versierd met het eoreteeken van officier in de orde van Oranje Nassau en dat van ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, Het stoffelijk overschot van prof. van Dijek zal Donderdag a.s te half twaalf op Nieuw Eik en Duinen worden teraardebe- steld. Het compromis m het Typografisch bedrijf. Te Amsterdam is Zondag een openbare proteetvergadering van oppositioneele typo grafen «ehouden. Daarin is een motie aan genomen. waarin gezegd wordt, dat „met verontwaardiging is kennis genomen van het feit.» dat de onderhandelingscommissie alle eieohen heeft teruggenomen, ondanks het feit, dat alle typografen eendrachtig ge reed stonden, om op het eerste sein het werk te staken". De vergadering sprak voorts het vertrouwen uit, dat alle typografen als één man het compromis zullen verwerpen. Een nieuw slachthuis te Bréda. Hedenmiddag geopend. Naast de onlangs gestichte veemarkt in den Belerumpolder aan de Noordzijde van de stad is een gebouwencomplex verrezen, dat door zijn fraaie architectonische vormen de aandacht trekt en waarvan een hooge toren ver boven de omgeving uitsteekt. Het is het gemeentelijk abattoir, dat daar ge sticht is naar een ontwerp van den vroe- geren directeur der Gemeentewerken, den heer J. C. Th. Elich. in samenwerking met den directeur van den Vleeachkeuringedienei die ook als directeur het nieuwe slachthuis ral beheeren, den heer J. J. Meier Het is op een geheel ajgesloten terrein gebouwd van 113 x 117 meter en bestaat uit het hoofd- slachtgebouw met den monuihentalen 22 M. hoogen toren, die het reservoir van de eigen wptervoontiening bevat, een administratiege- Huw met laboratorium en plaats, een kan- tdor voor de vleesehkeurmeesters en een aan de Arosterdamsche Huidenclub verhuurd gebouwtje dat als huiden bergplaats dienst zal doen Het hoofdslaehtgebouw bestaat uit twee deelen, het slaehtgedeelte en het vlemehbewaargedeelteze zijn verbonden door een z.g, hangruimte. Alles is zoo ge groepeerd. dat zoo vlug mogelijk splitsing plaats vindt van de meer en minder reine deelen en dat de behandeling in een soort één-riohtingaverkeer geschiedt. Er kunnen 4 S0 runderen en verder een groot aantal kalveren en varkens per dag worden ge slacht. De technische' installatie is uiterst modern. De kosten van het gaheel hebben bedragen ruiin 6 tondoor een «luchtrecht te heften van 4 et. per K.G. slaohtgewieht. waarbij alles is inbegrepen, kan een sluiten de exploitatie worden verkregen. Hedenmiddag om twaalf uur is het nieu we abattoir officieel geopend. Bdialve het college van B- en W. en leden van den ge meenteraad waren daarbij aanwezig de di recteur-generaal der Volksgezondheid, mr. L. Lieta>rt Peer bol te, en de nieuwbenoemde hoogleeraar dr H. C. L. E Berger, inspec teur van de Volksgezondheid, in het bizon der belast met het toezicht op de naleving der Vleeschkeuringawet. Bij de opening voerden o.ro. de burgemeester, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck en de directeur van het slachthuis, de heer J. Jè Meier, het woord, waarbij de laatste een uiteenzetting gaf van het doel en de werkwijze van den nieuwen dienst. Daarna werd een rondgang door de gebouwen gemaakt en werden enkele demonstraties gevolgd. GEMENGDE BERICHTEN. OnverhaMdelbare suikerbieten. Een millioetn kilo in de omgeving van Maastricht. Aan de „Lim. Koerier" wordt medege deeld, dat de landbouwers in de omgeving van Maastricht geen weg weten met hun suikerbieten. Konden die bieten vroeger ge regeld verkocht worden, hetzij hier of in het buitenland, thans kan men er nergens mee heen. Duitschland vraagt f 18 invoerrechten per 1000 K G., dus f 180 per tientonwagon. onder dien last is natuurlijk geen sprake van uit voer. Gok voor eigen gebruik kan men de bie ten niet gebruiken, want er is ander vee voeder volop. Wanneer men nagaat, dat er landbouwers zijn, die zelfs met 10 12 wagons suiker bieten zitten opgescheept, kan mén zich in denken, hoe de inenschen gedupeerd zijn Een 16-jarige jongen door de Dierenschc locaaltrein overreden ra gedood. Te Dieren nabij de Middachterallée is gis teravond door den locaaltrein van Dieren naar Arnhem het 16-jarig knechtje van den hrandstoffenhandelaar B aangereden, die juist met zijn kruiwagen op de spoorlijn was. Even later waren de levensgeesten reeds geweken. Het slachtoffer is een wees jongen uit Amsterdam. Een 13-jarig meisje aangerand. De dader aangehouden. Gisteravond hoorde men in de polder tus- schen Ridderkerk en Rotterdam hulpgeroep van een meisje en vond daar de 19-jarige dochter van een majoor van de rijksveld- wacht te Ridderkerk aangerand. De politie heeft den dader, den 22-jarigen v. O. uit felikkefveer, aangehouden. Hij wBs korten tijd geleden voor eenzelfde feit tot 8 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld. Hij heeft bekend en is heden ter beschik king van de juatitie te Dordrecht gesteld. Het drama te Hilversum. De vader onder strenge bewaking. De vader van het te Hilversum door gas- veretikking onThet leven gebrachte meisje was gisteravond in zooverre hersteld, dat hij van het Diaconessenhuis naar het politie bureau is overgebracht, vanwaar hij zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam zal wor den vervoerd. Op het politiebureau staat hij onder stren ge bewaking, in verband met de vrees voor zelfmoordplannen. Het U. D. verneemt nog dat het echtpaar H. achttien jaar gehuwd was en dat dit huwelijk kinderloos was gebleven. Het meis je was een geadopteerd kind. De man is geruiinen tijd chauffeur ge weest bij een familie aldaar. Deze was bui tengewoon tevreden over hem en heeft hem, toen hij op eigen verzoek ontslag aanvroeg, een zeer goed getuigschrift gegeven. De vrouw was buitengewoon op het kind gesteld, zij is zeer onder den indruk van het geval en is bij familie aldaar onderge bracht. Over de beweegredenen van dit familie drama tast men nog in het duister. TWEEDE KAMER. Het advies van de Encephalitiscoinmissie uit den Gezondheidsraad. De miniter van arbeid, handel en nijver heid heeft aan de Kamer doen toekomen 't adrvies van de Encephalitascommissie uit dien Gezondheidsraad, dat reeds in de me morie van toelichting tot het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vacci natie, in het kort dezer dagen werd ver meld. In dit advies wordt opgemerkt, dat inder daad' in sommige opzichten de kennis om trent de encephalitis sedert het vorige jaar scherper omlijnd is geworden. O.a. is geble ken dot de aandoening, zy het in mindere mate, ook na revaccinatie voorkomt. Maar wat die hoofdzaak 'betreft omtrent de oor zaak, di« tot heit proces leidt, en over de wyze om dit te voorkomen, is slechts weinig aan den dag getreden. De gegevens omtrent het tweede halfjaar 1929, toen ons land door een epidemie van pokziekte werd be dreigd, worden wei naarmate zy inkomen, gecontroleerd en verwerkt, maar dit onder zoek is nog met geheel afgeloopen. Zeer duidelyk is echter gebleken, dai de- leeftyd onder het jaar de meest gunstige is om te vaccineeren, hetgeen trouwens reeds m de vroegere rapporten is vermeld. In April van dit jaar heeft, naar men zich zal herinneren, de hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr. J. Th. ferburgh, een rondschrijven aan alle medici gericht, waar in in het kort de voordeelen van de enting op ®eer jeugdigen leeftyd worden uiteenge zet, en waarby de meest gewenachte wijze van enting werd aangegeven. Verzocht werd tevens om van den uitslag der entingen verslag van den hoofdinspecteur uit te bren gen op daarvoor toegezonden formulieren De tijd is nog met gekomen dat over vol doende gegevens kan worden beschikt om conclusies uit deze wijze van enten te kun nen trekken. Totnutoe zijn door de medici een 120 formulieren teruggezonden op 160 entingen in het eerste levensjaar betrek king hebbende. Zeer in het kort kan worden medegedeeld, dat zich bij deze eerste entingen geen com plicaties hebben voorgedaan. De enting is in vrywel alle gevallen geslaagd. Het adyaes wijst ook op de onderzoekin gen die prof. Corter te Leiden heeft inge steld. In het geheel werden tot nu toe niet de Leidsche stof 385 kinderen in het le jaar. 632 in het 2e jaar en 1291 oudere kinderen voor den eersten keer daarmede ingeënt. Geen enkele complicatie deed zich voor en vooral by dte kinderen tusschra 3 en 9 maan den verliep de enting zeer rustig zonder veel algemeene verschijnselen. By de -8000 herinentingen, die verricht werden, kwamen twee gevallen van encephalitis voor. In het geheele 2e halfjaar 1029 werden plm. 110.600 eerste entingen en 1.338.900 herinentingen verricht. Er werden 84 gevallen van encephalitis ter kennis van de autoriteiten gébracht, waarvan 52 met 14 sterfgevallen na le en ting én 42 m<et 9 sterfgevallen na herinen ting, waaronder een geval na 31 October. Wat het wetenschappelijk onderzóqjc aan gaat, ondanks de vele klinische en patholo gische anatomische onderzoekingen der laatste maanden van 1929. heeft ook dit-een teleurstelling gébracht. Geen enkel nieuw feit 18 aan het licht gekomen, dat omtrent de oorzaak meer inzicht kon brengen. Het advies geeft vervolgens in het kort aan de nasporingen van Aldershoff. Deze onderzoekingen zijn nog niet afgeloopen en voorloopig moet d!e commissie zich het oor deel daarover voorbehouden. RECHTZAKEN. N.V. De Nieuwe Boerhave. Faillissementsaanvrage ingetrokken. De by de Hnagsche reéhtbank aanhangige faillissementsaanvraag van de N.V. „De Nieuwe Boerhave" ie gisterochtend door den aanvrager ingetrokken. Nadat gistermorgen bovengenoemde fail lissementsaanvraag van de N.V. De Nieuwe Boerhave was ingetrokken, op grond van de omstandigheid, dat de maatschappij inmid dels de betreffende vordering had betaald, is gistermiddag opnieuw voor een andere vordering het faillissement van deze maat schappij aangevraagd. Ongedekt vervoeren van gedistilleerd. 82 maal beboet tot era gezamenlijk bedrag van 300.000 gulden. Het Haagsche Gerechtshof heeft in hoo- ger beroep behandeld de zaak van J. C. C. L. 8eh. te iJmuidan, die indertijd door de rechtbank te Haarlem veroordeeld was tot betaling van 82 lioeten tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 300.000— wegens r.et ongedekt vervoeren van gedistilleerd. In honger beroep werd dit vonnis di.or net Gerechtshof te Aiusterdam bevestigd met dien vejstande dat bij het bedrag der te betalen boete rekening werd gehouden niet de inmiddels verlaagde accijnebelasting. De Hooge Raad casseerde dit arrest en verwees de zaak naar liet Haagsche Hof. De Rijksadvocaat, Jhr Mr A. K. C. de Brauw, e lachte toewijzing der vordering overeenkomstig de beslissing van het Am- eterdamsche Hof. De waarnemend proc. gen., Mr. de Visser, requireerde het vonnis overeenkomstig den eisch van den Rijksadvocaat. Pleiter jn deze zaak waren Mr. Pliester en Mr. de Vrieze uit Amsterdam. Het Hof zal 5 Nov. a.s. uitspraak doen. Het drama in de laber v. Riem3dyksstraat. De verdachte Mendel Bekker door het Bossche Hof vrij gesproken. Overwegingen van het arrest. Het Gerechtshof te Den Bosch heeft ar rest gewezen in de zaak tegen Mendel Bek ker, die terecht had gestaan wegens moord op zijn vrouw in de Faber van Riemsdijk straat te Den Haag en deswege door de Haagsche rechtbank was veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, welk vonnis door het gerechtshof aldaar was bevestigd. De Hooge Raad had bij cassatie de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Den Bosch De advoc«at-generaal mr. Counee had veroordeeling van verdachte tot zeven jaar gevangenisstraf geëisoht. Het gerechts hof te Den Bosch heeft gisteren in zijn ar rest het vonnis van het Haareche Gerechts hof vernietigd" en verdachte vrijgesproken. Als verdediger was opgetreden mr. Boulier uit Den Haag RADIONIEUWS. Programma van heden. Hilversum 5.00 Radio-kinderkoorzang. 5.30 Omroeporkest. 7.00 Eng. cursus. 7.30 Radio Volksuniversiteit. 8.01 Uitzending uit „Carré" „Wilhelm Teil". 1100—12.00 Gramofoonplaten. Huizen 6.01 Causerie. 6.15 Gramofoonplaten. 6.45 Cursus in schriftverbetering. 7.15 Landbouwhalfuurtje. 8.00 Concert Haarl. Ork. Ver. 9.30 Concert en zangeres. 10.30-12.0o Gramofoonplaten KUNST. Dick Weiman benoemd tot leeraar te Haarlem. Naar men on« meldt, werd de heer Dick Weiman, bariton an declamator, benoemd tot leeraar aan „Haarlem's Muziekinstituut" te Haarlem. BT AD BNIETJWB. GOUDA, 28 October 1930 Bakkersnachtarbeid. De Burgemeester maakt bekend, daj/ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een aan vraag van B. van der Starre om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tua- schen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het perceel Graaf van Blois- straait no. 98. Op Dinsdag 26 November 1930» des voor middags 9)4 uur zal in het raadhuis gele genheid betaan om ten overstaan van den Burgemeester bezwaren tegen de aanvraag in te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zjj, die bezwaren inbrengen, in de gelegen heid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelijk te ver klaren. Zoowél de aanvrager als zjj, die bezweren inbrengen, kunnen gedurende acht dagen vóór het bovengemelde tijdstip, ter secre tarie der gemeente, van de terzake ingeko men schrifturen kennis nemen. Uitslag openbare verkooping gehouden door Notaris Kranenburg. De uitslag van de gisteren door Notaris J. van Kranenburg gehouden verkooping is ada volgt: I. Het woon- en winkelhuis met afzon- dierlijke bovenwoning aan den Bosch weg 39/40, aan den heer G. van Hofwegen voor 8200.—. II. Het woonhuis a.d. Roemer Visscher- straat 3, kooper de heer P. Sevenhoven, al hier voor 8160. III. Het woonhuis a.d. Itethmaetstraat 11, kooper de heer C. de Hoop, alhier voor 2900.—. IV. Het woonhuis a.d Raam 113, kooper de heer C. Plomp, alhier voor 2050.—. Het magazijn met afzonderlijke bovenwo ning a.d. Graaf Florisweg 1517, is niet gegund. Opdracht werk. Bij de op 25 September jj. vanwege het gemeentebestuur te Den Haag gehouden aanbesteding van het graven van een ge deelte van het kanaal tusschen de La Rey- weg en de Loosóuinschekade, met het aan leggen van aangrenzende zandbanen en het maken van kaaimuren, oevervoorzienin gen, enz. was de laagste inschryfster de N.V. My. tot Aanneming van Beton-, Wa ter- en Burgerbouwkundige Werken alhier met 316400.—. Heden ontving deze N.V. van genoemd gemeentebestuur officieel opdracht tot de uitvoering van het werk. Ledenvergadering der afd. Gouda v. d. Ned. Reisvereeniging. De af deeling Gouda der Ned. Reisvereen. zal op Vrijdag 14 Nov. a.s. een ledenverga dering houden in de achterzaal van Café Centraal, waarop o.m. zal worden bepaald, op welke candidwten voor het hoofdbestuur de afgevaardigden dier afdeeling hun stem zullen uitbrengen op de m December te Utrecht te houden ledenvergadering der Ned. Reisvereeniging. Daarna zal de heer Hagedorn een „praat je bij een plaatje" houdén over Meiringen. Hét bestuur rekent thans op een groote opkomst. Verplaatsing van dc kantoren van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Heden lis door den makelaar P. van der Linde alhier \oor rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken aangekocht hét Heerenhuis Crabethstraat 3. Het ie de bedoeling om de kantoren der Kamer naar het aangekochte pand over te brengen. Faillissementen opgeheven. Opgeheven zyn de faillissementen van de N.V. Goudsche Bouwmaatschappij en J. Kool, bouwondernemer, alhier. Een as gebroken. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur brak op de Lange Tiendeweg de achteras var. de melkauto 'bestuurd door C. v. D. uit Hoen- koop. Persoonlijke ongelukken hadden hier bij niet plaats. Het verkeer moest door de politie eenigen tijd worden geregeld. „Geef ons Arbeid". Ensemble Bouber. Hedenavond 8 uur geeft het Groot Voiks- tooneel (Ensemble Bouber) van het Insti- tupt voor Arbeidersontwikkeling en de Ver. v. Arbeiders Radio Amateurs, in den Nieu wen Schouwburg een opvoering van DuBchinsky's „Geef ons arbeid". Loop der bevolking. Gevestigde»: B. Hiinninghaus, dA>. van Oldenburg, naar BoeleJcade 176; P. Bjps- ma, agent van politie, .van Hilversum, H. Laarderweg 180, naar Jeruznlemstraat 2; W. Haus, monteur, van Wustermark, naar Erasmusstraat 1; M. P. Heijnen, van Rot terdam, v. d. Werffstraat 26a. naar Reg. plantsoen 17; M. Vonk, kapper, van Hoo- geveen, Hoofdstraat 89, naar C. Huygens- kade 101; M. J. M. Hagen, leerl. verpl.. van Almelo, Tyhoflaan 17, naar Krugerlaan 130; M. C. v. Schenderen, 'apoth. ass., van Gin- neken ca, Boschlaan 32, naar Krugenaan 23; J. C. Pagé, concierge, van Utrecht, Knopstraat 34, naar Weethaven 27; H. R» ker, dienstbode, van Oberhausen, naar Bleekerssingel 74; J. B. v. Miltenburg, ala- ger, van Waarder no. 10, naar Groenend aal 105; G. C. Kroon, van Rotterdam, Boezem singel 192a, naar Gi. v. Bloisstraat 62; E. H. de ,Haay leerl. kok van Rotterdam, Es- senburgrtraat 17a, naar Markt 34; G. Both, onderwijzer, van IJsselmonde, Ko ninginneweg 10 naar Groenendaal 44; J. Corbeau van Amsterdam, Laan weg 59, naar IJssellaan 213; A. C. Hoogeibrugge, d.b., van Zwammerdam D 12, naar Kleiweg 37; 1 p F. Meijerink, meubehn., van Waddinx veen, B- 39, naar Vorstinan^raat 12; A. ipjuringerr tuinder, van Reeuwyk, Zwarte- weg 672i naar Booongaardstraat 102; S. Roffel, schipper, van Sneek, aan boord, naaf aan boord ligplaats K. Gouwe; J. van Dam, 1. w., van Capelle aan dien IJseel, Nij verheidsstraat 341, naar Boelekade 118; M. Eirand, kant. beo., van Boedapest, naar IJs sellaan 235; G W. van Stapeïe, van Leiden, Nieuwe Rijn 46, naar Bleekerssingel 15; J. v. d. Weijde, fabr. arb., van Waddinxveen L. 2, naar Raam 162. Vertrokkenen: H. H. Lens, van Sin gelstraat 12, naar 's Gravenhage, Heübroit- straat 50; J. G. Schneider, van Winterdijk 11, naar Moordrecht, Weetbuurtstraat M 59; G. C. Broer, van Zoutmanstraat 30, naar Groningen, Steentilkade 6; F. W. van Hol ten, van C. Iluijgenskade 99 naar Ameide, Nieuwstraat 228; G. A. de Frankrijker, van Ridder van Catsweg 72, naar Stompwyk, Westvlietweg 92; P. Knoop, van Gr. Floris weg 74, naar Utrecht, Amstendamsche straatweg 297bis; M. Blaazer, van F. W. Reitzstraat 36, naar Driebergen, Pr. Ilen- drikpark H. M. G. van Leeuwen, van Keizerstraat 58, naar Amsterdam Okeghem- straat 17 hs; M. de Boer, van P. C. Both- straat 58, naar Rotterdam, Leuvcbrugstraat lib; II. de Blóuw, van van Bergen IJzen- doornpark 7, naar Boskoop, Reyerakoop 78; M. Fase, van Spoörwegstraat 16, naar Wad dinxveen, Zuüdkade 163; J. M. G. VerzyJ, van K. Tiendeweg 1, naar Oudenbosch, Huishoudschool P. Verdouw, van Vrouwen- steeg 27, naar Gouderak B. 208; J. Beun, van Gr. van Bloisstraat 40, naar Jutphaas A 117; C. Kielliger, van Boelekade 83, naar Velsen, Wytoerstraatweg 213; A. Postma, van F. W. Reitzstraat 17, naar Breda, Ba ronielaan 21; J. A. M. Beitels, van Katten- singel 28, naar Haarl. liede ca., Eikenlaan 81 Halfweg; J. H. Stikker, van Crabethstr. 5, naar Moordrecht P. 36a; A. van Dam, van van Beverninghlaan 24, naar Ouderkerk- aan den LJssel A 87; J. Meester, van A. de Viöchmarkt 36,-naar Dordrecht, Voorstraat 57; J. H. Smith, van Spoorwegstraat 57a naar Reeuwyk, Zwarteweg 672 K; H. K. de Waal, van Steynkade 3, naar Reeuwyk, Zwarteweg N. 4; Th. Jansen, van aan boord naar AJplien aan den Ryn, School straat 16; M. van Heynóngen, van Pr. Henidrikstr. 74, naar Velsen (N.H.), Wy kerstraat weg 213 L; B .de Boer, van Turfmarkt 107, naar Rotterdam, 2e Rosestraat 24; C J. Meijer wed. de Bie, van J. Philipswe^ 69, naar Rotterdam, Nauwe Kerkstraat 13; A. J. de Bie, van J. Philips weg 69, naar Rot terdam, Nauwe Kerkstraat 13; J. de Graaff, van Reg. plantsoen 19, naar Waddinxveen, Pr. Hendrikstraat 92; E. W. Oppermann, van Gouwe 9, naar Bussum, J. Gatslaan 16; L. P. Oosterbeek, van Turfmarkt 72, naar 's Gravenhage, Vlamingstraat 33; J. Dekker geh. m. J. P. de Rijk, van van Stryonstraat 24 naar Soest. Burgerlijke Stand. GEBOREN. 26 October: Leentje, d. v. F. Schouten en G. den Blyker, Vondel straat 45. 26 October: Geertruida Cornelia, d. v. C. Massar en C. Peters, Heerenstraat 74. OVERLEDEN, 26 October: Geertruy weduwe A. Ultee, 79 jaar. Agentia. 28 Oct. 8 uur, Nimjwe Schouwburg. Inst. v. Arbeidersontwikkeling. Het Volkstooneel van Herman Bouber. 29 Oct. 814 uur. Nieuwe Schouwburg, Film avond voor de leden. Na afloop bal. 29 Oct., 8 uur. Officieele opening der Winkelweek" in de Korte Akkeren. 30, 31 Oct. en 1 Nov. Winkelweek in de Korte Akkeren. 30 Oct. 7% uur, Soc. dte Réunie, Indische lezing. 4, 5, 6 en 7 Nov. Soc. Ons Genoegen, Zaal Kunstmin. Sint Nicolaasmarkt. 14 Nov., 8 uur. Gafé Central, Ledenverga dering, Ned. Reisvereeniging afd. Gouda. De apotheek van mevr. de wed. A. H. Teepe, Gouwe, zal tot en met 31 Oct., be nevens den daarop volgenden nacht, ge opend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten. ÜÏT DEN OMTREK. BEKKENWOUDE. De afd. Berkeniwoude vain den Bond van Kaasproducenten heeft de levering van na- jaarskunstmeatstoffen gegund aan den heer B. van Geluk, te Dordrecht. Coop. Vereen. „De Boskoopsche Veiling 28 Oct. - Rozen: Ophelia 31-45, Golden Ophelia 41-64, Hadley 00-1.17, Claudius Pernet 1.20-1.70, Columia 65-82, ButterHy 61—88, Mac Keiler 75-86, Rosalandia 99—90 v. Roasum 90. Florex 90—1.18, Kilham 95 PotÜ 50-80, Edith Helen 1.70-2 90, Polyan- tharozen 40-56. Diversen: Chrysanten grootbloemig 15-22, per stuk. id. tros 15-35 per bos. Anjers 30. Physalia Franchetti 42-60, Clemati. Prina Hendrik 36 per etuk. GOUDERAK. Het Groene Kruis. De afd. Gouderak van het Groene Kruis houdt een ledenvergadering op morgen Woensdag 29 Oct. te half acht bij de heer S. Ooms. De agenda Vermeldt o.m.: Aanbieding Begrooting 1981. Verkiezing Bestuursleden. Aftr. de hee- fen: Dr. T. Beekenkamp en L. van Lange Punten van beschrijving voor de Alge- Tr^n« Vergadering op" 31 October a.s. Rondvraag. HAASTRECHT. Bouwvergunning. P burgemeester en Wethouder» js aan Rademaker vergunning verleend tot het jouwen van zijn woonhuis, staande nalby Hekendorpache veer. Ongeluk. De 19-jarige B., die j.l. Zaterdag bezig was met het afbreken van 't bovengrondacn electriciteitsnet kwam 4aarby in aanraking met een draad, waarop door onbegrijpelijke 1 oorzaak stroom stond. Daar B. op een nat geregend plaitje stond kreeg hy de volle stroom door zyn lichaam en kon hy zijn handen met meer vry maken. Spoedig toe geschoten hulp maakte de draad stroom loos, waarna B., die hevig geschrokken was, de draad kon loslaten. Hy heeft van het ongeval geen nadeelige gevolgen ondervon den. Missie-tratoonstelling. In het KJL Vereenigingsgébouw had Zondag jj., een tenstoontelluig plaats van Missiegewaden welke een flink batig saldo opleverde. Aan de tentoontelling was een verloting van kunstvoorwerpen verbonden. REEUWUK. Gemeenteraad. Openbare Raadsvergadering op Donder dag 23 October 1930 des n.m, twee uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer L. J. Lucassen, burge meester. Notulen van de vorige vergaderingen werden na een opmerking van den heer W. Schouten goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen waren: Schrijven van den heer G. van Spengen dat hy zyn benoeming als lid Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Een schryven van Ir. Eksteen, waarin hy opkomt, tegen de critiek door verschillende •raadsleden over zyn rapport gevoerd. Het rapport was niet geflatteerd zooals werd beweerd. Hem was opgedragen een voor- 'oopig rapport uit te brengen om de mogfl lykheid aan te toonen om in Reeuwyk wa terleiding té 'brengen, dus was er natuurlijk geen volledig rapport uitgebracht. Na infor matie by eenige adressen door Ir. Eksteen opgegeven, bleek dait door hem aldaar tot vólle tevredenheid was gewerkt Mocht de heer Eksteen. zich, volgens den Vóotfzitter, in zyn eer gekrenkt voelen door de uitlatin gen van eenige raadsleden, dan is hiermede de heer Eksteen in zijn eer hersteld. Schryveu van den Directeur der Goudsche Waterleidingmaatschappij dat na goedkeu ring Ged. Staten Reeuwyk gedeeltelijk van water zal worder. voorzien. Aangenomen werd het voorstel B. en W. aan L. W. van Leeuwen ontheffing te ver- leenen van de hondenbelasting 2e halfjaar 1930. Besloten werd door het Verificatiebureau de boeken enz. te laten controleeren van het Burgerlijk Armbestuur. De kosten van deze controle zullen 30.— k 40.— per jaar bedragen. Pensioengrondslagen werden vastgesteld van. D. Kroon en Dr. Batelaan reap, op 2050.i ra 300, Het voorstel van B. en W. machtiging te geven tot het doen koopen van kleeding- atukken voor kinderen van Mej. Wed. Oos- trom alhier. Volgaas toelichting heeft het Bestuur der Inrichting waarin de 2 blinde kinderen worden verpleegd gevraagd eenige kle dingstukken te mogen koopen. Daar hiervoor geen bedrag op de begrooting is, vragen B. en W. machtiging het Bestuur toe te staan die kleedingstukken aan te schaffen. De heer J. van Roon (c.h.) komt er tegen op dat dit bedrag wordt toegestaan. Volgens spr. is Mej. Wed. Oostrom best dn staat zelf te betalen. De Voorzitter hestrydt dit en zegt dat het hoogstwaarschijnlyk maar voor dit jaar zal zyn. Ook de heer Reer (vJb.) vindt dat het be drag voor deze kinderen die ongelukkig zyn, moet wonden toegestaan. Met 10—1 «tem (die van J. v. Roon) wordt aldus besloten. Begrooting Burgerlijk Armbestuur werd zender eenige discussie goedgekeurd. Tot lid van dat college werd herkozen de heei C J. Stolwijk. B. en W. rtellen voor ie bestaande steun regeling niet te veranderen. DR; is ook de wensch van de S.D.AJ1. raadsfractie, die hierover aan den Raad een schrijver, hebben gericht. Opgererkt wordt dat de begrooting uit gaat van het Burgerlijk Armbestuur. De heer van Tol (tE.) vraagt waar de werkloozen hun geld moeten halen, toch rdet by de armmeesters 1 De Voorzitter antwoordt by de penning- rieéster van den bond. De heer van Roon (c.h.) bestrijdt deze manier van steunregeling. Spr. betwijfelt of Ged. Staten hiermede genoegen nemen. Dearmenwet zegt een gezin moet worden geholpen naar hunne nooden en hiervoor wordt reglementair de ondersteuning vast gelegd. By controle van de boeken bleek, dat een gezin met eigen bui» om ondersteu ning kwam. Het voorstel werd aangenomen met 101 stem (tegen J. v. Roon (cJh.). Het voorstel op de heffing van be grafe- nisrechten werd op voorstel van den heer J. van Roon (c.h.) gewijzigd als volgt: Voor het plaatsen van een gedenkteeken, steen of plant zal moeten worden betaald in geheel voor 10 jaar 1ste klas 30. 2e klas 20.— en 3e klas 10.—. Dit voorstel werd na eenige discussie aangenomen met 83 stemmen. Besloten werd de scheiding tusschen erf Wed. Ruiteriburg en Gemeentehuis dit jaar te iatra uitvoeren. Ook werd aangenomen bet voorstel B. en W. de gemeente weer in wyfcen te verdeel en. v De heer Hagen (a.r.) verzoekt wijk I. of J. te laten vervallen, aangezien dR verwar ring zal geven. De heer Schouten vraagt in den Zwarten- Weg even én oneven nummers te nummeren. Dit werd toegestaan. Met 8—8 stemmen werd aangenomen het voorstel B. en W. aan de Roei. en zeilver- ocniging gemeenteterrein te verhuren ge durende 20 jaar voor 300.— per jaar. Bgrooting 1931 werd aangeboden en in- handen gesteld van een commissie bestaan de uit de heeren O. Teekens, W. Schouten, W. de Jong, J. van Roon en J. Reer. Begrooting 1930 werd gewijzigd. Besloten werd lichtpunten te plaatsen als volgt: 2 aan de Brug Nieuwen weg en 1 bij de gemeentewoningen, 12 13 aan den Oud- Reeuwijkschen weg, 1 by de postbeambte Achterberg afd. Middelburg. By de rondvraageenige onbelangrijke vragen. Hierna sluiting. STOLWIJK. Zondagavond vond de landbouwer de V- in de Beiersche buurt een zijner beste oees- ten verdronken. Nadat het dier naar de noodslachtplaats was vervoerd heeft men het voor zoover de keuringsdienst dit toelaat afgeslacht, in af wachting van zijn bee temming. Zondagavondl werd een jongeman uit Lek- kerkerk, welke zich per fiets in Beneden kerk bevond, aangereden door een luxe auto. De voorvork van zijn rijwiel brak, doch ge lukkig voor hem, viel hy van de auto al en liep Rij zelf maar eenige ontvellingen op. De chauffeur scheen zich om niets te be kommeren, want in ®én oogenblik was hy uit het gezicht verdwenen, zoodat de aan rijder niet bekend is. A s. Woensdag zal in het café van den heer Bouber de eindver gade ring plaats hébben van de WilheJminavereenjging. WADDINXVEEN. De officieele opening van de nieuwe openbare school. Morgenochtend te 10 uur zal de officieele opening plaats vinden van de nieuwe Open bare School op het oude dorp. Coöp. Boerenleenbank. De algemeene vergadering van de Coöp Boerenleenbank heeft aan het bestuur een belangrijk crediet verleend tot het bouwen van een nieuw kantoor gebouw en woning aan da Oranjelaan. Met den bouw zal spoe dig begonnen worden, daar het in de bedoe ling ligt het gebouw in Mei a.?, in gebruik te nemen. KERKNIEUWS. SPORT IN WIDSTRIJDKN. KORFBAL. H. S. V. II—Ter Gouw. Zondag verloor Ter Gouw na een spannen- den strijd van begin bot einde. Het was een aantrekkelijke wedstrijd Ter Gouw telde 2 inVaJsters. teTwijl H.S. V. volledig was. O.8.C.R. III—Ter GoilW It afgelast. ZWEMMEN. Ned. zwemsters in Dusseldorf. Op den tweeden dag va* de internationale wedstrijden te Dusseldoip bracht Maagden burg '96. heit Duitsche record 4 x 50 M. op 1 m. 51.8 sec. Derioks, Keulen, maakte in het nummer 100 M. den uitstekenden tijd van 1 m. 1.5 sec Het resultaat van kunstspringen voor da mes werd 1. Borgs, Dusseldorp, 2. mej. Klap wijk (Rotterdam). 200 M. voor dames1. mej. God ard (Pa rijs), 1 min. 13 1 sec.2- Reöi Küppers, Ober hausen. 1 m. 15.7 sec.; 3. mej. Baumeister. (Rotterdam) 1 m. 16.8 sec Darnes estafette: 1 Rotberdamsche Zwem- club 6 m, 14.3,sec.0. Rhefdt '03 6 m. 26.9 s. Tn het nummer 200 M. borstzwemmen voor dames werd mej. van Gelder (Rotter dam) eerste in 3 m. 22.6; 2. mej Siebes, München-Gladbach3 m. 23.4 sec.3. mej. Rodenbusch (Dusseldorp) 3 min. 36 4 sec. Vergadering Protestantenbond. Ds. Hooykaa» spreekt ewer: „God's rechtstreeksere openbaring san de menachelyke ziel." Gisteravond werd d« 60e algemeene ver gadering van den Nederlandse hen' Protes tantenbond ingezet uiet een godsdienstoefe ning in het gebouw Leeuwenberg!» te Utrecht waar ds. Hooykaaa sprak. Deze behandelde in zijn predikatie, God s rechtatreeksche openbaring aan de menschelijke ziel, naar aanleiding van Marcus 15 38, welke tekst luidt: „Nu scheurde het voorhangsel van den tempel in tweeën, van boven tot bens* den"t Spr. zette uiteen, dat dit beeld, ook thans nog doorleeft. Alle religie is een zoeken -en tasten om het .eeuwige te naderen. Het zelf zoeken hebben we echter verleerd we nemen lafhartig ove», hetgeen anderen ons leeren; we zijn orthodox. De orthodxie, geweven uit populaire zegswijzen, gemeenplaatsen, ook wel uit edele beginselen, is als een gordijn tusschen ons en het allerheiligste. Er mag geen voorhangsel bestaan, noch Luthersch, noch Calvinistisch, zeute Bpr., met een be roep op "Luther zelf, Van wiens leven toch het esaentieele is geweest de goddelijke daad, -Je openbaring van Gods kracht, de rèchtstreeksche opent aring. God geeft zijn heil aan hen die Hem dienen in de trouw en de tucht van de kleine gehoorzame daad, ia trouw aan hetgeen we zeker weten, in de kleine dingen des dagelijkschen levens. I Er is een slapte en ongeschiktheid onder ons, zegt spr., sprekende over de gemeen- schap, die het Vrijzinnig Protestantisme in het algemeen en den Protestantenbond in het bizonder te schande maakt. Onze groep wordt in de moderne samenleving niet hoog aangeslagen, wij worden op de markt van het leven voorbij gegaan. Nieuwe groepen brengen dingen die niets anders zijn dan Christendom en wij vragen: kent men dan het Vrijzinnige Protestantisme niet? En aan den anderen kant komen oud« kerken onze moderne inzichten wetenschappelijk be arbeiden en ze verkondigen dingen die twee of drie geslachten geleden door ons al bele den zijn. Wij moderne Protestanten leven als opgesloten in een vreemde wereld. Na deze godsdienstoefening, die door vele afgevaardigden werd bezocht, begaven dezen zich naar het gebouw van K. en W., waar te half tien de begroetingssamenkomst plaats had. LAND- EN TUINBOUW. Ons vee en België. Het uitvoerverbod binnenkort weer ingetrokken 7 Gistermiddag heeft, volgens het Hbld., op het departement van Landbouw een Neder- landsche hoofdambtenaar een langdurig on derhoud gehad met den chef van de afdee ling veehygiëne. Nagegaan ia, op welke voor waarden België zijn grenzen voor Neder- liindeche vee weer zou kunnen openstellen. Naar verluidt zou een overeenkomst zijn getroffen omtrent da maatregelen, die van Nederlandsohe zijde zouden worden geno men om te beletten dat de mond- en kl&uw- zeerepidemie zich tot den Belgischen vee- stapef zou uitbreiden. Door deze overeen komst zou het uitvoerverbod binnen korten tijd weer worden ingetrokken. MARKTBERICHTEN. 28 Oct. Aanvoer 200 paarden, 7 veu lens. 491 magere runderen, 748 vette runde ren, 155 vette kalveren, 405 nudhtere kalve ren. 627 schapen of lammeren, 82 biggear. 19 bokken en geiten, 545 graekaJveren, 8 over- loopers. PrijzenVette koeien le kw. 504—56.' 2e kw. 45—49. 3e kw 35-30, Oasen le kw 52- 55. 2e kw. 44-474. 3e kw. 42*. Stieren le kw. 47—50 2e kw 40—43. 3e kw. 35-374. Kal veren le kw. 87}—92}, 2e kw. 754—82} 3e kw. 65-72}. Melkkoeien 235—450. Kalfkoeien 230—436. Stieren 132—475. Pinken 144-198. Werkpaar den 170—286. SI acht paarden 160—200, Hitten 75-175, Veulens 80-135, Fokkalveren 20-28 Slacht kal veren 10-18, Biggen 11-22. Big gen per week 1.50—2.25. Graskalveren 65— 115. Handel in koeien en oesen langzaam. Stie ren redelijke handel, prijzen van vorige week. Melk- en tfalfkoeien flauwe handel. Paarden stugge handel. Biggen stugge han del, prijzen stationair. Kaasmarkt Bodegraven, 28 Oct. Aangevoerd 387 partijen, w.v. 381 m. r.m., 15538 stuks, 139842 K.G. Prijzen ro. r.m. le kw. 46—49, 2e kw. m. r.m. 4144, zware 50. Handel matig. Coop. Groentenveiliitg voor Gouda en Omatreken. 27 October 1930. Andyvie le soort 0.302j00; Bloemkool le Soort 1'13; Groene kool 3.20E.10; Kropsla le soort 305.10; alles per 100 •tuil? Spruiten le soort 1215; 2e soort 48; Postelein 7.60—11.10; Spinazie 3.00—16.90; Uien 2.30—3.70 Peen 5.40-8.10; Witloof le soort 2326; 2e soort 11-—16. Alles per 100 K. G. Kroten 60—2.80; Selderie 60—1.30; Peen 2.60—8.70. Alles per 100 bos. DUAADLOOZE DIENST. Het Engelsche parlement door de Koning geopend. LONDEN, 28 Oct. Het parlement werd heden persoonlijk door den koning geopend. De plechtigheid trok een buitengewoon groo te menigte. In de troonrede zeide de Ko ning, die xergezeid was van de Koningin, Het *neeft mij veel genoegen gedaan mijn Ministers van de Dominions en de vertegen woordigers van Indië, die de Insp. confe rentie bijwonen, te ontvangen. Ik volg met groote belangstelling de vorderingen van hun werkzaamheden, waarvan ik met vef- trouwen een bevredigend resultaat verwacht. Ten opzichte vun de ronde tafelconferentie zeide de Koning, dut het in zijn v oorneinen ligt, deze te openen. Hij vertrouwt ernstig dat bij het einde van haar werkzaamheden een eensgezinde en verstandige oplossing zal zijn gevonden van die belangryke vraag stukken waarover de conferentie zal hebben te beraadslagen. In verband met de groote werkloosheid zal mijn regeering met alle "kracht blijven wer ken aan de ontwikkeling en uitbreiding van de binnenlandsche imperieelen en buiten- landsohen handel, 1st zal zij de maatregelen bevorderen die zullen leiden tot grooter ef ficiency in de industrie. Er zullen u voorstellen worden voorgelegd voor de bevordering van een toenemende vestiging etf tewerkstelling op {iet land en voor het bevorderen van den landbouw bp grooter schaal, alsmede voor het verkrijgen en veroeteren van cultuurland en voor het oganiseeren der producenten voor afzetdoel- e inden. Ik stei u voor, onmiddellijk een commissie in te stellen om een onderzoek te doen naar de geheele kwestie der werkloosheidsverze kering en in het bijzonder omtrent het mis bruik, dat voor hen voorzieningen zouden worden gemaakt. Mijne Ministers zullen de invoering van een wet voorstellen om de gemeenschap haar aandeel te waarborgen in de waardestijging van bouwland. Maatregelen zullen worden getroffen om den leeltijd voor den leerplicht te verhoogen, een wet op de arbeidscénflifiten en de in stelling van verbrüiksraden, Maatregelen tot verbetering van het kies stelsel sullen worden getroffen. De gezondheidstoestand van Achmed Zogoe achteruitgaande. TIRANA, 28 Oct. Uit Tirana, wordt ge meld dat in den gezondheidstoestand van Achmed Zogoe een achteruitgang ia ingetre den, zoodat volgens de van wel ingelichte zijde gedane mededeeling en de toestand van den koning zeer ernstig ie. Zaterdag ie Ach med Zogoe onderzocht door drie Italiaaneche professoren, die tot een tamelijk pessimis tisch oordeel kwamenThans zijn telefonisch Duiteche en Zweedeche specialisten naar Tirana ontboden om te trachten door opera tief ingrijpen erger te voorkomen. Men ver wacht dat era keeloperatie noodzakelijk zal zijna Het derde postvliegtuig heden te Batavia gearriveerd. Aneta—Vaz Diaa meldt dat volgens een bij de K.L.M. ontvangen bericht het 3e post vliegtuig naar Indië, de P.H.A.E.N., heden morgen te 6.30 uur uit Medan is vertrokken en te 12.36 uur hedenmiddag te P&lembang is aangekomen Het vliegtuig vertrok te 14.43 weer uit Palembang en arriveerde te 17.50 te Batavia. Het vliegtuig, bemand met de pilotra Dui- melaar, l'armentier en de mecanicien Kot ter, zal morgen naar Bandoeng vertrekken. Het verzoek om gratie voor Kapitein Borren door inwoners van Curasao ondersteund. Vele ingezetenen van Curasao hebben zich heden gewend tot Ha M. de Koningin met het volgende telegram: Ondergetekenden, ingezetenen van Cura- 9ao, geven met verschuldigdra eerbied te kennen dat zij gaarne en met aandrang het verzoek om gratie steunen, ten behoeve van kapitein Borren, tot Uwe Majesteit gericht. Het telegram draagt o.a. de handteekening van H. J. T. Boomgaardt, onder-voorzitter van den Raad van Beheer, en veie vooraan staande personen, terwijl 344 andere perso nen eveneens door het zetten van hun hand teekening blijk gaven van hun sympathie met het beoogde doel. Onder deze 300 perso nen bevinden zich o.a. vele hoofdambtena ren, geestelijken, onderwijzers, ingenieurs, advocaten, doctoren, leiders van grootbedrij ven op het gebied van handel, scheepvaart en industrie. Cura^aoenaars ra Hollanders van alle godsdienstige gezind teil. De handteekeningen werden spontaan in drie dagen verkregen. Bij velen heerscht een grootp verontwaardiging over het vonnis. Een achtjarig jongetje door een vrachtauto overreden em gedood. OOSTERBEiKK, 28 Oct. In Oosterbeek heeft heden een treurig ongeval plaats ge had. Terwyl de chauffeur van een stilstaande vrachtauto zich tn de cabine begaf was een 8-jarig jongetje, het zoontje van dra heer B. qp de treeplank gaan zitten, zonder dat de chauffeur daar iets van had bemerkt. By het aanzetten van den motor vkl het jongetje van de treeplank af met het gevolg dat het achterwiel van de ziware auto het knaapje over de borst ging. Het knaapje was onmiddellijk dood. WISSELKOERSEN. 27 Oct. 26 Oct. Officieel. Londen L2.06'/» 12.06 Berlijn 59.16 59.16 Parys 9.74 K 9.75)4 Brussel 34.61)4 34.62 Zwitserland 48,21 48,21 Weenen 35.06 35.08)4 Kopenhagen 66.42)4 66.42)4 Stockholm 66.65 66.62)4 Oslo 06.42)4 6642)4 -New York 2.4#/» 248)4 Niet-officieel- Madrid 26.85 27.06 Milaan 13.00 18.00 Praag 7^7 7.37 Prolongatie 1)4 Beursoverzicht. Het bericht dat de Visp het aanbod in be raad heeft gehouden, werd begroet met een geweldige hauae in suikerwaarden. In de ochtendbeuta liepen de prijzen op maar la ter op dra middag kwam de terugslag, waar na zich een verdere reactie voltrok. De min der courante soorten bewogen zich op over eenkomstige wijze. De Philips stonden weer aan aanbod bloot. Indien de koers even in de buurt van 380 kwam werden de verkoop sluizen weer wijd opengezet, zoodat de no teeringen weer terugliepen. Aku's waren goed gevraagd en behaalden een kleine winst. De Accous trik aan deelen bleven op peil zonder meer. Margarine Unies stekten zich" boven 240. De vaste tendene bestond voor tabakken. Alle Sumatrawaarden konden begin beurs belangrijk monteeren, maar reageerden later weer. Rubberaandeelen schenen eenigszins veroioeid en over de geheele linie moesten koersverliezen wordra aangetoond. Voor olie waarden bestond wat vraag. Koninklijken avanceerden enkele punten. Dp Amerikaaa- sche soorten waren prijshoudend. In Am^rik fondsen ging niet veel om In navolging van Wallstreet, was de tendenz eenigszins onregelmatig. RADIO-TELEGRAFISCH WJEERBERICHT 28 Oct. Hoogste stand 769.8 te La Coruna. Laagste stand 734.1 te Thorshaven Verwachting: Westelijke later toenèmende westelijke tot zuidijwestelijke wind. Betrok ken tot zwaar bewolkt. Regenbuien. Aanvan kelijk zachter. ADVERTENTIEN. Heer zoekt op goeden, stand 8 MET DEGELIJK PENSION. Brieven onder No. 4537, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. MET PENSION, GEZOCHT door ambtenaar. Brieven ten spoedigste onder No. 4538. Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 8

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2