T kbank L01 X olkomen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NÏEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Woensdag 29 Ootober 1930 99* Jaargang g«, 17518 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen «1 I X „De Stille Wachters" FEUILLETON. I ui i. IOORWEG dere I slissen er over, of eene deugd een gebrek' ik eni de oo- gingen terug naar Joan Be- niet vergeten, en juilt in ?en «n- rop ilet telt ele op van j de iraat „VITA”. M.A.V. Kantoor log eenige goede 20 tite lor de het Oe □ij □ij jr- len op lik >or, de De 28e October, de jaardag marsch naar Rome, werd giste eerst ala nationalen fees Heit Witboek inzake Palestina heeft gis teren in het Britsche Lagerhuis een punt van Bespreking uitgemaakt. Baldwin zeide o.a. djat de conservatieven van meening zijn dat het een zeer ernstige wijziging in de politièk tegenover dit land beteekende. Geen enkele regeering kon op een eens ge geven woord terugkomen en dit zou bijzon der gevaarlijk zijn bij den tegenwoordigen toestand van de wereld in het Oosten. MacDonald verklaarde in zijn antwoord, dat het Witboek geen enkele wijziging van politiek tegenover liet mandaat Palestina beteekende. Niets had het departement van Koloniale Zaken meer verbaasd dan de buitengewone bedoelingen, die men het had toegeschreven, evenals aan de regeering, in verband met het Witboek betreffende Palestina. Dait men ondanks deze mededeeling be vreesd is dat er wel andere bedoelingen hebben voorgezeten blijkt wel hieruit dat bekende Joden hun bijdragen voor het na tionale fonds hebben'verdubbeld. Verder publiceeren de bladen een brief welke Dr. Weizmann, die in verband met de verklaring der iBratsche regeering inzake Palestina is afgetreden als voorzitter van het Jewish Agency en de Zionistische orga nisatie, van .baron Edmond de Rothschild waarin deze zich als eere-voorzitter van het Jewish Agency en als stichter van de eer ste Joodsche kolonies in Palestina geheel, aansluit bij het protest van dr. Wiezmann tegen de verklaring der Britsche regeering. De beginselen, in die verklaring neergelegd, zijn volgens bajon de Rothschild in strijd met geest en letter van het mandaat het welk gegrond is op de Verklaring van Bal four namens de regeering. De Joden der ge heele wereld verkeeren in een toestand van constematièyzoo constateert de briefschrij ver, en ik deel in hun droefenis, maar als men de zaak verdedigt zoo edel en groot als de onze, heeft men het recht vertrouwen te hebben in een betere toekomst. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT,31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. BU1TENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Spoorwegongeluk bjj UIm. Twee dooden en drie gewonden. Gisteravond' half acht ie tussohen de sta tions Giengen aan de Brenz en Herbrech tingen op de lijn Ulm—Aaien de goederen trein No. 8556 in botsing gekomen met een leegen personentrein. De conducteur en de machinist van den goederentrein werden ge wond. De eerste licht, de tweede zwaar. Van den personentrein werd een conduc teur en de machinist gedood en de stoker zwaar gewond. De gewonden werden onmiddellijk naar het naastbijzijndte ziekenhuis vervoerd- Reeds om negen uur was een hulptrein op de plaate des onheils. Het onderzoek naar de oorzaak is in vollen gang. De mijnramp te Friedrichsthai. Thans 96 dooden. In den afgeloopen nacht is in het zieken huis van Fischbach weder een zwaar gewond slachtoffer van 'de mijnramp te Friedrichs- thal aan de gevolgen overleden. Het totaal aantal dooden is hierdoor tot 96 gestegen. lucht vliegen en hij hoorde den zwaren plof van een vallend lichaam dichtbij hem. Blik semsnel streek hij de lucifers af en wierp de brandende houtjes op den geïmproviseer- den brandstapel, die knetterend hoog op vlamde Het blauwe schijnsel verspreidde zich ver in he rond en bij dat spookachtige licht zag Carew iets, wat menigeen den doodschrik op het lijf zou hebben gejaagd. Een paar armlengten van hem af, stond staartzwiepend een reusachtige leeuw, de gele oogen knipperend tegen het onverwach te lichtschijnsel. Maar hij vluchtte nietl Achter hem zag Carew er met eenige ont steltenis nog meer. Zij werden ‘formeel be legerd. Hij had nog nooit zulk een groot aantal leeuwen bij elkander gezien. Zonder zich een oogenblik te bedenken, vuurde hij snel, twee malen achtereen op den voorste. Zijn schoten werden door een ontzettend ge brul beantwoord, dat als op commands door meerdere dieren werd overgenomen. Het was een heidensch kabaal waar hooren en zien bij verging. De aangeschoten leeuw buitelde over den kop, en zijn geweldige klauwen sloegen wild op den steenen grond. Maar het groote lichaam kwam weer overeind, en verdween met een woesten zijsprong uit Carew’s ge zichtskring. Zijn plaats werd echter onmiddellijk door een anderen leeuw ingenomen, en achter dezen kwam er nog een, en nog een Benoit was verschrikt overeind gespron gen. Gauw Archy, de gewerenriep Garew tuaschen twee schoten door. Aan mijn revolver heb ik niets. Alle menschen, er ko- De banier werd door kardinaal Sincero ingezegend, die tevens den zegen van .den Almachtige voor den koning, Mussolini, het leger en de Milizia afsmeekte. Des middags kruisten 16 gevavoisecrde vliegmachines boven de stad. In de avond uren had een groot pyroteclmiech feest plaats. Oorspronkelijke roman door HERM. N v. d. VOORT. 30 Nadruk verboden. Gedurende dezen tijd was de kans op een overval grooter, dan in den vooravond, zoo kort na zonsondergang. Benoit bezat moed en durf genoeg; daar had hij ruimschoots blijk van gegeven, doch hij had tot nu toe nimmer op roofdieren gejaagd Patrijzen en azen schieten, of op de schijf mikken, is minder gevaarlijk dan des nachte den zwar- «m leeuw te bevechten. Die dieren hebben t dende steenen’ Er kwam"~iets uiterst taai leven, en 1~~ IkTui, '«wonden, kan voor den schutter noodlot- Uge feevolgen hebben. Het vereischt een vaste hande en tegenwoordigheid van geest, arew bezat die twee eigenschappen in vol- ooende mate. De praktijk had het hem ge- De laatste nog in de mijn Maybach aan wezige doode kon nog niet geborgen worden. Evenmin weet men nog wie dit slacht offer is. -1 Twee leden van dereddingscolonne moes ten wegens ernstige gasvergiftiging tijdens het bergingswerk opgeloopen, in het zieken huis worden opgenomen. BELG1E. Deurwaarder doodgeschoten. Door dokwerker. Een deurwaarder, die zich Zaterdag j.l. met twee getuigen aan de woning van een dokwerker te Bouchout 'bij Antwerpen meldde om een exploit te brengen, werd na dat hij de hulp der politie had ingeroepen daar de dokwerker hem toegang weigerde, bij het binnentreden' der woning aoouge- schoten. De dader wist te ontkomen. Oorlogsmonument aan den Yser. Te Nicuwpoort, Zondag is wederom een oorlogsgedenk- teeken onthuld op het voormalige oorlogs front van den Yser. Ditmaal was het de Ligue Nationale du Souvenir, van welke het initiatief was uitgegaan. Het beeld, een treurende vrouw voorsteliend, staat te Nieuwpoort. De onthulling geschiedde in tegenwoor digheid van een groot aantal autoriteiten, onder wie een vertegenwoordiger van den koning, minister de Broqueville, burge meester Max en de ambassadeurs van En geland en Frankrijk. Een detachement leerd. Het scheen r‘°g gelijk zou .u optu het zich zien. ,en langzamerhand aandacht. Zijn gedachten Hij kou haar De twee voornaamste christelijke Arabi sche bladen te Jeruzalem „El Falastin” en „Mirat esj Sjarq” hebben naar de „Times” meldt hun warme instemming betuigd met de Britsche verklaring inzake de politiek in Palestina; zij dringen er krachtig bij de Arabieren op aan deel te nemen aan den wetgevenden raad. ,>E1 Jamia el Arabiyya”, een blad dat ver ondersteld wordt het orgaan van den moefti te zijn, erkent dat die Britsche verklaring een nederlaag inhoudt voor het Zionisme op het gebied der Britsche politiek maar wei gert aan te nemen dat men uit de heftige protesten der Joden mag opmaken dat het de eenzame wake drong baar beeld zich sterker aan hem op. Zou hij haar ooit weer zien? Met geweld onderdrukte hij die ge dachte. Indien hij haar weer ontmoette, als zij lieelhuids van deze expeditie terugkwa men, wat voor verschil maakte dat dan? Zij was onbereikbaar voor hem. Rijkdom en aanzien zouden het verleden niet kunnen uitwisechen. Hij keek naar den slapende.en zuchtte. Zou hij haar iets verteld hebben van die ontboezeming over Rouvain in den trein naar Marseille? Carew hid er nooit naar gevraagd, omdat hij het gevaarlijke onderwerp liefst zoo weinig mogelijk wilde aanroeren. Hij'moest 4terk zijn en niet meer aan haar denken. Op fais hooide hij een zacht geluideeni ge steentjes, die naar beneden rolden! De paarden had hij een eindweegs in de kloof teruggebracht en hij hoorde hen even later angstig snuiven. Weer vernam hij hetzelfde geluid Van glij- - ctccncn. Er knaw naar boven hen slechts licht f op hun legerplaats af! ^Snel ontkurkte hij de kruik spiritus en goot den inhoud uit over het stapeltje lap pen. Een oogenblik dacht hij er over Benoit te wekken, maar hij hield niet van loos alarm. Het kon zijn, dat de leeuwen terug zouden schrikken. Hij legde z’n revolver nog iets dichter naast zich, en nam het bosje lucifer in de hand. Hij hurkte neer achter het rotsblok en trachtte met z’n oogen de duisternis te doorboren. De paarden bleven snuiven en hij hoorde, hoe ze aan hun. halsters rukten. Ongeveer tien minuten gingen voorbij. Toen zag hij plotseling iets donkers door de een erkend Arabisch succes is. De fout door Groot-Brittannië begaan is volgens het blad slechts ten deele hersteld. De „Times” bevat een ingezonden stuk van het Lagerhuislid der Arbeiderspartij Kenworthy waarin deze 'betoogt dat die La- bourpartij zich evenals de beide andere par tijen verbonden heeft tot de uitvoering naai de letter en naar den geest van de bepalin gen van het mandaat en van de verklaring van Balfour. Daartoe beroept hy zich op een tweetal moties, geheel in strijd met de politiek van het Witboek, zonder tegenstand op 9 Ocober aangenomen op het jongste cengres der Labourparty te Llandudno. In de eerste motie werd een beroep op de regeering gedaan alle middelen waarover zij beschikt aan te wenden om de politiek van het mandaat te bevorderen door de ontwik keling der economische mogelijkheden i het geheele mandaatgebied en aldus Joodsche immigratie aan te moedigen en een zoo groot mogelyke kolonialisatie op het land te verkrijgen. De tweede motie uitte bezorgdheid over de stopzetting van de immigratie van jood- sche arbeidskrachten in Palestina, welke het congres beschouwde als een benadeeling van het recht van het joodsche volk op grond van het mandaat en als schadelijk voor de vitale belangen der joodsche arbei dersbeweging. Kenworthy herinnert er nog aan dat aan liet slof van de laatste parlementszitting zoovyel aan de Labourtpartó als aan libera len en conservatieven beloofd werd dat het niet in het voornemen lag af, te wyken van de politiek door alle Britsche regeeringen sedert 1918 tot aan de onl&ten van ver leden jaar gevolgd. Fransche infanterie was overgekomen. Generaal baron de Ceuninck hield een rede, waarna hy het monument onthulde. ITALIë. De inzet van het jaar IX. Groote feestelijkheden te Rome. J jf van den op- d gisteren voor het .‘stdag gevierd. Op vele plaatsen werden de in den loop van het jaar voltooide openbare gebouwen officieel geopend. In de groote provinciehoofdsteden hadden in tegenwoordigheid van hooge staatsambtenaren openbare feestelijkneoten plaats. Te Rome werd een groote revue gehouden, waarbij vooral tie jeugdverenigingen een belangrijke plaats innamen. Mussolini heeft aan de oorlogsverminkten een nieuwe ba nier overhandigd. In een rede, die hij bij die gelegenheid hield, zeide de duce o.m.: Italië en de geheele wereld moeten ervan getuige zijn, dat het fascistisch regiem jaar lijks nieuwe moedige mannen tot zien trekt, die bereid zijn, het gebaar, dat hen in den wereldoorlog groot heeft gemaakt, te her halen. Mussolini was ervan overtuigd, dat de oorlogsverminkten desnoods morgen be reid zouden zijn voor het gansche bewapen de volk uit te marcheeren, indien zulks noo- dig mocht zijn. De zwarthemden antwoordden met een luidkeels „8i”, „Si” 1 men er nog al meer! Benoit schoof de Winchesters uit de fou- dralen en "Peikte er een aan Carew over. Toen knielden beiden achter him verschan sing en schoten op de naderende schadu wen. Het gebrul ging spoedig over in gehuil en dit was het sein tot een algemeenen af tocht. Binnen enkele minuten was er geen Iteuw meer te zien. Maar een paar lichamen lagen roerloos uitgestrekt, de enkelen, die hun stoutmoedigen aanval met den dood hadden moeten bekoopen. Carew keek den ander Veelbeteekenend aan. Dat was net op het nippertje Waar komen er zooveel vandaan? vroeg Benoit onthutst. Als we de bescherming van de kloof hadden gemist, zou het er lee- lijk hebben uitgezien. Carew knikte ^ooiets heb ik nog nooit in mijn leven nieegemaakt. Ik heb er wel eens twee of drie tegelijk gezien, maar dit gaat iedere beschrijving te boven. Het lijkt of alle leeu wen van Afrika hier bij elkaar huizen. Denk je dat ze terug zullen komen? Het is niet te hopen, antwoordde Ca rew, terwijl hij zijn geweer opnieuw laadde.’ Maar het zal wel niet. Ga intusschen weer slapen, je hebt nog tijd Ik vrees dat mijn slaap tegelijk met de leeuwen verdwenen is, antwoordde Benoit. Doch ik zal probeeren je raad op te vol gen- Carew kreeg gelijk. Zij werden niet meer lastig gevallen. Af en toe klonk wel gebrul, maar steeds op verren afstand. ’s Ochtends namen zij de gedoode dieren fiOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den besorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gowda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.5fl. Op de voorpagine 5Q hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeviingen by contract tot zeer gereduc eerden prys. Groote letters en randen worden berend naar plaau»* uunta. Advertentiën kunnen worden ingezonden uww* iusschenkoiu*i soliede Boeimande- laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daag» uur de plaatsing aan het Bureau zyn mgekomen, teneinde van opname veraekerd te De rede van Mussolini. Groote ontstemming in Frankrijk Te Parijs wordt de rede als een uitdaging beschouwd. De Fransche pers is zeer ontstemd over de rede van Jiussodini. Het Journal" meent dat Italië een terug' Keer tot politieke combinaties van het Drievoudig Verbond met Dmtschland en Oostenryk-Hongarye schijnt voor te berei den. De „Oeuvre” vindt de rede hoogst ver- iiynig, een yervalnching der geschiedenis en een voortzetting van de chantage tegen de vrienden des vredes. Mussolini tracht met oorlogzuchtige tirades den Italianen de eco nomische en financieels crisis te doen ver geten. De „Echo de Paris” constateert dat de laatste twyfel thans is weggevaagd. Een kloof is thans ontstaan tusschen Frankrijk en Italië, welke gedurende langen tyd niet gemakkelyflc voor de diplomatie zal zijn te overbruggen. Het is dus noodig krachtig: voor de handhaving van den vrede op te komen door middel van een wijziging der pacifistische politiek. Frankrijk wil geen herziening der vredesverdragen. Aan de uittreksels, welke het N. T. A. uit de besprekingen der Parysche bladen geeft .ontleenen wy nog het volgende: Het „Petit Journal” schryft, dat Italië herziening der vredesverdragen wenscht ten gunste der overwonnenen, maar vooral ten gunste van Italië. Niet alleen in Frankrijk doch in de meeste landen is men echter van meening, dat Europa bij een dergelyk avontuur in het geheel niet gebaat zou «jjn, maar integendeel veel op het spel zou zet ten. Voor het overige biedt het verdrag van Versailles, of liever het Volkeubondssta- tuut, de mogelijkheid een onderzoek naar een politieken toestand in te stellen, welke een gevaar dreigt te worden voor den vrede. De „République” schrijft; Mussolini heeft vóór dat hy tot dreigementen over ging, eerst met alle demagogische midkifC- len gepoogd de Fransche regeering te bewe gen, Italia financieelen steun te verleenen- Nu de Fransche regeering op zijn avances niet is ingegaan, keert hij zich met bijzon heftigheid tegen Frankrijk. De „Ere Nouvelle” meent, dat Mussolini poogt aan te toonen dat Italië geen aandteel aan de ongerechtigheid der vredesverdragen heeft. De „Quotidien” noemt het fascistische sy steem en de fascistische leer een der voor naamste hindernissen voor den wereld vrede. in oogenschouw. Het waren werkelijk pracht exemplaren, en van een grootte zooals maar zelden wordt aangetroffen. Carew bekeek •hen hoofdschuddend. Je zult de verlangde huid wel niet mee ■runnen nemen. Waarom niet? Veel te zwaar en te groot om op onz® verdere reis mee te eleepen. Het is wel jam mer, doch we zullen de beesten moeten laten liggen^ Je hebt eigenlijk gelijk, twijfelde Be noit. Maar zijn die huiden werkelijk zoo zwaar? Bereid niet, antwoordde Carew, doch zóó wel. Dan zal ik er van af moeten zien, zei Benoit spijtig. Het is ondoenlijk de paar den op zoo’n manier te belaeten In dit op zicht ben ik het volkomen m$t je eens. Maar ik had mij ook niet voorgesteld, dat die die ren zoo groot konden zijn. Carew beschouwde ze opmerkzaam. 8te! je gerust, je bent de eenigste niet, antwoordde hij, ik zie leeuwen van deze grootte ook voor het eerst. Benoit keek in het dal. Ik voel mij niet erg op m’n gemak, dat ik daar aanstonds doorheen moet. En je wou ruw wel zoo graag aan de leeuwenbron, zooals je het dichterlijk noem de, gaan drinken, zei Carew lachend Dat ia zoo maar dat tooneeltje van eenige uren geleden, heeft mijn gefwtdrlft aanmerkelijk doen bekoelen. Ala we er niet doorheen mo<M-n reed ik liever wat om. Carew tuurde door zijn kijker. Wordt vervolgd. Da oorzaak van do romp mot do R. 101. Het offideelei onderzoek. Een rapport van Thomson. De arbeiders- regeering en (fe Zionisten. Verdubbelde bijdragen voor het nationaal fonds. blijk h nu echter, dat Benoit toch CnV''*?” wu kritëen. Het eerste uur bracht d<*°r’ leenw Hij rookte de eene pijp na de j verslapte zijn andere Gistermorgen begon in Londen de opeiv- zyn rede af tot vanmorgen, bare zitting van het hof van onderzoek naar den ondergasg van het Britsche luchtschip R. 101. De zitting vindt plaats in de groote hall van instituut voor civiel ingendeurs, die speciaal voor dit doel dis ingericht. Het groote model van de R. 101, dat geëxpo seerd was op de wereldtentoonstelling te Antwerpen, is in de ball opgehangen om de 'overlevende leden der bemanning of de technische deskundigen in de gelegenheid te stellen, hun uiteenzetting aan het model van het iuchtschip te demonstreeren. Aanwezig waren behalve de Ieder van het hof verschillende ingenieurs, die aan den bouw hebben medegewerkt, meteoro logische deskundigen en vele belang Stel'en den. De zitting werd geopend door den pre sident Sir John Simon, die bewogen het droevig ongefluk dat de R. 101 overkomen was, herdacht. Sir William Jowitt, de „attorney gene ral”, zeide, dat aich by de stukken een rap port bevond, dat door wijlen lord Thomson was opgesteid voor de ryksconferéntle. Hoewel het een geheim document was, had hij een speciale vergunning gekregen een afschrift aan het hof voor te leggen en eenige passages er uit voor te lezen. Sir William las eenige passages uit dit rapport voor, waaruit wel heel overtuigend bleek, dat ook de tocht naar Indië nog als r een proeftocht bedoeld was. Hier deed zich reeds de vraag voor, of de voorbereiding in alfle opzichten voldoende was geweest. Was de wensch om voor en tydens de zittingen van de conferentie een groet uit het moederland aan Indië te bren gen, van zoo overwegend politiek belang ge acht, dat de veiligheid er gedeeltelijk al thans aan was opgeofferd? De R. 101 had pas 2 October haar4>ew$s van „hichtwaar- digheid” gekregen voor een tocht, die drie dagen later reeds zou beginnen. Was hier overhaasting in het spel' geweest? Tegen over deze vragen, die men mocht en moest stellen, stond weer dat in alle rapporten no pens de kleine proeftochten boven Engeland de R. 101 gemakkelyker bestuurbaar werd genoemd, dan de R. 100, die heelemaai naar Canada heen en weer was geweest. De vraag, die allen bezig hield, naaY de oorzaak van het ongeluk was de moeilijkste om te beantwoorden. Was er een gas-ont- ploffing geweest? De deskundigen hebben in den wrakhoop sporen gevonden, dat een kabel die gewichtige machinedelen verbond was gebroken. Is dit voor of tydens den tocht geschied eh is het bemerkt of had het bemerkt dienen te worden? AMeanaal vra gen die de rechtbank tot oplossing moet trachten te brengen. De advocaat-gene raai die byna 4 urcn gesproken had brak hier Plaats en tijd en omstandigheden be- is, dan wel of een gebrek een deugd is.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1