HET CHOCOLADEHUIS „MORINO HOEDEN" GAREL KROPMAN LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Hoogstraat. rede <bet huwelyk des konings met prinses Gioyanna van. Savoje, dochter van den ko ning van Italië. Nauwelijks was de troonrede voorgelezen, of eenige arbeideisafgevaardigden verhieven zich van hun zetels en eischteo de onmid dellijke in vrijheidsstelling van de wegens revolutionnaire propaganda in gevangen schap verkeerende arbeiders-leiders. Dit optreden gaf tot groot rumoer in het parlement aanleiding. De socialistische fractie heeft verder in de Sobranje een interpellatie ingediend in' ver band met het huwelijk van koning Boris In die interpellatie-aanvrage heet het dat de koning artikel 38 der Bulgaarsche grond- -*wet heef ^vertreden, door te beloven dat de uit het ouwelijk geboren kinderen in het Katholieke geloof zullen worden opgevoed. De. bedoeling der socialistische fractie is hoofdzakelijk, naar aanleiding van deze in- terpenatie de verhouding van Bulgarife tot Italië ter sprake te brengen en een duide lijk antwoord van de regeering uit te lokken, of het huwelijk van» koning Boris een wijzi ging in de buitenlandfeche politiek tengevol ge zaj hebben. TWEEDE KAMER. BINNENLAND. Ir. L. A. Êruytier. De „Staatscourant" van gisteravond be vat de benoeming van Ir. L. A. ï'ruytier, oud-gouverneur van Curasao, met. ingang van* 1 December a.i) tot hoofd van den oieust der Arbeidsinspectie in het eerste district uiet standplaats Maastricht. Geen stilstand ingetreden. De behandeling der Nederlansch- Het belang vmn Maastricht. Dat in de Troonrede geen bijzondere pas sus aan de verhouding tot België is gewijd, beteekent geenszins, zoo betoogt de regee ring in haar Memorie van Antwoord op de al genieedie beschouwingen over de Staats be grooting, dat in de behandeling der Neder- landsch—Belgische problemen een stilstand zou zijn ingetreden. Met betrekking tot de oplossing van deze problemen bestaat er tuseehan 's-Gravenhage en Brussel ononder- broken voeling en van de zijde der Neder- landsche regeering wordt het mogelijke ge daan om het gewemelde resultaat te berei ken. De voorstelling in het Voorloopig Verslag gegeven van hetgeen ten vorigen jare door den minister-president is gezegd met betrek king tot baggerwerk in het Hellegat, is in zoover geheel juist, dafc bij die gelegenheid slechts van baggerwerk sprake was, zij het ook niet van baggefwerk van zoo geringen omvang als de thans in het Voorloopig Ver slag gebezigde woorden zouden kunnen doen denken. Niet juist is echter, dat het toen gezegde „strekte tot wegneming van de# in druk, gewekt door een brief van prof. van Eysinga, dat zeer omvangrijke werken wer den verricht". De «trekking was, gelijk uit de „Handelingen" blijkt, te doen uitkomen, dat Nederland naar behooren zorgt voor alle op zijn gebied gelegen waterwegen en daar bij geen voor België nadeelige uitzondering wenseht te maken met betrekking tot de tusschejiwateren. Uit de aangehaalde plaats der Handelingen blijkt eveneens, dat deze gedragslijn, wel verre van een novum te zijn, bij voortduring ie gevolgd, evenals zij ongetwijfeildiook in.de toekomst zal worden gevolgd De in het Hellegat uit te voeren vaste werken beoogen eens voor al een sta- bielen toestand in het aanzijn te roepen, wat voor de scheepvaart een meer bevredigend resultaat zal geven, dan door herhaald 'bag gerwerk te verkrijgen ware. .Dat door de thans gevolgde politiek die trouwens geen andere ia dan de tevoren ge volgde het belang van Maastricht in het gedrang zou komen, moet worden ontkend. De zeer groote omvang van de in Limburg, in het bijzonder in en bij Maastricht reeds uitgevoerde en nog in uitvoerig zijnde wer ken. die blijkens de aangeboden begrooting in 1931 alle andere complexen van in Ne derland op verkeersgebied uitgevoerd wor dende werken in koeten zullen overtreffen, zijn, naar Me regiering vertrouwt, een go. noegzaam Dewijs Voor haar ijver om de Manafrichtsche belangen krachtdadig voor te staan. Zij herhaalt bij deze gelegenheid, dat zij zich geen bevredigende regeling met België kan denken, waarbij de kwestie van de verbeterde verbinding te water tusschen Liuk on Maastricht niet zou zijn geregeld, zij het «an ook dat h. i. die verbinding aan België geen aanspraak geeft op tegenpres taties. p Dumping door graan uit Rusland? Regeeringsmaatregelen gevraagd. Door den voorzitter der Tweede Kamer zijn aan de regeerijig medegedeeld de vol gende ingediende vragen van den heer Fles- kens aan den minister van tmineniandeche zaken en landbouw: I« het den minister bekend: a dat sedert eenigen tijd 'de invoer van Russische graan bovenmate is toegenomen en geheel het karakter heeft' aangenomen van een dumping, b. dat verscheidene landen, o.a. Frank rijk en België, maatregelen hebben geno men, om don invoer van Kussisch graan te beperken «of te Verhinderen c. dat volgens de-bladen, ten «eVolge van het invoerverbod in België, thans 22 sche pen met Russisch graan onderweg zijn van Antwerpen naar Holland? %Ts do, minister niet van oordeel, dat de ongebreidelde invoer van Russisch graan dreigt te leidën tot een débaclc voor de Ne- derlandsob* akkerbouwers, doordat hun graan waardeloos en onverkoopbaar wortft? 'In,de minister bereid, onverwijld maatre gelen te nemen, om M direct dreigend ge? vaar a tte wënd** b.v. door maatregelen te nemen, ten einde den invoer van Russisch graan te Inperken of onmogelijk te "Shaken? Een nieuwe interpellatiepoging van den heer da Yiwer. De Pachtwet. De zitting van de Tweede Kamer begon weer met een nieuwe poging van den heer Louis de Visser (c.p.h.) om de regeering in zijn „meeningaverscliil" met den voorzitter, dat tot het bekende incident heeft geleid, te betrekken. Hij wil n.l. de regeering inter- pelleeren over eventueel© betrekkingen tus schen den paus als staatshoofd en het Rijk der Nederlanden en de positie van Kamer leden ten opzichte van den paus als hoofd der katholieke kerk indien deze in maat schappelijke acties optreedt. Morgen wordt over dit nieuwe verzoek beslist. Er id dus allicht weer*herrie te wachten Het algemeen debat over de Pachtwetten liep vervolgens af. Allereerst beantwoordde minister Ruys de Beerenbrouok de velschil lende sprekers. De koppeling van dit ontwerp aan de huidige tijdsomstandigheden verklaarde de Minister niet aan te voelen. Hij bleef vol houden dat de toekenning van een continu- atierecht aan den pachter de voorkeur ver dient boven schadeloosstellingen, omdat het maatschappelijk verkeer zekeren bandeischt tusschen den grond en zijn verbouwers. Ook de verdere regeling achtte de Minis ter voldoende. 's Ministère ambtgenoot van Justitie, mr Donner, vulde deze rede aan met een groo- tendeels onverstaanbaar betoog waarvan echter de strekking was: wees voorzichtig met uitbreiding van het dwingend recht, in deze ontwerpen neergelegd, 't Was of de Mi nister wilde zeggenKamer, pas op, vergroot de dosis vergif niet, aan den patiënt toe te dienen. Bij de replieken diende de heer Wijnkoop (c.p.h.) een motie in tot verbod van. open bare verpachtingen, die met 73 tegen 1 stem verworpen werd. Wel had ook de heer de Visser willen meestemmen, maar deze had verzuimd de presentielijst te teekenen. Een aantal amendementen kwamen ver volgen# i" behandeling..Vooreerst wilde de heeij. Hieniatra (s.-d.) de pachtcommissies alle nieuw te sluiten pachtovereenkomsten laten goedkeuren. Dit amendement werd met 60 tegen 20 stemmen verworpen. Eyen weinig succes had de heer Ebels (v.-d.) meteen aftnendement om te verhin%- ren, dat de verpachtte.Jten pachter te zeer Ibeperkt in' het gebfuik van den grond. Eenzelfde lot wedervoer aan een amende ment van denzelfden om te bepalen, dat de verpachter de door den pachter sinds de laatste 10 jaren aangebrachte verbeteringen bij het einde van de pacht moet vergoeden, tot een maximum dat bepaald wordt door het bedrag van de waardevermeerdering, waarmede de verpachter aan'het einde van de pacht inderdaad bleek te zijn gebaat. Ook de heer van der Sluis zag bij de be- .paling betreffende de vergoeding wegens ver beteringen met 42 tegen 31 stemmen een door hem ingediend amendement verwor pen. Beide heeren ledeh eveneens echec met hun amendementen op de bepalingen in zake het z.g. remisslerecht (kwijtschelding van eefl deel of het geheel der pacht wegem* buitengewone gebeurtenissen). Tot heden aangehouden is het artikel be- treffendé de verzekering1 van het risico in zake het remissierecht met een dffarop inge-* diend amendement-van der Sluis, om de premie door verpachters en pachters geza menlijk te doen bet&lqp. Minister Donner had daartegen geen bezwaar, mits het amendement eenigsziAs anders werd geredi geerd. Daarop kwam </n amendement aan de orde, dat strektj^m den pachter zoowel als den verpachter bevoegd te verklaren van tijd tot tijd yTerziening Van den pachtprijs bij den rechterban te vragen, teneinde den pachtprijs m overeenstemming te brengen met de gewijzigde conjunctuur. Door dit amendement zou de geheele pachtovereen komst op losse schroeven worden gesteld. De heer Hiemstra kwam verklaren met dit amendement aceoord te gaan, maar Minis ter Ruys de Beerenbrouck gaf den voorstel lers in overweging het in te trekken. De heer vah Voorst tot Voorst zeide daarop, dat hij daarover nog overleg moest plegen met zijn mede-doorstellers. Maar nu kwam de heer Loerakker (r.-k.) uit den hoek en verklaarde dit ainendement zóó noodzakelijk te achten, dat hij nog liever zou zien dat het heele wetsontwerp weod teruggenomen, dan dat dit amendepment werd ingetrokken. De Minister nam zijn toevlucht tot een for when maatregel - hij verklaarde het amen dement kort en goed onaannemelijk. EERSTE KAMER. V Een geldleening voor Indië. Toegepast natuur-wetenschappelijk onderzoek in de Eerste Kamer. De Eerste Kamer is gisteren bijeenge weest tot afdoening van een tweetal wets ontwerpen. Het eerste, waarbij het aangaan van een geldleening ten laste van Neder- landsch Indië wordt toegestaan, gaf even min als in de Tweede Kïmer tot eenige dis cussie aanleiding. Iets langer stprfd de Ka mer stil bij het tweede, inzake regeling van het toegepast natuurwetenschappelijk on derzoek. Zooals men zich herinnert is de bedoeling van dit ontwerp te kómen tot meer eenheid in de verschillende instellin gen, laboratoria enz., die ^zic^l daarmede bezig houden. Een centrale organisatie, „waarin de Koninklijke Academie van We tenschappen, de regeering en de organisa ties van belanghebbenden vertegenwoordigd ^jn, zal hieraan leiding hebben te geven. Daarby wil men tevens trachten te komen tot invoering van nieuwe methoden op dit terrein, in het belang van de productie. De heer Steger (R.K.) wees er nu op, dat'groo te industrieele concerns als de Margarine- Unie, Philips, de Bfltaafsche, de Kunstzijde industrie en andere met de verbetering van hun toegepast natuurwetenschappelijk on derzoek op de regeering niet hebben ge wacht. Verder" had zoowel deze afgevaar digde «ls de heer Van Citters (A.R.), eenig bezwaar tegen de overwegende plaats, die de Koninklijke Academie van Wetenschap pen in de nieuwe organisatie zal innemen. Minister Terpstra, die het ontwerp ver dedigde, stelde intusschen in het licht, dat men onmogelijk te voren kan voorzien, waartoe in de praktijk de regeling zal lei den. Op een vraag van den heer Van Cit ters gaf hij eenbevredigend antwoord. Reeds in de Tweede Kamer had hij ver klaard, dat laboratoria van hoogescholen niet zullen worden overgedragen aan bi- zondere instellingen voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek, zoodat het hoo- ger onderwijs buiten de voorgenomen cen tralisatie zal blijven. Maar de heer Van Citters was niet gerust omtrent allerlei nuttige dienstc-n op het gebied' van> land- bouw-onderzoek en vroeg den minister of deze niet eveneens zelfstandig konden blij ven. De minister gaf thans eenige verrui ming aan zyn verklaring in de Tweede Ka mer door in het algemeen te verzekeren, dat overdracht van diensten of laboratoria aan instellingen van toegepast natuurwe tenschappelijk onderzoek niet zal geschie den, wanneer daarvan schade voor het on derwijs ia te vreezen. Na deze toezegging is het wetsontwerp zonder verdere discussie aangenomen en is de Kamer overgegaan tot afdeelingsonder- zoek, om vermoedelijk 11 November weer in openbare vergadering bijeen te komenf STADSNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. De Nieuwe Boerhave. De verzekeringsmaatschappij de Nieuwe Boerhaave, welker faillissement by de Haagische rechtbank is- aangevraagd, heeft by die rechtbank vandaag een verzoek schrift ingediend, teneinde surséance va^i betaling te verkrijgen. N Vechtpartij op een kermis. Tijdens de kermis te Drachten ontstond gisteravond in het café „Jonker" een vecht partij, waarbij van het mee gebruik gemaakt werd. Na de vechtpartij bleek, dat de 27-jar nge ongehuwde arbeider J. v. d. Meuleu, woonachtig te De Wilgen naby Drachten, «oor messteken in den buik was gewond. Een nalf uur 'daarna is hij aan de gevolgen van deze verwondingen overleden. Als» vermoedelijke dader heeft de politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde, gearresteerd den 30-jarigen muzi kant D. Tabak, afkomstig van Harkema- Opeinde, en een zekeren Wagen aar, even eens uit die plaato afkomstig. Zij zijn lu verzekerde bewaring gesteld. Twee personen gearresteerd. Den 23 September j.l. 'maakte het Hbld. melding van de justitieede actie tegen een op de Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam gevestigde „baj^k", die in het buitenland annonceerde hypotheken te kunnen plaatsen en z.g. onkosten Inde en dan Verder niets van zich het hóoren. Een soortgelijk geval heeft, aldus het Hbld., thans de justitie op nieuw te Amsterdam achterhaald. Ditmaal waren het twee personen, die kantoor hiel den op de Keizersgracht bij de Nieuwe Spie gelgracht, die er hun werk van maakten in het buitenland het plaatsen van emissies aan te bieden. O.a.' spiegelden zij dengenen, die met heft in relatie traden, voor, dat zij obligaties zouden uitgeven voor een hier te lande te stichten N.V., die in het bezit zou zijn van vele gronden en bosschen. De bui tenlanders, die wat voor de plannen voel den, stuurden geld --- maar de emissies wer den natuurlijk nimmer geplaatst. Klachten bij de justitie volgden, en een dezer dagen hebben op het kantoor van de „emissiebank" justitie-ambtenaren en twee inspecteurs van de qentrale recherche een huiszoeking ge daan en tal van bescheiden in beslag geno men. De beide personen, die de knoeierijen op touw hebben gezet, zijn gearresteerd. RADIO-NIEUWS. Programma van heden. Hilversum: 5.306.00 Aansl. van Restaurant „Zo- merzorg" te Leiden. Concert door de Ko- zakkenkapel Judi Jurin. 6.007.00 Concert door het Omroep-or- kest o. 1. v. Nico Treep, met medewerking van Joh. Lammen, bas. 7.007.30 Engelsche les voof gevorder den door Fred. Fry. 7-308.00 Radio Volks Universiteit. 3.018.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Uitzending van het Abonne mentsconcert. Het Concertgebouw-orkest o. 1. v. Pierre Monteux. Solist: Ludfig Wüll- ner, declamatie. f 10.3010.40 Voordracht doof JL D. Hil- debrand. 10.4010.50 Gramofoonmuziek. 10-5011.00 Wederoptreden van A. D. Hildebrand. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen: 5.006.30 N.C.R.V. Concert door het Am- sterdamsch Vocaal kwartet. 5.456.00 Lezing over het onverzorgde kind. 6.30 Kniples. 6.45 Esperantolezing. 7.15 Cursus Maleisch. 8.00 Concert door ^»et Chr. Radio-Orkest o. 1. v. P. v. d. Hurk; Lezing door F. de Boer over: In de wereld gezonden. 10.00 Persberichten. 10.4511.30 Gramofoonmuziek. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 30 October. Verwachting: Matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt. Waarschynlyk eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. GOUDA, 30 October 1930. De winkelweek in de Korte-Akkeren. Officieele opening. Gisteravond acht uur heeft Jyugemeester Gaarlandt in het VereenigiUgsgebouw In 4e Heerenstraat, de Winkelweek in de Korte Akkeren officieel geopend. Onder de ver schillende genoodigden merkten wy nog op Mevrouw Gaarlandt en wethouder Donker. In een welkomstwoord sprak'de heer A. Reurings namens het comité voor het orga- niseeren van deze winkelweek, zyn voldoe ning uit over het aantal deelnemers. Spr. noemde dit bevredigend. De slecftte tyden van tegenwoordig waren de aanleiding tot het organiseeren van deze winkelweek, die dank zij de medewerking van het comité en de winkeliers is tot stand gekomen. Spr. hoopte, dat de winkelweek succes zal heb ben en dat de opzet, dat te brengen wat het publiek aantrekt, zal gelukken. Openingsrede van Burgemeester Gaarlandt. Gaarlandt, die vervoigens de officieele openingsrede uitsprak, zeide, met genoegen aan het verzoek' van het co mité, de winkelweek met een enkel woord te openen, te voldoen. Spr. denkt dat het comité wel met moei lijkheden te kampen zal hebben gehad. Want waar het oude comité pas is afge treden, kost het moeite een nieuw samen te stellen. Men wenseht echter in de Korte Akkeren een eigen winkelweek, hoewel er over te praten is of de winkeliers al niet gebaat zouden zijn by de drie bestaande or ganisaties in de stad. De andere moeilijk heid ligt volgens spr, in de tijdsomstandig heden. Wanneer spr. goed ziet, dan is het diepste punt van de malaise nog niet -be reikt. Velen denken aan mogelijke moeilijk heden in hun zaak of winkel. Het doet spr. daarom genoegen dat de poging van het comité gelukt is, die naar spr. hoopt be kroond zal worden met goede verkoopresul taten voor de winkeliers. Als de overheid ook in de toekomst achter zich weet de veerkracht en de energie van de bevolking, dan zal dat haar taak vergemakkelijken. Na nogmaals de hoop te hebben uitge sproken, dat succes deze arbeid moge be kronen, verklaarde burgemeester Gaarlanflt de winkelweek geopend. Namens het Comité bood een meisje me vrouw Gaarlandt,een,mooie bouquet witte chrysanten aan. v> Als vertegenwoordigd vpn de buurtver- eeniging Bockenbergstraat sprak nog de heer L. Kersbergen, die het comité compli menteerde met wat het tot stand bracht. Spr. wil echter ook een raad geven: wees zakelijk en wees eerlijk, opdat deze winkel week zal zyn niet alleen voor de winkeliers, maar ook een algemeen belang. Waar het eigenbelang wegvalt, zal het aantal deel nemers zeker uitbreiden. Nadat thee was aangeboden, sprak de heer Reurings nog eenige woorden van dank tot burgemeester Gaarlandt en het comité, waarvan spr. vooral den heer Vennink noemde. Intusschen heerschte op straat reeds een ongewone, gezellige drukte. Velen waren gekomen om_ de verschillende mooie etala ges van de deelnemers te bekijken, en om de prijsvraag op te lossen. Doch niet alleen door de prijsvraag, ook op andere wijze tracht men het k'oopen aantrekkelijk te maken. iZoo geeft byv. een radio-zaak ge durende deze dagen 10 korting; in een andere winkel krijgt men, wanneer voor een bepaald bedrag wordt gekocht, een Ja- pansch bonbonschaaltje cadeau. Niet alleen de deelnemers, ook de andere winkeliers maakten veel werk van hun eta lages, zoodat men een goed beeld krygt van de zich daar gestadig uitbreidende winkel stand. Gemeentelijke Havendienst Gouda. De Havenmeester bericht dat in de maan den November, December, Januari en Fe bruari de Gemeentebpuggeai ten behoeve van de scheepvaart van 'a morgens .half acht uur, tot 's avonds vyf uur, kosteloos wordfen geopend. Openbare'verkooping gehouden door Notaris J. van Kranenburg. De uitslag van de gisteren door Notaris J. van Kranenburg gehouden openbare ver kooping is'als volgt: Het woonhuis met schuur en grond, Plat- teweg 623, kooper de heer A. Straver, voor 4700.-. Jr Het woonhuis biet schuur en grond, Plat- teweg 626, kooffer de heer A. Fokkers Jr., voor 2700. Het terrein, ten westen van No. 2, koo- per de heer G. van Hofwegen, voor 1630.-. Het woonhuis, met schuur en grond, koo per de heer W. Vente c.s., voor 5300.—. De schuur met grond en akker, ten oosten van no. 6, kooper de heer H. van E'yk, voor 2500.—. Het wtfonhuis met schuur en grond, Plat- teweg 631/632, kooper de heer G. J. Koo- rep, voor 3700. tiet woonhuis met schuur en grond, Plaf- teweg 689, kpoper de heer J. Straver, voor 5400.—. De Indische lezing van hedenavond. Een film vertooning. De Secr. van het Comité vóór Indische lezingen verzoekt ons mede onder de aan dacht te brengen dat bij de lezing heden avond door prof. Van Vuuren te» houden ook een film vertoond zal worden. Klein meisje breekt haar been. Tengevolge v«n een aanrijding. Gistermiddag ongeveer 12 uur is het 5 jarig dochtertje van Van L. alhier, op de hoek Markt—Groenendaal door van D. al hier, die per rywiel was,*bö het oversteken van de straat aangereden. Het kindje, dat gevallen was, had het J rechter been gebroken; zij sa naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. I Naar de schuld wordt een onderzoek ia- gesteld door de politie. Een paard en wagen te water. Hedenmorgen geraakte paard en melk wagen bestuurd door den eigenaar de heer Baas, in het Water aan de Karnemelkaioot. Met vereende krachten heeft men én paard èn wagen/ op de kant gebracht. De schade was onbeduidend. Sociëteit „Ons Genoegen". De eerste filmavond. Gisteravond werd voor de leden van de Sociëteit „Ons Genoegen" in den Nieuwen Schouwburg de eerste filmavond in dit sei zoen gegeven, waarvoor zeer groote belang stelling bestond. De avond werd besloten met een geani meerd bal in de zaal Kunstmin. 31 October Wereldspaardag. Naar wij vernemen wordien door de Nuts- spaarbank, Oosthaven 12, ter gelegenheid van dezen dag, evenals vorige jaren, weder- Dm in grooten getale sprookjes-boekjes P&Keee Koid/aat en Koos Kastanje" onder de jeugd verspreid om het sparen in breeder kring aan te moedigen. Bovendffleiv stelt die Nutsspaarbank dit maal ook nog voor jeugdige liefhebbers gratis beschikbaar een bouwplaat van het gebouw van 'den Nederlandschen Spaarbank bond, van welken Bond' de Nutsspaarbank sinds verscheidene jaren lid ia Zitting Kantongerecht Gouda. De IJssel tusschen Mallegatsluin ejt IJsselhavensluis een rivier. De Kantonrechter heeft heden in de zaak tegen M O., schipper, wonende te Ouder kerk aan den IJssel, schriftelijk yonp'8 ge wezen. Aan verdachte was ten laste gelegd dut hij als schipper van 'n motorvaartuig, daar mede liggende in de HoÜaiidsche IJaeel tus schen Mallegata, en IJsselhavensluis, niet voldaan had aan een bevel van den haven meester om zijn sohip te verhalen. Verdachte had ter verdediging o.m. opge worpen dat do Hollandsche IJasel daar ter plaatse geen kanaal is, doch rivier,, zoodat de sluismeeéter zijn bevoegdheid te buiten was gegaan. Verdachte, werd daarop door den Kauton- reenter volgens de volgende overwegingen vrijgesproken dat door de bewijsmiddelen, bevestigende de bekentenis van den verdachte, is komen vast te staan, hetgeen aan verdachte is ten laste gelegd, behalve dat dè Hollandsehe IJssel ter plaatse als gemeld een kanaal zou zijn, wat voor de strafbaarheid van het ten laste gelegde feit een vereiechte is dat dit immers dan zou daarstellen epne overtreding van het bepaalde bij art. 50 van het algemeen reglement van politie voor rivieren, kanalen enz. onder het beheer van het Rijk dat wel ve{balisanten in hun verbaal en zélfs als getuigen hebben durven beweren, dat de Holl. IJssel ter plaatse als vorenbe doeld kanaal zou zijn, maar wij-uit eigen wetenschap weten en van algemeene be kendheid is en geographisch vaststaat, waar om wij deskundige voorlichting in deze niet noodig achten dat de Holl. IJssel voor de stad Gouda, dus ook tusschen Mallegats- en Havensluis, een ongebreidelde open ri vier is en eerst kaïtoal wordt ongeveer een kilometer oostwaarts\f bij de Waaijersluis dat mitsdien niet als bewezen kan worden aangenomen dat in zijn igeheej aan verdach te is ten laste gelegd en verdachte moet worden vrijgesproken. Uitspraken. 'Wegens overtreding.Visscherijwet: H C. J. te Zegwaart, f 3 subs. 1 week tuchtschool idem A. S. te Rott^j-dani en P. C. van D. te Rotterdam, beiden f 2 aubs. 1 d h. met' v.erbeurdverkl. van den hengel of f' 1 subs. 1 d. h. Wegens overtreding straatpolitieverorde ning GoudaP. van W. te Reeuwijk f V.50 subs. 2- d. h. Wegens overtreding alg. pol. verord te Gouda: F. M. M. te' Gouda, schuldig zonder toepassing van straf; J. W. K. te Gouda f 3 subs 1 d. h. Wegens overschrijding max. snelheid te WaddrnxvoenF. H. te den Haag f fi subs. 2 d. h.L. V. te den Haag f 8 subs. 2 d. h. Wegens venten zonder vergunning te Waddinxveen: P. van V. te Alphen f 150 «ubs. 1 d. h.J. O. D. te Utrecht f 2 subs. 1 d. h.; J. van H. te Beverwijk f 2 subs, i ld, h. J Wegens overtreding art. 461 W. v. S.: A. de Z. te Rotterdam f subs. 1 d. h. Wegens overtreding motor- en rijwielwet: G. 8. te Gouda 2 x f 3 subs. 2 x 1 d. h. voor •elke boete; L. van E. te Hekendoip f 5 subs. 2d. h., C. E. te Reeuwyk f 3 subs. 1 d. .h.; P. van den B. te Gouda idem; J. van L. te Zegwaart f 1 subs. 1 d. h.B. van der L. te Reeuwijk f 0.50 qubs. 1 d, h.; J. T. te Waddinxveen f 3 subs. 1 d. h.; J. J. V. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. h.; D. W. te Rotterdam f 3 sul*. 1 d. h.W. v. d. O. te Waddinxveen f 3 subs 1 d. h. Wegens schoolverzuim:' M. van D. te Reeuwijk schuldig z. toep. Van straf. Wegens overtreding art, 427 5 W>. V. S.: A. van W. te Gouda f 3 subs. 1 d. h. Wegens overtreding art. 34 Vleeschwet: G. van der L te Waarder f 3 subs. 1 d. h. Wegens overtreding Ongevallenwet 1922 A. N. te Gouda schuldig zonder toepassing van straf. Wegens overtreding Arbeidswet: W. M. B. te Gouda f 1 subs. 1 d. h. Wegens overtreding Vogelwet: P. V. te» Reeuwijk f 5 subs. 2 d.< h. met verbeurdver klaring van het geweer en kievit. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 26 October: Geertruida Jo- haftwa, A v. J. van der Heiden en J. Jong*- Vondelgtraat 48. 27 October: Cornelia, A v. I. A van Leeuwen en A. de Bruyn, Paradijs 18. 28 October: Nanme, z. v. K. Both en C. van Eyk, v*" Ca/tsweg 49. GETROUWD, 29 October: J. A. de Bru(jn en C. van Wijk; J. de Jonge en F. Burger; p. Hoi en J. AI. Borst. OVERLEDEN, 27 October: Maria Jonge- neei. weduwe A. F. Roedolf, 65 ja«r; Neel- tje Koorevaar, weduwe M. Mpes, 63 jaar. 30, 31 Oct. en 1 Nov, Winkelweek in de Korte Akkeren. 30 Oct. 7% uur,^Soc. de Réunie, Indische lezing. 4, 5, 6 en 7 Nov. Soc. Ons Genoegen, Zaal Kunstmin. Sint Nicolaasmarkt. 7 Nov. 7 uur, Café Harmonie. Ledenverga dering My. v. Landbouw. 14 Nov„ 8 uur. Café Central, Ledenverga dering, Ned. Reisvereeniging afd. Gouda. De apotheek van mevr. de wed. A. H. Teepe, Gouwe, zal tot en met 31 Oct., be nevens den daarop volgenden nacht, ge opend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Gemeenteraad. Vergadering van Dinsdag 28 October 1990, 's avonds 8 uur. Dinsdagavond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering ten ge- meentehuize byeen, onder voorzitterschap van burgemeester P. A. Colyn. Secretaris was de heer P. H. van der Heulen. Afwezig met kennisgeving de heer F. A. Iloudyk. Na opening der vergadering worden de notulen van de vergadering van 26 Septem ber 1930 zonder opmerkingen vastgesteld. Van de ingekomen stukken worden die, vermeld onder a. tot en met i. aangenomen Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt op liet verzoek van den heer C. \an Heeaen, om met ingang van 1 November 1930, ontslagen te worden als Ambtenaar van den Burgerïyken Stand, beslist om hem met ingang van genoemde datum als zoo danig eervol te ontslaan. Ingekomen is voorts een schrijven van de Loge „Door Eendracht Hooger" waarin wordt verzocht om op den dag waarop 's jaarlijks Kortmgbmefeest wordt gehouden, een tapverbod in het leven te roepen. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. ter fine van advies. Advies van B. en W. op een verzoek van den heer C. van, Heesen, om hem ontslag te verleenen als Gemeente-Secretaris. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. De Voorzitter spreekt den heer van Hee sen, die ter vergadering aanwezig is, vervol- geha toe. „Door dit bdsluit," aldus de Voorzitter, „hebt ge formeel opgehouden Secretaris der Gemeente te zijn. Een keerpunt is in UW leven aangebroken. Meer dan 20 jaren waart ge in de gemeente-administratie werkzaam, waarvan 10 jaren als Secretaris der ge meente Boskoop. Gy weet, dat het myn ge woonte niet is om den lof van den mensch te bezingen. Daarvoor is het werk van den mensch te onvolkomen. Wie alle kracht geeft, doet niet meer dan hy schuldig is. Vandaar dat o<jk dezen avond geen wierook Op een avond als desen trokken aan ons oog voorbij al die jaren, wbarin ge hebt ge- arbeid. Het waren moeilijke jaren en jaren van groote welvaart. Dat het College steeds doelbewust leiding wist te geven, is voor een groot deel te danken aan Uw adviezen. Hiervoor past een woord van dank. Verder mag het my vergund zyn, een persoonlijk woord tot U te richten Wan* meer het gebruikelijk was om de Burge meesters te rangschikken in ongeschoolden, en halfgeschdpkleu en gescnoolden, dan kon destijds van M gelegd .worden, dat ik tot de eerste^igroep behoorde. Desondanks heb ik het/aangedprft om Burgemeester van Boskffop te worden. Gy waart het echter, die hij er meermalen voor bewaard hebt, dat ik op een klip ben gevarenzon! meer dan eens hebt gij my voor avery behoed. Maar van nog meer beteekenis was het weder- zyldsch vertrouwen, hetwelk tusshcen U en my bestond. Nu gaat zich een nieuwe toekomst ope nen. Het zou kunnen gebeuren, dat het werk, dat in dè warme gloed van madeleven wordt aangevangen,, verwachtingen zal opwekken, die te hoog gespannen zyn. Aan het werk van den Burgemeester is een licht- en schaduwzijde verbonden. Er is een spreekwoord, dat zegt „hoe Hooger men stijgt, hoe koeler de lucht." Wellicht zult ge dit ook ervaren. De leegte* welke ge dan zult gevoelen, zal verdwijnen, door de voldoening, welke het nieuwe werk U geven zal." De heer LÓIef, het oudste lid van den Ge meenteraad, vertrouwt namens den Raad te spreken, wanneer hy den heer van Hee- «n hartelijk gelukwenscht met zyn benoe- ming tot Burgemeester van 's Gravendeel. Het is hem persoonlijk een genoegen hem «ti woprd van huilde te brengen/ voor het vele werk door hem verricht. Spreker .ja overtuigd, dat de Secretaris fffoote kennis van dè gemeente-administra tie bezit. Dit moge wel blyken uit de omstandig heid, dat Boskoop een der eerste gemeenten waa> di^ zyn besluiten nam, we'ln^ct ge volg v/aren van de nieuwe finar.cieele ver- Houding tusschen het Rijk en ,1e Geineen- Dat whs een moeilijk stuk werk Ten tijde, dat de heer van Heesen te Bos- oop Was, zyn verschillende nieuwe webten stand gekomen, en aan de uitvoering ervan H«eft hymedegewerkt op een wijze, dat alles steeds goed verliep. De heer Meerman wil als vriend nog een enkel woord zeggen. Zooate het den heer van Heesen gegaan moet zijn, ging het ook hem, eer de werke lijkheid tot hem doordrong, dat de Raad hem zal moeten missen. Met opzet spreekt de heer Mesman van missen, omdat hy geen arider woord kan vinden, dat zijn gevoelens Byna al de jare*», dSe hy te Boskoop doorbracht, heeft hy gelegenheid te over gehad, om hem te leeren kennen, maar ook te leeren waardeeren Op verschillende tyden in onderscheidene functies. Maar zeker niet het minst als Hoofd ambtenaar der Gemeente. Tal van bewijzen zou spreker kunnen aanvoeren hoe de heer van Heesen voor alles was de man, wien de belangen van Boskoop en de gemeente-financiën het meest aangingen. Het heeft zijn bewonde ring wel eenB afgedwongen, dat hij zoodra de belangen van Boskoop in het gedrang or de Gemeente in de bres Dit heeft wel eens tot gevolg ge had verschil van inzicht tusschen hen bei den. Nimmer is dit een reden geweest, dat zy tegenover elkaar kwamen te staan. Spreker weet, dat er ook zijn, die tegen hem A i. de heer van Heesen zijn, maar dat is dan, omdat hij zijn werk goed heeft gedaan. Dezie zyn het die geen kracht in zich zelf bezitten om zaken van perso- Sprekcr acht '3 Gravendeel gelukkig, dat men daar den heer van Heesen als Hoofd der Gemeente mag begroeten, omdat hy zker weet, dat hy de gave bezit elk een hit zjjne te geven, zonder onderscheid des per- soons, hétzy van kerkelijke of politieke richting. Met vrienden van verschillende richting zal hij by zyn installatie tegenwoordig zyn^. Dan wordt voorgoed afscheid van genomen, en dan pas zal men gaan gevoe len, hoe men met ernst heeft uit te zien naar een, die de plaats dn deze kring kan Spreker eindigt met het toewenschen van Gods onmisbaren zegen. De heer van Heesen, zichlbaar ontroerd, zegt, dat het hem niet gemakkeyk valt om af scheid te nemen. Spreker brengt een woordVVan dank voor de tot hem gerichte woordAn en voor de buitengewone prettige wijze,) waarop hij steeds met allen heeft mogeiy samenwerken, niet in het minst met den/Voorzitter. Hy hoopt, dat het allen -en in W persconlyk en in hun gezinsleven wel moge gaan. De. heer va» Heesen neemt hferop af scheid van de leden van den Raad en ver laat de vergadering. De Voorzitter zegt, dat hier nog een punt ter sprake is te brengen en wel dit. Aan vankelijk lag het in de 'bedoeling van den heer van Heesen om pas peri 31 October ontslag aan te vragen. Hem is echter van de zijde van den Commissaris der .Konin-i gin medegedeeld, dat hy zulks, in verband met zijn benoeming tot Burgemeester met ingang van 1 October per 8 October moest doen. Waar hy na dien nog verschillende dagen ter Secretarie is werkzaam geweesr, stellen B. en W. voor den heer van Heesen een gratificatie toe te kennen van 200. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Voorstel B. en W. om te besluiten tot benoeminfcvan een tijdelijke® 2en waarne mend Secretaris. Als zoodanig wordt gekozen de heer J. J. Steenbakker Morilyon Loysen, Commies tor Secretarie, die staande de vergadering in handen van dén Voorzitter de by dè wet gevorderde eoder» aflegt. Achtereenvolgens worden in handen van de Commissie voor het nazien van rekenin gen en begrootingen gésteld: de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1929; de rekening van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1929; de onltwerp-begrooting met daarbij bohoo- rende memorie van toelichting en verdere bescheiden, voor den dienst 1993; de ontwerp-bergootingen voor den dienst 1931, van het electriciteStsbedryf, de gas fabriek en d$ waterleiding; de begrooting van ontvangsten en uitga ven van het Burgertijk Armbestuur voor het jaar 1931. Het voorstel van B. en W. om een crediet uit de gemeentekas toe te staan van 1077 voor de betaling der betegeling van de speelplaats by de R.K. School, en de aanbie ding door B. en W. van de door het Bestuur der M.XJ.L.G School aan de Zijde ingezon den verantwoording van gelden, ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet ^920, toe gestaan voor aanschaffing van natuurkun dige instrumenten, passeeren stilzwijgend van de openbare Leeszaal te Gouda. Naar wyi vernemen, bestaat by het Be stuur der Openbare LeewzaaJ en Boékery te Gouda het voornemen, indien daarvoor voldoende animo blykt te bestaan, te Bos koop een correspondentschap op te richten. 'Komt dit correspondentschap tot stand, dan kunnen, aan een nader op te geven adres in Boskoop de verlangde boeken wor den aangevraagd en terugbezorgd, terwijl de verzending van- en naar Gouda ge schiedt voor rekening der Openbare lees zaal en Boekery. Coöp. Vereen. „De Bóskoopsch© s Veiling" 30 October. Ophelia 41—67; Golden OpHèlia 65—81; Marcel Rouyer ©O; HadDey 130180; ClaU- dSus Pernet 170220; Columbia 60103; Butterfly 64—80; Mac Keiler 50-75; Mad. Jules Bouché 59^ Rosalandia 70—62; L. A. Victoria 50; odith Helen 240410; Fkorex VAN WORDEN Het HóÖ0St geprezen. Het LAAflSt geprijsd. is er niet. MARKTBERICHTEN. 80—110; Kilham 87; Germania 120200; Polyantharozen 3259; Dahlia's grootbloe- mig 15; Chrysanten, grootbloemig 1521 p. et.; Chrysanten, tros 30—51 per bos; An jers 15. Er heeft een bespreking plaats gehad met de burgemeesters der gemeenten Reeu/wyk, Hekendorp en Haastrecht, Dr. Van den Berg en den graanhandelaar Brokking te Langeruigeweide en de Kamer van Koop handel, die allien aan Ged. Staten van Zuid- Holland zullen verzoeken om den noorde- IJsseldyk voor het autoverkeer open- te krygen. NIEUWVEEN. Ds. M. C. van Wyk, Ned. Herv. Pred. al hier heeft een 'beroep naar Purmerend aan- SCHOONHÖVEN. In verband met klachten over de werking van het plaatselijk radio-distributie bedrijf, de heeren G Peerbolte en P. J. van den een voorstel bij den raad inge diend, om de mogelijkheid te onderzoeken van een gemeentelijke exploitatie van een radio-distributiebedryf. Voor het examen van apothekers-assi stent is geslaagd de heer Th. H. M. Malim- gré alhier. STOLWIJK Woensdagavond vergaderde in het café van den heer Bouter de Wilhelminavereeni- ging. Wegens ziekte van den voorzitter werd de vergadering geleid door de 2e voor zitter, den heer Burger. De notulen en het jaarverslag van den secretaris werden beide onder dankzegging voor de genomen moeite goedgekeurd. Daarna kreeg de penningmeester het woord. De totale inkomsten bedroegen 1157.60, de uitgaven 1127.14, zoodat er een batig saldo is van 30.46. Een koe van den landbouwer P. Verburg is wegens kopziekte gestorven. Het beest is naar de noodslachtplaats vervoerd. ZWAMMERDAM. Bij een winkelier te Zwammerdam ver voegden zich dezer dagen ben heer en dame, die vertelden op den wegban Leiden Gouda een ongeluk te hebben gehad met motorrijwiel. De dame had daarby liqhte verwondingen opgeloopen, welke dooi/een geneesheer voorloopig .waren verl De dame verzocht nu aan het verband het een en ander te mo/en Verschikken) .het geen werd toegestaan. Ylm deze gelegen heid maakte haar partnerVechter gebruik 'winkelier een bedrag van TföO ter iëeA te vragen, daar aan zijn motorrijwiel noodzakelijk iets hersteld moest wohten. Hy zoy' 's middags weer naar Leiden terug ■ÉU en dan het geld eve® aanreiken. De iQEti kwaads vermoedend» wiftke'i^T gaf den man 10, doch heeft tot dusver noch hem noch het geld terug gezien. Het schijnt dat dit oplichterspaar op deze wyze ook elders reeds slachtoffers heeft gemaakt. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De demping van de Nifeüwe Haven. Mynheer <kj De vraag of al of niet tot demping van de Nieuwe Haven zaü worden overgegaan, in teresseert ook mij als langjarig inwoner van Gouda in Dyzondere mate, wyl deee demping een gansch ander, stadsbeeld zon brengen. Het heeft ook my getroffen dat in het door enkele soc. dem. raadsleden ingezonden schrijven gesproken wordt als zou de be slissing omtrent de demping een voldongen feit zyn; ik geloof niet dat dit het geval is. Ik kan mij niet herinneren dat ik daarvan in Uw blad iets heb gelezen en ik neem aan dat het Gemeentebestuur deze zaak toch wel van zooveel belang.'acht, dat daar over zonder eendge openbare bespreking geen beslissing is genomen. Afgescheiden van de vraag of deze be slissing genomen is of niet, komt het my toch uit practisch oogpunt voor dat het een groote dwaasheid zou zyn thans nog meer werk door de Gemeente te doen aanvangen, hu er al zooveel onder handen is. De al of niet demping van de Nieuwe Haven is waarlyk geen vraagstuk dat op staanden voet moet worden afgedaan. EEN BELANGSTELLEND INWONER. Gouda, 30 Oct. 1930. Hervormd Sanatorium voor TJB.C.-Rjders „Zonnegloren". Voor bovengenoemd Sanatorium hopen vrij op 1 November aanstaande eene collecte te houden, ean z;g.n. speldjes-dag. Dan zullen op straat en aan de huizen door een» aantal vriendelijke medewerksters epeldjes worden aangeboden, waarvoor wij Vriendelijk een bijdrage verzoeken. Hopende dat de giften rijkelijk zulten vloeien. Names het Comité, H. E. C. BIJL—JEDELOOi Veemarkt Gouda. 30 Oct. Aangevoerd in totaal 3539 stuks, waarvan 322 slachtvarkens. Vette van f 0.27 —0.28 per pond levend met 2 pet. korting. Londenachö van f 023—0.24 p. p. lev. met 2 pet. korting. Zouters vam/" 0.25|—0.26| p p. lev. mét 2 pet. korting.^693 magere var kens prijzen van f 36—45 per stuk. 2396 big gen pr. van f 10—15 p. str 8 runderen pr. van f 200—350 j>. 160 schapen pr. van f 24—30 p. et. 38 bokken en geiten pr. van f 37 p. st. 23 vette kalveren pr. van f 15 1 per etuk. Handel in alles matig. Kaasmarkt Gouda. 30 Oct. 272 partijen kaas. Prijzen le kw. ni. r.m. f 46—49, 2e kw. m. r.m. f 41—44, zware tot f 52. Handel matig. 551 ponden boter. Goeboter van f 0.90 1.00 per pond. Wei boter van f 0.80—6.90 p. p. Handel vlug. 124 partijen eieren. Kipeferen van f 10.50 11.00 per 100 stuks. Eendeieren van f 6.75 -6.50 per 100 atuks. Handel matig. 30 Oct. Granen; Tarwe f 8.26—10.60, Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling G. A. (C. Z. H. E.) te Gouda, zen: 60-62 K.G. f 11.10-11.60, 62-64 K.G. f 11.40; bruine eieren f 11.40—11.60; kleine eieren f 7.307.70, eendeieren f 7.20, alles per 100 stuks. Graanmarkt Gouda. 30 Oct. Aanvoer 14850 kipeieren, l'rij- Rogge f 5-6, Gerst f 6.26-7.60, Haver f 5.60 —6.50, Erwten f 8—10.50, Bruine boonen f 14-17, per 100 K.G. LUCHTVAART. De Do. X naar Amsterdam. De vliegboot komt nu Waarschynijjk Zondag a.s. Wolff meldt uit Berlyn, dat het groote vliegschip Do. X volgens de laatste berich ten bondag a.s. de eerste etappe van de vlucht naar Amerika zal gaan maken. Het zal van Altenrhein naar Amsterdam vlie gen. De vliegboot zal in het algemeen op deze eerste vlucht den loop van den Ryn volgen, maar het is niet onmogelijk, dat het eerste deel van de vlucht zal worden bekort, ten einde tijd te sparen (hetgeen dus waar schijnlijk zeggen wil, dat de vliegboot dan eerst een deel over land zal vliegen Dr. Dornier en zijn vrouw zullen de vlucht meemaken. Zy gaan mee tot Engeland. Behalve Maurice Dornier zullen qbn de vlucht naar Amerika deelnemen lady Drum mond Hay en de heer von Wiegand. Lady Drummond Hay vertegenwoordigt de Hearst Press. Het plan is om 12 November van Lissa bon naar de Azoren te vliegen. DKAADLUOZE DIENST. Een hevige aardbeving in Ancona. In vele dorpen groote schade aange richt. ROME, 30 Oct. Hedenochtend ia Ancono opgeschrikt door een hevige aardbeving, die ook in de geheele provincie is waargenomen en in vele dorpen groote schade heeft aan gericht. Te Ancona werd de eerste schok waarge nomen hedenmorgen te 6 min. over 8, De eerste aardschok werd voorafgegaan door een hevige knal, alsof een kanonschot getest werd. De gedeeltelijk marmeren voorgevel van het prov. gouvernementsgebouw kwam naai- beneden en viel in stukken op het pla veisel van de Piasta di Romo. De toren Van de kerk van het Heilig Sacrament rtoxtte gedeeltelijk in en aan andere gebouwen werd groote schade aangericht Ook uit de provincie wordt gemeld, dat vete huizen ernstig beschadigd zijn. Ook te Rome heeft inen den schok, zei het dan ook zeer zwak, waargenomen. De seismografen van Ifbt Met. Inst. te Rome registreerden te 8.16 een schok op on geveer 175 mijl hfstand en een golvende be- weging die ongeveer 20 minuten aanhield. Men gelooft dat het centrum van de aard beving zich in de Adriatische Zee bevindt. Vele dooden en gewonden. Nader vernemen wy, dat voterens een Reuter bericht uit Rome in de omgeving var Senigallia tengevolge van d» aardbeving van hedenmorgen 20 personen zyn gedood, terwyl te Ancona twee f>ersonen zijn gedood en 30 gewond. De zaak van Jan Hoek voor het Arnh. Hof. Heden diende voor het Arnhemaohe Hof de zaak van Jan Hoek, die in appèl was gekomen tegen een vonnis van de Arnhem- sche rechtbank, gewezen 24 Juni 1930, waar bij hij werd veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Het betreft hier den moord, gepleegd op de 21-jarige verpleegster niej. T. Koper berg te Beanekom. Een dichte drom belangstellenden stond voor het Gerechtshof, hoewel de zaak met ge sloten deuren zou werden behandeld. Er waren ditmaal een 15-tal getuigen. Dringende invoering maa|gebod verzocht en verbod van invoer van Russisch graan. DEN HAAG, 30 Oct Het Hoofdbestuur van de Holl Maatschappij van Landbouw heeft heden aan den Minister van Binnen- Iandsche Zaken en Landbouw dringend ver zocht spoedige invoering van liet maalgebod en tevens van verbod van den handel in Ruaaiaoh graan. Gratie-verzoek toot Borren. DEN HAAG, 30 Oct. Aan het verzoek om gratie aan H. M. de Koningin te verzoeken voor kapt. Borren, zijn 849 adhaesiebetuigin- gen ingekomen. Het 4e postvliegtuig dat heden van Schiphol vertrok te Dresden geland. Aneta—Vaz Dias meldt, dat bij de K.L-M. bericht is ingekomen dat liet 4e postvlieg tuig, dat hodenm rgen te 6-23 van Schiphol vertrok, te 12-10 rloll. tijd te Dresden is ge- lond Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. Nader wordt gemeld dat de slechte weera- toestand, die, nadat het Ertsgebergte was gepasseerd optrad, den vliegers heeft doen besluiten den tocht niet verder voort te zet ten en te Dresden te landen. Een sleetpbootdienst te Amsterdam van de firma W. H. MUUer Co. AMSTERDAM, 30 October. Naar wij ver nemen is de firma W. H. Mtiller en Co. welke sinds kort optreedt als directie van de Kon. Holil. Lloyd op het oogenblik in de hoofdstad bezig; met het koopen van een aantal sieepbooten. Het is de bedloelmg van deze firma te Amsterdam een sleepboot- dienst te openen, w.v. het gebied der werk zaamheden ook het Noordzeekanaal tot IJ muiden zal omvatten. De 40-jarige Tap die zijn twee kinderen doodschoot veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. ROTTERDAM, 30 Oct. De Rotterdamsche Rechtbank veroordeelde den 40-Jarigen oud militair van het Indische leger P. Tap, die in zijn woning aan de RubHeketiaat onlangs zijn beide kinderen heeft doodgeschoten, wegena doodslag tot één jaar gevangenis straf, door te brengen in de bijzondere straf gevangenis en daarna ter beschikkingsteb ling van de Regcering. De eisoh was geweest 8 jaar gevangenis straf en daarna ter beschikkingstelling van de 1 Een keteloiitploffing van de sleepboot Goert-Jan. De machinist gedood. DORDRECHT, 80 Oct. Hedenmiddag om streeks 3 uur hepft in de achutssluis ir. de Maas te Andel een ernstig een ernstig on geluk plaaits gehad. Van de sleepboot Geert-Jan uit Dord recht is op het moment, dat de boot in de sluis lag de%ketel gesprongen. Stukken van de ketel sprongen in het rond en brachten schade aan aan de schutsluis, een gebouw e« de boot. De machinist J. H. iRP uit Dordrecht wordt vermist en is vermoedelijk gedood. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. WISSELKOERSEN. 29 Oct. 30 Oct. Officieel. Londen 12.66% 12.0«T/u Berlijn 69.-18 59.18 Parijis 9.74% 9.74% Brussel 34.62% 84.62 Zwitserland 48.21 48.21% Weenen 36.02% 35 05 Kopenhagen 66.42% 66.45 Stockholm 66.66 66.67% Oslo 66.42% 66.45 New York 2.48'/« 2.48% Madrid 27.40 27.81% Milaan 18.00 18.00 Praag 7.87 *7.37 Beursoverzicht. Op de Amsterdameche beurs waren vooral de Pnilipswaarden zwak. Rubberaandeelen waren vast. Suikerwaarden waren na lagere inzet oploopend. Tabakken waren prijshou dend QJiewaarden nauwelijks veranderd. Scheepvaarten lusteloos. Boetons onveran derd. Amerik. fondsen onregelmatig. Katttnkonboiit p. oni 26 ot« Mteeakeenan per ons 10 ata. VruehtM-Chpcolaiia Baralplaat per !/a pond 23 cta. Cheeslade Hagalkarrala per ons 8 ets- Raamfandant Buldtna p. ons 12 et, p. '/t Por»d 28 ela. Fandsnt Sutdena per ons 8 ata. Speerbaaket per ons 12 ata. Baudan Halm, reuze koek 20 ata. Fijn gekrulde Spaaulaaa per half pond IB ata. per 3 ponds blik 88 ata. Reemfandaat Ruldant per ons 12 ata. 1 pet 'li pond 28 eta.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2