s Kindirhoeden HL BLOM Koopt bij onze Adverteerden Aspiri 4% N.V. J. M. Bredée's ÏÏX, Rotterdam MOET U VERHUIZEN DEKENS m m U s m m" mm Bredée's Uitgaven! SPAARBANK 1 EMU mm m Jm m m m m SBB B S m H.H. AUTORIJDERS GIJ WERKT VOOR UW GEZIN Maison van Sijll-Uittanbigaaid Droge belegen sigaren D, G. V. VREUMINGEN de Collectie weer belangrijk uitgebreid VRAAGT DAN NU EERST ONZE PRIJZEN. Door aanschaffing van een der grootste en modernste tapisières zijn we in staat U goed- kooper dan wie ook te verhuizen. L. N. POLDERVAART. Turfmarkt 1 - Telef. 344 - Gouda. Twee overbekleede fauteuils B. BELONJE, Winterjas (£*."/.7.d) vanaf f30.. Ratiné Blauw vanaf f40.- T C. REPARON, Kleermakerij, Keizerstraat 31, Gouda HEEREN- EN KINDERKLEEDING, REGENJASSEN enz. kleine peuterige verzekeringen, spaarfond sen en kassen. Er zjjn er stellig wel by die als bonafide zyn aan te merken, maar er zyn er ook die altyd chicaneeren en allerlei verborgen voetangels en klemmen in hun polissen leggen waarin degene die betaald heeft verstrikt raakt. Meestal zyn deze zaakjes de duurste vorm van sparen, zelfs in het gunstige geval dat men zonder chi canes het toegezegde bedrag uitgekeerd kreeg. Men ziet 'dikwyis te veel naar het goede kansje dat er in kan zitten. Ons zyn wel gevallen bekend van een soort begra fenisfonds waarvoor iemand een lange reeks .van jaren een gering bedrag betaalde, maar dat als men eens aan het eyferen gaat hoe veel het wel is, blykt verre te gaan boven hetgeen men ten slotte uitgekeerd krijgt. Met een stukje papier en een potlood ge wapend kan een kind het uitrekenen. Toch loopen velen er altyd weer in en ze worden verlekkerd gemaakt door de geweldig mooie kansen die ze hebben, maar die als regel uiterst klein zijn. Als alles normaal gaai is het in den regel een groote strop. Meer dan een driekwart of meestal nog minder krygen zij op den duur terugbetaald, als er terugbetaald wordt. Het trage betalen is altijd weer zooveel voordeel voor de maat schappij. Het ergste is, dat het altyd financieel- zwakken zyn die zich laten verleiden om in een illusie van plots rijk te kunnen worden of een aardig bedrag te veroveren of te be- •paren. En zy halen telkens weer stroppen, die ze maar stii aanvaarden. HAGENAAR. MODEPRAATJE Het bont dat wij dragen. Met de weersgesteldheid is het al heel vreemd gesteld geweest in de afgeloopen seizoenen. Als we redely kerwy ze zonne schijn en warmte mochten verwachten, was het koud en guur, regende het of woei er zelfs een stormwind. En nu heel de hoop der modewereld op wat frisch najaarsweer gevestigd is, komt een late zomer ons ver rassen en hier een streep door de rekening halen. Toch, alle weersgesteldheid ten spyt, zou men durven voorspellen dat het dezen win ter een goed bontjaar wordt. Min of meer kan men dat toeschrijven aan den malaise- tyd, hoe wonderlijk zulks ook klinken moge. Toen alles zich een beetje had opgericht en de menschen nog vanuit de na-oorlogs- tyd gewend waren in den zak te tasten, werden de goederen op prys gehouden en ze werden dat nog tot voor korten tyd, toen de geldswaarde kelderde en alle klein-indus- triën daaronder gebukt gingen. Er werden van allerlei waardevolle goederen stapels gemaakt, die opgespaard werden, in de hoop op een tyd dat ze nog hooger in waar de zouden stijgen. Dit is vooral ook met bont het geval ge weest. Van de soliede en waardevolle soor ten maakte de wereldvellenhandel naar het schijnt een spaarpotje. Die hield zy terug in de hoop op eene hoogere opbrengst. Thans, nu die hoop voor langeren tyd ver vlogen schynt, worden de voorraden op de markt geworpen. Met het gevolg, dat waar devolle bontsoorten voor een geringen prijs verkrijgbaar zyn. Het schynt my toe, dat de groote prijs daling van Russisch veulen, van persianer, van petit-gris, van mollebont en zelfs van het zeer soliede en zeer aantrekkelijke na turel bisam aan deze factoren te wijten zyn. Al deze bontsoorten zyn thans tot zeer voor- deelige pry zen verkrijgbaar en ofschoon niet alles prima kwaliteit is wat er ge bracht wordt, worden toch mantels van deze bontsoorten aangeboden over wier prys- billykheid de kenner zich verwondert. Niet alleen als mantelbont zyn de opge noemde bontsoorten modieus. Ook als gar- neerbonten maakt al dit platharige pels werk grooten opgang en men ziet dan ook groote dubbele plooikragen en hooge mouw- kappen ervan op mantels wier totaalprijs niet een^ boven het gemiddelde gaat. Dat velen daarvan zullen profiteeren, kan niet uitblijven en daar ook met bont gegarneer de mantels modieus en mooi zyn, wordt dan ook een uitgebreide bontdracht yerwacht. Van de bontmantels werken de modellen mee. Deze zyn lang, slank, eenigszins ge tailleerd en aan den onderkant een weinig klokkend, hetzij door wat klokiform in de pandemfof door een aangezetten klokstrook, waarvin men in het bont de aanzetnaad niet opmerkt. Prachtig zyn op de kort- harige bontmantels de soepele langharige kragen van een in kleur afstekende bont soort. Xoo staat een lichte of donkere vos- kraag zeer mooi op een persianer mantel. Voor de lichtere bontsoorten als grys en beige iambreischwang (deze bontsoort be hoort tot de duurderen) wordt het vosse- bont ter garneering precies in de kleur van den mantel geverfd, wat een bijzonder fraói éffect maakt. Als garneerbont op een kostbare bruine bontmantel is nerz dit seizoen zeer gewild, terwyi op een zwarten bontmantel het bruin-zwarte skunks en het zwart geverfde lynx zeer mooi staan. Op de glanzende moiré-achtige bontsoorten staat ook de grijze voskraag byzonder goed, evenals de groote sgppele kraag van petit-grisvelletjes, die rechtstandig naast elkaar geplaatst zyn. Op persianer staat petit-gris heel mooi, doch rijker is het diep-glanzende skunks en nog weelderiger staat de kraag van zilvervos, waarvan de witte spikkeltjes zoo schitte rend tusschen de lange zwarte glansharen uitkomen. Peraianer is dit seizoen wel hèt mode bont en het is niet duurder over heel de linie, zoodat men je grove zoowel als in kleine krullen, in alle kwaliteiten dus, een grooten afzet verwacht. GRACE ALLAN. Hij ploegt Hollands vrucht bare aarde, de bron onzer welvaart. Wij weten echter ook, dat zijn beroep h ons wispelturig klimaat veel ven zijn gezondheid vergt, en dei maar al te vaak verkoud- heidsziekten en rheumatische rijnen zijn werkkracht dreigen te verlammen. Maar dan vindf ook hij altijd baat bij Aspirin- tabletten. eenig op de wereld Lal op den orenje b*nd m hat teyerknde. éri^nete. Rijkabegrootlng voor 1931. Memorie van antwoord. Bestrijding van den crisisnood. Verschenen is de Memorie van Antwoord over het euste hoofdstuk der Rijksbegro ting voor 1931, waaraan het volgende is ont leend De critiek op de Troon redt. De klacht over den stijl der Troonrede is schier even oud ais dit Staatsstuk zelf- De oorzaak is niet yer te zoeken, verschillende handen werken aan haar samenstelling, de inhoud leent zich gewoonlijk niet voor sti listische mogelijkheid. Van meer belang ie dan ook de critiek op den inhoud - Waren versobering en beperking der uit gaven de eenige maatregelen ter verbete ring van den toestand, die het Kabinet voor oogen stonden, dan zou de critiek wellicht gegrond zijn. ,Maar het zwijgen der Troon reden van andere maatregelen bewijst neg allerminst, dat deze niet worden Jteraamd deze niet worden geraamd voor land- en Ambouw. De Regeering. op het gebied van land- en tuinbouw voorgelicht door de oommiasie- liOvink, is sedert met de voorbereiding dier plannen verder gevoTderd. Van de maatregelen van principieelen aard waarop het voorloopig verslag doelt, is het aanhangig ontwerp tot herziening van de? Begrafeniswet nog in onderzoek. Wat het ontwerp-Zondagswet betreft, de behandeling daarvan pal moeten wachten totdat de Eerste Kamer inzake het ODt- werp Winkelsluitingswet een beslissing zal hebben genomen. Wat de huidige crisis betreft, erkent de R?geering niet, dat zij in hoofdzaak het gewone periodieke verschijn sel is, daar de lijn der geschiedenis dan een minder ernstig karakter in vergelijking met vorige crisis zou hebben meegebracht. Dat zij echter een karakter dreigt aan te nemen, heviger dan vde voorafgaande, mag worden toegeschreven aan het samentreffen bovendien van twee andere verschijnselen Ten eerste heeft de> wereld zich nog niet gerealiseerd de verarming, welke de oorlog heeft gebracht. Vervolgens lijdt de wereld onder zeer be treurenswaardige ziekteverschijnselen van poütieken aard. Wanneer de economische werkelijkheid aldus wordt bezien, is het minder juist het „kapitalisme" op de bank der beklaagden te plaatsen. Deze beklaagde zou kunnen ant woorden, dat hij, mits de ruilverhoudingen over de geheele wereld nfct zoo grondig ver stoord waren geworden, voor een behoor lijke welvaart zou hebben zorg gedragen. De Regeeruig verstaat daarbij onder ka pitalisme een stelselvan voortbrenging, dat berust op privaten Agendom ook der pro ductie-goederen. Besqhouwt de Regee\ing de positie van Nêderlard. evenals de verscheideWUeden zulks doen, dan gaat zy accoord metfRin opvatting, dat de landbouwcrisis reeds zeer ernstig is en die op het gebied van handel en nijverheid in-hevigheid kan toenemen. Met toenemende werkeloosheid moet ernstig worden reke ning gehouden. Terwijl de Regeering op het weJÉdver- loop slechts weinig invloed vermag te oefe nen, wil dat niet zeggen, dat zij allen gevol gen van de crisis werkeloos zal aanzien. Hulp voor de industrie. Zij houdt zich ten aanzien van de indus trie ernstig bezig met de vraag, waar govol- gen van dumping dreigen en hoe deze kun nen worde.1 afgewend. Onderzocht wordt, of door pen versneld tempo in de uitvoering van groote Wérken werkverruiming kan worden tot stand gebracht. In overweging ia de vraag in hoeverre hulp aan werke- loozenkassén kan worden geboden, voor zoover haar middelen 'in deze crisis te kort zouden schieten. Voor één tak van bedrijf is zulk een regeling tijdelijk reeds getroffen Waar buiten de werkeloosheidsverzekering nog groote groepen werkeloozen kunnen voorkomen, is de Rqpeering bedacht, in overleg met de gemeentebesturen, met werk verschaffing voort te gaan. Wat het onderhandelingstarief Aangaat, herinnert de Regeering er aan, dat het rap port der commissie-Bodenhausen door haar aan eenige organisatie^, resp. commissies om advies ts gezonden. Het wil haar beter voorkomen, dat rij, zoolang de gevraagde adviezen niet zijn Ingekoknen, zioh van het uitspreken van een 'eindoordeel onthoudt Zij wil gaarne overwegen, of en, zoo ja, wan neer er aanleiding- bestaat, het rapport te publiceer en, hetzij geheel of ten deele. De Regeering heeft met voldoening er van kennis genomen, dét haar overlag te'Genève met de Scandinavische Stiften wordt toege juicht. Analoog overleg in anderen vorm had te voren reedb plaat* gehad en heeft ook sedertdien plaat# gevondenook België is daarin betrokken geworden. Deelneming aan een eventueele overeenkomst zou, naar de Regeering meent, allen omringenden Sta ten moeten vrijstaan. De kelp voor den landbouw. De Regeering is allerminst blind voor den nood. waarin de landbouw verkeert, en er rijn dan ook >N*aehdiende maatregelen beraamd. Daarbij ia de vooriiehiing der Oommisaie-Lovink, die. gelijk bekend, veel zijdig #amcnge*teld ia, van buitengewone beteekenia. Als gevolg van de voorstellen der com missie, ts reeds siftds eenigen tijd een maat regel in voorbereiding, tot eteu» aan de aar$sppolmeelindtt*lric Ware ovtiPwe Voor waarden, daaraan verbonden, geen nader overleg noodig geweest, dan kou die steun reeds zijn verleend. De Regeering vleit zich echter, dat binnen zeer korten tijd de zaak haar beslag zal krijgen. In hoeverre dit laatste ook kan geacgd worden van «e« ».g. maaigebod ten behoeve van Uriandseh graan, valt thans nog niet, met zekerheid 1e voorspellen, al heeft reeds sedert eenige weken oen weia- ontwwp het Departemeut van Binnenland se*» Zaken en Landbouw verlaten. Ten behoeve van de suikercultuur is «oor onlangs een wettelijke maatregel tot stand gekomen Het iuag weosdteiijk heeten, de gevolgen daarvan af te wachten, alvorens nieuwe etappen t« overwegen. riannen om opzegging van hypotheken, waar deze volgen* overeen kom#treohl geoor loofd is, te verbieden, zijn niet in overwe- «ntg. Voor een pa chwm<r lor uuudat de ver pachters niet weinig benadeel en en verder strekkende consequenties meebrengen zou, eclujni d« tijd stellig niet gekomen, terwijl het verte-enen van credieten aan de boeren voor den aankoop van meststoffen en zaai goed een stap op een hellend vlak zou be- teekenen. Met betrekking tot de door sommige leden aanbevolen afschaffing van de Grondbelas ting; en vrijstelling van Inkomstenbelasting, sluit de Regeer ing zich nan bij hetgeen aoor andere leden daartegen werd opgemerkt. Dé werkloosheid. Het is der regeering niet bekend, dat in tal van gemeenten dewerkeloozen zich in hopeioozen toestand zouden bevinden. Zy kan dan ook niet* rnzieu, dat het ncodzaae- lijk zou zijn awiiggeuue maatregelen te tret- ien om de gemeenten te verplichten benooi- lijken steun te vferieenen. Dat de financieele toestand van ons land zich in de laatste jaren in gunetigen zin heeft ontwikkeld, wordt door de regeering volmondig beaamd. Maar dat van dien gun st igen linancieelen toestand „niet geprofi teerd is", moet de minister zoo beslist moge lijk ontkennen. Er is van den gunsligen financieelen toestand geprofiteerd tot aan de uiterste grens. De stelling, dat de grens overschreden is, ware aan de hand van de jongste begrootuig te verdedigen Voor de bewering van het tegendeel is geen oogen- blik plaats. Geen meevallers, maar tegenvallers. De vraag doet zich nu intuaachen voor, of het op de begrooting voor 1931 geraamde tekort niet veel kans heeft bij de uitkomst opnieuw in een aanzienlijk overschot te verkeeren. Dezelfde oorzaak, die in de af geloopen jaren m de voornaamste plaat* tot de meevallers leidde, ka'u thans slechtsetrek- ken om het geraamde tekort nog grooter te maken. Die oorzaak is, dat de middelen ge raamd worden naar gegevens van een pe riode, die afgesloten'wordt 5 maanden vóór het begrootingsjaar. Deze procedure, die in tijden van stijgende conjunctuur tot meeval lers leidde, heeft in een periode van dalende conjunctuur de tendenz tegenvallers in het leven te roepen. Op de vraag, welke de nieuwe uitgaven van socialen aard. zijn, die blijkens de iniliioenennota in het voornemen liggen, luidt het antwoord, dat hiermee gedoeld werd op de uitgaven voor de herziening der Invaliditeit*, en Ouder domswet. Het bedrag van die uitgaven kan nog niet worden meegedeeld. Het door het Rijk bij te passen tekort in het Gemeentefonds zal inderdaad in 1932 stijgen van ruim 4,5 tot rond f 6,8 millioen. In Hoever het in 1932 en volgende jaren bo vendien zal stijgen tengevolge van een da ling van de opbrengst van de Gemeente fondebelasting en van de 50 opcenten op de Vermogensbelasting, dient te worden afge wacht. Het feit, dat reeds vérscheidene jaren over versobering van 's Rijksdienst door reorga nisatie wordt gesproken, bewijst niet, dat er in die jaren op dat gebied niets zou zijn tot stand gekomen en evenmin, dat er op VAM Dt HANDELS EN LANDBtOUWBANK INGELEGD OP: RENTE 1 Jan. 1928 f 2.175.925. 1 192 9 f 2.314.114.- 1930 f 2.428.037 I dit terrein niets meer te bereiken zou zijn. De minister is overtuigd, dat in de ver sobering van den Rijksdienst nog niet de volle 100 pCt. zijn bereikt. Zoowel op het gebied der rationaliseering en mechanisee- ring als door verbetering van interdeparte mentale samenwerking, niet het doel dub bele outillages te voorkomen, en de be staande inrichtingen zoo productief moge lijk, ook voor andere diensten werkzaam te doeu rijn, zyn nog heel wat betere resul taten mogelijk. Het wil der Regeering verder voorkomen, dat een bespreking der bezwaren, welke blij ken* het Voorloopig Verslag gevreesd wor den, zoowel van de publiekrechtelijke rege ling van de collectieve arbeidsovereenkomst al# van een wettelijke regeling omtrent de instelling van bedrijfsradon het beet zul kun nen gp*c4iieden, wanneer de daartoe strek- kemle ontwerpen by de Btaten-Generaal aan hangig zijn gemaakt. Tijdens een crisisperiode als thans ook on# land teistert, ware invoering van een bedrijfsorganisatie minder raadzaam. IV regeering ziet ook geen aanleiding te bevorderen, dat bij de Intern. Arbeidsorga nisatie het vraagstuk van verkorting van werktijd in verband met de rationalisarfie woidt aanhangig gemankt. Tegen ratificatie van de Conventie van Washington betreffende den achturigen arbeidsdag verzetten zich verschillende bezwaren, die reeds herhaaldelijk zijn uiteengezet, doch die allerminst het heginsal der internatio nale regeling van don nchturendag betref ten. maar de wijze waarop de uitzondering gen zijn geregeld cn de toepassing der Con ventie. De regeoring erkent een moreele ver plichting om den achturendag in nijvertieids- ondernemingen toe te pussen, hetgeen dan ook geschiedt, echter niet om ons land door de Conventie in haar geheel te hinden. Het ligt "niet in de bedoeling belasting- I ambtenaren te doen afvloeien daar, waar ten gevolge van die afvloeiing schade voor den dienst zou ontstaan. De aangekondigde herziening van den al- gemeeuen bestuursmaatregel op het buiten gewoon lager onderwijs is spoedig te ver wagen. Herziening van den O. L. wet. zal de minister met spoed ter hand nemen, zoodra het rapport der Staatscommissie- Rutgers verschenen is. Hierbij zal de wette lijke regeling van het buitengewoon lager onderwijs en het onderwijs aan schippers kinderen aan de órde komen. Een voorstel tot wijziging van het aan hangige ontwerp tot regeling van het mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs, wordt voorbereid. Door de regeering wordt met kracht ge streefd naar internationale vermindering der bewapeningen. Het blijft daarbij haar plicht het in art 8 van het Handvest van den Volkenbond be paalde na te komen. De regeering acht het voorts aan gegron- den twijfel onderhevig of het wel een daad zou rijn van wijs beleid, om, onder misken ning van de verhoudingen zoowel in het ge- biedsged eelte, waarin het Rijk in Europa ge legen is ate in dat, waarin het Rijk buiten Europa ligt, de oplossing van het ontwape- ningsvraagstuk te zoeken is z.g. regionale aansluiting aan de Noorsche rijken. Met de leden, die het bestaan van korp sen als de bijzondere Vrijwillige landstorm en de burgerwachten verdedigden, kan de Regeering geenszins inzien, dat de^e gevaren zouden kunnen opleveren. Geen herziening der kieswet. De regeoring acht voor het oogen blik geen gronden aanwezig om een herziening van de Kieswet te bevorderen. De bezwaren, tegen de huidige wet ingebracht, zijn niet van ge noegzaam gewicht. Het vraagstuk van verbindend-verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten in bestekken voor Rijkswerken is sedert eeni- gen tijd in overweging. Brief uit Berlijn. Door Franz F. Schwarzenstein Berijm, einde October 1980. Kleine bloemlezing van het begin van het nieuwe seizoen. Het Beriynsche Winterseizoen; is begon nen. Men merkt het aan het groote aantal premières van opera's en drama's, operetten en revue's. Men merkt het aan zyn beurs door de rekening van de naaister voor de nieuwe avondjaponnen on de nieuwe man tels (de ouden zijn immers veel te kort, niet waar door het nieuwe bont en de nieuwe schoenen, die men in elk geval noo dig heeft. De eerste kleine bals zyn reeds voorbij. Maar in Br lijn moet men zich lang zaam gaan voorbereiden voor de bals, waar op „tout Berlin!" zich een rendez-vous geeft... Heerlyik toch, dat men intusschen nog wat tyd heeft, een weinig door ,de etral ten van het herfstachtige Berlijn te slente ren om eens te kijken, wat het nieuwe seizoen ons zooal aan genoegens te bieden heeft. En er blijkt hee] wat te zien te zyn! Wie ooit voor den ooiüog in' Berlijn is ge weest, zal zich het bestaan herinneren van een heerlijk „Palais de Danse". Elegant, exclusief, met mooie vrouwen en goede mu ziek. Thans is dit aan traditie zoo «rijke danspaleis weer heropend. Hier speelt Ma- rek Weber met zyn uitstekend strijkje. Wie aan meer intieme vertrekken dte voorkeur geeft, kan dit vlak by, in het „Paviljoen Mascotte", een der aantrekkelykste dans bars van het centrum der stadi, vinden. En wat het mooiste is aan deze beide herrezen dansgelegenheden: Men wordt hier niet opgelicht. 2.50 Mk. voor een echte Hennessey is zeker niet veel I in een dergelyloe omgeving. De eigenaars van de Berlynsche restaurants en dans- J lokalen weten, dat zy rekening moeten houden met de economische moeilijkheden Fa. B. DB «JONG 8 MEUBILEER HQ van den tyd. De drang der Berlyners m zich 's avond», na een dag van zwaren ar beid, wat te vermaken, is niet verzwakt. Maar hy kan met meer zooveel geld hier voor uitgeven als vroeger. Het is geen zeldzaam verschynsel, dat zelfs in de groo- tere danspaleizen, gasten gedurende den ganschen avond ,tot twee of drie uur des nachts, slechts één koffie of twee glazen bier bestellen. Alhoewel dus het nieuwe seizoen in het teeken van de lage pryzen staat, wordt men overal mèt voorkomend heid behandeld, dit ook in de kleinste loka len. En wat al nieuws en verrassends biedt Berlijn thans niet! Daar heeft men, bij voorbeeld, op den Kurfürstendam, in' het Westen der stad, onlangs een koffiehuis geopend, waarin den gasten in eenige ver trekken de illusie van een tropisch zeeland schap wordt voorgetooverd. Men zit onder zonneschermen op gemakkelyke stoelen en drinkt zyn koffie, die op lage tropentafei tjes geserveerd wordt. In een ander ver trek is een gedeelte van het dek van een schip natuurgetrouw nagebootst. Men zit hier op balen katoen, koffiezakken of leege biertonnen. Daar men in dit eigenaardige koffiehuis zooveel planten vindt, draagt het den naam van „Plantage". Nu kunt gy het dus gemakkelyk vinden ,als gy naar Berlyn komt. Het allernieuwste in Berlyn is echter ,de „Melkbar". Zy ligt op een hoek van een straat in de krantenwijk. Men koopt voor tien Penning een bon in een automaat en krygt voor die bon aan de bar van een mooi meisje een groot glas versche melk. De twee meisjes achter de bar hebben veel te doen, want er zyn veel klanten. Wellicht kry'gen wy nu spoedig behalve „Cocktail parties" ook nog „Milk parties"... Wat men te Berlyn gratis krygt, 'Men doet te Berlyn vaak werkelyk veel voor de klanten. Men krygt niet alleen veel voor zyn geld: In het Weensche Restaurant „Huhn und Ei" in de Markgrafenstrasse krygt men voor 90 Penning een portie ge braden kip en dessert, in „Haus Vaterland" kan men voor 50 Penning ontbyten en in Automaten kan men voor 10 of 20 Penning smakelyke broodjes en goede dranken krij gen. Neen, men krygt hier vaak ook wat gratis. Een Berlynsche onderneming voor auto-taximeters verstrekt aan haar passa giers na eiken rit een kwitantie en schenkt U in ruil voor 20 Markt kwitanties een bon, die U recht geeft op een gratis-rit van één Mark. Oppassen dus en geen kwitantie weg werpen, die de chauffeur U vriendelijk ter hand stelt! Uiterst eigenaardig is voorts, wat een Berlynsche voorstadschouwburg voor haar publiek doet. Het „Rose-Theater" het speelde eens een belangrijke rol in het Berlynsche tooneelleven en levert ook thans nog zeer verdienstelijk werk voert eiken Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 's namiddags het Amerikaansche blyspel „Kukuli" op en biedt den bezoekers tijdens de pauze koffie en koek of bier en brood aan! Dit is werkelyk een ongekend verschynsel in de Berlynsche tooneelge- schiedenis. Hierbij vergeleken spreekt hef byna van zelf, dat in „Casanova", hèt ele gante danspaviljoen in het Westen der stad, tijdens de vijf-uur-thée kostelooze gymnas tieklessen worden gegeven of dat men in den mooien wintertuin op het dakvan „Café Ber lin" kosteloos de moderne dansen kan lee- ren. Kinderen maken hun speelgoed zelf. Onder de talrijke tentoonstellingen, die op het oogenblik te Berlijn worden gehou den, is er een die 'buitengewoon eigenaardig is. Men krijgt hier geen meesterwerken van volwassenen te bewonderen, maar men toont hier den volwassenen meesterwerken, door kinderhanden vervaardigd. Dat klinkt zon derling, masar het is toch zoo. In een aan tal Duitsche scholen heeft men „knutsel- uurtjes" ingericht. In andere scholen is het teekeTionderwijs gewijzigd in modernen zin. Een en ander beteekent, dat de kinderen mogen teekenen en schilderen, plakken en knutselen, wat zij zelf -willen! Als de kin deren willen spelen, mag de volwassene, dat is de onderwijzer, hen niet storen, zeg gen de moderne opvoedkundigen. Dat zy mét deze opvatting een goeden weg hebben gewezen, bewijst^ deze tentoonstelling. De in elk kind sluimerende drang naar bezig heid wordt aldus geprikkeld. De kinderen komen naar school, brengen van thuis rest jes stoffen, papier, sigarenkistjes, lucifers doosjes .stukjes hout enz. mee en mogen hieruit nu vervaardigen wat ze willen. Uit de kleine lapjes worden met hulp van hun ijzerdraad en van garen allerlei poppen vervaardigd. Z(j zien er zonderling uit met hun oogen, die parelmoeren knoopjes zyn, met hun mond, gevormd door eeo grootê knoop van een mantel en met hun beenen uit yzerdraad. Maar het geheel maakt een grappigen indruk en, wat het voornaamste is, deze poppen hebben den kinderen, die zp vervaardigden, oneindig veel vreugde be reid! Andere kinderen hebben uit lucifers doosjes ware wonderen van bruggenbouw doen ontstaan. Kleine spoortreintjes kan men hier bewonderen. De ketel van de loco motief bestaat uit de leege huls van een patroon, ^e grootere kinderen hebben uit brandhout kleine dorpjes met vele bonte huizen en kerken, met wagens en dieren gesneden. De kinderen spelen liever met zelfvervaardigd, dan met gekocht speel goed. Hoe technisch de aanleg van het kina heden is, bewijst een negenjarige knaap, die een „Radiomensch" heeft gebouwd, een phantastische gestalte, vervaardigd uit tai van radiolampen, antennehaken en elec- trische draden. De leeraar treedt hier slechts op als adviseur der kinderen. Als een ki iets verkeerds heeft gedaan, roept hy as ^dérê~jongens en meisjes en deze moeten dan de fout ontdekken. Zy doen dit steeds zeer snel. Vaak voelen zy zelf het juiste of het verkeerde plan beter dan de volwasse nen. Toen eens een jonge onderwijzer een kleinen achtjarigen jongen, die een groote brug uit in elkaar geschoven luciferdoosjes had gebouwd, zeide, dat hy onder het mid den van de brug toch een steunpijler moest zetten, kreeg hy van den jeugdigen tech nicus het besliste antwoord: „Dat is niet noodig, mijnheer. Dat houdt ook zonder pijler!" Een pijnlijke tooneelherinnering. De Ver. Perabureaux hebben aan ver schillende acteurs en actrices in ons iand de vraag gesteld, welke hun pijnlijkste tooneel herinnering was. Er zyn al verschillende antwoorden binnengekomen, o.a. van Annie v. d. Lugt Melsert—van Ees, die ais Leon- tientje in den- Grooten Schouwburg te Rot terdam juist in de ontroerende sterfscène meemaakte, dat het bed in elkaar zakte. Gelukkig lachte geen van de op het topneel aanwezige acteurs, en ook het publiek bleef ernstig. Een aardig verhaal doet Lou Ezerman, die een ze^r pijnlijke herinnering met zich meesleept, al is die niet ontleend aan een voorval op de planken. Zy dateert uit den tijd, dat hy nog niet verbonden was aan „Het Schouwtooneel": „Het was Augustus 1914. We speelden in den Tivoli-Schouwburg in Rotterdam „De Toffe Jongens van het 7de". Dagen achter elkaar. Een onderbreking van die reeks voor stellingen zou er zyn op een Zondag. We zouden dan in Utrecht spelen op een matinée „voor militairen" en 's avonds voor gewoon publiek (tegen gewone pryae»»). De onvergetelijke vroolijke Jef Mertens had ons met het oog op het voortdurend gebrek aan bagageruimte bij de spoorwegen verzocht onze Fransche uniformen en onze schmink zelf in te pakken en zelf mee te nemen. We moesten van het Maasstation ver trekken om ongeveer tialf negen, want ad ders was Utrecht immwa niet meer op tyd voor de matinee te bereiken. Zaterdagavond ik" woonde toen nog by mijn moeder thuis zette ik netjes den wekker neer, en viel ik had indertijd een heel goed geweten onmiddellijk in slaap. Maai' hoe gaat dat. Als een mensch niet gewoon is aan wakker worden op het ge rinkel van een wekker, dan komt hèt dik wijls voor, dat hy droomt van de een of an dere telefonische boodschap. Dat overkwam my ook en het gevoflg was, dat ik gewekt werd door het meisje: „Jongeheer, hier is uwes chocolade en of u opstaat, het is al elf uur." Dat was pijnlijk, mynheer. Enfin, nood maakt vindingrijk. Ik stuurde myn broer naar het telegraafkantoor met een tele gram: „Mertens schouwburg Utrecht, trein gemist, kom fiets Lou". En terwijl mijn broer die taak verrichtte trok ik myn roode ibroek en de blauwe tu niek met de beroemde zeiven op de kraag aan daaroverheen myn gewone dlaagsche pak deed myn schmink en spiegeltje in die tepi, bond die achterop de fiets ,van myn toch boodschappen doende broer (hij had geloof ik net een afspraak gemaakt om te gaan karren), sprong op het stalen roe en begon te trappen op weg naar Gouda. Toen ik nog fietste had ik altijd wind pal tegen, maar dien Zondag was het wel heel bar en ik moest ontzettend „malen" om met een goed gangetje vooruit te komen. Het ging evenwél en ik had Oudewater geloof ik al bereikt, toen het noodlot me weer een klein partje speelde. Daar trapte ik doodrustig de ketting uit elkaar en daar stond ik. Geen boerenkar te zien natuurlijk op Zondag. Eindelijk krijg ik een cafétje in het oog. Ze hadden een teflefoon. Garage in Utrecht opgebeld. In orde. In twintig minu ten kon de auto er zijn. Ik berekende „en twintig minuten terug naar het Sticht dan ben ik precies tien over twee aan den schouwburg ongeveer net op tyd voor myn opkomst." De wagen kwam, de fiets werd er boven op vastgemaakt, en ik gebruikte de rit, om myn jas, broek, vest en overhemd uit te trekken en me te schminken en om twee uur tien precies stap ik vermomd als Salé op het Vreeburg uit, en wordt begroet doe het heele gezelschap, dat me by de artis- tenuibgang staat op te wachten. De militai ren hadden namelijk geen vrjj gekregen en de voorstelling ging niet door... Jbh. W. Broedelet, acteur, romancier fcoo- neelschrijver, meldt als zyn pijnlijkste too neelherinnering het volgende: „Toen ik, als vader in Wedekind's Lente aan 't graf van mijtn zoon staand den mij omringendten vrienden geroerd de hand drukte en deze aJlen, met Piet Bron aan 't hoofd (de hemel moge het hem yergeven) mij met Weewarig gezicht zacht tusschen <faim en wijsvinger kietelden! Men mimiek moet op dat oogenblik boven- alle beschrij ving zyn geweest!" RUILBUREAU voor bons en plaatjes. Verzonden aan: N. v. S. te Gouda: 33 Lever's bons. P. de G. te Gouda: 12 Van Houten's bons. H. B. Jr. te Gouda: 52 Paddenstoelen. M. de J. te Gouda: 20 Van Nelle's bons. Martien B. te Gouda: 18 Paddenstoelen. H. E. te Gouda: 41 Lever's bons. Ontvangen van 8 Goudsche ingezetenen een schenking diverse bons en plaatjes. Hiervoor onzen hartelyken dank en hou den ons voor verdere schenkingen ten zeer- *te aanbevolen. Genoteerd voor: J. v. B. te Gouda: 25 Dönszelmann's bons. J. B.v. V. te Gouda: 60 Klaverblad- plaatjes. M. de J. te Gouda: 61 Klaverbladplaatjes. J. Sch. te Gouda: 70 Droste's plaatjes „Indië". De Hagzegels hebben een ruilwaarde van 11 punten, de bons hiervan, geldig voor 2 zegels, 22 punten. De Van Houten's bon had een waarde van 6 punten, 30 punten benoodigd voor een tijdschrift, dus 14 punten ruilwaarde. Gaarne nog veel meer toezending van bons en plaatjes, vooral van Lever's en lin- nenkastbons, Koffie Hag bons en wapen zegels, Klaverbladplaatjes, Dönszelmann's bons, Dobbelmann's plaatjes, Droste's bons en plaatjes» „Indië", Leupen's bons en plaat jes, Bussink's plaatjes en de plaatjes „Hoe heet die vogel". Bijna van alles kunnen we gebruiken zoo ge ziet. Hoeveel ge zendt geeft niet, hoe meer hoe liever, ge moogt echter nog niet aanvragen de Lever's en linnenkastbons, daar zyn we nog te ver mee achter. A. F. te Gouda staat sedert d.d. 5-8-'30 genoteerd voor 70 linnenkastbons. U hebt nog 11 ruilers voor met totaal 888 bons. Nog wel een jaartje geduld. Joop L. te Gouda danken we voor zijn goede bedoeling, door het zenden van Ka merplanten bons. Op deze bons ontvangt men echter niets. Deze waren geldig tot 1 Jan. 1930. Kamerplanten plaatjes kunt ge bekomen tegen inzending van de thans loopende bons of plaatjes, dus Paddenstoelen (tot 1 Jan. '31) of zeewater aquarium bons of plaatjes (tot 1 Jan. *32). We noteerden voor U 248 punten, echter geen Lever's of linnenkastbons. Hebt U geen interesse voor Pelikanen? T. T. te Gouda staat genoteerd voor 220 plaatjes „Hoe heet die vogel?" U hebt ze ker wel geduld, we hebben er al één. A. B. te Gouda zendt ons 734 punten ruil waarde. Eén Dönszelmann's bon h 2 punten heeft een ruilwaarde van 15 punten. Hij vraagt Koffie Hag bons; liefst geen zegels, liefst nog dit jaar. U behoeft niet bevreesd te zyn voor Uw Paddenstoelen bons en plaatjes. Deze zijn door ons ontvangen en worden in omloop gebracht. Of we dit jaar U nog kunnen helpen aan deze bons (Koffie Hag),'hangt heelemaal af van de inkomsten. Hoe meer men inzendt, des te vlugger kunnen wij de aanvragers voldoen. We noteeren dus voor U 734 punten of wel 33 Koffie Hag bons (geen zegels). Eén bon heeft de waarde van 2 zegels. Eén bon heeft 22 punten ruilwaarde en één ze^el 11 punten. Is het U duidefftk? HET RUILBUREAU. DAMRUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda Secretaris de la Reijbian 14, lokaal der club Markt 49. Probleem No. 691. t m 22^ "jgjgg asaa 'Cïêéiï fsü Wk El "Mi 'Zwart schijven op: 7, 12, 16, 17, 28, 30, dam op 15. Wit schijven op: 21, 24, 26, 27, 29, 35, 37, 38. Probleem No. 692. Zwart schijven op: 1, 5, 13, 19, 32, 33, 38. Wit schyven op: 11, 12, 15, 30, 34, 40, 48. Oplossing van Probleem No. 6§j). Wit speelt: 50—44, 25—20, 34—30, 44—39, 4943, 47:27, 26:6. Oplossing van Probleem No. 690. Wit speelt: 32—28, 44—39, 25—9, 41—37, 9 28. ADVERTENTIEN. Vulcaniseeren van Auto buiten- en binnenbanden. Vlug en billijk pnder garantie. Banden worden kosteloos gehaald en thuisbezorgd 15 Eerste Goudsche Vulcaniseer-lnrichting GOUDA, Kleiweg 38 achter. 0RAFZERKEN RRAFKRUiSEN Beleefd Aanbevelend, Pa. J. RN. v. Ruuren Itmnhowwt VIJnntrait 11 Baud, S«l»«rttMamantsls Ornamenten 48 wellicht vanaf den vroegen morgen. Oeen moeite is U teveel en geen last te groot. En toch... naamt OiJ nog steeds geen maatregelen om ook in dagen van ziekte het hoofd boven water te houden. Hebt Oij U al eens ingedacht wat te doen wan neer Qij of een der Uwen in een Ziekenhuis moet worden opgeno men Doe als 9000 van Uw plaats ge- nooten en betaal het kleine bedrag van zes cent per week (kinderen twee cent). Qij hebt dan ook in dat opzicht gedaan wat Uw plicht is. N.V. EERSTE NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR ZIEKENHUIS VERPLEGING, TURFMARKT 120. In totaal 100.000 Contribuanten De reden waarom onze contri butie gering is. Levert vlug en accuraat BOEKHANDEL J. VERSCHOOR Oouda Dubbele Buurt 3 Gedempte Slaak 87, nabij Oostplein. Schiedamscheweg 83 Rotterdam. GOEDKOOPSTE ADRES voor I (ook voor oudere dames) Bloemen, Veeren en Lint Enorme sorteering Laat Uw oude hoed vervormen vanaf 1.75, U krijgt het nieuwste model weer terug. ba WIJDSTRAAT 20 GOUDA Door onze groote voorraden en vakkundige behandeling leveren wfl steeds droge en belegen Sigaren. Iets bijzonders LEO VICTOR MISKLEUR 6 cent, prachtige witte brand. 8 cents qualiteit. CORSA BORNEO 8 ct. handwerk sigaar. Semper Paratas Steedg bereid. Nu de „donkere dagen" ons herinneren dat hetKerstfeest" nadert, zijn wij als steeds bereid om uit onze immer groeiende keuze Zondagsschooluitgaven, aan alle aanvragen te voldoen. Dit jaar werd Ook zijn weer verkrijgbaar onze .KERSTPAKKETTEN" cn „TEKSTENPAK KETTEN", tegen fabelachtig lage opruimingsprijzen. f* VRAAGT EENS HET PROSPECTUS H Onze volledige Catalogus wordt eveneens gratis op aanvrage toegezonden met den bon voor de gratis toezending der bundels „KERSTKLOKKEN" 100 Wie verzekerd wil zijn voor de Zondagsschool de beste keuze te doen, die kieze Wij mogen wijzen op een reputatie van meer dan een halve eeuw Wij l«v*ren U gedurendo da maand November: met 4 zware eiken stoelen, voor I0O.- Moquatte naar keuze* Aanbevelend, 30 Achter de Vischmarkt 22 nabij de Groenendaal. Sigaar la "t hoofd In makkelijke fauteuil, Coo rant lezend, zie zoo, nu nog een paar warme pantof fels van JAN VAN DAM en dan Ie allee voormekaar Vraagt U eena onze collecbea Ier inzage, goedkooper KIÖNT U NIET koopen. het verplicht U tot nieta, Extra aanbiedinft DEMI-SAISONS (graat) 37.50. 20 Het onderzoek der Commissie, ingesteld door den Minister van Arbeid, voor onderzoek naar het groote prijsverschil In den Groot- en Kleinhandel, vreezen wij niet. De conclusie zou luiden: BESCHEIDEN WINSTMARGE. D« prijzen loopen zelfs de daling in den groothandel vooruit. GROENENDAAL8 OOUDA

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2