s Blad kbank I E ioi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dinsdag 4 November 1830 No. 17523 88* Jaargang GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ER FEUILLETON. R Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZoh-enFeest dagen 00. HOORWEG I „De Stille Wachters" BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, f ot HOOFDSTUK VIII. wa- van Den Haag. waar een dvleesch. leid. tunnel. het eerst binnen. Gebogen wier papieren over de grens bloed, versterkt enaopgewektheid. I De voorbereidende ontwapeningsconferentie. Voorstellen van Loyd George inzake de werkeloosheid. Een motie van wantrouwen van Neville Chamberlain. Dr. Luther aan het woord. met Zondagsblad looper geschiedt welke en eenige andere liberale lei- Arbeidbrsregeering hebben werkloos- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De Ryksbegrooting. De Duitsche oorlogslasten zijn m vergelij king met 1931 gedaald met 315 millioen mark. In den loop van een gisteravond gehou den zitting der liberale lagerhuisfractie is besloten om zich bij1 stemming over de c» n- servatieve motie van het uitbrengen vap .stemmen te onthouden. Een nederlaag der regeering is dus niet meer waarschynlyk. Braunschweig 19321936) en de Ersatz El- sass (1935 De kruiser Leipzig (42 mill.) 1931 gereed. Voorts zullen vier reeerve-torpedojagers in 1934, vyf bewakingsvaartuigen in 193 tn 1932 en vyf torpedobooten in 1936 op s a- pel worden gezet. Het artillerieschoolschip Ersatz Drnche (9%'mill.) komt in 1931 gereed, met der. bouw van het aitillerieschoolschip Ersatz Hay zal in 1936 worden begonnen. Gemiddeld zal gedurende genoemde jaren 50 millioen mark per jaar voor den bouw van nieuwe schepen worden uitgegeven. f' De werkloosheid. Werktijdverkorting geen geschikt bestrijdingsmiddel geacht. De vereeniiging van Duitsche werkgevers* bonden heeft, naar het W. B. meldt, de iiuaestie besproken van de bestrydmg der werkloosheid door verkorting van den werk tijd. Zij kwam tot de conclusie, dat deze geen geschikt middel is ter bereiking van het genoemde doel, maar dat zij integendeel door de er mee gepaard gaande stijging der productiekosten de werkloosheid zou ver- gruoten, j4bC iental meters boven de plek, Carew stond, maakte zich langzaam groot gedeelte van den rotsmuur los. Uit-den weg. Henry! gilde hij woeet. Het wag een ruim vertrek waarin zij nu stonden, geheel in de rotsen uitgehakt. De wonden waren versierd met zonderlinge voorstellingen van mqnschen en dieren epi soden uit het leven van koning Thyrus-Ben- Abbhas. In het midden van deze vreemd soortige rotskamer bevond zich -een verhoo- ging, waarop een gebeeldhouwde «teen lag, een man voorstellend. Dit was ongetwijfeld de sarcophaag van den vroegeren heerecher. Er naast, op den grond lag een groot krom zwaard. Maar aan dit alles schonken de twee man nen slechte vluchtig hun aandacht. Ze ren niet enkel met archaeologische bedoe lingen hier gekomen. Langs den muur ston den een zestal deernen potten. Carew liep op een er van toe. en tilde niet zonder eeni ge moeite het zware deksel er af. De pot was gevuld met allerlei Voorwerpen van een grauw metaal. Carew nam een breeden ring op, en kraste er eenige malen met zijn mee over. Het vW-- oorzaakte glimmende gele strepen op de vuile oppervlakte. Goud i riep Benoit met een stem heesch van onderdrukte -«winding. (Wordt vervolgd.) Acht en veer..g personen met in orde. «-ren zullen worden gezet. Denemarken. Een aardschok. Het centrum lag in de buurt van Lund. Zaterdagnacht te 17 of 18 minu ten na middernacht werd in verschalende doelen van Kopenhagen een krachtige aard schok gevoeld. Te Gammelholm en in de geheele havenwijk van Kopenhagen vielen lampen naar beneden en voelde men den bo dem golven. Ook in de voorsteden Hellerup, Soeborg, en Amager voelde‘men den aardschok. In enkele deelen van de stad maakte zich van de bevolking een groote angst meester en verliet men de huizen. De meteorologische vuejtet deelt mede, dat de aardbeving 20 se conden heeft geduurd en zich bewoog var. het Noorden naar het Zuiden. Uit de berichten uit de provincie blijkt, dat men ook buiten Kopenhagen de aardbe ving heeft gevoeld. Uit Malmo wordt gemeld, dat men ook daar de aardbeving heeft dwaargenomen. Volgens het observatorium te Lund was het een locale aardschok van groote sterkte, Het centrum moet slechts enkele K.M. van Lund zijn geweest. Dat het groote binnen!andsche reorginJ- satiewerk, dat Duitschland thans bezig is i uit te voeren en dat zoo dringend noodig is slechts kan worden voltooid door een moe dige algemeene rijksreorganisatie. Deze re organisatie hebben wy, zoo zei hij, niet ui teen noodig omdat elke ingrijpende finan- cieele hervorming en andere zakelijke re- orgaisatiemaatregelen met haar ten nauw ste verbonden zyn, doch wy hebben haar in het algemeen noodig, Omdat het daarna voor ons gemakkelyker zal zyn ons door den nood heen te werken en de plaa|p lus- üchen de volken teru^te winnen, waarop i het Duitsche volk recht heeft. Zonder riks reorganisatie zal de groote kracht van Duitschland noch naar binnen, noch naar buiten ooit tot volledige ontwikkeling kun nen komen. Het past ons volk, dat voor den oorlog het groote gebouA’ van het Duitsche staatswezen ®n het Duitsche economische leven heeft opgericht, dat tydens den oorlog in doen en dulden heldendaden volbracht heeft, dat al de arbeid voor den wederop bouw na den oorlog met ongebroken krocht en tot verwondering der geheele weveid volbracht heeft, het past dit volk niet klur.- moedig te zyn, omdat thans weer onweer over ons heen trekt, Wy zullen niet verge ten, dat wy een volk onder de volken zyn. Wij hebben mede te werken en willen medewerken aan een betere wereldorde die door rechtvaardigheid, economisch verstand en sociaal plichtsgevoel' beheerscht wordt. Het Youngplan, Waarom thans in het Duit sche volk zooveel politieke conflicten en in de geheele bescliaafde menschheid zooveel geestelijke etryd gaat,-*egt met duidelijke- woorden: „De oplossing van het schadevergoedmgs- vraagst.uk is niet slechts een taak van Duitschland, doch is het gemeen schappe’ijk belang van alle betrokken landen en ver langt de samenwerking van adle betrokke nen". De bevordering van deze samenwerking moet de oplossing voor Duitschland zyn. In het Britsche Lagerhuis is door Nevil- to Chamberlain een conservatieve motie van wantrouwen tegen de regeering inge diend. De eerste maatregelen ter ver mindering der werkloosheid en de bestea ding van den crisis in landbouw en handel, aldus de motie hebben gefaalo. De min.s- ters staan hopeloos tegenover den toestand, terwijl de conservatieven een definitief p'an hebben opgesteld teneinde'de binnen'land- sche markt in den een of anderen vorm door beschermende rechten te beveiligen en op deze wyze de economische eenheid vanliet wereldryk te bereiken. De minister van handel, Graham, jaeen- de, dat de internationale economische si tuatie een hoopvoller aanzien kreeg en dut men een opwaarteche beweging kan onder kennen. Hy wees op demaatregeen der regeering met betrekking tot de steenkool- nyverheid en den uitvoerhandel, doch ver klaarde, dat de regeering geen verdere wet gevende maatregelen in dit verband zou ne men. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regal meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer O.W. Op de voorpagina 5Q hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeeiingtu> oy contract tot zeer gereduc eerden prys. Groote letters en randen worden berekeno plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tussuaenkomst van soliede Boelihande- laren, Advertentiebureaux en onze agunten\en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opnam erzekerd te ingeving keek hij even naar bpven, en het bleed stolde hem bijna in de aderen onteetting. Een tiental meters boven de plek. BELG1E. Mishandeld door Walen? De zoon van dr. Bonus. De 22-jarige zoon van Dr. Bqrms, Lude- wyk, die in Leuven studeert, heeft Zater dagnacht een aanval van krankzinnigheid gehad' en is in het ziekenhuis opgenomen. Xiui* „SchaUfi” verneemt, jou lloru)»’ zoon verleden, ^gek in een koffiehuis te Leuven do or 48ml en lastig gevallen zijn. Deze zouden eerst in zyn bier iets gemengd hebben, en hem daarna met een bierglas een zwaren slag op het hoofd hebben gegeven. FRANKRIJK. Het geheim van de villa. Razzia onder revolutionnairen. Dezer dagen werd, in de nabijheid van Parijs een man zwaargewond aan, den weg gevonden. Het bleek een anti-fas •istisch Ita liaan te zijn, Carti geheeten, die nog juist ontsnapt was aan den dood. Vermoedelijk omdat hy er van verdacht werd geheimen te verraden, had men hem uit den weg wik ten ruimen. In den kelder van een villa te Sartrouvile, in de nabyheid waarvan hy ge vonden werd, was reeds een graf gedolven, dat blykbaar voor hem bestemd was. Op grond van de door de politie ge iane huiszoekingen in deze villa, die de zetel bleek te zyn van een club van Italiaansche revolutionnairen, heeft de politie thar.b, naar het B.T.A.-meldt, invallen gedaan in verschillende buurten van Parijs. Er werden 115 personen, van wie 99 Italianen, mee genomen aar de prefectuur van politie om hun identiteit na te gaan. Drie hunner werden in arrest gesteld. Zes Italiansche emmunisten werden verbannen. Beid» schoonheldr i met d» heerlijks nn een prachtige! tijd de» daarvooi era is,' gebruikt oor onaangenamen het eent met «en ar dames 75 cent blauw-groene ver* volgens knoopten zij aan de beide uiteinden stevige touwen vast. AIT right, zei Carew, hun werk voldaan in oogenschouw nemend. Wo kunnen be ginnen. Hij slingerde het touw vete malen om een groot blok heen, en op zijn oommanda trok Benoit het paard bij de teugels vooruit. En het ging uitmuntend. Gehoorzaam sleepte het paard de zware steenen van hun plaats. Binnen een half uur was de rotsmuur bijna vrijgekomen, alleen een schuin etuk graniet van ruim een manshoogte steunde er nog tegen aan. Carew streek een lucifer af en keek tusschen de smalle spleet. Een groot donker gat gaapte er achter! We zijn er Archy! riep hij uit. Ik zie een opening! Ten prooi aan een zenuw achtige spanning maakte hij het touw aan den bovenkant van den steen Vast, teneinde dezen te doen kantelen Benoit keek nieuws gierig toe. Klaar? Carew knikte. Trekken Archy, maar zachtjes aan. Benoit trok de teugels aan, dóch al« bij Naar te Genève verluidt zou Lord Cecil van plan zyn eenige belangr.jkc vo irstellen aan de voorbereidende on iwapemngscom- missie, die op 6 November under voorzitter schap van jhr. Loudon za, geopend worden, voor te leggent Het eerste voorste] voorziet volgens de corr. van de N. K.Ct. de stich ting van een permanente voikenbondscom- missie, die toezicht op de naleving der ont- wapeningsconventie zal houden, en regel matig rapporten aan den Volkenbondsraad zal uitbrengen, gelyk by de oplum-en man da tencommissie. In de tweede plaats zou Lord Cecil willen voorstellen, dat onpuddeilyk een ondercom- missie van marinie-deskundigen zal worden benoemd, teneinde het Londensch accoor.l tusschen de vijf groote zeemogendheden in zake de methode van vlootbeperking uit te breiden met alle zeemogendheden, die niet te Londen vertegenwoordigd waren. Deze ondercomimsisie zal gelijktijdig met de on- dercommissie-Loudon vergaderen. Het doei is om een dergelijk accoord in de toekom stige ontwapeningsconventic op te nemen Reuter publiceert de voorstellen, Lloyd George ders aan de voorgelegd tot bestrijding der heid. De voorstellen worden uiteengezet en toe gelicht in zes hoofdstukken: industrie, land bouw, andere middelen tot ontwikkeling vah het tend, de uitwerking der voorstellen op de werkloosheid, de financieele zijde, en de veveischte noodwetgeving. Onder het hoofd Industrie wordt voorgesteld onverwijld epn conferentie-byeen te roepen van vertegen woordigers van werkgevers, vakvereenigin gen, banken en handel, om den ernst van den industrieelen toestand uiteen te zetten. De regeering dient zelf leiding te geven door haar uigaven met tien percent of meer te vermeerderen. In dit verband wordt de vorming eener nieuwe „Geddies axe”- cominissie voorgesteld, om binnen zes maanden aan deze vermeerdering der re- geerings-uitgaven uitvoering te geven. Voorts moet er een commissie worden be noemd om te overwegen in hoever die tegen woordige belastingdruk kan worden gewij zigd ten einde oe lasten, welke op het pogenblik op nieuwe bedrijven, op vernieuw de bedrijven en uitbreidende bedrijven rus ten, zooveel mogelyk weg te nemen. Verder dienen nauwere betrekkingen tusschen de industrie en het (bankwezen te worden aan- gemoedigd, zoodat dezelfde voordeelen ate die, welke in de Ver. Staten en Duitschland worden genoten, in den zin van industrie- banken en over het algemeen in faciliteitin- by de ontwikkeling van nieuwe ondernemin gen, ook in Engeland kunnen worden ver- Wat is de mensch, die slapen en eten voor het hoogste houdt Een bij, méér niet. VER. STATEN. Herziening van de oorlogsschulden. Amerikaanech pleidooi ten gunste - daarvan, De voorzitter van de commissie voor het bank- en geldwezen van het Amerikaansche huis van afgevaardigden, Mac Faddien, die onlangs in een interview met een medewer ker van dé Daily Investment News, de on- middellijke verminderingen der Young-be- talingen bepleitte, spreekt thans in een tijdschriftartikel de vrees uit, dat wanneer Duitschland zyn herstel plichten niet zou nakomen, een oorlog daarvan het gevolg zou kunnen zyn. Aangezien een groot deel van het Axneri- kaansche volk in het bezit is van herstel- obligaties is het vraagstuk van oorlog of vrede in Europa van direct belang voor Amerika. De Vereenigde Staten moeten zich afvragen, of zij niet liever hun vorderingen willen opgeven. Mac Fadden gelooft, dat Amerika binnen niet te langen tyd gedwongen zal zyn zelf een herziening der schuldenovereenkomsten voor te stelten. By de ontvangst van het Amerikaansche instituut voor yizarconstructies sprak de di recteur van dte SanadÜan Pacific Railways zich in denzelfden zin uit. Hy verklaarde, dat men niet verrast zou zyn, wanneer dezer dage de Amerikaansche leiders tot het inzicht zou komen, dat de ge heele wereld handel voordeel van een herzie ning der bestaamle regelingen zou hebben, bespeuren Hij zette zich schrap, en trok uit alle macht. Zijn pogingen hadden succes! Ze hoorden een korten knap en langzaam draaide de zware deur. Eindelijk ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, ƒ2.25, per week 17 cent, per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. oogenblik, vervolgde hij snel: Doe me een genoegen, boy, en haal dat pak kaareen Qvep -uit m’n zadeltasch. Het is daarbinnen htdsch donker. /Toen de ander met het verlangde terug kwam en Carew een kaars had aangestoken, zagen zij, dat de opening het begin vormde van een lange C.arew trad moesten ze voortloopen om niet met hun hoofden tegen de lage zoldering te stooten. Plotseling stonden zij voor een onoverkome lijke hindernis. Een groote deur van kunstig bronasu leed werk versperde hun den weg! Dat volk van vijfentwintig eeuwen ge leden moet reeds op een hoogen trap van ontwikkeling hebben gestaan, merkte Benoit op. De deur laat aan soliditeit niete te wenschen over. Het is prachtwerk, antwoordde Carew, terwijl hij de kaars dichterbij hield en de figuren bekeek. Maar hoe krijgen we haar open? Hij sloeg met de vuist op het metaal. He» gaf een doffen, hollen klank, maar tril de zelfs niet onder zijn stevige slagen. Ze schijnt vrij dik te zijn, zei hij er met zijn schouders tegen aandrukkend. Maar zoo komen wij er niet in. Kan je èpen slot vinden? vroeg Benoit tamelijk nuchter. Kan je gelooven, grinnikte C&rew. Ik denk niet dat er een veiligheidsslot op zit. De volgelingen van koning Thyrus waren wel knappe smeden, maar die kunst ver stonden zij nog niet. Ha wacht eens! Hier heb ik een soort knop. Licht eens bij, Archy. Met beide handen rukte Carew aan het stuk metaal; er was eenige beweging in te komt in Het Vlootprograni, Voor de jaren 1931—1936. Aan het ontwerpbegrooting der ryksma- rine voor 1931 is een schema toegev<xgd betreffende het vlootbouwpnogram voor do jaren 1931 tot 1936. Volgens deze opgaaf zal het pantser schip „Ersatz Preussen” (totale kosten 75 mil lioen mark) in 1932 gereed komen. Met de bouw van het pantserschip Ersatz Lotharingen (73 millioen) wordt in 1931 be- begonnen, in '1934 zal het klaar z(jn. Verder komen er op voor de Eriatz nog geen twee passen achter hem. Door den schok werd hij omvergeworpen, maar onge deerd stond hij weer op. Een gevoel van misselijkheid kwam over hem en zijn knieën - knikten. Doodsbleek staarde hij naar het reusach- tige brok steen dat hem bijna had verplet terd, en keek toen naar Benoit, die half be zwijmd tegen het paard aanleunde. Goede hemel, bracht hij eindelijk schor uit. Dat scheelde niet veel! Je lag er bijna onder, antwoordde Be noit met witte lippen Carew herstelde zich echter snel. Wel beschouwd is bijna nog niet half, zei hij met een geforceerde poging tot scherts. 't Was mij niet beschoren, dat ik zou vallen als een slachtoffer van „de stille wachter”. Zonder jouw tijdige waar schuwing, wasenfin, brak hij eensklaps af. Laten we er niet meer over spreken. De weg naar de^chatkamer Van koning Thyrus is vrij Een poos stonden beiden voor de duistere opening. Een duffe lucht kwam hun lege- moet. Vlak boven hun hoofden bevond zich een dikke bronzen stang, geheel kromgebo gen, en in het blok graniet, dat de opening had afgesloten, was een groote kram van jietzelfde metaal gedreven. Vernuftig en tevens eenvoudig gevon den, zei Carew Door het omtrekken van die afsluiting schoof die stang, die blijkbaar het geweldige rotsblok daarboven in even wicht hield, mee. Ik zegen het moment Ar- «hy, dat jij omhoog keek, zei hij, maar be merkend, dat Benoit opnieuw verbleekte, bij de herinnering aan dat verschrikkelijk kregen. Dan dienen de Trade Facilities Act te worden hersteld en de waarborgen, wel ke krad»tSI®'Jiet export-credietstelsei wor den veleend, in het byzonder ten aanzien van e/n toeneming van den handel met RuslaJud, te worden uitgebreid. Te« opzichte van den Landbouw worden een «estal voorstellen gedaan, grootendeels betrekking hebbende op het aankoopen van land voor landbouwnederzetting, het stea- nen van de landbouwers, wier land niet doende profytelök kan worden bebouwr of wier bedryf verbetering behoeft. Een uil- gebredde organisatie voor het verleenen van landbouwci'edieten wordt voorgestel, als mede een herziening der spoorwegvrachb tarieven opdat den Britschen landbouwe» gemakkelyk en goedkooper op de Britsche markt kan uitkomen. Ten aanzien van de kosten der plannen wordt voorgesteld het aangaan eener Na tionale Development Loan, gewaarborgd door stortingen ia het Wegenfonds, waar aan nog geen bestemming is gegeven en door het bezit van dit fonds. Ter gelegenheid van het nieuwe gebouw van de Rijksbank te Dresden, heeft de pre sident van de Ryksbank, dr. Luther, een rede gehouden, in welke hy o.a. het; vo'gen- de verklaarde: Oorspronkelijke roman door HERM. N v. d. VOORT. 35 Nadruk verboden. Het ia precies een zoekplaatje, zei Be noit. De hoofdzaak is dat je het ontdekt hebt ei> juist bijtijds. Laat ons spoedig aan het werk gaan Met vereende krachten begonnen ze <te tegen den rotswand oangestapelde blokken op te ruimen, maar dat viel niet erg meo. Kleine stukken konden zij gemakkelijk ver wijderen, maar het wegschuiven^van groo- tere steenen ging bovqp hun krachten. Bo vendien was het gevaarlijk, daar de boven ste reeds begonnen te glijden. Carew krabde ïich verlegen achter het oor. Maarmee zullen we dat nu klaar spe en? Plotseling viel zijn blik op de paarden. Ntets gemakkelijker dan een van hen dat Karweitje op te laten knappen. Een prachtidee, riep Benoit opgetogen. Henry, je overtreft je zelf Vandaag. Het plan van Carew bleek heel gced uit- ''oer aar Het «terke tentlinnen vouwden zij een breede dikke rol, die ze voor de van het lastpaard vastbonden. Ver- Gauw! Carew sprong snel opzij. De waarschu wing was geen seoonde te vroeg gekomen! Met oón dreunenden slag bonsde een dui zenden kilo’s zwaar rotsblok op den grond, i.lIllNHE QOll!l NT.' 48

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1