EELIGER EN i8.a NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 'ember 1830 GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELL£» Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen Er!5TR- FEUILLETON. tenfabnek DA. Een meerderheid voor de Regeering MacDonald. De conservatieve motie in het Lagerhuis verworpen. De Mandaten commissie van den Volkenbond, De kwestie van Palestina uitgesteld. „De Stille Wachters” NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eoz. jta. 17524WoQriudag 5 Hofember 183068* Jaargang bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, ■R kondigde hij dan dagen er In Engeland werd de laatste veiligheids- gehad 1 HEEM. N l (Wordt vervolgd.) den tan iD. Maybach-mijn In de grootste :n dezelfde lage en en alle ver dingen gratis I ABONNEMENTSPRIJSper kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwarts nl 2IW, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. De stem lachte even. U bent te voorbarig, vreemdeling. Die blindheid is slechts van korten, duur en wanneer ik het beveel, hebt u het gezichts vermogen oogenblikkelijk ten’ U bent een sterk en dapper man en omdat wij die eigen schappen zelfs in een vijand bewonderen, wil ik ditmaal genade voor recht laten gelden. Het licht van uw oogen is piet beschadigd, slechts een dik vlies heeft zich daarover gevormd. Carew hijgde. Al het andere verstond hij niet meer. Die man kon hem het gebruik zijner oogen teruggeven! Hij was niet in staat geluid te geven. Carew had een langen, langen droom. Hij was weer in Engeland terug, thuis bij zijn ouders. Benoit was er ook, en zijn zuster, en nog verschillende anderen Langzaam keerde de herinnering aan de werkelijkheid weer bij hem terug. En daar mede het besef, dat hij blind was! Blind, hulpeloos aan de willekeur zijner vijanden overgeleverd. Weer laaide de woede in hem op Hij had de oogen open, maar hij kon niets zien. Kreunend rukte hij met armen en boenen, doch bemerkte dat hij in zijn bed lag vastgebonden Eensklaps hoorde hij in zijn nabijheid praten in een taal welke hij niet verstond. ‘Toen richtte iemand in het Fransch het woord tot hem. Ik geloof dat u wakker bent? Carew gaf geen antwoord. Hij zocht in zijn herinnering waar hij die welluidende stem meer gehoord had. Ze kwam hem eenigszins bekend voor. De onzichtbare spreker vervolgde op iet wat spottenden toon: Mijn compliment voor uw doorzettings vermogen en durf, monsieur Carew, doch u In Engeland werd die laatste dagen er baars en uit dezen hoofde L" - ernstig rekening mee gehouden, dat het ka- j ook aan, dat die liberalen niet hun stem zou- binet-Macdonald zou worden weggevaagd. De werkloosheidspolitiek der Labourregee- ring en haar economische staatkunde in het algemeen heeft niet alleen geen genade ge vonden in de oogen der beide oppositiepar tijen, maar ook in eigen kringen is men niet steeds geestdriftig gestemd. Vandaar dat men met eenige spanning den dag van gis teren tegemoet zag, vooral ook omdat de conservatieven een amendteanemt op het adres van antwoord op de troonrede hadden ingediend, waarin leedwezen werd uitge sproken, omdat de regeering volgens de voorstellers geen maatregelen aan de hand heeft gedaan, die geschikt zyn om de werk loosheid te bestrijden en om aan de crisis, dit op 't gebied van handel, landbouw en nijverheid heerscht ferm het hoofd te bic den, de regeering dus nalatigheid voor de voeten werpt. Neville Chamberlain, die namens de con servatieven met ht-t amendement voor den aag kwam, gaf ais zyn meen.ng te kennen, dat men met tarieven den toestand zou kun nen herstelen. M.a.w.: hy brak een laps voor een protectionistische politiek, prees bescherming aan tegen dumping, bepleitte een matige verhoogmg der rechten op bui- teniandsche voortbrengselen en zag verder hey in de reorganisatie van het bedrijfs leven. In zyn verweer maakte minister Grahan duidelijk, dat protectionisme hem niet éSn geschikt geneesmiddel toeleek, ten eerste was Engeland niet de eenige staat, die heU slachtoffer was van economische crisj^ welke een algemeen karakter draagt; ten tweede hebben nog steeds die landen de meeste werkloozen, waar een star protec tionistisch standpunt wordt ingenomen. Met verhooging der invoerrechten, aldus Gra ham’s jneicht, komt men er niet. Hy kon digde dan ook aan, dat de Labourregeering op de economische wereldconferentie eer lang zal aansturen op een wapenstilstand op douanegebied en op verlaging der in voerrechten. Overigens, aldus Graham, is ook de Labourregeering reeds druk doende met het reoganiseeren der industrie. Van belang was vooral het betoog, dat de Jiberale leider air Herbert Samuel in het Lagerhuis hield. Ook deze stak de arbeiders regeering geen pluim op den hoed, ook deze was ervan overtuigd, dat Macdonald's re geering in verzuim was geweest, maar te vens stond het by> hem vast, dat de toestand nog aanmerkelijk zou verergeren, wanneer <le conservatieven met de leiding van lands zaken zouden worden belast. Vooral het feit, dat de conservatieven de eerste le vensmiddelen van plan zijn te belasten, vond de liberale woordvoerder iets zeer laak- De grootste mensch blijft steeds een menschenkind. e Mantel van prima ■s Long met groote ide bontkraag en garneering van 'Herbaas en geheel le gevoerd In di- modetlnten ver krijgbaar Oorspronkelijke roman door d. VOORT. 36 Nadruk verboden. Carew antwoordde niet, maar hij tilde zwijgend een ander deksel op. Het flikkerende kaarslicht weerkaatste flauw een mengeling van kleuren. Diaman ten, robijnen en safieren van verschillende grootte, lagen in bonte wanorde dooreen en vulden de groote vaas tot aan den rand. Op hun knieën liggend lieten zij met be vende handen de dof-glanzende edelsteenen ’loor hun vingers glijden. Eensklaps klonk achter hen een harde slag, en verschrikt wendden zij het hoofd om. De deur was dichtgeslagen Een oogenblik waren zij te verbijsterd» om te beseffen wat dat beteekende. Toen renden Ze beiden tegelijk naar de deur, en wrongen rukten aan de metalen staven. Tever geefs! Zij zaten als muizen in den val. Tot overmaat van ramp hoorden zij aan de an- ere zijde van de deur een spotten den lach. Ze waren ontdekt Carew rukte zijn re volver uit «ten holster, en schoot het geheele magazijn leeg op de plaats, waar hij ver- rioedde, dat de knop zich bevond. Nutteloos! kogels veroorzaakten niets anders, dan hulpmachmist Church hem nog verteld had. dat hy na de eerste diuikbeweging van den neus nog het bevel had omtvangen om on- middellyk een ton watenballast te loozen. Voordat Church het bevel had kunnen uit voeren, volgde de tweede duik met de aan raking van den grond en de ontploffing. De Fransche getuigen uit Beauvais had den voornamelijk opgemerkt. dat hei licht uit en aan scheen te gaan, even voor de ramp, maar de strooper, die aan het ko- nijnenstrikken was geweest en die het luchtschip al van verre had zien aankomen was van meening. dat het boven Beauvais al een z waren strijd met de elementen scheen te voeren en slechts rakelings den toren van de kathedraal ontweken is. Het ludhtschip slingerde hevig en de bestuurder scheen het niet naar boven te kunnen krij gen. Ten slotte was deze getuige zeer positief in zijn verklaring, dat het luchtschip op de plaats des onheils slechts één lange duik- beweging heeft gemaakt, die 30 tot 40 se conden heeft aangehouden voor het met de voorzyde den heuvel by Alkmne raakte. FRANKRIJK. Autobus van den weg gestort. Vier dooden. Een ernstig auto-ongeluk heeft gisteren by St. Galmier in liet departement Loire plaats gehad, waaj een autobus van een hoogte van vijf meter van den ber. au den weg viel. Van de inzittenden werden er 4 gedood en 19 gewond. OOSTENRIJK. Wapenvondsten. Huiszoekingen bij de sociaal-demo- craten. Op bevel van het Oostenrijksche Bonds- ministerie werden gisteren en heden huis zoekingen gedaan naar wapens in de gebou wen van verschillende soc.-democratische or ganisaties, zoowel te Weenen als in de pro- vincie. Te Weenen werd een inyaj gedaan in het partijgebouw, alsmede in de redactie- -bureaux van de Arbeiter Zeitung en het Kleine Blatt. Omtrent het resultaat van deze huiszoekingen is nog weinig bekend. Wiener-Neustadt wordt daarentegen gemeld, dat men er twee machinegeweren en in de huizen van sommige sociaal-demo- craten de daarby behoorende munitie zou hebben gevonden. Ook in het gebouw van de aociaal-democratische verbruikscoöperatie te Moedling zouden twee machinegeweren1 gevonden zyn. Nader meldt men: By huiszoekingen in de igcaliteiten van dë sociaal-democratische party werden 475 geweren, 20 mitrailleuses, 56 revolvers er. pistolen, 400.900 geweer- en mitrailleusepa- tronen, 146 handgranaten en een groote hoeveelheid springstof aangetroffen. Boven dien vond' men gasmaskers, stalen helmen en ander krygsmaiteriaal. Te Innöbruck werd behalve een hoeveelheid wapens, ook nog een compleet draadloos zendstation gevon- Eensklaps voelde hij zich bij de beenen grijpen, en hij verloor het evenwicht. Zijn achterhoofd kwam zwaar op den steenen vloer terecht, en het zoemde en gonsde in zijn ooren. Even, voor een ondeelbaar oogen blik, kwam zijnwegvliedend bewustzijn weer terug, en hij zfig voor zijn blinde oogen een liefeiijk visioen. -- Joan, fluisterde hij. Joan,... ik... lie> veling. Harder zoemde het in zijn hoofd en hij werd bewusteloos. uvEMRNU. Spoorwegongeluk. Naai- de Pester Lloyd uit Boekarest ver neemt, is gisLerucntend de sneltrein Boeka restSzeroovv iu oy een tusschenstation door te groote suetheid ontspoord. De loco motief. de tender, de bagagewagen en drie reizigers wagons vielen om. De machinist werd gedood, de stoker en zeven andere tréinbeambten werden zwaar gewond. De rieizigers bleven wonder boven wonder on gedeerd. De schade bedraagt eenige milluoe- nen lei. Het verkeer op de lyn was eenige uren onderbroken. RUSLAND. Syrtsof al gezet. Wolff meldt uit Moskou, dat het jJraesi- dium van het uitvoerende comité van de fe deratie Rusland Syrtsof, den voorzitter van den raad van volkscommissarissen, van zyn functie ontheven heeft en vervangen door Zdinof, tot dusver plaatsvervangend ^scoinmissaris. Als in de meeste geval len ontbreekt een aanwijzing ,wat de oor zaak van-, deze persoonswisseling is. Syrtsof, die by zyn benoeming vooral op viel door zyn jeugd ('hij is in 1393 geboren), heeft ayn hooge ambt nauwelijks een jaar bekleed. In dien tyd heeft men niet den in druk kunnen krygen, dat hij een groote fi guur was. In den strijd binnen de party hoorde men hem niet noemen. Als hij eer redje gehouden had, hoefde men het verslag te lezen met de gedachte, wellicht iets nieuws te zullen hooien. Misschien is dat ook de reden geweest, waarom men hem nu weer heeft laten vallen. Syrtsof was aanvankelijk bestemd voor den handel, maar terwyl hij aan het Peter- burgsche Polytechnische Instituut studeer de raake hy allengs in de politiek, eerst in geoorloofde, later in heimeiyke organisa ties. Op het eind van 1913 werd hy lid var. de bolsjewistische party. Na het uitbreken van den oorlog werd hy al spoedig gearres teerd, maar binnen het jaar was hy weer op vrye voeten en hervatte den ondergrond- schen arbeid. In 1916 werd hy opnieuw aangehouden en administratief velbannen. De Februari-*' revolutie gaf hem de vrijheid weer. De Oc tober! evolutie hielp hy slagen, werkzaam te Rostof. Als oorlogscommissaris nam hij deel aan den burgeroorlog. Sedert dien verricht te hy vooral partijarbeid en op het oogen blik, dat hy voorzitter van den raad van volkcommüssarissen van de federatie Rus land werd, was hy secretaris van het Siberi sche partijcomité. had beter gedaan, met onze welgemeende waarschuwingen op te volgen. Toch heeft het zelfs weinig gescheeld, of u was ons, met de schatten, ontkomen. De val van het gmote rotsblok, heeft ons echter tijdig ge waarschuwd. en u was bovendien zoo wel willend, zelf uw gevangenis op te zoeken. Carew bleef zwijgen. De stem vervolgde weer: Wij wilden bloedvergieten vermijden, en lieten daarom gassen van een onë’beken de samenstelling binnenvloeien, met het be kende gevolg. Gij en- uw metgezel, werd heiden blind, en wij ontnamen u de wapens, voordat u deze kon gebruiken. Schurksiste Carew woedend. den, terwyl in Wien-Neustadt een van het leger afkomstige schynwerpinetallatic werd aangeti offen, evenals een 40-tal trpmmel- revolveis, die als Minunaxbrandbluschap- paruieu waren verzonden aan het adres van het ,,-ugendamt" van Wiener-Neustadt. De inbeslagnemingen werden verricht door de ambtenaren van den dienst. eilanden in de Stille Zuidzee en hel man- daatsgebied van Nieuw-Zediand en Samoa. Bij de behandeling van het rapport over Irak verwacht men een interessante discus sie tot opheffing van het tnandaat in ver band met het voornemen der Engelsche re geering om in 1932 de can^jdatuur van Irak voor het lidmaatschap van de*i Volkan bond te ondersteunen. Verder staat op de agenda de kwestie van du voorstellen der Engelsqtie regeering om te komen tot een nauwerö administratieve aaneensluiting tussclien de Briteche kolonie Kenya en het Britschl mandaat-gebied Uganda. BUITENLANDSCH NIEUW& -- DUITSCHLAJU Oorzaak der ramp in dé A gevonden? In de Maybach-mijn hééft men iets ge vonden, dat naar men nip'eut zou kunnen leiden tot het ontdekken v|n de oorzaak der mijnramp, imjldt Wolft, namelijk een vol komen uiibceclijudlgde tenzine-mijnlampi, waarvan het bovenste gedeelte losgeschroefd en nergens te vinden was.iterwijl het koper- gaas plekken vertoonde, dié hadden gebloeid. De Dusseldorfsche massamoordenaar. De justitieele persdienst te Dusseldorf deelt mede, dat de Dussejdorfsche massa moordenaar Peter Kürten ter observatie naar het sanatorium Bedburg-H au is over gebracht, alwaar een nauwkeurig ondérzo^r naar zyn geestvermogehs zal worden ing<* steld. Hy zal verdedigd worden door den advocaat Dr. Sengstock. nri4tMi>» - Markies Durazzo. f De Italiaansdhe gezant te Brussel, markies Durazzo, is plotseling overleden. ENGELAND. Hoe de R 101 is vergaan. Bezwarende verklaringen van den gëtedden machinist. De Fran sche strooper geeft inlichtingen. By de voortzetting van het onderzoek naar de oorzaken van de ramp van het luchtschip R 101 heeft de geredde machi nist Binks Maandag verklaard, dat het luchtschip Feeds niet in volmaakte horizon talen toestand den mast te» Cardington had verlaten, maar dit verschynsel was niet i nieuw en daarom niet verontrustend. Den dag voor de luchtmanoeuvres te Hendon, toen het iuchtschip een algemeene repetitie hield van de nummers, waaraan het moest meewerken, had men ook ondervonden, dat het luchtschip onderhevig was aan vrij plotselinge duikbewegingen. zoowel van vo ren als van achter. Kolonel Richmond, de ontwerper, had hierover een speciaal rap port uitgebracht, dat getuige echter niet persoonlijk kende. Getuige Cooper zeide, dat de na de ramp in het ziekenhuiste Beauvais overleden als kabels en de kracht van een krankzinni ge kwam over hem. Blind! Het zwaard sloeg hij tot gruizelementen. Met een gieiend ge luid' vlogen de brekende stukken om hen heen, maar dat zagen zij niet meer. Het werd nacht voor hun oogen. Een diepe duis ternis omgaf hen. Benoi^ deed wild een paar Stappen voor waarts, en stootte hevig met het hoofd tegen een uitstekenden steen. Hoestend zonk hij in elkaar. Carew stond een oogenblik wezenloos, met het gevest van het gebroken zwaard nog in de hand. riots woei hem een frissche luchtstroom tegemoet, en zijn instinct zei hem, dat daar menschen binnenkwamen. En hij was blindEn zijn vriend kon hem ook niet meer zien, was misschien dood! Onbeweeglijk stond hij, stil als een stand beeld. Toen voelde hij. dat vele handen hem vastgrepen, en de dolle woede kwam met grootere hevigheid terug. Zijn denkvermogen verdween Hij wilde alleen vernielen, ver nietigen was hem in handen kwani^ Met een kreet rukte hij zich los, en stormt vooruit. Weer werd hij gegrepen, maar hij schudde de lichamen af alsof het poppen waren. In normale omstandigheden bezat Carew grdGte lichaamskracht. Nu was die kracht veiflub- beld. Zijn vuisten daalden met doffe /mak ken neer op gezichten en lijven vanSyen- schen, die hem allen trachten te grijpen, eft- zijn hijgende ademhaling, vermengde zichl m?t de kreten der getroffenen. In steeds rar zender en sneller tempo vocht hij, Blind' En/ Arehy dood! hamerde het in zijn ho£j< Vechten, vechten, vechten...! d!en kunnen geven aan het amendement, dat de conservatieven hebben ingediend. Opdat de Labourregeering echter niet zou kunnen denken, dat haar politiek de instemming der liberalen heeft, zouden volgens sir Her bert Samuel zyn jiartygenooten blanco stemmen. Dit was ongetwyfeld een zeer belangrijke mededeeling, omdat het toen aj vrijwel zeker was dat de regeering-Macdonald den dans zou ontspringen en de conservatieven niet het genoegén zouden beleven van een ne derlaag der1 arbeidersregeering. Inderdaad is het zoo geloopen, de motie is met 281 tegen 250 door het Lagerhuis verworpen. Te Geneve is gisteren de 19e zitting der pernitnente mandatencommissie van Volkenbond onder voorzitterschap Theodoli (Italië) geopend. De openingszitting genoot in verband met de vraag, wat er gedurende deze zitting met betrekking tot Palestina (de Britsche kritiek cp het rapport der commissie in het jong ste memorandum der Britsche reigeering) zal gebeuren, groote belangstelling. Nadat de voorzitter, den heer Van Rees (vice-voor- zitter) eenige woorden van groote waardee- ring had toegesproken over de uitnemende wijze, waarop hij de buitengewone zitting der Hiaiidatenooniinissie gepresideerd heeft van het I' ilt stina vraagstuk liet onpartijdig stand punt der commissie had weten te vertegen woordigen, stelde Theodoli de vraag, of de kwestie van Palestina, vooral na het jongste memorandum der Engelsche regeering, nog in deze zitting zal worden besproken. Hij achtte liet beter om een dergelijke discussie nog uit te stellen, aangezien die leden van de commissie nog niet voldoende tijd hebben .gehad om hun standpunt ten opzichte van dit document te bepalen. De heer Van Rees, die hierna aan het woord kwam, achtte het beter thans niet, dieper in de Britsche kritiek te treden, doch deze eventueel tot de Juni-«itting, wanneer bet Britsche jaorlijksch rapport over Pales tina aan de oj;de zal zijn, nader te bestudee- ren. Uit zijn woorden bleek ook duidelijk, da* hij het Witboek der Engelsche regee ring liever in Juni wilde behandelen. Men neemt dan ook aan, dat het probleem van Palestina tot Juni zal worden uitgesteld, doch er wareg geruchten als zou de Engel sche regeering binnenkort een nieuw memo randum publiceeren, dat een groote Veran dering in den toestand zou kunnen brengen. Wat de feitelijke agenda betreft, zal de commissie de volgende jaarlijksche rappor ten bestudeeren, n.l. van Britseh Kameroen Irak, Britseh Togoland, Fransch Kameroen, Belgisch Oeganda, Urandi, de Japansche kleine putjes in het dikke brons. Opeens vernamen zij een zacht sissend ge luid, dat van achter de deur scheen te ko- ii en, en .gelijktijdig drong een eigenaardige scherpe geur in hun neusgaten. Groote God, mompelde Benoit, zich de hand voor den mond drukkend Ik geloof dat ze ons willen doen staken Met trillende vingers stak Carëw de kaar sen aan, die hij bij zich had. We zullen meer licht maken, Arehy, we moeten hier uit. De doordringende geur werd stoede sterker en hun ademhaling ging moeilijk. Werktui gelijk raapte Carew het groote zwaard op, en zocht om zich heen naar een uitweg. Ijdele hoop. Ze waren in de ingewanden van den berg, en het kaarslicht bescheen slechts de kale rotswanden en de hermetisch gesloten deur. Benoit gaf plotseling een schreeuw. Allemachtig, wat gaan mijn oogen zeer doen, en wat wordt het donker! Carew trad een pa«r passen dichterbij, en op hetzelfde oogenblik voelde ook hij een stekende pijn in zijn oogen. Ze begonnen te tranen en stom van ontzetting zag hij het licht flauwer en flauwer worden. Een klam zweet bedekte hem van het hoofd tot de voeten. Toen drong het afgrijselijke, verschrikke lijke, tot hem door, en het vervulde hem met waanzinnige woede. Zij werden blindBlind 1 Een lot zal u treffen erger dan de dood Carew kreunde. De hand waarin hij het staal nog geklemd hield, sloeg met groote kracht op de deur. Zijn «pieren zwollen op t ADVEKIENTLEPKUS: Uit Goud* en omstreken (behoorende tot den bezorgkrin<) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorg kring; 4—5 regels 1.55, elke regel meer 0J0 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 Jo byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer OM Op de voorpagina 50 hooger. Gewone auvertenuen en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Auvertenuen kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Bollede Boelchande- iareu, AdverteuUebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan net Bureau zyu ingekomen, teneinde vau opname verzekerd te zyn. (lOllISIHEWillAXI. 194 dü

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1