«"CM r "f FIRMA QUANT Beurs vau Amsterdam. LAATSTE" BERICHTEN. BINNENLAND. Ala Duitschland de invoerrechten op tabak De gevolgen voor Nederland. yoi£ö*B de laatste berichtpy aai de Duit- acne regueriyg, in "den Rljtydag voorstellen om de in voél rechten op'tabak van 90 mark tot 400 mark per 100 K.G. te Verhoogen. Voor Nederland niet ayn belangrijke ta baksexport beteekent dit heel wat. De ervaring toch leert, merkt men uit to- hakskringen op, ydat een belasting op het ruwe product tot" gevolg heeft, dat de ver bruiker als het ware tot het koopen van die fabrikaten gedwongen wordt, bij welke het product zelf quantitatief in den detailver koop het geringst aanwezig is. Dat wil zeg gen, dat de verbruiker van rooktabak ei\< sigaren tot het rooken van sigaretten zal' worden genoodzaakt. 9 Worden hierdoor reeds de belangen van de Nederlandsche tabaksondernemingen, alsme' <fe die van onzen tabakshandel zwaar ge troffen, hier komt nog bij, dat door de hef fing van de grondstoffenbelasting de indus trie zal trachten een compensatie te vinden in de vermindering van het gewicht van haar fabrikaat. Bij de rooktabakindustrie ie dit niet mogelijk, daarentegen wel bij de sigarettenfabrikatie, waardoor minder tabak verbruikt zou worden met als gevolg ver mindering v*an invoer van koloniale tabak in Duitsclüand. Dit geheele vraagstuk, zoo merkt men <41, verdient ongetwijfeld de grootste aandacht in Nederland. Er zit echter nog een andere kant aan deze zaak, eon niet minder bedenkelijke: de credieten, welke de Nederlandsche tabaks- handel met de Duitsohe tabaks, en sigaren- industrie heeft loopen en die in gevaar kun nen komen, indien de Duitsclie regeering iii eigen land dezen tak van nijverheid door dwaze maatregelen tracht lam te slaan. Heb betreffen credieten, welke in de mil- lioenen loopen, met een looptijd van 9 maan den en langer, zoodat men niet behoeft te vragen, welke gevolgen de verhoogde Duit sclie tabaksreohten ook voor onze geldmarkt kunnen hebben. Tot nu toe stelde het Duitsche Rijk uit de invoerrechten op tabak, bij wijze van aan moedigingspremie, 5 millioen mark beschik baar voor het verbruik van binnenlandsche tabak. Dit douceurtje zal nu vervallen, aan gezien men meent, dat de thans voorgestel de verhooging van de invoerrechten voldoen de steun voor de tabaksverbouwers in Duitschland beteekent. Het maai- en menggebod. Na vijf weken nog steeds bij den Raad van State. Invoering in dit jaar onwaarschijnlijk. Naar het Hbld. van welingelichte zijde verneemt, is het ontwerp maal- en mengge bod, dat reeds einde September het departe ment van binnenlandsche zaken ön land bouw heeft verlaten, nog steeds om advies bij den Raad van State. Bij dit hooge college moet het maal- en menggebod geen grooto instemming hebban Deze omstandigheid en nog enkele andere wijzen in de richting, dat het maal- en meng gebod dit jaar niet meer van kracht zal wor den,, Ongetwijfeld houdt het gerucht, als zoude de minister het plan hebben om het ontwerp maar wt?er in te trekken met het voorgaan de verband. De Palestinapolitiek van Engeland. Een protestvergadering van de Ned. Zionistenbond. Beroep op den Vol- Uit alle deelen des lands waren de leden van den Nederlandschen Zionistenbond Zondag samengestroomd naar de groote zaal van de Beurs voor den Diamanthandel in Amsterdam om te demonstreeren tegen do huidige Engelsche politiek ten opzichte van Palestina. Mr. K. J. Edersheim, voorzitter van den Neder 1. Zionistenbond, opende naar de M. Crt. meldt, de meeting met te wijzen op het droevig stemmende feit, dat men moest sa menkomen tot dit doel op den dag, waarop dertien jaar geleden de Balfourdeolaratie ge geven werd. De eerste spreker was prof. dr. D. Cohen, die verklaarde, dat het Witboek der Engel sche regeering, hoewel het zich formeel stelt op de basis der Bal four-verklaring, daar mede naar den geest in strijd is Want het bevordert noch den bloei van' Palestina, noch de beloofde nationale woonplaats voor liet Joodsche volk. Het vergeet, dat de Ara bieren en moderne landbouwmethoden niet wensohen. Zij hebben met hun verouderde methoden voldoende levensonderhoud en hebben daarom ook nooit naar een inten sieve cultuur gestreefd. Bpr. stelde hier tegenove^ wat de Joden van Palestina gemankt hebben. Met ondank en fchending eener belofte worden zij daar voor beloond. De Joden moeten, aldus prof. Cohen, hun plicht blijven doen. Want voor hen is er slechts één oplossing van het moeilijke Joodscbe vraagstuk Palestina. De heer F. Bernstein uit Rotterdam was de tweede spreker, die erop wees, dat Enge land een plechtigè belofte, ten overstaan van de hcele wereld gegeven, gebroken,heeft, hoewel het alle voordeden heeft genoten, welke hét van zijn belofte mocht verwach ten. Na de geschiedenis der Balfour-politiek te hebben nagegaan, deed spr. uitkomen, dat de geheele goocheltoer verricht is met arti kel 6 van het mandaat, dat voorschrijft res- pecteering der burgerlijke en economische positie der ingezeten bevolking van Palesti na. Twaalf jaar lang heeft de Britsche regee ring niets voor de fellachen gedaan. Wij willen met de Arabieren in vrede le ven. Al onze plannen ten opzichte van Pa lestina. zeide sprhouden angstvallig reke ning met de Arabische bevolking Rabbijn S. I. H. de Vries uit Haarlem T T ,niet vereaKen Want het Joodactie land is eBn kracht geworden, waar. van de invloed uitstraalt over het geheele wer eld-J odendom Onder daverend applaus eindigde 6pr. met een variant op het Zionistische lied„Onze hoop is niet verloren". Ten slotte lichtte mr. Edersheim een reso lutie toe, waarin de vergadering constateert, dat de Britsche regeering in de geweldple ging der Arabieren aanleiding vindt de rech ten van het Joodsche volk definitief te mis kennen en ertoe overgaat deze geweldpleging te beloonen; vertrouwt, dat de Volkenbond een dergelijke opvatting omtrent de uitvoe ring van het Mandaat zal wrakenroept het Joodsche volk op, om onder alle omstan digheden het nationale ideakl trouw te blij ven en meer dan ooit alle beschikbare krach ten in dienst te stellen van het streven naar zijn verwerkelijking Met algemeene stemmen werd deze reso lutie ui het artikel, in liet Popu- ael van „Het De S.Ü.A.P bü een mobilisatie. Ja of neen. De Voorwaarts maakt melding van de vol gende, door de afdeeüng 3 Utrecht der 8.D. A.r. Vrijdag j.l. aangenomen motie: De afdeeling 3 enz., M kennis genomen hebbendé getiteld „Vredesorganisatie' lair Wetenschappelijk Bijv- Volk" van 8 September j.l.;; van meening, dat uitingen als van partij genoot J. W Albarda (dat tegen de misdaad van den oorlog alle doelmatige middelen, ook ai,vallen zij buiten hetgeen wettelijk ge oorloofd is, noodig zijn) en een motie als van Rotterdam 7 (waarin geëischt wordt de arbeidersklasse vertrouwd te maken met de gedachte, dat elke oorlog of poging daartoe beantwoord dient te worden met een massale dienstweigering en het uitroepen der alge meene werkstaking) en een redevoering als van partijgenoot Jan ter Laan (waarbij hij, onder algemeene instemming van het con gres der partij, eischto om bij afkondigen der mobilisatie de revolutie te proclamoe- ren). leege gebaren zullen blijven als er niet tijdig een organisatorische vorm voor zal worden gevonden; van meening. dat de internationale toe standen, in het bijzonder zooals die zich in VEuropa ontwikkelen, opnieuw een oorlog zul len doen ontbranden; I eveneens van méening. dat de nieuwe oor- I log in Europa wederom zal worden ingezet ofider de leuze der vaderlandsverdediging; nog meer van meening, dat de oorlog zal dienen om kapitalistische belangen te behar tigen van oordeel, dat de sociaal-democraten on der geen enkel bgding aan dien oorlog mo gen deelnemen of in welken vorm ook steun verkenen spreekt den wensch uit, dat het bestuur van de 8.D.A.P. die maatregelen zal treffen, waardoor althans in Nederlnd het volk zal weigeren voor de bezittende klasse een oor log te voeren noodigt het partijbestuur uit om te onder zoeken of het mogelijk is aan de gedachten van partijgenoot Albardt en Ter Laan en aan den vredeswil der S.D.A.P. uitdrukking te geven in organisatorischen vorm verzoekt het partijbestuur binnenkort van zijn bevindingen aan leden der partij mede deel ing te doen. GEMENGDE BERICHTEN. De trawler „Langeoog" door de „Wahehe" geramd. Aankomst der zes geredden te Rotterdam. Een drama dat zich in drie minuten afspeelde. De gezagvoerder van het stoomschip „Wa hehe", dat gistermiddag in de Jobshaven te' Rotterdam uit Hamburg arriveerde, heeft gerapporteerd, op de Noordzee in aanvaring te zijn geweest met den stoomtrawler „Lan- geoog" uit Weserinünde Door deze botsing is de „Langeoog", zooals gisteren gemeld, gezonkenzes man van de uit twaalf koppen bestaande bemanning mee in de diepte sleu rend. De overige werden door de „Wahehe" gered. De gezagvoerder van de „Wahehe" wensch- te zich over de ramp eerst uit te laten, als hij vóór den consul zijn verklaringen had af gelegd. „Uit een onderhoud met een der geredden, den stuurman F. Netzmacher. bleek, dat bij deze ramp verdronken zijn de schipper, do 2e stuurman, de kok en een der matrozen, alsmede de le en 2e machinist, lezen wij in de „Tel.". „Het was Zondag ongeveer 5 uur in den morgen", aldus de stuurman. „We waren op weg naar Wesermünde, toen we plotse ling een groot schip, dat later de „Wahehe" bleek te zijn, op ons af zagen komen. 'tWas zeer donker en er stond een hooge zee. Van boord van de „Wahehe' gaf men twee stoo- ten op de fluit, doch het was onmogelijk, een aanvaring te voorkomen, want op het ■elfde oogenblik. dat de „Wahehe" de stoo- ten op de fluit gaf, kwam de boeg van dit vaartuig midscheeps aan stuurboordzijde de machinekamer van onzen trawler binnen. Het water stroomde met geweld naar bin nen, doofde de vuren en liet den ketel met een zworen slag springen. Het zal hoogstens 3 minuten geduurd hebben, toen de „Lan geoog", die onmiddellijk 11a de aanvaring begon te zinken, geheel in de diepte ver dween. de mannen, die te kooi lagen, mee sleurend. De drie man. die aan dek de wacht had den, wisten zich te redden door naar den bak- te gaan en vandaar over te springen op het anker van de .Wahehe". Spoedig wer den zij uit hun netelige positie verlost. Nog drie man, n.l. de stoker en twee ma trozen, welke laatsten met zwemvesten aan boord kwamen, «faken hun leven aan het feit. dat zij bijtijds over boord sprongen en zich aan wfakhout konden vastklemmen tot zij ruim twee uur later door een boot van de „Wahehe" werden gered Onmiddel lijk nadat de ramp plaats had is nog. ten spijt van de hooge zeeën, van boord van de ..Wahehe" een boot uitgezet en daarmee tusschen het wrakhout naar schipbreukelin gen gezocht. Men smaakte het genoegen zoo nog drie man op te pikken. Een derde ma troos, die eveneens met een zwemvest aan,, cverboord was gesprongen, werd door de zuiging, van het schip mee in de diepte ge trokken." Hoog water. Te Amstelveen welhaast de hooRtc tijdens den watersnood van 1927 bereikt. Het water van den Amstel is sinds gister ochtend nog weer zeven c.M. gestegen. Te Ouderkerk iia de stand thans hooger dan by het hoog water in October j.l. Op «00 meter ten noorden van de Oudekerkerbrug loopt het met vijl veel geweld over dien Amstel- dtfk. Het gemeente- en polderpersoneel, dat tot nog toe geen versterking noodig heeft, zou nieuwe bekistingen aanbrengen. Eenige huizen onder den dijk staan thans ten deele order water. De slooten van den polder en de Ringvaart kunnen het afstroo- mende water echter nog behoorlijk verwer ken Voor het vee dreigt geen gevaar daar dit reeds bij de vorige waterstanden in veilig heid is gebracht. Gisteravond omstreeks zeven uur had1 het Amstel water op twee cM. ra de hoogte be reikt die het had tijdens den watersnood van 1927. Verwacht weid dat het peil in den loop van den nacht nog eenige cM. zou stijgen. Gevaar voor doorbraak acht men evenwel niet aanwezig. De Maas wast. De Maas by Maastricht is sedert gieter- morgen nog 13 cM. gewassen De stand óm 4 uur gistermkrfig was: 3.46 m. Nog 34 cM. en zy is buï||tf,haar oevers. De Vecht by Maarssen. Gistermorgen is de Vecht te Maarssen zoodanig gewassen dat zy buiten haar oevers is getreden. De Heerengracht staat geheel hlank; het water staat tot aan de huizen, terwijl langs het zandpad eenige be woners geheel geïsoleerd zyik Hoog water in het Hollandsch Diep. Polders overstroomt. Gistermiddag ie het Hollandsch Diep bij opkomenden vloed en den daaraan gepaard gaanden storm Jlpiten de oevers getreden en wel zóó snel, dat na korten tijd de Sint Louis- en Kwistgeldpolder overstroomd wer den. Het hoogtepunt van den vloed was 2.50 A.P. Het water stond tegen de huizen in de dorpsstraat te Lage Zwnluwe en de werk- zsaudieden aan de haven moesten worden gestaakt. De golfslag op. het Hollandsch Diep was zóó hevig, dat de arbeiders aan den Bies- boschpolder niet durfden vertrekken. Ook liet scheepvaartverkeer onder den Moerdijk was gestremd. Ernstige vertraging werd veroorzaakt door het feit, dat alle schepen genoodzaakt waren, door de draaibrug te passeeeren. Zijn- oom gedood. «e dader meldt zich aan. By de politie te Helmond heeft zich gis termiddag aangemeld dte 28-jarige M. Teu- nissen uit Lierop die mededeelde zy'n oom C. v. d. Heyde met een schop op het hoofd te hebben geslagen, waardoor dte man zoo ern stig getroffen zou zyn, dat hy, naai- zyn meening, wel dood zou zjjn. Inderdaad b'eek de getroffene overleden. Theunissen vertelde de politie dat hjj bij zyn oom, wuar hy werkzaam was, inwoon- d)e. Zyn oom was, volgens T. zeer lastig reden waarom hy een anderen diem»t zocht. Gistermorgen was de knecht met een zoon van zijn oom op het 'land werkzaam, toen zjjn oom verscheen, begon deze tegen T. uit te vallen terwyl hy hem met een spade aan viel, waarop tusschen beiden een gevecht ontstond. Toen de steel van de schop van v. d. Heydte brak, bleef hy toch aanvallen. T. raakte zyn oom toen zoo hevig op het hoofd dat deze ineenstortte. De dader zou toen on middellijk naar de pastorie zyn gegaan, waar hij geestelijken bijstand heeft inge roepen, waarna hy zich naar Helmond be gaf, waar hy bij de politie aangifte deed van het voorgev&illene. De commissaris van politie te Helmond heeft den dader gisteravond naar Lierop doen overbrengen, waar hy ter beschikking van de politie-autoriteiten is gesteld. De man heeft verklaard uit zelfverdediging te WIE KENNIS WIL MAKEN MET DE VOLLEDIGE COLLECTIE KUNSTAARDEWERK VAN DE PLATEELBAKKERIJ I „ZUID-HOLLAND" 4J.HIEH, VERZUIM NIET OP DE st.-nicolaas markt in„onsüenoeoen" de stand van ALDAAR TE BEZOEKEN. Veewagen gederailleerd. Verschillend,, koeien gewond, éin Te ongeveer vier uur gisterenmiddag was op het stationsemplaeement Amensfoört een tréin aan het rangeeren, die gevoegd móest worden bij den goederentrein naar Utrecht. De rangeerende trein werd eensklaps zijde lings aangereden door een eveneens rangee rende groote Jumbo-locomotief. Drie volle veewagens werden uit de rails gedrukt. Een der wagens kantelde. Twpe volle uren later' was men nog bezig het vee uit den wagen te bevrijden. Een koe werd dood aangetroffen terwijl de andere dieren allerlei kwetsuren hadden opgeloopen. Het voetbaldrama te Blokzijl. Een veldwachter aangeklaagd. Een tweetal bezoekers van den nu beruch- ten voetbalwedstrijd te Blokzijl, n.l. H. Rlinkert en B. Oosten, hebben, aldus „Het Volk", bij den officier van justitie te Zwolle een aanklacht ingediend tegen den gemeente veldwachter te Blokzijl, J. H De eerste beschuldigt den veldwachter er van, dat hij hem, toen hij, zonder eenigerlei dreigende houding aan te nemen en met do bedoeling op kalmte aan te dringen het voetbalterrein betrad,, met een klaarblijke lijk vlijmscherp geslepen sabel een slag over den rechterwang ontving, waardoor deze van het jukbeen tot den mond werd opengereten. De tweede, die uit nieuwsgierigheid het voetbalterrein waa opgeloopSr, L •tand toe te aten. beschuldigt den veldwaeh- ter ervan, dat deze, onder de bedreiging: „Ik sla je dood", hem een slag toediende op den linkerarm, met het gevolg, dat door zijn kleeren heen de arm zeer ernstig verwond werd door het doorslaan van een pees en het raken van een kleine slagader, terwijl zelfs liet gebeente gedeeltelijk versplinterd werd. Een tweetal getuigen wordjt in helj request aan den officier genoemd, bereid én in staat de beschuldigingen te bevestigen. Volgens de Telegraaf is de gemeente-veld wachter Hoedemaker spoorloos verdwenen. Zy konden niet buiten elkaar En toch maakten ze altijd ruzie! De gebroeders D'„ van wie de een, de 42-jarige K. D., in de Isaac Hubertatraat te Rotterdam woont, hebben sedert jaar en dag ruzie met elkaar. Desondanks zoeken zij el kaar geregeld op. lederen Zaterdagavond komen zij bij elkaar en iederen Zaterdag avond maken zij ruzie, aldus de „N. R. Ct." De vorige week heeft K. D. een been gebro ken. Hij iag Zaterdagavond thuis, met het pas gezette been in een gipsverband. Toen zijn broer op visite kwam en er weer ruzie ontstond heeft deze hem tegen dey grond gegooid, waardoor liet been opnieuw is ge broken K. D. is in het ziekenhuis aan den bergweg opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. Inbrekers aangehouden. De goede loupe en het verraderlijke stof. In den nacht van Zondag op Maandag werd ten huize van den groentehandelaar Dames aan den Wirdununerdijk te Leeuwar den naar het „Hbld" meldt, ingebroken. Men |iad zich aan den zijkant van t huis, door een luik op te lichten en, in den kelder gekomen, door een deur uit de scharnieren te nemen, toegang tot' den winkel versahaft. Een geldkist met f 600 aflii geld en f 700 aan zakenbons werd buitgemaakt. Maandag in den loop van den dag hield de politie ten 21-jarigen knecht van den be stolene aan, doch deze ontkende. Den fun- geerend commissaris van politie Hombrink was het opgevallen, dat de rechercheurs na hun onderzoek in den kelder als 't ware on eer spinrage» en onder vuil zaten. De heer Hombrink beschikt over een prima vecher- che-loupe; hij liet de Zondagsche kleeren van den jongeman van huis halen en toen werd het vuil eens goed bekeken en verge leken met het vuil, dat de politiemannen nog óp hun kleeren padden. De overeen komst was opvallend. Aanvankelijk bleef de aangehoudene ontkennen, doch in den loop van den dag volgden een bekentenis en bo vendien andere waardevolle gegevens. Het ïesultaat was toen, dat het gestoltae op de vliering in de ouderlijke woning werd ge vonden en dat een medeplichtige, die op den uitkijk had gestaan kon worden aangehou den. Rooie Dirks woning geslecht. ï>e ruïne van Het Roth. 1 Woensdag hebben volgens een mededee- ling van de directie van de N V. NederI: Chamottofabrieken te Gelder malsen de sta kers het woonhuis van een werkwilligen ar beider met den grond gelijk gemaakt, bij welke vernieling een paar honderd man aan wezig zouden zijn geweest. En eenige dagen later meldde Het Volk, dat de stakers hot huis niet hadden afgebroken. In het relaas van dit blad ontbrak evenwel de oplossing van het gevalwas er inderdaad een huis afgebroken, en, zoo ja, wie waren dan de daders? Het Hlb. heeft nu ter plaatse een onder zoek ingesteld en deelt mede, in een uitvoe rig relaas, dat het woonhuis is afgebroken door de buurtbewoners, die in overgroote meerderheid tot de stakers aan de Chainotte- fabrieken behooren. De stakingeleiding staat buiten het geval, maar er ie geen stoker of hij geeft toe, dat 't steeds hem onbekende kornuiten waren diexmet buurtvrienden het karweitje hebben opgeknapt. Doch niemand en iedereen is er bij geweest. Er wordt geen naam genoemd. Niemand weet wie t gedaan heeft. Iedereen in de buurt vertelt, dat-ie juist toen 't gebeurde binnen wu». Maar evengoed waa iedereen er bij En poli'ie stuit bij haar onderzoek op' een gesloten muur, waarin tot nu toe geen bres te schieten was en de hoofddaders Weven en blijven zeker voorloopig nog onbekend. t Is de woning van don werkwillige D. van Varaeveld, bijgenaamd „Rooie Dirk" welke vernield ie. Zij ligt de wijk der ar- eidershuizen Het Roth op 20 minuten van ie kom van Geldermalsen, temidden van kleine lenderijgn en nabij kleine en groote boomgaarden. Van Varseveld had zijn huisje verhuurd aan den staker Van Ooyan, die er met zijn gezin woonde. 26 October kwam de zoon van Van Varseveld bij de directie van de Chainotte rfiededeelen: ,ons huis wordt afgebroken, dat hebben de stakers aan m'n moeder gezegd". De majoor-rijksveldwachter werd gewaarschuwd en zou laten patrouil- letren. Woensdag trok Van Ooyen, die dus nog m Van Var»ve)d'8 hdïsje woonde, naar den deurwaarder, olie al, gemaehtogde van den hmseigenoar optrad, eu zeide tot hem: k kom je hier de aatste huur brengen, ik erTorZSnffi huis" ik un VwV n deurwaarder deelde dit hj mede 60 v°ogde er aan toe, dat hv een keeper voor het huisje wist. „Goed" zeide van V., „ik wil 't vpi-w,^ j *i 1'I verkoopen„ anders oreken ze t toch maar af «X ti°Phui:?™ud- verlaten °2X vermoedelijk na afspraak met zijp kornuiten' verhei hij denzelfden Woeiid J nog dien «'een middag tussohen vijf uui en half zeven, toen de geheele poli- tiemacht op de been wa« om de vier auto- bussen met werkwilligen naar het station en naar de dorpen in de omgeving te bege leiden, liep de bevolking van Het Roth te hoop. Reeksen postten stonden rechts an links op den uitkijk of er eventueel ook een patrouille naderde. De halfsteens voorwsnd van het vrij primitieve huis van Van Varse- veld werd met vereende krachten ingedrukt waardoor natuurlijk binten en kap vanzelf omlaag kwamen, waarna de algeheele vernie ling niet zwaar meer viel. Beneden aan den dijk stond het huiaje, slechte een klein deel van den gevel en het dak staken boven den dijk uit. Nu zijn er nog slechts een hoop puin, planken en steenen en een brok fun dament te zien. De nachttreinen. Gisternacht zijn de reizigers voor het eerst in de gelegenheid geweest niet alleen van Amsterdam en Rotterdam naar Groningen en Maastricht te reizen, maar ook in omge- keerde richting, terwijl er daarenboven de mogelijkheid was om op enkele tusRchensta- 'tions uit- en in- te stappen. In Groningen stapten 3, in Maastricht 2 passagiers in voor do tusechenstations. Tegen 3 uur in den nacht arriveerde te Amsterdam de nacht trein met 6 passagiers. Een van hen was danig uit zijn humeur, dat hij niet dadelijk naar Leiden kon doorreizen en zocht zijn troost tot den eersten trein... op l\pt politie bureau. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 6.15 Harmonicamuziek. 7.20 Lezing. 7.45 Toespraak., 800 Uurtje voor de transportarbeidere 9.00 Concert. 10.00 V.A.R.A.-orkest. V 11.00—12 .CD Gramofoonplaten. Huizen 6 00 Uurtje voor de landbouwers. 6.45 Halfuurtje voor de rijpere jeugd, 7.15 Cursus electrotechniek 8.00 Viering 24c Dies nntalis afd. Utrecht Soc. Stud. Ref. 10.10-11.30 Gramofoonplaten. D a ven t ry 5.05 Oïgelconcert. 7.00 Pianomuziek. 8.20 Concert Queens Hall Londen. 10.40 en 11.35 tot 12.20 Dansmuziek. ONDERWIJS. Het ondersteuningsfonds van het N.O.G. By het gouden jubileum. Het Ondersteuningsfonds van het Neder- landscii Onderwijzers Genootschap, steun verleenende aan alle daarvoor in aanmerking komende onderwijskrachten bij het open baar en bijzonder lager onderwijs, zal 20 December zijn 50-jarig jubileum vierén. Er heeft zich een comité gevormd, dat de poging van het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Genootschap tót versterking van het Vaste Fonds wil steunen. Daarin hebben o.m. zitting: mr. J. Terpstra, minister van onderwijs en W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, eere-voorzittereL. 0. T. Bigot, prof. R Casimir, prof. dr. J. H. Gunning Wzn., mevr. J. Jelgerhuis Swil- dens, mr. J. P. Jolles,, jhr. mr. dr. W. D. de Jonge, Th. M. Ketelaar, prof. dr. Ph. Kohn8tamm, K. ter Laan, P. Laban, J. C. Eigtvoet, dr. G. Nijhoff, mr. P. J. Oud, E. Polak, A. Rienks, mr. I'. Rink, mr. H. Smeenge, J. Stamperius, dr .J. Th. de Vis ser. dr. A. van Voorthuijsen en C§ A. Zei- x elder. RECHTZAKEN. Da Rechtbank te Rotterdam heeft veroor deeld J, d J. 21 jaar en G. J. 27 jaar, bei den te Waddinveen, thans gedetineerd, we gens poging tot afpersing en bedreiging met doodslag zij hadden op den avond van 31 Augustus den motorrijder D. B. Vergust op den openbaren weg aangehouden en van hem, onder voorgeven, dat hij hun rijwielen had stukgereden, schadevergoeding geëischt, waarbij zij, toen Vergunst niet aunstonds aan hun eisclx wilde voldoen, gedreigd luid den hem kapot te maken ieder tot 1 jaar gevangenisstraf. Verkrachting. Zes jaar gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde F. B. 39 jaar, koopman, gedetineerd, wegens verkriohting van een meisje dat hij in Zevenhuizen op een landweg van d© fiets had geworpen, tot 6 jaar gevangenisstraf. OOST-lNDIë. Malaise in de suikerindustrie. Het „Soer. Hbld." verneemt uit Solo, dat het Dezentje-eoncern (de suikerfabriek Djoengkare enz.) per 1 November het ge heele personeel, groot en klein, ontsloeg. Het blad verneemt, dat het concern, teneinde broodeloosheid te voorkomen, de gelegenheid openstelt om het personeel weder in dienst to nemen, doch met een salarisvermindering van 25 pCt. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 5 Nov. Hoogste stond 760.0 te Zurich en Dyon. Laagste stand 737.9 te Valencia Verwachting: Matige tot kraphtyge, tijde lijk stormachtige zuid-oostelijke later naar west oploopende wind. Betrokken met regen. Aanvankelijk veel zachter. STADSNIEUWS. GOUiDA 5 Nov. 1930. De St. Nicolaasmarkt. •--ia JfcK 'H offi^ele liv öhS W de&ldeff wij reeds mede, dat de St. Nfcoteasmairkt onder gwote belangstelling door burgemeester Caariandt officieei is geopend. Onder de aanwezigen waren o.m. burge meester en mevrouw Gaarlandt, de wethou ders Donker, Koemans en Sanders, de ge meente-secretaris de heer Pot, commissaris van politie de heer Bentheux. de directeuren van Gemeente Werken en Reinigingsdienst, kapelaan W. C. C. M. van Alphen, geeetelyk adviseur van de Hanze, en de vertegenwoor digers van de reeds genoemde vereenypiai- gen. Een welkomstwoord van de Presi dente Mevr. Riesz. Allereerst voerde het woord Mevr. Riesz —Noothoven van Goor, presidente van de Contact-commissie. Spr. heette aLle aanwezigen welkorr, in het bijzonder burgemeester Gaarlandt en mevrouw Gaarlandt, die ook hier weer door hun tegenwoordigheid van hun belangstel ling blijk geven, en ook de andere autori teiten. Deze tweede St, Nicolaasmarkt is, zoo zei Mevr. Riesz vooral door het initiatief van onzen volyverigen .=ecretaris de heer Ha.ge- dorn, tot stand gekomen, en het is natuur- ly'ik de middenstand die hier een krachtige* steun aan moet geven. Spr. betreurde het dat alle pogingen om een aardige stanid voor kinderspeelgoed te krygen gefaald hebben. Spr. hoopte dat de winkeliers die de moed, de lust en de kracht hebben gehad, de stands, waaronder schitterende, in een paar dagen op te zetten, voor hun moeite zullen worden beloond. Zy hebben getoond, dat zy alles willen 'doen om het publiek te laten zien, dat in Gouda heel goed gekocht kan worden, en wanneer we rondloopen, zulien we zeker zeggen, we kunnen in onze stad uitstekend slagen. Spr. wenscht de winkeliers alle goeds toe. Zy hoopt, dat zy voor hun energie beloonü zullen worden en het contact tusschen koo- pers en winkeliers zal verstevigen. Daarna verzocht Mevr. 'Riesz den burge meester de Markt officieel te openen. De opening door Burgemeester Gaarlandt. Burgemeester Gaarlandt zegt met genoe gen deze St. Nicolaasmarkt te openen, te meer daar de aanwezigheid van de wethou ders de belangstelling van het gemeente bestuur bewijst. Het jaar 1930 eindigt niet gunstig voor ons land. Nu mag het een troost zy n, dat, de toestand in andere landen niet gunstiger is. de neers'ag en terugslag op ons particuliere leven is er niet minder om. Aan den vooravond van het St. Nicolaas- feest, het feest van' geven, zult ge zeggen, velen hébben hièt te 'geven. Er zyn echtef spaarpotjes, en wanneer die er zjjn dan zullen de huisvrouwen, want dat zyn meest al de eigenaressen ervan, er zeker op uit gaan om to koopen. Spr. noemt contact-commissie een geluk kige naam voor een gelukkige gedachte. Spr. hoopt dan ook, dat de markt veel suc ces zat opleveren en dat het contact ver groot zal worden, daair deze dag dan voor Mevr. Riesz en den secretaris een gelukkige is. Spr. sprak over de moeilijke tyden waar in we leven, en waarin we ons moeten aan eensluiten, daar verdeeldheid nooit noodlot- tiger is, dan in ongunstige ty'den. We moeten vertrouwen hebben in ons zelf en vooral in onze stad; we moeten de wil hebben geen verschilpunten te zoeken, de wil ons Gouwenaars te voelen. Met de hoop, dat daarin het teeken van deze St. Nicolaasmarkt moge staan, opent spr. de markt. De heer Rietveld aan het woord. De heer Rietveld sprak namens de Middenstandscentrale een woord van dunk tot de contact-commissie, die met heel veel moeite dit jaar een St. Nicolaasmarkt heeft weten te organiseeren. Waar nu deze com missie dat voor de tweede keer heeft kunnen doen, is dit voor spr. ©en schitterende over winning. Spr. hoopt dat alle reeds uitgesproken wensohen in vervulling zullen gaan, er. hoopt dat de resultaten van deze St. Niico- laasryarkt weer even gunstig zullen zijn als die van de vorige. Spr. dankt nogmaals de commissie, en vooral mevrouw Riesz, die de kunst verstaat de menschen byeen te brengen en te houden. Spr. huldigde mevrouw Riesz, namens de Middenstandscentrale met een fraai bouquet, aan welke huldiging de aanwezigen met luid applaus deelnamen. Mevr. Riesz dankte burgemeester Gaarlandt en de heer Rietveld voor hun woorden, en de Middènstandscentrale voor de vriendelijke attentie. Spr. dankte ook alle aanwezigen en zy sprak de hoop urit dat velen de St. Nicolaasmarkt zullen bezoeken, opdat ook nu feen gunstig resultaat zal wor den bereikt De markt. Het doel van de St. Nicolaasmarkt is, mevrouw Riesz zei het in haar rede nog eens met nadrujl, de Goudsche ingezetenen te toonen dat men niet buiten de stad be hoeft te gaan om te koopen. En dat is wer kelijk zoo. Toen wy langs de verschillende zeer ver borgde stands liepen, waar in groote ver scheidenheid de verschillende artikelen in de meest uiteenloopende pryzeh zyn ten toongesteld, kregen we den indruk, dat men Gouda ihderdaad uitstekend kan plagen. De verschillende stands. Noemen wy allereerst de buitengewoon mooie stands van de firma A. Quant. Deze zyn waarlijk zeer artistiek en hébben een bijzondere aantrekkingskracht door al de fraaie en smaakvol gegroepeerde artikelen die de aandacht vragen van de N.V. Kon. Plateelbakkerij „Zuid-Holland", de Gero- fatftjeken en de N.V. Glasfabriek Leerdam. Er is een buitengewoon uitgebreide collectie modern kunstaardewerk, waar naast het bekende oude, vooral het nieuwe crème kleurige de bezoekers boeit. Dit toch ver langt de moderne mensch; voorwerpen die een eigen vorm hebben, die een eigen sfeer scheppen, door eenvoudige, desondanks voor name lyn en vlakverhoudingen. Dit vinden we in het nieuwe product van de „Zuid- Holland", in de gestyleerde mensch- en dier figuren, die in bijna verstarde vormen be- tooveren door harmonie van vorm en kleur, en die toch tintelen van esprit en gratie. Slechts kunstenaars zyn in staat op deze wijze, in zulke intensiteit uiting te geven van wat zy voelen. En daarom, omdat hier kunstenaars arbeiden, zyn deze beelden zoo aantrekkelijk en vormen zij een kostbaar bezit. Wy merken op, dat de firma Quant in Gouda de alleenverkoop heeft van de Kon. Plateelbakkerij „Zuid-Holland". Hetzelfde wat treft in het voorname werk van de Plateelbakkerij „Zuid-Holland" gaat in meer of mindere mate ook op voor het Leerdamsch glaswerk, dat door de firma Quant geëxposeerd wordt. Ook hier vindt men een streven naar de eigen vorm, waar bij men tevens getracht heeft door eigen aardige kleuren, waarin door de vorm veel licht weerkaatst, iets zonnigs en teers te leggen. De Gerostand bicngt naast de 'bekende tafelgarnituren zeer mooie schalen en drijf werk. Alles te zamen is aan deze stands veel schoons te zien. Drie firma's demonstreeren radiotoestel len van drie bekende merken. De heer Th. Tukker is er met zyn Sonora-toestellen. Hij brengt verschillende Sonora-nieuwtjes en de Radio-gramofooncombinatie met elec tromotor. De Fa. Th. A. v. Berkel Zn. vertegenwoordigt de N.S.F. en de N.V. v.h. Erven M. M. van Loon laat de Philips weer klinken, terwyl de beide laatsten tevens een -moderne badkamer-inrichting laten zien. De firma J. F. Busch stelt een schitteren de collectie bontwerken ten toon, die gezien de mode voor den komenden winter, voor de dames zeer belangrijk is. De fa. G. Luyeririk wier etalages op de Kleiweg steeds de aandacht trekken, heeft ook in d© zalen van „Ons Genoegen" een fraaie stand!, waar zeer mooie bloemen en planten een artistiek geheel vormen met mooie kunstvoorwerpen- Van de verschil lende andere stands noe men wy nog die van den heer H. E. de Kok. Deze bevat in keurige selectie 't nieuwste op 't gebied van kantoormachines en practi- sche kantoormeubelen. Behalve de bekende nieuwe Engelsche Iimperialmachine, over de voordeelen waarvan'we reeds eerder schre ven, ziet men er o.a. een zeer handige rekenmachine. .In groote belangstelling zal zich ook de stand van den heer H. P. Herfst verheugen, waar men de bekende Boogaerd's siroop- wefelen kan zien bakken en warm kan eten. Trouwens een proefje krygt men ook by de mooie smaakvolle stand van den heer G. Th. Steenland, van den Kleiweg, waar den bezoekers een Droste flik en een busje cacao wordt aangeboden. Tegenover deze stand trekt een uitge breide collectie heerenkleeding van den heer A. L. J. v. d. Veer de aandacht, terwyl bo vendien eenige nieuwe etalagepoppen, met artistieke caricatuurkoppen opvallen. Tenslotte noemen we nog de stand van den heer A. Verblauw, die een uitgezochte collectie moderne meubelen bevat, waarvan een zeer mooi schrijftafeltje een der mooi ste stukken vormt. Hoewel het weer gisteren slecht was, mocht de St. Nicolaasmarkt zich toch in een druk bezoek verheugefc, zoodat wanneer dit nog wat toeneemt, men zeker weer zal kunnen spreken van succes. Hedenmiddag waren de groote zalen zeer vol, en geen wonder, want St. Nicolaas was in hoogst eigen persoon aanwezig met zyn knecht, die voor ieder kind een geschenk by zich had. We wekken onze lezers nogmaals op de interessante markt te bezoeken, daar deze door de groote verscheidenheid voor ieder iets belangrijks biedt, terwyl bovendien de Contact-commissie en de winkeliers dan door een groot bezoek beloond worden voor hun moeilijk werk dat de organisatie met zich bracht. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op dte Secretarie tor visie is gelegd een verzoek met bijlagen van H. H. vam Straatent, om vergunning tot het uitbreiden der stoomwasschery en het bijplaatsen van. een electromotor van 3 P.K. in het perceel gelegen iBleekerssingel no. 66, kadastraal bekend sectie A No. 4107. Voorts een verzoek met bijlagen van die N.V. ..Interlapin" om vergunning tot het uitbreiden der huidenzoutery en -drogerij door het bijplaatsen van een electromotor van 5 P.K. in het perceel gelegen Ka^ne- melksloot no. 59, kadastraal bekend sectie A No. 5046. Op Dinsdag den 18 November 1930, des namiddags ten 2 ure zal op het Raadhuis gelegenheid zyn om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie -dagen veór dien dag op de Secretarie der Gemeente van dte terzake in gekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Uitvoering Goudsche Tooneel- en Declamatieclub Thalia". De Goudsche Toonteel- en Declamatieclub „Thaüaheeft het voornemen op Zaterdag 22 November in den Schouwburg op te voe ren de klucht in drie bedrijven „Na scheiden verblijden van L. Pe ere rifboon. Van een balkon gevallen. Gisternacht heeft een ernstig ongeluk plaats gehad in het Regentesseplantsoen. De reiziger P. O., die aldaar woonachtig is, ten huize der familie de K., hud het onge luk, terwyl hy op bet balkon stond, en eenige sigaren naar beneden wierp, naar een paar kennissen, zyn evenwicht te verliezen en van het balkon op straat te vallen. Mot een ernstige hoofdwond is hy naar het van Iterson Ziekenhuis overgebracht. Zyn toestand was heden redelijk. Ir. Nugteren met ziekenverlof. Wy vernemen dat Ir. Nugteren, die met 1 Januari den Goudschen Gemeentedienst gaat verlaten en naar Java zal vertrekken, heden is opgenomen in bet Diaconessenhuis te Rotterdam om een maagoperatie te on dergaan. i Aan den heer Nugteren is een maand ziekenverlof verleend. De heer Starrenberg concertdirigent. Naar het Vaderland meldt zal de heer Joh. Starrenberg binnenkort een deel van net eerstkomend concert van Euterpe in den Haag dirigeereau Faillissement opgeheven. Het faillissement van de N.V. Bouwmaatschappij, de sty J. Kool, alhier is opgeheven wegens gebrek aan actief. Ons drinkwater. Blijkens het rapport van Prof, Dr. I.. E. Goester, te Den Haag, van het onderzoek van het water dier Goudsche Waterleiding Mij. is het mangaan nu weder vrijwel geiheel verwijderd. Ook overigens voldoet het wa ter geheel aan de ih de concessie gestelde eischen. Geslaagd voor het bewijs van Voorgeoefendheid Vrijwillige Landstorm. In Gouda: J. Bakker, J. v. Dam, K, v. Essen, A. W. v. d. Graaf, J. A. Helmes, R Prummel, P. Stalenberg, J. N. Treels, J. W. de Vos, P. J. Vermeulen, C. M. Verkley, Th. J. v. Rhyn, J. v. d. Velden, H. W. de Zeeuw, H. v. Zutphen. Ln Gouderak; W. Baas, A. Hailing, W. v. d. Heuvel, J. Terlouw, J. v. d. Bas, M. Kreuk, A. Oudyk, N. W. Steenbergen. In Schoonhoven: P. de Langen, J. Schep, J. H. v. Wijngaarden, G. v. Putten. In Bergambacht: A. Bouter, M. Kok, A. Looren, J. Speksnijder, G. A. Terlouw, T. H v. Vliet, A. Verkerk. In Oudewater: J. Versteeg, M. Th. Booe, A. H. Compier, D. Blonk, J. de Wit. Agentia. 5, 6 en 7 Nov. Soc. Ons Genoegen, Zaal Kunstmin. Sint Nicolaasmarkt. 5 Nov. Cursus E.H.B.O. onder leiding van Dr. Montagne. 6 Nov. 7 Va u. Soc. de Réunie Indische lezing. 6 Nov. 6 uur, Waddinxveem, Gemeenteraad. 7 Nov. 10 uur. Haastrecht, Gemeenteraad. 7 Nov. 7 uur, Café Harmonie. Ledenverga- 8 Nov.,*8 uur, IIoteffi'Kitn. Buitengewone ledenvergadering Roeir en Zeilvereen:- gjng „Gouda". 12 Nov. Jaarvergadering E.H„B.O. 14 Nov., 8 uur. Café Central, Ledenverga dering, Ned. Reisvereeniging afd. Gouda. 15 Nov. 8 uur Nieuwe Schouwburg Uitvoe ring Excelsior 19 Nov. Cursus E.H.B,0. onder leiding van Dr. v. Elk. 21 Nov., 3 uur, Hotel ,4e Zaim". Ver. v. Huisvrouwen. Lezing van Mevr. Emmy v. Lokhorst. 22 Nov., 8 uur, Zaal Convordia. Uitvoering „Thalda". 26 Nov. Dames-cursus E.H.B.O. De apotheek van de Firma Weyer, Gouwe, zal tot en met 7 November, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. I)e intrede van burgemeester Heesen in 'a Gravendeel. De heer C. v Heesen, tot voor kort secre taris dezer gemeente,, heeft Vrijdag j.l. onder groot© belangstelling zijn intrede gedaan als burgemeester van 'a-Gravendeel. Tegenwoordig waren de burgemeeetere van Dordrecht en Boskoop. Hij werd toegespro ken door den loco-burgemeester, den heer G. Visser, het raadslid W. de Zeeuw, alsook door de burgemeesters van Dordrecht en Boskoop, waarna burgemeester Van Heeeeu voor de gelukwenschen dankte. REEUWIJK. De Laud- en Tuinbouw-feeet com missie 1930 hield Woensdagavond in de zaal van den heer Hoogland aan de brug een verga dering. De financieels toestand liet toe, dat Leeloten werd de aandeelen in zijn geheel terug te betalen. Vervolgens werd besloten in een nader te houden vergadering te be sluiten wat te doen met het voordeelig saldo. De prijzen der verloting, gevallen op onver kochte loten, werden onder de commissie leden onderling verkocht. STOLWIJK. Een koe van den landbouwer v. Vi. welke in nood' is geslacht, is voor de consumptie goedgekeurd en ondier toeoicht in het klein verkocht. Donderdagavond half 7 hoopt voor de Evangelisatie voor te gaan Ds. Lefckerker- ker te Delft. Doordat een landbouwer zijn melk ln het klein verkoopt voor 10 cent per liter, heb ben de melkslijters heden de melkprijs met 2 cent per liter verlaagd. WADMNXVEEN. j ln een moddersloot gereden. De boterhandelaar v. d. W. reed met zijn auto, waarin ook zijn vrouw en 2 kinderen gezeten waren, op de Brugweg en moest voor een tegemoetkomende auto uitwijken., By het uithalen kreeg de auto vam v-d. W. een defect aan de stuurinrichting en reed hierdoor in de moddersloot. Zoowel de bestuurder alsmede zyn vrouw en kinderen konden met zeer veel moeite gered worden. Een leelyk ongeval. Een dochter van bakker v. d. L. aan de Noordkade trok een glazen winkeldeur zoo hand dicht dat de ruit in stukken Bprong. waardoor zij ernstig bloedend in het gezicht verwond werd en dokter's hulp moest wor den gebodten. L, SPORT IN WID8TRUDKN. Hoe Groenedijk in het Ned. elftal kwam. Als 't een mop is, is het een goede! Er wordt over de verkiezing van Groe nendijk in liet Nederiandsch elftal een kos telijke mop verteld, eigenlijk te kostelijk om waar te kunnen zijn, aldus lezen wij in „Het Volk". Na afloop van den proefwedatrijd tegen I ulham, vergaderden eenige leden van de befaamde technische commissie in de be stuurskamer op het Sparta-terrein. Natuur lijk leverde de samenstelling van de natio nale ploeg, na den oefenwedstrijd, Voor de hoeren geen enkele moeilijkheid meer op, behalve dan de m ïdden voorplaat©. Van Reenen, de Ajax-mau, .was geblesseerd en dus niet beschikbaar voor den Zwitserscheu toer. Wie moest er dan gekozen worden? Een der gleden van de T. C. moet toen een heel erg helder oogenblik gekregen Hebben. Hij had n.l. een gedeelte van de Züveren- balwedstrijden gezien en o.a. den beroemden wedstrijd van FeijenoÓrd tegen Go Ahead welke de Rotterdammere met 8—1 wormen, en waarin deze een spel hadden ontwikkeld, zooals het in jaren hier niet vertoond was, Het bedoelde lid herinnerde zich ook, dat bij die gelegenheid de middenvoor van Feij- enoord getoond had zeldzame voetbalcapaci teiten te bezitten. Maar hoe die man heette kon hij zich niet meer herinneren. Het commissielid pijnigde zich het moéde hoofd suf, maar de naam wilde hem maar niet te binnen schieten. Dit was echter geen bezwuar, de naam van Feijenoord's midden voor was gemakkelijk te informeexen. Natuurlijk informeerde men niet bij het Feijeuoordbestuur,, dat onmiddellijk de noo- dige inlichtingen had kunnen, verschaffen, neen, men informeerde elders er» geheel in overeenstemming met de waarheid overi gens men vernam dat Feijenoord's mid denvoor Groenendijk heette. Zoo kwam Groenendijk in het Nederland sche elftal, tot verbazing van heel voetbal lend Nederland, tot verbazing van Feijenoord en niet in het minst lot verbazing van Groe nendijk, die het vorige seizoen nog voor het vijfde elftal uitkwam, zelf. Geen der commissieleden heeft geweten, dat in dien fameuzen wedstrijd van Feijen oord tegen Go Ahead Barendregt midden voor om 14 u. 40 te Jaak. Alle» was wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. Het is de eerste maal, dat twee vliegtui gen zich in dezelfde jplaats bevinden. WISSELKOERSEN. 4 Nov. 6 Nov. Londen Officieel. 12.06 12.06% Berly-n 59.18% 59.20 Parijs 9.75 9.75% Brussel 84.68% 34.64% Zwitserland 48.21 35.02% 66.45 jv48.22 "85.02% Kopenhagen 66.47% Stockholm 66.65 66.65 Oslo 66.45 66.47% New York 2.48% 2.487,. Niet-offioieel. Milaan 13.01 13.01 Madrid 27.92% 27.97% Praag 7.37 7.87% Prolongatie 1)4 Beursoverzicht. Een kalm en prijshoudende markt was het hoden. Philips waren iets hoóger evenals Margarine Unies. Aku'e waren vandaag vast, Accoustiekaandeelen weinig veranderd. Ko ninklijken waren vaster evenals rubberaan- deelen. Suikerwaarden verdeeld. Tabakken op peil. Scheepvaart Unies waren luier. Amerikaansehe fondsen onveranderd. De gansche stemming was niet ongunstig in na volging van Berlijn. De Philips liepen en kele procenten op al kon het hoogere peil van hedenmorgen niet behouden blijven. De Accoustiekaandeelen openden in vaste hou ding, maar in het verder verloop ging het a vans weer verloren. Voor Oliewaarden bestond een gunstige tondenz, in de eerste plaats voor Koninklij ken, die een kleine koerswinst behaalden. Tabakken konden zich herstellen van de gisteren geleden verliezen. Op de rubber, markt kwamen de noteeringen hooger te lig gen In sebeepvaartaandeelen ging niet veel om. Ned. Scheepv. Unie werden een kleinig heid lager afgedaan. De Amerikaansehe markt was stil en óver he* geheel waren de koersvariaties geheel onbeteekenend. De Youngleening was ge vraagd en kon eonigszins oploopen LUCHTVAART. De postvluchten naar en van Indië. Twee vliegtuigen te Juak. Het vierde postvliegtuig is gisteren 5 u. 41 van Bagdad vertrokken en om 10 u. 49 te Boesjir geland. Vandaar vertrok het om 12 u 29 en het kwam om 17 u. 45 te Jaak aan. Vandaag gaat de reis van het vierde post vliegtuig verder. Het tweede postvliegtuig op de terugreis' vertrok gisterochtend om 6 u. 20 uit Jodhpur en landde om 9 u. 50 te Karatsji. Vandaar vertrok het om 10 u. 45 en het arriveerde DRAADLOOZE DIENST. De Dormer vlieg boot de Do. X. kruuit over het meer van Constanz. De Doruier-vhegboot de Do X, die heden ie Amsterdam Wordt verwacht, is hedenmor gen te 8 uur 10 uun. uit de hal te Friedricbs- uufen naar buiten gebraent op het meer van Constanz. öedert 10 uur 10 m. kruist de negboot boven het meer. q De LH) X. boven bazel. Op weg naar Amsterdam. BAZEL, 6 Nov. Hedenmorgen verscheen de DU X boven de stad. De vüegboot vloog de loop van den Ryn, om boven de aennen vun het Zwarto Woud te verdwijnen. Twee vliegtuigen, opgestegen van het vliegveld te Bazel, begeleiden de Do X een emdweejm. KARLSRUHE, 5 Nov. De vüegboot lib X vloog te 13.03 over Kehl en bereikte te 13 50 de oostelijk^ voorsteden van Karlsruhe. De vliegboot vloog hoog in de wolkeu en koerste in noordelijke richting. AIANNHE1M, 5 Nov. De Do X vloog te kwart voor 2 over Mannheim en volgde de Rijn. COBLENZ, 5 Nov. De DO X. vloog te half diie over Coble». iu afwachting van de komst der DO X. op Scheiluigwoude. AMmzLRDAAI, 5 Nov. In liet vliegkamp te Öcüellingwoude, „vaar men vrijwel vaaal io Juli op de oui.oiigst van de DO X wacht Atcerschte heu^. „en opgewekte stemming, oaur men thai.» ..^Kerheid had dat 'e werelds grootste vliegboot door de lucht haar weg naar de hooiOa^d zocht. Waar men er op lekende dat uc ......komst niet voor 4 uur zou plaats vindeu. te half twee de bedrijvig heid daar uiierwrd nog niet groot. Luit. van Overeen, geassisteerd door eeu der getrouwen vau hei kamp, bootsman Sey- derveld, eu v ooi to een aparte bezetting van 12 man van de marinekazerne zullen voor de goede gang van zaken zorg dragen. In het buiten IJ nabij het kamp koerste een twee tal booten der poütie, waarvan de bemannm- gen opdracht hadden het vaarwater in elk geval open te houden, opdat een vsilige da ling van de DO X verzekerd zou zyn. De daling zou plaats hebben buiten de strekdam van Dungerdam in de buurt van Pampus. Met een motorboot zal de DO X naar het kamp gesleept worden. De Amsterdamse he politie-autoriteiten hadden speciale maatre gelen getroffen. De toegaagswegeri zijn afge zet Een groot aantal nieuwsgierigen bevond zich reeds vanaf hedenochtend 8 uur op den Dungerdammerdijk, een goede plaats voor een goed overzicht. Admiraal Quant werd in den loop van den middag verwaeht. Herr von Bulow werd eveneens verwacht, den Duitaohen consul- generaal en nog andere autoriteiten. Men houdt er rekening mede dat de DO X te ongeveer half 5 op Schelüngerwoude aan komt. Voor het geval van een lfcnding op de Zuiderzee bij donker, zijn in het kamp vuur pijlen aanwezig. Andere middelen om de juiste positie aan te geven, heeft men hier niet. De eerste piloot, kapt. H. Metz, is van de situatie ie Bchellingwoude volkomen op de hoogte, aangezien hij het kamp reeds ver schillende malen per vliegtuig heeft bezocht Volgens een bericht zal de DO X om 4.1Ó Hoü. tijd ln de marinehaven van Schelling- woude arriveeren. De Do. X op het Buiten-IJ geland. Hedenmiddag te 4.26 uur verscheen de vüegboot de DO. X. boven het vliegkamp Schellingwoude. De vliegboot vloog eenmaal over het vliegkamp heen en ging toen op het buiten IJ landen. Te half vijf is de DO. X veilig neergeko men op het water van het buiten IJ naby den vuurtoren van Durgerdam. Op het oogenblik Ügt dte vüegboot aan den ingang van het buiten IJ en worxit door rnotorbooten van de Marine naar binnen ge- Een opmarsch van boeren in Finland. HtELSINGiFORtS, 5 Nov. Groot opzien heeft in geiieel Finland gebaard een op marsch van boeren in het provinciestadje Forssa in de provincie Tervastland. Gister middag verschenen plotseling voor het poli tiebureau te Forsa meer dan 1(\) auto's met ruim 400 personen erin, die de iüvrijheid- stel'hing eischten van den Zondag j.l. gear resteerden Markula, die beschuldigd wordt van moord op den communist Holm, die in den nacht van 4 Juli werd vermoord. De toestand te Forsa werd dreigend toen den geheelen middag nieuwe auto's met boe ien de stad binnen kwamen, zoodat tegen den avond 800 auto's in Forsa stonden opge steld. Na lange onderhandelingen van den gouverneur c-n de aanvoerders zijn zij ruztig teruggekeerd Een ernstig ongeluk. ROTTERDAM, 5 Nov. Van morgen kwart over negen is de 58-jarige havenarbeider C. C van Putten, wonemie MaasKude 115, aan boord van het zeeschip Mannheim 201, te recht gekomen onder drie balen suiker bij het lossen van het a.s Uthard, de balen waren namelijk plotseling uit de strop ge schoten. De man ia naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Hij had een nek- wervelfractuur bekomen. Het hooge water. Duizenden ponden hooi dry ven in het leewater. AMSTERDAM. 5 Nov. Door het hóoge water van de Zuiderzee tfie hiifh 1 M. boven A. P. steeg, zijn vete polders overstroomd. In- de Oostpolder dryven 100.000 tot 150.000 ponden hooi.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2