ZZt' „MOHINO HOEDEN' LAATSTE BERICHTEN. Beurts uit Amsterdam. Philippus flubsrlns Jacibos Laisber Tot een jukt begrip der zaak wrjst het Had er op, dat bij het Avébé zijn aangeslo ten vijftien coöperatieve aardappelmeelfa brieken; het werd opgericht in November 1919, tfe Sappeiheer. Later werd het overgö- plaatat naar Veendam. Overeenkomatig artikel 11 zijner statuten zijn de leden verplicht, het geproduceerde aardappelmeel binnen een week na de pro ductie ter beschikking te etellen van het Avébé, om via dit lichaam dan verkocht te worden. Onmiddellijk na de oprichting tra den 12 coöp. fabrieken toe en in Maart 1921 novmaals vier, n.l. Altereer, Ooetmoer, Wil- dervonk en Pdkela, terwijl later één fabriek is opgeheven. Buiten het Avébé staan thana nog drie coöp. fabrieken benevena de elf z.g. specu latieve of particuliere fabrieken (Scholten, Meihuizen. Boon, Duintjer Wiikens Meihui zen ét Co., Handel Mij, v. Linge, „de Baan breker", K en J. Wiikens, Meihuizen—Boon, O J. Meier, e. a.). De totale hoeveelheid aardappelen, die door alle fabrieken tezamen in de campagne 1B2B—29 werd verwerkt, bedroeg 1161 roil- lioen kg., n.l. 894 coöperatief en slechts 267 millioen kg. in de particuliere fabrieken. In 1929-30 was het nog veel meer. Het eventueel te verleenen crediet zcu moeten dienen, om de groote meelvoorraden te financieren en de financieele politiek, die aan een onderzoek wordt onderworpen, be- treft de geuite klacht, dat de coöperaties m de goede jaren méér bedacht zijn geweest op hooge uitkeeringen aan hare leden en op uitbreiding, dan op aiaohrijven en het ma ken van reserves, Als middelen, om de crisis voor de Veen koloniën, die voor meer dan de helft op den aardappel drijft, op te heffen zijn genoemd een menggebod voor aardappelmeel bij de broodbereiding (bij K. B. ie deze vermenging reeds toegestaan, doch niet voorgeschreven en da Kamerleden hebben zulk brood reeds in hun koffiekamer kunnen eten), benevens een regepringacrediet Ier financiering van de groote vrijwel onverkoopbare voorraden Het*aëhijnt dus, dat (de regeering hulp in den vfirro van een credit prefereert boven een menggebod. Onze vee-expert naar België. België zal een verbod vragen van markten, doch géén quarantaine in Nederland. Het Hbld verneemt, dat de dirigeerende Inspecteur van den Belgischen Veterinairen Dienst, dr. Benneboog, aan de afgevaardig den van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren heeft verklaard, overtuigd te rijn, dat de invoer van Ned. vee weer spoe dig zal worden toegestaan en wel zoodra overeenstemming zal zijn verkregen over een nieuw invoerreglement. België zal Nederland vragen, den aankoop op de markt te verbieden en alléén uitvoer toe te staan van vee, waarvan onvoorwaar delijk vast staat, dat het afkomstig ia van onbesmette hoeven en dat tijdane het trans port alle mogelijke aanraking met besmet tingshaarden ia vermeden. Met stelligheid verklaarde dr. Eenneboog, dat België géén quarantaine in Nederland za' vragen. Invoerverbod te wachten voor Re- slachte nuchtere kalveren. Tevene deelde hij mede. dat reeds linnen- kort een nieuw Belgisch invoerverbod kan worden tegemoet gezien, n.l. van geslachte nuchtere kalveren. Deze zullen dan voortaan aan de grens levend ter keuring moeten wor den aangeboden en daar moeten worden ge- slacht. De reden hiervan is, dat eenige malen in zendingen geslachte nuchtere kolveren die ren werden aangetroffen, die den natuurlij ken dood bleken te zijn gestorven, doch desniettemin geslacht waren. Uit de bouwbedrijven. Samenwerking tusschen Algemee- nen en R.K. Patroonsbond her steld. - Wijzigingen in de C.A.O. vastgesteld. Met het oog op de onderhandelingen over de vernieuwing der Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst, welke op 1 Maart 1931 afloopt, is de samenwerking tusschen den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Ne derland en den Ned. R.K. Bond van Bouw- patroons hersteld. Door de gezamenlijke patroonsbonden is aan de arbeidersorganisaties medegedeeld, dat zij het bestaande collectief contract niet ongewijzigd wenschen te verlengen. Wel hebben zij zich bereid verklaard voor den tijd van twee 'aar een nieuwe overeenkomst aan te gaan gelijk aan de oude met de na volgende wijzigingen- a Herziening der stakingsclausule, b'. Bij verzuim op R.-K. feestdagen, welke met Zondagen zijn gelijkgesteld, Joodscha Sabbath, nationale- en plaatselijke feestelijk heden worden de n iet-gewerkte uren zonder betaling van overgeld ingehaald. c. Herziening der ziekteregeling in den geest der Wet. d. In niet in de klassenüjst opgenomen plaatsen zonder medewerking van de zijde der patroonshonden geen afzonderlijke col lectieve contracten door de arbeidersorgani satie af te sluiten. e Schrapping der 3A loonklasse en de daarin opgenomen plaatsen wederom in te deelen in de 3e klasse (met 2 cent lager loon). Wederinstelling eener 6e klasse Herziening of opneming van eenige ge meenten in de klassenüjst f. Technische herziening der vaeantierege- üng. e. straffere maatregelen tegen beunha zerij. Ook de gecontracteerde arbeidersorganisa- r» hebben wijzigingen voorgesteld, a. Instelling vaft plaatselijke Comi wolke speciaal totUaak hebben, overtr gen van de bepalingen der overeenkomst te voorkomen of te (toen beëindigen. b. In te voegen tusschen de 3e en 4e klas- ld,° o m. te een klasse 4A met uuxloonen van 58, 48 en 42 cent per uur. c. De navolgende plaatoen in klasse te 'verhoogen: Utrecht en Zaandam van le I klasse naar hoofdklasse, hetgeen beteekent een uurloonverhoogmg van 5 oent. Van de 2e naar de le klasse: Beverwijk, I Veleen. Groningen, Buasum, Delit, Hilver sum eu Wijk aan Zee. Dit beteekent voor de geschoolden 5 oent verhooging, voor de geueienden 8 cent en voor de ongeschoolden 15 cent per uur. Van de 3A klasse naar de 2e klasse Eind- I hoven, Nijmegen en Katwijk, hetgeen neer komt op een uurloonverhoogmg van 6 lot 8 Van de 3e klasse naar de 2e klaese: Hil- 1 legom, Lisse. Noordwijkerhoui, Saesenheim. Bennebroek, Huizen (N -H.) en Helder, wat beteekent een verhooging van 8 lot 10 cent. Van de 3e klasse naar de klasse 3AAmers- j foort Bennekom, Breda, Broek op Langen- dijk.'Castricum, Deventer. Ginneken Gou da, 's-Hertogenboach, Leiderdorp, Ooster beek, Princemhage, Tilburg, Uitgeest, Vugbt en Wageningen. Dit voorstel houdt in een verhooging van 2 cent. Naar de 3e klasse: Nooidwijk, In klaase 4A op te nemen- Alphen a d. Eijn, Bodegraven, Boskoop, Jutphaas, Mid delburg. Stadskanaal, Muaselk anaal, Ter- Apel. Medemblik, Schagen en West-Fnes- land. Dit zou een verhooging van 3 cent Van de 5e klasse naar de 4e klaase: Zuid laren en Bellen Dit ia een verhooging van 4 tot 5 cent. Voorts wordt voorgesteld de klassenlust uit te breiden door opname van die plaat sen, waar wederzijdaohe partijen afdeelm- gen hebben gevestigd. Met het oog op de huidige social^- en eco nomische ontwikkeling en de daaruit voort komende of daarmee samenhangende feiten en verschijnselen, kan aan het vraagstuk van den werktijd actualiteit niet worden ontzegd Men wenscht dan eok de regeling van den werktijd onder de oogeo te zien. Verdere inkrimping van de groep onge schoolden wenschen de werknemers onder het oog te zien. Het leerlingen vraagstuk, meer in het bij zonder de leerlingregeling en de rechtsposi tie van de leerlingen weriseht men eveneens riader te bezien. Eenige wijzigingen in onderling overleg in het Vacantiereglement worden dienstig geacht. De Ned. E.-K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" en de Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond stellen nog voor_kindertoeslog op den I grondslag van fondsvórming. Nieuw rijkswegenplan. Treedt 1 Januari 1932 in werking. De Staatscourant bevat een nieuw Bijks- wegenplan, bestaande nit een staat van de I bestaande en aan te leggen wegen, welke hoofdverbindingen zullen vormen voor het ooorgaand verkeer met motorrijtuigen, met toelichting, een staat van de lengten der bestaande en aan te leggen wegen, welke hoofdverbindingen zullen vormen voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen, n-et provinciale indeeling, en een toelichtende kaart. Het besluit tot vaststelling van Bt plan tieedt in werking 1 Januari 1932. Prof. Dr. C. Eykman t- Op 72-jarigen leeftijd overleden. Na een ongesteldheid Van ongeveer een weck is te Utrecht overleden Prof. Dr. L. Eijkman, oud-hoogleeraar in de geneeskun de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij ia 72 jaar geworden, 11 Aug. 1858 te Nijkerk geboren bezocht hij de H.B.8. 4-j. c. met een afdeeling voor Latijn en Grieksch te Zaandam en werd in 1875, tegelijk metStraub en Zwaardemaker, militair med. student te Amsterdam, waar hij van 1878 tot 1881 as sistent werd in physiologie bij prof. Plase. Twee jaren later promoveerde hij op proef schrift: Over polarisatie in de zenuwen. Als officier van gezondheid ging hij nu naar Indië, vanwaar hij spoedig wegens gezond heidsredenen repatrieerde Van zijn verlof tijd maakte hij gebruik óm le Amsterdam onder prof. Forster en te Berlijn onder prof. Rob. Koch onderzoekingen te doen op het gebied der experimenteele bacteriologie. Daar kwam hij toevallig in aanraking met Winkler en Pekelharing, die een studiereis over de beri-beri in Indië moesten maken en zich in Berlijn equipeerden. Na een jaar was de reis afgeloopen en Eykman bleef te Batavia achter als directeur van het Labo ratorium voor Baeteriologische anatomie. In 1896 ging Eykman wegens ziekte naar Europa en begon zijn bloedonderzoekingen in het laboratorium van prof. Place te Am- sterdam. Zijn functiën van directeur van het Botanische laboratorium, tevens van de t Stovia te Weltevreden (voor welke hij een J paar leerboeken voor paysiologie en organ, i chemie sohreef) en van correspondeerend lid der Kon Akademie van Wetenschappen legde hij neder Lij zijn benoeming tot hoog- leeraar te Utrecht voor Hygiëne, Med. Po- litie en Gerechtelijke geneeskunde op 5 Aug. 1898, als opvolger van prof. Overbeek de I Meyere. 1 October 1898 hield hij zijn inaugureele rede over gezondheid en ziekte in heete ge- weeten. I Als hoogleeraar heeft hij zijn vitamine- onderzoek voortgezet. Werden een leer zon der eind, liet hij zich eens uit. En veel bac teriologische arbeid: methodisch onderzoek van drinkwater, als 't faecaal verontreinigd is door afval en smetstoffen. Door een gistingsproef hij 46 gr, heeft hij een methode ontdekt om een colinaeil aan( te toonen. Zoo werd hij voorlooper van I d'Hérelle met zijn bacteriopbaag De kroon op het werk is in 1929 gezet. I Toen is de Nobelprijs voor geneeskunde ver deeld tusschen prof. Eykman en prof. Hop kins te Cambridge. Eykinan kreeg deze on derscheiding wegens zijn ontdekking van de vitaminen - een ontdekking, welker waarde voor de menschheid nog steeds grooter blij ken zal en welke zijn naam zal doen voort- Is ven. GEMENGDE BERICHTEN. De Maaa gevallen. De Maaa bij Maastricht ia sedert Woens dag., „.gen 4 c.M. gevallen. vier uur Woenedagmiddag was 3.48 M. Bel gië meldt val. Men verwacht, dat men den Met 'n revolver op avontuur Jeugdig slachtoffer van i Een gedeelte van het dorp Heugem staat ,nder water. De meltschen hebben hun vee veiligheid gebracht naar hooger gelegen De dorpen limine! Borgharen Itteren, en t de gehuchten onder Stein Hebben veel van het water te lijden. Veel late gewassen, zoo- sis bieten, wortelen, kool en knollen, xijn verloren, doordat het water de landen "heelt overstroomd. De postboden en courantenbe zorgers moeten groote omwegen maken om, de menwhen te bereiken. Op enkele plaat sen wordt dan ook van roeibootjea gebrutx gemaakt Bij de sluis aan „de Donck" bij Boermond steeg het water het laatste etmaal van 17.68 M, N.A.P. op 18.36 M. N.A.P. Op verscheidene plaatsen moest het in de wei loopende vee met booten worden weg- gehaald. Uit Grave wordt nog gemeld: Door het onderloopen van uiterwaarden, kuilen en gaten is de was van de Maas voor I deze gemeente tijdelijk minder sterk, n.l. pl.m. 1 c.M. per uur. Bijna zijn thans ook de hoogst gelegen uiterwaarden onder water. De peilschaal wijst thans 10.12 M N.A.P. aan. Bedreiging met een revolver. De woning binnengedrongen, toen de dienstbode alleen thuis waB. Kistje met ruim 1100 gestolen. I Dezer dagen werd; volgens een inedetke- I ühg van den burgemeester van de Bilt aan I het „Centr.", des avonds omstreeks 9 uur, terwijl alleen de Duitsche dienstbode thuis I was, aan een villa, aldaar (Bilthoveii) aan de deur gebeld door een onbekenden, als I l-.eer gekleeden man, die voorgaf, dat bij een I pakje aan mijnheer (den bewoner) had af te I geven. I De dienstbode zeide hem: „Mijnheer is I niet thuis", waarop de onbekende ant- I v-oordde„O, dat is niets, doe de deur maar I «»pen, ik heb enkel het pakje maar af te I geven". I De dienstbode, geen kwaad #ermoedende, I deed de deur open, waar<qjg£ onbekende, I wat niet de bedoeling van de dienstbode was, I naar binnen drong, waarbij bleek, cat hij I niet in het bezit was van een pakje, doch I van een revolver, die hij op haar gericht hield, baai toevoegende; „Niet schreeuwen, doe liet licht uit en'wijs mij de plaats, waar het geld ligt". De dienstbode zeidè: „Ik wefet niet, waar liet geld ligt", doch de man hield aan, hem di'. te zeggen, waarop de dienstbode nog maals zeide: „Ik weèt het niet Daarop dwong de onbekende de dienst bode, die zeer angstife was, hem de ilaspha- j u.er te wijzen, watlkij in haar angst tl.-ed en waarvoor zij naar boven moest, op den voet gevolgrf door den onbekende Eenmaal met de dienstbode boven, ont stond nog een kleine worsteling. Op de slaapkamer stond een ijzeren geld kistje, dat gesloten was en o.m. bevatte een. bedrag (aan bankbüjetten van f 60, f 40, f 25 en f 10) f 1145 of f 1150, benevens 3 Hollandsche paspoorten, ten name van mijn- i heer, mevrouw en de dochter des huizes, 1 alsmede een Duitsph paspoort, ten name van de dienstbode, j Ernstige misdaad te Nieuw-Borgvliet. Pasgeboren kind onder een hoop steenkolen gevonden. De ver- Maandagavond werd door de politie een onderzoek ingesteld in verband met loopen de geruchten, naar het vdhnoedelijk ver donkeremanen van een pas geboren kind in het gezin v H. in de Dorpsstraat te Nieuw- Borgvliet. In verband hiermede was de 22-jange dochter A. v. H. door de politie rocos aes middags uit haar dienst opgehaald. Do?r de politie werd aanvankelijk onder toezicht van den commissaris en inspecteur in den tuin gezocht en word deze vrijwel geheel omgewoeld. Op aanwijzing der verdachte doenter werd daarop de in het schuurtje geborgen kolen- hoop omgezet eh werd daaronder het lijkje van een pasgeboren kindje gevonden* dat daar reeds ongeveer 8 dagen verborgen moet hebben gelegen. Het lijkje werd door de politie in beslag genomen, terwijl de verdacht.} door dr. Flck, welke mede bij het onderzoek aanwezig was, in de auto onder politie geleide naar het gasthuis te Bergen op Zoom werd ver voet d ter verpleging en nader onderzoek. Het verschrikkelijk geval bracht begrijpe lijkerwijze heel wat opschudding in het stil le dorpje teweeg. (D. v. N.-B.). I Vee uit de weide ontvreemd. J Te Swalmen werden gisternacht ten na- deele van den landbouwer N., drie runderen uit de weide ontvreemd. Ernstig ongeluk op den Vijverberg in Den Haag. Gistermiddag ïb op den Vijverberg een ernstig ongeluk gebeurd Verhuizers van de firma Batenburg waren bij het flatgebouw aldaar bezig meubelen In te laden door mid del van een takel, die aan een blok op 20 c.M. hoogte met een haak was bevestigd. De haak brak, waardoor de 30-jarige ver huizer C. Th. v. d. B.' Uit de Bloemfontein- straat het blok van den takol op het hoofd kreeg. Met een zeer ernstige schedelbreuk is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De man is later op den avond overleden. Bij een door het Bouw- en Woningtoe zicht ingesteld onderzoek is gebleken, dat in den haak een oude breuk zat, die even wel van buiten niet zichtbaar was. Aan de Belgische grens te Nispen is Maan dag door de politie een 16-jarige knaap aan gehouden, die met avontuurlijke plannen in het hoofd de ouderlijke woning te Rotter dam was ontvlucht en op reis was naar. ja waarheen, wist hij voorloopig zelf nog niet, maar als hij eenmaal buiten het va derland was. zou de rest vanzelf wel vol- fe<?Het bleek dat de jonge heer V. de H. van Rotterdam de reis per trein moet hebben ge maakt tot Roosendaal, van waar hij verder te voet naar België wilde gaan, in de veron derstelling dat hij gemakkelijker te voet dan per trein de grenscontrole zou kunnen paan-eren, wélk vertrouwen hij nu wel zal hebben prijs gegeven. I Tot zöover wijst alles nog op een wel meer voorkomend geval van avontuurlijke neigin gen. Maar bij dezen knaap bleek, dat zij* aspiraties vermoedelijk het gevolg van veelvuldig bioscoop bezoek of van het lezen van dwaze detectjve-romanp nog verder in een kwade richting gingen. Bij fouillce- ring vond de politie n.l .een''zesschots revol ver op den knaap, geladen en wel om zoo maar dadelijk als een Wild-West boy om I zich heen te kunnen schieten, terwijl hij i voorts nog van een collectie reserve-patro- I non was voorzien. Bovendien was de knaap in het bezit van een bedrag aan geld, zoo dat hij voorloopig ip zijn onderhoud kon voorzien. Nu werd hij door de politie van die zor gen ontheven die haar zorgen ook uitstrekte over het vuurwapen met bijhoorigheden en het geld. Na den nacht op bet politie-bureau veilig te hebben doorgebracht, is de jeugdige avon turier ónder politiegeleide naar Rotterdam overgebracht, nadat eerst proces-verbaal wegens het dragen yon verboden wapenen Wa« opgemaakt. In Rotterdam is hij aan de politie aldaar uitgeleverd, die hem naar moeder's pappot heeft teruggebracht. LUCHTVAART. De Do. X. te Amsterdam Een voorspoedige reis. Van dr 1 grens naar Schellingwoude in een uur, Grootebelangstelling te Schellingwoude. Zooals wij reeds mededeelden is gistermid dag de grootste vliegboot ter wereld, de Do X, om vijf minuten voor half vijf boven 1 Schellingwoude verschenen on vijf minuten I latei nabij den ljfchtopstand van hef Buiten IJ bij Durgerdam op het water neergestre ken. I Van Arnhem heeft de Do X niet, zooals oorspronkelijk in het voornemen lag, de ri vier naar Rotterdam gevolgd om vervolgens langs de kust naar IJmuideu te vliegen en over het Noordzeekanaal Amsterdam te be reiken, doch onmiddellijk naar het Noord westen koers gezet. De vliegboot volgde* de spoorlijn en vloog over Ede en het Gooi naar Schellingwoude. De belangstelling in Amsterdam. Het was in den namiddag te Arfisterdam bekend geworden, dat de Do X tusschen vier uur en half vijf in Schellingwoude ver wacht werd. Op de daken en op straat had den duizenden zich opgesteld om het ge vaarte te zien nasseeren Slechts weinigen hebben de Do X evenwel gezien. Tegen de verwachting in kwam h|et toestel niet boven de stad, doch bleef ten Oosten daarvan, on middellijk koere zettend naar het vliegkamp Schellingwoude. Slechts zij, die aan den Oostkant der stad wonen, hebben de aankomst van de Do X nabij de hoofdstad gezien. In de omgeving van het Marinevliegkamp Schellingwoude was hét echter zeer druk. Reeds vroeg in den ochtend waren velen, nadat Dinsdag definitief was bericht, dat de vliegboot Woensdag naar Amsterdam zou vertrekken, naar de omgeving van het vlieg kamp gegaan. Het vliegkamp Schellingwou de ligt in het Buiten-IJ, buiten de Oranje sluizen en aan den Noordkant van het wa ter heeft men van denDurgerdammerdijk een goed overzicht. Op dezen dijk werd het I dan ook in den* loop van den dag steeds drukker. De havenbootjes naar Schelling- 1 woude hadden vooral in den middag een I druk vervoer, terwijl velen zich per auto I naar Schellingwoude begaven. Vooral in de I middaguren werden door de Oranjesluizen I vele kleine motorbootjes geschut De Do. X. in 't zicht. Op het vliegkamp waren intueschen tal van autoriteiten aangekomen. Onder hen I bevonden zich de heeren Adolf Burgerhout, 1 gedelegeerd commissaris van Aviolanda te I l'apendrecht; vioe-admiraal Quant, stelling- I commandant te Den Helder, in gezelschap van zijn adjudant, luitenant ter zee Hetter- schy. Het was ongeveer kwart over vier, toen heel in de verte, over Pampus een liggend streepje in een grauwe wolk zichtbuar werd, dat allengs grooter werd* terwijl een grom- ïuend geluid merkbaar werd. Het kwam iiader en nader en het „ding" werd in dien tussclientijd grooter en grooter, het was in derdaad de verwachte vogel. De vormen welf den hoe langer hoe beter te onderscheiden, je zag onder den geweldigen vleugel het scherp geteekende profiel van de boot en daar bovenop, heel hoog als een fijne kam nog, de mOtorgondels. Als een fijn silhouet teekende de Do X zich af tegen den wazigen hemel. Werd grooter on grooter, het geluid van de moto ren zwol aan tot een geweldig gedonder, de patrijspoorten kwamen te zien en de reuzen- lettere onder tegen den vleugelD 1929. Daar vloog dan dat wonderding, waarvan wij zoo veel gelezen hadden, bovert de hoofden der toeschouwers Majestueus, machtig, machti ger dan iets wat hier ooit in da lucht gettói was Bovenal schooner tevene. Na een enkelen draai over het buiten IJ, een cirkelvluchtje om precies de plaate van landen te bepalen, kwam de Do X weet uit i het Oosten aanzetten Hoog boven <fën in itio- gang van het IJ. En daar ging de boot lang. zaam zakkend naar het water, afglijdend in een prachtig tempo, keurig recht op groot- scheepsch vaarwater aan. Bn even slechts beroerde het alankè schfp het waterópper- «ri-rg vlak, het wipte toen als het ware iets up en stuk toen keurig den boeg in de onbewogen oppervlakte Een enkele geweldige boeggolf, even wat gekabbel, en de reus lag stil, een echte boot nu. Een boot met reuzenvleugels. maar overigens precies een schip. En uit de bestuurders cockpit stapte iemand naar bui ten, op dek: de eerste stuurman, klaar op dc voorplecht' Uit het mangat achteruit kropen na el- kaar een paar van de bemanning met een vlaggestok, die schielijk werd vastgesjord en even later werd daaraan de Duitsche vlag voorgehesclien. Als de staari van een walvisch steken de achter-stuurvlakken hoog boven het water uit. Deze vormen de stuurinrichting \oor de luchtreis, want in het water zien wij nog een klein roertje als van een schip, dat nu eens r.aar bak-, dan naar stuurboord uit gedraald Slechts een paar propellers werkten nog, als de vliegboot met geringe snelheid in de richting van des vliegloods „taxiet" zooals het in de vliegwereld wordt genoemd. Nu kwam de beurt aan de marine. Van de Coehoorn werd heel handig een vanglijn opgegooid, waaraan de eigen tros van liet vliegschip werd binnengehaald en op de bet ting werd gezet. Dat was het oogenblik waar op de commandant van de Do X het tijd achtte om alle motoren af te zetten. En zoo, getrokken door de sleepboot van de marine en vergezeld door al die stampvolle motor booten. werd de vliegboot langzaam aan verhaald naar de boei, waar intussohen de marine alles geprepareerd had. Het vast maken vorderde niet veel tijd, zoodat nog voor vijf uur het gevaarte voor anker lag. Ter verwelkoming begaven zich verschil lende autoriteiten aan boord, o.a. vice-ad- miraal Quant, namens de Nederlandsche Marine, die den commandant van de Do X verwelkomde; de Duitpche consul Von Bü- low, de heer Boogert ^namens de afdeeling Handelainrichtingen en de heer Van de Poll, havenmeester namens B. en W. Van Am sterdam. Nadat aan boord de noodige maatregelen waren genomen voor veilige mering van tie Do X, hebben officieren en bemanning zich aan land hegeven. De secretaris van dr. Dornier, dr Tilgen- kamp, deelde mede, dat de tocht zeer gun- I stig verloopen was. De motoren hebben I prachtig geloopen, en slechts was even iets I defect met de radio-installatie. Om 4.30 uur passeerden wij, zoo zeide de heer Telgenkamp, bij Lobith de Nederland sche grens, zoodat wij ongeveer in één uur van de grens naar Schellingwoude zijn ge vlogen. De Do X zette direct koers naar Nij kerk en dit stuk was, wat het zicht betreft, wel zeer slecht. Plotseling doemde de Zui derzee op onder een schitterende lucht en de bemanning was buitengewoon enthousiast, toen zij vpor het eerst zout water onder «eh kreeg. Wij vlogen regelrecht naar Schelling woude. Ergerlijk optreden van een persfotograaf. Owtennidldag bij de aankomst van de Do X hebben op het water eenige incidenten plaats gehad. De motorbooten met belang stellenden waren zoo dicht bij de vliegboot genaderd, dat gevaar voor aanvaring ont stond. Dit wekte de ergernis op van de com mandant van de Do X, die echter nog het meest verontwaardigd was over het optreden van een persfotograaf, die juist onder een uer vleugels, waar zioh de koelreservoiw voor de motoren bevinden, met kunstlicht werkte. De commandant vreesde dat hiervoor be zwaren voor de Do X zouden kunnen ont staan. Ook de andere officiereu van da Do X waren hierover zeer verontwaardigd en eischten het onmiddellijk verwijderen van i den persfotograaf. t)e post vluchten naar en van Indië. I Het tweede vliegtuig op de terugreis is I gisteren 6.02 uit Jask vertrokken, 10.35 te l boesjir aangekomen, 10.55 van daar vertrok- I ken en 16 uur te Bagdad aangekomen. AU» I wel aan boord. Vandaag wordt de tocllt I voortgezet. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5 30 Conoert Tuschinski-theater A'dam. 6.30 Sportpraatje, 7.00 Engelsche les. 7.30 Radio-volksuniversiteit. 8.01 Gramofoon platen. 8.15 Caeeilia-concert Concertgebouw-orkest A'dam. 10.15 Populair concert. 11.00—12.00 Graniofoonplaten. H u i z e ni 5.00 Concert. 6.30 Knipcursus. 6.45 Causerie. 7.15 Maleisohe cursus. 8.00 Conoert. 8.00 Lezing. 10.30—11.30 Gratnofoonplaten. Daven-try 7.00 Pianomuziek. 8.05 Vocaal concert. 8.20 Concert. 11.20—12.20 Dansmuziek. Radio in de autobus. Onlangs heeft men op een particuliere nutobuslijn een proefneming gedaan vnet radio-ontvangst gedurende de reis. Men maakte gebruik van een draagbaar on vangtoestel van Philips, dat in de bu9 plaatst was. Zonder de minste storing» kon men gedurende het geheele traject* uitzendingen van he}, omroepstatioD.ur I Praag hooren. 'Verschillende autobus-»" I dernemers in Tsjecho-Slowakije hebben I thans plannen een dergelijke installatie hun wagena te doen inbouwen. Men verzuime niet een bezoek te brengen aer <le St Nkolaasmarkt. Alleen de bezich tiging va11 Stand' der FIRMA QUANT, men een overzicht krijgt van het fabri- kat der dtrie voornaamste fabrieken op heit eebied van. kunstnijverheid in Holland, na melijk de Plateelbakkerij „Zuid-Hollandte Gouda, dè Gerofabriek te Zeist en dte Glas fabriek te Leerdam, is de moeite reeds dub bel waard. 12 'bleek dat de portefeuille daarbij was ge voegd. De tienjaarlijksche volkstelling. De minister van binnenJandsche zaken en landbouw heeft aan de MARKTBERICHTEN. STADSNIEUWS. GOUDA, 6 Nov. 1930. De St. Nicolaasmarkt. Het bezoek, dat gistermiddag reeds groot was, overtrof 's avonds werkelijk alle ver wachtingen. Op een gegeven oogenblik werd de stroom zelfs zoo groot, dat de politie moest optre den en die bezoekers by groepjes binnen la ten. Reeds meer dan twee duizend personen bezochten gisteren dan ook de markt, waar een zeer opgewekte, vrooliJae stem ming heersclite. Naar men ons mededeelde zijn dit niet alleen kyklustigen, maar velen koopen ook, zoodat het streven van de Commissie en die winkeliers ook in dit op zicht succes zal hebben. Ook in de serre, waar men zich onder het genot van goede consumptie en muziek van het ensemble o. 1. v. den heer Gründer, k^n verpoozen was geen plaatsje onbezet. Wan neer heden en morgen het bezoek en de koop lust even groot blyven, zal het succes van deze markt, dat van de vorige zeker over treffen. Vrijdagavond 11 uur wordt de St. Nico laasmarkt gesloten. Waarom de St. Nicolaasmarkt «iet op Marktdag geopend? Men vraagt zich af waarom de St. Nico laasmarkt hedenmorgen niet geopend was? De opeet van „deze mairkt" is toch om zooveel mogelijk ook bezoekers van buiten te trekken, waaruit het grootste aantal koo- pers voor de op die markt aanwezige artike len wordt gewenscht. Op den wekelykschen marktdag komen duizenden ui. de omgeving naar Goudla om hun imkoopen te doen. Het aantal koopers van buiten wordt d or zaken lieden minstens even groot geacht als uit Gouda zelf. Wanneer er iets bijzonder te doen is in de stad, feestelijkheden of kermis, dan is de ervaring dat de markbezoekers daaraan meedoen waarvan de middenstand in 't algemeen profiteert. Attracties zijn altijd uitermate geschikt om de buitenbevolking in de stad te houden, wanneer hun belangstelling daarvoor in voldoende mate te voren is ge .vekt. Die at tracties zyn er zeker ook thars op de St. Nicolaasmarkt aanwezig in de sirujpwafel- bakkery en die gelegenheden die reclame artikelen uitgeven en ook de muziek, maar blijkbaar heeft het bestuur die niet vol doende geacht om die markt bezoekers te trekken en daarom de zalen ge loten ge iou- den. Tot deze sluiting is men gekomen op grond van het feat dat een vo-ig maal bij openstelling op Donderdagmorgen, er geen of althans byna geen bezoekers zyn "ge weest. Of dit juist gezien is? Wy hoorden klachten daarover. Een adres aan den Raad van een bewoner van de Houtmansgracht. De heer F. X. A. J. Vervoort, woneirde Houtmansgracht 5, voordien bewoner van een gemeentewoning heeft zich met een adres tot den Raad gewend, waarin hy zich beklaagt over de bepalingen by de huurin- ningen der gemeentewoningen. Deze zijn volgens hem niet hillyk te noemen. Van hem is volgens bedoeld adires gevorderd een op slag van 1.20 per week met terugwerken de kracht. Gedurende 11 jaren heeft hy steeds aan zijn verplichtingen, wat betreft het betalen der overeengekomen huurprijs voldaan; hij meent echter niet verplicht te zyn de meerdere huur te betalen, temeer waar steeds oip de huurkaart, de oude huur is vermeld. Adressant is in verschillende onkosten geraakt om zyn recht in deze te zoeken, welke kosten hy nu wiil inhouden van de huurpenningen die de Gemeente nog van hem zou vorderen, nadat de Gemeente be gonnen is de huur te weigeren in ontvangst te nemen. Thans is hem in zijn nieuwe woning gas en elèctrisch licht geweigerd, hoewel hij steeds tegenover de Lichtfabrieken zijn ver plichtingen is nagekomen. Volgens hem is dit een kwestie van machtsmisbruik wat zeker onder een demo- jffaUsch bestuur niet mag worden gehand- Adressant verzocht ten slotte den Raad nem te willen doen aansluiten aan het licht- net en de gasleiding. Bevorderd. Onze stadgenoote Mej. Jeanne M. Biné is de Hollandlsche Zangschool te 's Gra- venhage bevorderd naar de Hoofdklasse noogere Solozang. Van zyn balcon gevallen. De toestand van den heer O. redelijk. 'Naar wy vernemen, is de toestand van en heer P. O., die 'Zondagavond van het oaikon van zyn woning in het Regentesse- P'antsoen viel, tengevolge waarvan hy een schedelbreuk en kneuzingen aan de borst- wa bekwam, die opname in het Van Iter- eon-Ziekenhuis noodzakelijk maakte, naar omstandigheden redelijk, zoodat geen direct pns?evaar hestaat. r liep een gerucht als zou deze man, na zUn val, zyn portefeuille met inhoud hebben 'ermist. Het is echter gebleken dat zulks "'et «eval is. De portefeuille was by n winkelier, by wien de heer O. des avonds <4uui.ifn h,ad ??daan' blijven liggen. Deze hoi r tle portefeuille daarop met gekochte doen bezorgen, doch het pak- was niejr terstond geopend, en eerst later j Ten einde zooveel mogelijk behulpzaam te zyn by het verkrijgen van geschikt volkstellerspersoneel voor het geval dat zich geen personen beschikbaar stellen, die tegen een redelijke beloomng bereid zyn, de voor de volkstellers vastgestelde werk zaamheden te verrichten heb ik my ge wend tot de centrale jeugd organisaties. Na gehouden overleg hebben de besturen dier organisaties zich bereid verklaard, de oudere mannelijke leden hunner organisa ties (18 jaar en ouder) op te wekken, zich zonder bedooning voor de functie van volks teller beschikbaar te stellen. Aan de even- tueele tewerkstelling van deze leden zyn evenwel de volgende voorwaarden verbon den: 1. Leden der jeugdorganisaties mogen slechts als teller worden aangenomen, in dien zich, tegen de door uw bestuur vast te stellen redelijke belooniing, geen krachten, die geschikt worden geoordeeld, beschikbaar stellen. 2. De leden der jeugdorganisaties mo gen niet als teller worden te- werk gesneld in straten, wijken, buurtschappen, enz. die waair zij, meer in het byzonder in verband met hum leeftyd, verkeerde invloeden "ou den kunnen ondergaan of eenig zedelyk ge vaar kunnen loopen. Zooveel mogelijk die nen zy in aaneengrenzende straten, wijken, enz, te werk te worden gesteld. Zoo door uw bestuur de medewerking van de hierbedoelde leden der jeugdorganisaties, de oudere jeugd, wordt ingeroepen kan wor den berekend op volle en belanglooze toe wijding, aangezien de vervuldiing van de functie van voliksteller, evenals dit in Duitseh'and geschiedt, door hen als een eereambt wordt opgevat. Verder zy nog medegedeeld, dat de mi nister van waterstaat heeft goedgekeurd, dat het rijkspersoneel, dienstdoende by bruggen, sluizen of havens als teller di-nst doet, indien daartoe een verzoek door uw bestuur wordt gedaan In verband met het tellen van de bemanning van schepen is dit van belang. Nederlandsche Kappersbond. afd. Gouda. Men deelt ons mede dat den 9en Novem ber a s. het 25 jaar geleden is dat hier ter stede de afdeeling van den Nederlandsche Kappersbond werd opgericht. De nachtposttreinen. Daar de nachtposttreinem s'nds aeze week ook gelegenheid bieden voor in- en ml stappen aan de tusschengelegen stations, kwamen eenige late verbindingen voor rei zigers van en naar Gouda tot stand. Van Rotterdam naar Gouda vertrekt eer tbelli om 0.06 van het station Dedftsohe Poort. Hy komt te 0.40 hier aan en gaat te 0-48 in de richting Utrecht (Maliebaan) door. Met dezen tredn kunnen passagiers mede voor Utrecht, Amersfoort, Zwolle, Meppel, Steenwyk, Heerenveen, Leeuwar den, Assen, Groningen, Apeldoorn, Deventer Almelo, Hengelo, Geldermalsen, 's Herto genbosch, Boxtel, Eindhoven, Roermond, Sittard, Maastricht, Hilversum en Amster dam (OS.) In omgekeerde richting komt hier om 2.33 een trein aan met welke men kan reizen van dezelfde station®. Uit Amsterdam C.S. wordt vertrokken om 0.18, uit Utrecht (Ma liebaan) om 1.52. Deze trein gaat uit-Gouda om 2.38 door naar Rotterdam, waar hij om 3.16 aan het DJ\-station aankomt. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Gouda vestigt nogmaals de aandacht op onder staande waarschuwing, aangezien men nog steeds tracht in deze gemeente slachtoffers te maken! De burgemeester van Baarle-Nassau waarschuwt een ieder voor de fa. Frans Mertens, Molenstraat 129 te Baarle-Nassau. Deze firma is niet te Baarle-Nassau geves tigd, doch behoort exigens in België thuis en heeflt by haar bezoeken aan ons land pied terre in de in Baarle-Nassau gelegen Belgische gemeente Baarle-Hertog, Molen straat 129. Genoemde firma maakt door middel van voorgewende lotery (vroeger door prijs raadsels) en het in uitzicht stellen van photogirafisohe vergrootingen, tegen geringe vergoeding van portokosten, misbruik van de goedgeloovigheid van het publiek door de gezonden foto en de beloofde vergrooting niet af te zenden zonder dat daarvoor een lijst wordt gekocht, die te duur betaald moet Uitspraken Kantongerecht. In de zitting van den 5den November moest D. J. K. boterhandtelaar te Reeuwijk terecht staan voor het feit dat hy boter ten verkoop voorhanden heeft gehad welke een vetgehalte bezat van minder dan 80 Verdachte bekende het tenlaste gelegde, maar voerde ter verontschuldiging aan dat hy de boter altyd van de fabriek betrok en deze boter alityd goed was. De Ambtenaar eischte tegen verdachte een veroordeeLing van 100.— subs. 10 da gen hechtenis. De Kantonrechter onmiddel lijk vonnis wyizende veroordeelde verdachte tot een geldboete van 50.— Dy niet beta ling te vervang vijf dagen. M.A.A. S. te den Kantonrechter veroordeeld tot een gold- van 15,- bij niet betaling te ver- ïgen door een hechtenis van drie dagen, Wt toewijzing van de civiele vordering ad 10.20; ter zake dat hij als bestuurder van een motorrijtuig by het tegenkomen van wielrijders niet behoorlyk naar rechts was VAN KitÖPMAM CAHEL WORDEN Het HÖÓS** geprezen. Het LAAs*t geprijsd. ETER ii er niet. uitgeweken, tengevolge waarvan een aan rijding plaats had. Verder werden nog veroordeeld wegens schoolverzuim: F. B. te Zevenhuizen schul dig zonder toepassing van straf: J. v. d. S. te Zevenhuizen 10.— söbs 1 d.h.; C. G. te Gouda 2.— subs 1 d. h.; H. II. A. te Ze venhuizen schuldig zonder toepassing van atraf; G. K. te Hekemdorp 10.— sube 1 d. h.; A. H. te Moordrecht, schuldig zondei toepassing van straf; D V. te Moordrecht, schuldig zonder toepassing van straf. Wegens fietsen zonder licht: A. G. van D. te Bieiswyk 1.— sufbs 1 week tucht school; M. F. te Gouda 3.— subs 1 d. n.' J. H. B. te Amsterdam 3.— subs 1 d.h.; idem zonder reflector: H. L. te Gouda 3. subs 1 d.h. Wegens voertuig zonder licht: C. B. tv Gouda f 1 subs 1 (Lh. Wegens te Wadddnucveen met rywicl een trottoir bery&m: B. <X H, te Waddinxveen 2.subri 1 d, h. Burgerlijke Stand. GiEBOREN, 2 Nov.: Lamberta Teuntje, d. v. J. Veldhuijfcen en T. Baas, Dr. Lejjcls- straat 19. 3 Nov.: Dirkje Johanna Geertridua, d. v. M. Okkerse en K. Ramp, A. de Vischmarkt 39; Carolina Davina, d. v. M. A. Wegenwys en W. J. Hogendoorn, V'ydstraat 6. 4 November: Maria, d. v. 1'. U. Slinger en M /xan Waas, Cronjestr .ut 6; Algert Lu cas, z. v. W. van Oudsh.-orn en J. P. F. J Tempelman; Pr Hendriksriaut 85; Alida, d. v A. Koppendraaier en li. Sijl, Boschweg 43; Engelina Gerretje d. v. J. M. Haver- ka ip nn M. Steenbergen. Iv. van Cawwt-g 22. - GETROUWD, 5 Nov.: F. Berendstn en D. J. de Weger; L. Straye:' en A. Agten; L. v. der Speld en C. E. van Vliet; A. van Greu- nkngen en M. W. van der Steen; C. A. Key en W. Boere. OVERLEDEN, 5 Nov.; Hendrik Kunst, 59 jaar. 1 Actual*. 6 en 7 Nov. Soc. Ons Genoegen, Zaal Kunstmin. Sint Nicola«jsmarkt. 6 Nov. 7 Vil u. Soc. de Réuyie Indische lezing. 6 Nov. 6 uur, Waddinxvegfni, Gemeenteraad. 7 Nov. 10 uux. HaastrechJ, Gemeenteraad. 7 Nov. 7 uur, Café Harmonie. Ledenverga dering Mij. v. Landbouw. 8 Nov., 8 uur, Hotel de Zhhn. Buitengewone ledenvergadering Roei- en Zeilvereeni- ging „Gouda". 12 Nov. Jaarvergadering E:HJJ.O. 14 Nov., 8 uur. Café Central* Ledenverga dering, Ned. Reisvereeiïiging afd. Gouda. 15 Nov. 8 uur Nieuwe Schouwburg Uitvoe ring Exoelsioa- Veemarkt Gouda. 6 Nov. Aangevoerd in totaal 2221 stuks, waarvan 338 slachtvarkeus. v ette van f 0 254 —0.264 per pond levend met a pet. korting. Londensehe van f 0.23—0^24 p. p. lev, met 2 pet. korting. Zouters van f 0.25—0.26 p. p. lev, met 2 pet. korting. 359 magere varkens prijzen van f 30—40 per stuk. 1660 biggen pr. vtui f 8—14 p. st. 7 rundereu pr. van 200—360 p. st. 19 nuchtere kalveren pr, van 1619 p. st. 98 schapen pr. van 243C p. st. 40 bokken en geiten pr. van f 3—7 p st. Handel in alle soorten matig. 132 partijen eieren. Kipeieren van f 10.ip —1160 per 100 stuks. Eendeiereu van f 6—7 per 100 stuks. Handel inatig. Kaasmarkt Gouda. f 6 Nov. 274 partijen kaas. Prijzen le kw. m. r.m. van f 45—48, 2e kw. m. r.m. van f 41—44, zware tot f 50. Handel matig 711 ponden boter. Goeboter van f 0 90— 1.00 per pond. Weiboter van f 0.85—0.96 per pond. Handel vlug. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling G. A. (C. Z. H. E.) te Gouda. 6 Nov. Aanvoer 15100 kipeieren. Prijzen 58-60 K.G. f 10.80-11.10, 60-62 K.G. f 11.10 -11.20, 62-64 K.G. f 11.10-11.40; bruine 60-65 K.G. f 11.40-11.50. kleine f 6-8.40, alles per 100 stuks. Eendeieren f 7.20 per 100 stuks. Graanmarkt Gouda. 6 Nov. GranenTarwe f 8—10.50, Rogge f 5.25-6, Gerst f 6.60—7.50, Haver f 5.73- 6.75, Erwten f 8.50—11, Bruine boonen f 13.60 -16, allee per 100 K.G. Kaasmarkt Woerden. 5 Nov. Aangevoerd 329 partyen. Prijs: le srt. met r.m. 4548, 2e art. met r.m. 4044, zwaardere met r.m. 49, zonder r.m. 4043 per 50 K.G. Handel matig. RECHTZAKEN. UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RUN. Alhier is aanbesteed het bouwem van een school aan de Jan Nieuwenhuizenst raat met bybehoorende grondwerken. Laagste inschryfster was de firma W. v. d. Breggen- Boerée en H. van Wingerden, te Nieuwveen met 44.483. MOORDRECHT. De begrooting. De door den Raad voor 1931 vastgestelde begrooting van het Gem. Waterleidingbe drijf geeft de volgendte cyfers aan. Gewone dienst: baten 9899.40, lasten 9288.40, be- ftit 600, kapitaaldienst inkomsten 2160, uitgaven 1926.70. Batig saldo 600. STOLWIJK. Vergadering van de IJsclub Stolwyk. Woensdagavond vergaderde in de zaal van den heer Joh. Noomen de IJsclub Stol- wyk. Opgekomen waren 50 leden. Nadat de voorzitter de heer J. G. Kruyt de vergadering met een toepasselyk woord had geopend werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna kreeg de penningmeester Let woord. Uit diens verslag bleek dat de totale in komsten met het kassaldo van het vorige jaar bedroegen 650.83%, de uitgaven 74.04 aLzoo een batig saldo van 576.79%. Aan de beurt van aftreden waren de hee ren J. C. Kruyt, J. C. Kroon, J. Frederikze en C. Kapteyn. De heer J. C. Kroon en C. Kapteyn wer den beide herkozen, in de plaats van de hee ren Kruyt en Frederikze (welke niet meer in aanmerking wilden komen) werden ge kozen de heeren N. 0. Dogterom en C. Muys. In de plaats van de heeren Both en Stop pelenburg, welke hadden bediankt, werden gekozen de heeren G. v, d. Heuvel en C. J. Op de vraag van dén heer Verdoom of het bestuur nog plannen had gemaakt met het oog op het 50 jarig bestaan der IJs club werd door den voorzitter medegedeeld, by eventueel berijdbaar zjn der banen georganiseerd Nadat woord tot de gesproken sloot Kroon een afscheids- was de vergade- 1 Het Haagsche Gerechtshof" heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een koopman te IJmuiden, dte indertijd door de rorhtbajik te Haarlem veroordeeld was tot betaling van 82 boeten tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 300.000 wegens het ongedekt vervoe ren van gedistilleerd. In Itooger beroep werd dit vonnis beves tigd met dien verstande, dat bij het bedrag der te betalen boete rekening werd gehou den met de inmiddels verlaagde accijnsbe- iasting. De Hooge Raad casseerde dit arrest en verwees de zaak naar het Haagoche Hof. Bij de behandeling der zaak eischte de Rijks advocaat toewijzing der vordering overeen komstig de beslissing van het Anisterdam- ache Hof, bij welken eisch de procureur- generaal zich aansloot. Het Hof heeft thans den verd. vrygespro ken. Van de zijde der verdediging wordt om trent deze zaak nog medegedeeld, dat door deze vrijspraak tevens ie opgeheven een beslag, dat nu reeds gedurende eenige jaren, door den fiscus op de eigendommen van'delf heer S. (een huizencomplex te Haarlem) was gelegd. DKAADLOOZE DIENST. De voorbereidende ontwapeningsconferentie. GENèVE, 6 Nov. Onder voorzitterschap van Jhr. Loudon kwam heden dte voorberei- Loudon vestigde in zy'n openingswoord er dte aandacht op dat de tyd thans gekomen is dat de voorbereidende besprekingen een einde nemen en dat de ontwapeningsconfe rentie byeen komt. Jhr. Loudon constateerde nadru^ae ijk diat een bepaald tydstip voor het een- roepen der conferentie niet is overeen geko- Vervolgens besprak hy de taak van dte voorbereidende ontwapeningsconferenti. welke is een ontwerp-overeenkomst te be reiden voor de algemeene conferentie. Hij wees er op dat vermindering der bewupening slechts mogelyk is voor zoover de belangen van de nationale veiligheid zulks toelaten. Tenslotte deed Jhr. Loudon een beroep op de delegaties om alle byaondere wenschen ten achter te stellen, de eerste sitap te doen tot vermindtering der bewapening, waarop verdere stappen zullen moeiten volgen. De Russische Volkscommissaris, Litwinow, voerde daarop het woord. Litwinow eischte in krachtige woordten een spoedig einde van de werkzaamheden der voorbereidende com missie, opdat eindelijk de reeds jaren voor bereide ontwapeningsconferentie gehouden zou kunnen worden. Ook de Russische dele gatie stelt er prijs op dat volgend jaar de conferentie bijeengeroepen zal kunnen wor den en men tot tastbare resultaten zal ko- Toen Litwinow zijn rede beëindigd had weigerde Jhr Loudon dat de rede, zooals het reglement van orde heeft bepaald, in het Fransch werd vertaald. In de zaal ontstond eenige beweging en verschillende afgevaar digden spraken hun afkeuring uit over het volgens hun partijdig optreden van den voorzitter. Ook de aanwezige vertegenwoor digers der Int. pers protesteerden en velen hunner verlieten bij wijze van protest de zaal. De Antwerpsche tentoonstelling had ANTWERPEN, 6 Nov. Naar wij vernemen zijn de inkomsten van de wereldtentoon«té?l- ling te Antwerpen 26.120.764 fros. Het totaal aantaj betalende bezoekers bedroeg bijna 4 millioen. H.M. de Koningin-Moeder naar den Haag. APELDOORN, 6 Nov. H. M. de Koningiy- Moeder Bal Zaterdag a.a van Hét too naar den Haag vertrekken. De Kon. familie zal haar verblijf op het Loo in het laatat van November beëindigen. Groote belangstelling voor de Do. X. AMSTERDAM, 6 Nov. De be langs tolling voor de Do X, gemeerd aan de boei van de werf van het Marinevliegkamp Schelling woude, ia enorm. Behalve deze drukte van ludlngatellende uiet-genoodogdeu heorschte er belangstelling yan utficieel ge^oodigdou- De Aviolanda, de vert, der Pornierwerf in Nederland, had n.m. een 700-tal personen militaire en burgerlijke autoriteiten en an dere vooraanstaande personen uitgenood igd om heden een bezoek aan de Do X te bren gen. tr-., De Do. X naar Calahot in Engeland. AMSTERDAM, 6 Nov. De Dorniet-vliog- boot, de Do X, zal morgen, Vrjjdag, van Amsterdam naar Calsnot bij Southampton vertrekken. Men hoopt in elk geval u orgen allee voor den at art gereed te hebben. De aanranding te Apeldoorn. Het meiaje uit vrjjeu wil mee ge gaan. APEJLDOORN, 6 Nov. Van politiezijde woadt ons in verband met de aanranding te Apeldoorn op het Leegte het volgende medegedeeld: Het vermoeden der Apeldoornsche re cherche dat de voorstelling van zaken door het aangerand® meisje gegeven niet over eenkomstig de waarheid was ia gebleken juist te zyn. Er kan hier n.m. niet van aan randing gesproken worden. De man die haar den bewusten avond achterop fietste was niet zonder haar voorkennis daar, doch had den vorigen avond met haar afgespro ken haar daar ongeveer in (.- buurt te zui len ontmoeten. Uit vryen wil is zy met hem op stap ge gaan, bedreigingen zyn er dus niet geuit, totdat zy op het Leegter terecht kw'zm. Hier ontstond oneenigheid tusschen het paar, wat tot eenige stribbelnig aanleiding gaf. Tengevolge hiervan as de man in de Het nachtelijk uur, het terrein en «li om standigheid dat zy een scho ju was kwtft ge raakt, deden haar besluiten in den omtrek te blyven. Zy is tenslotte in de heide m slaap gevallen. Uit schaamte over het voorgevallen en om een verklaring te vinden over liet weg blyven uit haar rkienot, had zy aanhankelijk een andere lezing van het geheuroe gegeven Door het maar voren brengen van de recher che van allerlei onnauwkeurigheid bokenwe zy ten slotte de ware toedracht. Het 4e postvliegtuig te Jodphur geland. By de IL L. M. is bericht ingekomen dat het 4e postvliegtuig de P4L-A.E.Z. heden morgen om 6.16 uit Karachi is vertrokken, om 9.59 te Jodphur is geland, om 10.37 van daar vertrokkenen om 15.43 te Allahabad is aangekomen. Alles is wel aan boord, mor gen wordt de reis voortgezet. - - WISSELKOERSEN. 5 Nov. 6 Nov. Officieel. Londen 12.06* 12.06% Berlijn 59.20 59.21 Parys 9.75* 9.76 Brussel 34.64% 34.65 Zwitserland 48.22 48.21% Weenen 85.02% 35.02% Kopenhagen 66.47% 66.45 Stockholm 66.65 66.65 Oslo 66.47% 66.47% New-York 2.487». 2.48% Niet off cieel. Milaan 13.01 13.01 Madrid 27.97% 28.— naag 7.37% 1X1 Prolongatie IK Op de Amsterdamsche beurs gaven Aku's er> do Accoustiekaandeelen weinig verande ring te aanschouwen. Suiker waarden lagen gedrukt in de markt. H V.A 's reageerden tot 382 terwijl verschillende minder couran'e soorten eveneens verliezen moer-Vn aantoo- nen. Rubberaandeeleu kwamen wat lager, onder invloed van de algemeene Uurslen- denz,, terwijl de tabakken wat de Sumatra rioorten betreft, belangrijke verliezen moes ten aan toonen. Op de mijnafdeeling liepen Alg. Explore- tiee na lager inzet weer tot liet vorig peil op. Boeton® bleven op peil zonder meer. Van de Scheepvaartaandeelen werden Soheepv. Unies wederom op lager niveau afgedaan. Koninklijklen boden weliswaar goed weer- rian ddoch konden zich evenmin ten volle handhaven|. Amerik. fondsen hadden een kalm verloop en moesten zonder uitzonde ring verliezen incasseeren. i RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 769.3 te Weenen. Laagste stand 742.1 te Brest. Verwachting: Voor het noorden zwakke tait matige, oostelijke wind. Licht bewolkt, waarschijnlijk droeg. Zelfde temperatuur. ADVERTENTIEN. Heden overleed plotseling na een langdurige ziekte onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam, Wed. G. LAFEBER— VAN ELST. GOUDA, fl Nov. 1930, Kleiweg 102. qniii -iqil De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Maandag te elf ure.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2