t Blad L iiiiui F IDT IOC 1 leekbank Reclame Aanbiedingen 101 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «0.07527 Zaterdag 8 Mi ember 1930 6 Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. HET STOFFENHUIS Gebr. Spaas Brieven uit de Hofstad. Markt 16 r' FEUILLETON. Gouda 25 ,.De Stille Wachters." BAHLMANN - GOUDA' elegants. - R BRANDING Kliini Aunoncas 8 regels tl.- Mantelsen Japonnen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHI GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Deze Courant komt m vele duizenden gezinnen. Grootste oplage hier ter stede 10.- V a 20 Dit nummer bestaat uit twee bladen. VAN 7 TOT 14 NOV. MXLIV. irs 30 bevoorrechte positie en I HAAQ (Wordt vervolgd.) met het idee fixe, lijkte democratie is. EXTRA VOORDEEL1GE NOVEMBER AANBIEDINGEN wel een» >1 aan de van «oo- ischpar- verlegen 't buiten- waarop aam niet kwaliteit en enkele :heid op het Oe Gij Olj JAN VANDIRLAND MARKT 2 - GOUDA Schildersb.noodlgdhed.n leunde evt Zij zagen, 39 Carew knikte. Ik eveneens. Maar niettegenstaande dit alles, is de tocht een smadelijk fiasco ge worden, en het zal ook voor onzen braven professor een harde teleurstelling zijn Het Oorspronkelijke roman door HERM. N. v. d. VOORT. Nadruk verboden. R. HOORWEG Als men zich hier in<i wij ons eene vraag, geleden eens hoorden toch, zoo vroeg men „democratisch” zoo va graf van kon mg Carew voerde oed< lie bij vol wasse ts. Wormo i en Drogislie ten wel duidelijk uit de ook bij de sociaal-demo- craten bestaande vijandschap jegens den goeden huisvader. En deze vijandschap is door socialist!schen invloed doorgedrongen in onze geheele democratie. Zij heeft in al hare lagen, hier meer daar minder, een slag Van den communistischen molen weg. Een merkwaardig voorbeeld daarvan levert de dezer dagen plaats gehad heb bende behandeling in de Tweede Kamer van de pachtwet. Daarbij is in ons burgerlijk wetboek geïntroduceerd het zoogenaamde continuatierecht. De daaromtrent aange nomen regeling komt hierop neer, dat na afloop van den in het pachtcontract vast- gestelden pachttermijn, de rechter de pacht met hoogstens 10 jaar kan verlengen tegen een pachtsom, die hij, d.i. de rechter, redelijk vindt. De anti-soclale strekking van deze regeling springt duidelijk in het oog, wan neer men bedenkt, dat Nederland een land is van klein grondbezit. Duizenden bejaarde menschen te plattenlande moeten, soms zeer sober, leven van de pacht, die een vroeger zelf geëxploiteerde boerderij of eenig land, dat voor opgespaarde gelden is gekocht, opbrengt. Er is waarschynlyk geen moei- lyker en eerlij ker verkregen bezit dan dit klein grondbezit. Het moest den democra- tischen wetgever vooral heilig zijn. Niets daarvan. Om van datgene, wat hij door eer lijken arbeid heeft verworven en voor een dikwyls sober onderhoud noodig heeft, de vruchten te plukken, moet hij eerst nog een pleidooi voeren. De rechter zal uitmaken, hoeveel in dezen redelijk is. Treft de man een socialistischen rechter, die elke pacn.t onredelijk vindt, dan krijgt hij misschien niets. tikt, dan herinneren wij eenige jaren tellen. Hoe is het te verklaren, dat c synoniem is met „dwaas”. De steller Van deze vraag gaf daarop het volgende antwoord: De demo- het gelid en zien Op den uitersten }e echt» ie door teerdj en dat roor rop onvoor- s eischen laam op van elk L DAMES- en KÏNDER'KLEEDING HOEDEN en PELTERIJEN >p schriftelijke aan- :n heer waarvoor, op dt t. Hebt U PERSONEEL noodi<? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de kleinen jongen, lag een ca dan liepen krampt ieder leest ze dan I ^Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau MARKT 31 n f 100. De mensch zij edel, hulpvaardig goed; dat alleen onderscheidt hem waar lijk van alle wezens, die wij kennen. ONTVANGEN een schitterende sorteering OOK IN BLAUW EN ZWART IQ honderd leden. Dat waren natuurlijk alle weggeloopen leden uit de hervormde kerk. Thans telt die vereeniging nog maar eenige honderden leden, nog niet eens een half procent van de bevolking. Dat is dus het resultaat van zestig jaar arbeid. Hoeveel tijd en kracht en geld is er niet in den loop dier jaren besteed om dat alles nog bij el kaar te houden, en men moet er nog ver baasd over zijn dat er altijd menschen zyn te vinden geweest die daaraan hun tyd en kracht en geld hebben willen geven. Toch is men nog gaan jubileeren alsof er vreugde kan bestaan over dat uiterst povere resultaat. Wanneer men nu eens tra^tte met soort- genooten tot overeenkomst en samenwer king te komen, zou dit behalve -aan effi ciency ook aan aanzien zeer ten goede komen. Er heerscht nu nog een stille naijver, een onderlinge tegenwerking, al doen ze voor het oog van de wereld soms heel vriénde lijk tegen elkaar. Concurrentie-nijd is er, omdat het publiek niet precies in de af ge bakende paartjes wil toopen en im en dan' zyn eigen weg wil gaan. Als in de ééne soort vereeniging een renommée van een De tweedracht op godsdienstig gebied. Het is een ellendig ding in ons land, dat op alle gebied de grootst mogelyke ver deeldheid bestaat, terwijl de verschillen eigenlyk van microscopischen aard ^n. Nauwelyks heeft een vereeniging een hon derdtal leden of er loopen er een paar weg, die een eigen vereeniging stichten. Het ge volg is dat er twee vrijwel gelijke vereeni- gingen bestaan, die allebei een onbeduidend aantal leden hebben. In den regel staan ze dan nog vijandig tegenover elkaar en het doel dat zij beoogen wordt door geen van beide bereikt en slechts uiterst langzaam, soms zelfs heelemaal niet, komen ze verder. Het is zoo op maatschappelyk gebied, op kunstgebied, op godsdienstig gebied. Vooral op het laatstgenoemde is de tweedracht heel groot. We werden daaraan weer eens her innerd door een jubilé waarvan de krant met veel ophef gewag maakte en dat toch eigenlijk een triest beeld van de kracht- en geidverspillende tweedracht is. De z.g. moderne richting heeft niet min der dan zes soorten. Er zyn de vrijzinnig hervormden, de remonstranten, de evange lisch Lutherschen, de doopsgezinden, er is de groep van den eenling Wannée en er is ten slotte de Protestantenbond. Al deze groepjes zijn zeer klein; de mees te leven met moeite en een paar ervan teren eigenlijk op het voorgeslacht, dat hun aar dig wat geld naiiet waarvan de rente het grootste deel der jaarlyksche kosten dekt. Hoeveel leden zij alle hebben ps niet pre cies na te gaan, want al hadden wij daar van de cijfers, dan nog zegt dat niet veel, want in al die groepen is nog een groote afdeeling die traditioneel een contributie betaalt, maar toch eigenlijk naar de zaak niet omkijkt. De laatste van de serie gelyksoortigen die wij opnoemden, heeft zyn 60-jarig ju bilé gevierd. Zestig jaar heeft zoo’n afdee ling bestaan en was is ze nu geworden? Zestig jaar geleden begon ze met zoowat baai' voor den kleinen jongen, lag een groote leeuwin. Nu en dan liepen krampachtige rillingen over het groote geel-bruine lijf. Blijkbaar wachtte ze met berekening haar kans af. Het knaapje gleed nu weer omlaag, en 'en,, wat vermoeid, tegen den stam. dat het ondier zich gereed maakte voor den sprong. Hun gids draaide zijn buks, een modern repeteergeweer, trillend van angst, om en om in zijn handen. Maar hij durfde niet te schieten, daar het zoontje van den Sheik bijna met zijn lichaam het groote roofdier beschermde. Carew ontroer de en hij rukte het geweer ait de handen van den ander. Toen hij aanlegde, kreeg de man eensklaps zijn spraakvermogen terug. Niet schieten effendi! jammerde hij. Niet schieten I U zult het kind dooden 1 Benoit greep den zénuwachtigen man vast en trok hem een eind van Carew weg. Weer knielde deze neer en steunde met zijn wang op de kolf.. Het kind kwam maar heel even naast den blauwen loop van het geweer, en vermoedde nog niets van het dreigend ge vaar, dat hem boven h'et hoofd hing. Carew hield zijn adem in en zijn hart scheen op te houden met kloppen, toen hij snel den trekker twee maal achtereen overhaalde... De knallende schoten brachten een ware opschudding teweeg. Het zoontje Van Sheik Hassan sprong verschrikt opzij, maar hij was ongedeerd en vier meters van hem af wentelde de groote leeuwin zich in doods strijd. De deuren in het huis van den Sheik vlo gen open, en hijzelf, gevolgd door een Aan tal anderen, stormde naar buiten. Zijn vor- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. j INGEZONDEN MEDEDEELINGEN t 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer ge reduceerden prijs. Groote letters en raiiden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. craten staan, zei hij, uitsluitend naar lini linkervleugel staat een «nan met een groottn mond, een verward ho<ifd en daarbij behept hy de verpersoon- Ün buurman is het niet met hem eens. Tdch durft hy dit niet te zeggen, omdat hy vareest, dat zyn linker buurman hem voor cdpservatief zal schel den. No. 3 ziet weer ngar No. 2, No. 4 weer naar No. 3 en zoo gaat het voort, met het gevolg, dat het warhoofd op den uitersten linkervleugel de lakeis uitdeelt. Naar het ons voorkomt, is deze schilde ring volkomen juist en ligt hierin niet alleen de oorzaak der democratische dwaasheden, die wjj dagelijks in de vertegenwoordigende lichamen zien gebeuren, maar ook van wat de sociaal-democratische voorzitter van den' Duitschen Rijksdag, $x>ebe, dezer dagen noemde: de crisis in de democratie. Het gaat hierby, zei hij, niet alleen om de Duit- sche democratie, maar* om de toekomst var de democratie in gehéél Europa, waarvoor, naar hij meent, spoedig het beslissende uur zal slaan. Naar onze meeningt zyn er slechts twee oplossingen mogelijk.aOf in de democratie moet het gezonde venrand en de natuurlijke rechtvaardigheid de overhand krijgen. Of wel zy loopt uit op de dictatuur. Dit be grijpt blijkbaar Mussolini ook zeer goed, blijkens zijne dezer dagen gehouden rede, waarin hij betoogde, dat het fascisme in alle West-Europeesche landen groeide, ai had het ook in ieder land zijn by zonderen vorm. Deze crisis in de democratie, deze groei Van het fascisme heeft de democratie zich zelf te wijten. Door hare propagandisten wordt maar al te zeer bij de volks massa eene geestesgesteldheid aangekweekt, die eene redelijke, ordelijke samenleving ónmogelijk maakt. Orde en redelijkheid kan de democratie alleen brengen, indien zy steunt op de geestesgesteldheid van den „goeden huisvader”. Den volgenden morgen werden zij reeds vroegtijdig gewekt, door eeu kleinen breed- geschouderden man, die hen in gebrekkig Engelsch kwam mededeelen, dat ze zfch ge reed moesten houden vandaag nog te ver- tiekken. Hun verzoek was in gewilligdIn spanning volgden zij den man naar het huis van Sheik Hassan, hetwelk op den top van den heuvel, midden in het dal was gelegen. Op de uitgestrekte velden in de verte werkten manen en vrouwen. Carew en Benoit sloegen dit beeld van vrede en welvaart nu met meer belangstel ling gade. Al» gevangenen, had alles, wat niet met een mogelijke vlucht in verband stond, hen weinig geïnteresseerd. Nu zij dit land zouden gaan verlaten, konden zij zich beter de -rees van den Sheik voor indrin gers indenken. Het zou bezwaarlijk gaan, in Afrika een plek te vinden, zoo vruchtbaar en rijk aan natuurschoon als deze. Ze waren nu halverwege den heuvel, maar plotseling bleef hun gids ontsteld staan. Zijn gelaatskleur ging van het gezonde hruin in een ziekelijk geel over en terwijl hij den arm uitstrekte,, stiet hij onverstaanbare klanken uit. Carew zag, wat hem zoo hevig deed schrikken. Een paar honderd poesen van hen af, in de laagte bij den boschrand, was het zoontje van (jen Sheik bezig, met kwajongensachtige handigheid, in een langen dunnen boom te klimmen. Als hij boven was, liet hij zfch met, een Vaartje weer tervgglijden, en her haalde dan hetzelfde spelletje opnieuw. De drie mannen waren echter niet de eenige toeschouwers. In het kreupelhout, onzicht- De democratie en de goede huisvader. Onder „goede huisvader" verstaan wy den man, die door werkzaamheid, spaar zaamheid en overleg al het mogelyke doet om zich en de zjjnen te onderhouden en daarbij niet alleen let op het heden, maar ook op de toekomst. Naar het ons voorkomt is de mentaliteit van den goeden huisvader de eenige grond slag waarop eene betere samenleving kan worden opgebouwd. De democratie zou zich, dan ook als eerste vraag moeten stellen, hoe ontwikkelen wy in de menschen de eigen schappen van den goeden huisvader. Zij doet dit echter niet. Zy vraagt niet in de eerste plaats, ja' soms zelfs in het geheel niet, hoe het individu zijne levenshouding moet bepalen, om voor zich en zyn gezin het sociale vraagstuk op te lossen. Zy vraagt hoofdzakelyk slechts naar wettelijke regelingen, die in de uit de natuur ont sproten verhoudingen ingrijpen. Wy willen niet zeggen, dat dit ingrijpen heelemaal verkeerd is. De maatschappelijke krachten werken niet altyd zoo, dat ons gevoel van rechtvaardigheid wordt bevredigd. Dit in grijpen moet echter niet in de eerste plaats komen. Hier ligt al eene groote fout. Daar bij voegt zich eene tweede, die veel groote r is. Wanneer deze, dikwijls zonder voldoende kennis van zaken, ontworpen wettelijke regelingen in botsing komen met de recht matige belangen van den goeden huisvader, worden deze zonder blikken of blozen onder den voet geloopen. Deze fout is wel het sterkst bij de com munisten, zooals de ervaring in Rusland leert. Daar worden de goede huisvaders, de zoogenaamde koelakken boeren die het tot eenig bezit weten te brengen be- schoijwd als de grootste vijanden der maat schappij. Zij worden niet alleen van hun bezit beroofd, maar zelfs buiten de 'samen leving gestooten. Nu zijn, al wordt het door de sociaal democraten ontkend, communisme en socia lisme kinderen van één vader. Dit blijkt antwoordde hij vast. Alleen de leeuwin zou ik gaarne als een üja ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 43400. mooiste is, dat wij het graf gevonden heb ben, doch het is nu nog onbereikbaarder dan ooit te voren. We kunnen gemist zeg gen, dat het voor ons en de archaeologie ver- laapt gij slecht? Hebt I Suizen in het hoofd, I eene geregelde kuur I t uw bloed en versterkt I e levensopgewektheid. I loipen had. Den Haag. f lor en is. Laat ons dankbaar zijn, als we er zoo uitkomen, meende Benoit. Carew zweeg. In zijn hart gaf hij den an der gelijk, maar hij vreesde het ergste voor de toekomst. Van het begin af was al hun hoop gevestigd op den inhoud van koning Thyrus’ schatkamer gericht geweest. De be moeiingen van het bureau „Voitier", inzake den effectenzwendel, waren wel een troost voor hem, maar een heel geringe. De geva ren welke zij hadden doorstaan, hun zwoe gen om het graf te ontdekken, dat alles was nutteloos geweest. Hij beefde als hij aan z’n vader dacht. De strijd was verloren! schende blik viel het eerst op Carew, die het nog rookende geweer in de hand hield. Toen keek hij verwonderd naar zijn bood schapper, die uitgelaten van Vreugde een rondedans uitvoerde, en direct daarop be merkte hij de doode leeuwin beneden. Dicht daarbij stond zijn- zoontje, de kleine bruine kndMtjes op den rug houdend, met kinder lijke nieuwsgierigheid naar het groote dier te kijken. Met een Kreet wierp de Sheik zijn man nen opzij en snelde weg. Nooit zouden Ca rew en Benoit zijn blik vergeten, toen hij even later met het kind op den arm terug- kterde. Zijn oogen straalden van een heilige vieugde en Carew wist, dat hij door zijn koelbloedige daad dien man voor eeuwig tot zijn schuldenaar had gemaakt. De man, die hen naar het huis van den Sneik had geleid, deed aan zijn gebieder, en zijn mannen, welke hem omringden, een op gewonden verslag van het gebeurde, waarbij van tijd tot tijd op Carew bewonderende blikken werden geworpen. Toen de man zijn verhaal beëindigd had, trad de Sheik op hem toe. Zijn handen grepen die van Carew. Gij hebt het dierbaarste wat ik op deze wereld bezit, mijn zoon, gered, zei hij en zijn anders zoo vaste stem trilde. Eisch van mij wat gij wilt, vreemdeling, en ik zal u gehoorzamen. Ik eisch niets anders, dan de vrijheid voor mijn vriend en mij, antwoordde Carew eenvoudig. Die is u reeds eerder toegestaan. Wenscht u niets meer? Carew begreep waarop hij doelde, doch het stuitte hem tegen de borst, misbruik fiOVDSCHE (ÜIRA N* VOOR GOUDA EN OMSTREKEN van zijn plotseling zoo te maken. -- Ngfti, ar huid vau de aandenken medenemen. Niet® meer? hield de Sheik aan en zijn’ blik zwierf naar de hooge rotsen, waar het Thyrus zich bevond. Caiew voerde een korten hefügen strijd mei zichzelven; de verleiding was sterk, maar zijn trots behield toch de overhand. Neen, antwoordde hij nogmaals, weten de dat hij daarmede ook Benoit’s gedachte uitsprak, niets meer. Het zij zoo, antwoordde de Sheik be rustend. Ik zal order geven uw paarden te aadelen en te pakken. U kunt afreizen- wanneer u wilt. Drie uren later vertrokken Carew en Le non langs den Sieg, in het tweede document al.-, de kortste route aangegeven Een gids vergezelde hen. Hun terugreis was g-.-mak- kelijker dan de heenreis, want binnen vijf dagen na hun vertrek uit het gebied van Sheik Hassan, bereikten ze reeds de eerste bewoonde streken Hier nam liixn gids af scheid, maar jjlvorens hij zijn paard wend de. overhandigde hij hun een zwirtu lede ren zak. Toen Carew dezen verbaasd -iiu- nam, gaf de man zijn paard snel de sporen en verdween in een stofwolk. Nieuwsgierig maakten zij den zak open, en... een schitterende verzameling van de prachtigste edelsteenen straalde jien tegen

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1