-examen NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17528 Maandag 10 November 1930 69" Jaargang i feuilleton. Hz. I0R DE JLTISME. uw vanaf f40 raat 38, Gouda erl| Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen SCHAPPEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. „De Stille Wachters* liOHISIHE COURANT 4 50 Administratie Telef. Interc. 82; GJNT U NIET koopen. herm. n HOOFDSTUK X. dat ze een af- (Wordt vervolgd). 1 37.50. 20 deel van onze diumschap een ;ing in de voor- ME its in de maat- rdoor ze snel in E nsch, die in de ;den en daarbij i zeer krachtige ng van 'AFELEN en SPRITS HES. We ondergaan ook weer onze kwestie wie in geven. Wilt gij De voorstellen van Duitschland te Genève verworpen. Geen vermindering der geoefende reserves. Rykof’s verwijdering uit Moskou. de, met speculeeren verloren. Onmidtfellyk is Hyblin door de politie gearresteerd en ter beschikking van dé justitie gesteld. BELG1E. Kaslooper met een half millioen verdwenen. Een kaslooper aan een der groote bank instellingen in Antwerpen, die een half mil lioen moest innen, is met dit bedrag spoor loos verdwenen. mverklaard. Er ,og niets weten, an die krachten jring tegenover „ziel” heet. jn van de her langrijk vraag- ten, die de gave leren te kunnen mensch, onver- overdragen. sch, die leeft en •n lijdende. Het >oek over heil- est zijn magne- nblikkelijk kon tegen hebben, eljjker dan het De voorbereidende ontwapeningsconferen tie heeft Zaterdag een beslissing genomen over de sedert jaren door Duitschland ge- eischte vemindefing der geoefende reserves als één der belangrijke factoren in geval van oorlog. Het Duitsche voorstel, dat o.a. bevatte vermindering van het jaarlyks'‘he recruten-comitingent en verkorting van den aclieven en reserve-diensttyd, werd verwor pen met zes tegen veertien stemmen en drie stemonthoudingen. Vóór het Duitsche voorstel stemden Ne derland, Zweden, Noorwegen, China, Sovjet- Rusland en Duitschland^ tegen het voorste! o.a. Frankrijk, Polen, Roemenië, Joego-Sla- vie, Turkije, Tsjecho-Slowakye, Italië, Bel gië en Japan. De Engelsche, Canadeesche en Amerikaansche gedelegeerden onthielden zich van stemming. Na het bekend worden van den uitslag der stemming legde die leider der Duitsche delegatie graaf Bernistorff, een korte ver klaring af, waarin hy veiklaardé, dat na dat een dergelyk oordeel over het Duitsche voorstel was geveld, de stemming over de overige voorstellen Duitschland nog slechts weinig be'ang kon inbrengen. I EN •NTIE v/d. iraren in da •ecember e.k, 0 andere plaatsen d. itraat, Houd*. eg, Gouda en bH (C). Officieel is te Moskou medegedeeld, dat aan Rykof, den voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sovjet-unie een maand riekte-verlof js verleendi, omdat zyn gazondhridstoestand.4*...wenschen -.over zou laten. Niemand ter wereld gelooft echter, dat déze voorstelling van zaken juist is en de berichten, dat Rykof niet alleen aan den dyk is gezet, maar zelfs naar een klein dorp aan de Wolga is gestuurd, hetwelk hij als zijn verbanningsoord heeft te be schouwen, zyn dan ook betrouwbaar. l»e Gepeoe, de politieke politie derhalve, zal er wel voor zorgen, d!at hij daar in de een zaamheid geen staatsgevaarlijke dingen uit haalt. Het is trouwens een algemeen bekend feit, d'at Stalin, dien wy het best den bosjewis- tischen staatspresident kunnen noemen, den laatsten/ tyd voortdurend met verschillende kopstukken onder zyn partygangers, die tot den rechtervleugel behooren, overhoop lag. Rykof heeft bovendien een tijdje gele den te Moskou een rede gehouden, die den Stalinisten niet bijster aangenaam was. De bolsjewistische pers heeft toen blijkbaar van hoogerhand order gekregen Rykof eens ferm de les te lezen en de afzetting van het hoofd der regeering is daar toen spoe dig op gevolgd. Hoe vreemd de toestanden in Rusland zyn, blijkt vooral uit het feit, dat in de Iswestia, het regeeringsorgaan, niet alleen de rechtsche leiders Tomsk! en Boecharin met verbanning werden bedreigd, wanneer zij Stalin niet gehoorzaamden, W'/e gezag wil uitoefenen, moet be scheiden zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2,90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal /8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. Postrekening 48400. maar dat dit dreigement ook werd uitge- strekt tot Rykof, die tot dusver een functie vervulde, welke gelijk staat met het minis- terpresidentschap in de andere landen. De maatregel, die thans tegenover Rykof is genomen, is dan ook geen op zich zelf staand verschijnsel, maar een schake' in den keten der zuiveringsactie. De Stalinis ten toch beschouwen ieder, die het niet vol komen met hun politieke richting eens is, als afgedwdalden en vele van de 'eidendé sovjetfunctionarissen zyn den laatsten tijd dan ook van him posten verwijderd. Dui delijk treedt hri reven aan den dag om, gelyk op het oogenblik ook in Polen ge schiedt, de oppositie onschadelyk te maken. Zoo hebben kort geleden opzienbarende wij zigingen plaats gehad bij de volkscommis sariaten van financiën en handel. Het be hoeft niet uitvoerig uiteen te worden ge zet, dét de toestand in den boezem der com munistische party in Rusland zich op zeer ernstige wyze heeft verscherpt en dat men binnen afzienbaren tyd allerlei botsingen kan verwachten. Ónmogelijk is het ook niet, dat eerlang Tomski, Boecharin, 'Rykof en anderen als onwaardigen over de grens worden gezet en verder als ballingen in den vreemde hun leven zullen moeten slijten. Totzki, is, zooals men weet, deze twyfelach- tige eer reeds eerder te beurt gevallen BüCTENLANDSCH nieüws. DUITSCHLAND. De nieuwe zeppelin L. Z. 128. De bouw, die twee jaar eal duren, vordert een bedrag van zes mil lioen mark. In een onderhoud met een medewerker van het „Berl. Tagebl.” deelde dr. Eckener mede dat de in aanbouw zijnde Zeppelin L. Z. 128 een inhoud zal hebben van 150.000 M3. De vulling met heliumgaa dat minder draag kracht heeft dan waterstof, maakt verschil lende constructiewijzigingen noodzakelijk, w.o. in de eerste plaats een verlenging van den scheepsromp. De bouwkosten raamt dr. Eckener op zes millioen mark, den bouwtijd o ptw eejaar. De vulling met helium zal ongeveer 400.000 mark kosten. uitvoerige be ren en geboek- ISCHAP eimzinnige ver- nanibulisme of ht uit, die zich i aan die kracht ek. hij: i bewegen; 2e. jn verschijnen; BINNENLAND. Onze vee-export naar België. Overeenstemming bereikt; over tien dagen weer vrij; quarantaine in Nederland van 4 dagen. Naar wij vernemen is volledige overeen stemming bereikt tusschen de Belgische en Nederlandsche veeartsenijkundige diensten ten aanxien van den weder-invoer van ons vee in België. De invoer zal per 16 November weder wor den toegeetaan; de vooi waarden zullen nog hedenavond door de Nederlandsche regee- ring worden bekend gemaakt. Eén daarvan is een vierdaagsohe quarantaine in Neder land. De steun aan het aardappelmeel. Een protest van de firma Scholten. De directie van de N.V. W. A. Scholten’s Aardappelmeelfabrieken te Groningen, heeft aan de regeering het volgende telegram ver zonden ..Hoewel geen bewonderaar van regee- ringssteun aan de aardappelmeelindustrie, achten wij indien deze verleend wordt gen toe. Dat rij nu juist zoo’n melodie moest spelen; zou zij misschien raden wat er in hem omging? Het werd hem te machtig, en zachtjes liep hij den tuin in. Vanavond kon hij daar niet tegenhij voelde zich, hopeloos ongelukkig Na die vier dagen van onge stoord samenzijn met haar werd hij er zich van bewust, dat zijn krachten hem gingen begeven. Hij zou nimmer op zooiets mogen hopeneen huwelijk met haarHij streek met de hand over zijn oogen. De werkelijk heid was te smartelijk, want zij had hem eveneens lief, hij wist het! Maar hoe zou ze van hem terugdeinzen, als hij haar inoeet vertellen van zijn licht- zinnig huwelijk met een danseres. En wat was zijn onzalige hartstocht voor die vrouw geweest, in vergelijking met deze liefde? Vermoeid leunde hij tegen een boom. Wat zou zijn verder leven worden zonder haar? Nooit zou hij haar kunnen vergeten Plotseling ritselde het in de struiken ach ter hem, en voordat hij begreep wat er met hem gebeurde, voelde hij zich riet groote kracht bij de keel grijpen en op den grond smijten! Zóó snel ging alles in zijn werk, dat hij zich niet kon verzetten tegen dien onverhoedschen aanval. Het zware lichaam van zijn aanrander lag boven op hem, en met schrik herkende hij het terugstootende gelaat, dat dicht bij het zijne was. CharlSe Rouvain ENGELAND. Werklooze vrouwen. Maar gebrek aan dienstbo-Icn. Herhaaldelyk is er bedenking tegen ge opperd, dat er een groot aantal vrouwen werkeloos waren en st^un trekken, terwijl er een nypend gebrek aan dienstboden is. Deze vrouwen kon echter geen verwijt tref fen, dat zy geen werk als dienstbode zoch ten. Het verrichten van huiselijke diensten valt niet binnen het stelsel van de verzeke- draaide zich even om in het zadel. We zouden het trouwens niet kunnen.ook. Onze wakkere gids is reeds spoorloos verdwenen. Eind goed, al goed, zei Benoit vroolijk, zijn paard de sporen gevend. En Carew volgde zijn voorbeeld. In de eerste stad welke ze tegenkwamen, verzond Carew de noodige telegrammen. Slechts met de grootste moeite kon Benoit hem overhalen, enkele dagen als gast op zijn vader’s villa te komen vertoeven. Ca rew zag erg tegen een wederzien met Joan Benoit op, maar tenslotte bezweek hij voor de dringende smeekbeden van den ander en stemde toe Verheugd verzond Benoit dadelijk een lang telegram naar zijn zuster, om hun komst aan te kondigen. Daar de antwoorden op hun telegrammen nog wel eenige urpn zouden uitblijven, zoch ten ze inmiddels een goed hotel op, namen een bad en gebruikten een stevig maal. Vier uren later stonden ze weer voor het telegraafkantoor. Toen ze binnenkwamen, trad een groote,, zwaargebouwde man ver schrikt eenige passen terug en verborg zich snel achter de hooge lessenaars. Maar zij bemerkten dat niet. Al hun aandacht werd in beslag genomen door den telegraaf-beamb- te, die hun glimlachend de smalle envelop- pes overhandigde. Het detective-bureau „Leon Voitier” had zijn werk goed gedaan. Zijn telegram be vatte slechts een enkel woord.- „geslaagd!” Carew’s vader was uitvoeriger in zijn ant woord. Hij was vol lof over het recherche bureau, en deelde mede, dat het nog gelukt was de helft der fondsen te redden. De cri- Het was Carew’s laatste avond van zijn verblijf bij de Benoits. Ze zaten in de groote serre bij den tuin, en door de open deuren kwam een geur van bloemen naar binnen. Een avond van weldadige en oneindige rust na hun afmattenden zwerftocht. Archibald Benoit voerde een druk fluiste rend gesprek met zijn vader. Blijkbaar smeedden zij grooteche plannen voor de toe komst. De oude man was sinds den terug keer van zijn zoon weer geheel opgeleefd en het stemde Carew tevreden, dat hij aan het ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkrinf 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—5 regels 1.56, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduc eerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kurmen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boeldiande- laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingejcomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. Oorspronkelijke roman door d. VOORT. 40 Nadruk vprboden. Een belangrijk deel van bCh<uten uit het koningsgrafBovenop de edelsteenen lag <‘en kort briefje van den Bheik. Hij smeekte hen, dit geschenk als een bewijs van zijn groote dankbaarheid te willen aanvaarden, eu herinnerde hen tevens aan het gegeven woord, om nimmer de ligging van zijn land bekend te maken. Zwijgend keken zij elkander aan. Ze ge voelden rich te moede, als na die uren van schrikkelijke blindheid, toen zij dachten voor immer het gebruik hunner oqgën te moeten missen. Evenals toen, kwamen ze van diepe duisternis in het heldere daglicht' Weg was hun ellende, hun zwaarmoedigheid van de aatste dagenVóór hen lag het leven, en het geleek hun eensklaps mooier én beter dan ooit te voren. Benoit vond het eerst zijn spraak terug. We zijn... nu rijk... niet? stotterde hij. Ik geloof het wel, antwoordde Carew met een zonnige glimlach. - De edelsteenen vertegenwoordigen een kolossaal vermogen, nu de Sheik ons deze op zoo’n kiesche Jze aanbiedt, mogen we niet weigeren. Hij behandeling van myn zaak, met cyfers aan te toonen dat het actief even groot is als het passief. Toen mevrouw Hanau haar exposé had geëindigd, geheel in de houding van een advokaat, die het pleidooi van zyn tegen stander afwacht, was het publiek ten zeer ste verbaasd over deee duidelyke, ka!m uit gesproken uiteenzetting. Gaultier, de hoffe lijke president, zeide tot haar: „ik vraag my af, mevrouw, wat uw advokaat nu nog kan zeggen. Ik dank u voor de inspanning, welke u zich hebt getroost om uw tempe rament te bedwingen”. Tyfoon in Indo-Chin». Meer dan honderd slachtoffers. Volgens een bericht van het Indo Pacific Ag. Saigon bedraagt het aantal menschee, omgekomen by den wervelstorm boven de eilandengroep Poelo Condor, reeds meer dan 130. Daarbij betreft het nog slechts berich ten uit afzonderlijke districten. Het s.s. „Gouverneur-Generaal Roiune’ is uit Saigon voor de Poelo Condor-groep aan gekomen. Het gebied van Camau, in ^uid-Cochih China, is ernstig geteisterd. JOEGO-SLAVIë. Belasting op ongehuwden. Joego-Slavië wil blijkbaar, naar het voor beeld van Italië, hetwelk zijn invloed op den Balkan bedreigt, den aanwas van de bevol king bevorderen. Een N.T.A.-telegram uit Belgrado meldt althans,, dat in het konink rijk een belasting zal worden geheven van ongehuwden. Da -ministerraad haait besloten, dat onga-*., huwden van beiderlei kunne een extaubelas- ting zullen moeten betalen. Daarentegen zul len gezinnen met meer dan negen kinderen van alle belastingen vrijgesteld rijn. FRANKRIJK. Mevr. Hanau voor de rechtbank. Mevr. Hanau heeft Donderdag voor de Rechtbank te Parijs een uiteenzetting ge- geven van haar bankzaken. Deze kleine tengere vrouw sprak o.m. over cyfers, zaken, balanzen, commissie loon, dividenden met het^ejfde gemak, waarmee een ander over japonnen spreekt. Vier-en-een-half uur voerde zy het woord om heit mechanisme van haar zaken en hoe deze in elkaar zitten te verklaren, zooals een advokaat het zou kunnen doen, die zich in beurs-speculaties heeft gespecializeerd. Mevrouw Hanau spreekt lange uren achtereen. Geen oogenblik wordt de stem zwakker, geen oogenblik klinkt er irritatie in dien toon. Tot plotseling dé stem een opgenblik onvast wordt. Mevrouw Hanau veegt een paar zweetdroppels van haar voorhoofd. Zy is zichtbaar ontroerd. Ik moet u wel zeggen waarom myn on derneming tot stilstand is gebracht. Omdat myn beginselen, my'n winsten, myn metho den nadeel deden aan. de groote bankzaken. De Banque Générale du Nord is het meest getroffen. Zy heeft artikelen tegen, mipqten schryven, die in afdruk aan haar loketten werden uitgedeeld. Een bank, die 8 pOt. uit deelt een bedrag, dat noch de Staat, noch de andere banken geven leek verontrus tend. Ik heb een' officieus onderzoek ver zocht. Toen zyn de haaien gekomen. Chan tage van Anquetil; een artikel, waarin ge zegd' werd, dat er 700 aanklachten tegen my waren ingediend en dlat ik een passief van 700 millioen had, u weet de rest De stem beeft even. Ik had achttien maanden in de gevange nis gezeten. Ik had de beschikking niet over myn boeken. Toch kon ik de vergissing van de deskundigen aantoonen. Ik heb om een contra-expertise gevraagd, die geweigerd werd. Toen heb ik niet slechts myn cliënten, maar ook myn eigen eer willen redden. Al myn middelen waren uitgeput; één bleef er over, de hongerstaking, om dé aandacht van het publiek op de begane onbillijkheid te vestigen. Ik wilde niet myn vrijheid maar een contra-expertise. Zij werd geweigerd. Toen moest ik myn vryheid verkrygen om mijn cliënten te helpen en ik zette de hon gerstaking voort. Drie dagen na myn invrij heidstelling nam ik, nog te bed liggend, de regeling van zakeai ter hand. Het zal gemakkelyk vallen, zeide mevrouw Hanau ten slotte, b'j de verdere geluk van deze drie menschen had mogen meewerken. Maar zijn oogen kregen een treurige uit drukking, toen hij naar Joan Benoit keek, die voor de piano het donkere kopje dir|it over een stapeltje muziekboeken ge bogen. Reeds vier dagen had hij in ‘een droom geleefd. Een droom vmi onuitgesproken lief de. Diep in zijn hart had hij die liefde be graven en hij leed er ontzettend door. Zijn geheele denkvermogen werd door haar be- heerscht. Dikwijls bespotte hij zijn eigen zwakheid, mar? hij kon zich er niet van onttrekken. Ieder oogenblik van den dag hunkerde hij er naar in haar nabijheid te zijn, alleen maar om haar lieve zachte stem te hooren en de twee grappige kuiltjes te kunnen zien in haar wangen, wanneer zij lachte. Doch morgen zou aan dit alles een einde komen. Morgen ging hij naar huis en het zou goed zijn zoo. Nimmer toch zou hij haar over zijn liefde durven spreken. Niet ,haar durven zeggen, dat hij zoq hartstochtelijk verlangde haar mee te mogen nemen, naar het kleine huisje in Schotland, waar zijn ouders vroe ger woonden en hij geboren was. Niet haar durven zeggen, dat hij er naar verlangde, haar als zijn.lief vrouwtje bij den ouderwet- schen haard te zien zitten, terwijl de roode vlammen een tooverachtigen schijn zouden werpen op de weerbarstige krulletjes in haar hals. De laatste dagen hadden van den kal- men. vrij nuchteren jongeman een droomer gemaakt. Joan speelde nu zacht een Ttaliaansch minneliedje en Catew luisterde diep bewo* ring tegen werkeloosheid, want een fabrieks meisje, dat dienstbode werd, kon wanneer zy weei’ werkeloos ifrerd, geen steun meer krygen. Miss Margaret Bohdfield, de vrouvvelyke minister van Arbeidt heeft nu echter ver klaard, dat zy nieuwe regelen heeft vasige- steld, volgens welke; werkelooze vrouwen, die weigerde een betrekking als dienstbode aan te nemen, haar rècht op uitkeering zou den verbeuren. Zy noemde een van de ern stigste euvels van het geheele stelsel der verzekering tegen werkeloosheid de bepa ling dat iemand voor wien geen werk in zyn eigen beroep te vinden was, vrij was om werk in een ander beroep te weigeren. Dit is nu veranderd en juffrouw Bondfield h^eft verklaard, dat zy zou zorgen, dat aan den nieuwen regel de hand gehouden wordt. Zij legde er tegelyk nadruk op, dat het be roep van dienstbode niemand oneer aan deed. De crisis ju het Engelsche kabinet. Zal alleen Snowden aftreden? Gra ham zyn opvolger? De pers heeft gezinspeeld op het ontslag van Snowden, Alexander en Wedgoow Benn, de minstens van financiën, marine en Ind'ië, maar in politieke kringen wo’dt daaraanten aanzien v’an de twee laatsten geen geloof gehecht. Men weet, wat Snowden betreft, dat de strakheid v^n zyn opvattingen niet populair is bij een belangryke’^roep in zijn party en, gegeven dé hoop dat de arbeidersparty aan dse regeering zalltunnen blijven, wat in belangryike mate aflwüigt van een populaire begrootinig in April,*Óet met de mogelijk heid van zyn ontslag rekening worden ge houden. Zyn opvolger zou d'an waarschyn- lyk Graham, minister van handel, zyn. NOORWEGEN. Groote verduistering te Oslo. De dader echter reeds ingerekend. Bij de spaarbank te Oslo zyn deze dagen verduisteringen ontdekt tot een totaal be drag van ongeveer 400.000 kronen. Als da der werd verdacht de 36-jarige procuratie houder Hyblini. Hyblin had juist ziekteverlof gevraagd om naar hij zei, in een sanatorium herstel te zoeken. Inplaats daarvan feisde hij echter naar Hamburg, vermoedely'k om te trachten vandaar per schip Europa te verlaten. Kort na zyn vertrek werden de verduisteringen ontdekt, waarna de recher che te Oslo zich in verbinding stelde met de politie te Hamburg. Hybldn had inmiddels er waarschynlyk de lucht van gekregen, dat zyn verduisteringen ontdekt waren en be sloot terug te keeren om zyn diectie ervan op de hoogte te stellen in de hoop misschien een regeling te kunnen treffen en een straf vervolging te vermyden. Kort na zijn terug keer te Oslo telefoneerde hy Jen directeur van zijn bank en maakte een afspraak met dezen in zyn woning. Daar overhandigde hij den directeur de helft van het verduisterde bedrag. De rest had hy, naar hij mededeel- sie was voorbij I „Rouvain is er vandoor”, seinde hij verder, „maar het is mij onver schillig of ze hem krijgen of niet. Ik ben voor het oogenblik tevreden, jongen, en ver lang slechts, dat je zoo gauw je kunt thuis komt.” Zwijgend reikte Carew het telegram aan Benoit over, die het vluchtig doorlas. Wat zeg je ervan, Archay? Eenig, antwoordde de jongeman. Al leen spijt het me, dat die schurk Rouvain is kunnen ontkomen. Een paar jaartjes had ik hem niet alle soorten van genoegen gegund. In een opgeruimde stemming verlieten ze het gebouw weer,, maar ze zagen niet, dat de groote man achter den lessenaar zijn plaats verliet en hen als een donkere schaduw om zichtig volgde. En toen ze den volgenden tnoigen in den trein stapten, bemerkten zij ook niet, dat diezelfde man, nu gekleed in een donkere reiscape, vlug in een anderen coupé wipte, een trek van woeste voldoening op zijn baardig gelaat. 1DASTHa'

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1