BOELHUÏS ""utTden omtrek. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. niet alleen het A. V. B. te Veendam daartoe gerechtigd, doch evengoed de particuliere en vrije coöperatieve fabrieken, l'rotestee- ren tegen eenzijdige werkwijze def commis- aie en tegen stelselmatige uitsluiting dezer bedrijven." os> j Het Hbld herinnert er aan, dat het z.g. Avébé is: de Coop. Ver. Aardappelmeel-ver- koopbureau der vereenigde Boerenfabrieken, gevestigd te Veendam, waarbij zijn aange sloten 15 coöp. fabrieken. Daar buiten staan de particuliere fabrie ken, benevens drie z.g. „vrije coöperatieve fabrieken. Eeredoctoraten in de Sorbonne. Uitreiking van de teekenen o.a. aan prof. Zeeman. Posthume- huide aan prof. Zwaardemaker. Zaterdagmiddag is het nieuwe cursusjaar van de Sorbonne te l'arijs geopend met een plechtige fitting in de groote aula, die zoo- uls altijd door de aanwezigheid van een groot aantal hoogleeraren in hun kleurige toga's, varieerend naarmate van de faculteiten, een schitterenden aanblik opleyerde. Het is bij deze gelegenheid, dat de eere- doctorateu, die de l'arijsche Universiteit elk jaar uitreikt, worden geproclameerd. Het waren ditmaal die van koning Albeit van België, vertegenwoordigd door den Belgi schen gezant te l'arijs, den ltaliaanschau jurist Bonfan te, wijlen prof. Zwaardemoker, prof. Zeeman en de hoogleeraren in de let terkundige faculteit Zielinaki uit Warschau en Dewey van de Columbia Universiteit. Nadat de deken van de juridische facul teit, prof. Bertltólémy, de verdiensten van koning Albert en van prof. Bonfante had opgesomd, kwam de Doyen van de medische faculteit de nagedachtenis huldigen van prof. Zwaardemaker, overleden nadat de Par rijsclie universiteit reeds had besloten hem het eeredoctoraat te verleenen, en wien men nu ten minste nog een posthume-hulde wil de brengen. Prof. Balthazard somde daartoe de vele onderdeelen der physiologie op, waarin wijlen Zwaardemaker zijn origineele vondsten gedaan en zijn baanbrekenden ar beid verricht heeft, welke resultaten in niet minder dan driehonderd verschillende me mories zijn neergelegd. Hij gaf een denkbeeld van de beteekenis, die die overleden hoog, leeraar door zijn vernuftige hypotheses en door de constructie van een groot aantal nieuwe instrumenten voor het pliysiologisch onderzoek heeft gehad, waarna de rector- magnificus de onderscheidingsteekenen Van liet eeredoctoraat uitreikte aan dr. Zwaarde maker, den zoon van wijlen den hoogleer aar, die aanwezig was om ze in ontvangst Daarna werd prof. Zeeman toegesproken door den deken van de natuurwetenschap pelijke faculteit, prof Maurain. Deze gaf een technische verklaring van het „verschijn sel van Zeeman", nu vier-en-dertig jaar ge leden door den gehuldigde gevonden, en zette uiteen, welke resultaten prof. Zeeman sindsdien, voortbouwend op zijn oorspronke lijk werk heeft bereikt. Zoo noemde hij de hoogst belangrijke omwentelingen t.a.v. de weerkaatsing van het lipht op een magne tisch veld, van de voortplanting van het licht door vloeistoffen enz. Zeeman, die veel in Frankrkijk komt, herhaaldelijk in de Sor bonne voordrachten houdt en in nauw con tact staat met de Fransche wetenschappe lijke wereld, heeft zoodoende een uiterst be langrijk aandeel gehad in de vorderingen van de natuurkunde in de laatste veertig jaar. Als besluit bood de rector-magnificus, prof. Charléty, onder algemeen applaus, den Arn- sterdamschen hoogleeraar de roodblauwe epi- toga, met het witte bont, zooals de Parijsclie hoogleerare« in de natuurwetenschappen dragen, over zijn eenvoudige zwarte toga, waarop het Kruis van den Nederlandschen Leeuw de eenige versiering vormde. Een gemeugd zangkoor en een militaire kapel zette de plechtigheid luister bij, die onder meer werd bijgewoond door den Ne derlandschen zaakgelastigde, mr. L. CarBten. Prov. Staten van Zuid-Holland. Gedep. Staten van Zuid-Holland stellen aan de Staten voor, aan de vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den bijbel voor buitengewoon onderwijs te Alphen a. d. Rijn uit de provinciale kas een bijdrage te verstrekken van 1/3 gedeelte van de kosten wegens stichting van een ge bouw voor haar school voor buitengewoon lager onderwijs tot een maximum van f 20.000. Voorts stellen Gedep. Staten voor, aan het gesticht De Voorzienigheid te Leiden uit de provinciale kas een bijdrage te verstrekken van 1/3 van de kosten wegens stichting van een gebouw voor haar school voor buiten gewoon lager onderwijs tot een maximum van f 12.000. Verder wordt nog voorgesteld, aan de ge meente Maassluis in de kosten van vernieu wing van een gedeelte van den kademuur lungs de Burgemeester de Jonghkade een subsidie van 1/3 der kosten en tot een maxi- mum van f 52.000 toe te kennen. GEMENGDE BERICHTEN. werkpdaats in een onbewoonbaar verklaar de woning in een gang in de Bloemstraat. Zaterdagavond zou daar een inval gedaan STADSNIEUWS. Valsche munters aangehouden. Nagemaakte rijksdaalders uitgege ven. In den laatsten tijd waren in Amsterdam valsche rijksdaalders in omloop, die goed waren nagemaakt. Op het eerste gezicht kon men de valschheid niet constateeren. Bij- nadere beschouwing was do oppervlakte «•enigszins korrelig en het randschrift ont- brak. De winkeliers waren door de politie gewaarschuwd en hen was gevraagd, indien zulk een geldstuk in betaling werd gegeven te trachten den aanbieder in handen van dé politie over te leveren. Intusschen had ook de politie van de af- deehng „Valsche Oeldcentrale" niet stifce- »t«ii Zij had een spoor gekregen vao>den tweetal mannen, die ach ook reeda vroe ger aan het maken van valaohe munt had den schuldig gemaakt. Vermoedelijk had- den deze mannen, de gebroeders W., hun ihet liep.ouljWr -sewsius ouders dajt ffg, pejitie zich IwT voprgeateld. Aan het hip»ai} in de Marnixstraat werden in den loop van dien avond twee arrestanten binnenge bracht, die op aanwijzing van den eigenaar van een melkzaak in de Wolvenstraat wa- ,ren aangehouden. De twee mannen waren in de inelkslijterij geweest en deden, naar de eigenaar meende wat vreemd. Zij be taalden met een rijksdaalder, die naar het hom voorkwam niet echt was. Hij ging de beide mannen na en wees ze een politie agent aan, die ze meenam naar het bureau in de Marnixstraat. Bij hun fouilleering kwamen nog een paar valsche rijksdaalders te voorschijn. Ze ontkenden echter te weten, dat deze muntstukken valsch waren Deze beide mannen, de gebroeders W.„ zijn reap. 42 en 46 jaar oud. De politie had op hen reeds verdenking. Toen is het voorgenomen bezoek door de politie aan de onbewoonbaar verklaarde woning in een gang in de Bloemstraat ge volgd. Inderdaad is daar gevonden, wat men dacht te vinden. Er was aanwezig het materiaal om rijksdaalders te maken, maar ook zijn een drietal geldstukken gevonden, die nog niet geheel voltooid waren. Met deze arrestatie heeft de politie dus een goeden slag geslagen en men kan veilig aannemen, dat geen valsche rijksdaalders meer onder het publiek zullen worden ver spreid Al blijven de mannen ontkennen, dat zij iets weten van het maken van rijks daalders, de bewijzen zijn te overstelpend, dan dat ontkennen op den duur zou baten. Ernstig ongeluk te Leiden. Twee monteurs in de electrische cen trale door hoogspanning gedood. Stad en omgeving stroomloos. Zaterdagmorgen heeft op de Stedelijke Electriciteitsfabriek te Leiden een ongeval plaats gehad, dat twee employés het leven heeft gekost. Om ongeveer kwart over elf begaven de sehakelbordwachter D. Jasperse en de hoog spanningsmonteur J. de Wolf zich bij ver gissing in een verkeerde hoogspanningscel, waarvan zij meenden, dat deze niet onder stroom stond, terwijl dit wel het geval was. Het gevolg was, dat zij beiden met den stroom in aanraking kwamen, en gedood werden De sehakelbordwachter is 36 jaar, gehuwd en heeft twee kinderen; de hoogspannings- monteur is 37 jaar, eveneens gehuwd en heeft zes kinderen. Tengevolge van dit ongeval is de electri sche stroomlevering door de Gemeentelijke lichtfabrieken gestoord geweest, waardoor alle fabrieken, drukkerijen enz. in de stad en omgeving, voor zoover zij door de licht fabrieken van stroom worden voorzien, stil stonden. Ook de tram naar Den Haag. Voor schoten, Katwijk en Noordwijk was even- ate de stadstram van stroom verstoken, zoo dat de diensten geheel werden ontwricht. Om even half één kon de tram van de N. Z. H. den dienst weder hervatten, daar de stroom toen was overgeschakeld op de elec trische centrale te Voorburg, terwijl om on geveer kwart voor één de stroomlevering door de lichtfabrieken wederom op normale wijze plaate vond. Door een auto aangereden. Architect levensgevaarlijk gewond. verwondingen Op den Utrechtschen weg te de Bilt stond Vrijdaguvond omstreeks half zeven de heer A. Staal, architect aldaur, nabij de Kloos- terbrug op liet rijwielpad op de tram naar Zeist te wachten. Toen de tram uit Utrecht de halte nader de, begaf de heer Staal zich van het rijwisl- pad over den rijweg naar de tram. Hij werd daarbij door een juist paeseerende auto, ko mende uit de richting de Bilt, gegrepen en kwam onder den wagen terecht. De heer Staal werd ernstig aan het hoofd gewond, terwijl ook armen en beenen zwaar gekneusd bleken. Nadat de eerste hulp was verleend, is hij in zeer zorgwekkenden toestand naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Vrijdagnacht reeds is de heer Staal, zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, over leden. Een geheimzinnige verdwijning. 23.000 vermist op het kantoor van een Amsterdamschen notaris. Vrijdag heeft ten kantore van den notaris C. G. te Amsterdam een geheimzinnige dief stal plaats gehad. De notaris had een be drag van f 23.000 aan bankbiljetten van f 1000 op zijn brandkast gelegd en had even het privékantoor verlaten. Toen hij na kor ten tijd weer op zijn kantoor kwam, waren de bankbiljetten verdwenen. De politie die een onderzoek naar deze diefstal instelt, staat voor een raadsel, omdat men geen en kele aanwijzing heeft, hoe de dief in en uit het privékantoor is gekomen De nummers van de bankbiljetten zij* onbekend. De no taris was voor den diefstal niet verzekerd. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 4.30 kinderuurtje. 6.30 concert. 6.00 gramofoonplaten. 7.00 boekenhalfuur. 7.30 voc. en instr. concert. 8.30 concert uit Concertgebouw A'd 9.16 omroeporkest. 11.0012.00 gramofooTiplaten. Huizen: 5.00 concert. 6.30 gezinsbond-halfuurtje. 7.00 chr. filos. cursus. .8.00 concert. 10.4611.30* gramofoonplaten. Da ven try: 10.30 concert. 11.20 dansmuziek. 11.3612.20 dansmuziek. GOUDA, 10 Nov. 1930. Wyziging verordening op de invordering vap schoolgeld voor de stadsmuzieks^hool. Volgens het bepaalde by art. 1 ck)f ver ordening op de inyorderjjig van schoolgeld voor ae Stadsmuziekschool moet het school geld by vooruitbetaling worden voldaan m vier driemaandfelyksche tesrmynen. Het hef fingsjaar voor hét schoolgeld loopt van 1 Januari tot en met 31 December. Daar de voor het opmaken van het kohier benoodig- de gegevens door den directeur als regel pas in Februari kunnen worden verstrekt kan dus van vooruitbetaling van den eer sten termyn op de eerste werkdag van Jan. geen sprake zyn. Daar dit meerdere malen tot onaange naamheden met schoolgeldpJichtigen aan leiding gaf, stedien B. en W. den Raad voor, uit genoemd artikel de woorden „by voor uitbetaling schrappen en de betalings termynen te bepalen op den eersten werk dag des maanden April, Juli, October en Januari. Wyziging Bouw- en Woningverordening. Gedeputeerde Staten hebben bezwaar ge maakt tegen het bij raadsbesluit vastgestel de nieuwe 6e lid van art. 38 der bouw- en woningverordening. Het bezwaar betreft in hoofdzaak de mogelykheid welke by de ge kozen redactie zou ontstaan om ook in de nieuwere stadswijken dispensatie te ver leenen. B. en W. hebben, ten einde aan dit be zwaar tegemoet te komen, een nieuwe re dactie voor dirfartikel ontworpen, waarmede ook de gezondheidscommissie zich kan ver eenigen en zil stellen den Raad voor hier aan haar goeukeuring te hechten. Herziening, van het uitbreidingsplan voor de Eerste en Derde Kade. Het uitbreidingsplan van de gemeente met betrekking tot het plan Eerste en Derde Kade, kon ook niet geheel de goedkeuring van Ged. Staten wegdragen, omdat op de bybehoorende teekening de bestemming van de in dat plan begrepen gronden niet wordt vastgelegd. B. en W. stellen den Raad voor aan dit» verlangen van Ged. Staten alsnog te vol doen. Verhuur gerióleerde zylen. De tusschen Groenen/daal en Achter de Vischrnarkt gelegen gerioleerde zyi Is bü gedeelten verhuurd aan de eigenaren van de aangrenzende perceelen. Door meerde ro mutaties in de refchthebbenden waarvan niet steeds tijding en ter bevoegde plaatse werd kennis gegeven is een toestand ont staan, die het wenecheiijk maakt alle loo- pende huurcontracten te beëindigen, en vjor zoover de belanghebbenden dit mochten wenschen door nieuwe te vervangen. B. en W. hebben daarom allen huurders tegen 1 Mei 1931;de huur opgezegd, onder mededeeling, dat 'desgewenscht opnieuw kon worden ingehuurd* Naar aanleiding daarvan zijn een twaalf taj aanvragen by JÖ. en W. ingekomen, op grond waarvan BI en W. den Raad vocr- steLlen te besluiten tot verhuur van gedecl- zyl, aan de navol- der bepaalde voor waarden: C. H. A. Kamermans, J. Bernsen, J. H. v. d. Vegt, J. Ph. Imholtz, T. Brynje, T. v. der Heijden, P. Brakely fa. D. G. van Vreu- mingen, J. P. en P. Boot, J. Ypelaar, P. de Hoog en C. Plomp. De huurprijzen varieeren van 55 cent tot 3.42. \ergrooting ry wiel bergplaats uLo. school. Het hoofd der scJiool vooor uitgebreid la ger onderwijs heeft B. en W. verzocht te willen bevorderen, dat de rywielbergplaats dlier schooi wordt vergroot, omdat deze langzamerhand veel te klein is geworden De bergplaats biedt ruimte voor 30 fietsen terwyl ruim 50 leerlingen per fiets ter school komen. B. en W. stellen den Raad' voor het ver zoek in te willigen en vragen daarvoor een bedrag beschikbaar te stellen van 212.75. overeenkomstig de overgelegde begrooting van den directeur van Gemeentewerken, te betalen uit den gewonen dienst van de be grooting 1930. Wijziging kenteeken besluit. B. en W. stellen den Raad voor een nieuw model kenteeken voor onbewoonbaar ver klaarde woningen vast te stellen, dat zal zijn een houten of metalen bord, lang 26 cM. hoog 18 c.M., waarop met zwarte let ters van tenminste 3 c.M. hoogte op witten grond zyn aangebracht de woorden „Onb: woonbaar verklaarde woning'. Benoeming. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. Nort Jr. is benoemd tot assistent voor de zuivere en de toegepaste wiskunde aan de Technische Hoogeschool te Delft. 4 De nieuwe weg. Gouda-Waddinxveen-Boskoop-Alphen Van de by den Prov. Waterstaat in uit voering genomen werken betreffende -en leg yaji, ni^TO .provinci^ Y^J. keérsweg van Gouda qypy Wftddmxyëep en Boskoop naar Alphen, is thans het eerste gedeelte gereed gekomen. Dat is een reusachtige verbetering van den bestaanden toestand. Het tweede gedeelte, van de spoorbrug by Gouda tot de Waddinxveensche brug, zal 10 Nov. a.s. worden aanbesteed. Hoe de nieüwe weg zal worden. De nieuwe verkeersweg Gouda—-Alphen zal over bijna de geheele lengte onmiddel lijk langs de Gouwe komen, dils ongeveer waar thans het 1% meter breede grintpad loopt. Het rijdek zal zes meter breed wor den, terwijl bovendien van de spoorbrug bij Gouda naast den autoweg een 2meter breed verhard fietspad komt, dat zal loopen tot Gouwsluis (gem. Alphen a. d. Rijn). De in de tegenwoordige kaden voorko mende sterke bochten zullen zooveel moge lijk worden weggenomen. Daar wordt de weg dan binnen- of buitenwaarts verlegd, een en ander na het graven van sleuven, waardoor het opgestorte zand gemakkelijker tot op den vasten bodem wordt doorgeperst. De door het zand zijdelings weggeperste veen- of slappe klei-bodem „buldert" in de aangrenzende slooten op. Ook kan het zei gebeuren dat deze grond een nabijgelegen stuk land in de hoogte perst, zoodat fan tastische heuvels en diepe inscheuringen ontstaan. Waar huizen aan den weg staan moet men alles doen om deze oppersingen te voorkomen. Op zulke plaatsen maakt men voor de huizen vooraf een z.g. „landkee- ring", bestaande uit een stevigen gewapend betonnen muur, die meters diep in den bo dem gaat. Veel zorg aan de beschoeiing besteed. Voor den aanleg van den nieuwen weg bleek het noodig de beschoeiing over den geheelen afstand Gouda—Alphen te ver nieuwen. Hiermede is men thans byna ge heel gereed gekomen. Aan de nieuwe beschoeiing heeft men zeer veel zorg besteed, daar deze dienen moet als afsluitdijk tusschen de hooggelegen Gouwe en het veel lager liggende polder land. Geschiedde voorheen de waterloozing van het gemaal van den polder Bloemendaal bij Waddinxveen in een kolk, waar de weg door middel van een brugje overheen liep, thans zal de loozing plaats vinden rechtstreeks in de Gouwe door twee duikers, welke onder den weg doorgaan. De geheele weg over drie a vier jaar gereed. Is het eerste gedeelte van de nieuwe rechtstreeksche verbinding tusschen Alphen en Gouda al klaar, het gedeelte spoorbrug by GoudaWaddinxveensche brug zal ver moedelijk over een jaar gereed zyn. Voor dat de geheele weg Aphen—Gouda er ligt, zullen wy wel drie a vier jaar verder zyn De weg Gouda—Hekendorp. De weg GoudaHekendorp is een z.g. commissieweg, waarvan de secretaris dts. Boer is. Op tot hem gerichte klachten en verzoe ken, om verbetering werd geantwoord, dat de commissie financieel niet by machte is, dien weg behoorlijk te onderhouden. De B.B.N Bond van Bedrijfsautohoudere in Nederiand, heeft zich thans tot Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland' gewend, om de hulp van dit College in te roepen, ten einde te verkrijgen, dat de weg althans in berijdbaren toestand wordt gebracht, zoodat die groote schade aaai automobielen, die ge noodzaakt zyn dlezen weg te gebruiken, wordt voorkomen. Aan het gemeentebestuur van Gouda is mededeeldng gedaan van he*t verzoek tot Gedeputeerde Staten gericht, aangezien die gemeente ongetwijfeld belang heeft by dezen weg en dus bereid zal zyn de pogingen by Gedeputeerde Staten te steu nen. Derde abonnementsvoorstelling „De Baas in huis". De N.V. Het Schouwtooneel, dir. AdY v. 'd. Horst en Jan Musch zal als derde abon- nementsvoorsteiling in den Nieuwen Schouwburg ten tooneele brengen „De Baas in huis", een blijspel in drie bedrijven door Martin Flavin, een successtuk van het Ritz- Theater te New Yoric. In „de Baas in hiuds" treden met Jan Musch op de dames L-ena Kley, Marie Smit- huyzen, Rolien Naman* M. v. d. Lugt Mei- sert en de heeren Carel Ryken, Hein Harnis. Folkert Kramer, Ubbo Groenier en H. Fre Den loden November a.s. zal de hfeer H. F. Spruyt, Procuratiehouder by de N.V. J. A. Donker's Sigarenfabrieken alhier, den dag herdenken, dat hy voor 25 jaar by dat bedrijf in dienst trad. Bevorderd tot arts. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is be vorderd tot arts onze oud-stadgenoot de heer W. van Essen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Gouda weid in den loop der maand Oct. op spaarbankboek jes ingelegd 32808,64, en terugbetaald f 34173,85. Derhalve minder ingelegd don terugbe taald 1370,21. let aantal nieuw uitgegeven spaxrlxufic- ikjes bedroeg 30. Door tusschenkomst van 't kantoor werd ter Directie op staats schuldboek jes afge schreven 1000. Het stuk speelt in een klein Ameri kaanech stadje. Nico Treep weer hersteld. Willem Vogt schryft in de Radiobode van 7 November: Teekenend voor de groote populariteit van onzen A.VjR.O.maëstro, is het aartal informaties dat by ons ingewonnen wordt over den gezondheidstoestand van Nico Treep. De dirigent, schoon tenger van postuur, is van een taai phvsiek, maar na 1 October den avond in Gouda, heeft Treep het byltje of beter het dirigeerstokje, er toch tydedyk by moeten neerleggen. Met groote inspanning heeft hy zich door den Goud- söhen avond heengeslagen, maar daarna moest hy zyn bed opzoeken. Een knagende griep met complicaties had hem stevig te pakken genomen. Op 30 Oc tober heeft de heer Treep voor 't eerst zyn kamer verlaten en een bezoek aan ons kan toor gebracht. Hy keek weer vief en opgewekt uit de oogen, maarhy had wat men zoo noemt toch wel «een rokje uitgetrokken". Deze week zal hy zijn werkzaamheden hervatten tot ons aller vreugde. Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". Nog geen beslissing gevallen. Nieuwe vergadering op 14 Nov. a.s. bezochte buitengewone id de Roei- en Zeilver- Saterdiagavond in Hotel ,41e Zalm" gehouden, zyn de voorstellen be sproken betreffende de toekomstige lig. plaats van het clubgebouw en bijbehooren- de loodsen. Na de aanvankelijke voorstellen van de nieuiwe eigenares van. het terrein, de ge meente Reeuwyk, tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst, nu de thans loopemde binnenkort eindigt, welke voorstellen door de vei-eeniging niet konden worden aan vaard, heeft het gemeentebestuur van Reeu. wyk nieuwe voorwaarden aangeboden. Van andere zijde was echter ook een plan ingediend, hetwelk by aanneming tot ge volg zou hebben dat met de gemeente Reen- wyk geen nieuwe overeenkomst zou worden gesloten. Na zeer uitvoerige discussies wuarbij ook nog ap andere mogelykheden werd gewezen, aanvaardde de vergadering een motie, waarin, besloten werd tot schorsing der be sprekingen en tot nader onderzoek en als gevolg daarvan tot verdaging der vergade ring tot Vrijdag 14 Nov. a.s. In de vergadering van Vrijdagavond, eneens in „De Zalm" te houden, zal (fe definitieve beslissing moeten vallen. De be stuursverkiezing in: de vacature Ebbinge zal dan tevens aan de orde worden gesteld. Openbare Leuszaal en Boekery. Enkele nieuwe boeken. Th. Wilder. De brug van San Luis 'Rey. In de 17de eeuw breekt een brug in Peru. Vyf menschen verdrinken. Was het toeval of voorbeschikking? Broeder Juniper gaaf de levensgeschiedenis der slachtoffers 11a om deze voor hem belangryke vraag te kun nen oplossen. A. de Wit. De avonturen van den mu zikant. De jeugd van een in Italië geboren kom- ponist, die 11a veel lotgevallen naar zyn ge boorteland terugkeert, is het thema van dit 'boek, dat echter met om het uiterlijk ge beuren, ,maar om de atmosfeer en de weel derige pikturale uitbeelding van belang is. J. Zwartemdyk. De overlaat. De veiligheidsklep voor een overvol ge moed zyn de brieven aan een vriendin waar in een verpleegster bitter, lioht-irond?ch of diep verslagen de indrukken neerschrijft uit een levenspraktijk, welke gelegenheid geeft tot een scherpen blik in 't verborgen leven van allerlei menschen. S. Brodetsky. De beteekenis der wis kunde. Schr. geeft den eenigsziins ontwikkelden leek een inzicht in den aard der beschouwin gen, welke aan het werk van de wiskundige ten grondslag liggen en een begrip van do mogelykheden der toepassing van de wis kunde in wetenschap en pralktylk'A R. Fülop-Miller. Macht en geheim der Jezuïten. Onbevooroordeeld standaardwerk, dut hoewel eer, enorm fed ten-materiaal uit alk laiiden en tijden erin verwerkt is, méér dar een zakelijke historie van de orde, een in zicht in geest, moraal, maatschappeiykc doelstelling en praktyk van het Jezuïtisme wil geven door middel van een geschiedkun dig beeld van den groei der orde als cultu- reele macht sindis Loyola (zending, zieken zorg, opvoeding, wetenschap) en van de kritiek der wereld in de loop der eeuwen Ryk en geïllustreerd etn gedokumenteerd. Volks- en Schoolbad. Gedurende de week van 3 tot en met 8 November werden in het Volks- en School bad gebruikt 158 kuipbaden, 286 sproeiba- den en 1086 «-hooibaden, totaal 1-530 baden. Stroomstoring door een klein kabeldefect. Gisteren had tengevolge van een klein kabeldefect in de Peperstraat een storing plaats In de voorziening met electrischen stroom van de Peperstraat. Nadat in den laten namiddag de noodige voorloopige herstellingen waren verricht, kon te 9 uur des avonds weer stroom wor den geleverd, waardoor het electrisch licht overal weer kon worden ontstoken. Na half twaalf is het kabeldefect definitief hersteld. 11 Nov. 8l,i uur, Nieuwe Schouwburg. Revue en Operette Gezelschap Jo Gos* schalk: Oh Donna Clara. 11 Nov. 8% uur, Soc. de Réunie. Herden king Wapenstilstandsdag. 12 Nov. Jaarvergadering E.HJ3.0. 13 Nov. 8 uur, Blauwe Kruis. Prop. verg- Chr. Besturenbond. 14 Nov. 8 uur, Hotel „de Zalm". Buitengew. ledenvergadering Roei- en Zeilv. Gouda. 13 Nov. 8 uur, Nieuwe Schouwburg. Derde Aborvnem Mvtwnnrrtel Hrwr 15 Nov. 8 uur" Nieuwe Schouwburg Uitvoe ring Excelsior IS Nov. 2 uur, Gebouw Daniël. Verg. Anti- Rev. Kaesvereenigingen in den Staten- kieskring Gouda. 18 Nov. 8 uur, Nieuwe Schouwta-g Avro- avond: Godwin dansorkest. 19 Nov. Cursus E.HJ.O. onder leiding van Dr. v. Elk. 21 Nov., 8 uur, Hotel ,4e Zah"". Ver. v Huisvrouwen, Leaing van Mevr. Emmy v. Lokhorst. 21 Nov., 8 uur. Café Central, Ledenverga dering, Ned. Reisvereertiging afd. Gouda. 22 Nov., 8 uur, Zaal Concordia. Uitvoering „Thalia". 26 Nov. Damee-cursus E.H.B.O. Apotheken. De apotheek van den heer F. A D^' Westhaven, zal tot en met 14 November» benevens den daarop volgenden nacht, g®* opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UDEJiAJx. Tot president by de Ned. Herv. Gemeei-te beroepen Ds. van As te Reeuwyk. U Gedurende den daarvoor vastgestelden »iwt liet. /oor belangstellenden de begrooting Tj' Ned. Herv. Kerk ter inzage in de berkeraadskamer, ahier. HAASTRECHT. Gemeenteraad. Vergadering van Vrydag 7 November ,930 waarin alle leden tegenwoordig zyn. Na goedkeuring der notulen brengt de stelling tydens zijn ziekte ondervonden. Onder de ingekomen stukken, welke voor jaanisgevuig worden aangenomen, is een adres inzake het onderhoud van den Noor- der-IJsseldyk, dat in handen van B. en W. wordt gesteld' om advies. Van de t.b.c.-commissie is ingekomen een adres over het toekennen van subsidie, dat den raadsleden bekend is. De Voorzitter zegt dat op de begrooting een post voor t.b.c. bestrijding is uitgetrok ken in principe is besloten zoo noodlig steun te verleenen, waarvoor het Burgerlyk Arm bestuur dan verhooging van subsidie moet vragen, terwyl de raad zich het recht voor behoudt de grootte van de som te bepalen en ieder geval op zichzelf bezien wordt. De heer Scheer vereenigt zich met deze- toezegging, waardoor voorkomen wordt dat de meenmg blyft bestaan, dat het armbe stuur van ztfn taak in deze ontheven zou zyn. De post t.b.c.-bestrijdig is op de be grooting gebracht om zoo noodig te gebrui ken doch dan niet als bydrage voor A-er- pleging. Punt 1 der agenda, voorstel van het gchoolartsendistrict „Lek en IJssel" om verhooging van de jaarwedde van den schoolarts, waaromtrent B. en W. afwyzend adviseeren, welk voorstel na eenige discus sie aangenomen wordt. Van J. Borst is andermaal een verzoek Ingekomen om verlenging van den ontrui- mingstermyn van zyn woonhuis, waarop de Gezondheidscommissie afwyzend adviseert. B. en W. geven in overweging het ver zoek wederom toe te staan. De heer Scheer vindt het een gek geval daar het hier feitelyk niet gaat om een on bewoonbaar huis, doch meer een veiligheids kwestie is, en wellicht verbeteringen zouden zyn aan te brengen. De voorzitter- antwoordt dat dan het ge heele huis zou moeten worden afgebroken daar dit onherstelbaar is. Op een vraag van den heer Dogterom ant woordt de voorzitter dat hier een levensge vaar aanwezig is, waarna het voorstel van B. en W. met 6 stemmen wordt aangenomen, de heer Scheer onthoudt zich van stem ming Het verzoek van de caféhouders om ver lenging van het sluitingsuur wordt verwor pen; het blijkt dat van de 7 onderteekenaars er 5 alleen uit collegialiteit hebben onder- De heer Retmman stemt voor verlenging. Het voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een geldleening ad 9000.— by de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten a 414 '/f wordt na toelichting door den voorzitter met aij Eveneens worden goedgekeurd een 3-tal conceptbesluiten tot begrootingswyziging enz., dienst '1930. De begrootingen van het waterleidingbe drijf en van het electriciteitabedryf voor 1931 worden ongewijzigd goedgekeurd. By de behandeling der gemeente-begroo- ting 1931 staat de heer Scheer geruimen tjjd stil by het hoofdstuk belastingen, waar omtrent hy van meening is dat de opcenten op de person-eele belasting gevoeglijk kun nen vervallen terwyl het noodige bedrag dan weer gevonden kan worden door ver hooging der opcenten op de vermogensbe lasting, hetgeen door den heer van Dyk wordt bestreden, die hiertegen aanvoert dat het niet aangaat iemand die zyn geheele vermogen in een omfememing gestoken heeft, daanoor nog eena extra te belasten. Rij de nieuwe post, uitgetrokken voor -schoolreisje., vraagt de heer van Dpk of wel 200 noodig is, waarop de voorzitter antwoordt dat B. en W. deze post hebben voogesteld om iets aardigs tegenover de schoolkinderen te doen. De post wordt onge- «Tjaigd gehandhaafd. Bp het hoofdstuk Openbare werken be spreekt de heer Eeneman de wenscheiijk- van 1 October—1 April de mogelffk te £!ven dat beerputten des avonds reeds om 10 uur geleegd kunnen worden, waarmede J raad zich vereenigt en de noodige wijzi- bracht fol'lre'Verordening wordt aange- De begrooting wordt vervolgens met al- «emeene stemmen vastgesteld. «U de rondvraag spreekt de heer Scheer TO een geval dat iemand bij de aanelui- tng aan het electrisch net onbillijk behan- zou zijn, hetgeen nader zal worden TOerzocht en aan dem Raad worden mede- v» "a worden pensioensgrondslagen '■n de Ambtenaren van den Burgerlijken »"d, waarna overgegaan wordt in gehei- vergadering, waarna sluiting. Het beroep aangenomen mÜ8' A' I,and3tra heeft bet beroe Wed- Herv- Kerk te Middelburg REEUWIJK. Groote brand. Zondagmorgen ruim elf uur brak een felle "nnd uit in de villa van den beer G. Nie- 'g ad. Reeuwijksche brug alhier. vrijwillige brandweer onder leiding 'an den oppevbrandmeester de heer M. Nie- «8 was spoedig ter plaatse aanwezig, Wadig werd het vuur m®t eenige slan gen van de motorspuit onderhanden geno men en was men heel spoedig het vuur meester. Het huis kon worden behouden, doch de inboedel wend door water en vuur voor 't grootitlé Veelte verWoéfft. Verzekering dekt geddeltéiyk tte sóHéde. nj Gebr. van der Starre alhier hebben in de plassen een edelkarper gevangen, die bet respectabel gewicht had van 17 pond. E SPORT EN WEDSTRIJDEN. G. S. V.—D. O. S. B. 3—3. Doorziet het spel van de tegenpartij VOETBAL. Uitslagen van Zondag 9 Novembei 1930. K. N. V. B. Afd. I 1ste klaase. Den Haag: V.U.0.-H -D.V.S0-3 Den Haag: H.B.S.—Stormvogels2-0 Zaandam: Z.F.C.—Ajax 3—2 Hilversum: 't Gooi—Excelsior 3—2 3e klasse D. Utrecht: Utrecht—Voorwaarts 2—1 Utrecht: Ü.V.V.-L.S.V 2-2 Amersfoort: H.V.C— Olympia 3—2 Alphen: Aiphia—D.O.S3—1 Culemborg: Vriendenschaar—Zeist 3—2 Afd. II 1ste klasse Rotterdam: Feijenoord—A.D.O.' 6—2 Rotterdam: Sparta-nHilversum 1—0 Veleea: V.S.V.-H.V.V1-2 Amsterdam: B Witr-R.C.H1—2 2e klasse B Maassluis: V.D.L.—Fortuna 2—4 Schiedam: 8.V.V.—Gouda 2—0 Gorinchem: S.V.W.-^D.C.L2-0 Rotterdam: Overmaas—R.F.C2—2 3e klasee A. Hillegoni: Hillinen—Lugdunum 40 Haarlem: T.H.B.—Zeemeeuwen 0—6 Leiden: A.S.C.-^Schoten 6—5 3e klasse B. Gouda: G.S.V.—D.O.S.B3-3 Rotterdam: 't Noorden—D.H.82—2 Den Haag: Laakkwartier—Tranavalia 44 Schoonhoven: Sohoonhoven—Coal 2—3 3e klasse Sliedrecht: Sliedrecht—de MusBchen 1—1 RotterdamThe R. Hope—Merwede 4—1 Leerdam: Leerdam—O.N.A, 3—2 Zwijndrecht: J.O.Z.—Emma 0—4 4e klasee A. BodegravenBodegraven—R.C.L2—2 Voorburg: 8.O.A.—Postduiven 3—9 1/eidenD.V.S.Waddinxveen 12 Den Haag: Archipel—H.D V1-4 4e klasse D. Rotterdam: Crooewijk E.D.S1—2 Lekkerketk: Lekkerkerk 's-Gravendeel 0—0 Schiedam: S.M.V.-O.S.S6-0 Res. 1ste klasse. RotterdamExcelsior 2—V.O.C 2 7—3 Den Haag: H.B.S. 2-C.V.V. z 2-1 Rotterdam. Xerxes 2—Unitas 2 2—2 Ree. 2e klasse B. RotterdamSt. Hooger 2-Excelsior 3 3—4 Gouda: Olympia 2—Sparta 33—3 Rotterdam: Feijenoord 3-H.V.V. 2 6-1 Ree. 3e klasse A. Den Haag: A.D.O. W.S-C. 2 5—5 Delft: Delft 2-B.E.C 2 4-0 Alphen: Alphen 2—Concordia 2 11—1 Den Haag: H.V.V. 4-R.V.C. 2 3-2 Res. 3e klasse C. Gouda: O.N.A. 2—Overmaas 2 4—1 Dordrecht. O.D.S. 2-G.S.V. 2 I—0 Dordrecht: D.F.C. 3—H.-D.V.8. 3 7-2 Rotterdam: V.O.C. 3—D.C.L. 2 2—5 Rotterdamde Musschen 2— Bodegraven 2 7—0 Afd. IJl lste klasse. Enschede: Enschede—Z.A.C1—1 Almelo: Heracles—Tubantia 4—0 Arnhem: Vitesse-Rob. et Vel2-6 Zwolle: P.E.C.—Wageningen 14 Afd. IV lste klasse. Tilburg: L.O.N.G.A.—Eindhoven 5-2 Tilburg: N.O.A.D.Wllhelmina 0-1 s-Bosoh: B.V.V.Willem II 6-5 Eindhoven: P.S.V.-M.V.V5-1 Breda: N'.A C. -xle Valk 2—1 AÖ. V lste klasse Leeuwarden: Leeuwarden-Aohilles 5-1 Leeuwarden: Frisia—Be Quick 5-2 GroningenG.V.A.V.-Alcidee 4-0 GroningenVelocitM—Friesland6-2 MeppelM.S.C.-Veendam 1-5 G. V. B. Ie klasse A. Haastrecht 1-G.S.V. 3 12-3 le klasse B. Gouda 4—Schoonhoven 2 2—5 Overzicht. Gouda geslagen. Olympia en Ona eveneens. G. S. V. zorgt voor één puntje. De oogst heeft gisteren heel wae verrassin gen opgeleverd, hier en daar werden rake resultaten genoteerd, met het gevolg alweer, dat de spanning weer wat naar boven ging. De eerste klassers snoepten elkaar aardig wat af en de runners up konden zich niet dan na moeite handhaven. En in de tweede klasse ging het al niet beter. Het ongeslagen record van Gouda ging er aan. Met 2—o incasseerde Gouda baar eerste nederlaag en wel in den wedstrijd tegen S.V.V. De concurrenten uit Vlaardin- gen hielden zich staande en liepen aldus een punt in op Gouda. Met Olympia ging het niet beter. De ne derlaag tegen H.V.C. telt des te zwaarder nu het een club met dezelfde bereikte resul taten betrof. De leiding is den Gouwenaars ontnomen en aanpakken blijft de boodschap. Ook voor O.N.A., dat in Leerdam ook met 6-2 klop kreeg. De rood-zwaxten vinden wel voetangels en klemmen. Voor een lichtpun tje zorgde G.S.V. Met 3-3 tegen D O.S.B. werden de punten gedeeld en daar ook an dere concurrenten gelijk Speelden is de hoop nog in volle mate aanwezig. Het gehandi capte Schoonhoven verloor nu zelfs op eigen terrein en moet nu inderdaad een beetje gami „uitkijken". resultaten-zifot ook' kï riiet bijs ter goed te noemen. We zullen maar aan nemen dat de clubs even tijd moeten heb ben om op gang te komen. Feitelijk moeten we beginnen met te schrij ven, dat,G$X zich met „slechts" één pun- tiei tevreden heeft moeten stellen De kans om! e? IWefr'le behalen toch heeft zij gehad in den vorm van een 3—1 voorsprong. Toen kwam nog meer dan voor dien tijd tot uiting, dat G.S.V. niet op hét spel van de tegenpartij lette. En dan bedoelen we meer de wijze van het opzetten van een aanval, dan de manier waarop de D.O.S.B. ers zich in het bezit van den bal stelden. Veelal ging dit te wild en bijgevolg raakten de groen- witten wat van de kook en tot een behoor lijken aanval, zooals in vorige wedstrijden, kwam het maar weinig. De vrije trappen die G.S.V. kreeg te nemen, mochten weinig invloed uitoefenen op de speelwijze van de bezoekers, zoodat het een naar vorm zoekend G.S.V. en een hardnekkig veohten om den bal der D O.S.B.'ers bleef. t Kon ook niet uitblijven dat de thuis club, die zich letterlijk telkens Van den bal liet afzetten, hetzélfde systeem toepaste» zij liet met minder succes. Het sjpel ging voort durend van doel tot doel en heeft de volle 90 minuten een spannend verloop gehad. Al gauw namen de bezoekers uit een alge meen opdringen de leiding, doeli op fraaie wijze maakte Stolk wat later gelijk. De thuis club genoot een klein overwicht, doch lang zamerhand wist de club uit Gorinchem een zoodanige verwarring teweeg te brengen, dat het geheele G.S.V.-elftal uit verband raakte. Toch gelukte het Hogenelrt voor het leiden de doelpunt te zorgen. Slanian in de achter hoede had een dubbel zware taak, daar hij van zijn naamgenoot in de halflinie ditmaal geen steun genoot en tot overmaat van ramp was hier de sterkste vleugel van de bezoe kers opgesteld. Was de halfapeler met een speciale bewaking van den snellen rechts buiten belast, dan had groen-wit liet wel kunnen bolwerken. In de tweede helft had men dit althans zeker in toepassing kunnen brengen. Op cordate wijze heeft de ernstige Ernst tot tweemaal toe den hal, die op weg was naar het verlaten G.S.V.-doel, onder schept, twee keurige staaltjes, die dezen spe ler tot den besten van den ploeg stempelde. Na de rust verslapte het tempo geenszins, allengs bleek echter dat G.S.V. liet te kwaad kreeg met den wind en kon niet het spel in handen krijgen. Uit een vrije trap op den middellijn kreeg Revet den bal, bracht even op en loste onverwacht een schot dat in het net smoorde, 3—1. De bezoekers gooiden er nog een schepje op en het eisohte geen bui tengewone moeite om den achterstand in te halen. Eenmaal gleed de Riet uit en buiten zijn bereik rolde het leder ih het net en de gelijkmaker ontstond eveneens uit een snel opbrengen van den rechtervleugel. Door den bal steeds te hoog te spelen ging er veel kracht van do spelers verloren, doelpunten bleven ook daarom verder uit. Tegen het einde nam Jansen nog verschillende cornera, maar de scheidsrechter onderbrak deze he vigheid door voor tijd af té fluiten. De groen-witten mogen niet vergeten, dat elke tegenpartij andere spedft en dat dus spoedig na den aanvang die maatregelen moeten genomen worden de sterke plaatsen te verdedigen en van de zwakke plekken te profiteered Daar ontbrak het tegen Door Oefening Steeds Beter veel aan. Hieronder volgen eenige §tanden, werkt tot en met Zondag j.l.: Afd. II 2e klasse B. bijge- Gouda Fortuna S.V.V. R.F.C. V.D.L. Overmaas D.C.L. s.v.w. c.v.v. O.D.S. 1 10 0 9 Olyinpia Vriendenschaar H.V.C. U.V.V. Voorwaarts L.S.V. Zeist Utrecht 4 3 5 Afd. I 3e klasse D 7 5 0 2 2 2 2 Transvalia Laakkwartier G.S.V. Coal 't Noorden Schoonhoven Moordrecht D.H.S D.O.S.B. Afd. II 3e klasse B. Emma The R. Hope Merwede Leerdam J.O.Z. de Musschen St. Volh. Sliedrecht O.N.A. Afd. II 3e klasse D. 7 4 2 1 10 7 5 6 2 7 3 0 2 1 1 2 3 0 2 1 3 1 0 23—9 17-7 16—8 15-6 16-14 9—9 7—14 823 6-12 9—21 27-12 20—16 23-17 16-00 16—18 9-14 16-21 14-20 14-18 12-9 14-15 18-14 17-8 9-9 13-8 7—11 10-20 6-9 9-9 36—21 36-22 15-17 19-19 6-20 7-5 12-21 16-16 10-10 MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 10 November 1930. Aanvoer 464 vette runderen, 220 vette en graskalveren, 1138 varkens, 1834 schapen en lammeren. Pryzen koeien le kw. 53—65, 2e kw 46— 48, 3e kw. 3638; Kalveren le kw. 8590, 2e kw. 72^ —77%, 3e kw. 62^—07%; scha pen le kw. 3670; Lammeren le kw. 27 31; Varkens le kw. 27, 2e kw. 26%, 3e kw. 26, zuiglammeren 20—29. Handel in koeien en ossen stroef. Pryzen v»n jvorijse «reek. Vette kalveren flauwe handel. Lagere prijzen. Schapen en lamme ren slechte handel, lagere prijzen. Varkens bevredigende handel, lagere pryzen. Aardsppelmsrkt Rotterdam. 10 Nov. Brielsche eigenheimers 3.10— 3.70, Zeeuwsche blauwen 2.90h-2.75* idem eigeniieimers 2.80—3.00, id. bonten 2-90—3.75, eigenheimers drielingen 1.90—2.40» blauwe ciaenheimers 3.00— 3.80, schoolmeesters 7.00 —I.0Ü. Mavo's 4.00-4.26, Westértlngen 2.40 -J. 70. Vlas markt Rotterdam. 10 Nov. 1460 K.G. blauw. pr. 70—86! 5060 K.G. HollandBcli geel, pr_ 56—74, 1000 K.G. Groninger, pr. 60—80. Kaasmarkt Groot-Ammers. 8 Nov. 1930. Aan de markt alhier waren heden aange voerd: 25 partijen met te zamen 753 «tuks kazen, wegende5217 K.G. Prys le soort m.r.m. 44 47, 2e soort m.r.m. 40—43; ongestempel de 38. Handel matig. Kaasmarkt Oudewater. 10 Nov_ Aangevoerd 101 partijen, 4545 stuks, 22725 K G. le srt. m. r.m. 44—46, 2e srt. ni. .r.m. 40—43, zonder r.m. 36—41. Handel matig. LUCHTVAART; Het tweede i etourvliegtuig op Schiphol. Zondagmiddag te 5.05 aangekomen. Een goede reis. Het tweede retour vliegtuig uit Ned.-lndie, de l'.H.A.E.O., met de vliegehs Hondong en l'ellene en de mecanicien Weber, is Zondag middag te 5.05 uur vlot op Schiphol geland. De landing geschiedde vlot tussoiien de gek'ideliehteu van liet vliegveld. Na de begroeting door de naaste familie werden de leden der bemanning in het res taurant van Schiphol begroet door den di recteur van de K.L.M., den heer l'lesman. Wij hadden gelegenheid nog even met den lieer Houdong te spreken. Hij vertelde over het algemeen een goede reis te hebben ge had. ïe Djask was hij op denzelfden dag aangekomen als het vierde postvliegtuig naar Indië, de P.H.A.E.Z., die juist heden in Indie ie aangekomen. In diezelfde plaats hadden de Nederlandsche een vermakelijk avontuur beleefd. Zij moesten n.l., omdat er geen auto's waren, op ezels naar het vlieg veld rijden. In Bagdad hadden zij den heer J. van Tijen, die in zijn eentje met de „Ade laar" een zakenvlucht naar Indie maakt, ontmoet. De heer van Tijen maakte het goed en was dankbaar voor de inlichtingen» die de vliegers hem omtrent de verdere route kon den verstrekk». Eenige brieven gaf hij den lieer Hondong mee, om deze langs den snel- sten weg naar Nederland te krijgen De Do. X. naai Engeland vertrokken. Om 10.54 vlot gestart. Zes Nederlanders maken de vlucht mede. De Dornier vliegboot, de Do X, die gister morgen naar Engeland zou vertrekken is wegens liet stormachtige weder van gisteren eerst hedenmorgen gestart. .Hedenmorgen te 9 uur waren de meeste passagiers aanwezig. One werd medegedeeld dat in de plaats van den heer Tiska uit Ber lijn, de heer Se^ffaxt van de Aviolanda fa brieken. meegaat naai" Southampton. Te 10 min. vqpr 9 arriveerde Dr. Dornier en zijn echtgenoote. Even later kwam die lieer Burgerhout van de Aviolanda fabrie ken. Kort daarop meerde aan den steiger een motorboot met aan boord de burgemees ter van Amsterdam, de heer de Vlugt, ver gezeld door den havenmeester, de heer D. S. V. d. Poll. Op den steiger onderhield de burgemeester zich met Dr. Dornier, die den heer de Vlugt uitnoodigde nog een bezoek aan de Do X te brengen. De burgemeester bezichtigde daarop de vliegboot. Intusschen was ook de bagage van de passagiers aangekomen en werd deze ingela den. Aan boord werden de noodige voorbe reidingen voor den start getroffen eui te ruim 9 uur gingen de eerste motoren draaien om warm te loopen. Te kwart voor negen waren alle passagiers in het kamp aangekomen. Met een motor boot werden zij aan boord van de Do X ge bracht. Toen arriveerde ook uit de Oranje sluizen een motorboot met 60 man van de poetharmonie. Deze Voer om de Do X heen en speelde ten afscheid eenige, v.n. Duitsobe liederen. Te 10 min. voor 10 waren twee motoren voldoende warm geloopen. Toen werden alle motoren op gang gebracht, en te 10.54 pre cies werd vlot gestart. De start. De start duurde ruim 30 sec., daarna steeg de vliegboot snel omhoog, vloog eenige ma len om het kamp en koerste naar de Zuider zee, waar de Do X zestien minuten nadat de vliegboot was opgestegen, daalde in de nabijheid van Pampus. Te 11 uur 45 min. startte de Do X voor de tweede maal, en vloog voor de tweede maal langs het kamp van Scbellingwoude. Met een grooten bocht keerde de boot opnieuw terug in de richting van de Zuiderzee en l eelt teen ongevee r 10 min. bovei het ruime water van de Zuiderzee gevlogen om de motoren goed te laten aanloopen. Te 12 uur Verscheen de Do X opnieuw boven het kamp, thans voorloopig althans voor de laatste maal. De Do X ging daarna via het Noordzeekanaal naar dë Noordzee. In Amsterdam stroomden duizenden naar de straat en naar de daken om het vliegwon- der nog eens te kunnen zien. Binnen enkele minuten was de Do X uit het gezicht ver dwenen. Het weer was tijdens de start goed. De Do X zal d« kust volgen tot Dixrau- de en dan overateken naar Engeland. De daling op de Zuiderzee. Een klein defect aan de 2e motor. Het oponthoud op de Zuiderzept naar w| vernemen, het geyoJj|t geweeat yan «en kljïin defect aan den tweeden bakboordmotor van een bougie Dit defect is drijvende op de Zuideraee hersteld, waarna de Do X op nieuw startte. Tot de passagier», die naar Southampton vliegen, behooren vijf Nederlanders, n.l. mej. Pitty Burgerhout uit Wassenaar, de heer Robert van Gennep, den Haag, mr. G. Goedhart uit Amsterdam en de bekende mi litair» vliegers <1- v&n Onlangs en jhr. van ^andberg uit Soeuterbexg. Dr. Dornier en zijn vrouw maken de tocht mede. Te 12.10 uur passeerde de Do X IJmuiden. De Do. X. werd te kwart over drie te Southampton verwacht. Naar van boord van de Do. X. wordt ge meld heeft de vlucht \)Un Amsterdam naar Calschot een gunstig verloop. De motoren loopen uitetekend. De vlucht is zeer mooi. Door het gunstige weer hebben de passa giers een zeer goed uitzicht. Te ruim half 2 vloog de vliegboot langs de Belgische kust. Aan boord was alles wel. Toen de vlucht ongeveer 2 uur had ge duurd, werd de kust verlaten en werd het kanaal overgestoken. Uit Southampton wordt gemeld dat de Do. X. daar fce 15.06 Gr. t-15.26 Amst. tijd wordt verwacht. De Do. X. te Calshot aangekomen. De Duitsche vliegboot Do. X. is heden- middag-te 3.35 uur Gr. tyd, 16.56 uur Amst. tijd te Calshot aangekomen. De vlucht had een zeer goed verloop. Het vierde postvliegtuig te Batavia. Heden wordt doorgevlogen naar Bandoeng. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat het vierde postvliegtuig, de P.H.A.E.Z., be mand met de vliegers Frijns, Both en den mecanicien Bruynestegen, heden om 4.15 op het vliegveld Tjililitan is geland Hedenmid dag vliegen zij door naar Bandoeng. DRAADLOOZE DIENST. Een bloembolienschuur afgebrand. HILLEGOM, 10 Nov. Door onbekende oorzaak is Zondagnacht brand uitgebroken in de bloembolienschuur van de firma Ka bel en Co. te Hillegom. De schuur met een groote hoeveelheid bloemlbollen is afge brand. Het kantoor bleef behouden. Jhr. mr. dr. de Savornin Lohman heeft ontslag aangevraagd, als president van den Hoogen Raad. 's-U RA VENHA GE, Jo Nov. Naar wij ver nemen heeft Jhr. mr. dr. de Savornin Lob man met ingang van 1 Januari eervol ont slag gevraagd als president van den Hoogen Raad der Nederlanden, welk ambt liij sedert 192? bekleed. WISSELKOERSEN. 7 Nov. 10 Nov. Officieel. Londen 12.07% 12.07% Berlya 59.22% 59.20% Parijs 9.76% 9.76 Brussel 34.66 34.66 Zwitserland 48.22% 48.21 Weenon 35.05 35.00 Kopenhagen 66.47% 66.46 Stockholm 66.55 66.62% Oslo 66.47% 66.47% New-York 2.48% 2.48% Niet --officieel. Milaan 13.01 13.01 Madrid 28.17% 28.40 Praag 7.87 7.87 Prolongatie t« Be ursoverzicht. Op de Amsterdamsche beurs waren Aku's prijshoudend. Scheepvaart Unie weinig ver anderd. Amerik. fondsen flauw. De teleur stelling van het publiek in het verloop van Wallstreet drukte haar stempel duidelijk op de Amsterdamsche beurs waar de noteerin- gen nagenoeg zonder uitzondering op lager niveau terecht kwamen. De belangstelling concentreerde zich v.n. op de Philips, waar voor de handel begin beurs een zeer nerveus karakter had aangenomen. Hun noteering stelde zich ruim 20 pet beneden de vorige prijzen. Margarine Unies zagen zich ver scheidene procenten ontgaan. Accojstiékaan- deelen werden lager afgedaan. Aku's waren goed prijshoudend. Iu de alg. verg. v. aan deelhouders der Kon. Petr. Mij. werd heden een pessimistische verklaring door het be stuur afgelegd, die wel in contrast was met de gunstige mededeoling die enkele maan den geleden werd afgelegd. De koers rea geerde meer dan 10 pet. Amsterdam rubbers waren iets lager. De minder courante soorten waren wat beter en de Sumatrasoorten leden flinke verliezen. Suikerwaarden werden op beseheiden schaal verhandeld en ook hier liepen de no- teeringeo terug. Scheepvaart Unie waren prijshoudend. Alg. Exploraties daalden tot 110. 11AÜIO-TEÏ.EGRAFISCH WEERBERICHT 10 November. Verwachting. Meest matige, noordwestelijke tot weste lijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Wednig verandering in tempe ratuur. AbVERTENTIEN. Waddingsveen WOENSDAG 12 NOVEMBER om 10 uur, bij Adr. Kok, Dorp Bouwerij en Mélkgereedschap- pen, Melkker, Weterfornul». Waterbek, Ladder. Trapleer, Kippenhokken, Stoelen, Tafels, Vloerkleeden. Lampen, Tuin bank, Kachel, Olas en Aarde werk, Brandhout enz 2 uur voorden verkoop te bezichtigen.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2