1 T <Q NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ho, 17529 ember 1930 09» Jaargang BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalvp op Zon-enFeest dagen I feuilleton. ;rk VOOR DE ÏCULTISME. Dinsdag II Novi BOSKOOP, (GOUDBRAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ~I, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, 1 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN »De Stille Wachters" ent. BblTÈNLAMDSCH NIEUWS. I I I zensterk en. We ondergaan :ren ook weer onze ote kwestie wie in te geven. Wilt gij iste deel van onze mediumschap een zetting in de voor- T1SME plaats in de maat- vaardoor ze snel in f9.60 -9.60 -4.26 -2.26 - 2.60 -2.60 VER. STATEN. De betrekkingen met Brazilië. Naar Wolff verneemt heeft de Duitsche gezant te Rio de Janeiro opdracht gekregen de nieuwe Braziliaansche regeering te er kennen. Men verwacht dat na deze erken ning het onderzoek inzake de beschieting van de Baden spoedig zjjn beslag zal krij gen en dat daarop een regeling van de aan spraken op vergoeding zal volgen. Twee Nederlanders aangehouden. Oud-strijders die van Brasschaard op weg waren naar Brussel om een krans te leggen op het graf van den Onbekenden Soldaat aldaar, kregen te Borgerhout ongenoegen met Vlaamsche nationalisten en andere per sonen, met het gevolg dat er een vecht partij ontstond, waarbij harde klappen vie len. Vier lieden zijn door de politie aange houden, w.o. twee Nederlanders. Verduistering op groote schaal door een beurtschipper. De politie te Antwerpen heeft ontdekt, dat een beurtschipper reeds sedert twintig jaar zich schuldig maakte aan diefstal van hem toevertrouwde goederen. Bij onderzoek bleek, dat de man in den loop der jaren met behulp van zijn beide zoons voor vele mil- lioenen francs aan goederen heeft verduis terd. De diefstallen werden thans ontdekt, doordat de dieven in een café met bedekte toespelingen op hun daden zaten te pochen. De beurtschipper en zijn zoons zijn aange houden. ENGELAND. Warenhuisbrand te Liverpool. Een schade van X 500.000. Door een ongekend hevigen brand, als in jaren niet is voorgekomen aan de oevers van de Mersey, is een groot warenhui; te Liverpool in de asch gelegd. Het vuur greep met buitengewoon groote snelheid om zich heen en breidde zich, niettegenstaande het krachtig optreden van de brandweer, zeef snel uit. De bewoners van de belendende^ perceelen moesten wegens de groote hitte- vluchten. De voorste muur van het gebouw begon eensklaps te scheuren en stortte in. Do brandweerlieden konden nog op het laat ste moment een goed heenkomen zoeken. De materieele schade wordt op 500.000 p. st. geschat. ÏOSE mensch, die in de ‘kleeden en daarbij doch zeer krachtige assing van ME nensch, die leeft en n een lijdende. Het eerboek over heil- inoest zyn magne- ogenblikkelyk kon aar tegen hebben, kostelijker dan het ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 24)0, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt, franco per, post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. In tere. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. BELG1E. De 300 millioen voor de landsverdediging. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. meldt: Het vraagstuk van de werken, welke die nen ondernomen om de Belgische Ooster- grens en de Maasvallei tegen een even- tueelen Duitschen inval te beschermen, is Maandagochtend in den kabinetsraad door De Broqueville, den minister van landsver dediging, in details uiteengezet. Voor deze werken en voor verbetering van de wape ning is op de begrooting 1931 een totaal be drag van 300 millioen francs uitgetrokken. In het na den Ministerraad aan de pers ver strekte communiqué wordt niet gezegd of dit crediet eenig in zijn aard zal zijn, dan ■wel of ook het volgend jaar een post ongeveer hetzelfde bedrag op de buitenge wone begrooting zal gebracht worden. ADVEKTENTlEPKUa: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 'A byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGKN: 1—4 regels 2425, elke regel meer 0.W. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone aüvertenuen en ingezonden mededeeluigen by contract tot zeer geredurrerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Adverteiiuen kunnen worden ingezonden door tusschenkouiat van «oliede Boelüiande- laren, AdvertenUebureaux en onze agenten en moeten daags voor de plaatauig aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. ling mijnerzijds. Binnen wiesch Carew met een spons het gezwollen gezicht van zijn vijand af, en Be noit herkende hem nu. Rouvain! riep hij verbaasd uit. Hoe komt die hier? Allemenschen, Henry, wat heb je hem toegetakeld I Zijn verdiende loon, antwoordde Carew ernstig. De laffe kerel besprong me van achteren. Het scheelde nirt veel, of hij had me gewurgd en tenslotte trachtte hij me nog overhoop te schieten. Benoit keek huiverend naar de blauwe vlekken aan Carew’s hal® en toen naar den bankier, die weer teekenen van leven begon te geven. Het volgend oogenblik sloeg hij de oogen op en keek hen versuft aan. Hij bracht de hand naar zijn gezicht, en de pijnlijke aanraking daarvan gaf hem zijn volle be wustzijn terug. In een oogwenk zat hij over eind. Dat heb je weer eens fraai gedaan, me neer de bankier, zei Benoit op minachten den toon. Ik begrijp niet wat ons weer houdt je onmiddellijk aan de politie over te geven Je bent een schunnig heerschap, een sluipmoordenaar, bah I GOIBSIHE COURANT. groote handen naar Carew uit. Doch deze wist zijn sterken greep behendig te ontwij ken. Teneinde raad tastte Charles Rouvain in zijn zak. De nikkelen loop van een revol ver glansde, en een schot weerklonk door de stilte van den avond. De kogel floot Carew rakelings langs het hoofd, doch voor de ander weer kon vurenschoot zijn rechter vuist met al de kracht zijner spieren naar voren. Door een hevigen slag op den mond getroffen, zakte de reus kreunend ineen... Vlugge voetstappen naderden, en met blee- ke, ontstelde gezichten verschenen Archibald Benoit en de kolonel op het tooneel van den strijd. Carew wees op den bewusteloozen nankier. Hij viel mij onverwacht aan, verklaarde hij. Help me Archy, dan zullen wij dat monster naar binnen brengen Maar vlug, voordat hij weer bijkomt. Én u kolonel, houdt uw dochter weg. Zij mag hem niet zien Heeft u hem neergeschoten? Carew schudde het hoofd. Neen. Hij schoot op mij, maar miste gelukkig. Zijn bewusteloosheid is alleen het gevolg van een wat hardhandige behande- DU1T8CHLAND. Auto rijdt actrice aan. De actrice Edith Christiansen is g^teren te Berlijn door een auto overreden eu ern stig gewond. Twee heeren die haar verge zelden werden eveneens j£*er reden, een van hen is gedood, de andere zwaar gewond. OOSTENRIJK. De uitslag van de verkiezingen. Bij een vergelijking met 1927 blyken de socialisten in Oostenryk bij deze verkiezing belangryk vooruit te zijn gegaan, de geza- meiulyke niet-socialistische partijen belang rijk' achteruit. De socialisten behaalden thans i.623.0'70 stemmen tegen 1.550 00b in 1927, de burgerlijke partijen thans 1.645.881 tegen 1.980.000 drie jaar geleden. Men scnryft den achteruitgang van de burger lijke partyen toe aan de geringere opkomst der kiezers en aan het grootere aantal stemmen van onwaarde. In het Burgenland zyn voor den Landdag gekozen 14 christen-socialisten, 13 'sociaal democraten en vyf leden van de coalitie van Schober. De partijverhouding is onge wijzigd gebleven, met dien verstande dat in den ouden Landdag vyf plattelanders zaten, dlie nu in de coalitie van Schober zijn opge gaan. v De nieuwgekozen Nationale Raad heeft een groot aantal kwesties van den mecst- uiteenloopenden aard af te handelen; voor alles moet vóór het einde van het jaar de laatste hand aan de begrooting worden ge legd. Tevens zal een reeks sociale kwesties nog voor het einde van 1930 opnieuw geregeld moeten worden. Het voorbereidende werk zal derhalve met den grootst mogelijken spoed moeten worden verricht. Wat de regeeringskwestie betreft, zij erop gewezen, dat men in kringen, welke nauwe betrekkingen met het kabinet onder houden aanneemt, dat de tegenwoordige regeering rich voor den Nationalen Raad zal plaatsen. De sociaal-democraten daaren tegen verklaren, dat de regeering-Vpugoin dient af te treden. chten van de her- belangryk vraag- tischen, die de gave anderen te kunnen ïlk mensch, onver- ten overdragen. ‘EN )g onverklaard. Er ve nog niets weten, e van die krachten mdering tegenover ize „ziel” heet. 'T tracht uit, die zich i wy aan die kracht i boek. an hy aten bewegen; 2e. laten verschijnen; c. c U uitvoerige be wijzen en geboek- nnen. [UMSCHAP geheimzinnige ver- jomnambulisme of wcrp-confentie der comn^iasie-Loudon over te nemen, hebben tot overeenstemming ge leid. I Italië had aanvankelijk; bezwaren, omdat de Italiaunsche gedelegeerde vreesde, dat een dergelijke aanbeveling zou kunnen be schouwd worden, alsof Italië afstand deed van het te Londen gemaakte voorbehoud inzake pariteit tusschen de vloten van Frankryk en Italië. Doch om de commissie- Loudon in staat te stellen, haar werk voort te zetten en te beëindigen, heeft de Italiaan' sche gedelegeerde ten slótte ook in deze aanbeveling toegestemd, ftaarby Italië ech ter nogmaals het voorbehoud zal maken, dat het de conventie op grondslag van de zal kunnen Italië en verkregen in den landbouw opgedaan, dat men zou dénken: nu heeft men er eindelijk toch wel genoeg van. Maar neen, men gaat verder, met den moed der wanhoop, alsof dan toch eenmaal nog het protectionisme naar den hemel zal leiden! Voor onze tabakkers op Java en Sumatra en voor onzen tabakshandel ware het te hopen, dat het Duitsche parlement nog bjj- tjjds dezen grooten misstap van de Duitsche regeering zou inzien. Eén troost is er, n.l. dat de Duitschers zichzelf leelijk den das omdoen. Maar ’t' is een schrale troost. Ge lukkig z(jn onze tabaksmenschen niet dade lijk op tegenmaatregelen der Nederlandsche regiering gesteld. Wat zou het ons kunnen baten? Wij zouden b.v. Hagenbeek kunnen verbieden om tijgers op Sumatra te van gen, doch wat geeft dat allemaal De we reld leeft in een roes van protectionisme, daartegen ingaan geeft niet meer. Laten we maar eens in eigen omgeving kijken. Als velen in Nederland hun zin zouden krijgen, hadden we morgen aan den dag een tarief- muur rondom ons land zoo hoog als de Dom van Utrecht. Oe ontwapenings- commïssia. Begrenzing van den dienstyd. De voorbereidende ontwapeningscomnu.ssiie heeft gisteren langdurqj gedebatteerd over de kwestie van de beperking van den mili tairen diensttyd, en tenslotte met 19 stem men besloten, dut in de conventie ten aan- 7.i^n ,^n .iadfixen .staat, die liet stelsel van den militairen dienstplicht handhaaft, ue maximumtyd zal worden aangegeven van het personeel der jaarlijksche lichting in dat land. Graai' Bernstorf!' en Litwinoff verklaar den uitdrukkelijk, zich van stemming te ont houden, daar zy voor die aangelegenheid geen belangstelling meer hadden, nadat be sloten was, dat de conventie niets zeggen zal noch omtrent de jaarlyksche lichting, noch omtrent de geoefende reserve-troepen. Vervolgens heeft de voorbereidingscom missie met 7 tegen 6 stemmen en vele stem- onthouiimgen, waaronder ook die van prof. Rutgers, besloten, overeenkomstig het voor stel van den gedelegeerde van Noorwegen, Colban, ondersteund door lord Cecil en door den Poolschen gedelegeerde, dat aan het ar tikel over den duur van den militairen diensttijd een zinsnede zal worden toege voegd, bepalende, dat in geen geval de mi litaire diensttijd in een land langduriger mag zijn, dan een bepaald aantal maanden, welk cijfer nader door de ontwapemngscon- 1 ferentie zelf zal worden ingevuld. Tenslotte heeft de commissie, op voorstel van Frankrijk, besloten, dat de militaire diensttyd ook moet worden beperkt voor het personeel van de zeemacht en van de lucht macht, doch, overeenkomstig den wensch van Engeland en Japan, is daarbij tevens vastgesteld, dat de landen het recht zullen hebben, verschillende cijfers van den maxi mumduur van den diensttijd aan te nemen voor de drie verschillende soorten van wa pens (landmacht, zeemacht en luchtmaeht). De besprekingen tusschen Engeland, de Ver. Staten, Japan, Frankrijk en Italië over de wyize, waarop deze mogendheden aan de voorbereidende ontwapeningsconfe rentie zullen voorstellen de methoden voor de vlootbeperking van Londen in de ont- gevoel alsof hij zichzelf den nek brak, toen het zware lichaam over liem heen duikelde. Maar hij was van den knellenden greep be vrijd Vliegensvlug sprongen beide mannen over eind. Nu Carew weer op zijn voeten stond, keer de zijn zelfvertrouwen terug. In een vuist gevecht zou hij den lompen, zwaarderen man ongetwijfeld de baas zijn. Uit de serre klonk nog het pianospel. Daar waren zijn vrienden, maar bij dacht er niet aan hulp in te roepen. Zelf wilde hij zijn strijd uitvechten- Een krankzinnig vuur gloeide* in de oogen van den bankier, toen hij langzaam om den jongeman heen begon te draaien. Weer sprong hij naar voren, maar Carew deed op hetzelfde oogenblik eveneens een uitval. Zijn linkervuist trof den ander midden in het ge laat. Rouvain tuimelde terug en veegde met den rug van zijn hand het bloed van zijn mond. Carew gunde zijn aanrander echter niet den tijd zich weer te herstellen. Keer op keer trof zijn linkervuist den bankier in het gezicht. Hij wankelde, verblind door de re gelmatige slagen en woedend strekte hij de No. so ot BIB tware Kol ft landacha 1 illvar- modelltn i Oorspronkelijke roman door HERM. N v. d. VOORT. Nadruk verboden. Carew had nu gelegenheid, de brute dier- ijke kracht van den zwendel-bankier te lee- dl*1 ..ennen- Hii rukte aa» de groote handen dh hJQ 11601 schroeven omklemden, maar bad tot resultaat dat ze hem nog vaster t 6n lll<?t ^^‘jselijke zekerheid drong e tot hem door, dat die man sterker was *2. h’Jzelf, en hem onverbiddelijk zou ver- r, en’ hij zich niet spoedig zou kun- °en bevrijden. a51^zweet stond reeds op zijn voor trok h- <*en. u^erste krachtsinspanning d» knieën °P« “ch met de kracht wanhoop omhoog werpend. Hij kreeg een BINNENLAND. ----—4--- Het Gouden Jubileum van het Ondersteuningsfonds opgericht door het - Ned. Oud. (genootschap. Het Unuerswunuigslonds in de Onder- wijoweield bekend ais hel O. F, opgencht in DM) door hei Ned. Ond. Genootschap, be staat m December 50 jaar. De herdenking van dit feJt plaats heb- ben op 20 December a.s. Deze lieidadigheidamstellmg is een zegen voor den gebeden ondei-wijzerestaud. Werd vroeger nog al eens gebeddd voor een zieken collega, of voor liet gezm, waaraan hij was onlvalieu» dank zij liet Ondereteimuigsfouds m aan dal bedelen een eind gekomen. Iedere onderwijzer-es, die hulp behoeft, kan aankloppen bij het U. F.» zoowel oj*u- bare als bijzondere. Onder de grootste dis cretie worden de aanvragen behandeld en be- biist door een hoofdcoiumissie, na mgewon- nen advies van een Gewestel. Commissie, een sub-commissie, of een correspondent, al len vertjouwensmenschen, zoodat buiten hun kring niet bekend wordt, welke perso nen gesteund worden. In een kort bestek kan niet veel van het O. F.-werk worden verteld, doch ieder kan zich indeuken de taiiooze gevallen van ziek te, operatie, sanatoriumverpleging, ziekte verlof, met ua een half jaar verlies van het halve salaris, na een heel jaar inhouding van? het heele salaris. Maar de grootste-groep van ondersteunden ie die van de doorloopend ondersteunden, die tol liun dood zijn aangewezen op den onnusbaieu O. F.-steun. Voor’ ruTm gCT v’an deze doorl. ondersteuiA den oude weduwen, vaak met een of meer docliteis, zieke ouderw.essen, die zonder of met te klein pensioen het onderwijs moesten verlaten, werd in '29 een bedrag van f 15500 aan steun uitgekeerd. Deze steun moest kunnen gegeven worden uit de rente van een Vast Fonds» doch het Vaste Fonds van het O. F. gaf in '29 slechts f 9990 rente. Een groote actie voor de vergrooting van dit Vaste Fonds is nu op touw gezet. Moge ieder, die met het O. F.-werk sym pathiseert, in deze weken een jubileumgave schenken. Dat is een gift, die tot in lengte van jaren de behoeftige weduwen en de zieke leerkrachten, die zonder of met onvoldoend pensioen liet onderwijs hebben moeten ver laten, ten goede komt en die de Hoofdcom- niissie in staat zal stellen de nu nog zeer onvoldoende steun gemiddeld 180 aan merkelijk te verhoogen. Werktijdenbesluit voor wntkels. In verband met St. Nicolaas. Adres van den Middenstandsraad. De Middenstandsraad heeft een adres aan den mindster van Arbeid, Handel en Nijver heid gezonden in zake het werktijdenbesluit voor winkels, dat naar adressant betoogt den winkelstand voor groote moeilijkheden plaatst en dat op onderscheiden punten dan ook gewijzigd zal moeten worden. Binnen kort zal de Middenstandsraad zyn wensehen hieromtrent aan den minister kenbaar ma ken, doch thans reeds wenscht hij een spoedeischend punt naar voren te brengen, n.l. de bepalingen van ihet werktijdenbesluit in den Sint-Nicolaastyd. De aan den 5en December voorafgaande dagen vorderen wel haast in elk middenstandsbedryf een periode van overstelpende drukte. In ver band hiermede dringt de Middenstandsraad aan op verruiming van den werktijd in dier De bankier wieip hem een giftigen blik toe en wendde zich tot Carew. Wat zul je met mij doen? vroeg hij bru taal. Carew deed zwijgend een stap in de rich ting van h-et telefoontoestel, en Charles Rou vain kromp ineen. Geen politie! riep hij angstig. Die vervloekte speurhonden van Voitier zitten mij reeds op de hielen. Ik was op weg hier heen, omdat ik geld noodig heb. Even hield hij op, en keek Benoit loerend aan. Ik bezit papieren, die voor een zeker iemand veel waarde hebben en toen ik u beiden daar in dat telegraafkantoor zag, vatte ik het plan op, dat niet onbelangrijke bedrag te gaan innen. Het komt mij trouwens rech tens toe. Ik volgde u naar hier, maar mijn verwenschte drift heeft alles weer bedor ven. Toen ik u in den tuin zag, was ik mij zelf niet langer meester; want u was de man, die hem, hij wees op Benoit, uit mijn handen rukte en die detectives op mijn dak stuurde. U hebó echter daareven gedaan, wat nog geen enkel man gelukt was, u hebt mij afgeranseld als een hond. (Slot volgt). Londensche afspraken, slechts onderteekenen, indien tusschen Frankryk overeenstemming wordt omtrent don omvang van elkanders vloten op grondslag van pariteit. Vermoedelyk zal thans een maritieme Qndercommissie v^p de commissieLoudon worden benoemd, wi ook de kleine zeemo gendheden, die te Londep niet vertegen woordigd waren, in de gelegenheid te stel len gezamenlijk de afspraken van Londen met de groote mogendheden te bespreken. Valsche voorspiegelingen. Men kan onze Oosteiijke buren geen ge brek aan activiteit o£ handelspolitiek ver- wyten. Nauwelyks heeft men de invoer rechten voor een artikel verhoogd ot de Duitsche regeering broedt, met behulp van deskundige voorlichting, al weer een nieuiwe tariefsverhooging uit. Ditmaal moet onze Sumatra- en Java-tabak het ontgelden. Voorgesteld wordt n.l. om het invoerrecht per 100 K.G. ruwe tabak van 80 tot 400 mark te verhoogen (geen halve maatregel dus!) De regeering hoopt op die wijze de 167 millioen mank te vinden, welke men voor het begrootingsjaar, dat 1 April a.s. aanvangt, tekort komt. Door dezen maatregel treft .men hoofd- zakelijk de sigaren- en tabaksindustrie, en in tabakskringen vreest men, dat er een verschuiving zal plaats vinden van het ver bruik van sigaren naar dat van sigaretten. Nu zal men zefegen, dat zulks toch zoo erg niet is en dat het voor de volksgezondheid niet zoo veel uitmaakt, of men sigaretten dan wel sigaren rookt, doch wy zullen in deze kwestie niet nader treden. Alleen zij er op gewezen, tot welke dwaasheden het pro tectionisme kan leiden. Men weet, dat Duitschland een kapitaal arm land is, dat zich slechts met behulp van buitenlandsche credieten op de been kan houden. Duitschland heeft een bloeiende tabaks- en sigareniindustrie (men rookt ei' per hoofd der bevolking 96 sigaren, welk aantal in Engelaiud slechts 4 is), welke ten deele gefinancierd wordt met behulp van credieten van den Nederlandschen tabaks handel. Ëen praktyk, dlie op zeer natuurlijke wy'ze gegroeid) is en die beide landen ten goede komt. Nu komt de Duitsche regeering plotseling met een maatregel, welke den tabakshandel tusschen Nederland en Du.tschland dreigt lam te slaan. Duitsch land heeft n.l. ook nog een1 eigen tabaks verhouw, welke tamelijk wel noodlijdend is, doch die men nu tracht te bewerken met het versterkende zonnelicht van bescher mende maatregelen. De Duitscher zal dus voortaan zonder veel mokken (het gaat iiier immers om een bescherming van eigen bo- demproducten) slechte sigaren moeten rooken en, in letterlijken zin, ook een slech te pyp. Dat zal men echter wel niet lang doen en men zal zich dus spoedig vertrouwd maken met de sigaret. De idylle van de Duitsche pijp verdwijnt om plaats te maken voor het minder smakelijke tafereel van een Rijnlandschen boer met een Engelsche siga ret tusschen zijn lippen. Doch dit is slechts van bykomstigen aard. Het groote economische nadeel zal zijn, dat men willens en wetens een industrie, die haar bestaansmogelijkheden heeft aan getoond, den levensadem beneemt en de credieten van den Nederlandschen tabaks handel buiten het land sluit. Deze natuur- lijke voordeelen zal men gaan opofferen, teneinde door verhooging van invoerrechten geld in ’s Rijks schatkist te krijgen( het geen nog dubieus is, omdat men ter zelfder tyd den invoer van het belaste artikel te gengaat) en tevens om een industrie, die totnutoe alty'd door subsidies op de been is gehouden, nog meer te steunen. Het schy'nt wel dat, wanneer een land zich eenmaal op het hellende vlak van de be scherming bevindt, het steeds dieper zinkt. In Duitschland heeft men zulke treurige ervaringen met de jongste steuncampagne Een iegelijk zal zijn loon ontvangen zijn arb eid. ijk, dat ze een af-

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1