I t lit Blad IE I ’S NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17530 Woensdag 12 November* 1830 68" ^Jaargang E N A K Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen .IER EXAMEN FEUILLETON. R T CHAPPEN r 1$ HANDING schriftelijke aan- heer »De Stille Wachters" BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 20 50 ledarmoede, SO Den Haag. President En ook dat u 84 IN EINDE Vaugoin, gaarne voor huiebrandkolen voor 1930-’31 aan die van het voorgaande sei- EN «IE ■aren in de acember e.k., i andere plaatsen i. i traaf, Boude. g, Gouda an b« (C). Koning Albert heeft het verzoek om gehouden. De Oorspronkelijke roman door HERM. N v. 4. VOORT. Nadruk verboden. Ik heb nu alles verloren. Ik heb niete meer «ver van het geld, dat ik uw vader afhan- maakte. Leon Voitier heeft er zijn groote «^auw op gelegd. Ik k0Q nog net pJaate op Mi boot naar Zuid-Amerika bespreken, en me vertrekt overmorgen. Met publiciteit zijn 6 P*en van drieë» gebaatgeef jij, Benoit, mij tiet geld terug, dat ik geleend heb. Dan altijd J6 d6 P»Pier^ en ik verdwijn voor apt gij slecht? Hebt Suizen in het hoofd, fiOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorg kring): 15 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.65, elke regel meer 0J0 Advertentiën in bet Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prfla. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2J5, elke regel meer Md Op de voorpagine 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduc eerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tussebenkomst van «oliede Boel (hande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bat Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 220, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. In tere. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. der oorlogvoerende -staten, maar als voor waarde voor hun onschendbaarheid die neu trale vlag en de neutrale leiding van den geheelenl levensmiddelentoevoer van over zee aan te duiden. Overigens legde hij er den nadruk op, dat Amerika door de vlootovereenkomst van Londen benevens door het pact Kellogg- Blriand, met de uitbreiding Waarvan door een consultatief pact in de toekomst eens rekening zou moeten worden gehouden, bij gedragen had tot pacificatie van de wereld. Hij verklaarde voorts, dat Amerika ook ver der zou meewerken zonder zich echter te ■binden tot het toepassen van geweld of sancties tegen degenen die het Kellogg- pact schonden ,al begreep hij dan ook, dat de Europeescfaê naties met haar van ouds her ingewortelde vreescomplexen een niet passief optreden tegen den schuldigen staat vereischt achtten. Hij beschouwde den Volkenbond als een instelling van groote waarde voor Europa, dienstig voor het stelsel der Amerikaansche schuld- en vereffeningsovereenkomsten en hij geloofde, dat een internationaal ge rechtshof een der totdusver aan het Kel- logg-pact ontbrekende methoden bood om geschillen tusschen de naties langs vreed- zamen weg te regelen. ROEMENIë. De parlementaire crisis. De particuliere secretaris van koning Ka rei heeft gisteren alle leiders van de opposi tiepartijen opgezocht, om hun den wensch van den koning iw te deelen. dat >ij in het parlement terugkeeren en weer deelne men aan het normale constitutioneeleleven. Deze stap van den koning heeft in politieke kringen grooten indruk gemaakt. De partij van Avarescu heeft reeds besloten aan 's ko- nings wensch te voldoen Men verwacht.dat de liberalen dit voorbeeld zullen volgen. Een Kabinetscrisis in België. ontslag van de ministers in beraad Oostenlijksche verkiezingen. 73 zetels er zeven hebben verloren; ook het blok van den oud-kanselier Schcber, waar- in Groot-Duitschers en landbuwers samen- i gingen, heeft een tweetal zetels moeten af staan; van de 21 zetels behield het er 19. Het Heimwehrblok heeft een fermen sprong vooruitgedaan, daar het tot dusver in *t parlement niet was vertegenwoordigd’ en er thans met acht man verschijnt. De natio- naal-socialisten hebben ook nog pogingen gedaan om een zetel te verwerven, doch dit is hun niet mogen gelukken. Wanneer men bovenstaande cijfers be kijkt, ziet men, dat de regeering van Vau goin, waarvan ook de gewezen bondskanse lier dr. Seipel deel uitmaakt, een nederlaag heeft geleden, zoodat zij feitelijk van het tooneel behoorde te verdwijnen. Nu is het wel mogelyk, da* wanneer deze de macht niet gaarne uit i handen geeft, een beroep doet op het Scho- berblok, maar de medewerking daarvan zou alleen kunnen worden verkregen, wanneer Vaugain en de burgewacht-menschen hun beginselen grooteqdeels verloochenen. Er is dus een vrij verwarde toestand ontstaan, die stellig gevaren in zich bergt, want Vaugoin en Starhemberg zouden het in hun hoofd kunnen krijgen een soort dictatuur uit te oefenen en dus net te doen, als of de verkie zingen niet hebben plaats gehad. Hiermede zou de oppositie, de sociaal-democraten vooral, zich nooit kunnen vereenigen én dit verschil van standpunt zou kunnen leiden tot een. binraenlandsche revolutie, die het met groote moeite tot stand gebrachte her stel van Oostenrijk met één slag zou kun nen vernietigen. Overigens dient vastgesteld te worden, dat de verkiezingen het politieke beeld wei nig hebben gewijzigd. Een forsche ruk naar rechts is achterwege gebleven. Het succes van ’t Hedmtwehrblok zou als een veldwin- nen der fascistische dankbeelden kunnen worde>n uit gelegd, maar de stemmen, die dit blok heeft verworven, waren voor een. niet gering deel afkomstig van christelijk- socialen, die toch reeds een rechts-radicalen koers waren ingeslagen. De toestand is dan ook vrijwel by het oude gebleven. Dat de sociaal-democraten inmiddels juichen, houdt vertufhd met de opvatting in deze kringen, dat de geweldige zwenking naar rechts, die door de burgenwachters was aangekondigd, achterwege is gebleven. BUITEN LaNDSCH NIEUWS. overweldigend succes van rechts. Gelijk men weet, hebben de sociaal-demo craten zich bij den stembusstrijd niet alleen weten te handhaven, maar zij hebben er zelfs nog een zetel bij_ gekregen. In plaats van over 71 beschikken zij thans over 72 mandaten. De christelijk-socialen hebben menage veer moeten latent daar zij van de Den hemel zij dank, heeft de mensch genoeg aan zichzelven, toch kunnen tien door liefde vereenigde menschen meer zijn en meer doen dan tienduizend enke lingen centen ge Reymer het volgende mede: In den loop van 1929 is een stijging van de steenkolenprijzen ingetreden, waardoor deze zich eenigermate konden herstellen van de daling, die zich het jaar te voren had vol trokken. Deze stijging was niet het gevolg van een tusschen producenten gesloten prija- accoord, doch van een tijdelijke verbetering van den toestand der internationale kolen- markt, en was :n overeenstemming met het prijsverloop, dat de wereldmarkt te zien gaf. Inmiddels is in de prijzen der induatrieko- len een nieuwe daling ingetreden. terwijl de noteering gelijk is zoen. De Staatsmijnen zijn niet voornemens, zich aan te «luiten bij internationale prijs regelingen, welke ten doel hebben, de kolen- prijzen hier te lande te doen stijgen. Er is echter geen bezwaar tegen, dat zij deelnemen aan besprekingen, die een gezonde prijspo litiek beoogen De Staatsmijnen zullen niet medewerken tot eenigen maatregel, die kunstmatig ver hoogde kolenprijzen hier te lande ten doel mocht hebben. In Nederland, met zijn ge- boven zijn rechter wenkbrauw. Haar hand beefde toen zijn oogen de hare ontmoetten. Er ging een trilling door zijn gestalte en ’zijn hersens werden omneveld. Voor hij het wist wat hij deed, waren zijn armen om haar heen en drukte hij haar hoofd tegen zich aan. Joan, fluisterde hij heeech, Joan! Heel zijn groote liefde, al dien tijd met moeite bedwongen, uitte zich in dat eene liefkoózende woord Joan Het zakdoekje viel op den grond, en met een snik zakte haar hoofdje op zijn borst. Henry Met gesloten oogen leunde zij tegen hem aan Carew kon niet geregeld meer denken. Al les. zelfs het gruwelijk verleden, lootte zich in dit eene zalige oogenblik op. en met on eindige teederheid kust te hij het naar hem opgeheven gelaat. Eensklaps verstrakten zijne trekken weer, en sidderend liet hij haar los. Zij werd doods bleek. Joan, lieveling, vergeef me, zei hij schor van aandoening. Ik ikben een schurk makkelijke aan voer uit alle groote produc tiegebieden, zou het trouwens, ook al zou de toestand der mijnen er toe dringen, niet mogolijk zijn, de kolenprijzen op een kunst matig hoog peil te houden Ongetwijfeld ia het in tijden van malaise van belang, dat de productiekosten zoo laag mogelijk worden gehouden. Anderzijds moet ook de Nederlandsche mijnindustrie kunnen bestaan. Het zou onredelijk zijn, van haar te verlangen, dat zij haar producten beneden den wereldmarktprijs zou verkoopen, ten ein de andere bedrijven aan goedkoope brand stoffen te helpen. Dit klemt te meer, daar de Nederlandsche mijnen bij voortduring met scherpe mededinging van het buitenland hebben te kampen en tot dusver slechts met inspanning van alle krachten zich aan de sterke conjunctuurswisselingen hebben we ten aan te passen. Het meng- en msalgebod. Wetsontwerp in het belang der in- heemsche tarweteelt. Ingediend is een wetsontwerp houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarweteelt. Daarin wordt o.a. bepaald, dat bij algemeenen maatregel van bestuur kan worden verboden of niet dan voorwaarde lijk toegestaan het vervoeren. Voorhanden hebben of afleveren van tarwemeel of tar webloem, waarvan de samenstelling niet voldoet aan door den minister te stellen eischen. Bij algemeenen maatregel van be stuur kunnen verder voorschriften worden gegeven betreffende levering van hier te lande verbouwde tarwe en van daaruit ge wonnen - tarwemeel en tarweWlÖèm. Een commissie zal kunnen worden benoemd, die tot taak heeft de regeering van advies te dienen. Overtredingen zullen worden ge straft met hechtenis van ten hoogst zes maanden en met geldboete van ten hoogste f 10.000. Bij aanneming zal de wet in wer king treden op den dag na dien barer af kondiging. Krotopruiming ten plattelands. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft aan de gemeentebesturen een om zendbrief gezonden, waarin wordt medege deeld. dat de aanschrijvingen van dat de- parlement van 17 Maart 1926 betreffende steun voor woningwetbouw en van 25 Juli 1927 betreffende steun voor krotopruiming ten platteland* worden aangevuld met de navolgende bepalingen „Ten behoeve van groote gezinnen, welke in eene woning van de gebruikelijke afme tingen geen voldoende huisvesting kunnen vinden, kunnen grootere woningen worden gebouwd met een grooter woonvertrek en grootere, of een grooter aantal slaapvertrek ken. Onder een groot gezin wordt in deze regeling verstaan een gezin met zes of meer kinderen.” Indien deze woningen zullen worden be trokken door groote gezinnen. welke in ver hand met de samenstelling van het gezin een te kleine woning bewonen en niet in staat zijn een aan de behoeften van het ge zin voldoende woning te bekostigen, kunnen ten behoeve van die gezinnen jaarlijksche bijdragen worden verleend of ten behoeve van krotopruiming bijdragen in eens wor den toegekend. Deze bijdragen, aldus de omzendbrief, worden niet verleend, indien één of meer dier kinderen geacht kunnen worden in de kosten van het gezin te kunnen bijdragen en als regel niet, wanneer het aantal hin deren beneden den leeftijd van 16 jaar, min der dan zes bedraagt. om jouO, als je alles eene wist! Bij die woorden keerde de kleur snel op haar wangen terug, en haar oogen keken liefdevol naar hem op. Ik weet alles, Henry, alles! Van je on gelukkig huwelijk met die danseres. Toen je destijds hier met hevige koortsen te bed lag, en ik je oppaste, heb je alles daarover verteld En ook over een graf dat je wilde gaan zoeken En veracht je me nu niet? stamelde hij. Als eeoig antwoord ging zij op de teenen staan en sloeg de armen om zijn hals. Ik houd daarom nog meer van je, fluis terde zij blozend. Ik ik zal trachten goed te maken, wat die andere vrouw jou mis deed. omdat je nu mijn eigen, lieve dappere man wilt zijnomdat ik je liefheb. van oordeel is, dat de franskiljonsche strijd- machine, de «Ecole des Hautes Etudes’’ vroeg of laat by gemis aan-., brandstof zal ophouden, antwoordde de rector ontwijkend, maar hij Het toch dóórschemeren, dat het wel degelijk ook zijn meening is. Hij legde er den nadrak op, dat, daar waar de keuze tusschen de twee stelsels (Nolfwet en nieuwe wet) nog bestaat, de meerderheid der studenten rich voor het nieuw Vlaam sche regime uitspreelkt. ENGELAND. De Mauretania van de lucht te Calshot. Britsche belangstelling voor 4e Do. X. De Engelsche bladen geven lange versla gen van de aankomst van de Dornier-vlieg- boot Do. X. te Calshot en uitvoerige, met foto’s verluchte, .beschrijvingen van het vliegtuig. De Times noemt het „de Maureta nia der lucht” en schryft, dat het een bui tengewoon goeden indruk maatk. De draag vlakken liggen hoog boven den waterspie gel, waardoor de zeewaardigheid vergroot wordt. Toch spreken sommige bladen twijfel er over uit, of de bedde op zij, onmiddelljjfc aan die romp van de boot aangebrachte, drjjvers wel tegen een zware-zee bestand zullen zijtre. Eenige deskundigen schrijven over de belasting der beide draagvlakken. Volgens het tot nog toe by de Eïigelsche vliegtuig- constructie toegepaste principe zou men in Engeland slechts met zeer gróote voorzich tigheid dit systeem durven toepassen. Me» acht het vaneelfsprelamd, dat het vliegtuig een lange startbaan noodlig heeft, wat men op zichzelf geen nadeel acht, omdat men mag aannemeni dat overal, waar de .vlieg- boot op het water neerdaalt; voldoende ruimte aanwezig is. Maar dit sluit dan te vens in, dat de vliegboot zoo noodig ook tegen eer.jgszins ruwe zee bestand is. Over de mogelijkheden om het vliegtuig economisch te exploiteeren loepen de mee- ningen uiteen. Maar algemeen acht de En- gelsche pers de Do. X. een interessant en geslaagd kunstwerk, waarbij de constructeur erin geslaagd is een moeilijk probleem op voortreffelijke wy’ze op te lossen. W apenst ilstandsda g. De koning aan de cenotaaf. De verjaardag van dén wapenstilstand werd te Londen met de gebruikelijke plech tigheid gevierd. Bij de ceremonie aan de cenotaaf, waarby de koning aanwezig was, werd twee minuten stilte in acht genomen, terwijl het geheele verkeer eveneens twee minuten stilstond. Veertig millioen VHam- sche papavers, vervaardigd dóór Britsche oud-strjjders, werden op straat ten verkoop geboden. BELG1E. Het succes der Vlaamsche hoogeschool Reeds 1250 studenten ingeschreven. Volgen® de (Brusselsche) „Standaard” waren op 7 November dé inschrijvingen van studenten aan de Vlaamsche hoogeschool te Gent tot 1250 gestegen, en het ging nog immer crescendo. Do rector Vermeylen dergelyken toestand uit, die eens te meer de groote levensvatbaarheid eener Vlaam sche hoogeschool bewjjst. Tot nog toe zijn er reeds stellig een 250-tal studenten meer ingeschreven dan verleden jaar. Pas binnen enkele weken zal men het volledig aantal kennen. Op de vraag of prof. Vermeylen, ook niet Benoit lachte luidkeels. —Neen maar, die is origineel, Henry 1 Eerst tracht hij jou naar het hiernamaals te helpen, en nu verzoekt hij om zijn vrijheid, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Carew dacht echter na In wat de bankier zeide. lag veel waarheid’. Het zou ook zijn vader menig pijnlijk oogenblik besparen, als de geheele zaak in den doofpot werd ge stopt. Hij wendde zich naar de deur. Geef hem z’n zin, Archy Betaal hem, en laat hem ophoepelen. De oogen van den bankier schitterden van vreugde, maar Benoit keek hem beduusd aan. Meen je dat, Henry? vroeg hij verbaasd. Natuurlijk, antwoordde Carew ongedul- De vent heeft werkelijk gelijk, dat ia nog het mooiste van alles. Ik verlang er niet erg naar, de zwendelgeschiedenie in geuren en kleuren in de couranten t>e zien. Op dit oogenblik trad de kolonel binnen. Hij was zeer verheugd, dat alle schandaal kon vermeden worden en zuchtte verlicht, ‘ene geregelde kuur iw bloed en versterkt levensqpgewektheid. Ipen had. VER. STATEN. Wapenstilstandsdag. Herdenkingsrede van Hoover. In een rede tot herdenking van den wa penstilstand, welke president Hoover gi-.te ren voor het jaarlyksch congres van den „wereldbond voor internationale vriend schap door de kerken” hield, ontwikkelde hy geen nieiwwe denkbeelden hy verwees naar zijn voorstel van verleden jaar om le- vensmiddfelenschepen onschendbaar te ver klaren. Dit voorstel beperkte hy ditmaal door dé levensmiddtelenschepen niet meer gelyk te stellen met de hospitaalschepen toen de bankier, na de wissels aan ^anoit ter hand te hebben gesteld, het geld ont ving en daarmede schielijk verdw- r Toen hij weg was, verliet Carew eveneens het ver trek, om op zijn kamer zijn gelaat en han den. die i og de sporen van de vechtpartij droegen, te gaan waeschen. In de gang kwam hij Joan Benoit tegen. Is die vreeselijke man weg? vroeg ze gejaagd. Ja Gelukkig, zuchtte zij. Het was die bankier, Charles Rouvain, nietwaar? Carew knikte. Hoe weet u dat5 vroeg hij verwonderd. Vader vertelde het mij. En ook dat u hem zoo afgeranseld hebt Langzaam liepen zij de halfduistere gang door, maar onder een Japansche lampion, welke een gedempt licht verspreidde, bleven ze onwillekeurig staan. Oh, u bloedt! zei ze plotseling ver schrikt. Laat ik het even afvagen. Zonder -zijn antwoord af te wachten, haal de zij een zijden doekje uit haar blouse, en bette voorzichtig een onbeteekenende schram De liberale ministers hebben na een ge houden bespreking over de quaestie van. het 'tamengaan van de functies van hoogleeraar aan de Vlaamsche Hoogeschool te Gent en aan de Ecole des Hautes Etudes in dezelfde stad, hetgeen ongewenscht werd geacht door de Vlaamsch gezinde ministers, beslo ten uit het kabinet-Jaspar te treden. (De vyf betrokken liberale ministers zyn: Hymans, buitenlandsche zaken, Janson, ju stitie, Lippens, verkeerswezen Vauthier, kunst en wetenschappen, Forthomme, pos teryen.) Gistermorgen', terwijl ganseh Brussel vlagde, dé wapenstilstandsdag werd ge vierd, en het Kon. gezin ondier groote be langstelling aan het graf van den Onbeken den Soldaat een bezoek bracht, waarby Minister Jaspers de regeering vertegen woordigde, kwamen de vyf liberale minis ters die van dé regeering deel uitmaken op het departement van buitenlandsche zaken byeen om van Hymans te vernemen diat hét zyn bedoeling was ontslag te nemen. De vier andere ministers verklaarden daarop eveneens ontslag te willen nemen. Toen Jas- par na de plechtigheid by het graf van den Onbekenden Soldaat op zyn departement te’ rugkeerde, werd hem het schrijven overhan digd, waarby Hymans en Janson hem de beslissing dér vyf liberale ministers mee deelden. Onmiddellyk ontbood Jaspar zijn katholieke medeleden en kort voor 2 uur werd een bijeenkomst gehouden waarop kennis werd gegeven van hét besluit der li berale ministers, met het gevolg dat ook de katholieke leden het besluit namen hun portefeuille neer te leggen,. Jaspar overhan digde onmidldellij'k dén koning het ontslag van het gansche kabinet en deelde het ge nomen besluit aan de preshtenten van Staat en Kamer mede, die juist hun eerste verga dering na het reces hieldén. Het onverwachte nieuws verwekte groote verwondering en ontroering. Te 4 uur werd Jaspar dóór den koning op het paleis te Laken ontvangen. De koning wenschte het ontslag in beraad te houden. Welke de gevolgen van de crisis zullen zijn is op dit oogenbdk niet te zeggen. Ze ker is dat een oplossing buitengewoon moei lijk zal worden gevonden, doch of men. zyn toevlucht tot Kamerontbinding zal moeten nemen, blijft een open vraag, al is het be kend dat de socialisten vooraleer zy deel willen nemen aan de regeering, nieuwe ver kiezingen eischen. En zonder medewerking der socialisten, hetzy met beide andere par tijen, hetzij onder uitschakeling van de toch overwegend Franschgezinde liberalen met de katholieken, is geen afdoende oplossing mogelyk. De verkiezingen, die Zondag in Oostenrijk voor het parlement, den Nationalen Raad. zijn gehouden, zjji niet uilgetoopen op een I drukte dan ook al zijn tevredenheid BINNENLAND. Prijzenpolitiek voor steenkolen. De Staatsmijnen streven niet naar kunstmatige verhooging. In aritwoord op de vragen van den heer Bierema, betreffende deelneming door de Staatsmijnen aan een tusschen kolenprodu- gesloten pujeaccoord deelt minister

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1