S.-.^L0mStreekB eIf zou de man d« de -» da taLT uV6 QlBi '«0 peaCZT» ""f POSlzak met 1300 4 Beurs van Amsterdam. LAATSTE BERICHTEN. Wanneer bij krotopruiming ten plattelan- de ten behoeve van groote gezinnen een bijdrage in ééns wordt verleend, dan zal deze ten hoogste f 460 per woning bedra gen, mits de gemeente een jjl^ ^ijdi^ge Indien grootere woningen ten béWófeve Van groote gezinnen worden gebouwd zal zoo noodig een hoogere jaarlijksche bijdrage dan de gebruikelijke verleend kunnen worden en wel ten hoogste tot een bedrag van f 37.50 per woning, mits ook de gemeente in dit geval eon gelijke bijdrage verleent. Indien een hooger jaarlijksche bijdrage dan de nor male is verleend, zal het gemeentebestuur het departement van arbeid, handel en nij verheid op de hoogte moeten houden van de samenstelling en de inkomsten van de gezinnen, opdat zoo noodig tot verlaging of intrekking der bijdragen kan worden over gegaan. Behoudens uitzondering op grond van bijzondere omstandigheden vervalt de bijdrage, wanneer het aantal kinderen bene den 16 jaar geringer dan zee is geworden. Het vergelijk in de Typografie. Thans aanvaard door de algemeene vergaderingen van werkgevers, be halve de R.K. Drukkerspatroong en werknemers. Te Utredht hebben gisteren vergaderd de Federatie van Werkgeversverenigingen in het Drukkersbednjf, de R.-K. Vereeni- giug van Drukkerspatroons, de (neutrale Bond van Boekdrukkerijen en de Algemeene Nederlandsehe Typografenbond, ten einde te beslissen over het definitieve tot stand komen van een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst in het drukkerabedrijf op den grondslag van het door bemiddeling van den Rijksbemiddfllkar mr. S. de Vries door de verschillende delegaties getroffen verge lijk dat de dreigende staking in het druk- kersbedrijf moest afwenden. Het resultaat der beraadslagingen is, naar wij vernemen, geweest dat de Federa tie van Werkgeversverenigingen het ver gelijk heeft aanvaard met 786 tegen 424 «temmen, dat de R.-K. Drukkerspatroons het hebben verworpen met 181 tegen 141 «tem men, terwijl de Algemeene Nederlandsehe Typografenbond, na vaak zéér vinnige dis cussies, met 175 tegen 37 stemmen tot aan vaarding heeft besloten. De Bond van Boek drukkerijen ten slotte heeft met meerder heid de overeenkomst aanvaard. Wij herinneren er aan dat de Chx. Pa troonsbond, die evenals de R.-K. Patroons organisatie, bij de algemeene Werkgevers- federatie is aangesloten, reeds verleden week heeft besloten de voorgestelde over eenkomst te aanvaarden. Wij vernemen nog dat de R.-K. Drukkers- patroons Zaterdag a.s. opnieuw zullen ver gaderen over de thans aan te nemen hou ding- In aansluiting aan het bovenstaande kun nen wij nog liet volgende mededeelen: De discussies der federatie van werkge vers in het Jaarbeursgebouw namen den gaheelen raiddag in beslag en vooral door da kleinere patroons en door vele pa troons uit het Zuiden des lands werden groote bezwaren tegen de voorgestelde over eenkomst gemaakt.. In zijn openingswoord hesprak de voorzitter, de heer 8. 8. Kort- huis, de verschillende gewichtige grondsla gen van het organisatieleven in de typogra fie, speciaal het verplichte lidmaatschap, het pensioenfonds en dé vragen omtrent een af zonderlijk contract voor het dagbladbedrijf. Het vergelijk werd verdedigd door den voorzitter der onderhandelingscominissie, den heer J. H. van Lonkhuyzen. De vergadering werd, nadat de reeds vermelde beslissing was gevallen, met de agenda-punten van de gewone jaarvergade ring voortgezet. Ook de buitengewone vergadering van den Algem. Ned. Typografen Bond in het ft. V. Huis duurde den geheelen middag en de uitslag werd eerst tegen half zeven bekend. Het resultaat der stemming moet nog be vestigd worden door het referendum onder de leden van den A.N.T.B. Er zou statuair 2/3 van het aantal uitgebrachte referendum- stemmen tegen de overeenkomst moeten worden uitgebracht om deze alsnog te doen verwerpen. De Gemeenteraad van Utrecht besluit tot verlenging van de concessie der Utrechtsche Waterleiding Maatschappij. In de gistermiddag gehouden gemeente raadszitting is voortgezet de behandeling van het voorstel van B. en W. in zake ver lenging van de concessie der Utrechtsche Waterleiding Maatschappij. B. en W. stellen n.l. voor de concessie on der gewijzigde voorwaarden met 20 jaar te verlengen De Waterleiding Maatschappij is bereid om in verband daarmede aan de ge meente Utrecht uitkeeringen te doen, in gaande 1 Januari 1928, welke een bate van ruim f 225.000 aan de gemeente zal brengen De heer Meyer sprak zijn waardeering uit voor de voorbereiding van dit voorstel. Hoe wel de uitkeering dan geringer zou zijn, had spr. evenwel liever een verlenging der con- ceaaie met 10 jaar gezien. In het belang der gemeentelinanciën zal de vrijz.-dein. fractie vóór het voorstel stemmen. Wethouders Botte rw-eg bracht dank voor de uitgesproken hulde. 8pr zeide de mee ning te deelen, dat een bedrijf als de water leiding feitelijk een gemeentebedrijf dient te zijn. Desondanks wijken B en W. van dit standpunt af, maar daarvoor hebben zij hun reden Spr. gelooft niet, dat de Waterleiding- Maatschappij in ook maar iets te kort is ge schoten. ftaasting zou voor de gemeente niet beteekenen voordeel, doch nadeel. Naasting zou a to de gemeente aanzienlijk veel geld kosten. Winst zou slechts behaald kunnen worden door verhooging der tarieven Spr. wees er verder op, dat voor de Waterleiding- Maatschappij de onkosten laag £ijpH +wd«t zij een grooter gebied" dan de gemunt* zelf' bestrijkt. Ook ia de financieele positie der Maatschappij zeer gunstig. De positie van het personeel is opperbest. Het is de vraag of het personeel liever in gemeentedienst zou zijn. Voor een gemeentelijken commissaris voelt spr. niet zoo veel. Men heeft veel meer aan het recht van boekenonderzoek, dat de gemeente th&paj krijgt. Spr. zou ook meer voelenfVéhrl e«pi .Iwktere ooaceaawwltpgipg. Malar ia .dit opzicht hebben B.«rW, liet willen blijven staan op hun' aanvankelijk standpunt, vooral omdat de uitkeering dan sterk verlaagd zou zijn geworden. Spr deel de nog mede, dat de aandeelhouders-adver tenties in de Frahsohe taal statuair verplicht zijn, y Een voorstel van den heer v d. Laan, be- oogende de benoeming van een gemeentelij ken commissaris bij de Waterleiding Maat schappij, werd verworpen met 22 tegen 11 stemmen. In de avondzitting is, na artikelsgewijze behandeling van de concessie-voorwaarden het voorstel van B. en W. tot verlenging van de concessie der Utrechtsche waterleiding maatschappij met 20 jaar, waartegen deze maatschappij, gerekend van 1 Januari 1928 af„ uitkeeringen zal doen, welke aan de ge meente jaarlijks een bate van ruim f 225.000 zal brengen, aangenomen met 23 tegen 11 stemmen (die van de sociaal-democraten). Een liberaal gemeenteprogram. De liberale leden van gemeentebesturen zijn door den voorzitter der vereeniging, dr. W. W. van der Meulen, uitgenoodigd tot bijwoning van een vergadering, op 22 Nov. in Kraanapolsky te Amsterdam te houden, ter behandeling van het nieuwe en uitge breide liberale gemeenteprogram. Het bestuur der vereeniging biedt ter be handeling aan een zeer uitvoerig en uitge werkt ontwerp, dat na langdurige voorberei ding in den loop van dit jaar door een aan tal sub-commissies is opgemaakt. Nadat dit ontwerp door de vergadering is goedgekeurd zal het, voorzien van een toelichting, wor den aangeboden aan het hoofdbestuur der Liberale Staatspartij,, ter vaststelling in de partijvergadering, welke het volgend jaar te Deventer zal worden gehouden. Het ontwerp bevat, na een algemeene in leiding, uitvoerige paragrafen over de be drijven, de financiën, de grondj>olitiek7 maat schappelijk hulpbetoon, onderwijs, volksont wikkeling en kunst, personeel in dienst der gemeente, volksgezondheid, volkshuisvesting werkloosheidszorg en arbeidsbemiddeling. De Winkelsluitingswet. Vrijheid die men zonder overheids hulp niet verkrijgen kan. Her ziening der Zondagswet. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp tot regeling van de winkelsluiting. In den handelcfrijvenden middenstand, als geheel gnomen geldt volgens den minister ook thans nog steeds datgene, wat reeds zoovele jaren tot uiting kwam, n.l. verlangen naar meer vrijheid, een vrijheid «lie men zonder overheidshulp, welke den invloed der tegen werkende elementen moet uitschakelen, niet bij machte is te verkrijgen. Dat een voorschrift betreffende den vrijen Zaterdagmiddag op het winkelbedrijf uitei%t desorganiseerend zou werken, behoeft W<el geen betoog. Tegen een regeling, op grond waarvan de voorschriften der wet ook voor lunchrooms, koffiehuizen e.d. zouden gelden, heeft de minister overwegend bezwaar. Dergelijke inrichtingen missen geheel het karakter van een winkel, en de eischen welke het maat schappelijk verkeer dienaangaande stelt, zijn volkomen andere. Verder wordt oj>gemerkt, dat aan de wen- seheii der banketwinkeliers is tegemoetgeko men, zooveel zulks maar eenigszins mogelijk was Verder dan het thans voorgestelde kan de minister niet gaan, ook niet voor het platteland, waar overigens, naar het hem voorkomt, de behoefte oin op Zondag deze soort van winkels lang open te hebben wel niet grooter zal zijn dan in de stad. Dat voorts de sluiting op Zondag voor menigen sigarenwinkelier noodlottig zal worden, acht de minister uitgesloten. De meening van de leden, die van de tot standkoming der Winkelsluitingswet tal van moeilijkheden vreezen, kan de minister in haar algemeenheid niet deelen. Dit wetsont werp en de Zondagswet staan zoo goed als geheel naast elkander. Het voornenien der regeering is, na afhandeling van het onder havige ontwerp de herziening der Zondags wet ter hand te nemen. De minister kan het niet eens zijn met die leden, die in de regeling, betrekking hebbende op het sluiten van Joodsche win kels, een achterstelling der Joodsche winke liers zagen. Voorts wot'dt opgemerkt, dat de verkoop door middel van automaten, de verkoop van dag- en weekbladen, enz. buiten de toepas sing der wet valt. In, gemeenten, waar de levensgewoonten algemeen op een strengere Zondagsrust zijn gericht, moet een plaatselijke regeling in overeenstemming daarmede mogelijk blijven. De spoorwegen en de regenverzekering. Zooals bekend, kunnen de reizigers der goedkoojje treinen, waarvan de Nederland sehe Spoorwegen er elk jaar ongeveer 150 laten loojien^ zich tegen regen verzekeren, d.w.z. dat zij, die tegen een premie van 10 pet. van de kosten van hun plaatsbewijs een verzekering sluiten, het volle bedrag van 'de genomen plaatskaart terug betaald krijgen, wanneer op den dag en ter plaatse der excursie, een regenval i« geweest van 5 in.M. of meer in de uren vallende tusschen 11.00 v.m. en 5.00 n.ra. (17.00). Dit jaar maakten naar wij .in „Spoor- en Tramwegen" lezen 16.145 reizigers van deze verzekering gebruik en werd aan pre mie ontvangen f 4480. Voor de verzekerende maatschappij (de Eagle Star en British Do minions Ins. Cy Ltd. te Londen want de Spoorwegen zijn slechts bemiddelaars was toet geen voordeelig jaar. In niet minder dan 44 gevallen werd in dit jaar dezer verzekering een regenval ,u«n 'taiéW^constateerd en een bedrag* »van f 5.606.70 werd aan de verzekerden uit gekeerd. In 1928 werd f 1394.60 en in 1929 f 1353.50 uitgekeerd. Deze jaren leverden aan de „Eagle Star" een batig saldo óp. Het maal- en gebod. belanghebbenden. Het verstrekken aan het publieH $0 ben juist inzicht omtrent het standpunt, (Sitlm. kringen van vakkundige belanghebbenden wordt ingenomen ten aanzien van de plan nen der regeering, om te komen tot een maal- en/of menggebod, was het doel eener persconferentie met vertegenwoordigers van organisaties yan meelhandelaren, meelim- porteura en bakkers, welke gisteren in hotel „Polen" in Amsterdam heeft plaats gehad. In deze conferentie, welke geleid werd door den heer J. P. Meurs, voorzitter van de Ned. Ver van Meelimporteure te Amster dam, heeft allereerst de heer P. Penn, Voor zitter van den Ned. Bond van MeeJimpor- teurs te Rotterdam, de oorzaken uiteengezet van de algemeene crisis in den landbouw, waarbij helaas ook Nederland geen uitzonde ring maakt. Spr. wees er op, dat de regtee- ringen van verschillende landen na den oorlog alle monelijke pogingen hebben ge daan om de productie van den landbouw te verhoogen. Waar vooral de laatete jaien de oogsten zeer gpede resultaten hebben opge leverd, doen zich de gevolgen van overpro ductie sterk gevoelen en in bijzondere mate is dit het geval met de grondstof van ons dagelijksch brood, de tarwe. Zoo werd Frank rijk op deze wijze van importland export land en met Italië ging het eveneens in deze richting. Duitschland, dat in normale om standigheden veel minder tarwe produceert dan het verbruikt, had in 1920 een overpro ductie aan andere granen. Men begrijpt dat tengevolge van deze feiten in de „oude" exportlanden (bijv. Argentinip, Canada en de Vereenigde Staten) de prijzen gingen da len, geen poging om de wet van vraag en aanbod buiten werking te stellen kon uiter aard eenig succes boek mi. De toestand is zóó, dat men thans niet weet, wat men met alle tarwe doen iroet, waarbij nog komt dat ook Rusland haar oude plaats van tarwe- ieverancier weer kwam opeischenhoeveel heid en kwaliteit van Russische tarwe gaan alle verwachtingen te boven, zoodat de Rus sische exj>ort de prijzen drukt, terwijl daar tegenover de financieele draagkracht der importlanden verre van rooskleurig is. Kan nu bij een zoodanige crisis van regee- ringsmaatregelen eenig heil worden ver wacht? vroeg spr Spr. beantwoordde deze vraag absoluut ontkennend; de Pool- and Farniboard, zeide hij, geven daarvan reeds het doorslaand bewijs. De Nederlandsehe tarwe, die op duren grond en met kostbare mest bereid wordt, levert een kwaliteit op, welke niet geschikt is voor ons brood Een zoodanig product met geweld te willen'doen eoncurreeren met anderq, betere soorten, is geen zaak, welke bestendigd dient te wor den. In Groot-Brittanië en Ierland, waar ce bodemgesteldheid gelijk is aan de onze en waar men berekend heeft, dat men om de vijf jaar een gemiddelde oogst kan verkrij gen, is men ziclj, practisch als Engelschman en Ier zijn, op andere industrieën gaan toe leggen. In djt.«verband schetste spr. voor Nederland de vóordeelen van gemengde be drijven bij de uitoefening daarvan toch loopt men minder risicoverlies op het eene product kan d<*or winst op het andere ge dekt worden, epz. Met hetgeen de regeering thans van plan is te doen, beweegt zij zich op een hellend vlak, als zij gelooft dat zij door zekere maatregelen een bepaalde cate gorie kan steunen, doet zij ernstige schade aan een andere,'veel grootere categorie. Laat zij voor oogen houden dat de ijzeren wet van vraag en aanbod zich immer zal doen gelden ei volgens besprak de reeds genoemde heer J. P. Meurs de bezwaren der Ned. meel importeure ten aanzien van een maai- en menggebod, bezwaren, welke wij destijds reeds in etn j>aar artikelen hebben uiteen gezet. Vermeld >ij uit spr. a betoog dat een maulgebod, da ihaalindustrie betreffende, en een menggebod, waarmede de meelnupoi- teurs te doen zullen hebben,, het funeste ge volg zullen hebben, dat bestaande verhou dingen zuilen Worden omver geworpen. Een maalgebod zonder meer kan den landbou wer niet helpendit heeft slechts verplaat sing en geen vergrooting van afzetgebied tot gevolg. Zonder naast het maalgebod een invoerverbod m het leven te roepen, wordt niets positiefs bereikt. Voor de meelimpor- teurs is de kwestie *yan het maalgebod van groot belang en wel ouidat aan dit gebod vastzit een menggebod voor de meelimpor- teurs van buitenlandsche bloem. Zulk een menggebod is practisch hetzelfde als een importverbodhet draagt funeste conse quenties in zich, o.a. een monopolistische positie van de binneniandsche maalindua- trie, waardoor de steun der regeering over de hoofden der boeren heen terecht zou ko men bij genoemde industrieVerplichte menging van de buitenlandsche tarwe met het inlandsch product zal bovendien tonnen gouds koeten, met daartegenover geen beter, maar slechter brood. Ook is het gevaar van repressoille-maatregelen van het buitenland allerminst denkbeeldig, al wil de landbouw- crisiscommissie, die de regeering inzake steun aan onzen landbouw te adviseeren heeft, het anders doen voorkomen. De heer J. P. Janssen, voorzitter van den Ned. Bond van Graan- en Meelhandelaren te Amsterdam, die vervolgens het woord voerde, wees er op, dat een groot deel onzer Nederlandsehe tarwe verbruikt wordt door de Nederlandsehe pluimveehouders. Een maalgebod nu zal den prijs der tarwe doen stijgen, de nieuwe koopers: de meelfabrikan ten, zullen jaarlijks circa 70.000 ton der in- landsche tarwe wegnemenwaardoor de pluimveehouder* zich voor hun inkoop naar het buitenland zullen richten en niet ge neigd zullen zijn om bij eventueele intrek king van het maalgebod het nieuw verkre gen inkoopgebied weer prijs te geven. Een menggebod zal voorts een groot de?l órtZeri .Nederlandsehe meel-- en graanh«tóèiii#r«J met algeheelen ondergang bedreigen, aange zien door de wijziging van den aard van het buitenlandsche meel de Nederlandsehe bak kers bij het koopen van Naast de reeds door andere sprekers naar voren gebrachte bezwa ren noemde spr. nog het groote bezwaar dat het gemengde meel niet geschikt zal pijn voor huishodadïjrfcèbruik. -on f Aft direoLeoötaoY hebbend» met hèl bróóds etend publiek sprak hierna de heer L. Snap per, voorzitter van de Ver. van Werkgevers m het Ier. Bakkersbedrijf te Amsterdam. Met nadruk liet spr. uitkomen dat de Nede'r- landsehe bakkers geen duurder en geen slechter brood wenschen te bakken, zij wil len tegen redelijken prijs een goed product verschaffen. Daarom staan de bakkers dan ook afwijzend tegen een maal- en mengge bod. Een betere uitweg uit de moeilijkheden 1 zou gevonden kunnen worden en ook de regeering stond hier gunstig tegenover door. een vrijwillige fondsvorming (k 50 ets. per 100 K.G. bloem); helaas kon ten aan zien hiervan in de veertien belanghebbende organisaties geen door dte regeering Ver- eischte algemeene overeenstemming be reikt worden, aangezien de Ned. Bakkers- bond en de Ver. van Meelfabrikanten zich tegen fondsvorming verklaard hebben. Spr bleef regeeringabemoeiing onbillijk,, oneco- 1 r.omisch en speciaal ongewenscht achtenzij zal slechts een extra belasting op het brood tengevolge hebben. De heer H W v Altera^ voorz. van den Bond von Chr. fiakkërspatroons in Neder- 1 land. liet uitkomen dat door een maal- en menggebod het brood klef zal worden .Mor het doen rijzen van het meel zal meer tijd noodig zijn, met als noodzakelijk gevolg ver lenging van den arbeidstijd. De heer W. Berkhoff, voorzitter van de Ned. Banketbakkers vereeniging, wees er ten slotte op dat de banketbakkerij voor 'n deel behoefte heeft aan het beste buitenlandsche meel; in dit opzicht loopen haar belangen parallel met die der broodbakkerij. De Ne derlandsehe banketbakkers keuren het ten strengste af dat de regeering een verplichting wil oplegeen tot verbruik van minderwaar dige grondstoffen, terwijl aan den anderen kant toch de Wafenwet en de Keuringsdienst er zijn om te zorgen, dat uitsluitend goede grondstoffen worden verweTkt! TWEEDE KAMER. Ds. Kersten ppent de al De Tweede Kamer is gistermiddag, na een korte regeling van werkzaamheden, waarbij de begrooting van buitenlandsche zaken naar de avondvergadering van Donderdag werd verschoven en het wetsontwerp tot j verhooging van den gedistilleerdaccijns aan dé orde werd gesteld na afloop der algemee ne beschouwingen en na afdoening der (ge woonlijk zonder discussie aangenomen) hoofdstukken I, II en VII A der rijksbe- grooting, met de algemeene beschouwingen aangevangen. Zooals men weet is dit jaar de spreektijd daarbij tot het 2/3 bekort van andere jaren. Het gevolg is, dat men nóg meer geschreven redevoeringen hoort op dreunen dan vroeger en dat de voorlezing daarvan in nóg sneller tempo dan anders geschiedt. Slechts de heer Braat (p.b.) maakte hierop een uitzondering. Hij had aanteekeningen, maar sprak overigens voor de vuist, waardoor het heel wat aangenamer was naar hem te luisteren dan b.v. naar den heer Merchant (v.-d.), die zijn sjjeech van A tot Z had ojigeé oh reven en ze voorlas. Eerste spreker bij dit algemeen politiek debat was ditmaal de heer KERSTEN (s.p.g.) Diens betoog is al gauw geresumeerd. Het bestand uit een j>olitiek en een economisch gedeelte; dit laatste waa een protest tegen de regeering, die niets deed om den nood der landbouwers te lenigen Met name vroeg lyj beschermende rechten 'op landbouwpro ducten, o.rn. om het Russische graan te we ren. De heer BRAAT becritiseerde de regeering ten aanzien van de landbouwpolitiek en beschuldigde haar, dat zij de werkloosheid in den landbouw bevordert door geen maat regelen te nemen. Als de regeering geen oplossing weet moet zij heengaan. Spreker vroeg waarom alleen de ambtenaren en niet de boeren worden beschermd. Hij wenscht een invoerrecht op tarwe vanaf f 6 per 100 K.G. en wering van Russisch graan. Spreker diende drie moties in, die echter geen van alle voldoende werden ondersteund De heer MARCHANT constateerde, dat de sombere stemming van den minister van financiën niet te rijmen is met liet feit» dat hij er geen bezwaar tegen had de vlootuit- gaven voor een reeks van jaren op 11 mil- lioen te fixeeren. Hij betreurde, dat de re geering geen program^heeft in den crisistijd, maar slechts enkele losse punten naar voren schuift. Spr gevoelt niets voor actieve handels politiek en de bezwaren tegen maalgebod achtte hij vooralsnog overwegend. Spr. be- streed het socialisme, doch werkt gaarne mede om alleenheerschappij van sommigen in het productieproces te breken. Hier ligt een taak voor dein wetgever. De heer MAROHANT besprak verder het incident-Albarda,, en betoogde dat de minis ter aan de volksvertegenwoordiger geen ver hoor kan afnemen en dat de regeering zich niet veiliger zal gevoelen als zij de sociaal democraten uit de rijksbedrijven weert. rDe heer ALBARDA schetste den interna tionalen toestand, en achtte dien economisch en politiek zorgwekkend. In mindere mate is dit het geval niet Nederland. Spr. waar schuwde echter tegen den eventueelen groei van communisme en fascisme en wees op den slechten invloed en het gevaar van ge wapende korpsen buiten het leger Spr. betreurde dat geen plan 'schijnt te bestaan ter bestrijding van de werkloosheid en wenscht dat het parlement zal beslissen in geval van mobilisatie. De heer KNOTTENBELT drong aan op het in gelegenheid laten aan bedrijven om den moeilijken tijd te boven te komen en ling van eon economiaehon raad ter voor- lichting der regeering. De vergadering werd daarna geschorst- tot 's ar" J Te acht uur stond de Tweede Kamer voor de behandeling van liet ontwerp behelzen- de machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Kon. Paketvaart- maatschappij, gevestigd te Amsterdam, be treffende het onderhouden van scheepvaart verbindingen in Ned.-Indië gedurende ds jaren 1931—1945. De heer Ir. CRAMER (s.-d.) wees er op, dait in het voorloopig verslag is voorgesteld om twee ton te schrappen, die de K. P. M. ontvangt \oor diensten, die de maatschappij aan het land bewijst. Hij diende een amendement in dien geest De heer BEUMER (a.-r.) betwistte, dat men aan de regeering een verwijt kan ma ken, dat dit ontwerp te laat is ingediend. De heer VAN KEMPEN (v.-b.) zeide, dat de K. P. M. niet alleen het publiek «dient maar ook de overheid. Het is daarom noo dig, dat de Staten-Generaal zich met dit be drijf blijven bemoeien. Het aanhangige ont werp biedt de regeering onmiskenbare voor- deelen. Het ainenderaent-Cramer is voor spreker geheel onaannemelijk. De MINISTER VAN KOLONIËN zeide, dat het tot stand brengen van een gemengd bedrijf de toestemming van beide partijen behoeft. De K. P. M. zal er niet toe te bren gen zijn. De termijn van 15 jaar levert geen bezwaren op. Spr. voelt niets voor het scheppen van de mogelijkheid het contract op korten termijn op te kunnen zeggen. Wat betreft de opmerking aangaande de positie van het personeel der K. P. M., zeide spre ker dat men moet afwachten, wat de nieuwe arbeidsvoorwaarden zullen geven. De kwes- tie van het vervoer van mindere militairen met de schepen der K. P. M. heeft spreker's aandacht. Aanneming van het ontwerp is voor Indië van groot belang. 'Het niet aan vaarden van de voorgestelde regeling zou een belangrijk nadeel berokkenen. 8pr. ont ried het amendement-Cramer. De stemming over het' aiuendement-Cra- mer werd bepaald op hedenmiddag 1 uur bij den aanvang der zitting. GEMENGDE BERICHTEN. Dame wil v p Kapt. Borren diens straf Naar het Corr. Bureau verneemt, is bij het Hoog Militair Gerechtshof een brief inge komen van een alleenwonende dame te Am sterdam, waarin wordt medegedeeld» dat zij het niet met haar hoog ontwikkeld nationa liteitsgevoel kan overeenbrengen, dat kapi tein Borren wegens den bekenden overval op Curasao vier en twintig uur celstraf zal moe ten ondergaan. Daarom heeft zij aangeboden om in plaats van kapitein Borren de hem opgelegde straf uit te zitten onder voorwaar de, dat haar naam in dat geval niet zou worden bekend gemaakt Na den voetbalwedstrijd te Blokzijl. Preventieve hechtenis gelast tegen de verdachten. Pressie tot vatoche verklaringen? Zooala ia medegedeeld, hebben vyf perso nen tegen wie procesverbaal was opge- maakt wegens de gebeurtenissen by den voetbalwedstrijd te Blokzjjl, een klacht in gediend tegen den gemeenteveldwachter J. Hoedemaker, die verschillende menschen had verwond. Het Volk meldt, dat de officier van justi tie dieze klacht naast zich heeft neergelegd en een vervolging heeft ingesteld tegen 5 personen wegens het plegen van geweld tegen genoemden veldwachter, terwijl te vens een bevel van bewaring van verdach ten os uitgevaardigd. De officier heeft daar bij overwogen, „dat uat na te noemen om standigheden blykt, dat een bestaan viui gevaar voor samenspanning van verdachten met getuigen de preventieve hechtenis rechtvaardigt." Als omstandigheden worden genoemd, dat de verdachten en de getuigen zooals uit het politieonderzoek blijkt, niet de geheele waarhead hebben verklaard en dat als de verdachten in vrylheid blijven, zy in de gelegenheid zym, zoodra zy kennis dragen van hetgeen hun wordt ten laste gelegd, omtrent de door hen af te leggen verklarin gen, zich nader kunnen verstaan. Mr. J. E. W. Duys heeft zich bereid ver klaard de verdachten van kosteloozen rechtsbijstand te voorzien. Aan de Tel. wordt nog gemeld, dat Zater dag te Zwollè het onderzoek in zake de rel letjes is voortgezet. Sensationeele onthul lingen kwamen hierby aan het lkht. Onder de getuigen bevinden zich twee jongens, waarvan een jongen van 17 jaar, op bevel van den burgemeester in de cel zou zyn gestopt.' Deze zou volgens zijn bewering door dreigementen van straf, ge dwongen zijn tot het afleggen van valsche verklaringen, o.m. dat die gemeenteveld wachter door Vijf personen zou zijn aange- riep de jongen zijn voor don "burgemeester afgelegde verklaringen. De burgemeester heeft thans de order uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat alle vermakelijkheden, die in de komende wintermaanden te verwachten zijn, om 10 uur moeten zyn beëindigd. De ontstemming over deze order is groot. Voor a.<\ Woens dag is een spoedeaschende Raadsvergade ring aangevraagd waarbij afhandeling der agenda van de vorige zitting wordt verlangd en vragen zullen wortien gesteld inzake het voetballen op Zondag en omtrent bovenge noemde order. Nieuw Badpaviljoen te Loosdrecht? Groote plannen. Naar de Tel. verneemt heeft zich een com binatie gevormd, welke de beschikking heeft gekregen over een f wateropj>ervlakte, alwaar een grooteóh opgezette inrichting zal verrijzen, waar liefhebbers van' alle takken van water sport bevredigd zullen kunnen worden. Het nieuwe badpaviljoen, waarvoor de bouwaanvrage reeds ingezonden werd, zal gebouwd worden op circa 150 M. van den verkeersweg, welke de verbinding vormt tus schen Hilversum en Loenen, via Kortenhoef en Loosdrecht en wel op een hoogte van 4 M. boven de wateroppervlakte. Ook het ho- Jiii/KWJrjWSJftMi u tel en restaurant zullen boven hetwatefroh t ftirgemeésteK en Wethouders brengen |ter gebouwd WOrden. r alwmw-no lremvie mn «o STADSNIEUWS. GOUDA, 12 November 1930. De ondernemers hebben, ter verwezenlij king van hun plannen, de beschikking ge kregen over een terrein, ter grootte van circa 4000 M2.„ met een aangrenzende water - opj>ervlakte, welke niet minder dan circa 10.000 M2. beslaat. Van de nieuwe inrich ting, welke gebouwd wordt naast het''be staande club-gebouwtje der Watersport ver- eeuiging, verdient vooral vermelding het uitgestrekte zonnebad, ter lengte van 44 M. bij een breedte van 12 M. Daaraan grenzen niet minder dan 100 badkamertjes, welke in dubbele rij, boven eikander gelegen, woyden aangebracht. Het zaj dus in de toekomst niet meqr noodig zijn, om, uitgestrekt op de badsteigere, of ook wel op de dakbedekking der badkamertjes, het gewenschte zonnebad te nemen. Tusschen de ruimte, welke als zonnebad wordt ingericht en toet zeer ruime terras dat een lengte verkrijgt van 36 M. bij een breed te van 12 M., is een clublokaal ontworjien. Het diej>e bassin wordt circa 4o M. lang, het ondieps, grenzend aan het vorengenoemde bassin en daarvan door een steiger geschei den, verkrijgt een lengte van 26 M. Er komt een bergruimte voor 80 auto's; 's winters kan-deze ruimte dienstbaar gemaakt worden voor berging van pleizlerjachten Vliegen naar kantoor. Het toestel gereed. Het Pander-vliegtuig: van den heer M. A. G. van der Leeuw, die in de zomermaanden van zyn buitenverblyf te Rockanje naar zyn fabriek onder Overschie (de fa. Van Nelle) denkt te gaan vliegen, is gereedgekomen. Eenige dagen geleden zyn de onderdieelen van de Pander-fabriek op het vliegveld Waalhaven aangekomen en onmiddellijk is met het monrteeren van het dof-zilveren met blauwen band versierde vliegtuig begonnen, zoodat Vrydag de eerste vlucht met het toe stel kon worden gedaan. De instructeurs van de Aero-club, de heeren H. Schmidt Srantz en Van der Graft, reben 'ieder het vliegtuig gevlogen. Zy waren zeer tevreden over het toestel, vooral over de snelle wjjze waarop, het klimt. Deze zilveren „kist" wykt een weinig af van de tot nu toe in gebruik zijinde Panders. De afmetingen zyn wat grooter, de neus steekt wat verder naar voren en de schroef is ietwat hooger geplaatst. Het toestel is Voorzien van een 80 pk. Cirrus-motor. Handelsfirma gedupeerd door een kaslooper. Geraffineerde wijze om 3000 mach tig tie worden. Dezer dagen speelde zich te Amsterdam een merkwaardig voorval af, waarvan een handelsfirma de dupe werd, een zaak, die de firma op 3000 kwam te staan; De fir ma gaf in der» loop van dte vorige week aan haar banklooper opdracht een wissel ten be drage van 3000 te innen by oen bank te Tiel. De man vertrok met den op zyn geënidosseerden wissel naar Tiel, ir._. som en kwam weer in Amsterdam terug, docl1-waigerd. het geld af te geven, voorgevende dat hg de wisseilooper, nog een vordering op zjjn patroon had. De fir ma gaf het geval onmiddellyk in handen van twee advocaten, die de politie verzoch ten een strafvervolging tegen den man te doen instellen wegens verduistering-. Hier- aan werd achter aanvankelijk geen gevolg gegeven, daar de politie van meeiung was, dat het hier een civiele kwestie betrof; ook liet parket van den officier van justitie gaf geen gevolg aan het verzoek der advocaten Zaterdag ontving een deurwaarder machti ging van den president van de civiele kamer der rechtbank5 tot het leggen van een con servatoir beslag. Dit beslag werd Zaterdag nacht te omstreeks één uur, met medewnr- kmg van commissaris Hulseboom, gelegd. De kaslooper, dïe in de Rijnstraat woont, had aanvankelijk geweigerd de deur te ope nen. Hij gaf toe bet geld niet te hebben afgedragen, óék weigerde hij zulka alsnog te dden, hij had het niet meer in huis, het waa door hem, volgens zijn zeggen, aan een fanhhebd medegegeven, die het in veilig- heafr had gebracht. Er waa weinig of niets om beslag op te leggen, de man, die onge huwd^ is, woonde op kamers. Dienzelfden ankbiljetten nog aan een rechercheur heb- getoond. Onverrichter zake vertrokken deunwaar dar «1^ m de beide advocaten ZZ """"hs-morgen <"oden de advocaten Pingen om den man gearresteerd ""^aden, dat R. de «acht zou nemen. Tenslotte werd door het fcéh lÏÏ!, ïTOl tot amMrtatlc- gegeven, gevlot te z(jn, de vogel was Be Zeppelin boven Venlo. och post uitgeworpen en ingenomen. Venlo rt?61"1 heeft op 100111 boven venlo gieren inderdaad poet uitgeworpen. P m 16 Krl' ee° P0812*1' wegende pen een Parachute uilgewor- over de hrid"vl00g met gerillge vaart •radTh f?" en kcarde terug. Bo- 1Ufh'8Chip "P pl m- 60 a» mhmteD nagenoeg stil ge- pen i dj? uur wf'd een kabel dDgewor- bevestigd en opgetrokken. verdwS?^ daama over de stad «tdween ln Z.W. richting. algtemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met byiagen van J. Ma&rleveld, om vergunning tot het oprichten van een vleeschhouwery en het hebben daarin van 2 electromotoren van 1 eft 3 P.K. in het perceel gelegen Westhaven no. 64, kadastraal bekend sectie D No. 1767 en een verzoek met byiagen van den Di recteur-Generaal der Posteryen, Telegrafie en Telefonie, namens den Minister van Wa terstaat, om vergunning tot het in bedryf- stellen van 'n automatische centrale in het Post-, Telegraaf en Telefoonkantoor, in het perceel kadastraal bekend in gemeente Gouda, Sectie D no. 2906. Dat op Woensdag den 19 November 1930, des vPormiddags ten 10% ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake in gekomen* schrifturen kan worden kennis ge nomen. De aandiacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zyn zy, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor de Commissie uit het College van Gedeputeer- dte Staten zyn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondei ing toe te lichten. "^^-'KLifiGRAFISCH WEERBERICHT] Mat! Verwachting. ■ticteJS toenemende westelyke tot ™1' Zwaar bewolkt tot be- tcr Plicht weer regen. Zach- Rij tuig-schouw. Burgemeester en Wethouders der ge meente brengen ter kennis der Voerliedén ten Huurkoeteiers, dat op Zaterdag, den 15 November 1930, des morgens ten 10 ure, zal worden overgegaan tot de algemeene keu ring hunner Ry- en Voertuigen, zullende de nakeuring der op dat tydstip verhuurde of in gebruik zijnde Rij- en Voertuigen plaats hebben op Zaterdag den 22 November daar aamvolgende. ter zelfder ure. Dr. Rups. Ter verbetering van ons bericht van gis teren deelen wy mede dait het op 26 Nov. hA 25 jaar geleden zal zyn dat Dr. J. G Rups tot arts werd bevoftderd. Op 15 Mei a.s zal het 25 jaar geloden zyn dat Dr. Rups zich te Gouda als arts heeft gevestigd. Wapenstilstandsdag. Bijeenkomst van de N. Üf. O. F. in „De Reünie", ln tegenstelling met enkele vorige wa- penstilstandsherdienkingen, was de byeen-, komst van de „Nooit meer oorlog federatie" gisteravond in een der bovenzalen van „de lléunde", heel goed bezocht. Na een kort openingswoord van Mr. A. A. J. Rykseni, sprak Ds. H. J. Mispelblom Beyer, van Nieuwkoop, die de beteekems van de wapenstilstandsdag uiteen zette. De wapenstilstand, zeide spr. is niet uit drang naar vrede tot stand gekomen, maar, omdat het volk het eischte, zich verzette en de regeeringen dwong. Want, juisit door de oorlog is er een beweging ontstaan in de volkeren, een geest van verzet, men wilde dat niet meer; de dienstweigeringabewegjig zette machtig voort Het gevolg van den oorlog was uitput ting en ziekte, in Europa en in de geheele wereld. Alles kon, salarissen gingen omhoog, werktyden werden korter; alles hield op behalve de orde waaruit de oorlog kwam, de orde waarin we voor 1914 leefden, die weid hersteld, ja, zelfs nog sterker werd. Spr. zette nader uiteen hoe het staat met deoe orde, die ook weer de volgende oorlog voorbereidt, en noemde voorbeelden van den staat van verweer, waarin sommige instel lingen zich bevinden. Spr. wees ook op de toenemende bewape ning, de betere uitrusting der meeruere militairen, de laboratoria, waar dag en nacht gewerkt wordt om te komen tot de meest doodelyke gassen. De Volkenbond, wiens streven spr. uiteen zette ia naar spr. meende langzamerhand gevaarlijk geworden, omdat hij de bewa penning in de hand werkt. Het zal er op aankomen, vervolgde spr. dat wy gaan zien, dat wanneer gesproken wordt van volks- en landsbelang, dit het niet is. Het is het belang van economische machten en groote zaken, in wier handen de regeeringen slechts marionetten z(jn. Al willende regeeringen nog zoo goed, zy wor- déh gedreven door deze machten, die alle middelen in handen hebben, waardoor de menschen 'ingelicht zullen worden in één be paalde richting, zoodat zy gehoor zullen ge ven aan den oproep, wanneer de leuze „Het vaderland is in gevaar", over het land klinkt. De groote economische machten zyn trou wenfl niet nationaal, maar internationaal, het eemge internationale misschien, dat niet door den wereldoorlog verbroken is; Det achers werden doodgeschoten door Duitsche kogels en Engielechen door Engelsche ka nonnen. Wy zyn gehoorzaamheid verschuldigd, men rekent op onze trouw en in oorlogstyri wordt het van ons geëischt door den staat, waarin we geen menech, maar slechts staatsburgers zyn. De staat die er naar spr. meening niet is om het algemeen belang te dienen, maar dat dter groot-machteni, die hem drjjven. Het is de kapitalistische politiek die ons vyanden doet zien, een politiek die niet re kent op een geweten, op een vrye wi), maar die rekent op een lyf en een toegewyde ziel Wat moeten we doen* uit vrej J Okt ufit flooü en verzet van het volk. Er ja sinds 1918 in wezen niets veranderd,' hoogstens iets erger en schaamteloozer ge worden. De groei van het fasctome spruit voort uit angst, om te behouden. Daarom is rioodug, om overal de schaam- telooze maskerade en de leugenachtige leu zen te onthullen, de stryd aan te binderf legen deze orde, internationale vereenigin- én iedere actie die de volken Kril ver- oindèn te steunen. Men moet zich niet blind staren op den Volkenbond, daar deze is gesticht door be langhebbenden; de ontwapening komt er niet meer aan de orde. Het wezenlijke werk kan slechts gebeuren door de volkeren zelf, en niet van boven af. Op 11 Nov. wordt éen beroep gedaan op het geweten, om de burgerlijke ongehoorzaamheid te betrach ten. wanneer de nood aan den man komt. We moeten het ons tot een eer rekenen op de zwarte lyst te komen, opdat nu reeds de groote beweging van de burgerlyke on gehoorzaamheid groeit; want. dan eerst wordt de grondslag gelegd voor de vrede, omdat deze gebaren wordt uit bewuste wil Laten wy het niet bij een woord, maar komen wy met den daad, dan zullen we, eindigde spr. met recht wapenstilstand! dag kunnen vieren. Na een korte pauze, waarin gelegenheid was een collectie boeken te bezichtigen, volgde een voordracht van mevr. Y. S. E. Wegener Sleeswyk—van Balen Blanken. Na een mooie diepgevoelde inleiding, die meer betrekking had op de verschrikkingen aan het front, droeg spr, telkens voorafge gaan door een inleiding, gedeelten voor uil „Er staat geschreven", van Jaap v. d. Poll dat achter het front speelt, en de a.igst en ellende van hen die thuis bleven weergeeft. Vreeselyk ia het lijden van de terugge keerden verminkten oorlogs-invalide, neer hy zich bewust wordt dat zyn vrouwtje hem verafschuwt om zyn geschon den gelaat. Bn zy, zy lijdt niet minder; drie jaar heeft zy naar zyn terugkeer verlangd en om zyn behoud gebeden, en nu hy er ia, in valide, kan zy niet meer van hem houden, kan niet. Mevr. Wegener Sleeswyk wist door een uitstekende voordracht, haar toehoorders te boeien en te ontroeren, met de goed gekozen fragmenten uit dit werk van Jaap v. d. Poll, dat is eenvoudig van iwtrique en bouw' maar zuiver en waar van gedachte. Mr. Rijksen bracht de sprekers, die bei den op hun wyze hetzelfde streven hebben vertolkt, hartelijk dank, en wekte de aan wezigen voor zoover nog geen lid op, zich aan te melden. Aan de uitgang werd gecollecteerd om de gemaakte kosten te kunnen bestrijden. Oh Donna Clara. Revue- en Operettegezelschap Jos Gosschalk. Het Revue- en Operettegrezelschap, dir. Jos. Gosschalk, heeft gisteren in den Schouwburg velen een vroolijke avond be zorgd. Ten tooneele werd gebracht de revue operette in 19 tafereelen, getiteld „Oh Don na Clara", waarin het bekende motief van „Oh Donna Clara, wat b«n je wonderschoon" natuurljjk telkens domineerde. Wie zou dat schoone lied niet kennen? De schrijver van de revue fantaseerde er een gansche ge schiedenis omheen en maakte van Donna Clara een schoone Spaansche danseres, die de mannen tot haar slaaf wist te maken. Natuurlijk was er een oude heer, die zich verbeeldde indruk te maken op de schoone fee en een schoonzoon die inderdaad haar gunsten wist te verwerven; verder een jong- vrouwtje, dat manlief gansch en al ver trouwde en een schoonmama volgens het ïkende recept. Jan Nooy was de oude heer, die in lichte- aaie geraakte voor Donna Clara (Pietje Willemse). Nooy was hoogst komisch en heeft het publiek onbedaarlijk doen lachen. Het was heel verklaarbaar dat hij graag eens een slippertje maakte, want Agatha, zlJn vrouw, was een echte feeks. Hugo Bendler (André van Dijk) ,de schoonzoon, stond schoonpapa trouw ter- zude. Alleen, hij had succes en schoonpapa had meestal een stropje. Voeg bü dit komische stel, dat zich dap- u weerde, een oergeestige dienstbode (Corry Vink), een echte origineele hit, die naar den schoonen naam Van Nellie luis terde ,dan kan men zich indenken dat er heel wat gelachen is. Onbedaarlijk was het gelach toen ze zong van de straf, die ze eens had gekregen van haar moeder, toen ze het probeerde met een vrijer uit te gaan! We hebben zelden zoo'n gratig, werke- lgk vermakelijk type gezien. De andere rol len waren alle ook goed verzorgd. De décors van deze operette waren keurig m orde, de schoone danseres droeg een keur van mooie toiletten. Alles tezamen was het een goedgeslaagde opvoering met telken male lachsalvo's van de pret die het publiek De laatste avond heeft op Vrijdag-12 De- cember plaats an niet zooa(jj was vastge steld op 28 November. Agentia. ^la1 Nov. -Jaarvergadering E.Hi.G. lï'NOv.fM'Uur, Sot. bde «éunéel-fcidiskhe lezing. 13 Nov. 8 uur, Blauwe Kruis. Prop. verg. Chr. Besturenbond. 13 Nov. 8 uur, Nieuwe Schouwburg. Derde Abonnementevooratelling. 14 Nov. 8 uur, Hotel „de Zalm". Buitengew. ledenvergadering Roei- en Zeilv. Gouda. 15 Nov. 8 uur Nieuwe Schouwburg Uitvoe ring Excelsior UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Propaganda feestavond voor Volks onderwijs. De aid. Boskoop van, „Volkaonderwiji. houdt twee piopagandaravonden en wel op Woensdag 19 en Donderdag 80 November, telkens ües avonds half acht precies, iu natel Kiaassen. Welwillende medewerking ver leen en de Harmonie „Excelsior" en de zangvereemgingen „Zang zij onze leus' de „Kleine Stem". Ec zullen versch|Ulende attracties zyn na afloop is er bal niet attracties. In de Maandagavond gehouden vergade ing der A.-R_ Kiesvereeiuging alhier, zijn na gehouden stemming op de groslijst vooir de verkiezing van leden der Prov. Staten geplaatst de beide aftredenden, n.l. de liee reu Muiswinkelen Hoogendijk, alsmede onze burgemeester, P. A. Coliju en de heer Ver- kerk, raadslid te Gouda. REEUW1JK. De heer M. Nieburg aan de Reouwijksche brug alhier, is door den Directeur der Pos terijen en Telegrafie te Gouda aangezocht om zijn telefoontoestel na het sluitingsuur van het hulppostkantoor alhier, voor het publiek beschikbaar te willen stellen. De heer Nieburg heeft op dit verzoek toestem lend geantwoord. Alhier werd deze week bij de politie kenuiB gegeven van het verliezen van twee auto- ■ielen met banden en 'n leeran handschoen. Tot predikunt bij de Ned. Herv. kerk van Sluipwijk is beroepen caud. E. E. de Looze van Waddinxveen. Tegen den chauffeur C. de B. uit Gouda is proces verbaal opgemaakt, terzake dat hy met zyn vrachtauto heeft gereden over den Noorder IJsseldyk alhier. Deze weg is door Ged. Staten voor auto's gesloten verklaard, Naar wordt gemeld ligt het in de bedoe ling van B. en W. om, ihocht de Raad het voorstel van de lange kade een ryweg te ten, aannemen, een bepaling te maken, autos dezen weg alleen mogen beryden uit de richting Gouda en om auto's mit zware vrachten te weren. SCHOONHOVEN. By Kon. Besluit is benoemd tot kanton rechter plaatsvervanger in het kanton Schoonhoven Mr. T. L. J. C. Rambonnet. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 6.30 herdenking wapenstilstand. 6.50 mandolinecursus. 7.20 causerie. 7.45 opvoering Groot Volkstooneel. 8.30 V.A.R.A.-orkesfc. 9.30 rondgang tentoonstelling Soc. Kunst. 11.15 gramofoonplaten. 5.00 kinderuurtje. 6.00 landbouwersuurtje. 6.45 halfuurtje voor de jeugd. 7.45 electro-techn. cursus. 8.00 Evang. samemko/mst. 10.40 gramofoonplaten. Daventry: f.00 strijkkwartet. 8.20 concert .B.B.C. symph. orkest. 10.46 dansmuziek. 11-3612.20 dansmuziek. Een vlucht van de ,Do. X. in de omgeving van Calshot. De Prins van Wales maakt de vlucht mede. 1 CÜi&koT, 12 Nov. Heden heeft de Duit- sebe - vliegboot Do. X. een vlucht in de om geving van Calshot gemaakt. De Prins van Wales was per vliegtuig naar Calghot ge komen en heeft de vlucht aan boord van de Do. X. medegemaakt. De vlucht duurde 20 minuten. Een inbraak in het station te Sliedrecht. De brandkast meegenomen. Hedennacht is ingebroken ia i«et station te Sliedrecht^ nadat de» nacht te voren reeds in het huisje aan de halte Raaahoek een fioging tot inbraak was gedaan. De inbaak by het station te SJ*drecht heeft waarschymyk goede resuitaten opge leverd. De brankaat dw op het kantoor van den chef stond is op een lorrie, toebel.oo- rende aan de spoorwegen meegenomen. Hoeveel geld de brandkast bevatte kon hedenmorgen nog met worden medegedeeld, doch zeer waarachynlyk zal dit bedrag niet gering zjjn, daar gisteren, Dinsdag op de marktdag vele per&onen de Uotterd. vee markt bezochten. De politie die de zaak in onderzoek heeft doet yverige nasporingen. Later seint men ons: De brandkast is op 1 K.M. afstand van Sliedrecht in de richting Dordrecht langs de spoordyk terug gevonden. De brandkast was nog intact, daar de dieven er niet in zyn geslaagd haar open te breken. Van de daders ontbreekt tot na toe elk spoor. De loonen in de sigarenindustrie. EINDHOVEN, 12 Nov. De Commissie van onderzoek in de Sigaremnaustrie be staande uit de heeren C. Zaalberg, directeui generaal van de arbeid, voorzitter; prof H. Kaag te Tilburg; accountant Wysmuller te Eindhoven, en accountant Thy&>en te Bus- sum, heeft rapport uitgebracht iniake de loonen in de sigarenindustrie, waaraan de eindconclusie als volgt luidt: De commissie is eenstemmig van ooi-deel, dat het economisch niet gerechti aardigd zou zyn, boven hetgeen is toegestaan, op dit oogenblik een loonsverhooging in de Siga ren-industrie te geven. Eenerzyda blykt dui- delyk dat de sigaren-industrie geen groo tere lasten kan diragen, en de huidige con junctuur geen spoedige verandering van den toestand mag doen verwachten. Anderzijds, dat de loonen en de indexcyfers een ten- denz vertoonen ten gunste der werknemers. Het wegenvraagstuk in de Veenkoloniën. GRONINGEN, 12 Nov. Gedeputeerde Sta ten van Groningen hebben bij de Provinci ale Staten van die provincie een voordracht ingediend betreffende de verbetering van de wegen voor de Veenkoloniën, waarvan de totale koeten worden geraamd op f 5.8000.000. TWEEDE KAMER. De overeenkomst met de N.V. Kon. Pakketvaart Mtj. aangenomen. Ontwerp voor nieuwe pachtregeling aangenomen. De Kamer beeft heden de overeenkomst met de N.V. Kon. Paketvaart-Mij., gevestigd te Ameterdam, met 63 tegen 25 stemmen aan genomen, nadat het amendement-Cramer om de bijdrage van twee ton te schrappen, met "26—33 stemmen was verworpen. Op voorstel van den Voorzitter werd beslo ten het ontwerp verhooging Drank accijns voorloopig van de agenda af te voeren Het ontwerp voor nieuwe pachtregeiing is aangenomen met 66—26 stemmen. Tegen stemden Liberalen, Anti-Revolutionairen be halve de heeren Schouten en Smeenk, eeni ge Christ.-Hiet., Communisten, Ötaatkundig Gereformeerden, Bxaat en Lragbeek. WISSELKOERSEN. OOST-INDlë. Ned. Natuurnist. Ver„ nfd. Gouda. De afdeeling Gouda van de Nederland sehe Natuurhistorische Vereeniging houdt a-fl. Vrijldag in dc zaal „Central", ingang Zeug-e .-tra-at, een vergadering onder voor zitterschap van Dr. H. C. Redeke. Vewohfl- letnde leden zullen in deze vergadering mededeelimgen over natuurhistorische on derwerpen 'doen. Thé Dansant in de zaal Kunstmin. Zondagmiddag aa. is er in de zaal Kunst min in „Ons Genoegen" weer thé dansant voor de leden der Sociëteit, hunne huisge- nooten en vreemdelingen. Aanvang te 3 uur. Afd. Gouda van de Rotterdamsche Vólks-Universiteit. JDe Wereldstad Parys. Het bestuur van de afdeding Gouda der R'damsche Vólks-Universiteit verzoekt ons te deelen, dat de cursus over „De Parys", te geven door den heer l. C. Verkruysen, Vrijdag a.s. aanvangt. De eerste cursus-avond worde geïllus treerd met lichtbeelden, terwijl op de beide laatste avonden bovendien films worden vertoond. Vierduizend Europeanen op Java werkloos. Toch komen er nog vele buiten landers. De arbeidsbeurs te Soerabaja deelt mede dat alleen te Soerabaja achthonderd Euro- peeschc werkloozen zyn ingeschreven. Het totaal aantal,Europ. werklopzen over hee' Java wordt geschat 4000 te bedragen. Een eigenaardige situatie wordt geschapen voor de toekomst, doordat in Ned.-Indië verschil lende buitenlandsche werkloozen arriveeren, die daar tevergeefs trachten werk te vito den. MARKTBERICHTEN. 11 Nov. 12 Nov. Officieel. Londen 12.06% 12.07 iBerlyn 59.18% 50.20% Parijs 9.76 0.7O Brussel 34.65 34.66 Zwitserland 48.20 46.21 Weenen 35.00 36.00 Kopenhagen 66.42% 06.45 Stockholm 66.62% 60.66 Oslo 66.45 66.47% New York ■*2.48)4 2.4b Niet-officieel. Milaan 13.01 18.01 Madrid 28.59% 28.75 Praag 7.37 7.87 Kaasmarkt Woerden. 12 Nov. Aangevoerd376 partijen. Pri}. zen40—48, m. r.m. Ie srt. 44—47, 2e art. 39—43. Haudel matig. DRAADLOOZE DIENST. Hooge functionariseen van het Leger des Heiig. LONDEN, 12 Nov. Het te Londen geliSu- den congres van het Leger des Heils heeft besloten dat er een leeftijdgrens dient te worden gesneld voor hooge functionarissen, en dat de Generaal op een hader te bepalen leeftijd die zoowel voor mannen als vrou- 1 "TO <1. VS expert-manager van de. firma van Houten te Weeap ia hedenmiddag te 13.10 te Jodpur aangekomen. Hjj waa hedenmorgen te 8.38 uit Karachi vertrokken. Prolongatie 1 Beursoverzicht. De heurstendenz was heden plotseling veel verbeterd en nagenoeg algemeen konden be langrijke koerswinsten worden gemaakt. In de eerste plaata waren het Koninklijken die daarvan profiteerden en onder zeer groote belangstelling bewoog het fonds zich gedu rende de beureuren boven da 300 pet. grens. De Amerikaansche «oorten waren onregel matig. Van de Ind. fondsen traden de Phi lips op den voorgrond. De gisteren ingetre den verbetering bleet bestaan. Margarine Unies werden op hooger niveau verhandeld en ook Aku's en de Accoustiekaandeelen be haalden koerswinsten. Na hooger opening liepen H.V.A.'s tot 20 pet. boven gisteren op, waarna een kleine reactie plaats had. De^ minder courante soorten lagen ook vast. Rubberaandeelen waren gevraagd, in ver- barfd met een stijging der rubberprijzen. Amsterdam rubbers liepen tot 106 op. Tabakïen waren onregelmatig, Senembahs J^helangrijk hooger Dali's waren prijs- deeling was goed gedisponeerd. Zoowel Alg. Exploraties ais Boeten# bereik ten hooger koers peil. Scheepvaart Uie haalden het gisteren ver- loren verlies weer in. Amerik, fondsen waren gunstiger gedisponeerd.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2