Blad O I op dil M eekbank «■8 alon. 101 K! EREN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. I7S32 Vrijdag 14 November 1930 ER BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-enFeest dagei FEUILLETON. l •u - B9’ Jaargang ?™^^P.VDE\.A9_DEGRAVEN> boskoop, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, De Misdaad bjj „de drie Mirteboomen”. ineen 60 met opgelost. nog 30 Ramp- van 24 van methoden de zij 80 2 D.~ HOOFDSTUK III f100. (Wordt vervolgd.) ta voorschijn, dan een zakkammetje, een por- 24. 180. «“gebruikt laten 6 de gevangene bewaakte, had den blon den Italiaan- die het met Neder- Loudon, >or tippen, EREN iIvbb 13 Gouda dlge bediening. 'r' HOORWEG DY in UREN L 3 dus stfilm LLA aar de AVFL GOIIISCIIE Ml II V\T. bdiijn wei en men (zien, dat het niet langer van het Nederiandsche sprekende gedeelte der Belgische bevolking FRANKRIJK. Een vorstelijke gift uit Amerika. Voor den bouw van een kinderkliniek te l’aryp. George Tastman, de bekende camera-mil- Lionnair, heeft een bedrag van 25 mil boen francs geschonken voor die instelling van een schoolkinderkliniek voor tand- en keel ziekten te Parijs. Een motie van vertrouwen in de Regeering aangenomen. De Fransche Kamer heeft in een nacht- ziitting de debatten over de buitenlandsche politiek voortgezet. De Kamer heeft met 323 stemmen tegen 290 stemmen de n\otie van vertrowven in de Regeering aangeno men m hiermede de debatten over de bui- tenlandiscihe politiek beëindigd. ZUlD-SLAVle. Generaal Smirnof, de verdediger Port Arthur, overleden. Te Pancevo in Zuid-Slavdë is oveneden de Russische generaal Smirnof, wiens naain vooral bekend is geworden in 1905, toen hy Ar44y>u;vin, den Russisch-Japanschen de regeeringscoalitie vormen, schijnt vol gens de laatste berichten te zullen worden voortgezet maar het zaü een toer zijn den vrede te bewaren, want overeenstemming lijkt alleen mogelijk, wanneer wan één zijde of van beide kanten een deel der beginselen met betrekking tot de uiterst netelige taai en nationaliteitskwestie wordt opgeofferd. Vrij bewerkt naar het Duitsch. (Nadruk Verboden). gelagkamer, en cwamen achter amu om de „moordenares” toch zoo goed mogelijk te kunnen zien. Een ie gendarm belastte zich thans met bewaking. Vóór alles-liet de rechter van instructie de zaal door alle nieuwsgierigen ontruimen. Toen zijn oog viel op den blonden heer, trad hij met een glimlach van herkenning op hem toe. Wat voor toeval voert jou vandaac juist hierheen, m’n waarde Helfrich?, zeide hij, terwijl hij nem de hand reikte. De detective lachte. Mijn goed geluk., zal ik maar zeggen. Ik was vanavond voor een andere zaak In het dorp, hoorde daar het eerste bericht vw»i zoover de ongedeerd gebleven bevolking niet was weggeleid, bleef zij als versuft den ge- heelen nacht rond de puinhoopen van wat eens hen woningen was, ronddwalen. De stedelijke autoriteiten hebben zooveel als in hun vermogen lag maatregelen getrof fen om aan de eerste nooden tegemoet te komen. zwartkijkers, die dat de crisis van reeds als een stukje verleden beschouwen nog vry lang gerekt kan worden. De nuchtere feiten zullen wel spoedig uitwijzen, of deze pessimisten ge lijk hebben. De samenwerking tusschen de katholie ken en de liberalen, de beide partijen, die den heer eerbiedig gegroet, en terwijl hij alle anderen angstvallig op een afstand hield, maakte hij voor hem een uitzondering, en stond stilzwijgend toe dat de heet niet alleen dicht hij de gevangene kwam, maar af en toe ook zachtjes een vraag tot haar richtte. Maar de vrouw scheen niets te hooren zij gaf althans geen antwoord. Tenslotte wend de zij zich geheel van hem af. Op dat oogenblik kwam het parket uit de hoofdstad aan, en maakte terstond een begin met zijn onderzoek. De ligging van het lijk bood niets bijzonders en de meegekomen ge neesheer kon reeds bij den eersten blik den dood van het slachtoffer constateeren. Een schotwond onder den kin, bijna loodrecht omhoog toegebracht, zoodat de kogel in de hersens was terecht gekomen, moest bijna onmiddellijk den dood tengevolge hebben ge had. Het wapen lag dicht naast het'lijk. Het was een revolver van Amerikaansch maak sel zesloops, en geladen. Slechts één schot was afgevuurd. Aan den aard van de wond was verder te zien, dat het doodelijk schot van zeer dichtbij moest zijn afgevuurd. De doode was een man van 30 a 40 jaar. Zijn trekken, in wezen niet onedel, droegen eVen- tfêTItet stempel van ontaarding. Hij was iet wat flatterig gekleed, doch zijp linnengoed was van heel gewone stof ongemerkt en zijn handen waren tamelijk groot en deden veronderstellen, dat hij vroeger zwaar werk had verricht. Men was het er over eens, dat men hier te doen had njet iemand uit die lagere klassen, of althans met een persoon, die tamelijk aan lager wal geraakt was. Het Ut» oniwapeninysoommissie tu Üeueve. Een protest van Litwinoff. De kabinetscrisis in i^eigie king van het oorlogsnuuteriaai van de land. I macht zal bestaan m een vereenigmg van uwee systemen, de directe en indirecte me thode. Litwinoff verklaarde, dat ook hy een re solutie had willen indienen, die gelijk is, als net derde gedeelte van de resolutie van ge neraal de Marinis, die hij aldus opvat, uat de voorbereidingscoimnissie zich er voor zal uitspreken, dat in de conventie aan alle Staten zoowel de directe als (^Jjrecte me- hode zal worden opgelegd. Gisteren heeft de commissie alleen de perste twee gedeelten van de Engelsche re solutie aangenomen, die betrekking hebben op het publiceeren van gegevens, doch ver klaard, dat een nauwkeuriger methode van beperking dan publicatie moet gekozen worden. Auleen Litwinoff heeft zich bij deze stemming onthouden, daar hij vond dat pu blicatie geen practische beteekenis heeft, in dien zy niet gepaard gaat met verminde ring van wapening. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorg kring) 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN 1 1—4 regel, 2.21, elke tegel meer 0.M Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen b$ contract tot zeer gereduc eerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boel(hande laren, Advertentie bureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. te beknotten. De liberale minister van buitenlandsche zaken Hymans heeft dan ook aan de Brus- sulsch liberale federatie, diie de oorzaak was van de jongste crisis, duidelijk te verstaan gegeven, dat ei- nog zoo iets bestaat als loyauteit. Nu het dus zoo goed als zeker is, dat het kabinet-Jaspar met de leiding van 's lands zaken belast blijft, mag de opmerking niet achterwege blijven, dat de thans tot stand gekomen oplossing wel-is-waar de spanning heeft doen verdwijnen, maar dat de oor zaken ervan met zijn weggenomen, zoodat het geenszins is uitgesloten, dat binnen af- ziembaren tijd opnieuw moeilijkheden ry- zyn, welke overeenkomen met die van het oogenblik. Nochtans zijn er ook zelfs van oordeel zijtn, thans, die sommigen ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal, ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 24H), per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. ranco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.8U. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aaa ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren, Onze bureaux zyn, dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie 'lëlef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. Onder voorzitterschap van den landschen gezant te Parijs, Jhr. werd gistermorgen door de voorbereidende ontwapeningscommissie de algemeene be schouwingen over het vraagstuk van de be perking en vermindering van oorlogsmate- liaal gesloten. .De leider der sovjet-de.ega- tie, de Russische volkscommissaris van bui- teniandsche zaken Litwinoff, protesteerde tegen de’ tydens de debatten gebleken wan orde en verwarring, die za. veroorzaakt werden door de passieve houding van den voorzitter. Er werden verscheidene ontwerp-resolu ties mgediend, w.o. een ontwerp-resolutie door den leider der Britsche delegat.e lord Robert Cecil, een door den generaal De Marinis en een resolutie door den afge vaardigde iVlassigli, welke resoluties be trekking hebben op de verschillende metho den en toepassingswyzen van beperking van het oorlogsmateriaal. De resolutie van den Franschem gedele geerde Massigli verlangt, dat de commissie van deskundigen inzake begrootingskwes- ties de toepassi ngswij zen der beperking van oorlogsmateriaal op de begrootingen nauw keurig zal onderzoeken en dat de regeenn- gen'tijdig vóór het byeenkomen der defini tieve internationale ontwapeningsconferen tie, een rapport over de resultaten van dit onderzoek zullen ontvangen. Da hn.t. .gedeelten. In het eerste gedeelte moet de voorberei dingscommissie het beginsel goedkeuren van een zoo volledig mogelijke uitwisseling van inlichtingen over de wapening. In het tweede gedeelte zou die voorbereidingscom missie dan te kennen geven, dat het den wensch is van vrijiwel alle leden van de com missie, om een of andere methode te vinden, die zorgt voor beperking van oorlogsmate riaal op nauwkeuriger wijze dan door pu bliciteit alleen kan wórden bereikt. In het derde gedeelte stelt die resolutie vast, dat de meerderheid van de voorbereidingscom missie van meening is, d>at onder een nauw- keurigemethode de methode van budge- taire beperking moet worden verstaan, doch dat andere leden van de commissie als de doeltreffendste methode, die van de rechtstreeksche beperking hebben aangera den, terwiji een, zeker aantal leden van de commissie de meening verkondigd heeft, dat een combinatie van de twee beste was. De derde resolutie is van schen generaal de Marinis, Lord Cecil eens is, wat de eerste twee gedeelten van de Engelsche resolutie be treft, doch als derde gedeelte voorstelt, dat de ontwapeningscommissie uit zal j spreken, dat de beste methode van beper- 'Wie blijde zijn arbeid en lijden op zich neemt, die alleen zijn de hoogere machten gunstig en het veld'van den tijd draagt hem vruchten. 'aiSwii grant te Pancevo. ENGELAND. Geruchten omtrent een aftreden Minister Snowden. Opnieuw loopen geruchten dat de kanse lier voor de schatkist zal aftreden, omdat MacDonald om de imperieele conferentie te redden Australië en Canada voorkeur tarie ven ^tor tarwe zou hebben aangeboden. De cycloon in Burma. Van officieele zyde wordt medegedeeld dat bij den hevigen cycloon die boven Bur ma heeft gewoed niet zooals eerst werd ge meld, te Kiaukpiu honderden1 menschen om het leven zijn gekomen, maar dat door den storm naar thans vastgesteld kon worden, slechts 12 menschen werden gedood. IT A LI Een ernstig drama. Te Bascia op het eiland Corsica speelde zich Woensdagavond een ernstig drama af. Een 25-jarigt jongeman drong e?n goed oezet koffiehuis binnen en loste in het wilde weg een aantal schotelt Twee bezoekers werden op slag gedood, terwijl 'n derde met 4 kogels in hoofd en borst in treurige toestand in ’n ziekenhuis moest worden qpgenomen. De dadër werd gearresteerd. den moord, en uit een soort beroepsinstinct ging ik met den stroom mee hier naar kwv Nu, veel zaaks is het niet. Die juffrouw ziet er uit als een landloopster, en die man daar buiten maakt zeker den indruk dat hij aan lager wal geraakt is. Zal wel weer een gewone tragedie van ijverzucht wezen Mogelijk! Maar ik geloof het niet. Zoo ver ik verstand heb van gezichten, zou ik niet zoo zeker durven zeggen, dat' zij daar een of andere liefdesbetrekking met dat ver- lcX^*n sujet buiten heeft onderhouden. Ze nrag er nu als een landloopster uitzien, maar ze heeft het stellig nog kort geleden beter gehad. Het binnentreden van de beide mannen, die de achtervolging van de andere vrouw <>p zich genomen hadden, maakte een eind aan het gesprek. Zij haddan niets gevonden. De vrouw was spoorloos verdwenen zelfs de hond had het spoor kwijtgeraakt en zoo waren ze eindelijk teruggekeerd, daar het doelloos geweest zou zijn, nog langer in het donkere bosch rond te zoeken, zonder eenige aanwijzing, in welke richting de vrouw gevlucht was. De rechter van instructie begon nu met het verhoor van de gevangene. Deze scheen haar vrees geheel overwonnen te hebben, en antwoordde op alle vragen die men haar stelde, rustig en zonder aarzelen. Zij ver klaarde, Anna Muller te heeten, en tot voor drie weken bij barones Elsberg gediend te hebben. De barones had heel op zichzelf ge leefd, in tamelijk bekrompen omstandighe den. in Stientiarken, en was nu drie weken geleden gestorven. Na haar dood wilde Anna Müller naar een kennis in Amerika, maar De beteekenis van het boek In onzen onrustige», gejaagden tijd, waar in de evolutie op bijna eik gebied zich vol trekt in een ongekend snel tempo, waarin de beslommeringen van beroep of bedrijf, het lezen van dag- en weekbladen en periodie ken, de politieke gebeurtenissen in binnen- en buitenland, de sport. het gezinsleven on onderbroken den geheelen dag onze aandacht eisolien, loopt de mensch het groote gevaar te gaan lijden aan oppervlakkigheid. De veelheid der onderwerpen die van den och tend tot den laten avond den geest in beslag nemen, is een beletsel om aan een bepaald onderwerp de volle aandacht te schenken. Men weet van alles „iets”, maar van elke zaak afzonderlijk zoo goed als „niets”. Up- to-date zijn is de naam van dit euvel. Het Fransche spreekwoord „Qui trop embrasse, mal étreint” 'is hier van toepassing. Er bestaat tegen deze kwaal een correctief Het boekHet boek, voor ontspanning en voor ontwikkeling tevens. Geeft men zich wel voldoende rekenschap van de groote beteekehis van het boek voor de samenleving? Het boek ontrukt den mensch gedurende eenigen tijd aan de omgeving, aan de zorgen die hem kwellen, geeft zijne gedachten een anderen loop, en dwingt hem zich te con- centreeren. Het verruimt den blik, verrijkt den geest, is vaak een troost, en leert datgene wat men bezit naar waarde te schatten. Door het lezen van goede boeken wordt .da fflëMch evenwichtig, daar hij in staat over dingen die hij slechts van Kooren zeg gen kende. Het is zoo gemakkelijk een boe- kencritiek in de krant te lezen, waarin de criticus den inhoud vertelt en zijn oordeel uitspreekt alsof dit inderdaad „het oordeel” ware. Om iets aan een boek te hebben, om zich een juist oordeel te kunnen vormen, is het niet voldoende een kritiek te lezen. Men moet zelf het boek lezen, zich zelf een oor deel vormen. r Er zijn menschen die in hun jeugd veel hebben geleerd, voor wie later het lezen van een boek hejfcineringen opwekty waardoor de lectuur tot een waar genot wordt. Maar hoevelen hebben juist door te weinig school jaren, meestal gevolg van de maatschappe lijke positie der ouders, in hun jeugd te wei nig gelegenheid gehad om zich te ontwikke- len, voor wié op lateren leeftijd het boek een uitkomst is, een middel om de tekortko mingen aan te vullen? De meeste menschen gaan reeds op jeugdigen leeftijd in het prac tische leven, en beschikken door de zorgen voor het bestaan, door den drang om door arbeid vooruit te komen, over te weinig tijd en middelen om zich door goede lectuur dat gene eigen te makenv dat zij op lateren leef tijd zoo hoog noodig hebben. Wat is in onze maatschappij een mensch die niet leest? Hij is het beet te vei^ijken met een in woner eener groote stad die niet is aange sloten aan het gemeentelijk telefoonnet. Hij op het laatste oogenblik had zij zich be dacht, en was zij naar Weenen gekomen, om daar dienst te zoeken. Den vorigen dag wa» zij daar aangekomen, op de reis daarheen had hij kennis gemaakt met een zekere juffrouw Huber of Cruber precies wist ze den naam niet deze had haar ge vraagd. bij haar haar intrek te nemen, tot ze eem nieuwe dienst had. Bij die vrouw had ze toen geslapen, en vandaag had zij een lange wandeling met haar gemaakt naar Kahlenberg, en tegen den avond waren zij samen in de herberg gekomen, waar zij wil den uitrusten, om dan met den trein naar huis terug te gaan. Toen ze uit de herberg kwamen, had de onbekende man haar aan gevallen, en geld van haar gevraagd, en toen zij 'dit weigerden, had hij haar met een revolver bedreigd. Zij zelf had hem toen het wapen uit de hand willen slaan., waarbij het afging, en den aanvaller zelf trof. Waarom hebt u niet liever dadelijk om hulp geroepen? vroeg de rechter van instruc- tie. Dat hebben we gedaan, maar er kwam niemand. Onzin! Als u geroepen had. zou men u hier in de herberg beslist hebben moeten hooren. Kom liever voor de waarjipid uit. U had met dien man een afspraak, u kreeg twist met hem, en schoot hem toen neer. Was het niet zoo? Neen. Ik kende dien man heelemaal niet. Wie stiet dien kreet uit? ier’s Kruiden of Wor- i nog niet gebruikt ze dan eens. Gij zult len zyn over de heli ng. Reeds duizenden door gevonden tegen ig, slechte spijsver- aan eetlust, slijm- ;heid, gevatte koude, en maaglyden, hoofd- eid, onzuiver bloed, verstopping enz. Kruiden 60 cent per »oer’s Pillen 60 cent zen 1.70. Overal ver- Men bracht haar in de een aantal dorpsbewoners dë stoet maar z'-- tweede haar U„6. Doodsbleek, en zonder een woord te zeg- gen,. zat de vrouw daar in een hoek gedo- 6,1 611 hield het hoofd diep op de borst gezonken, onder de blikken van al diemen- en, die haar aanstaarden als een wild Onder de toeschouwers bevond zich man’ mGt held€re 8cherP® oogen, ie de gevangene met bijzondere belangstel- gadesloeg, en nu en dan enkele vragen M i, 01 w?ard richtte, zoodra deze een oogen- t nn ,lad’ Want de heer des huizes had wilrf .nden vol werk. Al die menschen dri k' zien en hooren. maar ook 0 n 71- en zco’n onverhoopte gelegenheid onteh e v te doen’ mooht hij natuurlijk niet die Z"1** laten VOOThijgaan. De gendarm, onderzoek van zijn zakken bracht niet anders ae gevangene bAwnattxi iioj ki,™ BUlTENUkMÜSCH NIEUWS. KAN KKAJk. De ramp te Lyon. Geheele stadswijk verwoest, zalige tooneelen. Aan hetgeen Je agehtschappen nog over de geiieurtenissöii melden, ontleenen wij dat ue stad Dyon in rouw is gedompeld. Men wist gisteravond nog niet by benauermg vast te stellen hoe groot het aantal slachtoffers was. Het op runnings werk, dat wegens het gevaar voor nieuwe instortingen zeer voor zichtig geschieden moet, vordert hoogst langzaam. olgens een zoo juist door ons ontvangen beriunt is het aantal dooden niet zoo groot als men dacht. Men meent thans zeker te kunnen zeggen dat het aantal dooden 30 be draagt, het aantal gewonden eveneens ca. 30. In elk geval staat reeds vast, dat 19 brand weerlieden en vier politieagenten, die na de eerste distorting het reddingswerk begon nen, door een volgende werden verrast en onder de puinhoopen werden begraven. Tot dusver zijn meer dan tien woonhuizen van zes tot zeven verdiepingen geheel verwoest. Alle Lyoiuieesche autoriteiten kijn*’tqx idajuse. Herriot, de en verscheen persoóniïjKop ue plaats van de Vamp. De geteisterde stadswijk ligt op den heu vel van Fourvièrej, boven de krekenwijk van Üaint-Jean. Slechts de kathedraal, dië op een rots is gebouwd, staat nog en zal wel behouden blijven, doch alles er omheen ligt in puin. Omtrent de oorzaak van de ramp tast men nog in het onzekere. Men neemt aan dat de regens van den laatsten tijd den heuvel uitgeliold en ondergraven hebben. Nog gis termiddag had de stadsarchitect een buiging der stutmuren geconstateerd, waardoor de catastrofe werd teweeg gebracht. Hij had toen de bewoners verzocht hun huizen on verwijld te ontruimen. Het schijnt niettemin dat er van tevoren niet alle noodzakelijke maatregelen genomen, die zoo niet de cata strofe dan toch haar omvang hadden kun nen verhoeden. Het is onmogelijk, zoo meldt een ander bericht, de paniek te beschrijven, die zich van de bewoners meester maakte. Terwijl men met behulp van fakkels, lampen en .-3rpers aan het reddingswerk begon de eerste gewonden en dooden te voorschijn bracht, werd de paniek vergroot door een nieuwe aardmassa, die naar bene den kwam en nieuwe huizen, die instortten, zoodat een donderend gekraak het gillen en steunen der (gewonden overstemde. Voor temonnaie met 6 shilling, en een zakdoek. Nergens vond men papieren, of iets, wat omtrent zijn persoon opheldering had kun nen geven. En bij rondvraag onder de om standers bleek, dat niemand ooit te voren den man hier had gezien. De grond rondom was intusschen zóó Veel vuldig met voetstappen bedekt, dat men niet met zekerheid een bepaald voetspoor kon ontdekken. Slechts in de richting waarheen, volgens zegtgen van den waard, de beide vrouwen gevlucht waren, vond men twee, in vorm en groote afwijkende sporen van vrou wen voeten. De rechter van instructie gaf bevel, om afdrukken van die voetstappen te maken, liet de plek, waar de misdaad had plaats gehad alsmede het lijk bij magnesium be lichting fotografeeren. en begaf zich vervol gens nadat hij van den waard alles ver nomen had. wat deze zelf wist met de overige leden van het parket naar de gelag kamer, om de gevangene te verhoóren. De oplossing van de kabinetscrisis in België behoort toch nog niet zoo gauw tot het verleden als men luid gedacht, al laten de verschillende berichten uiitkomen, dat de crisis feiteiyk reeds van de baan is. Wanneer de moealykheden tenslotte toch uit den weg worden geruimd mag dit worden uitgelegd ais een succes voorde Vlwnintren., daar hi> QGnTAHweMfcngén niaontsstrijd'in liberale kamp dief elementen de zege hebben behaald, welke mziei aangaat de rechten

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1