- I Koop een boek BIJ VERDIENSTE HEERENHDIS Vrachtauto 9R00GREKKEN Thé Dansant Firma SLEGT 25 ct. p. ofls T. BIJLSMA's Boekhandel Boekhandel J. de Ven K00PL PREDIKBEURTEN Dankbetuiging nette Dienstbode VERTEGENWOORDIGING PAKHUIS JE r EEN PAKHUIS Koffer Gramophoon KENNISMAKING EERSTE NUTSAV0ND S. S. van Dantzig te Gouda. IS J. SPRUIJT v.h. T. Ruis De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland. EERSTDAAGS OPENING KAPPERSSALON G, L. v. K00Y Boekhandel VAN BURK Nieuwe Haven 33 Neem,t eens proef met onze heerlijke' letterbanket Kiest voor hem HET BESTE L. der is noodzakelijk voor den snellen gang van zaken, in welk bedrijf dan ook." ,JE.r moet veel animo zijn voor üe- meentebetrekkingen." „Inderdaad, een voorbeeld: Voor de post van 2den tuinman-in het Ziekenhuis zijn ver over de 300 sollicitanten II Maar begrijp goed, een partijgenoot heeft, al thans bij Gemeentewerken, de voorkeur." M\jn jonge yast had deze politieke les sen nog 'nauwelijks verwerkt, of wjj bei den snelden, bij het klaroenen v4n een machtig 'gnactl, naar het venster. Buiten passeerde een reusachtige vuil nisauto, geëscorteerd door niet minder dan vijf man personeel. LUCHTVAART. l)e tocht van de Do. X naar Bordeaux. Wegens het invallen van de duister nis by Les Sables d' ülonne op zee De Do. X is gisterenmiddag van Calshot vertrokken met bestemming naar Bordeaux. Toen het besluit tot vertrek werd gegeven was de radio-technicus Baird niet aan boord. Er werd besloten, om toch maar te ver trekken; maar juist toen de vliegboot op nieuw taxide, kwam Baird aan en wist met een snelle motorboot nog aan boord van de Do. X te komen, die vervolgens van het wa tier opsteeg en in Zuid-Oosteiyke richting verdween. Er wordt weinig wind gemeld langs de Engelsche kust en boven het Kanaal een zichtbaarheid van meer dan 12 mijlen. De Do. X vloog boven de kust van het Departement der Loire Inferieure en bereik te tegen 15.30 uur Nantes onder slechte weersomstandigheden. Wegens invallende duisternis en slecht weer is de Do. X by Les Babies d'Olonne in Vendée vlot geland en zou hedenochtend de reis naar Bordeaux voortzetten. Lady Drummond Hay en Von Wie- gand te laat gekomen. De beide persvertegenwoordigers Lady Drummond Hay en Karl von Wiegand die met de Do. X naar Bordeaux zouden vlie gen, zyn, naar achteraf gebleken is, niet meegegaan. Zij waren samen met een ande ren passagier per auto van Southampton naar Calshot vertrokken, doch onderweg tengevolge van den mist, den weg kwyt ge raakt, zoodat zy naar Southampton moes ten terugkeeren. Zy huurden toen een stoomboot om aan boord van de Do. X ge bracht te worden', doch zij kwamen nog net op tydom de vliegboot te zien ver trekken BINNENLAND. De orde der Vrymetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden. De Vrijmetselarij is altijd omgeven weest door een waas van geheimzinnigheid, dat onder oningewijden aanleiding heeft ge geven tot allerlei, dikwijls zeer ongerijmde, vertelsels en beschuldigingen. Het gevaar hiervan inziende, heeft de Ne- derlandsche Vrijmetselaarsorde (onder Grootooeten) verandering gebracht in de tot cttfever gevolgde taktiek en het besluit geno men, naar buiten van haar doei en streven te doen blijken, opdat de buitenwereld met kennis van zaken kunne oordeelen. Zoo werd dan dezer dagen door 't bestuur der orde, in fiaar gebouw aan den Fluweelen Burgwal in den Haag, voor het eerst een bijeenkomst gehouden met een vrij groot aantal journalisten van verschillende poli tieke en godsdienstige richting. Na een inleidend woord van den groot meester, den heer H. van Tongeren, werd het gebouw bezichtigd, waarbij vooral aan dacht werd besteed aan het Museum en de Bibliotheek der orde, waai- zeer belangwek kende en zeldzame voorwerpen en documen ten zijn bijeengebracht, en aait den stem- nringsvollen Tempel, waar met ceremoniën, ritueel en/symbolen de eerediensten worden gehouden en waar de Bijbel op het altaar prijkt. In het gebouw trokken voorts o.m. een groot aantal portretten van vroegere h- waardigheidsbekleders der orde de i dacht. waaronder van vorstelijke, adellijke en Aanzienlijke personen, onder "wie vooral wijlen prins Frederik een zeer voorni plaats inneemt. Na deze interessante bezichtiging hebben de heeren ds. A. E. F Jnnod en A F. L. Faubel, de laatste groot-secretaris der orde, uitvoerige uiteenzettingen gegeven van be ginselen, doel, streven en werk van de Vrij metselarij in Nederland, waasbij de nadruk werd gelegd op het geestelijke, ethische, on dogmatische, waarvan alleen als lid kunnen worden toegelaten mannelijke personen, die aaq\bepaalde geestelijke en moreele alsook materieels eischen voldoen. Tenslotte heeft een aangename gedaohten- wisseling een en ander nog scherper belicht. Het doelaan vertegenwoordigers der pers inzicht te verschaffen in het wezen der Ne derlandsche Vrijmetselarij, is door deze bijeen komst, welke een novum mag heeton en op een koer .verandering wijst, stellig be reikt. De collectieve arbeidsovereenkomst in het typografisch bedrijf. Door de leden van den A. N. T. B. aanvaard. Ter bevestiging van het besluit van de Dinsdag j.l gehouden buitengewone verga dering van den Algeni. Nederl. Typografen bond, waarin de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor de typogiafie is goedge- keurd, moest deze organisatie overeenkom stig haar statuten nog een referendum on der haai leden houden, waarbij ten minste 2/3 van het aantal uit te brengen stemmen zich legen aanvaarding van de nieuwe over eenkomst zou moeten verklaren, om de over eenkomst alsnog te doen verwerpen. Gister avond heeft het bestuur van den A,N$T.B. INA BOUDIER BAKKER DE KLOP AAN DE DEUR, 7.50. ANTON OOOLEN PEELWERKERS ƒ4.90. A. M. DE JONlG DE ONDERGANG VAN KROMME LINDERT, 4.75. Voorradig in 17 L. Tiendeweg 18 Telef. 530. STADSNIEUWS. meegedeeld, dat de meerderheid van het aan tal uitgebrachte stemmen, dat zich uitsprak voor aanvaarding van de nieuwe overeen komst, zoo groot was, dat de nog te ontvan gen stemmen hierop al niet meer van invloed konden zijn en de overeenkomst zeker was aanvaard. GEMENGDE BERICHTEN. Baby in een bad verdronken. De moeder werd door een duizeling overvallen. Gisterochtend heeft zich ten huize van qrievr. 3K. aan de Piet Heinstraat te 's-Gra- enhage een droevig voorval voorgedaan. Mevr. K. waa bezig haar kindje, dat drie weken oud is, in een kinderbadje te was- i. Zij werd echter plotseling door een bevangen en verloor het bewust zijn. Daar er niemand van de huisgenooten aanwezig was kon zij ook geen hulp krijgen. Het duurde ongeveer een kwartier voor zij het bewustzijn weer terugkreeg. Haar eerste gedachte was aan de baby. Tot groote versla- moeder was het echter reeds te laat De kleine wa« in het badje verdronken. Frauduieuse handelingen. Omtrent de verduistering, gepleegd door den failliet verklaarden handelaar in sche- J. C. L. te Dordrecht, kan nog worden medegedeeld, dat hij met meer dan 30 sche- frauduleuze handelingen gepleegd heelt, en dat eenige schepen wel 4 a 5 maal an naam veranderd zijn. Een bedrag van een half nrillioen wordt genoemd, dat op deze wijze verduisterd is. Hiervan zijn een vijftal Nederlandschie Scheepshypotheekban ken het slachtoffer. De vraag rijst, welke maatregelen kan een Nederlandsche bank instelling nemen om handelingen als door L. gepleegd te voorkomen F Als het zoo ge makkelijk is om den naam van een schip te veranderen, en het dan als onbezwaard te verkoopen, waar blijft dan de zekerheid voor de soheepehypotheekbanken De justitie heeft de directie van de Neder- Een raadsvergadering, welke niet door kpn gaan. Slechts «n lid present. De gemeenteraad van Klaaswaal was Dinsdag j.l. bijeengeroepen, o.m. ter behan deling van de gemeentebegrooting. De ver gadering kon echter niet doorgaan, daar jlechts één lid, wethouder Mol, aanwezig was. bij 10 WIJDSTRAAT 4 GOUDA. TWEEDE KAMER. Crisismaatregelen van de Regeering. De Ministers Ruys de Beerenbrouck en de Geer hebben gisteren in de Kamer de Ver schillende sprekers beantwoord en eenige nieuwe maatregelen aangekondigd. Een ontwerp, tot steun aan de aardappel meel industrie is op komst. Een volgende maatregel, dien de minister aankondigde was de vernieuwing van den economischen voorlichtingsdienst, door een reorganisatie van de af deeling Handel en Nijverheid, die in samenwerking met het Departement van Binnenlandeche Zaken een nieuwen koers in zal slaan en onder leiding van een directeur- generaal zal worden gesteld. Bovendien zal een economische raad worden ingesteld, waarin ook de landbouw vertegenwoordigd zal zijn. Een departement van Volkswelvaart zou, meent de minister, te veelomvattend zijn. Vóórts zal de regiering, ter verlichting van de gevolgen van den eoonomischen terug gang aandacht schenken aan mogelijke werk verruiming en geregelde voortzetting der bevorderen. Het samenstel kan volgens den den naam stelsel van socialen aard zoekt »1 mogelijk steun bij de de medewerking vdn de geheele Kamer" zal, zij zioh verheugen. werkv van al deze m Mist er min aanspraak rechterzijde. MARKTBERICHTEN. Coöp. Groentenveiling voor Gouda en Omstreken. Veiling van 14 November. Andijvie f a30—1.20, Bloemkool f 2--1Q, Groene kool f 2.70—5.10, Kropsla le soort f 2.20—6, 2e soort0.50—2.40, alles per 100 stuks. Spruiten le srt. f 6—10, 2e srt. f 3—4.10, Spinazie 'f 4—20, Uien f 0.70—4.10, Peen f 6.40—8.50, Witloof le srt. f 19-28, 2e srt. f14-19, alles per 100 K.G. Kfyftmf 2-50-4. Selderie f 0.60-1.70, Peen f 2.3010„ allee per 100 bos. Boerekool f 032—0.48 per kist. Eieren f 10—11.10 per 100 stuks. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Meest matige W. tot Z.-W. wind, half tot zwaar bewolkt tot betrokken, later eenige kans op regen, weinig verandering in tem peratuur. P Verdere vooruitzichten: Meer kans op neerslag en kouder. GOUDA, 15 November 1930. Gemeenteraad. Aanvullimgsagenda. In de vergadering van den Raad der Ge meente op Maandag 17 November 1930, des namiddags 2 uur, zoo noodig voort te zet ten des namiddags 8 uur. Aan de orde komt nog: Voorstel tot verkoop van eenige percee- len grond, deel uitmakende van het verka- velingspian Eerste Kade, a®n de heeren 1. J. IJsselstein, A. L. van den Berg en C. H. Kuilenburg. Afgevoerd wordt het Voorstel tot ingebruikgeving van tuin grond aan de bewoners der controle-wonin gen. Verlenging huur volkstuintjes. Zoowel van het bestuur van de Goudsche Volk8tuintjesvereeniging „Gouda", als van de Christelijke Vereeniging voor Volkstui nen, is by B. en W. een .verzoek binnenge komen, om de bestaande huur van de langs den straatweg Gouda'Bodegraven gelegen perceelen land, welke op 1 November j.l. ingevolge Raadsbesluit van 14 April j.l. is geëindigd, wederom te continueeren. In verband met het ter zake betrekkelyk advies van den directeur van Gemeente werken, stellen B. en W. den Raad voor, tot verhuur van genoemde perceelen aan adressanten te beskuiten en wel tegen de geldende huurprijzen van resp. 869.20 en 182.40, onder bepaling, dat huur en ver huur geschiedt voor den tyd van ten hoog ste één jaar, ingegaan 1 November 1930, terwijl B. en W. de huur te allen tyde kun nen beëindigen, zonder dat de gemeente tot eenige schadevergoeding verplicht is, be houdens de aanspraak van de betreffende huurster op restitutie van een evenredig deel der vooruitbetaalde huur. Verpachting tol Amsterdamsche en Goudsche Rijpad. Tot dusverre werd het recht van tolgeld heffing op het Amsterdamsche en Goudsche Rypad onder de gemeente Alphen a. d. Ryn en Boskoop telkens na afloop van een pachtovereenkomst in het openbaar ver pacht, tezamen met de tolgaarderswoning met bijbehoorende landerijen. .De tegenwoordige pachter heeft verzocht de pacht te mogen verlengen onder dezelfde voorwaarden. Onder de tegenwoordige omstandigheden, met name in verband met de loopende on derhandelingen over de overdracht van de zen weg aan de gemeenten Alphen a. d. Ryn en Boskoop, komt het B. en W. niet gewenscht voor den tol c.a. weer aan een nieuwen pachter uit te geven, wat het ge volg zou kunnen zyn van een openbare ver pachting. Bovendien zijn zy van oerdeel* dat by openbare verpachting van den tol met het geen daarby behqort geen hoogere huurprijs verkregen zal wöfrden, dan de heer De Groot thans aanbiedt 2750.per jaar. B. en W. stellen daarom den Raad voor het recht tot tolgeldheffing op het Amster damsche en Goudsche Rypad, in de gemeen ten Alphen a. d. Ryn en Boskoop, met het gebruik van de woningen, schuur, hooiberg en bijbehoorende ^betimmeringen, alsmede enkele gedeelten bouw-, wei- en hooiland, in hoofdzaak langs voormeld rypad gelegen en gezamenlijk groot ongèveer 11 H.A., 2 A., 26 c.A., wederom te verpachten aan den heer L. H. de Groot te Alphen a. d. Ryn, tegen dezelfde voorwaarden van 1929. Verkoop van grond aan het R- K. Kerkbestuur van de St. Jaseph Parochie. Het R. K. Kerkbestuur van de St. Joseph- Parochie, alhier, is voornemens in het stadsdeel „de Korte Akkeren" een kerk met bijbehoorende gebouwen te stichten, en heeft zich, in verband daarmede, tot B. en W. gewend, met het verzoek, een voor aat doel geschikt terrein'van de gemeente te gen kostprijs te mogen koopen en wel ter grootte van pl.m. 4000 M2., gelegen aan de Constantyn Huygenskade. Tegen dezen verkoop voor den kostprijs van den grond bestaat by B. en W. in uit byzondere geval geen bezwaar, mits deze geschiedt onder de voorwaarde: 1. dat de koopprijs 87% cent per M2. bedraagt, welk bedrag by transport na 1 December 1930 wegens rentederving met een bedrag, overeenkomende met 5 ten hon derd 's jaars verhoogd wordt; 2. dat aanleg van straten, riolen, reini- gingsputten, straatrioleering, kolken, berm en voetbeschoeiihg rondom en zoo noodig over het te verkoopen perceel zal plaats vinden van gemeentewege, al dan niet na openbare aanbesteding en voor rekening van den kooper; 3. dat kooper zich verbindt om het kochte terrein, indien en voorzoover dit be stemd zal worden voor openbaren weg, na voltooiing der straten, en in elk geval vóór dat de te bouwen kerk in gebruik wordt ge nomen, aan de gemeente in vollen en vryen eigendom over te dragen voor de som van tien cents; 4. dat het gekochte bestemd zal worden voor den bouw eener kerk met bybehooren de gebouwen; 5. dat de kosten van opmeting, over dracht en koop vallende voor rekening van kooper komen. Cokesverstrekking en kerstgave voor werkloozen en bedeelden. De laatgte jaren heeft de Raad, overeen komstig de voorstellen van B. en W., steeds besloten om hét Burgerlyk Armbestuur machtiging te verleenen tot het geven van een kerstgave van 5.aan werkloozen, die daarvoor, wat de gezinsinkomsten be trof, in aanmerking kwamen en tot het gedurende de wintermaanden gratis be schikbaar stellen van 1 H.L. cokesbrand- op ZONDAGMIDDAO in de SOCIËTEIT „ONS GENOEGEN Uitsluitend voor Leden der Sociëteit en vreemdelingen. Aanvang 3 uur. H. J. IN 'T VELD stoffen per week aan dezelfde categorie werkloozen. Het Burgerlyk Armbestuur heeft op zyn begrooting voor het jaar 1930 by de raming van de betrekkelijke posten met de uitgaven voor de bovenvermelde doeleinden in vo rige seizoens rekening gehouden, zoodat aangenomen kan worden, dat dit bestuur zich heeft voorgesteld ook in de komende wintermaanden tot gratis verkrijgbaar stel len van cokesbrandstoffen en tot uitreiking van een kerstgave over te gaan. Gemeld bestuur kent de opvattingen, welke dienaan gaande door den Raad worden gehuldigd en heeft de laatste jaren getoond daarmede vol ledig rekening te willen houden. B. en W. zouden dan ook geen redenen hebben om thans opnieuw een uitspraak hieromtrent van den Raad te vragen, indien niet door den Goudschen Bestuurdersbond by adres van 3 October j.l. was gevraagd o.m. de cokesverstrekking te doen plaats vinden van 1 December tot 31 Maart a.s. en indien niet in B. en W. nader de vraag was onder de oogen gezien, of deze maat regelen niet moeten worden uitgebreid, tot meer categorieën van personen, die zonder hulp van de overheid of van instellingen van weldadigheid in de winterperiode ge brek zouden lyden. B. en W. zyn van meening, dat de kerst gave en de gratis-cokesbrandstoffen-vér strekking ten voordeele zal moeten' komen van meer behoeftigen, dan alleen de werk loozen en de door het Burgerlyk Armbe stuur ondersteunden, en B. en W. hebben deze opvatting ook reeds vroeger in den Raad hooren verkondigen. Tegen uitbreiaing van het tijdvak der cokesverstrekking met enkele weken hebben zy voorts geen beden kingen. Zy stellen den Raad dan ook voor te be sluiten aan B. en W. machtiging te verlee nen om het Burgerlyk Aimbestuur te be richten, dat naar de meening van den Raad by de gebruikelijke schenking van een kerst gave en de gratis verstrekking van cokes brandstoffen de volgende regeling behoort te worden toegepast: I. de kerstgave wordt voor eenmaal tot een bedrag van 5.verstrekt aan: a. alle werkloozen, die op 22 December 1930 by de Arbeidsbeurs staan ingeschre ven, voor zoover zy zyn kostgangers, die zelf een inkomen hebben van niet meer dan 20.per week, of hoofden van gezinnen, kostwinners van of inwonende zoons, die behooren tot gezinnen, waarvan het gezins inkomen niet meer bedraagt dan 20.per week voor gezinnen, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen beneden 16 jaar; by gezinnen met meer kinderen beneden 16 jaar wordt het inkomen verhoogd met 1.- voor elk kind boven die twee, beneden den leeftijd van 16 jaar; b. alle bedeelden door instellingen van weldadigheid, wiens gezinsinkomen blijft beneden het onder a. vermeld bedrag. II. de gratis cokesbrandstoffen-verstreli- king vindt plaats tot 1 H.L. per week gedu rende het tydvak van 1 December 1930 tot 31 Maart 1931 aan alle onder a en b ge noemde personen, behalve de onder Ia ge noemde inwonende zoons, die geen kostwin ner zijn. >By toepassing van deze regeling zal de begrooting van het Burgerlyk Armbestuur waarschijnlijk wijziging behooren te onder gaan, waartoe dat bestuur te gelegener tijd een suppletoire begrooting zal kunnen in zenden. Ten aanzien van het adres van den Goud schen Bestuurdersbond, voor zooveel betreft den huurbyslag voor werklooze kastrekkers en steuntrekkers, hebben B. en W. het ad vies ingewonnen van de Commissie voor Sociale Aangelegenheden. Naar B. en W. bekend is, heeft deze commissie daarover nog niet vergaderd, omdat de gegevens, wel ke van elders zyn gevraagd, nog niet- alle werden ontvangen. OPENBARE LEESZAAL. „Maar man, ben je nooit in de Lees zaal geweest leder kan daar *vrij de encyclopaedic van Oosthoek of Broek- haus, of Licht gebruiken, de nieuwste, woordenboeken, alle Nederlandsche wet- ten enz." (Adv.) Dr. Rups wenscht zijn gedenkdag van 26 November ongemerkt te doen passeeren. Naar wy vernemen wenscht Dr. J. G. Rups het feit dat hij vóór 25 jaren tot arts werd bevorderd, ongemerkt te laten passee ren. Dr. Rups zal dan ook op den gedenk dag daarvan. 28 November, afwesig zyn. Het verbod van inzamelingen en p^ieke gesprekken op Gemeentewerken. In antwoord op de door den heer W. J. Middelweerd dd. 13 October j.l. gestelde schriftelijke \ragen en In verband met het door den heer P. D. Muylwylc in de Raads vergadering van >13 October j.l. gesprokene deelen B. en W. den Raad mede, dat bij' on derzoek gebleken is, dat onder het personeel van gemeentewerken inderdaad geldinzame lingen zyn gehouden voor de financiering van „De Roode Wekker." Dit is evenwel ge schied zonder voorkennis van den directeur, zooalls uit zyn voor de ve-rgadeing ter visie gelegden brief van 20 October jj. no. 22 blijkt. B. en W. hebben intusschen maatregelen genomen om herhaling van het gebeurde te voorkomen. De Roei- en Zeilvereeniging „Gouda" aanvaardt het voorstel der gemeente Reeuwijk. De Roei- en Zeilvereiniging „Gouda" heeft gisteravond in een zeer druk bezochte buitengewone algemeene vergadering, on der leiding van den voorzitter, den heer H. N. Valckenaer de Greeve, na breedvoerige be sprekingen besloten het voorstel der ge meente Reeuwijk tot het aangaan van een- overeenkomst inzake de ligplaats van het clubgebouw aan de 's Gravenbroeksche Plas en terrein aan de d'Aumerielaan met groote meerderheid te aanvaarden. Een door den heer Dr. W. Zuydam aan bevolen voorstel werd door hem op grond van de daaraan verbonden financiecle be zwaren ingetrokken. Daarmede is beslist dat gedurende 20 jaar het clubgebouw op zijn oude plaatB zal blijven. In verband hiermede zullen plannen wor den ontworpen voor behoorlijke berging van vaartuigen en voor ruime rijwielstal ling. i In de bestuursvacature ontstaan door het vertrek van den heer J. Ebbinge werd voor zien door de verkiezing van den heer C. Klippers. Thalia Theater. Figaro. Een uitgebreid journaal en Stan Laurel en Oliver Hardy, in „Aan 't passagieren" gaan vooraf aan de opera „Figaro". Aan 't passagieren, is een van de beste kluchten van d© beide prgtht komie ken; de avonturen die zy op een autotocht beleven, doen door de geraffineerde aan eenschakeling de toeschouwers onbedaarlijk lachen. „Figaro", de barbier van Sevilla, in de verfilming van de bekende opera; een stuk boeiend en ndet verouderde romantiek. De inhoud is overbekend, ja zelfs de personen kunnen wy byna, ook al door de herhaalde radio-uitzendingen, zoodat wjj deze niet zullen noemen, en volstaan met te wijzen op het levendig, ontroerend spel der hoofdper sonen, in hun schitterende costuums, te mid den van de prachtige omgeving en de door het orkest voortreffelijk gespeelde bekende muziek. We kunnen deze film dan ook warm aan bevelen, daar zij een welkome afwisseling: is in den dagelijJaschen gang van de rol prent, die te doen heeft met dames in de mooie japonnen en heeren in het avondtoi let van den tegenwoordigen tyd. Besmettelijke ziekte. Ten stadhui ze werd in de afgeloopen week aangifte gedaan van twee gevallen van besmettelijke ziekte, een roodvonk en een diphtheritus. Verhuur gerioleerde zijl. By B. en W. zyn nog een drietail aanvra gen binnengekomen voor huur van de gerio leerde zyFtusschen Groenenidaal en Achter de Vischmarkt. B en W. stellen den Raad voor ook deze aanvragen in te willigen. Het betreft hier twee aanvragen van den heer J. v. d. Woensel en een van C. N. v. d. Post. Ver. van Vryz. Hervormden. In de Godsdienstoefening te houden van wege de Vereen, v. Vryiz. Herv. zal voor gaan in de groote zaal der Reünie op mor gen Zondag van. half elf Ds. J. Dikboom van Amersfoort, ornderw. Kerk en Konink rijk Gods. In d© derde spreekbeurt in het lokaal Heerenstraat op Woensdag 19 Nov. a.s. des avonds 8 uur zal spreken Ds. L. C. ten Brug- genkate, Ned. Herv. Pred. te Bërkefiwoude. Ook hier is de toegang vrij. Verkeersstremming. Omstreeks 1 uur bad gistermiddag een verkeersstremming plaats op de Wachtel- straat Van de verhulsauto H 13626, bestuurd door D. M. G. uit Rotterdam brak het rech ter voorwiel, zoodat de auto midden op de weg bleef s£aan. Hét verkeer van het Bolwerk is door de politie over de Turfsingél geleid, terwijl het verkeer uit de Prins Hendrikstraat gedeel telijk over het trottoir moest worden ge leid. De verhuisauto is na verloop van onge veer drie kwartier door de kraanwagen van Zevenhoven en de Jong weggesleept naar de garage aan de Spoorstraat. Aanrijding. Door <j. W. M. E. is hyi de politie aan gifte gedaan, dat* hij op 13 dezer op de Markt met zijn rijwiel ia aangereden door de bestuurder van de auto L 18905, waar door zyn rijwitfl ernstig werd' beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; de politie stelt een onderzoek in. Vereeftiging „Kerkelijk Leven". Donderdag 20 November a.s. houdt de vereeniging „Kerkelijk Leven" een ledenver gadering i-n „Het Blaiuwe Kruis" waarin de heer J. v. d. Endt zal spreken. Schouwburgbioscoop. De laatste compagnie. De Schouwburgbioscoop vertoont deze week weer een film, die weer iets buitenge woons genoemd moet wordeh: De laatste compagnie, een van de nieuwste producties van de Ufa. t Is een oorlogsfilm, maar een film, die speelt in een tijd, dat de oorlog voering er op een iets primitiever wijze toe gang, toen persoonlijke moed nog eens den doorslag konden geven. Dit feit is ook in deze film verwerkt Wy worden gebracht naar het jaar 1806, naar den vooravond vah den slag bij Jena. Aan de compagnie van den kapitein Buik wordt opdracht gegeven de Fransche troe pen zoolang tegen te houden tot de Duit- sche legercorpsen zich hébben kunnen terug trekken over de Saaie. Met opoffering van hun leve» weten de mannen dit te doen, waardoor het leven van duizenden hunner kameraden is gered. Een eenvoudig gege ven, dat op buitengewone wyae ia uitge- Klanken Conrad Veidt, een kunstenaar, die *jj maar ai te weinig op het witte doek »en, heeft van de hoofdrol iets bijzonders veten te maken. Behalve de gebruikelijke journalen brengt Bet voorprogramma nog een klucht in twee «eten „Huwelijkstrouw". Een openbare vergadering over de rioleering in de Korte Akkeren. Sprekers de heeren Van Vliet en Overhand. Voor de Ver. van Huiseigenaren „Volks belang" in de Korte Akkeren, zullen in een openbare vergadering op Woensdag 19 No vember te 8 uur in de bovenzaal van het Blauwe Kruis, spreken de heer T. van Vliet en L. Overhand, Voor bijzonderheden verwijzen wy naar de betreffende advertentie in dit nummer. Herbenoeming ouderlingen en diakenen der Hervormde Gemeente. We lezen in het „Predikbeurtenblad" dat in de Donderdagavond gehouden vergade ring van den Algemeenen Kerkeraad wer den herbenoemd tot ouderlingen de heeren G. W. v. Driesten, J. Remyn, W. Verschut, en in de vacature Dr. H. A. Mulder werd gekozen de heer J. G. de Weger; tot diake nen werden herbenoemd de heeren J. Bol, J. van der Eindt, J. v. Houten, A. van Wyk en in de vacture L. v. Ryswyk werd ge kozen de heer P. Braanker. Hedenavond geen bioscoopvoorstelling in den Schouwburg. De Directie van de Schouwburg-Bioscoop verzoekt ons er de aandacht op te vestigen dat er hedenavond in verband met de uit voering van de Gymnastiekvereeniging „Excelsior" geen bioscoopvoorstelling is, het programma van dez© week dus alleen nog draait Zondag en Maandagavond. Boekendag. Koopt thans boeken. De boekhandelaren hier ter stede hebben ter gelegenheid van de door den Ned. Uit geversbond georganiseerden boekendag hun verzorgd. Daar is thans een keur va^de nieuwste uitgaven op belletrisch gebied, zoowell als op het gebied van lectuur voor de jeugd geëtaleerd, waaruit blykt dat de Goudsche boekhandelaren ook een zoodani gen voorraad hebben, dat er keuze is overvloed. En mocht er onverhoopt een i wenscht boek niet ?yn, het kan toch spoe dig worden bezorgd. De verlaagde broodprys. De Goudsche bakkerspatroonsvereeniging deelde ons dezer dagen mede dat de brood prijs met ingang van 17 November a.s. ver laagd zal worden met één cent per 8 ons. Naar aanleiding daarvan deelt de heer Steen!and one mede dat door hem reeds in Maart j.l. een broodprij averlaging van twee cent werd ingevoerd. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 13 November: Pieter Jaco- his, z. v. D. van Nieuwkoop en M. Kalkman, Steynkade-23. 14 November: Gerry, d. v. J. A. Schoon- derwoerd en J. van Ry, Wesberkade 48. ONDERTROUWD, 13 November: C. J. de Vroed en L. de Graaff. OVERLEDENGe ene. inaken. Een goede straf zou hier wel ais voorbeeld op zyn plaats zjjn. De landbourwerskmecht H. hep in de stal achter de koeien en kreeg van een der die- ren een trap tegen het rechterbeen. H. moest zich hiervoor onder dokters behande ling stellen. Door de Politie is in het Noordeinde aan gehouden den woonwagenbewoner J. de K. die in het Algemeen Politieblad stond ge signaleerd tot het betalen van een geldboete of het ondergaan vdn heohteniastraf. K. verkoos de vrijheid boven de cel en be taalde de boete. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Agenda. 15 Nov. 8 uur Nieuwe Schouwburg Uitvoe ring Excelsior 16 Nov. 2 uur, Gebouw Daniël. Verg. Anti Rev. Kiesvereenigingen in den Staten- kieskring Gouda. Hotel Station', Zondags 4—6 uur en 8- 11 uur, Concert door Nicols Trio. Apotheken. De apotheek van den heer E. Grendel, L. Tiendeweg, zal tot en met 21 November, benevens den daarop volgenden nacht, ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor- recepten). Medische dienst Vanaf hedenmiddag 3 uur tot en met Zondagavond 12 -uur, kan men zich Voor medische hulp wenden tot de doctoren Dr. v. d. Nagel, Crabethstraat, en Dr. J. J. Rups, Tiendeweg. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Prima Volta. De muziekvèreeniging Prima Volta ver gaderde Woensdagavond in het Sportge bouw Concordia. Het jaarverslag werd goedgekeurd, even- ris bet financieel verslag; er bleek een Hem batig saldo te zijn. De aftredende be stuursleden werden herkozen, in de plaats van heer C. J. Bakker, die zich niet meer herkiesbaar stelde, is gekozen de heer Jong. De eerstvolgende uitvoering zal Plaats hebben op 11 of 18 December a.s. Er Wo «^tracht meer leden te werven daar "og steeds enkele partyen onbezet zyn. Na «nkele huishoudelijke besprekingen is de Tergaoering gesloten. WADDINXVEEN. Onze plaatsgenoot, dé heer C. reed in den «f met zyn motor tegen een autobus van M'» waardoor hy tegen den grond geslagen en bewusteloos bleef liggen, j- hersenschudding en ziware rnwen- 2 v*rb,oe<ling werd de heer C. in het k WC8 aldaar opgenomen. Tot op heden u he^nsteyn nog niet teruggekeerd. neest yoor het behoud van zyn leven, k Dorpstraat schijnt op de Waddinxveen- tc tJm ff™01*5 aantrekkingskracht Watten om een partijtje te voetballen. JJ^ga dagen geleden werd hier weer door opgeschoten jongens een klom- i. g^P^ld. Menig winkelier houdt «f ujf1 vast,aIs heeren bezig zijn, want nJS? f®nfi 0611 enkel niitje hef Ite- fa-fcT kon 06 PoUtie de spelers be en tegen allen proces-verbaal op- M. de Red., Wilt U onderstaand stukje uw blad. Bij voorbaat onzen c Geachte inwoners v Wederom zal in onze v< gehouden worden door het Goudsche Comité, ,ten behoeve van ben die in stille armoede lijden. Steeds hebt gij het Goudsche Comité verblijd door uw gaven, en we weten dat ook nu niet tevergeefsch een beroep op uw liefdadigheid gedaan wordt. Velen gaan ge bukt onder de nijpende druk der armoede en ook nu het winter gaat worden, dien druk nog Heviger gevoeld. Steunt om het werk van het Goudsch Comité, en gij helpt mede om dien druk te verlichten en hun nood te lenigen Steunt ons werk en geeft naar uw vermo- m. Laat den stillen dank van hen, die gij door uw gaven weldoet, uw rijke belooning wezen. Steunt onze collecte op 17, 18 en 19 Nov. a.s. U, Mijpheer de Red., beleefd dankend voor de verleende ruimte. HET GOUDSCH COMITÉ TOT LENIGING VAN STILLE ARMOEDE TE GOUDA. Kindervoeding. Geachte Medeburgers In de volgende week, due van 17 tot en ■net 22 November, aal de Neutrale vereeni- gmg Kindervoeding haar collecte honden. I)e Neutrale vereeniging Kindervoeding zal weer in de komende wintermaanden aan de kinderen, ongeacht tot welke gezindte zij behooren, dagelijks een warn? of broodmaal bereiden. Gezien de groote werkloosheid die nu reeds heerscht, zullen wij vroeger dan vorige jaren met de beschikbaarstelling van voS- ael moeten beginnen. I iaM werd da«eIiil» "»«n #ffliiddeld 126 kinderen voedsel verstrekt. Door de hiervoor genoemde omstandighe- warden a>°tal wlaMchiinIiil1 ™eI «Motor Dat een en ander meerdere kosten met zich meebrengt zal iede, begrijpen; zoodat X™rd b m dr*ge"d b6ro6p d"en op de offervaardigheid van onze stadgenooten en f*1 krachtW "Steele steun bij heh aanbevelen. De geversisters) bij voorbaat onzen voor hun gave. De nedaotie onzen dank de opname. HET BESTUUR VAN DE NEUTRALE VEREENIGING KINDERVOEDING Zondag 16 November. GOUDA. Rem. Kerk, 7 u. n.m. Liturgische dienst, onder leiding van ds. Cramer. Uitgevoerd wordt de Bach-cantate 169 voor strijk orkest, orgel, altsolo en koor. Vryz. Hervormden (Soc. „de Réunie), 10% u. v.m. Ds. J. Dikboom van Amersfoort. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. P. Groote, em. pred. te Hilversum. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. J. P. C. ten Brink. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5 u. njn. Leeskerk. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe 139, 10 u v m en 5% u. n.m. Ds.B. J. Cv Croes, Ver. Calvijn, Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. H. A. Leen man» te Delft. BERKENWOÜDE. Ned. Herv Kerk, 10 u. v.m. Ds. ten Brugge- kate. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Rom. Kerk. Geen dienst. Geref. Gemeente, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. De heer P. Lyklema. Donderdag 20 Nov., 's avonds 7 uur, Dankstond voor het gewas. Gebouw Salvatori, 9% u. v.m. de heer W. G. de Jonge. 6 u. n.m. Ds. Th. G. Tonnon van Hoog- 1 made. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Oslinga. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. A. Land stra. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. J. F. W. Erdman. MOORDRECHT Ned. Herv. Kerk, 16 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 10% u. v.m. en 6% Ds. Lammerink te Delft. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9% u, v. m. en 6 u. n.m. Da P. de Looze. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. N. van Nooten. OUDERKERK sA. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.f. Ds. J. Enkelaar4 Wykgebouw Lageweg, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. De heer de Redelijkheid. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. M. Ver- wey. 'a avonds geen dienst. VOETBAL. Programma voor Zondag 16 November. K. N. V. B. Afd. I 3de klaase D Alphen: AlphiaZeist Utrecht: D.O.B.—H.VX5. Afd. II 3e klasse B. Rotterdam: 't NoordenG.8.V. Rotterdam: R'damach XI-tal— K.N.V.B XI-tal. Amsterdam: K.N.V.B. Xl-tal-firiatolRovers G V. B. le klasse A. Gouda 3Boakoopsche Boys 1. G.S.V. 3O.N.A. 3. Woerden 1—Haastrecht 1. le klaaae B. Olympia 3—Zwervers 1. Schoonhoven 2Gouderak 1. Dilettant 1—Moordrecht 2. 2e klasse A. Moercapelle 1—Zevenhuizen 1.. Waddinxveen 2—Woerden 2. Haastrecht 2—Olympia 4. 2e klasse B. Lekkerkerk 2—Dilettant 2. Gouderak 2Nieuwerkerk 1. Groene weg 1—Waddinxveen 3. O.N.A. 4—Zwervers 1. 3e klasse A. Zevenhuizen 2Lekkerkerk 3. Bodegraven 3— Boskoopsche Boys 3. O.N.A 5—Schoonhoven 3. 12 uur. Moordrecht 3—Nieuwerkerk 3. 3e klasse B. Gouda 5—Olympia 5, lg'uur Schoonhoven 4—Zwervers 3, 12 uur. Bosk. Boys 4-Lekkerkerk 4. Nieuwerkerk 2—Moercapelle 2. XN.A. fr-Groeneweg 2, 11.30 uur. KORFBAL, le klasse R.K.B. Het Zuiden 4—Ter Gouw 2. De Ter Gouw-reserves gaan Zondag naar Rotterdam om 't Zuiden te bekampen. Daar beide ploegen nog ongeslagen zijn, belooft het een spannende strijd te Spelers(sters) en supporters vertrekken met de trein van 9.32 uit Gouda. Ter Gouw I heeft rust. ADVERTENTIEN. Ondergeteekende betuigt langs dezen weg haai- hartelijken dank aan den Wel.Ed. ZeerGel. Heer dr. van Woerden. Directrice en Verpleegsters van het Van Iterson Ziekenhuis, voor de zorgvolle behandeling en liefde rijke verpleging tijdens haai- ziekte ondervonden. Mej. S. GROENEWEG Vondelstraat 36 Bij dezen betuigen wij onzen har- teüjken dank aan degenen die hun deelneming betoond hebben bij de ziekte en het overlijden van onzen Zc GOUDA Zeugestraat 54 -oon en Broe&r ADRIANUS W. DE BRUIJN A. DE BRUIJN-Verburg en Kinderen Mevrouw VAN ELK Kattensingel 79 vraagt tegen 1 Januari, een goed kunnende koken en'Werken. IEMAND beschikkende over meer dere vrijen dagen per week zoekt voor vasl oi per gelegenheid. I ja Brieven onder No. 4831, Bureau 'loudsche Courant, Markt 31 GFVRAAGD van prima Touwfabriek, hoofdz. voor geteerd sisal Mattenga- ren (balk- en strik) en 'verslagen ma nilla zinkwant. Br. met voll. bijz. onder lett. M. G. aan Advertentie Bureau „Van Driel" Werkendam. TE HUUR CEVRAAGD geschikt voor stalling van Auto. 8 'Brieven fr. onder No 4834, Bureau Goudsche Courant, Markt 31 TE HUUR: Turfmarkt 106. Huur 10 per week. Te bevragen bij de Makelaar P. W. HE BEUN, Fluweelenaingel 90. TE HUUR: Fluweelensingel 88. Te bêvragen bij de Makelaar P. W. DE BEUN, Fluweelensjngel 90. TE HUUR, aan de Raam, geschikt voor Auto-Garage. 8 Tebevr. FLUWEELENSIÉGEL 62, Zondags niet. Telefoon 1033e, litis ROTTERDAM Van II XI 80 XI Niiuw programma LlTTLÉ ESTHER Mains zwarts Rama-ltsr M vardars attraellai Oagalljkt t.ll m I.M Zm- m FmiMmm t.1«, I m I.M PtIJzm Intl. kalaittaf. •ratclllaf tlfati. fj._ lavMrat M ets. ff,| TE KOOP een zoo goed als nieuwe merk „Polydor", de nieuwste en zui verste toon, met zwart bekleed, pracht machine. 10 Te bezichtigen bij D. BIJLAND, Zuidkade 76, Boskoop. TE KOOP GEVRAAGD een nog in goeden staat zijnde Brieven met prijsopgaaf en verdere inlichtingen onder no. 4800, Bureau Goudsche Courant. Markt 31. 10 TE KOOP* AAN GEBODEN een met luidspreker en moderne eiken kast, tegen spotprijs. 10 Te bevragen TURFMARKT 36, Gouda. Een net landbouwer, 35 jaar, wedn. met 4 kinderen. ZOEKT met boerendochter of weduwe, om na wederzijds goedvinden een huwelijk aan te gaan. Ernstige geheimhouding verzocht en verzeikerd. Brieven no. 4812, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Departement Gouda. op Woensdag 19 November 1930, des avonds 8.15 u. precies, in den Nieuwen Schouwburg te geven door den heer KOMMER KLEIJN Voordrachtkunstenaar Amsterdam. Programma: 1. Het zesde bedrijf uit St. Joanne Bernard Shaw Pauze. 2. Het Lasterpraatje Anton Tschachow 3. „Chriestne Zielen B. van Mcurs Vaoder en dochter 'n Minsenhart De nachtegaal H. C. Andersen Voor de leden van 't Nut en de by hen in- onendie familie (contributie 4.60 per jaar), alsmede voor uWeenwopende leden (contributie 2.50 per jaar) zyn de plaatsen in de Loges en Stalles benevens de eerste 7 ryen van het Balcon beschikbaar. Toegang alleen op vertoon van Diploma 19301931. Toegangsbewijzen voor de overige plaat sen van het Balcon* en de Galerij verkrijgb. In de Sociëteit „Ons Genoegen" op Woens dag 19 November van 10 tot 12 uur. Balcon 1.— Leerlingen Gymnasium en H.B.S. 0.50). Galerij 0.25 alles plus sted. Be lasting. Plaatsbespreking op den dag der voor stelling van 1012 en 24 uren bij den Pachter der Sociëteit 4 10 cent per plaats. N. W. O. Goederen van Jansen Tilanus De Secretaris der Gezondheids commissie is voor zaken betreffende de volksgezondheid te spreken iede- ren Woensdag van I tot 2 uur. E. GRENDEL Jr., Secretaris. Lange Tiend/eweg 9. in alle maten. SPIERINGSTRAAT 107 TELEF. 784. AeMMiwaÉ wgeet Leer ook UW kinderen het ge not van goede muziek kennen door hen een goed instrument te leeren bespelen. Dat Is door niets te vervangen. Komt U ons eep« raadplegen bij de aan schaffing van een plano of orgel. Uw oude instrument brengen ter kennis van belanghebbenden, dat by hun College zyn ingekomen ver zoeken van de Gebroeders W. en L. VAN GOG te Capelle aan den-IJssel om vergun ning tot het in werking brengen van eenen autobusdienst van Rotterdam naar Gouda via den Hoofdweg v.v. (Nieuwe Rijksweg) en van A. VERDUIJN Jzn. te Nieuwerkerk aan den IJssel voor eene zoodanige ver gunning van Gouda, via Moordrecht, Nieu werkerk aan den IJssel, Capelle aan den IJssel, Hillegersberg naar Rotterdam- Oostplein v.v. (Nieuwe Rijksweg). Hofplein De hierop betrekking hebbende stukken zullen van 17 November tot en met 16 De cember 1930 ter Provinciale Griffie vap Zuid-Holland, Korte Voorhout No. 9. te 's-Gravenhage op alle werkdagen tusschen 9 en 5 uur, behalve van 12 tot 1.30 (des Zaterdags tot 12 uur) voor een ieder ter inzage liggen. Eene Commissie uit Hun College zal in het openbaar zitting houden tot het behan delen van de bij haar schriftelijk ingediende of gedurende de zitting mondeling in te dienen bezwaren op Woensdag 10 December 1930, des voorm-iddags 10 uur, in voormeld gebouw. 32 van de geheel naar eischen des tljds ingerichte 15 PARFUMERIêN en TOILETARTIKELEN van Karnemelksloot 107 Gouda. Kleiweg 39 Telef. 287 (J. A. Goedewaagen) Telefoon 465 Een BIG BEN PIJP voor f2.- met gratis reservesysteem Let vooral op het merk „Big-Ben" want er is veel namaak.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 4