NIEME'JER'S .VOOR FIJNPROEVERS stadsnieuws. u? goed^keurd- LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Justitie geantwoord, dat de gebeurtenissen dee tijd a aanstonds aanleiding hebben ge geven tot een politioneel onderzoek, terwijl daarna een gerechtelijk vooronderzoek ia ge opend* hetwelk nog niet is beëindigd. Uit de thans beschikbare gegevens teekent zich het Op Zondag 19 October U. zou te Blokzijl een voetbalwedstrijd worden gehouden, waar voor door den burgemeester echter op een aanvrage van een bestuurslid der plaatselij ke club toestemming was geweigerd. Ondanks een voor den aanvang van het spel o.m. aan den scheidsrechter door rijks- en ge meentepolitie gedane waarschuwing, onder mededeeling dat. mocht men den wedstrijd willen doen doongaan, de voetbal in beslag Toen de politiebeambten zich terstond daarna op het veld begaven om onder bemoeilijking van de spelers achter eenvolgens een tweetal ballen in beslag te nemen, hebben spelers en een groep perso nen, die uit de toeschouwersruimte waren komen aanloopen, den gemeenteveldwachter H.. die een der ballen in zijn bezit had, omsingeld, den bal uit de hand geslagen en gestompt. Waar de veldwachter geheel was ingesloten en men aan zijn herhaalde beve len om uiteen te gaan geen gehoor gaf, trok hij zijn klewang. Hij werd echter overmees terd en ernstig mishandeld en kon tenslotte slechts met behulp van een der andere po litiemannen worden ontzet. Dat hij bij een en ander enkele gevoelige klappen heeft moeten uitdeelen, zal geeh wekken. Over het blijkens het de politie gepleegde ernstige verzet is het strafrechtelijk onderzoek gaande. Een homoeopathische leerstoel. Vragen van den heer Duymner van Twist. Het Tweede Kamerlij de heer Duymaer van Twist heeft den minister van Onderwijs K. en W. de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid, evenals ditgesc&ied is met de uitgebrachte adviezen van de Kop. Academie van Wetenschappen en van den Onderwijsraad betreffende de vesting van een leerstoel in de hpmoeopathie aan één der Rijksuniversiteiten. "fcoo mogelijk vóórdat de behandeling van hoofdstuk VI der Rijksbe- grooting plaats heeft, te publiceeren de Con tra-Memorie van het hoofdbestuur der Ver een. 'tot bevordering der Homoeopathie in Nederland en het antwoord van de Kon. Aca demie van Wetenschappen,, dat op deze Contra-Memorie bij den minister is binnen gekomen? Tegen het radiobouwen door oirbevoeglen Actie van het „Centr. bureau v. d. Het Oentraal Bureau voor den Radiohan- del. dat door den „Ned. Bond van Radio handelaren" (N.B.R.) en den „Bond van Ondernemers in de Radiobranche in Neder land" (B.O.R.N.) is opgericht ter bestrijding van misstanden in den radioliandel, heeft dezer dagen per aangeteekend schrijven aan een groot aantal personen in ons land» van wie bekend is, dat zij in hun vrijen tijd voor derden radiotoestellen bouwen een waar schuwing gezonden om hiermede onmiddel lijk op te houden Aan al deze personen ia ter onderteekening een formulier toegezon den. waarin zij verklaren zich voortaan te zullen onthouden van het bouwen en ombou wen van radiotoestellen voor derden. Het C.B.R. heeft de medewerking ontvan gen van tal van groote lichamen, die hun ondergeschikten hebben verboden naast hun dagelijksch werk den bona fide radiohandel op deze wijze concurrentie aan te doen. Het uitzenden van deze circulaire is een de eerste stappen van het C.R.B., om een einde te maken aan een misbruik, waardoor, gelijk velen dier clandestiene bouwers nog niet bekend schijnt te zijn, zij zich moeilijk heden van octroei-rechtelijken aard op den hals Ontheffing voor den landbouw van Een brief van het Kon. Ned. Land bouw Comité. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Comité heeft onder dagteekening van 19 No vember een brief aan den minister van arbeid, handel en nijverheid gezonden, waar in wordt ter kennis gebracht dat de landbou wers noodgedwongen zullen moeten gaan bezuinigen op de loonen en daarnaast alle werkzaamheden die niet strikt noodzakelijk zijn, achterwege moeten blijven Daar de landarbeiders in loonsverlaging niet vrijwil lig zullen toestemmen, is het gevaar groot dat stakingen zullen uitbreken. Het wil het Landb.-Comité voorkomen dat alles moet gedaan worden om dit te voorko men, en daarom vraagt het den Minister de lasten van de werkgevers te verlichten, door overneming door het Rijk van de soci ale lasten, welke op het landbouwbedrijf rusten. Het Landb.-Comité noemt de overneming door het Rijk van de sociale lasten, welke op het landbouwbedrijf drukken, in deze crisistijd alleszins gerechtvaardigd. Een steun als hier gevraagd zal latere uitgaven als werkloozensteun kunnen keeren en an derzijds aan de instandhouding der bedrij ven kunnen medewerken. Men schat het be drag. dot hiermede gemoeid zal zijn, op 5 a 6 millioen gulden, en wijst er op dat bij een werkloozenuitkeermg van 70 pet. van het loon, reeds het bedrag van 6 millioen gul<fcn noodig zal zijn. Vólgens het weekblad „Handelsbelangen" werden gedurende de maand October by de gezamenlijke griffies in Nederland gedepo- pasnef van ƒ3.827.362.54, waarvan pi«fe- rewt 841.236.16. Vanaf 1 Januari 1930 werden in toraal 1265 crediteuren met een to- «rief van 25.446.255.71, waarvan t 4.515.241.84. TWEEDE KAMER. De Ai Geen ratificatie der Conventie van Washinton. De economische crisis eischt matiging der sociale lasten. Een drie-en-twintig kleine wetsontwerpen en conclusies werden gistermiddag afgeha merd,, voordat de behandeling van de Ar- beidsbegrooting kon worden voortgezet. Bij een tweetal had een kleine gedachten wisse ling plaats tusschen den heer de Visser (c. p.h.) en de Regeering. Het eerste betrof een regeling van den export Van melkproducten en van gepasteuriseerde en gesteriliseerde melk en room. De heer de Visser was van oordeel, dat dit wetsontwerp een nieuw be wijs was van de onbruikbaarheid der kapi talistische productiewijze; immers het ge knoei der exporteurs van deze producten bleek zoo geraffineerd, dat de wet zelf niet eens voldoende was om het te keeren, doch dat daartoe een algemeene maatregel van bestuur noodzakelijk was. Minister Ruye de Beerenbrouck kon in antwoord hierop vol staan met een verwijzing naar zijn rede bij de Algemeene Beschouwingen waarin hij had verklaard, dat de Regeermg uitwassen van het individualistische kapitalisme wil be strijden. Het tweede ontwerp strekte om op nieuw den termijn binnen welken de kleine tabaksfabrikantjes zidh moeten conformee- ren aan de eischen der Tabakswet voor wat de inrichting van hun lokaliteiten betreft, met een jaar te verlengen. De heer de Vis ser kwam er tegen op, dat op deze wijze de wet toch feitelijk steeds onuitgevoerd bleef en vroeg of het niet veel beter was, van Re- geeringswege werkplaatsen ter beschikking te stellen voor de ondernemertjes, die niet bij machte zijn aan de eischen der wet te voldoen. Minister de Geer herinnerde hem er aan, dat er reeds dergelijke centrale werkplaatsen zijn ingericht doch dat deze niet in alle deelën des lands kunnen worden opgericht. Overigens was de wet volstrekt geen doode letter gebleven, want in den loop der jaren was het aantal dergenen, die dis pensatie van de voorschriften dsr wet heb ben, sterk ingekrompen en binnenkort zou verlenging van den termijn niet meer noo dig zijn. Bij de hierop voortgezette behandeling van de afdeeling Arbeid der begrooting van Ar beid. Handel en Nijverheid hebben nóg ver scheidene leden het woord gevoerd, ee* Mi nister Verschuur in de gelegenheid was de sprekers te beantwoorden. De heer Brauti- gam (s.-d.) drong aan op uitbreiding van de werkingssfeer der Arbeidswet tot de transportarbeiders, daar in het transport bedrijf nog groote misstanden voorkomen; de heer Joekes (v.-d.) verheugde zich over het veldwinnende besef in de kringen van werkgevers en arbeiders, dat de sociale verhoudingen in het bedrijf beter moesten worden. Hij wees eenerzijds op de rede van Ir. Kalff, den algerheen-voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers op de algemeene vergadering van dat Verbond te Terneuzen, anderzijds op het toenemende aantal collectieve contracten. Daartegenover kwam hij op tegen de oppositie welke maar al te vaak door den Vrijheidsbond tegen so cialen maatregelen wordt gevoerd thij noem de de arbeidsbemiddeling en de winkelslui ting) en tegen de rede van dr. Vos, waaruit een z.i. antisociale geest sprak. Ook laakte hij de oppositie der communisten tegen de maatschappelijke orde De heer Hiemstra (s'-d.) kwam ertegen op, dat de minister zelfs de beperkte bescher ming van den landarbeid (voor vrouwen en jeugdige personep) momenteel niet wit in voeren en drong er op aan. alsnog een be scherming van^de volwassen mannelijke ar beiders daarin op te nemen, terwijl de heer Kuiper (r.-k.) opkwam tegen het denkbeeld van dr. Vos (lib.) om, teneinde, uitbreiding der Arbeidsinspectie overbodig* te maken, hier te lande op het voetspoor van het En- gelsche wetsontwerp op den arbeidstijd, aan de werkgevers de bevoegdheid te verleenen 32 overuren gedurende 28 dagen te laten arbeiden tegen 35 pet. overgeld. De toestan den in Engeland en Nederland waren z.l. niet te vergelijken. In ons land was men verder op dit punt. Hij noemde het ontwerp van de Engelsche Labourregeering dan ook „een reactionnaire regeling". Minister Verschuur heeft om te beginnen eenige algemeene beschouwingen gehouden waarbij hij betoogde dat hij wel degelijk rekening houdt met de economische crisis en thans de lasten voor het bedrijfsleven niet noodeloos wil verzwaren. Vandaar dat hij niet voorstelt de Arbeidswet over de ge- heele linie ineens in te voeren. Wel hadden Dr. Vos en het Verbond van Nederlandsche Werkgevers verwezen naar het Engelsche ontwerp, maar zoo betoogde de Minister de Conventie van Washington heeft met ds daarin neergelegde regeling niets uit te staan; men kan dit dus niet beschouwen als een deugdelijke voorbereiding van de ratificatie van die Conventie. Dit argument al is het door den Minister geconstateer de feit op zichzelf juist richtte zich ech ter geenszins tegen het betoog van Dr. Vos, dat dit ontwerp veel beter in de behoeften der werkgevers voorziet dan de Nederland sche regeling der overwerkvergunningen. Maal wel richtte het zich tegen de meening van den heer Kupers, dat men hier te lande nu gerust de Conventie kan ratificeeren, nu immers Engeland en Duitschland zich tot ratificatie opmaken. Wat Duitschland betrof, wees de Minister erop. dat het daar ingediende ontwerp ook niet veel met de Conventie van Washington te maken had, en dat .het overigens niet verder is behan deld doch tot dusver onafgedaan is blijven '"-gen Hij kan zich voorts op de meening de kringen der Arbeidsorganisatie te Ge- nève beroepen, dat het geen zin heeft een arbeidsconventie te ratificeeren, wan neer men de wetgeving in het land niet «erkms daarmede in overeenstemming brengt. Dit nu was noch in Engeland, noch in Duitschland het geval en flkarom kon den wij. waar deze twee groote industrieele landen niet hét voorbeeld gaVen, onmoge lijk overgaan tot ratificatie eener Conven tie, welke wij, hadden wij ze geratificeerd, wèl serieus zouden uitvoeren, doch waar door wij dan ook wat ons concurrentiever mogen betrof, zouden komen achter te staan bij die andere landen. Ooi elder, beitaat de kana, dat da aitbrei- ding van de bebouwing door haar on stelsel matigheid onnoodig de oevers in hun land schappelijke ongereptheid aantast. Men den- ke bijvoorbeeld sleohts aan de fraaie gedeel ten van Rijn en Vliet Ons bestuur hoopt, dat uw college zal wil len beBluiten tot het beramen en treffen van de noodige maatregelen ten gunste van het behoud van een zoo belangrijk onderdeel onzer provincie als het plassengebied en an dere waterwegen met hun oevers uitmaken. GEMENGDE BERICHTEN. Mej. Bouman treedt' in Het huwelijk. In Januari naar Ned.-ïndië. Naar de Tel. verneemt heeft onze bekende Nederlandsche tennisspeelster mej. Kea Bouman zich dezer dagen verloofd met den Zwitserschen ingenieur A. W. Tiedemann uit Zurich. Dit beteekent tevens het vertrek van mej. Bouman uit ons land. Want reeds in Januari a s. zal onze tenniskampioene in het huwelijk treden, waarna het echtpaar naar Palembong vertrekt. Hier zal de heer Tiedemann als ingenieur bij de Bataafsdhe Petroleum Maatschappij werkzaam zijn. De heer Tiedemann is een bekend Zwit- sersch sportsman. Behalve rugbyspeler was hij ook een op den voorgrond tredend roeier. Zoo maakte hij in 1921 deel uit van de Zwitsersche acht. die te Amsterdam het Europeesch kampioenschap won. Door een autobus aangereden en gedood. Gistermorgen is een autobus van de R.T. M. op de Willemsbrug te Rotterdam waar schijnlijk tengevolge van de gladheid, ge slipt. Voor den auto uit reden drie fietsers, de 14-jarige J. Steketee. wonende op den Breeden HiUedijk. die zijn 13-jarig broertje K. Steketee op den bagagedrager had. de 19-jarige M. A v. d. Velden uit de Feyen- oordstraat en de 18-jarige P. de Groot uit de Dokstraat. De fitsers werden door den slippenden auto tegen den grond geworpen, de 13-jarige K. Steketee liep daarbij een schedelbasisfractuur op, benevens inwendige kneuzingen, tengevolge van welke letselen het kind spoedig is overleden. Van der Vel den is naar het ziekenhuis aan den Cool- Bij onderzoek in het ziekenhuis bleek evenwel,, dat hij slechts eenige ontvel lingen had opgeloopen. De andere fietsers hebben geen letsel opgeloopen. Naar de schuldvraag wordt door de politie nog een nader onderzoek ingesteld. Ongeluk met gaskachel op atelter. Mevrouw van TholRuysch aan Plassengebied en waterwegen in Zuid-Holland. Een adres van het bestuur van ..De Kaag." Het bestuur van de Koninklijke Zeil-, Roei- en Motorsportvereeniging „De Kaag" schrijft in een adres aan Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland: De provincie Zuid-Holland is arm aan bosch, heidevelden en dergelijke gebieden, die andere provincies zoo aantrekkelijk ma ken, maar rijk aan water, dat, mits er zorg voor wordt gedragen, een zeer gelijkwaardige zoo niet belangrijker functie in ons maat schappelijk leven vervullen kan, als de bos- schen en heidevelden elders, voor welker instandhouding groote bedragen verzameld worden. De belangstelling voor de watergebieden is in alle klassen van de bevolking steeds stij gend, niet alleen voor de takken van water sport, als zeilen, rpeien en motorbootvaren, doch ook voor de 'hengelsport en de zooge naamde natuursport, waaronder men de stu die van fauna en flora uit liefde voor de natuur kan verstaan. Bewijzen te oVer, hoe in onze provincie, waarvan de bevolkings dichtheid en -toeneming in en nabij de ste delijke gebieden tot de hoogste der wereld behooren, een steeds toenemend deel der be volking nieuwe levenskracht put door ver- poozing te zoeken op het water. Het spreekt vanzelf, dat naarmate de trek naar het water uit een oogpunt van recreatie en natuurschoon toeneemt, in diezelfde mate een ander deel van de bevolking, hetwelk uitoefent, zijn omzet Tot kort geleden heeft deze belangstelling voor het plassengebied en andere waterwe gen zich rustig kunnen ontwikkelen, totdat in de laatste jaren, in stijgende mate*ver- anderingen plaats vinden of voorgenomen «ngel vervoerd, omdat men aanvankelijk worden, welke zoowel het gebruik als het llf.0nde. dat ook hij ernstig letsel had opge- uiterlijk aanzien sterk schaden. TToopen Zoo is op de Kagerplassen reeds zooveel grond e.d. gestórt, dat bijvoorbeeld het Wes telijk deel van het Norremeer en een belang rijk deel van de Eymerspoel een te geringe diepte heeft gekregen Nog steeds is er een belangrijke ondiepte 'op den overgang van Z weiland en Eymerspoel, nadat aldaar een zandschuit haar lading overboord heeft ge worpen. Slechts zij. die bekend zijn met den plaatselijken toestand, slagen erin. aan de overzijde van de Boterbrug de bocht in de Zijl zonder vast té loopen, te passeeren. Van de Warmonder Leede is slechts een smalle geul op diepte, zoodat door de drukke scheep vaart, bij uithalen of wel voor opkruisende jachten, vast loopen regelmatig voorkomt. Het voornemen van het gemeentebestuur van Leiden, om Spijkerboor en Bever als stort plaats voor baggerspecie te gebruiken, kon slechts na veel moeite door medewerking van de gemeentebesturen -van Warmondi en Alkemade onder goedkeuring van uw col lege worden geweerd. Steeds weer nieuwe walkanten worden op de Kagerplassen bedorven door de storting van vuil, dat thans weliswaar niet direct in het water terecht komt. maar de omgeving door stank verpest en de fraaie oeverlijn in een vuilnisbelt verandert. Nog steeds hangt boyen het Zuidelijk deel van de Brasernermeer, het meest schilder achtige en door watersport-beoefenaars meest geliefde gedeelte nog wel, als een zwaard van Damocles het voornemen van het gemeente bestuur van Haarlem, om aldaar zijn stads vuil te bergen. Sedert eenige jaren verpest de vuilnisbelt lange de ringvaart het genot van de vaart van de Kaag naar den Weeteinderplae door ondragelijken stank, vliegenplaag en onoog lijk aanzien. Ieder jaar brengt weer van andere zijde bedreiging. Een gevoel van onrust heeft zich meester gemaakt van allen, die naar buiten gaan om te genieten, van de vrije natuur in het onovertrefbare Zuid-Hollandsche water, en polderlandschap. Wat jarenlang door zijn ongereptheid van landelijk schoon vreugde gaf, wordt thans door onnadenkendheid en zorgeloosheid vernietigd voor doeleinden, die even goed, zoo- niet beter, op andere wijze behartigd zouden kunnen worden. Het kwam ons daarom Voor, dat de tijd is aangebroken, maatregelen te beramen en te treffen, welke volle recht laten wederva ren aan de groote beteeken is van het water gebied uit een opgpunt van recreatie en natuurschoon. Maatregelen, waardoor de schadelijke verontreiniging van het water wordt geweerdwaardoor de storting, zoowel in het water, als op de oevers, van vuil, af val, e.d. voorkomen wordtwaardoor ondiep ten worden Verwijderd. Nu aan het voornemen, de Reeuwijksohe en Sluipwijksclie Plassen droog te leggen, geen gevolg zal worden gegeven, kan met vertrouwen worden aangenomen, dat, naar mate de nieuwe verkeerswegen de bereik baarheid van deze plassen Van de groote be volkingscentra uit zal vergrooten, do betee- kenis van dit plassengebied uit een oogpunt van recreatie en natuurschoon steeds zal toenemen. Het gevaar bestaat daarbij, dat aan de ongereptheid van deze plassen af breuk zal worden gedaan door ondoordachte wijzigingen. De Bergsche plassen zijn een voorbeeld, hoe door de bebouwirjg langs de oevers, een dergelijk gebied grondig bedor ven wordt. Thans is nog tijd aanwezig voor het treffen van de noodige maatregelen, door een plaatselijk streekplan en goede bouw verordening. Anderzijds kan dit gebied beter tot zijn recht komen door verbetering van de verbinding vsn de Breevaart met de plassen en die van de plassen onderling, zoomede door opheffing van plaatselijke on- In haar woning in de Franklinstraat in den Haag wilde de 70-jarige schilderes me vrouw de weduwe A. van Thol—Ruysch gis teravond om half 7 op haar atelier op de tweede étage, het gaskacheltje aansteken, waarbij haar rokken vlam vatten. Zij liep met de brandende kleere-n naar de keuken der eerste étage, waar een aantal couranten in brand geraakten. De vlammen werden door middel van een deken geblucht door een buurman, den heer A. S., die op het ge maakte alarm toesnelde en de vrouw bran dend in de keuken aantrof. Zij is door den G.G.D met ernstige brandwonden aan gelaat en onderlichaam overgebracht naar het zie kenhuis aan den Zuidwal, waar zij heden nacht is overleden, na nog verklaard te heb ben, dat niemand eenige sohuld aan het ge beurde had. De débacle b(j de LandbouwUnk. De verduistering van 150.000 gul den. De gearresteerde bankdirecteur wordt morgen ter beschikking der justitie gesteld. De heer J. W .M., directeur-generaal der N V. Handels- en Landbouwbank, die zich Maandag j.l. bij de politie aanmeldde, we gens verduistering van li ton ten nadeele der mede onder zijn directie staande Hol land—Noord-Amerika Hypotheekbank, zal morgen ter beschikking Van de justitie ge steld worden. Het wordt niet uitgesloten ge acht, dat de heer M.. gezien den aard der verduisteringen en met het x>og op het feit, dat hij persoonlijk van de gepleegde feiten geen enkel voordeel heeft gehad, niet in voorarrest zal behoeven te blijven. Bij Erich Maria Remarque. Zijn volgende boek. Een der V. D.-correspondenten was dezer dagen op bezoek bij Erich Maria Remarque, die na een langdurig Verblijf buitenslands nu weer te Berlijn vertoeft. De schrijver van „lm Westen nichts Neuos" vertelde daarbij dat hij in den afge- loopen zomer langdurig in ons land heeft vertoefd, meestal op kleine plaatsen. Twee maal heeft men hem „ontdekt" en moest hij voor „onbescheiden krantenmenschen" de vludht nemen. Hij heeft hier in Holland zijn nieuwen roman geschreven, die hij als zijn groot levenswerk beschouwt en waarover hij meer dan tien maanden gedaan heeft. De titel van dit nieuwe werk is niet, zoo- als in de buitenlandsche pers verteld ie. „Der Kamerad", maar „Der Weg zurftck", en het behandelt hoofdzakelijk de innerlijke en uiterlijke problemen van die generatie van oorlogsdeelnemere, die om zoo te zeggen van de schoolbanken in den wereldoorlog geschopt, nu in het gewone leven van allen dag. in gewone beroepsplichten en -zorgen en de voor hen onbegrijpelijke Vragen van den „wereldvrede" die geen vrede is, zich niet thuis kunnen voelen. De groote moeilijkheid voor Remar<jue was naar hij vertelde, uit de ontzaglijke Btof die voor hem lag, een keuze te doenhet boek is grooter dan het eerste werk, dat hem zoo in eens beroemd gemaakt heeft, doch het schrij ven ervan heeft hem door het ophalen van deze geweldige herinneringen een ernstige depressie bezorgd welke hij slechts door de eenzaamheid die hij in Holland en ook eeni- gen tijd in Zwitserland vond, is te boven gekomen. Binnen enkele weken zal het nieu we werk, in verschillende landen tegelijker tijd. 10-18 cents per half ons RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 4.45 na schooltijd. 6.30 orgelspel. 6.00 VA RA-orkest. 7.15 lit. halfuurtje. 8.01 catechisatie. 8.30 gramofoonplaten. 9.00 leaing. 9.30 gramofoonplaten. 10.15 fragmenten en verhalen. 11.0012.00 gramofoonplaten. Huizen: 5.00 opera-concert. 6.30 technisch praatje. 0.46 Eng. cursus. 7.15 lezihg. 8.10 K.R.O.-orkest. 11.3012.00 gramofoonplaten. Daventry: 4.50 concert. 7.00 pianomuziek. 8.05 lyrisch drama. 11.20 en 11-3612.20 Terwille van de veiligheid? Een nieuwe verrassing voor de luisteraars. Er hangt ons een nieuwe ramp boven het hoofd, schrijft W. V(ogt) in de „Radio Bode" van deze week. De politieberichten zullen ons van 24 No vember af dagelijks niet gedurende twee- maul een kwartier ergeren of nopen het toestel af te zetten, maar tweemaal een half uur. Bovendien krijgt de politie vrij heid om „extra berichten" uit te zenden. D. w. z. dat zy met haar veelal weerzinwek kend kriminalistisch realisme boeven en zelfmoordenaars en drenkelingen voor ome ooren zal uitkleeden op de oogenblikken waarin wy nog namij meren in de marmeren paleizen van schoonheid die een wèl gezegd woord of een nobele compositie uit de schat kamer der toonkunst voor ons geestesoog opgeroepen hebben. Dat wil voorts zeggen, dat zy ons zal nopen een kleine zevenhonderd halfuren per jaar te vergeeuwen in de woestijn van troos teloosheid, waarin men naar varsleten' of gegapte rijwielen zoekt, waarin men zich uitslooft om tot het kanvas versleten auto banden „op te sporen" die van hobbelende Fordjes gedenderd zijn. Waarin men zoetjes c'icteerend de loome blikken beschrijf: waar mee een peinzende rossinant de schrale bleek van zijn baas de schillenboer is uit gestapt op weg naar onbekende verten. Waarin de gore havelocrie plunje van «ten triesten weggeloopen neurastheniac tot in alle sinistere details, met alle goeden smaak hoohende openhartigheid zal worden uitge stald. Waarin de heele vuile maatschappe lijke wasch dus in 't openbaar zal worden gewasschen in kostelijke minuten waarop Nederland voor een cultureel instituut als de Radio-omroep de golf van 1875 M. mag gebruiken. Het kwartier dat de Politie Ra dio Commissie jaren geleden van den om roep heeft weten af te scheuren, is niet vol doende gebleken om de kostbare ydelheid te bevredigen van den veldwachter van Hol- balderadeel of van den burgemeester van Ugt en Bof. Zy toch roepen maag en vriend byeen om getuige te zy'n van den luister die straks den gezagdrager in het trieste vlek of ge hucht zal worden gegeven wanneer de Ra diostem spreekt van: „Het Hoofd der po litie in Holbalderadeel maakt bekend of: de burgemeester der gemeente Ugt en Bof verzoekt opsporing en voorgeleiding van de gedroste kat of den levensmoeden hond van een van Ugt's vrijmoedige een- Wy slikken dat alles maar weer, zooals wij alles slikken wat met cynische regel maat wordt uitgevaardigd om den Neder landsche Radio-Omroep te verhaspelen en te verknoeien. Het „enclave" van ergernis is nu van een half uur per dag officieel uitgebreid tot een vol uur per dag. De schrijver eindigt zyn artikel als volgt: „Sint-Nicolaas komt weldra in het land. wy hebben dan tenslotte toch een vurigen wensch. Verlos ons, goede Bisschop, van den Politie-Radio-Omroep. Spanje met de 1875 M. golf... als maar twee politie-omroep-vrye golven voor terugkrijgen. Als dat gebeurt: Geen blyder in tachtig jaar!" ONDERWIJS. Rijksuniversiteit te Leiden. Dr. R. Miedema, toegelaten ale privaat docent in de gescheüdends van bet Oostersch Christendom in het byizoaildter aan de hand der documenten van die Oostersch-Christe- lyken kunst, heeft gistermiddag in het klein auditorium van genoemde Universiteit rijt colleges aangevangen met een openbare les over: „Karaktertrekken in Oostersch Chris tendom aan de hand van de documenten der Ooetersch-Chmtelijike kunst". Spreker besloot met de gebruikelijke toe spraken zijn rede en vermeldde daarin, dat hy zich voorstelt op zijn college van Dins dagsmiddags te 4 uur 'te beginnen met de geschiedenis van het Christendom in Abes- sinië. .-..J.l 4 GOUDA, 21 November 1930. ga, adres van de Vereen. Volksbelang aan dien Gemeenteraad. pg Vereenaguig van Huiseigenaren „oikjbettuJg" hoeft zich met een adres ge- tot den Raad dezer Gemeente waarin herinnert worüt aan het in 1927 dror Ir. Meyers uitgebrachte rapport met conclusie advies over de rioleringswerker, in de gorte Akkeren, en het feit dat be. Ge meentebestuur lknger dan noodig ia heeft «wacht maatregelen te treffen, welke er to, leiden, dat het grondwaterpeil wordt rerhoogd, teneinde een voor de Gemeente en bewoners catastrofale ramp te voorkomen. Adressante is zeer teleurgesteld over het feit, dat op het adres van 30 November 1929 A B. en W. nog steeds geen bescheid ia riemen, inzake vergoeding aan huiseige- jjrtn, die aan hun gebouwen door de rio lering schade hebben geleden, waarom de jMd wordt verzocht wel te willen beslui ten: le. dat spoedig afdoende maatregelen worden getroffen, welke er toe leiden, dat het grondwater dusdanig wordt verhiogd, «aarby verrotting der houten fundeering- platen en verdere inklinkimg van den erond en verzakking van de huizen wordt voor komen en aan de huiseigenaren, aan wier gebouwen door de rioleering schade is berokkend, hievoor een vergoeding te verstrekken. Bezoek van Gedeputeerden aan Gouaa. Verschillende werken bezichtigd. Woensdag hebben volgens het D. v. R. de leden van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holiand, de heeren jhr. van Fisenne, Schaper en van Boeyen, een be zoek aan Gouda gebracht, in gezelschap van burgemeester Gaarlandt, de wethouders Donker en Van. «taal en den provincialen hoofd-ingenieur <ien heer v. d. Wal, worden do sluis werk en voor de nieuwe verbinding lisael-Gouwe in oogenschouw genomen, als mede de ontworpen route voor den nieuwen weg vaai de sluis naar de stad. Tens'otte heeft men ook eerngen tyd by de Haven werken vertoefd. Scheidsgerecht. Ook voor het politiepersoneel is ingejteld eau scheidsgerecht voor st r af gescholen. Door den Burgemeester is hiervoor aange zocht de heer A. Dudok van Heel en door het politiepersoneel die heer P. J. Kolyn. Olympia en haar nieuw terrein. De Voetbalvereeniging „Olympia" houdt u. Zaterdagavond hali' negen in „Het Schaakbord een buitengewone ledenverga dering, waarin een bespreking zal wonlen gevoerd over de nieuwe terreinen. Een brandje. Gistermiddag, omstreeks half zes ont stond dóór nog onbekende oorzaak brand op de zolder van de rywielherstelp 1 aate van oen haai; Bruniks waar pakmater::wl en papier was opgeborgen, in de korte Dwars straat. Hoewel de vlammen uit het dak sloegen, behoefde de motorapuit, dóe in korten tyd ter plaatse was, geen dienst te doen en kon de brand met eenige emmers water worden gebluscht. Ledenvergadering „de Hanze". Dinsdagavond j.l. hield „De Hanze" hare 2e ledenvergadering in dit seizoen. Al was de opkomst niet zob tulryk als de vorige maal toch was de vergudering goed bezocht. Door een samenloop van omstandigheden kon ditmaal niet worden voorkomen dat de vergadering op ee« Dinsdag moest werden uitgeschreven. Nadat de notulen ongewy- sagd waren goedgekeurd, gaf de voorzitter het woord aan den heer Mr. F. J. H. Baeli, Directeur van het Centraal Hanze Bureau te 's Gravenhage diie in een keurig betoog, hetgeen hlyk gaf van veel studie, de nadee- len uiteenzette vumi het Groot Wmke.bedryf voor den Middenstand en verschillende mid delen aangaf om met succes hiertegen te KK. Prop. club, bijwonen op welke Spr. bevad vooral aan het vormen van in koop combinaties echter niet geschoeid op de leest van de vroegere coöperatieve m- koopvereemgingen doch met vermyumg van de fouten hierby gemaakt. Vooral ver mijden het opslaan van voorraden e.d. Het gesprokene werd aanleiding tot het voeren van een aangename gedachtenv/iase- ling. Het dankwoord van den voorzitter tot 1 r Mr. Bach, namens de vergadering, een schryven van de verzoek de leden op te te komen R. K. Raadsleden om De in grooten getale te Medegedeeld werd nog dat de jaarverga- «Hng zal worden gehouden op 14 Januari 1931. Na een zeer geanimeerde rondvraag, werd te vergadering door den voorzitter met den Chr. groet gesloten. N. Z. H. Goudsche Winkeliersvereeniging. Buitengewone algemeene vergade ring. Gisteravond kwam de Goudsche Winke- tewvereenigrog in buitengewone algemeene j^gadering, onder voorzitterschap van den Rietveldi, in café „De Harmonie" De notulen van de vorpge vergadering werd dat het Jan Sckeuk- «te waarschijnlijk met ingang van Jan. «i werking zal treden. m ket de leden gemakkelijk te maken hun contributie te voldoen, ia een «ianies- comité samengesteld^ dat de leden zal be zoeken. Vervolgens bracht de heer H. A. A. Jl.ut- man zeer uitgebreid en overzichtelijk ver slag uit van het te Amsterdam gehouden vervolg-congres. De voorzitter, de heer B. Rietveld sprak vervolgens over: „De winkelier c» de plaatselijke overheid." De reden voor het houden van deze be spreking noemt spr. het voorstel van de soc. dam. raadsfractie tot middagjsluituig en de uitlatingen van sommige raadpleieu. In tegenstelling met vroegere eeuwen wordt de winkelier tegenwoordig beschouwd als het meest onnuttige schepsel op de we reld. De oorzaken van deze veranderoing zijn vooral gelegen in de uitbreiding en groei van het sociaflteme, dat in de winkel stand een onnoodige tusschenschakel ziet, maar verder ook omdat te weinig aandacht be steed wordt aan de vak-opleiding. Men beschouwt vaak zoo zegt spr., de wln- keliersvereen. als 'n vakvereemging, die de prijzen hooger houdt dan noodzakelijk is, waarbij men echter vergeet, dat de win kelier zelf ook voor 99 consument is. We moeten dit vooroordeel doen verdwij nen, en bewijzen dat wy als tusschenscha kel in de maatschappij noodzakelijk zyn. We moeten eischen van het publiek, maar vooral ook van de overheid, ons te eiken- De winkelier, zegt spr. kost niets aan de samenleving; publiek en overheid doen niets voor zyni toekomst, noch bij ziekte en ongevallen, noch voor zyn weduwe en wezen. En dat vraagt de winkelier ook niet, hy vraagt slechts vrijheid. Door verplichte winkelsluiting wil men ons echter deze vrijheid ontnemen. Ieder ander mag in zyn vrijen tyd doen wat men wil; in fabrieken en werkplaatser mag door den eigenaar dag en nacht doorge werkt worden, wanneer het personeel maar op tijd vrij is. Alleen de winkelier wordt uan banden gelegd. Spr. noemt eenige bezwaren, en ook bet motief van de overheid, het gemakkelijker toezicht houden op de naleving van die Een uniforme winkelsluiting zal voor sommigeu misschien eeiug voordeel opleve ren, zegt spr., voor verreweg de me.sten is zy funest. Spr. dringt er op aan zich te verzetten tegen de voorstellen van deze raadsleden. We willen wel het personeel een middag vrij geven, maar niet gediwongen w.rden onze winkels te sluiten. Spr. eindigde met den wensch dat de win kelstand moge doorgaan met de Lelt ngen te dienen van de stad, het publiek, het gezin en ook van de fiscus, en licht en vruolyk- hemd te brengen in de samenleving. De tweede Voorz. de heer A. D. vai Vreu- mingen bracht den heer Rietveld hulde en dank voor diens interessante uiteenzetting, temden, e een van de leden voor, de rede van den voorzitter in druk te laten verschijnen, en aan gom ienne- bestuur, gemeenteraad ©n andere belang hebbenden ter kennis te brengen. Verschillende leden steunden het voor stel zoodat aldus werd besloten. Bij de rondvraag kiwam o.a. weer het cadeaustelsel ter sprake. Naar aartleiding daarvan kon worden medegedeeld, dat tegen dit stelsel wel degelijk gewerkt wordt, en dat een wetsvoorstel dienaanga ar.ue te wachten is. Na de verloting werd de vergadering ge sloten. Een winkelruit vernield. Gisterenavond omstreeks 6 uur rc-xi de vrachtauto van den heer Thoen, die men in die garage, welke achter in de jnrij tusrehen de panden van de heeren Frans van Vl»et en van Burk bracht, tegen de in die inrij uit- zielitgevende winkelruit van den heer van Vliet. De ruit werd totaal verbrijzeld, terwif aan de artikelen die in de in een chaos herscha pen etalagekast waren uitgestald, oelang- rijke schade werd aangebracht. i ,te deelen dat door de ouders van leerlingen van de open bare school no. 8, hoofd de heer Torc-nsma, een oudercommiasie is opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. de Weger, Voorzitter, Boevhweg 10, P. Vermeulen, secretaris^ Vorstmanstr. 41, Mej. P. Leeflangde Rotte en de heer ren A H. Kulik en J. Kok, leden. Openbare Leeszaal. Nieuwe Boeken. T. Bailey. Muurbloemetjes. Speelt onder het jongere geslacht in de n het na-oorlog- Cheng Tcheng. Myn moeder. Op delikate wyze typeert schrijver een te Parys studeerende jonge Chinees, in den persoon van zyn moeder, die aan haar kan- tieren haar levensloop verteld, den inmerly- ken nood van het Chineesche volk, dat niet meer zyn opperste deugd: ouderliefde, zoo als de traditie deze voorschrijft, kan hand haven. O. W. Gail. Per raketvliegtuig naar de maan. In dit boeiend geschreven boek worden wetenschappelijke uitkomsten toegepast op de praktyk en die toepassing aannemelijk gemaakt. Herinnert aan Jules Verne's „De reis naar de maan", fantastisch, hier en daar humoristisch. J. Koning. Het verloren land. De grondgedachte van dezen roman wordt uitgesproken door den regentenzoon, die, na in Lekten te hebben gestudeerd, met een ontwikkeld Hollandsch naar zyn geboorteland terugkeert: „Er is tusschen Oost en Weet een wereld van be- d. w. z. de Westersche vernietigd de verbeel de Javaan leeft en zyn gevoel van overgave aan de natuur, waar van de matelooze stilte en eenzaamheid den Europeaan slechts angst inboezemen. Zelfs in een gelukkig huwelijk is de scheidings lijn tusschen Oost en West moeilyk uit te Het alle van „nerveushqid" of groote heid voor indrukken en wil de postvatten, dat straf daarbij meestal gemist kan worden en dikwyls schadelijk is, doch dat gezocht moet worden naar de psychische oorzaak, die door vriendelijke hulp, door steun en medewerking kan worden opgehe ven. Het bode is met overtuiging geschre ven, maar de drang naar volledigheid heeft J. Boonstra. Het juiste Woord. Technische raadgevingen voor t spreken in publiek in het algemeen (o.a. ook voor de radio), met enkele modellen van rede voeringen bij verschillende gelegenheden. A Gerbault. Met zyn zeilboot den aardbol rond. Met aardige bijzonderheden over zijn be zoek aan eenzame eilanden in den grooten Door di Centrum" wordt op 13 en 14 tentoonstelling gehouden voor leden e nateurs. De volgende klassen zuilen worden Sooedvereaderine ..Toonkunst". De Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst, afd. Gouda, (gemengd koor „Caeoilia") houdt hedenavond een spoed vergadering om te besliseen over het al of niet doorgaan van het a.s. «moert in ver band met het financieel verlies der vereeni- ging ten gevolge van de débacle der Han dels- en Landbouwbank alhier. „Heit een du- onbevlogen oude dóffers; klasse 2 onbevlogen oude duiven; klasse 3 onbe- vlogtem jonge doffers; klasse 4 onbevlogen jonge duiven; klasse 5 van 100-tot 250 K.M. oude doffers; klasse 6 vaq 250 tot 450 K.M. oude doffers; klasse 7 van 4150 tot 800 K.M. oude doffers; klasse 8 van 800 K.M. en hoager oude doffere; klasse 9 van 100 tot 250 K.M. oude duiven; klasse '10 van 251 tot 450 K.M. oude duiven; klasse 11 van 451 tot 800 K.M. oude duiven; klasse 12 van 800 en hooger, oude duiven; klasse 13 van 100 K.M. tot 200 K.M. jonge doffers; klasse 14 van 200 K.M. en hooger jonge doffers; klasse 15 van 100 tot 2O0 K.M. jonge dui ven; klasse 16 van 200 K.M. en hooger jonge duiven. Als keurmeester is aangezocht den heer de Riet te Rotterdam. Bij genoegzame deel name zal nog een tweede keuttneester wor- Inschrijf formulieren met vliegbewijzen moeten vóór 30 November zyn ingeleverd by den Secretaris Nic. Beetastraat 11. Zy die alsnog lid wenschen te worden kunnen naar deze tentoonstelling inzenden. In het afgeloopen seizoen zym de volgen de kampioenschappen behaald; late Kampioen oude duiven G. Blanken; 2e kampioen oude duiven M. de Jonge; la kampioen jonge duiven G. Blanken; 2e kampioen jonge duiven B. Rapis; le kam pioen oude en jonge B. Rapis; 2a kampioen oude en jonge A. H. A. v. Tok; la. kam pioen voor het geheele seizoen G. Blanken; 2a. kampioen voor het geheele seizoen B. Rapis; 3a. kampioen voor het geheele sei zoen A. H. A. v. Tok. Zy die lid wenschen te hlyven van de N.A.B.P. afd. C. kunnen zich aansluiten tqj de Postduivenvereaniiging „Het Centrum". Voor eventueele inlichtingen wende men zich tot het adres Nic. Beetastraat no. 1. 21 Nov., 8 uur. Café Central, Ledenverga dering, Ned. Reisvereeniging afd. Gouda. 22 Nov. 7J uur Soc. „One Genoegen" Goud sche H.B.S.-vereeniging Eerste Attractie- avond# 22 Nov.! 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoering „Thalia". 24 Nov. 8 uur, Soc. Ons vergadering. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Theodores Derrtprdus, z. v. J. Steenbergen- en P. Viauen; Leendert, z. v. J. Goedhart en C. N. Vonk. STOLWIJK. Met het leggen der kabels voor de telefoon is thans een begin gemaakt. Het zal een goede verbetering zijn. daar de palen, welke thans de kom der gemeente ontsieren, kun nen verdwijnen. Tot voorzitter van de ijsclub Stolwijk is gekozen de heer J. C. Krom. Door het bestuur der muziekvereeniging „Eensgezindheid" wordt overwogen een ba zar te organiseeren. WAUDINXVBEN. Een kerstgave. Burgemeester en Wethouders schryven aan den Raad het volgende: Het is Uw raad bekend, dat door het bur gerlijk armbestuur in de meeste gevallen waarin bedeeling moet worden verstrekt, niet in die mate ondersteuning wordt ver leend, dat gezegd kan worden, dat vuoial de ouden van dagen onbezorgd kunnen k ven. Uiteraard moet elk geldstuk bij wijze van spreken, wel tweemaal worden omgekeerd, alvorens het mag worden uitgegeven. Daar om zal er in de meeste gezinnen we! gten sprake zyn van eenig verschil tusscb n den eenen dag en den anderen. Ten aanzien hiervan zagen wij gaarne een uitzondering gemaakt voor de a.s. Kerst dagen. Wy zouden het wel op prijs stellen wanneer ar op die dagen in alle gezinnen in onze gemeente rede tot vreugde kou zijn en die stemming zal ongetwijfeld worden verhoogd, wanneer de fiancieele druk een wijle wordt verlicht. Teneinde daartoe mede te werken en te geraken, wenschen wü Uw raad voor te stellen om aan het burgerlijk arm&estuur te verzoeken en dat college daartoe voor zoo veel noodig te machtigen, om aan de door dat bestuur bedeelde hoofden van gezinnen waaronder wy verstaan de alleen wonende weduwen en dergelyke personen, als extra- kerstgave uit te reuken een bedrag van 2.50 en een bon vow een H.L. coke3. Zoo mogelijk zouden wij in deze extra- uitkeering deagewesascht willen beaekken ook de ingezetenen onzer gemeente die al hier van een andere instelling van welda digheid onderstand genieten. Door de Middemstandsvereeniging en die R. K. vereeniging de Hanze wordt van 26 November tot en met 5 December een win kelweek georganiseerd. Qp 25 November zal in Hotel De Unie de officieele opening des avonds om 8 uur door Burgemeester Troost plaats vinder. Als attractie wordt tijdens de winkelweek o.a. een loterij gehouden, waaraan verschil lende geldpryzcn (le prys 60.verbon den zyn. Het batig saldo en onafgehaalde prjien van deze Reclameweek zal in «te kas der T. B. C. vereeniging gestort worden. Berijden van de Jan Dorrekenskade. Volgens een door «ten Raad dezer ge meente in de laatste vergaderingen geno men besluit is het op straffe van geldboete van ten hoogste 26.of hechtenis van ten hoogste zes dagen verbotten om met alle motorrijtuigen, ^dus ook met die op twee wielen, zoo ook aile ry- en voertuigen, uitgezonderd hand-, krui- en kinderwagens, de Jan Dorrekenskade vanaf de Zuitlkqde in te rijden. Gisterennacht zijn «loor «te politie op hee- terdaad by vret stroopen in «te Zuidplaspol- der G. v. M. en L. R betrapt. De jagers 'bedienden zich van lichtbak en geweer. Een der stroopens wist hy de sommatie te ankomen, doch kon later weder aangehou den worden. Tegen beiden is proces-verbaai! opge maakt, terwijl lichtbak en geweer in beslag zyn genomen. "•POIIT IN WIDSTIIMDBN. zwemmen. LUCHTVAART. Pech met de radio op de Indische route. De kortegolfzender is defect, meldt de P. C. Hooft. Voor het laatst is de groote K.L.M. Fok ker jpet drie motoren, de PH-AGA, hier te lan«ïe Zaterdag gehoord toen hij op weg was van Athene naar Cairo. Zooaln bekend, was in de cabine van de A.G.A., die normaal plaats biedt aan 20 passagiers, een radio-laboratorium inge bouwd, om den heer Strijkers gelegenheid te geven allerlei radioproeven op den weg naar Indië te nemen. O.a. zou geprobeerd worden op «te korte golf verbinding te hou den, zoowel met Nederland als met Indië. Zooals gezegd, heeft men hier te lande tot Zaterdag de A.G.A. gehoord. Later heeft men van het m.e. P.C. Hooft bericht gekregen, dat de A.G.A# het schip op de lange golf had opgeroepen 'eri het ver zoek geseind had aan Nederland te melden, dat de korte golf van de A.G.A. defect is. Schiphol gaat nu toch door met de zend- proeven voor de A.G.A., in de hoop, dat de A.G.A. kan blijven ontvangen. De Do. X. op weg naar La Coruna. De Duitoche vliegboot DO X is gisteren om drie uur in de haven van Santander aan «te Spaansche Noordkust geland. Gedurende de vlucht door de golf van Bis- kaye stond een woeste zee. Vandaag wordt de reis naar La Coruna voortgezet. De heer van T(jen in Medan De export-manager «an de firma van Houten te Weesp, die heer van Tyer., dié in zijn Pandervliegsituig op 15 Oct. j.l. mor zijn solovlucht naar Ned. Indië van Schip hol vertrok is heden te Medan aangekomen, komen. OOST-1NDIE. Familiedrama te Cheribon. Vader schiet zyn drie kinderen dood t zelfmoord. Een Europeesch ingezetene, Uhlenbusch geheeten, schoot met een pistool zijn drie jarig zoontje en twee dochtertjes van circa jaar dood, waarna hij zelf- De reden is onbekend. Slapte in cultuurbedryven. Den administrateur en assistenten van de onderneming Telok Pandjie, gelegen in het gouvernement Oostkust van Sumatra, toebe- hoorende aan de Dansk Os tin disk Plantage Iwee ongelukken met Curtiss-jagers. Een bestuurder gedood. Aneta seint uit Bandoeng dat een Curtiss- jager, beatuurd4loor den len luitenant der infanterie, gedetacheerd bij de luchtvaartaf- deeling, T. J. W. F. M. öupheert, tijdens «en vlucht is neergestort. Het toestel werd beschadigd. Luitenant Supheert bleef onge deerd. Een tweede Curtise-toestel, hetwelk boven het gevallen vliegtuig cirkelde,, raakte, zeer laag vliegend, met een vleugel den grond. Het toestel groef zich in de modder. De be stuurder van het tweede toestel, de adjunct- onderofficier Schmetz, werd hierbij gedood. I)e da mes ploeg naar Zuid-Afrika. Van Rotterdam vertrokken. Met de „Batavier II" zijn gisteravond de vier Nederlandsche zwemsters, welke de Hol landsere kleuren in Zuid-Afrika gaan verde digen, Zus Braun, Jeanne Grendel, Puck Overaloót (allen O..D.Z.) en Coba Huybers (Het Y) naar iMpden vertrokken* vanwaar zij via SouUiampten per s.s. „Windsor Goa lie'' naar Kaapstad door zullen reizen. Zij komen daar 8 December aan en maken dan de volgende tournee: Kaapstad 8—15 December. Port Elizabeth 16—30 December. East London 30—25 December. Bloemfontein 26 December—1 Januari. Durban 2—8 Januari. Johannesburg 9—15 Januari. Pretoria 15—18 Januari. Rhodesia 29—30 Januari. Kimfc>erley 2—4 Februari^ Kaapstad 5—6 Februari. Zij denken op 25 Februari in Rotterdam terug te komen. Als leidster van den tocht treedt op mevrouw Braun. Een uur voor het vertrek hebben de zwem sters receptie gehouden in hotel „Central", waar zij eerst werden toegesproken door den heer Keltenbach, voorzitter van den Neder- landschen Zwembond, die gewaagde vau de bezwaren, welke aan doze tocht verbonden zijn geweest, doch waar men overheen ge stapt was om der wille van de propaganda. Spr. bracht hulde, aan mevrouw Braun» aan wie de N.Z.B. met volle gerüetheid haar le den toevertrouwt. Hij eindigde met de beste wenschen voor dezen tocht. HKAAULUOZE 1MJ&NST. Het nieuwe invoerrecht op boter in Duitschland. Het Handelsblad meldt uit Berlyn dat de uitwisseling der ratificatie-oorkonden no pens het aanvullende Duitsch-li insche han delsverdrag op 17 Nov. is .geschied. Aange zien de inwerkingtreding is bepaald op 10 dagen na de uitwisseling der stukken, wordt het nieuwe invoerrecht op boter ad Mark 50 of 30.per 100 K.G. van kracht op Don derdag a.s. den 27 November. Op de ruim 36 millioen K.G. boter, die ons land in het afgeloopen jaar naar Duitschland uitvoerde, dit is meer dan drievierde van onze totale boterexport, zal dit nieuwe tarief dus weer komen op een bedrag van by na 11 milhoen gulden. Gerekend naar de boternoteenng van het oogenblik, namely k 160.per 100 K.G., komt dit invoerrecht van 30. dus neer op 19 Vo van de waarde. Poging tot doodslag op «ren veldwachter. WINSCHOTEN, 21 Oct. De rechtbank te Winschoten heeft heden de gedetineerde fabrieksarbeiders L. em K. Kuiper uit Nieu we Pekela, die in den nach,t van 2 op 3 Aug. LI. de rijksveldwachter E. Ubela tt Alteveex, awaar hchamelylc hebben miahando'd, we gens poging tot —doodslag ieder tot i jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch van het 0.,M. was 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger van beide verdachten was Mr. Levie uit Groningen. Een 17-jarige jongen aangehouden. ROERMOND, 21 Nov. In aansluiting op het bericht van Woensdag, betreffende -ie vermissing van «ten 18-jarige_J. Wyd«»ma te Amsterdam, aan boord van het in de Roer- Liggende motorschip „Neeriandia", waar van de mogelykheid niet was uitgesloten dat hei" een ongeluk was overkomen, kan thans worden gemeld, «lat deze jongen Don derdag te Venlo is gearresteerd, waarna hy werd teruggebracht naar het gesticht te Hoemderloo, waai- hy destydfc was ver pleegd. WISSELKOERSEN. 20 Nov. a Nov. Officieel. Londen 12.07^ 12.07* Berlijn 59.24* 59.23* Parijs 9.76* 9.76* Brussel 34-67* 34-66 Zwitserland 48.19 4818 Weenen 35 02* 36.00 Kopenhagen 66.50 66.50 Stockholm 66.75 66.72* Oslo 66.50 66.50 New York 2.48J 2.48A Niet-officteel. Milaan 13.01 13.08 Madrid 28.10 28.32* Praag 7.37* 7.37 Prolongatie 1* RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 21 November. Hoogste stand 762.2 te Toulouse en Mar seille. Laagste stand 734.8 te Lerwick. Verwachting: Meest krachtige wellicht stormnchtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind Betrok ken tot zwaar bewolkt. Tydelyk regs-n. La ter opklarend. Weindg verandering in tem peratuur. ADVERTENTIEN. Heden overleed plotseling onze lieve Moeder en Behuwdmoeder S Hm. Burgstedt-Mirtcns in den ouderdom van ruim 78 jaar, S. Hm. BOS-Burgstkdb P. W BOS J7 Gouda, 20 November '30 Eeni&e en algem. kennisgeving.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2