MN iffmann I dingen, atiewerf NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN GER «o. 17540 Maandag 24 November 1830 68" Jaargang ts n GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. •o. Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen s® MG FEUILLETON. Blen *aa*n choenen i Stoffen .kruid ibrieken 1.1 BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, .BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOI DERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, De Misdaad bij „de drie Mirteboomen”. n s Zondagnacht heeft pond. l moesten s BINNENLAND. het van HOOFDSTUK IX MUM* (WorA rwol.d'i reeds te en jnd. >rima, ks in iekerd ingen, ma. OVEMBER a.s. tens ren een hevig onweer gewoed, waardoor op B schade mens boven 60.000 lire. December in werking. Nader wordt gemeld, dat door het besluit rond een half millioen arbeiders en heamb- de s te a een II. 'j kwartaal, 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt 1.16, met Zondagsblad ƒ3.80. ---B aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. waren o men en toevallig waren uitgekomen bij de hio,. «raai. „a ann» -- ze merkw beeturc iniatief ne gelegenheid LETEIT onzer maanden van het loopende financieelp jaar een deficit van 729 millioen lire aanwijst, het besluit genomen om de salarissen van het personeel in staatsdienst en openbare bedrijven werkzaam met twaalf pet. te ver minderen. De vermindering zal 25 pet, be dragen voor hen die een irikomen hebben hooger dan 40.000 lire, 36 pet. voor inko mens boven 60.000 lire. Dit besluit treedt ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoo rende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Goud* en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjj». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.26, elke regel meer O.M. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boeiihande- laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ITALIë. Vermindering van de salarissen Staat spersoneel. Als gevolg van het tekort op de begroot ing. De ministerraad heeft met het oog op het Tot de plaats waar Anna Muller gevallen was, gaf de grond zooveel indrukkela te zien dat slechts zelden het spoor van de twee vluchtende vrouwen te onderscheiden was en Helfrich besteedde er dan ook geen kost- aan,. om daar te zoeken. Maar plaats onderscheidden de beide Jereerst, heel duidelijk, ’t spoor Het Was een prachtige heldere herfstmor gen, toen Helfrich, met Koch bij de „.Drie Mirteboomen” kwam. De herbergier, die bij liet raam de courant zat te lezen,, snelde dienstvaardig toe,, en informeerde beleefd wat de heeren wenschten. Hij herkende Hel frich eerst toen deze hem een schriftelijke mededeeling van den commissaris toonde, waarbij hem de verplichting werd opgelegd, de beide heeren in ieder opzicht behulpzaam te zijn bij hun nasporingen in de zaak Wil son. Dat was juist iets naai- den smaak van den herbergier sinds vijf dagen nam dit geheimzinnige geval onafgebroken al zijn denk'en in beslag. In de zaak was het om deze tijd, van het jaar slap: en een moord kwam niet eiken dag voor, vooral niet een moord, waarbij het etablissement „De Drie Mirteboomen” zoo nauw in betrokken was. Hier in zijn gelagkamer, had de moorde nares met haar medeplichtige vóór de mis daad gezeten. Op zijn grond had de moord plaats gehad. Hij had één van de voortvluch tige daderessen gegrepen, en weer in zijn gelagkamer had het eerst verhoor plaats ge had. Er was hcelemaal niet de levendige fantasie van den goeden man voor noodig, of zijn voorliefde voor het griezelige, om daardoor een beetje uit zijn gewonen doen te geraken. Daarbij kwam nog, dat onze vriend zich in stilte voor een speurdersgenie hield en in alle stilte de zaak op z’n eigen houtje onderzocht. Wat treft dat gelukkig, dat u vandaag komt, meneer Helfrich.riep hij levendig uit. BUITENLaNDSCH nieuws. FRANKRIJK. Trein in de Loire gestort. Ramp op de lijn* ParijsNantes. Locomotief en drie wagens in het water verdwenen. Verzakking van den spoordijk. Zaterdagavond laat heeft tusschen de sta tions Anecds en Nantes naby het station Oudon een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De sneltrein ParijsSt. Nazaire is ontspoord. De locomotief, twee bagagewa gens en een personenrijtuig zyn in de Loire gestort, welke rivier tengevolge van den aanhoudenden regen van den laatsten. tijd sterk gewassen is. Van Nantes uit is onmiddellyk een hulp- trein naar de plaats van de'ramp gezonden. De trein moet in volle vaart uit de rails gesprongen zijn. De locomotief reed nog eenige meters over den dy'k, stortte toen om en viel langs dien spoorwegdijk naar be neden in de Loire, twee bagagewagens en een personentrein met zich mede sleepende. De locomotief en de drie wagens zijn ge heel in de rivier verdwenen. Zionaagiuu^Lv uccu ecu vxaajuiai-uiugc ren een nevag onweer gewutu, waan storm over hot gebied rond Trier gewoed, I het vliegveüd te Forth aanzienlijke due gepaard ging met heftige regenbuien. In het Westen van Trier staan reeds ver scheidene huizen onder water. Ook het m:a- den-gebied van den Moezel meldt Loog wa ter. Verscheidene huizen, due dicht aan den oever zyn gelegen en overstroomd werden, moesten ontruimd worden omdat er gevaar voor instorting ontstond, terwijl ook het vee in veiligheid gebracht moest worden. Ook net Eiïel-gebied meldt storm- en wa terschade. Licht en teHegraaf!.„nen zijn ver broken. Bij Nettersheim ver ironk een 14- jarig meisje, dat door den vloed gegrepen was. By Lieser staat het Moezelwater tot in de wijnbergen. Ook het water van den Rijn zelf blyft stygen en de Hoogwaterdienst verwacht dat de was nog met een meter zal toenemen. Alle schipbruggen moesten worden opgeno- nomen. Hierdoor is o.a. de directe verbin ding tusschen Coblenz en Ehrenbreitstein verbroken. Te Coblenz heeft het water de haven overstroomd en dringt pakhuizen en zaïkenhuizen, die aan de haven liggen, bin nen. De Deutsche Eek b“ door water omgeven. Te Keulen stijgt het water ongeveer 4 c.M. per uur. Daarentegen bereikte de Saar Zaterdag j overal met 5.36 meter zijn hoogsten stand, waarna de waterstand zakte. Vele hoofdver keerswegen zyn voor het verkeer- gestremd Vele woningen moesten ontruimd worden en de interlocale tramdiensten grootendeels gestaakt worden» Hoog water van de Elbe. Tengevolge van dien regenval van de laat- loopt zoo- -beschik- teldmiddelen ontoereikend blijden te -1 hij niet aarzelen een verhoogd cre- ragen. De werkverschaffing voor de Drentsche arbeiders is geheel op dezelfde basis gere geld als die voor arbeiders uit andere pro- viqcies. De Minister aarzelt niet te verkla ren, dat, mocht hij besluiten de loonen bij de werkverschaffing te herzien, de tendenz, gesproken heeft? Catharina Nieder, uit Weidling. Helfrich noteerde het adres. En nu waarde heer, brengt u ons nu vens naar de plaats, waar u de jongste van de twee vrouwen pakte. kwam op een kolenlichter, waarvan de schipper gedood en een knecht zwaar ge wond werd. Te Le Havre zijn de havenwerken dooi den storm zwaar beschadigd. Te Chartres heeft ■d® PoHtie last gege ven, om een heel huizenblok te ontruimen, aiangezien men vreest dat de huizen zullen instorten. osd op den ingesli >1 de meest juist. ing, ook in het afgeloopen jaar, voldoende bewezen. De gemeente- renh van wie in eerste instantie het sf of het treffen van maatregelen dient uit te gaan, zal hij met raad en, waar noo dig, met daad ter zijde staan. In dien de toestanden zich onverh< danig mochten ontwikkelen, dat de bare gel’ rijnzal diet aan te vrt IiOIBSCH E COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per 1 per kwartaal 2.90, per week 22 Franco per post per kwartaal ƒ8. Abonnementen worden dagelijks aangent sproken? Kan ze zeggen hoe ze er uit zag? .Ta, bij benadering tenminste. Ze zegt, dat die vrouw tusschen de 40 en 50 jaar moet wezen met een bruin gezicht, zwart haar, heldere oogen en dikke wenkbrauwen. Maar ze hadden niet lang stilgestaan en waren vlug verder gegaan. Naar de kleeren te reke nen en haar manier van spreken, hield zij ze voor arbeidsters, maar aan den anderen kant hadden ze toch ook weer iets over zich ieta vreemds. Zou dat geen verbeelding zijn? merkte Helfrich hoofdschuddend op. De herbergier trok zijn schouders omhoog. Marie, het meisje hier, zegt ook, dat ze vreemd Vond. Maar vindt u het niet „iviriwaardig, dat ze dwars door het bosch recht op mijn huis afkwamen, dus niet bij toeval, zou ik zoo zeggen? Ja- zeker. Ze wilden denkelijk niet ge zien worden. Waar komt men uit, als men do richtinig volgt, vanwaar die vrouwen kwamen? - Eigenlijk nergens. Het bosch loopt zoo- wat een half uur door. Aan het eind is een tamelijk dicht begroeide weg, die aan den eenen kant in het kreupelhout overgaat en aan den anderen kant met een wijden boog op den landweg uitkomt Een kwartier hier vandaan buigt ook nog een weg af naar Sal- mannsdorf. Is de richting, vanwaar ze kwamen, dezelfde als waarheen ze op de vlucht gin gen? In het begin wel. Maar toen hielden ze meer links, naar de Wolfsgroeve toe dus naar den kant van den Kahlenberg. Hoe heet die vrouw, die met de bochel Hoog water on storm, Een orkaan teisterde Berlijn. Groote schade in Beieren. Dijkdoorbraken in België. De Scheldedijk bij (hembergen bezweken. Spoorwegverbindingen verbroken. een orkaanachldge Vrij bewerkt naar het Duitsch. (Nadruk verboden). Dat had Wilson toch ook moeten begrij pen dus daarop h« i hij niet behoeven te •peculeeren. Maar het heeft geen zin ons niet vermoedens af te geven, eindigde hij. We moeten bewijzen hebben. Veel belang- rijker is de vraagHebt u het bosch, waarin die andere vrouw ontsnapt is, nauwkeurig laten afzoeken? Het is altijd mogelijk, dat we daar een aanknoopingspunt vinden. De commissaris keek ietwat Verlegen. Dat wil zeggen, ik heb de omgeving van den herberg en de plek, waai- de moord heeft plaats gehad, zorgvuldig laten afzoe ken. Maar het heele bosch.,.? Dat zou moei lijk zijn. Toch moeten we het probeeren. Het heeft sinds een week niet geregend, en de grond is in dit jaargetijde vochtig. Mis- uohien i8 het spoor van die vrouw nog te vinden. Ik zal de zaak zelf ter hand nemen. is toch wrij? Ja! Dan beginnen we morgen vroeg Tele grafeert u intusschen nog eens naar Cali- fornië, en geeft u dat geheimschrift aan een, deskundige. Misschien gelukt het hem, het Noodweer in Begië. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft boven geheel België een geweldige storm gewoed, welke gepaard ging met re gen en oniweer. De Scheldedijk by Grem- bergen (in de naibyheid van Dender monde) is op vier plaatsen doorgebroken. Hut grootste gat heeft een breedte van vijftig meter. Zeer vele rivieren zyn buiten haar oevers getreden. De schade is aanzienlyk. Ook de spoordijken worden op verschillende plaatsen bedreigd. De dijk van de Snmbre bij Charleroi kan ieder oogenblik doorbre ken. De Scheldedijk bij Grambergen brak door, dit geschiedde ongeveer op dezelfde te ontcijferen. Zelf zal ik er in de eerst vol gende dagen wel niet aan toekomen. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door de duisternis. Een held waagt tevergeefs zijn leven. Een beambte van het station Oudon, die de verzakking gconstaleerd had', snelde den trein eenige honderden meters met een lamp tegemoet en deed vergetfsche pogingen om den machinist door lichtsignalen op het dreigende* gevaar opmerkzaam te maken. De ongelukkige werd evenwel door den trein gegrepen en verpletterd. Volgens de eerste berichten zouden drie personen omgekomen zijn, n.l. de machi nist, de stoker en een treinbeambte. Twaalf gewonden werden per speciale trein naar Nantes vervoerd. De andere passagiers wer den gered, en bekwamen geen letsel. Een later belicht zegt dat alleen de ma chinist werd gedood. SPANJE. De geruchten der dictatuur. Het gevaar schijnt voorshands ge weken. Donderdagmiddag heeft de regeering on verwachts bevel gegeven eenige regimenten infanterie uit de provincie naar Madrid te dririgeeren, en in den loop van den avond kwamen compagnieën van drie regimenten uit Segovia, La Granja en Burgos in de hoofdstad aan. In het geheel zouden onge veer 1000 man komen. De Madrileensche correspondent van het „iBerlinier Tagëblatt”, die dit meldt, zegt echter na in lichtingen te bevoegder plaat se te hebben ingjenwonnen, te gelooven, (int thans het gevaar voor de spoedige instelling eener nieuwe dictatuur feitelijk is vermin derd. Het garnizoen van Madrid zou groo- tendeelis niet voor een medewerking te vin den zijn geweest. In de Spaansche politiek, zoo verklaart hy, heerscht een dusdanige desorganisatie, dat niemand voor langen tijd iets voorspellen kan. Zoo is de houding van het leger ook onzeker, Men kan zeggen, dat het leger in meerderheid niet republi- keinsch is, doch men kan het daarom niet monarchistisch noemen. Voor het grootste deel is het echter niet Alfonsonistisch.” hoogte als in 1928. Zoover het oog reikt ziet men slechts één groote watermassa. De spoorwegverbindingen vao Grambergen naar Lokeren en het Land van Waas zyn verbroken. De spoorbaan is over een lengte van 200 meter weggespoeld. Ook de stations van Grambergen en Hamme staan onder water. werd aangericht. Een op het vliegveld staand Engelsch toestel werd losgeslagen en tegen een han gar gedrukt, waarby het achtergedeelte ernstig werd beschadigd. Verder werd het dak van een hangar gedeeltelijk afgerukt en de poort ingedrukt. Een Fransch Fok- kervliegtuig werd door het vallend puin ernstig beschadigd. Volgens een mededeeling van de spoor wegdirectie voor het xlistridt Nürnberg zijn in den nacht van Zondag door den orkaan- achtigen storm op verschillende trajecten telegraafpalen omgewaaid. De telefoon- en telegraaflijnjein zijn gestoord. Daardoor ont stond een vertraging van ongeveer an derhalf uur voor de personen- en goederen treinen. Van het telefoonkantoor te Nürn berg zyn 20 lyaen gestoord. De masten van het radiostation te Stadelhelm omgewaaid. Tengevolge van den hevigen storm, die Zondagmorgen boven München heeft ge- by Bingen is geheel woed, zyn tegen zeven uur de beide mas- ten van ]>uitgche radiostation in Beieren i te Stadelhelm omgewaaid. ten wordt getroffen. De regeering zou een besparing verkregen van meer dan een mil jard lire. De regeering heeft maatregelen getroffen voor het doen dalen van de pryzen van verscheidene artikelen. Storm boven de Ionische zee. Tal van schepen vernield. Boven de Ionische Zee heeft gedurende 48 uur een hevige storm gewoed, die o.a. te Syracuse groote schade heeft aangericht. In de haven werden tal van schepen ver nield. Een aantal zeelieden is door verdrin- kipg om het leven gekomen. Ook de te vel de staande gewassen hébben ernstig te lij den gehad. Noodlottige aardschokken. Ongeveer een dertigtal dooden. In verschillende dorpen der provincie Va- lona is Zaterdagochtend een hevige aard schok waargenomen, waardoor verscheidene huizen ingestort zijn en andere zwaar be schadigd werden. Het aantal dooden be draagt ongeveer dertig. Talrijke personen zyn gewond. De bevolking kampeert in de open lucht. ZUID-AMERIKA. Vreeselijke vergissing van een medicus. Reeds negentien kinderen aan de gevolgen overleden, In e<*n ziekenhuis te Medellin, in de staat Columbia, hééft een medicus een vreeselylke vergissing begaan. Inplaats van een aan tal kinderen met een geneeskrachtig serum in te enten gebruikte de arts een diphthe- ritus serum, waarmee 49 kinderen werden ingeënt. Reeds zijn 19 kinderen aar. de ge volgen overleden, terwijl men vreest dat ook de overige kinderen aan de gevolgen zullen beawyken. De masten werden op ongeveer 25 Me ter doorgebogen. Het gebouw en de machi nes werden niet beschadigd. Frankrijk werd eveneens door een gewel dige störni geteisterd, en in bijjia alle .pro vincies werd groote schade aajigericht. Te Parijs kwamen verschillende bouw- steigers naar beneden. Te Rouen werd een Tengevolge van ten «genval van de laat- I Krootl! kraa" "mver tero<:1,t ste dagen is ook de Elbe buiten haar oevers getreden. Terwijl aanvankelijk alleen de Moldau Langzaam steeg, stijgt thans ook de Eger> De passagiersdiensten op de Elbe zijn voor een deel stopgezet. Storm en regen boven Berlijn. Ook Berlyn is Zondag door een ontzettend noodweer bezocht. Een storm met orkaan- kracht gierde door de straten en richtte een aanzienlijke schade aan. Van. vele huizen werd het dak weggevaagd. Tot nog toe werd niemand gewond1. De brandlweer moest, tot op het oogenblik van het verzenden van dit telegram reeds 12 i gevallen schutting* diergelijke hindernis De Spree en de veie kanalen van Berlyn hébben zeer hoog water. Te ongeveer yyf uren Zondagmiddag woedde een hevig onweder, gepaard met bliksem en donderslag. Sinds vier uren re gent het ontzettend. Aanzienlijke stormschade’ in Beieren. Zondagmorgen heeft boven Noord-Beie- Hij is sterk, die de zwaarste lasten zonder wankelen kan dragen. baren tijd voorbij die pl speurders alle van de beide mannen, die de vrouw met den bochel verder achterna gegaan waren van de indrukkels van een vrouwenvoet was niets te zien. Zeer tot diens teleurstelling, verzocht Hel frich nu den waard even hoffelijk als be slist, thans heen te gaan en het verdere zoe ken aan hem en zijn helper over te laten, dhar men mei de grootste voorzichtigheid te werk moest gaan, om eventueel nog bestaan- sporen van de vrouw niet over het hoofd zien of uit te wisschen en daartoe was groote mate van routine noodig. lelfrich ging nu met Koch een eind ver der, en daarna gingen zij ieder hun eigen weg. Ik zou anders zelf naar den commissaris gegaan zijn. Ik ben er namelijk in geslaagd, een heel belangrijk feit te ontdekken. Hij hield op en keek de beide detectives zelfbewust en vol verwachting aan. Helfrich hield in het algemeen niet Veel van de me dewerking van het publiek, maar dit geval was zoo arm aan feiten, dat - men kon nooit weten ook een kleinigheid van be lank kon worden. Hij vroeg dus snel: U hebt wat nieuws ontdekt? Wat dan? U zult u herinneren, mijnheer Helfrich, dat die vrouw beweerde, dat zij en haar kameraad van den Kahlenberg waren geko men en toevallig waren uitgekc’—”' bij herberg hier, waar ze even gingen rusten. Zeker herinner ik me dat Nu, dat is een leugen geweest. De eeni- ge weg, die van den Kahlenberg hier naar toe gaat, komt een goed kwartier hier van daan op den landweg uit. Ze hadden dus het laatste stuk, tot mijn huis, over den land weg moeten komen. Nu, en? Ze zijn juist van den tegenovergestelde richting gekomen, dwars door het bosch. Aha. Hoe weet u dat? Een boerenvrouw, die aan het hout- sprokkelen was en juist naar huis ging, kwam ze tegen. Ze dacht eerst, dat de beide vrouwen verdwaald waren ze sprak ze aan en wilde ze de goede richting wijzen, maar de vrouw met de bochel bedankte haar kortweg met de opmerking dat ze naar „De Drie Mirteboomen” wilden, en den weg pre cies kenden. Helfrich was opmerkzaam geworden. Die vrouw heeft dus met de bochel ge- Dykdoorbraak ook bij Antwerpen. Ook voor Antwerpen is een Scheldedyk doorgebroken, n-1. de liriker-Scheldedij'k, De geheele linkeroever voor Antwerpen staat onder water. De overstroming ging zoo snel in haar werk, dat de ‘bewoners geheel door het water verrast werden en op de bovenverdiepingen, waarheen zij ylings moesten vluchten, zyn opgesloten. Boven dien brand aan den geheelen linker-Schel- deoever het electrisch licht niet tengevolge van een storing. De Nethedyk twintig maal doorge broken. De dijk van de Nethe-is tusschen Lier en Duffel op twintig verschillende plaatsen doorgebroken. In de omliggende landerijen is veel vee omgekomen, jkt niet tijdig uit de weiden en stallen vedRjderd kon wor den. Op de bedreigde plassen werd de dijk, versterkt door genie-soleaten, terwyl het Roode Kruis waar noodig’hulp verleende. Verdere overstroomingen. In de Brusselsche voorstad Anderlegt staat in vele fabrieken he£ water een meter hoog. De toestand in de omgeving van Charle roi is eveneens zeer ernstig. Te Montigny- sur-Sambre is het water de huizen binnen gedrongen en staat daar i.20 meter hoog. Vóöi* zoover valt na ttr gaan, deden zich tot nu nergens persoonlijke ongevallen voor. len uitrukken, om om en telefoonpalen en a op te ruimen. Werkverschaffing en steunverleening. De minister zal de gemeentebesturen met raad en daad ter zijde staan. Het ligt in het voornemen van den Minis ter, zooals Z. Ex. in de Memorie van Ant woord op het V. V. der Tweede Kamer be treffende de begrooting van Binnenlandsche J'.aken en Landbouw verklaart, om onver poosd op den imgeslagen weg, welke is geble ken de meest juiste te zijn, voort te gaan. De ervarii heeft dit i feit dat de begrooting voor de eerste vier 100 les s.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1