Blad nslaa :’s IE r ^4 tl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eoz. Dit blad Verschijnt dagelijks behalve op Zon-ènFeest dagen E N A K LIER FEUILLETON. XNUWEN O R N T De Misdaad bü „de drie Mirteboomen”. BB* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, s« loedarmoede, '1 Den Haag. i Minister Lippens over de Belgische verdedigingswerken. I BINNENLAND. HOOFDSTUK XI. (Wordt vervolgd). Het is beter ons te laten leiden door onze bewondering dan door onze critiek. Een belangrijk betoog van Dr. Schacht, De gewezen president van de Duitsche Rijksbank zet zijn veldtocht voort. T UoLrianho ’LOI-rlodlO'ltlO'QWPl'kPn i opge ien ge- ze cadeau krij- heThoofdartikel ook. Wat ik zoek, moet of bij de berichten of onder de advertenties staan. erlangd, wanneet ikten en dan waa jo moeilijk hun te larom hebben wij de geheele familie Koffie Hag te ge rit heb ik van een tel pieizier en nut Koffie Hag is zul- ilschte koffie, zeer tngak en van een k aroma, zonder lelijke uitwerking, voordcof I elne vrl j. het verschil spoe- i zenuwen kunnen k ben thans veel bij mijn werk istigei. met Zondagsblad looper geschiedt n krijgen zelfs i Koffie Hag net als nden zich er uitstc- de melk, die hun gauw tegenstond, kleinen thans veel een klein scheutje aan toegevoegd en Numaru zijn vele gebou- Het is nooit, ook wat de andere wegen in dit rayon betreft, bij de landsregeering, noch by het bestuur van West-Vlaanderen noch 'by die gemeenten of de geïnteresseerde maattehappyen opgekomen, iets anders te doen, dan de toegang tot de kuststreek voor de bevolking van het 'binnenland te verge makkelijken. lapt gij Slecht? Hebt Suizen in het hoofd, eene geregelde kuur uw bloed en versterkt J levensopgewektheid. loipen had. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoo rende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Goed* en den bexorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Ltefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagine 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geredureerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boel .hande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, 2.25, per week 17 cent, per kwartaal 2 J0, per week 22 cent, overal waar de bezorging per Franco per post per kwartaal f 8.15, met Zondagsblad 8J0. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. ïnterc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. BUITENLANDSCH nieuws. NOORWEGEN. Het zilveren regeeringsjubileum van Koning Haakon. Koning Haakon VII van Noorwegen vierde gisteren rijn 25-jarig regeeringsju- biledm. De koning, die thans 58 jaar oud is, werd als prins Karei van Denemarken, met a'lgemeene stemmen door den Rijksdag van Noorwegen tot koning uitgeroepen, nadat de personeele unie met Zweden v;is lost, daar de koning van, ZwedenJgL meenachappelyk kabinet kon vormen. Aan de feestenylkhedenf neemt ook het Deenische koninlyk paar deel. De Times schrijft naar Banleiding van het regeeringsjubileum van koning Haakon van Noorwegen, dat deze zyn regeering on Ier zeer moeilijke omstandigheden heeft aan vaard, echter door den toenmaligen koning van Engeland, Eduard VII, krachtig werd ondersteund. Door zyn democratischen geest heeft de koning veel bijgedragen tot dfen vooruitgang van Noorwegen in de laatste 25 jaren. BELGHt. De watersnood bij Antwerpen. Watervoorziening van Antwerpen bedreigd. Bij Dendermonde zijn veertig gaten van 50 tot -80 meter breed in den Saheldedijk ge slagen. Te Gembergen moesten weer hon derd huizen worden ontruimd. De watervoor ziening van Antwerpen te Waalhem wordt ernstig bedreigd. Het garnizoen uit Mechelen is naar het bedreigde gebied vertrokken. Bij Hoboken heeft het Scheldewater een bres in den dijk geslagen, die honderd meter breed is. Uit Frankrijk wordt val van de Maas ge meld. - PORTUGAL. De Valsche bankbiljetten. Proces van de Bank van Portugal legen de Londensche drukkers. Voor de King’s Bench Division van het High Court of Justice te Londen is gisteren een proces begonnen van de Bank van Por tugal tegen de drukkersfirma Watcrlow Sons, dat een naspel vormt van de zaak der valsche Portugeesche bankbiljetten van eenage jaren geleden. Men herinnert zich dat deze zaak zich voor een deel voor den Nederiandschen rechter te ’s Gravenhago heeft afgespeeld. De Bank eischt van de drukkersfirma een schadevergoeding van ruim een millioen pond sterling 1.115.613) wegens con tractbreuk en onachtzaamheid. De biljetten waren zonder machtiging van de Bank van Portugal gedrukt; de druk kersfirma was er naar men weet toe ge bracht door een Nederlander, Marang die te ’s Gravenhage veroordeeld werd, doch de wijk nam. Het bedrag der schadevergoeding houdt verband meft het geld dat betaald is voor deze vaisehe biljetten. De Bank stelt dat die firma kon begrijpen dat de zaak niet in den haak was en dat zij dóór haar vertegjemwoordiger te Lissabon gewaarschuwd was. OOSTENRIJK. I^vine op borgstelling in vrijheid. Da raadkamer van het Landgerecht te Weenen heeft besloten tot inwilliging van het verzoek van den verdediger van den Oceaanvlieger Levihe om dezen tegen borg stelling op vrije voeten te stellen. Hij is tegen een cautie van 50.000 shilling op vrije voeten gesteld. De voormalige president van de Duitse!.e rijksbank, dr. Schacht, heeft zyn re«s door Amerika, tijdens welke hy een groot aantal voordrachten heeft gehouden over hel. Euro- peesch herstelprobleero. en in het bijzonder over de positie van Duitschland, besloten met een rede in de Economie Club of New York, waarvan de voornaamste economen, financiers en industrieelen der wereldstad lid rijn in zijn inleiding zeide dr. Schacht, dat hij tijdens zijn groote reis door dc Ver- eenigde Staten bij het Amerikaansche volk een groeiende belangstelling voor het her stel vraagstuk had aan getroffen. De Ame rikanen voelen meer en oneer, dat, de niet opgeioste vraagstukken uit den oorlogstijd een voortdurende bedreiging van den we reldvrede en de welvaart betedken. Aan dë hand van omvangrijk cijferma teriaal! toonde dr. Schacht aan dat D litseh- land het tot nog toe opgdbrachte uitslui tend heeft kunnen betalen door middel van geleende gelden. Het groeiende natio nalisme en de protectionistische tendensen in de geheele wereld maken he* voor Duitschland steeds moeilijker een uitvoer- overschot te kunnen verkrygen. Noch de schuldeischersstaten, noch de bank voor internationale betalingen hebben tot nog toe iets gedaan om de afzetmogelijkheden op de wereldmarkt te onttwikKelen. Anderzijds schept de steeds dalende le vensstandaard van het Duitche vox een ernstig gevaar van socialen aard, want op die manier ontstaat de kans, dat de volks massa in verzet zal komen tegei het be talen van belastingen, die voor het voldoen aan de hel-atelverplichtingen moeten dienen. Hy verlangde r.iet, zoo verklaarde hij, dat dfe betalingen stop gezet zouden worden, doch geloofde, da* zy automatisch zullen ophouden. Dr. Si’hecht zeide geen medelij den voor het Duitsche volk te vragen, doch slechts dei. toestand uiteen .e zetten zooals hy is. Hij wilde ook niet voorstellen de schulden te schrappen. De intergeallieerde schulden droegen volgens hem een geheel ander karakter dan de herstelbetalingen, omdat deze laatste werkelijk tribuut-beta- lingen zijn. Het geleende geld heeft den geallieerden geholpen den oorlog te winnen en meer dan 16 milliard dollar in baar geld of in natura van Dufitschhand af te persen. De oorlog heeft bijna 220 milliard dollar gekost. Dr. Schacht noemde het by na even dwaas nog tien millioen dollar van een lid der internationale beechavingsgemeen- schap af te persen als om de wereld de waarheid niet te zeggen. Het protectionisme noemde hij de groot ste hinderpaal voor de ontwikkeling van <fen groothandel, want op den) duur zou nie mand meer zijn waren kunnen afzettere. zingende en met muziek door de straten der stad naar het vakvereenigingshuis, waar het proces plaats heeft. De betoogers, ten getale van meer dan een millioen, droegen borden met opschriften als: „de voorbereiding der interventie beant woorden wij met de uitvoering van het vijf- jaarplan in vier jaar!’ en „wij eischen on verbiddelijkheid van het proletarische ge recht!” enk Vrij bewerkt naar het Duitsch. 12 (Nadruk verboden). Verwonderd kwam de man adhter den de- tèctive aan, die twee glazen bier liet ko- 'n'en>> in de juiste veronderstelling,, dat dat oen ander stellig minder terughoudend zou doen zijn En daar had hij zich niet in vergist. Toen de koetsier hoorde waar het om te doen was keek .ij eerst een beetje verlegen, ni??r v®rtelde toen alles wat hij wist. Hij wilde dien middag van den 28en Octo- r juist van een rit naar zijn, standplaats erugkeeren, waar hij voor de opera door wee dames werd aangeroepen, en voor den jeien middag gehuurd werd. Beide dames want ze zagen er ah dames uit droegen ^ile e” een ziJ<len mantel. Van wat hij v u de gezichten had kunnen zien, zou hij oo zeggen, dat de eene jong en knap was, ^der niet onknap, maar tamelijk ’•*1 ouder zoo om en bij de 35. u de jongste eventueel herkennen? Neen, niet met zekerheid tenminste. 7“ wa« de voUe te dicht voor. Eü wat gebeurde er toen? We reden naar Salmannsdorf en van- Thuis gekomen nam IJelfrich de couranten ter hand, die zich bij Frank Wilsons bagage hadden bevonden. Zijn intuitie zeide hem, dat Wilson die couranten nlêl bewaard en naar Europa meegenomen zou hebben, als ze niet om een of andere reden van belang voor hem geweest waren. Het waren drie nummers van de Digger News”, alle van Maart van dit jaar, en bevatten, behalve een politiek hoofdartikel, meerendeels be richten uit mijndistricten, plaatselijk nieuws, snippers uit binnen- en buitenland, en tal van advertenties. Ook stond er een vervolg feuilleton in. Dat feuilleton kunnen z gen, dacht Helfrich. En h< SPANJE. De vlucht van Franco. Een brief aan den minister-piesident. Majoor Franco, die uit de gevangenis is ontvlucht, heeft in zijn cel een brief aan den minister-president achtergelaten, waarin hij mededeelt, dat hij naar het buitenland gevlucht is om zijn verdere leven te wijden aan de vrijheid van Spanje. recht op de halte van den omnibus af. Toen ten ik maar doorgereden, want het liep an ders een beetj’e te veel in de gaten. Helfrich stelde nog een aantal vragen, maar kon verder niets meer uit den man halen, daar hij absoluut niets meer wist, wat ook maar van eenig belang was. Propaganda voor het maalgebod. Een proef-brood in de Tweede Kamer. Namens de drie afdeelingen der Hoü. Mij. van Landbouw, op het eiland .Goeree en Overflakkee, is aan de adressen van minis ters en Kamerleden een wittebrood afgege- van, dat bereid is uit bloem, waarvan 20 pet. afkomstig is van doorsnee iniandsche tarwe, oogst 1930. In een bijgevoegde brief wordt gezegd, dat, nu ook ten genoege der bakkers, vastgesteld is, dat een vermenging riet 10 pet. een goede kwaliteit geeft, de af deelingen goed meenen te doen een brood te laten proeven met 20 pet. bloem van iniand sche tarwe bereid. Het brood is gebakken door de Coopera tive dorpsbakkerij te Dirksland, zonder dat bijzondere maatregelen getroffen zijn om de kleur en de vastheid te beinvloeden. Het is water-wittebrood. Aan de jonge tar we is geen bijzondere zorg besteed, om haar voor de broodbereiding geschikt te maken. De maaluitkomst van de gebruikte iniand sche tarwe is 71 pet. bloem en 29 pet. afval producten dagen tusschen het tijdstip van haar vlucht en jouw nasporingen verloopen waren. In vijf dagen kan er veel van dien aard ver dwijnen. Bovendien kan de „bochel” in een heel andere richting gevlucht zijn en heb je het toevallig gevonden spoor van die voor haar spoor gehouden. Helfrich zweeg, omdat hij eigenlijk niets tegen de redeneering van den commissaris kon inbrengen Maar in zijn hart was hij heeleniaal niét van de juistheid Van die voorstelling overtuigd. Zeker, wat men töt dusver te weten was gekomen, was raadsel achtig en vol tegenspraak. Maar daarom iiet hij zich nog niet zoo gemakkelijk met een kluitje in het riet, sturen. Het was niet zoo eenvoudig als de commissaris het voorstelde. Het Belgisch Telegraaf-Agentschap heeft minister Lippens ondervraagd over het be kende arUikel in het Noord-Brabantsch Dagblad. De minister ontkende dat de lyn Turn hout—Baarie Nassau verdubbeld wordt; de bestaande lyn voorziet in de verkeers- behoefte. De werken aan de draaibrug over het kanaal by Turnhout, er wordt eenvoudig •gewerkt aan het metselwerk, inaar het me- 'lalen brugdek wordt niet versterkt. Noch aan liet station van Turnhout, noch aan de lyn naar Nederland, wordit iets anders ge daan. Ik herliaal, zei de minister, dat er ter aanzien van de lyn Antwerpen- -Esschen geen kwestie is van verdubbeling tot aan üle grens. Dat werk gaat niet verder dan Eeckeren en dient uitsluitend' voor het sta tion Antwerpen-Noord en de nieuwe haven inrichtingen van Antwerpen. Ook is het onjuist te geJooven aan stra tegische werken ,die de Belgische regeering laat uitvoeren langs de grens en speciaal in tie buurt van Maldegihem en Knocke. Het Vliegkamp 'by Zoute dient voor het gemak van vreemde bezoekers en voor het handelsverkeer; de geregelde Belgische en Nederlandsclie vliegdiensten, die hier pas- seeren, zullen hier kunnen landen voor het opnemen en afzetten van reizigers en goe deren. Hier hetzelfde als in Le Touquet: bevordering van het toeristisch luchtver- kéer mej de badplaats. De betonnen werken, waarvan het Nederlandsche blad spreekt, zyn die, welke de Duitschers hebben aan gelegd en waarvan de meeste vernield zyn. Het betonnen blok middien op het golf terrein kon niet opgeruimd worden, omdat dat te veel schade zou hebben veroorzaakt; het hindert het spel niet, maar toch zal men het zeer waarschyrilyk van den winter weg halen. Er bevinden zich geen vertrekken in dat blok; de Duitsche kazematten hebben de Duitschers zelf laten springen en nie mand mag ze wegens den toestand, waarin zy zich bevinden, betreden. Langs den dyk liggen nog eenage betonnen, schuilplaatsen, die niet vernield zyn, omdat dat te veel jzou kosten. Wat de tramlijn van Knocke naar Retran- chement betreft, die is het vorig jaar groo- tendeels op aanstichten van Nederlandsche verkeersautoriteiten aangelegd, die al jaren hadden aangedrongen op aansluiting van de iyn 'Breskens—OostburgRetranchement op het Belgische net ten behoeve van de toeristen in dit grensgebied. De gemeente Knocke en de Bouwgrondmaatschappy te 'Zoute hebben de Kustmaatschappy voor deze tramlijn steun verleend, omdat het be zoek aan Middelburg, het eiland Walcheren en de aardige Vlaamsche en Zeeuw'■cite dorpjes groote aantrekkingskracht heeft voor de zomergasten aan de Belgische kust. daar verder tot het punt, waar een begroei de weg op den straatweg uitkomt. Dien 'weg moest ik inslaan, en dan na een kwartier stilhouden Daar stapten de dames uit ik moest op ze wachten, en verdwe nen in het bosch. Ik wachtte meer dan een uur. Toen kwam opeens de eene haastig aanloopen, stapte dadelijk in en zei mé, dat ik haar, vijf minuten voor we aan Salmanns dorf kwamen moest laten uitstappen, wat ik ook gedaan heb. Was die dame toen net zoo gekleed als eerst? Ja, precies. Wat dacht u van het geval? Dat het misschien een afspraakje be trof. En toen later alleen die ééne terug kwam, viel u dat niet op? Dat wel maar ik durfde niets zeg gen. Ik dacht dat de jongste van de twee er misschien met haar galant op uit was gegaan. Spraken ze met elkaai op de heenweg? Ja, maar zóó zachtjes, dat ik er niets van kon verstaan. Wat kreeg u voor dat ritje? Dertig shilling, mijnheer Ik was er zelf stom verbaasd van. Tk heb al met menig juffertje een. geheimzinnig ritje gemaakt, maar zóóveel heb ik er van mijn leven nog niet voor gehad Hebt u niet gezienb wat die dame ver der deed, toen u haar had afgezet? Ik geef toe, dat ik een beetje nieuws gierig was en daarom reed ik met opzet langzaam door, terwijl ik nu en dan^ns stiekum omkeek. Ze ging het dorp in en liep JAPAN. Een aardbeving. Tokio schudt op zijn grondvesten. Een hevige aardbeving deed Tokio, even ua vijf uur vanmorgen op zijn grondvesten schudden. Tot nog toe werd geen melding gemaakt van aangerichte schade. Het aantal dooden geraamd op 150. Nader seint men ons: Het aantal dooden in het aardbevingsge- bied wordt op 150 geraamd. Ook te Tokio dat ongeveer 160 K.M. van het centrum van het aardbevingsgebied ligt vervrijderd, evenals in Yokohana werden hedenmorgen te 4 uur Jap. tydl hevige aardschokken waargenomen. r-In Mischima wen ingestort. Het tramverkeer in deze steden moest ■worden gestaakt. Daar* de telefoon en tele graafverbindingen zyn gestoord, komen de by zonderheden niet spoedig door, In verséhillende dorpen is tengevolge van de aardbeving brand uitgebroken. Vele huizen zyn een prooi der vlammen gewonden. Uit Tokio zyn onmiddellijk hulpexpedities naar het aardbevingsgebied gezonden. Op vele plaatsen zijn de spoorwegverbin dingen vernield RUSLAND. Uitgeputtv graanvoorraden. De export stopgezet. Volgens beriditen uit Boekarest aan het Hbld., h'ebben vele schippens die gisteren en eergisteren uit de Sovjet-Russisahe ha vens naar Constanza zijn teruggekeerd, me degedeeld, dat zij in de Russische havens graan laadden willen laden, maar zich ge dwongen hadden gezien leeg uit te loopen, omdat de graanvoorraden uitgeput waren. De schippers koopen thans in Constanza Roemeensch koren, wat een hausse aan de lloemeensche graanmarkt tengevolge heeft gehad. Dat de Russische graanvoorraden inder daad zijb uitgeput, kan men ook afleiden uit een verklaring van de Sovjet-Russische handelsvertegenwoordiging te Berlijn, vol gens welke Rusland den export van graan voorloopig heeft stopgezet en er geen mate riaal «meer voorhanden is. Hoogverraadsproces te Moskou. Tegen de industriepartij. Het proces voor het hooggerechtshof der U.S.S.R inzake de z.g. industriepartij is gis teren te Moskou begonnen Beklaagden zijn prof. Ramsin e.a. hoog- leeraren en ingenieurs wegens het organisee- ren van sabotagedaden en het‘ voorbereiden eener iifterventie van Vreemde staten. Meer dan duizend arbeiders, verder vele geleerden van naam, ingenieurs, schrijvers, vertegenwoordigers der sovjetpers en meer dan 7() verslaggevers van buitenlandsche bla den wonen het proces bij, dat begon met het voorlezen der akte van beschuldiging, het geen twee uur duurde. Gedurende de zitting trokken troepen be toogers en afdeelingen van het roode leger en de menschen, die daar dien avond ge weest waren, met beslistheid volhielden dut de oudste van de twee vrouwen een bochel had, beweerde de koetsier, nummer 468 strak en stijf dat de beide dames, die hij gereden had, groot en slank waren geweest. Helfrich zocht den chauffeur van den om nibus nog eens op. Maar ook deze verklaar de, dat de dame, welke dien avond meege reden was, heel slank geweest was. De vrouw met den bochel was klein en tussahen de 40 en 50 jaar en de andere groot en slank. Helfrich nog zijn helper konder cr een touw aan vast knoopen. Waren ?e op een dwaalspoor? Het was de commissaris, die het eerst deze mogelijkheid uitsprak. Als 't om die twee dames Van nummer 468 nu eens werkelijk een afspraakje betrof? opperde hij. Die voorzichtigheid waarmee ze te werk gingen, zou dan heel natuurlijk te verklaren zijn; de jongste en de oudste van de twee heeft haar galant verderop ont moet en de oudste is toen, nadat ze gezien had dat alles in orde was, naar het rijtuig terug gegaan. Zoodat die twee dames niets te maken zouden hebben met den moord. Dat is zeker mogelijk. Eh dïe voetsporen in het bosch dan? Die recht naar de plek voeren, waar het rijtuig stond te wachten? Als buiten die twee dames ook nog de bochel in het bosch geweest was. m. a. w.als één Van die da nes dus niet identiek was met de „bochel”, <ian zouden we toch haar voetsporen moe ten vinden. Die redeneering zou juist zijn als niet vijf id. Beide schoonheid»- etsen met de heerlijk» i dan een prachtige» jkertijd de» dtiamoi condors is, gebruikt ik voor onaangenameu U het eerst met een voor dames 75 cent in blauw-grocne ver Den volgenden morgen begaf Helfrich zich nog eens met Koch naar Salmannsdorf. Het was duidelijk dat de beide „dames”, zoodra zij uit het rijtuig gestapt waren, in het bosch voile en mantel hadden afgelegd en de mogelijkheid bestond, dat de betreffende kledingstukken van de jongste van de twee nog in het bosch te vinden waren, waar zij ze zoolang verborgen had tenminste als de oudste van de twee ze niet meegenomen Had. Daarnaar wilde de detective nu een on derzoek instellen. Maar hoe omzichtig de beide mannen ook duim voor duim van het in aanmerking ko mende terrein afzochten, er was geen spoor van bedoelde kledingstukken te vinden. Het was bovendien niet met groote waar schijnlijkheid aan te geven waar de vrou wen zich van mantel en voile ontdaan moes ten hebben hoewel die plek niet ver ver wijderd kon zijn van de plaats, waar zij uit het rijtuig gestapt waren. Want een eind verderop was de houtsprokktelaarster al twee vrouwen in armoedige kleeren tegengeko men Nog een andere omstandigheid hield Hel frich voortdurend bezig. Terwijl de oude vrouw en de herbergier en zijn dienstbode G0I1MHE (01 l!V\T.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1