NIEMEUER'S GEEF HE iT.NICOLAAS IT GESCHENK FRIESCHE HEERENBAAI f EEN LUXE DOOS puTtaffiv2"1. iernd mMte"2ön met de Van dit Wood waren ook ©enige sneden neergelegd in de perekamer der Tweede Ka mer, alsmede eenige sneden blank brood (34 pet. bloem van buitenlandsche tarwe, 66 pet. meel van inlandsche tarwe, zemels uit gehuild). Voorts eenige sneden kropbrood van 34 pet. bloem, buitenlandsche bloem, en 66 pet. meer van inlandsche tarwe, zemels niet uitgehuild. Permanente van Gogh-verzameling. Prachtig aanbod aan Naar de Tel, verneemt heeft de ingenieur Van Gogh voor onbepaalden- tijd een hon derdtien werken van Vincent Van Gogh en rijn Fransohe tijdgenooten ter beschikking "an de gemeente Amsterdam gesteld, welke minstens drie zalen van het Stedelijk Mu seum zullen in beslag nemen. Vermoedelijk zal in verband met dit prach tige aanbod, na de Van Gogh-tentoonstelüng een stichting worden gevormd tot beheer van deze collectie uit particulier bezit, welke thans publiek eigendom .zal worden. Banketbakkers en tarwewet. In een adres aan de Tweede Kamer wijst de Ned. Banketbakkers Ver. er op, dat nit bedrijf par jaar 30.000 ton inlandsche tarwe bloem verbruikt. Van een maal-menggebod vreest zy, dat niet langer voldoende inlund- scbe bloem van de benoodigde beste quali- teit verkrijgbaar zal zijn. Voor ander werk heeft dit bedrijf onvermengd buitenlandsch meel noodig. Zij dringt uan op een minder omsla clitige en kostbare, doch meer doeltreffende steun- ïegeling voor de taiwecultuur, welke andere bedrijven niet zal bemoeilijken en ontwrich- Installatie De nieuw-benoemde burgemeester van Haag, jhr. mr. dr L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, zal op 8 Dec. a.s. om 3.30 uur in een buitengewone raadszitting worden ge ïnstalleerd. Maatregelen inzakt werkloosheid. Gemeenschappelijk overleg. Wegens de.-toeneming der werkloosheid is op 16 Nov. j.l. °te 's-Gravenhage/een bijeen komst gehouden van de betreffende wethou ders van Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage en Utrecht, in welke bijeenkomst ook aanwezig waren directeuren van diensten voor Muutschappelijk Hulpbetoon uit die gemeenten. Ais resultaat van deze oespre- kuig hebben B. eu W. der vier genoemde gemeenten twee gemeenschappelijke brieven doen uitgeven, een aan den minister van Arbeid, H. en N. en een aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. In beide brieven wordt er onder overlegging van gegevens omtrent de stijging der werk loosheid en van de uitgekeerde steunbedra gen de aandacht op gevestigd, dat die stij ging niet beperkt is tot enkele gemeenten en bedrijven, zoodat liet niet gaat om plaats elijke moeilijkhedenop grond hiervan wordt de verwachting geuit, dat ook de Rijks- regeering het hare wil doen om den toe- stand het hoofd te bieden, zooals reeds thans geschiedt voor zooveel betreft de door sa menwerking van Rijk en gemeenten in het leven geroepen werkverschaffingen. Aan den Minister wan Arbeid, H. en N. wordt gevraagd een regeling b.v. als in 1929 wegens de toen heerschende strenge vorst ie tot stand gekomen, te weten een verlenging van uitkeeringsduür uit de door Rijk en ge meenten gesubsidieerde werkloozenkasseu, tot welke verlenging de mogelijkheid zou moeten wofden geopend door ver boog in» der feubsidieering. Aan den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw wordt gevraagd een regeling van werkloozensteun in helleven te roepen als v roeger gegolden heeft, waarbij voor gemeen ten niet eenigszins omvangrijke werkloosheid steunregelingen voor rekening van het Rijk en die gemeenten zouden gelden. De Nieuwe Boer ha ave. De commissie, benoemd op de vergadering van de leden van de „Nieuwe Boerhaf" van 12 November om de inwendige verhou dingen, die in de „Nieuwe Boerhaave"heb- l-en bestaan en in helt bijzonder het beheer van den directeur na te gaan, heeft zich, nadat de „Nieuwe Boerliaave" in staat van faillissement was verklaard, in verbinding gesteld met curatoren om na te gaan of zij ook onder de veranderde omstandigheden haar opdracht nog zou kunnen vervullen. De curatoren waren van nieening, dat de uan de commissie door de vergadering op gedragen taak thans op curatoren rust. TWEEDE KAMER. De kwestie der tandtechnici. Volkshuisvesting. De schoolarteen- trokkai in de gelegenheid te stellen her- De Kamer is gisteren met de behandeling van de begrooting van arbeid, handel en nijverheid gereed gekomen. Gistermiddag heeft de behandeling van de kwestie der tandtechnici eenige beroe ring zelfs op de gereserveerde tribune ver wekt. Men kent de geschiedenis. De tandtechnici hadden zich aan een prac- tisch examen te onderwerpen' gehad om de bevoegdheid te verkrijgen de tandheelkun de te blijven uitoefenen. Zeven personen werdeq daarvan uitgesloten, omdat zij, toen hun in 1925 het visum werd verleend, nog geen 16 jaar waren en dus geacht werden destijds ten onrechte te zijn toegelaten, 105 legden het examen af en slechts 47 slaag den. De overige 58 zulHen na ly December a.s. de praktijk niet meer mogen uitoefenen Dit achtten verschillende Kamerleden, met name mevrouw. Bakker—Nort (v.-d.), en de heeren dr. Vos (lib.). Van de Bilt r-k.) en Duys s.-d.) te bar. Dr. Vos achtte het rechtvaardigheidsge- vo?i gekrenkt door het broodeloos maken van deze gezinnen en drong er in een vurige speech, die hem een krachtig applaus Van de gereserveerde tribüne. blijkbaar gevuld met gedupeerde dames en heere» tandtechnici, bezorgde, bij den minister op aan de hand nog eens oVer het hart te strijken en de be- Mevr. de Vries-Bruins verzocht in een motie schadeloosstelling aan die afgewezen tandtechnici, die na het verkrijgen van het visum in 1925 zich grooter hadden ingerioht of ruimer waren gaan wonen en die dus schade hadden geleden door de toenmalige handelwijze van de regeering. De heer Boon ondersteunde dat denkbeeld Eindelijk deed de 'heer Aalberse nog een andere oplossing aan de hand: door een wijziging van de wet van 1878 diende aan de niet toegelaten tanu- technicd die geen visum hadden gekregen, de gelegenheid te worden geschonken het theoretisch en practiach examen van tand arts af te leggen, terwijl zij, die thans toege laten waren, piet lu^t practised iexamen zouden kunnen volstaan om de volledig© be voegdheid te verkrijgen. Een andere kwestie, waarover niet onbe langrijke speeches zijn gfehouden, is die "der volkshuisvesting. Die heer Van den Bergh (s.-d.) was bedrukt omdat er naar zijn niee ning te weinig meer van overheidswege werd gedaan voor de volkshuisvesting en keurde voorts af, dat de minister allerlei nieuwe beginselen op dit terrein per cir culaire introduceerde. Db minister wees erop, dat de Woningwet niet steeds op dezelfde wijze moet worden uitgevoerd, maar met inachtneming van de sociale behoefte. En dan vond hij die uit voering thans waarlijk toch wel bevredi gend. Ten betooge daarvan gaf hij eenige cijfers, waaruit o.a. bleek, dat terwijl de laatste jaren 2( 5 millioen aan rijksvooT- schotten was toegekend, over 1930 tot dus ver 10 millioen aan voorschotten is verleend, terwijl hij verder wees op dei krachtige krot opruiming in Amsterdam en Peu Haag met rijkssteun. Onder de verdere tejr sprake gebrachte punten noemen wij het Melkfcesluit, de keurloon en, de cadaver-destructie, dan schoolortseiidienst en de watervoorziening. Den lieer Beumer (a.-r.) heeft de Minis ter de toezegging gedaan dat indien inder daad de gemeentebesturen, met name van Amsterdam en Den Haag, weigerachtig blij ven om mede te werken aan een toepassing in het belang van de melkslijters, van het daartoe door den Minister opzettelijk ge wijzigde Melk besluit, hij andere maatrege len zal moeten nemen. Den heer Marchant iv.-d.) maakte hij gelukkig door hem mede te deelen dat Hij in overleg is getreden met den Minister van Biniienlalidsche Zaken en Landbouw omtrent maatregelen om de ge meenten te nopen tot heffing van matiger keurloonen op vleeacli en dat de Minister hem zijn medewerking heeft toegezegd. Een aantal afgevaardigden, o. m. de heer van den Heuvial (a.-r.) die om Rijkssteun had den gevraagd voor de Nederlandsche Ther- mo-Chemische Fabriek voor de oprichting van een nieuwe installatie voor het vernie tigen van cadavers, heeft de Minister daar entegen moeten teleurstellen. Deze steun lag z.l. veeleer op den weg van de gemeenten, die verplicht zijn voor de vernietiging van dierlijken zorg te dragen. De schoolartsendienst en een door mevr. de Vries—Bruins bepleitte Rijksregeling van dezen dienst vond ernstige tegenkanting bij De. Kersten. Die heer Zijlstra (a-r.) waarschuwde tegen eeh van Rijkswege aan de bevolking opge- legden schoolartsèndienst. Prov. Staten van Zuid-HollandT" Obstructie van den heer Braat. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen m liet gebouw der Eerste Kamer bijeen ouder voorzitterschap vttn den com missaris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. De lieer Braat (plattel.) vroeg iiet woord voor-een persoonlijk feit, n.l over de mede- deeluig van den heer Schaper, dat hij wèl behdoriijk afscheid heeft genomen na zijn bezoek all gedeputeerde aan Hekelingen, hetgeen spr. betwist. De Voorzitter acht dit geen onderwerp voor een persoonlijk feit. Iets anders ware het, indien de heer Braat een interpellatie aanvroeg. De heer Braat: D*n vraag ik een inter pellatie hierover aart De interpellatie Whjd toegestaan niet 39 tegen 30 stemmen. - De Voorzitter stelt thans voor de inter- pel la tie te houden na afloop van de agenda dezer zitting (over drie weken). De heer Braat maalct tege» zoodanig uit stel bezwaar. De Voorzitter: Ik adviseer de vergadering zich aan de usance te houden. Het voorstel van den Voorzitter wordt aan genomen" met 71 tegen 4 stemmen De heer Braat vroeg bij de volgende pun ten stemming of voorlezing van stukken. Na liet derde punt verklaarde hij over de volgende punten geen stemming meer te zul len vragen. Hij had dit middel te baat ge nomen om te demonstreeren, dat e* nu al méér tijd verloren is dan voor de geheeie interpellatie, indien zij dadelijk ware ge houden., noodig zou zijn geweest. (Teekenen van afkeuring). De keer L. de Visser (comm.) aelit het middel van obstructie in bijzondere gevallen voor oen kleine partij volkomen geoorloofd. Hij aolit echter het onderhavige geval een misbruik. De overige punten der agenda worden het zij voor kennisgeving aangenomen, dan wel raar de afdeelingen verzonden of in handen van Gedep. Staten of van bepaalde commis sies gesteld. De Voorzitter verdaagde de vergadedring tot Dinsdag 16 December. GEMENGDE BERICHTEN. De hooge waterstand van de groote rivieren. De groóte verkeersweg Nijmegen GraveDen Boach onder water. Men seint ons hedenmorgen uit Grave: Gisteravond bereikte de Beersche Maas den Elftweg» die een onderdeel ia van den grooten verkeersweg Nijmegen—Grave—Den Bosch. Het water staat 65 c.M. hoog. De stand van de Maas bedroeg vannacht en ook hedenmorgen 11.05 M. boven N.A.P. Hoewel liet water thans niet meer stijgt, ia nog niet te zeggen wanneer een val van de Maas is te verwachten. Het verkeer tusschen. Nijmegen en Den Bosch staat thans geheel stil. In de omgeving van Roermond. Te Buggenuin staat de dorpstraat blank. De laag gelegen woningen tracht men door het opwerpen van dammen tegen l*et nog rteeds stijgende water te beveiligen. De jon gensschool is door het water geïsoleerd eu voor on bepaalden tijd gesloten. Te Wossem ie.de veerpont buiten dienst gesteld evenals te Neer en Keaeei. Het verkeer met Thorn is afgesneden. De landerijen tusschen Thorn en Wessoin staan blank b D© Waal. Tengevolge van den beogen waterstand van de Waal en de Maas zijn tie uiterwaar den rondom dez»1 gemeente on het slot Loe- v es tem voor liet grootste gedeelte ooderge- loopeti. Het vee kon in veiligheid worden gebracht. Op verschillende plaatsen in het Land van Altona kan geen voortging worden gemaakt met liet verschepen van suikerbieten, aan gezien het wegens den hoogen waterstand met mogelijk is de schepen te laden. l'it Nijmegen werd gisteravond gemeld: De Waal wast nog langzaam. De stand was Dinsdagavond 12.60 (middelbaar 877) M. plus N.A.P. Het water staat nog onge veer 60 c-M. beneden de kruin* van den over laat van den Ooyschen polder. Dè afsluitdijk vau het Julianakanaal Te Maastricht is gistermiddag de afsluit dijk tusschen het Julianakanaal en de sluis aldaar doorgebroken. Het water stroomt nu van het geheeie pand tusschen Roosteren en Maasbracht de Maas in. De was van de Rijn houdt aan. De dijk tusschen Lobith en Spijk RADJO-TELÉJGRAFI3CH WEERBERICHT 26 Nov. Hooate stand 760.8 te Vardo. Laagste stand 731.2 te Seydisfjord. Verwachting: Matige zuidelijke tot zuid westelijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelij ke opklaring. Waarschijnlijk regen. Iets kouder. i De was vau de Rijn houdt oog steeds aan. De groote dijk tusscnen Lobitn en tipijk aan ue iseuerianascno zijde, die over een lengte van zo Meter ia verzakt, staat op net punt om door te breken. Men is in allerijl bezig de ontstane gaten zooveel mogelijk te stop pen. De bewoners zijn voor net dreigende gevaar gewaarschuwd. Wanneer de doorbraak een feit is gewor den dreigt een groote ramp voor aen Aciiter- "OeK. Het water zal dan langs den Elter- berg den Gelderschan achterhoek, in de rich- uug van Heerenbetg, binnenstroomen Militairen uit Arnhem zijn onderweg om iiuip tte verleenen. De Merwede. Men meldt uit Gorinchem: ln den stand der Merwede is tot gisteren weinig verandering gekomen; er wordt ech ter nedeu meer was verwacht. De veerboo- ten leggen nog op de gewone plaatsen aa.1 bij een enkele ligplaats is een noodbrug aan gebracht. f De Lmge is zoo gewaden, dat de toegang tot de stad aan de Arkelpoort reeds voor een deel is ondergeloopen. De Geldersche IJssel. Het IJeselwater voor Deventer stijgt, zij hjt met in die mate, aia eerst gevreesu werd, toch voortdurend eu het is zeser, dat een overstroomuig vau de Welle en den Bok- kingsnang, alsmede waarschijnlijk van de genecie worp, zal geschieden. Weliswaar is ooveu net water langzaam vallende, maar de eerste paar uagen dient te Deventer toch nog op was gerenend te worden. Wester voort meldde gistermiddag nog een stijging van 44 c.M. Men houdt er dan ook rekening mede, dat de schipbrug zal moeten worden weggenomen. Wanneer het water de werken voor den nieuwen dijk ter bescherming van Hoven en öteenkamer bereikt, vreest men, dat de aardmassa van dezen in aanleg zijn- den dam, welke natuurlijk nog niet beklon ken- is, zal worden weggeschoven, hetgeen voor den aanijemer groote schade zou betee- kenen en zeer veel oponthoud in de voltooi ing van den dijk zou teweegbrengen. Door den hoogen waterstand, is de veer pont te Dieren atopgelegd. De weg naar 01- bruggen staat geheel onder water. Het per sonenverkeer met dit dorp wordt nog met roei booten onderhouden. Verschillende lan derijen loopen onder. Te Steenderen wordt den toestand met zorg tegemoet gezien. Reeds staan daar vele streken blank. erwachfc wordt, dat als de was op den Gelderschen IJssel aanhoudt liet dorp Steenderen spoedig wederom geheel geïsoleerd zal komen te liggen. Ook aan de Veluwe-zijde wordt de voort durende was van den IJssel met zorg aan schouwd. Men vreest dat misschien - gelijk in 1920 en 1926 - de kleipolders kunnen on- derloopen. 4 Dc dreigende dijkdoorbraak aan de Nederlandsch-Duitsche grens. Omtrent de duimde dijkdoorbraak aan litsche grens, worden oos nog de Nederl. DuiL™ 6™, „U4UCU ou» nog de volgende bijzonderheden uit Lobith ge seind In den dijk dicht bij den neutralen weg lungs de Duitsche Neder] grenis is in den sfgeloepen nacht een ernstige verzakking geconstateerd. Op verschillende plaatoen be gon de dijk te scheuren en een doorbraak dreigde, Onmiddellijk nadat hedenacht dé burgemeester der gemeente Herwen en Aerdt de heer B. Bruns was gewaarschuwd, heeft deze de noodige maatregelen genomen om te trachten een ramp te voorkomen. Heden- j OVERAL VERKRIJGBAAR 64 morgen vroeg heeft de burgemeester te Lo- bitli benige schiepen laten komen om naar de. bedreigde plek in den dijk te gaan. Ook van Duitsche zijde wordt alles in het werk gesteld om de dijkdoorbraak tegen te hou- den. Bovendien is op verzoek van den bur- I genieester in afwachting van de komst van ingenieurs van den Rijkswaterstaat en <in overleg met den Duitschen douanedienst Hedenmorgen vroeg de geheeie scheepvaart tusschen Lobith en Emmerik stopgezet. De heer Bruna heeft verder hedenmor gen alle autoriteiten in den omtrek, onder wie de gemeentebesturen van de in gevaar verkeerende plaatsen, gewaarschuwd. De Commissaris der Koningin in dc pro vincie Gelderland, de heer 8. baron van Heemstra, werd eveneens lieden op de hoog te gesteld van den toestand. Baron van Heemstra was reeds te 9 uur hedenmorgen te Lobith aangekomen, om persoonlijk den toestand in oogenschouw te nemen. Lntusschen wordt met man en macht aan uen dijk gewtórkt om de dreigende doorbraak te voorkomen. De ondergang van het stoomschip „Louise Leonhardt". De bemanning vocht 3 uren lang met de zee. Een der leden van de bemanning van de reddingboot uit Hamburg, welkte hulp trachtte te brengen aan het stoomschip Louise Leonhardt", deelt over het vergaan van dit schip het volgende méde: Toen het bergingsstoomschip „Hermes", dat in de Noordzee gestationneerd ligt, Zon dag even na acht uur het S.O.S.-stein van de „Louise Leonhardt" opving, ie deze ter stond uitgevaren, Even later seinde de „Louise Leonhardt" dat de stuurinrichting onklaar was, waar door zij op een zandbank was geloopen De hooge zeeén sloegen de dekhuizen en 'red dingbooten weg, terwijl de grond zeeën de luiken stuksloegen. De telegrafist seinde .voortdurend den toe stand van het schip. Toen de brug weggeslagen was en de rui men vol water liepen, nam een geweldige zee het «chip pp en wierp het hooger op de zand bank. De bemanning klom in de masten. lntusschen was de reddingboot reeds zoo dicht genaderd, dat de lichten van het on dergaande schip gezien werden. De zee was echter zoo woest, dat de red dingboot niet langszij kon komen. Zij kon op een afstand van een zeemijl naderen en wilde hier wachten, totdat het daglicht zou zijn doorgebroken. Even na elf uur hield het seinen op, en verdwenen de lichten van de „Louise Leon hardt". De masten, waarop de bemanning be staande uit 30 koppen) haar toevlucht had gezooht, werden dooi1 een enkele zee over boord geslagen. De touwen hielden deze langs de linker zijde van het schip, de golven sloegen ze tegen het «chip, waardoor de mannen, die zich eraan vastklampte*, verpletterd wer den. Na elf uur werd geen enkel teeken van l0ven meer waargenomende strijd met de zee had drie uur geduurd. Den volgenden morgen was nog slechts een klein gedeelte van het voorschip te zien. Uit Rieschen wordt gemeld, dat het lijk van den kapitein aldaar is aangespoeld, de identiteit is echter nog niet absoluut Vast gesteld. rechtzaken" Overtreding leerplichtwet. Voor de rechtbank tte Rotterdam heeft gis teren gediend de zaak van A. d. B., 44 jaar, veehandelaar te Stolwijk, appellant yan een vonnis van den kantonrechter te Schoon hoven, waarbij hij wegens een overtreding van de Leerplichtwet hij had zijn leer- plichtig dochtertje in April 1830 niet naar school gestuurd hoewel hij in Februari mg eens wegens eenzelfde overtreding was ver oordeeld tot f 15 boete - was veroordeeld tot f 40 boete subs. 3 dagen hechtenis. Het 0. M. na het hooren van het hoofd der school K Jager en den inspecteur van het 1. o. H. de Blouw eischte vernietiging van het vonnis ten opzichte van de straf, die het wensphte te bepalen op f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. In geheel gelijksoortige zaken tegen 0. J 8., koopman te Stolwijk en C. v. d. P., Vis- scher te Stolwijk, heeft het O. M. gelijke straffen geëischt. J In een zaak van B. 8., landbouwer tp Vijst, die ter zake van een zelfde overtre- dlh8 veroordeeld, heeft het O. M. f 15 subs. 5 dagen geëischt In een zaak van den veehouder J. M. V te Polsbroek, die tofc f 25 boete was veroor deeld, eveneens terzake van een overtreding van de Leerplichtwet verdachte had na gelaten zijn kind te zenden naar de open- l.oxe achool, binnen 4 K.M. attends van fijn Woning gelegen,.terwijl de dlchtetbijzijn- de Katholieke achool, waarop het kind vrne- ger had gegaan. 6 K.M. van de woning was verwijderd en het kind na een paar jaar huisonderwijs te hebben genoten, terwijl het nog leerplichtig was, dat onderwijs niet meer genoot heeft het O. M. geëischt met ver nietiging van het vonnis efhUEoete van f 15 subs. 3 dagen hechtenis. Veroordeeld. He rechtbank heeft veroordeeld: J. Ph., 34 jaar, .koopman, wonende te Utrecht, thans gedetineerd, wegens dieistal van een fiets, ten nadeele van A. Both te Gouda, tot 3 maanden gevangenisstraf II. N., 36 jaar, koopman te Waddinj- veen, wegens verduistering van een bedrag van f 70.10, dat hij als vertegenwoordiger van de N.V.-Doidteche Glashandei had ont vangen, doch niet had afgedragen, tot twee maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken. I11 een zaak van W. C. v. I., 21 jaar, me- torlrandelaar te Schoonhoven, appellant ww een vonnis van den kantonrechter te Scheen, hoven, waarbij hij wegens overtreding ma de Motor, en Rijwielwet hij had te Schoon hoven zijn motorfiets bereden op een wijze, die de veiligheid van het verkeer in geviu bracht, n.l. met de beide becnen aan sén zijde van de motorfiets was veroordeeld tot f 10 boete subs. 2 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en ver- ctachte vrijgesproken. 445e NEDERL. STAATSLOTERIJ. Ie Klasse. Trekking van Woensdag 26 Na». ƒ1500.— 19298 1000—: 637 803 ƒ400—-0458 12881 ƒ200—: 14708 16311 100—: 12478 13280 17857 20051 Pry zen van ƒ20. 63 140 220 236 355 99 408 438 466 482 518 534 543 586 617 644 667 698 751 765 857 946 999 1003 1052 1280 1286 1303 1307 1398 1400 1413 1438 1522 1537 1848 1861 1872 1885 1903 1920 1933 1939 1940 1941 1948 1958 1972 2010 2058 2061 2118 2199 2224 2312 2405 2409 2427 2452 2478 2548 2581 2594 2625 2589 2693 2698 2756 2760 2781 2893 2995 3112 3142 3155 3170 3306 3328 3331 3371 3391 3440 3443 3492 3499" 3511 3574 3606 3628 4002 3744 4032 3786 4094 3839 4203 3844 4311 3863 4326 3898 4331 3906 4366 4396 4443 4452 4605 4657 4675 4706 4722 4743 4780 4829 4893 4919 5078 5113 5330 5357 5450 5474 5504 5657 5794 5802 5826 5964 5975 6031 6034 6070 6246 6274 6280 6371 6383 6602 6603 6705 6707 6748 6764 6800 8802 6872 6877 6943 7077 7144 7184 7203 7287 7253 7339 7351 7474 7502 7571 7622 7681 7710 7716 7757 7777 7858 7931 8017 8148 8167 8175 8224 8263 8284 8363 8379 8698 8477 8809 8480 8756 8454 8858 8588 8884 8608 9094 8613 9086 8668 9101 9106 9402 9111 9465 9115 9544 9164 9552 9213 9589 9221 9614 9270 9654 9321 9732 9788 9778 9798 9917 9920 9975 9976 8982 9991 10056 10075 10124 10128 10148 10169 10174 10195 10238 10278 10279 10307 1036? 10363 10367 10443 10466 10486 10541 10568 10579 10633 10702 10713 10741 10747 10796 10826 10829 10919 10985 11008 11044 11081 11091 HUI 11135 11172 11305 11307 1W«2 11407 11438 11436 11509 11686 11808 11680 11710 11739 11802 11021 12002 12020 12043 12096 12105 12180 18194 12221 12238 12385 12466 12621 12037 12643 12648 12667 12784 12706 12877 12901 12917 12974 13114 13122 13149 13286 13293 1S305 13347 13403 13473 13507 13664 18683 13753 13827 18850 13856 13888 13979 13992 14032 14049 14065 14118 14117 14103 14193 14236 14237 14243 14244 14254 14250 14282 14285 14294 14342 14346 14372 1437$ 14452 14508 14545 14683 14599 14600 14622 14690 14695 14711 14814 14824 14964 15012 15019 15023 15032 15056 16139 15297 15331 16355 15408 15445 16547 15690 15621 15679 15792 15836 15843 16910 1928 1597 016018*16076 16131 16143 16231 16282 16284 16314 16339 16437 16452 16454 16486 16525 16620 16638 16666 16828 16857 16907 16915 16920 17020 17053 17090 17118 17116 17149 17164 17195 17254 17282,17302 17352 17369 17377 17390 17395 17407 17428 17439 17496 17506 17594 17596 17604 17602 17713 17807 17849 17882 17888 ƒ7908 17940 17956 17962 18043 18066 18069 A8091 18168 18177 18185 18248 18301 18306/18320 18362 18882 18401 18418 18443 18516(18615 18770 18779 18798 18892 18941 18953 18966 19075 19096 19144 19163 19306 19332 19380 19404 19544 19595 19630 19676 19685 19718 19727 19817 19838 18910 19911 19926 20095 20126 20189 20207 20320 20859 20397 20409 20436 20486 20501 20620 20676 20600 20637 20648 20698 20793 20812 20821 20879 20887 20968 20996 deim bedraagt. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 26 Nov. Aanvoer 244 partijen. PrijMSi; I© Brt. 38—42, m. r.m la kw. 42-46, 2© kw. 38—41. Handel matig.' LAATSTE BERICHTEN. DKAADLOOZË DIENST. Felle koude golf in de Ver. Staten. Reeda 20 alachtofféra. NEW-YORK, 26 Nov. Een falie koudegolf üie ziuh vau het Westen naar het Ooaten dware over de Vereenigde Staten beweegt, beeft reeds 2U slachtoffers geeischt, Ui© ten gevolge van de plotselinge hevige vorst dood- roren. Te Atlamta in dte staat George ©n in de Rocky-Mountains is de vorst zeer fel, en zelfs in het Zuiden waar het zelden vriest, daalt de temperatuur 's nachts onder nul. De Merspi in werking. BATAVIA, 26 Nov. De Merapi vertoont bedert Zondag j.l. verhoogde werking. Het onderaardsche gerommel ia op grooten af stand te hooren, terwijl een gloeiende heet© lavastroom uit den berg vloeit naar een dal in de nabijheid. Heden werd de snelheid dSe de lavastroom bereikt geschat op 8 K.M. De aardbevingsramp in Japan. LONDEN, 26 Nov. Het totaal aantal slachtoffers van de aardbevlngaramp in Ja pan bedraagt, naar uit Tokio wordt gemeld, volgeus een voorloopigo schatting van het Japausciie ministerie van binuenlandsche zaken pl.m. 220. Verder zijn er 43 gewonden en worden nog personen vermist. Volgons de bladen bedraagt het aantal ge wonden echter ongeveer 600. 300 huizen werden verwoest. In de stad Mischena zijn 120 huizen en «1e gevangenis ingestort. Slechts 3 gevangenen konden worden geted Ln de badplaats Nagaoka werden 20 per sonen gedood. In Atami werden 6 onderwij zers ten gevolge van een aardverschuiving bedolven. In Tokio en Yokohama is de waterleiding ten gevolge van de aardbeving gesprongen. Duizenden inwoners vluchtten op straat toen ue aardbeving wterd gevoeld. Ernstige botsing tusschen twee vliegtuigen. Twee vliegers gedood. IXINDEN, 26 Nov. In liet graafschap Fife %ijn twee Engelsche militaire vliegtuigen tijden» een oefening tegen elkaar gebotst en neergestort. De beide vliegers zijn gedood. De moord te Bennekom. Jsn Hoek heeft cassatie aangetee- kenri. ARNHEM, 26 Nov. Jan Hoek, heeft cas satie aangeteekend tegen het arrest van het Arnliernache gereohtahof, waarbij hij tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld De toestand van Baron v. Voorst tot Voorst zorgwekkend. ARNHEM, 26 Nov. Naar wij vernemen is dte toestand van J. J. G. baton van Voorat tot Voorst uiterst zorgwekkend. De patiënt is stervende. TWEEDE KAMER. Geen steun aan de teleurgestelde tandtechnici. Een subsidie aan de Kon. Holl I.ioyd. De Kamer heeft heden verworpen een motie Bakker-Nort om de tandtechnici die daartoe den wensch te kennen geven, nog in de gelegenheid te stellen alsnog examen te doen. Eveneens werd verworpen een mo tie de Vries-Bruins om hen een tegemoet koming te geven De Kamer nam een motie-Brautigam met 6426 stemmen aan om alsnog aan de Kon. Holl. Lloyd een subsidie te verleenen, in afwachting van de reorganisatieplannen van deze Mij. De Minister vroeg daarna schorsing van de verdere behandeling, omdat hij zich wil de beraden wat hem te doen staat. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. STADSNIEUWS. GOUDA, 26 November 1930. irwet. i Wethouders brengen ter dot op de Secretarie ter S i* gelegd een verzoek met belagen var C. van Onselen, om vergunning tot het op- ^hten van ©erv meubelmakerswerkplaats gH het plaatsen daarin van 1 electromotor van 3 P. K., voor het drijven van eenige machines in het perceel, gelegen I'eperstr. no 48ö0, kadastraal bekend sectie D No. Wi Dat op Dinsdag, den 9 December 1930, des namiddags ten 2 ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de te» zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Ontheffing winkelsluiting. Het Gemeentebestuur van Gouda herin nert er aan, dat gedurende de z.g. St. Ni- colaasweek fcW. op werkdagen van 29 No vember tot en met 6 December 1930 alle winkels volgens de verórdening op de win kelsluiting tot elf uur 's avonds geopend mogen blyven. Deze ontheffing geldt niet voor de bar- Een adres van den Goudschen Bestuurders- bond aan den Raad. Een pleidooi voor 'n zelfstandigen dienst voor arbeidersbemiddeling. Een gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. In verband met de aanhouding door den Raad van het voorstel tot reorganisatie van de burgerlijke armverzorging en mede in verband met de a.s. inwerkingtreding van de arbeidsbemiddelingswet, welke voor schrijft, dat de arbeidsbemiddeling moet zyn een zelfstandigen dienst met een direc teur aan het hoofd, heeft de Goudsche Be- stuurdersbond, w.v. voorzitter is de heer L. Overhand en secretaris de heer A. de Groot; een adres tot den Raad gericht, waarin zij het volgende beginsel voor een te stichten gemeentelijken "dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon onder de aandacht brengt: la. er wordt opgericht een zelfstandige dienst voor arbeidsbemiddeling met een di recteur aan het hóófd, in overeenstemming met de wettelijke bepaling lb. onder dezelfde directie te ressortee ren den gemeentelijken dienst voor Maat- «chappelijk Hulpbetoon als bedoeld in art. 2 onder la van de Armenwet; t 2. Het Bestuur van dezen Dienst wordt gevormd door een voorzitter, aan te wijzen door het College van B. en W. uit zyn mid den en elf leden door den Gemeenteraad te benoemen. Bestuurders van instellingen be doeld in art. 2 onder lb, c en d van de Ar menwet, dip» huiszittende armen ondersteu nen, kunnen geen leden van het Bestuur zijn. Het Bestuur zal gievormd worden door 5 vertegenwoordigers van den Goudschen Be- stuurdersbond, 2 vertegenwoordigers van den R. K. Volksbond, 1 vertegenwoordiger van den Chr. Besturenbond en 3 Raads leden. Voor de aanwijzing van de leden van het Bestuur zenden de Vakcentrales dubbeltallen in. 3. Het Bestuur stelt een huishoudelijk reglement vast voor den Dienst, dat niet in strijd mag zijn met dit reglement en door B. en W. moet -worden goedgekeurd. Het Bestuur brengt jaarlijks verslag uit van z|jn verrichtingen aan den Gemeenteraad. 4a. Alle aanvragen om ondersteuning moeten in den regel geschieden door de per sonen zelf, die ondersteund wenschen te worden, waartoe een aanvraagformulier om onderstand, volgens een door het Bestuur vast te stellen model, wordt ingevuld b. Zoo mogelijk wint de Secretaris vóór de behandeling by het Bestuur de inlichtin gen in als bedoeld by art. 12 der Armenwet en doet onderzoek by hen, die ingevolge de Wet tot het verstrekken van levensonder houd aan den aanvrager gebonden zyn; 5a. Het Bestuur kan voor bepaalde groe pen van hulpbehoevenden of voor een be paalde wyze van ondersteuning afzonder lijke regelen vastltellen; b. De Secretaris van Maatschappelijk Hulpbetoon is ook secretaris van de com missie, welke kan voortvloeien van de onder 5a genoemde groepen; c. Het benoodigde geld wordt als sub sidie aan Maatschappelijk Hulpbetoon aan aen Raad toegestaan en loopt over de kas van Maatschappelijk Hulpbetoon. In de Memorie van Toelichting wordt uit eengezet dat het in het belang van den dienst geacht wordt, dat.de verantwoorde nde directeur in vollen dienst is van Maat schappelijk Hulpbetoon. Verder dat de dienst zal omvatten: J- Arbeidsbemiddeling; h Steunverleening aan georganiseerde 007.PT1 4 Armenverzorging en sociaal werk. Voor plaatsen van de grootte va„ Gouda Wt men het zeer wel mogelijk dat deze vast te stellen, welke nader door B. en W. worden goedgekeurd. Het bestuur k&n wor den onderverdeeld in diverse sub-commis sies, welke ieder voor zich een bepaalde taak te verrichten krijgt, nJ.: a. Arbeidsbemiddeling, b. Steunverleening aan georganiseerde werkloozen, c. Armenverzorging, d. Ziekenhuisverpleging, sanatoria enz. Het bestuur van Maatschappelijk Hulpbe toon zal bestaan uit: 5 vertegenwoordigers van den Goudschen Bestuurdersbond, 2 van den R. K. Volksbond, 1 van den Chr. Be sturenbond en 3 Raadsleden, aan te wijzen door den Raad. Als basis voor deze vertegenwoordiging is aangenomen de sterkte der vakcentrales ter plaatse. De verhouding is als volgt: Goudsche Bestuurdersbond 2000 leden, R. K. Volksbond 800 en Chr. Besturenbond 400 leden. De verhouding is dus juist wanneer deze gesteld wordt op 5-2-1. Algemeen© ledenvergadering. De afd. Gouda en omstreken van de Zuid- Hollandsche Ijsbond houdt op Vrijdag 28 November a.s. 'a 'avonds te 8 uur een alge- meene ledenvergadering in het café „Het Schaakbord." De agenda«wermeldt o.a.: Jaarverslag se cretaris, rekemug en verantwoording van dien penningmeester vaststelling contribu tie ijsbaan en bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijm de heeren Dr. S. S. Hoogstra, J. H. de Wilde en L. E. Bicknese. De heeren Dr. Hoogstra en Dr. Bicknese stellen zich niet mc Het maken vun Moordrecht. Zooals wij gisteren reeds meldden hebben Gedep. Staten der l'rov. Zuid-Holland aan besteed: liet maken van eon keersluis, deel uitmakende van de werken voor de verbin ding tusschen den Hollandschen IJssel en Ue Gouwe onder de gein. Moordrecht, met do bijkomende werken. Wij publiceerden alleen de laagste in- schryfster, de N.V. Aann. bedrijf v/h N. M. Bollen te Hilversum met f 118850. Wij laten thans nog volgen de geheeie lijst van aan nemersfirma's die voor dit werk hebben ingeschreven. J. Dubbeldam te Voorburg f 166175Techn. Bur. voor Bouwkunde v.h. J. H. de Wilde te Gouda/1 163343, N.V. „Mabuwal" *.e Wil lemstad f 159990, fa. A. Rovers en Co. te Made f 159900, lr. A. A. Gnirrip en N.V. Aann .-Mij. v.h. J. B. Vermorkten en Co. te Ameterdam f 159800; C. Verwater en Co. te Made f 157777, A. Mooten te Moordrecht f 157700, D. Hoogendoorn eu Co. te Gouda f 157227; N.V. Holl. Beton Maatschappij te Den Haag f 153450, W. van Zuylen te Zwolle f 152600, N.V. Int/Gewapend Beton bouw te Breda f 151300H. van Seventer te Vught 149980, J. W. Verheul te Rotterdam 149900, J. Blijlevens te Geextruidenberg f 149800, N.V. Aann. ten Beton Mij. v.h. de Herder en Geertsma te Zwolle f 149000; H. A. Bloemens te Winterswijk f 148560, G. öchreurs te De Bilt f 147741; J. Stuurman te Ammerstol f 147300, N.V. Aann.-Mij. v.h. ■Zanen en Verstoep te Gouda f 146900, N.V. Aann. Bedr. v.h. W Bokhovten te Gouda f 144952; H. W. van Harelem te IJsselstein f 144200, G. Gesman en C. Zoetemeijer te Alphen aan de Rijn f 143890, C. de Vries te Purmerend f 142900; N.V. Bóuw- en Aann.- Mij. „Monolith" te Amsterdam f 142500, N.V. Aanïi. Bedrijf C. Van Leeuwen te HiL legersberg f 142000, N.V. Alg Beton Com pagnie- te Den Haag f 142000; A. den Ouden te Gouda f 141800, N.V. H. Butzer's Beton en Waterbouw te Den Haag f 141763, K. Spek te Gouda f 141400; N.V. Th. SmeülerB Aann. Bedrijf te Rotterdam f 141250; N.V. Sliedrechteche Retonijzerbouw P. Volkers T.Hzn. te Sliedrecht f 139700; J. de Vries te Heemstede f 139500; fa. A. en J. den Ouden te Alphen aan de Rijn f 135880; fa E. San ders en Co. te Gouda f 132200; A. M de Korte te Gouda f 132200; O. Linzel te Stads kanaal f 129000; N.V. v.h. H. J. Nederiiorst te Gouda voor f 128775, Chr. Linzel te Stads kanaal voor f 127870; N.V. Aann.-Bedrijf v.h. N. M. Bollen te Hilversum f 118850. Hierbij ontbrak clausule 30 dagen. Thalia-Theater krijgt een klankfilm-installatie. Men deelt ons mede, dat de directie van het Thalia-theater besloten heeft een klank film-installatie aan te schaffen, om binnen korten tyd in onze stad de klankfilm te brengen. «tji w urnen nye wonderlijke Instelling voor een dienst arbeidsbemiddeling met een Directeur w» net hoofd, deze te kostbaar zou worden. i*. zoo afegt de M. v. T., van zeer PM belang, dat de diensten onder a, b genoemd, worden ondergebracht in één Wouw, waarvan aan het hoofd komt te vrYen directeur. welke dan de leiding de drie diensten onder zich krijgt. Deze TOOBebjte toestanden op de hoogte, en tact om met menschen van allerlei siag 'k gaan. «et bestuur van Maatschappelijk Hulpbe- moet, aldus de M. v. T., worden be ll T ultvoering van de Armenwet en daaruit voortvloeiende regelingen 26 Nov. 8% uur, Nieuwe Schouwburg. Con cert van het Toonkunstkoor onder leiding van Henri Blokbergen. 26 Nov., 8% uur, Soc. de Réunie. Ledenver gadering Vryhêidsbond 26 Nov. Dames-cursus E.H.B.O. 27 Nov. 8 uur, Ndeu-w© Schouwburg, Vierde Abonnementsvoorstelling. 28 Nov., 8 uur in „Het Schaakbord", Alge- meene ledenvergadering Zuid-Hollandschc Ijsbond afd. Goudia en omstreken. 30 Nov., 3 uur. Soc. „Ons Genoegen". Thé Dansant. UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. Ned. Horv. Gemeente. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid in het college van Notabelen in de Ned. Herv. gemeente te Bodegraven, heeft de candidaat van den Gereformeerden Bond 146 stemmen gekregen, terwijl de heer W. J. van Muiswinkel, de candidaat der coi.- fessioneelen, gesteund door de afd. Vryz. Hervormden, 162 stemmen verkreeg en dus gekozen is. Sedert vele achtereenvolgende jaren verkregen de Candida ten van den Ge reformeerden Bopd hij dergelijke stemmin gen steeds de meerderheid. BOSKOOP. Landetormcommisme. De heer D. Mesman, lid van den Gemeen teraad, is benoemd tot lid vani de Gewes telijke Lands tormcoimmiasie in het verband Gouda, in de vacature Van Heese, die we gens zijn benoeming tot burgemeester van 's-üravendeei, heeft moeten bedanken. De annexatieplannen van Boskoop. De gemeenteraad van Alphen aan den Rijn. verzet zich. In de gisteren gehouden vergadtering van den raad vioi Alphen a. d. Rijn, is uitvoerig van gedachten gewisseld pver de annexatie plannen vaj Boskoop. De meeste leden ware» van oordeel, dot het gemeentebestuur van Boskoop gee» en- kul motief kan aanvoeren, waarom net af* staan van de polders Neese en Ryneveld door Alphen noodzakelijk zou zij». Reserve- gronden zyn voor A'lphen, dat een zich sterkuitbreidend industrie-centrum vormt, even noodzakelijk als voor Boskoop. Eenige leden spraken er hun verwonde ring over uit, dat Ged. Staten tien jaar ge leden het gemeentebestuur van Boskoop geadviseerd hebben met hun plannen noch maar eens terug te komen, wanneer voce* Boskoop betere tijden zouden zyn aange broken, diie een vaster perspectief voor de toekomst openden. De voorzitter, dr. H.% J. Lovink, merkte in verband Hiermede op, dat bij de Tweede Kamer allerminst sym pathie bestond voor de plannen van Bos koop. Over de meening van de bevolking in de betreffende polders kan men zich moei lijk een oordeel vormerw Wel heeft hier een adres gecirculeerd "om «Ie grenswy?iginga- plannen te steunen maar spr. meer.de, dat hieraan niet te veel waarde moet worde» gehecht, daar handteekeningen op een adres al zeer gemakkelijk te verkrijgen is. Slechts twee lede», de heeren Den Her- togh (lib.) en Den Uyl (s.d.a.p.) verklaar den zich bereid aan de wenschen van Bos koop tegemoet te komen, in verband met de geografische ligging der beide polders, wel ke geheel op Boakoop zyn aangewezen, en voorts uit economische overwegingen Tenslotte werd echter besloten Ged. Sta ten mede te deelen, dat de raad in het schrijver, vim het Boikoopsehe gemeentebe stuur geen enkel steekhoudend motief heeft kunnen aantreffen, dat pleit vooi do nooir zakelijkheid van een totstandkoming eener grenswijziging tusschen «ie beide gemeen ten. WADDINXVEEN. Gemeenteraad. Vergadering van 24 November. Vervolg. xNu de jieropeismg van de vergadering o middags 2 uur, wer«i voor,t gegaan met de aizomieriyke behandeling tier posten van de genieentebegrooUng, die wordt ingediend met de volgende cytevs. Gewone dienst: in komsten en uitgaven 320098.88. Kapitaal- dienst: inkomsten 43461.uitgaven j' L4i888^6. Behandelt worden eerst de uitgaven van tiè gewone dienst. s Vqor de voLksteding wordt uitgetrokken Naar aanleiding van de post onderhoud van brandiiluschmiddielen en reddingsmiddelen, vraagt de hetó* van der Hee of 't in verband met net opbreken van liet Jaagpad mogelyk is om voorbereidende maatregelen te tref fen, opdat ingeval van brand tydig hulp kan worden verleend. De voorzitter deelt mede dat men reeds by de bevoegde autoriteiten inlichtingen vroeg, en daarop ten antwoord kreeg, dat in geval van brand in een van de daar ge legen woningen, de spuit op een zolder schuit geplaatst moet worden. By onderhoud lantaarns en verdere kos ten der verlichting", wordt besloten tot het by plaatsen van 10 lantaarns op verschillen- De uitgaven inzake de burgerwacht wor den met 50.verhoogd en dus gebracht op 300.-. Voor bijdrage aan de Neutrale Politie bond wordt 6.uitgetrokken, De voorzitter zegt by de $00.die voor de schoolartsen op de 'begrootang voorko men, dat deze by wijze van proef dit jaar nog op de begroeting blyven geplaatst, Bilyft echter het aantal ouders dat van dat instituut gebruik maakt, zoo gering als tot nu toe, dan acht spr. een dergelijke uitgave het volgend jaar niet verantwoord. Aan de drinkwaterleiding „Tien gemeen ten" wordt alsnog een vergoeding toegekend van 200. Naar aanleiding van de jaarwedde per soneel ten dienste van het beheer der open bare werken, adviseent de financieele com- een vaste ge- van de losse daar nog aan Do Bouwcommissie, waarin men niet tot overeenstemming kwam, adviseert, indien het voorstel tot verbreeding een meerder heid vindt, eveneens dat plan. De heer van dan Berg w tegen verbete ring, «laar volgens hem de straat niet te smal is. De heer van lol daarentegen acht het een noodige verkeersverbetering, waarby de heer Hijkoop zich aansluit, terwijl deze laatste het thans aanbrengen daarvan voor «Ie gemeente het voordteeliget acht. Nadat de voorzitter nogmaals zyn stand punt verdedigd heeft wordt met 7 tegen 6 stemmen beslaten 3000.«laarvoor op de begrooting te plaatsen. Een bedrag van 100.— wordt uitgetr >k- ken voor hot ophoogen van particuliere grond, gelegen bij de brug aan de Burge meester Troost straat, teneinde het aanzien te verfraaien. Met 9 tegen 4 stemmen wordt besloten tot het plaatsen van een urinoir aan het Dorp. De post kositen van de ouderconvmigsie wordt verhoogd met 20.en dus totaal 80.-. Voor het Centraal archief en inlichtingen bureau wordt uitgetrokken 6. Op een vraag van den heer Ardenme, be treffende de .post werkloozen, antwoordt de voorzitter «lat een steunregeling voor deze gemeente niet toegestaan is. Spr. zegt den heer Ardenne echter toe, dat bespreking tusschen gemeentebestuur en burgerlijk armbestuur zullen plaats hebben om een regeling tusschen die beide licha men tot stand te brengen. De onrt-vangstun. van de gewone dienst, en de kspitaaldienst gaan onder de hamer door. De begrooting gewijzigd mest eenige kleine veranderingen en de hierboven ge noemde posten, wordt vervolgens mot alge- meene stemmen goedgekeurd. De ibegrootingen der bedryven worden eveneens goedgekeurd en wel met de vol gende cijfers: Gas: baten en Lasten 91881.50, winst saldo f 1294,38. Water: bate» en (lasten 37810.40, winst- saldo 2880.30. Electricifait: hateai en lasten 45804.— winsdsaldo 2138.63. Niets meey aan de orde zynde sluit de voorzitter te ruim half zeven de vergade ring. RADIO-NIEUWS. De Voorzitter en wethouder Herfst lich- beter i« de losse werklieden te Wethouder Herfst voegt toe, dat het werkman, noodzakelijk ten gevolge heeft, dat een tweede vrachtauto moet worden aangeschaft. v y Nadat nog eenige leden hun mecningcn hebben uiteengezet, wordt besloten de toe stand ongewijzigd te laten. Onderhoud wegen en voetpaden. De voorzatter verdedigt <üe verbetering van d© Kerioweg ter hoogte van de begraaf plaats», door een vevbreeding en het afsnij den van de bocht. Waar de geheeie Kerkweg overigens be langrijke verbeteringen heeft ondergaan, acht spr. 't in 't belang van de gemeente en het steeds toenemende verkeer noodzakelijk dat de verbreeding tot stand komt, en dat de kosten, ongeveer 3000.t-, daarvoor op de begrooUng worden uitgetrokken. Bovendien spoedige verbetering ook nog voordeelig, in verband met de door de spoorwegen aan te 'leggen duiker. Wethouder Herfst verklaart zich tegen de verbetering; mocht deze echter toch tot stand komen «lan is spr. voor het laat «te, het hierboven genoemde plan. Programma voor heden. Hilversum 5 45 Vooravondooneiert. 6.30 Mandoline-cursus. 7.00 Harmonica-muziek. 7.20 Lezing. '7.45 Uurtje voor de Rijnvaart. 8.45 Muziek, zang en luisterspel. 1145—12.00 Gramofoonplaten. Huizen-: 6.0o Uurtje voor de landbouwers. 6.45 Halfuurtje voor «ie jeugd. 7.16 Eleetro-téchn. cursus. 8.00 Concert. 9.10 Lezing. 10.40—11.30 Gramofoonplaten. FINANCIEELE BERICHTEN. De koersverliezen aan de Amsterdamsche beurs. Reeds eenige duizenden millioen guldens. Wij lezen o.m. in In- en Uitvoer: Wanneer we in het hier opgenomen staatje van de koersdaling van enkele der belang rijkste fondsen uit de verschillende groepen bekijken, dan zien we dat de daling claims buiten beschouwing gelaten r-, nog Daling 1930 bij de 21 Nov. hoogste koens '29 292 170 215 740 207 473 66 383 74 208 388 31i 113 183 264 216 136 101 82 307 Kon. Petroleum Philips Margarine Unie Aku Aecoustiek II. V- A. A'dam Rubber Deli 462 955 680 Unie 237 Bij de hoogste koersen in 1929 was totale waarde van dit bezit f 49.280, op 21 November j.l. was de beurswaarde f 18.370, zijnde oen daling van f 39.910 of ruim 63 Terwijl de tendenz voor cultures zich eenigszins verbeterd heeft, hebben de groote industrieele fondsen Philips en Margarine Unie en Koninklijke Petroleiyn thans een laagste record te boeken. Wanneer we na gaan dat het kapitaal van de Koninklijke Petroleum bijna f 500 millioen bedraagt, waarvan ongetwijfeld een zeer belangrijk aandeel zich in Nederlaiulsch bezit bevindt, dan zien we, dat alleen de daling in dit fonds reeds een waardevermindering van pl.m. 845 millioen gulden beteekent. Philips had een uitstaand aandeelenkapi taal medio 1929 van 492 millioen; nemen we als hoogste koers 800 pot. (955 pet. na aftrek waarde claims emissie October 1929), uan is op dit kapitaal rond f 288 millioen verloren, de October 1929 uitgegeven aan- deelen werden k 250 pet. geëmitteerd, waar op dus een waardevermindering van rond f 5 millioen heeft plaats gehad. Wanneer we nij d© waardedaling van de f 21.1 millioen preferente aand«jolen buiten beschouwing laten, dan blijkt dit fonds al leen reeds f 293 millioen in waarde gedaald te zijn De f 40 millioen aandeelen H. V. A. heb ben een waardevermindering ven f 125 mil lioen te boqken. Deze drie fondsen hebben dus, vergeleken tij de hoogste noteering in 1929, meer don 1.280.000.000 ingeboet Men zal dan ook ongetwijfeld moeten rekenen, d^t alleen de 25 Nov. 26 Nov. Offfclerf. Londen 12.06% 12,097m Berlijn 59.26% 59.23% Parijs 9.76% 9.76% Zwitserland 48.14 43.12 Weenen 35j00 36.00 Kopenhagen 66.50 66.50 Stockholm 66.72% 66.72% Oslo 66.50 «6.60 New York 2.48V„ 248% Nieteofficiee'. Milaan 13.01 13.01 Madrid 27.86 27.77% Praag 7.37 7.37 Beuraoverzicht. De affaire op de Amsterdamsche effecten beurs was he den iets omvangrijker dan de vorige dagen het geval, was, h oewel dooreen genomen de omzetten nog b eperkt waren. l)e grootste aandacht ging uit naar Konink- waardedaling van de effecten/m ons land in ijken die goed gevraagd waren en zich daar door tot boven de hoogste prijzen van giste ren wisten op te werken. Zeer waarschijnlijk is de vraag afkomstig van Parijs waar de situatie ter beurze veel is verbeterd, nu de Vildergroep gesteund wordt. De overige olie waarden ondergingen zoo goed als geen wij zigingen. De Philips Weven op peil zonder meer. Margarine Unie werden een kleinig heid hooger afgedaan. Aku's daarentegen liepen een kleinigheid terug. Voor suikerwaarden was do belangstelling weliswaar niet omvangrijk doch in H.V.A 's vormde zich voortdurend een open hoek. Over de geheeie linie liepen de ko«?rsen ver der op, daar de meening w gaan postvatten nat de kan* op gunstige resultaten voor «te n.s. conferentie grooter is dan nog slechts kort geleden werd aangenomen. Tabakken konden zich gemakkelijk hand haven. Oude Deli's liepen een kleinigheid "P. In mijn aandeelen ging zeer weinig om. Alg Exploraties liepen enkele punten terug. Scheepvaartaandeelen trokken maar wei-

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2