s Blad DT L OC D IS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Donderdag 27 November 1830 Ne. 17543 88» Jaargang BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zoh-enFeest dagen IE I AT ïtenfabriek UDA. J - FEUILLETON. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, De Misdaad bij „de drie Mirteboomen”. 36 en BINNENLAND. Roode HOOFDSTUK XII. 13 (Wordt vervolgdl haag L la wel eeni I aan de tan zoo- schpar- verlegen 't buiten waarop am niet kwaliteit n enkele heid op iet Zondagsblad „jper geschiedt 3000 nieter hoogte, i opgericht, dat 400 Kastrand verwijderd iche meteoroloog, dr. bezig met meteoro- ormen.zoo- eders f 0.85 i. bij Apoth. ma Jacoba ela. het Oe OIJ Oij BUITENLANDSCH nieuws. DU1TSCHLAND. Ie echte ie door teerde en dat oor rop onvoor- i eischen laam op van elk Controle op de bewapening* Een commissie ingesteld. De Engelsche luchtvloot. Uitbreiding op groote schaal. Ondertusschen heeft het Engelsclib lucht- vaaitnunisterie niet deze machine als af- weejvliegtuig uitgekozen, maar de Hawker Fury, een eenpersoons toestel, dat vroeger loemd en dat per uur 16 kunnen vliegen dan de maanden ontbreekt ueelnemers aan de i' verder en keenden A zyn met vier Groen- mor de terugkeerenrite IjHg werd, is de laatste vaarvoor, op de om een openbare regelen woruu*. getronen inschrijving te openen. Het Nationaal Werk voor Kinderwe'zijn beijvert zich om de kinderen der slachtof fers te helpen. Ook het „Vlaamache Krute” richt een op roep tot de bevolking om het te steunen in zyn pogingen om den nood dér slachtoffer te lenigen. Een motie van vertrouwen in <fe Regeering. Door de Kamer aangenomen met 95 tegen 69 stemmen. D© Kamer heeft in verband met de regee- rmgsveriolaring, een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen met 95 stem men tegen 69 en 7 onthoudingen. NOORWEGEN. Otto Sverdrup, f Vermaard Poolomderxoeker medewerker van Nanaen. Op 67-jarigen leeftijd is overleden de be kende l‘ool-onderzoeker prof. dr. Otto Sver drup. Sverdrup was een der eerste medewer kers van Fridtjof Nansen, en nam reeds in 1888 aan diens expeditie naar Groenland deel. In 1893 ging hij als commandant van Nansen’s Fr am met de eerste Pool-expe- ditie uit Noorwegen mee, terwijl hij de lei ding han van de tweede Noorsohe Pool expeditie in de jaren 1898—1902, toen men langs de Westkust van Groenland door drong tot het Ellesmere-eiland, waar over winterd werd. Sverdrup heeft eemgen tijd op Cuba gewoond, doch keerde later weer naar Noorwegen terug. Ook op het gebied van natuuronderzoek heeft hij zich ver dienstelijk gemaakt en eenige belangrijke - wetenschappelijke werken geschreven. >urg, waaraan de jericht gekomen. Zooals men weet is men te Genève nog steeds aan ’t onrierhandleflen over de voorbe reidende ontwapeningsconferentie en 5s men bezig ’n eind te maken aan den ongezonder toestand, dat Europa en de verdere wereld tot de tanden toe gewapend zijn. Vorderin gen, die naarn mogen liebben, worden nau welijks gemaakt en onder ontwapening^ver- staat men nog steeds de ontwapening ~van den buurman. Dit alles ie niet bemoedigend voor de toekomst van onze beschaving en er is dan ook wel eenige reden voor het pessimisme dergenen, die met verdriet in hun hart moeten zien dat van Volken- bondszijde zoo weinig wordt gedaan om het gevaar voor verdere oorlogen te voorkomen. De populariteit van het Geneefsche insti tuut raakt er leelijk door in het gedrang. Ook mtet de bewapening in de lucht gaat men met een ijver betere zaken waardig, door. Engeland blijft in dit opzicht niet ach ter, ondanks het feit, dat een arbeidersre- geering daar ’s lands zaken leidt. Opdat En geland, het Engeland van MacDonald en Henderson, niet ten achter zal raken, wat zijn vliegwapen betreft, zullen de Engel sche luchtstrijdkrachten in de eerste vijf tien maanden aanmerkelijk worden ver sterkt en verbeterd. Ook België wil op het gebied der militai re luchtvaart een rol spelen dit ie af te lei den uit het feit, dat de regeering van dit land een korten tijd geleden bij de Fairley- vliegtuigimtetschappij te Londen 45 Firefly- pfweirvliegtuigen heeft besteld Dit is de grootste opdracht, die tot dusver aan oen EmjeUehe vliegtuigfabriek door een buiten- l&ndsche mogendheid werd verstrekt De Fi refly-machine wordt door de samenstellers daarvan het snelste militaire vliegtuig ter Het is geen toeval, dat wij onze oogen kunnen sluiten. Het beteekent misschien wel, dat wij niet alles moeten zien. den man, met wien hij meegekomen was, ontstolen en hemzelf uit den weg geruimd? Had hij misschien bij wijze van scherts ge zegd, dat het slechts minnebrieven en fami liepapieren waren of bestond die in wer kelijkheid en had hij zich voor dien ander willen uitgeven I Was hij daarom zoo geheim zinnig geweest? Maar na ernstig overleg verwierp Hel frich die gedachte weer. Er was niets, wat met deze theorie klopte Waarom zou Wil son zich tot dat doel met vrouwen in ver binding hebben gesteld? Die waren voor za kelijke doeleinden toch niet het meest ge schikt. Ook zou hij dan die van beide kan ten zoo angstvallige geheim gehouden samen komst bij de eenzame herberg niet noodig gehad hebben, maar min of meer openlijk voor den dag gekomen zijn. Daar kwam nog bij, dat de betreffende advertentie slechts in één nummer van de „Digger News” stond en daarmee dus nog niet ver klaard was, waarom Wilson ook de twee an dere nummers bewaard had. Ten langen laatste kwam Helfrich dus tot de slotsom, dat de couranten toch eigenlijk niets met de zaak te maken hadden en dat het altijd nog het waarschijnlijkste wa,% dat Wilson of de galant of de echtgenoot van de geheimzinnige gevangene was geweest en door haar was neergeschotenomdat hij haar op een of andere wijze in den weg stond. Maar daarmee was hij nog geen stap verder dan eerst met de opheldering van het heele mysterie. Het had er trouwens alle schijn van, als of de zaak Wilson voor altijd in ondoor dringbaar duister zou gehuld blijven» want ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorends tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorg kring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0J0 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 A bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 225, elke regel meer O.W. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot seer gersdur eerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. AdvertenUën kunnen worden ingezonden door tussebenkomst van soliede Boeldiande- iaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Nu de Rotterdamsche Doelezaal gesloten is. Rotterdam’s muziekleven ernstig gedupeerd. Zondag is op last van de politie uit vrees voor gevaar wegens bouwvalligheid de Doe lezaal gesloten. Dit heeft het Rotterdamsche muziekleven geheel in de war gebracht. Het is n.l. al veel te ver in het seizoen, dan dat alle avonden voor de andere groote gebou wen al niet reeds bezet zouden zijn. De Groote Schouwburg heeft voor April geen enkele avond of Zondagmiddag meer vrij en ook vele avonden van het Gebouw voor K en W. zijn reeds bezet. Toch zullen daar verschillende middag-concerten, die anders in de Doele werden gegeven, plaats kunnen' vinden, terwyl er wellicht ook ruimte te kort is voor die orehestvereenigingen en muziekenserribles. Het is moge lijk dat dezi voor het overgroot© deel nog onderdak zul len kunnen vinden. De Mengelberg-concerten zal men pogen onder te brengen in den grooten Schouw burg, het zijn er nog vijf, en een populair concert, waarvoor door ruiling en afkoo- pen misschien nog ruimte te vinden Is. Het is echter niet onmogelijk dat het podium in een beschaafde juffrouw gekomen was en 1de kamer voor een maand gehuurd had, met vooruitbetaling. En het meisje beefde van opwinding terwijl ze het vertelde de nieuwe huurster was zoo goed als zeker de vrouw met den bochel, die gezocht werd! „Oosts tat ion, NoordrOostelyk van Sco- resbj-sund, in volle actie. Hebben verbin ding met radiozenders en vele kortegolfzen- ders en hoeren radioprogramma's uitste kend. Met West- en centrale groep echter geen verbinding. Ook het draadlooze sta tion van Scoresbj-sund heeft met ons. draad- looze verbinding, echter niet met de andere groepen der expeditie.” FRANKRIJK. Een renpaardenproces. De Hertogin van Talleyrand tegen Gugenheim. Een echt Parysch en mondain proces houdt cp het oogenblik het gerecht en het publiek bezig. Vorigen winter verkocht de bekende ronstalbezitter Gugenh-'im tijdens een prachtig diner in Cannes, de helft van zyn stal met paarden aan de h.rtogin van 'lalleyrund, die groote bekendh© r, heeft onder haar Amerikaanschen naam Anna Gould, voor de som van. 3 nulFoen francs. D© zaken werden gedaan tyuen, een heer- Ijke champagneatemn.ing en ile hertogin gaf aio e-nste betaling e°n cheque van 25.00C dollars. De meeste van de verkochte paarden zijn, zoo terloops opgemerict bij het goklustige P'ibliek door hun successen in Auteull, Longchamps enz. zeer bekend. Beide partyen konden over de gedane za ken tevreden zyn. k De hertogin had later evenwel spijt van den koop en beweerde, dat Gugenheim had profijt getrokken van haar onbekend heid met zaken, tijden» de afwezigheid van haar echtgenoot en haar op unfaire wijze de paarden had opgedTongen. Ze weigerde den koop te erkennen en diende een aan klacht wegens- bedrog tegen Gugenheim in. Aan deze klacht werd geen gevolg gege ven en nu heeft Gugenheim een proces om betaling aanhangig gemaakt tegen de herto gin en haar man. Dit zal natuurlyk een interessant proces worden. De juffrouw had voorgegeven, dat ze Mila Corenski heette, en eerste coupeüse op een mode-atelier was. Daar hfet thans, bij het begin van het seizoen, zeer druk was, kwam het dikwijls voor, dat zij tot laat in den avond aan het werk was. en dan tevens hij de eigenares van de zaak overnachtte. Men moest dus niet ongerust zijn, als zij bij gele genheid eens ’s nachts niet thuie kwam. Zooals gezegd, Mila Corenski maakte de in druk van door en door fatsoenlijk. Zij was niet alleen gebrekkig, inaaj zij leek ook tamelijk ver over haar jeugd heen, met haar gerimpelde bruine trekken, en dikke, zwarte wenkbrauwen. Maar ze was keurig, en be scheiden Nu moet men weten, dat juf frouw Bolzer niet al te goed meer kan zien, en aan een oor nagenoeg doof was, wat tot gevolg had, dat zij met niemand omging. De eeifige die zij altijd «prak was haar doch ter Anna, die dienstmeisje bij een oude we- duw*e was en eiken Zondag een paar uur-bij haar moeder op bezoek kwam. 60CD81HE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met per kwartaal f 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looj Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aas ons Bureau: MARKT 31, GOUDA by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. De voorbereidende ontwapeningscommissie van den Volkenbond heeft besloten tot in- sb?lling van een permanente commissie voor de ontwapning. Deze commissie zal tot taak hebben na liet in werking treden van het op de ontwa peningsconferentie te sluiten ontwapenings- verdrag de bewapening van alle landen te controleer en. De Engelsche gedelegeerde Lord Robert Cecil heeft tijden» de debatten er op gewe zen, dat de instelling van deze permanente commissie van zeer groote beteekenis is, omdat daarmede een orgaan geschapen ia, dat officieel de bewapening van alle staten zal controleeren. Verder heeft de voorbereidendle ontwape ningscommissie besloten dat iedere staat het recht zal hebben zich ontslagen te achten van de te sluiten internationale ontwape- uingsoveraenkomst. wanneer zijn veiligheid bedreigd wordt. De Duitsche delegatie heeft zich bij de gehouden stemmingen van stemming ont houden. Groenland-expeditie van dr. Wegener- De ieidersgroep oingekomei*? Een tocht in een volkomen onbekend gebied. Sedert by na twee iedere tijding van de groote Dmtsche expeditie, onder leiding van ar. vVegener, welke zich sedert het voorjaar bezig houdt met wetenschappelijke navor- schmgen op het ys in het binnenland van Groenland. Het WoUTbureau meldt daar over: De expeditie heeft midden op het Groen laiidsche ysplateaiu, een waarnemingssteJ K.M. van den Oost- is. Hier is de Hambv Georgi sedert maant lógische metingen. Om dit station voor den winter van levensmiddelen te voorzien, was de leider der expeditie, dr. Wegener, met dr. Löwe, 13 Groenlanriers en een voldoende aantal met honden bespannen transportsle- den op het eind van September opgeoroken. Op 21 October telegrafeerde Wegener: „Op den vierden tocht met hondiensleden naar het centrale station, trad een plotse linge weersverandering in, welke een enor me koude bracht. Van onze Groenlanders wilder, er negen niet; terug. Dr. Löwe en f*2 1 anders verder gegaan. Dit telegram, dat S Groenlanders verz^uMj tyding van Wegenérr- Volgens berichten van de Oostkust van Groenland werden, daar by de zee tempe raturen van 20 graden onder nul vastge steld, terwijl men midden op de ijsvlakte in het binnenland temperaturen van minstens 50 graden onder nul en waarschijnlijk nog lagere, boekt. Al bestaat natuurlijk nog de mogelijkheid dat het uitblyven van telegrammen te wij ten is aan storing van den zender der expe ditie, en tegelijkertijd een motorboot verbin ding tusschen Kamaroejoek, de operatie basis der expeditie, en het naastbyzymde Deensche zendstation door ongunstig weer cnmogelijk werd gemaakt, vreest men noch- thans ernstig, dat dte Ieidersgroep is omge komen. Wel is professor Wegener een der njeest ervaren en meest gelukkige Gr„*en- landvorschere ter wereld, maar een ongun stige factor moet genoemd worden het feit, dat geen mensch uit eigen ervaring de weersgesteldheid enz. In den winter op het Groenlandjjs kent. Wegener is dus een waagstuk begonnen in een volkomen onbe kend gebied. Ook de Oostgroei heeft geen verbinding meer met de overige groepen der expeditie zooals volgens een telegram aan de „Notge meinschaft" der Daitsche wetenschap be wijst: nauwelijks had men een of ander spoor ge vonden, of het bleek al dadelijk weer dood te loopen. Van de reederij in Hambi” „Victoria” behoorde, wa« bei dat niet genoemde boot den 20sten October werkelijk een zekere Anna Muller, behoor lijk van pas en andere dingen voorzien, naar New-York vertrokken was. Een persoonsbe schrijving was er bij gevoegd en deze week in menig opzicht van het signalement van de gevangene af. Bovendien verklaarde de juffrouw, bij wie Anna in Weenen gewoond had, evenals menschen uit Bruck, die haar gekend hadden, toen zij bij Barones Elsberg diende, zoodra hun een portret Van de ge vangene voorgelegd was, dat dit beslist niet Anna Muller was, en dat zij deze vrouw ook nooit eerder gezien hadden. Daarmee was dus onweerlegbaar bewezen, dat de arrestant gelogen had over haar identiteit. Uit Sacramento kwam ,als antwoord op het verzoek om inlichtingen van den com missaris, het bericht, dat een Frank Wüson op wien de gezonden persoonsbeschrijving zou passen, daar onbekend was. En in New- York wist men niet veel meer. Van de der tien dragers van dien naam» die in New- York woonden, was er geen enkele afwezig Daarentegen was bij navraag bij de groote passage-bureaux gebleken, dat een zekeren Frank Wilson den Sen October met de „Nep- tnnus” naar Europa vertrokken was Met die schamele informatie moest men het stel len. Ten aanzien van de gevangene deed zich bij de confrontatie met de betrokken per sonen, nog de merkwaardige omstandigheid wereld genoemd, dat ook de grootste snel heid kan berèiken bij het stijgen. Bij de proefvluchten bleek, dat de machine op 3000 Mieter hoogte een uursnelheid van 320 K.M. kan halen en op een hoogte van 6000 Meter zelfs nog van 315 K.M., dus maar 6 K.M. minder. Om een hoogte van 3000 Meter te bereiken, heeft de Firefly-machine maar vijf minuten noodig en nog niet eena elf minuten om op een hoogte van 6000 Meter t« komen. BELGIS. De Watersnood. Het spoorwegverkeer. Hulp aan de geteisterden. Blijkens berichten uit Antwerpen is in de Antwerpache omgeving het spoorwegver keer onderbroken tusschen Antwerpen West (St. Anneken) en Zwyndrecht eenerzijds, en tusschen Amtweiipen-Zuiid en Hoboken anderszyds. Verder is het spoorwegverkeer onderbroken tusschen Dendermonde en Harnme, en tusschen Grembergen en Zele. In de Borinagemynstreek is het verkeer geschorst tusschen Quaregnon en Jemap- pes. Buiten gebruik zyn die stations van Ant- werpen-West, Hoboken, Grambergen, Moer- zeke en Hamme, De Belgische Persbond en het Kruis van jBelgdë doen een beroep op de vrijgevigheid van heel de bevolking. Maat voet, dat wèl de oude houtsprokkelaarster haar herkende als de metgezellin van de vrouw met den bochel, maar dat de koetsier nummer 468 haar niet fierkende als een der beide dames die hij gereden had. Weliswaar had hij haar gezicht onduidelijk kunnen zien en zei hij zelf, dat hij zich altijd vergis sen kon, maar hij dacht, dat de jongste van de twee kléiner en gezetter was geweest dan de vrouw, die hij nu voor zich had. De commissaris was in zijn nopjes. De verklaring was immers de bevestiging van zijn theorie; dat namelijk de vrouw met den bochel en haar gezellin niet identiek waren met de beide dames, die de koetsier gereden had iets, waarop trouwens ook andere omstandigheden reeds tamelijk duidelijk ge wezen hadden. Toen gebeurde in den morgen van den 7en November eensklaps iets, dat aanvankelijk in staat scheen, licht in de zaak te brengen, of om ze nog verwarder te maken. Er verscheen bij den commissaris een zeker© Anna Bolzer, die het volgende ver klaarde: Haar moeder,, een vrouw van 65 jaar, die in de Wah ringerstrasse een klein huisje be woonde, verhuurde af en toe een kamer, die zij nog over had, aan alleenstaande fateoen lijke dames Deze laatste eigenschap, was een voorwaard© waar z? op stond, en ze liet haar kamer HeVer leeg staan, dan dat zij daar niet eerst van overtuigd was al had zij het geld ook nog zoo noodig, om rond te kunnen komen. Zoo had de kamer de laatste vier weken leeg gestaan, omdat haar moeder geen passende huurster kon vinden, tot nu, twee dagen geleden, dus den 5den November, Vrij bewerkt naar het Duitech. J (Nadruk verboden). Bijna twee uur bleef hij verdiept in de touTanten, en la® oplettend het eene bericht na het andere, maat zonder resultaat. Er was niete, wat hem ook maar het geringste licht er over verschafte, waarom Frank Wil son juist deze drie nummers van de „Digger News” bewaard had. Er was maar een nd- vertentie, die met eenige mogelijkheid voor Wilson van belang kon geweest zijn en daar dwaalde Helfrich’s blik steeds weer naar toe. „Gezocht voor een reis naér Europa een Secretaris, bekend met ixet mijnwe den. Aanbiedingen aan liet bureau van dit blad onder motto „Reteiger”. Had deze oproep Wilson’s aandacht ge trokken? Wa« hij niet alleen, en niet voor eigen rekening naar Europa gekomen? En wie was de heer, die een secretaris bekend Riet het mijnwezen gezocht had? Ben oogenblik vloog hem een ontzettende gedachte door den geest Wilson was int het bezit geweest van papieren waarvan hij de waarde op een mülioen schatte. Hoe was bij daaraan gekomen? Had hij ze mteachien Hornet werd gen< K.M. meer moet Fiiefly-tmachine. Engeland zal zich echter niet alleen Fury- toestellen aanacliaffen, maar blijkens den Londensohen correspondent dar Kölnische Zeitung ook Hawker-Hart-vliegtuigenbom menwerpers, die per uur een snelheid van minstens 288 K.M. kunnen bereiken. In het geheel zullen ongeveer 250 nieuwe vliegtui gen aan de Engelsche luchtetrijdkracht^n worden toegevoegd Bij proefvluchten is de Fury-machine, die vooral bestemd is voor de verdediging van Londen, binnen de acht minuten gestegen tot een hoogte'van 4600 Meter. De tijd, dien een vijandelijk vliegtuig noodig heeft, om van de Kanaalkust uit de Engelsche hoofd- hta4 te bereiken, wordt bij snelle dag-bom- menwerpers, die op groote hoogte vliegen, op ongeveer 15 tot 20 minuten geraamd. Met de nieuwe afweervliegtuigen hoopt men, wanneer de ernst aan den man komt, den verdedigingsstrijd op ongeveer 30 K.M. van Londen te kunnen voeren. De kosten voor db 250 nieuwe vliegtuigen worden op minstens zes millioén gulden geschat. Al deze vliegtuigen worden uitge laat met Bolls Royoe-F-motoren, die 550 paardekracht kunnen ontwikkelen. Als verder verdedigingswapen komt net geschut ter afwering van vliegtuigen in aan merking. Er bestaan op het oogenblik ka nonnen, die door een electrische inrichting mathematisch nauwkeurig tot een hoogte van 6000 Meter op een vliegtuig kunnen worden gericht. Bij den technischen wed loop tusschen een aanval uit de lucht en de gfweer daarvan mag in verband met de grenzen, die de hooge luohtregionen aan h^t lichamelijk vermogen van den mensch stellen, het vlieg-tuigafweergeschut niet over het hoofd worden gezien. Aan de ver volmaking daarvan werken de Engelschen eveneens met’grooten ijver. De

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1