rr E d c*n E NIEUWS- EN "L APVERTENTIEBLAE< VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP,, G0UDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Mo. 17844 1830 ii ii FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-enFeest dager De Nobelprijs voor den Vrede. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN NIEUWERKERK, OUDERKERK, 1- De Misdaad bij «de drie Mirteboomen”. Vrijdag 28 Mavember OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 88« Jaargang irgkring): lorgkring: i bïïjVende en het verdrag iloedarmoede, Greifswald, zullen ale u dacht, dat ze aan HOOFDSTUK XIII. eenmaal poet»» (Wordt vervolgd) laapt gij slecht? Hebt Suizen in het hoofd, 124 480. Pessimisme is soms het gevolg van logisch denken, soms van te veei denken. Toen de oommissaris dien i ”J bureau kwam, vond hij een schrijven den deskundige cijfering van L f Ford dagen LVER 3-TIN an bekende in klassieke ellen. - Ike beurs, de vooraan- laadpleeg geschenken- erol*’ prijs voor 1929 is toege- egeren Amerikaanscheh }Hogg» wiens naam ver- de andere bekende Amerikaansche auto- fabrieken als Essex, Chrysler, e.a. dit voor beeld volgen. Als reden wordt opgegeven de sterke ach teruitgang der Amenkaansche automobiel- productie. van een Nedeflandsche middag op zijn ge, die belast was met de ont hei geheimschrift, dat men »d het boekdeeltje van de gevangene had mee nen te ontdekken. Het kwam in hoofdzaak hier op neer, dat de schrijver was uitgegaan van een zoogenaamde verspringing, d. w. z. men was aldus te werk gegaan, dat a b.v. voor d gold, b voor e, enz. Het heele alfabet was op die manier vier letters versprongen. Tweeklanken en enkele ander? verbindin gen waren door cijfers weergeven. Deze me thode had het voordeel, dat men bij eenige oefening den sleutel tamelijk gemakkelijk in het hoofd had. In het onderlievige geval móest men dus veronderstellendat de beide vrouwen reeds vroeger op deze wijze met elkaar In Verbin ding hadden gestaan, en daardoor een zeke re oefening gekregen hadden andere had het de gevangene onmogelijk kunnen geluk ken. om de beteekenis van ‘3e boodschap zoo snel te kunnen lezen, als het geval ge weest was. ABONNEMENTSPRIJS: per kwlrtaa) ƒ2.26, per week 17 eent, met Zondagsblad per kwartaal 2 JO, per week 22 cent, overal waar de bexorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen kaa ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. ToegeKend aan Staatssecretaris Kellogg en Aartsbisschop Söderblom. De Nobeivred kend aan den i staatssecretaris bonden is aan het pact tot uitbanning van den oorlog. De vredesprijs voor 1931) is ver leend aan den Zweedschetn aartsbisschop Söderblom, die sedert zestien jaar het hoogste ambt in de Zweedhche landskerk bekleedt en tijdens en na den oorlog her- liaaldelyk betoogungen voor den vrede orga niseerde en de toenadering tusschen de evangelische kerken bevorderde. Men ver wacht, dat beiden naar Oslo zullen komep om daar op 10 December den prijs, die voor eik ongeveer 190,000 kronen bedraagt, in ontvangst te nemen. halen. Het ging verrassend gemakkelijk - wel een bewijs, dat het haast nog kort te voaen los moest zijn gewerkt en uit een holte onder de plank haalde de commissaris in§t een zucht van verlichting en een ge- zich’ 'lat rood was van opgewondenheid, een fame' ik groote, groene portefeuille te voor schijn eene geregelde kuur t uw bloed en versterkt e levensopgewektheid. holpen had. Nathan .Söderblom. Lars Olaf Nathan Söderblom is den loden Januari 1866 te Trönsö geboren en heeft te Upsala in de philosophic en de theo logie ge.-tudeerd. Van 1894 tot 1901 is h|j dominee geweest bij de Zweedsche gemeen ten te Parijs en de zeemanstehuizen in de Noord-Fransche havensteden. In 1901 werd Lij benoemd tot hoogleeraar in de theologie te Upsala, waar hij een uitgebreide weten schappelijke werkzaamheid ontplooide, die hem in aanraking bracht met de leidende figuren in de Evangelische Kerk in vrij wel alle landen. In 1912 nam hy een benoe ming aan als hoogleeraar in de keikgeschie- denis aan de universiteit te Leipzig. Hy bleef daar echter slechts twee jaar, daar hy in 1914 tot het hoogste kerke lijke ambt in -Z (j J1 lapd. düt—V3n AaHaKiparh/*^ non Xlr- sfila, 'benoemd werd. In deze positie heeft hy zich in en na den oorlog ingespannen om den intellectueelen vrede tot stand te bren gen. Vooral is zyn streven er echter op ge richt geweest de Evangelische kerken uit de verschillende landen nader tot elkander te brengen. In den „Wereldbond voor vriendschappelyken arbeid der kerken” oefent hij een grooten invloed uit. Aartsbisschop Soderhlmn is doctor hono ris causa van de umiCrsiteiten te Genève, Oslo, St. Andrews, Glasgow, Berlyn, Oxford en Upsala. Frank Billings Kellogg. Frank Billings Kellogg is 22 December •11856 te Potsdam (staat Nieuw-York) gebo ren. Negen jaar later verhuisde hij met zyn ouders naar den. staat Minnesota. Hij ge noot de gewone schoolopleiding, studeerde in de rechten en werd in 1877 tot de balie toegelaten. Hij ontwikkelde zich in den loop der jaren tot een van de voornaamste juristen van de Ver. Staten Als zoodanig vertegenwoordigde hy de regeering in de groote processen tegen die papier- en de petroleumtrust en op het juristencongres te St. Louis in 1904. In de jaren 1912 tot 1913 was hij voorzitter van de Amerikaansche Advocatenkamer. die vrouw uithing, haar werk was! Hij maakte intusschen de tasch open, die evenwel leeg bleek te zijn, en haalde ver volgens alles in de kamer overhoop, wat maar eenigszins van zijn plaats te krijgen was Zijn gezicht werd daarbij hoe langer hoe ontevredener. Wat hij zocht, kon hij maar niet vinden. Als Helfrich’s vermoeden juist was en de vrouw met de bochel de pa pieren van Frank Wilson ii» handen had, dan knoest zij die toch ergens op haar kamer verborgen hebben. Ze kon toch moeilijk die groote portefeuille, waarover de jongen uit het pension gesproken had, altijd met zich mees loepen. Als hij nu niets vond, dan kon hij alleen nog maar aannemen, dat zij de papieren toch eigenlijk niet in haar bezit had of dat zij ze had vernietigd. Hij beval ons, alle meubels van de muur af te schuiven, liet de wanden afkloppen, onderzocht de schilderijen, stak met een iange naald in de matras en de sofa, inspec teerde de portière en de gordijnen, en liet ten 1 ratste zelfs het kleine dunne vloer- kleeu vaarop de tafel stond, opnemen. De vloer «e nog kort geleden gewreven en zag er glanzend uit. Daarom moest het dadelijk opvallen dat op één plaats een plank bij de spijkers ietwat beschadigd was. Hier had blijkbaar nog kort geleden iemand met een nijptang aan het werk geweest, om de spij kers. die het stuk plank op zijn plaats hiel den, te verwijderen. De oogen van den com missaris begonnen te schitteren. Hij knielde naast den rechercheur, die al het noodige gereedschap uit' zijn zak gehaald had. en hielp hem, om het stuk plank overeind te ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkrtng) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorg kring: 15 gels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in hët Zaterdagnummer 20 X by»La >p den prijs. Liefdadigbeids-advertentiën de helft van den pry*. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50 Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geredur eerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschsnkomst van soliede Boefihande- laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. weldig vóór het geval interesseerde, van een en ander in kennis. De drie vrouwen, kwa men toen overeen dat men vandaag, op Zon- /iag, nu men nergens terecht kon, niets zou zeggen, maar Maandag zou Anna in alle vroegte aangifte gaan doen en daarvoor was ze dan nu op het bureau van den commis saris gekomen. De commissaris noteerde het adres van jffrouw Bolzer, drukte haar dochter op het hart, om tegenover niemand van de zaak te reppen en liet haar gaan. Hij wreef zich vergenoegd in de handen Eindelijk zouden ze de „bochel” in handen krijgen en dan i zou het raadsel wieldra opgelost zijn. Hij belde, gaf last, dat vier van de bekwaamste rechercheurs zich moesten gereed houden en reed weldra in de besté stemming met dat viertal naar de Wahringerstrasste. Twee po litiemannen werden bij de voordeur op post gezet en de beide anderen gingen met den commissaris het huis van juffrouw Bolzer binnen. Juffrouw Coronski was niet thuis, maar dat was juist heel erg naar den zin van den commissaris. Zoo kon hij heel op zijn gemak een huiszoeking doen en juffrouw Bolzer een verhoor af nemen, waarna de beide recher cheurs zouden achterblijven, om Mila Co ronski te arresteeren zoodra zij het huis be trad. Juffrouw Bolzer was van nature minder spraakzaam dan haar dochter, en na een slapeloos doorgebrachten nacht ontzettend opgewonden, zoodat het verhoor, dat op zich zelf al zeer bemoeilijkt werd door de doof heid van de oude dame, buitengewoon lastig van stapel liep. Zij wist overigens niets ZWITSERLAND. Er komt een Permanente Cohtrole-coininissie voor de Ontwapening. Besloten werd tot instelling van een Per- manente Commissie voor de Ontwapening. Detze zal tot taak hebben na het in werking i treden van het op de Ontwapeningsconfe rentie te sluiten Ontwapeningsverdrag de I bewapening van alle landen te controleeren. De Engelsche gedelegeerde Lord Robert Cecil heeft tijdens de discussie er op gewe zen, dat de instelling dezer Commissie van groote beteekenis is, omdat daarmede een orgaan geschapen ia, dat officieel de bewa pening van alle staten zal controleeren. Verder heeft de Voorbereidende Ontwa- pendngs-Conunissic besloten dat iedere staat het recht zal hebben zich ontslagen nieuws te vertellen. Juffrouw Coronski was, zooals den vorigen keer, om zeven uur naar liaar werk gaga&n en zou tegen negen uur 's avonds thuis komen. Tegen dien tijd had ze theewater besteld. Juffrouw Bolzer ver zekerde plechtig, dat zij er geen idee Van had gehad, wat een „monster” er achter het zoo fatsoenlijke uiterlijk van haar huur ster verborgen was. Men zou haar er toch niet,voor boeten? De commissaris stelde haar gerust en ging daarop over tot een grondig onderzoek van de kamer. Deze was klein en eenvoudig ge meubeld een bed, een kast, een tafel, vier stoelen,, een waschtafel, en een kleine sofa, waarboven portretten van het voormalige keizerpaar, vormden de heele inrichting. De kast bevatte een paar stukjes linhengoed, een kerkboek, een naaidoosje, een paar pan toffels, een busje thee, twee kleine pennetjes en eed spiritusbrander. Op de onderste plank stond een groote aartsvaderlijke, be werkte reistasch. met de letters: M. C. Daar is ze mee gekomen, verklaarde juffrouw Bolzer. Ze zei, dat ze de rest van haar boeltje in een koffer had die bij de eigenares van de mode-zaak stond. H’m. Heeft ze den naafti van die dame niet genoemd? Jawel mijnheer een zekere mevrouw Zemiann Maar we hebben gisteren alle drie Anna en de mevrouw, waar ze dient, en ik beneden in de apotheek het adresboek nagekeken, en toen hebben we gezien, dat er heelemaal geen mevrouw Zermann in Woenen bestaat. Natuurlijk, die heele betrekking als cou peuse is maar een verzinsel Wie weet, waar MEXICO. Noodlottige benzine-ontploffing. Dertien dooden, zestien gewonden. Leeuwen losgebroken. De correspondent van de „Associated Press te Mexico bericht dat Woensdagoch tend in het dorp Guadeloupe bij Irapuato door een benzine-ontploffing 13 personen werden gedood en 16 gewond. Tengevolge van de ontploffing braken een aantal wilde dieren, waaronder enkele leeu wen, van een circus los en maakten het dorp onveilig totdat zij doodgeschoten werden. Vrij bewerkt naar het Duitech. (Nadruk verboden). Doordat de juffrouw zoo slecht zag, hield ze er geen krant op na, en zoo wist ze dan ook niets van den moord bij „De Drie Mir- teboomenen evenmin van de vrouw met den bochel die daarbij een rol gespeeld had. Doch haar dochter wist er wel van, en ver slond als om strijd met haar meesteres de dagelijksche berichten over de sensationeele zaak. Zij had de beschrijving van de vrouw met den bochel gelezen en wist van hoeveel belang het zou zijn als deze geheimzinnige persoon gevonden werd. Daarom was zij dan ook heelemaal buiten zichzelf, toen zij Zon dags bij haar moeder kwam en hoorde, dat de kamer aan een vrouw met een bochel verhuurd was en later zelfs in de gelegen heid was, om die vrouw te zien, toen dteze water van de gang haalde.' Zij had er dade lijk een eed op willen doen, dat deze Mila Corenski de vrouw was, naar wien overal gezocht werd. Alles klopte immershaar ge- bzek^ige gestalte, dat bruine gezicht, haar leeftijd; en de dikke, zwarte wenkbrauwen. Natuurlijk bracht Anna eerst haar moeder °P de hoogte en stelde dan onmiddellijk haar meesteres, die zich immers ook zoo ge- BINNENLAND. De preventieve radio-censuur. Mr, Marchant i» onwillig. Gisteravond zou over Huizen een uitzen ding plaats hebben door den Vrij». Dein. Bond, daar de minister van tot 10 uur den zendtijd daartoe had afgeata.»,.. Evenwel is deze uitzeadiug niet doorge gaan en kreeg de K. R O. gelegenheid dien tijd met een concert te vullen. De oorzaak hiervan was blijkbaar, dat mr. Marchant zijn rede niet van te voren bij de preventieve radiocontrole-cummissie heeft willen inzenden. Plan tot stichting kolonie in Argentinië. De directeur der Eniigratie-CenWale Hol- trokken ter bestudeeriug van een plan tot stichting van een Nederlandsche kolonie in Argentinië. Het project werd aangeboden door de Internationale Emigratiemaatachap- pij te Parijs. Eigenaresse van de gronden ia een ondermaatechappij van een groote landbouwcredietbank te Buenos-Ayres. Het ligt in de bedoeling, Nederlandache Boerengezinnen niet enkele kinderen, die den leeftijd hebben om mee te werken, te plaatsen op bedrijven van c.a. 30 H.A. groot te, waar verbouwd moeten worden fr it, aardappelen en groenten, terwijl daarnevens melkvee, kippen, enz. zullen worden gehou den. De bedrijven zullen tevoren door de maatschappij volledig worden geïnstalleerd. De plaatselijke markten schijnen voor den a.'zet van de producten voldoende gelegen heid te bieden. De grootste inkomsten wor den van het fruit verwacht. Op de kolonie zal door de maatschappij een modelboerderij worden gesticht, waar van Nederlandsche landbouwdeskundigen als chef en sous-chef zullen optredendezen zbuden aan kolonisten leiding geven en deze laatst-n zouden, althans gedurende de eer ste jaren, verplicht zijn, zich naar de van wege de modelboerderij verstrekte ^anw.j/in- gen inzake de exploitatie van het bedrijf te richten. ENGEipiND. Sokolnikow «i de Gpoe. „Gasten” uit ftloskou als gevange nen in de ambassade te Londen? De „Daily Mail” kotat met een sensation- neel verhaal over een! mislukte poging oio den Russischen ambassadeur te Londen, So kolnikow, naar Rusland te brengen. Er zou den zoo luidt het vitaal door Xle Gpoe brieven en documented onderschept zijn, door den Sovjetambassadeur te Londen aan Rykow ep andere tegenstanders van Stalin gezonden. Op grond dezei ontdekking zou den in het begin der vórige week drie afge zanten naai- Londen gestuurd zijn met de opdracht om den ambassadeur Sokolnikow mee terug te nemen nahr Moskou. Door vrienden voer de komst dezer afge zanten gewaarschuwd wu Sokolnikow zekere voorzorgsmaatregelen ienomen hebben, die hem in staat stelden de^,,gasten” uit Moskou gevangen te houden in de ambassade. Ze zouden er volgens het blad nog zijn en zou den eerst worden vrijgelaten als er meer klaarheid is gekomen in den toestand te Rusland. Dit is, volgens de D. M de derde ervaring van Sokolnikow wdt betreft inmenging van de Gpoe in zijn werk als ambassadeur. Den eersten keer kreeg hij bezoek van het Hoofd der buitenlandoche sectie van de Gpoe, Roisemann, die hem gelastte rapport te gaan uitbrengen in Moskou. Sokolnikow gehoorzaamde en ging naar Moskou, verge zeld van zijn bekoorlijke vrouw, die, altijd volgens de „Daily Mail”, het hoofd is van de Gpoe in Londen. Blijkbaar was hij in terug om naar het heette handels verdragen te sluiten. Enkele weken later kwamen er weer twee afgezanten naar Londen die hem gelastten onmiddellijk naar Rusland terug te keer en. Hij deed een beroep op Litwinow, die toen juist npnieuw tot commissaris van buiten- landeclte zaken was benoemd, en door diens interventie kreeg hij verlof in Londen te blijven. In de binnenlandsche politiek is Kellogg republikein. In 1916 koos Minnesota hem in den Senaat uit erkentelijkheid voor zyn strijd tegen den petroleumtrust. In 1922 lie ten zijn kiezers hem echter weer vallen. In den, Senaat had hij o.a. het voorstel gedaan, dat de Ver. Staten een zetel zouden op- eischen in de commissie van herstel. In het laatst van 1923 werd hy benoemd tot ge zant te Londën, waar hy in Juli 1924 op het congres over het plan-Dawes, samen met Owen D. Young, een rol van beteeke nis vervulde. Na het aftreden van Hughes in Januari 1925 werd hy diens opvolger als secretaris va» staat (minister van buitenlandsche za ken) in de regeering van president Coolid ge. Als zoodanig hield hy in Augustus 1926 te Plattebourgh een rede over de Ameri kaansche politiek inzake de ontwapening, waarin hy een versnelde ontwapening eisch- te in verband met den toestand in de ver schillende deelcn der wereld. Sindsdien werkte hij met taaie volharding aan het tot stand brengen van het anti-oorlogsverd'rag, waartoe hij het ontwerp in 1928 aan de re geering rondzond met het verzoek het ge- zamenlyK te Parys te onderteekenen. Een oogenbliK dreigde de geheime Engehch- Fransclie vloot-uvereenkomst het verdrag in gevaar te brengen, doch de moeilykhe- den werden overwonnen en werd 27 September 1928 te Parys getee- kencL Toen Hoover aan de regeering was gekomen werd Kellogg door Stimson als Seidcmber 'ïsSO^kooe 1de"volfloenbondsverga- dering hem tot rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie, waarin hij, evenals indertijd als secretaris van staat, de plaats innam van Ch. E. Hughes. De Vredesprys werd in 1914, ’15, '16, '18, '23, ’24, ’28 en '2S<niet toegekend. In 1901 aan Dunant (Zwitserland), 1902 Ducommon e>n Gobat (Zwitserland), '1903 Randolph Cremes Engeland), 1904 Instituut voor In ternationaal Rèbht, 1905 Berta v. Suttner (Oostenrijk), 1906 Roosevelt (Amerika), 1907 Moneta (Italië) en Renault Frank rijk), 1908 Amoldson en Baier (Denemar ken), 1909 l’Estoumeles de Constant (Frankrijk), 1910 Internationaal Vredes bureau, 1911 Asser (Nederland) en Fried (Oostenrijk), 1912 Root (Amerika), 1913 La Fontaine (België), 1917 Internationaal Comité van het Roodle Kruiis, 1919 V’ood- vrouw Wilson (Amerika), 1920 Bourgeois (Frankrijk), 1921 Branting (Zweden) en Lange (Noorwegen), 1922 Nansen (Noor wegen), 1926 Chamberlain (Engeland) en Dawes (Amerika), 1926 Briand (Frankrijk) en Stresemann (Duitschland), 1927 Buisson (Frankrijk) en Quidde (Duitschland). te achten van de te sluiten internationale ontwapeningsovereenkomst, wanneer zyn veiligheid bedreigd wordt. De Duitsche de legatie heeft zich bij de gehouden stemmin gen van stemming onthouden. Ontwapeiungsconventies en andere verwante rerdragen, Amerikaansch voorstel om alle ge schillen inzake interpretatie aan hei Mcreldhof voor te leggen. De Britsche draadlooze dienst meldt dat die delegatie der Ver. Staten gisterochtend in de voorbereidende ontwapeningscommis sie te Genève heeft voorgesteid om alle ge schillen betreffende de toepassing en inter pretatie van elke toekomstige conventie aan da jurisdictie van het Perm. Hof van Internationale Justitie te onderwerpen. Het voörstel werd door de Britsche Fransche delegaties ondersteund. DU11SCHLAND. Berlijn onder toezicht gesteld. Twee staatscommissarissen benoemd. Blykens een telegram van het W. B. is thans de reeds eenige dagen verwachte mj- noeming van een staatscommissaris vo«r Berlijn afgekomen. De „Oberprasident" voor Brandenburg en Berlyn heeft de „Oberregierungsrate” dr. v. Stein en dr. Koppen benoemd tot staats commissarissen ter verbetering van den fi- nancieelen en kastoestand van de boofdstad. Dr. v. Stein is belast met de uitoefening van de rechten van de magistraat en dr. Koppen met die van den gemeenteraad. De hoofd belasting van 1930 moet door hen wor- den doorgevoerd en de belasting jij) verschil- Ook moeten zy de grondbelasting voor het jaar 1931 aanmerkelijk verhoogen. ITALlë. De Italiaansche schatkist. Een enorm deficit. De minister van financiën Mosconi gaf vandaag in de Kamer een overzicht over dtn fmaitcieelen toestand, waarby bleek, dat voor het Kapende begrootingsjaar op 31 October een van 729,000,000 lire is ontstaan. Dit ifi --.i gevolg van de ver mindering der opbrengst van de belastingen in verband met de economische wereldcri sis, terwijl aan den anderen kant de uitga ven toenamen, door nieuwe uitgaven voor de landsverdediging, bestrijding van de werkloosheid en herstel vaj de schade, door de aarbevingen aangericht. IER. 8'1 ATEN. De Amerikaansche automobiel-industrie. Ford voert een werkweek van drie dagen in, Andere maatschappijen zullen volgen. De New-Yorksche correspondent van de „Agenzia di Roma" meldt, dat de Motor Cy. een werkweek van drie heeft ingesteld. Reeds in de eerstvolgende weken GüllKSlHE OllRAX Den Haag-

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1