,i nKoo,.schuw/Op/ LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. De kolonisten zullen hun bedrijf na korto ren of langeren tijd in eigendom verwerven Zij behoeven echter geen kapitaal mee te brengen, aangezien zij de geheel geïnstalleer de boerderij op afbetaling krijgen. De vrij hooge termijnbetalingen zouden uit de op brengst van het bedrijf kunnen worden af gezonderd. Het onderzoek, dat naar een en ander wordt ingesteld, geschiedt in overleg met den directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling van het departement van arbeid, handel en nijverheid, de directie van den Landbouw en de Nederlandsche Vereen 1 ging Landver huizing en in samenwerking met den Neder- landschen diplomatieken en consulairen dienst in Argentinië. De heer Hartland, di recteur der Emigratie-Centrale Holland, zal in Argentinië worden bijgestaan door «en aldaar gevestigden deskundige. Indien over het pLan een gunstig rapport wordt uitgebracht en gemeend wordt, dat het project aan de te emigreeren landgenoo- ten een behoorlijk bestaan verzekert, kun nen voorloopig tien families, geplaatst wor den, die dan zoo spoedig mogelijk zouden moeten vertrekken. In aanmerking komen slechts gezinnen, waarvan bekend is, dat zij in staat zjjn een dergelijk bedrijf kundig te exploiteer en en welke over lunn^hoots geld beschikken om de reis naar Argentinië te betalen. TWEEDE KAMER. Alle moties bij het onderwijs debat ingediend verworpen. In de Kamer zijn gisteren de debatten voor de onder Wijsaangelegen heden voortge zet, en werd nog door den heer v. d. Poll (c.p.) een nieuwe motie ingediend, welke aandrong op spoedige salarisherziening. Ten aanzien van dit punt refereerde mi nis ter Terpstra zich aan de nieeniug der regeering, dat daartoe op dit oogenblik niet kon worden overgegaan. De geuite wenscjien zouden worden overwogen, zoodra weer een salarisherziening aan de orde was (dus ovler vijf jaar). De motie, waartegen mej. Wester- i (lib.) zich óók verklaarde, omdat deze cv*. karakter droeg, terwijl zij slechts op den wensohelijkheid van salaris verbetering van enkele categoriën had ge wezen, hetgeen nader in het georganiseerd overleg zou kunnen worden overwogen tenslotte verworpen met 49 tegen 27 stom men. De aociaal-deinocrateu en vrijzinnig democraten stemden nnet den lieer Floris Vos (ni.p.) en den voorsteller ervoor. Inzake de moties-Lingbeek en -Groeneweg heeft de heer Boon (lib.) de& heer Tilanus nog trachten te overtuigen, dat het niet inconsequent was, dat hij in 1928 tegen een soortgelijke motie had gestemd als strjjdig met het liberaal beginsel en thans er vóór was. Inmiddels was imniers het Bezoldi gingsbesluit gewijzigd, waardoor de onder wijzers-kloosterlingen nog meer bevoordeeld waren dan tot dusver. Ook de heer Beumer (a.-r.) heeft zich over de moties uitgelaten Hij was er tegen. De beide moties zijn daaropverworpen, respectievelijk met 41 tegen 36 en met 40 tijstemming "uit de dagen der coalitie: anti- revolutionnairen, christelijk-historischen en katholieken stemden als één man tegen. Van de verdere bij het algemeen debat behandelde punten stippen wij aan, dat de heer Beunier (a.-r.), het denkbeeld van pro fessor Vissclïer, om de overheid een beslis singsrecht te geven van de noodzakelijkheid om een nieuwe school van zekere richting naast reeds bestaande scholen van soort gelijke richting te stichten, in strijd achtte met artikel 196 der Grondwet, terwijl de mi nister het afweeg als onvereenigbaar met den geest der pacificatie en dat de minister ook de meening als zou er veel on nood ige schoolsplitsing voorkomen, lichtelijk over dreven acht, terwijl hij evenzeer de op vatting van prof. Visscher bestreed als zou het onderwijs te luxueus zijn De „schoolge- l>ouwen als paleizen" drukken niet op de rijksbegrooting, verklaarde de minister. Moeten zij daarom niet dopr de burgerij worden betaald? zouden wij willen vragen. Het overige deel vaji den middag ie ge debatteerd ovfer de afdeeling Hooger Onder wijs. Het middelpunt van het debat werd daarbij gevormd door een quaeBtie, Velke zooals de Minister opmerkte, buiten de Regeering omging, doch die zeker niet van belang was ontbloot. De heeren van Wijn bergen (r.-k en Heemskerk (a.-r.) kwamen n.l. in verzet tegen een rede door prof. Stol temaker de Bruine (c.-h.) te Lunteren ge houden waarin hij betoogd had, dat de we tenschap niet gebonden aan dogma's mag zijn en dat een wetenschappelijk onderzoek waarbij uitgangspunt en resultaat van t« voren vaststaat, den naam van wetenschap peüjk niet mag dragen. Het ging dus ir weren om de wetenschappelijke gelijkgerech tigdheid van de Openbare Universiteit met (Ie rije Universiteit te Amsterdam en d< Katholieke Universiteit te Nijmegen, waar mede nauw samenhangt de aanspraak van dergelijke hijrondere universiteiten op finan e gelijkstelling, een aanspraak, welke zoonis men weet, door de christelijk-histori schen wordt afgewezen. Ook de heer van der Heide <s.-d.) nam, nadat de heer Blote- maker de Bruine zijn bestrijder, zoo uitvoe- «g had beantwoord als de korte spreektijd een kwartier - toeliet, aan dit debat deel. neer m het kort kwamen de stellingen der heeren van Wijnbergen en Heemskerk hier op mor, dat alle wetenschap ten slotte or cemg dogma berust en dat er aan een unt ver.,telt eenheid van levens- en wereldbe. schouwing moet zijn. Daartegenover steil, de heer Slotemaker de Bruine dat er voo. alle tevens, en wereldbeschouwingen plaats en ook moet zijn aan de Openbare Dniver. sitfilt, terwijl zijn grief tegen de bijzondere universiteiten ie, dat de hoogleeraar daar met gebonden ie aan eigen overtuiging, maar aan het door de instelling gehuldigde dog- ma. Ee„ punt werd door-den heer Heems kerk, naar voren gebracht, waarop de heer "n^ ""*e"s non ingaan De heer Heemskerk wees er n.l. "op dat het Christelijk-Historisch Be- ginselprogram in artikel 14 aan de Openbare I Universiteit toch een theologische faculteit verlangt „op den grondslag de* Openba- ving". Daarmede .is toch aldus de heer Heemskerk de Goddelijke Openbaring be- doiald! En op dezen grondslag staat nu juist de Vrije Universiteit. GEMENGDE BERICHTEN. Een weg, die weg is. De Wagenweg te Egnond aan Zee weggeslagen. Ten gevolge van de hooge zeeën in de laat ste dagen is de zoogenaamde Wagenweg te Egmond aan Zee geheel weggeslagen. Men is reeds drtik bezig om een nieuwen weg te leggen, die ten Zuiden van litet Hotel Wel gelegen zal komen. Kapitale boerderij afgebrand. Tien koeien omgekomen en de ge- heele oogst vernietigd. Gistermorgen, omstreeks 7 uur, is te Erle- kom bij L'bbergen brand uitgebroken in de kapitale boerderij, bewoond door den heer W. Jeuken, en eigendom van de N.V. Steen fabrieken Steekerdon uit Erlekom. Het vuur greep zöer snel om zich heen en nog vóór de brandweer uit Beek ter plaatse kwam, stonden zoovel het woonhuis, als de stallen schuren in lichte laaie. Alles werd vol komen verwoest. Tien melkkoeien kwamen in het vuur om. De gêheele hoogst, waar onder groote voorraden hooi en stroo, ging verloren. Van den inboedel kon niets wor den gered. Verzekering dekt de aanzienlijke schade De oorzaak was hedenmorgen nog niet mat zekerheid vastgesteld. Geldermaisen. Poging tot bijlegging mislukt. Onder leiding van mr. W. M. Kolff, bur gemeester der gemeente Deil, heeft gisteren een conferentie plaats gevonden tusschen de besturen der Alg. Werkgeversverenigingen ?n de Ned. Vereemging van Fabrieksarbei ders ten einde te trachten 'de staking bij de N.V. Ver. Ned. Chamotte Fabrieken te Gel der malsen tot oplossing te brengen. De be spreking heeft geen resultaat opgeleverd. De Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders stelde zich op het principieele standpunt dat na ophef fing der staking alle stakers op hun oude plaats in de fabriek zouden worden her plaatst. Aan dezem eisch konden de werkge vers onmogelijk voldoen, daar inmiddels on geveer 160 nieuwe arbeiders zijn aangeno men, waarmede het bedrijf regelmatig door werkt en welke de directie niet wenscht te De verbazende uitvinding van een Delftsch ingenieur. Een aguarium Indische visschen ge- Ik heb een diepen eerbied, meneer, voor de ingenieurskunst. Wat die heeren uit Delft kunnen, is regelrecht een wonder. Wij heb ben er eik jaar bij ons in de machinekamer voor hun practische oefening en er gaat geen- reis oan of we leeren iets. Jammer, dat ze zoo zelden kreeft eten. chinekamerpdrsoneel uit een vrachtboot van den Rotterdamschen Lloyd tot een lid van de redactie van de H. Crt. en als met een hoeratje eindigde hijLeve Delft en leve de kreeften Hij sloeg zijn kop thee om, zooals in vroe ger jaren een zeeman zijn borrel zou hebben gedaan, met één langen slok en begon to< weer opnieuw: 13 moet niet gelooven, dat ik overdrijf of zoo maar «wat praat. Ik heb 't bij onder vinding. Op onze laatste reis nog, menfevJ, hebben we zoo'n heer uit Delft bezig gezitu. en ik neem er mijn petje voor af. Asjeblieft We hadden, moet u weten, een heele col lectie Iindische visschen meegenomen voor de Rotterdamache Diergaarde. Er was eeb best ruim aquarium voor, waar ze zona» eenige benauwenis konden leven, éen In disch Oceaantje in miniatuur. Er was ding, waar we eerst niet op hadden gere kend, het' water moest op temperatuur blij ven, op li open temperatuur,, begrijpt u. Zeg, ingenieur, zei onze meester, jij bent een knappe bol, hebben ze mij gezegd, prakkiseer jij nu eens een ding in mekaar, waardoor het water warm blijft, precies De heer uit Delft draaiae daar zijn hanu niet voor om, zei hij. Al een paar dagen la ter had hij een toestel, dat alleen bestond uit een electrische lamp, die je in het aqua rium hing en als het water de goeie warmte had, werd de stroom vanzelf uitgescliaxeld, tot het water weer te koud werd Dan ging die lamp weer branden. Is dat niet prachtig bedacht? We klopten den ingenieur op den schouder, stuk voor stuk en noemden hem Edison en Jan Jaarsma. Maar nu moet u verder hooren. In het aquarium bleef het aldoor aange naam zomer en alles leefde er als op een visschenkermis. Op een kreeft na, die zooals u weet, een bar lui beest is, die bleef be- haaglijk onder in het bassin dutten. Op een dag was het water misschien wat warmer dan anders, de kreeft doelde zich lekkerder dan anders en hij ging oen wan delingetje door het bassin maken om eens hier en daar rond te kijken. En wat zag hij daar al aanstonds: een lekkere, dikke worm. Hap zei de kreeft. Het was zijn laatste hap en de visschen die om hem heen zwommen, hebben ook niet meer gehapt. Want die worm was het kabeltje, waar de electrische lamp aan hing. de kreeft had het kabeltje netjes doormidden genipt, de stroom werd daardoor in het water afgeleid en de heele bevolking van het aquarium werd op z'n Arnerikaansch geëlectrocuteerd. - Dat was toch niet de schuld van Delft? Nee, het was de schuld van de kreeft. Maar er wordt in Delft blijkbaar te weinig kreeft gegeten, anders was onze ingenieur zeker op zijn hoede geweest. Kan een van de prots niet een klein collegetje af en toe over kreeften geven? 't Was toch zonde van die Indische visschen. En van de kreeft Relletje» t« Haarlem. De politie, met steenen bekogeld, stuurt de hondenbrigade er op af. Charges net «abel en gummistok. Woensdag ongevesr 5 uur bevond zich een groot aantal personen op de Groote Markt te Haarlem, waaroider wëïkeloozen en op geschoten jongens. Aanvankelijk wa« allea rustig, doch te half 6 drongen enkelen de P aarlaar steeg binnen met het doel de riiten van de raadszaal in te gooien. Aan het veizoek van de politie om zich te verwijderen werd geen gevolg gegeven. Daarop werd gechirgeerd met den gummi stok en mét de hondenbrigade Verschillende ptrsonen werdén getroffen en- gebeten. Een jersoon -heeft op het poli tiebureau zich betfaagd over deze handel wijze. Hij bleek rog 30 dagen hechtenis te goed te hebben en werd dus opgesloten. Om ongeveer haf negen ging het et ern stiger toe. Een agent van politiq, geposteerd bij de Groote KlerK werd met een hamer op het hoofd gestage» en heeft enkele hoofd wonder. bekomen. Het publiek schoolde sa men en er werd net steenen geworpen, af komstig van de ojgebroken Damstraat. Een agent werd door (en steen in het gelaat ge troffen en verwonc De menigte werd steeds grooter. Er werd geschreeuwd, gefloten en met meer steenen gegooid. Toen kwam het algemeen bevel van dé politieleiding om le Groote Markt met den blanken aahel te ontruimen. «Enkele charges met de sabel en funimistok en met mede werking van de hondenbrigade werden uit gevoerd Verschillende personen werden ge raakt en enkele gearresteerd. Bij fouilleering blek eg enkelen steenen en ijzeren voorwer pen in hun bezit te hebben. Gedurende ge- ruimen tijd bleef de Groote Markt nog afge zet, tot eindelijk de rust was hersteld. Tot laat in den avond bleef een sterke- politie macht op de been. BTAD8N1ET7W8. Wybeit-tabletten zijn alleen echt in de hygie- llnlzch verpakte en ge il sloten blauwe doozen f/h 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak I RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 6.3o Vooravondooncêrt. 6-30 Toespraak. 7.15 Lit. halfuurtje 8.01 Kerkgeschiedenis. 8.30 Concert. 9.00 Lezing. 10.15 Versch. sprekers. 10.46 Gramofoonplaten. 11.00—12.00 Gramofoonplaten. Huizen: 5.15 Orgelconcert. 6.15 Radiodokter 6.45 Engelsche cursus. 7.15 Causerie. 8.00 Herdenkingssamenkomst. 9.00 Concert. 10.45 Gramofoonplaten. Speen hof f voor de A.V.R.O.-microfoon. Dinsdagavond a.s. van 9.30—10.00 komt Speenhoff voor de A.V.R.O.-microfoon; naast oude liedjes ook de Indische liedjes. Wat eens Hilversum was. En hoe men er nu over denkt. Wij lezen in Jjet Brusselse!» dagblad; „Laatste Nieuws": „Wat er met de radio-uitzendingen ge beurt, wanneer de politiek haar parten komt spelen, heeft men kunnen ervaren met den prachtigen radio-omroep van Hilversum. Deze post was op kunst- en cultureel ge bied een voorbeeld voor gansch de wereld, ook in ons land .waren er velen, die er bij voorkeur hun toestel op afstemden. De po litieke clubs zijn er echter tusschen beide gekomenthans wordt de post van Hilver sum gebruikt en misbruikt voor elke moge lijke propaganda, en li/et gevolg is, dat hij er zijn beteekenis bijna volkomen bij heeft ingeboet, zoodat, tot groot nadeel voor de Nederlandsche beschaving in het algemeen, Hilversum niet meer is wat hij vroeger was, en deze post, ook hier in België, veel min- der belangstelling geniet." FINANCIEELE BERICHTEN. Handels- en Landbouwbank en Spaarbank. Voorloopige bewindvoerders aange wezen. De 3e Kamer der Haagsche Rechtbank heeft, naar aanleiding van de ingediende aanvragen, door de Handels- en Landbouw bank en door de Spaarbank van deze Bank, om surséance van betaling, tot voorloopige bewindvoerders over deze beiz^ instellin gen benoemd: Jhr. mr. E. C. U. van Doorn te Den Haag, den heer J. vdn Eek, direc teur van de Middenstandsbank te Amster dam en mr. H. M. de Vries, den Haag. De datum, waarop dte crediteuren over de surséance-aanvragen zullen worden gehoord, zal nader door de Rechtbank worden vastge steld. Gedupeerde spaarders. j Mr. H. W. M. J. Rademaker, advocaat en procureur, schrijft aan de Telegraaf: De N.V. Handels- en Landbouwbank, ge- yestigd te 's-Gravenhage, is door onvoor ziene omstandigheden in betalingsmoeilijk heden gei aakt en heeft deswege har*} beta lingen gestaakt. Gelijk bekend exploiteerde deze. bank ook een aparte spaarbank. Spaar- ders werden in de gelegenheid gesteld tegen rentevergoeding hun gelden ten kantore der spaarbank te deponeeren, waarna deze be dragen als tegoed werden bijgeschreven op het credit der spaarders in het daartoe ver strekte spaarbankboekje Dit spaarbank boekje houdt de verklaring in, dat de Han dels- en Landbouwbank de inlagen der spaar ders ten volle waarborgt. Het is gebleken, dat vele spaarders aan een dergelijk depot van gelden een onjuiste beteekenia toekennen. Zij *ien daarin eene „preferentie", of denken, dat men hier te maken heeft met een bewaargeving. De consequentie daarvan is geweest, dat dc teleurstelling van de betrokken- spaar- ders, n» het bekend worden van de huidig financieels positie der Handels- en Land bouwbank, des te grooter ia. Het is van veel beiang, dat de verhouding van spaarder tot spaarbank eens onder de aandacht van het groote pnbliek wordt ge- bracht. De inlegger van spaargelden wordt ten ge volge van zijn stortingen bij de spaarbank crediteur uit een overeenkomst van verbruik- leening Het Burgerlijk Wetboek omschrijft deze lereenkomst als volgt„Verbruikleening is een overeenkomst, waarbij de eene partij aan de andere een zekere hoeveelheid van ver- bruikbare zaken afgeeft, ouder voorwaarde, dat de laatetgemelde haar even zoo veel van gelijke soort en hoedanigheid, teruggeve- De leener is verplicht tot teruggave na ver loop van den overeengekomen tijd, al dan niet met rentebetaling. Doet hij dit niet, dan heeft de uitleener een persoonlijke rechts vordering tegen den leener tot terugbetaling van hoofdsom ondei bijbetaling van interes sen. Is de debiteur evenwel inmiddels gefail leerd, dan moet de silhuldeischer zich bij den curator aanmelden, ter verificatie zijner vordering en zal hij als concurrent-schuld- eischer in den faillieten boedel moeten wor den behandeld Bij deposito van geldsommen op termijn en onder rentebeding denke men niet .aan (Rit een in bewaring gegeven zaak moet wor den teruggegeven, zoodra de bewaargever dit vordert, zelfs indien een tegenovergesteld beding mocht zijn gemaakt, terwijl een ter mijn van opzegging essentieel is bij het de posito. Het gioöte verschil tusschen het deposito van geld en de bewaargeving is, dat bij posito de eigendom overgaat op den leener en bij bewaargeving de eigendom der in waring gegeven zaken bij dengene blijft, die de zaken in bewaring heeft gegeven. Het gevolg daarvan is, dat de depositohou der in een faillissement van den debiteur als concurrent-seimldeischer moet participeeren in de baten, terwijl dte bewaaigever de in bewaring gegeven zaken van den inmiddels gefailleerden bewaarnemer kan terugvorde ren en verder buiten diens faillissement blijft. Tevens is de consequentie van vorenstaan de, dai een debiteur uit deposito-overeen- meer te bezitten, zich niet schuldig kan heb ben gemaakt aan verduistering, omdat hij zijn eigen goed heeft weggemaakt. Een andere vraag blijft, of een debiteur, die bereids verkeert in den toestand van te hebben opgehouden te betalen, bona fide derden dit niet tijdig heeft mede te deelen, in stede van door te gaan met gelden op deposito te leenen, onder het verschaffen of laten verschaffen van garanties, waarvan hij weet, dat ze niet als zoodanig kunnen den, terwijl niettemin derden op die wijze tot het verstrekken van gelden in verbruik leen worden bewogen, onbekend als zij wa ren met de feiten, die den leener wel bekend waren. Een dergelijke handeling zoude te denkelijk overhellen naar den kant van het bedrogsdelict hij uitnemendheid, de oplich ting. Enkele spaarders hebben nog zeer recent hunne gelden in de spaarbank der Handels- en Landbouwbank gestort, terwijl onmiddel lijk daarop de catastrophe werd aangekon digd. Het feit, dat de verantwoordelijke hoofddirectie te Den Haag tot voor kort nog opdracht gaf om spaargelden in deposito nemen, doet veronderstellen, dat zij toen de situatie nog niet kon overzien, ten gevol ge waarvan zij nog geen direct geen gebie dende maatregelen na inof kon nemen. Wat niet wegneemt, dat de betrokken spaarders voorloopig gedupeerd zijn. NIEUWE UITGAVEN. „Geef Gero!" Een geïllustreerde catalogus van de N.V. Gero-fabrieken. Dezer dagen ontvingen we van de ïs\». Gero-fabrieken een fraaa uitgevoerd boekje „Geef Gero!", waarin een uitgebreide selec tie van de door haar gefaoriceerde couvert- artikelen, vaatwerk en moderne kunstrrijver heid voorwerpen is afgebeeld. Reeds direct wordt de aandacht get rok ken door eenige klassiek en modem gemo delleerde lepels naar ontwerpen van Jan E'isenloeffel en Georg Nilsson. In deze ar lüstieke uitvoering zyn geheel bijpassend ii ieder model alle mogelijke artikelen, di« men zich apart of tn waardevolle cassettes kan aanschaffen. Heel mooi zijn ook die Gero-serviezen het Gero-zilver voor de thee- of koffietafel. Verder bevat het boekje nog afbeeldingen van fraaie, artistieke toilet-garnituren, en de tegenwoordig zoo gevraagde gehamerde en gladde tinnen voorwerpen, welke laatste ontwerpen zijn van de bekende kunstenaar? C. J. van der Hoef, Rmze Hamstra ei Georg Nilsson. De groote verscheidenheid die de Gero- collectie biedt maakt de keuze van sen St. Nicolaas geschenk zeer gemakkelijk en we twijfelen dan ook ndet of velen zullen Ver blijd worden mqt een dezer waardevolle geschenken. GOUDA, 28 November 1930. Onteigening ten alg^meenen nutte van gebouwen en terreinen, ten behoeve van de uitbreiding van de Gereformeerde School voor u.l.o. aan de Keizerstraat 69. Bij Raadsbesluit van 15 September is aan den Raad o.a. medewerking toegezegd voor den aanbouw van twee lokalen bij de Ge reformeerde Bijzondere School voor uitge breid lager onderwijs aan de Keizerstraat alhier. Voor de uitvoering van de plannen van het bestuur der Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Vrye Scholen op Ge reformeerden Grondslag, welke bij den aan bouw van deze lokalen betreffen, zal het noodzakelijk zyn in de nabijheid dezer school gelegen eigendommen van particulie ren aan te koopen. De gemeente zal tot aankoop moeten overgaan van twee huisjes met achtergele gen open. grond van de wed. J. van Vliet- Okkerse te Reeuwyk en die heeren S. L. en A. J. van Werkhoven te Gouda. B. en W. heiben getracht dezen eigendom- en van de bovenvermelde eigenaren te koopen, doch zy zyn niet tot overeenstem ming kunnen komen, over den koopprys. Vooral de eigenaren van het eene perceel vragen veel meer dan het eigendom waard ia, terwijl ook de eigenaresse van het an dere perceel naar onze meening een hoo ger bedrag eischt dan de waarde bedraagt. B. en NV. meonen, dat èn in het algemeen belang èn in het bijzonder belang dezer ge meente niet mag worden overgegaan tot betaling van den gev raagden koopprys en met het oog op de noodzakelijkheid om met spoed de plannen van het schoolbestuur tot uitvoering te brengen, achten zy alleszins termen aanwezig om op andere wijze te trachten den eigendom dezer perceelen te bekomen. Hangende de verdere onderhan delingen met de eigenaren, zouden zy een wutaonstwerp willen uitlokken tot verklaring bij de wet van het algemeen nut van de onteigening der bovenvermelde perceelen in het belang van het onderwijs in deze ge meente. Mislukken deze onderhandelingen geheel, dan is inmiddels van de langdurige periode, welke aan eetn onteigening verbon den is, reeds een belangrijk deel verkopen, zoodat het schoolbestuur niet langer dun strikt noodzakelijk en mogelyk op de ver wezenlijking van zyn plannen behoeft te wachten. Aankoop schrijfmachines centrale cmu* voor machineschryven. Op de ontwerpibegrooting 1931 slaat vermeid een bedrag van 450.— voor de aanschaffing van, 3 rebuilt-schrytmachinea, ten behoeve van den centralen cursus vooi machine schrijven. De directeur van dien cursus, die daarvan uiteraard kennis draagt, verzoekt B. en W. te willen bevorderen, dat nog dit jaar 2 machines worden aangeschaft, ter vervan ging van 2 geheel versleten exemplaren. d. en iv. neoDen geen bezwaar tegen, in williging van dat erzoek en stellen voor op den gewonen dienst van de begrooting van 1930, ten laste van dein centralen cursus voor machineschryven, een post te brengen van 30©.— ten behoeve van de aanschaf fing van 2 rebuilt-schrytfmachines. Gemeente-eigendommen. Verhuur gerioleerde zijl aan C. van Buren. De heer C. van Buren, wonende te Ca- pelie a.d. IJssel, heeft verzocht een gedeel te groot ongeveer 5 M2 van de gerioleerde zijl in sectie B no. 1501 (achter de Lange Dwarsstraat) te mogen huren. Bedoeld ge deelte dér zijl was vroeger in huur bij d«a heer L. Verwoordt, wiens perceel Lange Dwarsstraat 36, thans eigendom van adres sant is. B. en W. stellen den Raad voor op de ge vraagde overneming van de huur gunstig te besch&kèn. Gemeente-eigendommen. Aankoop van grond. Ten behoeve van de rioleering van j,Kort- Haarlem" is «en rioolbuis gelegd door een gang, toebehoorende aan de firma J. Slegt. Genoemde firma heeft thans verzocht, de zen grond gelegen aan de .Eerste Kade en deel uitmakende vaj» het perceel, kada straal (bekend sectie A no. 5045 van haar te willen koopen, tegien den door haar by aankoop betaalden pry#, zynde 6-— J*1" M2. De strook heeft een oppervlakte van 4A M2. B, en, W. stellen) den Raad voor daartoe te besluiten. Mij. tot Bevordering van Woordkunst. Voordrachtavond Albert Vogel. Men verzoekt ons nog eyen de aandacht onzer lezers te vestigen op de hedenavond vanwege de Maatschappij tot .Bevordering van Woordkunst door den heer Albert Vo gel en mevroww Ellen Vareno te gtven voordrachtavond. De bijeenkomst heeft plaats in de zaal „Central", ingang Zeug straat te 8)4 uur. Belangstellenden bi voordrachtkunst, dje onverhoopt geen u't- noodiging mochten hebben ontvangen, zijn hier zeer welkom. Collecte monument Nederlandsche Beddings wezen. Het Comité voor de bovenvermelde col lecte brengt in 'herinnering, dat op morgen Zaterdag 29 November 1900, in de middag" uren een collecte zal worden gehouden ten bate van het fonds tot stichting van een nationaal Monument ter eere van bet Ne' t derlandsche Reddingswezen. I Dit monument bedoelt te zijn eenigeW'" genie dat Nederland trotsch is op zijn 1 koene zeehelden, mannen als Dorus Rijkers. Voor dit doel is de geheel e bevolking van I ona land in de gelegenheid gesteld hare btf- I drage af te dragen. "Óp 29 November 1900 krijgt de bevolking van Gouda deze gelegenheid. Het Comité vertrouwt, dat ook Gouda zal willen toonen voor het bovenvermeld doel een gift te wil jan gchenken. De collecte vindt plaats met open schalen door dames, geassisteerd door padvinders. Wielrijder door vrachtauto aangereden. Gistermorgen omstreeks half tien had op den Kleiweg een aanryding plaats tusschen. de vrachtauto H 50890, bestuurd door C. J. de V. uit Stolwijk, en de wielrijder B. v. wo nende alhier. Het rijwiel werd ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken hadden met plaats. Verzekering dekt de schade. Binnenvaartscholen geopend. Met ii«gang van Maandag 1 December ajB. zullen alle Binnenvaartscholen van hèt Onderwijsfonds voor de Binnenvaart n.l. te Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Gro ningen, Gouda, Zwolle, Zwartsluis, Hooge- veen, Leeuwarden, Harderwijk, Harlingen, en Lemmer geopend worden. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Declamator Jac. v. Elsaeker. De bekende declamator Jac. v. Elsaeker komt Zondag' a.s. voor het I. v. A. in den groote Schouwburg. De Bazpr in de Neutrale School van de Meisjesgezellen en Verkenners. Wij vestigen gaarne nog even de aandacht op de morgenmiddag en Zondag jn de Neu trale school te houden bazar, waarop ten toongesteld worden en ten verkoop worden aangeboden fraaie en nuttige artikelen, houtsnijwerk, leerwerk, planten e.d, die door de jongens en meisje» padvinders zelf vervaardigd of gekweekt werden. Op de bazar zal een aardige theesalon met sürylkje zyn, terwyl door de bezoekers aan verschillende behendigheidsspelen om fraaie prijzen kan worden deelgenomen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken houdt op Woens dag December, 2 uur, in de Raadzaal ten Stadhuize een vergadering. De agenda vermeldt: 1. Notulen en Mededéelingen. 2. Uitgegane en ingekomen stukken. 3. Verzoek om subsidie van de Vereenig- de Winkeliers te Wadcfinxveen voor het houden van een relcame-week van 25 No vember tot en met 5 December 1930. (Het Bureau adviseert, gezien een vroe ger genomen besluit om aan winkelweken geen steun te verkenen, afwyzend). 4. Verzoek van de N.V. Leidsche Auto- Boxen Garage te Leiden om adhaesie te be tuigen aan een door haar tot Ged. Staten van Zuid-Holland en Utrecht gericht adres om vergunning tot het exploiteeren van een autobusdienst LeidenUtrecht v.v. 6. Verzoek om subsidie aan een door de Mij. tot Exploitatie van „de Brakke Grond' te Amsterdam uit te geven werk over I and- en Tuinbouw in Nederland. (Het Bureau adviseert afwyzend). 6. Verzoek van de Ned. Verg. voor Kaas handelaren te Gouda aan het Bureau der Kamer om mede te dèe'en, of het in prin cipe bereid is om een reclame-campagne te steunen voor het gebruik van volvette boe renkaas en in een te vormen commissie zit ting te nemen, met antwoord van het Bureau. Een klankfilminstallatie in de Schouwburgbioscoop. Naar wy vernemen ligt het in 't voorne men vaai de directie van de Schouwburg- bioscoop ook in haar theater een klarikfilm- installatk aan te leggen. Een en ander is al in vergevorderde^ staat van voorbereiding. Gouda zal dus binnen afzienbaren tijd ook van „sprekende" en klankfilms kunnen ge nieten in de bedde theaters. Verloren en gevonden voorwerpen. Op eiken werkdag des voormiddag» tus schen 1© n 12 uur en des namiddags van 3 tot 6 uur zyn aan het Bureau van Po.itie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voorwierpen: 1 dameskleedingstuk, diverse sleutels 1 portemonnaie met inhoud, 26 nieuwe post zegels. Voorts zyn te bevragen: 1 hakbjjl, J. van Leeuwen, Jan Philips- weg 97', 1 hanger van een halsketting, J. D. Fetter, Hoogstraat 6; 1 portemonnaie met inh., M. de riey, Karnemelkéloot 54; 1 ring, E, Erdelman, Zwiarteweg 670, Reeuwyk; 1 rywieilpomp, v. d. Torren, v. B. IJzendoorn- park; 1 handpomp, E. van Dam, W. Toöi- bergvtraat 1; .1 geldstuk, A. Reparon, Boc- ltanbcrgs(raat 100; 1 pakje tabaksbonnen, J- Myderwijk, Lazeruskadie 16; 1 schort, C. A. Brem, Pretorjaplein 48; 1 zakje met «pons en een bof stel, Wed. de Jong, Wach telstraat 3; 1 dameaparapluie, v. Burk, Kleiweg 39; 1 paal, G. Hageman, Kanaal straat 3; 1 snoer koralen, S. de Jong, Boe lekade 18; 2 duiven, G. Pollet, J. v„d. Hey- denstraat 121; 1 vulpotlbod, G. van Dries- ten, Turfmarkt 54; '1 lorgnet in étui en zak- kwn, D. de Waal, Zwarteweg 670 F, Reeu- *ijk; 1 damestaschje met irih.. P. Verkalk, Pretoriaplejn 36; 1 atlas, J. de Ruiter, IJs- tellaan 33; l portemonnaie met inhWed. v- <1- Weel, Kleiwegstraat 13; 1 portemou- teie met inh., R. Radix, Vorstmanstraat 8; 1 duimstok, P. Tuithof, L. Tiendeweg 19; 1 kuikens, C. Rietveld, Lethmaetstraat 65; 1 vulpotlood, J. Teekens, KarnemeOksloot 3; Psliklap, Portier van het v. Iterson Zieken- lmia; 1 jongenscape, J. v. <L Heuvel, Hout- ®anoplantsoen 1 damestaschje met mh. "ëppener, Crabethstraat 37; 1 roode hoed- M. Lammers, Pretoriaplein 28"; 1 por- tettormaie met inh., J. C. van Duuren, P. C. K&thstraat 80; 1 schooletui, A. den Hertog, 6; 1 medaillon met portret, J. B™y. Baam 296; 1 damesschoen, C. ^fKeim, Snoystraat 17 17; 1 duimstok, v. d. Boogert, Graaf van SloisBtraat; 1 honlenhalsiband, H. Hubertua, Achter de Viischmarkt 58; 1 medaillon, F. FUrreer, St. JosèphstraatlT1 rieken koffertje, W« Mooyenktnd, St. Josephstraait 36; 1 darnea- schort, Id. de Hoy, Karnemelksloot 54; 1 hondenmuilband, L. de Keyke, Noothoven van Goorstraat 3; 1 damespotlood, P. de Bruin, Krimpen aan den IJssel; 1 vulpote lood, 1. J. Lugthart, J. v. d. Heydenstraat 18; 1 bankbiljet, G. Rietveld, Karnen.tlk- 0(1 oot bd; 1 gummija», C. Dankelman, Dub bele Buurt f, 1 kinderportemonnaie, J. A- Padoerg, R. van Catsweg; 1 N. L. plaat van een auto, S. Blomama, bureau van Politie; 1 slinger van een auto, C. Poot, Vorstman- straat 33; 1 ring, G. v. d. Ham, IJsseliuan 71; 1 vulpotlood, Juffr. Simons, Nieuwe Gouwe 1; 1 vulpotlood, J. van Os, Turf markt 142; 1 rozenkrans, J. van Leeuwen, Paradys 18; 1 iipssleutel, C. H. v. d. Heuvel, St. Josephstraat 66; 1 schooletui, S. Laker- veld, Nobelstraat 59; 1 hond, Notaris Ren- tus Gerritse, Platteweg, Reeuwyk; 1 cein tuur, L. Schaap, Tuinstraat 40; 1 blikschaar, H. de Bruyu, Muilepoort no. 2; 1 kinderpor- temonnaie, T. Wieaer, Snoystraat 41; 1 kinderkousje, K. J. de Beun, B. Martenssin- gel 9; i K. G. gewicht, W. van Ryswyk, Boelekade 160; 1 ansichtkaart in enveloppe, J. M.rG. Boekamp, v. Heusdenatraat 3; 1 jongensdas, de Wit, Kleiwegstraat 51; 1 speelgoedlkonjjn, C. de Grauw, Parkstraat 6; i. dameshandschoen, M. Wassing, Nieu we Haven 74; 1 portemonnaie met inh-, J. de Ruiter, lJssellaan 33; 1 Engelsche sleu tel, A. de Hey, Zwarteweg 688, Reeuwyk. 1 rozenkrans m etui, J. de Vos, Bloemen- daal 60, Waddinxveen; 1 R.K. Kerkboek, S. W. Soeters, Crabethstraat 8; 1 sleutel, Schar,leanan, Wilhelminastraat 30; 1 da meshorloge, J. F. L. Negryn, Graaf Fioris- weg 7; 2 kindermutsen, E. Engelhart, L.- van W7yiigaardestraat 4; 1 heipaal, W. Bode, Veerstraat 1; 1 bankbiljet, A. van Grieken, Zwarteweg 689, Reeuwtfk; 1 kin- derlaschje met inh., W. J. Sirre, Graaf van Bloisstraat 5; 1 doublé doosje, H. J. Vei- kade, It. van Catsweg 216; 1 paar dames handschoenen, G. van Meerten, Graaf van Bloissrtaat 66; 1 rozenkrans in etui, G. van Meerten, Graaf van Bloisstraat 66; 1 lees boek mqt naaim L. B. B., J. van Loon, Pe perstraat 110; 1 actentasch, P. T. de Groot, Turfmarkt 59; 1 fasant, G. van Leeuwen, Kanaél&traa/t 19; 1 halsketting, G. J. Ver heul, St. Josephstraat 17; 1 huissleutel, J. J. Verwey, Bureau van Politie; 1 kinder- portemonnaie, A. Stamps, Boelekad^ 75; 1 vulpotlood, L. van Niekerk, C. Ketelstraat 17; 1 portemonnaie met inh., G. M. de Eruin Raam '14; 1 damesportemonnaie m. inh., W. van Zonneveld, IJsseLlaan 52; eenig wasch- goed, A A. Plokkaar, Goudkade 12; 1 hee- renhoed, H. Gerritsen, Achter de Visch- markt 38; 1 kimdertasohje met inh., Bminiks Boelekade 142; 1 damesring, W. A. Ver boom, f. W. Reitzstraat 26; 1 ceintuur, N. Hoonhout, P. C. Bothstraat 42; 1 autosleu tel!, C. den Adel, Karnemelksloot 30; t kin- dier portemonnaie met inh„ N. Verhoeven, Geuzenstraat 25; 1 hondje, J. Smits, Karne- melkeJoot 118; 1 kinderjurk, rok en trui, v. Willigen, Walesteeg 18; 1 polshorloge, Chr. de Joode, Moordr. Verlaat 20; J pakje wol, D. Hoogendoorn, Nieuwe Haven, 55; 8 gas- penningen, F. A. de Grauw, Tuinstraat 28; 1 doosje sigaren, P. Schouten, Zeugestraat 58; 1 kinderrozenkrans, C. HeÊmua, Zout manstraat 16; 1 damestaschje met inh., W. Melkert, Raam 169; <1 portemonnaie met Inh., J. Vet, Groeneweg 10; 1 paar dames slobkousen, J. van Leest, Ketelstraat 6b; 1 vulpotlood, Th. v. d. End, Piersonweg 5; 1 kaasboor, A. Melkert, P. C. Bothstraat 81; 1 autonummerplaat, van der Klip, v Stryen- atvaat 1; 1 huissleutel, van Stapele, Blee- keraaiygel; 1 paar gymnastiekschoenen, B. de Bruin, Groenenddal 87; 1 kerkboekje, J. Stolk, Walvisstraat 5; 1 lorgnet, F. Nu- velsteyn, WilheLminastraat 31; 1 rozen krans, A. H. Kulik, Vóórwil lens 33. Als verloren we 1 autoband merk Englebeit 34 x 7, 1 rwarte hondm et witte "borst 3 maanden oud, 1 pols horloge met riem, 1 bankbiljet van 10.- 1 zilveren broche met wapen van Zeeland. Omtrent «enige gevonden rywielbelaa- tingplaatjes zijn aan het Bureau van Politie Agenda. Hotel Station, Zondags van 4-6 en 8-11 uur Concert. 28 Nov., 8 uur in „Het Schaakbord", Alge- meene ledenvergadering Zuid-Hollandsche Ijsbond afd. Gouda en omstreken* 29 Nov., 8 uur, Café Central. Verg. Comité Woordkunst. 29 Nov. 35j en 7—10 uur en 30 Nov. van 3—5% uur, Neutrale School, Bazar Meis jes-Gezellen en Vérkenners. 30 Nov., 3 uur. Soc. „Ons Genoegen". Thé 3 Dec., 2 uur, Raadzaal Stadhuis, Vergade ring Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken. 11 Dec. 7% uur n.m., Soc. de Réuro'e. In- Apotheken. De apotheek van Mevr. de Weil. A. R. Teepe, Gouwe, zal tot en met 28 November, benevens den daarop volgenden nacht, ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. /boskoop. De Schaakclub Inter Nos I speelde in de 2e klasse van den N. S. B. een wedstrijd tegen het Leidische Schaakgenootschap II; de uitslag was 64 in het voordeel van L. S. G. Te Voorschoten speelde Inter Nos II een wedstrijd met de .schaakclub aldaar, met als resultaat 7—-3 in het voordeel van Voor schoten. Woensdagavond hield de in ons land zoo welbekende folklorist D. J. van der Ven van Oosterbeek een lezing met lichtbeelden oi er het onderwerp; „Van Vrijen en Trouwen op publiek dol geamuseerd. Louis de Bre* het Boerenland" voor de afdeeling Boskoop van het Plaatselijk Nut. Op buitengewoon geestige en boeiende 1 wyze wist de heer Van der Ven het in groote getale opgekomen gehoor te onder- houden. D© heer C. J. Toebes is aangewezen als Correspondent van de Openbare Leeszaal te Gouda. Hiervoor zal hij vanaf een nader te be palen datum eiken Zaterdagavond zitting houden in de Bovenzaal van het oude Ge meentehuis. Donderdagavond gaf de tooneelclub „Amicitia" alhier in de groote zaal van Hotel Klaassen een uitvoering n.1. „Vader tje Langbeen" een tooneelspel in 4 bedrij ven naar Jean Webster door Jaap van der Poll. „Amicitia" heeft alhier een goeden naam en de talrijke aanwezigen hebben dan ook weer van het vroolyke spel dat goed werd vertolkt, genoten. Een gezellig bal was het slot van dezen avond. KRIMPEN u. d, iiS.iHL. De Minister van Waterstaat heeft aan deze gemeente vergunning gegeven voor het stichten van een vioolgemaal en het uit storten van rioolwater in de rivier. Op verzoek van de commissie \%n den schoolartsendienst „Lek en IJsel" is door den Raad dezer gemeente besloten wegens vergrooting van het district tot ruim 40.000 zielen de jaarwedde van den schoolarts te brongen «P 6000. WADDINXVEEN. Hooiberg omgewaaid. In den nacht van Zondag op Maandag is de gedeeltelijk gevulde hooiberg van der, landbouwer K. door den storm vernield. De kap werd totaal uiteengerukt, terwijl 3 zware eiken bergroeden als lucifers afknap ten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een laffe daad. De ongelukkige D. B. reed met zijn bak fiets met koopwaar op het Oude Dorp toen een jongen een zak vlak voor zijn wielen wierp. 11. kwam te val lep doch bekwam slechts lichte verwondingen. De bakfiets met inhoud werd zwaar tjje^hadigd. Door de politie is proces verbaal ooge maakt tegen M. C. v. D. wegens beleedi- ging van de huisvrouw van C. P. v. M„ terwyl tegen C. P. v. M. 'en H. S. de J. we- derkeerig proces-verbaai werd opgemaakt wegens beleediging én bedreiging van M C. v. D. Parkeerplaatsen voor auto's In verband met het ter plaatse steeds toenemende autoverkeer is het verboden motorrijtuigen op meer dan twee wieley be heerd of onbeheerd te laten staan, op andere plaatsen dan daarvoor dqor B. en W. zijn Er kan geparkeerd wouden: Dorpstraat Westzijde; zijtak van de Oranjelaan; Kerk- weg by het transformatorengebouwtje voor d© N. H. Kerk; de Afscheepplaats; Kanaal straat en een zijtak van de Burg. Troost- Borden met opschrift: Parkeeren, zullen worden aangebracht op bovenvermelde Autotocht ouden van dagen. Door de Middenstendsvereemging en de R. K. vereemging de Hanze werd Woens dag, ter gelegenheid, vani die winkelweek, een autotocht met ouden ]van dagen en ge- brekkigen gemaakt. Om half „twee werden de oudjes van hun woningen per auto afge haald, waarna van de Oranjelaan werd of- De tocht ging over Hazerswoude, Leiden naar Wassenaar waar in Meyendal de oud jes werden getracteerd op tjiee en versna peringen beschikbaar gesteld door de Wad- dinxveenöche Winkeliers. De heerem kregen bovendien nog een rookertje. Na eenigen tydl hier te hebben vertoefd werd de reds weder voortgezet naar dien Haag, waarna het huiswaarts ging. Na aankomst te Waddinxveen werd' pan de deelnemers in Hotel Kwaak nog een kopjé koffie voor afscheid aangeboden. Het was de oudjes wel aan te ziien dat er dien was. Om ongeveer 6 per auto huiswaarts gebracht. Het ligt in de bedoeling om dezen zomer no^ eens een rit Voor die ouden van dagen te organdseeren. Voorwaai' een mooi idee van die Waddinx- veensche Winkelier». TQÖNEEL. ,,'n Partijtje Poker". Blijspel in drie bedrijven door Robert SmileyPeple. Centraal Tooneel. Het Centraal Tooneel, dat zulke echte kluchtspelen onder zijn leden telt, kwam gisteren in den Schouwburg met ,/n Partij tje Poker" een pracht stuk voor 'n vermake lijke typeering. Van dat partijtje poker, dat vroeger reeds en met succes door de Lobo'e ten tooneele is gebracht, gaf ook dit gezel schap een geestige uitbeelding en vertolking. Men kent de geschiedenis van de vennoo- ten, die een fabriek van digestieve pillen „Eureka" exploiteeren. Het tweetal heeft altijd ruzie. Zij kunnen elkaar niet luchten ot zien, en slingeren elkaar de Lelijkste scheldnamen naar het hoofd. Dat duurt zoo lang tot een. niet Iwen bevriend advocaat hen voorstelt hun geschillen door een partijtje poker te beslechten: De verliezer zal een jaar lang bij den overwinnaar huisknecht zijn. Nettleton, de gehuwde, wint, Boggs Johns, de vterloofde verliest. Louis de Öree was Nettleton, de boffer. Hij begon zijn triomf te vieren met een zoo intens sarren en treiteren, dat men waarlijk medelijden met de arme Boggs kreëg. Kaart speelde Boggs den gentleman-buttle*» Het tweetal heeft den geheel en avond het kostelijk, wat had hij een fijn geestige vond sten! Maar Kaart, die oergeeatige, deed niet voor hem onder. Wat een type was hij als de rampzalige buttlerEn later toen zijn ver loofde hem op het idee bracht door een list Nettleton er toe te brengen het contract te verbreken, hoe nam hij toen met wellust nevanche op den eerst zegevierenden plaag geest, die hij nu op zijn beurt tot zijn zielig geplaagd, half zenuwziek slachtoffer maakte. 'fc Was machtig aardig. De rol van den advooaat en vrederechter werd door Philip la Chapelle gespeeldmevrouw Kerckhoven was de vrouw van Nettleton, Klerstie Romer de verloofde van Bogs Johns, zij" was slfni- mer dan de beide mannen. Theo Frenkel had een klein rolletje van een sulligen boek houder, die in angst en beven leefde onder de ruzie van de beide patroons. Lily Fren kel—Bouwmeester was een mal verliefde negerin-dienstbode. Het was een bijzonder goede, vlotte ver tooning van een geestig spel. KERKNIEUWS. „Kerk en Vrede". Prof. Heering over politiek of evan- gelie-prediking. Wanneer mag de politiek op den hansel komen? Dr. P. H. Rttter fa» debat. Woensdagavond heeft prof. dr. G. J. Hee ring voor die afd. Utrecht van „Kerk en Vredte" een rede gehouden over „Politiek of evangelieprediking". Spr. zette uiteen, dat politiek in haar hoogerc beteekenis in een democratisch land de zelfbepaling is van een volk zoowel naar binnen als naar buiten, ten opzichte van zyn stoffelijke en geestelijke belangen. Ook de evangelieprediikiing raakt de stoffe lijke en geestelijke belangen eener natie. Na een historisch overzicht te hebben ge geven van eenige onzer politieke partyen, betoogde prof. Heering, dat politiek, in de reëele beteekenis van het woord, on den kaneel mag worden, gehoord: niet echter in dien ze den vorm eener enghartige party- politiek zou gaan aannemen. Een der Utrechteche Remonstr. predikanten, du. Wegerif, heeft gezegd, dat de kansel geen plaats is voor verkondiging van eigen in zicht. Ma^r, aldus spr., de pledikant mag toch wel een eigen getuigenis geven? Andèrs zou rijn predikatie niet echt zijn. De evangelie- prediterng'lfc de prediking van innerlijk le ven, maar deze kan niet worden buitenge sloten van de groote maatschappelijke be langen. Als de kerk zwygt, wie moet dan Spr. kwam daarop tot de ontwapenings- quaestie. Ons volk loopt eenmaal, zoo zeide hy, by de ontwapening zoowel als by be wapening een risico, maar by het eerste handhaven wy ons christelyk beginsel De beweging van Kerk en Vrede is niet geïso leerd in ons vaderland, daar in tal van an- anaioog verschijnsel valt Het „Utr. Dagblad" heeft dat „Kerk en Vrede" gespannen is voor den zegewagen van de S. D. A. P., maar spr. achtte dit een enghartig stand punt. Wy staart boven elke partypolitiek, men mag ons dan ook «iet kwalyk nemen, als openlyk getuigd wordt, dat het oorlogs bedrijf geen werk is voor kinderen Gods. De leden van „Kerk en Vrede" zullen door gaan op den ingeslagen weg, daar zy over tuigd/ zyn, dat als de Kerken niet opstaan en getuigen van de heele vredesbeweging niets Discussie. Van de gelegenheid tot gedachtewisse ling maakte eerst .dr. P. H. Ritter, hoofd redacteur van het „Utr. Dagblad", gebruik. Zyn bezwaar richtte zich tegen de opvat ting, dat nationale verdediging gelyk te stellen is met militairisme en oorlogstoerus ting. Wanneer onze weermacht van 1914 tot 1918 niet aanwezig zou zijn geweest, zou de oorlog op Nederlandsch grondgebied zyn uitgevochten. Dit is evenwél niet het voor naamste. Wat i«f aldus spr., grooter zonde: wegneming van het leven of wegneming van het recht Daar spr. het recht boven het leven stelt lean hy, al verafschuwt hij den oorlog, het Nederlandsch verweer recht vaardigen. Ook de heer Kees Boeke trad nog in debat en ontwikkelde hierby zyn bekende opvat tingen tegen den staat. In zyn slotwoord prof. Heering, dat oorlog hot raitii- zyn, waarmede het recht kan wor- ir. verklaarde een goed va derlander te zyn, maar de hanhaving eener natie door middlel van een oorlog' noemde hy een onteering van het vaderland. DRAADLOOZE DIENST. De heer van Tijen te Bandoeng geland. Groote belangstelling. De heer Van Tijen, export-manager voor de firma van Houten te Weeap, is te 10 20 te Bandoeng geland. Er bestond groote belang stelling. Met deze vlucht heeft de heer Van Tijen de eerste Hollandsche solo-vlucht Amster dam—Bandoeng volbracht, jiyelke bedoeld was zoowel als post- als zakenvlucht. Het kleine zilverkleurig éénpersoons vlieg tuig dp „Adelaar" werd gelijk men weet ge heel in Holland vervaardigd, stelde de<n heer Van Tijen in staat zijn vlucht uit Araster dam naar Bandoeng in zes weken te voi- brengen, hoewel zijn werkelijke vhegtijd slechte weinig staat boven de tijden gemaakt door de vliegers van de geregelde postvluch- ten. De heer Van Tijen had op zijn reis voldoende tijd om zijn zaken te behartigen. Het vierde postvliegtuig op de terugreis. De heer Hans Martin maakt de reia mee. Het vierde postvliegtuig dat op 30 Oct. van Amsterdam naar Batavia vertrok met als bemanning de vliegers Frijns en Both en den mecanicien Bruyneateyti heeft Heden morgen zijn retourvlucht naar Europa aan gevangen. Het toestel vertrok om 6.10 uit Bandoeng en heeft een hoeveelheid post aan boord van 16633 K.G. De heer Hans Martin die een studiereis heeft gemaakt langs de route der Indié- vluchten, zal met dit toestel naar Holland terugkeeren. Het vierde poBtvliegtuig te Medan aangekomen. Aneto—Vaz Dias seint uit Batavia, dat liet vierde retourvliegtuig hedenmorgen om 6.10 uit Batavia is vertrokken. Het arriveer de om 8.43 te Paleinbang, vertrok vandaar te 9.17 eu kwam om 15 uur to Medan aan. Alles i« wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. Het vliegbrevet aan Mej. Veraluys de eerste Nederlandsche vliegater uitgereikt. ROTTERDAM, 28 Nov. Heden had ie Rot terdam door de Rottorüaniachto Aeroclub op het vliegveld Waailiaveu, ten overstaan der Nat. Luchtvaartschool, met «enige plechtig heid de uitreiking plaats van het vliegbrevet aan de eerste Nederlandsche vliegster mej. E. M. H. Vereluys. Nadat zy door den heer 0. Kolff, den voorzitter vaif de Rottétd. Aeroclub was ge luk gewenscht, heeft de inspecteur voor de Luchtvaartdienst, de heer v. Ede van de PaLtz, haar het brevet overhandigd. Namens de Pander-fabrieken voerde de heer Slot en namens de Ned. Ver. voor de Lucht vaart voerde de heer Jhr v. d. Berg Van Heem stede het woord. Mej. Veraluys dankte voor de haar ge brachte hulde en besloot met een driewerf hoera op haar beide instructeurs. Het hooge water. De Waal vertoont 7 c.M. was NIJMEGEN, 28 Nov. De Waal toonde he denmorgen slechts 1 c.M. val. De toestand is dan ook weinig veranderd. In den hooi- polder is men de situatie vrijwel geheel ineeetter Val by Roermond. Te Roerimond daalde de peilschaal van 19.41 M. plus N.A.1». op 19.25 M. plus NA.P. De commissaris der Komugin, mr. baron van Hövell tot Weeterflier, heeft in verband met de overstrooraingeu van landerijen een bezoek gebraóül aan de sluis te Linne. De Geldersche IJsel blfjft' stijgen. De Geldersche IJssel bleeft stijgen. Gister middag om half vijf was de stand 9.60 M. Van Dieren tot Brummen staat het'watór tot aan den rijksstraatweg. Dit zelfde is het geval van den Kan<M»sdijk van Brummen af tot Zutphen. Langs de straat worden reeds huizen ontruimd. De binnendyk. die de om geving van Stecnweren moet beschermen, tegen het water van de groote en kleine beek stroomt thans op drio plaatsen over, zoodat Steenderen spoedig zal zijn geïsoleerd. Protestvergadering ter bespreking van de land- en tuinbouwcrisia in den Haagschen Dierentuin. Groot tumult. Vijf personen ge arresteerd. f DEN HAAG, 28 Nov. Hedenochtend is een groote protesrtvergadering gehouden van het comité van actie ter bespreking van den land- en tuinbouwarisis, in de groote zaal van den Dierentuin. In deze vergadering was een aantal leden van fascistische ver- eenigingen aanwezig, evenals leden van het urbeiderssecretariqat. Aan het einde is liet tot een ernstig tumult gekomen tusschen bei de groepen. Vijf personen wercferi gearres teerd, eenige gummistokken en stukken ijzer zijn in beslag genomen. De zaal en de tuin werden door de politie ontruimd. WISSELKOERSEN. 27 Nov. 28 Nov. Officieel. Londen 12.097* 12.09% Berlyn 59.23 59.24% Parys 9.76% 9.76 Brussel 34.60% 34j06 Zwitserland 48.12 48.13 Weenen 36.00 35.00 Kopenhagen 66.45 66.45 Stockholm 66.70 66.70 Oslo 66.45 66.46 New York 2.4»% 2.48% Niet-officieel. Milaan 18.01 13.00 Madrid 27.67 27.62% Praag 7.37 7.36% Prolongatie 1% RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 28 Nov. Verwachting: Matige oostelijke tot noorde lijke, later wellicht noord-westelijke wind. Betrokken tot gedeeltelijk bewolkt. Mogelijk eenige regen. Weinig verandering in tem- peratuur. Beursoverzicht. Over het algemeen had de handel op de Amsterd. beurs bedes* niet veel te beteeke- nen. Op de Olieafdeeling werden Konink lijken in een open hoek verhandeld. Na prijshoudende inzet kon die koers aanvanke lijk goed! op peil worden gehouden doch later m de middag kreeg het aanbod de overhand, zoodat dte noteering beneden 300 '/e kwam. De Arnerikaansch e Oliewaar- hadden geen belangstelling. Voor suikerwaarden werd nogal interesse betoond. H-V.A.'s liepen onder beur-tijd regelmatig terug. Ook de overige soorten waren eenter aangeboden, htd. fondsen werden op bescheiden, voet verhandeld. Rub- beraandeelen op den achtergrond. De koer sen die tot stand kwamen verschilden maar weinig by die va»» gisteren. Tabakken had den een zeer beperkte markt. Scheepv. aan- deeten waren veronachtzaamd. Van de af faire in Mjjnaaadeeten was niets te bespeu ren. De Amerik. afdeeling had een rustig voorkomen en men leefde in afwachting van de noteringen die van New York zonden

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2