LII>T K EIS •L DOC ONS heekbank HEE wil. t Blad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Vrij dug 5 December 1930 Jaargang gg. enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-enFeest dagen KELIER FEUILLETON. «O4I75B0 De Misdaad bij „de drie Mirteboomen”. 102 I «*- - I i de geve!gen kabinet reeds aangevangen. huizen in werden 00— a De eerste voorbesprekingen en pogingen i BUITENLANDSCH NIEUWS. BINNENLAND. Luister. HOOFDSTUK XVTTT. (Wordt vervolgd"» S*L—- Fransche Regeering ten val gebracht. „Een mooie nederlaag". De pogingen voor de vorming van een nieuw De zenderquaestic. Over <le zenderquaestie schrijft da heer Vogt het volgende; „Ten aanzien van de zenderquaestie staat de A.V.R.O. op het standpunt dat aan haar een vergunning tot den bouw van een zender behoort te worden ver- vijzigd. V R.O. en f 100. DEN HAAS ata». e c t i e; P. R. HOORWEG Gisteren tegen den middag kwam ik in Weenen aan Ik nam niet eens den tijd, om naar mijn woning te gaan, zóó verlangend was ik, om te hooien, wat er intuesahen met nummer 61 gebeurd was. Uit de couran ten die ik aan de grens kocht, had ik ge- ook w«l een» amel aan de en v«n »>o- raniBChpar- en verlegen rit ’t buiten echt, waarop e naam niet >r de kwaliteit ij geen enkel» lelijkheid op „osprek nog het verhaal schuldig van lerlaag tegenover de „bochel” ilt Ge echte ersche door porteerde iken en het ken dat Ge vaarvoor Gij waarop Gij gij onvoor- steeds eiseben nze naam op olie van elk komt. in de Philips gebouwen gasten Spraken hun bev van de Custers, Vrij bewerkt naar het Duitach. (Nadruk verboden). rkólijk vol,, dat die pa- reiken. Toen kwam echter het succes van Hitler by de Duiisehe verkiezingen, hetgeen groote teleurstelling heeft teweeggebracht. Wat de herziening der verdragen betreft zoo behoef ik er nauwelyiks op te wijzen al- dUs spr., dat eón verandering van de kawt van Europa niet aangaat. Dr. Gurtius heelt op myn rede in die Kamer geantwoord, doch ik meen, dat deze geddchtenwisscling van tribun^ tot tribune niet bepaald de juis te weg is. In het belang van den wereldvrede moe ten de verdragen gerespecteerd worden. Ondanks de bijval die Tarddeu na zijn rede oogste, werd een motie van wantrou wen tegen hem aangenomen, 147 senato ren stemden tegen, 130 slechts voor. Het gelieele kabinet, dat volgens Tardieu een mooie nederlaag heeft geleden, heef, daarop aan den President van de republiek ontslag aangeboden. Rangoon is ver over tijd en men tie Rangoon nog geen Ik ben een inenpch dan zijt gij iets goeds. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2 JO, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Intérc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. goon, hetft de aardbeving een buitenlandsche politiek, De buitenlandsche politieke toestand is ernstig, verklaard spr., maar niet verontrustend. De heer Briand en ik houden ons daar beiden mede bezig en er heeft steeds volkomen overeenstemming tusschen ons geheerscht. In antwoord op een interruptie van Senator De La Haye verklaarde spr., dat Frankrijk in 1929 voor een welomlijnde politiek gestaan heeft. Het Young-plan werd aangenomen en Frankrijk moest beschermen wat het had weten te be- G0I1MIIE (01IUVI ADVBBTSNTlE^KUSi Uil Gouda en ometreken (behoorende tot don bMorftatal): 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduc eerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boelihande- laren', Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. 36 dooden en 100 gewonden. Langzamerhand komen te Rangoon bij zonderheden binnen omtrent van de aardbeving in Burma. Tot n«g tee heeft men in totaal 36 doo den en ruim 100 gewonden geteld. Op het station Pilah sloegen 13# goederenwagens om; de bruggen in de omgeving verzakten P/2 a 2 meter. Te Pilah gingen verscheidene vlammen op. BRITSCH-INDIë. Aardbeving teistert Burma. Er moeten vele slachtoffers zijn. Verinoedelük ook een trein veronge lukt. Uit Rangoon wordt gemeld, daa eeh aard beving in Burma groote .schade heeft aan gericht. Talrijke huizen zyn ingestort, brug gen en spoorwegen vernield, or zouden vele ook het aantal voor de vorming van een nieuw kabinet zyn reeds hedenmorgen kort na 9 uur begonnen. Overeenkonnitig de traditie zal de presi dent der republiek allereerst de beide voor zitters van Kamer en Senaat ontvangen en dan verschillende senatoren der partijen, die bij de beslissende stemming de mee: dor heid hebben gevormd. Naar parlementaire wijze- moet een sena tor van de party, die de val van het kabinei heeft, veroorzaakt met de vorming van een hetgeen de Nederlandsch-Poolsche werking tot stand had gebracht. Des namiddags werden de Nederlandsche heeren in het slot ontvangen door den pre- sident, die aan Dr. A. F. Philips het Com mandeurskruis van de Orde „Polonia Resti tuta” en aan den heer Staal het Officiers kruis van deze Orde verleende. VER. STATEN. Olie-tankg ontploft. Een brandende rivier. De gcheele New-Yorksche brandweer neemt deel aan het blusschingswerk. In de groote olie-opslagplaats Standard Odl-Company te 20 En je houdt werl pieren valsch zijn? —Zeker, omdat ik het nu bewijzen kan. Hoort u inaar. Ik heb allereerst een ontdek kingstocht langs de verschillende uitdrage rijen gemaakt. Die oude reistosch uit den tijd van de aartsvaders had het bij mij ge daan. Ditmaal was ik vlugger dan de cou ranten. Ik vond den man, die de tasch met de letters M C. de bochel haalde daar kaar naam als coupeuse vandaan met «lies, wat u als de bezittingen van die brave ..Mila Coronski” in beslag genomen hebt, verkocht heeft. Ik had alles genoteerd, wat tt bij haar gevonden had en het klopte, °P die paar kleine pannetjes na. De uitdra ger bad den heelen rommel op 4 November verkocht aan een nog tamelijk jonge fat- feoenlijk uitziende vrouw, voor nog geen 20 •hilling. Ik slaagde erin, om dit feit nog Jjen avond van den 7en November vast te ’ellen. Den 8en November ging ik met den rznschen express-trein naar Clermont. methode van zich persoonlijk op de hoogte stellen, is zekerder en vollediger, dan Ie waarvoor, a m op de staat. door de vlammen grootendeels werden ver meld. Slachtoffers zyn tot nog toe niet te be treuren. Er bestaat groot gevaar, dat de gashou ders van de gasfabriek van Brooklyn, die zien in de nabijheid bevindt, tengevolge van de groote hitte, ook zuilen ontipoffen. Door de politie worde» de huizen in de omgeving da» ook ontruimd. Vroeg in den morgen ontplofte een nieuwe olietank met een inbond van 50.000 gallon ruwe olie. Verscheidene brandweerlieden door vallend gesteente gewond. De geileek.- New ïorksche brandweer neemt aan het blusschingswerk deel. Hevige dynamiet-ontploffing. Zes-en-dertig donden. Op het station te Porte Novo da Cunha in den staat Minas Geraes is een wamn ge laden niet dynamiet in de lucht gevlogen. Er werden 36 personeQ gedood, tenvy! drie gebouwen totaal verwoest werden. Owen Young over de schulden. Vermindering een rechtvaardige eisch. De financier Owen Young heeft gister avond te New York een red® gehouden, die nogal, opzien heeft gewekt. De politieke onzekerheid, waardoor de economische krachten worden verlamd, achtte hij de voornaamste oorzaak van de huidige crisis Hy wees op het streven in Europa, om de parlementen buiten het economische le ven te plaatsen, of het parlementarisme zelfs voor bepaalden tyd geheel uit te scha kelen. Ook ten aanzaen van schulden en her stelbetalingen is stabiliteit en veiligheid van het grootste belang. Het is daarom te begrijpen en te rechtvaardigen, dat zy, die een groote schuld hebben te betalen, in ver band met de daling der goedereuprij zen een vermindering van hun schuld eischen. Te die» aanaien zou Amerika zich even eens tegenover zijn schuldenaars ruim moe ten gedragen. Juist groote mogendhede’.i dienen bij zulke kwesties royaliteit en sym pathie te toonen. De schuldenkwestie eischt ten slotte een verstandige regeling. Wanneer men deze zaak weer aan politieke controle wilde on derwerpen, zou dit de noodlottigste gevol gen kunnen hebben en de chaos van de laat ste 10 jaren zou weer opnieuw ontstaan. op het rapport uit de 8.D.A.P over het ao- uialisatie-vraagstuk. Hieruit blijkt, dat ab verder liggenüe doeleinden der medezeggen schap, socialisatie en opheffing van het par ticulier bezit van de productiemiddelen be oogd worden. Aah eun streven m deze rich ting kan het Verbond van Werkgevers geen medewerking verleeaen. Mr. J. A. de Visser. Benoemd tot advocaat-generaal. Bij Kon. besluit is benoemd tot advocaat- generaal bij het Gerechtshof in den Haag, mr. J. a. de Visser, thans subatituut-o ff icier van Justitie bij de rechtbank te Rotterdam. Samenwerking AVROVARA/ De meening van den heer Vogi. De „Radio Bode” van deze week bevat een artikel van den directeur van de A.V.R.O., den heer W. Vogt, naar aanleiding van de persberichten over z.g. «samenwerking” tus- sc-hen A.V.R.O. en V.A.R.A. Aan dit artikel ontleenen wij het volgende: „De A.V.R.O. verklaart, dat er geen samenwerking tussoiien A.V.R.O. en V.A.R.A. bestaat, hetgeen, meer nog dan in deze verklaring, naar hare mee ning tot uiting komt in de, door de V.A. R.A. georganiseerde, persconferentie op Maandag 1 December. In bedoelde persconferentie verklaart de V.A.R.A. zich immere voor Rijksex- ploitatie van een zender, terwijl zij als alternatief gesteld heeft in de resolutie van -haar vereenigingsraad: verstrekking van een zendvergunning aan vier om- roepgroepen gezamenlijk. Beide denkbeelden zijn voor de A.V. R.O. onaanvaardbaar. Mag nu gezegd worden, dat de A.V. R.O. onder geen voorwaarden bereid is tot het steunen of ondernemen van een poging tot slechting van geschillen?” Het antwoord op deze vraag, aldus de schrijver,, kan worden .gegeven door een ge deelte van de „HoutrusU’-rede van den A.V. R.O.-voorzitter (bedoelende, dat er rekening dient te' worden gehouden met het bestaan van de A.V.R.O.), In genoemde passage ligt besloten een bereidheid tot samenwerking, met alle omroepgroepen, die bereid zijn het A.V.R.O.-standpunt welwillend te gemoet te treden Zooals bekend mag woorden verondersteld aldus vervolgt*schr., kan het A.V.R. O.-standpunt alleen worden tegemoet getre den, wanneer dte op 15 Mei, door het zend- tijdbesluit, geschapen stand van zaken ten voordeele van de A.V.R O. wordt gewi’ In dit opzicht worden buiten de AA om vertrouwelijke pogingen gedaan. Om deze pogingen te laten slagen, zal de A.V.R.O. alle medewerking en inschikkelijk heid betoonen. De Regeering Tardieu heeft gisteren met 147 tegen '139 stemmen de nederlaag gele den. De raüicaten, die in den Senaat de meer derheid vormen, hebben een lyn getrokken met hun geestverwanten in de Kamer en zy hebben een meerderheid van acht stemmen weten te 'behalen. Omtrent dte zitting van den Senaat waarin het votum over de Regeering werd uitge sproken, kan nog worden gemeld, dat de vi-y onbekende radicaal Hèry, de regeering verweet ongeoorloofde middelen te bezigen tegenover de volksvertegenwoordigers. Het is treurig, aldus spr., dat men in de wandelgangen slechts met inachtneming van voorzorgsmaatregelen kan spreken. Aan den vooravond van groote beslissingen wordt een ontoelaatbare druk geoefend op de af gevaardigden. Hery besloot met er op te wyizen, dat z.i. het land slechts wordt verde digd dbor de huidige regeering. Er mag evenwel riet gewacht worden tot de verbit tering der operibare meening tot een op stand uitgroeit. Het is juist een eer tot de meerderheid, te behooren, die zich tegen de huidige regeering verklaart. Tardieu antwoordde op de redevoering van Héry, door allereerst op te merken, dat hy Hery dankbaar moet zyn voor de gele genheid; die deze hem biedt, zich eerlijk te genover den Senaat te verklarèn. De poli tiek der regeering bestaat daarin Frankrijk eensgezind te doen zyn, opdat het den druk van buitenaf en de economische wereldcri sis het hoofd' kan bieden. Op de oorzaken der crisis is men noch in de Kamer, noch in de» Senaat ingegaan. Van de verschillende landen is Frankryk er nog het beste aan toe. De Banque de France beschikt over 51 milliard goudifranken, de spaariiankinlagen bedragen 37 milliard. Inderdaad zijn er ook bij ons eenige penible kwesties. De herinnering aan de beurs, de luxe-in- dustrie. dte vreemdelingeoxindustrie, de ex port en, onze koloniën. Lndien wy de buiten landschc markt niet beheerschen, zoo staat daar tegenover dat wy de biimenlandsche maujrt wel beheerschen. Onze positie is gun stig omdat wij zuinig zyn. Hierna bespok de premier de arbeid van zyn kabinet. Tenslotte kwam Tardieu tot de Fransche nieuw kabinet worden belast. In aanmer king komt dus Martin. Deze heeft reeds korten tijd in 1914 als minister van buiten- landflche zaken en ad interim ipinister pre sident de leiding van een Kabinet gevoerd. Men neemt als vaststaand aan dat voor- loopig alvast, Paincaré niet met de vorming van een niéuw kabinet zal worden belast. van de Brooklyn, bij New York, is gisternacht door tot nog toe onbekende oorzaak een '10.000 ton ruwe olie bevattende tank geëxploiteerd. Het vuur breidde zich snel uit en tastte de in de nabijheid staande tanks aan, met het gevolg, dat 7 andere olietanks en 8 ter- petyntanks ontploften. Tengevolge van de groote hitte en de rookontwikkeling kon de brandweer zich slechts bepalen tot het niet groote moeite beschermen van de overige tanks. De brandende olie vloeide voor een. deel in de East Rivier en tastte twee tankboo- ten en een drijvende brandspuit aan, die stellen Dat Duprèe evenwel onmogelijk de zelfde kon zijn als Wilson, blijkt onomstoo- telijk uit het feit, dat Duprès op zijn linker wang een heel duidelijk zichtbaar litteeken had, gevolg van een messteek, dien hij als jongen had opgeloopen. U weet dat Wilson geen litteeken op zijn gezicht had. Dus: Duprès kan onze man niet wezen. Maar hoe kwam de bochel dan aan Du près doopakte en getuigschrift. Daarover zou alleen zij zelf ons ophel dering kunnen geven. Er is een heele serie van mogelijkheden hoe zoo’n sluw indiviau die in handen kan hebben gekregen. Mis schien was Duprès wel een oude bondgenoot- in-de-boosheid. Do hemel inag het weten I En dan die minnebrieven. Helfrich glimlachte en haalde een klein boekje uit zijn zak. Weet u, wat mijn lectuur onderweg was? Ik nam een dozijn „brievenboeken voor alle omstandigheden des levens”, of wat voor andere schoone titels die dingen heb ben, mee en bestudeerde die in den trein met de grootste aandacht. Die met „Anna” onderteekende brieven,, waren zóó afgezaagd, dat ik me moeilijk kon voorstellen, dat een meisje niet een gezond verstand ze zóó ge schreven zou hebben. Hier, leest u op blad zijde 30 en volgende, die drie aangestreeyte brieven eens door. Dan zult u tot do over tuiging komen, dat die bijna woordelijk uit het boek overgeschreveh zijn, en dat er al leen maar een paar zinnetjes zijn ingelasaht om ze eenigszins toepasselijk te maken op het onderhevig geval. Maar kan een verliefd meisje ze niet werkelijk... Ned. werkgevers verwerpen medezeggenschap. Het Verband van Ned. Werkgevers heeft tot het Ned. Verbond van Vakverenigingen een schrijven gericht, waarin wordt mede gedeeld, dat, bij het eerstgenoemde verbond bezwaar bestaat over de mogelijkheid van verwezenlijking van den door de N.V. De Arbeidspers aanvaarden „vorm van mede zeggenschap” van gedachte te wisselen. Ter toelichting van dit schrijven wordt gewezen Neen. Als ze met ernstige bedoelingen waren overgeschreven, zou dat vrijwel in de juiste spelling zijn gebeurd, die de modellen ook hebben. Maar in de brieven die u ge vonden heeft, zijn met opzet groote fouten gemaakt, om den indruk te wekken, dat ze door een onontwikkeld meisje geschreven zijn. Hier is de „bochel” te slim geweest! Die brieven zijn nooit door nummer 61 ge schreven, maar de vrouw heeft ze uit een briev&nhoeji overgenoiqen omdat die jon gen immers gezegd had, dat er minnebrie ven in die portefeuille hebben gezeten. Helfrich zweeg. De commissaris die, ter wijl de detective aan het woord was geweest, zonder een woord te zeggen in dte kamer op en neer geloopen had, bleef nu Voor hem stilstaan en zeide op bitteren toon De zaak komt dus feitelijk hierop neer, dat we nog geen stap verder zijn dan den eersten dag! Dat is wel een succes! dat moet ik zeggen! U hebt gelijk, maar het is helaas niet anders! Helfrich’s gezicht werd weer even somber als bij hl?t begin van het gesprek Nu ben ik r mijn eigen nedei dooden te betreuren zyn en gewonden zou groot zijn. Te Pya, op 250 K.M. afstand van Ran- grooten brand veroorzaakt De sneltrein Mandalay aangezien bericht heeft ooitivangen, vreest men, diat de trein tenge volge van de aardbeving verongelukt is. die langs schriftelijke weg. Twee dagen in Clermont waren voldoende, om alles, wat wetenswaard was, te vernemen. Het ambte- lijk bericht op uw aanvraag is overigens al onderweg, en kan morgen in uw bezit zijn. En wat ben je te weten gekomen Precies datgene wat ik wel gedacht had te zullen hooren. Francois Guillaume Du près is nooit identiek geweest met Frank Wilson. Duprès was van jongs af aan een losbol en probeerde het in de meest ver schillende beroepen. Van klerk op een advo catenkantoor zonk hij tot kermiskunstema- ker, zwierf half Europa door, vocht mee in den grooten oorlog en eindelijk werd hij vijf jaar geleden verkooper, in een kiosk in het Prater. Vóór hij daar in betrekking kwam, was hij in zijn geboortestad terug geweest en had hij daar een man, met wien hij twist gekregen had,. Merradelijk vermoord. Langen tijd werd hij tevergeefs gezocht en pas twee maanden later werd hij hier in Weenen ont dekt. Hij zou gearresteerd en uitgeleverd worden, maar hij had een fijnen neus, liet zich nog dienzelfden dag een getuigschrift door zijn patroon geven en verdween spoor loos. Wat er verder van hem gewórden is, is de politie niet bekend. Er heeft omstreeks dien tijd op de route naar Constantinopel een treinbotsing plaats gehad, waarbij oen man zóó verminkt werd, dat zijn identiteit niet kon worden vasfgesöeld. Bekenden van Duprès in Weenen meenen te weten, dat hij van plan was naar Ttakije te gasn, en dien trein genomen heeft. Later doken er welis waar ook geruchten op, dat Duprèe In het vreemdelingenlegioen gesignaleerd was.dob daaromtrent is niets met zekerheid vast te POLEN. Nieuwe Philipsiabrieken 'te Warschau in georuik genimen. Onderscheiding van dr. Philips en oen heer Staal. Gisteren werden in Wartlhau de nieuwe industriegebouwen van l'hwps, waaronder een giasiabiuek door den directeur van het Philips’ concern, Dr. A. b. Philips, die ver gezeld was van de heeren Staal, ir. Otten en Loupart, onder-direcleuren, en van de hee- ren Walterscheid, den directeur Poisky Zaklady Philips S. <A. en plechtig geopend. De belungryke gebeurtenis werd byge- wooiwi door talrijke autoriteiten onder we aich bevonden de president van den Pool- schen ministerraad, hooge geestelijken, die Poolsehe gezant te Den H»ag, de Neder- landsche gezant te Warschau, hooggeplaat ste Poolsche ambtenaren en vele vertegen woordigers uit de kringen v#n handel en in dustrie. Nadien verbleven de president der Repu bliek en de andere autoriteiten eenige uren /arschau. De .’ring uit over Samen zien, dat zij den lOen November opeena weer was gaan eten, nadat ze een paar dagen zoa goed als niets gebruikt had. Hoe langer ik daarover nadacht, des te vaster werd ik- overtuigd, dat de oorzaak daarvan alleen een geruststellende boodschap van buitenaf kon zijn. Daaromtrent wilde ik zekerheid hebben Ik gebruikte dus gauw wat aan het station en wilde toen direct naar het gevan genishospitaal. Het was een onweerstaanbare drang, een voorgevoel, of hoe u het noemen wilt. Tk liet mijn koffer in een bagagedepot achter en ging op weg. Mijn gedachten hiel den zich onafgebroken bezig met die vrouw, die ons zoo slim er tusachen nam. Zoo kwam ik in de huurt van hlet hospitaal en zag ik aan den overkant van de straat een auto staan, van waaruit een vrouw onafgewend mijn kant uitkeek. Tk schrok, was het al leen mijn verbeelding, die immers aldoor met die „bochel” bezag was en haar overal meende te zien, of had die vrouw daarginds werkelijk ee$ bochel? Natuurlijk wilde ik me terstond overtui gen,. ik keerde om, stak de straat over en liep schijnbaar onverschillig in een slemer- pa« voorbij óen wagen Be chauffeur was ingedompeld een bewijs dat hij hier al een heele poos had gewacht. Een blik op de vrouw zei me, dat ze werkelijk een bochel haden het was duidelijk dat ze ergens op wachtte Tk beefde gewoonweg van opwin ding.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1