HOEDEN Carel Kropman gieuwe Abonné's LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. SfNENLAND. Dc VAUA kwaad op Oudcgeeat. Over de eventueel* samenwerkmg met de A.V.K.O. Ken scherp aitt- De heer en de Vries, Zwertbroek en Lebon resp. voorzittei-, secretaris en penningmees ter van de V.A.R.A., schrijven in het Volk: Met verwondering lazen we onder boven staand opschrift de opmerkingen van Oude- geeat op het artikel van den heer Vogt in dien® blad van 6 Deoember. Wij achten dit artiekel, zonder overleg met het V.A.R.A.- beetuur geplaatst, voorbarig. We aciiten het echter eveneens totaal onjuist. Wij komen t.o.v. het artikel van den heer Vogt tot een conclusie, volkomen tegenovergesteld aan die van Oudegeest. Wht we reeds lang wis ten het ia van de zijde der A.V.R.O. meer dere malen medegedeeld wordt ook hier weer bevestigdde A.V.R.O. wil slechts, sa menwerking met die groepen, die het zènd- tijdbesluit van 15 Mei, waarin het prinöipe der gelijkberechtiging van de vier groote Omroeporganisaties is vastgelegd, „ten voor- deele van de A.V.R.O. willen wijzigen". De V A R A. daarentegen is tot wij'ziging van den toestand op omroepgebied, zooals deze door het zendtijdbesluit is geschapen „ton voordeele van de A.V.R.O." niet bereid. Sa menwerking is dus uitgesloten, als niet de A.V.R.O. zich stelt op den bodem der reali teit. De V.A.R.A. heeft zich meerdere malón duidelijk vóór overleg en samenwerking uit gesproken. Even duidelijk heeft de A.V.R.O. deze meermalen afgewezen. Gratificatie voor het spoorwegpeisoneel. Twee dagen lno„ met een minimum van 10. In de gistermiddag gehouden conierentie tusschen de Directie der Nederlandsche Spoorwegen en den Personeelraad heeft de Directie medegedeeld, dat zij besloten heeft aan het personeel over 1930 toe te kennen een gratificatie van 2 dagen loon, met een minimum van f 10. Verbod van werken in twee ploegen. Voor meisjes beneden 13 jaar ei. jongens beneden 16 jaar. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn gisteren gehouden vergadering zijn advies vastgesteld omtrent het door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aanhan gig gemaakte voorontwerp dat voornamelijk strekt oni het werken van meisjes beneden 18 jaar en jongens beneden 16 jaar in twee ploegen in den regel te verbieden. De Raad is in het algemeen van oordeel, dat die arbeid niet behoort te worden toe gelaten. Een groote minderheid in den Raad (20—15) zou wenschen, dat voor meisjes van 16 en 17 jaar op die verbodebepaling een uitzondering zou worden gemaakt in sommi ge industrieën, met name in de katoenspin nerijen. Een groote meerderheid in deu Raad heeft bezwaar tegen het in iiet voorontwerp ver vatte denkbeeld om het doen werken van vrouwen, die eea huishouding te verzorgen hebben, in liet tweeploegensteteel toe te laten. Een minderheid in den Raad beveelt aan de overgangsbepalingen van het vooront. werp, die een termijn van 3,jaren omvat ten, uit te breiden tot een termijn van vijf jaren. De vergadering werd bijgewoond door den Minister van- Arbeid, Handel en Nijverheid. Landt lor mcom missie Zuid-Holland. In de te 's-GraVenhage gehouden vergade ring van de Gewestelijke landstornicommië- «ie „Zuid-Holland-West" werd de res. kapi tein der artillerie dd lieer J. J. Eckebus, plaatselijk leider van de afd. Delft van den Bijz. Vrijw. Landstorm door den voorzitter, den heer J. M. Krijger Jr., tot lid dezer commissie geïnstalleerd Tevens werden tot nieuwe leden der Ge westelijke commissie benoemd de heeran B. Kordewijk, directeur der Mij. tot voortzet ting van Vare-Kampe ïiiotordiensten, J. Brouwer, majoor, aalmoezenier in de Ie mi litaire afdeeling, beiden te Den Haag, D. ten Oate Brouwer, fabrikant te Alphen a. d. Rijn, J. M. Kolf/, roe. majoor 6e R. I. te Wassenaar en Th. F. M. Schaapman, lid \an de Tweede Kamer te Den Haag. Deze heer en hebben hun benoeming aangenomen. Kamer van Koophuodel voor Rijnland. De spoorwegverbinding Leiden Utrecht. Naar aanleiding van de voor ewiigeu tijd in verschillende bladen verschenen berich ten, dat de spoorwegverbinding Leiden- rtiecht binnenkort aanzienlijk verbeterd zou worden, had de Kamer zich tot de di rectie der Nederlaudsche Spoorwegen ge- Wend ten einde te trachten bevestiging van deze berichten te krijgen. Telefonisch was van de directie het antwoord ontvangen (de schriftelijke bevestiging hiervan was nog nfet binnen) dat deze berichten van allen grond ontbloot zijn Overwogen wordt alleen één enkelen trein tusschen Leiden en Alphen in té leggen. Zoowel de voorzitter, de heer I». ten Cate Brouwer, als verschillende le den van de Kamer protesteerden ten sterk ste tegen deze achterstelling van de spoor lijn LeidenUtrecht De Kanier besloot een zoc. sterk mogelijke actie ten deze te vaart bad er de voorkeur aan gegeven op de algemeene omroepdagen te spreken, omdat de ontwikkeling van de schippers een alge meen belang kan worden geacht. Taaus heeft de minister van waterstaat in overeenstemming met het advies van den Radioraad in afwachting van een definitieve 4 verdeeling van den zendtijd voor de bijzon dere omroepverenigingen bepaald, dat aan het Onder wijs londe voor de Binnenvaart in het tijdvak tusschen 18—20 uur door elk van de vier omroepverenigingen bij toerbeurt een half uur zendtijd per week moet worden afgestaan. Van het besluit heeft de minister aan de vier omroepverenigingen kennis ge geven. Het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart zal binnenkort de uitzending van de radio- lessen hervatten. De uitzendingen zullen af wisselend op Dinsdag- en Woensdagavond geschieden. GEMENGDE BERICHTEN. Belangwekkende vondst te Utrecht. l>e verdeeling ran dep zendtijd. Naar lief persbureau Vaz Dia» verneemt, lu-eft de uiinii^r van waterstaat, mr. P. J Reymer, thans voor de eerste maal aan een bijzondere omroepvereniging zendtijd toe gewezen. Gedurende vier jaar had het On derwijsfonds voor de Binnenvaart een half uur per week vakonderwijs voor binnen schippers uitgezonden. Na het zendtijdbe sluit van 15 Mei j.l. heeft het B«luur van liet Onderwijsfonds voor de Binnenvaart zich tot den Radioraad gewend met liet ver zoek zendtijd toegewezen te krijgen voor het voortzetten van de radio less en voor de bin nenvaart, welke lessen op 1 Oct. j.l. moes ten aanvangen, en welke tot liet voorjaar via Hilversum (A V.R.O.) werden uitgezon den. Het Onderwijsfonds voor de Binnen- VAN staan bekend als véél BETER en tóch NIET DUURDER TWEEDE KAMER. De veiligheid ten plattelande. Godslastering niet strafbaar. De gijzeling blijft gehandhaafd, mis schien met een heroepsrecht. De Just itie-bcgrooting ie gisteren nog niet afgehandeld De oorzaak hierin ia wel te zoeken in den groofcen omvang, die het alge meen debat heeft genomen Allereerst de beschouwingen over straf baarstelling van godslastering. Had de lieer Van Wijnbergen (r.-k.) daar op in 't algemeen aangedrongen, zijn partij genoot de heer Teulings verlangde meer in 't- bijzonder strafbaarstelling van onduldbare uitlatingen tegen den godsdienst gericht, op het vooiiieeld van Duitschland. De lieer Van der Waerden (s.-d.) achtte Godslastering in den regel niets anders dan het ondoordacht gebruiken van een stopwoord; de-heer Zandt (s.g.p.) wensciite daarentegen krachtig maat. regelen tegen het euvel. De lieer Slotemaker de Bruine (c.-h heeft hierop een kra-chtige en met groote aandacht aangehoorde bestrij ding geleverd van den aandrang tot straf baarstelling van Godslastering, waarbij hij in het licht stelde dat daardoor de vrije mee- ningsuiting zeer ernstig zou worden aange rand, terwijl liet z.i. ook ondoenlijk was een behoorlijken norm te vinden. Men zou zich daarom niet slechts moeten keeren tegen atheïsme, maar ook tegen pantheïsme eji deïsme. Zijn geestverwant en fractieleider, de lieer Schokking (c.-h.), heeft slechts op één punt van de rede van den heer Slote- maker de Bruine, niet welker algemeene i-trekking hij meeging, een voorbehoud ge maakt. De lieer Slotemaker de Bruine achtte ii.l. strafbaarstelling van Godslastering in strijd niet de in de Grondwet gewaarborgde vrijheid van godsdienstige meeningsuitiiig. Maar de heer Schokking merkte op, dat het bedoelde Grondwetsartikel wel de vrijheid' waarborgt voor ieder om op zijn wijze God te prijzen en te loven, dooh geensziugs om God te honen en te lasteren. Minister Donner bleek eveneens bezwaren te hebben tegen de strafbaarstelling van Godslastering in den eigenlijken zin des woords. Wel had de heer Van Wijnbergen aangevoerd, dat daardoor de Staatsorde wordt aangetast, omdat het Staatsbestel is gegrond op de erkenning van een persoon lijken God, doch de Minister was van oor deel,, evenals wijlen Dr. Kuyper, dat dan slechts strafbaar mocht worden gesteld het opzettelijk honen van God, een zonde, waartegen inderdaad geen straf te zwaar kan bestaan. Doch in de practijk doet zich deze bijua nimmer voor. Een tweede punt van minder principieel® doch meer practische beteek en ie was het vraagstuk der gijzeling. Hier stonden de meeningen eveneens tegenover elkaar: de heeren van Rappard (lib.) en Duys (s.-d.) pleitten voor afschaffing,, de heeren Mar- chant fv.-d.) en Boon (lib.) voor behoud van dit instituut, waarbij echter waarborgen te gen misbruik moesten worden gesteld. In de laatste richting bewoog zich ook de gedach- tengang van den Ministerhet instituut kon nief worden gemist; aan heroepsrecht, door den lieer Marehant gewenscht, waren veel moeilijkheden verbonden. Maar dit nam niet weg, dat de oplossing toen vermoedelijk wel in die richting moest worden gezocht. De Minister heeft zich voorts verklaard te gen hei door den heer van den Bergh (a.-d.) verlangde tegen gaan van onrechtvaardig ontslag door een wettelijke regeling, onder opmerking dat deze zaak zich ten onzent door het instituut van de collectieve qcjï- tiaoten langs vrijwilligen weg ontwikkelt. Evenmin was hij te vinden voor toezicht op het bankliedrijf, waarop de heer Duys had aangedrongen Verder achtte de Minister de veiligheid ten plattelande \oldoende verzekerd, spe ciale maatregelen waren niet noodig. Even- min waren bijzondere maatregelen tegen ontvluchting van gevangenen noodig. De Minister kruidde dit deel van zijn betoog met een aardigheidje. Mej. Meijer (r.-k.) had gewezen op liet groot aantal ontvluch tingen uit de bijzondere strafgevangenis te Pcheteningen Dit aantal is zoo groot niet, verzekerde de Minister. Maar overigens zijn die ontvluchtingen in zekeren zin te be schouwen als een compliment voor ons ge vangeniswezen. Want als de menschen niet meer weg wilden, dan zou dit bewijzen dat het systeem niet deugdt In den Üudiepwtjk te L Hecht heeft men ten belangwekkende historische ontdekking gedaan Bezig uiet hei graven van een giachtje langs de van Hoornekade, merkten eenige arbeiders, dat hun schoppen op een houten massa stieten. Verder doorwerkend zagen zij allengs het middengedeelte van een flinke schuR aan de oppervlakte komen, liet bleek vervolgens, dat de kop en de •.taart van het ontdekte vaartuig onder het öii autdek, .staken. Men schat, dat h-et onge veer twaalf nieter lang is, en meent reeds te kuuuen aannemen, dat het geheel uit eikenhout is vervaardigd. Gebouwd niet zeer zware ribben bestaande uit doorge zaagde eikenstammen verkeert het schip uog in vrij goeden staat, iioewel het grond- water de buitenwanden niet onaangetast heeft gelaten. Hoewel men het min of meer pieciseeren van den ouderdom nog niet aan durft, is men liet er wel over eens, met een eeuwenoude makelij te doeu te hebben. Degenen, wier deskundige hulp hiertoe onmiddellijk werd ingeroepen* zijn de hoog- leeraren Van Vuuren en Ostreich en dr. be buy ten burg, directeur van het Centraal Museum. Tn de nabijheid van dit houten schip heeft men uog eenige kleine voorwerpen gevon den, zoo als- scherven van potten, een stuk van een hertengewei en den schedel van een koe. Reed* hebben de deskundigen de moge lijkheid overwogen, dat de positie van het vaartuig duidt öp epn vroegere bedding van de Vecht. Spoorwegplannen in Rotterdam. Hel nieuwe D. P.-staUon. Uit breiding rangeerterrein."^— Hofplein Eeuigen tijd geleden is ai eens iets meege deeld over de spoorwegplannen in Rotter dam. Zooals men zich zal herinneren ia er sprake van een station op den linker Maas oever, dat niet alleen verbinding zal Irebben met Dordrechty maar tevens met Gouda door middel van een lijn welke aftakt bij Capelle. Naar korten tiid geleden bij de debatten over de slachthuisplauncn in den raad bleek uit de schetsteekening, welke wethouder De Zeeuw den raad voorlegde, is in deze lijn over de Maas een nieuwe brug geprojecteerd. Wanneer het atution Iiotterdain-Zuid ge reed ie zal het Maasstation als personen- station vervaiier^ en dienst blijven doen voor liet goederenvervoer. Het Beursstation zal eveneens vervallen en het tegenwoordige station D.P. zal moe ten plaats maken voor een nieuw stations gebouw. Over de plaats van dit nieuwe sta tion is men het langen tijd niet eens ge weest. Het terrein, gelegen in het verlengde van den Heenirkadsingel aan den Beukels- dijk, heeft langen tijd gegolden als de plaats waar heb nieuwe Rotterdamsche station zou verrijzen Zijn we goed ingelicht, dan is thans van dit "plan afgestapt, het nieuwe D. P .-station zal gebouwd worden niet ver ven de plaats vlin het tegenwoordige atatioh staat. Volgen® de memorie van beantwoor ding ligt het in de bedoeling van B. en W. den raad in de gelegenheid te stellen zich over de plannen tot verbetering van de spoorwegplannen in en om Rotterdam uit te spreken. Deze toezegging wordt gedaan in een gedeelte van de memorie van antwoord, waar gesproken wordt over de bebouwing van Blijdorp en waarbij wordt opgemerkt, dat een gedeelte van dit terrein gereserveerd moet blijven voor uitbreiding van het sta tion D.P. Voor zoover one is gebleken zou dit terrein worden gebruikt voor uitbreiding van het rangeerterrein. Het stationsgebouw zou dan komen te staan achte de Diergaar de. Dit gebouw zal niet alleen voor den sta tionsdienst worden bestemd, maar men wil er tevens een groot hotel in openen. De hond en het kerkhof. De baas van den hond was gestorven. De vrouw had liet hem verteld, terwijl zij haar behuild gezicht in de ruige haren van zijn goedigen kop had verborgen. Maar de houd wist het al; hij had het al dagen lang tevoren voelen aankomen, in den tijd Uren ieder in het huis zoo stil en bedrukt was en niemand op hem, den houd, lette; toen noen hem steeds vei joeg vaai de kamer- deur, waar aohter de baas lag in liet witte ItHÜkant, naast het tafeltje met ilesehjee en glazen en op een nacht had hij zijn leed geklaagd in jammerend gejank. De men schen waren geschrokken van het huilen van den hond. Er Jigt dood op liet huiB hadden zij elkaar verschrikt verteld... En toen waren vreemde mannen geko men in donkere pakken. Zij hadden stil door het huis geloopen, er wae wat drukte én gestommel geweest en zij hadden moei zaam een glimmende kist naar buiten ge dragen, waai rijtuigen wachtten. En de hond had begrepen, dat uien zijn baas van hem wegnam. Niemand lette dien dag op hem, den hond, eh niemand heeft gemerkt,, dat hij den stoet is gevolgd, heel den lan- geu weg naar den doodenakker, die ligt op de grens, waar de groote stad plotseling ophoudt en wij<| polderland ligt te wachten tot het in een bosch zal zijn herschapen. Bij de begraafplaats is de hond mee naar binnen geglipt, ondanks de waakzaamheid van den wachter bij de poort. Hij heeft ge zien. hoe de rijtuigen stilhielden, hoe men de kist op een baar heeft getild en hoe men heel langzaam ie gegaan den zwaren gang naar een geopende groeve Hij heeft er bij gestaan, toen de kist werd neergelaten en li ij heeft het dóffe ploffen gehoord van scheppen zand op het deksel Dit alles is al eenigen tijd geleden en in iiet leven van den hond is veel veranderd. De baas ie weg, het huis is weg en de vrouw ri niet meer vroolijk. Zij kan den hond, die de lieveling van den baas was, dikwijls zoo droevig aankijken. Maar eiken dag glipt de hond de deur uit, eiken dag gaat hij naar de huurt, waar de begraafplaats ie en telkens als «en rouwstoet nadert, loopt hij mee en dikwijle lukt hét hem aan de waakzaamheid van den wachter aan de poort te ontglippen en mee den doodenakker op te gaan. Trouw 1 loopt hij mee naar de groeve, waar hij dan stil staat te kijken, hoe de kist wordt neer gelaten in den zandigen kuil. Een paar maal hebben de zwarte mannen geprobeerd hem weg te jagen, want een hond hoort nieteop een begraafplaats. Maar als men hem verjoeg, werd hij kwaad, dan blafte hij nijdig en grommend liet hij zijn tanden zien. Nu laat men hein maar met rus A want de hond doet geen kwaad. En de mannen in het zwart, voor wie de gang naar Crooswijk een dagelijksche plicht is, kijken telkens belangstellend uit, als zij de begraafplaats beginnen te naderen, of de bond weer op zijn post zal zijn. (N. R. Ort.) Zijn zij veelbelovend? Onderzoek der Nijmeegsdie Eerste, jaara. In navolging van de Utrechtache Vox ijtudiosoruui heelt de redactie van Vox Ca rolina de eerste-jaars Corpsleden te Nijme- gen een test laten maken. Ten einde een vergelijking te kunnen maken met de Utrechtache novieten, heeft zij, op een klei ne uitzondering na, gebruik gemaakt van dezelfde test. Over het resultaat schrijft de redactie; We krijgen dus een pessimistisch gemid delde van 19.6 fout. Allen waren oud-gym nasiasten. De meisjes maakten gemiddeld 22 fouten. De jongens 19.1. Een vergelijking van Rechten met Letteren en Wijsbegeerte geeft gemiddelden van 20 en 18.7. Nooit vermoede mogelijkheden van den menschel ijken geest zijn bloot gelegd. Ge vestigde reputaties vernietigd. Geheel nieu we stellingen verkondigd. Wat dunkt u van deze bloemlezing? Trombose is 'n muziekinstrument. Colorado is 'n slang. Een ander houdt het voor 'n verfstof Indolatrie klinkt vreemd genoeg om'vooi 'n poëtischen term te worden uitgemaakt. Chantage is; tooverij. Een ander gaat volksetymologisch te werk, denkt aan „chan ter" en beweert: 'n' muziekterm. En de belangstelling voor onze voorouders ia bij velen zoo miniem, dat ze een Neander thal aanzien voor 'n badplaats, of zelfs voor 'n kaassoort! Mimicry? Echt 'n naam voor 'n Parijsche danseresNeen, zegen anderen, wij weten het: 't is gelaatsuitdrukking. 'n Legeering is 'n gezantschap. Onze tijdrekening is de Juiiaansche. Selina Lagerlöff is geschreven door Gösta Berling. Hugo de Vries is 'n Vlaainsch dichter. (Dap heet die prof. in Lunteren zeker Hugo Verrieat). Twee zijn er in dubio of Karei IX de oud ste zoon was van de Maagd van Orleans. Een under is er zeker van Interessanter nog zijn de commentaren op de naamlijst. We hadden nooit getwijfeld aan dé gevestigde reputatie van sommige beroemheden. Zouden we echter de ontwik keling van deze oud-gymnasiasten ais door snee-volksontwikkeling moeten nemen, daü staat die reputatie allesbehalve vast. Geloofde u ook aan liet onaantastbaar ge zag van Thomas van Aquino? Meent u wer kelijk op iedereen indruk te maken, door uw theorieën aan dezen meerpaal vast te leg gen? Ge hebt u vergist. Niet op iedereen. De groenen wisten of wel niets van hem, of wis ten alleen dat hij Dominikaan waa. Eeni gen plaatsten hem in de 16e en 17e eeuw, maar dat rekenen we maar voor een halve fout. Rangscl likken we de namen naar hun be kendheid onder de eerste-jaarq, dan krijgen we deze verkwikkende lijst: Vooraan komt Diet Moskops. Hij had aller belangstelling genoten Op één uitzon dering na, maar dat was een meisje. Aristoteles was alzijdig, maar te vroeg ge boren voor liet wielrennen. Hij moet -zich tevreden stellen met de tweede plaats. Hij was aan allen bekend. Maar 14 plaatsten hein in een verkeerde eeuw. Dan komt Haydn. Dan de Geer. Een noemde hem een schrij ver, een ander voetballer, weer een»ander: „Nederlandsch plïilosooph en rechtskundige, staatsman 16e eeuw." Een enfant terrible noemt hem: „minister president 1930". Dat komt ervan als je van de politiek alleen maar de Troonrede leest. Leonardo da Vinei heeft zijn naam gered door de schilderijtjes „ter gedachtenis van Uwe Eerste H. Communie". Hij volgt nu reeds. Hij heeft van alles gedaan in z'n leven, maar voor zoover we weten wa« hij monnik noch architect uit de 5e eeuw. Cleopatra: gevaarlijke juffrouw, 4e eeuw na Christus. - MenSchen, kereverach van een gymnasium twisten over de vraag, of Pericles een geleerde was, of wel een schrij ver of een Spartaansch hoofdman of een ko ning uit de 2e eeuw voor Christus. Monroe wordt ervan verdacht godsdien stige theorieën te hebben verkondigd. Of hij is 'n philoeoof of een Engelsch geleerde uit de 18e eeuw. Van weinig inzicht in de En- gelsche staatsinrichting getuigt de veron derstelling, dat Monroe een Engelsch presi dent uit de 19e eeuw was. Dan kOmt Lessing. En dan pas Thomas van Aquino, wijsaeer 17e eeuw, (3 maal) Kerkvader. Dominikaan. Krishnainurti. „Iets van de theosofen". Drie zien hem voor een vrouw aan. Hoor den hem alleen door de radio). „Rtichter van het Leger des Heils" was hij niet, tenzij in een van zijn vorige incarnaties. Mies Nightingale is vrij bekend, tooh wordt ze nog versleten voor zangeres, onder het mottó „nomen est omen". Petrarca is Griek Sch wijsgeer, Spaansch schrijver uit de 18e eeuw. Mrs. Bepcher Stowe is even bekend als... Salomo! 14 van de 34 kenden Salomo niet! Indien ze al iets invulden, dan wa« het: wijsgeer 3e eeuw. Rechter in het Oude Tes tament, of; dichter. De anderen zwegen kenden ze wel, maar Salomo! tiek onder de beleed igingen van zijn natio- nalen trots. Urbina kan zich verzekerd hou- den, dat het Nederlandsohe volk alles heeft vergeven, minstens vergeten. Hij is aan 20 onbekend. Drie vijfde kende niet Kenau Simons Has- selaar. De vrouw-actie is überhaupt weinig gekend. Zoo kenden maar -drie prof. Johan na Westerdijk. Merkwaardig is, dat iemand, die Joh Wes terdijk kende, niet wist wie Salomo, Petrar ca. Lessing, Beecher Stowe was. Hieruit blijkt, dat men op de resultaten van de test niet al te veel vertrouwen kan. Want deze men is toevallig tegen dien naam aangeloo- pen, en even toevallig hebben anderen er nooit van gehoord. Tenslotte toont de test de gebroken van elk examen: het is een steekproef, die gelukkig en ongelukkig kan uitvallen. Onomstootelijk bewijs van imbe- ciliteit heeft men niet. Alleen jammer,, dat er bewijzen van intellL gentie nog veel minder voorhanden zijn. Dit is de hartverheffende conclusie. Professoren en collega's, ziehier uw mate riaal Ziet er wat van te maken De Nederlandsche Staatsburger is flegma- UADIO-NIEUWU Programma voor heden. Hilversum: 6.00 leaipg A. Veraart. 7.00 Eng. cursus. 7.20 Radio-Volks-Universiteit. 8.01 sportpraatje. 8.30 omroeporkest. 10.10 Jack Hylton en zijn Band. 11.00—12.00 gramofoonplaten. 5.00 6.30 knip: 6.45 spreekbeurt. 8.00 uitzending uüt Den Haag. 10.1011.30 gramofoonplaten. Een internationanl statuut voor d u radio-omroep. De Union Internationale de Radiodiffusion een steeds dringender be hoefte blijkt te bestaan aan het instelhn van een Internationaal Radio-omroep, heeft de Uni nale de Radiodiffusion, gevestigd te Gelieve, welker aangesloten organisaties in totaal een gehoor bereiken van ongeveer 100 mil- ldoen luisteraars, het voornemen opgevat eeni grondig onderzoek naar deze quaeatie in te stelten. Tot dat doel heeft zij zich ge wend tot de juridische commissie, die zich sedert vier jaar speciaal heeft toegelegd op de studie der juridische problemen betref fende de internationale verhouding» op radio-gebied, met het verzoek een vergelij kend onderzoek te wille» instellen naar de volgende mogelijkheid: 1. Besbudeenimg van die aangelegenheden, betrekking hebbend op den Radiq-omroep, die in aanmerking komen om tot onderwerp te dienen van een internationale conventie, on evenr.ueele voorbereiding van een om werp van zufc oen conventie. 2. Codificatie van de yewcl.iÜerdg on derwerpen, betrekking hebbend op den ra dio-omroep, hinnen het kader van de be staande speciale conventies (betreffende heft auteursrecht, bescherming van don in- dsutrieelen eigendom enz.). 3. Codificatie van die verschillende onder werpen, betrekking hebbend op den radio- omroep, binnen het kader der bestaande speciale conventies, en uitwerking van een bijzondere conventie voor de onderwerpen, doe niet in> deze speciale conventies zyn ver vat. 445e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 2e Klasse. Trekking van Donderdag 11 Dec. ƒ1000.—: 7737 ƒ400.—: 14404 ƒ200.—: 13261 Pry zen van 80.—: 843 506 622 640 862 1474 1475 1514 1576 1603 1764 1908 1986 2091 223 1 2490 2517 2593 2603 2645 2994 3174 3257 3741 3881 3924 4666 4673 4686 4772 4788 4899 5017 ,5335 5514 5661 5555 6267 6517 7221 7337 7403 7418 7445 7639 7778 7816 8190 8430 8568 8865 8882 8889 8899 9030 9063 9157 9272 9337 10294 10343 10447 11365 11565 11944 J2123 12219 12369 12813 13687 14156 14763 15206 15382 16004 16028 16< 16234 16! 18093 18271 18406 18557 19270 19790 19805 20107 20198 20Ö73 li M>o iuwu iiiqot 16242 16358 16678 16972 17120 17675 18271 18406 18557 18587 18798 18905 •PORT KN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. De Nederlandsche zwemster» in Zuid-Afrika. Successen te Paarl. Reuter meldt uit Kaapstad; De Nederlandsche zwemsters it. een schik lerende ontvangst te Paarl ten deel geval len. Er was een zeer talrijke menigte aan wezig. De Nederlandsche zwemsters sloegen ge makkelijk een ploeg zwemsters uit de Wes telijke provincie in een wedstrijd over 266 2/3 yards. De tijd was 2 min. 552/6 set Het publiek was opgetogen over de snel heid van de Nederlandsche zwemsters, die een voorsprong van 20 yards behaalden in den wedstrijd tegen de zwemsters uit de Westelijke provincie. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 11 Dec. Verwachting. Krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige zuidelijke tot westelijke wind. Betrokken of zwaar bewolkt of regenbuien. Later mogelijk met tijdelijke opklaringen. Des nachts veel, overlag iets zachter. Storm waarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt heden te 11-25 uur aan alle postenWordt verwacht storm uit het zuid-oosten. De wind zal naar rechtsch draaien. ZU, die zich met ingang van l Januari 1931, voor minstens drie maanden op de Goudsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. 8TAD8NIEUW8. GOUDA, 11 Dec. 1930. Re Hohundsche Industrie uitgeschakeld. Vragen van het Gcmeenteraadsl-d M. A. Verkerk aan Burgemeester «a Wethouders. Het lid vau den gemeenteraad de heer Al. A. Verkerk heeft zien heden met de volgende vragen tot B. en W. gewend: 1. ia het juist, dat in liet bestek van de 50 door de gemeente te laieu bouwen woningen voor de Kaarsenfabriek is opgenomen de be paling, dat de binnenspou van de buiten muren en ,de binnenmuren moeten worden gemaakt van Belgische steen? 2 Zoo ja, waarom wordt in deze de Hoi- laiidsche industrie, in het bijzonder in deze crisistijd, uitgeschakeld voor de levering uii meer dan een half millioen steenen, waarvpor een arbeidsloon kan worden uitge keerd van meer dan f 6000.— De marktdagen in December. De markten van 25 December le Kerst dag en J Januari a.s. Nieuwjaarsdag zullen gehouden worden op resp Woensdag 24 December en Woensdag 31 December a s. Protestant Nederland. Openbare Tijdcede. Voor de afd- Gouda .an Protestant Ne derland zal morgen in da St. Janskerk spre ken onze /oud-stadgenoot, Professor G. Wis se, ever de vervolging ui Hofland. d elangsfetieu «den verwyzen wij voor memdere bijzonderheden naai dc adverten tie in dlit nummer. Tweede Nutsavond. Klein Tooneel. Gisteravond had in uien Nieuwen Schouw- bnurg de tweede Nutsavond plaats. Deac avond was gewijd aan kleinrtooneel, en wera verzorgd door de heer en mevr. Tartaud- Klein, mevr. Aleüda Roe1 of sen, en een drie tal leerlingen van mevr. iartaud, mej. le Jeune en de heeren Soestev en de la Bella. ui^oiuutn werd. met oen voordracht uit hat eerste Dearyi van „Lucifervan Joost van den Vondel, door mevr. Aloida Roelof- sen, mevr. Aiida iartaud-Klem en den heer A. de ia Bella. De voordracht waa, de namen voorspelden het reads, één schoonheid van kiaaiken, rythme en gedachten, een voortreffelijke weergave van wat Vondel m schoone verzen neerschreef. Het eenige wat ontbrak was 'n korte in leiding tot wat voorgedragen werd. want, hoewel Vondel'» werken ren vry algemeene bekendheid genieten, kan men toch niet vor vvafchtén "dat dezezoo' bekend zyn. dat ecji ieder reeds na eenige verzen plaats en par soon uit het drama kent. Mevrouw Tartaud—Klein droeg daarna vpoor oenuge gedichten van Gezette, o.a.r 't Ruischend riet"' „Als de ziele luistert'*, en „De verloren zoon" van Geertan G"d- saert, op de treffende wijze, die wy van deze kunstenares kennen. De heer de la Delia, nog pas sedert korten tijd leerling van mevr. Tartaud, gat 'n uitstekende voordl-acht van „Het scheeps- paard" van Huygens en „De Dyk" van Ada- ma van Scheltema, een voordracht dlie op groote aanleg wyst. Mej. Marie te Jeune droeg een twee!al gedichten voor, waarmede zij een warm ap plaus oogste, haar werden bloemen aange boden. „Harten troef", een éénactcr van -Arnold van Raa'.te. en „Uit het '-even' van den zelfde» schrijver werd door de heer er. mevrouw Tartaud, mej. le Jeune en den heer Nico Soesber vlot gespeeld. Op waarlijk geestige wijze droeg ten slotte Mevr. Koelofsen voor ..Daafje met de kornet" of de wonderlijke avonturen var. den grooten bandiet Grandalini, een satjic vol humor. In deze prachtige parodie op de drie- stuiversromanrf. vertelde mevr. Roelofsen, verkleed als een oude keukenmeid, hoe zij genoten heeft en meegeleefd met deze roman ui afleveringen met een bon vóci een stan daartje, daarbij telkens vervallend in de „bloemrijke" taal van dat soort lectuur. Dit toaa een allerleukst slot van deze zeer geslaagde tweede Nutsavond. De dames werden met bloemen gehu1- digd. Een rijwiel ^beschadigd. Door A. L., wonende aan de Hf.erenstraat, is aangifte geda&n dat hij op den Kleiweg roet z(jn rijwiel is aangereden door de lu\o' auto van A. de G. wonende i.lhier, met liet gevolg dat 'het rijwiel ernstig werd bescha digd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Schaak weds lijd. De uitslag van de gisteravond alhier ge speelde schaakwedstrijd voor de competitie der Ned. Schaakbond tegen de Haagache Arbeid» Schaakclub 2 is als volgt: Messemaker Haagsche Arbeider» Schaakclub 2 Lak'erveld—J. v. Leeuwen 0-rt J Reer—G. Fortgang 0—1 B&lt A. de Jong—H. Orleans 1—0 J RenemanA. Gordijn 01 J. M. Zuydam—C. Eckhardt jj; P. Hekker—D. Been 0—1 Mr. M. de Mol—J. de Bruin 0—1 Th Tukker—J. Rosbergen 0l5 EynwachterP. v. d. Velden 01 A Rietdijk—N. Verkade J— 2-8 De voordrachtmiddag van Charlotte Köhter uitgesteld. Het Bestuur van de Volksuniversiteit ont ving van Mevr. Charlotte Köhter bericht, dat zy in verband met haar werk a.s. Zor.- dug niet kan optreden. Uitspraken Kantongerecht. Melk vervu Br h in g. Voor bovenvermeld feit stond' heden tteieclit Th. van K. te Waddinxveen. Verdachte in klaarde niet te weten op welke manier er water in zyn melk kwam, Rij vermoedde dat zijn vee „ziek" wa3. Ondanks dieze ziekte werd' verdachte ver oordeeld tot een gehlivwte van 100. subs. 10 dagen hechtenis. Verkeersovertreding. M. R. te Terbrugge moesc terechtstaan voor htt feit dat hy als bistuarder va» een motorrijtuig niet voldoende recht» had ge- houdci', tengevolge waan au cvn aanrydmg plaats had. Verdachte was verschenen by mondj van zyr. verdediger Mr. v. 1. H<«\ en uit Rotter dam. Uit de getuigenverklaring kwam vast te staan, dat verdachte, die met zijn motor- rytuig reed op den weg GoudaRotterdam, by ee-n bocht van dien weg signalen hau ge geven. De aangereden aut. ibcr-tuurder had geen signalen gegeven. Verdachte reed op dat moment midden op den weg. Vo'gens de verdediger van verdachte had de aangeredene zelf schuld. Deze had 't van rechts komend verkeer de voorrang moeten latan. Dat verdachte op het moment van de botsing naar links uithaalde, was overman.i-. De A. O. M. requisitoir nemende achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vor derde vrijspraak voor verdachte. De Kantonrechter onmiddellijk vonnis wijizende sprak verdachte daarop vrij. Overtreding Arbeidswet. Verder Keeft de Kantonrechter uitspraak gedaan in de zaak van P. B. te Gouda. Aon verd. wa«s ten teste gelegd dat: *e. dat hij zonder verg. overwerk had laten verrichten, 2e. dat hij niet heeft gezorgd dat een door hem ondertoekende en gedag- teekende arbeidsint was opgehangen, noch heeft gezorgd dat op het. werk een nroeids- register aanwezig was. Verdachte had' beide feiten erkend doch had zich ten aanzien vin sub 1 ev op beroe pen uftt de hoofdaannemer van het werk de firma van der Hoeven vergunning voor overwerk was verleend, zoodat hij, ver dachte, die ten onderdeel van bet werk uit voerde, geen overwerk ver gUtuAng behoefde te vragen. Dc Kantonrechter, overwoog o.m. in zyn vonnis: dat wij het verweer van verdachte voor waai1 aannemende, n.1. dat de firma van dier Hoeven te Sliedrecht ht-t aanleggen van bedoeld werk in zijn geheel heeft aargeno men on daarvoor een arbeidsvergunning heeft voor 10 Uur per dag of 66 uur m dé week en zy' het maken van de betonnen brug in dien -weg (verkeersweg Rotterdam NLeuwerkerk) In onderaanneming heelt °P" gedragen aan de N.V. waarvan verdachte de aansprakelijke directeur is, van meening zyn, dat waar voor het geheete werk de ver- eischte vergunning voor over uren beaicnd, voor een onderdeel daarvan, a! wiórdt dat te onder-aanneming uitgevoerd door een tinder dan de bezitter van de overwerkvergur.iling voor het geheele werk, voor dier. ander geen aparte vergunning vereischt wordt; dat i.c. geen overtreding van de arbeids wet door verdachte is gepleeg-1 cn hij sinds dien behoort te woidlen ontslagen van rechtsvervolging van net eerste hem ten laste gelegde feit; dat het ten tweede aar. verdachte ten las te gelegde feit bewezen is door zijn eigen bekentenis; en veroordeelt hem ten dien aanzien tot etn geldboete vati 2.bjj niet betaling te vervangen door een hechtenis van een dag. Uitspraken. Veider heeft de Kanton rechter de navol- gjend« vonnissen gewezen en uitgesproken: Wegens straatschenderij: C. B. berisping; T. B. te Lange Ruige Weade f 2.1 week tuchtschool. C. A. W. te Waarder, idem; H. G. de H. te Waarder, idem; J. de V, be Waa-der 2subs l^d. h. Wegens fietsen zonder l'chtN. B. V. te Zegwaart 1.50 subs i week tuchtschool C. de Si te Hillegersberg 3.subs 1 week tuchtFchool. Wegens fietsen zonuer bel: J. N. te Gou da, j 2.subs 1 h.; Th. J. K. te Gouda 1. subs 1 d. h.; S. B. te Gouda idem; A K. '3. van E. te Gouda 2.g,ubs 1 d. h. Wegens overtreding telg. pol. verord. te GouUa: J. van der E. le Gouda beriapmgi A. de M. te Gouda J.—. subs 1 d. h.; Kr. te "erkenwoude 3.sub» 1 d. h.; R^/K teJ Gouda schuldig zonder toep. van straf. Wegens overtr. motor- rjjwtelregle( ment: S. R. te Gouda s 'huldig zender toe-** pass-ng vim straf; A. J. B. be Bloemendaal 15.subs 3 dagen li. met toewijzing van de civ! vord. ad. 44.H. M. B. de L. te Leiden 5.subs 2 i h I. K. te Hillegers berg 2 subs 1 d. h.; J. F R. t« Gouda l subs 1 d-h. Wegens overtreding Jachtwet: K. v«n D. te i'eeuwyk 5.sub- 2 d. h. roet ver beu röverkaring geweer en patronen en be vel tot vernietiging daarvan. Wegens overtreding a!g pol. verord. te Waudinxveen: L. van W te Waddinween 3 -,ubs 1 d. h.; A. den H. te Gouda 2. subs 1 d. h.; A. van A. zonder bekende woon- of verblyfpiaats 2.— -ubs 1 d. h. Wegens ovdrtredfrig arbeidswet: R. v d. S. ta Gouda 16.su m 2 c. h. Wegens schoolverzuim: G. de (T. te Zeven huizen schuldig zonder toepassing van straf; A. H. te Gouderak idem; K. de R. te Zevenhuizen 2 rubs 1 d. h. Wegens' overtreding alg. regi van pol. voor rivieren en rykakan. D. B. zonde* be kende woon- of verbly fplaate 2.- subs 1 d. h. Wegens openbare dronkenschap: Th. vaji G. te .Schoonhoven 5.— aubs 2 d. li. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 5 Dec.: Johannes Qhristoffei, fc. v. C. J. van Vliet en C. J. 11 Spoor, Steynkade 14. 7 Dec.: Johannes Mannus, z. v. J. de We ger en P. de Jong, Nieuwe Markt 17. 8 December: Gerrit, z. v. G. J. Anker en C. de Brum, v. Strijenstraat 16. 10 Dec.: Sophia, d. v. J. F. Vink en S Heus, Goej. dyk 7. Jacoba, d. v. Th. II. M. Engelhard en M. de Vries, Boelefcade 89. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN, 9 Dec.:Adriana Anthonia van Onselen, 16 jaar. Agentia. 11 Dec., 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Caba retavond voor de leden. 11 Dec. 7% uur n.m., Soc. de Réuiue. In- discne lozing door den heer C. Poortman. 12 Dec., 8.16 uur. Café „Central". Leden vergadering Goudsche Watersportclub „Elfhoeven". 12 Dec. t uur, Sint Janskerk. Openbare Tydrede van Prof. G. Wisse voor Protes tant Nederland over de vervolging in Rusland. 12 Dec. 8 uur Volksuniversiteit. Lezing over Parija. 13 Dec. 8 uur zaal Kunstmin Soc. „Om Genoegen" feestavond „Excelsior". 16 Dec., 8 uur, Soc. de ltéume, Volksuniver- sdteat. Muziekavond voor de leden. 17 Dec. 8 uur, Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O. ander leiding van Dr. C van Elk; 1» Dec. 7% tuur, Soc. dfe Réurrie. Indische lezing Uoor den heer C, J. van Kempen. Apotheken. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, zal tot en met 12 December, benevens den daarop volgenden nacht, ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OJMTKEK. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. In de gister gehouden raadsvergadering io opnieuw gestemd over het vocrstel tot af schaffing van de 20 optanten op gebouwde eigendommen. Het voorstel is aangenomen met 65 stemmen. Bouwgrond is afgestaan voor het zetten van enkele wningen. aar. de Nieuwe Marlet tegen daarvoor vaatgestelden pry's. Voor 1931 is benoemd tot geneesheer, ue heer 3. Beye. Ten einde te onderzoeken, of het gemeen tehuis nog langer als zopdunig gebruikt zal kunnen worden, of dat ruiar een ander ge bouw moet worden rondgezieai, zijn in een commissie voor onderzoek benoemd de raadsleden Jongeneel. 0{^emans en Beyen. Het leageldi voor leerlingen van de Am- baohteteekenschool i* vastgesteld in drie klassen. Tegen een huurprys van 1.per jaar, ia voor ten hoogste tien jaren afgestaan een stuk open grond aan de Nieüwe Markt, aan de Vereemging ter bestryding van tubercu. Wise, om aldaar een tentenkamp te kunnen inrichten. BOSKOOP, AV UO-Actie-Comilé Uoakoop-Wadduuvten. W illem V ogt gehuldigd. Een nieuwe rododendren Willem Vogt. Woensdagavond heeft het A.V.R O.-Octet, onder leiding vun oen heer Louis Schmidt, een concert gegeven in hotel Kiaasseu. Deze avond was georganiseerd door de beide atlie- eounté's te Boskoop «n Waddinxveen. De zaal was geheel govuld,, Nadat net octet eenige stukken had laten hooren betrad de lieer W. Vogt, onder een daverend applaus de zaal. Een speciaal vervaardigd weikonis- lied werd liein toegezongen, waarop een drie. werf hoera losbarstte. De bekende boomkweeker de heer J. H. vajj braaien van Nes heette zoowel de heer Vogt als de lieer Louis Sohmidt met zijn ge- zeischap van harte welkom. Spreker deelde den heer Vogt mede, dat een nieuw product van de Boskoopsche culturen, een rododen dren, welke nog geen naam heeft ontvangen, naar hem vernoemd is. Dit is een Boskoop sche gewoonte om nieuwe producten te noe men naar geleerden, ministers e.d. O.m. zijn eenige rododeudrensoorU-n naar de drie eer ste vliegers naar Ned.-Indië vernoemd. Wa ren dit luchthelden, «preker wil den heer Vogt als de held van de lucht beschouwen. Verder schonk hij hem een blauwe spar om als blijvende herinnering, aan Boskoop in zijn tuin te laten pooten. De heer Vogt antwoordde, wel een beetje verlegen door deze ontvangst te zijn gewor den. Een woord van hulde aan het adres van de comité's, die dezen avond op touw hebben gezet. Het is moeilijk geweest om rtiem hierheen te krijgen, omdat er zooveel gemeenten zijn, die op een spreekavond hopen. Vandaar dat een zekere selectie most worden toegepast. Het kweekersbedrijf ie te vergelijken met de radio-omroep. In 1923 is een klein plantje gekweekt dat zich nu tot een forgche stam heeft ontwikkeld. Thans zijn er meer dan 145000 ingeschreven aan hangers. Men is hier samen met opgewektheid in het hart en misschien met een glimlach op de lippen. Maar toch ook om uiting te geven van ons protest tegen het gebeuren op 15 Mei 1930 De Minister van Waterstaat moet riet denken, die lui hebben het vergeten. Dan zal hij zich duchtig vergissen. Spreker hoopt, dat hij nog eens tevreden over dezen bewindsman zal zijn. Aan een nieuwe varië teit zou hij den naam willen geven van Mi nister Reymer den Rechtvaardige. (Gelaoh). Dit idee is heusch niet zoo gek. In een inter view met den journalist Hans heeft de Mi nister verklaard, dat het ambt hem best be- yiel. Je zag nog eens iets nieuws tot stand komen; zooals nieuwe automobielwegen, de drooglegging van de Zuiderzee, den bouw van bruggen enz. Wanneer spreker bij dit onderhoud zou t zijn geweest, zou hij hem gewezen hebben op hetgeen hij ook vernietigd heeft. Voor den bouw van bruggen enz. zijn gelden van het Rijk noodig, maar wat nu eenmaal ka pot ie gemaakt, heeft geen cent aan den Staat gekost. De demonstratie op 6 Septem ber 1930 heeft niet nagelaten indruk te ma ken, Spreker staat hier niet als de overwin naar. Maar er wordt gestreden. Er is tegen het zendtijdbesluit gevochten, waardoor het later verschenen is, en in verband hiermede n»oet hij opmerken, dat de oude spreekwijze bewaarheid is welke zegt: „Een krijgsmin wint al veel, al wint hij niets dan tijd." Er zijn twee methodes om te strijden. De eene is die, om met het zwaard in de hand te vechten, er op los branden met zwaar geschut. Het is echter de vraag of het wefa- Hchelijk is. De Kamer heeft tenslotte over het omroepvraagstuk te beslissen en daar om is het 't wijpte, den weg van beleid te volgen. Er wordt gesproken over samenwerking tusschen de A.V.R.O. en de V A.R.A. Men moet zich niet van den kook laten brengen. Daar is geen sprake van samenwerking tus schen de beide omroepverenigingen. (Groo te bijval). Er zijn van die grondstellingen, waarvan men nimmer afwijkt. Geen samen werking op de basis van liet bestaande zend- tydsbesluit maar een eigen zender de geheele week. tjpreker opperde bet denkbeeld om op 14 Mei 1931 weder naar Hoiitrust op te trekken maai dan nog in grootere getale dan op 6 September, Misaotnen is het dau niet uieer noodig oin te protesteeren, omdat het zend tijdbesluit al gewijzigd is. In dat geval zal iiet een dank betooging zijn. En dan staat er een versierde stoel voor Minister Reymer. Wellicht willen de Boskoopsche kweekers deze dan wel versieren. (Geroep van Ja). En dan kan er een nieuwe rododendron naar hem vernoemd worden. Wordt dan gevraagd wie Minister Reymer is, dan kan men zeg gen, dat was een Minister die dwaalde, doch gelukkig teruggekeerd is van de dwaling zijns weegs. (Daverend applaus) Na een korte toespraak door den lieer van btraaten van Nes vertrok de heer Vogt. Hij moest in een andere gemeente nog hel woord voeren. Hierop volgde het muzikale gedeelte van het programma. Dit was in één woord prachtig De aanwezigen hebben dan ook echt genoten. Om elf uur vertrok het gezel schap, doch niet na door den voorzitter van het Boskoopsche Comité, den heer W. M. de Vos, te zijn bedankt voor den genotvollen avond. Allen ontvingen als verrassing een pak Boskoopsche tuintjes, een specifiek Bos- koopsch gebak. Ook de medewerkers uit Hilversum werden niet vergeten. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gè- zellig bijeen. De heareni J. Bulk en C. P. Driesprong, leden van het Burgerlijk Armbestuur, heb ben als zoodanig bedankt. REEUWïJK. Voor een te bouwen woonhuis voor Mej. J. Verwaal, alhier, is ingeschreven al» volgt: P. Groenescheij 4369.J. Kuilenburg 3940.—, "C. Macdandcl 4306—, J. v. d. Leeg 4318.—, G. Plak 4800—, F. y. Wingerden 4636.—. De begrooting was 3800. Maandag a.s. des avonds 7 uur zal de IJs club „Wülhelmina" alhier ten huize van den heer N. J. van Dam een ledenvergadering houden. Verkiezing van 8 be.-tuursleden, periodiek aftredend zyn de heeren W. Blom, K. Edelman en C. v. d. Ban. De vaart door de Schele Brug naar de Plassen ja vanaf heden, gesloten tot on met 30 December a.s. SCHOONHOVEN. Gemeenteraad. Restauratie Bartholomeuskerk. In de gistermiddag gehouden rjMIjflsverga- deiing.is besloten tot wijziging vas^bet veer- tarief, bet verhoogde nachttariei^atordt be perkt tot des ochtends 4 uur, inj&ats van tot 6 uur. Het voorstel van B. en W., het voor de restauratie van de St. Bartholomeuakerk en toren toegestane bedrag met f 150.000 te verhoogen, indien Rijk en Provincie bereid zijn hun aandeel daarin eveneens te dragen, werd aangenomen, nadat de voorzitter mee gedeeld had, dat de oorspronkelijke raming van f 300.000 eigenlijk een greep In de lucht was geweest. De gemeenteraad heeft in rijn \ergade- ring van gisteren besloten tot het aangaan van een leening groot 300,500. tor convgr- teering van enkele leerarger, per resto in totaal groot 161.700 cn tot dekking var •verschillende buitengewone uitgaven. STOLWIJK. De garage van W, Tr»nre uitgebrand. Hedennacht om ha'f twee werden de be- wtoner.) Van ons dorp opgeschrikt door het- luid-u, der klok en het geloei der brand morn Al spoedig bleek dat brand waa uitgebroken in de garage van den varkenshandelaar W. Treure. De garage brande geheel af, terwyl een gedeelte van het woonhuis mede een prooi der vlammen werd, eveneens een vrachtauto. Een varken werd gedood. Het geheel was niet verzekerd. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 11 Dec. Aangevoerd in totaal 2137 etuks jtaarvsp 297 slachtvarkens Vette van f 0.23 —0.24 per pond levend met 2 pet. korting. Londenselie van f 0.21—0.22 p. p lev met 2 pet kortpig. Zoute re van f 0.23—0.23$ p. p lev. met 2 pet. korting. 607 n.agere var kens prijzen van f 25.-40 per stuk. 1114 big gen pr. van f 8—12 p. at. 14 runderen pr. van f 250—375 p. at. 43 nuchtere kalVer» pr. van 10—18 p. »t. 46 schapen pr. van f 18—24 p. st. 13 bokken en geiten pr. van f 3—6 p .at. Handel in alle soorten matig Kaaaaarkt Gouda, 11 Dec. 244 partijen kaas. Prijzen le kW. ni. r.m. van f 40—43.50, 2e kw. m. r.m. van f 35—36. Handel matig. 876 ponden boter. Goeboter van f 0.80— 0.90 per pond. Weiboter van f 0.7O—O.flo per pond. Handel vlug 188 partijeu eieren. Kipeieren van f 5.50— 8 50 per 100 stuks. Eendeieren van f 6—6.50 per 100 stuks. Handel matig. C'oöp. Zuid-Hollandsebe Lierveiling G. A. <C. Z. H. E.) te Gouda. 11 l>ec. Aanvoer 24700 kipeieren. Prij zen 56—58 K.G. f 6.80-8.00, 58-60 K.O. f 7.90—8.20, 6G62 K.G. f 8.10-9.20, 62-64 K.G. f 9.20, bruine 56-60 K.G. f 7-8.80; kleine f 4.90—6.60. Eendeieren f 5.10, alle» per 100 stuka. Graanmarkt Gouda. 11 Dec. Granen: Tarwe f 8.50—10.25, Rogge f 4.75—5.50, Gerst f 6—7, Haver f 6— 6.75, Erwten f 10.50—12.00, Bruine boenen f 12-15. per 100 K.G. DKAADLOOZE DIENST. De aanslag op den Deenschen Minister. Nog vier arrestaties. KOPENHAGEN, 11 Dec. Na den aanslag op den Deenschen minister van sociale voor zorg Steiucke heeft de politie gisteren nog 4 personen gearresteerd. Na verhoor ia één hunner op vrije voeten gesteld, terwijl de anderen voorloopig wor den vastgehouden. Alle vier gearresteerden zyn com minis ten. De dader zelf, een zekere Jakobsen bekent dat hij de daad heeft voor bereid. doch beweert, dat hy slechts e©n pro. test demonstratie had willen geven, om de aandacht te vestigen op den nood der werk loozen. cn dat hy in geen geval op den mi nister had willen schieten. Inderdaad is de kogel in bet plafond van de zittingszaal gedrongen, terwyl de dader om den: minister te raken omlaag had moe ten schieten. Dokter Bosschaart nog niet gi v miten. Ook van de sneR geen spoor. DJ00JAKARTA, 11 Dec. Het onderzoek van den bij een tocht naar den top van da Merapi verdwenen heer Bosechaart ia zon der resultaat gebleven, Meu heeft geen spoor kunnen ontdekken van den dokter, den koe lie en de bagage. Men veronderstelt dat zij tijdens de explosie zich op den kraterrand bevonden, of zeer onvoorzichtig in den zuid kant van den krater *ijn afgedaald. De no- eporiugen worden voortgezet. Het mistige weer is hiervoor zeer ongunstig. Zaterdagnacht hebben beiden in een m- huideche woning doorgebracht. Merkwaardig is dat zij voor hun vertrek de aanwezigen de hand hebben geschud. De v.m. advocaat 9. v. U voor de Amaterdaaaache Rechtbank. Voor de Ai terdaniBche rechtbank stuud heden terecht de vroegere advocaat S. v. U te Amsterdam, thans kantoorbediende, ver dacht van verduistering meermalen gepleegd ten uadeele van Dr b'ch. voor een bedrag van f' 4760.50, en de firma A. Staal, anti- quaira te Amsterdam, voor een bedrag van f 43150. Bij het getuigenverhoor verklaarde Dr. Sch., Dr. iu kunstgeschiedenis, dat verd. die getuige"» vertrouwensman was, hem in to taal voor pl.m. Ij ton heeft benao >eld, welk geld hij verschaft had aan verd. in de over tuiging dat hij het zou gebruiken voor eeu zaak met Jurgeng cadeau-afdeling. Het *ervalschen van a vi tan ties. GRONINGEN, li Dec. Groote belangste' Ung bestond heden by het pub.'ick voor de zaak tegen der. 28-jarigen J. B., kantoor bediende by de Alpino My., die ervan wordt verdacht kwitanties te hebben vervalseht en die opbrengst ervan ij» eigen zak te hebben gestoken, waardoor de Albino Mij. voor on geveer 2000.is benadeeld. De eisch 'uidde 1 jaar gevangenisstraf WISSELKOERSEN. 10 Dec. 11 Dec. Officieel. Londen 12.06A 12.0641 Berlijn 59 24 59.224 Parija 9.75J 9.764 Brussel 34 694 34 694 Zwitserland 48 13 48 144 Weenen 34 974 34.974 Kopenhagen 66 45 66.424 Stockholm 66 624 66.624 Oslo 66 46 66.424 New-Yor k 2.481 248A Niet-officieel Milaan 13.01 13.00 Madrid 27.30 26.70 Praag 7.37 7.37 Prolongatie 14 Iteursoversi'cht. De lieurs had heden een ongeanimeerde tendenz De Philip» verloren'pl.m. 5 pet. De Accoustiekaandeelen waren aan den luien kant, evenals Aku's, die beheden 6c pet. terecht kwamen. Eenige affaire bad pïaat» m Aniem# en de claim», die prijshoudend waren. Calvé Delft openden een 8-tal plin ten beneden de vorige prijzen, doch herstel den zich later «enigszins Voor tabakken waa meer belangstelling dan anders het geval was. Het aanbod had verre de overhand. Tn oliewaarden waa de handel beperkt, al leen in Koninklijken ging wat-om Zij liepen eenige punten terug. In «uikerwaarden was (le handel kalm. de prijzen gingen niet terug, daar de Vi*p biedingen heeft geweigerd. Javasche cultuur' liepéh terug in verband met het pasfweren van het Int. dividend. In Amerik fondsen ging hier en daar wel wat om waabij de koersen over de geheele linie terug gingen.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2