ER UITVERKOOP >T s Ki BAHLMANN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17557 Zaterdag 13 89* Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen EERSTE BLAD. Deze Courant komt in BEL OP 857 MtdBlwasstberüFa. J. H.v. Straiten December 1830 ANDING hriftelijke aan- :er BERKENWOT GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. Brieven uit de Hofstad. FEUILLETON. De Misdaad bij »de drie Mirteboomen”. vele duizenden gezinnen. Grootste oplage hier ter stede 'Al *£BA. ij dü Dit nummer bestaat uit twee bladen. iarmoede, M- Den Haag 20. gegaan zijn, gij slecht? Hebt zen in het hoofd, omdat voor één speciaal het afzetgebied te klein is. Onze beste portretschilders zijn ge dwongen om ook op ander gebied te werken I. echt, door erd. i het it Oe r O1J i Oij voor- schen m op i elk gen. Dit nexeeren geregelde kuur bloed en versterkt vensopgewektheid. n had. fl. 21.-. eem ■n de 100- hp.r- rlegen uiten- urop i niet .Hielt :nkele d op GOUDA Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de ieder leest ze dan I Kleins Annonces 8 regels fl- Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau -MARKT 31- igsblad ichiedt. ryk heetten te hebben geheuld. Men heeft (^►kunnen lezen, hoe de rechtszaal gevuld was met eene onder den invloed van der- gelyke propaganda staande volksmenigte. Dat de houding der rechters daardoor be- invloed wordt, ligt voor de hand. Het is ten slotte niet het onpartijdige oordeel van dei onaf hankely ken en wyzen rechter, maar de stemming van de volksmassa, die het vonnis velt. En wat is er, zouden wij willen vragen, onbetrouwbaarder dan deze stemming Heeft men daarvan niet reeds in Jezus’ da gen de ondervinding opgedaan? Over deze stemming der volksmassa zijn, eenige jaren geleden, merkwaardige opmer kingen gemaakt door een bekend Fransch schrijver Gustave Le Bon, in zyn boek ge titeld: La Psychologie des foules, een titel, dien wy het best zouden kunnen vertaler, door: de geestesgesteldheid der massa. Hy wyst er daarin op, dat, als tal van personen worden vereenigd tot eene massa, tot eene schare, deze schare geheel andere eigen schappen krygt dan de individuen. Het in dividu, zegt hy, laat zich by zyne daden leiden door bewuste en onbewuste drijfvee- ren. Deze laatste, welke by ontwikkelde en onontwikkelde individuen van hetzelfde ras vrywel dezelfde zijn, worden bij het vormen van eene schare samengevoegd. Hieruit ver klaart hy, dat de massa nooit daden ver richt, waarvoor eene hooge ontwikkeling noodig is. Bovendien verschijnen by het zich vereenigen van individuen tot eene schade ook nieuwe eigenscbapp^iL^Pezp zijn het gevolg van een gevoel van macht, van niet-verantwoordelijkheid, van besmetting en van suggestie. Het is in dit verband, dat eene passage uit de gedenkschriften van de beroemde Fransche tooneelspeelster Sara Bemardt de aandacht verdient. Ik ben^zegt zy, tot de conclusie gekomen, dat goede, verstandige menschen minderwaardig wor den, als ze in een groep byeen zitten. Het gevoel van persoonlijk niet verantwoorde lijk te zijn, roept dan de slechte eigenschap pen wakker. Geheel in overeenstemming daarmede is het oordeel van een oud-minis- ter ,dat wy eens hoorden. Als ik de leden der volksvertegenwoordiging elK alleen in mijn kabinet heb, zei hy, kan ik er verstan dige woorden mee spreken, zoodra ze ech ter allen bij mekaar zyn, wordt het ver stand blijkbaar uitgeschakeld, x Nu is het waarschijnlijk wel de grootste fout der democratie, dat zij te zeer steun zoekt in het aankweeken van eene bepaalde geestesgesteldheid bij de massa. Men maakt De annexatieplannen. Met de annexatie van Voorburg en Rijs wijk gaat het tlrtine nog niet vlug. In plaats van deze aangelegenheid eens wat te for- ceeren. blijft ze weer op de lange baan lig- geeft de tegenstanders in de te an- plaateen gelegenheid weer een ver- ganiseeren al blijkt nu wel al dat _an omvang zal kunnen krijgen dien het een paar jaar geleden had. Waarschijnlijk wacht de verdere afwikke ling op de wijziging der Gemeentewet die reeds door de Tweede Kamer is aangenomen maar nog door de Eerste behandeld moet worden. Die deftige senaat maakt er geen haast mee en men ziet dus hoe er altijd wat tusschenbeide kan zijn. rvoor, Uit het volle leven van een inensch blijkt zijn waar karakter; maar niet altijd, ja slechts zelden uit een enkele daad. Trouwens de Eerste Kamer doet wel meer dergelijke onbehoorlijkheden. Hoe heeft ze de Ziektewet indertijd laten liggen en ook op dit oogenblik zijn er ontwerpen die noo- deloos lang op zij gelegd worden. In den loop der tijden is dit college zich veel te veel gaan gevoelen en onder den huidigen voorzit ter, die de Eerste Kamer oneindig veel be- langrijker vindt dan de Tweede zal het nog wel gewichtiger Worden. Op den duur zal dat zoo niet kunnen blijven. Bij een volgende grondwetsherziening dient er eena weer de aandacht aan besteed te worden. Het grap pige van het geval is echter dat dat college ook over dergelijke herziening moet oordee- len zoodat al» zij «elf niet overtuigd is van de noodzakelijkheid zij daaraan ook haar steun wel niet zal geven. Maar om nog even op de annexatie terug te komen, naar verluidt zou men in den Haag de gemeenteraadsverkiezingen van het volgend jaar willen uitstellen met het oog op die annexaties. Zou het dan waarlijk ónmo gelijk zijn om voor Mei of Juni die kwestie afgedaan te hebben? Dat is toch zoo’n eigen aardig systeem in de ambtenaarlijke wereld. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoorende tot den bezorgkring) 16 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels j 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentien in het Zaterdagnammer 20 et. bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer /0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden Prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. (■OlDMHE COURANT. deze massa warm voor |Uerlei holle leuzen en als men dit eenmaal^ heeft gedaan, zyn de leiders aan deze leuzen overgeleverd. Met een beroep op het feit, dat „de party het wil", wordt dan allë recht met voeten getreden en de dwaasheid ten troon ver heven. Wat zich dezer dagen in Moskou heeft afgespeeld, is, wel beschouwd, het op de spits drijven van de fout, waaraan de de mocratie overal lijdt. De publieke opinie dient Wet te worden ge vormd door van bovenaf enkele leuzen in de hoofden der massa te hameren, maar door de individuen te ontwikkelen tot zelfstan dig denkende menschen. Uit dg zoodoende gevormde individueels Inzichten dient de publieke opinie te worden opgebouwd. En het is de aldus gevormde publieke opinie, waarnaar in een democmtisch land de re- geering zich dient te richten. --,-g.r- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondaj per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper gesc Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 43400. De geestesgesteldheid, der massa- In de laatste weken bevatten onze bladen uitvoerige verslagen in zake het strafpro ces, dat te Moskou gevoerd werd tegen de zoogenaamde industrieele party. De be schuldigden, meerendeels leidfende personen op industrieel en technisch gebied, werden inzonderheid beschuldigd van twee straf bare feiten. In de eerste plaats van hoog verraad wegens het aanknoopen van ondèr- handelingen met buitenlandsche mogend heden, ten einde met behulp daarvan het sovjetregime omver te werpen. En in de tweede plaats van sabotage der'door het Russische bewind gevoerde economische po litiek, ten einde daardoor deze politiek te doen mislukken en het uitbreken van een contra-revolutie te bevorderen.. Het is zeer moeilyk uit te maken, wat er juist is van de in onze bladen voorkomende verslagen. Zoo doet de volmondige schuld belijdenis der meeste beklaagden al heel zonderling aan. Op ééne zaak wordt intus- schen wel een zeer eigenaardig licht ge worpen, n.l. op de wyze waarop, en de om standigheden, waaronder in Rusland recht wordt gesproken. In beschaafde landen worden de rechters voor hun-lavan benoemd en zyn zy orrafzet- baar. De economische onafhankelijkheid, die hun zoodoende geschonken wordt, is noodig, om hen recht te doen spreken alleen naar eigen overtuiging. In Rusland daarentegen worden de rechters door het volk verkozen en kunnen zij door het verliezen der volks gunst tevens hunne portie kwijt raken. Is dit al een groote belemmering voor hunne onpartijdigheid, er is eene andere omstan digheid, die het kwaad in dezen nog veel grooter maakt. Het is het bewerken der volksmeening door de in dezen party zijnde regeering. Men heeft in de bladen foto’s kunnen zien- van groote volksoptochten, die tijdens het proces werden gehouden, waar in b.v. eene caricatuur van Poincaré werd rondgedragen, om zoodoende stemming te maken tegen de beklaagden, die mèt Frank- JAN VANDIRLAND MARKT 2 -GOUDA Wasbeits Stopwas MXLIX. De oude school oer Haagsche schilders. De oude school der Aaagsulie schilders heeft een harer laatste figuren verloren, mr. H. J. van der Weele is heengegaan. Hij was óen der beste en meest' bekende van het viertal, dat Steelink, Martens en Van Essen met hem vormden. Van der Weele waa een Zeeuw van af komst, hij is in Middelburg geboren: Na tuurlijk w^id hij voor iets anders opgeleid dan voor schilder maar y^ki werd er ooit op elf-jarigen leeftijd" fil zijn ouder» de toestemming gégeven om zoo'n liefhebberij als schilderen tot zijn levensberoep te kiezen. Van der Weele heeft zich later moeten los maken uit een ander werk om zijn roeping te volgen. Hij is wel de eerste schilder van de Vbiu- we geweest. Nog vóór Mauve was hij al be* kend als de schapen-schijder. In Amerika was men dol op dit genre en zoo vond Van dei Weele een afzetgebied voor zijn werk. Er wordt nog wel eens smalend over derge- lijke export-kunst gesproken maar dat is ongetwijfeld onbillijk. Wanneer een schilder voor zijn genre een afzetgebied vindt heeft dat onmiddellijk het belangrijke element vóór, dat hij zich kan beperken tot dat gen- re dat hem het liefst is. Vele schilders zijn zet, te orga helaas genoodzaakt vele genres te beoefenen dit niet dei - kijken. Toen hij den marskramer zag ging zijn schrik over in ergernis Waf scheelt jou, vlegel, om hier op dit uur nog zoo'n kabaal te maken? Denk je, dat we gek zijn? Nou, ik zal wel stil zijn hoor I Dan moet je het zelf maar weten als er bij jullie inge broken wordt. Ik dacht je goed te doen, man Ingebroken? Hier is niet ingebroken! O, neen? Ik heb toch zeker zelf dien kerel door het raam zien binnenkomenNet, dat ik hier Voorbij kom, en toevallig naar jullie huis kijk. Dat raam links, daar! Nu schrok de portier opnieuw. In de kleine spreekkamer! Goede he mel, hoe is het mogelijk dat we allemaal niets Maar kijk dan toch eerst de boel na, menMisschien ben je nog net op tijd. Maar <fe portier kwam al met een lan taarn naarbuiten, en deed het schijnsel langs den voorkant van het huis glijden. Genadige hemel, het heele park is plat getrapt. Hij richtte den lantaarn omhoog. Allemachtig, het raam is open de ruit kapot De man wist niet wat hij doen moest. Doe dadelijk de voordeur dicht, zei de marskramer, en zorg dat hij er niet uit kan. Ik loop direct naar de politie. De angst van den portier ging over in ontzetting. De politie? stamelde hij. Waarom! O. neen De marskramer was hoogst verbaasd. Maar man! Wat moet dat beteekenen? Vrij bewerkt naar het Duitach. 27 (Nadruk verboden). Maar wat bracht dien man, die een vaste positie te verspelen had er toe, om een door de politie gezochte persoon onderdak te ver kenen? Waren hij en zijn vrouw debet aan de misdaad? Waren ze misschien familie van die gebochelde vrouw? Beschermden ze haar terwille van hun meester, of maakte ze alleen maar gebruik van diens afwezigheid? Opeens kwam er 'een dol plan in Helfrich op. Tot lederen prijs moest hij in dat huis komen, en hij zou zijn doel bereiken, als er geen hond was. Dat moest hij eerst te weten zien te komen. Voorzichtig klom hij links over het hek van den tuin en sloop naar het huis. Niets verroerde zich. Geluk kig er was géén hond Rechts van de voordeur was de portierswoning, links was allee donker. Hij liep voorzichtig naar dien kant, en bleef eensklaps staan. Wat was dat- Viel daar niet aan den zijkant een ïw^k lichtschijnsel uit de eerste verdieping op de boomen in den tjiin? Hij sloop naar die zijde. Ja, het was zoo. Op de eerste ver dieping brandde licht, en wierp zijn schijn- *1. zij het dan ook sterk getemperd door de neergelaten gordijnen, op het pad. Er woon de dus, behalve de portier en zijn vrouw, nog iemand hier! De jongen, met wien hij gepraat had, had beweerd dat het heele personeel met verlof was en Fina zou'wel niet op de eerste verdieping gehuisvest zijn. Toen begon Helfrich zijn dolle plan ten uitvoer te brengen. Hij sloop naar voren, naar het raam links, trapte met kracht het gras plat en drukte zoo zacht mogelijk een vensterruit in. Door de opening die nu ont stond, was het gemakkelijk om het raam heelemaal op te schuiven. Merkwaardiger wijze maakten de vallende glasscherven zoo goed als geen lawaai. Er moest bepaald een dik tapijt of zoo iets vlak onder het venster liggen. Helfrich luisterde nog een oogenblik en klom daarop, toen alles weer stil was, weer over het hek. Nu kwam het er op aan om zijn uiterlijk te veranderen. Want juffrouw Markbreiter, die hem in deze vermomming kende mocht geen argwaan krijgen. Voor dergelijke even tualiteiten was Helfrich altijd, goed toege rust, en ook nu had hij zijn tasch niet voor niets meegenomen. Hij verwijderde zich een eind van de villa en wijdde zich aan een nieuwe gedaanteverwisseling. Een poosje later kwam een marskramer, die blijkbaar dit late uur huiswaarts keer de. langs villa Saluga Opeens bleef hij- staan, keek eens en riep toen opgewonden, terwijl hij aan h'et ijzeren hek van de tuin rammelde Hé daar! Wat is hier aan de hand? Is er iemand in huis? De voordeur gmg open en het verschrikte gezicht van den portier kwam om den hoek Als ze in het huis van je baas inbreken. Wil je de politie er buiten houden? Weet je mis schien wie het i», dat je hem gelegen heid wil geven, om weg te komen? De hemel beware me I zei de oude man, die beefde op zijn bcenen. Maar je hebt er later zoo’n hoop gezanik mee en de graaf heeft vreeselijk het land aam alles wat op zien wekt. Als ik dien mén kon afnemen wat hij gestolen heeft, dat zou wel het eenvou digst wezen. Zoq, zou dat het eenvoudigst wezen? schaterde de marskramer het uit. Nu, ik moet je anders zeggen, dat het een kerel was als een boom, die gooit je met één vin ger tegen den grond. Of zijn er nog meer mannen in huis? Neen, de bedienden zijn allemaal met verlof. Er zijn alleen maar vrouwen hier. Maar maar (hij vouwde zijn handen) al» u me misschien zou willen helpen u zou meneer de graaf een reusachtigen dienst be wijzen en mij veel onaangenaamheden be sparen. Meneer de graaf zou het verschrik kelijk vinden, ah hij hoorde, dat de politie in zijn huis was geweest. Hm. dacht de pseudo-marskramer, daar zal nog weï een andere reden voor zijn en een goed geweten is die reden niet! En luid voegde hij er bij: Nu. voor mijn part. Ga dan maar voor. Ik doe liever wat anders, maar ah er dan niets anders opzit! y De portier maakte het hek^ópen, de mars kramer kwam binnen, en volgde nu den ander in huis. De portier wendde zich eerst links, deed voorzichtig de deur open van een klein luxueus ingericht vertrek. De ruit omdat liet portretschilderen altijd riskant is eu nu eens veel dan weer weinig arbeid geeft. Het heeft wqi’ weer iets vóór n.l. dat de man bewaar<|/blijft Voor eenzijdigheid maar heeft het gevaar dat hij andere genres gaat iiniteeren. Van der Weele heeft ook meer gedaan dan schapen en koeien schilderen maar zijn hoofdgenre bleef de Veluwe in al haar schoonheid. Met Van der Weele is deze school voorbij. Na 'hem is een andere geest gekomen zooah altijd eenmaal een richting op zekeren dag gedoemd is om plaats te ma ken voor een andere. Het waren toch echte artisten, meer artist dan vele van het tegenwoordige ras. Er schijnt nu en dan in zoo’n kunst eens «en i overgang te moeten zijn om gelegenheid te bieden voor de opkomst van wat nieuws In hoeverre wij al aan die opkomst thans bezig zijn is niet te zeggen. Volgens velen is het nog maar zoeken en tasten en is het nieuwe er nog nipt. H Helaas heeft deze kunst nooit zooveel aan dacht gekregen al» vele andere kuntrten. Men ziet het ook hij de overheid die altijd maar weer sommen voor muziekkunst be schikbaar stelt, doch aan de schilderkunst weinig of geen aandacht wijdt. Men stopt de schilderijen in de musea en denkt dan al heel braaf gehandeld te hebben maar om de menschen tot kunst te brengen, dat poogt men zelf» niet ZATERDAG 13 DEC tl. begint onze QROOT» «XTAA KtRSTAaWBItOINQ |~i. naasa waa munt K^opjt» Mantels, Japonnen, Hoeden, Kinderjurken, Pelterijen enz. NOGMAALS STERK IN PRIJS VERLAAGD Schitterende gelegenheid voor de a.t. feestdagen. van het venster was ingedrukt en de scher ven lagen op het dikke tapijt. Van den dief was evenwel geen spoor te zien. De portier keek hoofdschuddend om zich heen. Er was niet», wat op de aanwezigheid van een inbreker wees. Alles was volmaakt itt orde. De deur, die toegang gaf tot de achterkamer, was versperd door een boeken kast. Daardoor kan hij niet meende de portier. Natuurlijk niet, zei de marskramer Wat zou hij daar ook moeten vinden? Hij is vast en zeker doorgegaan naar de eerste verdieping. Die is immers op het oogenblik niet bewoond, nu de familie op reis is. De «portier werd onrustig. Neen. Dat wil zeggen er is een oude viouw boven. De moeder van Marie Van Marie? Ja, van mijn vrouw. Haar moeder is heel oud en ziekelijk. We hebben haar voor een poosje bij ons genomen, om haar beter te kunnen verzorgen. O, hemel, de Inbreker zal toch niet naar haar hij zou haar een doodschrik op het lijf jagen - Laten we dan ópschieten, adviseerde de marskramer. Ze waren nu weer in de gang Op dat oogenblik ging de tegenoverliggende deur wijd open, en een stroom van licht vjel daar uit naar buiten. Een vrouw verscheen in de deuropening, en vroeg verschrikt: Wat is er gebeurd? Waarom haal je vreemde menschen in huis, Daniël? (Wordt vervolgd)

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1