N IN Had K ïr 5 E I nose IS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BODEGRAVEN^ BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, t enze No. 17561 69* Jaargang BERKENWOUDE, Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen 82 UZE ER FEUILLETON. d rmout B BERGAMBACHT, t NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, W AD DIN XV EEN, ZEVENHUIZEN, De Misdaad bij „de drie Mirteboomen”. Donderdag 18 December 1630 reek 17 cent, geneest de proef van’ )en Haag. BUlTEWLANUbCH MEUWb. gezinnen van I gesteld als Miss Jane Armster. en Wordt vervolgd. 7* d.'e Rus was itiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hel je komen, teneinde van opname -eriekerd te ztfn. -■j „«.VC! zegt Yoang, f thee of suiker. Dit werd hun nog mondjes- et alleen een SE bleek voor SANGUINOSE die, 'waar zy Miss Armster deed zelf open. Zij was wer kelijk blond en heel mooi. Toen Helfrich te Archangel en laden van nout. iK. schip te laden maat toegediend, zoodat de gevangenen niet alleen honger, maar ook dorst leden. Bijge volg moesten zij besmet water uit de rivier drinken. Velen zijn aan ziekten, die door dit water werden overgebracht, bezweken. Een gevan gene kreeg nooit de pakjes met voedsel of zeide, dat hij kwam, om inlichtingen om trent haftr bezoek aan het gevangenishoepi- taal te vragen, werd zij bleek tot op de lip pen en kon zich nauwelijks op de been hou den. Een geweldige onrust scheen zich van haar te hebben meester gemaakt. Daarop ging zij den detective zwijgend voor naar haar kamer, en zette zich aan tafel, met de woorden Ik vrees, dat ik u in deze zaak weinig inlichtingen zal kunnen geven, omdat ik om trent zekere dingen beloofd heb te zullen zwijgen en dal ook doen zal. Helfrich las in de oogen van het meisje zulk een onbuigzame vastberadenheid, dat hij onwillekeurig zuchtte De energieke kin verried wilskracht en de diepliggende, door lange wimpers overschaduwde grijze oogen spraken van een bijna dweepziek idealisme. Zulke mensche zijn moeilijk aan het spre ken te brengen, als ze niet willen. Noch ver standelijke beweeggronden, noch dreigemen ten maken indruk op hen dat wist Hel frich uit ervaring. Daarom probeerde nij het met vriendelijkheid. Misschien zult u er toch toe besluiten, mij te antwoorden, juffrouw Armster, als ik u eerlijk beken, dat ik heelemaal niet in mijn ambtelijke hoedanigheid bij u kom, maar geheel als particulier. Van uw open hartigheid in deze zaak hangt misschien leven en geluk van een ander af, en ik be zweer u daarom in naam der menschelijk- heid spreekt de waarheid. Miss Armster hief haar mooie oogen met een troteche uitdrukking even naar den spreker op. Ik heb nog nooit gelogen. Een inlich- eenvoudij Mlellijkey gir. gelogeerd Wad Deze |had echter onmiddellijk na het be zoek van de hertogin Weenen verlaten, om zien naar haar kasteel in Tyrol te begeven. Maar de intendant was nog in Weenen en gaf Helfrich bereidwillig alle gewenschte inlichtingen. De secretaresse van de herto gin. een zekere Miss Waterfield,, was een rasechte Engelsche. die geen woord Duitsch kende en voor de eerste maal in Weenen kwam. Die kwam dus eveneens niet in aan merking. Met betrekking tot Miss Armster, de gezelschapsdame, kwam de verrassende omstandigheid aan het licht, dat zij dien dag de hertogin heelemaal niet naar het hospitaal begeleid had Zij was namelijk kort tevoren ongesteld geworden, juist toen rij bezoek kreeg van haar eenige zuster, die Weenen als taalleer area gevestigd was. *°en bood deze laatste aan, de plaat» van “Ur zuster voor dien dag in te nemen, waar Het feit, dat een eeuw geleden Simon Bolivar het tijdelijke met het eeuwige ver wisselde, wordt door alle vrienden van La- tynsch Amerika met eerbied herdacht, .laar Simon Bolivar kan worden beschouwd als de bevrijder en stichter van niet minder dan zes Zuid-Amerikaansche staten: Boli via, Venezuela, Columbia, Ecuador, Peru en Panama. Alle vrienden van de democratie en de Volkenbondsgedachté huldigen in hem een staatsman, wien een bond der Zuld-Amen republieken voor den geest zweef- ’x~ blikkenden kampioen voor in- Vrij bewerkt naar het Duitsch. 30 (Nadruk Verboden). Ook was het niet onmogelijk, dat zij tot dat doel door anderen bewerkt waren. Ifet jyas, zich rechtstreeks tot de lie te wenden* bij wie de herto- Simon Bolivar. De bevrijder van Zuid-Amerika. Herdenking van Bolivar’s dood. maatschappelijke, econdFnische en politieke vraagstukken neer. Meerinalen president van Columbia, Pe ru en Bolivia, de republiek, waarvan hij het meeste hield en die naar nem genoemn is, worden den schitterenden leider vetwyten en beschuldigingen niet bespaard. O.a. wordt hy ervan beticht monarchistische as piraties te Koesteren. De Voss. Ztg. wijst erop, dat het, helaas, niet lukte den levensdroom van Bolivar, de vereeniging der staten tot een machtigen „internationalen” bond, te verwerkelijken. De onderlinge verdeeldheden en naijver der republieken was hiervoor een beletsel. In 1828 wordt hij byna slachtoffer van een samenzwering; hij wordt ernstig en verbitterd, zoekt zijn heil in de religie, en laat eigenhandig verwoeste kloosters her bouwen. De bisschoppen en geestelijkheid van Columbia, die hy eens op een v.-reede en hardnekkige wijze had vervolgd en onJ derdrukt, worden zijn trouwste aanhangers. In 1830 wordt de tegenstand van het congres zoo fel, dat Bolivar zich genood zaakt ziet van het politieke tooneel te ver dwijnen. Enkele maanden later «terft hij in het kleine plaatsje Santa Maria aan de Caraïbische zee; een oud longlyden maakte een einde aan zyn grootsche en bewogen leven. MacDonald heeft geantwoord dat hij „de zaak zou laten onderzoeken." De drie ^tussen hebben, met behulp van een tolk, nun verklaringen odder eed» ufge- legd. In Juni zyn deze drie gevangenen aan boord van een sclüp als verstekelingen uit Archangel naar Engeland ontvlucht. Een van hen is een kozak, de tweede een boer, (Je derde een winkelier, maaï daar hun ge zinnen in Rusland zyn en zy bevreesd zyn voor wedervergelding van de Sowjet-over- heid, kunnen geen verdere bijzonderheden over hen medegedeeld worden. De drie mannen*swaren werkzaam by het kapj)w^ Toen zij bezig waren he waarmee zy later ontsnapteö^hgachten zy tusschen het hout een schuilplaats in ge reedheid, waarin zij zich konden verbergen Van tevofe» hadden zy levensmiddelen be waard en die ook tusschen de lading ver stopt. Een voor een kropen zy in de schuil plaats weg, terwijl het schip geladen werd. Zy hielden zich zes dagen in hun hol schud voor het schip uit Archangel vertrok en daariia nog een week toen het schip op zee was. Toen moesten zy voor den dag komen, omdat zij geen drinkwater meer hadden. In Engeland konden zij zich niet ver staanbaar maken, maar iemand sisch kende, ondervroeg hen en was zoo ontdaan over het relaas van hun wederva ren dat hy hen voorthielp en de sympathie ■;an anderen-voor hen wist te wekken. Men wendde zich tot de regeering om hun ver gunning te verleenen, in Engeland te bly- h. AGELAND. Het schandaal van de Russische houthakkerskarripen. Een aanklacht by de Engelsche regeering. Het conservatieve parlementslid Sir Hil ton Young heeft naar de N.R.Ct. meldt tot MacDonald een brief gericht, waarin hy, op grond van de mededeelingen van drie ontsnapte Russische gevangenen, de aan dacht vestigt op de schrikbarendetoestan- den in de Russische houthakkerskampen. Deze mededeelingen zegt Sir Hilton Young geven een relaas van de omstandig heden waarin de houtaankap door de gevan genen van de Sovjet-regeering te Archan gel en in andere gevangenkampen verricht wordt. Wegens deze onthullingen vraagt Young aan MacDonald, of geen maatregelen 1 tin nen genomen worden, op grond van de wet van 1897 die den invoer van goederen, die door buitenlandsche gevangenen geprodu ceerd zijn, verbiedt. „Het drijven van handel”, i 'r „in zulke omstandigheden is niet alleen een onbillijkheid tegenover de werklieden in de Engelsche houtnijverheid, maar ook een schande voor de beschaving en het ie nie: te vereenigen met de menschlievende tra dities van Groot-Brittannië dat dit land erin betrokken is.” BOUDSCHE COURANT. SPANJE. Het telefoonverkeer met het buitenland hersteld. Nog beroering in de provincies. Het telefoonverkeer van de meeste Spaansche steden met het buitenland is thans weer hersteld. Het locale telefoon verkeer is voor het publiek ook weer open gesteld. Alleen de verbindingen voor Ali cante zijn nog geblokkeerd. Men kan nu nauwkeuriger inlichtingen krygen omtren; den stand van zaken in het land. Hoewel de toestand te Madrid en omge ving rustig is, en de a'geraeene staking er bijna geen invloed meer heeft, schynen de andere provincies nog volop in beroering te zijn. Te Valencia, Bilbao, Santander, San Sebastian, Murcia, Malaga, Burgo.- en Saragossa is de algemeenv staking nog in vollen gang. Het mislukken der omwente- lingspoging is vooral het gevolg van het feit, dat by de voorbereiding slechts een klein deel van de troepen was betrokken, dat by het uitbreken een deel lezer troe pen is omgezwenkt en dat te Madrid het ‘garnizoen te sterk op de hand van Beren- guer was. De vliegers, die de eigenlijke kern der beweging vo:mden, voelden zich dan ook vólkernen geïsoleerd en zij wer den slechts door een zfeer klein deel van de troepen gesteund. De regeering was bovendien dooi de ver schillende verschijnselen reeds van te vo ren gewaarschuwd. De opstand te Jaca, die een teeken voor de algemeene revolutie had moeten zyn, werd een waarschuwing voor de regeering, die haar maatregelen kon nemen. Bovendien ontbrak aan de or- ‘T masra, die misschien voor de omwenteling iets zou voelen, eveneens veel, zoodat de regeering zelfs betrekkelyk weinig moeite bad, om de overhand te houden. FRANKRIJK. De toestand van Poincaré. Een lichte verbetering. In den toestand van Poincare is een lichte verbetering gekomen. De medicus, die den nacht aan het ziekbed heeft doorgebracht, heeft verklaard, dat de toestand van den patiënt verbeterd is. Over het algemeen be staan er betere vooruitzichten. Een beslissende wending kan eerst in de volgende 48 uur verwacht worden. IT A LI De Italiaansche Oceaanvliegers in Cartagena. Het Italiaansche vliegtuigeneskader, dat gisteren vroeg te Orbetello is gestart, is volgens nog niet bevestigde geruc’.ter. te Cartagena in Spanje geland. Het traject Orbetello-Cartagena bedroeg 1200 K.M Het volgende station, 700 K.M. verder, is Kenitra in Marokko. Wanneer verder gevlo gen wordt, is niet lakend. Volgens andere berichten is het eskader door een storm overvallen en zyn slechts Het was geen misbruik, want ik wiet ervan. Het zou geen zin hebben, dat feit te wi'len ontkennen. Waar u het immers ge makkelijk zou kunnen achterhalen. Maar over die persoon zelf zult u niets van mij vernemen, want daaromtrent heb ik beloofd te Zullen zwijgen. Si - W *et u. dat u daardoor de medeplich- ige van een misdadigster wordt? Neen. Di? jiersoon in kwestie is geen i-dadigster U hebt het volkomen mis als u dat denkt Die persoon is het edelste we zen, dat ik ken en beslist niet in staat tot iets laag». Wat ze ook mag doen, alleen ede le en onbaatzuchtige beweegredenen kunnen haar daartoe brengen en daarom zou ik van daag precies weer zoo blindelings alles doen, wat ze me vroeg, als toen L’ weet dus heelemaal niet, waarom een ander uw plaats wilde innemen? Neen. Het eenige wat ik wist ia, dat er nooit een slechts bedoeling bij in het spel geweest kan zijn. De dweepende uitdrukking in haar oogen nam toe. Helfrich voelde, dat zijn bezoek geen resultaat zou hebben. Toen vroeg hij verder Wist uw zuster van de zaak? Natuurlijk. De bedoelde persoon kwam de gevangene in mijn plaata bezoeken en werd door mijn zuster aan de hertogin voor- ABONNEMENTSPR1JS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux' zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. de hertogin bijzonder verheugd over was. Miss Maud Armster was overigens al na een paar uur weer hersteld, zoodat zij den vol genden dag met haar meesteres kon verder reizen. Waar miss Jane Armster woonde, wiet de intendant niet. Helfrich begaf zich terstond naar de vreemdelingenpolitie, om het adres van deze Miss Jane Armster te weten te komen. Zij woonde in de Buchfeldgasse no. 12. Haar reputatie was onberispelijk was een wees en ging met weinig menschen om. Wat Helfrich in de war bracht was de* verklaring van een der aanwezige beamb ten, dat Miss Jane Armster beeldschoon, blond en nauwelijks 24 jaar oud zou zijn, terwijl Dr. Brenntner hem verzekerd had, dat de gezelschapsdame van de hertogin een brunette was, die zeker tegen de 40 was. Hij ergerde zich, dat hij den intendant niet een beschrijving van de zuster van Miss Armster had iaten geven. Waren er mis schien toevallig twee meisjes van dien naam in Weenen, zonder dat men daar op het bu reau van wist? Het was moeilijk aan te ne men. En de intendant had toch immers ook den naam Jane genoemd. Op grond van al die gegevens moest het dus wel de jonge dame uit de Buchfeldgasse zijn. Overigens was er een heel eenvoudig middel om de waarheid te weten te komen naar haar toe te gaan en het haar te vragen 1 Helfrich besloot dit terstond te doen, reed naar de Buchfeldgasse. HOOFDSTUK XXVI Miss Armster deed zelf open. Zij huismoeder» ver havermout, :r Quaker. Zij ;okcnd Quaker ndat zij wpten >este soort ter ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—6 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 16 regels 1.66, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 A> byslag op den prys. Liefdadigheida-advertentün de helft van dan prij». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.26, elke regel meer 0.66. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone adVenenuen eu ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geredur eerden prys. Groole letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentie^ kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soiiede Boeldiande- laren, Advei 1 bureau zyn Engelsch in de hoop het voornaamste doel van hun vlucht te kunnen bereiken na melijk aan vreemde regeeringen en landen uitvoerig de levensvoorwaarden te Archan gel te kunnen beschrijven, waar onschuldige menschen aan de vreeselijkste folteringen bloot strfhn. Zij vertellen nu o.m.: De gevangenen in een der kampen moesten vwaaf ulir daags werken en hadden nooit een rustdag. Zy moesten in die twaalf uur een zekere hoe veelheid hout, kappen of laden, maar daar velen hunner zwak of ziek waren, konden zy het hun opgedragen werk in dien tyd niet afmaken en moesten zij het voort zetten tot zy ermee klaar waren. Tegenover zieken had men geen conside ratie. De gevangenen stierven bij de vleet. Zy konden het lange en zware werk in de vinnige koude en met slecht eten in hun verzwakten toestand niet volhouden. Als drank kregen zy heet water zonder kleeren, die iyn familie hem trachtte tj zenden. De autoriteiten namen ze In beslag en verdeelden^ ze onder elkaar. t Geneeskundige hulp, in welken vorm ook, is niet te krylgen. Als iemand by ongeluk zyn vinger afkapt of bloedveigiftigir.g of iets dergelijksIoploopt, moet hy doorwerken. De communisten zeggen dat het hen koud zou laten, al stierven er twintig of dertig mdlioen, omdat de meeaten politieke ge vangenen of menschen zyn, die de commu nistische denkbeelden met •mnhangeh. Hel zou dus een gezegende opruiming zyn. On der qe gevangenen zyn echter duizenden boerdn, van wie het meerendeel ongeletterd is en aan de politiek part nog deel heeft gehad. In**een kamp stierven eiken dag tien tot twintig menschen. Wanneer een gevangene te zwak is om te werken, wordt hy gegeeseld en in eer. kuil in den grond gezet. Daar hy in lompen ge kleed is en nauwelijks eten krygt als hy niet werkt, bezwykt hy al heel spoedig van de vinnige koude. Er zyn geen bedden of andere slaapgele genheid, behalve een plank, die om de wan den van dqr barakken heen loopt. Daarop liggen de gevangenen te slapen. Er is niet genoeg plaats voor al’en en velen moeten slapen waar zy maar plaats kunnen vinden, sommigen in zittende hou ding. De vervuiling van het kamp is niet te beschrijven. Er is geen wasscherjj, geen W- C. en het krioelt er van weegluizen eiL vlooien. In alle kampen, en met name in afschrikwekkend voorbeeld in tegenwoor digheid der andere gevangenen doodge schoten. De agenten van de G.p.oe. hebben wette- iijk alleen het recht om gevangenen dood te schieten wanneer zy probeeren te vluchten, mffar als een agent iets tegen een gevan gene heeft, wordt herti gezegd dat hy naar een bosch in dfe buurt moet gaan en daar wordt hy dan, onder voorwendsel dat hij heeft trachten te ontvluchten, met een senot in den rug neergelegd. In zulke omstan digheden is natuurlijk geen recht te krij gen. Heel dikwijl^ worden de veroordeelde gevangenen naar het Noorden van Rusland gezonden om daar bouwwerk enz. voor de regeering te verrichten. Zij krijgen geen geld en slechts een armzalige beetje eten. Aan de rivier Loesa, in het Noorden, is een kamp met 30.000 van deze vrouwen en kinderen. Zij krygen drie kwart pond roggebrood daags en een beetje vischsoep. De meeste kerken in Rusland zijn nu, zeggen zij, door dwang van de Sovjet- regeering gesloten en hetmeerendeel van de priesters werkt in deze gevangenkampen en kapt hout. Hun eenige misdaad is dat zij geestelijken zijn. ting weigeren nog niet hetzelfde als niet dë waarheid spreken. Maar wanneer die weigering voor een onschudige gevaarlijk wordt? Als u die schul dige beschermt, om de onschuldige in het verderf te stortën? Ik begrijpt niet, waar u van spreekt. kaansche dé, den vér temationale pacifistische organisatievor men. Ook gedenken zy thans den diplomaat j er. generaal, van wien in October ter ge legenheid van een plechtige Volkenbonds- zitting werd getuigd, dat hy had opgehou den een An>erikaMische persoonUjkneid ts zyn en behoorde tot het erfgoed van heel de wereld. Bolivar heeft slechts kort geleefd, maar hij heeft niettemin tijdens zyn leven schit terende dingen bereikt. Het sdecer wa.> hem genegen, maar ook de val werd hem niet bespaard. In 1783 in Venezuela als zoon var een oude Baskische, gegoede familie geboren, werd de buitengewoon begaafde jongeman naar Europa gestuurd om daar tè Rtudee- len. Hij verkeert daar eert in Snaunsche adellijke en hofkringen, bestudeert zeer nauwgezet de Fransche schrijvers en de re volutionaire litteratuur en wordt weldra geestdriftig- aanhanger van <lr demo cratische staatsgedaihte. Het is in dezen tijd, dat hy een ontmoeting heeft met den vermaarden Alexander von Humboldt, die juist terug was gekeerd van zijn groote reis naar Zuid-Amerika. Het gemeenschappelijke levensdoel, de bevryding en het ontsluiten der Zuid-Ame rikaansche staten, verbindt weldra de beide mannen en ondanks het groote leeftijdsver schil ontstaat tusschen beide een ii.nige vriendschap. Wanneer Bolivar weer naar zyn vader land terugkeert, sluit hy, een jongeling nog. zich aan by de revolutionaire beweging van generaal Miranda, die toen net wa? ultgi- broken. In korten tyd weet hy de positie van oppersten leider in te nemen en na een hardnekkigen strijd van vijftien jaren, waar bij nu eens deze, dan die partij succeö boekte, lukt het hem in de beslissende veld slagen van 1824 de Spaansche macht in Zuid-Amerika definitief te vernietigen. De bevrijder geeft het aanzijn aan republieken met de meest vrije constituties ter wereld, die een volstrekte verdraagzaamheid op con fessioneel gebied voorschrijven. In oproe pen, geschriften en brieven, die nog thans 'n oorspronkelijken, frisschen geest ademen, legt hy voor de jonge republikeinen van I Zuid-Amerika zyn denkbeelden omtrent Mijn vriend, alle gepraat en alle roep heeft slechts een zeer kort leven en is dwaas en onwaar. mijnheer. Wilt u zich niet nader verklaren? Zeker. Er i»-een jonge vrouw gevangen genomen onder verdenking van een moord een vrouw, jöng, knap en miMchien... even onschuldig als uzelf. Zij weigert iedere inlichting aangaande zichzelf en weigert om wat ook tot haar verdediging aan te voeren. Er is maar één persoon, die getuige van de daad was en haar misschien zou kunnen ont lasten. Maar juist die persoon onttrekt zich aan alle nasporingen. Misschien heeft zij zelf de daad begaan waarvoor een ander boeten moet misschien heeft ze nog an dere redenen om zich verborgen te houden, dat kan ik vooraslnog piet beoordeelen. Maar zooveel is zeker dat de gevangene van haar een boodschap heeft gekregen en wel bij gelegenheid van dat bezoek van de her togin van Warwick-Lesterfield aan het ge vangenishospitaal. juffrouw hebt u toen- dertijd aangeboden om de hertogin in plaats van uw zuster, die ziek was, te begeleiden. U moet er dus meer van weten. Ik weet er niets van. Hoe zegt u? Bent u het dan niet ge weest, van wie de gevangene een bijbel- exemplaar kreeg? Neen! Dan moet u althans weten, wie uw plaats innam en van uw naam misbruik hééft gemaakt e ha

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1