HM ter I00B Ml hma, bronchitis, ERZIEKTE, BLOED- E GELAATSKLEUR, IUMATIEK, JICHT, ALKING, LEVER-, .ASSTEEN, ALLE EN-, LEVER-, HUID-, 1EN, AAMBEIEN, ►PPING. LEN l Co. BB" Jaargang Maandag 29 Deoember 1930 Mo. 17567 Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen 2? I I I middags 3EVRAAGD sche Courant, FEUILLETON. TEL. 555 - De Misdaad bij de drie Mirteboomen”. Denkt U er om A. J. OPSTELTEN ÏEBPLEGING MEER VOOR RARD. moordrecht, moercapelle, HOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, 0OUDERAK, HAASTRECHT, 1 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOON 4 I 48 AD ASTRA i - van 19 IC af tot in hoopt ireenlglng N.V. ,1 40 zeker i HOOFDSTUK XXXI. (Wordt vervolgd). ‘7’ De commissaris deinsde achteruit. gebracht, weder in eenj toestand van angst- HANDEL P®r Ha La ALHIBR FHAVEN 24 Ue Franach-ltaiiaanache wlaotonderhandelingen. Zal Curtius innemen? 9 breidde tot de hn Engeland en 'andere beiung- fabrieken over les Ltd. bridge en Edin- kocaat. Politiek ce zyde van de ilid van het La- iteataruimte. tt soliede Boekhande- de plaatsing aan het en dezer ziekten, zend i uitvoerige beschrij ving aan Fa. J. H. J. 15, Groote Markt 7 >uder, of aan den uit- 1. DAMMAN, Troon- Belg.) Afd. A 15, die ken en U de brochure wjjzen van genezing /an Uwe Ziekte door enremediën. Verzoeke ke ziekte, want er is voor elke ziekte. Vrij bewerkt naar het Duitach. 3 6 (Nadruk verboden). Moed houden wij zijn gered, als we in de auto zitten niemand die one inhaalt, Zij zette haar voet op de treeplank de chauffeur, een sjtorke, breedgeschouderde kerel, niet een rooden baard maakte aanstal ten om de auto, waarvan de motor al was gaan trillen en ronken, toen de vrouwen naar buiten kwamen, in beweging te zetten, toen er een hand werd gelegd op de arm van juffrouw Bronsart, die reeds in de wa gen etond en een andere greep nummer 61 en rukte haar van de treeplank. Eindelijk hijgde Helfrich, die geheel buiten adem was. Ik ben dus nog niet te laat kwartaal ƒ225, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal 220, per weea z2 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoorende tot den bezorgkrlng): 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.26. Vra buiten Goud, en dra beiorgkrtag: 1—5 regels 146, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Lieldndlgbeids^dvertentiën de helft vra den prijs. INGEZ< INDEN MBDEDEEUNGEN: 1—4 regels 2.26, elke regel meer 0.60 Op detkwX‘^eAiuUë^gtag.sondes mededelingen bjj contract tot raer geredureerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te afln. Met een kreet van pijn tuimelde hij ach terover. Juffrouw Bronsart had zijn hand weggestootenen hem een lading snuiftabak in zijn oogen gegooid. Hij verloor zijn even wicht hij was voor het oogenblik ver blind hij wankelde, maar klemde zich met al zijn kracht aan nummer 61 vast, die met hem op den grond viel. Egp wiel ging zou zijn het feit, dat deze zitting zich in hoofdzaak hebben bezig te houden met de door Duitschland ingediende klacht te gen de behandeling der Duitsche minderhe den in Polen. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat by de behandeling van deze kwestie ook de Duitsche eischen tot herzie ning der Poolsch-Duitsche grenzen weder om ter sprake zullen komen. Dit zou na tuurlijk tot complicaties kunnen leiden, welker gevolgen men nog niet goed kan voorzien en die hooge eischen zoudei stel len aan het werk der Europtesche diplo matie. De schrijver in de Daily Telegraph merkt op, dat Engeland eigenlijk buiten deze zaak staat, doch mede in verband rnet zyn vlootverdrae met Frankrijk weinig be lang erbij heeft, dat de Dmtsch-Poolsche grens inderdaad gewijzigd wirdt. Uw C.roquetjos voor Oudejaarsavond reeds NU te bestellen om voor tijdige aflevering zorg te kunnen dragem 15 Aanbevelend, TELEF. 120. ïren dag zooveel en, als er men- mhuizen worden er spoedig geen ind staan. Tegen 7 veilig. Ge hebt is in Uw bezit! al eens aan het sico van zieken en de daaraan in? te laat. ?r onmiddellyk ij de DERLANDSCHE PPl] VOOR VERPLEGING, '0, GOUDA, ZEKERDEN. ABONNEMENTSPRIJS: per 1 per kwartaal 220, per week 22 Franco per post per kwartaal 8. ADOnueuieuKui nviuuu uer-v-’ -j-- bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Lord Melchett overleden. Reuter meldt uit Londen dat de Britsche groot-industrieel lord Melchett, 62 iaa oud. overleden is. Alfred Moritz Mond werd op 23 October 1868 te Famworth geboren. Zijn vader, een chemicus, was uit Darmstadt naar Engeland geëmigreerd en stichtte daar, tezamen met den Duitscher Brunner, een chemische fa briek, de firma Brunner, Mond en Cu., die juist over den kant van zijn voet, nummer 61 jammerde en van alle kanten kwamen menschen toesnellen. Helfrich hoorde de auto in razende vaart wegtuffen en als een waanzinnige riep hij maar aan één stuk door: Haar achterna de „bochel” achter na laat haar in ’s hemelsnaam niet ont snappen we moeten haar hebben. Want op liet oogenblik dat hij op de auto toekwam, en een blik van de donkere oogen van juffrouw Bronsart ontving, had hij on middellijk en met volle zekerheid in haar de dame met den bochel, uit de Karntnerstras- se herkend hoewel ze ditmaal geen bo chel had. Hij kon zich niet vergissen. Nooit zou hij die vlammende blik vol haat en doodsangst vergeten. Slechte één was er, die hem op die wijze kon overtroeven en die ééne was hem nu wederom ontsnapt. Tranen van woede en pijn liepfen over zijn gezicht. De detective en zijn gevangene werden van den grond opgenomen, en eerstgenoem de werd in het bureau van den commissaris gebracht. Daar bette men zijn oogen, die gloeiden als vuur, en liet terstond den dok ter halen. Helfrich liet alles met-zich doen, zonder zich te verroeren. Langzamerhand bedaarde de algemeene verwarring en ontsteltenis over deze onge hoorde en onvergetelijk brutaal opgezette PQging tot bevrijding van een gevangene. Men vroeg zich af, hoe het mogelijk was geweest hoe vrouwen zich met elkaar in verbinding hadden kunnen stellen. Alles wees erop, dat het een zorgvuldig voorbe reid en weldoordacht plan was geweest. De- het binnentreden van den gevangenbewaar- der Berner, die opgewonden kwam vertellen, dat nummer 61, die naar haar cel was terug I in de wachtkamer zat. gebracht, weder in eem toestand van maf. een terugkeer van de infectie geconstateerd. I De toestand is zorgwekkend. BULGARIJE. De Paus en het Bulgaarsche koninklijk»- I echtpaar. Voor ingewijden is de klacht, die de 1‘itus in zjjn Kerkrede met betrekking tot de ge mengde huwelijken in het algemeen en ten aanzien van het huwelijk van Koning Boris in het bijzonder heeft geuit niet onver wachts gekomen. De Paus verklaarde zoo schrijft men uit Sofia aan de N. R. Cc. dat hy over de huwelijksvoltrekking niet met staatslieden, maar met de Koninklijke fami lies had onderhandeld, welke laatste-i alle verplichtingen, die 't kunonieke recht voor schrijft, hadden aanvaard. Later waren, er „misverstanden” gekomen en de ceremonie in Bulgarije had dan ook niet, gelijk be loofd, het karakter van een eenvoudige ce remonie, maar het aanstoot verwekkende stempel van éen tweede trouwpk-chtigneid gehad. Men wijst er np( dat de Paus reeds eerder van zijn misnoegen blijk fjnf door de beide Bulgaarsche katholieke oiv-hoppen te verbieden deel te nemen aar. !e audiëntie, die de Koning een paar dagen nu de huwe lijksplechtigheid te Sofia hieid. Naderaand werd bovendien de apostolus visitator, mgr. Roncalli, uit Bulgarije teruggeroepen. Met des te meer nadruk verdediger, thans de lei dende Bulgaarsche kerke’yke en politieke kringen het recht en den plicht der Bul gaarsche autocephale kerk om zich te rich ten naar de orthodoxe leerstellingen bij eer gemengd huweijk, waarbij zij nog wijzen op de ondubbelzinnige plichten van Koning en regeer ingen om de Bulgaarsche constitutie Ook Koningin1 Johanna hééft 3e vernlïch- tingen, welke voor haar uit de positie van haar echtgenoot en uit de volkstraditie van haar nieuwe vaderland voortvloeien, geheel aanvaard. In verband met de rede van der. Paus heeft koningin Johanna die de Kerstgods- dienstoefening in de katholieke kerk zou bij wonen, waar reeds groote toebereidselen tot, haar plechtige begroeting waren getroffen” deze niet bijgewoond en zij is noch Donder dag, noch Vrijdag op Stefaamdag in de Ka tholieke kerk verschenen. RUSLAND. Stalin wordt staatsambtenaar, en ook legerleider. De raad van volkscommissarissen der Sowjetnnie heeft de leden benoemd van den raad van arbeid en verdediging. Tot voorzit ter van dezen raad is Motolof, Stalins rech terhand, benoemd. Plaatsvervangende voor zitters werden Roedsoesak, Andrejef en Koejbisjef. Tot leden van den raad werden J o.a. benoemd Stalin en Ardsjonikidse, den voorzitter van den oppersten oeconomischen raad; verder Jokoflef, volkscommissaris van landbouw, Worosjilof, volkscommissa ris van oorlog. wekkende neerslachtigheid verkeerde, zoo- dat hij liet geraden had gevonden, om op zijn eigen gelegenheid de doktei te laten ko men. De commissaris begaf tersjond naar nummer 6i. Toen hij na ’n flink kwar tier terug kwam, deelde hij Helfrich mee, dat men op last van. den geneesheer de ge vangene weer naar het hospitaal had over gebracht. Helfrich hoorde hem zwijgend aan. Was die toestand van vertwijfeling eén gevolg van haar gevoel van schuld, of van het besef, dat alles vergeefsch was geweest? De detective kon het maar niet met zichzelf eens worden. Ook de commissaris kon geen orde op zijn gedachten brengen. Deze po ging tot bevrijding wierp voor de zooveelste maal zijn theorie omvdï. Dat was buiten twijfel; alleeh menschen van invloed en die niet op geld hoefden te zien, kpnden zooiets in elkaar zetten. Hoe kwam niimmer 61 aan zulke helpers? Wat denk jij er eigenlijk van, Helfrich? vroeg den commissaris ten laatste radeloos, Jerwijl hij voor den detective bleef staan. Deze haalde zijn schouders op en zweeg. Daar viel den commissaris iets in, waar naar hij al dadelijk had willen vragen. Waarom riep je eigenlijk' „gaat de „bo chel" achterna?” Heb je dat geheimzinnige personage soms ook in de buurt zien rond- Toen richtte Helfrich het hoofd op en zag Natuurlijk heb ik haar gezien net zoo goe4. al« u baar zelf hebt gezien, toen zij De benoeming van Stalin tot lid van dezen raad heeft te Moskou groot opzien verwekt. Sinds zijn benoeming tot secreta ris van de communistische partij is dit n.l. de eerste maal, dat Stalin een officieele functie in den Staatsdienst heeft aanvaard. Men schynt Stalin by het R-mde User en de Roode Vloot te willen interesseeren, hem tegelijkertijd handhavende &L» secretaris generaal van de Communistische partij der Sowjet-Unie. Stalin was vroeger buitengewoon po'iitiek- commissaris van het Roode Leger in het Dongebied, waar hy persoonlijk den stryd leidde tegen de troepen van dei Wit-Russi- schen generaal Wrangel. PORTUGAL. r Majoor Franco. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Spaan- sche vliegermajoor Franco, de leider van de mislukte poging tot opstand op het vlieg veld der Vier Winden bij Madrid, die naar Lissabon was gevlucht, zich met Radat, zijn monteur, aan boord van de Thysviile naar Antwerpen heeft ingescheept. TariefactfoóW V-OWo. Een verdrag inzake economische toenadering. Ook Nederland erbij betrokken. De onderhandelingen, welke gedurende eenige dagen te Oslo plaats hadden, tus- schen de vertegenwoordigers der Belgisch- Luxemburgsche economische unie, Dene marken, Nederland, Noorwegen en Zweden, hebben zich in alle opzichten op een bevre digende wijze ontwikkeld. Die onderhande- iingen hebben geloopen over een ontwerp verdrag in zake een economische toenade ring, welke reeds in beginsel door de be trokken regeeringen was aanvaard en men is er in geslaagd den definitieven tekst van dit verdrag vast te stellen. Bedoeld verdrag is op Maandag 22 De cember I960 op het departement van bui- tenlandsche zaken te Oslo geteekend. De verschillende vertegenwoordigers hebben tezelfdertijd een protocol geleekend nopens nadere onderhandelingen tusschen de regee ringen der betrokken staten, waarin deze zich bereid verklaren nadere international as actie, strekkende tot vermindering van fcan- delsbelemmeringen en vergttering van het algemeene stelnJ van het ruilverkeer, te zullen steunen en vergemakkelijken. Men is Wat zeg je? Je bedoelt toch juffrouw Bronsart niet? Js dat de „bochel”? Je droomt Heelemaal niet. Die vrouw heeft nog wel heel andere gedaanten aangenomen. IT zou verbaasd staan, als u wist, wat ik weet. Hij brak den zin af, en staarde in gedach ten voor zich uit. De commissaris schudde hem bij den arm. Wat weet je? Spreek dan toch, ^k<i Ik zou zoo zeggen, dat ik toch eenjy*® recht heb, om te hoorenV Helfrich streek zich met de hand ovf voorhoofd. Nu niet, zei hij onrustig. Ik ffiWÏL nog te weinig. Het is alles nog maar ver moeden en vage combinatie... - Weer hield hij op. Waarom zei hij den commissarLs niet eenvoudig: „Ik weet waar de heale bende zich schuil houdt, ga er been, laat ze allemaal inrekenen en doe met hen, wat u wilt!” Als hij nog langer zweeg, kon het nest leeg zijn. Maar iet’ in hem. dwong hem om te zwijgen, hij wist niet ze ker, of hij van ni.'nischelijk standpunt uit, jujpt zou handelen,- wanneer hij als politie man thans zijn plicht deed), of nagenoeg zijn plicht. De commissaris vierd kwaad en drong tel kens vfeer opnieuw aan Toen stond Helfrich haastig op, en zei eyen ernstig als beslist: De Fransche gezant te Londen, De Fleu- riau, is dezer dagen naar Parijs gereisd en neeft langdurig van gedachten gewisseld met Briand, den Franschen minister van buitenlandsche zaken. Wellicht slaat men. de plank met al te ver mis, wanneer men aanneemt, dat het ge sprek neeft geloopen over de FranschIta- ha/ansche vlootonderhandelingen, die op het doode punt zijn geraakt. Verschillende teekenen wijzen erop, dat Engeland den iaateten tijd een sterken druk uitoefent. Een gezant van het Foreign Office werkt te Rome in deze richting. In zeker opzicht vinden de Franschen het niet eens zoo prettig, dat getracht wordt een hervatting der Fransch-Italiaansche on derhandelingen mogelijk te maken. De Fransche opvatting toch is, dat een ver lenging der vlootbouwvacantie slechts in het voordeel der Italianen kan zijn, omdat tengevolge van de veroudering der oorlogs schepen die afstand tusschen de Fransche en de It^iaansche vlooteterkte daardoor feitelijk vanzelf wordt verkjeind, zonder dat Italië genoodzaakt zou worden deze ver kleining van den afstand te koopen door den aanbouw van nieuwe schepen, d.w.z. door zich financieele offers te getroosten. Frankrijk staat echter de Parijsche correspondent der Kölnische Zeitung herin nert dr aan in een ander opzicht weer sterk, aangezien het voor de Italianen in financieel opzicht volstrekt onmogelijk is een Irewapeningswedstrijd met Frankrijk vol te houden of den afstand, die de Fran sche vlooteterkte scheidt van die der Italia nen, in te halen. Daar staat weer tegenover, dat Engeland, wanneer met binnen afzien baren tijd een vergelijk tusschen Italië en Frankrijk op maritiem gebied een feit wordt, in de nood zaak zou kunnen komen te verkeeren over te «aan tot overschrijding van het vloot- bouwprogram, welke is voorzien in het diiemogendhedenverdrag, dat Tokio, Was hington en Londen hebben gesloten Wanneer Engeland echter zijn vloot mocht uitbreiden, zou dit voor de Vereenigde Sta ten en Japan aanleiding kunnen zijn niet achter te blijven en eveneens nieuwe sche pen op stapel te zetten. Het behoeft niet uitvoerig uiteen te worden gezet, dat een en ander opnieuw geweldige financieele uitgaven zou vergen en de fiscale lasten der bevolking er aanmerkelijk door zouden worden vergroot. De Fransche pers heeft een korten tijd geleden zeer levendig verzet aangeteekend tegen een verlenging van de vlootbouwva- cantie en de Quai d’Orsay heeft geloochend, dat zoo iets een punt van overweging uit- maokte, maar aan den anderen kant is de buitenlandsch-politieke toestand van Frank rijk op het oogenblik niet zoo,, dat het al te krachtig zich kan verzetten tegen den De Zon wil ook ïvel door kleine raampjes schijnen. Besprekingen te Parijs. -- Duitsche klachten tegen Polen. Henderson te Genève de voorzitïersplaats van Curtius i door Engeland geoefenden druk, temeer niet) daar het op grond van een zekere ,,be- langenuitwisseling” in de voorbereidende ontwapeningsconferentie iich verheugen mocht in de hulp van lord Robert Cecil. Wellicht is men in Frankrijk van oordeel, dat toegevendheid op vhxitbQUwgebied mis schien tengevolge kan hebben, dat Enge land Frank rijks streven inzake het leger te land ook in de verdere toekomst steunt. Te gelijkertijd acht men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Fransche concessies op ma ritiem gebied Italië in een wat prettiger stemming zullen brengen, omdat dan een punt van wrijving is weggenomen. i De diplomatieke correspoment van de Daily Telegraph weet te melden, dat men bij de komende zitting van den Raad van den Volkenbond een sensationeels ontv/:k- kclmg kan verwachten. Dr. Curtius, die eitefyijk aan de beurt is om de volgende ralkiszitting te presideeren, zou veorne- mens zijn van dit recht geer, gebruik te ma ken en den Britschen minister van buiten landsche zaken Henderson zijn plaats als voorzitter aan te bieden, om dan zelf by de daaropvolgende raadsleden het voorzit terschap waar te nemen. De voornaamste reden, waarom de Duit sche minister van buitenlandsche zaken de komende zitting niet zou willen presideeren, FRANKRIJK. De knoeierijen van Oustric. Het belastend Materiaal zich op. De Parysche bankier Dustric, die zich sedert November in voorlopige hechtenis Ijevindt, is gisteren door iden rechter van instructie verhoord, aajyjttten yiH-uddels. een nieuwe aanklacht wegens bedrog er op- liehting door den president van de Parysche beurs tegen hem was ingediend Deze aan klacht heeft betrekking op de /orining van een groote maatschappij, die in lipt iaar 1928 werd opgericht. De beschuldigers be weren, en hun beweringen worden door de in opdracht van het gerecht de zaak onder zoekende financieele deskundigen bevestigd, dai de oprichting van deze onderneming fictief was en dat het geheele totale aan- (jei-lenkapitaal tot een bedrag van 240 mil- lioen francs nooit heeft bestaan. Een ooek- houding heeft de nieuwe onderneming in het geheel nooit gehad. Oustric bediende zich slechts van deze onderneming om zjjn eigen bankspeculaties mogelijk te maken. Na afloop van het verhoor vaardigde de rechter van instructie wegens deze aan klacht nieuw bevel* tot in-hechtenis-hou- ding van Oustric uit, aangezien voor het eerste bevel van inhechtenisneming reeds een verzoek om vrijlating was ingediend. Joffre’s linkerbeen geamputeerd De bladen melden, dat nftavschalk Joffre een operatie heeft ondergaan. Zyn linker been is afgezet, en wel vlak oov?n de knie. Na een opvallende verbetering werd later gene van wié het plan uitgfegaan was, moest bijzonder goed op de hoogte geweest zijn van de situatie en de gewoonten op het com missariaat. Verder wachtte men af, of het den in allerijl gerequireerden bereden poli tie en motor-agenten misschien gelukt was, om de auto in te halen, die de richting van de Schottenring was ingeslagen en daar in het gewoel van het drukke avondVerkeer verdwenen was. Helfrich zat daar zwijgend, als in een droom. Zijn koortsachtig kloppende polsen waren tot kalmte gekomen, zijn pijnlijke oogen begonnen langzamerhand weer te zien en. de gekwetste voet, waarop de dokter een oompres gelegd had, deed hem nauwelijks nog pijn. Wéér maakte zich een hevige twij fel van hem meester. De hardnekkigheid, waarmee de handlangers van dé gevangene alles in het werk stelden, om haar te bevrij den. zekere onverklaarbare omstandigheden in deze zaak en de wijze, waarop men alles in een geheimzinnig duister trachtte te hul lendat wees er allemaal op, dat men te doen had met menschen die zich schuldiig voelden. Scheen er tenminste op te wijzen. Maar er was ook een mogelijkheid, dat zij andere redenen hadden, om de openbaarheid te schuwen, zonder dat zij schuldig waren in den strikten zin van het woord. Onwilfekeu. rig dacht hij aan Miss Jane Afmster aan wat zij hem over de medeplichtige van num- loop®n‘ rner 61 gezegd had. Zijn eedachtengang werd gestoord door ^en commissaris een fijn lachje aan. zeer klein opgezet, zich u grootste chemische fabriek] in 1927 door fusie met alW ryke Engelsche chemischeJ ging in de Imperial Indusi Alfred studeerde te Can burgh en werd vervolgens a schaarde hij zich eerst aan liberalen en was sinds 1904 gerhuis. Gedurende den oorlog, 1921, was hij minister van publieke werken, tot 1922 was hij minister «an’gezondheids zorg. Met Lloyd George |ra>l hy in 1922 af. By de verkiezingen inF December J922 verloor hij zyn mandaat, ipaar by een tus- schentydsche verkiezing te Carmathen in 1924 werd hij herkozen. Hoewel hy tot de liberale leiders behoord »ad, ging hij in 1926 over naar de conservatieven, omdat hy het niet eens was met LlojM George’s land- politiek en ook van meenfng was, dat hij diens politiek ten aanzien Van Rusland niet kon volgen. Mond kwam in deze jareó op voor een tol- verbod van het Engelsche ^y’k als tegenhan ger tegen de oeconomische onafhankelijk heid van de Ver. Staten. Ook beijverde hij zich voor een oeconomisepe concentratie- beweging van de westelijk^ mdustrie-staten van het continent.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1