OP :E NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Maandag 5 Januari 1831 Na. 17571 88*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen GOUDA FEUILLETON; nee, Tabak Tabakshandel De Misdaad bü de drie Mirteboomen”. i - 9 UUR s per Fr* «Br i j t Nieuwe jaar, f HOOFDSTUK XXXVI. (Word* vervolgd). Stakingsactie ia het Roergebied. Botsingen tusschen stakers en werkwilligen. De Minister van Arbeid, Dr. Stegerwaid naar het Roergebied vertrokken. Men seint ons hedenmorgen dat de politie- president te Recklinghausen zich gisteravond laat genoodzaakt heeft gezien wegens het direct in gevaar brengen van de openbare orde, rust en veiligheid voor het dictrict Recklinghausen tot verdere aankondiging alle vergaderingen, optochten en demonstra ties in de openlucht te verbieden. Het ver- geboren als zoon van een kuiper met een tal rijk gezin. Hu ontving de eerste opleWrng in het college te Perpignan. Daarna kwam hij op de Ecole Polytechnique, waar de Fransche artillerie- en genie-officieren ge vormd worden. ALs officier van de genie nam Joffre deel aan den oorlog van 1870/71, ten slotte als luitenant en bataillonscommandant bij de verdediging van Parijs, Later was hij in de koloniën werkzaam, in 1885 b.v. op Formo sa, daarna in Tonkin enden Soedan. In 1894, toen aldaar een Fransche afdeeling opstandige Toearegs omsingeld werd, voer de Joffre een hulpexpeditie aan, die er in slaagde de belegerde kameraden te ont zetten. In 1901 werd hij brigade-generaal op Madagascar, later commandant eoner artillerie-brigade te Vincennes. Ir. 1906 ein delijk werd hij tot divisie-generaal bevor derd. In deze functie s-tond eerst aan het hoofd der 6e divisie te Parijs, daarna, van 1908 af, voerde hij het 2e legercorps aan te Amiens. In Juli 1911 werd Joffre tot chef van den generalen staf benoemd en ge kozen als opperbevelhebber voor het geval van een oorlog. Toen de wereldoorlog uitbrak nam Joffre eerst, zooals in de plannen vc ,rzien was, het offensief. Zijn operaties werden echter gediwarsboomd door den massa-aarval van den Duitschen rechtervleugel. Va de veld slagen van Augustus 1914 zag de Fransche opperbevelhebber zich gedwongen het veld leger terug te trekken om op de vesting Parijs te steunen, met het voorr emen echter om zoo spoedig moge lijk weer tot het offen sief over te gaan. Dit offensief werd reeds in het begin van September op het initiatief van generaal Galliéni op den linkervleugel ondernomen: het zijn deze operatie en de onmiddellük daarop volgende, die in de ge schiedenis den naam van den slag aan de Marne dragen en die aan Joffre toestonden weer terrein te winnen, tot de gevechten vastliepen in den stellingoorlog. Op 14 Juli 1919 verscheen Maarschalk Joffre voor het laatst bij de groo*e parade te Parjjs aan het hoofd zijner troepen. Hij reisde nog met een regeeringsopJracht naar Spanje tegen het einde van 1919 en naar Roemenië in 1920 en leefde nadien te.ug- getrokken te Parijs. Planken, Bnd- ij-ke pröaen. v. Catsweg 48. Joffre’s levensloop. Joseph Joffre is 12 Jan. 1852 te Rive- saltes, een klein plaatsje in de Pyreneeën, pakten in allerijl haar koffers en verdwe nen. De graaf zweeg en liep een paar maal de kamer op en neer om zijn opwinding tot be daren te brengen. Plotseling bleef hij voor Helfrich staan. Ik moet bekennen, dat ik hier voor een raadsel sta. Mijn vrouw en ik leven sinds jaren in de meest ideale verhouding nooit is er een schaduw van een misverstand tus schen ons geweest en nooit ook het geringste geheim. En mijn zuster was de derde in deze bond. Zij is met innige, ja, ik durf ge rust zeggenmet fanatieke genegenheid aan mij gehecht en niet minder aan mijn vrouw- Wat is er gebeurd, terwijl ik aan het sterf bed: van mijn oom in Geblowitz was? Een vraag' zei Helfrich langzaam. Denkt u, dat die twee vrouwen, die zich op slot Roncho voor de dames Saluga uitgaven, dat met medeweten van uw vrouw en zuster hebben gedaan’ De graaf draalde een oogenblik verlegen. Toen zei hij op beslisten toon Ja. Ik heb herhaaldelijk van mijn zus ter brieven daar vandaan gekregen die kunnen alleen op haar instigatie den weg over Roncho gemaakt hebben. En uw vrouw? Heeft die u ook geschre ven? Neen. Mijn zuster deelde me mee, dat mijn vrouw zich acht dagen na mijn vertrek in haar vinger gesneden had, en dat zij daarom voor de correspondentie zorgde De detective knikte glimlachend. Vergeeft u mij die onbescheiden vraag. Eigenlijk was ze volkomen overbodig, daar ik het antwoord wel kon vermoeden Mij duttsghland, Amy Johnson té Oerlijs. Na een noodlanding onderweg. De Engeteche vliegster Amy Johnson i? naar de N. R. Ct. verneemt Zaterdag half zes op het vliegveld BerlijnTempelhof ge land. Ze werd hier reeds sinds ongeveer drie uur verwacht. Mejuffrouw Johnson was oi:, halt elf uur ’s ochtens uit Keulen vertrok ken. Op een groot gedeelte van de lyn Keu lenBerlijn hing dichte mist en het gewone vliegtuig Keulen-Dortmund werd zelfs in de nabyheid van het Teutenburgerwald verrast door een sneeuwstorm, die het verplichtte naar Keulen terug te keeren. Op het vlieg veld Tempelhof bevonden zich om drie uur talrijke menschen, die ongerust werden, toen Amy Johnson niet kwam opdagen. Alle omliggende vliegvelden werden opgebeid, zonder dat men echter iets over de F.ngel- sche vliegster te hooren kreeg. Men telefo neerde zelfs met Warschau, daar men het niet uitgesloten achtte, dat mejuffrouw Johnson naar Polen was door gevlogen. Toen de vliegster eindelijk verscheen, werd ze door de menigte hartelijk toegejuicht. Ze verklaarde bü het dorp Lubz een noodlan ding te hebben moeten makeji. Na een op onthoud van een uur kon ze den tocht naar Berltfn voortzetten. Het N.T.A. meldt uit Moskou, dat de Bow- jet-autoriteiten, die de vergunning voor mej. Johnson om over Siberië te vliegen, hebben verlengd, van meening zijn dat zü vên ver keerd jaargetijde hesft uitgekozen voor een zoo moeilijken tocht. Blijkbaar zuilen zy echter geen moeite doen om haar tegen te houden. Nader vernemen wij dat hedenmorgen in velschillende mijnen het aantal stakers vrij gering ie. Terwijl gistermorgen van den och tendploeg nog 11.96 pct. dec arbeiders staak ten. bedroeg dit /cijfer hedenmorgen vroeg slechte 7.10 pet. Hedenavond te 6 uur vin den te Dortmund besprekingen plaats tue- schen den Rijksminister van arbeid. Dr. Stegerwaid, met vertegenwoordigers der mijn eigenaars en der mijnwerkersbonden. Vrij bewerkt naar het Duitech. 40 (Nadruk verboden). Ik ben graaf Joachim Max Saluga, stel de hij zich met een aangenaam klinkende stem voor. Heb ik het genoegen mijnheer Helfrich te spreken? O mu te dienen, u bent me voor; ik wilde juist vandaag naar u toe. Neemt u alsjeblieft plaats. De graaf keek verrast op. Wilde u vandaag naar mij toe? Waarom dat? Daarover later. Mag ik u vragen waar aan "ik het voorrecht van uw bezoek te dan ken heb? Een trek van verlegenheid gleed over het gezicht van den graaf. Hij kon niet dadelijk de juiste woorden vinden, aarzelde en begon dan gejaagd: Het is een heel delicate geschiedenis, die mij noodzaakt u om raad en hulp te vra gen, mijnheer Helfrich, en ik moet er vooraf bij zeggen, dat ik onder alle omstandigheden openbaarheid in deze zaak zou willen Ver mijden. Ik bedoel inmenging van de politie. U hebt zoo menigmaal blijk gegeven, dat u ENGELAND. Ernstig spoorwegongeluk te Carlisle. De sneltrein EdinburgLonden ont spoord. De sneltrein Edinburg—Londen is Zater dagmiddag dicht bij het station Carlisle ontspoord. De locomotief en een aantal wa gens liepen uit de rails. Er zijn 3 menschen gedood en 12 gewond. Volgens een later bericht zijn de dooden twee spoorwegbeambten en een vrouw, die nog niet geïdentificeerd kon worden. Het aantal gewonden is gestegen tot 22 Nader wordt nog gemeld, dat de locomo tief na de ontsporing op de helling van den spoorweg is omgevallen. De twee eerste wa gens botsten tegen den tender en schoven in elkaar. Zoo gauw mogelijk verscheen er genees kundig personeel op de plaats van het on geluk. Een aantal slachtoffers die onder de wrakstukken lagen, konden niet dadeljjk ge red worden. Bij Tripolis gevallen. De bekende kapitein Barnard, met Lord Loveace op weg naar Tanga nyika verongelukt. Kapitein Barnard, die met de hertogin van Bedford in 8 dagen heen en weer naar niet wil. Geeft u mij daarom een duidelijke volmacht voor den portier mee, dat hij zich naar mij heeft te schikken, wanneer ik kom. Ik zal er een heel bescheiden gebruik van maken en dan zult u van mij de volle waai- heid vernemen. De graaf zette zich zwijgend aan het bu reau, en schreef de verlangde instructie op •zijn visitekaartje, dat hij vervolgens, zon der een woord te zeggen, aan Helfrich gaf. De detective boog. Wilt u nu zoo goed zijn, mij vanmiddag bij u te verwachten alsof er niet bijzonders ie? zeide hij. Het zaj gebeuren. Wilt u niet dadelijk met mij meegaan? Dank u. Het is beter, dat we voorloopig niet samen gezien worden. In het Roergebied >tó sinds Vrijdag een wilde staking uitgebroken. Bij deze staking die zicir aanvankelijk niet zoo heel ernstig liet aanzien is het Zaterdag en Zondag tot Moedige botsingen gekomen. Zoo is het Zar terdagavond te Lintfort tot een gevecht ge komen tusschen de politie en stakers. Onge veer 2000 stakers trachtten het politiebureau te bestormen, wat evenwel mislukte aange zien voldoende manschappen op de been waren. De oorzaak tot dezen coiumunisti- schen aanval was de arrestatie van twee leiders, die zij met geweld wilden bevrijden. Tijdens de sdiiietpartij die ongeveer onafge broken een uur voortduurde zijn van de aan vallers een gedood, twee zwaar en 10 licht gewond. Twee van de drie stakers, die in het zie kenhuis moesten worden opgenomen' zijn daar uit ontvlucht. Van de politieagenten wtrd geen enkele gewond. Zaterdagavond tegen 10 uur werden te Neukirchen op een politiepatrouille twee revolverschoten gelost De daders zijn nog niet gearresteerd. Zondag werd in het Roergebied in de u.ijaen niet gewerkt, zoor!at omtrent de sta kingsbeweging slecht» weinig is mede te deelei). Er werden evenwel des te meer ver gaderingen gehouden. Zoowel de leden van de mijnwerkersbonden. die niet bij de sta king zijn betrokken als ook de léden der communistische vereenigingen. kwamen bij een. Volgens een door de leiding der te Bochum gehouden ..Ruhreonferentie” uitgegeven ëómmunjque zou ter conferentie een besluit zijn genomen, dat zich verklaart tegen de door de federatie van mijneigenaren ge- eischte loonsverlaging, zxromede tegen de stakingshetze der communisten. Men moet, aldus het communique, allereerst trachten een basis te vormen, waarop zou kunnen worden onderhandeld. De bond van christelijke mijnwerkers hield Zondag vergaderingen te Dortmund, Hann en Gelsenkirchen., waarin over den toestand, ontstaan door de mislukking der loonsonderhandelingen in het Roergebied lieraadajaagd werd. Algemeen werd ver klaard, dat een verdere verlaging van het loon in den mijnbouw niet mogelijk is, in verband met den noodtoestand bij de mijn werkers en hun gezinnen. De mijnwerkers hebben de laatste 6 jaar aan de gemeen schap reeds groote offers gebracht, door het aantal werkdagen, die uitvielen en door de hoogere productie per uur. In dezen zin, wer den dan ook moties aangenomen. Aan den anderen kant worden de daden van terreur en de politiek der communistische partij ten scherpste veroordeeld. Volgens mededeeling van het politie-pre- sidium te Recklinghausen, in welk district 54 mijnen liggen waar 91.000 mijnwerkers zijn te werk gesteld van het totaal aantal van ongeveer 200 mijnen met 300.000 mijn- lets of iemand meer lief te hebben dan zichzelf, daarin ligt het geheim opgesloten van alles wat waarlijk groot is. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal. ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2,90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8B0. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telaf. Interc. 82; Redactie Telef. S3. Postrekening 48400. bod zal met alle ten dienste staande midde len worden gehandhaafd. Bij informatie hedenmorgen bleek, dat bij het aangaan van de vróegploegenbij een aantal mijnen ernstige ineddenten plaats vonden. BLTTENLaNDSCH K1EUWS. FRANKRIJK. De dood van maarschalk Joffre. De regeling van de uitvaart. De nationale begrafenis van Joffre, Woensdag, zal hetzelfde karakter dragen ils die van 1-och. Mevrouw Joffre heeft echter gevraagd de kist niet onder den Are de Triomphe ten toon te steden. Zü wil de be volking en de troepen niet aan de gevaren van de winterkou blootstellen. Wel zal de stoet °P weg van militaire school naar de Wotre Dame den Are de Tnomphe aan doen. De kist zal dan een. ooge’.blik bij r.et grat' van den onbekenden soldaat geplaatst worden. Na den dienst in de Notre Dame wordt zy met grooten luister naar het ■Maison des Invalides vervoerd. De troepen en de oudstrüders zuilen daar delileeren. De maarschalk had den wensch geuit op zijn buitengoed te Louvencionnes ter aarde tc worden besteld. Dat buitenhuis relt maar één verdieping en stemt volkomen met züp eenvoudige Leef wij ze overeen. Verder hadden hij en zijn vrouw te Pa rus een klein appartement^ niet lang gele den moest hjj dit verlaten. Zij nebben toen een andere woning gevonden. Deze dingen wekken de herinnering aan de betrekke- lüke verwaarloozing, wttrin de maar schalk van overheidswepTTOefdc Geld noch andere eerbewqzen vielen hem sinds den oorlog ben deel. In tegenstelling met Foch stelde de staat Joffre geen weidsche woning ter beschikking. Voor het overige werd hü volstrekt niet vergeten. Doumergue was onder de eersten, die me vrouw Joffre hun leedwezen kwamen betui gen en zich voor het stoffelijk overschot bo gen. De maarschalk ligt in een wit uniform met koperen knoopen. In de kapel van de militaire school zullen zijn resteh in het groot-maarschalksuniform gekleed worden. Dan krügt het volk gelegenhe-d hem de laatste eer te bewijzen. Op^zyn nadrukke- 1 ij ken wensch zal hij er op ee-' eenvoudig veldbed liggen. Te voren zal het lichaam ge balsemd worden. Zaterdag heeft de Nederlandsche gezant een bezoek aan het sterfhuis gebracht en minister Briand het rouwbeklag van de Ne- derlandsche regeering overgebracht. Tijdens de plechtigheden van de uitvaart van Joffre zal alleen Barthou, minister van oorlog, namens de regeering en namens de Academie Fran§aise, een redevoering hou den. Ditmaal had Helfrich van iedere vermom ming afgezien, toen hij tegen drie uur aan de villa Saluga aanbelde. Integendeel, hij had extra veel werk van zijn toilet gemaakt en zag er keurig uit. In stilte hoopte hij, dat de portier hem niet zou herkennen als een zekeren marskramer, die in het heele huis had rondgeneusd. Maar Knobloch had nauwelijks een blik op hem geworpen, toen hij een beweging van schrik maakte en on willekeurig een stap achteruit ging De de tective lachte vriendelijk en onbevangen. een moeilijke zaak op discrete weet te be handelen, dat ik mij(n vertrouwen tot u meen te kunnen wenden Waar gaat het om? viel Helfrich hem met een zweem van ongeduld in de rede. Om het raadselachtige verdwijnen van mijn vrouw en mijn zuster. Een oogenblik bleef het doodstil in de kamer. Toen vroeg de detective langzaam en met nadruk Ze zijn toch allebei naar het slot Roncho gegaan? Men heeft ze zien weggaan. De graaf keek den speurder verbluft aan. Hoe weet u dat? Dat doet er minder toe. Gaat u door. Wanneer zijn de dames verdwenen? En waar. Hier of in Roncho? Een koortsachtige opwinding scheen den detective te hebben aangegrepen. De graaf merkte het met verwondering maar ging voort: Dat is juist wat ik niet kan zeggen. Alles, wat ik weet, ie, dat ze allebei, zooals i men mij verzekerd heeft, den 30en October van Kier ling naar Roncho zijn gegaan. De twee vrouwen die daar aankwamen vol gens de verklaring van den nieuwen slot- bewaarden en zijn vrouw, die mijn vrouw en mijn zuster niet persoonlijk kennen hebben zich weliswaar voor gravin en freule Saluga uitgegeven, maar zijn het in werke lijkheid niet geweest, zooals ik uit de be schrijving wel moet aannemen. De eene was zoogenaamd altijd ziek en kwam nooit uit haar kamer, en de andere paste haar op, en liet zich ook weinig zien. Toen het telegram, waarin ik mijn aankomst, meedeelde gebracht werd, raakten ze in hevige opgewondenheid, GOIDSOIE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.80, elke regel meer D.25. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. LiafdadUbeids-advertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ».fit Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote Letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. SPANJE. Majoor Franco te Parus. Zal zich van politieke agitatie ont houden. De gevluchte Spaansche vlieger-majoor Franco is vergezeld door den mecanicien Rada, uit België te Parijs aangekomen. Hü meldde zich onverwüld op de prefectuur van politie om een vergunning tot het verblij ven in Frankrijk te verkrijgen en legde tegenover een der hoogere ambtenr.ren de belofte af, dat hij gedurende zijn verblijf op Fransch gebied politiek volkomen neutraal zal blüven. rest nu alleen nog u een portret Voor te leg gen en u te vragen of u degeen, die het voorstelt, kent. Hij opende zijn bureau en haalde er de foto van nummer 61 uit, zooals die op den dag na haar arrestatie opgenomen was. De graaf wierp er slechts even een blik op, en deinsdie dan ontstek! achteruit. Dat is mijn vrouw’ Waar hebt u dat portret vandaan en wat beteekenen die ar moedige kleeren? Spreek, in ’s hemelsnaam Helfrich stak het portret kalm in zijn zak en keek den graaf ernstig aan. Hebt u vertrouwen in me, mijnheer? Zeker Dwing me dan op dit oogenblik nog niet, om u opheldering te geven in uw eigen belang, wel te verstaan. Ik zou u zoo graag onnoodige opheldering besparen, en ik kan u pas de volle waarheid zeggen, aJs ik met een derde persoon gesproken heb. Er kwam een ongeruste uitdrukking op het gezicht van den graaf. Wat beteekent dat allemaal? hijgde hij. U weet meer van de zaak dan ikdat merk ik hee.1 goed en u wilt niet spreken om me onnoodige opwinding te besparen! Begrijpt u dan niet, in wat voor toestand van opwinding ik op het oogenblik verkeer? Da,t het al niet erger kan? Misschien toch wel. Nog eens- heb ver trouwen dn me, en willigt u me één verzoek in. En dat is? Tk heb reden om aan te nemen, dat men mij niet in uw huis roe zult laten, be halve1 wanneer ik geweld gebruikte, wat ik weekers in het geheele Roergebied, zijn van de 54 mijnen in het district Recklinghausen slechts 14 bij de staking betrokken, terwijl slechts 10 of 12 percent van de 91.000 mijn werkers in staking zou zijn. z De politie te Bochum schat het aantal sta kers aldaar op slechts een half procent. Gezien het aantal mijnwerkers dat met de vroegploegen is afgedaald schijnt de sia- kingsteweging te verminderen. De polltte ziet zich echter herhaaldelijk genoodzaakt om tegen de communistische actie in te grij pen. Op de mijn ..Schleigen” en „Essen IIT- IV” te Langen-Bochum trachtte een groep communistische stakers en werkloozen uit Westerholt de ploegen hun broodzakken en drinkkannen te ontrukken en hun te belet ten in de mijn af te dalen. De Schupo slaag de er echter met behulp van de gummistok in de aanvallers tot aan de grens van die gemeente Westerholt terug te drijven. Te Marl ontstond een gevecht tusschen staJcers en politie, die met flesachen en steenen werd geworpen Slechte een aantal etalageruiten van daar gevestigde winkels werd ingegooid, doch er werd niemand gewond. De politie slaagde er met veel moeite in. de orde te herstellen. Te Berlijn was men aanvankelijk de mee- rung toegedaan, dat er voor den rijksminis ter van arbeid nog- geen termen aanwezig zijn om in het geschil tusschenbeide te ko men. Men wilde eerst het resultaat af wach ten van de nieuwe besprekingen, die Woens- dag a.». tusechen heide partijen zullen wor den gehouden Intusschen vernemen wij, dat de rijksmi nister van arbeid. Dr. Stegerwaid, hedenmoi- gen naar het Roengebied is vertrokken om zidi tei plaatse in verbinding te stellen met de partijen die betrokken zijn bij de op 7 Januari a.s. beginnende onderhandelingen over de loonen in het Roergebied, onder voorzitterschap van den rijksberniddtelaar te Essen. E

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1