ER 7“ inemersl kbank I Woensdag 7 Januari 1831 69» Jaargang Ne. I7S73 GOUDERAK, HAASTRECHT,. MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen linose 5 FEUILLETON. pCt. *2, meer BERGAMBACHT, igsstaten. De Misdaad bü „de drie Mirteboomen”. opname venekerd te zijn. ven Gleiwitz wer- 00 HOORWEG Wordt vervolgd. door vice- cost: Ie 6 fl. 11.—. f 21.—. wordt nader gerfield, dat de uit Beuthen komende trein tijdens een sneeuwjacht door een onveilig signaal is gereden en den an deren trein in de flank heeft getroffen. Volgens latere berichten zyn er 20 gewon den. Crisisgeruchten in België. Een motie van wantrouwen tegen Minister Vauthier. - maar mannen zou- hun deugdelijkheid ge- i was hij verloren ge- r "An ’s morgens ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkrin* 1—5 regels 1.30, elke regel meer f 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring 1—5 regels f 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 226, elke regel meer O.W. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduc eerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boeichande- laren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname venekerd te rijn. r’s Kruiden of Wor- nog niet gebruikt dan eens. Gij zult n zijn over de heil- Reeds duizenden loor gevonden tegen slechte spysver- aan eetlust, slijm- jid, gevatte koude, i maaglijden, hoofd el, onzuiver bloed, ■stopping enz. ruiden 60 cent per ir’s Pillen 60 cent n 1.70. Overal ver- ABONNEMENTSPRUS: per kwartaal, ƒ225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 220, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. iig. Wordt door ragen. In alle ge- irmoede en z.enuw- een verster kings- ersten rang, en >uwen aanbevolen te middel ter be- loedarmoede en al Brussel’s liberalen, die reeds in November i960, ofschoon hun partij in de regeering is vertegenwoordigd, een poging deden .on» het kabinet een beentje te lichten, hebuen zich thans opnieuw schuldig gemaakt aan wat men zou kunnen noemen: insubordinatie. Zy hebben een motie vat» wantrouwen aangeno men tegen Vauthier, den liberalen minister van kunst en wetenschappen, zulks in ver band met het feit, dat het aan hoogleeraren der Gentsche universiteit verboden is les te geven aan de Ecole des Hautes Etudes. Dit cumulatieverbod is echter niet alleen uitge gaan van minister Vauthier, doch ook zyn andere liberale ambtgenooten hebben er hun goedkeuring aan gehecht. Niettemin werd op de vergadering van de Brusseische fede ratie alleen, en zeer nadntkkelijk, het aftre den van Vauthier geëischt. De vraag, die thans algemeen wordt ge steld, is: zal de motie, waarin Vauthier's polities wordt veroordeeld en onrechtstreeks tevens de houding van zyn geestverwante collega’s, politieke gevolgen hebben? Het vorig jaar, toen de Brusseische liberale fe deratie een overeenkomstig gebaar maakte, traden de liberale ministers terstond af, hetgeen voor den premier, Jaspar, aanlei ding was heit collectieve ontslag van het ministerie in te dienen. Dit werd door den koning echter niet aanvaard, daar deze van oordeel was, dat het niet aanging te zwich ten voor besluiten van een partyafdeeling, doch dat een heengaan der ministers even- vloeien uit een (ilH IkSI.IIE COURANT, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN raal-katholieke regeering, die zij het liefst van het tooneel zagen verdwijnen. Niette min wordt het geenszins uitgesloten geacht, dat de sociaal-democraten onzijdigheid zul len betrachten. Immers: evenals het overige deel der wereld, wordt ook België door de internationale crisis getroffen, zoo dat er voor de sociaal-democrater weinig aanlok kelijks in is gelegen om in een tijd, die door verwarring en malaise wordt gekenmerkt, het bewind h» handen te nemen. Zij hebben geen zekerheid en het is zelfs meer on waarschijnlijk dat door de verwerkelij king van hun politiek, waartoe de aanvaar ding der regeering hun Ie gelegenheid zou bieden, de economische crisis zal worden bezworen*. Vandaar, dat zij niet gaarne de kans loopen hun populariteit te verPezer. BUITENLaNDSCH mëuwbTZ DU1TSCHLAND. Ernstige verduisteringen te Duusvldorp. Meer dan l’/a milliovn Mark. In Dusseidorp zyn ernstige verduisterin gen ontdekt zulks naar aanleiding van het eind December uitgesproken faill.ssement van de firma Bergmann en Co. en haar doch teronderneming de firma Kalie en Berg mann. Deze laatste onderneming trad op als makelaar in verzekeringen en hield er gcede betrekkingen met de West Duit.scae indu strie op na. De firma Bergmann, exporteerde tafelzilver. Leider der beide ondernemingen was de koopfnan Johan Ernst Bergmann die een mooie villa bewoont welke hy ongeveer een jaar geleden voor 150.090 Mark had ge kocht. Hy genoot een zeer goede reputatie Bergmann en zyn mededirecteur zijn in der» afgeloopen nacht op verzoek van den cura tor in hechtenis genomen door de politie, die tot dit doel de villa van Bergmann had omsingeld. In de villa werd een groote hoe veelheid valsche wissels in beslag genomen. De arrestanten zullen zich wegens het ple gen van frauduleus bankroet en wezens valschheid in geschrifte te verantwoorden hebben. Ze zouden meer dan m millioen Mark hebben verduisterd. Bergmann had uitstekende betrekkingen met enk de groote banken die hem soms credieten van 500 000 Mark en meer verstrekten. tueel behoorde voort te parlementaire nederlaag. Tot dusver kan uit de Brusseische be richten worden afgeleid, dat Vauthier ruik van de erekeningstaat van Jwe inschrijvingen of niet met losse vellen. 1O cent 'SF'/j cent per vel S cent per vel NKMANZOON JDA. ding. Wilson zei dat niet alleen, maar had er helaas ook de bewijzen voor. Onder de papieren, die hij overlegde, was een brief van mijn vader, kort voor diens dood ge schreven, waarin hij aan de familie van zijn overleden eerete vrouw verklaarde, tot ieder offer bereid te zijn om het verleden te laten rusten. En u hield dien brief voor echt? richten worden afgeleid, dat Vauthier niet voornemens is onmiddellyk van het tooneel te verdwijnen, doch den uitslag van een stemming in het parlement af te wachten. Na het Nieuwjaarsreces komt de Kamer voor het eerst op 13 Januari bijeen en «er- moedelyk zal dan by deze gelegenheid een interpellatie worden behandeld van de Brus seische liberalen Max en Devèze. De bespre kingen hiervan kan inderdaad tot een crisis leiden, daar de geheele regeering solidair is, wat de besluiten inzake het cumulatie verbod betreft. Hoe het votum in de Kamer zal uitvallen, is eigenlijk moeilijk te voor spellen, daar men niet alle factoren, die rol kunnen spelen, voldoende kent. De regeering zal zooals vanzelf spreekt, de kwestie van vertrouwen stellen. Zeker is reeds, dat degenen, die het met de Brus seische liberalen eens zyn, zich tegen het huidige kabinet zullen uitspreken, maar het is nog de vraag, of wel de meerderheid der liberalen de poging, om een crisis uit te lokken, zal steunen. De houding der sociaal democraten is bovendien nog zeer unzeker. Zy sympathiseeren geenszins met de libe- Niets is der wijsheid zoo eigen als waarheid. De Oustric-zaak. Nieuwe arrestaties. In verband met de Oustric-zaak zyn gis teren twee ingenieurs gearresteerd, terwyl ook een bevel tot aanhouding uitgevaardigd is tegen den vroegeren socialistischen af gevaardigde van Martinique La Grosillière. Een en ander is geschied op aanklacht van het ministerie van koloniën. Het drietal had, nadat de Kamer in December 1929 een crediet van 200.000.000 f rif'voor de uitvoe ring van bouwwerken op Martinique had toegestaan, ene bouwmaatschappij met een kapitaal van 500.000 frs. opgericht, welke door de Oustric-bank werd gecontroleerd. zuster was heelemaal haar hoofd kwijt. Ze houdt afgodisch van mijn broer en ze wist, dut lüj, met zijn bijna riekelijK eergevoel, dien slag nooit zou te beven komen. Dat dacht ik zelf trouwens ook. Al aar voor ik aan Wilson's eischen voldeed, wilde ik kalm zijn bewijzen onderzoeken en dat kon na tuurlijk niet tijdens die samenkomst gebeu ren. Toen kreeg <ik een avontuurlijk plan. Ik heb altijd een groote liefde voor het too neel gehadMijn uiterlijk tot onherkenbaar te verandereni, was geen bijzondere kimst ik heb als dilettant, heel veel too neel gespeeld. De rol van een „bochel” had ik al eens met groot succes op een amateurs- voorstelling vervuld en die koos ik nu ook weer. Mijn schoonzuster zou zich als dienst meisje verkleeden. Wij wilden ons voor bood- schapsters van de gravin uitgeven, en Ik wilde die gelegenheid aangrijpen om mij van die papieren meester te maken. Bleek mij daaruit dan, bij nauwkeurig onderzoek, de waarheid van alles wat de man beweerde, dan zou ik Wilson den volgenden dag net verlangde bedrag sturen in het andere ge val zou ik den bedrieger bij de politie aan geven Het bosch hij „De Drie Mirteboo- men” was me duim voor duim bekend. Ik wist, dat daar zelden iemand kwam om de zen tijd van het jaar. de invallende scheme ring moest ons de vlucht gemakkelijk ma ken en Wilson, die uit Amerika kwam, en hier vreemd was. zou ons niet gemakkelijk vinden als ik hem door een flinken duw tegen den grond geworpen had. Ik werkte het plan nauwkeurig uit. koos na rijp over leg plaats en uur en rekende zooveel moge lijk op alle gebeurtenissen. Dacht u dan niet aan de mogelijkheid, dat Wilson alarm zou slaan of u kon vast grijpen ^Zeker. Maar voor er iemand kon aarfi- komen, zouden wij al ver in het bosch wezen en bij een achtervolging zou men ons nau welijks meer hebben ingehaald. En wat de mogelijkheid betreft, dat hij ons kon vast grijpen. daar moesten we inderdaad voor «ppassen. Maar ik vertrouwde op mijn be hendigheid en niet zoo heel geringe lichaams kracht en prentte mijn schoonzuster in, om zich op het juiste oogenblik gereed te hou den. Op het moment dat Wilson de papieren uit zijn zak haalde, om ze ons te laten zien, wilde ik ze uit zijn handen rukken, hen» met een flinken duw tegen den grond pen en wegvluehten. Hadt u geen wapen meegenomen Neen. En dat was het eemige. wat ik over het hoofd zag dat Wilson een wapen bij zich kon hebben. Op al het andere was ik bedacht alleen daarop niet. Zelfs re kenden we met de mogelijkheid, dat we toch op <-en of andere manier opgehouden kon den worden en gepakt en we spraken af. dat we dan onder alle omstandigheden ons in cognito zouden bewaren. Deze laatste moge lijkheid was dan ook tevens de voornaamste leden, waarom we een Vermomming aan namen eigenlijk wilde ik niet eens dat mijn schoonzuster meeging, maar zij stond erop, mij niet'alleen te laten gaan Had ze het maar gedaan »g een eetlepel is Het drietal wordt beschuldigd van omkoo- ping van ambtenaren, wien zij douceurs tut een totaal bedrag van 10.000.000 frs. moe ten hebben toegezegd, indien de opdiacht voor de uit te voeren bouwwerken aan hun maatschappij werd gegund. VER. STATEN. Onwelkome vreemdelingen. Honderdduizend buitenlanders zul len uit het land word<n gezet. De minister va:. Arbeid heetc scherpere strafmaatregelen aangekondigd tegen die buitenlanders, die zonder verlof in de Ver- eenigde Staten vertoeven. Het aantal op on geoorloofde wijze in Amerika verblyfoou- dende buitenlanders schatte de minister op 400.000 en minstens 100.000 hunner moeten volgens hem uit het land gezet worden. De minister verzocht aan het Congres de noodige geldmiddelen beschikbaar te willen stellen om de kosten hiervoor te dekken. De minister zeide voorts, dat de bestaande wet ten gewijzigd moesten worden om ongeoor loofd verblijf in Amerika in de toekomst strenger te kunnen straffen. De Kamer van Koophandel te Nev.' York heeft aan de autoriteiten verzocht een ver ordening uit te vaardigen, waarbij voor alle vreemdelingen verplichte registratie met vingerafdrukken wordt gelast. ENGELAND, De begrafenis der Princes Royal. De teraardebestelling van het „tofleliMT. overschot der Princess Royal zal, naar ve nomen wordt, te Frogmore Windsor plaats hebben. Verwacht wordt, dat de Koning en Konin gin van Engeland direct van Sandringham’ naar Windsor zullen gaan. Het hof zal voor den tijd van zes weken rouw aannemen, ter wijl bovendien verschillende officieele af spraken. zijn geannuleerd of uitgesteld. Het vertrek vau den prins van Wales naar Zuid-Ainerika, dat op 15 Januari bepaald is, zal doorgaan. Dreigende uitbreiding van de kolenstakmg. De kolenstaking waarby in Zuid-Walcs reeds 140.000 mynwerkers zijn betrokken, dreigt zich thans ook uit te breiden naar Warwickshire, waar de mynwerkers wei gerden de regeling ten aanzien van den werktyd te aanvaarden, zooals die door de eigenaars was voorgesteld. Een conferentie van r. j ne» gen aars en afgevaardigden der mijnwei kers federaties is bijeen geroepen, teneinde te trachten in dit district een conflict te vermijden OOSTENRIJK Dertig procent van de Weensche bevolking lijdende aan griep. Blijkens mededeelingen van den gezond heidsdienst is byna 30 van de Weensche bevolking door griep aangetast. In het algemeen schijnt de ziskte een licht verloop te hebben. Doch niettemin zijn enkele personen aan de gevolgen daarvan overleden. Treinbotsing nabjj Gleiwitz. Twintig gewonden. Gistermiddag laat is de sneltrein Berljjn- Beuthen by het verlaten van het station Gleiwitz in botsing geweest met den bin nenkomenden trein BeuthenGleiwitz. Hoe wel de snelheid gering was, was de botsing hevig. Beide locomotieven werden zwaar beschadigd. In totaal werden er 1 employé en 18 passagiers gewond; de kwetsuren zyn niet ernstig. Het verkeer onderging gerui- men tyd vertraging. Omtrent de treinbotsing by Ja. Ik stond daar zelfs op. Ik wilde tot geen enkelen prijs, dat hij met ons perso neel, dat toen nog niet met verlof was, op «enigerlei wijze in aanraking kwam. Ook was ik van meeniing, dat, zoodra hem hier toegang verleend werd dit in zekeren zin een erkenning Van zijn aanspraken inhield en het misschien onmogelijk zou zijn om hem weer kwijt te raken. Zeer juist. Maar waarom riep u dan niet de hulp in van uw advocaat? Omdat ik na rijp overleg, tot de over tuiging kwam, dat geen mensch ooit iets van de zaak mocht weten, als Wilson’s be weringen waar zouden blijken te zijn. In dat geval wilde ik liever mijn heele particuliere vermogen opofferen, dan de nagedachtenis van mijn vader door het slijk te laten halen, afgezien nog daarvan, dat mijn broer dan niet alleen straatarm zou geweest zijn, maar zeker ook de schande nooit te boven rzou zijn gekomen, als de geheele geschiedenis van die eerste vrouw voor den dag zou zijn gekomen. En op wat voor wijze heeft hij u een en ander trachten wijs te maken? vroeg Hel frich droog. Freule Renee geraakte in groote opwin- j Apothekers en 30 FRANKRIJK. Défilé voorby Joffre. Duizenden brengen een laatsten groet. Nadat het lijk van maarschalk Joifre gis termorgen naar de rouwkapel v?.n de Mili taire School was overgeoxacht, nebben dui zenden en laatsten groet aan don overle den maarschalk gebracht. Rondom het veldbed met het stoffelyk overschot staan vier officieren met ort- bloote sabel, voer ’zich uitstare:id op de menigte, die eerbiedig buigend voorbygnat. Hei nieerendeel der oudstrijders salueert °P militaire wijze. Tal van vrou\\gn maken het kioisteeken, terwyl vele menschen met moeite hun tra nen terughouden. Gisterenavond is het lyk van den maar schalk naar de Nótre Dame overgebracht. Op weg daarheen is de katafalk een korten tyd onder de Are de Triomph neergezet. Woensdagmorgen had de begrafenis plaats. De dienst werd geleid door mgr. Ver- dier, aartsbisschop van Parys. Het lyk werd daarop overgebracht naar de Invalides, (waar Napoleon’s graf is) w;.ar de minister van oorlog, Barthou, een lykredf: uit sprak. De voorloopige bezetting vindt plaats in de Dome des Invalides, totdat het mausoleum gereed is, dat op het Landgoed van Joifre voor hem wordt opgericht en Waar later de definitieve bijzetting zal plaats hebben. Groot-Brittannië heeft z‘c^ °P luisterryke wijze laten vertegenwoordigen by dc. teraar debestelling van Joffre. De regeering zou vertegenwoordigd worden door den g‘ ia"' lord Tyrell, terwyl het leger vertegenv oor- digd wordt door de veldmaarschulicen des konings lord AJIenbey en sir George Mile. De marine wordt vertegenwoordigd den vlootadmiraal loid Wemyss en admiraal Dreyl en de luchtvaart door den luchtmaarschalk lord Trenchard en den commandant-luchtmaarschalk sir John Sal mond en den vice-luchtmaarschalk sir Ro bert Brookepophm. Voorts zouden in Jen stoet meeloopen drie officieren en vijftig manschappen van de garde; alsmede de kapel van de Brigade of Guards en een de tachement soldaten van de luchimacht. Vrij bewerkt naar het Duitach. 42 (Nadruk verboden). Neen. Hij schreef, dat ook hij ppzien I wilde vermijden en terstond weer zou ver- trekken, als wij zijn eischen hadden Lnge- willigd. Daar dringende zaken hen» naar I New-York terug riepen, kon hij de terug komst van zijn broer niet afwachten en ver- r langde hij een onderhoud' met mijn schoon zuster. Zij wilde hem dat toestaan, maar ik I verzette mij er tegen. De heele zaak kwam L me in één woord ongeloofelijk voor. Mijn I vader zou al een keer eerder getrouwd zijn geweeet, hij zou een zoon uit «ijn eerste hu- welijk hebben, en ons daar nooit wat van I gezegd hebben Het feit van het eerste huwelijk staat I zeker vast en door den aard van dat hu- welijk ie het maar aJ te begrijpelijk, dat de I graaf daar nooit meer op terugkwam, aller- I minst tegenover zijn kinderen. De freule keek hem verbaasd' aan. Dat weet u allemaal? Hoe dan in vre- desnaam? a Laat ik u dat later mogen vertellen! K Gaat u door, alstublieft, freule U riedt u B schoonzuster du® af, om die Wilson in haar r huis te ontvangen. W Co., ï/4. Den Haag. RUSLAND. Vacant ie. De zomer is voortaan geen lacantie- seizoen meer. De voorzitter vau de centrale controle commissie der communistische par»L en het college van het volkscommissariaat voor den arbeidsinspectie heeft volgers de Msb. aan den volkscommissaris voor aracid voor geschreven om belangrijke wljzigmger te brengen in de regeling van de verlof- en vacantiedagen van alle arbeiders en ambte naren in sovjet-Rusland. Deze maatregel is noodzakelük geworden, omdat de socialistische opbouw der maat schappij geweldig belemmerd wordt door het verouderde systeem van de zo nervacan- tie. Juist in den zomer en in het begin van den herfst is er by zonder veel gewichtig werk te verrichten in den landbouw tn in de vakken. Wanneer de talryke ambte»'aren en arbeiders dan juist hun vacantie nemen, on dervinden die bedryven een geweldige stag natie. Nu de afgebroken arbeidsweek is inge voerd, moet ook de verlof- en vucantierege- ling van ambtenaren en arbeiders zonder onderbreking plaats hebben eu wel in dier voege dat vanaf 11 Januari 1931 iedere maand 8 c/c van het personeel in dienst der sovjets vacantie beeft. Zoo^oenoe is het heele jaar door vacantietyd, 4M .’.ooals de „Prawda" het uitdrukt, „het zomer-vacan- tie-seizoen kan gerust opgedoekt worden”. Aan. de sovjet-autoriteiten zuilen dezer dagen nieuwe instructies worden gezonden. Toch moet er rekening mee gehouden wor den, dat deze nieuwe bepalingen voor 1931 nog slechts gedeeltelijk ten uitvoer ge bracht kunnen worden, omdat heel het be stuursapparaat der sovjets niet zoo sn»*l werkt. Afschaffing van baar geld. Het centraal comité der sovjet-unie en de centrale oontrolecoiuuiissie hebbeu besloten tot invoering van z.g. gesloten coöperatieve winkels, die uitsluitend bestemd zullen zijn voor de arbeiders van bepaalde fabrieken en ondernemingen. De waren nullen, niet gele verd worden tegen baar geld, doch tegen inwisseling van bons, dae gedeeltelijk het arbeidsloon zullen vervangen. Deze coöpera tieve winkels zullen voorloopig nog si edit; worden opgericht voor ondernemingen met meer dan 5000 arbeiders en ondernemingen niet minder dan 5000 arbeiders, die voor het volkscommissariaat van oorlog werken. Met dit systeem zal voorloopig een proef worden genomen, waardoor men hoopt tegemoet te komen aan de goud- en zulvenn^ilijkheden. Mocht het systeem slagen, dan overweegt men uitbreiding. Eerst, toen hij ons een afschrift ervan stuurde, niet. Later moest ik het wel geloo- ven,'uaar hij met de hand van mijn vader geschreven was. En toch was die brief door Wals on zelf vervalscht, waarschijnlijk naar het voor beeld van andere brieven uit een vroegeren tijd dde echt waren. Zijn bewering was een grove leugen, want uw vader had al lang een regeling getroffen inzake die vroegere kwestie. Met opzei wendde Wilson zich niet tot graaf Joachim Max, maar tot zijn vrouw en zuster en probeerde door zijn verzinsel druk op u uit te oefenen en zoo des te ge- makkelijker zijn doel te bereiken. Wanneer uw broer eerder terug kwam, wa« het spel voor hem bedorven. Vrouwen kan hij intiinideeren den zijn bewijzen op F - toetst hebben en dan weest. Freule Saluga veegde met haar zakdoek over haar klam voorhoofd. O, als dat waar was, mompelde zij. - Als u eens gelijk had. Dan zou al onze angst en vertwijfeling heelemaal overbodig ge weest zijn. Want alleen om mijn broer jam mer en ellende te sparen., was mijn schoon zuster bereid, om zich op te offeren. Alleen om schande van ons huis en onze naam af te wenden, verlaagde ik mij tot al die leu gens en bedriegerijen Wat gebeurde er toen verder! U stemde dan toch eindelijk toe in een persoonlijk onderhoud met Wilson? Met welk doel koos u die vermomming? Wilson drong voortdurend meer aan en wij wisten geen raad. Vooral mijn schoon-

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1