ER >T JWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN NIEUWS- BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, Donderdag 8 Januari 1831 88 Mo. 17874 Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen 5 FEUILLETON. Jwargang hiinisiHE (oiram. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, De Misdaad bij „de drie Mirteboomen”. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. kwartaal f2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad K» voor een bedrag dU llllllltinmmm De gaf 4AG (Slot volgt). Da Britsch Indische Conferentie zal spoedig haar beslissing krijgen. ee'.or groote i trant van het invoeren achtte den toestand kan worden tegemoet ge- 1 eem ■n de too- ip«r- rlegen ulten- itrop i niet allteit enkele i op echte door :rde het t Ge Gij Gij roor- ichen n op i elk i rvoor, de sloeg over op den tankwagen van den goe derentrein waardoor een vreeselijkt. ontplof- t en de brandende benzine over de rails stroomde. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat drie treinbeambten, waaronder een machinist en een conducteur niet meer weg konden komen en levend ve’-branddep. Eerst na drie uur kon de brand gebluscht worden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aas ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. 100.000 franc was uitbetaald. Onder hen be vindt zich een der vroegere medewerkers van Tardieu, Milot, die ongeveer 120.000 franc van de Oustric Bank had ontvangen. ENGELAND. Treinbotsing veroorzaakt ontploffing. Drie menschen verbrand. Op het station Northumberland Park in Tottenham (Londen) heeft gi stel middag 'n ernstig spoorwegongeluk plaats guhad, dat drie menschen het leven kostte. Eeu goederentrein met een oenzinetank- wagen kwam in botsing met een. locomotief, die een benzmetankwagen duwde. Deze Het is even gevaarlijk een zwaard te geven aan een krankzinnige, als macht aan een verdorvene. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkrlng) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrlng* 15 regels 1.55, elke regal meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 7« bijslag op den prijs. IJefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.5«. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bq contract tot zeer geredureerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zqn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. ZWEDEN. Brand in een Communistisch Dagbladgebouw. De vorst bemoeilijkt het bfusschings- werk. Te Lunea is vandaag brand ontstaan in het gebouw, waar de communistische cou rant Norrskensflamman verschijnt. Het vuur breidde zich zeer snel uit. en spoedig war het geheele gebouw in asch gelegd. Het blusschingswerk we»*d zeer bemoeilijkt, om dat de waterkranen bevroren waren. Drie brandweerlieden werden gewond. ITALIË, geslaagde Oceaanviuchj van het Italiaansch Marine-eskader. Groote vreugde in Italië. Het bericht van de aankomst van het Ita- liaansche eskader te Port Natal in Brazilië is in geheel Italië met groote vreugde ont vangen. Op de pleinen, In de theaters en in de bioscopen vonden herhaaldelijk demon straties plaats en uitingen van vreugde, die steeds weer eindigden in het zingen van de Marchia Reale en het Fascistenlied. Op verschillende plaatsen werden kleurige bul letins aangeslagen met berichten uit Brazi lië en mededeelingen van den minister voor Luchtvaart, generaal Balbo, die o.a. hulde bracht aan Mussolini. Voor den start had Balbo verklaard, dat het reeds een overwin ning zou beteekenen wanneer hij zes of ze ven vliegtuigen over den Oceaan zou bren gen. Deze voorzichtige schatting is verre overtroffen. Vooral ziet men in Italië met blijde voldoening de weerklank tegemoet, die deze vlucht in de geheele wereld zal wekken. De correspondenten der ochtend bladen geven uitvoerige persstemmen uit de Berlijnsche, Londensche, Parijsche bladen enz. Tusschen Brazilië en Italië vindt sedert het eenvoudigste was, dat mijn schoonzuster zich voor haar uitgaf. Voor mij zelf was ik niet bang, inaar voor mijn schoonzuster al door. Maar ik dacht, dat men haar zelfs in geval van inhechtenisneming toch weer spoe dig bij gebrek aan bewijzen zou moeten laten loopen. Voor alle zekerheid spraken we nog af, dat we gebruik zouden maken van het geheimschrift, dat we al meer dan eenu bij wijze van scherts gebruikt hadden, om be paalde mededeelingen over htfeelijke aange legenheden in bijzijn van het personeel te kunnen wisselen. Maar we hebben allebei er nooit aan gedocht, dat we ooit in ernst ge bruik er van zouden moeten maken TW Wilson Zoo had ik mij ongeveer de gang van zaken voorgesteld, sinds ik er achter ben ge komen, wie die twee vrouwen waren, met wie Wilson bij de „Drie Mirteboomen” sa men kwam. Nu komen wij aan uw verdere stappen, freule. Wie zijn die twee personen die u als gravin en freule Saluga naar Ron- cho gestuurd hebt? - Een oude dienstbode van ons en haar zuster twee vrouwen die ons zeer zijn toe gedaan. Zij wisten van niets en gehoorzaam den blindelings de instructies, die ik ze gaf Ik stond telegrafisch met hen in verbinding en liet door haar alle brieven aan mijn broer doorzenden Daarbij kwam mij de omstan digheid, dat de nieuwe slotbewaarders ons nog niet persoonlijk kenden, goed van pas. Maar men heeft u toch zien vertrekken Zeker. Ik ging tot een paar stations ver der persoonlijk mee De oude dienstbode had de kleeren van mijn schoonzuster aan. was zwaar gesluierd en mijn zuster ging bovendien voor ziek door. Daar ze in mijn gezelschap was en in gestalte heelemaal met mijn zuster overeen kwam, kwam niemand op de gedachte, haar identiteit te betwijfe len. En de portier en juffrouw Mark, hreiter en haar dochter? Die moest u nader hand toch in vertrouwen nemen? Niet heelemaal. Ik ddhlde Juin alleen heel in het algemeen mee. dat Wilson een poging tot afpersing gedaan had en vertelde hun de omstandigheden, die tot zijn dood geleid hadden en dat daardoor de verden king. hem vermoord te hebben, op de gravin was gevallen. liet zou niet eens noodig ge weest zijn, hun dat te zeggen, want zij wa- Vrij bewerkt naar het Duitach. I 43 (Nadruk verboden). Dan hebt u zeker al van te voren uw xchoonzuster den raad gegeven, om als iet \erkeerd ging, zich voor Anna Müller uit te geven? i Ja, Anna Muller, die kort te voren bij I ons was geweest, leek een klein beetje op I mijn schoonzuster. Wij wisten dat zij naai* L Amerika was gegaan en dachten dat het dus van zouden moeten maken. Dat een wapen bij zieh zou hebben en stemming vinden bjj de meerderheid der Britsch-Indiërs, omdat de conservatieve woordvoerder den toestand van Britsche voogdy op al te nadrukkelijke wijze wil la ten voortduren. Daarentegen is mei» in uit gebreide Indische kringen hecgelqk inge nomen met de rede, die lord Reading, een vertegenwoordiger der Engelsclte liberalen, Maandag heeft gehouden en waaruit dui delijk bleek, dat de Engelsche liberaldh te genover Indië een politiek wilton voeren, waarvan de verwerkelijking fe'tclijk neer komt op de inwilliging der'voornaamste In dische eisehen. Men spreekt in Indië dan ook, wat de houding der liberaler, betreft, van een „grootmoedigen ommekeer.’ Wel is ook lord Reading, die zelf van 19211926 Britsch onderkoning was, van gevoelen, dat Engeland zeggenschap moet behouden met betrekking tot enkele zeer gewichtige aan gelegenheden, zooals de verdediging en de buitenlandsche betrekkingen, maar overi gens is hy voorstander eener gr ote mate van zelfstandigheiu voor Britsch-Irdië. Ki) neemt dus een veel vooruitstrevender stand punt in dan sar Hoare, die niet zoo scheu tig met concessies wil zijn. Een en ander beteekent natuurlijk, dat het pleit voor Indië is gewonnen. Ook de arbeidersregeering wil aan Indië een be langrijke mate van vrijheid schenken en wanneer eerlang aan het parlement het wetsontwerp wordt voorgelegd, dat zich be zig houdt met Indie’s toekomstigen status, zal de arbeidersregeering kunnen rekenen op den steun der liberalen. ren terstond bereid, om mij met allee wat in hun vermogen was bij te staan, ze zijn ons niet hart en ziel toegedaan. De reet van het personeel werd met verlof gestuurd. Juf frouw Markbreiter zorgde toen voor de kof fer, die Knobloch onder mijn toezicht in Mussdorf aan den Donau deponeerde. Uit de couranten wist ik ongeveer, wat de poli tie zocht en vermoedde en daarnaar han delde ik. Hoe kwam u aan de papieren van Fran cois Dupres? Freule Renee glimlachte. Heel eenvoudig Ik vond ze op zekeren dag vlak voordat iik op reis zou gaan in het Prater en gaf Fin» last, om ze op het politiebureau te brengen. In het geroeze moes van het pakken en zoo, vergat ze het en fwe vonden ze pas twee jaar later toeval lig weer. Toen waren wc van oerdeel dat het geen nut meer had. ze nog bij de politie te brengen, daar het immers geen onver vangbare papieren waren en de eigenaar zich intusschen wel nieuwe zx>u verschaft hebben. Toen ik nu las hoeveel moeite men <iced om Wilson’s identiteit vast te stellen, kwam ik op de gedachte, om de naaporin- gen in een voor ons ongevaarlijke richting te sturen en maakte daartoe gebruik van die panieren. De brieven heb ik natuurlijk zelf geschreven. Dat- is mijn eenige werkelijke vergrijp in deze zaak, maar vergeet u niet, dat we onschuldig waren, en ik om zoo te zetteen uit noodweer handelde. Voor mij be stond alleen de keus door mededeeling van de ware toedracht van de zaak het bestaan van mijn broer te vernietigen, of mijn arme schoonzuster beschuldigd te zien van moord gisteravond laat een on-onderbroken uitwis seling plaats van berichten, pers- en geluks telegrammen. VER. STATEN. Een drijvend Casinoschip. Buiten de territoriale zone voor dc kust van Florida. Een nieuwe sensatie, waarvan het denk beeld echter reeds oud is, verheugt de mil- iionains, die den winter in het zonnige Flo rida doorbrengen, zoo meldt V. b. uit New York. Ter hoogte van het kleine St Peters burg, voorbij Palmbeach en Miami is buiten de territoriale drie myls-zóna een groot sa- lonschip voor anker gegaan, tfelk schip diu buiten de invloedssfeer der Amerikaanache wetgeving valt en aan boord waarvan dus alle genietingen en eventueele andere dingen die de Amerikaansche wel verbiedt, vrijelijk kunnen worden genoten en uitgevoerd. Naar verluidt zou de onderneming gefinancierd worden door den bekenden koning van de onderwereld van Chicago, Al Capone. Veel beteekenend en -belovend is de naam van het schip, „Monte Carlo”, want alle in de Vereenigde Staten verboden en niet verbo den hazard-spelen kunnen er beoefend wor den. Er is een groote roulettezaal aan boord en salons voor het spelen van poker, bridge, enz. Vanzelfsprekend vormt de voornaamste attractie van het schip, dat net Amerikaan- sche drankverbod aan boord niet van kracht is.. Voorts is het voorzien van all» comforts en biedt het ook gelegenheid tot logee ren, waartoe het voorzien is van een uitgebreide hotelaccomod&Üe. Reeds sedert de eerste dagen verheugt het zich in groote belangstelling, voornamelijk van de jongere bezoekers, de zoogenaamde „gilded Youth” van Florida. Luxueuze mo torjachten onderhouden»met geregelde af- vaarttyden den dienst tusschen St. Peters burg en de „Monte Carla” Reeds doet zich voor het kleine St Petersburg de invloed vun de nieuwe attractie gelden en vestigen zich verscheidene gasten, die gewoonlijk Palm Beach of Miami bezoeken, in het kleine plaatsje, waarvan men de spoedige opkomst als groote badplaats voorspelt. Vier tot vijf millioen werkloozen. Geen verbetering voor de lente. De Voorzitter van de door Hvover inge stelde commissie voor de werkverschaffing Moods heeft in een door hem uitgebrachl rapport becijfert, dat het aantai werkloozen in de Vcreenigde Staten 4 a 5 millioen be draagt. Verbetering in niet voor de lente zien. Arrestaties van verdachte personen te New-York. In verband met het steeds toe nemende aantal misdrijven. In verband met het in den laatstvn rijd weer sterk toenemende aantal beroovingen, en misschien zelfs veroordeeld. Dat dilem ma deed me alles wagen, ook die mislukte jMiging tot bevrijding Die u niet zoo schitterend had kunnen organiseoren zonder omkoopiing. Ook daar door hoeft u zich aan een strafbaar feit schuldig gemaakt. Wie was het, die u daar bij behulpzaam was? Daarop verzoek ik u. het antwoord schuldig te mogen blijven. Het zou onedel zijn, als ik nu menschen ging verraden, die mij in mijn nood geholpen hebben. Als er iets geboet moet worden, dan ben ik bereid de schuld te dragen. U hebt mij het zwaar ste pak van mijn hart genomen door mij mee te deelen, dat die man een bedriegen was. Wat er nu nog over ons komen kan, zullen wij met gelatenheid aanvaarden. Ook mijn broer zal nu alles gomakkelijke^dxa- gen, nu de smaad van een proces hemWe- spaard z^l blijven. Helfnich etend op. Ik dank u. freule, voor uw oprechtheid en ik ben blij, dat ik u met de grootste stel ligheid kan verzekeren dat Wilson in elk opzicht een infame bedrieger was. Hij maak te gebruik van papieren, die uw reefls eer der gestorven stiefbroeder toebehoorden en die hij gestolen heeft. De echte Peter Raluga heeft er nooit aan gedacht om aanspraken te doen gelden, kon er niet aan denken doordat uw vader reeds anderhalf jaar na zijn cerate huwelijk op volkomen rechtsgel dige wijze de zaak met vrouw en kind in orde had gebraoht. BITITENLANDSCH NIEUWS, BELGIE, Lt. Joris in hooger beroep. Voor het militair gerechtshof. Gistermorgen is voor het militair ge rechtshof te Brussel de behandeling begon nen in hooger beroep in de zaak-Joris, die door den krijgsraad van Brabant tot 10 jaar gevangenisstraf wegens spionnage werd veroordeeld. De instructie was destijds geopend naar aanleiding van een nota van baron Beltjens, chef van de Süreté, aan den procureur-gene raal by het Hof van Assizen te Brussel Hierin werd uiteengezet da* een Belgisch consul in het Rijnland bezoek had gekregen van een jongen Duitscher, die documenten te koop had geboden betreffende de Bel gische landverdediging. Dt Duttecht-r waf*, in dienst van een industrieel te Dinslaken. Onder de poststukken, die hij ontving, vond hij op zekeren dag een couvert uit België verzonden, en met documenten, die afkom stig waren uit het ministerie van landsver dediging te Brussel. Er was tevens een be geleidende brief, geteekend „Antoine’’, daarmee onheil aanrichten en dat op mijn arme schoonzuster daardoor de verdenking van moord zou komen te rusten, dat is mijn ernstige misrekening geweest. Hoe zit het met dat wapen? Wilde Wil-* «on er gebruik van maken? Ja. Eerst ging allee, zooals ik gedacht had. We gaven ons uit voor vertrouwde be dienden van gravin Saluga die ziek wae en zelf ndet kon komen. Wilson scheen buiten gewoon geërgerd. Hij vroeg, of we tenmin ste ook het geld bij ons hadden. Ik zei van ja, n aar voegde er bij, dat we toch eerst de papieren moesten zien. Toen haalde hij zijn portefeuille uit den zak en op het zelfde oogenblik rukte ik hem die uit zijn handen. Maar hij moest op iets dergelijks verdacht zijn geweest, want voor ik hem nog een duw had kunnen geven, zag ik den revolver in zijn hand flikkeren. Wat er nu volgde, gebeurde bliksemsnel. Hij richtte het wapen op mij, maar mijn schoonzuster, die het zag, wilde hem de re volver uit zijn hand slaan, het wapen ging af, en Wilson viel met een ruwe ver wen- «ehing op den grond. Vol ontzetting boog mijn schoonzuster zich over hem heen, maar ik riep haar toe, in hemelsnaam direct, weg te vluchten, als we ons zelf niet in het verderf wilden storten, want het- schot, en de angstkreet, die mijn schoonzuster bij den eersten schrik h«d uitgestoten, moesten de menschen in de buurt alarmeeren. De rest weet u. En dit is de zuivere waarheid, zoowaar er een God in den hemel is. Zij zweeg en leunde uitgeput achterover. Ook Helfrich begon eerst na een poos weer te spreken. De conferentie, die reeds het vorig jaar te Londen is begonnen en waarvan het doel is beslissingen te nemen omtrent den toekomsrtigen status van Dritseh-Indië, is thans waarschijnlijk den langsten tijd bijeen geweest. Uit Londensche berichten toch valt op te maken, dat men er rekening me? houdt, dat’over een dag of veertien de ron- do-tafel-conferentie ten einde zal zijn. De stemming moet nog al optiinistis».h wezen in verband met verschillende vord-ringen, die gemaakt zyn. Wel wil het in de minder- 1 heden-commissie nog niet goed vlotten de Hindoes en Mohammedanen konden het nog niet eens worden over de vertegenwoor diging der beide bevolkingsgroepen in de verschillende besturende lichamen maar overigens is men aardig opgeschoten en wordt algemeen de opvatting gehuldigd, dat de conferentie zal aanbevelen Indië den dd- minionstatus te verleenen. Te dezen aanzien wordt echter een voorbehoud gemaakt, wat de buitenlandsche aangelegenheden en hel leger betreft. Op dit st.uk van zaken wil i Engeland voorloopig het laatste en beslis- sende woord blijven spreken. Dit js geheel in de lijn van de Engel che i conservatieven, die op de ronde-tnfel-confe- i rentie eveneens door een sectie zyn ver- tegenwoordigd. Eén der hunnen, sir Samuel I Hoare, heeft zoo schryft het U.D. in de sub- I commissie voor de opstelling der grondwet verschillende bezwaren te berde gebracht en onder Sneer laten uitkomen, dat Engeland op financieel gebied verschillende waarbor- gen moed eisehen, terwijl het Britsche leger volgens Hoare met de defersie van Indië inoet blijven belast, daar Indië zelf niet by E machte is zich te verdedigen. De conser- vatieve woordvoerder verlangde dan ook 8 dat de Britsch-Indische minister van verde- I diging verantwoordelijk zou zyn aan de kroon. Ook overigens was Hoare ertegen, dat te veel bevoegdheden, die thans nog bij de Londensche regeering berusten, aan de regeering te Dehli zouden worden overge dragen. Tevens kantte hij zich tegen de po ging om het stelsel van het Engelsche La gerhuis toe te passen op een federatie van geheel Indië. De instelling wetgevende vergadering in den het Engelsche Lagerhuis en k t van rechtstreeksche verkiezingen I Hoare ongewenscht, omdat, de geweldige I uitgebreidheid van Indië en de toestand van I zyn bevolking z.i. het nabootsen van het politieke stelsel in Engeland onuitvoerbaar zouden maken. Kortom: sir Hoare uitte veel bedenkingen en hij liet duidelijk uitkomen, dat Engeland zyn Ijevoorrechtc positie niet kon opgeven, omdat twee en een halve I eeuw ingespannen Britsche arb-*id erdoor I zou kunnen worden vernietigd. Het spreekt vanzelf, dat de beschouvzin- gen, die sir Hoare ten beste gaf weinig in- waarin aangekondigd werd Hat nog meer documenten zouden worden gestuurd. Toen de voorzitter aan de beschrijving der documenten was gekomen, verzocht hij een gesloten zitting. Een kwartier later werd de openbare zitting hervat. De president gaf een uiteenzetting van datgene, waarvan Joris wer<| verdacht en welke bewijzen tegeh hem werden verza meld. De documenten waren afkomstig uit zyn kantoor; de begeleidende brief was ge schreven op zijn machine. De gevonden brief woog 161 gram, juist het gewicht van een brief die wqrd gepekt op 15 Mei 1929, tusschen tien en elf uur op het postkantoor in de Hertogstraat te Brussel door een sol- I laatste locomotief ontspoorde met den tank- daat van den dienst van' Joris, in opdracht wagen, waardoor brand ontstond. Het vuur van den luitenant. De president herinnerde er voorts aan dat luitenant Joris in het ministerie post- j fing volgde zegels heeft verduisterd voor een bedrag - van 1317 fr. Hy werd in bezit gevonden, by zyn aan houding, van vertrouwelyke documenten. In zijn kantoor bezat hij een geheime code. FRANKRIJK. Opzienbarende onthullingen. Tn het Oustric-schandaal. Het onderzoek van de parlementaire com missie tot opheldering van het Oustrie- schandaal -Heeft tot interessante onthullin gen over de jgeweldige uitbreiding van deze corruptie-affaire geleid. Nadat de regee- ring-Steeg aanvankelijk geweigerd had een aantal documenten ter beschikking van de (mmmissie te stellen, zag zy zich Dinsdag genoodzaakt den voorzitter der commissie toe\te zeggen, de gevraagde «Ukken binnen 48 u\r over te leggen. By het verhoor van Dinsdag van den vroegeren afdeelingschef, thans gouverneur van de bank van Frank rijk Moret over de Oustric Bank en de haar door de bank van Frankrijk verstrekte lee- ning ter hoogte van 125 millioen franc, werd door den vroegeren minister van financiën Reynaud een opgestelde lyst betreffende dc noteeringen van buitenlandsche waardepa pieren aan de Parysche beurs en betrekking hebbend op verschillende parlementaire per sonen van belangryke beteekenis, waardoor deze zaak al een zeer sensationeel karakter krijgt. De lyst bevat de namen van elf par lementsleden, doch ook de huidige minister van financiën Germain Martin heeft een dergeljjke lijst samengesteld met niet min der dan 40 namen, waaronder die van de bekendste kamerleden. Nadat beide lijsten door de commissie onderzocht zullen zijn, zullen zij worden gepubliceerd. In totaal ging het om 440 voorstellen tot noteering van buitenlandsche fondsen aan de Parijsche beurs. Eenige avondbladen weten te mel den, dat op de tweede lyst o.a. ook de naam van oud-minister-president Tardieu zou voorkomen. De werkzaamheden van Dinsdag der commisise van onderzoek hebben ver der een nieuwe „eereljjst” aan het licht ge bracht met de namen van personen, wien

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1