Had I 1 IE e»n BB" Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen 1 41 SE I n.— 1 FEUILLETON. I 1 l r; Rusland en Turkije uitgsnoodigd. Liefde laat zich niet dooden! L 3 OPERE )en Haag. 10g- be- naar is voor- hartelijken, jongensaditi- (Wordt vervolgd). hu -IALVE ■LESCH ‘M lijders. Zij wekt v slaap diep en Ie twee kanalen i en btraks ver- ■1 dat U alles te es op; gij durft it dankt gij aan Een pleidooi voor den vrede. re landen de intellectueelén niet dadeloos zullen staan tegenover de buitensporighe den, waaraan het nationalisme zich bij voortduring bezondigt, beschouwt het intel lectueels Frankrijk het op het oogenblik als zijn voornaamste taak om den oorlog te ver, klaren aan het nationalisme in het eigen land, omdat Frankrijks ware wezen door dit nationalisme wordt miskend Niet een politiek van prestige en wapen geweld, aldus wordt betoogd, doch louter en alleen een politiek, die gebaseerd is op Ze delijkheid en verzoening is een groot volk waardig. In het belang en ter wille van de eer van het eigen land eischen thans Frank rijks intellectueelen, dat de verwerkelijking der Europeesche idee (die ook aan Briand’s plannen ten grondslag ligt) niet tegen, maar met Frankrijk tot stand zal komen. Teneinde dit mooie doel te bereiken, is ’t echter volstrekt noodzakelijk, dat Frank rijk voorgoed afziet van de politiek, waar bij geweld wordt gebruikt; deze politiek toch is het geweest, die reeds meer dan een eeuw lang de betrekkingen tusschen de vol- krein heeft vergiftigd. Frankrijk moet, aldus de gedachtengang van hen, die den moedigen op roep hebben onderteekend, gedachtig aan zijr roemrijk verleden, den moed vinden om in te Jen, dat een vernieuwd Europa en inzonderheid de Duitsch-Fransche toenadering die den krachtigen pijler moet vormen van het op te richten gebouw, slechts voort kan vloeien uit verdragen die tot stand zijn gekomen door de vrijwillige instemming van volko men vrije en tevreden volkeren. Ofschoon in den oproep niet rechtstreeks wordt gewaagd van herziening der vredes verdragen ,kan uit het vorenstaande niette min worden afgeleid, dat inderdaad op on loochenbare wijze op deze revisie wordt ge zinspeeld. De wereld mag de Fransche intellectuee len dankbaar zijn, dat zij op zoo geestdrifti ge wijze een pleidooi houden voor de Euro peesche eendracht en samenwerking. Nationaal verbond van gemeente-ambtenaren. De Zaterdagmiddag te Utrecht gehouden samenkomst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Nationaal Verbond van ge meen te-ambtenaren, waarin prof. mr. R. Kranenburg te Leiden gesproken heeft over de ontwikkeling van de administratieve rechtspraak in Nederland, was druk bezocht. Dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester, en dr. J. de Lange, secretaris der gemeente Utrecht, leden van den gemeenteraad, de heer Jac. Bakker te Rotterdam, voorzitter van de Nederlandsche Vakcentrale, waren o.a. aanwezig. Ook het college van Gedepu teerde Staten van Utrecht was vertegenwoor digd. Jhr. mr. A. W. van den Brandeler. t Te Den Haag is overleden jhr. mr. A. W. van den Brandeler, oud-off icier van justitie te Semarang. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. trein zat, neen, ik zal niets van me laten hooren. Ik wil het leven opnieuw beginnen en ga werk zoeken. Denkt u dat u in deze buurt blijft? Er klonk een spanning in zijn stem die Eva niet ontging. Ik blijf daar, waar ik werk kan vin den, antwoordde ze, ik moet in mijn eigen onderhoud voorzien. Mag ik u een Voorstel doen? Rupert Was in de vensterbank gaan zitten. Het is hier een rustige, mooie omgeving; waar om zoudt u niet hier blijven? Ik geloof dat juffrouw Langley dolgraag iemand op kamers zou hebben en u kunt dan voor mij po- seeren. U hebt precies het gezicht dat ik noodig heb, voor een schilderij waaraan ik beizig ben; ik heb maandenlang vergeefs naar iemand gezocht, die er voor poseeren kon en nu heb ik die persoon in u eindelijk gevonden. Ik zon haast zeggen dat de góden u mij gezonden hebben. U hebt precies het gezicht dat ik hebben moet! Ik? Het meisje zette groote o ogen op. Ik kan me niet voorstellen dat er aan mijn gezicht ieta de moeite van schilderen waard is. gan Vandenberg, waarin hij vojral den na druk legde op de warme vaderlandsliefde van den overleden gezant. In zyn preek trok Reverend John M. van der Muelen uit Louisville Kentucky een vergelijking tus schen Diekema, Lincoln en den Prins van Oranje, alle drie strijders voor een goede zaak. Bij de godsdienstoefening, door meer dan 2500 personen bijgewoond, warer. van Ne- derlandsche zijde aanwezig als officieele afgevaardigde der Regeering de heer J. Ste- ketee, consul te Grand Rapids, en als per soonlijk vriend coirsul-generaal J. Vennema uit Chicago. Onze gezant te Washington, dr. van Royen en. pievrouw Van Royen hadden bloemen gezonden. Bij de begrafenis waren ook de heeren Steketee en Vennema tegen woordig. In een officieele proclamatie van de .State administrative board werd hulde gebracht aan de groote verdienste van den ontslapene als burger van den staat Michigan. ENGELAND. De Britsch Indische conferentie. Een rede van MacDonald. De Ronde Tafelconferentie te Londen persoonlijkheid van die andere aan te ne men. De rest van haar geld, dat haar een lijksch inkomen gaf van honderd ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal f 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad f 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, b|j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van O—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. jaar- vijftig pond per jaar, was in solide effecten be legd, en bevond zich in bewaring bij een Londensche Bank. Ale zij haar plan ten uitvoer bracht ging dat geld naar Olive. De familie-advocaat had haai dadelijk na den dood van haar vader den raad gegeven haar jongste nicht, van wie ze altijd veel gehouden had, tot universeel erfgenaam aan te wijzen. Olive krijgt mijn geldb daar ben ik blij om, dacht ze, nu staat ze ook vrijer tegen over tante Laura’s dwinglandij. Dat zal het leven van dat arme kind heel wat gemakke lijker maken! En ik? sponnen Eva’s gedachten voort, wat moet ik doen als ik Prudence Camp bell word, het meisje dat vergeefs werk zocht0 Ik zou ongeveer vijftig pond rente per jaar kunnen maken van die duizend die ik bij me heb, meer niet. Dus rikiet ik zien dat ik werk krijgmisschien ergens in het buitenland waar Nigel Bannister mij nooit meer lastig kan vallen en tante Laura L. G. MOBERLY. Uit het Engelsch van Nadruk verboden. En toen, als met een schok drong de op lossing eensklaps tot haar besef door. Het was zoo prachtig dat ze den adem moest in houden, toen ze het zich weer herinnerde. Den dag voor ze wégging had ze een cheque van duizend pond ontvangen, geld dat haar nagelaten was door een oude nicht van haar vader. Ze had het bedrag bij de bank ge ïncasseerd met het oog op haar voorgeno men vertrek en het geld bij zich gehouden. Het bevond zich in opgerolde bankbiljetten in het taschje aan haar ceintuur. Hoe had ze het kunnen vergetenDie duizend; pond «ou alles zijn wat ze op de wereld bezat, als gIl gehoor gaf aan den aandrang die steeds sterker in haar werd om den naam en de DUITSCHLAND, Crisis te Dantzig. De Senaat’s president niet Genève. Officieel wordt medegedeeld dat de pre sident van de iDantziger Senaat, dr. Ziehm zijn voorgenomen reis naar Genève om al daar deel te nemen aan de besprekingen met toestemming van den Senaat heeft moeten opgeven. De parlementaire toestand maakt zijn aanwezigheid te Dantzig dringend noodza kelijk. Donderdag a.s. valt in den Volksdag de beslissing over de financieele voorstellen. Wanneer deze voorstellen zouden worden mij niet meer plagen kan Ze was nog heelemaal verdiept in het over denken van haar plan, toen Rupert Dane de kamer weer binnenkwam. Ziezoo, zei hij, met mijn brieven ben ik gelukkig klaar. Ik heb bet helfdhaf- tige besluit genomen om een oude dame te schilderen, die me maar niet met rust wil laten. En, vervolgde hij op ernstiger toon, hebt u ook een bekendo in de lijst gezien? Hij knikte in de richting van de krant die op den grond lag. Staat uw naam erbij? Neen, antwoordde ze kordaat, verbaasd over zichzelf, dat zij het bésluit dat nog niet eens vast had gestaan in haar geeat al be gon uit te voeren en dat ze meteen haar schepen achter zich verbrandde, mijn naam staat er heelemaal niet bij. Ik heet Prudence Campbell. Dat had ik u nog hee lemaal niet verteld. - U wilt nu zeker uw familie wel berich ten dat u in veiligheid bent? vroeg hij, of wilt u ze in onwetendheid laten? Ik wil niet dat ze weten waar ik ben, was het besliste antwoord dus wat dat on geluk betreft maken ze zich niet ongerust. Ze wisten bovendien niet, dat ik in dien BINNENLAND. Dejeuner in de Fransche legatie. Rotterdamsche autoriteiten onder scheiden. De Fransche gezant en mevrouw Kam merer hebben Zaterdag j.l. in het gebouw van de Fransche legatie een déjeuner ge geven ter ecre van den heer Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam en verschillende autoriteiten van die gemeente. Aan het eind van het déjeuner heeft de gezant een rede gehouden, waarin hij wees op de vele aanspraken, die zijn genoodigden hadden op de erkentelijkheid van Frankrijk en in het bijzonder memoreerde hij de goede ontvangst welke Rotterdam steeds heeft be reid aan de Fransche Marine. De gezant heeft vervolgens uit naam van de Fransche regeering do versierselen over handigd van commandeur van het Legioen van Eer aan den. heer Droogleever Fortuyn, van officier de l’Instruction Publique aan mevrouw Fruin, presidente van de vereeni- ging Nederland—Frankrijk te Rotterdam, van officier. in het Legioen van Eer aan den heer Bittar gem.-inspecteur van het midd. onderwijs te Rotterdam, van ridder in het Legioen van Eer aan den heer Verschoor van Nisse, havenmeester van Rotterdam en aan den heer Max Dutilh gedelegeerde te Rotterdam van de Parijsche Jaarbeurs. De heer Droogleever Fortuyn heeft na mens de genoodigden den Franechen gezant dank gezegd. Minister Deckers in Lissabon. Een diner aangeboden. De Nederlandsche gezant te Lissabon heeft ter eere van den Nededandsohen Minister van Oorlog een diner aangeboden. Het corps diplomatique, venscheiden admiraals, en de officieren van de in de Taag voor anker lig gende Nederlandsche torpedobooten namen eraan deel. 1 poetsen jrgt U feornikmaklnf stel. Rottende fenemen reuk Berst met e< voor dam Heen echt loot*Oven* gisteren gesloten met een rede van MacDo nald. Hij stelde daarin vast, dat de confe rentie haar taak voor zoover mogelijk heeft volbracht én dat alle spiekers zich voor een federatie hebben verklaard. Thans moeten de Indische gedelegeerden de voorstellen ter aanneming aan hun landgenooten aanbeve len, waarna de openbare meeninfc in Enge land gelegenheid zal hebben haar oordeel uit te spreken. MacDonald betreurde het, dat de Indische nationalisten op de confe rentie niet vertegenwoordigd zijn geweest. Wie wantrouwen koestert en niet door den geest van samenwerking is bezield, handelt niet in het belang van de vrijheid van In- dië. MacDonald deed de toezegging, dat hij de afkondiging van een amnestie zal over wegen, zoodra de campagne tot het weige ren van gehoorzaamheid gestaakt zal wor- 1 den. De minderheden zijn door de conferen tie nader tot elkaar gebracht. De Engelsche regeering wil van de in Britsch-Indië be staande meeningsverschiilen tusschen Mo hammedanen en Hindoes, Sikhs, paria’s en andere minderheden geen gebruik maken. Zij wenscht eenheid in ïndië, Mocht men over het vraagstuk der minderheden niet tot overeenstemming geraken, dan zal de En gelsche regeering in de grondwet de noodige beschermende maatregelen voor de min derheden moeten nemen. Verder kondigde MacDonald aan, dat de nieuwe onderkoning binnen enkele dagen naar Engeland zal ko men ter bespreking van deze vraagstukken. MacDonald las daarop een verklaring van de regeering voor. De verantwoordelijkheid voor het bestuur in Indie zal opgedragen worden aan de wetgevende vergaderingen, onder voorbehoud van enkele waarborgen ■tijdens het overgangstijdperk. De taak der Engelsche regeering zal zqn voor de af schaffing van de „reservations” te zorgen in zulk een vorm, dat een rustige ontwikkeling van de constitutioneele verantwoordelijkheid verzekerd wordt. BELGIE. Ernstige vechtpartij tusschen Fascisten en Vlaamsch Nationalisten. Verscheidene gewonden. Na afloop van een vergadering van een fascistische vereeniging te Bornhem bij Antwerpen waaraan ongeveer 500 personen hadden deelgenomen kwam het tot een he vige vechtpartij tusschen fascisten en Vlaamsch nationalisten. Van beide zijden maakte men van wapens gebruik; er werd geschoten en aan beide zijden werden personen door messteken ge wond. Met veel moeite kon de gendarmerie de vechtenden scheiden. Er bleken verscheidene gewonden te zijn. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkrlng) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrlng: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadighelds-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MED EDEE LINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduc eerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Democratische samenwerking. R.K. Volkspartij en Democratische Partij by de a.s. verkiezingen. Namens de R.K. Volkspartij en de Demo cratische partij verzoekt men ons mede te deelen dat in een gecombineerde vergade ring, welke Zaterdag j.l. in Den Hang is ge houden, de dagelijksche besturen dezer beide partijen het reeds vroeger aanhangige plan om samen te werken bij -de aanstaande Sta ten- en Raadsverkiezingen, in onderdeden hebben uitgewerkt ter adviseering aan de afdeelingen en dat het tegineel der samen werking ia neergelegd in een motie, welke met al genie ene atemmen ia aangenomen. (10IIISLI1E COURANT.. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, verworpen dan zou de regeering oogenblik- kelijk beslissingen van de grootste politieke beteekenis moeten nemen, waarbij de pre sident van de senaat niet ontbreken kan. Van hoeveel beteêkenis de aanwezigheid van den Senaatsvoorzitter dr. Ziehm als vertegenwoordiger der nieuwe regeering juist bij de huidige besprekingen van den Volkenbondsraad te Genève voor de vrij staat ook moge zijn, de interne crisis maakt het noodzakelijk dat hij te Dantzig aan wezig is als daar belangrijke beslissingen moeten worden genomen. Mevr. Suze Groeneweg. Geen lid meer van den Rotterdam- schen Raad. Naar mevr. Suze Groeneweg aan den se cretaris der partijfederatie der S.D.A.P. heeft medegedeeld, zal zij in de komende jaren geen deel meer uitmaken van de eoc.-dem laadsfractie te Rotterdam. Haar werk op het gebied van volksvertegenwoordiging en partijwezen heeft zich zoo uitgebreid, dat. zij genoodzaakt is daarvan een deel te laten vervallen, teneinde zich met des te moei kracht aan haar overige werkzaamheden te wijden. Mevr. Groeneweg heeft sedert 1919 zitting in den Rotterdamschen Raad. Zij wafl lid van de commissies voor onderwijs en voor de ziekenhuizen. Voorts was zij sinds de heer J. ter Laan wethouder werd, tweede voorzitster van de raadsfractie en sedert een week voorzitster. Liberale leden van gemeentebesturen. JJaterdag j.l. is te Rotterdam een tweede vergadering gehouden van den kring Zuid- Holland van de Vereeniging van. liberale leden van Gemeentebesturen. Door liet voor, loopig comité was een reglement ontworpen, dat na uitvoerige discussie .werd goedge keurd. Tot leden van het bestuur werden vervol gens verkozen de heeren G. G. Roos (Lek- kerkerk), W. J. Bastiaans (’s-Gravenhage), H. J. Hfjman (Rotterdam), mevr, Th. O. Ritmanvan Rhijn (Oudewater), J. van Dijke (Brielle), J. Vlielander (Numansdorp), ir. O. Houtman (Schiedam), J. Beijen (Bo degraven) en N. Moerman (VlaardiDgen). De heer C. G. Roos zal als voorzitter, van den Kring optreden, de heer W. J, Bastiaans als secretaris-penningmeester. J. Morks. f Te ’s-Giavenhage is in den ouderdom van 50 jaar overleden de heer J. Monks, uitgever en directeur van de naamlooze vennoot schap Advertentiebureau en Uitgeversmaat- schappij v.h. J. Morks. Prof. Heering voorgedragen voor den Nobelprijs voor den Vrede. Het bestuur van de Nooit-Meer-Oorlog- Federatie heeft op voorstel van het be stuurslid, ds. J. B. Th, Hugenholtz, die als lid van den Raad van het Internationale Vredesbureau te Genève bevoegd is, ieder jaar een candidaat voor den Nobelprijs voor den Vrede aan het Nobeicomité van het Noorsche parlement aan te wijzen, besloten en ds. J. B. Th, Hugenholtz daartoe ge machtigd, prof. dr. G. J. Heering te Leiden, schrijver van: De Zondeval van het Chris tendom, als candidaat voor genoemden No belprijs voor te dragen. Genoemd boek is ook in het Duitsch en het Engelsch verschenen en een Fransche vertaling ervan wordt voorbereid. Ze zei het zonder een spoor van valache bescheidenheid of behaagzucht, zonder de minste poging om naar een complimentje te vissollen, en Dane antwoordde dan ook vol komen onbevangen Er ia iets in uw gezicht dat ik noodig heb voor het schilderij waarover ik daarnet sprak en waarvoor ik nog niemand heb kun nen vinden. Als het met uw plannen strookt om hier in de buurt te blijven, zoudt u dan voor mij willen poseeren? Ik bedoel natuur lijk niet dat ik het bijwijze van vriend schapsdienst van u verlang. O, maar op eên andere manier zou ik het niet wflléh, begon Eva, inaar toen ze aan de veranderde omstandigheden dacht, hield ze op. Ik vergeet dat ik echt naar werk moet zoeken nu ik met mijn familie gebroken heb, begon ze weer onzeker la chend, en als u mijn gezicht werkelijk geschikt vindt, wil ik heel graag voor u po- seeren. Maar u vraagt het toch heusch niet uit medelijden, of ornda1 u denkt dat ik arm ben? Rupert liet een gen lach hooren. De door die Europeesche commissie inge- ptelde commissie, welke bestaat uit Briand, Henderson, Grandi, Dr. Curtius en Motto, heeft gistermiddag na langdurige besprekin gen besloten met het oog op de huidige eco nomische wereldcrisis uitnoodigingen te zen den aan Sovjet-Rusland en Turkije om deel te nemen aan de commissie-besprekingen, waarbq dan tevens zal worden medegedeeld dat de Europeesche commissie zich uitslui tend met economische vraagstukken zal bezig houden. De uitnoodiging zal onverwijld door den secretaris-genera al van den Volkenbond worden verzonden. Omtrent de beteekenis van deze invitatie loopen voor het oogenblik de meeningen nog uiteen. Beweerd toch wordt dat wel degelijk de politieke quaesties besproken zullen wor den. Hedenmiddag zal in openbare zitting de deelneming van Sovjet-Rusland en Turkije worden besproken. Van harte mag worden toegejuicht het initiatief, dat een 184-tal Fransche intellec tueelen, manmen met klinkende namen op het gebied van ’t Fransche geestesleven, li teratuur en kunst, hebben genomen. Zij neb ben namelijk in het Fransche weekblad No tre Temps een oproep gepubliceerd, waar in onomwonden wordt te kennen gegeven, dat het gewoonweg misdadig is, dat thans, nauwelijks tien jaren na het sluiten van den vrede, opnieuw het krijgsgeschreeuw in Europa weerklinkt. Zoo nadrukkelijk mogelijk wordt in den oproep, die een pleidooi is voor den vrede en de solidariteit der volkeren verklaard, dat het de plicht van eiken Franschen in tellectueel is met alle middelen ervoor te strijden, dat Europa niet opnieuw wordt ge troffen door een catestrophe als de jongste wereldoorlog, omdat een herhaling ervan de vernietiging te aanschouwen zou geven van alle* menschelijke beschaving en cultuur. In de verwachting, dat tevens in de ande- BUITENLANDSCH NIEUWS. VER. STATEN. De begrafenis van den heer Diekema in Holland, Michigan. Men schrijft uit Washington aan het Vad. Het stoomschip Deutschland, met aan boord het stoffelijk overblijfsel van den heer Gerrit Diekema,, Amerikaansch gezant in Den Haag, is op 3 Januari te New York aangekomen. Daar werd mevrouw de wedu we Diekema begroet door den Nederland- schen consjil-generaal, den heer W. P. Mon- tijn. Het lyk werd per specialen trein naar Holland, Michigan, de laatste Amerikaan- sche woonplaats van den overledene, ver voerd, waar het Zondag 4 Januar; aankwam, In de kapel van Hope College werd de kist opgesteld, en op den middag van denzelfdén dag heeft een groot aantal peaonen daar een laatsten afscheidsgroet gebracht. De herdenkingsdienst had plaats op Maandag 5 Januari. Het zakenleven stond stil, en de vacantie van Hope College, een stichting van de Nederlandsche kolonisten, waar de neer Diekema heeft gestudeerd, was met een dag verlengd, De gedachtenisrede werd uitgesproken door den senator voor Michi- Al gaat het noodlot iemand vaak bij, eenmaal vindt het hem toch. 242

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1