Gemeenteraad van Gouda. 0« eerste zitting in 1831. Een nieuwjaarsrede met een somber geluid. Langdurig debat over de werkloosheid. Hulpverleening aan werkloozen. Beurs van Amsterdam. GEMENGDE BERICHTEN. Het hooge water. Dijkdoorbraak bij Baaararlonk. j Hu (at geatopt. In den avbnd van Zaterdag ia in deu rivierdijk van de Don ge tengevolge van den lievigeü wind en den hoOgeu- waterstand een gat gelagen waardóór een' gedeelte van het- dorp Koainsdonk «wier water liep. Het ga', had een breeze van 25 meter en ten diepte v»n 3 meier.- Hen aantal woningen ia ten- gevolge van :dert--dooifbtaak in Juet- water ko men te staan.- On middel lijk werden maatregelen genomen om het gat te stoppen. Een schuit met mate riaal die naar de plaats van den doorbraak werd gestuurd, kwam door de stroom in liet gat terecht waardoor het werk werd bemoei lijkt. Maandagmiddag is men ex in geslaagd het gat met. sakken zand te «tóppen. In de Achterstraat te Raaiusdonk etontt hedenmorgen nóg één 'meter water, doch het was zakkende. <VeeJ water loopt weg naar de polderH van Kaauisdonkeeheveer. De v er bindings w eg van Geert ruidenberg naar Waspik die gistermiddag nog gedeelte lijk ouder water stond was hedenmorgen weer wat er vrij. De spoordijk van Waspik naar Geertruiden berg, dig werd bedreigd, loopt thans geen gevaar meer. De treinen rijden op dit traject langzaam. Omhoog geloopen, doch weer,vlot gekoiten. Het Noorsehe stoomschip „Annau" ia bij fort Tennofta omhoog gevaren terwijl bet Italiaansotto''stooiiwtohip „AlRierdj" bij Zou- telamle jB omhoog gevaren. Beide schépen kwanten van Antwerpen en zijri later op eigen kracht vlot gekomen. Groote fabrieksbrand te Venlp. Twèe fabrieken geheel afgebrand. Gisteravond 7 uur werd een hevige brand ontdekt bóyt-n in liet groote fabriekspand van den h'eèr E. Netteshenu 111 dé v. Heutez- straat te VëlUo, waarvan een gedeelte was verhuurd'oiin den heer Amboon, die daar in een mtówenïnaktfrfj m stoffeerderij met trijpaidotliag ui bedrijf had. De onmiddel lijk gewaarschuwde brandweer was spoedig met de inotorspuit ter plaatse en tastte het vuur met 5 slangen aui. Door het droge maaeriaal ht de hovenafdeeling gevoed, ont stond wel took en hitte, zoodat de brand, weer de Magyi usladder moest vequireeren. fntuaselien' had het vuur zich uitgebreid en stond/weldra ook de er naast liggende fa briek van speelgoederen van den heer van Koeken in voile vlam. Ook hier werd door de groote voorraden houtwol ei, yerder droog materiaal voor vulling de brand Zeer aauge- wakkerd. De politie moest de straat afzetten voor de saamgestroomde menigte. De enorm'' hoeveelheden >vater beletten, dat de olie- en vetfahriek met opslagplaats voor terpentijn van den heer Bohmen door het vuur werd aangetast. Beide fabriekej}. hadden houten daken mot asfaltbedekking. hetgeen den brand in den aanvang W bevorderde, en brandden tot den grond, uit. .Vaar de oofzaak wordt door de politie een onderzoek ingesteld. De scha de beloopt in de duizenden en wordt door verzekering gedekt. Om half tien was men don brand meester,, doch voor den geheelen nam werd een wacht ingesteld. „Miss Holland". Een leerlinge van een H. li, S. te Am- Oistermkidttg is té Amsterdam door de jury, die door het weekblad „Het Leven" is uaugezocltt „Miss Holland" te kiezen, uit spraak gedaan. Van dé bijna 300 ingezonden portretten tot de laatste dagen toe kwamen er nog sta- ]>els bij waren oen 100-tal geschift en ten slotte waren zes candidatén ter persoonlijke kennismaking uitgenoodigd. Tot Miss Holland 1951 werd uitgeroepen mej. Mary. Leliveld, ruim 18 jaar oud, wo nende te Aiusterda men leerlinge der H.B.S. aan de Mauritskade. Zij zal 1 Februari naar Parijs vertrekken, oin op 3 Februari het hal des petits lits- blanes in de Opera bij te wonen. Op 4 Febr. heeft dé verkiesing tot Miss Europa plaats. De jury bestond uit uieyr. Carolina van Dommelen en de heeren Barend .Torden (beeldhouwer), W. TIeskes (teekenaar), J. C. Schroder (journalist) en Victor E. van Vriesland (letterkundige). Ernstig ongeluk aan de Amstelbierbrouwerij. Gistermiddag is een ernstig ongeluk ge beurt! aan de "verbouwing van de Amètel- brouwerij aan de Mauritskade te Amster dam. Balken werden daar van de derde naur de tweed© verdieping neergelaten Bij het laten vieren schijnt een van deze balken uit den strop te ziju gesolioten Hij kwam teipeht op een' werkman, die gelijketraate werkte. In hewufiteloozen toestand is de getroffene naar hqt pnae Lieve Vrouwenziekenhuis ge bracht. LUCHTVAART. Het zevende retonrvliegiuig door sneeuwstorm overvallen. Zondag i« het zevende retourvliegtuig te 6 uur 52 van Athene vertrokken. Na een moeilijken tocht, inliet, toestel teruggekeerd en geland te Salooiki. Men had veel last van de sneeuwstormen en aangezien de zeker heid he.st.ond, dat ASjofia dicht zou zijn door den mist, v besloot mep terug te keeren. Allee. |jj wel. ifeden zou de reis worden voortgezet, RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 20 Januari. Hoogste barometerstand 769 3 te Sarna. Laagsje barometerstand 713.5 te Reyk javik, Verwachting. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, nevelig tot nalf bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. Zitting van Maandag 19 Januari 1931 des n.m. 7% uur. In de gisterenavond onder voorzitterschap van burgemee&ter Gaarlandt gehouden openbare vergadering van den gemeente raad waren alie leden tegenwoordig, met uitzondering van Mevr. van Dantzig-Mellea en Wethouder Koemans, die ongesteld zyn. Burgemeester GAARLANDT hield na het openen der vergadering de volgende toe spraak Nieuwjaarsrede van den Burgemeester. Dames en Heeren, ln de eerste vergadering, die ons, voor de behartiging van de gemeentelijke belan gen in 1&81 wederom samenbrengt, is net me een behoefte U allen in het jaar, dat voor 'ons lijj£t het beste toe te wenschen. Moge ieder Uwer de lust bijblijven een deel van Uw tijd te besteden aan de studie vun de onderwerpen, die wij te behandelen heb ben en moge een goede gezondheid U allen in staat "stellen Uw zeker niet lichte tnak noedig vol te-houden. Ik voeg daaraan den wenseh toe, dat geen persoonlijke zorgen, noch in Uw gezin, noch tn Uw dageiykschen werkkring U belemme ren in de vervulling van den vrijwillig op U genomen arbeid ten bate van onze stad. Want die taak zal zwaar zijn. Ook reeds als wij volkomen eenstemmig waren in de beoordeeling van de wijze, waarop wij onze gemeente in haar geheel hebben te besturen, onze burgery in haar geheel moeten schragen in haar verlangen naar welvaart en vooruitgang ook dan reeds zou er onder den druk der tegenwoor- iïgv tijdsomstandigheden, een opdracht te' \er\ uilen zijn, die de volle concentratie en de grootst mogelijke krachtsinspanning ver- oischte. De eenstemmigheid bestaat nochtans op meer dan één punt niet en daarom wordt op U, Dames en Heeren, een des te ern stiger beroep gedaan. Wij zullen by onzen arbeid in de eerst volgende maanden het hoofd koel moeten houden. Slechts by de uiterste zelfheheersching en alleen by een nauwgezette overweging van wat in deze zorgelijke tyden uitvoer baar is, zullen wij onze gemeente door den huidigen crisis kunnen heenhelpen. Het hoofd koel houden dit wil niet zeggen, dat wij ons hart niet moeien ont sluiten voor de zorgvolle tijden, die. in 't bijzonder het werklooze deel onzer bevol king moet doormaken. Ëigenlyk behoef ik dit hier niet uitdrukkelijk op te merken: de Goudsohe Raad is een juiste afschaduwing van de Goudsche burgery, waar hy immer aan de behoeften van hen, die in nood vor keeren, volle aandacht schonk. Duizend werklobzen loopen in ledigheid rond." In byna even zooveel gezinnen lijdt men, behalve onder de verminderde inkomsten, onder den. vloek van de ledigheid. Ik acht dit laatste het grootste leed. Men moge in die gezinnen beseffen, dat wy ons inspannen de werkgelegenheid op te zoe ken hier en elders. Het Rijk ziet in den huidigen crisis een wederkeer van de periode, die wy in 1922 gekend hebben en beoogt de gemeente in de steunverleening tegemoet te komen, voor zoover de crisis-werkloosheid tot het bren gen van buitengewone offers aanzet. Voor welhaast geen gemeente zal deze hulp welkomer, ja, onontbeerlijker zijn dart voor Gouda. Bevolkingstoename naar de 30.000. Onze bevolking steeg door geboorte met 629, door vestiging met 1927, nam af door overlijden met 253, door vertrek met 1743, zoodat het bevolkingscijfer in totaal toe nam met 560 ingezetenen en op 31 Decem ber 1930 bedroeg 29.172. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat wij m het eind dezes jaars, mede door de vestiging van gezinnen, die uit Schiedam op de Kaar senfabriek werk zullen vinden, de 30.000 zuilen nabijkomen. Markten en Bedrijven. De aanvoer op anze markten steeg voor vette varkens, magere varkens en biggen van 109.857 tot 122.557 stuks; de kaasaan- voer bedroeg 15.069 partijen tegen 13.469 in 1929. Er werd voor het Grondbedrijf aange kocht voor een bedrag vanV 181.608.ver kocht voor woningbouw voor een bedrag van 55.250.—. De woningvoorraad steeg door nieuwbouw met 138 woningen. De Gemeentelijke Lichtfabrieken lever den af 3.599.850 M3. gas tegen 3.479.490 M'J. in 1929 een vermeerdering van 3.14 De totaal verkochte hoeveelheid elecirici teit bedroeg 9.043.416 K.W.U. tegen 7.768.163* in 1929 een vermeerdering van 1.2Ï5.253 K.W.U. zynde 16.42 Sinds de oprichting van het Electriciteits- bedryf is een stijging van 1/6 in één jaar nog niet voorgekomen. Handel Industrie en Landbouw ongunstig. Groote werkeloosheid. De toestand van handel en industrie was vooral in het laatst van 1930 ongunstig, als gevolg van de algemeene malaise. De werkloosheid was over het algemeen hoo- ger dan in vorige jaren, maar bereikte voor al in de laatste maanden ongekende top- cyfers. Landbouw en veeteelt maakten een slecht jaar door door lage prijzen en groot be schot der landbouwproducten. Het mond en klauwzeer veroorzaakte een lagere op brengst der melkproducten, de kaasprys daalde daarenboven 30 onder dien van 1929. De varkensmestery leverde bevredi gende uitkomsten, voor zoover de bedry'fs- winst niet werd gedrukt door veevoeder- pryzen volgens oudere contracten. De groenten en boomkweekorijen hadden een slecht jaar, koek- en suikerwerk fabrieken klaagden over minderen omzet, zoowel in binnen- ais buitenland; voor de aardewerk en plateelbakkeryen was 1980 ongunstig, hetgeen voornamelyk kan worden toege schreven aan de mindere koopkracht van het buitenland. De landbouwcrisis heeft voor den midden stand van Gouda, centrum van een streek, die op de opbrengsten van de landbouw, tuinbouw- en veeteeltproducten is aange wezen, uiteraard zeer nadeelige gevolgen gehad. Hoop op de toekomst. Dailies en Heeren, ik heb U geen bekom mernis, die my in dezen tyd vervult, ont houden. Maar ik zou U een slecht voorbeeld ge ven en ik zou tegen myn eigen gevoel in handelen, als ik U niet in myn rede tege lijkertijd voorhield, dat onafwendbaar be tere tyden zullen aanbreken. En als wy, na moeilyke dagen, ons weer mogen koesteren in het geluk, dat onze be volking weer volop arbeidsgelegenheid vindt, alfc wy in de ópleving van onze Lak ken van handel en bedrijf, wederom een al gemeen grootere koopkracht zien weerspie geld, als onze stad per rail, per as en te water, door de op deze 3 punten in aan bouw zynde werken, met de groote en na bije bevolkingscentra eerlang op haast vol maakte wijze directe, snelle en comfortabele verbindingen zal hebben verkregen dan moeten wy elkander tevens kunnen zeggen, als wy terugdenken aan het zorgelijke be gin van het zware jaar 1931: „Gezamenlijk zyn we er door gekomen, omdat het vertrouwen van onze gemeente naren ons schraagde in het vertrouwen onzer jatad!" (Applaus.) De heer MUIJLWIJK (a.r.) beantwoordt als oudste lid van den Raad de rede van don burgemeester. Spr. zegt dat allen met blijdschap kennis genomen zullen hebben van de toeneming van den bloei van Onze bedryven. Echter we hebben ook gehoord de moeilijke en ern stige toestand, waarin de gemeente ver keert. De Raad zal met dezen ernstigen toestand rekening moeteri houden. Aan de eene zijde zal moeten worden gesteund, aan de andere rekening moeten Worden gehouden met den financieelen toestand der gemeente, opdat ze niet in het moeras zal geraken. Spr. wenscht den burgemeester, ook in zyn gezin een gezegend nieuwe jaar toe. (Applaus.) De notulen der vergaderingen van 8 en 22 December 1930 worden gearresteerd, die van 29 December 1930 aangehouden. Mededeelingen. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: 1. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 28 October/4 Uovember 1930 hebben medegedeeld, dat de Minister van Water staat geen aanleiding vind voor medewer king i.z. afkoop vüm den tol op de Haas- trechtsche brug. De heer ZANEN (e.g.) vraagt of het ge meentebestuur voornemens is te berusten in deze beslissing. Naar spr.'s meening kan en mag de gemeente dit niet doen. De gemeen te heeft in deze een plicht te vervullen tegenover hen, die van uit de omgeving naar Gouda komen en dezen tol als een hinder paal op hun weg vinden. Kan een tol alleen verdwijnen op de wijze als in het Gooi is geschied Spr. geeft in overweging dat het gemeen tebestuur zich in 'verbinding stelt met de K. N. A. C., de A'. N. W. B.( de Bond van Bedrijfsautohouders, de Kamer van Koop- handelhandel en e.v. andere organisaties om de autoriteiten te overtuigen dat dit ver keersobstakel moet verdwijnen. De heer VERKERK (a.r.) steunt gaarne het betoog van den heer Zanen en beveelt aan om in samenwerking met alle betrok ken gemeenten by de hoogere autoriteiten op te treden. De VOORZITTER deelt mede dat B. en W. op dit moment niet anders kunnen doen dan de beslissing aanvaarden. Dat neemt echtér niet weg dat het tolvraagstuk de blyvénde aandacht heeft van B. en W. Het gemeentebelang zal zeker by ophefifng zyn gebaat. Men moet echter ook in 't oog houden dat aan dezen tol voor de gemeente inkomsten zyn verbonden. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) heeft eerst het antwoord van-den Voorzitter willen afwachten, alvorens over deze zaak te spreken. Spr. meende dat B. en W. over deze aangelegenheid in 't openbaar nog niet alles konden zeggen, wyl deze aangelegen heid verband zou kunnn houden met het uit breidingsplan. Nu daarvan niets is gebleken, dringt spr. ook op doorzetting aan, opdat den last van den tol wordt weggenomen. De VOORZITTER herhaalt dat B. en W. deze aangelegenheid niet laten rusten. 2. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 15/24 December 1930 hebben goedge keurd het besluit van 20 November j.l. tot aanvaarding der vergunning voor den aan leg en de exploitatie eener hoogspannings lijn naar de N.V. Steenfabriek „Bulwyk" te Woerden. 3. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 22 December 1930/2 Januari 1931 heb ben goedgekeurd de verordening tot wijzi ging der Bouw- en Woningverordening van 17 November 1930. 4. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 22 December 1930/2 Januari 1931 heb ben medegedeeld de ontvangst der wijziging van de Bouw- en Woningverordening van 17 November 1930. 5. dat Gedeputeerde Staten bij schrijven van 22 December 1930/6 Januari 1931 heb ben medegedeeld, dat Provinciale Staten afwijzend hebben beschikt op het verzoek om verhooging der uitkeering ad 12.000.-, als vergoeding voor de door de gemeente te maken kosten voor onderhoud en bedie ning van de Binnen Gouwe. De VOORZITTER betuigt ztfn dank aan de Raadsleden, die tevens Statenlid zyn, voor hunne bemoeiingen ter zake in het belang der gemeente. 6. dat Gedeputeerde Staten by schrijven van 22 December 1930/7 Januari 1931 heb ben goedgekeurd de raadsbesluiten van 17 November 1930 tot wyziging der begroo ting voor 1930. 7. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 22 December 1930/8 Januari 1931 heb ben goedgekeurd de raadsbesluiten van 8 December 1930 tot het aanleggen en ver huren van een voetbalveld aan „Olympia", aankoop van grond van de fa. J. Slegt en verkoop van grond aan P. G. van Willigen en Gebrs. Middelkoop. 8. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 5/12" Januari 1931 hebben goedgekeurd het raadsbesluit van 8 December 1930 tot. vaststelling der Verordening op het beheer van het Grondbedrijf der gemeente. 9. dat de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen by schryven van 29 December 1930 heelt goedgekeurd het be sluit van den raad van 5 Maart 1929, waar bij de oprichting van cursussen voor de op leiding van electriciëns en automobiel-mon teurs aan de Ambachtsschool te Gouda werd noodig verklaard. 10. het proces-verbaal van kasopneming op 22 December 1930 van het Openbaar Slachthuis. 11. het proces-verbaal van kasopneming op 31 December 1930 ten kantore van den Gemeente-Ontvanger in verband met het per 31 December 19^30 door den Raad aan den heer C. J. M. Kroon verleend eervol ontslag als ontvanger der gemeente Gouda. Alle vóór kennisgeving aangenórhen. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) vraagt inlichtingen omtrent den staat van fondsen, die bjj de kasopname van den ont vanger is overgelegd. Spr. heeft daarby ge zien een obligatie Servië en een spaarbank boekje van een Boerenleenbank en vraagt hoe de gemeente aan dergelijke bezittingen komt. De WETHOUDER VAN FINANCléN deelt mede dat de obligatie Servië tot den boedel behoort van een door de gemeente verpleegde krankzinnige, waarover de ge meente niet vryelyk kan beschikken. De VOORZITTER zegt dat het boekjé van de Boerenleenbank een schenking is all* bate van een verloting, waarover spr. als burgemeester de beschikking had.De be doeling van dit boekje zou zyn de waarde daarvan te bestemmen ten bate yan een landbouwschool, wanneer die er zal komen. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde gestelde stukken zijn ingekomen: Van den Goudschen Bestuurdersbond een adres om bij de Regeering aan te dringen op een wettelijke regeling der werkloos heidsverzekering en steunverleening aan (le werkloozenkassen, zoolang deze regeling niet tot stand is gekomen, ten einde de uit- keeringstermynen te kunnen verlengen. Wordt behandeld bij punt 9 der agenda. Van J. Hoogeveen een verzoek om ec-rvol ontslag als onderwijzer aan school B met ingang van 1 April 1931. Wordt verleend. Van de S. D. A. P.-raadsfractie een voor stel tot wyziging der normen voor uitkee ring van steun aan de werkloozen. Van den Goudschen Bestuurdersbond een adhaesiebetuiging aan het voorstel in het vorige punt genoemd. Deze beide laatste voorstellen komen met het betrekkelijke voorstel aan de orde. Aan de orde: Het voorstel tot benoeming van een lid der Monumentencommissie (vaca ture Ir. A. J. C. Nugteren). Aanbevolen worden: 1. H. de Meer. 2. L. Joosten. heiden hoofdopzichter aan Gemeentewerken. Benoemd wordt de heer H. de Meer. Het voorstel tot het aangaan eener kas- geldleening. Voorgesteld wordt B. en }V. machtiging te verieenen tot het aangaan eener kasgeld- leening van max. 650 000 tegen een max. percentage van boven het promessen disconto der Ned. Bank, .lat thhns 3% be draagt. Er is thar.s een aanbod tot een be drag van 350.000 voor drie maanden tegen een rentevergoeding van 2"/., r'<alles inbe grepen. Aangenomen. Het voorstel tot het gevrn van namen aan eenige straten. Voorgesteld wordt aan de te verwachten bebouwing ten westen van de Tollenstraat in de Korte Akkeren den naam te geven van Van der Plalm straat, naar den bekenden schrijver Johannes Hendricus van dei Palm 1763—i841; en voor een viertal straten tus- schen de Eerste en de Derde Kade in Kort- Haarlem, de namen Elisabeth Wolff en Agatha Dekenstraat, Bellamystmat en 'Rhynvis Feithstraat: en voorts voor den straatweg in het westelijk gedeelte van het Van Bergen Uzendoornpark: Nieuwe Park weg. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) verwondert zich er over dat er twee schrij versbuurten komen in twee geheel verschil lende wijken. Het l(jkt spr. niet juist op deze wiize de straatnemen te verdeelen. het is onsystematisch. De heer VAN VLIET (s.d.) heeft be zwaar tegen de verdere benaming dor Tweede Kade, daar dit deel geenvvoortzet ting is. De VOORZITTER wijst op dat ook in den Haag twee schrijversbuurten bestaan. Het bezwaar door den heer ynr. Viiet ge noemd, acht sps. niiet juist. Het voorstel wordt z. h. s. aangeno men. Het voorstel tot afschaffing der vrije paardenmarkten, wegens onvoldoend aanvoer. Aangenomen. Het voorstel tot het dempen van eenige sloten in het stadsdeel „Korte Akke ren", gelegen achter de Tollenstraat. Daarvoor te benutten de uit de Haven ko mende baggerspecie aangevuld met zooveel moeelijk zand. De kosten hiervan zijn geraamd op f 48.157,50 4- 15 bedrijfskosten voor Gemeentewerken of in totaal f 55.375,37%, ten laste van de begrooting 1931 van bet Gemeentelijk Grondbedrijf. De heer ZANEN e.g. verzoekt het werk in zijn geheel te doen uitvoeren met 100 Goudsche werkloozen. De heer MUIJLWIJK (a.r.) vraagt of de grond uit de Havén onder den genoemden prijs berekend is of niet. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat Gemeentewerken dit werk zal aanbesteden met verplichte uitvoering door 100 werk loozen. De heer HEEKKENS (r.k.) vraagt waar om nu met zand wordt gedempt en vroeger met koolasch. Wethouder VAN STAAL (g.d.) zegt dat de Commissie nu het advies van het deg- 1 kundig lid, den heer Zanen heeft gevolgd terwijl zy vroeger dat zelfde advies van derf heer Van Vliet niet heeft aanvaard. De heer MUIJLWIJK (a.r.) merkt naar aanleiding van deze mededeeling op dat de Commissie destijds in meerderheid uit soc.- dem. bestond. De heer POLMAN (s.d.) noemt dit soort werk beter voor de werkverschaffing dan het uitzenden van werkloozen naar elders. De VOORZITTER zal van deze opmerking nota nemen. Het voorstel tot opnieuw verhuur van grond aan C. Blommesteijn, voor ten hoogste twee jaren, ingaande 1 Mei 1931. De perceelen, grootendeels bestaande uit riet en drassig land, zyn gelegen aau de Gouwe. De voorgestelde huurprijs bedraagt 25.— per jaar. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van grond achter de controlewoningen aan de bewoners dier woningen. Aangenomen. Het voorstel tot het verieenen van recht van uitgang en overpad over de ge dempte sloot achter de Kazerne aan de heeren A. van Duin en J. Wever en Mej. H. Borst. Voor dit recht moet door de genotheb benden elk 10.per jaar worden betaald. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) noemt dit een bijzonder ragen prys. De VOORZirrER zegt dat dit bedrag iets hooger is dan wat wat tot heden ge bruikelijk is. Aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot aanhou ding van het voorstel van de S. L). A. p.-fractie om verhooging der nor men van de gemeentelijhe steunrege ling voor werkloozen. B. en W. zyn voornemens aan den Raad omtrent het tot stand komen van een steun regeling voor crisiswerkloozen, op de basis als' in de circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw bedoeld, ten spoedigste mededeeling te doen, waarna het voorstel van de S. D. A. P.-fractie opnieuw aan de orde zal worden gesteld. De VOORZITTER zet uiteen wat B. en W. ten behoeve en steunregeling van werk loozen is gedaan, om daarna te concludee- ren dat B. en W. diligent zijn geweest om het lot der werkloozen te verzachten. Op dit oogenblik moet even worden gewacht om te weten op welke basis steun van rijkswege is te wachten. De heer MAASKANT (s.d.) zegt, na de Nieuwjaarsrede van den Voorzitter te heb ben gehoord, zich te hebben verbaasd over de afwijzing van het standpunt door de S. D. 'A. P. ingenomen. Het aantal werkloozen d#£ tot byna 1000 is aangegroeid, is in werkelijkheid hooger, daar er vele werkeloozen zyn, die niet zyn ingeschreven, wyl ze toch geen uitkeering kunnen krijgen. Spr. zegt dat het jaren zal duren eer de gezinnen, die nu verarmen, er weer bovenop kunnen komen. De toestand wordt nijpender naarmate deze langer aanhoudt. Spr. is van oordeel dat de uitkeering nog heel wat kan worden verhoogd eer de grens van 65 van het loon is bereikt. Spr. haalt een geval aan van een los werkman trtét 6 kinderen, die 22.verdient, en een uit keering krijgt van 14.50. Spr. is van oor deel dat wanneer de gemeente verhoogt zóó dat ze benedert de norm van 65 blyft, daartegen geenerlei bezwaar is. Spr. toonde met dc loonnormen aan dat de gemeente geen gevaar kap loopen bij den Minister. Daarvoor behoeft men niet bevreesd te 2ijn. Maar ai zou die uitkeering er nu eens boven gaan, dan zou de Minister in zoo'n geval wel de noodige bepalingen weten te treffen. Als regel wordt in bijzondere gevallen wèl eens een oogje dicht gedaan. Het is geble ken dat de uitkeering van 85 die niet is aanvaard, in de practijk niets heeft betee- kend, daar de uitkeering vastzit aan het grondtoon, dat te laag is genomen. Spr. vraagt of het niet gewettigd is dit te veranderen in den voorgestelden geest Het zal een uitgaaf vorderen van 660.— per week. Na de regeling van den Minister kan dan nader de zaak worden overzien. De heer WEERKENS (r.k.) was zeer te leurgesteld dat de uitkeering tot 85 door den Minister niet is aanvaard. Spr. is van oordeel dat wat nu door de S. D. A. P. wordt gevraagd, niet ten goede komt aan hen, die het werkelijk van noode hebben. Het door den heer Maaskant genoemde geval van den loswerkman wordt met het voorstel van de S. D. A. P. niet gebaat. Ook in de andere gevallen zal geen meerdere uitkeering vol gen. De grootere gezinnen krygen er niets meer door, alleen de kleinere gezinnen wor den er mede gebaat. Spr. heeft van wethouder Koemans, die thans niet aanwezig kan zyn, vernomen dat binnen den kortst mogelyken tyd een rege ling zal worden getroffen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat er een groot misverstand is by de r.k. frac tie over het voorstel der 85 Er bleken slechts 3 gezinnen van te kunnen profitee- ren tot een totaal bedrag van 10.50 per week. Spr. acht het niet juist dat rekening be hoeft te worden gehouden met de 65 fA- De gemeente heeft zich niet gewend tot de Regeering; zy kan daarom zelfstandig be slissen. De Minister zou ook niet den moed hebben om in dezen tyd van beroering de steunregeling te vernietigen! De wethouder zet uiteen dat gezinnen met minder dan 4 kinderen niet aan de 65 K1 kunnen komen; voor elk vak, de sigaren makers noemt spr. het slechtste vak, wordt dit door spr. afzonderlyk berekend. Spr. heeft te maken met de officieele looheyfers, die ook door den Raad van Arbeid by on gevallen worden aanvaard. De beteekenis vart het soc.-dem. voorstel wordt door spr. uiteengezet, waarmede de wethouder tevens het standpunt van oen heer Heerkens bestrydt. Volgens spr. wor den dus de werkeloozen over de geheele 1 linie, kleinere zoowel als groote gezinnen, met het voorstel van de S. D. A. P. gebaat. In de gezinnen van fabrieksarbeiders en sigarenmakers wordt sinds lang gebrek ge leden. De uitkeering van thans is absoluut- onvoldoende. Van de regeling van den Mi- nister komt volgens spr. niets terecht. In3 de meerderheid van het College is ten deel - dat voor geen enkele ondersteuning iets ge voelt. De heer MIDDELWEERD (r.k.)U durft nogal wat te zeggen! I Een collecte op Woenedag 21 Januari. Zooala reeds uit enkele berichten in pers is geblekeh hebben de dames Gaar. Jjuidt—<to Kat, Riesz— Noothoven van Goor eE Van Dsotzig—Melles getracht een comité in het leven t«' roepen, dat zich tot taak stelt extra hulp te verleenpn aan de gezin nen. die door de huiddge langdurige en om vangrijke werkloosheid buitengewoon wor den getroffen. Genoemde dames zijn ia deze poging ge slaagd. Kuim 60 dames en heeren hebben «an hare toitnoodiging gevolg gegeven,, en op Donderdag 15 dezer is dit comité tot stand gekomen. Het doel van dit tijdelijk comité is hulp- verler-ning in die gevallen, waarin de op minder abnormale tijden berekende instel lingen en commissies voor liefdadigheid niet verder kunnen gaan. alsmede in gevallen, waarin de steunverleening door de overheid niet toereikend blijkt te zijn om verarming van de gezinnen te voorkomen. De genoemde instellingen zoowel als de overhëid zijn toch bij de steunverleening gebonden door allerlei beperkende bepalingen en van finaneiëelen en van wettelijken aard. Daarbij komt. - dat deze steunverleening, waar zij op de groote massa ingericht moest worden, naar bepaalde normen moest worden geregeld. Deze normen - hoe volmaakt zij ook mogen zijn of worden gemaakt zullen de zich in verscheidene gezinnen voordoende abnormale gevallenniet kunnen bestrijken. Zoo mag bijvoorbeeld krachtens de steun regeling voor werkloozen slechts één gezins lid worden ondersteund terwijl deze steun moet beperkt blijven tot 65 van het laat ste loon van dezen ondersteunde. Wanneer nu meer leden van zoo'n gezin werkloos zijn, dan worden deze niet ondersteund, zoodat het gezin zich moet helpen met het steun- laxlrag, dat in zoo'n geval vee] lager is dan de gezinflinkomsten bedroegen toen alle thans werklooze gezinsleden nog verdienden, en waarop het gezin zich had ingesteld. Hulp van de overheid, tot aanvulling van den wprkloozensteun is in dergelijke gevallen verboden en ook het Burgerlijk Armbestuur moet zich daarvan onthouden. De overige instellingen en commissie» zien zich toch reed# voor een overbelaste taak gesteld. Dit is een voorbeeld uit vele andere geval- Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat de Kaad van Gouda zelf de beslissing moet nemen om de uitkeeringen te verhoogen. Het is de taak ypn den Raad om de zoo noodige verbetering aan te brengen. Spr. acht het onmogelyk dat de Minister een streep zou halen door een regeling, zoo als die thans door de S. D. A. P. wordt ge vraagd. De wethouder herinnert aan 'den steun aan de Ned. Nijverheid gegeven by de wo ningbouw voor de Kaarsenfabriek en an dere besluiten: het gunnen na de besteding van rywieien en het maken van 't reclame- boekje, dat nu door het voorontwerp der begrooting geen zin meer heeft, om op grond daarvan te bétoogen dat het onmen- schelyk zou zyn de Goudsche werkloozen thans niet by te staan. Spr. gééft een opsomming van de verdien de loonen en de bedragen waarvan de rnen- schen moeten eten. Liefdadigheidscomité's helpen niet om in den toestand verbetering te brengen, al is dat werk qp sommige ty den te waardeeren. Het is nu de taak van de overheid om direct in te grijpen, nog deze week, om de verarming tegen te gaan. Door thans niet het voorstel van de S. D. A. P. te aanvaarden, worden de werkloozen nog langer in de ellende gelaten. Spr. hoopt dat men in het voorstel niet zal zien een stryd van de S. D. A. P. tegen de andere groepen in den Raad. Wethouder DONKER (r.k.) zegt dat wet houder Van Staal met bijzondere voorliefde den toestand in de sigarenindustrie als zeer slecht heeft geschilderd. Het sigarenbedryf is ook niet zoo'n gemakkelijk bedrijf als het loterij bedrijf! De VOORZITTER verzoekt elk persoon lijk element uit de discussie te laten. Wethouder DONKER (r.k.) noemt de aangehaalde looncyfers uit de sigarenindus trie onjuist. Spr. noemt het voorstel van de S. D. A. P. een reclame-voorstel, dat spr. met nadruk wil ontraden. B. en W. willen de zaak niet op de lange baan schuiven, maar zoodra zulks mogelijk ia de uitkeering stellen zoo hoog dit kan. Wethouder San ders stond daarby in het College aan spr.'s rijde. Wethouder SANDERS (s.d.) zegt dat al moge het juist zijn wat de heer Heerkens neeft gezegd dat niet de groote gezinnen er van zouden profiteeren, er dan toch kleinere gezinnen wèl van zouden profiteeren. Het gaat met aan het voorstel van de S.D.A.P. als een reclamevoorstel te bestempelen. Spr. begrijpt niet dat het nog noodig is dat zoo moet worden gekampt om een uitkeering van 11.-— 0p 18.te brengen. Kunnen oen man en vrouw met 13.rondkomen op zoodanige wyze dat zij beter niet kurnien werken dan wèl Spr. wijst er op dat het bedrag van 660 bestemd is voor de georganiseerden, met de mtkeenng van de ongeorganiseerden daarbij wordt het bedrag c,a. 1000.—. Sfr' 'f fan oordeel dat B. en W. in deze '«Wang hebben te geven en dat niet moet worden gewacht op den Minister. Den men tenen moet worden gegeven datgene waarop zy recht hebbein. Het standpunt van de meerderheid van B. en W. De VOORZITTER merkt op dat de Raad goen mcidenteele wijzigingen kan aanbren- goedkeuring van dien Minister is echter noodig, wanneer de Gemeente uitkee- nng wil krijgen. De belde wethouders hebben gezegd dat al ^SfcHng uioet maken. Keurt ue Minister die niet goed, dan heeft de t^meente Gouda de kosten te betalen! f i}APeC*Tn*>er gaf Gouda per week uit -aan steun. Dat bedrag zal ook bans wel blijven. De Raad moet zich goed kenschap geven van de financieele gevol gen van het voorstel voor de Gemeente. Nu hteft de Minister gevraagd om een steun- regehng te maken, waarbij het Rifk dan zal «springen. B. en W. zullen een zoodanige len, waarin abnormale afwijkingen zich voor ttoen. Het behoeft geen betoog, dat in derge lijke abnormale getallen de gevolgen van de thans drukkende werkloosheid extra moei lijk te dragen zijn en heel vlug zijn dan ook de verschijnselen van achteruitgang en verarming in dergelijke gezinnen waar te nemen Hier kan alleen hulp van particuliere zijde verzachting brengen en daarop heeft het comité liet oog gericht. Door vemtrek- king van voeding en kleeding wil het trach ten dit doel te benaderen. Het heelt daarvoor veel geld noodig en hoopt dit van particuliere zijde te ontvan gen, wijl het uitsluitend daarop ie aange- Teneinde de Goudsche burgerij in de ge legenheid te stellen haie gaven voor dit doei <>P gemakkelijke wijze te schenken, hebben de dames-leden van het cortiité zich bereid verklaard met lijsten en schalen te collecteeren voor dit doel. Mor»™ 21 Januari zallen zy zich daartoe bij 4e ingezetenen aanmelden. Aangenaam zal het comité het vind mi, wan neer de voor dit doel bestemde giften worden gereed gehouden.opdat het omvangrijke werk der dames-collectanten spoedig zal kunnen af loopen. Ook bestaat gelegenheid tot storting van giften op de poetre kening va'n den penningmeester van het oomité, den heer C. J. M. Kroon, kantoor Gouda no. 90446. Na de inzameling van gelden zal het co mité de regeling van de hulpverleening voet stel len. De aanvragen om voor deze hufp- vertoening in aanmerking te komen, zuilen op één centraal punt schriftelijk kunnen worden ingezonden, n.l. ten huize van den heer Th. Dijkxhoorn, Bleekerssinge! 68. Op andere wijze ingediende verzoeken Kunnen niet in behandeling genomen wordn. Het comité doet een beroep op alle inge zetenen óm in deze moeilijke tijden hulp te verieenen. door hel schenken van financi eele bijdragen. De bekende Goudsche hulpvaardigheid in tijden van nood zal zïth daardoor opuieu kunnen regeling maken, die aan de behoeften der werkeloozen kan Voldoen en die past in het capaciteit der Ge- Spr. gelooft dait de meening van wethou der Van Staal over den inhoud der minis- terieele circulaire niet juist is. De Minister heeft gezegd dat ieder geval nauwkeurig moet worden onderzocht, ojxlat steun wordt verleend alleen wanneeT dit noodig is, en er dus geen andere fondsen zijn. Spr. verwacht zeker dat de regeling die 1 maken, ook zal hebben den steun van den Minister. Mevr. DE HEIDEr-VAijf VEEN (s.d.) dringt in een voorgelezen betoog er op aan, dat de Raad zich uit zal spreken ten gunste van het vooratel der S.D.A.P., dus ten bate der werkloozen. In haar betoog geeft spr. een opsomming van de kosten van het arbei dersgezin en de loonen, die daar worden verdiend. Geen risico voor de gemeente alleen. De heer HEEKKENS (r.k.) wi'. niets be ver dan een goede regeling voor de werkloo zen. Spr. noopt met ne meuwe rege- j ling zóo voor den dag te kunnen komen dat men in Rotterdam van communistische zijde weer kan wyzen op wat in Gouda in deze Spr. wijst er op dat het geheele betoog van wethouder van Staal op poiitieken grond is gebaseerd. De loonnormen van de sigaren-industrie zyn niet juist gebruikt, de loonen zijn daar te zeer gevarieerd. Spr. vraagt of de Gemeente Gouda zoo ryk is dat maar op eigen risico een regeling kan worden gemaakt Men moet toch reke ning houden met de omstandigheid dat dooi den Minister over enkele dagen een regeling kan worden aanvaard, die van rijkswege wordt gesteundWordt die steun niet ver leend, dan kan daarna toch onmiddellijk het vraagstuk der steunverleening onder 't oog worden gezien. Spr. wil gaarne gunnen aan den Goud schen Bestuurdersbond het succes indien de werkloozen worden gebaat door de regeling, welke in Gouda zal worden getroffen. Dr. HOEFMAN schaart zicht aan de zijde van B. en W. Spr. herinhert aan den toestand en de verhoudingen in de middeleeuwen. In die ty den werd gespaard, maar ook thans ge schiedt dat nog, al wordt dit thans hier be twist. Ook van matige inkomens kan dat. Spr. gelooft daarom ook niet dat de uitga ven zoo hoog behoeven te zyn als door Mevr. de Heide is opgesomd. Het knypt niet alleen in den arbeiderstand, maar ook den midden stand heeft het benauwd. Daarom is het noodzakelijk dat met den finantieelen toe stand der Gemeente wordt gerekena. Men dient er ook aandacht aan te schenken dat er gezinnen zyn, waarvan het hoofd werke loos is, maar waarvan inwonende hul-ge- nooten nog steeds verdienen. De heer MULJLWIJK (a.r.) zegt dat wethoudej Van Staal niet bezorgd behoeft te zijn voor de Gereformeerde arbeiders; zy die het nbodig hebben wofden door hun geestverwanten wel geholpen. Spr. wijst er op dat de kassen van de moderne vakbonden millioenen hebben, die onder deze omstandig heden ook wei mochten worden aangespro ken, en d»t niet alles ten laste der Gemeente moet worden gebracht. Wordt voortgegaan op de wijze als wet houder Van Staal dot wil, dan gaat de Ge meente er aan. Daarom herhaalt spr. laat de rijke kassen der vakbonden toch ook bijdra gen! Dé heer MIDDELWEERD (r.k.) wil den wethouder Van Staal gaarne verklaren dat hij zich heel tókker gevoelt, al heet het dat hy in de vorige zitting witjes is geworden onder des wethouders betoog. Spr. wyst er op dat de democratie bij de S.D.A.P. zoek is; en herinnert behalve aan de Rerum Novarum aan wat vorig jaar in de S.D.AJP.-afdeeUng plaats had, waar drie leden ora der wille van de democratie ver dwenen! De VOORZITTER verzoekt den sprekei zich tot de zaak te bepalen. -■» De heer MIDDELWEERD (r.k.) zegt op deze aangelegenheid nader by de begrooting te zullen ingaan. Spr. is van oordeel dat na een rustig be zien der aangelegenheid een betere regeling kan ontstaan, dan nu m der haast het geval zou zijn. Spr. vraagt inlichtingen over de wyze van gunning der fietsenlevering, waarover wet- houder Van Staal heeft gesproken. Spr. herinnert er aan dat in de arbeiders- coöperatie een voorstel om 2 uit te kee ren ten bate van de werkloozen- door de S.D.A.P.-leden is bestreden en afgewezen. Spr. concludeert steun te zullen geven aan het standpunt der meerderheid van 'B. en W. Repliek van den heer Maalkant. De heer MAASKANT (s.d.) repliceert dat de S.Ö.A.P. haar voorstel heeft inge diend vóór vam de bedoeling van den Minis ter iets bekend was. Het werkloozenvraagstuk is een vraag stuk ais het ziektevraagstuk. Daarom moet de Regeering dat ter hand nemen. De ver- ttooging der uitkeering moet er komen. Er moet bij den Minister worden aangedrongen datgene te geven wat de Raad van Gouda noodig acht. Wat de meerderheid van B. en W. wil, acht spr. onjuist. Spr. heeft den in druk dat de heer Heerkens alleen heeft ge sproken uit partijhaat en niet objectief. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) wil zyn stem motiveeren. Spr. erkent dat ieder, dto werkeloos is, er ellendig aan toe is. Maar dat is met een gulden meer of minder niet te verhelpen. Die ongelijkheid in de wereld is niet weg te nemen. Spr. zal steunen het standpunt van B. en W., doch wil binnen drie weken, na het al of niet bekend worden van de Ministerieele regeling, die zaak ne- <teDenh«>rde?EEVOo'C(s.d.) kumt op tegen uitlatingen van den heer Muylwyk ten aan-' zien van de beoefening van de christelijke philantropie door de Gereformeerden. De vakbanden, de christelijke noch de mo- derne.zullen hunne strydkassen aantasten, waardoor zij zich afhankelijk zouden maken. Dan zouden de arbeiders weer wprdon uit gemergeld. Het is spr. duidelijk dat het geheele bl" zich keeren zal tegen alles wat vóór den ar beider is. De heer POLET (a.r.) komt op tegen de beweringen van den heer Prevoo. Het guat 'niet aan het te doen voorkomen alsof door de a.r. niets voor de arbeiders wordt ge voeld. Spr. wyst er op dat het de a.r, zyn geweest, die tot verhooging der steunrege ling hebben meegewerkt. Repliek van Wethouder van Staal. Wethouder VAN STAAL (s.d.) repli ceert en zegt dat de leden der R.K. fractie, speciaal wethouder Donker, deze zaak heb ben gemaakt tot een persoonlijke zaak. De cijfers door spr. aangevoerd, zyn hem ver strekt door het departement van wethouder Koemans en dus juist. Spr. zegt dat de vergadering van B. en W., waarin de gunning der fiqtsen-aanbe- steding plaats had, niet door spr. is bijge woond, daar hij naar den Haag was voor het uitbreidingsplan. De wethouder zegt dat de Voorzitter de circulaire van den Minister onjuist heeft weergegeven. Spr. zegt als wethouder van financiën, maar vooral als lid der S. D. A. P.-fractie, dat het tot der werkloozen hem vóór alles gaat, ook al zou de Minister geen subsidie voor de regeling geven. De Over heid heeft te zorgen dat de bevolking niet verarmt! Stemmen Waarvan moet dat komen Wethouder VAN STAAL (s.d.)Dat is het kapitalistisch woord.' Spr. durft het te verantwoorden dat meerderen steun uit meerdere belastingen moet worden opge bracht! Spr. stelt geen vertrouwen in den wethouder van sociale zaken. De soc.-demo- craten moeten in de nooden voorzien! Spr. gaat hierop nader in en haalt meerdere ge vallen aan waarby wethouder Heerkens en Koemans tekort zouden zyn geschoten. Een incidentje. Er ontstaat een persoonly'k inci dent, dat na een wederwoord van den heer Heerkens gesloten wordt. Wethouder VAN STAAL (s.d.) handhaaft in elk opzicht zijn standpunt dat de werk loozen niet langer kunnen wachten op een hoogere uitkeering. Ook al zou het 2000.- meer kosten per week aan de gemeente, dan nog is spr. er voor deze noodzakelijke ver hooging toe te kennen. De kassen der vakbonden moeten in stand worden gehouden als strijdkassen om loon daling te voorkomen. Deze mogen niet wor den aangetast in het belang van de arbei ders. Ieder die niet meedoet aan het voorstel van de S. D. A. P., treedt op tegen het be lang der werkloozen, tegen het belang der stad. Wethouder Donker repliceert. Wethouder DONKER (r.k.) repliceert. De wethouder acht zich niet bevredigd, want de wethouder Van Staal is niet ingegaan op spr.'s mededeeling inzake de sigarenfabri kant, die tegenover zijn personeel geen con- tra'ctueele verplichtingen n'akomt. De Minister is de gemeente Gouda ge negen, dat is bekend, daarom is het ver keerd nu zelfstandig een regeling te maken. Het voorstel kan niet worden uitgevoerd, heb belang der gemeente gedoogt dat niet. Als men de kip slacht zijn er ook geen eieren meer. Spr. wil niet medewerken aan een roekelooze daad, daar de gemeente de Regeering noodig heeft. Repliek van wethouder Sanders. Wethouder SANDERS (s.d.) repliceert. Spr. gelooft niet dat de Minister zyn sanc tie zal onthouden aan de thans voorgestel de regeling. Moet dan nu aan de werkloozen wórden onthouden, wat de belastingplich tigen moeten opbrengen? Spr. stelt er een eer in om mede te werken om uit de belas ting te halen wat het voorstel meer aan de gemeente zal kosten. De VOORZITTER zegt dat een maat schappelijke zaak niet gemeentelijk''kan worden opgelost. De gemeente kan hier geen genezing brengen. De gevolgen van het vooratel moeten onder *t oog worden gezien door de gemeente met vadertje Staat te zamen. De beraadslaging wordt thans gesloten en het voorstel in stemming gebracht. Het voorstel der S. D. A. P. niet aan vaard. De regeling aangehouden. Bij stemming verklaren zich 12 leden vóór en 7 tegen het voorstel van de meerderheid van B. en W. tot aanhouding der regeling, waardoor het voorstel van de S. D. A. P. verworpen is. Het voorstel der S. D. A. P. heeft alleen den steun gehad der aanwezige 7 sociaal democraten; alle andere leden hebben zich daartegen verklaard. Het voorstel betreffende een adres van den Goudschen Bestuurdersbond in zake de wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering. B. en W. stellen in meerderheid voor op grond van de toezeggingen van den Minis ter van Arbeid naar aanleiding van de mo-' tie-Van den Tempel, het adres van den G. B. B. voor kennisgeving aan te nemen. Voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel tot het verieenen van ver gunning aan de Gez. Etman voor het leggen van een gasbuis van haar perceel aan den Fluweelensingel naar de Burgemeester Martensstraat, te gen een jaarlyksche recognitie van 1.—. Aangenomen. Het voorstel inzake de onteigening in het belang der Volkshuisvesting vsn perceelen, gelegen in het stadsdeel „De Korte Akkeren". Aangenomen. Het voorstel tot wijziging der stroom- leveringsovereenkomst met de ge meente Gouderak. Aangenomen. Het voorstel tot vaststelling van het verslag inzake de schoolkinderklte- ding over het jaar 1930. Aangenomen. Af- en overschrijvingen, dienst 1930. Aangenomen. Daar inmiddels het midderndchtelyk uur verstreken is, geeft de VOORZITTER ditmaal geen gelegenheid voor de rond vraag en sluit hy de openbare vergadering. STADSNIEUWS. GOUDA, 20 Januari 1930. Benoeming. De heer J. J. J. y. d. Akker, adjunct com mies ter secretarie alhier, ia benoemd tot tweeden commies te Leidsel: en dam. Vereen, voor Fac. Lijkverbranding. De jaarvergadering der vereeniging, die op 19 dezer in „de Réunie" gehouden werd, brueht eenige wisseling in het bestuur. De lieer Kroon, die niet voor herkiezing als bestuurslid in aanmerking wilde komen, ontving dank vpor zijn bemoeienissen voor de afdeeiing, waarvan hij gedurende vele jaren voorzitter is geweest. Het ledental der afdeeiing is gedurende de laatste jaren bijna verdubbeld. Ala nieuw bestuurslid werd gekozen mevr. Mr. M. Tiele—van VersendaaT, die de func tie van secretaris-penningmeester zal waar nemen, terwijl Mr. Rijkeen in de plaats van den heer Kroon als voorzitter werd aange wezen. Rotterdamsche Marktkoopliedcnhond Door Eendracht Verbetering. Zaterdagavond heeft de Rotterdamsche marktkoopliedenboml Door Eendracht Ver betering, onder voorzitterschap van den heer J. J. Stad, zijn jaarlijksche vergadering gehouden in de groote zaal var. liet gebouw Odeon. In deze vergadering werd medege deeld dat te Gouda het voorstel tot verla ging van de tarieven van de matktcommis- sie is overgenomen door B. en \V. Ook in het krantenmateriaal zal zoo zegt het ver slag spoedig verbetering komen. Groot gemaskerd bal in Ons Genoegen. Het groot gemaskerd bal, voor de leden van de Soe. „Ons Genoegen", zal plaats vinden op Zaterdag 14 Februari a.s., das avonds 9 uur, in de Societeitszalen. Evenal» andere jaren zai de toegang zijn door de vestibule van den Nieuwen Schouwburg. Verschillende mooie prijzen zullen worden uitgeloofd. De Sociëteit zal in verband met dit festijn Zaterdag 14 Februari en Zondag 15 Februari den gehceieji dag gesloten zijn. Aanrijding. Gistermiddag had omstreeks kwart over drie op den hoek Zwarteweg bij den grens Gouda—Rieeuwijk een aanrijding plaats tus. sqhen een auto, liestuurd door C. A., wo nende alhier, en de vrachtauto, bestuurd door N. v. V., eveneens wonende alhier, waarbij eenige materieele schade werd aan gericht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats terwijl de schade onderling geregeld wordt. Een lezing over Ful-O-Pep pluimveevoeders. Een product van „The Quaker Oats Company". Gisteravond organiseerde de beker.de fir ma The Quaker Oats Company in het café .„Het Schaakbord" een lering en filmavond, met betrekking tot de pluimveehouderij, en in het bijzonder tot de door haar gefabri ceerde Ful-O-Pep pluimveevoeders. De pluimvee-deskundige der firma, de heer van der Laan behandelde in zyn lezing eerst de vragen, waarvoor het pluimvee voeder dient en wat er van goede voedering te verwachten is. Spr. zette uiteen dat een vaste band be staat tusschen voedsel en eierproductie, ter wijl goede voeding noodzakelijk is voor het gezond biyven der dieren en voor goede nakomelingen. Vervolgens behandelde spr. de samenstel ling en voordeelen van Ful-O-Pep, dat thans een omzet heeft gelyk aan 450.000 10-ton» spoorwegwagons per jaar. Na de lezing door de heer van der Laan werden eenige films vertopnd, en wel als eerste „Het Were ld-pluim vee Congres te Londen" waarin na een overzicht van ge bouw en stands, eenige van de mooiste in zendingen volgden. Deze film werd gevolgd door een, die de geweldige fabrieken, waar alles bereid en verpakt wordt door de meest moderne ma- chines, in beeld bracht, terwijl na opnamen van de uitgestrekte landerijen, nog een- zeer intereaeante pluimveefilm, met vele practi- ache aanwy zingen voor de plulmveehoaderfl en speciaal ook voor het-opfokken, der kul- kans en een veefilm werden vertoond. Bovendien werden nog verschillende vra gen beantwoord, en werd aan ieder der aan wezigen een door „The Quaker Oats Com pany" uitgegeven fraai geïllustreerd boekje „Wenken voor de pluimveeteelt" aangebo den. Het ligt in de bedoeling der firma meer- de re vervolgnummers van dit boekje uit te geven, waarvan het eerstvolgende- binnen enkele weken is te verwachten, en dat ver- krygbaar is rechtstreeks bij tfc Ooinpt.ny, of by de vertegenwoordigers, voor Gouda den heer L. v. d. Beek. Het was een zeer interessante avond. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 14 Jan.: Willem, z. v. W. Blok en A. Grootendorst, Singc-Utraat 5. 17 Jan.: Johannes, z. v. GF. Leeflang en G. J. van Willigen, Groenemiaal 56a. OVERLEDEN, 17 Jan.: Johannes Keyne, 80 jaar.' 18 Jan.: Pieter Jacobus Stolk, y6 jaar. 455e NEDERL. STAATSLOTERIJ. Hooge pryzen. 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 20 Januari ƒ25.000.—: 11270 1000.—: 12249 14504 14870 17028 400.10197 19050 ;20ü.— i 12753 13425 13631 16693 17530. 100.1479 4509 4956 16996 l/ö&i 1<610 19683 20335 Prijzen van 70.--,: 43 124 308 406 605 624 1260 1276 1425 1469 1723 1748 1803 1812 2054 2311 2466 2650 2692 2764 2771 2879 2940 3062 3098 3117 3345 3360 3465 3532 4119 4244 4287 4432 4486 4622 4633 4859 4902 5001 5059 5168 5287 5402 5562 5565 5572 5597 6643 5727 5866 5883 5896 5907 5043 5961 6012 6104 6137 6221 6447 6461 6771 6870 0965 7102 7142 7160 7169 7314 7491 7646 7620 7794 7914 8024 8066 8440 8417 9048 9082 9114 9305 9320 9342 9366 9728 9872 9958 10Q38 10618 10930 10937 11168 11171 11247 11276 11530 11670 11752 U764 U 777 11781 11878 11911 12026 12326 12461 12667 12789 12872 13100 13174 13231 13266 13311 13546 13602 13632 13678 14061 13366 14614 14909 14950 15067 15374 15421 15722 15803 15930 16130 16353 16537 16554 16655 16702 16769 16829 17137 17145 17202 17212 17365 17432 17497 17610 17569 17608 17627 18249 18403 18423 18430 18476 18729 18869 19060 19146 19725 19802 19988 20097 20252 a0404 20535 20671 20048 20919 MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 20 Jon. Aangevoerd; 263 paarden, 718 magere en 780 vette runderen, 172 vette kal veren, 110 graskalveren, 638 nuchtere kal veren, 169 schapen of lammeren, 10 varken», 108 biggen, 12 bokken of geiten. PrijzenRunderen le kw. 90-106, 2e kw. 70—90, 3e kw.' 60-70. Stieren .Ie kw. 76-88, 2e kw. 66-76, 3e kw. 60-66. Kalveren is kw. 140-165, 2e kw. 115-130, 3e kw. 100- 110. xMelk koeien 300-400, Kalf koeien 280-390, Stieren 260- 420, Pinken, 160-210, üraakalve ren 66-125, Vaarzen 180-260, Werkpaarden 180-290, SJaehtpoardeu 150-250, Hitten 85 190, Nuchtere kalveren 14—20, Fokk al veren 2232. Biggen 10-18. Runderen; De koopers namen vandaag een afwachtende houding aan. maar de prijzeh bleven gelijk aan gisteren, de handel bleef (laax'door zeer stroef. Stieren werden eveneens zeeF traag ver kocht en tegen lagere prijzen don de vorige week. Vette kalveren; Handel iets beter dan gis terende prijzen ondergingen echter geen verandering. Melk- en kolfkoeien werden stroef ven- kocht tegen lagere prijzen. In jong vee was bijna geen handel. Paarden Handel zeer slecht, vooral In slachtpaarden, terwijl er minder werd he- steed. Nuchtere kalveren handel flauw en iets lager. Fokkalveren prijshoudend. Biggen geen omzet. Kaasmarkt Bodegraven. 20 Januari Aanvoer 144 partijen Goudsche kaas, waarvan 141 ms.m., tezamen 5870 stuks, wegende 52800 K.G. JRryzen le soort m.r.m. 38---48; 2e soort m.r.m. 34—58. Handel vlug. Op de kaasmarkt te Bodegraven is vol gens het Hbld. in 1930 aangevoerd 6 mil- lioen K.G., hetgeen iets minder is dan in 1929. Ook de notceringen waren Vduidond lager. Men vreest in zuivelkringen echter eer. nog sterkere daling, omdat er in den handel weinig vraag is. Vooral oude kazen vinden byna geen aftrek. Een belangrijke factor voor een en ander is natuurlijk de toestand in Duitschland. - WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Ween en Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Milaan Madrid Praag Prolongatie 19 Jan. 20 Jan Officieel. 12.064 12.06A 59.01* 59.03 9.73} 9.74 34.64 34.64 48.10 48.10 34 97* 34.97* 66.40 66.42* 66.50* 66.67* 66.42* 66 42* 2.48* Niet officieel. 13.01 13.01 25.70 26.05 7.36* 7.36*

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2