i IZn. r memersl uik van de gsstaten. kbank sii blaas I r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN NO. 17582 58*Jaargang bergambacht, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen I pCt. naken? FEUILLETON. RKEN achten leren urendruk kleuren. Gebrek aan vertrouwen in de toekomst. Donderdag 8* Januari 1831 Liefde laat zich niet dooden! NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, van Curtius repliek. »0 1OORWEG Rupert op. (Wordt vervolgd)- Een manifest van de Europeesche commissie. Dr. Curtius en Zaleski tegenover elkaar. Polen wil vreedzame samenwerking. ■Rj IN UW HUIS ren leveren strumenten adlotoestel ’n muziek- oort lezlin, it eens bij ken. Ruime elating I orgels en fi- men, daar het de vrye keuze van het staats hoofd zou beperken. Verscheidene bladen zijn bet met dit standpunt niet eens. Zou het wetsontwerp worden aangenomen, dan zou de koning nog even vrij blyven in zijn keuze. liy kan best den commissaris eener maatschappij tot mi nister kiezen, want deze kan, zoodra hy het aanbod heeft aanvaard, ontslag nemen. Zoo is het altyd gebeurd, het goed fatsoen schreef dit voor. De balie verb’edt haar le den het beroep van advocaat uit te oefenen wanneer zy een staatsfunctie bekleéden. Hetgeen den koning nooit heeft belet zyn ministers onder de advocaten te zoeken. Intusschen heeft minister Houtart ver klaard dat hy er niet aan den Kt af te tre den vóór de Kamer een beslissing heeft ge nomen. liy is reeds vier jaren en acht maan den in functie, en hy vindt het wat laat om nu nog zyn standpunt inzake de quaestie der onvereenigbare functie te bepalen. Een bewogen financieele vergadering. Een ontslagen directeur doodt een aanwezige, verwondt z(jn opvolger en pleegt daarna zelfmoord. In het gebouw van de Société Anonyme des produits chimiques de Flore Cf e in de aristocratische Belliardstraat te Brussel, hield volgens de N.R.Ct. de raad van beheer dezer vennootschap gistermiddag om 3 uur een bijeenkomst in welke onder meer de ver vanging van den administrateV-directeur Bernard Lauby, die van Fransche Éationali- HOOFDSTUK IV. Olive. Heeft Eva mij haar geld nagelaten’ O. Papa, maar ik zou Eva’s geld niet kun nen aanraken. Alsof het zonder dat al niet erg genoeg ie dat ze dood is! In de.n Raad is het gisteren weder geko men tot een debat tusschen Dr. Curtius en Bolen's minister Zaleski. ben geweest tegenover Violet en ook dat ik jou niet behoorlijk heb behandeld, maar wat voorbij is, is voorbij, en zooals ik het zie, zou ik van liet wereldtooneel verdwenen zijn als jij er niet geweest was. De gewone cynische trek op Bannister’s gezicht scheen uitgewischt, er was een klank van oprechtheid in zijn stem en de lijdende trekken om zijn oogen en mond wekten een gevoel van medelijden op bij Rupert. Er zat niet veel andere voor mij op, antwoordde hij opzettelijk, kortaf, maar om je de waarheid te zeggen had ik eerst grooten lust om je van het wereldtooneel te laten verdwijnen, zooals jij het sierlijk uit drukt. Niemand zou het ooit te weten zijn ge komen! zei Nigel peinzend. Drommels, Dane, het was prachtig van je. Och onzin, weerde Dane af. ik hoop, dat je weer in orde bent. Ik ga morgen weg, vertelde Bannister, ik heb een geduchten klap gehad, juf frouw Hartwood je weet wel, de jonge dame die verongelukt is was mijn verloof de. We zouden binnenkort trouwen. De trilling in zijn stem, het leed in zijn oogen. deden bij Rupert de vraag rijzen, of hij dezen man toch wellicht verkeerd beoor deeld had en of zijn gevoelens voor dit meis je eoht en blijvend waren geweest, minder vluchtig dan voor Violet, die hij wel heel gauw vergeten scheen. Dat is vrceselijk voor je, zei hij, terwijl zijn medelijden van straks terugkwam. Wat moet dat je een schok gegeven hebben. Ontzettend wij, hier loog Bannister ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal. f225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, Delobbe, woonde eveneens de vergadering by. Plots tydens de besprekingen ontstak Lauby in woede, verbrijzelde zyn stoel, haal de een revolver te voorschijn en vuurde op de aanwezigen. Delobbe werd op slag ge dood en Bruyninckx licht gewond, waarna Lauby zich zelf een kogel door de hersenen joeg. Doodelyk gekwetst werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Huwelijksplannen van Prins Charles? De jongste zoon van koning Albert, de 27-jarige prins Charles, is, vergezeld van den Engelschen gezant te Brussel, lord Granville, Zondag naar Londen vertrokken. Men brengt deze reis in verband met huwe lijksplannen van den prins, die zich zou ver loven met een Engelsche dame van een aristocratische en ryke katholieke familie. De prins vertoefde tijdens den wereldoorlog in Engeland en diende later by de Britsche vloot. in uit planten- i gij lijdt, man- een uitvoerige te zenden aan medicijnen, bij I, die U alle deling, met de MEDINGJ üüfflüllffllffiW L. G. MOBERLY. Uit het Engelsch van Nadruk verboden. Den volgenden morgen kwam Rupert Dane die geen flauw vermoeden had van de ver houding tusschen Nigel Bannister en het meisje dat een toevlucht in zijn atelier had gezocht, zijn ouden medeminnaar onver wacht tegen. Rupert was naar Transfield gegaan, naar de bank, en toen hij door de High Street, hoofdstraat van het stadje wandelde, botste hij haast tegen iemand aan, die een zijstraat uitkwam. En tot zijn biet geringe ontsteltenis, bevond hij zich van aangezicht tot aangezicht met den man die hem zoo schandelijk had behandeld en wiens leven hij enkele dagen geleden gered had. Bannister zag er nog bleek en slap uit, er lagen scherpe lijnen om zijn mond en er wa« een uitdrukking van ellende in zijn °ogen, die Dane trof. Hij had geen zin om een gesprek met Bannister aan te knoopen en wilde hem met een korten knik voorbij loopen, maar de ander hield hem staande. 7,eg. Dane, rakel die oude geschiedenis ou niet n.eer op, ik beken dat ik niet eerlijk dat hij den man, die Violet van hem afge troggeld en haar leven zoo spoedig vergeten had,, nooit meer een hand zou geven, den man diie hij als zijn bittersten vijand be schouwde. En nu? Dit is edit bij hem, inompelde hij als om zichzelf te verontechudigen. je kunt iemand die verslagen is, toch geen trap geven op den koop toe en verslagen is Nige! Bannister, daar gaat niets van af... dat in Mei aan den Volkenbondsraad moet worden aangeboden. De vierde subcommissie, die op Deenrch voorstel werd ingesteld, zal nu doen wat eigenlyk in den beginnen had oeaooren te geschieden, namelijk de organisatie der Europeesche commissie bestudeeren en na gaan, welk ander werk deze commissie op zich kan nemen, economisch, politiek of van anderen aard. Deze subcommissie zal be staan uit vertegenwoordigers der vier- groote mogendheden, en Spanje, Zwitser land, Servië, Griekenland, Denemarken, Fin land-, Polen en Portugal. Uiteenzetting van Curtius. Aan de rede door dr. Curtius gehouden ontleenen wij nog dat het voor Duitschland belangrijk is dat men komt tot een verlaging der industrieele tarieven, zoo wel door wederzijdsche overeenkomsten/ tot een verlaging der industrieele tarieven, als op autonomen weg. Anders is het ge steld met de landbouwtarieven. Duitschland en andere Europeesche staten zyn in dit op zicht door de wyziging der marktverhou dingen, gedwongen tot douanemaatregelen, om het bestaan van hun landbouw te ver zekeren. Daarbij komt, dat Duitschland be last is met eenzijdige betalingen, die het normaal verloop van het economisch By den wensch van Colijn om de inter nationale suikerconventie als voorbeeld te nemen voor andere agrarische productiege bieden, kan spr. zich slechts aansluiten. Hij hoopt daarom dat de wereldgraanconferen- tie te Rome in Maart 1931 met medewer king der landen buiten Europa, een succes zal worden. Hij wees er echter op, dat het de taak der Europeesche studiecommissie is in de eerste plaats krachtig de speciaal Euro peesche problemen ter hand te nemen en op dit gebied is nu reeds het bekende voorstel voor Zuid-Oost-Europeesch graan ter be handeling gereed. Wat de andere kwesties aangaat, is Duitschland in de eerste plaats geïnteres seerd bij de organisatie van de landbouw- credieten, zooals het, naar zyn meening, plicht is der commissie, zich vooral met de kwesties van het crediet en de kapitaal markt bezig te houden. Ten slotte is Duitschland bereid deel te nemen aan de door Engeland en Nederland voorgestelde onderhandelingen. Een succes van deze onderhandelingen is de voorwaar de voor het in werking treden der Conven tie van Genève. rekeninfitipi we inschrijf injen 'i niet met 1<Mm ellen. 1O cent cent per vel cent per vel IKMAN ZOON 7 lulx, LI V7OLYV7V/1 y vlv/VJ L7£jJYaYIY, IIït/iij L IvLjV'LI 1mvvivk'ivuvi* 4, *-**-“ ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkrlng) 1—5 regels f 1.80, elke regel meer f 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkrlng; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 fo byslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentÜn da helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGKNt 1-4 regels 2J5, elke regel meer O.M. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduc eerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boelxhande- laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. wetenschap- ilng, dat de dt en de huid tSlacon uil! ENGELAND, De nieuwe Engelsche schoolwet. In het Lagerhuis aangenomen. De nieuwe Engeleche schoolwet die de leerplichtgrens op 15 jaar brengt is in derde lezing door het Lagerhuis aangenomen met 256 tegen 238 stemmen. Olive, opgewonden en met betraande oogen, staarde haar vader aan. Ze stond bij hem in het kleine kamertje, zijn „studeer kamer”, het eenige vertrek in huis„ waarin zijn vrouw hem veroorloofd had te rookeu. Hij zat aan de schrijftafel met een officieel uitziend document voor zich. Ik begrijp je gevoelens volkomen, kind je, meneer Davindeon sprak tegen Olive nooit zoo aarzelend als tegen de rest van de familie je vindt het natuurlijk geen pret tig idee om Eva’s geld te gebruiken. Maar ze heeft het je nu eenmaal nagelatenhet was dus haar wensch dat jij het kreeg en je zult haar wenschen toch zeker wel eer biedigen? Haar wenschen eerbiedigen? Natuurlijk! Ik wil allee doen wat Eva gewenscht heeft. Er was toch niemand zooals zij. Ze vu een lief meisje, een heel lief meisje; ik kan me soms nog heelemaal niet indenken, dat ze al zoo vroeg van ons weg genomen is. Maar we moeten ons in het on vermijdelijke schikkenwij inensehen kun nen het waarom van dp dingen niet door gronden. Paps, jij bent een groote schat en ik hen dol op je omdat je alle moeilijkheden in het leven zoo wijsgeerig opneemt. Olive kwam dichter naar haar vader toe en legde haar arm om zijn hals; Ik mis Eva zoo verschrikkelijk, barstte ze plotseling uit. Haar zin eindigde in een snik én haar vader trok haar op z’n knieën en liefkoosde haar, zooals hij gedaan had toen ze nog klein was. BUITENLaNDSCH nieuws. BELGIS. Ministerieele en particuliere functies. De quaesties der onvereenigbare teit is, door een der Belgische commissaris- Gedurende de laatste dagen hebben Ter- ne haaldelyk geruchten grioapen dal <te minis- L« I’rOÏ“i'n“- da heer tere van finantifcn en verkeerswezen, Hou- tart en Lippend, zullen aftreden aan den vooravond van de discussie, in de Kamer, van het socialistisch wetsontwerp, waarbij het openbare personen verboden wordt te- gelijkertijd deel uit te maken van de regee- ring en een functie in een of andere han- delsonderneming te bekleeden. Later heette het weer dat zij slechts lijdelijk ontslag zouden riemen in afwachting van de beslis sing der Kamer. Minister Houtart is op het oogenblik com missaris der Banque de Bruxelles; minister Lippens, die reeds voor zyn ministerschap in tal van industrieele ondernemingen was geïnteresseerd heeft tijdens zijn ministe rieele functie nog nieuwe commissariaten aanvaard. Naar verluidt, zou de regeering echter om constitutioneele redenen tegen het socia listisch wetsontwerp bezwaar nebben. Zij betoogt dat de grondwet den koning de vrye keuze zyner ministers waarborgt. Er be staat slechts één geval van niet-vereenig- bare functies, n.l. dat een lid der koninklijke familie geen minister kan worden. Door dus te bepalen dat het mandaat van commissa ris eener maatschappij niet me» het beheer eener ministersportefeuiUe kan samengaan, zou men een anti-constitutioneel besluit ne- nister, en ik wil lieVer met iets zeggen waar ik later spijt van zou hebben. Ik hoop dat je gauw in staat zult zijn om op reis te gaan ^dat zal. je goed doen. O, dat komt wel in orde, wéér kwam dat korte, schorre lachje, de góden heb ben me met overvloed van wereldsche goe deren gezegend, daarover heb ik geen kla gen. Maar ik had mijn vrouw willen mee nemen. Nu moet ik alleen gaan zijn stem klonk oprecht smartelijk en weer welde me delijden in Rupert op. Onwillekeurig, on danks zichzelf eigenlijk stak hij Bannister de hand toe. Het beste met je, zei hij vriendelijk. En sterkte! En terwijl hij verder wandelde, verbaasde hij zich over hetgeen hij had g xlaan. Een uur geleden z-ou bij nog hebben durven zweren, De Volkenbondscommissie voor de bestu- deering der Europeesche Unie heeft toch wel heel wat belangryker debatten gehou den dan men de vorige week meende te kun nen voorzien, en zij zyn gevolgd door een verklaring der vier groote mogendheden, waarby zich unaniem alle andere Europee sche staten aansloten en wau.n plechtig verkondigd wordt, dat gebleken is hoe een der obstakels voor het economisch herstel de bezorgdheid is over den politieken toestand die nog versterkt wordt door geruchten uit onverantwoordelijke bronnen over de mo- gelykheid van een internat? nulen oorlog. De Europeesche staten erkennen, dat er po litieke moeilijkheden bestaan, die nog ver scherpt worden door de econciaisJfap ma laise. Daartegenover stellen mj de was karing, dat zij meer dan ooit bestoten zyn om gebruik te maken van het mechanisme van den Volkenbond om elk terugvallen tot geweld te vezdiinderen. Deze oprechte verklaring, die de beloften van het Kellogg-pact eigenlijk nog eens weer Europeesch herhaalt, besluit dus de eerste stelselmatige poging tot Europeesche samenwerking met een beroep op den bijna universeelen Volkenbond. Trouwens, de slotrede der Europeesche comm'ssie, waarin haar werkprogram wordt uitgesiippeld, driiü ook en organen. Volgens die resolutie, waaraan nog een DeenA:he werd toegevoegd, komen er vier nieuwe sub-commissies, waarin de ministers van Buitenlandsche Zaken weer plaats maken voor deskundiger, op econo misch en landbouwgebied. De eerste dezer ‘nibcommissies zal gevol machtigde vertegenwoordigers bevatten van de Europeesche staten, die graan produ- ceeren, exporteeren of importeeren. Zij zal spoedig bijeenkomen en‘middelen zoeken om het huidige graansurplus op te ruimen. Haar bevindingen .zouden dan direct kunnen worden toegepast zonder eerst aan de Euro peesche commissie te worden ovirgelegd. De tweede subsommissie, die elf leden zal tellen, namelijk vertegenwoordigers van de vier groote mogendheden en Oostenrijk, België. Tsjecho-Slowakije, Estland, Zwit serland, Servië en Noorwegen, z.il alle mid delen bestudeeren, die den export van toe komstige graanoverschotten kunnen bevor deren en daarover rapporteeren aan de Europeesche commissie. De derde subcommissie, waar.n vertegen woordigers der vier groote mogendheden, en Bulgarije, Denemarken, Hongarije, Polen, Roemenië, Zweden en ook Nederland zitting zullen hebben, zal samenwerken met de fi nancieele commissie van den bond inzake de uitwerking van een reeds in studie zijnd plan voor internationaal landhouwcrediet Sterke ankers voor het leven zijn voor zichtigheid, edelmoedigheid eb, t kracht. Deze kunnen door geen stormen worden geschokt. Cuitius preciseerde nog eens tnkele l'ool- sche handelingen in Opper- Siiezië en legde vooral den nadruk op de manier, waurop daar de geheime stemming door intimidatie of op andere wyze was verhinderd, hetgeen het aantal Duitsche stemmen sterk heeft doen dalen. Zaleski herinnerde aan de rede van den Duitschen minister Trevirands, die onder de Duitsche minderheid in Polen groote beroering heeft gewekt en een der voor naamste oorzaken was dat w een alge- meene verandering in de houding der Duit sche minderheid in Polen is gekomen. De campagne, die aan gene zyde van de grens is gevoerd voor het teruggeven van Opper- Siiezië aan Duitschland, heeft een st ij gentle opwinding en ontevredenheid veroorzaakt en uit deze stemming zyn de in de Duitsche nota's opgesomde gebeurtenissen t© verkla ren. De minderheden in Oppet-c.lezia moe ten thans tegen hun eigen stamgenooten beschermd worden. Dr. Curtius heeft zegd, dat hy het standpunt van zyn regee ring, dus ook de door minister Treviranus tegen de onschendbaarheid der Poolsche grens gerichte rede, niet verloochent. De territoriale integriteit van Potuil staat ech ter buiten eiken twijfel. Jp Vervolgens bestreed Zaleski Dr. Curtius woorden inzake den toestand van de Pool- sche minderheid in Duitsch Opper-Silezaë, welke door dien Duitschen minister was ver geleken met de voortdurende onderdrukking der Duitsche minderheid in Polen. Zaleski hrid^fn iJte beschikt, tedwyl de Duitsche mindierheid in Polen onder uitdrukkelijke bescherming van den Volkenbond staat. Verklaringen zooals door dr. Curtius zijn afgelegd, kunnen slechts de atmosfeer ver giftigen en bewyzen den minderheden een slechten dienst. In het verdere verloop van zyn rede, in antwoord op de rede van Dr. Curtus, ver klaarde Zaleski, dat de 542.508 Polen in Duitschland, te zamen 28 scholen hebben, waarvan geen enkele middelbare school, ter wijl voor 280.000 Duitschers in Opper-üile- zië 84 scholen bestaan, waarvan 13 middel bare scholen. A Zaleski sprak vervolgens uitvoerig over den rol, die gespeeld werd door hut Verbond van Opstandelingen, een vereeniging van vroegere frontstrijders, die gloeiend pa- triotistisch is en ijverzuchtig alle Poolsche belangen verdedigt, op dezelfde wijze zoo als dat in Duitschland de Stahlhelm doet, die eveneens dikwijls explosief werkt. De gebeurtenissen in Opper-Silesie hebben, wanneer men ze als totaal bekakt, noch de beteekenis, noch den ornvang die men hun toeschrijft. Dr. Curtius becritiseerde de rede van Za leski. Hij betwistte dat de Stahlhelm een op standige organisatie zou zijn. De bond van opstandelingen in Polen zou door de Pool- met buitengewoon gemak wij zouden een bezoek bij vrienden brengen en nu moet ik alleen terug. Rupert twijfelde nu niet meer of deze smart oprecht was de schilder had er geen flauw vermoeden van dat het verhaal over dien reis naar vrienden puur verzinsel was. Gisteren is zij begraven, ging Bannister met gesmoorde stem voort; haar familie is over gekomen en die vonden t het beste dat de begrafenis hier zou zijn. Ze zijn bij me geweest, maar de dokter wilde volstrekt niet hebben, dat ik naar de begrafenis ging. Dait is te begrijpen, je ziet er nu nog uit alsof je beter in je t>ed kon liggen. Ik kan geen rust vinden. Ik kan niet in bed blijven liggen Ik heb ze in het zie kenhuis aan het verstaald gebracht, dat ik gek werd als ze me niet lieten gaan. Als het ook maar eenigszins mogelijk is, ga ik mor gen weg, ik wil Transfield nooit meer zien, ik ga vèr weg. Dat kan ik me voorstellen, verklaarde Dane. Jij houdt me natuurlijk nog altijd voor een grooten schurk, misschien heb je gelijk. Misschien denk je wel, dat ik mijn verdien de loon heb, om de manier waarop ik jou heb behandeld En je zult ook wel vinden dat ik Violet gauw vergeten ben Er kwam even een vreemde glinstering in Rupert’s oogen. die echter dadelijk weer ver dween. Hij sprak bedaard, ofschoon het hem moeite kaste. Laten we nief meer praten over wat gebeurd is. zei hij. - wij zullen elkaar misschien nooit meer ontmoeten, Ban- sche Regeering worden gesteund en op mi litaire leest geschoeid. Tijdens zyn reis naar Opper-siiezië heeft spreker zelf kunnen constateeren, dat de Bond in den verkiezingstyd velddienst en schietoefeningen hield, waardoor de bevol king ten zeerste werd verontrust. Er be staat ruimschoots materiaal om den terro- ijistischan aard van dezen Bond te bewyzen. Met stelligheid is gebleken, dat de Wojwode Grazynski de auctor intellectualis is van den Bond van Opstandelingen. Spr. verklaarde met stemverheffing, dat hy de parallel tusschen den president der Duitsche republiek Von Hindenburg en den Wojwode Grazynski ten stelligste van de hand wijst. Na de rede van Curtius volgde onmiddel- lyk de dupliek van den Poolschen minuter van buitenlandsche zaken Zaleski. Op Cur tius’ aanval op den Wojwode Grazynski, wiens persoon door hem in het middenpunt der aanklachten werd gesteld, bleef Zaleski het antwoord schuldig, evenals op Curtius uitlating omtrent het feit, dat hij dt n rijks- president in het debat betrokken had. De zitting werd daarop afgebroken en de verdere besprekingen werden tot morgen ochtend verdaagd. (lOIINHL CO!KIM.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1