h Zn. skbank i R0.17587 58* Jaargang Vrijdag 23 Januari 1831 Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen «j ff I IUWEN i 1 maken? FEUILLETON. ERKEN rachten oeren 1 NERGENS TREK IN? een Ralfscroquet BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Liefde laat zich niet dooden! 100 HOORWEG tr Broqueville. De werkloosheid in de wereld. lü h f21. de van BUITENLANDSCH NIEUWS. van Den Haag. België zou in geval van oorlog beschikken Socrates. Olive O lurendruk l kleuren. Tijgen telfi ie Hag net als zich er uitste- nelk, die bun tegenstond, en thans veel dein scheutje toegevoegd we mil gd, wanneer en dan was oeiiijk bun te hebben wij cheele familie e Hag te ge- :b ik van een lelzier en nul ie Hag is tul- e koffie, teer en van een oma, zonder e uitwerking, kcoflelnevrij. /erschil spoe- uwen kunnen n thans veel lijn werk en r. een. de A. J. OPSTELTEN TELEPHOON 12U. »~..digc- zal het isie voorgestelde ge- Probeer dan een. van De levensgeschiedenis. Italo Balbo werd in 1896 in Quartasena als zoon van een eigenaar van een dorps herberg geboren. In 1915 trad hij als offi cier tot de Italiaansche Alpenjagers toe en verwierf in korten tijd drie medailles voor bewezen moed. Na den wereldoorlog stu deerde hy Staatshuishoudkunde, behaalde In 1920 den dokters graad en werd kort na den beroemden „opmarsch naar Rome” door Mus solini in het ministerie van luchtvaart ge haald, waarin hij langen tijd als onderstaats secretaris, later als staatssecretaris en se dert 1926 als minister fungeert. Balbo vliegt zelf iedere maand op zyn minst 3000 Kilometer en kent het lucht vaartbedrijf door en door. BINNENLAND. geen wijziging der school klaa- v’.yders. Zy wekt Jw slaap diep en de twee kanalen ?n en straks ver- >el dat U alles te lies op; gij durft dat dankt gij aan De Bfoqueville, de minister van Nationale Verdediging, heeft gistermorgen vóór de commisshgS’an financiën en nationale /er- dediging van de Kamers een uiteenzetting gegeven om de militaire credieten te recht vaardigen, die door de regeering worden ge vraagd. Hij begon met te verklaren, dat het ont werp was opgesteld zonder de tusschen- komst van eenige buitenlandsche mogend heid. Het werd geredigeerd door een speciale commissie van elf leden, onder wie vier generaals, en is goedgekeurd door den gene- ralen staf en de regeering. Het ontwerp gaat uit van de stelling, dat de vestingen in 1914 onvoldoende waren. Ook stelt het voor vestingen op te richten en Antwer- 1914 is Da Franaoha Regaaring ten val gebracht. De Belgische verdedigingsplannen. Een uiteenzetting van Minister de De Fransche regeering is gisteravond bij de stemming over de interpellate van den afgevaardigde Buyat, ten val gebracht. De regeering bleef met 293 tegen 233 stemmen in de minderheid. De leden van de regeering zouden nog in den loop van den avond den president der republiek hun ontslag aan bieden. Als opvolger van Steeg komt Flandin in de eerste plaats in aanmerking. Hy is een gematigd en zeer bekwaam mar- Zijn econo mische scholing bestemt hem in deze omstan digheden tot dien post voor. Ovk L' hy al gemeen gezien en voorstander van een con centratie. De concentratie waar het gevallen kabinet op steunde, was maar schyn. Flan- din moet streven naar een versmelting van de middengroepen tot een aaneengesloten centrum. De radicalen zouden zich daarby tehooren aan tie sluiten. Of zy dit zullen doen is de vraag. Fandin zal indien hij het nieuwe kabinet te vormen krygt, niet kun nen vermyden op Tardieu een beroep h- doen. Deze kan zyn beslissing in beraad houden of dadelijk weigeren. Zyn streven in het kabinet kan de radicalen weer af- stooten. Pas als een breede concentratie ón mogelijk blykt kan opnieuw de beurt komen aan Layal en Tardieu. luchtvaart was. Gemakkelyk waren de voor bereidingen geenszins, vooral het hy elkaar brengen der benoodigde gelden, leverde groote moeilijkheden op. Met opgeroepen, proclamaties wendde de jonge generaal zich tot het Italiaansche volk en verlangde on danks alle economische moeilijkheden in 't land, steeds weer opnieuw, dat er inzame lingen voor een tocht zouden worden ge houden. Eerst toen Balbo m 1929 minister van luchtvaart werd, begonnen de plannen een definitieve vorm aan te nemen, doch eerst in de tweede helft van 1930 kwam het plan voor elkaar. Bi over 350.000 man. Een gedeelte vsn de gren zen zou verdedigd worden door het leger, daar het andere verdedigd zou worden door Frankrijk en Engeland. Frankrijk heeft medegedeeld, hoeveel divisies het naar Bel gië zou kunnen zenden op verzoek van ons land. De minister wees er op, dat Frankrijk slechts 200 K.M. gemeenschappelijke grens Wie zich zelf niet beheerschen kan, is geen vrij man. in haar vader omging. Er zijn immers veel dingen die ik leeren kan zonder te gaan, als je me liever thuis houdt. Of ik je liever thuis houd? Haar vaders arm legde zich vaster om haar heen en hij ADVERTENTIEPRIJS i Uit Gouda en omstreken (behooremte tot den boiorgkring): 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.28. Van buiten Goada en den besorgtatar 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 A bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-sdvertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENi 1-4 regels 2J5, elke xmgoi meer O.M. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentifa en ingezonden mededeelingen b|j contract tot seer gered» eerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tussehenkomst van sohede Boelmanüe- laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan net Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd to s|jn. te Eben Emsel, Luik, Namen pen. Terwijl de kanonnen in draagwijdte hadden van 8 K.M., draagwijdte thans 22 K.M. De forten op den rechteroever Maas zullen worden afgeschaft en het ont werp voorziet alleen de constructie bruggehoofden. l-_ lachte zenuwachtig, maar mijn lieve meid, voegde hij er haastig aan toe, we moe ten in de eerste plaat* doen, wat het beste voor jou is. Als jij er je hart op hebt gezet om iets nuttigs te leeren. mag ik je daarbij niet in den weg staan. Maar ik weet niet of je moeder Hoor eens Paps, wat ik voorstel is vol komen redelijk en als wij het daarover eens zijn is dat meer dan voldoende, vind ik. Franco' per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aaa ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. rtdieu de salarissen vau de verplichte onder wijzers, die voor rekening van het Rijk zijn en de kosten der gehouwen en der exploi tatie. Hel bedrag der salarissen heeft de com missie niet in haar onderzoek betrokken. Het aantal onderwijzers, dat voor Rijlu- rekening komt, ie afhankelijk van den leer tijd, waarin de commissie u-u-i-.. voorstelt, en van de grootte sen. Te dien aanzieai is de commissie gekomen tot eenander stelsel, dan thans in art. 28 der wet gevonden wordt voor de berekening van liet aantal aan elke school te verbin den onderwijzers, zulks ten einde splitsing van scholen niet in de hand te werken. De commissie heeft voorts gemeend de cijfers in dat stelsel aldus te moeten stellen, dat .•en vermindering van de uitgaven daarvan het gevolg is. Volgens hei ontworpen art. 28 wordt aan elke school voor gewoon lager onderwijs het hoofd bijgestaan door ten minste één on derwijzer, zoodra het aantal leerlingen van het voorafgaand kalenderjaar 46 bedraagt, voor elk 45-tal leerlingen boven de 46 wordt een onderwijzer meer vereiecht. Voor de scholen voor uitgebreid lager onderwijs zijn "deze aantallen 27 en 26. Het voorstel der commissie zal, wordt het I aanvaard, niet ineens zijn volle werking II doen gevoelen. Het zal leiden tot een ver mindering van het aantal onderwijzers met ongeveer 1600. De commissie stelt een over- gangsbepaling voor, waardoor deze vermin- 1 dering in drie jaar bereikt zal worden. HH bedrag aan salarissen, dat daarmede be- t spaard wordt zal, wanneer het gemiddeld l salaris voor het gewoon l.o. op f 2000 wordt gesteld en voor het u. 1. o. op 3000, aan het eind van die drie jaren rond 8*1154 000 bedragen, waartegenover een jaarlijks afne- t- mend bedrag aan wachtgelden staat. Na 10 jaar zal,, door het buiten werking geraken t van de overgangsbepaling voor bestaande i kleine scholen het aantal onderwijze» jp- l nieuw met ongeveer 933 verminderen (bere kend nuar den toestand op 1 Januari 1928), hetgeon 'n verdere besparing van f 1.866.000 zal meebrengen. Bij die besparing ia geen rekening gehouden met hetgeen het Rijk aan het pensioenfonds is verschuldigd, n* aftrek van do op de onderwijzers verhaalde jiens ioenbi jd ragen Geneeskundige keuring. Een andere besparing zal het gevolg zijn van de door de commissie voorgestelde ge- iieeskundige keuring van onderwijzers vóór hun eerste aanstelling, waardoor het gevaar, dat in het onderwijzerscorps personen wor- verstandige kerel.. &1 is hij dan ook maar een paar jaar ouder dan ik. - Maar heeft hij. kijk eens Olive, niet dat ik onbescheiden wil zijn, maar eh bestaat er tusschen jullie misschien nog iets meer dan vriendschap; ik bedoel eh. -- Oei», och. vadertje, waar denkt u nu weer aan. lachte zij. terwijl zij zich voorover boog en etn kus op zijn voorhoofd drukte, ondank» het gevaar om haar evenwicht te verliezen. Ik geloof dat u mij niet rond uit durft te vragen, wat Toby's plannen zijn, hè? Maar neen hoor, alle* is uitste kend in orde. Meneer Davidson Olive’s gezicht glom van de film „Zwei Menschen^Wt spanning volgden. Boven, op zijn kantoor, dal van buiten -lechts te bereiken was langs e^n lange trap, een plaats, welke alleen ingewijden oekend was, zat de directeur SchmoMpT. Een man volgens de bladen, van onbesproken levens wandel, een goed huisvader, ,fen chef, bij zyn geheele personeel geziene Schmollei was bezig de entreegelden na te tellen, die zijn twee kassieriiers hem ge bracht hadden. Onder dién arbeid moet hy overvallen zyn door den misdadiger, die blykbaar goed op de hoogte il geweest van de gewoonte en gebruiken iii de bioscoop. En die ook het program te? dege kende: want hij heeft het oo’genblik vber zijn over val zoo gekozen, dat in de za4 enn muziek nummer ten beste werd gegeton. zoodat de knal van het revolverschot niet gehoerd kon worden. Toen de programverkoopster met den di recteur wilde afrekenen en daartoe diens bureau betrad, vond zy den heer Schmoller voor zijn schrijftafel gezeten, met het hoofd voorover gevallen. Zij maakte alarm, en de inderhaast geroepen arts constateerde een hartverlamming. Eerst toen de kss werd na geteld en bleek, dat een bedrag van onge veer 800 M. ontbrak, kwarti men op het denkbeeld dat men hier met een misdaad te doen kon hebben. Men ontbood een anderen dokter, en deze ontdekte bij een nauwkeurig onderzoek, dat het lichaam een kleine, doch doodelyke schotwonde vertoonde. Intusschen was de bioscoopvoorstelling afgeloopen en nu pas hoorde het publiek van het drama, dat daar in 4llt- stilte was af gespeeld. De politie, die een belooning \an 1000 M. heeft uitgeloofd, vermoedt, dat de dader, die spoorloos verdwenen is, een vroegere be ambte is van het Mercedes-Palast. ITALIë. Balbo de jongste luchtvaartininister ter wereld. Op 33-jarigen leeftijd werd de huidige Italiaansche minister van luchtvaart Balbo door Mussolini in dien rang verheven. Door deze benoeming is Balbo de jongste lucht- v/iartminister der wereld. De benoeming van den jongen Italiaanschen officier was geenszins onverdiend. Integendeel: Balbo heeft zich vanaf het begin van zijn car rière in het luchtvaartwezen, vaak met risi co voor eigen leven en gezondheid, met hart en ziel aan het hem opgedragen groote doel gegeven, n.l. de bevordering van het Itali aansche luchtvaartverkeer. Het zal voor hem dan ook een groote vol doening zyn, dat de esicadervlucht met 12 Italiaansche oorlogsvliegtuigen naar Zuid- Amerika is geslaagd; het beste bewijs van den vooruitgang van het Italiaansche lucht- vaartiwezen. Het plan voor den escadervlvcht naar Zuid-Amerika werd het eerst in 1928 geop perd, toen Balbo nog geen Zoo lijk ben jij toch niet, hè? Zeker niet I Nu, dan is er immers niet* tegen dat ik iets ieer, waarmee ik, als het} noodig zou zijn, mijn brood kan verdienen! Neen, natuurlijk is daar niets tegen. Mijn zaken gaan goed, uitstekend zelfs^ maar als ik zou komen te vallen, hebbed jullie meisjes en je moeder niet genoeg om op den zelfden voet te blijven leven ale nu. Daarom vind ik het e»-n heel verstandig idee van je om iets te gaan leeren waardoor je je nuttig kunt maken en je brood kimt verdienen. Maar je moeder zal er wel een heeleboel tegen hebben in te brengen. Dat spreekt vanzelf. Ze heeft tegen alles wat in te brengen. Behalve ala ik eens met een hertog of een graaf aankom, maar probeert u moeder te overtuigen. Paps. Ik zal het probeeren, was het niet zeer hoopvolle antwoord, maar ik betwijfel of ik haar tot mijn inzicht zal kunnen bekee- ren. Deze veronderstelling bleek juist, want mevrouw Davidaon verzette zich met hand en tand tegen het, plan. Een aannemelijke reden kon ze er echter niet tegen aanvoe ren en Olive was zich met groote voldoening bewust dat xle onafhankelijkheid, die Eva’s geld haar verschafte, haar pad effen maak te. Nu, doe wat je ni"t laten kunt, ver klaarde mevrouw Davidson bit*, na heftige en vruchtelooze discussie. het is nutte loos om met twee zulke stijfkoppen als je vader en jou te redeneeren. Ik hoop alleen maar dat deze dwaze stap je nooit berou wen zult. Ik wasch mijn handen in on- Herziening der L. O. wet 1929. ergrooting van de klassen. Rap port der commissie Rutgers. er- luindenng van het aantal onderwijs krachten met 1600. N'erschenen is liet verslag van de Staats- lommissie. ingesteld bij K. B. van 2 Juli 1926, in zake herziening van de L. O.-wet 1920. De commissie heeft zich in de eerste plaats de vraag gesteld of de grondslagen, vim de bestaande wet op het lager onderwijs moeten bewaard blijven. Xa gezette overweging is de commissie tot de slotsom gekomen, dat de grondslagen van het bestaande stelsel moeten beliouden blijven. Buitengewoon onderwijs. Stelt de Staatscommissie dus met een wij ziging voor van de gioiidslagen van het fmaneiwle stelsel der wet„ binnen het ka der van het stelsel heeft zij overwogen of de kosten van de financieele gelijkstelling en de kosten van liet lager ouderwijs alg geheel kunnen worden beperkt. Wat het vervolgonderwijs betreft doet de commissie geen voorstellen tot wijziging. Ten uazien van het buitengewoon onder wijs meent dé commissie, dat de nakoming van het voorschrift der Grondwet, dat iin. gelijkstelling van hè|t algemeen vormend bijzonder lager onderwijs eitoht met het openbaar lager onderwijs, niet langer mag worden uitgesteld. Wat het gewoon en het uitgebreid lager onderwijs betreft, moet bij het bespreken minister van van de kosten worden onderscheiden tus- schuld. Dat was zoo haar gewone stopwoord, wan neer ze merkte dat in den strijd met echt genoot en jongste dochter, een nederlaag onvermijdelijk was. Enfin, zei Olive, toen ze met haar va der nog eens napraatte over de houding van haar moeder, het is nu eenmaal niet an ders, ik geloof niet, dat er één onderwerp bestaat waarover moeder en ik het eens zijn. Goddank is Toby altijd dezelfde meening toegedaan als u »n ik. Toby? vroeg meneer Davidson verwon derd. Is dat Denis Hardcastle? Och, och» in mijn jonge jaren waagde een meisje het niet zoo gauw een jongen by een dergelyk hijnaampje te noemen. En bijna ontsteld keek hij zijn dochter aan, die haar uiterste best deed om haar evenwicht te bewaren op de leuning van zijn stoel, haar geliefkoosde plaatsje, waar op ze zich ook voor dit vertrouwelijk ge sprek had neergezet. Maar vadertjelief, antwoordde zij, ter wijl zij zijn gezicht tus&chen haar handen nam. als ieder geslacht er de zelfde op vattingen op na hield als het voorafgaan- de. dan zou de wereld immers nooit vooruit komen Kijk eens vader, ging ze op ern- stigen. peinzenden toon voort: ieder ge slacht streeft opnieuw er naar om het le vensdoel. dat het zich stelt te bereiken en doordat de wereld zoo heel anders is als in uw jeugd, kunnen wij dat niet op de zelfde wijze doen als u het deed. Wij jongeren lee ren evenveel van elkander als van de oude ren. Zoo leer ik bijvoorbeeld een reuze- massa van Toby. Hij is zoo’n door-en-door DU1TSCHLAND. De moord in de bioscoop. Buit: 800‘mark. - Zonderlinge uitspraak van een doktei. In een Bcrlynsche bioscoop is dezer dagen de bioscoopdirecteur vermoord. In het Mercedes-Palast in de Herman- strasse in Neuköln is o.a. een groote bios- coopgevestigd, waar op den avond van den moord honderden menschen de vertooning werkelijk van mij gaat hooren en ik geloof dat ik daarmee geheel in haar geest handel. Hoe wil je het dun gebruiken? Er kwam een teedere uitdrukking in zijn oogen toen hij het bezielde gezichtje van zijn dqchter zag. Ik zou graag voor iets willen studee- ren, dut bevoegdheid ge°ft voor een maat schappelijke» werkkring, speciaal op het gebied van socialen arbeid. Ik wil niet mijn heele leven niets doen. En zelfs al zou ik hetgeen ik geleerd heb, nooit in practijk hoeven te brengen, dan jp het toch altijd goed ais je wat bent. Studeeren? Een maatschappelijke» werkkring? Sociale arbeid? vroeg meneer Davidson bedrukt, bedoel je daarmee dat je het huis uit wilt? Er kwam een prop in zijn keel bij het vooruitzicht de kleine, dap pere kameraad te moeten verliezen, die Bern het leven thuis dragelijk maakte. Ik hoef daarom toch niet uit huis te gaan, antwoordde ze, direct radend wat er weg met Duitschlnnd heeft, terwijl België er 2<.'9 heeft. Sprekejgl over Antwerpen, verklaarde de minister, <dat de metropool niet meer be schouwd kon worden als nationaal „réduit”. Men heeft overwogen om een vestinggordel om Antwerpen te bouwen, die naar de zee verlangd zou worden. Het ontwerp stelt ook voor 175 K.M. van onze grenzen te verster ken. De uitgave^ zouden twee milliard bedra gen. Betreffende de luchtvaartverdediging meent de minister, dat zij de verdediging te land niet kan vervangen, maar deze op doeltreffende wijze kan helpen. Tusschen de eigenlijke forten zullen schuilplaatsen op regelmatige afstanden worden gebouwd. De forten zullen nis effec tief enkel de manschappen hebben, die noo dig zijn voor hun verdediging. De heele grens te versterken, zegt de minister, kan niet In aanmerking komen, daar de uitga ven te hoog zouden zyn. De minister bestreed de argumenten van generaal Hellebaut, betoogende, dat vol gens het plan der regeering, 8 onder de wapens geroepen lichtingen voldoende zou den zyn, om het veldleger te vormen. Het Internationaal Arbeidsbureau maakt bekend, de laatste cijfers die het ontvangen heeft omtrent de werkloosheid in de wereld. d|a laatste gegevens zouden er na in Europa niet minder dan 11 millioen rkeloozen zyn. In Duitschland zyn er 4 Va Hpen, in Engeland 2Vs millioen, Italië meer dan een half millioen en Polen 200.000 en in Tsjecho-Slowakye meer ian 150.000. Verder wordt het aantal werkeloozen in de Vereenigde Staten van Amerika geschat op 510 millioen en in Japan op 400.000. Het Internationaal Arbeidsbureau mtent, dat in de geheele wereld thans waarschijnlijk 20 millioen werkeloozen bestaan. Het Interna tionaal Arbeidsbureau heeft aan deze kwestie dan ook in de laatste maanden haar voornaamste werkzaamheden gewijd. A.s. Maandag zal een commissie var. he. Inter nationaal Arbeidsbureau bijeenkomen om verschillende rapporten van hei Arbeids bureau te bespreken. zijn studeerkamer kwam, gezellig praatje te houden. Ik mis Eva ook, zei hij zacht, ze was altijd zoo aardig en attent voor me. aar het feit dat je haar mist, hoeft geen aanleiding VOor je te zijn, om haar geld te weigeren Integendeel, kindje, ik vind dat je het gebruiken moet op een wijze, die zij prettig gevonden zou hebben. OUv® «prak aarzelend, legde een «and op beide wangen van haar vader en K«ek hem diep in de oogen. - Ik weet wat met Rva-g geH doen he( o" kreeg een kleur en van ondeugend plezier. -- Zoo: Ja. zie je, eerlijk gezegd, vroeg ik mij af antwoordde hij. maar Olive viel hem echaiksch in de rede: - Wat Toby van plan is, hè? Neen hoor, wees maar gerust, hij heeft nog geen plan nen. Maar Olive hoe hoe weet je dat? Omdat Toby en ik er tientallen malen over gesproken hebben, lachte zij weer. - Heuech vader, u moet niet zoo hopeloos ouderwetech zijn' Toby is een vriend van mij* de beste dien ik heb. en er is niets, dat wij niet met elkander bespreken. Een keer was hij in een beetje sentlmenteele bui en vroeg nüj of ik met hem wilde trouwen, maar hoe graag ik hem ook mag, dat wil ik toch niet Ik wil evenmin met een ander trouwen, tenminste de eerste jaren nog niet. En daarom zullen Toby en ik altijd met elkaar om gaan al» vrienden (Wordt vervolgd). L. G. MOBERLY, üit het Engelech van ^2 Nadruk verboden. Er was een sterke band tusschen hem en zijn jongste dochter, een vriendschapsband zonder ooit overleg te plegen, stonden ze als bij intuïtie altijd met z’n tweeën pal tegen over mevrouw Davidson, die zich nooit eeni ge moeite gegeven had oin haar man en haar jongste dochter te begrijpen, zoomin als ze zich ooit verdiept had in de gemoedstoestand van wie dan ook. die andere was dan zij. uve en haar vader waren daardoor als vanzelf op elkaar aangewezen en zij was de finite van zijn kinderen, die zoo af en toe om eens een

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1