d i HUIT WIËnV ^zn. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Januari ■a. 17589 Maandag 26 99»,Jaargang 1931 stuks). BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen I 1 FEUILLETON. SON Billijke prezen. iak enz. A E Mishandeling van de Oakrainara. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, I NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Liefde laat zich niet dooden! so r ISU-SfEHA E.O. 0 Volkenbondsraad zuilen r half pond ïnt per ons kenden jurist >oon ster HOOFDSTUK VIII. Toby. (Wordt vervolgd). rüs. it per pond n blond haar it op elkaar gebruikte ik t haar geurt ch gemakke- i hoofdhuid. van gebruikers ig middel, het- het haar zijde- surend en zeer idt U het blad Het verplicht heel gratis en lelijk lees- ns op een enveloppe COURANT tentie aan- :i. EN en SPRITS. 24 EFOON 838 LIERS. <*>00000000000 Te Kaal^at Zuid-Afrikanei kunnen in het c niet worden bevat waarde- ing. adviezen alge- igevolgd, kaal- i zou behooren. et wijst U den tot op hoogen un haar, slecht tiert reeds het het te vragen. tenden wij met den vorm van i geld. Zonder enige verplich- ingelicht over Van Oekrainsche zijde wordt ten verslag van miss Mary Sheepshanks, een dochter van wijlen bissschop Sheepshanks, over de daden van geweld in Oost-Galicië gepubli ceerd. Miss Sheepshanks was secretaresse van de vereeniging tot bestrijding van den hongersnood in de landen vacentraal- Europa en is ook verscheidene jaren secrc taresse van de internationale rouwenliga te Genève geweest. Miss Mary Sheepshanks heeft dit onderzoek ingesteld naar aanlei ding van een dringende aanvriag der Oe- krainers in Oost-Galicië om een onafhanke lijke commissie van onderzoek te zenden ten einde kennis te nemen van de methoden, door de Poolsche soldaten en dB Poolsche politie bij de actie van pacificatie in Oeto ber en Novembed j.l. toegepast. De Oekrai- nens tellen in Oost-Galicië ongeveer 5000 zielen. Zij zyn Roomsch-Katholiek, erken nen den paus en worden ook door dezen er kend, hoewel zy hun eigen kerk hebben, wel ker liturgie veel op de Grieksch-Orthodox- sche gelijkt. Het onderzoek’was zeer moei lijk, omdat de Poolsche regeering verorde ningen heeft uitgevaardigd, volgens welke het verstrekken van dergelijke informaties of van documenten aan vreemdelingen met een gevangenisstraf van vijf jaar strafbaar is gesteld. Vele personen zuchten thans in de gevangenis, omdat zij *Sjennis droegen van het nadeel, aan personen en eigendom men toegebracht. Huiszoekingen werden fiérhaaldelijk verricht, terwyl de bevolking voortdurend geterroriseerd werd. Deson danks is het toch mogelyk geweest de noo- dige gegevens te verzamelen. In alle geval len werd volgens een algemeen plan te werk gegaan, waaruit blijkt, dat dit °P vel van hooger hand geschiedde. In sommige gevallen geschiedden de raids op de dorpen door ruiterij, in andere door de politie. Steeds werd daarvoor de nacht uitgekozen. De dorpen werden omsingeld, waarby machinegeweren opgesteld werden. Er hadden requisites -ten behoeve van de soldaten plaats. In verschillende gevallen werden gebouwen, waar organisaties haar zetel hadden, verwoest, wat door de bevol king zelf moest geschieden, die daarna ge dwongen werd een verklaring te ondertee- kenen, dat zy vrijwillig tot deze verwoes ting was overgegaan. Meestal werden de voornaamste dorpsbewoners, o.a. de onder wijzers en de priesters, mishandeld en ge slagen, waarby van knuppels, die men an ders by het dorschen gebruikt, gebruik werd gemaakt. Dikwyls werden twee drie honderd slagen gegeven. Miss Sheepshanks verklaart, dat zy zelfs na twee maanden bij een man de open wonden nog heeft gezien. In enkele geval len hadden de mishandelingen den dood ten gevolge. Een betrouwbaar getuige ver- De invloed van de gezellige huiskamer is niet te schatten. dat het meisje gesproken had over een pen sion in Transfield waar ze heenging en lang zaam en zorgvuldig doorzocht zij nog eens den koffer in, de hoop het adres van dit peh- sion te vinden. Maar het was vergeefsche moeite. Waarschijnlijk hadde de brieven van Prudence Campbell s toekomstige hos pita in het bruin leeren taschje gezeten, dat het meisje in de hand liad gehad toen hert, ongeluk gebeurde en dat ver moed alijk door den schok weggeslingerd of verbrand was. Sommige gedeelten van haar gesprek met Prudence Campbell herinnerde Eva zich tot in de kleinste bijzonderheden. Nu, ik ben nog nooit in Transfield geweest had zij gezegd, »- maar ik heb van een kennis ge hoord dat daar heel goede vooruitzichten zijn voor een onderwijzeres?* Daarom ga ik daar maar eens mijn geluk beproeven Haar geluk beproeven' Het geluk, dat zij vinden zou op het kleine kerkhof van het stadje, waar zij gehoopt had dat een beetje zon in haar vaal leven zou beginnen te schijnenEn nu had een andere vrouw zich warempel de identiteit van het arme kind nog toegeëigend Peinzend keek Eva naar de voorwerpen die rondom haar op den grond verspreid lagen en een gevoel van diepe schaamte kwam in haar op. Welk recht had zij om zich uit te geven voor Prudence Campbell? Plotseling voelde ze hevig berouw over wat ze begonnen was Het wa« haar onmogelijk om zich nog langer te verschuilen achter het masker, dat zij droeg. Zij moest Rupert Dane haar bedrog bekennen en moedig de gevolgen afwachten. Hoe had zij ooit tot ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot den besorgkring) 1—5 regel* f 1.80, elke regel mesr f 0.26. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—5 regel* ƒ1.55, elke regel meer ƒ0410 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Uefdadigheid*-advortentlin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regel* 2J5, elke regel moor O.M. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen Hf oontract tot zeer ge reduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomat van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname venekerd te ztfn. ^hokkende onthullingen over wreedheden. Deze zouden zün geschied >p last der overheden. Terreur, die nauwelijks haar weerga heeft. (ilHIMIIL fillKAM. klaarde, dat een jongeman aan een auto van de officieren werd vastgebonden en zoo over den weg werd gesleurd. Mies Sheepshanks zag een jongen van 13 jaar, wiens been door de soldaten gebroken was en ook een man van 63 jaar, die reeds 10 weken ziek was ten gevolge van de onder gane mishandelingen. Geneeskundige hulp mocht niet worden verleend. Het gevolg hiervan was, dat in vele gevallen infectie bij de wonden optrad, waardoor de dood of levenslange gebrekkigheid veroorzaakt werd. Een priester, Mandziy, ontving 200 slagen op den rug en werd later nog meer mishandeld. O.a. goten agenten het koken de water, waarin zij hun maaltijd hadden gereed gemaakt, over zyn wonden uit. Zyn zuster werd mishandeld en zyn huis ge plunderd. Ten einde te verhinderen, dat berichten van doctoren zouden uitlekken, werden herhaaldelijk huiszoekingen by Oekrainsche geneesheeren in de steden ver richt. Aan de advocaten werd het verboden eenige actie ten gunste van hun cliënten te ondernemen. Vyf advocaten zyn zelfs gevangen gezet, alleen omdat zy een ver haal over de mishandeling van hun cliën ten hadden aangehoord. Vooral de pries ters stonden aan de daden van geweld bloot. De schrik zat er ten slotte bij de dorpsbewo ners zoo tin, dat zij, als zij de troe pen hoonden naderen, in de Losscherp vluchtten én rich daar dagen - zelfs w-.- ken lang verborgen hielden. Bij hun te rugkeer vonden zy meestal hun huizen verwoest en geplunderd. In sommige geval len werden ook de waterputten verontrei nigd. Ook talryke vrouwen ondergingen beleedigingen. Miss Sheepshanks verklaart, dat zy in het bezit van een lyst van dorpen en personen is, die alle van verschillende daden van geweld hebben moeten lijden. De pacificatie werd uitgevoerd met ten wreed heid, die slechts vergeleken kan worden by het optreden van de Bashibazoel.ers in het oude Turkye. Het staat ook vast, dat deze wreedheden zyn begaan op^ last van de overheid en dus niet als buitensporigheden van ondergeschikte organen kunnen worden beschouwd. zaakt door het feit, dat de boeken der fir ma’s Sklarek ten deele onbetrouwbaar wa ren. De akte van beschuldiging omvat 1650 pa gina’s, de dossiers bestaan uit 174 deelen, alsmede de genoemde 2200 koopmansboeken t.n 1000 andere stukken. He>t O.M. heeft voorgesteld, een aa.ital personen, tegen wie de instructie reeds was geopend, buiten vervolging te stellen. FRANKRIJK. De Fransche kabinetscrisis. Nog niets dichter bij een oplossing. De Fransche kabinetscrisis is gisteren geen stap dichter by een oplossing geko men, hoewel het met spanning verwachte besluit der radicaal socialisten gisteravond bekend is geworden. Om het veld heen werd op eenigen af stand een 90 M, breeden rand van vermolmd hout gelegd, waarop men rogge, crotalaria, helm, enz. plantte. Op regelmatige afstan den werden groote houtblokken ingegraven en nu begon men steeds verder naar he-, midden te planten. Na twee jaar was ook de top van den heuvel begroeid, zoodat de vroeger kale landoppervlakte, die blikkende in de zon er nu mooi groen uitziet. Nu ia het ook mogeljjk, met den bouw van het monument te beginnen, dat volgens het oorspronkelijke ontwerp bovenop een vuur toren voor schepen zou dragen. Deze vuur toren vervalt echter en slechts de ondierste helft wordt uitgevoerd. Dit is een zuiver driehoekige pilaar, die naar boven toe iet-, smaller wordt. Een der hoeken wyst naar het vliegveld, de beide aangrenzende vlak ken zjjn voorzien van gestyleerde vleugels, terwyl het derde landwaarts gekeerde vlak een inscriptie draagt, die op grooten afstand leesbaar is. De pilaar staat op een voetstuk in den vorm van een vyfpuntige ster, het insigne van de Amerikaansche vliegeniers. De eenvoud van het geheel en de fantasie, die uit elke lijn va» het ontwerp spreekt, geven een goed beeld /an Je enei gie der gebroeders Wright en om deze reden is het ontwerp ook gekozen uit de 35, die voor de betrokken prijsvraag waren inge zonden. Bovendien is het monument origi neel en indrukwekkend, niet alleen van het land uitgezien, doch ook vanuit de lucht. Een contract voor transatlantische vluchten. De ondernemende duacteur der Amen- kaansche posteryen houdt een aanbesteding. Hij zoekt een luchtvaartmaatschappij, die genegen is, met ingang van 1 Juni 1931 een geregelde postverbinding te onderhouden met Bermuda en deze lijn met ingang van 1 Juni 1932 zal uitbreiden „in Oosuelijke richting.” Die woorden kunnen niets anders beteeke - nen dan een geregelde transatlantische postverbinding. Het contract wordt aange gaan voor den tyd van tien jaar; de eenige beperking is, dat wanneer in 1982 de lyn il» Ooatelyke richting te „onpraktisch” mocht blijken, inplaats daarvan een andere lucht- lyn naar het Amerikaansche vasteland wordt geopend of het contract wordt op gezegd. De optimistische directeur is er echter van overtuigd, dat de transatlanti sche verbinding tegen dien tyd uitvoerbaar zal blijken en als de meeat ernstige candi- daat wordt genoemd de pan American Air ways, die zich al voorbereidt door vluchten via Jamaica naar het Panama-kanaal. Nü heb je meteen alles bedorven! Alles bedorven? Hoe bedoel je dat? Wel, ik heb inijn vader neg maar een paai’ dagen geleden uitdrukkelijk gezegd dat wij met elkaar omgingen als echte vrienden en dat er van niets anders sprake was dan van zuivere vriendschap en nu kom jij met je onzin en bederft alles. Je bent een jongen uit de oude doos., die meent dat man en vrouw niet louter als vrienden met elkander kunnen omgaan. Exprestrein van de rails geloopen. Zes dooden tientallen gewonden. Bij Oakdale (Tennessee) is een expres- trean uit de rails geloopen, waarbij ^een sto ker en een machinist en vier passagiers het leven verloren. De moesten der gedoode personen waren zoo zwaar verminkt, dat frouw Langley’s stem haar gedachten en piekert u nu niet langer over wat voorbij is. Ik zeg altijd maar laat liet verleden voor wat het is. 't is eenmaal gebeurd en er is toch niets meer aan te veranderen. Een mensch doet beter om hoopvol en opge wekt de toekomst tegemoet te zien. De optimistische, goedbedoelde woorden van haar kostjuffrouw, klonken Eva als een ernstige vermaning in de ooren. Ze zou in derdaad het verleden vergeten en alleen aan de toekomst denken. Nooit zou zij Rupert Dane haar bedrog bekennen. Zij wilde moe dig door het leven gaan, zooals Prudence Campbell had gedaan en alle herinneringen aan een meisje dat Eva Hartwood had ge heet en, en aan al haar vrienden en familie leden uitbannien voor altijd Het bij de Volkenbondsraad ingediende protest betreffende de Oekrainsche minder heid in Polen is in de minderhedencommis sie van drie in behandeling gekomen. De commissie bestaat uit Henderson, Mohwinckel en den Italiaansehen expert Piloti. De commissie besloot de verschillende protesten tijdens de Raadszitting in Mei a.s. in de commissie te behandelen, onafhanke lijk van de houding der Poolsche regeering De commisae zal dan beslissen welke Hoewel in het besluit derradicaal socialis tenniet zooals vorige malen speciaal stelling wordt genomen tegen Tardieu en ook geen uitspraak wordt gedaan tegen de groep Ma rin wordt er in gesproken over een uitbrei ding van de leekenwet en wordt er uitdruk kelijk in verklaart dat de partij slechte een regeering kan ondersteunen die is samenge steld in overeenstemming met de besluiten van het party congres van Grenoble, wat practisch echter niets anders beteekend dan dat met bovengenoemde groepen niet zat worden samengewerkt. Gisteravond heeft de kabinetsformateur Pierre Laval nog verschillende besprekin gen met Marin, Steeg en Briand gehouden. Brand in een bioscoop. Een millioen schade. Aan het einde van de voorstelling brak gisteren brand uit in de cabine van een bioscoop-theater te Toulouse. Gelukkig hadden de bezoekers de zaal byna alleen verlaten, zoodat geen persoonlijke ongeval len plaats hadden. De operateur kreeg lichte brandwonden. Er werd echter wel groote materieele schade aangericht. Drie nog nieu we klankfilms werden een prooi der vlam men. De schade wordt geraamd op een mil- lioen francs. VER. STATEN. Een monument voor de Gebroeders Wright. Deze maand zal begonnen worden met het bouwen van een monument voor de Gebroe ders Wright op Kill Hill, aan de kust van Noord-Carolina, vanwaar zij 27 jaar geleden voor het eerst met een vliegtuig opstegen Er waren al eerder plannen geweest om daar een monument op te richten, doch dit was tot nu toe onmogelijk, omdat daar een groot veld met drijfzand is. Dat heeft in den loop der tijden al een visschersdorpje en een klein bosch verzwolgen, en in de 27 jaar, die sinds de beroemde vlucht der gebroe ders Wright verloopen zyn, heeft het zich 120 M. verplaatst. Di^ drijfzand moest dus eerst vastgelegd worden en eenige Ameri- kaansche officieren, die ervaring op dit ge bied hadden opgedaan op de Hawaï-eilanden, hebben de werkzaamheden geleid. erfdeel dat hem toekomt. Haar kleeren zal ik gevan aan iemand die nog armer dan zij was. Maar terug kan ik niet meer dat is uitge sloten, daarvoor ben ik te ver gegaan. En ik geloof vast, dat als Prudency Campbell, die zelf zooveel moeilijkheden en verdriet heeft gehad, alles zou weten, zij mij begrijpen en vergeven zou. Met een bijna eerbiedig gebaar legde zij de kleeren terzijde, die zij aan arme men- schen wilde geven(taarop deed zij het ove rige weer in den koffer en zette dien weg op haar slaapkamer. Wat ziet u er vermoeid en betrokken uit, zei juffrouw Langleyi, toen zij Eva een poosje later thee bracht. Zeker dien koffer uitgepakt- Ja? Dat had n ook beter nog wat kunnen uitstellen of het mij laten doen. Nu hebt u al die ellende natuurlijk nog eens opnieuw beleefd. En zóó sterk bent u heusch nog niet! voegde zij er vriendelijk-verwij- tend aan toe. Ja, antwoordde Eva aarzelend. Ik geloof, dat ja, dat liet mij een beetje over stuur heeft gemaakt. Ja Het is heel natuurlijk dat u zich verdrietig voelt, wanneer u die dingen uit pakt, die u zoo opgewekt ingepakt hebt, zonder het flauwste vermoeden van wat er gebeuren zou. Wat u zoo opgewekt ingepakt hebt Eva kreeg een rillerig gevoel Zou Prudence Campbell die koffer opgewekt ingepakt heb ben? Had het arme kind voldoende moed en energie bezeten voor den moeilijken strijd om hert; bestaan in een geheel vreemde om geving? Neemt u mijn raad aan, stoorde juf- AB0NNEMENTSPR1JS; per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aaa ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Latere. 82; Redactie Telef. 83, Postrekening 48400. L. G. MOBERLY. Uit het Engelech van 13 Nadruk verboden. En moeder was altijd aan het werk ze gaf lessen, die weinig opbrachten, maar zoo veel tijd in beslag namen, dat zij geen gele- genheid had om met. iemand om te gaan, evenmin als ik trouwens. Ik heb ook altijd hard, heel hard moeten werken. Een onuitsprekelijk medelijden vervulde Eva, toen zij de voorwerpen aanraakte, die eenmaal het eigendom waren geweest van het meisje, voor wie het leven slechts een roeve aaneenschakeling was geweest van harden arbeid en yoortdurenden strijd tegen armoede. Nooit had zij geld of gelegenheid gehad om eens uit te gaan of zich aan lief hebberijen te wijden, dacht zij vol weemoed. En nu nu is zij gestorven voor zij' nog wist, hoe mooi het leven kan zijn. Hoe Eva ook zocht, zij ontdekte geen en- «e.l adres. Wel bevatte de koffer een aantal rieven, een stapeltje bijeengepakt, met het •opschrift ..Brieven van moeder”, maar van eze waren de enveloppen blijkbaar wegge gooid. En een schrijfcassette met papier en enveloppen, een paar antieke sieraden en enkele velletjes niuziekpapier. verschaften evenmin inlichtingen. Eva herinnerde zich. eischen voor den komen. BL1TEXI.ANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Sir Percy Fitzpatrick overleden. Een bekend Zuid-Afrikaner. tad is overleden de bekende ^r Sir Percy Fitzpatrick, hy was 69 jaar oud. Sir Percy Fitzpatrick is de man geweest die in Engeland het denkbeqld heeft gelan ceerd om op Armistice-dag de herdenkings dag van de wapenstilstand eiken elfden No vember te 11 uur dit feit te heruenken door twee minuten stilte. DU1TSCHLAND. Waarvan men de Sklarek^ verdenkt. De akte van beschsldiging gepu bliceerd. In de strafzaak tegen de Sklarek» is he den de akte van beschuldiging aan de be trokken personen overhandigd. Tegen de gebroeders Max; Leo en Willy Sklarek is, mar het W.B. fieldt, een aan klacht ingediend wegens ^oplichting en valschhheid in geschrifte tegenover de stad Berlijn, wegens oplichting tan de Berliner Anschaffungsgesellschaft, de Dresdener Bank en de Ostbank, actievó omkooping cp groote schaal en aansporing tot scliending van vertrouwen van ambtenaren der stad Berlyn en van het ryk, rtffsmode wegen-» frauduleus bankroet. Allereerst worden de Skiareks beschul digd de Stadsbank voor lO^miliioen mars te hebben benadeeld door vervalschte reke ningen in te dienen en doordat zy de bank hebben weten te bewegen groote credieten te verleenen. De omkooping van ambtenaren betreft het geven van geschenken e.a. voordeeïen aan de directeuren Schmidt en Hoffmann van de Stadtbank, de burgemeesters Schnei- dr en Kohl, de wethouders Gabel, Degener en Benecke, e.a. personen, met het doel hen over te halen tot schending hunner ambts plichten. De boekhouders Lehmann en Tuch van de gebr. Sklarek zouden medewerking hebben verleend by de oplichting van de Stadtbank en de faillissementsdelicten. De genoemde bankdirecteuren, burge meesters en wethouders worden beschuldigd van ernstige passieve omkooping, de burge meester en wethouders bovendien van het verleenen aan de Sklareks van het recht om aan de stedelykie bedrijven te leveren, en het begunstigen van de uitoefening van Jat recht. Het onderzoek in deze affaire vorderde een nauwkeurige contrêle van ongeveer 2209 koopmansboeken en 1000 andere documen ten van de drie firma’s Sklarak, de Kleider- verwertungsgesellschaft en de Berliner An- schaff ungsgesellschaft. Een speciale moeilijkheid werd veroor- zooiete kunnen komen? Neen, er zat niets anders op dan alles eerlijk op te biechten. Maar toen zag ze opeens in haar verbeelding de uitdrukking die er op het gezicht van den schilder zou zijn als hij haar schandelijk bedrog zou ontdekken. Zij trachtte zich niet in te praten, dat Let haar onverschillig liet wat Rupert Dane van haar dacht; zij was zich volkomen bewust dat zij zijn veront waardiging en ipinachting niet zou kunnen verdragen. En dat besef bracht haar vast besluit van zooeven om alles eerlijk te bekennen aan het wankelen en toen ze verder piekerde, kwam ze langzamerhand tot de slotsom dat bekennen toch eigenlijk een onmogelijkheid was. Iedereen in Marchmere kende haar als Prudence Campbellze kon moeilijk plotse ling een anderen naam aannemen en even min aan tante Laura schrijven, dat ze niet omgekomen was bij het spoorwegongeluk en onder een vreemde naam begraven lag op het kerkhof van Transfield. Neen, redeneer de ze, ze zat in het schuitje en moest mee varen. Er was geen andere uitweg' De stem van haar geweten zei haar dat ze verkeerd handelde, maar zij weigerde naar die stem te luisteren en suste haar geweten in slaap met allerlei drogredenen. Ik ver oorzaak immers niemand schade, rede neerde zy by zich zelf, de werkelyke Pru dence Campbell is doodzij kan zich dus on mogelijk tekort gedaan voelen en daar ze hee- lertfaal alleen stond kan een ander er ook geen nadeel of hinder van hebben, wanneer ik haar naam aanneem. Geld had zij niet dart, heeft zij mij uitdrukkelijk gezegd, zoodat ik niemand kan berooven van het 16 1

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1