<E Mank en blaas 57 ■OMMM 68« Jaargang Ma. 17581 ari 1881 BERGAMBACHT, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen I IAISE R T Woensdag 28 Jta FEUILLETON. Liefde laat zidi niet dooden! BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT,MOERCAPELLE, ELFT l OOPERE Laval vormt een nieuw minstede* lang het duurt. Senator Pderre Laval heeft BUITENLANDSCH NIEUWS. too HOORWEG N K De Hewetsons. (Wordt vervolgd). .„t,. Frankrijk heeft weer een ministerie, zoo- gen tyd plezier zal beleven, daai regeerings- i partyen en oppositiegroepen, wat haar nu- tenslotte een einde aan de crisis weten te 1 merieke sterkte betreft, elkaar niet al te MALVE TLESCH Gandhi’s vrijlating.. Gandhi bepleit handhaving van het recht om te posten en zout te winnen. ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal 2.90, per gas en stak dit rri brand. De .,I.ezo" en twee andere vaartuigen werden totaal verbrij zeld. Dertien man kwamen om, vier werden zwaar gewond. Stpdentenonlnsteii' in <ta Spuansche Iniversifeitsteaen. Uitbreiding gevreesd. Te Madrid is hej wederom tot ernstige studentein-onlusten gekomen. Ook te Sevilla kwam het tot ernstige incidenten tusschen Katholieke studenten en leden van de stu- dentenvereeniging. Te Granada was ook een protestbeweging tusschen de studenten ont staan doch de rector van de universiteit wist de studenten tevreden te stellen. Sedert gisteren heeft de politie te Madrid bijzon dere maatregelen getroffen. Vanaf 7 uur surveilleerde politie-patrouilles te voet en te paard door de straten, terwijl reserves gereed werden gehouden. Naar verluid vreest men uitbreiding van de studenten-onlusten. gepleegd is meent de Zwitserache regeering echter dat Zwitserland in geenen deele voor het gebeurde verantwoordelijk is. Ook de re- geeringvan Zurich heeft onipiddeDyk aan de Italiaansche regeering haar leedwezen be- 1 j_*. Gisteravond zou Gandhi voor het eerst na zijn invrijheidstelling te Bombay een groote openbare redevoering houden. De belang stelling hiervoor was zoo groot dat reeds ’n uur voor Gandhi's verschijnen on de Meda- nesplanade ruim 200.000 mensehen waren samengestroomd. Het duurde meer dan een uur alvorens Gandhi het spreekgestoelte kon bereiken. Het gedrang was zoo hevig dat 31 perso nen werden gewond, waarvan een vrouw zoo ernstig dat zij na opname in het zieken huis aan de gevolgen overleed. In een intervieuw heeft Gandhi verklaard dat pas te Allahabad zal worden besloten welke houding het congres ten opzichte van de ontwerp-constitutie zal aannemen. Gandhi zag echter geen enkele reden waarom het onwettig maken van zout, zou moeten worden gestaakt, zoolang de on rechtvaardige zoustbelasting blijft bestaan. Hij geloofde ook dat het mogelijk was dat het posten zou moeten worden voortgejet per kwartaal, ƒ226, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 220, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. In tere. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. leien u.t planten en gij ijjdt, man- m een uitvoerige >p te zenden aan ie medicijnen, bij AM, die U alle andeling, met de ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 020 Advertentiün in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Uefdadigheids-adverteotUto da helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels 2.25, elke regel meer 0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentibn en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereducteroen prijs- Groote letters en randen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaachenkomst van soliede Boelmaaiae- laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daaga vóór de plaataing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname voraekerd te rijn. De locomotief, de tender en twee bagage wagens derailleerden niet, maar het eerste personenrijtuig ontspoorde. Slechts één rei ziger kreeg kneuzingen. Blykens de eerste resultaten van het on derzoek waren de buitenste rails losge schroefd. Toen de trein er over heen reed werden de rails verbogen. Onder dezelfde omstandigheden had twee jaar geleden niet ver van daar een derge- lyke aanslag plaats. Een N. T. A. bericht meldt dat vier reizi gers en drie postbeambten licht gewond werden. TELEVISIE IN HOLLAND. Voor hot eerst op een Nederlendsche zender toegepaet. door Dt. F. NQACK Leider der Nederlandsche Televiaie-expeiimenten Naar aanleiding van de eerste televisie-uitzendingen in Nederland door de V.A.R.A. Mot groote vreugde heb ik geconstateerd, dat thana ook in Nederland het verlangen naar nationale televisie-uitzemiingen hebft baan gebroken, nu ook over een Holljmdsche omioepzender televisie-uitzendingen plaats vonden. Van harte hoop ik, dat deze ertoe zullen bijdragen, dat in de naaste toekomst de regelmatige televisie-programma’s niet langer meer aan een uitermate bij radio- ontvangst geïnteresseerd publiek als dat i« Holland zullen onthouden worden. In welk stadium is het huidige televisie systeem nu reeds gekomen? In technisch opzicht bestaan er voor televisie-uitzending nog groote moeilijkheden (de synchronisatie der aandrijvende motorende keuze der golf lengten), doch men is thans reeds zoo ver gekomen, dat een vrij groote beeldscherpte kan worden bereikt, wanneer de televisie- golflengten tot zeer hooge frequentie kun. nen worden opgevoerd. Voor televisie-uit- zendiogen ie de ultrakorte golflengte de liever gewild dan een ministerie samen te stellen, waarvan de parlementaire grond- wlug zoo stevig mageiijk was; Hij Wildé 1>tf voorkeur steunen op alle republikeinsche elementen, die naar Senaat en Kamer zyn afgevaardigd. Vandaar dat h(j ook een be roep deed op de medewerking van de radi caal-socialisten, wien niet minder dan een vijftal portefeuilles werden aangeboden. Het streven van Laval om het aanzijn te geven aan een verzoeningskabinet, is ech ter te elfder ure mislukt, daar de radicaal- socialisten, die aanvankelijk toeschietelijk leken, op het laatste oogenblik y oor de eer- bedankten. Electorale overwegingen zullen hierbij vermoedelijk geen geringe rol hebben gej-peeld. De radacaal-sucialisten weigerden tot het kabinet toe te tréden, daar in het ministerie ook enkele groepen zouden zijn vertegenwoordigd, die in hun Dogen nog al reactionair zijn en met wi^e zij niets willen hebben te maken. Vooral gólden deze bezwa ren de republikeinsch-democratische fractie, waarvan Marin de leider is. Daar de radi- caal-socialisten vreesden, dat toch enkelen hunner misschien niet aan de verleiding weerstand zouden kunnen bieden, om deel uit te maken van 't nieuwe ministerie-Laval, werd uitdrukkelijk in een met algemeene stemmen aanvaarde resolutie bepaald, dat alle leden der fractie zich hebben te houden aan hetgeen in het besluit is vervat. De radicaal-socialisten, die in strijd met de Wat gij alléén kunt doen, 'roep daar geen ander bij. zult ontmoeten Hewetaon. Het vooruitzicht van een dergelijke ont moeting trok Eva niet bijster aan. contact tuescheii tender en ontvanger nog een leemte schuilt, welker oplossing nog wel eenigen tijd Op zich zal laten wachten Zeer bezwaarlijk voor de televieie-uiteen- ding is voorts nog het feit, dat toon en beeld over een aparten zender moeten wor den uitgezonden, zoodat wanneer men een toon-uitzenduig met televisiebeelden wil illustreeren. men over twee zenders moet beschikken. Wel worden thans onderzoekin gen gedaan in de richting van een bevredi gende combinatie van toon-beeld op één zender, en het is verheugend om mede te deelen, dat de laboratorium-proeven een zeer geslaagd karakter vertonnen, doch voor de practijk zal men zich nog wel langen tijd met het gescheiden systeem tevreden moeten stellen. In Duitachland, waar ik uit den aard der zaak met de toestanden zeer vertrouwd ben, bestaat onder de radio-luMteraars een zeer groote interesse voor televisie-uitzending, met sjMUining wordt dan ook het oogenblik tegemoet gezien, dat de onderzoekingen van de Duitsche Rijkapoat, dje thans in vollen gang zijn, de golflengtekwestie tot een be vredigende oplossing zal hebben gebracht. Niet alleen viui staats- maar ook van indus trie ele zijde (Telehor A.G.) werkt men xn Duitachland zeer hard om het televisie systeem steeds weer te verbeteren en te trachten het prijsniveau op lager peil te brengen, zoodat binnenkort in Duitachland te verwachten is. dat een televisie-uitzending een gemeenschapsuitzending Ikan worden. Met Engelsiul beweegt Duitschitmd zich aan den spits der televisie.landen en het is thans roods voor een particulier in Duitschland mogelijk zich voor een geringen prijs een televuüe-ontvangtoestel aan te schaffen. Een groot gevaar voor de populariteit van het televisiesysteem is wel, dat men vaak van televisie-uitzeodingen te hooge ver wachtingen koestert. In de toekomst zal het waarschijnlijk mogelijk zijn tooneel. of dans- uitvoeringen uit te zenden, maar zoover zijn we nog lang niet. Weliswaar heeft men in de laboratoria reeds bereikt, dat levende figuren kunnen worden uitgezonden, maar voor omnoep zijn deze resultaten nog niet bruikbaar. Een vooruitgang is zeker te noe men, dat men thans reeds is genaderd tot consul-generaal te spreken, die hem de be slissing van de regeering voorlas. Daarop schoot hij op dien consul-generaal die ge wond werd, doch niet levensgevaarlijk. Bassi werd op straat gearresteerd. Officieele betuigen van leedwezen. De Zwitsersche regeering heeft, naar de corr. van het Hbld. te Genève meldt, onmid- dellyktelegrafisch aan de Italiaansche re geering haar leedwezen betuigd over het feit dat de aanslag op den Jtaliaanschen consul-generaal te Zurich op Zwitsersch ge bied heeft plaats gevonden. Met het oog op de omstandigheden waaronder de aanslag werktuigelijk ging ze dien kant uit en be reikte weldra het oude, schilderachtige kerkje. Bij het hek, dat toegang gaf tot het kerkhof, bleef zij even staan. Toen opende zij het hek met bevende vingers en liep langzaam het breede pad langs de rijen van wel-onderhouden graven, in. Ze ontdekte een oude man, die bezig was het onkruid tusschen de graven te wieden. Zenuwachtrig Liep zij op hem toe. Kunt u mij zeggen, waar waar de jongedame begraven ligt, die hier bij het spoorwegongeluk is omgekomen? vroeg zij. Ze is toch hier begraven, nietwaar? Ja, zeker, antwoordde de man. terwijl hij zich langzaam oprichtte en haar* een oogenblik nieuwsgierig aankeek. Ja. die ligt hier begraven. Arm kind, zoo in den bloei van haar leven. Het is precies, zooals de galmdichter zegt, juffrouw ..afgesneden gelijk een bloem en verwelkt als gras” Mag ik haar graf eens zien? vroeg Eva weer, zonder op zijn woorden in te gaan. Zeker juffrouw, gaat u maar mee. ’t Is een van de mooiste plekjes van het kerkhof. Hij strompelde langzaam voort en Eva L. G. MOBERLY. Uit het Engelsch van 15 Nadruk verboden. Mijn lieve Eva. Zij voelde haar hart sneller kloppen. Hij had het met zooveel vuur gezegd, dat zij voor een oogenblik \ergat, dat zij voor hem niets meer betets kende dan een bijzonder geschikt model voor een werk, waarvan hij groote verwach tingen had. Zij herstelde zich spoedig en zei een wei nig aarzelend Ik ben blij, dat ik u Van dienst kan zijnnu ik dan toch eenmaal in dien onge- lukstrein moest zitten, mag ik nog blij zijn, dat ik ergens terecht gekomen ben. waar ik mij nog nuttig kan maken. Nuttig? Alsof dat het goede woord is Het resultaat dat ik nu bereikt heb, heb ik alleen aan u te danken. Ik beschouw dit schilderij als het beste, dat ik tot nu toe gemaakt heb. Natuurlijk is het heel goed mogelijk» dat ik mij vergis, ging hij voort, terwijl hij een paar passen achteruit liep en het doek met een cnitiachen blik bekeek, een kunstenaar heeft nooit een onpersoonlijk oordeel over zijn eigen werk, maar toch heb Jk het sterke gevoel, dat ik nog nooit zoo iets goeds geschilderd heb. Neen u mag het Hoogstwaarschijnlijk een echt brutaal, coquet nest i Maar Nelly, wat kom jij toch altijd tot schrikwekkende conclusies. Er is geen en kele reden om te veronderstellen, dat ze brutaal en coquet en een nest i8. Waarom zou zij dat zijn? SPANJE. Zware stortn. Talrijke ongelukken. Aan de Spaansche noordkust heerscht se dert gisteren een hevige storm, die onder de bemanningen der visschersschepen reeds et telijke slachtoffers heeft geëischt. Verdir aan ue oostkust bij Alicante het vrachtschip Lezo uit St. Sebastiaan, dat van Barcelona naar Cartagena onderweg was, gezonken Nader meldt het B- A., dat aan de kust van Galicië talrijke zeilschepen zyn vergaan By de stranding van de „Lezo die een lading calciumcarbid aan boord had, tracht te men de lading te redden; do* h een vonk van een toorts, die werd gebruikt om eenig licht te verschaffen, viel in hei acetyleen- IIieeg^ gewenachte, want hoe langer de gol- k—ven. jeg te gerjnger dg beeldscherpte. Een groot bezwaar tegen deze uitzending ia de geringe draagwijdte van de ultra korte golf. In Berlijn heeft men getracht dit euvel te ondervangen door de zender zoo hoog moge- lijk te.bouwen, doch men heeft nog steehta een draagwijdte van 30 a 40 K.M. kunnen bereiken. Hieruit volgt dus, dat men zich voorloopig nog met de televisie-uitzending van de lange golven tevreden zal moeten stallen. Voor de constructie van de televisiezen der en het ontvangapparaat bestaan hoe genaamd geen moeilijkheden meer. Het is thans reeils mogelijk geworden ontvangap paraten met een hooge beeldscherpte te con- strueeren, alleen bestaat er nog een zeer groote moeilijkheid, die van grooter gewicht is dan alle andere n.l. de moeilijkheid van de ^>eeldoverbrenging van den zender op den ontvanger. Met een nadere vrije omschrij ving zou men kunnen zeggen, dat er in het FRANKRIJK. Francois Coty. Maire van Ajaccio. Onlangs meldden wy reeds dait de tegen woordige maire van Ajaccio het verzoek had gericht tot Francois Coty, den bekenden parfumeur en directeur van „Figaro”, om in zyn plaats maire van Ajaccio te worden, hetgeen, naar hij zeide, met dten wensch van de overgroot» meerderheid der bevolking in overeenstemming zou zjjn. Ongeveer twee weken geleden werd Coty, Corsicaan van geboorte, tot lid van den ge meenteraad van Ajaccio gekozen. Thans lezen wij dat hij met algemeene (21) stemmen tot maire gekozen is. Poincaré’s gezondheidstoestand verergérd. In den afgeloopen nacht verspreidde zic\ het gerucht dat de gezondheidstoestand van oud-presadenf en minister-president Poin caré wederom was verergerd. Treinontsporing bij Angoulême. Vermoedelijk boos opzet. De sneltrein BordeauxParys is vanmor gen om kwart voor vieren bjj Angoulême ontspoord. nog niet zien, voegde hij er snel aan toe, toen hij zag, dat zij aanstalten maakte om op te staan. U mag het niet zien, voor het heelemaal af is, voordat ik alle ruwe kantjes ervan heb afgeslepen, zooals mijn zuster het af werken van een schilderij noemt. Uw zuster' Ik wist niet, dat u een zus ter had. Waarom zou ik geen zuster hebben antwoordde hij lachend. Ik heb een ge trouwde zuster en twee broers. Mijn eene broer is in Nieuw-Zeeland, de andere in Britech Columbia. Maar mijn zuster is in Engeland geblevenze woont in een dorpje in Cornwall. Eva zweeg Rupert's mededeeling omtrent zijn zuster had haar onaangenaam getrof fen. Zij had altijd gedacht, dat hij alleen stond, omdat hij zoo volkomen geïsoleerd leefde. En ze voelde bij intuïtie, dat het de moeilijkheid om haar geheim te bewaren, zou vergrooten. wanneer zij met zijn familie in contact kwam. Maar het geeft toch niets om daarover te piekeren, dacht ze en ze vroeg: Uw zuster komt u zeker wel eens op zoeten, nietwaar? 2kx> nu en dan. Haar man is dominee en zij kan thuis en in de parochie zoo slecht gemist worden. Zij is zooiete als de assisten te van haar man en altijd aan het werk, voor zieken en armen. O. ze i's een schat, eenig in haar soort. Ik hoop dat u haar eens zult ontmoeten: ze heet Hewetson. Nelly partij tucht handelen, zouden buiten worden geworpen. Daar de republikeinsch-socia.isten had den besloten hun houding afhankelijk te stellen van de beslissing der radicaal* socialisten, zag Laval zich ook versteken van den steun der eerstgenoemde groep, waartoe Briand behoort, doch voor dezen werd een uitzondering, gemaak.. Aan den anderen kant voelde Laval er evenmin voor zich de wet te laten voorschrijven door de radicaal-socialisten, die nog wol zouden willen meedoen, als de groep-Marir. buiten het ministerie werd gehouden. Er zat toen voor Laval niets anders op dan te trachten een ministerie te vormen, dat groote gelijkenis vertoont met de vo rige kabinetten onder leiding van Tardieu. Laval zelf is een knap staatsman, die zelf al eenige keeren minister is geweest, maar wat baat dit alles wanneer politieke stormen het broze scheepje maar a'. te gemnkkeiijk een prooi der golven kunnen doen worden? Het is dan ook te voorzien, dat Laval van zyn minister-presidentschap niet al te lan- m«n tiid nlezier zal beleven, daar reoeerings- partyen en oppositiegroepen, wat haar nu- -i- _‘.?rkte betreft, elkaar niet al te maken, maar de oplossing, die ny heeft ge- j veel ontloopen. Uitgesloten is het dan ook vonden, beantwoordt geenszins nan zyn niet, dat men tenslotte zyn toevlucht zal oorspronkelijke idealen. Hjj had n.l. niets 1 moeten nemen tot parlementsontbinding en het uitachryven van nieuwe verkiezingen. volgde hem zwijgend. Dit is het graf, zei hij eindelijk, toen ze een poosje voortgeloopen hadden. dit met dien rozenstruik. De heer die bij haar begrafenis was. zei nog dat hij hoopte dat het witte rozen waren, omdat zij daarvan zooveel hield Eva voelde een brok in haar keeLXJen de doodgraver dit zei. Zij zag hartr" oom Tom daar staan, bij de geopende groeve. Eva en hij hadden het samen altijd zoo goed kunnen vindenZij dacht eraan dat ZWITSERLAND. Aanslag op Italiaansch consul. Gewond, doch niet levensgevaarlijk. Gistermorgen werd een aanslag gepleegd op den Italiaanschen consul-generaal te Zurich, door een jeugdig Italiaan Lino Bassi, die reeds herhaaldelyk zonder succes op het consulaat was geweest om een ondersteu ning te vragen uit zyn militairen diensttijd afkomstig. Bassi, die ook vandaag weer door den vice-consul was afgewezen, verlangde den Een vrouw, dacht ze, merkt veel vlugger dan een nian dat er iets onnatuurlijks in een bepaalde situatie is... en vrouwen trach ten je altijd uit te hooren l^et gesprek met Rupert had haar angstig gemaakt en ze voelde weer een heftig ver langen bij zich opkomen om den schilder alles te bekennen. Maar telkens liet haar moed haar op het boslissende oogenblik in den steek. Ze kon voor zich zelf niet uitmaken of ze tegen de bekentenis opzag, omdat ze haar schaamte niet kon overwinnen, of om de onzekerheid hoe de schilder het verhaal Van haar liedrog zou opnemen. Deze gedachte kwelde haar, toen zij op een zorinigen mid dag over de heide tusschen Marchmere en Transfield zwierf. Zij wa$j zoo door haar overpeinzingen in beslag genomen, dat zij voortliep, totdat zij na een heelen tijd tot haar grooten schrik bemerkte, dat zij zich lievond op de. helling, die zich in Transfield alg High Street voortzette. Het was den eersten keer, sinds zij er in haar kinderjaren geweest was. dat; zij in het stadje kwam en haar gedachten werden steeds onweerstaanbaar getrokken naar het verschrikkelijk ongeluk, dat nog zoo kort geleden hier in de nabijheid had plaate ge had. En alg van zelf rees het beeld van haar ongelukkige reisgenoote voor haar op, het meisje, dat onder haar naam begraven lag. Zij stond stil en keek om zich heen; een heftig verlangen maakte zieh van haar meester om te weten, in welke richting het kleine kerkhof lag. Vanwaar zij stond kon zij tusschen de takken van een groep hoo rnen den kerktoren onderscheiden. Bijna tuigd en de verzekering gegeven dat zij al het mogelijke zal doen om den dader zoo spoedig mogelijk voor den rechter te doen verschijnen opdat hy de hem toekomende straf zal ontvangen. De consul-generaal is gistermiddag ge opereerd en ofschoon de toestand zeer ern stig is, hebben de doctoren de hoop niet op gegeven hem in het leven te houden. hij ook zooveel van witte rozen hield! De oude man had wel gelijk gehad sponnen haar gedachten voort, dat het hier een van de mooiste plekjes van het kerkhof was. Over den muur heen zag zij de wijde velden hier en daar door boschpartijen afgewisseld en h< el in de verte stoten de golvende heu vels zilverig den horizon af. Met een hart vol tvzijfel en schaamte staarde zij naar den grafheuvel aan haar voeten, toen, in een opwelling die ze zelf niet getieel begreep, knielde zij neer, als om het meisje dat daar begraven lag. vergiffe nis te vragen. En op den terugweg naar huis en nog vele lange dingen daarna tiet de herinnering aan het graf bij den kerkhofmuur Eva niet los. Het beeld ervan was een voortdurende aan roep om eerlijk te zijn, om haar leugen uit te wrischen. Maar ze kon niet, ze durfde niet. Hoe z/>u Rupert het opnemen HOOFDSTUK X. 242

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1