Zn. GEBR. 8PAAS E lil ,kte Deze Courant komt m vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPEU.E, T, enz. No. 17600 Zaterdag 7 Februari 1831 68» Jaargang maken? BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEVV'ATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ERKEN 3 R FEUILLETON. r 1 rachten oeren BEL OP 2084 MfldBlwaswbflrijFi. J. H.ï. Straaten EXTRA AANBIEDING CUBA, zobals de toerist het niet ziet. Liefde laat zich niet dooden »T *-'*-'9 LZUM tvn T LJwulïvvl vïv/ U 1-jl VÏTllY j 11/Y/XO 1 IVJCjVyKl X 1»1 Will/IVUVII *- f 1T1 V/Z-Jl V\_>rx Dit nummer bestaat uit twee bladen. HET STOFFENHUIS ibJbKSlib BLAD. GOUDA MARKT 16 weerwil van de >jjn; maag- wakte ia de I geven. Haag. ze (Wordt ▼•rvolgd). r burendruk l kleuran. ZUIVER WOL JAPONSTOF 135 cM. breed 1. dengelijke taal ndet meer hoort. Het is ge lukkig een overwonnen standpunt van te meenen, dat anderen ons nog zouden kun nen dwingen om van vrijhandel lot bescher ming over te gaan. den dat alle ir, bedroefd, Draadglaa voor Dakbedekking •JAN VANDIRLAND MARKT 2 - GOUDA Onbenullig blijft het gespt ek, waar eigen gewichtigheid meedoet; het aantal hunner, die dat laten kunnen is zeer klein. kamera hebben een hoog plafond, een tegel vloer, ramen met jalouzieën en veel ijzer traliewerk. Zoo blijven de huizen koel en luchtig. De met de hand gemaakte meubels van inheem- sche houtsoorten zijn mooi en niet duur. In de tuinen ziet men rozen, jasmijnen, bam- boe's, palmen, oleanders en andere tro pische planten. In die woningen eet men 'b morgens vroeg een ontbijt van vruchten, broodjes en koffie „con leche”. Dan gaat de heer des huizes naar de stad met de bus of de tram en eenigen tijd later gaan zijn vrouw en dochters ook uit. De markt is zeer schilderachtig, doch gewoonlijk laat men toch het doen van inkoopen over aan de keukenmeid. De dames gaan winkelen of bezoeken een schoonheidsinstituut, want de Cubaansche maakt zeer veel werk van haar uiterlyk. De vrouwen zien er dan ook altijd zeer verzorgd uit; over hun gegolfd haar dragen zij een netje, dat ook als een voile over het bovenste deel van het gezicht hangt; hun nagels zijn helrood gekleurd en hun gezichten met smaak opgemaakt. Zij zijn meestal brunettes en zwaar gebouwd, doch omdat zij zich zoo goed kleeden en soigneeren, blijven zij er ook na hun eerste jeugd goed uitzien. Zij zijn gastvrij en pret tig in den omgang, doch het is voor een vreemdeling niet gemakkelijk haar goed te leeren kennen. antwoorden dan niet dit afgezaagde praatje: het buitenland dwingt ons'ertoe om de in voerrechten te verhoogenï Men moge van Genève denken wat men wil, in elk geval is men daar wel zóó ver gevorderd, dat men I Eva wiet zich later niet meer te herinne ren hoe lang zij dien middag door de boe- schen gezworven hadden, de cone laan in de andere uit. Ze behield alleen een vage heugenis, van dich: ruischend gebladerte boven haar hpofd, waardoor de zonnestralen speelden aan een dag van onuitsprekelijke zaligheid zij wist alleen, dat zij langen tijd 1’":" geweest moest zijn, want toen zij kamer kwam, verklaarde juffrouw Dorstige reizigers. Groote stoombooten, tot1 de laatste cou- j chette bezet, varen langs Fort Morro de haven van Havana binnen. Drie luchtvaart maatschappijen rekenen op volle vliegtuigen voor hun lijn van Miami naar Cuba. De bootjes, die tusschen Key West of andere havens van Florida en Havftna heen en weer varen, vervoeren honderden personen, die het gewoonlijk te doen is om aan de droog- ïeggingswetten te ontkomen en in Cuba eens naar hartelust van rhum en andere dranken te genieten. In de hotels rekent men op deze Amerikaansche gasten en de kellners spreken .er dan ook vloeiend En- gelsch. Men heeft er paardenrennen, caba rets, casino’s en alle andere dingen, waar de Amerikanen op gesteld zijn. Het is het winterseizoen in Havana en de stad vestigt daar des te meer hoop opt waar de suiker prijzen laag zijn. Dit is geen ijdele hoop, want ondanks de slechte tijden, waar zü over klagen, stroomen de touristen erheen, en zelfs in den zomer komen er nog heel wat Amerikanen. Nu hoort men echter meer Amerikaansch dan Spaansch in de plaatsen, waarop het touristenverkeer zich concen treert. ck Bridgende dames. 's Middags worden de kantoren twee uur lang gesloten voor de lunch; wanneer de heeren daarna weer naar de stad zijn ge gaan, zoeken de dames elkaar op, spelen bridge en bezoeken hun jachtclub of ver- eenigingen en ’s zomers het strand. Den laatsten tijd beginnen zij ook golf te spelen, doch het meeste voelen zü toch voor bridge. Er wordt altyd om geld gespeeld. Wanneer Langley den bezoeker binnengelaten. Met uitgestoken hand liep hij op het meisje toe. Ze was er zich vaag van bewust, dat meneer Drake zilverig-wit, krullend haar had en een vriendelijk gezicht, waarin een paar schran dere oogen glinsterden, die getuigden van een goed hart en gevoel voor humor tevens. Er wm iets vaderlijke en vertrouwen-wek- kends in zijn verschijning. U zult mij mijn onaangekondigd be zoek hopenlijk vergeven, begon hij, vóór zij nog gelegenheid had om iets te zeggen. Maar ik ben maar regelrecht hierheen ge komen omdat ik zoo vreeselijk benieuwd ben of ik mij vergist heb of niet. Ik hoop maar van niet ik hoop van harte dat ik eindelijk mijn nicht gevonden heb, u bent toch juffrouw Prudence Campbell, nietwaar? Zoo word ik tenminste genoemd, ant woordde zij met trillende stem Bent u gekomen hebt u. Een wereld vol pleizier. In de badplaats La Playa, waar het wa ter er uitziet als smaragd, de gebouwen als bloedkoraal en de meisjes als pryswinsters van een schoonheidswedatrijd, plassen de Amerikanen bü duizenden rond, zonder zich te bekommeren om het feit dat de Cubanen zelf niet meer zwemmen, omdat hét winter is geworden. In het casino wordt roulette en baccarat gespeeld door modieus gekleede vrouwen en ryke mannen. De twee groote hotels, Sevilla-Biltmore en het nieuwe Na tional Hotel, geven om en om een foxtrott en een tango op hun dagelyksche dans avonden en op het theeuurtje hoort men er de cocktailglazen klinken. La Verbena en andere gelegenheden houden de touristen aangenaam bezig en overdag kan men paar denrennen of hanengevechten zien. Elke zoogenaamde American-bar is stampvol en door het geklink van de glazen hoort men Amerikaansche accenten uit eiken staat van de Unie. De winkels, die Cubaansche waaiers, Fransche parfums en Havana si garen verkoopen, hebben veel beküks en er klinkt gelach op, wanneer men de minia- Wat wij wel en wat wij niet uit Amerika moeten hebben. Henry Fond heeft op zyn Europeesche reis ook Nederland bezocht. De automobiel koning had al zooveel over Edammer kaas jes en. Goudsche püpen gehooid, dat hy maar besloten had om ook in het kltine land aan de zee eens een kijkje te nemen. Ais een echte koning is Ford hier ontvan gen. Waar hij met zyn gevolg verscheen, daar liep men te hoop en de weg, dien hij volgde, werd nauwkeurig in de couranten medegedeeld, evenals de hotels, waar zijne majesteit afstapte. Alsof men in Nederland nog nooit van nabij een groot-industrieel gezien had ,zoo geweldig enthousiast deed men. Autoriteiten maakten hun opwachting bij „old Henry” en deze liet zien dit alle3 met een glimlach welgevallen. Ford moest de journalisten gauw vertegen wat hij wel dacht van Nederland, van ’s lands toekomst, zijn welvaart die nu ook al v,or malaise heeft plaats gemaakt en van nog honderd gewichtige zaken meer. Alsof men, wanneer men een knap automobielfabrikunt is, ook maar zoo de toekomst kan voorspellen. Ford zei dan ook wyselyk niets van dat alles. Hij zeide alleen, dat het verveer in Hol'and hem niet aanstond. Al die waterwegen moest men maar dichtgooien en er asphaltwegen voorwin de plaats leggen. Zoo’n rcclame- makdVtoch, die „old Henry”. Want de oude heer diteht natuurlyk terstond aan het groote aantal Fordjes, dat hier te lande nog geplaatst zou kunnen worden, als we meer asphaltwegen hadden! De heer Ford is ook by Philips op be zoek geweest. Wij vermoeden, dat de Ame nka ansche automobielvorst te Eindhoven toch wel even opgekeken zal hebben van zoo’n groote industrie. Zou hy dat wel ge dacht hebben van dit kikkerland? En de groote Rotterdamsche scheepswerven? Ook daar heeft Ford zyn hart kunnen ophalen aan moderne techniek, want dit is zeker: op het gebied van den scheepsbouw presteert Amerika bitter weinig, m weerwil van de jarenlange protectie. Ford heeft zyn plannen om den eersten steen te leggen voor de Fordfabriek te Rot terdam, opgegeven; naar hy beweerde om een grooter bouwplan uit te werken. Heeft hy misschien in de meening verkrerd, dat ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, oy onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyka geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentüta in het Zaterdagnammer 2Ö ct bijslag op den prijs. Uefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDKDEELINGÉNi 1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot zeer gereduceerden prgs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zün ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zfln. alleen eh.. moet je nooit vergeten Rupert, dat ik maar een doodgewoon meisje ben, met alle menschelijke fouten en zwakheden. Heusah, Rupert, verwacht niet te veel van mij, dan zal je je ook niet zoo gauw teleur gesteld voelen. Hetwas doodstil om hen heen. Een ogen blik keek Rupert haar ernstig aan, toen trok hij haar in zijn arm en kuste haar innig. Haar blos werd dieper en ze verborg haar gezicht tegen zijn schouder. Is dit het begin van ons nieuw leven? vroeg zij eindelijk. Ja, kind, ja. lachte hij. Vandaag be ginnen wij met een schoone lei. Hoe men den dag op Cuba doorbrengt. tuurfleschjes met sterken drank ziet en de kleeren, die speciaal gemaakt zyn om ze de Vereenigde Staten binnen te smokkelen. Een paar ernstige touristen gaan nog eens kyken naar de oude ruïnes en naar de nieu we gebouwen, die Havana een lust voor het oog maken, doch daarmee zien zü nog niets van Cuba, zooals het in werkelükheid is. Cubaan en tourist. Het heele jaar door gaat het leven en het werk voor den gewonen Cubaan natuur lük geregeld door en het winterseizoen maakt daarop geen uitzondering. Men apprecieert de touristen, voomamelyk om het geld, dat zü verteren, doch in het dagelyksch leven denkt men niet aan hen. En de touristen denken ook niet aan de Cubanen en hun werkelijk leven, dat rustig voortgaat in al die duizenden huizen. Het seizoen is voor hen de tyd, dat men tweed en vilten hoeden draagt, hoewel de Amerikanen zoo zomersch mogelük zijn gekleed. Doch die verzamelen zich toch maar op enkele plaatsen, waar zü zich kunnen vermaken en die de doorsnee Cubaan niet eens zou kunnen bezoeken, als hü wilde; hü moet naar zün werk. Ik spreek hier van Cubanen, maar daaronder reken ik ook da Amerikanen, Engelschen en Hollan ders, die er zich gevestigd hebben. En dat zy’n heusch geen minder trouwe Cubanen, want zy zyn büna allen zeer gehecht aan hun nieuwe vaderland. Daar is ook alle reden toe, want dit exotisch schoone land met zyn romantische geschiedenis heeft niet alleen een ideaal klimaat, doch men geniet er ook een groote persoonlüke vrijheid en de gemakken der moderne techniek gaan er samen met een rust, die men in onzen tyd weinig meer vindt. Doch het voornaamste is voor myn gevoel het feit, dat het dage lyksch leven en het dagelüksch werk, waar door toch het grootste gedeelte van ons leven worden beheerscht, in Cuba tot een dagelüksch genot worden. De huizen der Cubanen. De touristen ontmoeten de Cubanen by'na uitsluitend in de hotels en casino’s; zü rij* den wel eens langs de mooie woonhuizen, die op de baai uitzien en langs de villa’s met tuinen en terrassen in de buitenwüken Vedado, Miramar en Almendares, doch zü komen er slechts bü uitzondering binnen. Dè huizen zün bepleisterd, wit of in kleu ren, en bedekt met roode dakpannen. De ook verval in zou gaan, in tegenstelling met Amerika, waar alles zoo veel krachtiger en energieker zou worden aangepakt. Zou dat inderdaad waar zyn? Zouden de beste krachten het oude Europa verlaten hebben om zich in Amerika, het land der toekomst, te vestigen Stellig heeft Amerika een industrieele ontwikkeling doorgemaakt, zooals wü die niet kennen. Doch is dat zoo verwonderlük voor een land, waar nog büna alles moet worden opge bouwd, terwyl in Europa elk vruchtbaar hoekje reeds was afgegraasd? Zekei, w. kunnen respect hebben voor het product van de Ford-fabrieken, doch laten we ons voor overdrüving hoeden! Terecht heeft Ford be langstelling getoond op de werf -.'an Wikon- Fcyenoord. Aan onzen scheepsbouw kunnen de Amerikanen eenvoudig niet tippen. Deze bedrijfstak is in. Amerika één groote protec tionistische stroppen-affaire geworden. En zal Amerika, nu het voor zyn te snel ge groeide industrie de buitenlandsche markt noodig heeft beter kunnen concurreeren dan een goed Nederlandsch bedrijf, zooals b.v. Philips? Het valt te betwijfelen. Men begint op het oogenblik in Amerika de kwade ge volgen te ondervinden van een tot het uiter ste doorgevoerde politiek van bescherming. Jarenlang heeft men in de Vereenigde Sta ten deze protectionistische politiek kunnen toepassen, omdat er een groote binnenland- sche markt aanwezig was, die maar steeds meer goederen kon opnemen. Dat begint nu echter anders te worden. De Amerikaansche industrie kry’gt meer en meer behoefte aan export en nu wreekt zich het kwaad van vroeger jam. Overal stuit men op hooge ta- riefmuren, kort geleden nog heeft Canada zich extra hooge baricades verschanst tegen de aanzwellende goederenstroom uit Ame rika. De overige wereld wordt daarmede d< dupe van. Ook Nederland. In nog sterkere mate Engeland en Duitschland. Zullen de tariefmuren tot in den hemel worden opge trokken? Ziedaar de vraag, waarmede men zich in het oude Europa bezig houdt er. in het jon ge Amerika begint men eveneen: den ernst van den toestand te beseffen. Waarom h-.eft men dan diaar, zou men kunnen eggen, niet den jeugdigen, frisschen moed om het oude, vermolmde Europa een voorbeeld te geven7 Wist Ford dan op deze met niets ander* te Uit het Engelsch. van L. G. MOBERLY. 24 Nadrftk verboden. Zij heeft my niet die minste gelegen heid gegeven om haar ook maar iets te laten olijken, zei hij scherp, Enfin, nu weet je de heele geschiedenis En ook wat voor soort man jou ten huwelijk gevraagd heeft, iemand die zich de dingen veel te veel aan trekt Even zweeg hij en toen viel hij plotseling uit, op hartstochtelijken toon: Wat je mij ook ooit zou aandoen, lief ste, bedrieg mij niet. Ik zou het onmogelijk nog eens kunnen verdragen. Maar zooiets zou je met kunnen doen, nietwaar? En zacht legde hij zijn hand op haar schouder en keek haar nuet een blik vol liefde aan. Zij bloosde hevig en ze was zich klaar hewust dat nu het oogenbjik gekomen was, om hepi alles te bekennen. Ik kan het niet, ik kan het niet, klonk echter voortdurend een stem binnen in haar. Als zij hem nu alles zou opbiechten, zou <lat zoo goed alfl zeker een scheiding beteekenen voor altijd. En alleen reeds de gedachte aan de mogelijkheid daarvan deed haar den adem in de keel stokken en het 60UBSCHE COURANT van huis oj> haar Langley Gelukkig dat ik nog geen brood voor u had klaargemaakt! Maar het water kookt dadelijk en in een vijf minuten hebt u een kopje thee. Als ik niet wiet, da* u bij een van uw kennissen in het dorp op bezoek was geweest, zou ik heel wat anders den ken. Maar enfin, eind goed, al goed! Zij glimlachte veelbeteekenend, toen naar de keuken terugging. Eva was blij dat ze alleen was om nog eens al het gebeurde van dien «trillenden we in Nederland niet wisten, wat een fa briek is? Er wordt den laatsten tyd maar ai te graag geschermd met het economisch ver val van Europa, waarmede andere opzichten gepaard eenige wat ze kon zeggen was: Rupert, heb toch alsjeblieft geen hoc- gen dunk van mijHeusch, ik heb zooveel fouten. Verbeeld je toch niet, dat ik een engel ben. Kindlief, wij hebben allemaal onze fou ten! Ik maak mij geen oogenblik de illusie dat jij ze niet hebt. Maar ik ben rotsvast overtuigd, dat jij nooit zou kunnen doen wat Violet gedaan heeft. Weer kwam die machtige aandrang om te bekennen, maar wéér werd de stem van haar geweten gesmoord door haar angst van zijn woede en verontwaardiging Ik hoop, Rupert, dat ik nooit zal doen, wat zij gedaan heeft, antwoordde zij, maar... Dat is nogal glad! riep hij plotseling vroolijk. En laten wij nu niet verder over het verleden met al zijn onplezierige herinneringen praten. We moeten eigenlijk alles, wat er in ons leven gebeurd is, voo/ wij elkander leerden kennen, uit ons geheu gen wegwieschen. En hoe korter je me op je antwoord laat wachten, hoe eerder het verleden volkomen dn het niet zal wegzin ken. Is het heusch noodig, dat je zoo lang moet denken over wat ik je onlangs ge- vraagd heb? i Was het de wanne liefdevolle toon, waarop i hij sprak, of dé heerlijkheid van de zomer- J sche natuur om haar heenhet ruischen I van de boomen, dè dansende zonneplekken i op den grond, die haar opeens zoo’n vreemd I gevoel gaven, dat haar verwarde en duizelig maakte? Ze keerde zich plotseling half om en keek hem dfep in zijn oogen. ij Ik geloof niet, dat ik daarover nog lang zal moeten denken, zei zij zacht, -- middag te kunnen overdenken: Ze had dus den m aanroep Van haar geweten tot zwijgen weten te brengen! Het was haar alsof Ru pert’s woorden, dat zij een nieuw leven zou den beginnen en alle herinneringen aan het verleden uitwisschen, haar voor goed bevrijd hadden van de nachtmerrie van haar be drog. Als zij inderdaad een nieuw leven begonnen dacht zij spitsvondig was het niet noodig. dat zij Rupert een bekente- ris deed. Zij wilde alleen nog maar denken aan de heerlijke toekomst. Al wat Rupert had moeten lijden door die andere vrouw, zou zij hem door haar liefde ruimschoots vergoeden, zij, zijn vrouw! De gedachte aan de toekomst bracht een kleur op haar wan gen en deed haar oogen schitteren. De ellen de van haar verloving met Nigel scheen haar alleen nog maar een boozen droom toe. Nauwelijks had Eva haar maaltijd geëin digd en zich in een gemakkelijken stoel neergevleid, of er werd geklopt. In de gang klonk de stem van juffrouw Langley en van een vreemden man. Op haar roep van „bin nen” verscheen juffrouw Langley, die de deur weer zorgvuldig achter zich sloot. Daar is een meneer voor uhij zegt dat hij Drake heet en dat hij een oom van u is, maar nk vond het beter om u eerst maar eens even te vragen of ik hem binnen kan laten. Eva moest zich aan de leuning van haar stoel vasthouden. Doodsbleek staarde ze juf frouw Langley aan. Zie je wel, dat dacht ik al, riep de hospita uit. Ik heb u aan het schrikken gemaakt. Maar u hoeft heusch niet bang te zijn. Hij lijkt me een aardige man, het I» een heer op leeftijd, voegde ze er al8 bijzon dere geruststelling aan toe. Ik eh. ik dacht aan iets anders. Het as al weer over. Laat u meneer Drake maar binnen komen. En met inspanning van al haar geest kracht stond ze op, om den bezoeker te ontvangen. Het was haar onmogelijk om helder te denken, de tijd was te kort om haar houding te bepalen, er zat niets an ders op dan zich in den toestand, zooals deze zich zou ontwikkelen, zoo goed moge lijk te schikken. Inmiddels had juffrouw

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1