ASIVRIN f RING SoSSp mm m m i s a iViiW TABLETTEN aspirint::.^ Brief uit New-York. Brieven uit de Hofstad. j'fOQi'sehvi^p/ pepermunt <2al-cMosqud. de heer des huizes thuiskomt van kantoor, zit men nog eenigen tyd by eikaar, voordat men aan tafel gaat. Intusschen worden en kele cocktails gedronken; aan tafel, ook aan de lunch drinkt men bier, dat by feestelyke gelegenheden door wyn vervangen wordt. Daarna drinkt men soms nog een cocktail, waaruit de'lezer echter niet moet opmaken, dat de Cubanen drinkers zyn. Het tegendeel is waar «n openbar? dronkenschap is hier een groote zeldzaamheid. Men houdt er ech ter van, dagelijks alcoholische dranken te drinken, echter met mate, zoodat men er nooit van onder den invloed raakt, 's Avonds kan men naar de bioscoop of naar de schouwburg, naar de sociëteiten of naar het casino gaan, doch de meeste avonden blyft men rustig thuis. Men kan nergens ter wereld smakelyker eten dan op Cuba. Men vindt daar heeriyke visch in talryke soorten, allerlei gevogelte en uitstekend runder- en varkensvleesch; al leen kalfsvleesch is moeilyk te krygen. Op het eiland wordt prima melk en boter ge produceerd, men maakt er smakelijk brood en gebak en alle groenten en vruchten, die men in Amerika kent, vindt men op Cuba ook en nog heel wat meer. Bovendien zijn alle levensmiddelen er goedkoop, tenzy men geconserveerde levensmiddelen uit Amerika wenscht te gebruiken. Die zyn natuurlijk duur en die uit Engeland en Frankrijk zyn nog iets duurder. Zoo gaat het leven zyn gang in de duizenden huizen op Cuba; dui zenden, zeker, want alleen Havana heeft al 600.000 inwoners. Het is een bijzonder aan genaam leven, een rustig bestaan, waarin de gouden dagen afwisselen met zilveren nachten tusschen een altijd bloeiende en geurende natuur. Twintig dagbladen. Ik heb het echte Cubaansche leven ge zier. in de kantoren der dagbladen; er zijn in Cuba n.1. meer dan twintig dagbladen; drie Engelsche met kantoortjes vaneen paar ka mers en een half dozijntje journalisten en een groot aantal Spaansche met mooie ge bouwen en een talrijk personeel. Doch de menschen zyin dezelfde, wat hun taal ook mag zyn. Gelukkig! Hoeveel toulisten heb ben zoo'n bureau van binnen gezien? Niet zoo heel veel, zullen de journalisten opge lucht zegigen. Hoeveql touristen hebben de kleine studio gezien, terwijl er Gubaansche muziek werd uitgezonden? ik moet nog denken aan die muzikanten, die n et ernstige gezichten, vreemde instrumenten bespeelden zonder zich te bekommeren om de luister- rende wereld. Ik heb het Cubaansche leven loeren kennen in een keuken, toen ik hoo de, dat een schijnbaar eenvoudig gerecht als Cubaansche erwtensoep nog werd De reid uit zeven verschillend*' ingrediënten: erwten, ham, een ui, worst, tomaten, knof look en kaap. „En, nu vergeet U nog de bo- uit Jamaica verontwaar- len in een klein circus, 5 enkele bruine tent, waar tien stohd om het met gras |pnd, dat de arena moest lansche familie, die van geslacht op geslacht in het vak geweest was, gaf een zielige en toch betrekkelijk goede voorstelling; de grootvader, een de- Ik hètt dat bestond binnen een ry voorstel! genslikker, werd door het typische Cubaan sche publiek stormachtig toegejuicht, even als zyn kleindochtertje, dat de rumba danste. Maar ik heb ook een anderen kant van het Cubaansche leven gezien in een klein particulier hospitaal, waar de jonge Cubaansche moeders de gelukwenschen der bezoekers in ontvangst nemen met keurig opgemaakt haar en een nieuwe waaier in de hand, terwijl hun bed bedekt is met kan ten en organdi en zijden kussens. Den eenen dag zijn negligee en beddegoed rose, den anderen blauw of zalmkleurig, enz. Al die mooie dingen hebben zy van thuis meege bracht om een bekoorlijke achtergrond voor moeder en kind te krygen. En passant moet ik hier even opmerken, dat men op Cuba kinderen verafgoodt en dat men het mooie klooster, waar verwaarloosde kinderen een gelukkig leven en een goede opvoeding krij gen, iets heel gewoons vindt. De geboren en getogen Cubanen hebben trouwens iets kin derlijks over zich met hun naïviteit, hun onomwonden getoonde vreugde en hun on verstoorbare kalmte. Een rustig leven. Men kan het echte. Cubaansche leven ech ter ook zien in het hartje van de stad. Niet in de American Bars en in de groote hotels, doch in de gewone café's, die er by honder den zyn. Daar kan men uren blijven zitten aan een tafeltje binnenshuis of op het trot toir met een glas bier of wyn of vruchten sap, zooals de onnavolgbare Cubaansche fresco's van ananassensap of amandelmerk. Men kan er voor een kwartje een echte Cubaansche sandwich krijgen, 5 c.M. dik en belegd met gebakken ham, kaas, worst, zuur en mosterd. De Cubanen spelen er urenlang domino, dam of schaak en de omstanders volgen met gespannen aandacht den loop van het spel. Hun vrouwen ziet men er zei den, vooral 's avonds niet. Alle menschen spreken hier Spaansch. Niemand heeft haast; niemand drinkt meer dan goed voor hem is. Het ljjkt wel een Parysch café, dat nog niet door touristen bedorven is, maar de omgeving is mooier dan in Parijs. Ik geloof, dat er op heel Cuba geen plekje be staat, dat niet schilderachtig is. Men leert Cuba ook kennen door met een goeden kennis 's avonds laat te wandelen door de stllie, bochtige straatjes of langs de baai met haar duizenden lichtjes. Daar na kan men dan op de boulevard gaan luis teren naar de militaire muziek en kijken naar het publiek, dat elkaar daar ontmoet. Men kan echter ook buiten de had gaan, op de hellingen der omringende heuvels, waar de cavaleristen op hun mooie paarden heen en weer ryden en waar de kanonnen, die den haven bestrijken, ook wel eens moeten worden afgevuurd op een zeeroversschip. En als men Cuba werkelijk wil leeren ken nen, moet men er meer van zien dan alleen Havana. Over de geheele lengte van het eiland vindt men immers nog zooveel an dere plaatsen, plaatsjes en suikerplantages, om niet te spfeken van de belangrijke stad Santiago. Men zal werkelijk geen spijt heb ben van een autotocht over het eiland met zijn ry'ke en schoone natuur, waar de sui kerrietvelden worden afgewisseld door boa- schen, bergen en rivieren. De Internationals Automobielen-Tentoonstelling te Berlijn. Na een onderbreking van ruim twee jaar wordt te Berlijn in de groote hallen aan den Kaiserdamm, van 19 Februari tot 1 Maart weer een „Internationale Automobiel-Ten toonstelling" gehouden. De deelneming op deze tentoonstelling zal van dien aard zyn, dat zy het Parysche „Salon" en de Londen- sche „Olympia" van dit jaar zal overtref fen. Het Parysche „Salon" had te lijden onder de afwezigheid van de groote Ame- rikaansche firma's, zooals by voorbeeld de „General Motors", die hun medewerking ontzegden in verband met de nieuwe Fran- sche tariefverhoogingen. De Londensche, tentoonstelling was harerzijds, zooals ge woonlijk, een rein Engelsche aangelegen heid. De Barljjnsche tentoonstelling oefent echter een groote aantrekkingskracht op de buitenlandsche industrie uit, gezien de groo te mogelijkheden, die de Duitsche markt deze industrie biedt. Het feit, dat Ford op het oogenblik te Keulen een groote fabriek laat bouwen, bewijst dit. Wie de automobielindustrie van de gan- sche wereld wil leeren kennen, moet midden Februari naar Berlijn komen. Niet minder dan 430 firma's uit negen verschillende landen hebben hun deelneming voor deze tentoonstelling toegezegd. Duitschland zelf, het vaderland van de automobiel, zal sterk vertegenwoordigd zyn, terwijl voorts de wereldvermaarde firma's uit Oostenrijk, Italië, Frankrijk, Zwitserland, België, En geland, Zweden en de Vereenigde Staten hoogst belangrijke stands op de tentoon stelling züllen hebben. In het geheel zal men hier automobielen van niet minder dan 41 buitenlandsche fabrieken bunnen bewon deren. De Duitsche auto-industrie hoopt op deze tentoonstelling niet alleen te bewyzen, dat zij dten^ voorsprong, die het buitenland tydenstde aorlogs- en de inflatiejaren had gewonnen, heeft ingehaald, maar dat zy in de wereld weer een leidende plaats in neemt. In het middelpunt van de algemeene be langstelling *ullen zeker op de Berlynsche tentoonstelling, de kleine automobielen staan. Het bouwen van deze kleine automo bielen sja^t in pujjtschland in verband met de economische moeilijkheden van den dag. Vermoedelijk» zal de tentoonstelling op dit gebied heel wat verrassingen opleveren. De eerste kleine auto's, die hier gebouwd wer den, waren de „Hanomag's", die een bron van spotternijen voor de bevolking waren, maar daardoor ook zeer populair werden. De nieuwste producten op het gebied van de kleine auto's, die men op de Berlynsche tentoonstelling zal te zien krygen, zyn de kleine „Stoewer" en de „rymachine" (Fahr- maschine) van Ardie-Ganz. De kleine „Stoewer" is de eerste kleine auto met voor wielaandrijving, afzonderlijk opgehangen wielen en laag chassis. Deze kleine auto, die voorzien is van een motor van vier cilin ders, zal ongeveer 3300 Mark kosten. Over de „rijmachine" van Ardie-Ganz wordt als nog 't diepst stilzwygen bewaard. Men wee- alleen, dat de „rymachine' 'de auto van den kleinen man zal worden en over een motor van een inhoud van nog geen 220 c.M.3 zal beschikken, zoodat voor de auto geen be lasting zal moeten worden betaald en men er ook geen rybewys voor noodig zal heb ben. Het spreekt vanzelf, dat men met groote spanning op deze auto wacht, vooral omdat Ganz, haar constructeur, in vakkrin gen, een uitstekende reputatie geniet De constructie van groote automobielen heeft men intusschen niet verwaarloosd, al heeft men, rekening houdend met den nood der tyden, byzondere aandacht geschonken aan de kleine autd's. Het aantal verschillen de automobielen met motors van acht cy linders heeft toegenomen en ook het aantal automobielen met motors van twaalf en zestien cylinders is nog gestegen. Groote verrassingen zal men op dit gebied intus schen wel niet moeten verwachten. Men zal hier en daar wellicht meer zorg aan enkele bijzonderheden hebben besteed om het rei zen in groote automobielen nog geriefelyker en aangenamer te maken. Van groote beteekenis op de Berlynsche Auto-Tentoonstelling is steeds de afdeeling voor vrachtautomobielen. Ditmaal zullen op deze afdeeling 24 fabrieken, namelyk 16 Duitsche en 9 buitenlandsche, vertegenwoor digd zyn. Van de lichtste tot de zwaarste modellen zal men hier kunnen vinden. De specialiteit van Duitschland op dit gebied bestaat in het bouwen van Diesel-vracht automobielen. Men moet slechts aan de namen Junkers, Krupp, Deutz, Man, die in ternationale vermaardheid bezitten, herin neren. Natuurlijk zullen ook de industrie der onderdeelen, de bandenindustrie, de ko- gellagerondernemingen, de benzine- en olie- vennootschappen vrijwel voltallig op de Ber lynsche Tentoonstelling vertegenwoordigd zyn. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling worden te Berlyn een aantal nationale en internationale cogressen gehouden. De top- organisaties van de Duitsche automobiel industrie en van den Duitsche autohahdel zullen te Berlyn vergaderen, zooals ook het '^r€fU Perman«»tdes Constructeur d Automobiles". Van f« tot 28 Februari zal Zorgt er voor, als het weêr" niet pluis is. Dat er Aspirin in huis isl |BAYER] IET OP ORANJE BAND WeigBr namaak en let er op dat op elke toblel het woord „BAYER" «toot Priji 75 ets te Berlyn voort» liet vierde „Internationale Normencongres" worden gehouden. Voor deze verschillende congressen zullen de lei dende persooniykheden uit de internationale autowereld naar Berlyn overkomen. De noo- dige maatregelen tyn Feeds getroffen, om de talryke bezoekers der Berlynsche auto tentoonstelling, en natuurlijk ook de tal ryke van elders komende automobielen goea onder te brengen. Tolken zullen ter beschik king van de buitenlandsche belangstellen- Ontwaakte Millionaire, la roots Testten van de Upptr-len. (Van onzen speciaien medewerker. Wew-lora, Januari iUoi. Tw«»e vrachtautovolgeladen met kisten champagne, houden stil aan den dienstin gang van een groot hotel in Ai an luit ton. Do mannen laden den opwek ken den diunk met onverschillige gezichten uit. Tientallen echte, bloeiende appel boomeu,, alle precies ig M.. hoog, worden voorzichtig door de deu ren van de balzaal gedragen, gevolgd door sin aasappel boomen en pereboomen met rijpe 'vruchten, Dan komt or eer, man met een groote kooi, waarin honderd zangvogels. Die zullen straks in de zaal worden losgela ten en zich neerfeiten op de takken der hoornen Er is oen'dak van 6 M. lengte in de zaal en een nagemaakte blokhut, de bloe men hebben ÜOttJ doilai (gekost, de zaai wordt verlicht dooi duizend lampions,, de jazz-band bestaat Uit zestig man en de koor- iuei sjas wit de laatste revue zuilen eenige nummers ten beste geven. Dit alles betee- kent, dat eeh van de vooraamrtaande New- Yorkere een postij geeft. Deze ihaand: wOrdeai millioenon dollar» uitgegeven voop''groote, overdadige feesten, waarvan verscheidlne schitterender en meer verzorgd zijn, dan jolles wat men tot nu toe op dit gebied gezien heeft. Want de „nou- veaux pouvres" en de „kleine élite" ontvan gen weliswaar zeer eenvoudig of an liet ge heel niet, doch de rijke en rijk gebleven menschen geven meer geld uit dan ooit. Op hun feesten komt het spook der malaise niet en men zou meenen, dat Amerika nog u: de beroemde periode der „properity" verkeerde. Avond aan avond gaat de élite van New.York naar de een of andere partij, want daarvoor is het nu het seizoen. Daarvoor hebben de Amerikanen als altijd ook een moreele reden, echt of voorgewend, daar moet men niet naar vragen. Zij bezit ten immers zoo bijzonder veel geld en dan moeten zij toch het hunne doen om de cri sis te ver/achten door het geld te laten rol len. Onder de millionnairs voert ipen zelfs «•en georganiseerde campagne om zooveel mogelijk geld ujt te geven. En daarom houdt men in de onmetelijk groote flats, in de aantrekkelijke halzalen der groote hotels, op prachtige buitens op Long Island en in WtMtchesters, in oude patriciërshuizen aan de Fifth Avenue en in nieuwgebouwde, mo derne nullionnamswoningen eiken avond diners en bals, recepties en soirés, amusan te bijeenkomsten en „surprise porties" en in dien maalstroom vermaakt zich jong en oud van de upper-tec. De hotels, die in den smaak vallen, zijn gedurende het gèheele seizoen avond aan avond afgehuurd, terwijl enkele data reeds twee en zelfs vier jaar vooruit besproken zijn. Hetzelfde kan men zeggen van alle goede orkesten en bekende altistendie menschen zijn letterlijk geen enkelen avond vrij. De ontwerpers van zaal versieringen zijn overwerkt; obers koopen auto's en ar- langeeren voor den komenden zomer lange reizen naar het buitenland. De arme, rijke dames en heeren, die van de eene fuif naar de andere gaan, ontdekken den volgenden dag, ala zij doodmoe en met hoofdpijn thuis komen, dat zij by vier of vijf families re gast zijn geweest. En zij beseffen niet eens, dat ontvangen nergens ter wereld zooveel geld kost als in New-York. De tijd is voorbij, dat men slechts enkele er dus ook maar een paar menschen ward, bijzondere groote fortuinen aantrof en dat die werkelijk grootsche feesten konden ge ven. Nu zijn er in New-York meer millioo- naiirs bij elkaar dan waar ook en de groote débacle in Wall-street heeft dat feit niet kunnen verandoren. In de stad of in de naaste omgeving ervan wonen vier duizend milloonnairs en in een groot flatgebouw aan iark Avenue wonen er zelfs zestig oil eikaar onder één dak. Al die aantal zij te maken. De „kleine" feestfn worden niet eens ge teld, alleen cfie met; 400 of meer bezoekers. nen i nog niet eens bij gerekend- partijen niet minder dan 40 In bet afgeloopeti jaar werden er alleen in de groote hotels 1600 van die feester, gege ven. De kosten ervan varieeren tusschen de 10 en 60 durteiwi dollar, zoodat mefi zelf wel ongeveer kan nagaan, hoeveel millioe- r zjjn dan ontelbare die jacht- en poloritten.' de pleziertochtjes met de zeil jachten en de schitterende tuinfeesten op de landgoederen op Long Island,, waarbij men er altijd naar streeft, zijn voorganger» te overtreffen. Hier wordt eigenlijk nog veel meer geld uitgegeven dan in de stad, omdat men daar- allicht aanstoot zou geven door zooveel verkwisting in een tijd van malaise. Alle beletsels vallen echter weg, als men buiten de stad is. Hier komt het ouderwetsclie oytvangec in eigeo huns weer in de mode. Op Long Island worden voor namelijk in September tuinfeesten gegeven, het laatste jaar meer dan dertig, die elk door ongeveer duizend menschen werden bezocht en gemiddeld 35.000 -dollars kostten. Zoo'n partij op een buitengoed is altijd overdadig en moet zorgvuldig worden voor bereid. In de parkachtige tuinen worden soms groote tenten en meer duurzame ge bouwen opgetrokken, terwijl het enkele ma len is voorgekomen, dat n.en weken bezig was met het bouwen van een volledig huis en dat alles voor één avond. Er worden groote dansvloeren aangelegd en omringd door tafeltjes, net aU in een cabaret. Het omringelde park wordt verlicht door dui zenden electrische gloeilampjes, terwijl in de boomen op 15 M. hoogte honderden lam pions zijn opgehangen met kaarsen, die 16 uur kunnen branden. Geroutineerde décora teurs van de revues op Broadwau zorgen voor bijzondere effecten. Een groot aantal vrachtauto's voert serviezen, eten, tafels en stoelen aansoms komt er een lieele hotel keuken aanzetten met zes ga so ven s. Ver keersagenten, lakeien, portiers, koks en kellners, tezamen minstens honderd man, moeten eveneens naar het feestterrein vër- voerd worden. De versiering met bloemen l eemt dagen in beslug. Het orkest is zoo groot, dat het den geheelen avond onafge broken kan spelen. Ook het souper gaat den geheelen avond en nacht door en als men tegen den ochtend aan tafel gaat zitten, kan men zelfs een ontbijt krijgen met roereieren, worst, spek en koffie. Wanneer do fuif afgeloopen is, wordt alles weer afgebroken. Al het geld wordt dus uitgegeven voor enkele uren. Het summum in dit opzicht is een tuinfeest, dat mra. Gra ham Fair Vonderbilt in September j.l. gege ven heeft op haar buiten. Er was een ge touw in I'erzisclien stijl opgetrokken en een volledig revue-gezelschap hield het duizend tal gasten bezig. Dit kostte 60.000 dollar. In de oude patriciershuizerf en in de groote, moderne flats wordt men ook vor- stelyk ontvangen. Sommige appartementen tellen dertig of veertig kamers en behoeven dus voor geen enkel woonhuis onder te doen. De partyen die men daar geeft, zyn even schitterend ala die in de hotels en buiten huizen. Zoo zal Clarence Mackay een diner dansant geven ter eere van Grace Roosevelt, de dochter van zyn vriend Theodore Roose velt: dit feest belooft een van de kostbaar ste van het jaar te worden. Alleen „het in de wereld brengen" van 260 meisjes uit de hooge kringen, die dit naar hun opvoe ding voltooid hebben, zal hun trotsche ouders 4 millioen dollar kostten. Daarna mpeten dan voor het meisje ontelbare lunch en theepartijen gegeven worden om niet te spreken van de bals. Het is waar, dat de goede vrienden enkele van deze feestelyk- heden op zich nemen, doch daarvoor moet men natuurlyk weer wat terug doen ook. (Nadruk verboden.) MI,VII. Het zilveren feest van het Gem. Electr. Bedrijf. Men kan zich haast niet indenken, dat het was vyf en twintig jaar geleden is dat de electriciteit als algemeen goed kon worden ingevoerd. En toch is het zoo: het gemeente- bedryf vierde op 1 Februari zyn zilveren feest en het had recht met vreugde dit feest te vieren, want als er één bedryf is geweest dat door ieder gewaardeerd wordt, dan is het dit. Zyn groote vlucht heeft het pas in de latere jaren gekregen, toen de electrici teit in de woonhuizen het gas er finaal heeft uitgedrongen. Dat is vooral geschiedt onder den druk der crisisjaren, toen het gas ge rantsoeneerd moest worden oni het kolen- verbruik te beperken. Met byna koortsachtigen haast is toen zoowel de straatverlichting als de woonhuis verlichting door electriciteit vervangen. Men bedacht een stelsel van huur-aanleg in de reeds bestaande huizen, waardoor de aan legkosten door de gemeente werden betaald en de huurder van het huis een vast bedrag aan huur voor de installatie betaalde. Men heeft ons met die huur wel godsgrouwelyk afgezet, maar enfin, wy waren biy met hel licht en bly dat wy van het gas af waren. Wanneer wy nu nog eens heel sporadisch gaslicht aantreffen er zyn nog hier en daar ouderwetsche lieden, die het hebben behouden ziet men het verschil zeer dui- delyk. We kunnen gerust zeggen, dat het gas als verlichting heeft afgedaan en dat het alleen als verwarmingsmiddel is gebleven. J Wybeit-tabletten zijn alleen echl in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen. 25. 45 en 65 ets. Weiger namaak I ONDtR MEDISCHE CONTROL! Engros: Fa. RENEMAN A v. d. HEIJDEN Als zoodanig doet het goede diensten «n breidt het zich ook uit, alhoewel hier h«t stelsel der centrale verwarming het op den duur ook e#n geduchte concurrentie zal aan doen. Maar het is vrijwel onmogelyk in de bestaande huizen, vooral de kleinere, cen trale verwarming aan te brengen, omdat dit veel te duur van aanleg is en dus zal het gas zich daar weten te handhaven. Maar overigens heeft het zyn goede taak ver loren. De electriciteit heeft vóór, dat het veel minder gevaarlyk is dan het gas. Het pu bliek is er zeer vertrouwd mee en het is en klein kunstje om in Je huis overal waar je wil lichtpunten aan te brengen. De direc tie van het bedryf staat dat wel niet toe, maar zy staat er. machteloos tegenover, dat men losse draden bezigt die overal heen ge leiden om lichtpunten te maken. Met de electriciteit hebben tal van ge makkelijke instrumenten hun entree ge maakt in de huizen. De stofzuiger en het strykyzer zyn de algemeen gangbare maar daarnaast zyn er nog series andere die op de belangrijke electriciteitstentoonstelling indertyd zyn gedemonstreerd. De straatverlichting is geheel en al elec- trisch. Alleen het Binnenhof in de residentie heeft nog gasverlichting. Waarom men daar nog aan die oude soort vasthoudt, is een raadsel, maar het is zoo en men kan er alleen verbaasd om zyn. Het gas heeft op zyn tyd natuurlyk wel eens leedvermaak als het met de electrische centrale misliep, maar dat komt hoe langer hoe minder voor. Er is zelfs eehs een streven geweest om een gedeelte van de straatverlichting met gas te laten bestaan, opdat by storing in het ééne bedryf altyd een deel der verlichting aan biyft. Maar daarvan is gelukkig nog nets gekomen en waarschynlyk komt het ook wel niet, want het bedryf wordt steeds volmaakter. Hoe het wel zal zyn als het zijn gouden feest viert, valt niet te vermoeden. Dezer dagen is er eens aan herinnerd, dat in 1866 een bekend natuurkundige eep stoute fantasie toonde door te beweren dat in 2065 electriciteit de geheel wereld zou beheerschen en dat dan o.a, alle woningen er door verlicht zouden worden van groote fabrieken uit. Ongeloovig heeft men die fantasie toenmaals aangehoord, maar dat die al binnen een halve eeuw verwezenlijkt zou worden, ging stellig alle verwachtingen te boven. I De stationspleinen. Wie in den Haag met de trein is aan gekomen, zal als regel geen gunstigen in druk krygen. De stationspleinen zyn ni#t fraai en het ziet er zoowel by de Holland- sche als by de Staatsspoor niet aanlokkelijk uit. Ook met den aanleg der trams is het daar een rommeltje. By beide stations is het te nauw. Nu is by de Hollandsche Spoor de moeilykheid dat de ingangen vèr liggen van de uitgangen. Éénmaal moeten de rei zigers dus een eindje loopen als zy met de tram mee willen of daarmede aankomen. Men heeft de halte der trams ongeveer tus schen beide in- en uitgang ingelegd. Thans zal waarschynlyk het plantsoentje dat vlak tegenover den ingang van het Hol landsche Spoorstation ligt, opgeofferd wor den om er een eindpunt van de tram van te maken. Veel zin heeft dat plantsoentje niet, al zal wegneming ervan niet mooier maken. Maar hier moet al weer wat opge offerd worden aan het verkeer. Gelukkig is dit terrein er nog en kan men het gebrui ken. Heel wat valt nu eenmaal voor het ver keer. Op den eens zoo mooien Groot Herto- ginnelaan staan nu vyftig kale stammen van eenmaal prachtige boomen. Ze moeten alle vallen om den weg geschikt te maken voor het steeds toenemende ryverkeer. Men is daar begonnen met éérst alle boomen van hun takken te ontdoen en eerst als ze alle kaal en naakt als de schrijnende aanklacht ten hemel over het vandalisme zullen staan begint men de stammen op te ruimen. Zeld zaam gemis aan elementaire psychologische kennis verraadt deze lugubere wyze van werken, maar stel je voor, dat je van boo- men-vellers fyngevoeligheid moest verwach ten. Het publiek stoort zich heel erg aan deze methode van werken, maar daar trekt men zich niets van aan. Wy zijn niet zoo, dat wy iedere boom willen behouden, al staat die nog zoo in den weg, maar ons doet de wyze waarop men op deze laan het werk heeft uitgevoerd, toch heusch ook leed. Het heeft hier het karakter van een moordlustige afslachting van natuurschoon. HAGENAAR. Spelers-bijgeloof in Monte Carlo. Tegenctrijdlc* opvattingen. Geluk-aanbrengende menschen en dingen. Zooals de sage wil, ligt het geld in Monte Carlo op straat, men behoeft het slechts op te rapen. Natuurlyk moet men ei aén denken, dat men by het bukken niet de por- temonnaie uit den zak laat vallen. Want: „Rouge perd, noir perd, mais c'est blanc qui gagne toujours." (rood verliest, zwart verliest, maar wit wint steeds, waarmee de f bank bedoeld wordt) dat is de lyfspreuk van den speelbank-exploitant. Daar echter de menschen steeds geld willen verdienen, zon der er voor te werken, probeeren ay op alle mogelyke en onmogelyke wyzen het geluk te dwingen. De een wapent zich met één van die absoluut zekere systemen, de ander tracht vrouwe Fortuna door bygeloovige formules te mompelen aan zich te verplich ten. Deze weinaast mystieke gebruiken ko men vaak voor en zyn ducwyls grotesa. Uvef net algemeen i lor eert e? een pvjgelooi met vaste georunten, uie m ue speelzaal Zoo gebeurt het vaak, dat velen hun in zet terugnemen als de croupier dat is de man, die aan het laadje zit, want dat brengt ongeluk aan- Anderen weer beweren, dat juu»t oit «wtaen geluk aamirengt. Ook wanneer het balletje van de rouette uit de roiéting wegspringt neemt menige speler zijn inzet, terug. J>at het ongeluk aan brengt, wanneer men een oude vrouw tegen komt, ia een bijgeloof, dat niet enkel in Monte Carlo geldt. Daarentegen geldt de ontmoeting met een jongen man als geluk- aanbrengeaid. Doch de trekken van de rou lette-spelers worden verduisterd, wanneer ze een of andere somber., stoet op den weg naar de speelzaal tegenkomen. Dat beteekent verlies. Een bochel aanraken brengt geluk, menige misvormde in Monte Carlo maakt van dit bygeloof gebruik, door zich voor een betasten te laten betalen. Wie met geleend geld speelt, is Fortuna gunstig gezind, een argument, dat leenende men schen toepassen om geld los te „zingen". Van zekere croupiers wordt beweerd, dat zy een handje voor rood hebben, hetgeen wil zeggen, dat by hem het meeste „rouge" uit komt. Vain anderen beweert men hetzelfde betreffende het uitkomen van „noir", zéro (nul; wanneer liet balletje lüer blyft liggen is de totale inzet voor de bank) en andere nummers. De drie laatste spelen voor de b1 uiting van het casino (los trois dernières) gelden by veel spelers als ongeluk-aanbren gend anderen weer gelooven het tegenover gestelde. Een speler mag men nooit als een toomeel-artist geluk toewenschen, dat be- teekent ongeluk. Gewonnen geld mag men niet uitleenen, want anders verliest men bij net spel, en niet alleen dat, maar het kan natuurlyk ook gebeuren, dat men het met terugkrygt. Ook mag men niet toelaten, dat iemand toekykt, want dan gaal het zeker mis. Anderen weer hebben graag dat er „potte-kykers" aanwezig zyn. Amuletten staan by spelers zeer in aanzien, precies zoo als by bygeloovige volkeren. Geluksarmban- den ziet men in „Monte", de afkorting, die bij die intern, beau-monde gebruikelijk is, niet alleen door dames, doch ook door hee ren diragen. Cadeau-gedane, kleine munt stukjes en natuurlijk ook gevonden Jiuef- ijaens worden zeer op prys gesteld. Strop pen van gehangenen worden zeer hoog be taald en wien het gelukt er een te bemach tigen, houdt deze als amulet noog in eere. Menigeen zet, evenals loterij-spelers, een zekere groepeering van cyfers, die met het een oi ander verband houden, b. v. met het nummer van de spoorweg-coupe, waarin men naar Monte reisde, het nummer van de hotelkamer, het garderobe-ontvangbe- wys, enz. Zekere getallen gelden in de speelzaal ala geluksgetallen. 7; 14, 23, 86. Voordames zyn er nog speciale gelukscy- fare, 20, 36 en wonderlijk genoeg 18. Ja, het zoo algemeen gevreesde ongeluksgetal. Dat nummers, waarover men heeft ge droomd, geluk aanbrengen, gelooft men ook in Monte. Wee echter hy, die by de spelers in kwaden reuk «taal, ongehik aan te bren gen! Hy wordt met haat-door vlamde oogen uoorboord en als een out-cast gemeden. Van weer anderen gaat de roep geluk aan te brengen. Waarom? Ik heb er geen idee van, zegt de arme baron in Gorki's „Nacht Asyl". Menig speler ziet men 'n oude ver sleten portefeuille |pt zyn keurige smoking te voorschyn halen. Dit was de portefeuille, waarin men eens het geld stak, dat men, verdiende by een goed geslaagde han<tejé^ onderneming. Ook van kleeren wordt beweerd, dat zij of geluk of ongeluk aanbrengen. Een Ame rikaan had eens uit verstrooidheid tydens het spel zyn hoed opgezet en gewonnen. Se dert dien zette hij steeds, wanneer hij een grooten inzet, deed, maar ook dan alleen en niet by kleine inzetten, want anders zou hy het geluk vermoeien, zyn hoed op. Ook de durim schynt in Monte een groote rol te spelen. Velen steken hem by het begin van het spél in de vestjeszak, anderen strenge len de duimen in elkaar en zyn ervpn over tuigd, dat diit geluk aanbrengt. Eveneens geliefd is het gebruik driemaal met den wijsvinger op tafel te kloppen, wanneer het balletje aan het rollen gaat. Het niezen on der het spel is een gewichtige gebeurtenis, niet alleen wanneer de croupier het doét, maar ook als het een van de spelers over komt. Ook brengt het geluk wanneer iemand ieta uit de hand laat vallen. De „serie" en het .ydernière douzaine" (de laatste twaalf nummers van het spel) zooals bekend zyn er 36 nummers verdeeld in drie vakken van twaalf. Dit zyn geliefde spel-eonibinaties. Het heeft veel te beteekenen, wanneer van een croupier de mare gaat, dat hy geen serie of geen „dernière douzaine" weet te brengen. Door zulk 'n croupier zal geen en kele speler, die dit systeem huldigt laten inzetten, want geld laten zetten door een croupier wordt door velen als gelukaan- brengend beschouwt. Natuurlyk beweren andere^ weer het tegendeel. Vele spelers wenden hun blik van de speeltafel af, Ms de roulette begint te draaien, om het geluk niet in verlegenheid te brengen. Het bijgeloof aan den booten blik, dat ook by de Romaansche volkeren, verbreid was, speelt natuurlyk ook in Monte een grooten rol. Staat een croupier in dezen reuk, dan wordt zijn plaats gemeden, wat- voor hem reeds daarom niet aangenaam is, omdat hy dan van wfimende spelers minder fooien krygt dan zyn gelukkiger'collega's. Mem gelooft ook, dat zekere plaatsen geluk aanbrengen, anderen weer ongeluk eit gaat bierbij zelfs zoover zich te specialiseeren. Een plaats, (Me voor een Rouge-speler gun stig ia, is weer ongunstig voor een noir- volgelimg. Een speler (He wint, tonder dat hy het bemerkt aan te raken brengt, naar men beweert, geluk. Anderen echter zoeken spe ler® op, die voortdurend pech hébben en pet ten het tegenovergestelde van hetgeen deze ongalulcakinderen spelen. Men raakt nimmer uitgeput jn de speelzaal menschen en dingen te vinden, die in staat zyn, geld te doen winnen. Doch het gelukt slechts zelden om op den duur ongeplukfc naar huis te vertrek ken, ondanks alle bygeloovige kunstgrepen. (Nadruk verboden'. =F BINNENLAND. huweUikvermostiurecht. Beschouwingen van het ,.Comit£ tol gemeenschappelijke actie". tfanieiio net ..uwnite voor een gewet ii- .scliappelyke notie tot Hervorming 011 act hu- woliiaeweigeving waarbij ooi. de 1 nj- hoicBbond, de Vnjs.-Dem. Bond. de Demo cratische partij en verschillende vrouwen- vereonigingen .«jn aangesloten, aendt men ons eenrge beschouwingen over het wetsont werp tot wijziging van het huwelijke vermo gensrecht, waaraan wij het volgende ontlee- nmi Het ie bekend, dat voor eenige jaren door den Vrijheidsbond, den Vrijz.-Dem. Bond en de Dem. l'nrtij, teaunen met eenige ver- cenigingen, werkzaam in 't belang der vrouw, ie opgericht een comité voor eene gemeenschappelijke Actie tot Hervorming onzer Huwelijkswetgeving. Algemeen gold de opvatting, dot die wet geving einde lang verouderd ie. Hot coimlé deed een schets het. Haht zien, gebaseerd op gelijkheid van rechten en plichten der eohtganooten, zoowel in hun onderlinge ver houding, als bij de uitoefening der ouder lijke macht, de handelingsbekwaamheid en liet huwelijksvermogensrecht. Eindelijk ie nu een regeeringeontwerp in gediend dat beoogt om de wet meer in over eenstemming te brengen met de gewijzigde positie der vrouw in de maatschappij, dat echter tot veler teleurstelling een zeer be perkte strekking blijkt te hebben. Nooh de verhouding tusschen de echtge- liooten nooh die tueschen ouders en kinde ren wordt principieel gewijzigd. Seehtshier en daar wordt tegen finantieel machtamaa- bruik van den man gewaakt Hij behoudt zijn gezagspositie in het gezin, van een door het comito gewensehte gelijkgerechtigheid wil de Minkter niet weten. Toch brengt het ontwerp wel eenige ver betering en het zal dit nog meer doen, wan neer aandaolit geschonken wordt ana de be schouwingen, welke het comité, binnen liet kader van het ontwerp daaraan heeft gewijd en welke beschouwingen aan alle Kauierle- De voornaamste verbeteringen, door den Minister voorgesteld zijn: de clauaule, dat de vrouw gehoorzaamheid aan den man ver schuldigd is, vervalt, de man blijft qehter hoofd der echtvereeniging. De gehuwde vrouw, tot duevei gelijkge steld met een minderjarige, of onder curar teele gestelde, wordt bekwaam om rechts handelingen aan te gaan. Deze verbetering is echter meer in schijn dan in wezen, nu liet ontwerp de gemeenschap van goederen als het normale handhaaft en de vrouw die gemeenechap niet aanaprakelijk kan maken voor de verbinteniseen,, die zij thana kan aangaan. Slecht» in het stelsel van liet comité, dat uitgaat yan de volkomen scheiding van goe derenJnet eigen beheer dter vrouw, ia er van een feitelijke verbetering sprake. Met ontwerp breidt het z.g. eieutelreeht ff viouw eenig8zins uit, geeft haar een Eenvoudig middel om den man, die loon of wedde geniet, te dwingen zijn onderhouds plicht na te komen en geeft de vrouw een beroep op den rechter, ala de manvzonder gegronde reden haar dit recht ontneemt. Van grooter belang zijn de voorgestelde verbeteringen omtrent het beheer van den man over de goederen der gemeenechap. Thans beschikt hij alleen daarover, als heer en meester. Voorgesteld wordt om de vrouw het recht te geven rekenschap van dat' be heer te Vorderen en den rechter de bevoegd heid te verleenen ditbeheer aan de vrouw over te dragen. Het oamité is van oordeel, dat bij ontbinding der gemeenschap tevens aan de niet-bebeerende echtgenoot een recht op vergoeding der schade, door slecht be heer veroorzaakt moet gegeven worden. Het ontwerp eischt in veel meer gevallen dan thans medewerking der vrouw bij ver vreemding vair sommige goederen der ge- imeenschap. Het comité mist daarin echter noode een waarborg tegen vervreemding van de woning van het gezin en van het per ceel, waarin liet beroep of bedrijf wordt uit geoefend, alsmede tegen het afstaan van het I „gebruik" der zaken, die voor vervreemding onvatbaar zijn verklaard. Mevr. Bakkervan Bosae over het minderhedenvraagstuk. Een rede te Bcedapest. Ais gast van het Hongaareche genoot schap voor buitenlandsche politiek heeft mevr. dr. Hakker-Van Boese (Nederl.), vice- presidente der m iiideriiedeiicommissie van den internationalen bond van volkenbonds- vereenigingen, Dinsdag in het parlements gebouw te Boedapest een rede gehouden uver het probleem der nationale minder heden en zijn beteekenis voor den vrede. Spr. zeide o.a., dat de minderhedenquaes- tia onvoorwaardelijk moet wonden opgelost, daar andere het gevaar voor een nieuwen oorlog zou ontstaan. Het is de taak der min derheden de velschillende beschavingen van Europa, tot elkaar te brengen en daardoor de verwon hijg der volkan voor te bereiden. Dit echter is alleen dan mogelijk, als men ze in het onge'sihord Wit yan haar Mgen be schaving laat. Wettelijke f. gelijkstelling ia hWpYooi niet voldoende. Op maatschappelijk en óp elk ander gebied van het openbare leven moet de gelijkstelling der minderheid met de meerderheid der bevolking tot at and komen. De gemaskerde bals, welke hier te lande telken jare in de maanden Februari worden gegeven in openbare en beslaten gelegenheden, zQn een imitatie van de levendige carnavalfeesten uit de Zuidelijke landen. Daar viert koning C*r*avai»h*ogtij Echter de tijdsomstandigheden zijn ook meT^mder invloed gebleven op de dolzinnige en kostbare feestelijkWidth, waarmede ze steeds gepaard gingen en zoo is ook in het Zuiden het Car naval aan 7 tanen, alleen aan de Aturen kust, in het land van den koesterenden zonneschijn, Nice, daar klatert telke jare de feestvreugde opnieuw, en trekt duizenden en duizenden vreem delingen tot zich. Op de gemaskerde bals hier te lande heerscht, al is dan het Zuidelijk temperament niet aanwezig, vooral onder de jeugdige gemaskerden een uitbundige vreugde. Het is telkens weer een feest om aan de maskerade alleen, dan wel in clubjes, mee te doen. Er zijn daarvoor alleraardigste ideetjes te bedenken. Ter voorlichting bij het maken van de costuums hebben wij hiernaast een paar in beeld gebracht. DE CAMPANELLA. Van dit elegant costuum maakt men de corsage en het kapje op het hoofd van hel groen fluweelde volants van de rok van licht rose of mauve satijn. De hand schoenen moeten in dezelfde kleur als de corsage zijn. DE OOEDE FEE. De goede fee draagt een kleed van wit voile met flonkerende sterretjes. In haar coiffure een kroontje van kunstjuweelen. Haar tooverstok moet eveneens met kunst- juweelen bezet zijn a IE PRINCE CHARMANT. Dit is een travesti van hemels blauw satijn, geheel met paarlen bezet, een kleine cape en toque van blauw fluweel. Voer de cape met blauw satijn. PIERROT. De klassieke pierrot heeft een costuum van wit satijn met zwarte pompons. Hij draagt een mantel van donker blauw fluweel. („De Hollandsche Huisvrouw".) (jo w De assimilatie is ongeschikt gebleken,, de openbare meening verlant een andere, en I loyale en wederkeerige achting gebaseerde samenwerking van minderheid en meerder heid. Europa zal de keus hebben utsschen deze samen werking en zijn vernietiging. Mevr. Bakker deed ten slotte een beroep op allen om over alle grenzen van nationale en cultureele tegenstellingen heen deze mo reele ontwapening voor te bereiden en de militaire revanche tu-sclien de volken te Sprekende over Duitschlands rol bij den Volkenbond bracht zij hulde aan dep Duit- «chen minister van buitenl. zaken voor zijn krachtig optreden ter bescherming der min derheden. Graaf Albert Apponyi dankte spreekster voor haar rede. SPORT EN WEDSTRIJDEN Programma voor Zondag 8 Februari. K. N. V. B. Afd. I 1ste klaaae. AmsterdamAjax—Excelsior. IJ muiden: Stormvogels—H.B.S. Zaandam Z.F.C.—D.F.G. Schiedam: H.-D.V.S—V.U.C. 3b klasse D. Amersfoort: H.V.C.L.6.V. Utrecht: U.V.V.—Voorwaarts. Utrecht. Utrecht —Vriendenschaar. Alptvro: Alphia— Oly lupia Utrecht: D.O.S.—'Zeist. Afd. II late klaaae. Den Haag: A.D.O.—H.V.V. Haarlem: E.D.O.—K.F.C. RotterdamFeijenoord—Blauw-Wit. 2e klasse B. Rotterdam C.V.V.—8.V.V. Dordrecht: O.D.S.—R.F.C., VlaardingenFortunar-D.C.L. Gouda: Goudar-S.V.W Maassluis: V.D.L.-Dvermaas. 3e klaaae A. j Leiden- L.Ï.C.—B.E.C. Zandvoort Zeemeeuwen—t.H.B. j Hillegom Hiillinen—Alphen. 3e klasse B. Deh Haag: Laakkwraitiat—Coal. MoordrechtMoordrechtTransvalia SchiedamP H S.-D.0 3.B. SchoonhovenSchponhovea—G.S.V. 3e kljaae D. Zwijndrecht; J.O.Z.-rMerwede. Rotterdam- The R. Hope—Sliedrecht. Gouda- O.N.A.—Leerdam. Rotterdam St. Volharden—de Musschen. 4e klaaae A. Den Haag: Archipel—Laideche Boys. Den Haag H-D.V.8.O.A. Den Haag: Postduiven—R.CL. WaddinxveenW'veenD.V.S. Den Haag; Celeritas—Bodegraven. 4e klasse D. Rotterdam: Crooswijk—S.I.O.D. Dordrecht: Fluke0.8.8. Lekkerkerk Lekkerkerk—E.D.8. Schiedam: S.M.V.—D.J.8. Rotterdam: U.D.I.-'«-Gravendeel. Reserve le klasse Rotterdam C.V.V. 2-Exoelsior 2. RotterdamSparta 2Feijenoord 2. Rotterdam: V.O.C. 2—Gouda 2. Ree. 2e klasse B. DordrechtD.F.C. 2Neptunus 2. Gouda Olympia 2—H.D.V.S. 2. RotterdamSparta 3Excelsior 3. Den Haag H.V.V. 2-St. Hooger 2. Res. 3e klasse A. Leiden: A-S.C. 2D.H.C. 3. Delft: B.EC. 2—V.I.0.8. 2. Den Haag: R.V.C. 2—Concordia 2. Den Haag: H.V.V. 4—Alphen 2. Delft: Delft 2-A.D.O. 3. Res. 3e klasse C. - Bodegraven: Bodegraven 2—O.D8. 2. RotterdamD.C.L. 2Overmaas 2. Gouda G.S.V 2—V.Ó.C. 3. Rotterdam: de Musschen 2O.N.A. 2. Schiedam: H.-D.V.S. 3D-F.C. 3. Afd. III 1ste klaaae. ZwolleZ.A.C.—A.G.O.V.V. Enschedé: EnschedéP-E.C. Afd. IV late klaaae. Tilburg: Willem II—N.A.C. 's-Bosch: Wilhelnün»Eindhoven Eindhoven: P.8.V.N.O.A.D. Maastricht. M.V.V.L.O.N.G.A. Afd. V late klaaae. I^>puwardenFrieia—Alcidee. Meppel M.B.C.—G.V A.V. LeeuwardenLeeuwardenBe Quick GroningenVelocitasVeendam Aneen AchillesFriesland. G. V. B. Ie klasse A. Bosk Boys 1.Haastrecht 1. O.N.A A-=G.S.V. 3. 11 uu». Ie klaase B Zwervers 1—Schoonhoven 2. Gouderak 1-Dilattaöt 11 ,bv- 8» klaaae A. r ,i Haastrecht £-Bosk. Boys 2. Olympia-4Moeryapelte 1, 11 uur. 2e klaaae B. Nieuwerkerk 1-Gouderak 2 Groenewea 1—Lekkerkerk 2. G.S.V. 4—O.N.A. 4, 11 uur. 3e klaaae k. Woerden 3— Bodegraven 3. Bosk. Boys 3—Moordrecht 3, 12 uur. 8choonhoven 2— Nieuwerkerk 3, 12 uur 3e klasae B Gouda 5—Lekkerkerk 4. 11.30 uur. Moerctapelle 2- Schoonhoven 4. Zwervers 3—Bosk. Boys 3, 12 uur. Nieuwerkerk 2O.N.A. 6, 12 uur. DAMRUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda Secretaris de la Retflaan 14. lokaal «ter club Markt 49. Probleem No. 715. Zwart schyven op: 2, 8/10, 13, 15, 18, 25, 28, 35, 36, dam op 26. Wit schyven op: 19, 24, 30, 84, 37/39, 41, 42, 44, 45, 48, 50. Probleem No. 716. iMMl Zwart schijven op: T2J14, S4, 40, dam op 25. Wit schijven op: 15, 16, 21, wf, 24, 31, 33, 87, 38, 41, 42, 49. Oplossing van Probleem No. 713. Wit speelt; 27—21, 4B-43, 35—30, 33: 4, 4—15. I Oplossing van Probleem No. 714. Wit speelt: 36—21, 27—21, 87—31, 23—19, 28 of 29—23, 33 31.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2