I TEL. 2745 TEL. 2745 kierij Blad NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 17601 Maandag 6 Februari 1631 69* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen TELEFOONNUMMER 4 sn hronlücti. FEUILLETON. UR&NT r UIT I Jabilés 12 ets. Da aardbeving op Nieuw-Zeeland. Liefde laat zich niet dooden! GOUDA LET SVP. OP ONS NIEUWE door Dr. ARTHUR BERGER. N.V. GOUDSCHE^COURANT WAFELEN 1 r ijdstraat 20 BUREAU (Wordt vervolgd). Als water en aarde samenzweren. on bon Romain ct. p. st >gist ELEF. 2839. ND Lik AT IE ngaarden 77 Die den meesten lof voor zich zelven heeft heeft de minste liefde voor anderen laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bat Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. t GEBUCO’S ian 30 jaren de ontstoken ïoud daarom i dadelijk te 80 zijn. Uit de berichten zou men n.l. kunnen opmaken, dat zy evenals destijds de uitbar sting van de Krakatau, in verband neeft gestaan met een vloedgolf. Wij kunnen ons nauwelijks een voorstelling maken van de afmetingen en het gevaar van zoo’n vloed golf. In het midden der achttiende eeuw is Lissabon bezocht door een vloedgolf, die vermoedelijk ontstaan is in verband met een onderzeesche aardbeving. Het water wordt in zoo’n geval van de kust weggezogen, zoo- dat de senepen op het droge komen te lig gen. Dat duurt eenter slechts kort, want dan komt het water terug als een machtige muur, die met groote Kracnt komt aan rol len, de kusten overstroomt en dikwijls ver het land indringt. Ook de snelheid van zoo’n met een aard- of zeebeving in verband staanden vloedgolf is reusachtig. Bij de uitoarstmg van de Krakatau werden op 150 K.M. atstand in Batavia de gaslantaarns uitgeblazen en de vloedgolf zette zich over de geheele wereld zee voort. In 13 uur had zy reeds de 9000 K.M. verder liggende Zuidpunt van Afrika bereikt en na 17 uur kwam zij bij Kaap Hoorn. Ik heb eens een vloedgolf meege maakt op den Stillen Oceaan. Wij zaten in den namiddag gezellig bij elkaar en dron ken een kopje thee. De zee was spiegelglad. Plotseling scheen het, alsof de zee in het Westen een merkwaardige plooi kreeg. Met angstwekkende snelheid kwam de golf steeds dichterbij; wij hadden haar nauwelijks met schrik kunnen zien aankomen, of zij had ons reeds bereikt. De vloedgolf, want die was het, trok het j^hip eerst naar zich toe, greep het, hief het hoog op en wierp vervolgens de groote oceaanstoomer op haar zijde, zoodat zij bijna omsloeg en daarna rolde de vloedgolf weer even snel als zy gekomen was, verder. Wij waren allen door elkaar geworpen en werkten ons nu weer op de been, half lachend, half verschrikt. Pas later beseften wy, in welk gevaar het schip geweest was... Daar de ramp in Nieuw- Zeeland bij de kust van den Stillen Oceaan plaats vond, is de vrees voor verdere on heilen niet ongegrond. En het zou niet ón mogelijk zyn dat er nog berichten binnen komen over schepen, die zich tijdens de aardbeving op zee bevonden en het slacht offer geworden zyn van de vloedgolf. (Nadruk verbonden.) telegrammen melden ons, dat op Nieuw-Zeeland den tweeden Februari een vreeselijke aardbeving heeft plaats gevon- vonden, waardoor de havenstad Napier aan de Oostkust.van het Noordelijke eiland werd verwoest en een groot aantal menschen het leven verloor. Uitvoerige berichten hebben ons thans bereikt; toch weten wy’ nog niet met zeker heid, of de aardbeving inderdaad afgeloopen is. Het is merkwaardig, dat tegelijkertijd in Beieren aardschokken zyn waargenomen. De aarde schynt ons te willen toonen, welk een kracht in h<ar schuilt; zij behoeft slechts haar wenkbrauwen te fronsen om steden en landstreken te verwoesten. Nu is Nieuw-Zeeland wel by uitstek een land voor aardbevingen en geyseruitbarstin- gen. Overal ziet men vulkanen, kenbaar door zyn typischen vorm, telkens komt men by warme bronnen, warme vijvers of zelfs een kokend meer. 45 jaar geleden vond hier een van de ernstigste aardbevingen van de vorige eeuw plaats. In den Tarawera, die sinds lang alg een uitgedoofde vulkaan had gegolden, begon het plotseling te romme len; het aan zyn voet gelegen Rotomahana- meer verkreeg een merkwaardig dreigend aanzien. Het dampende water, dat zoo schoon placht te stroomen over de rose en wit glinsterende steenen der natuurlijke terrassen, begon plotseling te koken. Al de warme vyvers, die de Maori’s zooveel gemak gaven by het koken van hun eten, begonnen te razen en buiten hun oevers te treden. Hier en daar steeg stoom uit den grond op en een angstwekkend onderaardsch gerom mel ging gepaard met eenige aardschokken. Hoewel de Maori’s eraan gewend waren, dat hun geysers van tyd tot tyd een ver hoogde werking vertoonden, voelden zy nu toch, dat er een niet alledaagsch gevaar dreigde. Zy pakten dus hun weinige huis raad by elkaar en vluchtten zoo snel moge- lyk uit hun vertrouwde, met mooi houtsnij werk versierde huisjes, want de lucht werd steeds dreigender, geen vogel liet zyn stem hooren, het scheen, alsof de dood zyn kno kige hand dreigend ophief. Als de aarde splijt... Plotseling brak de hel los. In het binnen ste der aarde gromde het, de geheele Tara wera, die nog even tevoren zwart en drei gend tegen den hemel had gestaan, hulde zich in stoomwolken, regens stroomden neer met ongekend geweld en over de hoogvlakte blies de storm. Donderslagen en bliksem stralen volgden elkaar onophoudelijk op. En toen scheurde de bergwand... Reusachtige vlammen, verstikkende gele zwaveldampen schoten honderden meters hoog uit de ga pende spleet en de gloeiende lava begon er ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, f2 JA, per week 17 cent, met Zo per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad f 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels f 1.55, elke regel meer f 0.80 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheidz-advertentdin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2J5, elke regel meer IM. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. E KLASJ E - HET LTAAT. 40 HSCHLOOZE 4STALLATIE. ES L. G. MOBERLY. Uit het Engelach van 25 Nadruk verboden. Beide zinnen brak zij plotseling ai en haar bezoeker die haar bevangenheid opmerkte, legde met een vriéndelijk gebaar de hand op haar schouder. Kom, zei hij kahneerend. Ga nu eens rustig zitten en laten we op ons gemak een praatje maken. Hoogst waarschijnlijk heb je nooit geweten, dat je in Australië nog zoo’n ouden oom had zitten. Neen, dat heb ik zeker nooit geweten, dacht Eva. Ik heb die paar duizend mijl afgelegd, enkel en alleen om jou te zoeken, ging hij opgewekt voort. Hebt u dan ooit over mij hooren spre ken? vroeg zij aarzelend. En hoe wist u, dat ik hier was. Ik kan me niet voorstellen hoe u mij in zoo’n afgelegen dorpje als dit, hebt kunnen opsporen. Ja, dat 'ia ook niet zoo gemakkelijk ge weest, antwoordde hij triomfantelijk. Maar ik ben overtuigd dat mijn nasporingen nu tdndelijk succes hebben gehad. Overal heb A gezocht, daar in heit Noorden, waar jij en mijn arme zuster gewoond hebben, maar telkens als ik een spoor vond, liep het weer uit te stroomen. De eene helft van den an ders zoo zwijgenden reus boog zich voor over en verdween met geweldig geraas en gedreun in de geopende aarde. Overal kwam heete stoom uit den grond op, vlammenton gen stegen er uit te voorschijn en zetten de huizen en boomen in brand. Door het zware schokken en scheuren van den grond kwa men de vluchtelingen niet verder meer, zij vielen neer en bleven verstijfd van schrik liggen. Het scheen wel, alsof de geheele aardkorst hier in puin zou vallen. Een spuitende vuurfontein gelijk. Het donderende en dreunde nu onafge broken. Onophoudelijk spoten vuur, stee nen, onmetelijke hoeveelheden asch, gloeiende lava en kokend slijk uit den ge- openden berg. Waar enkele uren geleden nog de gladde spiegel van het Rotahanameer geglinsterd had, zag men nog slechts een reusachtig gat; het meer zelf was door de aarde ver slonden. Over dat alles viel gestadig de heete alles verstikkende aschregen, even dicht als een zware sneeuwbui. Een steeds dikkere laag bedekte het land met een gryze lijkwade. De menschen bleven in den asch steken en stierven een ellendigen dood. En ook op-andere plaatsen opende de aarde zich om gloeiend slijk uit te stooten, dat al meer en meer het dal opvulde. In het taaie sly'k borrelden groote luchtbellen op en spatten zwarte fonteinen op, steenen wer den omhoog geslingerd. Steeds meer gas sen hit het binnenste der aarde schenen zich hier te verzamelen en plotseling werd het geheele slijkmeer van ongeveer 200 vier kante meter oppervlakte honderden meiers in de lucht geslingerd. Dit vulkanologische wonder, den Weiman- goejgeyser, heb ik destijds met myn eigen oogen gezien. Het was een onbeschrijfelijk overweldigend gezichte Hij bleef nog jaren werken en wierp om de 32 uur slyk en asch tot 800 M. hoog in de lucht. Uit zijn trech ter werden rotsblokekn van honderden ton nen geslingerd. En het eigenaardige van dat alles was, dat deze geyser geluidloos werkte. Zonder geraas of gerommel stegen na het voorspel der zwarte springfonteinen de geweldige slykmassa’s naar den hemel op en vielen weer in hun bedding terug. De aarde was rondom bedekt met uitgestooten rotsblokken en nog langen tyd na de uit barsting verbond een machtige stoomwolk, die uit de slykmassa opsteeg, de aarde met de wolken. De gevaarlijke vloedgolf. Sedert is Nieuw-Zeeland voor groote ram pen in het algemeen gespaard gebleven. De nu gemelde aardbeving schijnt echter ook in haar nevenverschijnselen zeer ernstig te dood. Ik was al bijna van plan om mijn onderzoek luaar op te geven, toen ik heel toevallig in een hotel in Londen met een dame in gesprek raakte. Ze vroeg me te lo- geeren en teen ik bij haar was, vertelde dk haar hoe ik overal tevergeefs naar mijn zuster en nichtje had gezocht. Ik noemde den naam van het meisje en toen zei die dame opeens dat zij een zekere juffrouw Prudence Campbell kende,, die in March- mere woonde. Wat zegt u? viel Eva verwonderd uit, wist die dame, dat Prudence Campbell hier woonde? Ja, zooals ik zei, logeerde ik een paar dagen bij haar. Het is een zekere mevrouw Heweteonze woont in een dorpje in Corn wall, waar haar man predikant is. Ze wist me te vertellen dat jij na dat spoorwegonge luk hier beland was, ze is een zuster van een schilder, die hier in het dorp woont. Je kunt begrijpen hoe dankbaar ik mevrouw Hewetson was voor haar mededeelingen. Nu weet je dus hoe ik hier gekomen ben. Eva staarde den ouden heer wezenloos aan en het ontging hem niet dat het meijse heelemaal van streek was. Ik heb je heelemaal overstuur gemaakt geloof ik, zei hij vriendelijk. Je wist waar schijnlijk absoluut niet, dat er op de wereld nog zoo iemand als Henry Drake bestond? Je bent natuurlijk vreeselijk geschrokken dat er zoo opeens een oude oom uit de lucht komt vallen! Neen, ik had nooit van u gehoord, sta melde Eva. Dat dacht ik wei. De glimlach ver dween van zijn gericht, toen hij vervolgde: leiding van de woorden, welke hij verleden najaar gesproken heeft: „wjj zyn bereid ons te verdA&tn, als we aangevallen worden", zeide, dJAttahë nooit het eerst zou aan vallen. itue is vredelievend, want het heeft geen ander ideaal, dan voortdurend zyn be schaving te volmaken. Mussolini erkende dat er eenige malaise tusschen Frankryk en Italië is. Het ligt echter met alleen m zyn macht deze te genezen. Zy is geooren uit omstandigheden, welke het italiaansche volk getroffen hebben m zyn vertrouwen en trots; het is een diepe wonde, welke men nog genezen kan, maar er moge goede wil aan besteed worden, want ieaere dag die voorbijgaat is een verloren dag. De han gende kwesties kunnen best opgelost worden anders dan dour een sabelhouw. Mussolini is van zyn kant volkomen bereid ze rustig om een taiel te bespreken, Waaroy alles ter sprake georacnt kan worden, dat wezeniyk onmuoaar is om zich te verstaan, goede trouw, openhartigheid, het loyale verlan gen tot overeenstemming te komen. Maar men moet weten, dat men te doen heeft met een natie, die één is en zeker van zich zelf* een natie, welke haar beteekenis, een recht op haar plaats onder de zon heeft. De arrestatie van den anarchist Schirru. De geheele Italiaansche pers houdt zich bezig met de ontdekking van het anarchis tische complot en publiceert verdere bijzon derheden uit het leven van den anarchist Schirru. De politie zoekt koortsachtig naar zyn medeplichtigen en heeft reeds gevon den, dat Schirru zich midden Juni ook te Pisa heeft opgehouden. Hij verkeerde blijk baar ook in buitenlandsche anti-fascistische kringen, die hem ook zouden hebben gefi nancierd. Het verkochte Italiaansche vliegtuigeskader. De Italiaansche watervliegtuigen zijn voor den prijs van 870.000 lire aan de Bra- ziliaansche regeering verkocht. DU1TSCHLAND. De Rijkskanselier boekt successen. Het parlement aanvaardt de begrooting. De rijksdag heeft Zaterdag de ingediende moties van wantrouwen en ook de motie om den rijksdag te ontbinden, verworpen. vriendelijken grijsaard waren vochtig ge worden en zijn stem trilde. Hoe is het toch mogelyk dat ik mij al dien tyd niet om haar bekommerd heb! Het waa natuurlijk geen opzet, geen hardvochtigheid, maar het was toch schandelijk onnadenkend, om een eigen zuster zoo te verwaurloozen en te ver geten. Maar ik heb me eigenlijk nooit een oogenblik tijd gegund om aan iets andere te denken dan aan mijn, werk, ik ben een voudig de slaaf van mijn werk geweest. En nu achteraf te moeten denken, dat zij ge brek leed en. in moeilijkheden verkeerde, terwijl ik in staat was om haar te helpen... Ik weet zeker, dat zij geen wrok tegen u heeft gekoesterd, verklaarde Eva zacht. Ze was diep bewogen door het oprechte be rouw van den ouden man en ze dacht er aan hoe het meisje in den trein, haar over leden moeder geroemd had om haar goed hartigheid en vergevingsgezindheid jegens alle menschen. Ze kop zich waarschijnlijk heel goed voorstellen dat u, daar in het verre land, liaar vergeten had. Maar zij heeft haar dochter nooit over u gesproken,, eindigde zij, zich herinnerend, dat Prudence Campbell haar uitdrukkelijk meegedeeld had, dat zij, voor zoover zij wist, geen fami lie meer had. —Natuurlijk dacht zij, dat ik dood was, toen zij in zooveel jaren niets meer van mij had gehoord. En door haar eigen druk leven en haar zorgen zal ze ook we] niet veel meer hebben gedacht aan haar jeugd en familie in Australië. Maar in elk geval, je hebt dus nooit van mij gehoord? HOVDSCHË COURANT. BUITENLANDSCH NIEUWS. ITALIë. Senator Tittoni overleden. Zaterdagavond is de bekende Italiaansche staatsman Senator Tittoni na een langdu rig lyden overleden. Tomasso Tittoni is 4 Mei 1849 te Rome geboren. Hy studeerde te Rome, Luik en Oxford en was eerst werkzaam in den ge meenteraad van Rome. In 1886 wierp hy zich in de politiek en werd als conservatief in de Kamer gekozen. ik heb me eerlijk gezegd, nooit meer veel aan je moeder gelegen laten liggen, na haar vertrek naar Engeland, dus ik kan niet ver wachten, dat zij nog veel aan mij gedacht of over mij gesproken heeft. Mieachien dacht zij wel, dat ik dood was, toen zij nooit meer iets van mij hoorde. Eva voelde voor de zooveelste keer een hevig berouw in zich opkomen en zij zou den vermeenden oom graag alles bekend hebben, maar ook nu hield valeche schaam te haar van den eenig juisten weg af. Toen ik Esther voor het laatst zag, was zij nog niet zoo oud als jij nu. Zij was nog zoo’n echt meisje. Je lijkt overigens niet veel op haar, zou ik zeggen, voegde hij erbij, terwijl hij haar critisch bekeek. Eva mompelde iets, wat, wist rij zelf niet precies. Ze was eenknap meisje, mijn zuster Esther, ging Henry Drake voort, ze moet een vreeselijken tijd doorgemaakt hebben nadat haar, man gestorven was, heb ik ge hoord. Ja, een ellendigen tijd, herhaalde Eva werktuigelijk. Zij moest denken aan het w- haal, dat het meisje in den trein haar ge daan had. Ik vrees..., ik bedoel ja, ja, zij heeft heel wat armoede geleden. Het was toch geen vergissing van mij om jou te komen opzoeken? vroeg Drake plotseling toen bij rich bewust werd, dat hij zijn verwantschap zonder meer als bewejen had aangenomen Je zult mij toch noop ik, niet vertellen, dat jij niet de Prudence Campbell bent, die ik bedoel? Ik zou het afschuwelijk vinden als ik mijn onderzoek van voren af aan moest beginnen, dat ver- Mussolini over de betrekkingen met Frankrijk. Een correspondent van de Parysche In transigent heeft te Rome een onderhoud met Mussolini gehad, waarin deze naar aan zeker ik je. Maar als het moet ik zal mijn nichtje vinden, al zou ik haar tot de uietrste hoeken van de aarde moeten zoeken. Eva’s gedachten werden onweerstaanbaar getrokken naar het rustig plekje op liet kleine kerkhof van Transfield met den een- voudigen grafsteen, die den naam Eva Hart- wood droeg en waar de echte Prudence Campbell ter eeuwigen rust was gelegd. Ik hoop toch maar, dat jij mijn nicht blijkt te zijn, hoorde zij, haar bezoeker als uit de vene zeggen. Ik zou echt teleur gesteld zijn, als het niet zoo was. Je hebt waarschijnlijk wel een portret van je moe der, nietwaar? Als je dat hebt, zou ik je onmiddellijk kunnen vertellen of het mijn zuster Esther is of niet. Je moeder heette toch Esther, nietwaar? Zijn toon klonk zoo angstig, dat het haar onmogelijk was hem teleur te stellen. Zwij gend opende zij een oude doos die op een tafeltje in den hoek van de kamer stond, en die afkomstig was uit dar koffer van haar verongelukte reisgenoote. Ze haalde er een vergeeld portret uit in een eenvoudig houten lijstje. Geruimen tijd keek Drake naar het por tret, dat het meisje 'hem overreikte. Natuurlijk is het Esther. Maar het 'is niet Esther zooals ik mij baar herinner. Ann kind! Wat moet zij geleden hebben om zóó te veranderen. Zij heeft vreeselijke jaren doorgemaakt, zei Eva zacht. Natuurlijk... eh... toen zij niemand meer had, om voor haar te zor gen, hebben zij en haar kind een onbeschrij felijk hard leven gehad. Arm kind, arm kindDe oogen van den In 1890, 1892 en 1895 stelde hy weer met succes zyn candidatuur. In het jaar 1897 werd Tittoni benoemd tot prefect van de provincie Perugia; drie jaar later kwam hij in dezelfde hoedanig heid naar Napels. Ondertusschen was zijn naam in de poli tiek gemaakt; in 1901 werd hy lid van den Senaat; op 3 November 1903 nam Tittoni onder het minister-presidentschap van Gio- litti by de reorganisatie van het kabinet de portefeuille van buitenlandsche zaken over, die hy beheerde tot 1909, met een korte on derbreking in 1906, toen hy, als gezant te Londen, op 7 April aldaar voor Italië de acte van Algericas onderteekende. Tydens Tittoni’s ministerschap heeft de Italiaansche politiek zich meer en meer in Fransche richting ontwikkeld; zelf echter heeft hy steeds aangedrongen op de hand having van gcitede betrekkingen met Durtachland en Oostenrijk, waaroy hij ech ter de goede betrekkingen van Italië met Engeland en thans ook met Frankrijk niet in twijfel getrokken wilde zien. Toen de Donau-monarchie in 1908 over ging tot annextatie van Bosnië en Herzego- wina, knoopte Tittoni ook nu weer betrek kingen met Rusland aan: de ontmoeting van Tsaar Nikolaas II met de koning van Italië op 24 October 1909 was zijn werk. In December 1909 vormde Sonnino een nieuw kabinet, waarin Graaf Guicciardini de portefeuille van Buitenlandsche Zaken overnam. Tittoni ging in 1910 als gezant naar Parijs, waar hy de betrekkingen van Italië met Frankryk steeds nauwer aan haalde. By het uitbreken vanjien wereld oorlog heeft deze politiek eerst tot de neu- traliteitsverklaring van Italië en dan tot de intrede van Italië in den oorlog tegen de centrale mogendheden geleid. In November 1916 is Tittoni als gezant te Parijs afgetre den. Eerst in Juni 1919 heeft hij opnieuw’een ambt aanvaard, n.l. als minister van Buiten landsche Zaken in Nitti’s kabinet. 50 O

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1