TEL. 2745 TEL. 2745 rakte NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dinsdag 10 Februari 1831 80*Jaargang HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen TELEFOONNUMMER 4 FEUILLETON. R T I I fDING BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, Liefde laat zich niet dooden! rfdptfn; maag- iwzwakte is de L)JuI vvjniuunvn 1 Umiviyui" L>v/L/JLuvjiXUZ> luis,, DVzüIiv/VzI, vxV/xJ X-/1_jXV4*X*^ unrikj x ivuvn ij •pgegeven. en Haag. LET S V P. OP ONS NIEUWE N.V. GOUDSCHE COURANT R een aan- 26 (Wordt vervolgd). 20 Beter is het, weinig te bezitten met gerechtigheid, dan veel met onrecht. HOOFDSTUK XVI Wat nut Nauwelijks had Henry Drake uitgespro- telfs net «la ultste- e hun stond, is veel leutje /oegd voorstel waarna niet minder dan 73000 arbeiders van uit putting om het leven zijn gekomen. zijn en anneer in was bun te en wij familie te ge- an een en nut is sul- e, seer in een ronder irking, hevrij. spoe- unnen s veel ;rk en i lijden dat alle nber, bedroefd, voorsteden, een waterre- leven dagelijks elijke aan- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, f 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie felef. Interc. 2745. Postrekening 48400. totdat zijn agenten door de rovjetregee- ring in staat waren gesteld een onderzoek in te stellen naar den gevangenisarbeid, die in de sovjetrepubliek wordt verricht en naar den gedwongen arbeid, die daar even eens plaats vindt Het is nu in verband met óeze Ameri- kaansche motie, dat Beljaira en zijn geest verwanten er by de Engelsche regeering op aandringen zich met de regeering der Vereenagde Staten in verbinding te stel len, opdat een gemeenschappelijke actie der beide Angelsaksische landen kan wor den overwogen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorg kring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentifa in het Zaterdegnummer 20 beslag op den prjja Liefdadigheids-advertcntün de helft van den prtfa INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer O.M. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentün en ingezonden mededeelingen b# contract tot neer gereducterden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boelihaade- laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneindè van opname verzekerd te «4jn. De Duitsoha Rijksdag. Een rumoerige zitting. Het reglement van orde. Arbeidstoestanden Wat verder de huisvesting betreft, de gevangenen moeten er zelf maar voor zor gen, dat zij iets in elkaar timmeren, waar zij onderdak kunnen vinden. Het is te begrijpen, dat menigeen heeft getracht door de vlucht zich aan dit helsche leven te onttrekken. Kloppartijen op hen, die de wijk namen, waren dan het gevolg en wanneer men er niet in slaagde de vluchtelingen te achterhalen, dan werd de afdeeling, waarin zij gewerkt hadden, nach tenlang in vieze aarden barakken opgeslo ten. Deze mededeelingen moeten gebaseerd zjjn op hetgeen een vroegere sovjet-Rus sische ambtenaar, die eveneens gedwongen werd zich naar Moermansk te begeven en die zich later in veiligheid kan stellen, heeft meegedeeld. Hoe erg de toestanden in het gebied der concentratiekampen zyn, zou verder kunnen worden afgeleid uit de bewering, dat tijdens den winter van thans Prudence nog een familielid,heeft die zich voor haar interesseert. Wij gaan namelijk gauw trouwen 1 Hij stak zijn arm door de hare en Henry Drake maakte voor beiden een zwierige bui ging. Zoo, zoo, dat doet me plezier, zeg. hij vroolijk, ofschoon het er veel van heeft, of haar oude oom haar aan een ander moet afstaan, nog voordat hij haar goed en wel heeft. Tusschen^haakjes hoe lang zijn jullie al verloofd’ Eerlijk gezegd heeft ze na veel aarze ling vandaag pas definitief toegestemd om mijn vrouw te worden, vertelde Rupert. Vandaag eerst? Wel, wel, dan feliciteer ik jullie hartelijk. En als er soms iets is, waardoor ik jullie nog gelukkiger kan ma ken dan je al bent, zeg het dan maar gerust hoor! In de eerste plaats zou ik willen voor stellen, met mij mee te gaan naar mijn ate lier. Daar kan meneer Drake het schilderij zien waarvoor zijn nicht geposeerd heeft, en wat eten voor hij weer naar Londen terug gaat wanneer u tenminste nog terugwilt, voegde hij erbij. Als u het niet vervelend vindt om u een beetje te behelpen, dan zou het mij een groot genoegen zijn, wan neer u bij mij zoudt willen blijven logeeren. Ik kijk heusch niet zoo nauw, hoor, wa« het joviaal antwoord. Mijn heel© leven heb ik gereisd en getrokken en ik zal het heusch Wel. eens slechter gehad hebben dan ik het bij u zou hebber Maar ik kan uw uitnoodigjing tot mijn spijt ónmogelijk aan nemen, ik moet morgenochtend bijtijds in Londen zijn. Maar ik had graag nog een hanger der iinteche regeering Hy heef’, den minister van defensie als deskundige ter zijde gestaan en heeft beperking der bewapening en vermindering van het leger bepleit. tie verscheen Het r.ationaal-socialistasche verdaging wend verworpen, debat over het voorstel tot wijziging van het reglement van orde kon beginnen. Dit voorstel werd door alle partijen gesteund met uitzondering van de nationaal-«ocialis- ten, Duitsch naitionalen en communisten. Een langdurig en stormachtig debat had plaats over de vaststelling van den spreek tijd. De president had een spreektijd van 45 minuten voor iedere fractie voorgesteld, de Duitsch-nationalen stelden voor 1% uur en de nataonaal-socialisten en communis ten twee uur. Nadat de beide laatste voorstellen waren verworpen, wend een compromis-voorstel om den spreektijd op één uur te bepalen, aanvaard. De daarop volgende beraadslagingen moesten herhaaldelijk onderbroken worden, daar de oppositie telken? persoonlijk stem ming verlangde, twijfel uitsprak of er wel voldoende leden waren om besluiten te nemen en telkens ook een debat over het van waren, /.uvuav uc zitting voortgang kon hebben. De opposi- daarop weder in de zaal! tot het GOUDSCHE COURANT. Hêt was te verwachten, na de mededee- ling van President Loebe in den Duitschen Rijksdag dat de Maandagzitting een late zou kunnen worden, dat het er spannen zou bij de behandeling over het voorrtel tot wijziging van het reglement van orde, waardoor het aan de oppositie onmogelijk zou worden gemaakt te beletten dat de be- grooting op normale wijze zou worden be handeld. Voordat met de behandeling begonnen werd, dienden de nationaal-sucialisten een voorstel tot verdaging van het debat in, waarbij zij, hun twijfel uitspraken, of het vereischte quorum wel aanwezig was. Pre sident Loebe liet daarop, om vast te stel len of voldoende leden aanwezig waren om een besluit te kunnen nemen, de stam kaarten ophalc-n, waarbij de nationnai- sociailisten, de Duitsch nationa’en, de com munisten en enkele leden van de landvolk- partij de zaal verlieten. Na het Opbalen der stemkaarten, werd vastgesteld, dat er 276 kaarten wanen ingeleverd, zordat de vergadering onvoltallig was en geen be sluit kon nemen. President Loebe sloot daarop de zitting en kondigde aan dat om vier uur een nieuwe zitting zou beginnen. Bij de opening van de nie .we zitting dienden de nationaal-socialisten opnieuw een voorstel tot verdaging in, ten einde het seniorenconvent te kunnen bijeenroe pen, terwijl zy opnieuw hun twijfel uit~ spraken, of de rijksdag wel besluiten kon nemen. Thans werden 291 kaarten opge haald, dus twee meer dan voor het nemen van besluiten njoodig waren, zoodat de L. G. MOBERLY. Uit het Engelsch van Nadruk verboden. Neen, nooit, antwoordde Eva naar waarheid. Maar ik vind het heel vrien delijk van u, dat u mij bent komen opzoe ken. Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan, kind, antwoordde hij. En nu dat ik je eenmaal gevonden heb, wü ;k niet, dat ja je heele leven verder eenzaam slijt in zoo’n nest als dit. We gaan samen naar Londen en daar zul je een. leventje als een prinse© hebben, dat beloof ik je! Daar kun nen we op ons gemak plannen maken voor de toekomst. Bovendien zou ik het erg aar dig vinden als je kennis maakte met het meisje, dart lijdelijk als mijn secretaresse dienst doet. Zij werkt buitengewoon goed het is een verbazend intelligent kind, heel flink en ten aardig, gezellig meisje boven dien. Ik geloof vast dat jullie uitstekend met elkander zullen kunnen opschieten Olive Davidson heet ze Ondertusschen is een Engelsch blad, de Daily Telegraph, met nog al schokkende bizonderheden voor den dag gekomen. Vol gens de genoemde Briteche krant zijn in de concentratiekampen van de sovjet-Rus- sische houtnijverheid in het geheel 570000 menschen, van wie er 74000 vrouwen zijn en niet minder dan 18000 kinderen, onder gebracht. Het is merkwaardig, dat deze slachtoffers bijna zonder uitzondering be- hooren tot wat tren noemt de bour geois-klasse. BUITENLANDSCH nieuws. FRANKRIJK. Bankdirecteuren gearresteerd. Fraude op groote schaal. Op last der justitie zijn Zaterdag twee directeuren van de Parysche Bank Guyenne ói Rouelgue gearresteerd, die er van be schuldigd werden, de landelijke vereeni- gipg van tabakshandelaren voor meer dan 18 millioen francs te hebben opgeiicht. De vereeniging had de bank een pakket aandeelen ter hand gesteld welke deze zou verkoopen. Later bleek echter, dnt hiervan ongeveer 1000 stuks waren ver kocht, terwijl de directeuren de opbrengst er van ten eigen bate hadden aangewend. Bij een huiszoeking in de loc-iiteiten der bank werd geconstateerd dat er een deficit ■was van ongeveer drie millioen, waar-’ tegenover slechts een actief \an een half millioen francs aan onroerende goederen staat. De bank heeft talrijke filialen in de provincie. Weer een bank gesprongen. Een passief van ruim 25 millioen francs. De Elsasser Volksbank te Straatsburg, welke niet staat onder het .toezicht der Kamer voor Volksbanken, heeft haar be talingen gestaakt. Het passief zou meer dan 25 millioen francs bedragen. De direc- ZUID-SLAVIë. Waterleidingmisère te Praag. De hoofdbuis gesprongen. Vrijdagavond iaat is de hoofdbuis van de waterleiding gesprongen. De reparatie- werkzaamheden hebben den geheelen Za terdag in beslag genomen en zullen niet eender dan Zondagmiddag beëindigd zijn. Aangezien de vulling van bet waterre servoir zes uren duurt, verwar it men, dnt eerst Zondagavond weder drinkwater ver krijgbaar zal zijn. Dit gebrek aan water geeft veel onge mak aan de bewoners, terwijl de hotels en café’s zeer groote schade lijden. Er is slechte op enkele punten der stad een weinig water te krijgen. Hier maken de menschen queue om te trachten in em mers, potten en pannen zooveel mogelijk water machtig te worden. Het waar zeer koud en het sneeuwt aanhoudend, doch de menschen laten zich hierdoor niet weerhouden. In verband met de openbare veiligheid heeft de politie alle theatervoorstellingen, met uitzondering van het nationale thea ter en het nieuwe Duitache theater, voor ombepaalden tijd verboden. Met uitzondering van de wordt de geheele stad door servoir bediend. Deze 80.000 kubieke meter. ZWEDEN. Inval in dagbladbureau. Door jongelieden met revolvers, handboeien en roode verf. In den nacht van Zaterdag op Zondag verschenen, naar V. D. uit Stockholm meldt, op de redactie van het communisti sche dagblad „Ny Dag” drie jongelieden, hoofdredjacteur wilden spreken. j revolvers te voor- I schijn en riepen „handen op”. Het kvam tot een hevig gevecht, in den loop waarvan de jongelui het onderspit dolven. Zy wer- I den aan de politie overgeleverd, die op, I hen vier revolvers vond, benevens een dolk noemen, maar ik ben zoo verzot op dien naam Eva. nu de Eva op het schilderij, haar evenbeeld, zoo goed is geslaagd, dat ik haar voortaan niet anders dan Eva noem! ’—Ik zou zeggen, meende meneer Drake lachend, ze moet zelf maar beslissen hoe ze genoemd wil worden dat lijkt mij de beste oplossing in deze netelige kwestie. Maar nu iets anders, ik hoop dat je het me niet kwalijk neemt dat ik het «x> ronduit zeg. maar ik geloof dat het voor jullie bei den goed zou zijn, als mijn nichtje voor eenigen tijd met mij meeging naar Londen totdat jullie gaan trouwen. Ik hoop alleen maar dat je me niet vreeselijk ouderwétsch zult vinden. Ik voor mij vind, dat u volkomen ge lijk hebt, antwoordde Rupert, Natuurlijk ia het niet prettig dat zij voor een poos weg gaat, maar ik kan uw standpunt volkomen billijken Tk geloof, wendde hij zich tot Eva, dat je oom volkomen gelijk heeft. Neem i zijn voorstel aan en ga voor een poosje niet hem mee naar Londen totdat je voor al tijd bij mij weer terugkomt. Met een bijna smeekenden blik keek Eva hem aan In haar brein woelde een wilde warreling van gddachten. vermoedens en angsten., waarvan tenslotte dit als meest. wezenlijke kem owrbleef dat Olive Henry Drake’s recretaresse was en dagelijks ch in zijn hotel werkte! Hoe kon zij dan in vre- de«naam in dat zelfde hotel logeeren als de nicht van den Austra-liêr? De schrijver staat bovenal stil bij de ar beidstoestanden, die in Moermansl heer- schen en die gewoonweg een schrikwek kend karakter dragen. De arbeiders moeten daar een nog een erger behandeling ondergaan dan negersla ven en wanneer het af en toe gebeurt, dat één hunner handelingen verricht, die ook maar eenigazins indruischen tegen de vastgestelde bepalingwjk dan is hy zeker van den kogel. Ook dewoedselverstrekking aan de gevangenen moet buitengewoon veel te wenschen overiaten, want volgens de mededeelingen van de Daily Telegraph bestaat het dagelyksch rantsoen uit één aardappel, één stuk brood en één haring. De belooninig is eveneens belachelijk: per maand ontvangen de dwangarbeiders in het geheel vijf roebel. teur is voortvluchtig. NOORWEGEN. Pacifist als opperbevelhebber. Benoeming die groote verbazing wekt. De „Vossische Zeitung” meldt uit Oslo dat de benoeming van kolonel Laake tot opperbevelhebber van het Noorsche leger ün het heele land groote verbazing ge wekt en door de rechtsche partjen heftig wordt aangevallen. De benoeming heet ’n i die den hooLfrednctei beloonóng te zijn voor politieke diensten i Plotseling haalden zij die hy bewezen heeft aan de thans aan het R«n/ roer zijnde linksche regeering. Door bevordering zyn 15 oudere generaals kolonels gepasseerd. Kolonel Leake is pacifist en poosje bij Prujdence gebleven. Dart, is np eigenlijk het eenige bezwaar dat ik tegen haar heb, dat ze Prudence neet lachte Rupert. Dat vind Jik nu eigenlijk gezegd, niets geen n&am voor haar, véél te lang. Ik voel er veel voor om je te noemen naar dat schilderij, waarvoor je zoo gedul dig geposeerd hebt: „Eva”. Het kostte het n.eisje de grootste moeite om zich te beheerschen. Eva zegt u? vroeg meneer Drake. Dat is een heel goede naam voor haar. Ons aller moeder moet ook zoo’n verbazend knappe vrouw geweest zijn! En de joviale Australiër had buitenge woon veel schik in zijn eigen mop. Als in een droom wandelde Eva tusschen de beide mannen .in naar Rupert’s atelier, tijdens welke wandeling het gesprek als van zelf op Rupert’s zuster kwam en weldra stond meneer Drake in zwijgende bewonde ring voor het groote schilderij. Daarna keek hij beurtelings naar Eva en het schitterend geslaagde doek. Ik heb nooit een mooier portret gezien,, verklaarde hij enthousiast. En niet alleen het jx>rtret, maar die kinderfiguurtjes en die dieren aan haar voeten Prachtig in één woord U kunt niet begrijpen wat een moeite ik heh gehad met dat gezicht van de hoofd figuur, vertelde Rupert. Het had weinig gescheeld of ik had het opgegeven. Ik begon te wanhopen aan mijn ideale Eva - totdat zij kwam. Door haar toedoen is het schil derij gewonden wat het nu isIk hoop alleen nu maar, dat u mijn Eva niet wilt mee nemen. Eigenlijk moet ik haar Prudence in Rusland. '""""’reglement van orde uitlokte De afgevaar digde Bell lichtte uit naam van alle par tyen, die voor de wijziging van het regle ment zyn, zijn voorstel toe, dat uit vier gedeelten bestaat. Het eerste gedeelte heeft betrekking op de behandeling van finan- eieele voorstellen. Vödrtaan zuilen derge- lijke voorstellen slechts t.oege?taan zijn, indien tegelijk wordt aangegeven, op wel ke wyze de voor de voorstellen benoodigde gelden gedekt moeten worden. Heit tweede gedeelte heeft betrekking op een nieuwe redactie van de moties van wantrouwen. Voortaan zal slechts een re dactie van dergelyke moties toegestaan zyn. Het derde deel heeft betrekking op interpellaties en aanvragen, terwijl ten slotte in het vierde gedeelte verlangd wordt, d&t afgevaardigden, aan wie het woord is ontnomen, in dezelfde zitting niet meer aan het woord kunnen komen. Bell verklaarde, dat voor de zakelijk werkende minderheid en de oppositie, die zich van haar verantwoordelijkheid is newust, de volle bescherming gehandhaafd blijft. Uch- I ter moet het gezag en de werkzaamheid van het parlement beschermd worden te gen storing van een oppositie, welke zich niet voor zakelyke overwegingen, en een gevoel van verantwoordelijkheid laat lei den. De rijksdag wordt thans door deze nieuwe regeling voor de beslissing gesteld of zij het werk om het economische leven gezond te maken, wil aanvullen door een hervorming van het parlement welke her vorming door het volk wordt verlargd. De rede van Bell werd herhaaidelijk gestoord door de communisten, die door brommen en andere middelen voortdurend lawaai trachten te maken. Ten slotte werden echter de voorstellen Bell aangenomen. Voor de stemming van tiet voorstel Bell verlieten de nationaal- socialisten en communisten de vergadering. Binnen afzienbaren tijd zullen de arbeids toestanden in de unie der sovjetpublieken, waarover heel wat te doen is geweest, ook in het Engelshce Lagerhuis eep punt van bespreking uitmaken. Dit is het uitvloei sel eene^- actie van commander Bellairs, een conservatief parlementslid, dat een voorstel heeft ingediend, hetwelk door niet minder dan 188 Lagerhuisleden is onder- teekend. In het bewuste document wordt in do eerst plaats gewezen op de motte, die een tjjdje geleden eenstemmig is aangenomen door een hizondere commissie uit het Ame- rikaansche Huis van Afgevaardigden. Deze motie hield in, dat het Amerikaansche de partement van financiën zoilang den in voer van sovjet-Ruseisch houi naar de Vereenigde Staten diende te verhinderen, ken of de deur van Eva’s zitkamer werd langzaam geopend en Rupert verscheen in de deuropening. Meneer Dane, die altijd zoo vriendelijk vaor mij is, stelde zij Rupert voor toen hij binnen gekomen was. meneer Drake. Henry Drake, stelde deze laatste zich zelf nogmaals voor. Ik geloof, zei hij, toen hij Rupert’s verwondering opmerkte, dart, u net zoo verbaasd bent over mijn aan wezigheid als mijn nichtje straks was Nooit van haar leven had zij gehoord, dat er een oom Van haar bestond die Henry Drake heette, totdat- ik hier onverwacht kwam opduiken. U bent een oom van haar? vroeg Ru pert verbluft. Inderdaad, ik ben een oom van haar. En, iedere oom,, die van den anderen kant van den oceaan was komen overwippen, zou even trotsch zijn op zoo’n knappe nicht als ik. Ik wilde graag, dat zij met mij naar Lon den ging. Dat lijkt mij tenminste wel een aardig idee. Maar dat kan ik onmogelijk, antwoord de Eva haastig. Ik eh ik werk voor meneer Dane, begrijpt u, en eh... Heb je je oom al verteld wat (ik zoo graag zou willen? vroeg Rupert glimlachend, terwijl hij zijn hand op haar schoüder legde. Nee nog niet. We hadden het juist over de toekomst, toen jij binnenkwam Zoo, zoo. Dus ik kwam net op het goe de oogenblik, verklaarde Rupert opgewekt. Wel, wendde hij zich tot Henry Drake, voor wien hij op het eerste gezicht reeds sympathie had opgevat. Ik kan u niet zegg*^{ hoe blij ik ben nu ik zie, dat die Heve ’ER,

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1