2745 Da Handals- en Landbouwbank VOOR DRUKWERK-OPDRACHTEN VAN ELKEN AARD radio-nieuws. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. debiteuren, tot 50 pOt. van het aandelen kapitaal, in die jaren 11*201928 zyn ten gebleken tegen eenenmale onvoldoende en toen reeds r dte in 1023 bestaande geschorsten handboeien en een pot roode verf. Zij wa ren klaarblijkelijk voornemen» den hoofd redacteur te boeien en rood te schilderen. Zjj behoor» tot aanzienlijke families. Een hunner -werd tijdens het gevecht ge wond en moest naar het ziekenhuis ver voerd worden. BINNENLAND. Prov. Statenverkiezing. De Liberale candidate» in Utrecht. Door de a (deeding Utitacht van de' Libe rale titAaWpartij ie gisteren voor de verkie zing veor do Provinciale Staten de oandi- datenlijöt aldus vastgesteld: 1. J. H, Th.-O. KeWlitz, te Utrecht, 2. Mr. A. J. 8. van Lier, te Utrecht; 5. G» Serton, te Utrecht, 4. D. C. Zuidam, te Utrecht, 5, Mej. L. C. A. ,vun Eeghen, te'Doorn, 6. Ir J. L. Högeweg, te Utrecht; 7. Mr. 8. M. 8. Fumée, te Utrecht, 8. Ir. J. D. M. Bardet, te Utrecht9. W. H. de Beaufort, te Maaxn 10. Mr. N. J. C. M. Kappeijne van de Cop- peilo, te Loenau, 11. Ir. H. Popping, ie Utrecht', 12. P. H. Horman» P.Hzn., te Utrecht. De heer Frijda Lzn., had verzocht, om Rapport van Bewindvoerder». Accountantsrapport- Activa 1.7 ten, passiva 4b ten. De by beschikking van 27 November 1930 door de rechtbank te Den Haag benoemde bewindvoerders van de N.V. Handels- en Landbouwbank, de heeren E. C. U. van Doorn, J. van, Eek en H. M. de Vries, heb- ben hun rapport in verband met het ver zoek om surséance van betf.ling, aan de rechtbank uitgebracht. Zü adviseeren tegen de inwilliging van het verzoek om surséance van betaling. De bewindvoerders hebben aan het ac countantekantoor v. Dien, v. Lden en Co. het instellen van een onderzoek opgedragen naar de administratie van hoofd- en bij kantoren, ter vaststelling van een staat van baten en lasten op 80 November '30 en ter opsporing van de oorzaken, welke ge- hebben tot de tegenwoordige moeilijkheden. Dit accountantsrapport is als bijlage bij het rapport van bewind- in de Staten in aanmerking te worden gebracht, wijl hij die niet meer zou kunn* Mr. Dr. tv. J, ireaeriKt». De ïueuwe secretaris-generaal van j Omtrent de loopouan vun mr. dr. K. J Fredcriks, cuei vun uc aideeling Binnen- landsciie Bfestöur bij het Departement van lSinnonl aiidacüe Zaken en Landbouw, wiens benoeming tot eeciétajis-geiieraal bij dat departement, gisteren in de „Staatscourant" ia verschenen, san het volgende worden me degedeeld. Ueboffen in 1881 te Middelburg, doorliep hij daar de lagere school en het gymna sium. In WW ging de heer Fredeniks ötu- djueren aan de RykauniVeraiteit te Leiden, waar hij in 1906 promoveerde tot doctor in do rechts wetenschap op „stellingen" en in 1909 tot doctor ui de ataateweteuschap op een proefschrift, geütcld „Jachtrectit". in- tusschen was mr. Fredfiriks in 1907 aange steld bij de directie van den 1 .andbouw aan liet toenmalige minisferij van Land bouw, Nijverheid, en Handel. In 1908 werd hij belast met do functie van secret axis van de Staatecommissie inzake het Jachtrecht. De Begeering -erkende zijn verdiensten in die kwaliteit door hem te benoemen in 1912 tot ridder in de Orde van Oranje-N a ssau. Sedert 1922 was mr. Ur. Frederiks tevens werkzaam bij dn afd. Binnenlandsoii Be stuur aar» het Departement, van welke af deeling hij ip 1928 dn .leiding kreeg onder toekenning van dep rang van administra- teur. In ÏÖSO' werd uir. dr. F roderiks benoemd tot ridder in de órde van den Nederland- schen Léèuw. Tal1 van' tijdschriftartikelen, zijn in den loop van de jaren van de hand van den heer F rede riks verschenen, a.o. in „Thernis in „Ned. Archieven". Bijzondere studie maakte hij van de rechtsgeschiedenis, zoo verachahdm in 1918 van zijn hand een boek over Oud-Nederlandsch Strafrecht. Voorts heeft. mf. 'dar. F rederiks zich gewijd aan de studie betreffende Napoleon; hij deed daar over een werk, getiteld „Maximes de Napo leon" liet Ucht zien, waarvan het eerste deeltje an 1922, liet twéede in 1930 ia ver schenen. Vice-president Hooge Raad. Jhr. mr. Rh. Fenh benoemd. Bij Kon. bee luit is benoemd tot vice-presi dent van den Hoogen Raad jhr. rar. Rh. Feitli, tlians raadsheer in gemeld college. Varkens uit Nederland voor Frankrijk. Er is gewag gemaakt van de gevaren, die den uitvoer van varkens uit ons land naar Frankrijk bedreigen. Latex kwam er wat gunstiger bericht. Middelerwijl heeft de zaak in Frankrijk zelf de aandacht getrok ken van degenen, die zich verlaging van de duurte ten doel stellen. De voorzitter van de Fransche vereeniging van handeh ingezouten vleesch heeft dienaangaande aan een vertegenwoordiger van de Matin een kenschetsende verklaring afgelegd. Daaruit volgt, dat in Frankrijk nooit vol doende vaxkeua voor het binnenlandse!) verbruik gefokt zijn. 8inde 1919 ia dit ver bruik verdrievoudigd. Het jaarlijksche voergemiddeldo bedraagt 160 tot 180 duizend centenaars. Anderzija ia de Fraasche pro ductie van varkeaavleeseh sinds 1914 met een derde verfninderd. in stee van zich er mee te vergenoegen opnieuw tarief verhoogingen te vragen, die het loven nog duurder moeten maken, zou den de fokkers het fokken en niesten van varkens Joonender kunnen maken door het ras inmiddels in Frankrijk te verbeteren door o.a. in Nederland zeugen en manne. lijke zwijnen ten behoeve van de voortteling te knopen., die bij het slachten minder af val, minder vet- en beter vleesch zouden geven door slecht* varkens van slechte 60 tot 80 K.G. vleesrh te pbo4$qeeren welke het verbruik eischt hl plaats van 10r> tot 140 K G., dis het stelselmatig als te vet wei gert: als ze de middelen onderzochten om den kostprijs te verminderen door daarvoor bestemde organisaties gelijk er o.a. in ons land fimciioneeten Au als ze zich coöper atiet organiseren om jonge eeeelectionneerde var. keus voort te brengen tegen lagere prijzen dan de -fokker en mester op het oogenblik betalen In 1913 was de prijs m het Parijsohe slachthuis 100 tot 135 frank de 100 K.G De koersen van 1930 rijn van 680" tot 1020 frank. In 1914 betaalde het varken uit het buitenland 25 frank de 100 K G. douane rechten bij. zijn komen in Frankrijk. Die rechten zijn achtereenvolgens gwtegen tot 175 frank in 1930, d.i. veel duurder aan rechten dan de verkoopprijs v«ttr den oor log bedroeg. Het is gemakkelijk zich den weerslag van die verhoogingen op de ba- trokken industrieën en mitsdien op den ver koopprijs voor den verbruiker voor te stel len. Uit het accountantempport citeeren be windvoerders, dat het totaal der activa wordt op een realiseerbare i 1.710.694.08, waartegenover j taan tot een totaal van 1 4.949.026.83. Do berekening van het voor crediteuren verwachte!, percentage hangt, af >an uipunt, dat uiteindelijk zal moeten ingenomen ten opzichte van de on derlinge verhouding van de Handel»- en Landbouwbank en die stichting Spaarbank van de Handels- en Landbouwbank. Het ii den bewindvoerders n.l. gebleken, dat er van meening bestaat over de of de Spaarbank als een zelfstandig wel als een onderdeel worden beschouwd. Een procedure over deze vraag is te verwach- -- - latstgenoemden zin worden beslist, dan zal er maar één boedel zijn, waarin spaarders en banikcredibeuren als schuldeischers opkomen. Volgens het accountantsrapport is dan een uitkeering van ongeveer 28 pCt. te verwachten. In het andere geval en als aangenomen, dat de spaarders voor de ver plichtingen van de spaarbank mede aan- spraikelyk is, zouden de spaarders dienten- m beide boedels kunnen opkomen, dan wordt de uitkeering voor hen op onge- 37 pCt., voor de crediteuren der Bank daarentegen op ongeveer 20 pCt. geschat. Bewindvoerders achten «jen percentage van 20 en zelfs van 28 pa. te gering dan dat het vooruitzicht zou kunnen bestaan, dat de, N.V. na verloop van tijd haar schuldei schers zou kunnen „l»evredigen." Reeds o» dien grond meenenzy.- tegen de vérleening der surséance te moeten advisee ren. Zy vinden mede een grond voor dit ad vies in hetgeen hun gebleken is omtrent de by de Bank gevoerde gestie. De déconfiture is volgens hen voor een groot deel te wyten aan wanbeleid en wan beheer. Talrijk zyn de voorbeelden, dat d« leiders dezer bankinstelling handelden in strijd met de eerste eischen van goed bank- beleid en gezonde credietpolitiek. Een ongemotiveerde expansiezucht leidde in 1918 reeds tot het overnemen van het be drijf eener bankiersfirma met een crediet portefeuille waarin zeer belangrijke risico's zelfs reeds vaststaande verliezen aan wezig moesten worden geacht. De wy: waarop deze overneming is tot stand ge komen geeft blijk van groote lichtzinnigheid. Een dergelijke transactie, doch van be scheidener omvang, vond eenige jaren later nogmaals plaats. Beide overnemingen h< ben de Bank belangrijke verliezen bezorgd. De credietleening kenmerkte zich voorts door een even groote lichtzinnigheid en d< een bijna misdadig optimisme. Niet alk werden vele credieten verleend tot bedragen welke buiten verhouding stonden tot de in nerlijke kracht der Bank, doch in zeer vele gevallen geschiedde deze credietverleening zonder dat de bankdirectie eenig inzicht in de financieele verhoudingen, het w standsvermogen en de rentabiliteit van het :redietvragend bedrijf. Bovendien liet dekking in vele gevallen alles te wenschen over. De als gevolg van deze politiek onvermij delijke verliezen zyn jaren lang gecamou fleerd door allerlei manipulaties, waarby oj». de methode om de betrokken zaken te zetten in een N.V., welke dan opnieuw crediet kreeg, terwyl de aandeelen dier N. V. in onderpand werden genomen voor oude crediet, meer dan eens wei|^ toegepast. Bovendien was de controle op de bijkantoren ten eenen- male onvoldoende, zoodat ook daar handelingen geschiedden, die met gezonde bedryfsopvattingen niet alleen te rijmen zyn, maar die rondweg als ontoelaatbaar moeten worden gequali- ficeerd. Bewindvoerders meenen de vraag te moe ten stellen of nog gesproken kan worden, by den schuldenaar van goede trouw, waar van de aanwezigheid volgens de wet een voorwaarde is voor de verleening der sur séances. Ook merken bewindvoerders nog op, dat het verkrygen van surséance van betaling veronderstelt voortzetting van het bedrijf, hetgeen tên aanzien van de Han dels- en Landbouwbank ten eenenmale uit gesloten te achten is. langryke debiteuren. Zy hebben niet ge sproken met den directeur Mekking. Uit de in hun rapport opgenomen toe lichting tot den door hen opgemaakt» staat van baten en lasten op 30 November 1930 waarvan de uitkomst reeds in het rapport der bewindvoerders is meegedeeld blykt o.a. dat van de vorderingen op debiteuren ad totaal 5.683.005.36, volgens voorloopige berekeningen ongeveer 5.548.338.— oninbaar zal zijn- Op meer dan één punt zyn de ramingen echter zeer onzeker. t In een historisch overzicht wordt o.a. meegedeeld, dat van de twee directeuren, die van de oprichting in 1906 af de Bank hebben gediend, de een, mr. F. Fernhout, in 1927 overleed, waarna de heer Mekking alleen directeur bleef. Deze omstandigheid wordt van groot belang genoemd. De directeur Mekking kreeg toen in éigen hand de bevoegdheden, by de statuten aan de directie verleend en hiermee verdween de rem, welke by na steeds door het toe zicht en de vereischte medewerking van een mede-directeur wordt gevoeld. De beteekenis hiervan wordt gevoeld, wanneer men let op jde groote bevoegtiheden krachtens de statuten aan de directie toe gekend. Onder de handelingen, waarvoor de directie de machtiging noodig heeft van den Raad van Toezicht komen byv. niet voor de verkrijging, de vervreemding of de bewa ring van onroerende goederen. Zoo is het mogelijk gebleken, dat de directeur Mek- kinig, alleen handelend, in 1930 op de onroe rende goederen van de vennootschap een hypothecaire geldleening heeft gesloten, blykpns de notulen van de vergadering van den Raad van Toezicht van 26 November 1930, in stryd met de wenschen van dien Raad. In het beheer der bank Hel accountantsrapport. Blijkens hun rapport, dat gevoegd is by j dat der bewindvoerders, hebben de accoun- l tante een onderzoek ingesteld in het hoofd kantoor, de bykantoren en by enkele be- zyn reeds zeer langen tyd ernstige fouten gemaakt. Het is volgens het accountants rapport af te keuren, dat de van spaarders ontvangen gelden nooit afzonderlijk zyn belegd, doch alle in het bedrijf van de Bank zyn opgenomen, waar zij bovendien werden gebruikt voor blanco bedrijfscredieten, het geen een miskenning wordt geacht van de eerste eischen, aan bet beleid van een spaar bank te stellen. Om een hooge rentevergoe ding te kunnen bieden, moest gezocht wor den naar beleggingen, welke meer z.g. „rente" afwerpen dan het beleggingsmate riaal, dat uitsluitend in aanmerking behoor de te komen. Het resultaat is dan ook, dat de spaarders voor hun geheelen inleg direct en/of indirect op dén boedel van de Bank zyn aangewezen. Dé directie is opjtleze fout wel gewezen. In de notulen van Raad Van Tóezitht van 30 Augustus' 1922 komt een médedee- ling voor vén dé directiè, dat de Nederland- sche Bank het bestaan van de spaarbank niet kon goedkeurett, doch hierop nader zou terugkomen. Ook de wyze, waarop de gelden, uit de posito's en prolongaties ontvang' besteed, wordt gelaakt. Te veel is credietnemers vastgelegd. De liquiditeit was dan ook vrijwel afhankelijk van de promes sen, die de Bank door credietnemers deed afgeven. De administratie .ldeed niet aan deeischen, welke men aan de administratie va» een Bank met een zoo groot aantal bijkantoren moet stellen. De hoofdfactoren warenr een te groote zelfstandighei»! van de di recteuren der bykantoren en een onvoldoen de (beter: het feiteiyk ontbreken van een) controle der by kantoren door het hoofd kantoor. Het is gebleken, dat posten, welke een bijkantoordirecteur -en ook de directeur Mekking liever niet- bekend wisten by den Raad van Toezicht, om deze reden onder „diverse" debiteuren en crediteuren werden geboekt, ondanks het feit, dat de grootte der bedragen, alsook de personen om wie het ging, tot een andere boeking hadden moeten leiden. Het is gebleken, dat niet alle bykantoren- directeuren hun vrijheid naar behooren heb ben gebruikt. Misbruik, in den zin van ver- valschte opgaven, is voorgekomen. In 1929 schynt de directie in de nood zaak te hebben verkeerd de pentie van een bepaalden rekeninghouder tot geringere proporties terug te brengen. De rekening van dden cliënt werd althans in 'n jaar ge- rediteerd voor de opbrengst vun fabrieks gebouwen en terreinen. Een werkelijke verkoop aan derden heeft evenwel niet plaats gevonden; de onroerende goederen zijn getransporteerd op den naim van «-en lid van het personeel van één der andere bykantoren. Ditlid is toen als „debiteur" in de boeken van het bijkanticr, waar de rekening van den cliënt liep, ''oor de z.g. koopsom balast en stond daaronder tijdens het accountantsonderzoek nog geboekt. Hij erkent natuurlijk niet zyn aansprakelijk heid, verklaart zich. echter bereid tot me dewerking, opdat de Bank de vrije be schikking krygt over deze goederen. Deze fictieve handeling en haar materieel on juiste boeking vereischten duf de m ?de- werking van, waren althans bekend aan de personeel» van twee by kant. ren. Het is duidelijk, dat de hoofddirectie daardoor haar zedelyk overwicht over zulke per- soneelen verloor. Het vermoeden, dat ook vroeger reeds da kwade kansen, verbonden aan de ver schillende credieten, niet ferm genoeg on der de oogen zijn gezien, schynt niet on gegrond. Versterkingen der reserve voor dubieuze dubieuze Het beleid van directeur. Over het beleid van den geschorsten directeur J. W. Mekking deelt het accoun tantsrapport mee, dat vaat- staat, dat de directeur van de aanwezigheid van e«n mededirecteur last moet hebben ondervon den. Niets toch geeft grond voor de ge dachte, alsof wylen de heer Fernhout we tenschap zou hebben gehad van verschil lende, niet oirbare handelingen van zyn mededirecteur. Zoo is ook te begrijpen, dat M. zich keer op keer tegen vervulling der (vacature heeft verzet, geen initiatief kon, nemen tot de organisatie van een eigen controle-afdeeling en zich ook steeds verzette tegen de aanstelling van een ac countant, waarop de Raad van Toezicht rt&ds in '1915 heeft aangedrongen (al be staat er geen aanleiding voor de gedachte dat reeds in 1915 M. handeling-n had ver richt, die hem de controle door een accoun tant moesten doen schuwen). In het bij zonder in de laatste jaren moet gezegd worden, dat de verleening van credieten op zonderlinge wijze soms is geschied en dat de behandeling van minderwaardige vor deringen alles to wenschen overliet. Omtrent de balansen der laatste jaren wordt opgemerkt dat: dat afschrijvingen op du bi«u ze debi teuren zeer en zeer onvoldoende zyn ge weest; op tal van „doode" rekeningen jaar op jaar rente is bij ge boekt. In 1929 heeft de Bank krachtens bin dende arbitrale uitspraak de helft van de schade moeten nemen, ontstaan uit oplich ting door een bediende van eeu der cliën ten. Het aandeel der Bank ad 2.108.97 is niet ten laste der winst- en verliesreke ning gebracht, maar onder debiteuren ge boekt en daar gehandhaafd. Na nog een voorbeeld te hebben behandeld, zeggen accountanten; Wij aarzelen niet, op grond van de ge constateerde feiten de administratie er balansen der laatste jaren kortweg mis leidend te noemen. Behalve op die feiten die op misleiding duiden, wordt ook gewezen op handelin gen, welkevermoedelyk niet anders mogen genoemd dan vervalsching (of: doe-n ver- valschen) der boeken en verduistering. M. had byv. in 1922 aan personeel van een bykantoor opdracht gegeven hem 11.000 ter hand te stellen en dit te boe ken als betaald aan en voor rekening van een ander. Kwitantie was daarvoor door M. niet afgegeven. Degene voor wien het bedrag geboekt is ontkent stellig op iraclrt te hebben gegeven tot zulk een dispositie of gelden te heblien ontvangen In 1929 is 4000 terug geatore, Ook M. is schuldig aan misleiding van leden vaai den Raad van Toezicht door mondeling onware inlichtingen te ver strekken. 0.a. heeft die leider van dehoofdadmi- nistratie, volgens diens inlichtingen by de werkzaamheden voor de balans per 31 De cember 1929 de afwijking van de saldi- staten met de balansgegevens van het be trokken bykantoor geconstateerd en M. hierop opmerkzaam gemaakt. Het blijkt met dat M. den Raad van Toezicht daar over heeft ingelicht, Hiet accountantsrapport einoigt met de woorden: „Wie de ontwikkeling, welke de zaken dezer vemspotechap hebben genomen, van n&by leert kennen, kan zich slechts erover verwonderen, dat deze in onkunde en mis leiding gevoerde onderneming nog zoo lang kon staande biyven." De vergadering van crediteuren op 21 Februari zal haar stem over het verleenen van surséance moeten uitbrengen. 3 270 479 654 909 54 282 487 709 913 64 295 491 735 933 GEMENGDE BERICHTEN. Op heeterdaad betrapt. Een actief dienstmeisje. Zaterdagavond dleelde een dienstmeisje aan de politie te Heerlen mede, dat een tweetal verdachte individuen rondschar relden bij een villa aan de Caumerheek- laan. De recherche stelde onmiddellijk een onderzoek in en trof in de villa, waarvan de bewoners afwezig waren twcie mannen aan, die bezig waren een schrijf machine te Bfeidcn werden gearresteerd. Het bleken te zijn zekere v. E. uit IIoensbroek en uit Haarlem. Er kan nog niet worden uit gemaakt of er iets ontvreemd ie. Het eerste IJsslachtoffer. Zondagmiddag werd op de uitgestrekte ijs vlakte in den Ooypolder bij Nijmegen druk schaatsen gereden. Het ijs bleek echter niet overal Ijetrouwbaar en het gevolg was, dat de 20-jarige I'. Friedrichs het eerste slacht offer in dez^n winter vap het ijsvermaak d Nabij de Oude Waal zakte «ie jonge i plotseling door het ijs Een vriend, die van liet ongeval getuige was, sprong gekleed te water ten einde te trachten het slachtof fer te redden, maar dit mocht niet geluk ken Zelf kwam hij in levensgevaar te ver- keeren en werd op* het laatste oogenblik gered. Het lijk van Friedrichs is nog nikt gevonden. Minister Deckers. De minister van' Defensie, mr. dr. L. N. Dcfeers, heeft Maandagochtend zyn ambts bezigheden op het departement hervat. Tydens zyn veTblyf te Ttfnis heeft mi nister Deckers den oud-consul der Neder landen aldaar den heer J. B. Curtelin mededeeHng gedaan van zyn bevordering tot officier in de Orde van Oranje-Nnssau en hem de versierselen daarvan overhan digd. 455e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 10 Fcbr. 1000.-—: 2470 13082 18397 ƒ400.—: 8229 12430 15843 200.—: 3675 4513 5431 7009 13882 14636 11612 18166 100/—: 142 1688 2505 5849 13608 18493 Pryzen van 70. 122 137 187 224 284 342 375 376 381 467 493 639 734 795 797 880 919 958 1054 1072 1083 1135 1579 1676 1692 1699 1805 1886 1960 1970 2017 2255 2258 2420 2486 2674 2757 2784 2859 2876 2985 3013 3184 3312 3346 3349 3382 3590 3654 3656 8721 3738 3950 3055 4004 4069 4142 4215 4231 4761 4769 4857 4969 4981 5018 5056 5081 5100 5124 5228 5289 5322 5381 5511 5535 5602 5809 5837 5875 6032 6085 6213 6224 6239 6250 6256 6340 6410 6584 6588 6640 6675 6708 6734 6807 6840 6876 6989 6993 6995 7213 7232 7347 7359 7383 7392 7572 7596 7690 7711 8039 S187 8495 8539 8585 8784 8822 8921 8942 9103 9196 9241 9300 9678 9707 9722 9832 9896 9925 10136 10224 '10349 10377 10463 10489 10683 10656 10691 10775 10780 10876 11015 11361 11572 11577 11640 11785 11799 18800 11870 11875 12068 12070 12083 12141 i221l 12239 12244 12289 12333 12487 12546 12735 12064 12972 13068 13133 13152 13207 13229 13236 13287 13301 13382 13463 13607 13623 13742 13764 13799 13822 13980 14017 14026 14038 14109 14111 14191 14523 14649 11724 14757 14871 14888 14972 15045 15092 15130 15145 15155 15174 15323 1534U 15461 15662 15726 15779 15931 16024 16062 16091 16181 16299 16344 16359 16394 16480 16536 16626 16652 16667 16775 16858 16896 16912 17004 17101 17203 17205 17479 17560 17721 17974 18016 18183 88276 18323 18400 18431 18467 18631 18638 18674 18700 18751 18921 18999 19038 19193 19226 19328 19423 19453 19482 19548 19597 19663 19665 19773 19782 19784 19871 20028 20071 20183 20436 20578 20643 20706 20742 20788 20837 20852 20913 20926 20930 Nieten: 153 194 232 255 267 327 349 371 396 423 509 519 550 614 626 749 813 843 864 390 985 1084 1140 1169 1171 1187 1197 1254 1272 1313 1337 1356 1402 1419 1505 1539 1572 1619 1675 1603 1789 1847 1854 1949 2000 2006 2063 2090 2092 2110 2133 2138 2195 21&7 2204 2213 2228 2247 2334 2340 2374 2390 2397 2403 2437 2439 2447 2454 2458 2480 2482 2503 2526 2538 2543 2655 2565 2649 2658 2718 2727 2766 2770 2855 2865 2948 2981 3022 3026 3037 3040 3041 3053 3060 3073 3095 3156 3162 3163 3175 3262 3344 3414 3486 3490 3525 3550 3629 3647 3688 3707 3713 3724 3735 3748 3801 3818 3908 3911 3916 3983 3961 3970 4007 4082 4144 4157 4197 4247 4254 4270 4393 4400 4473 4476 4490 4524 4561 4580 4599 4618 4624 4629 4645 4691 4700 4718 4746 4795 4833 4842 4911 4921 4932 4933 4937 5000 5071 5123 5125 5169 6181 5189 5261 5270 5324 5326 5341 5342 5442 5515 5640 5664 5709 5711 5725 5879 5982 6011 6064 6072 6075 6126 6188 6193 6204 6269 6298 6307 6348 6357 6370 6416 6467 6519 6631 6542 6571 6572 6574 6696 6765 6871 6878 6882 6888 6890 6954 (>963 6966 6973 7012 7025 7055 7172 7179 7165 7191 7243 7259 7329 7376 7457 7497 7543 7547 7568 7613 7618 7621 7644 7651 7652 7653 7679 7685 7703 7714 7717 7744 7760 7770 7817 7820 7887 7888 7891 7900 7925 7979 7999 8056 8065 8078 8170 8219 8273 8289 8297 8312 8350 8354 8357 8376 8381 8387 8414 8431 8463 8472 8483 8534 8564 8602 8653 8664 8693 8752 8826 8837 8894 8915 9000 9015 9025 9045 9060 9061 9089 9174 9191 9222 9235 9244 9262 9273 9395 9423 9475 9485 9545 9561 9588 9620 9641 9653 9677 9714 9721 9794 9796 9802 9819 9833 9843 9861 9871 9876 9924 9928 10138 10161 10178 10220 10233 10260 10296 10302 10310 10322 10358 10360 10400 10414 10519 10521 10529 10543 10588 10687 10753 10756 10764 10776 10812 10814 10860 10882 10900 10942-11034 11098 11160 11287 11288 11321 11346 11374 11429 11455 11568 11631 11632 11633 11638 11668 11686 11694 11706 11707 11728 11743 11749 11779 11783 11791 81828 11913 11948 12084 12135 12155 12170 12172 12206 12213 12215 12270 12283 12307 13337 12383 12460 12524 12538 12542 12554 12563 12564 12597 12645 12664 12712 12717 12718 12776 12779 12787 12801 12820 12827 12833 12907 12978 12990 13032 13055 13058 13066 13093 18095 13162 13178 13181 13228 13256 13275 13292 13307 13360 13367 13424 13429 13439 13476 13488 13484 13503 13539 13574 13586 18591 13695 13676 13703 13710 13773 13797 13809 13814 13854 13877 13931 13971 14004 14037 14095 14103 14139 14140 14170 14187 14203 14204 14213 14217 14312 14330 14354 14365 14370 14382 14457 14475 14501 14584 14540 14570 14685 14687 14730 14741 14769 14774 14780 14896 14897 14914 15007 15009 15048 15093 16098 15107 15129 15190 15212 15235 15242 15282 15324 15325 15330 - 15335 15336 15352 15365 15397 15497 15513 15567 15573 15617 15610 15646 15650 15664 15669 15704 15709 15730 15741 15743 15758 15811 15849 15855 15864 15890 15912 15952 15966 15991 16060 16077 16097 16132 16179 16202 16210 16257 16325 16343 16367 16368 16424 16477 16482 16497 ,16513 16581 16622 16693 16708 16757 16791 16830 16852 16910 16951 16971 17010 17022 17075 17084 17124 17215 17281 17292 17367 17408 17463 1754?- 17577 17578 17613 17617 17633 17638 17655 17678 17708 17714 17757 17789 17801 17805 17815 17898 17966 17981 17996 18004 18025 18036 18059 18065 18070 18078 18099 18140 18147 1£182 18197 18250 18287 18299 18326 18380 18332 18368 18390 18458 18460 18570 18600 18606 18625 18642 18662 18676 18681 18725 18741 18806 18825 18830 18857 18877 18051 19006 19480 19082 19106 19125 19255 19257 19269 19284 19289 19325 19356 19360 19403 19636 19643 19800 19813 19868 1989T 19920 19976 19978 20029 20037 20059 20091 20113 20121 20164 20199 20(219 20227 £0234 VRAGE MEN VOORTAAN A A t U krijgt dan direct contact mat da DRUKKERIJ BRINKMAN Markt, dia U taratond kan badienan 20266 20326 20381 20559 20592 20619 i 20795 20813 20857 i 20978 20987 20451 20463 20555 20667 20705 20721 20909 20943 20949 STADSNIEUWS. GOUDA, 10 Februari 1931. „Villa Honk" in dienst der Tuberculose-best tijding. Het Bestuur der Vereeniging tot bestrij ding der Tuberqulose alhier deelt ons^ naar aanleiding van onze publicatie gisteren, om trent de nieuwe bestemming van, „Villa Honk" mede d»t ons bericht nog wat voor- arig is en in zeker opricht niet geheel juist. Het bestuur meldt ons dat zeker de be doeling voorligt om het Consultatie bureau in Villa Honk te gaan vesti gen, maar de onderhandelingen zijn nog gaande, doch zullen dezer dagen wel hun beslag krijgen. Het is in geen geval de be doeling dat Viilla Honk voor sanatorium zal worden gebruikt. Te gelegener tijd zullen wij omtrent deze aangelegenheid nadere mededéelingen doen. Een jubileum. De heer A. Vermeulen, Nieuwe Markt 22 hoopt a.s. Vrijdag den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de N.V. v.h. Oebr. Itereksen, koek- en be schuitfabrieken alhier. Een adres van den Goudschen Bestuurdersbond aan den Raad. De Goudsche Bestuurdersbond heeft zich mot «n adres tot den Raad dezer ge meente gewend waarin gezegd wordt met belangstelling te hebben kennis genomen van de „Steunregeling voor werktooze ar beiders", „vastgesteld door B. en W. van Gouda, den 29 Januari 1031", «<n „Goedge keurd door den Minister van Binnenland se he Zaken, den 4 Februari 1931". Uit den inhoud blijkt diat art. 1 enl2 de steunbedragen worden vastgeste'd door ,,'t orgaan", zonder dat blijkbaar voor de be trokken arbeiders een beroep bij een daar- voor in het leven geroepen Commissie open staat, hetgeen toch wel onjuist ge acht moet worden; dat de bepaling in artikel 2, hqt stempel van armenzorg wel zeer sterk drukt op bona-fide werkloozen, hetwelk in stryd is met de positie, die zy in het productiepro ces innemen; dat de bepaling in artikel 4, dat de kost gangers alleen uitkeering kunnen erlan gen onder goedkeuring van den Minister tot aliened onbillykheden aanleiding kan geven, daarhy met „elk geval" ter plaatse niet op de hoogte kan zyn, dat de ondersteunde, volgens artikel 5, verplicht is, werk te aanvaarden, „waar voor hy lichamelyk geschikt kan worden geacht", zonder meer, hetgeen tot gevolg kan hebben, dat hy gedwongen wondt, werk voor ieder willekeurig loon te aan vaarden op straffe zyn mtkeermg te ver beuren, iets wat toch niet de bedoeling van den wetgever kan zyn; dat volgens artikel 8, de steun aan ge huwden en ongehuwde kostwinners ver schillend is en naar de grootte van het ge zin wordt berekend', hetgeen principieel onjuist mag worden geacht, terwyl de percentages voor kostgangers genoemd in bovenaangehaald en in artikel 19, resp. 557c en 50% van het loon, by de tegen woordige regeling vergeleken een aanmer kelijke verslechtering is; dat de bepaling in artikel 10c, dat geen uitkeering wordt verstrekt aan diegenen, die moeten worden geacht, niet meer aan het werk te zullen komen in den bedrijfs tak, waarin zy geregeld gewerkt hebben, i» hooge mate een fout moet worden ge acht, daar niemand zulks vooraf kan uit maken, dit dus tot zeer gro->te onbillijk heden aanleiding kan geven; dat, door het feat, dat de vrouwen gee uitkeering krygen, (artikel 10 d.) zij "door den economischen nood een weg worden opgedreven, welke allerminst verkiese- hjk is; dat de ongehuwden, hij ouders inwo nend, evenmin uitkeering kunnen erlangen is voor bet moreele peil van deze men- schen al buitengewoon slecht, terwijl er allerlei angewenschte toestanden in de ge zinnen door toepassing van dtze bepaling kunnen ontstaan; dat, door de bepaling (artikel 10 laatste alinea), dat in het algemeen g«;en uitkee ring wordt verstrekt aan diegenen, die na den lsten Januari 1931 zyn gehuwd, deze menschen wel zeer sterk worden gedu peerd en deze maatregel onsociaal ge noemd moet worden; dat door bet bepaalde in artikel 18, de tegen werkloosheid verzekerden minder ontvangen, dan de niet-verzekerden, is al ren buitengewoon onbillijke regeling, waarover niet nader behoeft te word» be toogd. Adressanten verzoeken dan Raad daarom wel te willen besluiten: a. aan bovengenoemde steunregeling «ren goedkeuring te hechten; het in de vergadering van den Raad <Ld. 19 Januari j.I. behandelde voorstel van de S. D.Raadsfractie, houdende verzoek de bestaande normen met de da&rln vervatte bedragen te verhoogen, aan te nemen; voor ongehuwden, by ouders inwonend, en vrouwen een steunregeling te treffen. De autobusdienst Station-Korte Akkeren v.v. wordt stopgezet. Blykens kennisgeving van den onder nemer van de stads-autobusdiensten zal met ingang van Maandag a.s. de dienst StationKorte Akkeren vice versa worden stopgezét. Van dezen dienst is niet voldoende ge bruik gemaakt pm dezen te kunnen hand haven. Ook de te volgen weg blykt voor het onderhouden van een autobusdienst niet ge schikt. - Een ongeluk dat goed afliep. Gistermorgén is de vrachtauto H. 6661, beladen met varkens en bestuurd door F. A. S. uit Meeteren, op de Kattensingel, na bij de Jan Kattenbrug, door de gladheid van de straat opzy uitgegleden en tegen de wasschery van de firma Jaspers terecht gekomen. Het ongeluk liep vry goed af, al leen werd eenige schade toegebracht aan een zonnescherm. Verzekering dekt de schade. N.V. Manufacturen handel en Confectiefabriek „Gouda". Koninklijk goedgekeurd zijn de statuten van Edmund Brinkmaan'a Maaufaoturen- handel en Confectiefabriek .„Gouda" alhier. Vrachtauto onklaar geraakt. De weg tydeiyk versperd. Hedenmorgen geraakte een groote vracht auto van den heer de-W. uit Woerden, ge laden met vleesch bestemd voor Rotterdam, op den Fluweelensingel naby de Burg. Mar- tensstraat, door een defect onklaar, waar door deze noch voor- noch achteruit kon. Daar de vrachtauto juist den toegang tot de Doelenbrug versperde, werd de auto op last van de politie verhaald- Met een tractor van den heer Hulleman werd de groote vrachtwagen naar de ga rage gebracht, om daar te worden hersteld. Uitvoering „Vires et Ceieritas." Do gyiuuastujk- en othJiatiekvereeniging „Vires et Ceieritas" geeft een uitvoering op Woensdag 11 Februari, des avonds om 8 uur in do zaal Kunstmin van de Soc. „Ons Genoegen". De vooras gebroken. Op d«ju FluwolensingeJ, nabij de Doele- brug, brak Zaterdagmiddag de vooras van een vrachtauto der Koninklijke Wasscherij Daalmans en Co. alhier. Met een ki aan wa gen is het voertuig naar een garage gesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een aanryding. Gisteruiiddag kwart voor zes hajd op de Bleekerssingel een aanrijdling plaats tus- fedhien een handwagen van den brandstof- fenhandelaar I'. en een vrachtauto, genum merd II. 41968. De handwagen stond langs het trottoir opgesteld en werd door de van de Kleiwegkant komende auto aangareden, zoodat de kar omzwaaide en met den kop door een ruit van het huis van den heer D. sloeg De handwagen werd eveneens be schadigd. Burgerlyk Stand. GEBOREN, 5 Februari: Elizabeth Wü- helmina Aletta, d. v. II. Borst en G. van der Wouden, Keizerstraat 13. 6 Februari: Adrianus, z. v. A. Ouds hoorn en M. de Kooter, v. Stryenstraat 16. 8 Februari: Fetronella, d. v. C. van Kooy en A. C. de Vroom, Vorstmanstr. 9. 9 Februari: Marie Pietje, d. v. J. Inen- dersioot en A. de Graaf, Boelekade 70; Piet, z. v. A. M. van der Pool en W. C. Annaars, A. Willens 16. OVERLEDEN, 6 Februari: Dirkje Jo hanna de Bruini, wied. H. M. D. Thesingh, 82 jaar; Maria Ariaantje van Zwienen, geh. met D. de Rak. 67 jaar; Dirkje den Blyker, geh. met J. C. de Jong 57 jaar. 7 Februari: Matthys Gerhardus Begeer, 68 j*®1, *a| 9 Februari: Klam Verkaaik, geh. met G. Lokum, 70 jaar. 8 Februari: Maria Cornelia Hey, 2 jaar. Agenda. 11 Febr. 3 uur. Hotel de Zalm. Jaarverga dering afd. Gouda Ned. Ver. van Huis vrouwen. 11 Febr. 8 uur Zaal Kunstmin. Uitvoering Vires et Oederitas. 11 Febr., 2 uur. Waddinxveen. Raadzaal. Gemeenteraad. 12 Febr. 8 uur, „Daniël", Jaarvergadering 13 Febr., 7 uur. Café Harmonie, Bovenzaal. Ledenverg. Holl. My. van Landbouw. 17 Febr., 8% u. Café Central, Zeugstraat, ledenverg, afd. Gouda Ned. Reïsvereen. 18 Febr. 8 uur Gebouw Daniël, Cursus E.H. Apotheken. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, aal tot en met 18 Februari, benevens den daarop volgenden nacht, ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts editer^^I^n^oor^eoegtCT)^^^^^^^ UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. 'Tengevolge van het niet verkiezen van 4» heer Gautier als notabel der Ne|d. Herv. Gem. hebben verechillende notabelen bij wijze vbo protert hun functie als zoodadig neergelegd. De heer N. A. Dogterom ia benoemd tot president-kerkvoogd der Ned. Hery. kerk alhier. REEL WIJK. Naar wordt gemeld zal de heer O. Teekens a.-r. die jaren lang zitting in den Gemeente raad heeft gehad zich niet meer beschik, baar stellen. Tot leden van de cominiaaie van toezicht op het Zwembad in de plas Elfhoeven zijn benoemd de heeren J. Rear, J. van Koon en W. Schouten. Ter gelegenheid van het 10-jaxig bestaan zal de tooneelvereemging V.I.O.S. op Woens dag 11 Februari a.s., ten huize van mej. wed. B. v. Rietschoten, een jubileum-uitvoe ring geven. Opgevoerd zullen worden „De weduwe Hansen", kluchtspel door Martin Libet en „Arme Rijkéh", vroolijk spel door Nono. WADDINXVEEN. Een verloren proces. Thans ós uitspraak gedaan in de proce dure, welke ia gevoerd tusschen de gemeente en de Eerste Onderlinge Ziekte-Risicobank, over een nog gevorderde premie van het gasbedrijf. Do afloop is dut het gasbedrijf nog heeft te betalen een bobi van f 675.85 als premie, terwijl bovendien nog moet wor- üen betaald een bedrag aan kosten, groot f 319 45. De gemeente zal in dat vonnis be rusten. INGEZONDEN. tiuitm veraAtwuurüelykheul der Redactie. De kwaliteit der volvette boerenkaas. M. de R. De Ned, Vereeniging van Kaashandelaren zoud een, adres aan de ïegeering inzake ver mindering in kwaliteit der volvette boeren kaas. Met belangstelling, maar ook met ver wondering nam oridergtteekende van dit adres kennis. Het brteht hem er toe, aan de niet geheel ingewijden een kLean stukje geschiedenis te vertellen. Het is reeds eenige jaren geleden, dat de Coöp Prod. Handels vereeniging het initia tief nam voor een bespreking van dit onder werp in hotel de Zalm te Gouda. Van de tot die conferentie genoodögde handelaren bleef al direct een deel weg. Reden daarvan was, wantrouwen tegenover die C. P. H., „die er wel wat mee voor kon heb ben" en wantrouwen in eigen oollega's. Bij de wèl opgekomen handelaren bl^ek ook nog een gereserveerdheid en een angBt voor elkaar, waardoor elk initiatief ten doode .is gedoemd. De conferentie leidde tot niets. Het is nu al twee jaar, dat diezelfde C. P. H. bij elke gelegenheid waarschuwt tegen hot verlaten van oude. beproefde paden in de kaasproduatie en dat die vereeniging haar leden zooveel mogelijk van gevaarlijke expe rimenten afhoudt. Wat deed de gezamen lijke handel in dien tijd? Njeta als hoogstens eens wat mopperen in een vergadering, maar buiten die vergadering zag men harde mopperaar* op de kaaamafktéa precies om gekeerd aan hun uitlatingen handelen. We kennen nu al eenige jaren kaasdagen en kaaskeruringen. Wanneer de C. P. H. als keurmeester optrad heeft ze steeds zooveel mogelijk rekening gehouden met de meer waarde van de kaas met „oud zuivel". Wat deden de kaashandelaren-keurders bij zulke gelegenheden? Ze vielen ün het overgroot gedeelte der gevallen de C. P. H. niet bij, integendeel, ze bestreden haar vaak en wanrieer de handelaren alleen keurden zag men de meest sterke staaltjes van voortrek king der „nieuw methode"-kaas. En ten slotte de markt. Wat heeft de handel al dien tijd gedaan om daadwerkelijk te toonen dat het hem ernst was met de opinie, dat de gewijzigde werkwijzen fout zou zijn? Men kocht de kaas, die er kenne lijk de teekenen van droeg», tot die groep te behooren, tot hooge en hoogste prijzen en heeft daardoor zelf de meeste schuld aan datgene, wat nu zoo sterk veroordeeld wordt. Deze handelaren zijn het, die de zui- velconsulenten in de moeielijke positie brachten niet te weten, hoe het moest, om dat er eemoTzijd» critiek werd geoefend en anderzijds door daden het tegendeel werd gedemonstreerd. En nu wordt een adres gezonden aan den minister en schijnbaar bij voorkeur in alle denkbare bladen gepubliceerd. Nu i« het op eens zoo ernstig mis met onze volvette boe renkaas, dat men de wereld kond moet doen van den noodtoestand en vergeet men in zijn ijver maar geheel, welk nadeel aan de kaassoort, ter verdediging ze zich opmaken, wordt gedaan door zulke publicatie'». En dit alles komt in een alleir-komisch licht te staan, wanneer men daarnaast het besluit van één vergadering vroeger dezer vereeni ging legt, waarin besloten wend tot het gaan voeren van een groote reclamecampagne voor die aloude volvette boerenkaas. Zeker i», dat een déél der te voer» reclame zal kunnen worden besteed aan het wegwerken van het nadeel, door deze ondoordachte pu- blicati's verwekt. Het adres vraagt steun aan de regeering om een commissie van onderzoek in te stel len en vraagt daarbij o.a opname van b.v. chemici ter beoordeeling van de vraag, of smaak, aroma, structuur enz. der kaas ge schikt is, onzen aloud» naam te handha ven, het smaakgevoel onzer afnemers te be- vredigen. Alsof dit e» taak van de chemie, zejfs van wetenschap is. Het zou tenslotte alleen bewerken, dat weer enkele jaren ge werkt wordt met proefnem», dat meer of minder geleerde rapporten verschijn», ter wijl volgens hun eigen adres da dageiijksche ervaringen van de handelaren de zaak ais afgedaan doet zien. En intusschen wordt het eenige middel, hetwelk de handelaren al jaren haddien Kunnentoepass» en hetwelk radicaal had geholp», het middel, de lever anciers op hun afwijk» tewijzen en b ij d e prijsbepaling voor de te koopen kaaa van hun voorliefde voor de „ouder wets che" fabricatie tè do» blijken, veronachtzaamd. Ware dit tijdig toegepast, dan zoud» nu de klachten er niet meer zijn en zoud» de belang» van 1 behartigen, heel wat beter gediend zijn. Intuaschen ia het voor-een verbetering in werkwijze nooit te laat. We verwachten dan ook nu van de Ned. Vereeniging van Kaash. Oleer de graskaas periode begint, e» mede- deeling aan producent» over hun houding bij hun inkoop», dus daden. En don daden^ waaraan men zich nu voor deze keer eens houdt en dje men niet al» gewoonlijk door grenzeloos onderling wantrouwen aabbot- teert. We zien met meer belangstelling naar deze „daden" der Ned. Ver. v. Kaash., dan naar het resultaat van hun adres. VAN WIJNEN. TOONEEL. Jan C. de Vos overleden. Op 75-jarig» leeftijd is te 'srGraveohsge overleden d» oud-tooneelspeler Jan C. de Vos, De Vos werd 8 Juli 1865 te 's-Gravenhage geboren/Hij was de zoon van een koet- en dagschoolhouder en vertrok op 8-jarig» leeftijd naar Rijswijk, waar zijn vader da t ens bekende kostschool Schoonoord had overg»omen. Na den dood van zijn vader ill 1871, die hem voor Leid» bestemd had, werd hij korten tijd opgeleid voor architect, door bemiddeling van den om zijn philan- tiopie ev» bekenden, als i& d» tijd wa in aarden schrijver J. Kneppelhout, werd hij stud»t .in de rechten te Leid» (1873)„ stu deerde daar middelbaar Nederlandsch, doch liet ook deze studie var» om zijn lieve lingsdenkbeeld te volvoer», n.l. tooneedspe- ler te worden. De oprichting van het N«- tlerlandsch Tooneel te Amsterdam gaf hein daartoe gelegenheid. Hij legde voor den Raad. van Beheer zijn proef af werd on middellijk aang»om». In 1876 debuteerde hij in Sofonisbe. Van 1882 tot 1884 was hij verbond» aan de af- deeling Rotterdam van het Nederlandsch TooneeL, ging in 1884 over bij het opnieuw gevormde gezelschap van Le Gras en Has pels, onder van Zuyl», doch Verlieit in 1886 Rotterdam, om de betrekking van hoofd redacteur van de Haags che Courant te aan vaarden. In 1885 had hij met Berck»hoff het artistieke weekblad De Lantaarn opge richt, waarin hij o.a. onder het pseudoniem Janus BI anus, een aantal artikelen schreef. Van 1888 tot 1890 maakte hij opnieuw deel uit van het gezelschap Le Gras en Haspels en in 1900 stichtte hij met W. van Korlaar d» Tivoli-Schouwburg te Rotterdam. Als regisseur en mededirecteur heeft hij een groot aantal moderne en oorspronkelijke stukken lat» opvoer». Toen het Tivoii-ge- zelséhap in 1895 uiteen ging, werd hij op nieuw aan het gezelschap van Le Gr» en Haspels verbond», nu tevens als regisseur. Na den dood van Jaap Haspels werd hij lid van de directie. In 1900 werd de firma Le Grae Has pels ontbond» De Vos was een jaar lang zonder vaat engagement Verbond zich in 1901 weder aan het Nederlandsch Tooneel. De Vos is ook verscheid»e jaren leeraar geweest aan de Tooneel school. Van de vele roll» waarin hij gespeeld heeft, noem» wij Halma in Eerloos, Over ste Schwartze in Haar thuis, van Sparwijs in In klein» Kring, dr. Stockman in E» vijand van het Volk, Consul Barnick in De Steunpilaren van de Maatschappij, rec tor Kroll in Rosmersholm, e» Paladijn, Or- gon in Hartuffe, Mouzon in De roode Toga, Droomulus, hoofdrol 1» in Domheidsmacht, Droeve min, Vriendinnetje, Veertig, Dokter Juttner in Oud Heidelberg, de Professor in IJsbrand, verschiltende stukken van Heyer- mans. De Vos heeft zelf ook e»ige tooneelstuk- ken geschreven, o.a. Suzanna, Ik heb e» stuk geschreven, Na dertig Jaar en Naar de Kolpniale Tentoonstelling. Verder gaf hij metrische vertaling van Medea, de Pauw, de Graaf de Charolet »z. Ook heeft hij po- vellen, romans onder pseudoniem Bram van Dort en een dichtbundel Lentebloem» ge schreven. Op verzoek van den overledene zal de crematie in alle stilte plaats hebb». MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 10 Februari. Aangevoerd 182 paarden, 5 veulens, 850 magere 806 vette Runderen, 290 vette kalveren, 25 Graskalveren, 1347 nuchtere Kalveren, 162 Schapen of Lan, meren, 82 Varkens, 79 Biggen, 7 Bokken en Geiten. Runderen le kw. 88—102. 2e kw. 86—87, 3e kw. 58—66 at per K.G. Stier» 'le kw. 74—86, 2e kw. 64—74, 3e kw. 60-04 et per K.G. Kalveren le kwal 143—170, 2e kw. 110 140, 3e kw. 100-110 ct per K.G. Melkkoeien 260-^350, Kalfkoeien 250 —350, Stieren 110—400, Pinken 160— 210, Gradkalver» 60120, Vaarzen 180260, Werkpaarden 160—f 275, Slachtpaarden 140—240, Hitten 80180 Nuchtere kalveren 1018, Fokkalveraa 2232b Bigg» 8—13. Runderen. De handel was redelijk, pryzen geiyk aan gisterren. Stieren. Aanvoer groot, handel zeer stil en lagere prijzen. Jonge stieren aan gevoerd, waardoor lagere beginpryzen. Kalveren. Aanvoer flink, handel le vendig, door aankoop voor Frankryk. Melk- en kalfkoeien. Aanvoer flink, han del zeer slecht, met beduidend lagere prij- W!n- u ./rfli Jong Vee. Weinig handel. Paard». Aanvoer niet groot, pryzen iets beter, handel williger. Nuchtere- en fokkalvei». Handel willig. Kaasmarkt Bodegraven. 10 Februari. Aangevoerd 84 wagens, tezamen 3902 stuks. Prye le soort m.r.m. 38—42, 2de soort m.r.n:. 34—36, Handel matig. Prograi Hilversum 6,16-6.45 UiUsndmg van wege het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. l>e heef C. A. M. C. van Kaetoel over: Üe verantwoordelijkheid van de» schipper, 6.46—7.00 Gramofoon; f4)0-7.30 Engelache leg voor beginners; 84)0—8.30 Ra dio VolksuniversiteitMuziekbalhiur 11»- gaarecJio cyclus. Spreker: F» H- Jü. Schuur man, 8.30—9.00 italaaaaeehs Gpara-oonot-rt 9.00—9.20 Ir, A. A. Mueaert over: De ver betering van het Necierlandacli# Wegennet er. de tuiancieele regeling daarvan; 9.20— 10.00 Voortzetting Opera-concert; 10.00Pers berichten, 10U5—11.00 Kamermuziek, 11.00 —12.00 Concert door Willy Honsbeek en zijn oikeet. Huizen: 4.00-630 Gramofoon; 6.30— 6.46 Varboadskwartiertje; 6.46—7.16 Cursus schriftverbetering, 7.168.16 Prof. Dr, A. P. H. A. Slijp» over Apoilonio# van Tyana, e»pseudo-Christus te Rome; 8.1611.00 Uit voering van het Oratorium „Judas Macca- baiw"9.00 Persberichten11.00—12.00 Gra mofoon. DKAADLOU/JÜ ittJUMai'. De krimacbe leening voor de UuitRche Spoorwegen. PARIJN h) teor. Ve Aaoiercouiniiesie veor Buiten l. Zaken behandelde gisteren het aangaan van een leening door Frankrijk met de Duitsciiu rijksverzekeringsbank voor ambtenaren t» behoeve van de Duitactie Rijkaepoorwegeu Ue commissie besloot een gecombineerde vergadering te houden met de financieele Kamercommissie, waarbij de Minister van buitenlandscüe Zaken opnieuw z&i word» uitgenoodigd zyn standpunt te verklaren. Autobotsing. Dame ernstig gewond. NL'MANbDORi', 10 Febr, Twee auto's ïeden in de Havenstraat alhier tegen elkaar op, in verband met het feit dat door den rook van e» pusseerenden stoomtram de beide bestuurders in 't geheel ge» uitzicht hadden. In de luxe wagen, bestuurd door d» heer B.„ \von»de alhier, zaten vier per son», mevr. B. werd ernstig aan het hoofd gewond. De drie andere personen kwam» er goed af. De chauffeur van den ander» wag» werd niet gewond. Beide wag»* werden zwaar beschadigd en moesten word» weg gesleept. Aanvaring tusschen twee marineschepen. VLISSINGEN, DO Febr. De marinesche- pen Do ruwe Akye en Brinio zyn heden- morgen in de buitenhaven van Missingen met elkaar in aanvaring gekomen. Beide schep» bekwamen nogal schade. De Brinio kreeg «een ingedrukte kop en verspeelde zyn anker, terwijl het andere schip veel avery aan don achtersteven op liep. Opkomst Dieast plicht i gea root Garni***» te Ede. DEN HAAG, 10 Febr. De dienstplichti gen, die op 12 Febr. a.s. moeten opkom» voor het garnizo» Ede zijn bestemd zul le» voorloopjg te 's-Graveohage word» ge legerd, voor zoover mogelijk ontvang» de hierbij betrokk» dienstplichtigen opdracht om zich naar d» Haag (Waaldorp) te be geven, inplaat* van naar Ede. Degen», die te Ede opkom» zuil» bij aankomst dadelijk vandaar naar den Haag word» vervoerd. De Postvluchten naar en van Indie. Aneta-Vaz Dias meldt: By de K. L. M. is bericht ingekomen dat de PJI.A.E-Z. om 5.20 uit Yoghurt is vertrokken en om 9 u. te Karachi is geland. Vandaar vertrok het toestel te 10.15 en landde te 14 uur in Jask. AlleB is wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. WISSELKOERSEN. 9 Febr. 10 Febr. OfficdeeL Londen 12.10A 12.114 Berlijn 59.194 56.24 Parijs 9.76J 9.77 Brussel 34.76 34.764 Ween» 36.00 35.00 Zwitserland 48.10 48.114 Kopenhagen 66.65 66.674 Stockholm 66.70 66.75 Oslo 66 60 66.70 New-York 2 48H 2.494 Niet officieel. Milaan 13.04 13.04 Madrid 25 05 26 20 Praag 7.37 7.37 Prolongatie 1 Beurnov er zicht. De Amfeterdlamsche eifentenbeurs had he den een willig verloop. De eerste koers» lag» hooger dan gister», daarna hadden wdnstneming» e» aarzelend» t»dene ten gevolge maar daarna trad weer e» op waartse] ie beweging in. Van de industri eel» trad» Unielevam op d» voorgrond, de noteering steeg tot bijkans 210, de Phi lips behaald» e» koerswinst van ongeveer 10 pet. De AOcoustiekaand. hadden e» ge drukt voorkom» en zakten mücsie procen ten, de Ned. Fordaaod. war» goed pripi- houdend Aku's liep» lichtelijk op. In 01 ie waard en was flink* vraag Voor Ko ninklijke, die tot boven 412 opliep Perlak- ken zetten lager in, doch herstelden zich. De buitenl. soort» liep» alle iet* op. In Rubbers ging meer om dan in lang het geval was Algemeen werd» hoogere prijzen besteed Amsterdam rubbers steg» tot 112. Tabakken hadden een kalme markt doch wisten alle iioogere prijzen te beding». Suikerwaarden war» goed van toon. H.V.A.'e, stelden zich boven 880, terwijl de minder courante soorten min of meer be langrijke winst» behaald». Van Mijnen, werd» Alg. Exploraties tegen oploopende prijzen uit de markt genom».

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2