I bank 'I TEL. 2745 TEL. 2745 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17604 Donderdag 12 Februari 1631 68*Jaargang io) GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen >Ct. TELEFOONNUMMER ANDEL oants I 1 BOSKOOP, BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, I NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Liefde laat zich niet dooden! FEUILLETON. DEWEB 7 die den LET S V P. OP ONS NIEUWE >ORWEG N.V. GOUDSCHE COURANT J spoedig de 30 n Haag. ij BUITENLaNDSCH nieuws. portier ht HOOFDSTUK XVIII Et*'* bekentenia. Wordt vervolgd. 10 werking moet beginnen met verstanahouding met Franryk. trekkingen tot Frankrijk en Daarna volgden de stemmingen, reeds gameiden uitslag hadden tMARKT WEKEN Verwonderd keek Rupert op, toen er zacht op de deur van zijn atelier geklopt werd, maar zijn verwondering veranderde in blijd schap, toen hij Eva op den drempel zag bij wijze van onderpand, zei zij ai3 garantie dat ik ieder woord ge- leb. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal /2J25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken be hoo rende tot den bezorg kring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer OM. Van buiten Gouda en den besorgkring; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentita in het Zaterdagnmnmer 20 bjjslag op den prijs. Uefdadigheids-advertentito de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2J6, elke regel meer RH. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. DUITSCHLAND, Een niet alledaagsch geval. Het arbeidsgerecht te Berlijn had zich gisteren met een ongewoon geval bezig te houden, waarbij een rede van een minister werd aangevoerd als reden voor schade vergoeding. De aanklacht ging tegen mi nister Treviranus en was aanhangig ge maakt door den chefmonteur Schmidt die vroeger in Polen wehkzaam was als mon teur by een Poolsche firma. Hjj beweert nu, dat hij door de redevoeringen van mi nister Treviranus over het Duitsch-Pool- sche vraagstuk zijn betrekking is kwijtge raakt. Schmidt eischte een schadevergoeding van duizend mark. De man lichtte zjjn eisch zelf toe, doch het is niet tot een be handeling van de zaak gekomen, daar het gerecht zich niet bevoegd verklaarde en de zaak op voorstel van den eischer naar het gerechtshof verwees. De voorzitter maakte Schmidt opmerkzaam, dat hij geen kans heeft, dat zijn eiseh wordt ingewilligd, tiaar schadevergoeding slechts kan worden toegekend op grond van schade door een ongeoorloofde handeling. Een in het be lang van Duitschland gehouden ministe- rieele rede kan echter niet als een onge oorloofde handeling gelden. Het Berlijnsche vreemdelingenverkeer. In de maand Januari hebben 105.542 vreemdelingen, waaronder 12.696 buitenlan ders, een bezoek gebracht aan Berlijn. On der de buitenlanders bevonden zich 751 Ne derlanders. De verpleegster keek Olive, die ondertus- sehem was opgestaan, nieuwsgierig aan Hij moet zich nu maar een beetje rustig houden, zei Olive zacht, maar ik geloof rJet dat ik hem Veel kwaad gedaan heb. Kwaad gedaan’ herhaalde hij opgewekt. Je hebt mij opstandig gemaakt' Even zweeg hij en toen klonk het, vleiend: Olivè. je komt tooh nog een8 gauw terug? Heel gauw, beloofde zij, terwijl zij zijn hand een oogenblik vasthield. lederen dag, als ik mag. Olive, zou je me... zou je me een kus willen geven? vroeg hij half smeekend, halt plagend. bij wijze van onderpand. .._ojDe verpleegster had zich weer bescheiden was dat jij weer beter werd. Je moet beter getrokken en Olive boog zich over hem worden, Toby, begrepen. Ja. En ik zal beter worden ook 3 Ben je nu tevreden? En... het duurde een oogen blik eer hij voortging: Je neemt dus alles terug van wat je gezegd hebt over je eigen leven leiden en zoo meer? Allee! Als jij het prettig vindt, dat ik niet mijn eigen leven leid, maar het jouwe deel, ben ik tot je dienet, ouwe jongen. Zijn plotselinge lach deed de verpleegster bezorgd om liet scherm kijken, maar een blik op het gezicht van haar patiënt stelde haar onmiddellijk gerust. Goed? vroeg Olive vroolijk. Prachtig, was bet antwoord. En de ver pleegster naderbij roepend, ging Toby voort: Deze visite heeft mij meer goed gedaan dan jullie heele apotheek zou kunnen doen. Ik ben vastbesloten om mijn leven duur te verknopen, zuster. Ik heb weinig lust om nu al deze schoone aarde vaarwel te zeggen. Waarom men Or. Curtius wantrouwde. Het debat over de buitenlandsche aangelegenheden ten einde. De volkenbond slechts een bond van kapnausten. ue scnuiu aan oen oorlog. Scherpe critiek op de linanuieeie pouiiea der aroeiuersregeering- (lOiiisuii coikam Engelands financieele toestand. Zeer ernstig geacht. In een memorandum noemt de ministar van financiën den financieelen toestand van Engeland zeer ernstig. De kosten voor de werkloozenverzekering worden voor het jaar 1981 op 55 millioen begroot tegen over 10 millioen in 1928. Het sluitend maken der begrooting wordt ernstig in gevaar gebracht, aangezien tegelijkertijd met een aanzienlijken achteruitgang der inkomsten rekening zal moeten worden ge houden. Met uitzondering van de oorlogs- pensioenen zijn de uitgaven voor de sociale verzekering van rond 28% mil'ioen in ’t jaar 1910 tot 158.6 millioen in 1&30 ge stegen. Het aandeel, dat de werkloozen verzekering opeischt, is van 3.4 in het jaar 1920 gestegen tot 23.3 in het jaar heb nu ingezien, dat het meer dan dom van mij was om mezelf wijs te maken, dat mijn carière alles voor mij beteekende. Dat was een vergissing. Toby! Zijn doffe oogen begonnen te schitteren en op zijn wangen kwam een zwakke kleur. Zacht trok hij zijn hand uit de hare en streelde haar vingers. - Zeg je dit allemaal alleen uit medelij den of om mij een beetje te troosten' vroeg hij aarzelend. - Hoe kom je erbijToen ik hoorde dat je .hier lag en niet goed was, besefte ik„ ja, met een schok, zou ik bijna zeggen, dat mijn heele carière mij niets kon schelen, geen steek- Het eenige wat mij nog kon schelen 1930. Daarbij komen nog 9 millioen voor ziekenzorg ejd. De schulden-last van het werkloozenfonds is van 38.95 millioen pond in den aanvang van het jaar 1930 gestegen tot 76 millioen. Het is, aldus het memo randum, noodzakelyk dit fonds geheel te reorganiseeren en maatregelen te treffen opdat het zÜn schulden terug betaalt. Gedeeltelijke opheffing der uitsluiting in Engeland. De firma Phipton and Leigh heeft beslo ten de uitsluiting in haar bedrijf op te hef fen en haar fabrieken, weer te openen. De arbeid zal vandaag weer worden hervat. In arbeiderskringen gelooft men, dat het een heidsfront der werkgevers bezig is af te brokkelen. ENGELAND, Het nieuwe reusachtige Cunard-schip. De bouw wordt bespoedigd. Het werk aan de nieuwe Cunard-boot van 70.000 ton, welke op de Clyde wordt gebouwd, wordt met den grootsten spoed voortgezet. Zoowel op de werf, waar het casco in aanbouw is ,als in de werkplaat sen en gieterijen in verschillende gedeelten Jou te zien doet mij meer goed dan flesschen vol medicijnen, zei hij met een poging tot scherts. En toenhoe wist je dat ik ziek was? Ik hoorde het heel toevallig en ik ben dadelijk hier heen gegaan. Dadelijk hierheen gekomen? Wat schat tig van je! Je bent onbetaalbaar, kind, ging hij voort, met een vleug van zijn oude op gewektheid1, die Oldve bijna pijn deed. Hoor eens, ik ben niet hier gekomen om complimentjes aan te hooren zei ze, op zijn scherts ingaand. Het doel van mijn komst ie om je aan het verstand te brengen dat het mijn liefste wensch is, dat je zoo gauw mogelijk weer beter wordt! Ik weet niet of dat ooit weer het geval zal zijn, fluisterde hij bedrukt. Ik geloof niet, dat ik daar veel kans op heb. Het is zoo deksels moeilijk om gauw beter te wor den, Olive. Kom, kom, Toby, wat is dat voor mal ligheid! Wat een pessimisme! Even iweeg ze, toen liet ze haar luahtigen toon varen en zei ernstig. Toby, ik zou zoo dolgraag willen, dat je gauw weer beter werd. Zwijgend staarde hij ,41 aar een oogenblik aan. Toen vroeg hij langzaam.- Olive, zeg je dat nu maar om mij wat op te beuren of Absoluut niet! Ik meen het uit grond van mijn hart. O, Toby, Toby... éven aarzelde ze. Heb je nu nog niet begrepen dat ik je ben komen opzoeken om je vergif fenis te vragen? Vergiffenis vragen? Ja. Zij stond op, knielde naast het bed en greep zijn doorschijnende hand. Ik ^Veatarp, dat terstond een principieele wij ziging zal worden gebracht in de lasten voor de schadevergoeding. Hij verzette zich tegen het aangaan van nieuwe buiten- landsche credieten. In het onewapenings- vraagstuk moet het Duitsche standpunt krachtiger naar voren worden gebracht. De moreele veroondeeling van de Poolsche ge- weldpolitiek door den raad van den Vol kenbond is wel een vooruitgang, doch net werkelijke nut daarvan is te betwijfelen. In een hoek van de zaal was een scherm geplaatst, waarachter een verpleegster naast het bed van den patiënt gezeten was. Hij lag zoo doodstil, dat Olive een oogenblik dachtv of hij of bewusteloos was of sliep en zy voelde een brok in haar keel komen toen zij naar zijn doodsbleek gezicht keek. Was dit Toby’ Toby, die, toen zij hem voor het laatst gezien had, zoo vol levens kracht was, die altijd zoo sterk, zoo ener giek was geweest. Toby’s handen waren al tijd bruin en gespierd geweest. Nu lag er een matbleeke, slappe, doorschijnende hand op het witte laken. Deze dame komt meneer Hardcastle bezoeken, zei Olive’s geleidster tot de ver pleegster naast het bed. U kunt wel even gaan, vervolgde zij en zich tot Olive wen dend Als u hulp noodig hebt, belt u dan even. De bedde verpleegsters gingen heen en het ruischen van hun kleeren deed den patiënt ontwaken. Langzaam opende hij de oogen en staarde Olive met onuitsprekelijke ver bazing aan. OliVe, fluisterde hij eindelijk zwak. Olive, ben jij het. Zoo dikwijls heb ik van je gedroomd. Maar nu droom je niet, antwoordde zij rustig en haar ontroering verbergend. Ik heb gehoord, dat je ziek was en nu kom ik je eens opzoeken. Ze komt mij opzoeken’ Er kwam een gelukkige glimlach op zijn vermagerd, bleek gezicht. Dat vind ik aardig van je Olive. Je moet gauw weer beter worden, Toby Ik vind het zoo akelig dat je ziek bent Weer glimlachte hij. L. G. MOBERLY Uit het Engelsoh van 28 Nadruk verboden. Werktuigelijk volgde zij den weg, die de portier haar had uitgelegd, en voortdurend klonkena zijn woonden haar in de ooren „heel ernstig..” Toby was ernstig ziek en zij had er niets van geweten Toen zij de zaal bereikte, die de portier haar had aangeduid. kwam een verpleeg ster op haar toe om het doel van haar be zoek te vragen, en toen Olive Toby’s naam noemde, vief er een schaduw over haar ge zicht. U weet toch, dat meneer Hardcastle heel ernstig is, nietwaar’ vroeg de zuster zacht. Ze ging Olive voor door de lange zaal. Is hij al lang ziek Ik hoorde vanmor gen eerst, dat hij riek was. vroeg Olive on der het voortloqpen. Hij i8 liier gebracht voor een operatie. Het was een spoedgeval. Eerst ging hij goed vooruit, maar de laatste dagen is er een in zinking gekomen en vandaag even, aar zelde zij u moet er op voorbereid zijn, dat de toestand hoogst ernstig is en weer aarzelde zij - en dat de patient niet de minste opwinding of emotie mag hebben. Ik aal eraan denken, zei Olive dof. De conservatieve oud-minister Worthing ton Evans diende gisteren by het Lager huis een motie in, afkeuring over de regee ring uitsprekende wegens haar politiek van voortdurende vermeerdering van de openbare uitgaven, terwijl de strengste be zuiniging noodig was tot herstel van het vertrouwen en het bevorderen vuu de werk gelegenheid, Evans betoogde dat de noodlottige stij ging van het aantal werkloozen slechts kon worden tegengegaan, wanneer men het vertrouwen onder de industrieelen herstelde. Philip Snowden de kanselier van de Schatkist, qualificeerde in zijn antwoord den aanval der conservatieven als vermetel en schaamteloos met het oog op het feit dat de conservatieven in vijf jnren tijds de nationale verplichtingen en uitgaven met 48 millioen pond sterling per jaar hadden opgedreven. Snowden gaf toe, dat de tegenwoordige groote uitgaven voor de werkcioozen niet in den bestaanden vorm konden voortdu ren. Deze zaak moest worden geregeld volgens een overeenkomst tuaschen alle partijen. De toestand des lands was zoo ernstig, dat onaangename radicale maat regelen moesten worden genomen, inüien men het begrootargs evenwicht wilde hand haven en aan de industrie verlichting wil de brengen. In de tegenwoordige omstan digheden zou de industrie geen nieuwe be lastingen kunnen dragen. De uitvoering van plannen, die aware ofschoon wensche- Itfke uitgaven met zich medebrengen, zul len moeten wachten totdat de welvaart terugkeert. De liberaal Maclean diende een amende ment op de conservatieve motie in, voor stellend onverwijld over te gaan tot de in stelling van een kleine zelfstandige com missie, die aanbevelingen zou morten doen tot het verkrijgen van alle practische en wettige bezuinigingen op de nationale uit gaven. Maclean stelt meer hoop in de tegenwoordige regeering dan in de con servatieven wat betreft de uitgaven. Snowden verklaarde dat hy volstrekt geen bezwaar had tegen de instelling var. bedoelde commissie, doch daarvan niet veel verwachtte. meen en drukte een kus op zijn gloeiend voorhoofd. Daar, zacht, —al* meend htv van het land, wordt met dag- en nacht ploegen gearbeid. De bouwers, John Brown Co., hopen het enorme schip nog in Fe bruari van het volgende jaar te water te kunnen laten, inplaats van in Juni, als oorspronkelijk was overeengekomen. Hierdoor zal de Oceaanreus belangrijk vroeger gereed zyn dan den contractueel vastgesteiden datum: einde 1933. De reusachtige schoorstenen en masten worden vervaardigd op de werf van Brown. De masten worden hol, met binnenin «en ladder, waarop twee personen elkaar zul len kunnen passeeren. Elk van de schoor steenen wondt, naar de „Daily Mail" be richt, zoo groot, dat het moge lijk zou zyn de vier allereerste Oeeaanstoomers van de Cunand Line er in te zetten. Lederen nacht worden enorme machine- onderdeelen, die te groot zijn, om overdag te wonden vervoerd, door de rtraten van Glasgow naar Glydebank gereden op spe ciaal daarvoor geconstrueerde ,orries. De roersteven, waarmede het roer aan den romp moet worden bevestigd, is te groot om per as te verplaatsen en gaat per schip van de gieterij naar de werf. Te Darlington wordt roer, dat 150.000 K.G. weegt en hét grootste is, ooit vervaardigd, gegoten. Als het klaar is, wordt het op een Zondag als de spoorlijn vrij gemaakt i. naar Middlesborough getransporteerd en daar in een speciaal daarvoor bestemde vrachtboot geladen. De rijksdag heeft de beraadslagingen over de buitenlanosche politiek ten einde gebracht. De moties van wantrouwen, door de communisten en de lardsvolkpartu tegen Dr. Curtius ingediend, werden met zoo tijgen 81 stemmen en 29 onthoudingen verworpen. Voor de moties .-.temden de conunumsten, de landvolkparty en de chris- teljjk-hoaialen, terwyl de economische par tij en de volksnationalen zich onthielden. De conservatieven namen aan de stemming geen deel. De zitting, die om drie uur be gon duurde ruim zes uur. De afgevaardig de, Doebnch van de landvolksparty protes teerde tegen de verklaring, gisteren door zyn partijgenoot Dr. Wendhausen af ge legd, die zooals gemeld gisteren met drie andere' leden der party de zaal had verla ten evënals de natuonaal-socialisten en de Duitecn nationalen. Doebnch verklaarde ook uit naam van de overige 17 leden van zijn fractie dat zyn partij wel oppositie tegen de regeering voert, doch een zuke- lyke oppositie. De meerderheid aer fractie heeft dfe wijziging van het reglement van orde goedgekeurd. Een diergelijke wijzi ging is vroeger door de Duitscn nationfllen zelf veriangd en in Thüringer. met toe stemming van de nationaal-soiialisten tot stand gekomen. De beraadslagingen wer den daarop voortgezet. De rtationaal-sooialisten, de Duitsch- nationalen en de vier leden van de land- volksparty waren niet verschenen. De rom- mumstische afgevaardigde Stocker liciitte de motip van wantrouwen van zyn party tegen Dr. Curtius toe. De Volkenbond is slechts êen volkenbond van kapitalisten. De Europeesche politiek is in de eerste plaats telgen Rusland gericht. Voor de Eco nomische) partij verklaarde de afgevaardig de Mollath, dat ook zyn party zich tot de nationale oppositie rekent, doch het beter acht van de tribune van den ryksdag voor de Duitsche vrijheid te stryden in plaats van de vlucht te nemen. De motie van wantrouwen der landvolkspartij werd toe gelicht door den afgevaardigde Hepp, die zich tegen het sluiten van een handelsver- drag met Folen verklaarde. De landvolks- paWy behoort tot de nationale oppositie, doch wil zich niet door de natiunaal-socia- listen haar politieke rienting laten voor schrijven. Umt naam van den uhristelyk- -socialen v^lksdienat verklaarde de afg vaardigde Zimpfendoerfer, da’, de regee ring voor het begin der definitieve, ont wapeningsconferentie een krachtige actie moet voeren voor internationale inlichtin gen ten opzichte van de recht .’aardigheid van Duitschlands aanspraken. Of Polen in het vraagstuk der minderheden de door Welwillendheid is het kenmerk der hoogste beschaving. den raad van den Volkenbond verlangde maatregelen zaï nemen is twylelacntig. voor ue Deiei-sene volKsparty verKiaar de graai von tyuau, <lat een urLtreuen /an i/unscniaiuu uit ueii volkenbond op dit oogeaouk verKeeru zou zyn, aangezien daaixioor de eerste poging van uen Voiken- oonu öm zyn plicnt in net vraagstuk eber minaerneden te doen, in den kiem ver- scriKit zou worden, ue Ueierscne volk£- party neeit vertrouwen in de ryksregee- ring en aen ryxskanseiier, dat voortdu rend daaraan gewerkt zal worden om een verachting van de financieele lasten der schadevergoeding te verkrygen. De afge vaardigde Keonhold van de Duitsche staats party verklaarde zien voor het sluiten var een, Duitsch-l'oolsch handelsverdrag. Dy betuigde zyn instemming met de woorden van Dr. Curtius, waarin deze den leugen van Duitschlands schuld aan den oonog van zich wees. De schuld voor den oorlog lean niet door een dictaat worden vastge- stekl. Evennun kan een eenzydige. verkla ring van Duitschland, dat het onschuldige is, historische waarheid scheppen. Dit is de taak van een historisch onderzoek, waarvan Duitschland den uitslag rustig tegemoet kan zien. Voor de volksnationaie rijksvereeniging verklaarde de afgevaar digde Abel, dat zyn. party vroeger het uit treden van Duitschland uit den V olken bond heeft verlangd. Thans zou het uit treden van Duitschland niet verstandig zijn, aangezien Duitschland daardoor de open bare meening van de geheele wereld tegen zich in het harnas zou jagen, nu de Volken bond tegen de Poolsche politiek van ter reur is opgetreden. De tweede sociaal democratische spreker, Dr. Breitscheid, wees er op, dat de Europeesche samen- een goede Goede be- Italië zyn noodig. Het zou echter bedenkelijk zijn dat Duitschlands pogingen voor een herzie ning vereenzelvigd worden met die van Italië. Niemand kan hopen, dat Duitsch land buiten de Volkenbond meer zal ver krijgen dan daar binnen w Voor de conservatieven verlangde graaf dU

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1