lien: teld i beu iten I (ESSEN ACIET TEL. 2745 Had. laart ekhuizen TEL. 2745 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN w E Q No. 17607 Maandag 16 Februari 1881 B8*Jaargang ■ate BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUVVIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN,/ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen l TELEFOONNUMMER aeland. trecht. FEUILLETON. Auto. rijs Liefde laat zich niet dooden. schweg 29 irk BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT,MOERCAPELLE, IS pijp LET S V P. OP ONS NIEUWE N.V. GOUDSCHE COURANT igdurig was een onderhoud dat de 1 31 ine- I. LOT HOOFDSTUK XX. (Wordt vervolgd). ijgbaar. rorden. Uit het Engelsch van L. G. MOBERLY. Nadruk verboden. sterdam, 150' »n suwe kleuren emelksloot Bnawdens program. Voor het in evenwicht brengen der begrooting. Naar een nieuw regiem in Spanje. Het kabinet Berenguer treedt af. je hospita noemde je ji meneer Drake dacht, dat jij Ik begrijp er niets meer rt’s vriendsch 1, nooit zal 1 enkel en sterk republikeinsch gekleurd zijn. De ko- ning heeft verder getelefoneerd met San- tigo Alba te Parijs. Alvorens dieper op het vraagstuk in te gaan, kan men zeggen, dat het veranderd optreden van den koning van een handige taktiek getuigt. Het was voor de kroon een hachelijk beginnen, om een ministerie met zijn uitsluitend gezag te steunen, dat de verkiezingen inging, terwijl groote groepen van de bevolking aan deze verkiezingen niet zouden deelnemen. Men kan over de houding van de vooruit strevende partijen, die zich by de aanstaan de verkiezingen afzijdig wilden houden, ver schillend oordeelen zeker is, dat de Cor tes, die met de onthouding van zoo velen tot stand zou komen, van het begin.af aan tot volkomen machteloosheid zou zijn ge doemd. Nu men heeft moeten ervaren, dat zelfs mannen, als de graaf van Romanones en markies d’Alhucemas voor een ingrijpende verandering van de grondwet waren, is het iedereen duidelijk geworden, dat de tot he den gevolgde taktiek funest was, dat zij moest leiden tot een revolutie, maar ook in de sociale structuur van het land. In 48 uur heeft'de koning zijn handel wijze absoluut veranderd, 't Zyn nu de poli tieke personen, die, de een na den ander, het koninklijk paleis verlaten, nadat zij tot het volk hebben gesproken. Dit heeft onge twijfeld tot een zekere ontspanning geleid. getale in de zaal aanwe^g was, 5” van Zondagmorgen ning, dal het doel is u roi hafciden het Pa- 1, hoe'men de propa- de overzijde van den gepoogd wc mede tweedracht ondei L*1 151 te zaaien om deze later Olive trekt van leer. Rupert keek onthutst naar het meisje, dat in dte deur van zijn atelier stond en hem uitdagend aankeek met een uitdrukking 'van groote verbittering in de oogen. Hij had haar nooit eerder gezien, anders zou hij zich dit karakteristieke gezicht onmiddiellijk her innerd hebben. Ik zou u graag even willen spreken, begon Olive zonder eenige inleiding. Uw hiushoudster heeft mij hierheen gestuurd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud, en onutreken (beboerende tot dra braorgkrtj») 1—5 repb 1.50, elke regel meer f 0.26. Vra bulten Goud» ra den beiortkrin»: 1—5 regels 1.66, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zeterdagnummer 20 bijslag op dra prijs. Ueldadigbelds-advertentUSn do helft van dra prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 226, elke regel meer 5 M Op de voorpagine 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceeraen prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boelmande- Laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. strasse het verkeer dikwijls gestremd werd, doordat tramwagens ontspoorden en dan door den kraanwagen van de brandweer weer in de rails gebracht moesten worden. Tengevolge van den sneeuwval waren g verschillende bovengrondsche electrische leidingen soms geruimen tijd zonder stroom. De spoorweg naar het zuiden en naar Stier marken is tot ver in beneden-Oostenrjjk drie meter hoog dichtgesneeuwd. Op som mige plaatsen komen zelfs de sneeuwploe gen niet vooruit. De sneltrein, naar Rome en Venetië en de sneltrein Briëst-Weenen, zijn sedert heden morgen vjjf uur ingesneeuwd. De goederen treinen kunnen in het geheel niet rijden. In het noorden en op den Frans Josef-spoor weg is me er tot nu 1 verkeer zonder groote houden. Eerst tegen, sneeuwval opgehouden.( in geslaagd het kingen intact te bn jniddug is de DENEMARKEN. Lucht-acrobate overleden. Eten jonge Duitsche lucht-acrobate Lilian Leitzel, die drie dagen geleden bij een voor stelling in de „Valencia” te Kopenhagen neerstortte, is aan de gevolgen van haar val overleden. Algemeen geloofden de behandelende ge- neesheeren, dat èr geen gevaar voor de patiënte bestond ep Zondagmorgen werd nog meegedeeld, dat de toestand aanzien lijk waé verbeterd. Het plotseling overlijden gistermiddag is waarschijnlijk het gevolg van een trombose. JOEGO-SLAVIë. Koningin Maria van Joego-Slavië aan getast door zwarte pokken. Als een loopend vuurtje deed Zondagmid dag te Belgrado plotseling het bericht de ronde, dat koningin Maria, die momenteel te Boekarest vertoeft, -aldaar ziek zou zjjn geworden en wel aangetast door de zwarte pokken. Van officieele zjjde werd het be richt bevestigd en werd tevens medegedeeld dat de verschijnselen van de ziekte zich drie dagen geleden voor het eerst vertoonden. De ziekte ontwikkelt zich normaal en com plicaties hebben zich niet voorgedaan. Na het bezoek aan Zagreb had koningin Maria zich dadelijk naar Boekarest begeven om daar eenige weken bij haar moeder door te brengen. hebt,, nog eens ontmoeten kunt. Dat zal juffrouw Campbell goed doen, dat zij nog eens een oude vriendin van. haar ontmoet, hè? Toen Olive eindelijk opstand om heen te gaan, keek Eva haar innig bedroefd aan. Het is een hopelooze boel, zei ze dof. Rupert’s vriendschap heb ik voor altijd ver speeld, nooit zal hij mij vergeven. Alles is uit enkel en alleen, omdat ik zoo dwaas was. Neen, Eva. Ik weet zeker, dat alles weer terecht komt, troostte Olive haar op zoq. overtuigenden toon, dat Eva zich door haar woorden wat opgevroolijkt voelde. Je moet, niet zoo terneergelsagen zijn. Eva. Als men fouten begaan heeft, is het vaak genoeg mogelijk die te herstellen, dat heeft de er varing mij geleerd ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad «per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. I isispeL. zal hem de vorming der nieuwe regeering worden opgedragen. Havas meldt echter uit Parjjs, dat men in het hotel, waar Santiago Alba woont, verklaart, dat deze niet naar Madrid zal terugkeeren. In den laten avond van Zaterdag moet de Koning daarop den kapt-generaal der vloot Aznar telegrafisch uit Cartagena naar Ma drid hebben ontboden, hetgeen er op zou wijzen, dat deze admiraal met de vorming eener nieuwe regeering zal worden belast. Daarmede zou dan de groep-Romanones de overwinning hebben behaald. Een defini tieve beslissing werd niet voor Zondag ver wacht. De gouverneur van Valencia heeft nog heden de gezamenlijke politieke arrestan ten, die zich in voorarrest bevonden, in vrij heid doen stellen. Bovendien heeft hij de weder-oprichting van de op 14 December ontbonden arbeidersvereeniging weer toege staan. Zeer Koning met den Catalonischen leider Campo en mfet den als vermoedelijken op volger van generaal Berenguer veelgenoem- den Admiraal Aznar. Voor zjjn vertrek uit Barcelona heeft Campo verklaard, dat de meerderheid van het Spaansche volk noch een revolutie, noch een dictatuur, noch een terugkeer van het vroegere regime wenscht. De politieke meeningen te Madrid en te Barcelona loopen geheel uiteen. Te Madrid is een minderheid aan het werk, een ge kunstelde atmosfeer van revolutie te schep pen, aldus verklaarde Campo. In geheel Spanje zjjn inmiddels als ge volg van het besluit des konings de voor bereidingen voor de verkiezingen gestaakt. Een republikeinsche verkiezingsvergadering te Segovia is door den directeur der pro vincie verboden. De leiding der socialisti sche partij en der vakbeweging te Madrid hebben hun leden opgeroepen, om de rust te handhaven en uitsluitend en stipt de par ty-instructies op te volgen. De correspondent te Madrid had een on derhoud met Romanones, die verklaarde, dat een concentratie-regeering het meest gewertscht was; het ging er nu nog slechts om, of zoo’n regeering rechts of links ge oriënteerd was. In elk geval zou de nieuwe regeering de onmiddelljjke bjjeenroeping van het Parlement moeten eischen. Blijkens verschillende persberichten zou de Britsche Kanselier van de Schatkist Philip Snowden het volgende program heb ben ontworpen om de Engelsche begrooting in evenwicht te brengen: 1. Vermindering van de uitgaven voor leger, marine en luchtstrijdkrachten, met een bedrag van 10.2 millioen pond sterling; 2. Maatregelen ter converteering van de oorlogsleeningen, zoodat de rentevoet ervan daalt. Hierdoor zou een besparing verkregen worden van 20.4 millioen pond aterling; 3. Vermindeaing der begrooting met 6 millioen .pond sterling; 4. Maatregelen tegen het misbruik ma ken van steunregelingen door werkloozen, die steun trekken zonder daar recht op te hebben; 5. Vermindering der premietoeslag voor de ambtenaren, vrijwillige verlaging der ministerssalarissen met 20 percent en ver laging van de vergoeding voor de Lager huis leden met 10 percent; (i. Vermindering van de toewijzing van gelden voor het schuld-delgingsfonds; 7. Verhoogde belasting op het groot be zit. Voorts zou Snowden voornemens zjjn, ook de successie-belasting, die thans reeds in Engeland zeer hoog geacht wordt, te ver- j hoogen, alsmede de belasting op de hooge inkomens, die thans reeds met 11 shilling per pond zijn belast. Verder zou het voor nemen bestaan, een4 in Amerika gedepo neerde reserve van ruim 33 millioen pond sterling voor begrootingsdoeleinden mobiel te maken. Snowden zou tenslotte verzekerd hebben, niet Voornemens te zjjn, de werkloozen-uit- keeringen te verlagen of steun te verleenen aan de door de fabrikanten gedane voor stellen tot loonsverlaging. GOIIDSCHE COURANT. wilde een Dadelijk na het ontbijt ging zij naar het atelier van meneer Dane, ofschoon ik nog zei: Juffrouw, blijft u toch liever thuis en Iaat meneer Dane het maar een dag zonder ii stellen. Maar daar was geen redeneeren tegen, ze moest, en ze zou gaan. En u had eens moeten zien, hoe dat arme schaap er uit zag, toen z« terugkwam... Ze zag er niet alleen spierwit, -maar haar gezicht was hee- lernaal vertrokken alsof zij iets vreeeelijks haxl nwegemaakt. Aldoor staarde ze maar voor zich uit met een paar oogen Ik zeg nog tegen haar- wel, juffrouw, wat scheelt u? Maar toen keek ze mij toch zoo vreemd aan, dat ik op mijn boenen stond te trillen Ze zei. geen woord, maar opeens gaf ze een doordringenden gil, ze hief haar armen in de lucht en voor mijn oogen zakte ze in elkaar. Maar wat was er dan toch gebeurd? vroeg Olive. Dat weet ik niet, antwoordde juffrouw Langley geheimzinnig. - Ik heb haar naar bed gebracht, hoe, dat weet ik zelf niet. En daar ligt zij nog steeds. Wat ik haar breng Olive.. Eva den naam. Olive ^ond nog steeds bij de deur en staarde Aaar aan met een blik, waarin schrik en verwondering gemengd waren. Zij verklaring vragen, maar één woord kon zij slechts uiten- Eva! Olive, ik was niet verongelukt. Ik ben BUITEN LANDSQH NIEUWS. ENGELAND, Een vriend van Duitschland. Engelsch kapitein vermaakt zijn j vermogen aan Duitsche oorlogs- verminkten. De Engelsche rechtbank heeft dezer da gen beslist, dat het testament van den En- gelschen scheepskapitein Robinson ten volle rechtsgeldig is, en dat zyn nalatenschap met aftrek van de gemaakte kosten ter be schikking moet worden gesteld van de Duit sche regeering. De kapitein, die in het begin van 1930 is overleden, had in zyn testament bepaald, dat zyn vermogen van ruim 7000 pond ster ling ter beschikking van de Duitsche regee- ring moest worden gesteld, die het bedrag moest aanwenden ten bate van Duitsche oorlogsverminkten. Het overwinnénde en welvarende Enge land zou zonder moeilijkheden in de gele genheid zyn voor zijn eigen oorlogsvermink ten te zorgen, aldus het testament van Ro binson. Aangezien hjjzelf de treurige toe standen in Duitschland in de jaren na den oorlog had leeren kennen, had hij het juist geacht zyn geld aan de Duitsche oorlogs verminkten te vermaken. De nabestaanden /van den kapitein, die het testamtent ongpfdig wilden laten verkla ren, hebben \het .proces verloren. Het Spaansche kabinet-Berenguer is gis teren afgetreden. De ontslag-aanvrage der ministers is door koning Alfonso aanvaard. OnmiddWlyk daarna heeft de koning be spreking» gevoerd met de liberale leiders Garcia PriXto (markies van Alhucemas) en Romanonesl Zaterdagmiddag heeft de ko*. ning bovendien een decreet geteekend, waar bij de verkiezingen, die 1 Maart zouden wor den gehoudenY worden uitgesteld. Zondagochtend heeft daarop de koning een onderhoim gehad met den afgetreden premier Bejjenguer. De koning zette volgens berichten 'uit Madrid den demission- nairen eerste-minister het resultaat uiteen van de besprekingen, die hy tot dusver ge houden had. In aansluiting hieraan werd besloten tot Santiago Alba de telegrafische uitnoodiging te richten, zich Maandagavond te Madrid te bevinden. Indien hy hieraan gehoor geeft, De eenzame tots wordt altijd kantiger; het kiezel aan den oever der zee, altoos ronder. Engelsche Textiel-industrie. Op aandrang van het ministerie van arbeid? De uitsluiting in de Engehche textiel industrie, die ongeveer weken heeft ge duurd en waarbjj 300.000 arbeiders betrok ken waren, is opgeheven. Op voorstel van de werkgevers zouden de fabrieken heden weer geopend worden. Het con flict was ontstaan door het verzet der, ar beiders tegen de methoden van rationali- seering, welke de werkgevers wilden in voeren. De werkgevers hebben thans beslo ten, van deze methoden af te zien. FRANKRIJK. Een oude affaire, die nog altijd leeft. Gisterenavond kwam het te Parys tot rumoerige scènes bij het opvoeren van het bekende tooneelstuk „De Affaire Dreyfus”. Het rumoer werd veroorzaakt door aanhan gers van de nationalistische „Action Fran- §aise", die’reeds gedurende de eerste en tweede acte eenige malen interrumpeerden, waardoor zy oneenigheid met het andere pu bliek kregen. Bij de derde acte, de scène, waarbij Emile Zola op het tuoneel verschynt, werd het rumoer zoo hevig, dat de voorstelling onderbroken en tenslotte ge staakt moest worden. De politie, die in groo- ten getale in de zaal aanwe^g was, arres teerde vijftien personen. De „Action Fran^aise” constateert met voldoening, dj bereikt. De camelots du rysche publiek getoond, ganda van de overzijde van den Rjjn moet behandelen, wanneer gepoogd wordt, daar- het Franschc volk uit te buiten. OOSTENRIJK. Geweldige s; eeuw val. Het verkeer dan g ontwricht. In den afgeloopen nacht is te Weenen zoo veel sneeuw gevallen, dat het geheele ver keer er door ontwricht werd. Twee-hond- derd-een-en-twintig sneeuwploegen en dui zenden sneeuwruimers zyn Zaterdagochtend aan het werk gesteld. In de buitenwijken moest men de sneeuw voorloopig laten liggen,» omdat men in de binnenstad de handen vol werk had. In de buitenwijken was het tramverkeer dan ook geheel stopgezet, terwijl zelfs in de Ring- slecht geweest, Olive, door en door slecht. Nooit had ik dat moeten doen wat ik nu gedaan heb. tyaar ik heb mijn verdiende loon gekregen. Olive, wat ben ik blij om je weer te zien. Maar waarom ben je eigenlijk gekomen Eensklaps brak zij in snikken uit en ver vuld van medelijden liep Olive op haar toe. Kom, Eva. huil nu niet, zei zij. Het klinkt alles zoo vreeselijk ongelooflijk Toby zei, dat hij je gezien had, maar ik dacht dat hij ijlde of krankzinnig geworden was. En je hospita noemde je juffrouw Campbell zijn nichtje van. Het duurde een heelen tijd voor Eva haar verhaal geëindigd had. Telkens weer zweeg ze een poos wanneer de ontroering haar te machtig werd. Tenslotte werd er geklopt en trad juffrouw Langley dte kamer weer bin nen. Ik kom u even, een kopje thee brengen. Ik geloof wel dat dat zal smaken na uw reis, en dat andere, zei ze veelbeteekenend. En of, antwoordde Olivè, trachtend haar stem zjfxf-teffen mogelijk te laten klan ken. We zullen eerst maar eens theedrin ken dtom kunnen wij daarna verder praten. We hebben namelijk ontdekt, legde zij juf frouw Langley uit. die nog steeds bleef dra len, in de hoop dat ze iets van de oplossing van dit mysterie te weten zou komen, dat- wij elkander kenden. Hoe heb ik het nu’ Wel, wel, heb ik van mijn leven, verklaarde de hospita ver baasd. Nu zie je weer, dat je nooit weet, hoe je menschen. die je lang niet gezien u naar boven zoudt willen gaan. Heusch, ik kan er niet tegen om haar daar zoo doodsbleek en verdrietig te zien liggen. Mis schien kunt u haar wat opmonteren. Olive aarzelde. Zij voelde er niet, veel voor om zoo maar binnen te vallen bij een zieke die zij absoluut niet kende, zelfs al was zij in betrekking bij haar oom. Maar juffrouw Langley drong zoo aan, dat het haar moeilijk viel te blijven weigeren en ofschoon niet tegenzin volgde zij de hospita de trap op. Hier is een dame om u te spreken, juffrouw Campbell, kondigde juffrouw Lang ley aan, terwijl ze een deur, die op het klei ne portaal uitkwam, opende en langzaam naar het beji ging. Ze is een kennis van uw oom eij/is »it Londen gekomen om eens naar u te kijken. Nu, wat zegt u daarvan? Nauwelijks had Eva Olive aarzelend op den drempel van haar kamer zien staan, of n»et een gesmoorden gil zat ze recht overeind in bed. Olive, hijgde zij. Olive Juffrouw Langley keek de bedde meisjes om beurten aan en legde toen een tact aan den dag, die men bij dergelijke breedspra kige menschen zelden aantreft; ze verdween en sloot de deur zacht achter zich dicht! Voor den derden maal noemde Koning Alphons XIII is gisteren terug gekeerd tot de methodes van den tyd van het parlementairisme, schrijft Jules Sauer- wein in de „Matin” van Zondagochtend. Hij heeft achtereenvolgens alle leiders der par tijen ontvangen, van de conservatieven van uiterst rechts af tot aan Melquia des Al varez, d. w. z. tot aan de reformisten, die eet zij op, net als een klein kind, maar ze zegt ongeveer geen woord en als ik binnen kom, staart ze mij zoo vreemd aan, dat ik er naar van wordt. U hebt toch zeker dadelijk een dokter laten halen? Natuurlijk. Maar wat hij ook vroeg, ze vertalt niets. Alleen zai. ze dat ze dodelijk vermoeid was en dat haar iets erg geschokt had. Natuurlijk ben ik zoo gauw molgelijk naar het atelier gegaan, omdat meneer Dane en zij gauw gaan trouwen, maar hij was niet thuis. Hij was op reis, zei zijn huis houdster En jk was zoo overstuur, dat ik eerst niet wist wat te doen. Ik had er geen idee van, w&ar haar familie woont en even min waar ik haai- oom kan vinden. Het is vreeselijk voor u, zei Olive delijdend'. En ik had juffrouw Campbell zoo graag gesproken, omdat ik Haar oom goed ken en een boodschap van hem voor haar heb. Kent u haar oom? Wel, juffrouw, dan komt u als door dten hemel gezondenU kunt haar oom van haar toestand op de hoögte brengen misschien kan hij dan hier komen om maatregelen te nemen, want ik weet warempel niet wat ik met haar moet aanvangen. Be vrouw van den dominee is ook al een paar maal bij haar geweest. Maar die kan evenmin iets uit haar krij gen. Maar kijkt u eens, juffrouw, als u toch een boodschap van haar oom hebt, lijkt het mij het bette, dat u naar haar kamer gaat. Maar dat zou zij misschien vervelend vinden. Zij kent mij heelemaal niet. Maar u kent haar oom toch? Het zou een heele geruststelling voor mij wezen, als zoo y zei, dat hij je it dat hij ijlde of En jc en was. WAM lr»«« 112 w 129 7

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1