lad lemersl NIÉUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. c V ■o. 17808 Dinsdag 17 Februari 1831 68* Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen ik I' i I I VERZOEK AAN ADVERTEERDERS I i »k FEUILLETON. Liefde laat zich niet dooden! vóór Vr ijdagmidaag 12 uur MAN ZOON I 1 BUITENLAND3CH NIEUWS. 'ane 32 rugliep (Slot volgt). Ic van de sstaten. Ij Daai' met het drukken der Zater- dag-oplage van 6500 ex. vroegtijdig wordt begonnen, teneinde de courant op bood hierna den republikeinschen medicus dr. Maranon een portefeuille aan, die deze echter weigerde. Het schynt thans, dat een aantal bekende politici van de uiterste lin kerzijde der monarchisten een kabinet wil vormen. Sanchez Guerra bevond zich gister avond weer bij den koning. Sanohaz Guerra aia Kabinetsformateur. Hij hoopt spoedig een kabinet te kunnen samenstellen. A»—X 1 De republikeinsche leider Alcada Zamora heeft van de gevangenis uit een nota gepu bliceerd, waarin hij de tegenwoordige cri sis een eerste overwinning der revolutie noemt en de massa opwekt stand te hou den tot het oogenblik der eindoverwinning. De „Information” verneemt nog uit Ma drid, dat men in politieke kringen aldaar van meening is dat het kabinet Sanchez- Guerra uitsluitend uit vertegenwoordigers der constitutioneele richting zal worden ge vormd, zonder medewerking van de demo craten en liberalen. De koningin van Spanje, die te Londen vertoefde, heeft haar vertrek vervroegd. Zij is gistermiddag te Parijs aangekomen en heeft gisteravond haar reis naar Madrid voortgezet. Ik k: wioordde fl dat zij nuj bedr< liedrogen' heeft, Het was een pr niedie en ak maak haar dan ook wel mijn compliment. Maar ongelukkigerwijze heeft de kornet van meneer Drake alles aan het licht gebracht. Olive hoorde hem rustig aan, haar oogen strak op hem gericht. Eva zou u alles bekend hebben, ook zonder dat meneer Drake hier gekomen was. Daar ben ik zeker van, omdat ik van haar houd en haar door-en-door ken. U be weerde dat u haar liefhad, maar ik geef geen penny voor een liefde, die ophoudt, zoodra de beminde persoon iets verkeerds gedaan heeft. Waarom kunt u Eva nflet nemen, zooala ze is. met al haar fouten en gebreken, met evenveel kans als u om ver keerde of domme dingen te doen. Ik geloof cent, met Zondagsblad ig per looper geschiedt. Tot nog toe is men het principieel wel eens, maar over de practische détails loopen de meeningen nog ver uiteen. Men is van plan, het stier, tingskapi taal zoo klein mogelijk te houden. Men spreekt van vjjftig millioen dollar en een even groot reserve-kapitaal. Als zetel van de bank, die onder auspi ciën van den Volkenbond gesteld zou wor den, denkt men een stad in Zwitserland aan te wjjzen. De moeilijkheden zijn echter tot nog toe zóó groot, dat het nog de vraag is, of het wel tot de stichting van een dergelyk land- bouwinstituut komt. ENGELAND. Werkhervatting Lancashire. Door malaise echter nog duizenden weefgetouwen stil. In schier alle katoenweverijen te Burnley is gisteren, naar Reuter meldt, het werk 'hervat, hoewel tengevolge van de malaise duizenden weefgetouwen stilstaan. De her vatting van het werk had een kalm ver loop. Er is een algemeen gevoel van ver lichting over de bereikte overeenkomst. Noodlottige brand -te Londen. Leven gegeven voor haar zoon. Bij den noodlottigen brand, Zaterdagmor gen vroeg, in Marylebone (Londen), waar van reeds in het kort melding werd gemaakt, vond de bewoonster, de echtgenoot van den 70-jarigen advocaat Roskill, die zelf gered werd, den dood, doordat zy haar zoon wilde redden, die ziek te bed lag. Ook een ver pleegster kwam naar mei) aanneemt om bij een poging om den ziekt” te redden. Toen de brandweer verscheen stond het boven gedeelte van het vier verdiepingen hooge huis in lichte laaie. De brandweermannen zagen den bewoner voor een der ramen van de tweede verdieping staan. Hij wees naar een ander raam, waartegen de brandweer onmiddellijk een ladder opstelde. In de ka mer lag de zieke zoon, die in dekens werd gewikkeld en naar een huis in de nabijheid werd gebracht. Ook de heer des huizes werd met behulp van reddingsladders in veilig heid gebracht. Een andere zoon sprong uit de tweede verdieping, doch miste het opge houden springzeil, zoodat hij gekwetst werd. FINLAND Svinhufoud tot president gekozen. Met de geringst mogelijke meerderheid. Bij de presidentsverkiezingen is Svinhu foud bij de derde stemming met 151 van de 300 stemmen gekozen. Voor hem stemden de nat. eenheidspartij, de Zweedsche partij, de plattelanders der rechterzijde en van het centrum. Op Stahlberg waren 149 stemmen uitge bracht. Bij de eerste stemming kregen Tanner 90, Svinhufoud 88, Kallio 64 en Stahlberg 58 stemmen, bij de tweede Stahlberg 149, Svinhufoud 98 en Kallio 53. De verkiezing had een volkomen ordelijk verloop. Plannen voor een omwenteling. In den loop van den dag heeft Melquia- des Alvarez, die eveneens voor kabinets formatie in aanmerking komt, in opdracht van Sanchez Guerra, de wegens hoogver raad gevangen genomen republikeinen en socialistische leiders in de gevangenis een bezoek gebracht en met hen besprekingen gevoerd over deelneming der revolution- nairen aan de nieuwe regeering als minis ters zonder portefeuille. Deze niet gewone handelwijze heeft in ruime kringen verwon- dertig gewekt. Na langdurige besprekingen verklaarden de gevangenen, dat zij van me dewerking aan de regeering moesten afzien, indien de koning niet oogenKlikkelyk het land verlaat en in het buitenland blijft tot op het oogenblik van de beslissing van de legitieme Cortes, dus voor den tijd van on geveer drie maanden. De onderhandelingei» werden daarna afgebroken. Sanchez Guerra Aan kleine dingen moet men zich niet stooten, als men om groote op weg is. De koning heett aen vroegeren minister president Sanchez Guerra met de vorming van een nieuw kabinet belast. Sanchez Guerra hoopt nog in den loop van vandaag het kabinet te kunnen samenstellen, dat voornamelijk zal bestaan uit naar links ge oriënteerd monarchistische elementen, die de verkiezingscampagne hebben gesaboteerd en naar de spoedige byenroeping van een wetgevende Cortes streven. Binnen den tijd van drie maanden willen zy de gemeente lijke en provinciale verkiezingen doen plaats vinden en onmiddellyk daarna de algemeene verkiezingen voor een nieuw parlement, aan welks besluiten de koning zich zal hebben te onderwerpen. Sanchez Guerra was leider der conserva tieve party, welke functie hy neerlegde, toen hy zich na een heftige woordenwisse ling van den koning losmaakte. Tijdens de dictatuur van Primo de Rivera nam hy deel aan de putch-poging te Valencia, waarvoor hij voot <len krijgsraad werd gedaagd. Al gemeen verwondert men zich er over, dat een man, die op zoo buitengewone wyze den persoon van den koning heeft aangevallen, thans weer ter beschikking van den-koning staat. De republikeinsche troepen laten dóórschemeren, dat een dergeiyke regee ring geen oplossing kan brengen. Zy zijn daarom voornemens hun actie voor de ves tiging van een republiek met alle middelen voort te zetten en het nieuwe kabinet niet te steunen. Verder wordt nog opgemerkt, dat de an dere voormalige conservatieve leiders, Ber- gamin en Burgos Mazo, die evenals San chez Guerra tot de kringen der nieuwe regeering gerekend worden, sedert hun toe treden tot de ryen der constitutioneelen geen party of groep achter zich hebben, doch voornamelijk om hun persoonlijkheid een rol spelen. Campo heeft herhaaldelyk verklaard, om gezondheidsredenen in geen geval aan de regeering te kunnen deelne men, terwijl Santiago Alba uit Parijs heeft medegedeeld, dat hy niet tot de regeering wenschte toe te treden. Gezien echter de huidige verhoudingen en vooral die, waar onder men tot op heden heeft geleefd, be- teekent de huidige kabinetsvorming een stap naar links en een concessie aan de revolutionairen, die niettemin van geen toe geven willen weten. Men neemt algemeen aan dat het Ko ningschap weer aan een zyden draadje hangt. Uit een Engelsch bericht blijkt, dat bij de conferenties met vooraanstaande po litici, die de Koning Zaterdag en Zxmdag heeft gehouden, enkele der partijleiders den Koning niet onduidelijk "hebben te verstaan gegeven, dat zyn aftreden, gezien den hul digen toestand, gewenscht is. Er zyn zelfs leiders geweest, die ’s Konings abcidatie hebben geëischt. En het merkwaardige van het geval is, dat deze eisch is gekomen van monarchisten, die van oordeel waren, dat de Koning tydelyk van het bewind zal moe ten afzien, totdat het nieuwe parlement over den staatsvorm zal hebben beslist. Dat be- teekent dus, dat naar alle waarschijnlijkheid Alfons’ dagen geteld zyn. De Fransche pers houdt dan ook zeer sterk rekening met een tijdelyk of voor goed verdwijnen van het tooneel van Koning Al fons. In ieder geval zullen de komende da- gén wel meer licht in den toestand brengen. FRANKRIJK. Brand in het marine-arsenaal van Toulon. Groote schade. In het marine-arsenaal van Toulon is in de torpedo-afdeeling een brand uitgebroken, die zeer snel om zich heen greep en spoedig het depot van het duikbootstation had be reikt. De marinebrandweer trachtte tever geefs het vuur te blusschen. De vlammen Iedereen, die haar kent, weet dat ze niet bang is, om haar fouten te bekennen. Maar u kent Eva absoluut niet en u hebt haar van verdriet bijna laten omkomen, omdat u haar niet kunt begrijpen. lar héél goed begrijpen, ant- tótter. Ik begrijp heel goed ro^en heeft, dat zij ons allen op een geraffineerde manier. ►tachtig in elkaar gezette co- L. G. MOBERLY. Uit het Engelsch van Nadruk verboden. Hm, ik ben vanmorgen juist thuis ge komen, antwoordde Rupert, die zich op on verklaarbare wijze gedrongen, voelde om zijn bezoekster een verklaring te geven van zijn aanwezigheid Komt u binnen. Kan ik misschien iets voor u doen? Ja, iete heel belangrijks zelfe, ant woordde zij, terwijl zij het atelier binnen trad en hem. strak aankeek. Namelijk om naar mij te luisteren. Ik ben een nicht van Eva en ik ben hier gekomen om u eeus te vertellen, wat ik wel van u denk. Rupert stond op het punt om nijdig uit te vallen, maar Olive legde hem tot zijn edgen verbazing met een bevetettd gebaar het zwij gen op. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkrin*) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Goad* en den besorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentün de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 225, elke regel meer O.M. Op de voorpagine 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van eoliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. vonden gretig voedsel in het vele licht ont vlambare materiaal en spoedig was het ge- heele arsenaaal een groote vuurzee. Met be hulp van de stedelyke brandweerbrigades werd het vuur uit alle macht aangetast en men slaagde erin te voorkomen, dat het vuur op munitiebergplaatsen oversloeg. De brand was in den vroegen morgen uitgebroken en reeds des ochtend^ te acht uur was er van het arsenaal niet veel meer over dan puin- hoopen. De schade is zeer aanzienlijk. CHINA. Stoomschip op een rots. Honderd passagiers verdronken. Uit Kanton wordt gemeld, dat een stoom schip met vijfhonderd personen aan boord in de Paarlrivier op een rots is geloopen en gezonken. Van de passagiers zouden onge veer honderd zyn verdronken. Nadere be richten ontbreken. RUSLAND. Verkiezingen voor de Sovjet te Moskou. Zij bestaat thans voor 92.2 procent uit arbeiders. Volgens de tot nog toe uit Moskou ge melde resultaten hebben van de in de vak- vereenigingein georganiseerde arbeiders 97,1 procent en van de ongeorganiseerde kiezers 81,5 procent der stemgerechtigden aan de verkiezingen deelgenomen. Het vorige jaar bedroegen deze cyfers respectievelijk 86,5 en 59,8 procent, zoodat de belangstelling dit jaar grooter was en vooral het aantal ongeorganiseerde kie zers sterk is toegenomen. In de Moskousche sovjet werden 66 pu- cent communisten en 34 procent partijlo?- zen gekozen. In totaal zyn 92,2 procent van de leden dezer sovjet arbeiders. De communistische party heeft een zeer krach tige propaganda voor deze verkiezingen gevoerd. Ook de algememe partij propaganda was gedurende de verkizingscampagne versterkt, met het gevclg, dat honderd zestig dui’.eid arbeider0 zich hsbbm aan gemeld ais lid van verscli tiende commu nistische v(. eenigi-.gen; hond r l zeven en zeventig duizend arbeiders hebben zich bereid verklaard tot Let einde van het 5- jaren plan hun huidige werkzaamheid in fabriek of werkplaats te blijven waaraf men en voor de nituwe uitgeschreven bin- nenlandsche leendng is een totaal bedrag van 5,7 millioen roebel geteekend. DUITSCHLAND. De „Festspiele” van Bayreuth. Reeds thans ig ongeveer een derde deel van alle kaarten voor de .„Festspiele” van 1931 uitverkocht. Mevrouw Winifred Wegner heeft zich naar Milaan begeven voor het voeren van de noodige onderh an delingen met Toscanini, die zich bereid heeft ver klaard de opvoeringen van „Jannhauser” en .Parsifal” te diirigeereni. Wilhelm Furt- wangler heeft de leiding van Tristan und Isolde’ op zich genomen, terwijl Karl El mendorf f de opvoering van den „Ring” zal leiden. Het Berlijnsch Philharmoniseh Orkest in Nederland. De aangekon-digde concerten van het or kest der Berlijnsche Philharmonie onder leiding van Wilhelm Furtwangler vinden plaats op 9 Maart in den Haag en op 10 Maart te Amsterdam. fiOIDSOHE COURANT. niet eens dat zij er naar verlangde om door u als een halve engel beschouwd te worden. Als iemand zoo dwaas zou zijn om mij zoo op een voetstuk te plaatsen, dan zou ik hem gauw genoeg laten merken, dat ik daarvan niet gediend ben. Ik begrijp nog maar steeds niet, waar om u eigenlijk hier gekomen bent, merkte Rupert droogjes op. Om een” theoretische verhandeling te houden. Omdat ik het niet kan aanzien, dat Eva wegkwijnt van verdriet. Ik weet niet wat zij in u ziet, om zich over u zoo van streek te maken. Maar Eva schijnt nu een maal wat in u te zien en meent zelfs dat zij u vergiffenis behoort te vragen. Wel, dat meende ik ook. Zoo? Ik zou zeggen dat jullie elkander niet® te verwijten hebt! U hebt haar bijna in den dood gedreven door uw hardheid en nu moet zij u nog vergiffenis vragen? Zij ziet er uitIk zie haar nog voor mij liggen, met dat doodsbleeke gezicht en die .groote, starende oogen Zij heeft verkeerd gehandeld, maar hebt u nooit fouten begaan? Die liefde van u voor Eva moet wei een vreemd soort liefde zijn, als u haar dat niet Zaterdagmiddag vroeg te kunnen doen verschijnen, wordt den adverteerders verzocht hunne advertèntie-opgaven voor het Zaterdag-nuimmerSji te zenden DE ADMINISTRATIE. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ225, per week 17 cpt, per kwartaal 220, per week 22 cent, overal waar de bezorging'per Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aaa ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Krui^Tpf Wor- f niet gebruikt in eens. Gij zult ijn over de heil- leeds duizenden gevonden tegen ilechte spysver- eetlust, slijm- gevatte koude, aaglyden, hoofd- onzuiver bloed, pping enz. ien 60 cent per Pillen 60 cent 1.70. Overal ver- keningstaat van s inschrijvingen niet met losse Ien. O cent r,/ï cent per vel 5 cent per vel BINNENLAND. Het auto-ongeluk Blerik. Is de moeder van zulk een groot gezin wel op haar plaats als ba an wacht er es? Het Utrechtech Dagblad heeft een gesprek gehad met een spoorweg-deskundige over de wel bij menigeen gerezen vraag, naar aan leiding van het ongeluk op den overweg te Blerik, of een mdfeder van 14 kinderen, naast de zorgen voor dezen huiselijken kring, nog l>elast kan zijn met de verantwoordelijke functie van baanwachteres, ook al zullen van de 14 kinderen er wel eenigen nflet meer thuis zijn en anderen geen voortdu rende bemoeienis meer vergen'. De spoor geeft, zoo werd medegedeeld, bij voorkeur geen baan-functies in handen van een vrouw, die een groot gezin bezit. Maar wanneer dat gezin zich uitbreidt, wordt het, bijaldien de man en de vrouw (gewoonlijk i» de man baan-werker en de vrouw wadi- teres) tot tevredtenheid werkzaam zijn, een ontzaggelijk lastige geschiedenis om het ge zin, op grond van de familiesterkte, ontslag te geven en weg te zenden. Waar zou men <le .grens der gezinaeterkte moeten trekken?/ Wanneer men dit zou verlangen, zouden in menige provincie talloos vele gezinnen uit hun werkkring moeten worden verwij derd. En nu ligt het fMt er, dat verzuimen ala hier in Blerik door een vrouwelijk be ambte begaan., tot de zeldzaamheden beboe ren in het geval van dezen Zaterdagmiddag trof het een baan-wachteres, toevallig een ir.oeder van vele kinderen, maar het is nog slechts enkele weken geleden, dat voor den kantonrechter te Utrecht een halte-chef van het station Maartensdijk terecht stond, om- dat hij bij de nadering van een sneltrein was ZWITSERLAND. Hernieuwde sneeuwval. Na eenige dagen van hoogere tempera tuur, is «r weer een koude periode inge treden. De wintersportplaatsen melden nieuwen sneeuwval en een temperatuur tot 18 graden. Het plan tot stichting van een Landbouwcredietbank. De beraadslagingen, te Genève gevoerd, over het stichten van eën internationaal in stituut voor landbouwcredieten, loopen thans ten einde. Een ontwerp-statuuc ove’r dé taak en de bevoegdheid van een dergeiyke instelling, die bedoeld is als hulpmiddel ter bestrijding van de landbouwcrisis, wordt opgesteld, dat in Mei aan den Volkenbondsraad ter goed keuring zal worden voci gelegd. Naar Wolff meldt, zyn alle berienten over de oprichting der landbouwbank worbang. Weet u, dat Eva erltttig ziek i8 heel ernstig ziek? ging Olive onverstoorbaar voort. Ik ben vanmorgen uit Londen ge komen en vond haar in een vreeeelijken toestand. Juffrouw Langley wist niet wat z® met haar moest aanvangen en u waa op reis. De minachtende toon, waarop zij deze laatste woorden ulitsprak, prikkelde hem buitengewoon. Ik begrijp niet, w.at het u aangaat, of ik op reis of thuis ben, antwoordde hij scherp, maar weer benam Olive's opgeheven hand hem op onverklaarbare wijze het ver mogen om voort te gaan. Alles, wat Eva aangaat, gaat ook mij aan, zei Olive rustig. Eva beteekent voor mij meer dan iemand: anders ter wereld, en u hebt haar bijna vermoord, meneer Dane. Ik? U schijnt te vergeten Pardon, ik vergeet niete. U behoeft mij niet uit te leggen. Ik weet precies wat er voorgevallen is. Eva heeft mij alles verteld. Zij kon ook moeilijk anders doen dan u alles te vertellen merkte hij spottend op. Eva heeft niet geprobeerd mij ervan te overtuigen, dat ze goed gehandeld heeft. ze over het pad tusschen dte velden in de richting van juffrouw Langley’s huisje te- Maartensdijk terecht stond, ■in gebreke was gebleven de overweg-boom te sluiten. Deze beambte had heelemaal geen bemoeienis met kinderen thuie. En het toeval wil, dat bij de laatstvoorgekomen gevallen van te late «luiting van een over weg o.m. aan, de Ramstraat en aan den Ezeldijk te Utrecht al deze gevallen vie len op rekening van mannelijk personeel, dait niet door gezinszorgen werd in beslag genomen. Men zou kunnen zeggen: geen moeders van gezinnen als baanwachtereeen.s maar apart mannelijk personeel, of kinderlooze vrouwen. Maar dan staat men voor het ge val, dat deze beambten soms tijden lang werkeloos zouden moeten blijven, als geen treinen hun poet psaseeren. De bewuste overweg te Blerik wondt gepasseerd door acht passagierstreinen richting Nijmegen en door acht pae sa gier st re in en richting Venlo, kunt vergeven. Haar oogen gloeiden van verontwaardi ging. U vindt mij natuurlijk onbeschoft en brutaal, ging zij op haar driftigen toon voort, maar het kan mij niete schelen wat u van mij denkt. Maar dat verzoek ik p dringend, ging zij zachter voort. Kwel Eva niet langer. Liefde laat zich niet ge- makkelijk dooden. Ik weet niet meer, wtie dat gezegd heeft, maar ik weet wel. dat het waar is. Ik ben er zeker van. dat u vroeg of laat, haar fouten zult begrijpen en haar vergeven Voordat Rupert nae gelegenheid had om te antwoorden, was zij verdwenen zooala hij zelf later zei als een wervelwind. Hij stond in het midden van zijn atelier en staarde haar na door de open deur, terwijl '-1? d0

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1