X veel goeüeren treinen er voorbijgaan, wist de zegsman met. Maar menige overweg is. met zoo urukj dat er ale baanwachter een vqlieunge dagtuaic valt te vervuilen. Gemeenteraad van Gouda. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Nette Weduwnaar [In een dei- bericbteu 1® vermeid, uat de badnwaahteres te Blenk het kloksignaal van trenl-naderm/%iet zou hebben gehoord. Hel met hooren van dit signaal ie voor het baan- wacütsrspereoneel nooit een verontachudi- ging. Hit personeel mag met afgaan op hei kioKAignaai, maar moet de wegaliutmg be dienen op grond van de tijden der dienst regeling. Het kloksignaal is alleen bedoeld als herinnering van de treinoadiermg, zon dor méér. Juist met het oog op de mogelijk h. -!d, dat dit signaal weieens zou haperen of op hK naastbijzijnde station van vertrek verzuimd zou zijn, lis in de instructie voor de oveu wegwaohters bepaald, dat men niet n.ug steunen op dit kloksignaal, waaraan derhalve «oen andere beteekenis mag wor den gegeven dan <fte eener herinnering. Een der zwaar gewonden overleden. De heer Peetere, due Zatewiag bij do bot sing tusschen een autobus en een trein bij Blerik zwaar werd gewond, en in zorgwek- kendeu toestand in liet St. Joseph-QasÜiuis te Venlo werd opgenomen, is daar gister avond oiu tien uur aan zijn verwondingen overleden. De lieer Peetere, wiens vrouw en zoon, die mede bij dit ongeluk warden ver wond eu nog m het gasthuis worden ger- pleqgd. is de vierde doode, die bij deze noodlottige botsing valt te betreuren. Belastingen en rijksmiddelen. In da eenete maand van het nieuwe jaar zijn cLe Rijksmiddelen f 1.6 millioen geble ven beneden 1/12 van de raming. De grond belasting en de personeele belasting zijn bij dit cijfer uitgeschakeld. Voor due beide be lastingen, die voortaan grootendeela aan de gemeenten ten goede zullen komen, is 1/12 van de raming met 5.6 millioen overschre den. De oorzaak hiervan is, dat geraamd is wat in het dienstjaar 1931 aan het Rijk ten goede zal komen, terwijl de opbrengst in do eerste maand nagenoeg uitsluitend/ be talingen bevait over vorige dienstjaren. A. J. G. M. Gailard t Op 54-janigen ouderdom is te Den Haag overleden de lieer A. J. G, M. Gailard, oud lid der Rekenkamer van Ned.-Indië. In 1904 werd hij tot burgerlijk ambtenaar benoemd en geplaatst in het gouvernement Sumatra's Oostkust, maar even daarop ter beschikking van den Alg. Secretaris gesteld. In 1909 ging hij wegens ziekte met een jaar verlof naar Europa. In Juli 1913 werd hij referendaris ter Alg. Secretarie, in 1907 tij delijk gesteld ter beschikking van den direc teur van Landbouw, N. en H. met werk zaamheden bij dit Departement belast In Juni 1919 werd hij benoemd tot secretaris van den Raad van Ned-Indië en lid van liet centraal comité in Ned.-Indie van het Roode Kruis en ging in dat jaar met verlof naar Europa. In 1922 keerde hij in zijij ambt terug, maar nog hetzelfde jaar verliet hij het weder, en nu voorgoed, doordat hij 18 Aug. werd benoemd tot lid der Alg. Re kenkamer. In 1928 ging hij wegens ziekte met een jaar verlof naar Nederland, welk verlof nog met een half jaar werd verlengd. Naar Indié is de heer Gaillard evenwel niet meer teruggekeerd. Wegens den staat van zijn gezondheid vroeg en verkreeg hij ont slag met 30 November 1930. GEMENGDE BERICHTEN, Trekking van „De Joodsche Invalide" afdeeling Amsterdam. Gisteravond vond in de stampvolle Groote Concertzaal van „Artis" te Amsterdam de eerste trekking plaats van de 12 loterijen van „De Joodsche Invalide" en wel van de afdeeling Amsterdam. Ondanks het gure winterweer was de be langstelling zeer groot. Notaris E. Heimane leidde wederom deze trekking. Reeds twintig minuten na het begin der trekking, welke volgens de bepalingen van de nieuwe wet plaats vond, kwam de hoofd prijs, het huis aan de Amstelkade 68 uit de bus, No. 8932 was de gelukkige. Nadat 500 prijzen uitgeloot waren werd er gepauseerd. Na de pauze viel de tweede prijs de Essex-auto op No. 2361. Het woerd werd gevoerd door Mr. Jul Keizer, voorzitter van De Joodsche Invalide en den heer I. Gans, directeur dezer stich ting, die dank bracht aan de comité's en de duizenden propagandisten in den lande, die op zoo een buitengewone wijze, tot het wel slagen van de loterij heeft medegewerkt. Medegedeeld werd nog, dat de trekkings- lijsten van Amsterdam vanaf Dinsdag 24 Februari door het geheele land gratis ver krijgbaar zijn. Trekking J. I. Loterij Zuid-Holland. Op 4 Maart e.k. zal in gebouw „Odeon", Gouvern«straat te Rotterdam, tenoverstaan van notaris S 8. Wysenbeek, die hiervoor zijn geheel behnglooze medewerking ver leent. de trekking plaats vinden van de lo terij afd Zuid-Holland. Dien avond za] men kunnen weten, wie voor f 2-50 den gelukkigen winner is van het schitterend gelegen heerenhuis aan de Cl. de Vriescel a an 17 te Rotterdam, van de fraaie Essex-auto of van een der andere duizend waardevolle prijzen Houdens van loten hebben dien avond vrij toegang. Thans zijn bepaald de trekkingen van de loterijen Friesland, OVerijsel en Limburg en wel op 16, 19 en 23 Maart eJt. Iedere loterij heeft als hoofdprijs «en -prachtig heerenhuis. een Essax-auto en dui zend andere waardevolle prijzen. Gezien Tnet overstelpend aantal "aanvragen voor lofzal als bekroning van haar sohit- ternrf eeslaagde campagne „Be Jooelecho Invalide binnen luttele weken knnnen be kend maken/dat de lofm vao alle loterijen z.jn mtverkodit. Zij, die dn, no. willen pronteexen van de prachtkan* unieke loterijen bieden, zullen haasten en zich spoedig moeten loten. ZittÜng van Maandag 16 Februari 1931, \u-t dea n.m. 8 uur. De Waterleiding-Affaire Wethouder Van Staal als Gemeentelijk gecommitteerde niet herkozen. Wethouder Donker neemt zijn plaats in De Werkloozen verzorging. Woensdagavond voortzetting. In de gisteravond gehouden openbare vergadering van den Gemeenteraad was bur gemeester Gaarlandt wegens ongesteldheid afwezig. Wethouder Donker trad als loco-burge meester als Voorzitter op. Alle leden waren aanwezig. De notulen der vergaderingen van 22 en 29 Dec. 1930 werden gearresteerd, die van 19 Jan. 1931 aangehouden. Mededeelingen. Namens B. en W. ly^ft de Voorzitter me degedeeld dat Gedeputeerde Staten heoben goedgekeurd de raadsbesluiten van 22 Dec. 1930 'tot koop van grond van het Van Iter- son-Ziekenhuis, van 8 Dec. 1930, tot wijzi ging der begrooting 1930, van 19 Jan. 1931 inzake het afsluiten van kasgeldleeningen en van 20 Jan. 1931, waarbjj werden goed gekeurd de verordeningen tot heffing van schoolgeld voor het Gymnasium en voor de Avondschool voor Ambachtslieden. Ged. Staten hebben hunne beslissing ver daagd op het raadsbesluit tot vaststelling der overeenkomst met de N.V. Vereenigde Fabrieken van Stearine tot verhuur van 50 gemeentewoningen en op het raadsbesluit van 29 Dec. 1930 tot verhuur van een ge bouwtje aan de Evangelische Commissie der Gereformeerde Kerk. Gcd. Staten hebben aan B. en W. doen toekomen het uittreksel uit het Kon. besluit van 24 Dec. 1930, waarin het maximum aan tal vergunningen m. i. v. 1 Jan. 1931 op 50 is vastgesteld. Het Dep. van Waterstaat heeft aan B. en W. afschrift gezonden van het K. B. van 19 Jan. 1931, waarbij concessie tot tolgeld heffing op het Amsterdamsche en Goudsche Rypad tot 1 Jan. 1931 wordt verlengd. Aan de hoofden van dienst is door B. en W. medgedeeld dat ook in andere dan in art. 38 van het Ambtenarenreglement 1929 genoemde gevallen byzonder verlof kan worden gegeven, mits de e.v. meer dan een halve dag verzuimde tyd wordt ingehaald. Aan den Directeur van Gemeentewerken is opdracht gegeven tot het uitvoeren van werkzaamheden in het kazernegebouw voor Eierenmarkt, waarvoor door den Raad een bedrag van 621.— wordt toegestaan. Ingekomen Stukken. Behalve de aan de orde gestelde stukken waren ingekomen: het voorstel van B. en W. inzake het adres van het bestuur der Staatkundig Geref. Paryt betreffende het weren van reclames van den N. Malthusüifoischen Bond op de Gemeentelijke aanptfikborden. Besloten wordt klit voorstel ter visie te leggen. In handen van El en W. wordt gesteld om adviés: een verzolk van Dr. Mr. J. Smit e.a. om over te gaan tot het benoemen van een wetenschappelijk gevormd archivaris; een verzoek van D. J. van Dam om een alleen-concessierecht voor een autobusdienst naar de Krugerlaan zonder gemeente-sub- die; een verzoek van de Ned. Vereen, van Ker- misvakgenooten om het kennis-amusements bedrijf vrij te stellen van vermakelijkheids belasting. Het verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim zal worden opgenomen in het Gemeenteverslag. Benoeming van een Gecommitteerde der Gemeente bü de Goudsche Waterlei ding-Maatschappij (aftredend wet houder K. R. van Staal. De heer Mr. DE WH^T WIJNEN (lib.) herinnert aan de reden, waarom deze be noeming in December is aangehouden. Nu de brief van Commissarissen ter visie heeft gelegen, verheugt spx. zich er over dat dit toen is geschied. Er is nu toch gebleken dat de gecommitteerde Van Staal niet de ge- ïschte man kan worden geacht. Het feit dat de gemeente al twee jaar zeker eén jaar al haar dividend mist, ook het feit van het niet verstrekken van water aan Reeuwyk, en andere zaken, maakt het ge- wenscht iemand anders te benoemen dan iemand met het verleden van den heer Van Staal. Spr. acht het beter, waar de soc.- dem. fractie steeds het standpunt van den heer Van Staal heeft verdedigd en ook uit een oogpunt van evenredige vertegenwoor diging, iemand uit een andere groote frac tie daarvoor aan te wyzen. Spr. acht den heer Donker, die wethouder is van de be drijven, de daarvoor aangewezen man. Voor hem zal bet een eervolle taak zyn om ais gecommitteerde op te treden en de verhou ding tusschen Gemeente en Waterleiding in betere banen te leiden. De heer ZANEN (e.g.) herinnert aan de uitspraak van wethouder Donker in Decem ber en aan datgene wat spr. daarover toen heeft gezegd. Spr. had nu verwacht bij de stukken allerlei materiaal te vinden dat be wijzen zou dat de heer Van Staal niet voor die functie geschikt is. Maar dat is er niet. Uit den brief van Commissarissen leest spr. dat dit college niet bereid is met B. en W. te spreken, daar dit tot de competentie van den Directeur behoort. Spr. acht het geen motiveering dat het bestuur het niet met den heer Van Staal kan vinden. Het is niet aangetoond dat de verschilpunten, die door den heer van Staal naar voren zijn gebracht, niet zyn in het belang der ge- een eind gekomen. Spr. vindt het onrecht vaardig om Van Staal niet opnieuw te be noemen en hy acht het nadeelig voor de gemeente. De heer PREVOO (s.d.) is erkentelijk voor de verdediging van den heer Zanen. Het is wel degelijk gebleken dat die Water leiding is een klein kapitalistisch groepje. Wordt het standpunt van Mr. de Witt Wij nen aanvaard, dan zou daaruit blyken dat het Waterleidingbestuur hier regeert. Wethouder VAN STAAL (s.d.j is mede erkentelijk voor het woord van den neer Zanen, wyl dit de eerste maal is dat een tegenstander spr.'s stand dunt deelt en ver dedigt. De gedachte dat de wethouder Donker ih den brief van Commissarissen aanleiding vond om zijn standpunt te wijzigen, is niet juist. De heer Donker had het standpunt aanvaard ook na dien brief, spr. toch als gecommitteerde te handhaven, doch is na 4 dagenMaarop teruggekomen. Spr. zegt dat de ^ïiet-levering van water aan Iteeuwijk niet aan spr. is te wjjten; de directeur is krachtens besluit van Commis sarissen bevoegd tot financiering van dezen aanleg; dat de onderhandelingen daarover zijn afgebroken, is niet aan spr. te wijten. Spr. wijst er op dat wethouder Donker en het geheele college van oordeel is dat de directeur van de Waterleiding is een glib berige slang, die altyd weer door de handen glipt, aan wien men geen houvast heeft. Wethouder DONKER (r.k.) verzoekt her haalde malen die uitdrukking terug te ne men. Wethouder VAN STAAL (s.d.) herhaalt ze opnieuw en zegt dat het college zeer goed weet dat met den directeur Vap Rietschoten niets is te beginnen. De laatste deskundige* hebben gezegd dat Dr. v. Rietschoten pp allerlei belang rijke punten hen andqjy inlichtingen heeft verstrekt dan zy hebben gevraagd. Spr. qualificeert de houding van den heer Donker als een Judas-houding. De Raad moet maar doen wat hy meent te moeten De VOORZITTER merkt op dat de brief van de Waterleiding niet de reden is ge weest voor spr. Van zjjn gewijzigd stand punt. Die brief kan wat spr. betreft, buiten beschouwing blyven. Spr. heeft medegewerkt aan de benoeming en de herbenoeming van den heer Van Staal. Nadien zyn er echter publicaties ge komen van den .Wethouder Van Staal uit en over het College, waaruit diens volkomen onbetrouwbaarheid is gebleken. Daarom heeft spr. verklaard niet meer op den heer Van Staal te Spr. meent dat er door den gecommit- serde wel een en ander is bereikt: het brandkranenrapport, de verbetering van het buizennet, het feit dat Gemeentewerken veel meer voor de bestratingen heeft ont vangen. De gemeente Reeuwyk zou met een ander Waterleidingbestuur naar spr.'s meening wel tot een accoord hebben kannen ïen. Dat dit niet is geschied en niet ko- i zal, kan niet aan den heer Van Staal worden geweten. t)e gecommitteerde is naar spr.s' meening zyn taak meester. Het gaat niet aan om hem te doen vervangen omdat deze gecommitteerde niet is een gemakke lijke man. Aan die uitkeering van tantièmes aan den gecommitteerde is ook door hem De heer Mr. p!E WITT WiJNEN (lib.) repliceert. Spr. wil niet een urenlang debat over de Waterleiding gaan houden, maar moet er nu toch lets van zeggen. Al heeft spr. ook niet dé Waterleiding-affaire van den aanvang af meegemaakt, toch heeft hy gelegenheid gehad zich er in te werken. De heer Zanen heeft dat als jongste raadslid nog niet en daarom kent hy de geschiede nis niet in détails. Wethouder VAN STAAL (s.d.): Elk kind kent ze! De heer Mr. Dg WITT WIJNEN: Maar de heer Zanen niet en U het allerminst! Spr. heeft de geheele historie nagegaan. In de drie jaren van zijn raadslidmaatschap is spr. tot de .overtuiging gekomen dat de heer Van Staal iflet de gewenschte man op deze plaats is. 'Spr. herinnert aan het op treden \van des heeren Duys en Van Staal eenige teren teruj? in een openbare verga dering, waarin de leden van het bestuur der Waterleiding gewoon in staat van beschul diging zyn gesteld. Men is dat zeker ver geten. Die beschuldigingen zyn geschreeuw gebleken. De buizen zyn gebleken niet rot te z(jn. Het bewijs is daarvan ten stadhuize geleverd. Spr. herinnert aan de fanfare dat de hee ren Dudok van Heel en ook Dr. Montagne en Dr. Broekhuyzen een verklaring omtrent het rot zyn der buizen zouden hebben afge legd. Daarvan is geen woord waar gebleken. Dat spr. de zaak wel objectief wil be zien, is gebleken uit zyn beoordeeling van het brandkranenrapport van Ir. Nugteren, dat spr. juister achtte dan het contra-rap port. Spr. wyst echter op het feit dat ook in deze de Waterleiding My. geen blaam treft, daar de vorige brandmeester de thans gewenschte brandkranen niet noodig achtte. Dat de waterlevering naar ReeuWyk nog niet plaats vindt, is wel degelyk naar spr.'s oordeel te wyten aan het traineeren met de obligatieleening. Spr. noemt alf het ergste dat door de houding van den gecommitteerde de Water leiding Mij. een ongewenschte dividend-po litiek wordt opgedrongen. Men krijgt nu een geforceerde dividend-uitkeering over de laatste 10 jaren, welke zullen meerekenen voor de waardebepaling by een e.v. over name door de gemeente. Dat zal de ge meente duur te staan komen. Spr. blyft van oordeel dat deze contact positie niet door den heer Van Staaf kkn worden vervuld. Dat is onmogelijk gewor den. Spr. vraagt, waar het geheele college uiterst sceptisch staat tegenover het Wa terleidingbestuur, wat er dan tegen is dat een ander lid van het collége deze plaatB inneemt? Het past dan ook den heer Zanen niet te zeggen dat men weer wil terugkee- ren tot den ouden toestand, waarbij alles maar werd goedgevonden. Spr. zou ook niet willen terughebben de vroegere honoreering van den gemeentelijk gecommitteerde, Spr. adviseert ten slotte een anderen ge committeerde te benoemen om tot een pe riode van rust te komen, waarin de zaken worden afgedaan. ZANEN (e.g.) De f.) repliceert even- i en betoogt dat het hier alleen er gaat dat de héér Van Staal er uit moet. Spr. acht het niet juist dat de gecommit teerde zou zyn een contact-lid. Het is een afgevaardigde, die voor de belangen der ge meente moet waken. Spr. ia van oordeel dat de gecommitteerde Van Staal daar zyn plicht heeft gedaan. Spr. ris het eens dat er rust moet komen, daar is geen Duys voor noodig en ook geen openbare vergadering. Drie jaar hebben B. en W. het werk Van den heer Van Staal onderschreven. Nii heeft teen ineens ontdekt dat hij weg moet! Die zkuk moet toch niet als een persoonlijke zaak worden bekeken. Spr. is van oordëèl d»t de heer Van Staal moet worden herbe noemd. De heer MAASKANT (s.d.) zegt dat men by deze benoeming de belassen der gemeen te niet laat meespreken. Spr. zegt dat'de buizen waarover Mr. de Witt Wijnen heeft gesproken, slecht waren. Volgens spr. ië er van het rapport Moret en Polano geen draad overgebleven. Spr. steekt den heer Van Staal een pluim op den hoed voor hetgeen hy als gecommit teerde voor de gemeente heeft gedaan. De heer MUIJLWIJK (a.r. wenscht den heer Van Staal niet te herbenoemen, niet om hetgeen hy heeft gedaan, maar om de wyze waarop hy het gedaan heeft. Spr. vraagt nadere mededeeling omtrent de be taalde bestratingskosten. Is er soms meer bestraat 'De heer ZANEN: Voor zoo onnoozel ziet u my toch niet aan De heer MUIJLWIJK (a.r.) bestrijdt het dat de buizen der waterleiding rot waren. Dat is niet waar! Wethouder SANDERS (s.d.) noemt het geen hier wordt afgespeeld een comedie, Hier moet door dik en dun een persoon wqr- den getroffen, al worden de belangen der gemeente ook geschaad. Tot vóór December heeft geen andere wethouder wel de bur gemeester aanleiding gevonden tot aan merkingen op het beleid van den heer Van Staal. Spr. noemt het heel merkwaardig dat de liberalen nu zyn gekomen met een candida- tuur-Donker, die bij de vorige behandeling zich tegen den heer Van Staal heeft ver klaard! De heer VERKERK (a.r.): Volkomen parlementair! De heer ZANEN (e.g.): Niet juist, dan had een ander lid van de S. D. A. P. moe ten worden gekozen. Wethouder SANDERS (s.d.): Juist! Spr. zegt dat er een rapport inzake de Water leiding op komst is. Het is in het laatste stadium. Daarom zou spr. thans herkiezing van wethouder Van Staal wenschen. Dat dit rapport er nog niet is, is de schuld van d«£ meerderheid in het college. Men weet echter wel dat hetgeen de heer Van Staal heeft beweerd, niet van grond ontbloot is. Wethouder VAN STAAL (s.d.) repliceert. Spr. kan zich verklaren dat men by de Wa terleiding liever zyn hakken ziet dan zyn zolen. Alles wat spr. heeft geëischt heeft aan de Waterleiding My. geld gekost. Spr. verhaalt van zyn ervaringen by de Water leiding Maatschappy, die reeds herhaaldelijk zyn gepubliceerd. Daarop gaat spr. de beteekenis na van het antwoord van wet houder Donker. De publicaties waarover de wethouder sprak zyn te vinden in het eer ste nummer van „Van Huis tot Huis". Met de Waterleiding hebben deze niet te maken. Spr. oefent scherpe critiek op de houding van den heer Verkerk, die spr. zelf heeft gevraagd om publicatie van bepaalde aan gelegenheden. (Er ontstaat een korte scherpe woorden wisseling tusschen wethouder Van Staal en den heer Verkerk.) Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat hem de logica ontgaat van de houding van wethouder Donker in deze aangelegenheid. Spr. zegt dat B. en W. niets te maken hebben met de levering van water aan de gemeente Reeuwyk. Dat is ook door de Goudsche Courant verkondigd. Spr. zegt dat de liberalen de hetze tegen Van Staal aan wakkeren. Spr. begrijpt niet dat de heer Muylwyk zegt dat de buizen niet rot zyn. In het Wa terleidingbestuur heeft de directeur met spr. over de rotte buizen gedebatteerd! Van honderden menschen zou spr. de verklaring kunnen krijgen dat ze rot waren. Spr. wyst er op dat op de tribune toestemmend wordt geknikt. De VOORZITTER zegt dat de wethouder de tribune buiten zyn bespreking behoort te houden. Wethouder VAN STAAL (s.d.) herhaalt zyn verklaring dat de buizen rot zyn en zegt op welke wijze hy by de Waterleiding My. is opgetreden. Spr. noemt onjuist de bewering dat door zyn toedoen de gemeente financieele schade zal leiden. Juist het toestaan van obligatie- leeningen waar de gemeente aandeelen had moeten nemen, zal de gemeente ten slotte wellicht 2 k 2% ton kosten. Spr. noemt het ten slotte inderdaad een film, die hier wordt afgedraaid. Onder heftige uitvallen tegen den VOORZITTER, die wethouder Van Staal tot de orde roept, verdedigt de heer Donker zyn houding. Spr. wist wel dat het hem niet gemakkelyk zou worden gemaakt. De Voor zitter legt vast dat wethouder Van Staal hem heeft bemoeilykt door de aandacht van de publieke tribune tot zich te trekken. Zoo lang sDr. op' den voorzittersstoel zit, zal hy zyn plicht doen en een ordeiyke behande ling vorderen. Spr. noemt het oncollegiaal en onfatsoenlijk dat de wethouder Van Staal en ook de wethouder Sanders zoo te gen hem optreden! De Voorzitter legt vast dat de wethouder Van Staal in „Het Volk" een publicatie heeft doen verschynen omtrent besprekingen op het Departement van Arbeid, die in striid zyn met de waarheid en waarover de Mi nister zeer verstoord was. Die verklaring heeft de wethouder Van Staal dan ook terug genomen, maar het is gebleken dat het den heer Van Staal moeite kost om de waarheid te spreken. De VOORZITTER sluit thans de bespre kingen en wil tot stemming overgaan. Wethouder VAN STAAL (s.d.) vraagt het woord voor een persoonlijk feit. De VOORZITTER acht dat niet aanwezig. Wat de heer Van Staal verklaard heeft, ia een absolute leugen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) herhaalt heftig zijn vraag. De VOORZITTER weigert hem het woord te geven en gaat over tot stemming. Er worden uitgebracht 21 stemmen, waar van 11 op den heer J. A. Donker, 9 op den heer K. R. van Staal en 1 blanco, zoodat de Wethouder Donker benoemd is inplaats van wethouder Van Staal tot gemeenteiyk gecommitteer- de by de Goudsche Waterleiding My. Het voorstel inzake de rentevergoedin gen enz. van de Gemeenteiyke Spaar bank en den Stortings- en Ophaal dienst. De heer MAASKANT (s.d.) verzoekt voorrang van behandeling van de voorstel len betreffende de steunuitkeering aan werkloozen. De VOORZITTER maakt daartegen be zwaar. Spr. meent dat de andere punten wel tevoren kunnen worden afgedaan. Na eenige discussie wordt by stemming uitgemaakt dat in de volgorde der agenda geen wyziging zal komen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) draagt niet de veranwoordelykheid voor dit voor stel. Spr. drukt zyn spyt hierover uit. Spr.'s dienst noch de ontvanger zjjn hierin ook gekend. De VOORZITTER merkt op dat dit voor stel wel de goedkeuring draagt van den wethouder, die het terdege kent. Wethouder VAN STAAL (s.d.) herhaalt wat hy reeds eerder heeft gezegd. Spr. zegt dat de voorzitter onjuist wordt ingelicht. De VOORZITTER begrypt niet die op merking en vraagj waarom de wethouder dan niet eerder zyn bezwaar heeft kenbaar gemaakt, daar hy het voorstel toch sinus Vrydag, zooals het hier is, in zyn bezit heeft! De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) noemt deze behandeling zeer zonderling. De Commissie voor de Financiën weet van dit voorstel niets af. Het advies van den con troleur van financiën is aan de commissie niet bekend. Spr. zegt dat als een dergelyke belangryke zaak niet in de commissie komt, spr. zal voorstellen de commissie voor de financiën maar af te schaffen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat de ondergrond wel in de commissie is be sproken, doch dat de heeren Verkerk en de Witt Wynen die vergadering hebben ver laten. Daarna is een andere vergadering by eengeroepen, waarin de beide heeren niet aanwezig waren. In verband met de naar voren gekomen bezwaren wordt dit voorstel aangehouden. Het voorste] tot uitbreiding der Ge- teeente-Lichtfabrieken. De heer MIDDELWEERD (r.k. vraagt aanhouding van deze zaak ter nadere voor lichting. De heer ZANEN (e.g.) acht de zaak zoo urgent dat afdoening gewenscht is. De VOORZITTER acht ook de behande ling van de beginselvraag zeker gewenscht; daar ze zeer urgent is. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) kan de vraagt tot aanhouding wel begrij pen; echter de zaak is zoo serieufi bestu deerd in de commissie, dat aanhouding thans zeker niet gewenscht is. De heer MiUIJLWLJK (a.r.) zegt dat de commissie niet khn uitstellen, daar er groo te belangen mee zyn gemoeid. De heer VAN VLIET (s.d.) beveelt ook de behandeling van dit voorstel aan. De heer HEERKENS (r.k.) acht zich niet voldoende ingelicht om er over te kunnen oordeelen. Mevr. RIESZ (lib.) verklaart zich, hoewel niet voldoende gegevens zijn overgelegd, na de toelichting haar verstrekt, bereid tot be handeling over te gaan. t>e heer MIDDELWEERD (r.k.) zal tót behandeling medewerken, doch spreekt zyn r afkeuring er over uit dat dit belangryke voorste] zoo laat is rondgezonden. Het voorstel komt thans in behandeling. De heer VAN VLIET (s.d.) bepleit in een uitvoerig betoog de wenschelykheid dat ge meentewerken deze zaak ter hand zal ne men. Evenals een architect of een bureau kan gemeentewerken zich de medewerking verzekeren van een bekwaam electro-tech- nicus. De heer ZANEN (e.g.) zegt dat Gemeen tewerken niet beschikt over krachten, die daarvoor geschikt zyn. Daarvoor moet men hebben een goed ervaren bekwaam inge nieur. Dit vereischt veel meer kennis en er varing dan waarover iemand van gemeen tewerken beschikt. De directeur heeft bovendien geen tyd daarvoor en geen ervaring. Verder zyn er hoofdopzichters-teekenaars, die voor dit werk niet bevoegd zyn. Spr. zou het onver- antwoordelyk vinden een dergelyk grootsch plan aan Gemeentewerken toe te vertrou- en. Het is spr. niet bekend of er een bepaald bureau of persoon is aangewezen. Laten B. en W. maar informeeren wie er specialist zyn op dit terrein. De VOORZITTER wil over de verplaat sing van de gasfabriek naar de Nieuwe Vaart niets zeggen. Voor den onderbouw zyn altyd specialisten noodig. Het zal ver standig zyn de verantwoording te leggen op één bureau. De heer VAN VLIET (s.d.) noemt het een prestige-werk voor gemeentewerken. Spr. wyst op Dordrecht en den Haag, die het zelf ook doen. De heer iZANEN (e.g.): Den Haag heeft 20 ingenieurs en Gouda geen een! De heer VAN VLIET (s.d.) zegt dat het architectenbureau eveneens de teekeningen zal krygen van de fabrieken als gemeente werken die krygen zou. De heer Zanen heeft by de rioleering toch gezegd dat niet steeds iemand van elders moet komen! Spr: dient een voorstel in om het aan ge meentewerken op te dragen. De heer ZANEN (e.g.) noemt het juist dat men hier door de ervaring op de hoogte moet zyn van rioleeringswerk, maar dit grootsche werk is heel wat anders. Spir. zou het onverantwoordelyk noemen dat hit aan Gemeentewerken zou worden opgedragen.1 Zelfs Amsterdam neemt voor zulk werk nog een adviseur. Wethouder VAN STAAL (s.d.) acht het verstandig dat de Raad zich uitspreekt over de beginselvraag. Wel zal advies van ge meentewerken noodig„zyn, daar deze dienst later toezicht zal moeten oefenen. De VOORZITTER zegt dat het geheele werk valt buiten1 de bemoeiing van gemeen tewerken. Het is de bedoeling van de com missie om het geheel op te dragen aan een speciaal bureau zonder inmenging van ge meentewerken. De beraadslaging wordt gesloten; het voorstel wordt daarop zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van een bydrage aan de gemeente Reeuwijk in de kosten voor een nieuwe brug over de Breevaart. Aangenomen. Hat voorstel tot ruiling van grond met de N.V. Vereenigde Fabrieken van Stearine, Kaarsen en Chemische Pro ducten. De heer ZANEN e.g. maakt bezwaren te gen het feit dat deze zaak al is beslist. De Raad wordt hier weer voor een fait accompli gesteld. De VOORZITTER erkent zulks, maar er waren omstandigheden, die zulks noodznke- ïyk maken. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. De volgende drie voorstellen komen tege lijk in behandeling: Het voorBtel tot aanleg van een straat achter de Heerenstraat nabU de Wal- visstraat. Het voorstel tot aanleg van een straat bU den Zwarteweg. Het voorstel tot verkoop van grond aan den heer A. Fokkers. Het voorstel tot verkoop van grond aan t de Van Itersontean aan den heer S. Hoogendoorn. De heer ZANEN (e.g.) meent dat de grond aan de Van Itersonlaan van 10. te laag is. Het grondbedryf verliest; aan de bouwers wordt een cadeau gegeven. Wordt deze pry's gehandhaafd, dan moet de prijs van 8.voor de Korte Akkeren worden verlaagd. De heer VAN VLIET (s.d.) meent dat er wel geen kans is om den grondprys in de Korte Akkeren te verlagen. Een verhooging van (Jen grond in de Van Itersonlaan rou ook niet wenschelyk zyn, daar de grond dan niet zou worden bebouwd. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat een half jaar geleden deze prys is vastge steld. Spr. heeft gemeend den pry'o ook niet hooger te moeten stellen, teneinde door bouwen de werkloosheid te kunnen vermin deren. Het is juist dat de grond voor den heer Fokkers in verhouding tot de Van Iter sonlaan te hoog is. Deze had aanvankelyk de grond in koop voor 6.nu twee jaar geleden, nu is de prys gebracht op 8 De VOORZITTER zegt dat de prijs voor den lieer Fokkerg niet te Loog ia, daar het efliï uitgezocht punt ia Voor de Van Heusdenlaan Is de prijs niet Jiooger te stellen. De lieer MAASKANT (s.d.) zegt dat de lieer Hoogendoorn den grond krijgt voor een civiel prijsje eu dat partijgenootFokkers een hooger prijs moet betalen. Wethouder SANDERS (s.d.) zegt dut het geval dait de heer Fokkers een partijgenoot is, niet ter zake doet. Hier behooren alleen dia zult olijke gronden tè gelden. Spr. is van oordeel dat de grond voor den heer Fokkers niet te hoog in prija Jf Na verdere bespreking worden de voor stellen zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot verhuur van grond aan de Vereeniging voor Volkstuintjes „Genoegen na Arbeid". Aangenomen. Het voorstel tot vervanging van 3 ge metselde grafkelders op de Alge- meene Begraafplaats door i gewa pende betonnen grafkelders. Aangenomen. Het voorstel tot wyziging der verorde ning op het beheer van het Gemeen telijk Pensioenfonds. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) verzoekt aanhouding van dit voorstel ten einde die pas bijgevoegde wetenschappelijke balans te kunnen beatudeeren. Daarvan toch hangt af de heoordeeliing of het gewenscht is do voorgestelde uidhting van verbruiken van het fond*, te aanvaarden. Het voorstel wordt daarop aangehou den t Het voorstel tot vaststelling vaif een verordening op de schaking voor het Grondbedryf. Aangenomen. Aan de orde komen thans de voorstellen betreffende ee» adres van den Goudsghen Bestuurdersbond inzake de wettelüke regeling van de werkloosheids vergekecMt g inzake de steunverlening loozen; benevens de reeds gepubliceerde ingekomen adressen van den Chr. Besturenbond, de Goudsche Bestuurdersbond en de motie van de Voorzitters van den G. B. B. en de S. D. A. De heer HEERKENS (r k.) heeft in een uitvoerig betoog uiteengezet dat naar z^n oordeel de ellende van de werkloozen in deze dagen door de S. D. A. 1». is uitgebuit voor politiek gewin. Wat van die zijde den arbeiders is medegedeeld, qualificeert spr. als volksmisleiding. De heer MAASKANT ts.d.) is door de nieuwe ministèrieele regeling zeer teleurge steld en bepleit aanvaarding van het voor ste] der S. D. A. P. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) zegt dat het adres der Chr. Besturenbond niet als geldig mag worden aangemerkt, daar hier voor geen algemeene vergadering is gehou den. Het is klaarblykelyk het werk van een paar bestuursleden. Wat door wethouder Van Staal wordt ge daan, beschouwt spr. als opruiing. De jong ste demonstratie van de werkloozen was een mislukking: vier trommelslagers, wat A. J. C.'ers en een 100-tal beroeps werkloozen. Eenstem op de tribune': Schooier! De VOORiZITTER laat den demonstrant onmiddellyk van de tribune verwijderen, hetgeen heel kalm geschiedt. Na aanbeveling door Mevr. v. DANTZIG- M'BLLES van het voorstel van de S. D. A. P. en de vragen van den G. B. B., wordt de vergadering na middernacht verdaagd tot Woensdagavond 8 uur. Dan worden de discussies over dit onder werp voortgezet. (Morgen worden de discussies over dit laatste punt uitvoeriger vermeld. Red.) STADSNIEUWS. ning aan werk- RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 6.Lezing; 6.30 Voort zetting concert; 7.-— Eng. les; 8.01 radio volksuniversiteit; 8.30 Concert; 9.40 Voor dracht; 10.15 Concert; 1112 Gramofoon- platen. Huizen: 6.— Lezing; 7.15 Lezing; 7.45 Gramofoonmuzdek 8.- Evangelisatie-avond 10.40-t-11.30 Gramofoonplaten. Daventry: 7.— Gramofoonplaten; 8.05 Concert; 10.Kamermuziek; 10.05 12.20 Dansmuziek. Langenberg 7.05 Vastenavondbal. P a r y s 8.20 Concert; 9.05 Gramofoon platen; 9.20 Dansmuziek. GOUDA, 17 Februari 1931. Hoogenbosch' Schoenenmagazijn wordt morgen heropend. Het békende schoenenmagazijn van Hoo- genboBcti, sinds jaren aan de Markt, geves tigd, is geheel en al gemoderniseerd en Wordt morgen als een up Ui, date nieuw magazijn luarojiend. Het perceel waarin de oude zaak geves tigd was, os geheel tin al verbouwd Aan de straatzijde, binnen, zoowel al8 aan de ach terzijde is alles geheel en al vernieuwd, het oude magazijn is er niet meer uit te herken nen. De gewone wiinkel, die er was,, ia ver dwenen, en heeft nu plaats gemaakt voor een waarlijk chique en comfortabel inge richt magazijn. Het front ifan de Markt getuigt van mo derne opvatting en gceden smaakde fraaie pui, de sierlijke etaiage's, waarin de elegan te schoentjes gracieus te pronk staan, ze doen het, ze zullen ongetwijfeld het publiek weten vast te houden om te bewonderen wait is tentoongesteld. Een perfecte onzicht bare verlichting zaL des avonds leven en kleur geven aan het gefleei. De aardige bovenverlichtiaig geeft verrassende effecten. Het magazijn/is van binnen een practiache maar tevens elegante show-room, waai het publiek liet door fraaie eiken boxen, met niet "tinder dan 16 zitplaatsen, al bijzonder makkelijk wordt gemaakt. Eri spiegels, heel ingenieus aangebracht, zijn liet publiek steeds van dienst Ook in het magazijn zijn fraaie etalage'^, welke verschillende artike len op 't voordeeligst toornen. De entree, de dtalage's, het magazijn, het is alles perfect in orde m met zorg en smaakvol afgewerkt. Dat er een aiorme voorraad is voor ieders beurze, dat toonen de etalage'*. De lieer Schuld heeft de uitvoering van zijn bouw en de inrichting bijna geheel door Goudsche firma's doen gesclxieden, een ge dachte, die zeker aanbeveling werdiieut. Do heeren J. Peeters en Th. van Dijk waren de aannemers, de meubelfabriek C. den Boer aan den Bosch weg zorgde voor de meubi laire inriohting en de fraaie eiken betimme ring, de schilder W. A, van Soest zorgde voor de goede kleuren, de ErVen M. M. vai) Loon voor de verlichting, de firma Van Ber- kel voor de centrale verwarming, eu de firma Soos voor de sanitaire inrichting. Het geheel ziet er aantrekkelijk uit; liet herbouwde moderne magazijn is een sieraad voor de Markt. Een adres van den Goudschen Bestuurdersbond aan den Raad. De Goudsche Bestuurdersbond heelt zich opnieuw tot den Raad gewend met een adres waarin zy herinnert aan het verzoek dat zy op 3 October 1930 tot den Raad richtter), met het verzoek het steunbedrag, zoowel van de werkloozenkas als van de Gemeen telijke Steunregeling te verhoogen met 2/13 van de huur boven 2.50. Met genoegen constateerden zy, dat van af Zaterdag 6 December 1930 aan dat ver zoek gevolg is gegeven en aan beide groé- pen „Kas"- en „Steun"-trekkenden j- een huurtoeslag is gegeven, zy het dan „mèt 2/3 van de huur boven f 3.—". I Met groote verwondering en teleurstel ling, om niet te spreken van ergernis, is kennis genomen van het verbod van Zater- dt<K 14 Februari j.l., om aan „kastrekker^" een baurtoeslag te verstrekken, waardoor oeze groep bona-fide werklooze arbeidérs wei zeer sterk worden gedupeerd.' Adressanten zyn van meening, op grond van de besprekingen in de Commissie voor Sociale Zaken en in den Raad, dat uitslui ting van deze groep op een vergissing moet bei asten; dat hen tenslotte steeds is gebleken, dat het in mindering brengen van 2/3 van het inkomen van de vrouw en kinderen, tot groote onbillykheden aanleiding geen, derhalve dringen adressanten er me: den mees ten ernst bij Uwen Raad op aan te besluiten: i 1. het verbod om aan „ka-Z^kkers'' huurtoeslag te verstrekken ongedaan te ma ken en aan hen weer den huurtoeslag te geven met terugwerkende kracht tot de datum v 2. de eerste vijf gulden van de verdien sten, reap, inkomen van vrouw en kinderen niet in mindering te brengen. .Ned. Onderwijzers Gen., afd. Gouda. De afdeeling Gouda en omstreken van het Nederlandsch Ouderwijzere Genootschap houdt op Maandag 23 Febr. a.s., des avonds half acht een huishoudelijke vergadering in „Het Blauwe Kruis", Weathaven 4-5. Do agenda vermeldt o.a.bestuursuiede- deelingenjaarverslagen van secretarie en penningmeester; een voorstel-Engelbregtom te bqdanken als Jid van de Nooit-Meex-Oor- log-Federatie, bespreking van voorstel 73 der alg. verg te Deventer: Rapport commis sie geneeskundig Schooltoezicht, mededee» lmgen van de exeureiecommisgiegelegen heid tot het indienen van vooretellen voor de Algemeene Vergadering. Het in de bedoeling om op 4 Maart a.s. des middags te half drie een excursie te ma ken naai- Goedewaagen's Koninklijke Hol- landsche Pijpen- en Aardewerkfabrieken all lier. De uitbreiding der electrische centrale te Gouda. Li de N. E. Ct. van hedenmorgen schrijft de heer K. over het voornemen v§n Gouda om een groot kapitaal te steken in uitbrei ding vun de Electrische Centrale, zelfs wordt overwogen een nieuwe gasfabriek te maken aan de nieuwe coupure IJsselGouwe om maar flink terrein te krijgen bij de be staande Centrale. Ik vraag me af, zoo zegt schr., moeten kleine centrales al8 die van Gouda nu niet zonder uitbredding opgeno men worden in een ring van groote centra les. Ik denk aan Rotterdam—GoudaDor drecht, die elkaar a' tot bunr rijn. Ze zouden dan ook het nieuwe gemaal van Rijnland over enkele jaren zander vrees voor stoornis kunnen bedienen van stroom, zoodat ook daarvan de opzet goedkoop wordt. De directie van de centrale-Gouda 70I nieta voor zoo'n plan gevoelen. Ze wil natuurlijk bouwen en turbines koopen. De actie om in dezen wat te bereiken moet du* uitgaan van Rotterdam en voor de voordealiger fonan- tieele opzet moeten Gedeputeerden van Zuid- Holland op de bres staan. De stroom tarieven in Gouda kunnen er slechte goedkooper door worden, en „sper tijden" kunnen misschien vervallen. In de Karnemelksloot gereden Hedenmorgen kwart over zeven reed de melkrijder M. de Ridder met zyn hj,Uenkar de Karncmeiksloot in, tor Hoogte van de melkfabriek, doordat net paard schrok van een voorbijgaande auto. Het paard kon met benulp van cenigs voorbijgangers op het drogu worden gebracht. Aanvullend ex. art. 135 W.H.D. Te Utrecht is geslaagd voor liet aanvul lend examen urt. 135 W.H.D., rnej. E.Deur. Plannen voor den bouw van een "ieuWe meubelfabriek. Naar wij vernemen is door de provincie aangekocht de ïpeubelfabriek eu het woon huis van den lieer P. W. de Beun alhier, «taande te Wqddinxyeen, zulks ten behoeve van de aanleg der nieuwe rijksweg. Het nog niet bekend of de nieuw te bouwen fabriek weder zal verrijzen te Wad- dinxveea, dan wel of deze thans overge plaatst zal worden naar Gouda. Wel zyn er plannen in voorbereiding 0111 een fabriek van «rootau omvang te bouwen, eu wordt uitgezien naar een geschikt terrein hiervoor zoowel te Waddinxveen als in Gouda. Burgerlyke stand. GEBOREN: 12 Febr.: Johannes Geertrui- da Maria, d. v. J. van dei- Wolf eu M. J. van den Hoven, Klei' 14 Febr.Gerrit Johajfnes Marinus, G. Versluis en E. D. v. fl. Heuwel, Raam246. - Alida, d. v. J. Verljij en C. K. Decker, Pr. Hendrikstraat 124 M. van Goos willigen Groeneweg 71. 15 Febr Maria Johanna,"3\v. P. Kuilen burg en M..S. de Jong, Tuinstkl4. Mag- clalena AMdu, d. v. T. A. EikenÖbou. on M. C. Moraal, L. Willeni8teeg.2; OVERLEDEN. 14 Febr Johanna van d«r Loon, wed. G. Dor tl and, 76 j. Romijua van Eekelen, geli. met K. de Geus. 74 j. Elisabeth Huigje Moerkerk, geli. mot J- van Wingerden. 57 j. 16 Febr.: Hendrik Johannes Rabouw, 82j. 15 Febr.Pietertje de Bruijn, wed. J. van den Dool, 72 jaar. Pieternella, d. v. 1 G. J. van Buuren, 18 Febr. 8 uur Gebouw Daniël, Cursus E.H. B. O. 18 Febr. 8 uur, Hollandia. Repetitie „Euterpe". 18 Febr. 8 uur Nieuwe Schouwburg. Nuts- avond Ghineeschie avond. 19 Febr., 9 uur. Soc. „De Réunie". Jaarl. Alg. Verg. Goudsche Ver. van Gezond- heidskolonies. 19 Febr. 81 u. Café Central,Zeugstraat. Ledenverg. afd. Gouda Ned. Reisvereert. 20 Febr. 8 uur. Soc. de Réunie. Byeen- komst Nat. Genootschap. Spreker Prof. Dr. J. Waterink. 21 Febr., 8 uur. Zaal Kunstmin, Soc. „Ons Genoegen". Feestavond, Goudsche H. B. S. Vereeniging. -t- UIT DEN OMTREK. REEUWIJK. Na geruiunen tijd ziekteverlof te hebben gehadu is zuster Kreeft weder hersteld ea heeft haar werkzaamheden bij het „Groene Kruis" weer hervat. WADDINXVEEN. Benoeming adj.-ambtenaar. De heer J. Wouters te Heemstede is als tijdelijk ambtenaar ter secretarie aangesteld in verband met de ziekte van den heer I'. Boeuff. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelykheid der Redactie.) De kwaliteit der volvette boerenkaas. Mijnheer de Redakteur, Het door onze Vereeniging aan Z. E. den Minister van Landbouw gezonden adres mag zich wel verheugen in de bizomdere belang- stelling van de lezers van Uw blad. Vóór een paar weken wijdde iemand, die zich „opmerker" noemde, er reeds een arti keltje in Uw blad aan, terwijl in Uw num mer van 10 Februari de heer Van Wijnen er eveneens over schrijft. Het spreekt wel van zelf, dat op eer. stuk je van iemand, die zich slechte als „opmer ker" presenteerde, bezwaarlijk door onzt Vereeniging kon worden ingegaan, doch nu de heer van Wijnen een artikel, gedekt met het gezag van zijn naam, deed opnemén, zij het veroorloofd, daarop een en ander te anb 1Wuivaukeh]k^h*n enkele handelaren ook nog later - door het besteden van hoogexe prijzen daarvoor, medegewerkt tot het meer t/i meer ingang <loen vinden van zulke kaas eu heeft dus óók schuld. Doch hierin staat de Handel niet alléén. Ondergeieekende was tegenwoordig indie, enkele jaren terug, in de Zalm, gehouden vergadering, waarop de heer van Wijnen doelt. Woluu, hij herinnert zich nog, dat de heer v. Wijnen In die Vergadering mede- deelde, dat er ook ouder zijne inkoopers verdeeldheid was teu opzichte van het vraag stuk nieuwe structuur met de z.g. „duiven- oogeu", óf het meer ouderwetsclic zipvel, er waren er, die de kaas met „duivenoogeai" bij voorkeur kochten, terwijl anderen daar van reeds warva teruggekomen, een stand punt, dat ook dAr èen paar inkoopers van de C. I'. H„ ter Wtfgaderaug aanwezig, nader werd uiteengezet. Precies dua wat zich afspiegeldebij den Handel, waarvan óók -een gedeelte nog vóór, ander gedeelte reeds tegen de „duivem- oogen" was. En waarom zou het ook anders zijn? Zijn niet de koopers van een coöperatie uien- Het is wel jammer, dat in ons goiede land je zelden iemand een stap dn de goede rich ting kan doen, zonder dat een toch feitelijk met de bedoeling niet zoo on eens zijnde, rich geroepen gevoelt tot het uitoefenen van kritiek; de zucht tot het be- kritiseeren van eens ander's daden schijnt velen te sterk te zijn. En dat is jammer, want en onnoodige scherpte die gemeenschappelijke dikwijls hetzelfde doel nastreven, ontstaan liierdoor. Met het adres van onze Vereeniging, mis schien beter uitgedrukt, met de bedoeling daarvan, is de heer van Wijnen het niet zoo oneens, doch... hij acht het wat laat geko men «1 vooral meent hij, dat do daden van vele handelaren in strijd waren met wat nu in het adres wordt gezegd. De heer van Wijnen' benut dan ook de ge legenheid om er op te wijzen, dat de Coöp. Prod. Handelsvereeniging reeds enkele jaren terug de koe bij de horen* heeft gevat, doch door wantrouwen van dien, toch wel eigen- aardigen, Handel, niet veel verder kon ko men. Zeker, de Handel heeft, mede bekoord door het mooi schijnende zuivel van kaaa, bereid volgens nieuwere werkwijzen. hen gelijk de koopers van üeu Handel, cmseban met vereehillend inzicht, waarvan de opvattingen eerst later wat meer tot el kander komen, somtijds ook nooitr Terloops moge worden opgeinerat, dat de iaden, waarom de opkomst in bedoelde ver gadering niet zoo groot was, niet mag wor den aangegeven met „wantrouwen tegenover de C. P. H., die er wel wat met. voor kon Ilebben", doqh veel meer als oorzaak moet worden genoemd, de nog te geringe belang stelling in het vraagstuk destijds. De heer v. Wijnen acht het verder niet tactvol, dat oü8 adres in de bladen werd ge publiceerd Ook hierin kan men van meening ver schillen. er zijn ook wel kaashandelaren, die de publicatie niet juist achteuv doch onze Verejpiging meende, dat wij het kaas- etend pi/lik werkelijk niet zouden veront rusten niet te e r k e n n e n, dat de oude boe renkaas want over oude kaas gaat het toch hoofdzakelijk niet meer zoo fijn is als vroeger,, omdat liet publiek oua reeds lang zélf heeft duidelijk gemaakt, dat het de tegenwoordige oude kaas niet meer wenscht. Er werd dus geoordeeld, diait „struisvogel politiek" tot rtietfl diende en dat wij het publiek veel beter er van op die hoogte kon don stellen, dat ook wij die oude kaas niet meer zoo lekker vonden, doch dat middelen werden beraamd om die kaas tohgstreelend genotmiddel te makèn. Men kan er dua ook in zien eene geruststelling: „het is nu wel niet goed, doch het kan weer goed worden en het zal ook weer goed wor den." Afgezien nog van het belang, dat door publicatie ook de boeren kennis konden De publieke belangstelling ook voor het vraagstuk werd hooger geacht dan alléén de stille weg naar het Departement, een weg, welke wel eene lang duurt, dat weet de heer v. Wijnen ook wel. Zoo gaarne zou ondergeteekende de vrienden zoowel die uit Coöperatie als die uit Handelskringen van onze vol vette Goudokaas, gemaakt op de boerderij, het aloude, altijd zoo beroemd ge de product, hetwelk, wanneer goed en op beproefde wijze gemaakt, nog altijd behoort t*t het fijnste op kaasgebied, het product, dat tegenwoordig helaas belagers genoeg heeft, elkander wederkeerig steunden wan neer de een of de ander blijk geeft van die vriendschap, in plaats van elkander aan te vallen op onderdeelen, in bijzaken. En waar ondeTgeteekende den heer van Wijnen kent als een goed, bekwaam vriend en voorstander van de volvette boerenki daar spreekt hij de hoop uit, d!at de stelling m de daden van den. Handel, waar van genoemde heer aan 't slot van zijn arti kel rept, een werkelijk sympathieke belangstelling moge blijken en deze zich mede zal gaan uitstrekken tot het adres van de N.V. v. K., omdat het toch mogelijk is, dat dit een heel klein steentje bijdraagt voor het verkrijgen van betere toestanden op het gebied van de volvette kaasmakerij En zeker ook hoopt ondergeteekende, dat geen pennestrijd tusschen vrienden van de volvette Goudakaas, kwaad zal aan de zaak. welke allen ter harte gaat, een strijd, waartoe hij geenszins neiging ge voelt. Hoogachtend, A. H. VAN DER MOST, Voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandel) MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 17 Febr. Aangevoeld- 170 paarden, 3 veulens, 1 ezel, 894 magere runderen, 838 vette runderen, 378 vette kalveren, 1608 nuchtere kalveren, 156 schapen of lamme ren, 16 biggen, 8 bokken of geiten, 16 over- loopers. Prijzen: Koeien le kw. 45—47, 2e kw. 38— 41, 3e kw. 27—32. Ossen le kw. 44—47, 2e kw. 38—42, 3e kw. 35. Stieren le kw. 42—44, 2e kw. 40, 3e kw. 37J. Kalveren le kw. BO SS, 2e kw. 674 -72i, 3e kw. «—674. Melkkoeien 230-455, KalfkSten 22S-43Q, Stieren 130-460, Pinken 170-195, Vaarzen 215-245, Paarden 190-295, Biggen 8—11, Slaohtpaarden 140—245, Biggen p. w. 1.25— 1.75, Hitten 85-160. Veulens 80—130, Nuch tere kalveren 18—24, Slaohtkalveren 6—10 Koeien en ossen kalme handel, prijzen lager dan èisferen. Stieren levende handel, prijzen iets minder dan vorige week. Melk en kalfkoeien vastere prijzen. Jongvee stille handel, prijzen onveranderd. Nuchtere kal- veben slechts handel, prijzen lager. Paar den prijzen hooger Biggen «tillen handel, prijzen lager. Kaasmarkt Bodegraven. 17 Febr. Aangevoerd 67 partijen Goud sche kaas, waarvan 65 m. r.m., totaal 2"/l3 stuks, wegende 24670 K.G. Prij® m. r.m. le srt. f 3843, 2e srt. f 3537. Handel matig. DRAADLOOZE DIENST. Groote overatroomingen in Griekenland. ATHENE, 17 Febr. Uit tkdoniki wordt gemold dat tengevolge van den hevige" regenval van de laatste dogen do rivier d® Mesta buitan haar oever» i» getreden en groote uitgestrektheden land heeft over stroomd. Ken groot deel van liet te velde staande winterkoren werd vernield. Boeren, door liet water verraat, verdronken. Onrust in Spanje. Troepen gealarmeerd. PARI J 8, 17 Febr. In de vroege ochtend uren werd het te Getave by Madrid liggend egunent veldartillerie gealarmeerd, en wer den de uitgangen van de stad door posten oei. Alle voertuigen en ook voetganger» arden aangehouden gn onderzocht. Naar de beteekenis hiervan werd geont- nen dit niet written dat bevelen moesten worden opge- volg< I11 Jjctuve ze if kondeai de journalisten niet dooriM^IHTJii Madrid zelf is het volkomen -ustig, en laat liet zich niet aanzien dat er evolutie dreigt. .Volgens later ontvangen berichten zouden de militairen weer in de kazerne zijn terug gekeerd. Een ltembrandt ontdekt. UR Kaapstad komt het betricht, dat men aldaar een schilderij heeft ontdekt, dat door dw keu nare algemeen wordt gehouden voor een werk van Rembrandt uit zijh vroege periode. Indien cfit juist is wordt de waarde vau het schilderij geschat op 10.000 pond sterling. Dit ia de eemöge Rembrandt die zich in ZuyLAfrika bevindt. Sanchez Guerra is er niet in geklaagd een kabinet te vormen. MADRID, 17 Febr. Sanchez Guerra heeft hedenmiddag den koning de opdracht tot het vormen van een kabinet teruggeven. Hij deelde den koning mode, dat hij zich hier toe genoodzaakt voelde, doordat men hem in de kringen waar* hij stemmen had ver» wacht, in den steek heeft gelaten. Hij raad de den koning den nog verder naar links steunden leider der republikeinen, Melque- ades Alvarez, von wten hij verwachte dat hij fte-11 steun der republikeinsche en socia listische groepen, die men ham had gewei gerd, zou kunnen krijgen, opdracht tot ka binetsformatie te geven. Een internationale oplichter aangehouden. DEN HAAG, 17 Febr. Door het handig m doortasten/I optreden van een Haagschen politie-kwspecteur iis gisteravond, gearres teerd een vermoedelijk internationale oplich ter die zich uitgaf voor Dr. Riedetz, han- dclsattache van de Duitsche legatie te Pa rijs. Dr. Riedetz. had bij een juweliers firma een groote bestelling gedaan. De juwelier vertrouwde de zaak echter niet geheel en stelde de politie van 'het gebeurde in kennis. Desgevraagd toomde Dr. Riedetz het offi cieel diplomatieke document onderteekend door den Duitschan gezant te Parij®. De Duitsche legatie erkende ajuuuuikelijk het document al» echt tot giriW ontsteltenis van, de politie. Door een kleine afwijking in de handteekeming van den Duitachen ge zant werd het bedrog toch ontdekt. Dr. Riedetz erkende tenslotte het voor nemen te hebben gehad de juwelierefirma op te lichten. De politie heeft aan buitenlandaohe hoofd ridder e inlichtingen verschaft. WISSELKOERSEN. 16 Febr. 17 Febr. Officieel. Londen 12.10J 12.10| Berlijn 69.224 69.224 Parijs 9-75J 8-77 Brussel 34.714 34.714 Zwitserland 48.084 48.09 Weenen 35.00 35.00 Kopenhagen 66 624 66.65 Stockholm 66.70 66.724 Oslo 66.65 66.65 New-York 2.491 2.49& Niet officieel. Madrid 24.90 24.824 Milaan 13.04 13.04 Praag 7.37 7.37 Prolongatie 111 Beursoverzicht. Van eenige uitbreiding der affaire nu Wall street aanmerkelijk hooger© noteer iingen heeft gezonden, was op de Amsterdamsche beurs niet veel te bespeuren. Wel waren er eenige kooporders, maar toen deze uitge voerd waren, was de markt geheel aan rich zelf overg§iatej? en trad een aarzelende ten- denz op. In I/iduatrieele fondsen ging nu en dan wat om'in Philips die bij de opening bijna 10 pet. boven het riotpeil van gisteren kwamen, doch later ging een gedeelte van het avans weer verloren. Unielevere golden enkele punten hooger Alleen Koninklijken gaven omzetten van eenige beteekenis te zien. Het. lijdende petrolenmaandeol was na hooger inzet eenigszins dn reactie. Rubbersandeelen lagen geheel buiten de belangstelling en waren maar weinig veran derd. H.V A 's schommelden in de buurt van 370. Tabakken stil en eenigszins onregelma tig. Deli Batavi'a golden verscheiden© pun ten lager. Oude Deli's vielen terug. Seneni- bahs bleven op peil. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 17 Februari. Hoogste stand 758.4 te Seydisfjord Laagste stand 740.8 te den Helder. Verwachting- Zwakke tot matige veran derlijke wind. later uit oostelijke richtingen Gedeeltelijk bewolkt. Wellicht nog sneeuw buien. Temperatuur om het vriespunt. APVBRTENTfgN. in bezit van eigen bedrijf zoekt langs dezen weg kennismaking met nette Dochter of Wedw. van middelbaren leeftijd. Brieven onder No. 641, bureau Goudsche Courant, Markt 31.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2