Gemeenteraad van Gouda. Oe steunverleening aan werkloozen. Booker, (J* keett Beurs van Amsterdam. nosuwa. LAATSTE BERICHTEN. sneeuwval gemeld, waardoor ongevallen hebben plaats gehad. De straatweg Parma- Spezzia is op verscheidene plaatsen tenge volge van saeeuwverstuivingen versperd. In de haven van Livorno beeft de storm tal- van scheepsbotsingen veroorzaakt. Boven Rome en Napels hebben zich zware onwe- ders ontlast, Nippis is- op enkele plaatsen overstroomd. In het bergland van Belluno zijn verscheidene lawines neergestort. Het spoorwegverkeer Belluno-Calazo is ge stremd. Een lawine heeft de hoogspannings leiding gebroken, zoodat Belluno gedeelte lijk zonder licht ia. BINNENLAND. Dumping en anli-dumping. De heer Lovink vraagt naar de maatregelen der regeering. Het Tweede Kamerlid, de heer Lovink heeft den minister van Binneclaadsche Za ken en Landzouw de volgende vragen ge. steld'; Kan de regeering mededeelen of de bestu deering van het vraagstuk der dumping en anti-dumping zie blz. 6 van de memorie van antwoord op de Algemeene beschouwin gen der Btaatsbegrooting voor 1931 haar reeds 'tot een bepaalde uitkomst heeft ge leid? Zoo ja, is de regeer ing dan banerid mqdb te deeden of, in verband met het feit dat ia velschillende landen bepalingen in voorbe- xeiding zijn om door zgn. Einfühcscheinen als anderszins weder verschillende produc ten tot beneden kostprijs, op open markten werpen, de regeer ing overweegt daartegen maatregelen te nemen? Een Ned. Fabrikatenhuis. Te Utrecht geopend. Gistermiddag is te Utrecht in tegenwoor digheid o.a. van den Utreohtschen burge meester het Nederlandsch Fabrikatenhuis aan de Catharijnensdngel officieel geopend. De voorzitter, de heer J. Born, heeft in een redo zijn vreugde geuit over de aanwezigheid van verscllillend eindustrieelen en gaf ais zijn meening te kennen dat zoolang het leger van verbruikers z'n kennis omtrent producten van eigen en vreemden bodem niet vergroot er van voorkeur of voorliefde voor do in Nederland vervaardigde goederen geen sprake zal kunnen zijn. In dit eerste Nederl. Fabrikatenhuis zal gratis toegang worden verleend en voorlichting gegeven. Deze opening gold niet alleen een nieuwe instelling maar tevens «en tentoonstelling van verschillende goederen. De 24e Nederlandsche Jaarbeurs. 10 tot 19 Maart. Wij hebl>eii reeds meegedeeld, dat voor de Voorjaarebeum 1931 buitengewoon groote belangstelling bestaat. Sindsdien zijn de aan- vragen nog zóó toegenomen, dot men eigen lijk geen raad ec meo weet. Wat maar voor uitst&lruimte in aanmerking kan komen, zal als zoodanig worden benut. Wij lezen iu het Februarinummer van de nieuwe periodiek De Jaarbeurs daarover: „Inmiddels ie ook reeds de propaganda campagne voor het bezoek begonnen. De serie jaarbeurs-lezingen, welke in de maand Februari in élle deelen van het land zullen gehouden worden, is ingezet met een lezing te Maastricht, waar, door bemiddeling van de R.-K. Vereeniging Maaatrichteohe Mid denstand een jaarbeurs avond werd georga niseerd; als spreker trad op de secretaris generaal der Nederlandsche Jaarbeurs met het onderwerp: „Wielk belang heeft de za kenman bij de Jaarbeurs?" Na afloop der lezing werd de Jaarbeursfilm gedemonstreerd welke film kijkjes geeft op verschillende beurze» te Utrecht reeds gehouden. Tijdens de lezing had de vertooning plaats van een aantal lantaarnplaatjes, illuertreerend het historische, algemeene gedeelte der voor dracht. De Vereeniging Nederlandsch Fa brikaat heeft het plan opgevat op Donder dag 12 Maart voor leden en geïntroduceer- den een gemeenschappelijk bezoek aan de Jaarbeurs te organiseeren. terwijl de secre tarissen van de in ons land gevestigde ver- eenigingen ter bevpndering van Vreemdelin genverkeer op Zaterdag 14 Maart in de zaal der Stiohtsche Industrieele Club ;in het Jaarbeursgebouw) zullen vergaderen. Door bemiddeling van het Departement van Bui. tenlandsche Zaken te 's-Gravenhage zal tij dens de komende Voorjaarsbeure een aantal Nederlandsche consulaire ambtenaren een gezamenlijk bezoek brengen. De stijgende buitenlandsche belangstelling voor het Ne derlandsche Jaarbeursinstituut maakt het ook in het belang der Nederlandsche export- intdustrie wanschelijk, dat de Nederland sche consulaire ambtenaren in uit eigen ervaring inlichtingen schaffen wanneer deze bij hen worden iiïge- Ontslag aan Men meldt ons bü Werkspoor van die zijde van den Ne- i van Technici te Amstex- De directie van Werkspoor te heeft zich wegens gebrek aan orders ge noodzaakt gezien, per 1 Maart a.a. aan circa 30 technici ontslag aan te zeggen On der de ontslagenen bevinden zich enkele beambten met meer dan 20- en vele met 1020'yjfren dienstverband. Door de afdelingsbesturen van de vak organisaties van technici ie naar aanleiding hiervan een vergadering gehouden en beslo ten zich met de directie in verbinding te stellen, teneinde te trachten voor de betrok kenen een wachtgeldregeling te vericrijgen, eventueel een billijke tegemoetkoming, ver band houdende met het aantal dienstjaren aan Werkspoor doorgel,racht. Men deeltverder mede, dat irien thans ook m de kringen der technische werkne- mers de gevolgen van den slechten toestand in onze industrie ernstig begint te gevoelen. Naar wy van de directie van Werkspoor vernemen, geldt dit ontslag alleen technici die niete met den bouw van locomotieven te maken hébben. In de locomotieven-afdee- ling is nog niemand opgezegd. TWEEDE KAMER. De Surinaamache begroeting. De Kamer heeft gisteren na de stemming over de verschillende moties, die, zooals men reedB in óns blad heeft kunnen lezen, alle verworpen werden, in behandeling ge nomen de Suxinaamsche begroot ing. De heer en Lingbeek en IJzerman bepleit ten finaruJieble gelijkstelling on onderwijs gebied. Mevróuwr de Vries—Bruins (s.-d.) achtte den toestand op het gebied van volksgezondheid a;er ongunstig. De heer van Kempen (lib.) stelde intusschen in het licht, dat de dungezaaide bevolking (150.000 mensdien op een oppervlakte van 160.000 K.M.) het voornaamste struikelblok is om het land snel vooruit te brengen. Daarom juichte hij toe, dat er thans plannen zijn' om de kolonisatie te bevordi Omtrent deze kolonisatie merkte de heer Cramer (s.-d.) op, dat zij alleen zou kun nen slagen, indien zij behoorlijk werd voor bereid. In verband met deze kolonisatie drong hij aan op verbetering van de quali- teit dar verbouwde rijst door irrigatiewer- ken en op een uitvoerig onderzoek naar de aanwezigheid van mineralen in den bodem. De heer Knottenbelt (lib.) betreurd© dat de gouverneur van Suriname in het afge- loojpen jaar niet ia ingegaan op het aanbod van een consortium om den dienst der 1 andevaartuigeu, die thans «(en belangrijk verlies oplevert, over te name». Ook de heer Feber (r.-k.) die nog niet heeft beslist of hij zijn benooming tot Eer ste Kamer-lid in de plaats van wijlen den heer van Voorst tot Voorst aanneemt nam aan het debat deel en vond het jam mer dat de Minister mets wil weten van een systematisch plan van opbouw Van de kolonie. Eindelijk heeft de heer Lovink nog betoogd, dat alvorens men Hollandsche landbouwers als kolonisten naar Suriname zendt, men eerst behoorf®U exportabel product. De lieer van Enibden meende dat het meng/gebod tot vele bezwaren zou leiden, o.a. tot een voor vele bakkers onbruikbaar eeohaidsmeel. Vandaag worden de discussies voortgezet. i zorgen voor een EERSTE KAMER. Het tarwewetje. De Handelsovereenkomst van Genève goedgekeurd. De Eerste Kamer heeft gisteren z. h. st. goedgekeurd het wetsontwerp tot goedkeu ring van de handelsovereenkomst van Ge nève van 24 Maart 1930 met b(j behoor end protocol. Daarna kwam in bespreking het tarwe wetje. De heer Blomjous verzette zich tegen het ontwerp. Hij had een tijdelijk crisisinvoer- recht gewenscht, zoowel op tarwe als op rogge en op tarwe- en roggemeel. De heer Gelderman was van meening dat het ontwerp den meelfabrikanten ongemo tiveerde voordeelen in den schoot zal wer pen. GEMENGDE BERICHTEN. Liefhebster van een goedkoop slokje. De wijnhandelaar B., te Hillegereberg, vermiste sinds geruimen tijd verschillende flesschen w n, jenever, port, likeur, enz. Hij begreep niet, waar dit alles bleef, maar Maandag ontdekte hij het. Een dame kwam bij hem in den winkel om een maatje ci troen jenever te koopen. De heer B., moest om het gevraagde te krijgen, even bukken Opeens zag hij, dat de dame van deze gele genheid gebruik maakte om een flesch wit ten wijn onder haar mantel te stoppen. Zij was ditmaal niet vlug genoeg. De heer B. dacht direct aan alle vermiste fleaschen en hield de dame in den winkel, totdat de poli tie ter plaatse verscheen. Deze heeft haar naar het bureaij gebracht, waar zij heeft bekend, reeds geruimen tijd van den heer B. flesschen wijn, jenever, port enz. te heb ben ontvreemd. In haar woning werden nog eenige volle flesschen lrenevens verscheidene geledigde in beslag genomen. De dame w«ai in bewaring gesteld. Een gewetenloos chaffeur. Twee personen door een auto gegrepen en zwaar gewond. Laat ze maar liggen. Gisteren heeft te Geldrop een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Te ruim 6 uur kwam een auto langs de tricotage fabriek, juist toen een deel van het personeel huiswaarts Twee arbeiders werden door de auto ge grepen en ongeveer 15 M. meegesleurd. Slechts even hield de chauffeur zijn vaart in. Zwaar gewond liet hij de beid© slacht offers op den weg achter, om in de richting Eindhoven te verdwijnen De aangereden en zijn de ongeveer 45-jari- ge H. Kox en de 29-jarig© Kox, oom en neef. Bewusteloos en bloedend werden beide op genomen. Een geneesheer achtte overbren ging van H. Kox naar het gasthuis t« Eind hoven noodzakelijk. De man heeft 4 gebro ken ribben en nog andere kwetsuren be tomen. De verwondingen van zijn neef zijn van minder ernstigen aard. De politie Heeft onmiddellijk een uitge breid onderzoek ingesteld om de chauffeur te achterhalen. Men meent, dat de auto een kleine bestelauto is geweest, doch zekerheid hieromtrent beetaat niet. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum - 5.00 Concert uit Hotel Centraal, Den Haag; 6.00 Sport praatje 6.30 Radio-volksuniversiteit; 7.00 Eng. les; 8.01 Gramofoonplaten 8.15 Concert uit Concert gebouw Amsterdam9.00 Causerie9.20 óm- roep-orkest, 11.00—12.00 Gromofoonplatep. Huizen: 5.00 Concert; 8.00 Zang en lezing, 10.40-11.30 Gramofoonplaten Da ven try y 4.50 Concert; 7.00 Gramo foonplaten; 8.05 Militair concert; 10.55- 12.20 Dansmuziek. Langenbergi 4.20 en 7.06 Concert; 7.35 Robert Koppel-avond. Zitting van Woensdag 18 Februari 1931, - v des an. 8 uur. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente opnieuw bijeen ter voortzetting van de behandeling van de steunverleening aan werkloozen. Nadat de Raad tevoren een „besloten zitting*' van ongeveer drie kwar tier had, opende de VOORZITTER, wethou der DONKER (rJk.) te kwart voor negen de vergadering. Afwezig wegens verhindering: Mevrouw RieszNoothoven van Goor. De VOORZITTER deelt mede van mevr. Gaarlandt bericht te hebben ontvangen, dat de gezondheidstoestand van den burgemees ter vooruitgaande is, en dat hy vermoede lijk in den loop van de volgende week het ziekenhuis zal mogen verlaten. Van hervat ting zyner werkzaamheden zal echter voor- loopig geen sprake kunnen zyn. Spr. deelt voorts mede, dat van den Chr. Bestuurdersbond een schryven is ingeko men, waarin wordt gezegd dat de door den heer Kamphuizen over de verzending, van het adres van den Chr. Bestuurdersbond in zake de steunregeling in den Raad gedane mededeelingen onjuist zyn (zie Goudsche Crt. van gisteravond). De heer KAMPHUIZEN (c.h.) zegt blijk baar niet geheel en al juist te zyn ingelicht. Spr. neemt dan ook zyn woorden terug. Wethouder VAN STAAL (s.d.): Bravo! (Van de zyde der sociaal-democraten wordt geroepen: Je moet je heele rede te rugnemen!) Ingebruikneming nieuwe brug Haven. Met algemeen stemmen wordt besloten aan de nieuwe brug den naam St. J a n s- brug te geven, een naam die herinnert aan de voormalige St. Jansbrug, die tot 1662 tegenover de Molenwerf over de Haven lag. De nieuwe brug zal op Donderdag 19 Febr. voor het publiek worden opengesteld. Wethouder VAN STAAL (s.d.) deelt me de, dat de brug biet officieel in gebruik zal worden gesteld; spr. uit echter een woord van waardeering aan het adres van den aannemer Mooten voor zyn werk. Spr. dankt den betrokken opzichter, den heer Joosten, die 't aesthetisch gedeelte van de brug heeft verzorgd, en het straatpersoneel, inzonder heid den opzichter de Korte, dat in de laat ste dagen onder hoogspanning heeft ge werkt. Ook den directeur Bakker brengt spr. dank. De heer VERKERK (a.r.) stelt er pry's op den ontwerper van de brug zyn compli ment te maken voor de architectuur van de brug, die z. i. bijzonder geslaagd is. De VOORZITTER voegt hieraan toe een woord van dank aan Ir. Nugteren, die een groot aandeel in dit werk heeft gehad. Schadevergoeding wegens huurovereen komst. Goedgekeurd werd een voorstel tot het geven van een schadevergoeding van 1500 aan den heer N. van Eyk te Bodegraven. Dit voorstel houdt verband met den ver koop van landerijen aan het R. K. Kerkbe stuur der St. Jcreph-parochie op 17 Nov. 1980, welke landerijen tot 1 Nov. 1932 waren verhuurd aan den héér Van Eyk. Tegen bo vengenoemde schadevergoeding, waarvan het R. K. Kerkbestuur 500.voor z(jn rekening neemt, is de heer Van Eyk berekl met ingang van 1 Maart 1931 van zijn aan spraken af te zien. Steunverleening san werkloozen. Daarna wordt de behandeling der steun verleening aan werkloozen voortgezet. De heer MIDDELWEERD (r.k.) zegt het te wagen den hoon van zyn tegenstanders in 't eerstvolgend nummer van „Van Huis tot Huis" te trotseeren en, al is hjj niet „glad", nog t' een en ander te zeggen. De S. D. A. P., zoo iheent spr., heeft weer eens getoond aan zelfoverschatting te lijden. Het resultaat der volksopvoeding van de S. D. A. P. blykt echter wel uit de wyze van .rea- geeren der publieke tribune. Spr. staat geen politiek voor vat arglist en slinksche stre ken, maar een van eerlijkheid en rechtscha penheid. De geesel der werkeloosheid is allerminst geschikt om te dienen voor party - propaganda. Men zal echter doorgaan met de werkloozen wyst te maken, dat een re geling als de S. D- A. P. thans vraagt, door te voeren is. De pandelingen van de fractie zyn echter èl te doorzichtig, 't Is zuivere communistenvreés van de s.-d. raadsfractie, die hen deze eisChen doet stellen. De S. D. A. P. 'Stelt zich op den voorgrond als de r.k. wethouders iets doen. Ook spr. bejammert het, dat aan menig verlangen nog niet is tegemoetgekomen; echter is ge bleken, dat wethouder Van Staal te veel beweert, als hy zegt dat de Katholieken niets voor de werkloozen zouden doen. Spr. is er diep van overtuigd, dat wy 's Ryks steun niet kunnen missen. Gouda staat zóó rooskleurig aangeschreven bij den Minister, dat wy de maximumuitkeering van 75 r/ zullen ontvangen. Dat zegt veel! Spr. vraagt wethouder Van Staal of wy dan heelemaal ia het moeras moeten en of de wethouder van financiën in 't geheel geen verantwoordelijkheidsgevoel meer heeft. Spr. verheugt er zich over, dat in de steunregeling voor gezinnen met meer dan zes personen verbetering is gekomen. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) herinnert aan een nieuwe richting in de staathuis houdkunde, waarin de verhouding tusschen overheid en maatschappij opnieuw geregeld wordt: de nieuwe scholastiek van Kardinaal Mercier, voortgekomen uit De heer VAN VLIET (s.d.),; Uit socia- listenvr.ees! De heer Dr. HOFFMAN (r.k.): uit de oude scholastiek van Thomas van Aquino. Spr. weidt hierover uit. Twee verplichtin gen zyn aan den mensch opgelegd. De eer ste is van bovennatuurlyken aard en be treft de zorg voor de ziel van den mensch, de tweede is dat men er zorg voor draagt om ook aan de dagelyksche behoeften van den mensch tegemoet te komen, opdat het eerste doel kan worden bereikt. (Interruptie: de maag!) De VOORZITTER merkt op, dat het werkloozenvraagstuk aan de orde is. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) wyst er op dat de overheid ervoor moet zorgdragen, dat er een zekere mate van welstand heerscht. Spr. herinnert aan het werk van Thomas van Aquino „De regimine princi- pum". De staat moet trachten hen die ge brek lijden, te steunen. Deze leer wordt aan alle christelijke hoogescholen en seminaria verkondigd. Spr. zal dan ook van harte me dewerken aan een steunregeling, echter zijn er verschillen over het: hoever kunnen we gaan. Het spijt spr. echter, dat wij niet meer gedaan kunnen krijgen van de regee ring. De heer POLMAN (s.d.) maakt enkele opmerkingen inzake de huidige regelingen, die hem allerminst bevallen, o.a. behandelt spr. de steunverleening aan kostgangers, het feit dat vrouwen geen steun kunnen krij gen en dat ook zy, die na 1 Jan. 1981 ge huwd zyn geen steun meer zullen trekken. De heer POLET (aj.) begint met hulde te brengen aan den heer Heerkens voor zyn helder en zakelijk betoog. De heer Heer kens heeft echter niet, zooals wethouder Van Staal in „Van Huis tot Huis" heeft be weerd, ook namens de a.r. fractie gespro ken. De bedoeling van de soc.-dem. voor stellen is, meent spr., den communisten den wind uit de zeilen te nemen. Spr. protes teert ertegen, dat men het voorstelt alsof zy, die het met deze voorstellen niet ééns zyn, niets gevoelen voor de ellende der werkloozen. Men doet ook beter niet te wij zen op wat in het buitenland voor de werk loozen wordt gedaan, want de aan de socia listen geestverwante Engelsche Minister van Financiën voert thans een bezuinigings- politiek en heeft daarvoor ook een beroep gedaan op de medewerking der arbeiders. Scherpe critiek op wat onze regeering doet, acht spr. ook onjuist, daar de N. V. V.- secretaris Van der Wal de houding der re geering heeft goedgekeurd. Ook spr. is ech ter van meening, dat er wellicht nog 't een en ander te verbeteren zou zyn. By spr.'s fractie was inderdaad weinig belangstelling voor de S. D. A. P.-voorstel- len. De S. D. A. P. bezit in Gouda een tame lijk verantwoordelijke positie en wanneer dan een dergelijk adres van den G. B. B. binnenkomt, had spr. graag wat meer van dat verantwoordelijkheidsgevoel gezien. Wanneer de crisis nog grooter afmetingen zou aannemen (Dr. Zimmermann heeft im mers gezegd, dat het diepste punt van de depressie nog niet is bereikt), waar is dan de grens voor de S. D. A. P. In Aug. 1930 heeft wethouder Van Staal gezegd, dat er 1% ton tekort was op de begrooting. Wan neer de werkloozenvoorstellen der S. D. Ai P. worden aangenomen, zou dit nog eens 1% ton kosten. Spr. vraagt of de wethouder niet in con flict komt met het in orde houden van de financiën. Spr. meent dat de wethouder van sociale zaken in dit opzicht beter zyn plicht vervult. Spr. vraagt, naar aanleiding van het adres der G. B. B., of er in andere plaatsen recht op beroep bestaat. Voorts vraagt Bpr. of men zou willen, dat alle toezicht op de on dersteuning vervalt. Spr. begrypt niet dat de G. B. B. hierop aanmerking maakt. Over pgnt 4 én 8 ;ron. het adres zegt spr. dat daarin vastgelegde opmerkingen hem over bodig voorkomen. Men zal toch niemand aanwyzen voor werk, waarvoor hy lichame lijk niet geschikt is. Dat een kostganger de helft van zyn vorig loon krygt, acht spr. billyk; aan verhooging hiervan wenscht spr. niet mee te werken. Spr. vraagt hoe 't staat met steunverleening voor vrouwe lijke werkloozen. Over 't niet verleenen van steun aan hen, die, werkloos zijnde, na 1 Jan 1931 huwen, merkt spr. op-dat het ook niet erg verstandig is van werkloozen om, ondanks den toestand waarin ze verkeeren, te huwen. Spr. zegt voorts dat de a.r. fractie op 1 standpunt staat, dat de eerste 5.ge zinsinkomsten buiten den aftrek moeten vallen. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) betreurt het dat de raad in een soort poli tieke debatingclub ontaardt, daar toch voor iedereen, die nog eenig verantwoordelijk heidsgevoel bezit, de zaak reeds beslist is. Spr. brengt hulde aan hen," die met zooveel kennis van zaken over dit onderwerp heb ben gesproken. Wenscht men deze voorstel len te bestrydén, dan moet men aantoonen, dat van den Minister een andere regeling te krygen is''en dat de Minister zou zwich ten voor de eischen van Gouda. Mevr. VAN DANTZIG (s.d.): Natuur lyk! De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) vervolgt, dat dan op de s.d. fractie de be wijslast ligt den wethouder Koemans in- gebreke te stellen. Anders moet men de consequentie trekken, dat de gemeente alle lasten zal moeten dragen. Het heeft spr. voorts getroffen, dat er thans zooveel werklooze bouwvakarbeiders zyn. Spr. stelt den wethouder van publieke werken in gebreke, dat hy niet heeft ge zorgd voor het in voldoende mate fyopwrijjp maken van den grond; de werkloosheid in dit bedrijf wordt immers uitsluitend veroor zaakt doordat er geen bouwgrond aanwezig is. Ook particuliere ondernemers hebben groote stukken grond ter beschikking, spr. vraagt waarom de wethouder niet voldoen de voor oplossing van de daarbij bestaande moeilijkheden heeft gezorgd. Wethouder VAN STAAL (s.d.) interrum peert: U weet van niets! De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) zegt zelf wel te zullen beoordeelen van wel ke zaken hij al of niet op de hoogte is. Daarvoor heeft hy den wethouder niet npo- dig. Spr. heeft met deze opmerking slechts willen doen uitkomen, dat als men den eenen wethouder in gebreke stelt, men stellig ook den anderen wethouder voor andere zaken aansprakelijk mag stellen wanneer hij in gebreke blyft. Wethouder SANDERS (s.d.) meent, dat wat hier door de sociaal-democraten wordt voorgesteld, door verschillende gemeenten zonder slag of stoot is aanvaard, 't Is spr. niet erg duidelijk dat men thans bij de soc.- democraten veronderstelt, dat zy om poli tiek gewin deze voorstellen doen, terwijl zij toch ook in andere plaatsen steeds voor ver betering hebben geijverd. De wethouder bespreekt daarna de wyze waarop de heer Kamphuizen over de werk- loozen-demonstratie heeft gesproken: de i».e»6Sr* n Pu opNeem Wybert. Tar be- •cherming der slijmvliezen Ier zuivering ven den adem. Zo* rookt U veilig en ungenu». raadsfractie der S. D. A. P., de A. J. (J. en honderd beroepswerkloozen. De heer Mr. DE WJTT WIJNEN (lib.): En gemeente-werklieden! (Geroep: Mag dat soms niet?) Jawel! Maar dat geeft te den ken! Wethouder SANDERS (s.d.) bestrijdt de bewering van den heer Kamphuizen, dat de optocht uit beroepswerkloozen bestond. Er waren tal van menschen onder, die er altyd prat op hebben gegaan met werken hun brood te verdienen, 't Is onjuist op hen eon smet te werpen, omdat er wellicht een en kele beroepswerklooze onder meeliep. Der gelijke typen heeft men in alle kringen. Spr. misprijst het in den heer Kamphuizen, dat hy aan 't eind van zyn rede Gods woord heeft misbruikt. Spr. gelooft ook dat het tyd wordt dat er een Wet op de Godslas tering komt. Spr. is van meening dat ledigheid demo raliseert en dat er daarom naar werk ge zicht zal moeten worden. Daarnaar moet gestreefd worden. De arbeiders moeten het besef krygen, dat wat zfo' 's Zaterdags krij gen, hun loon is, waarop zy recht hebben, waarvoor zy hebben gewerkt. Spr. heeft met bewondering gadegeslagen de pogingen van dén wethouder Koemans, die, half ziek zijnde, zyn uiterste best heeft gedaan om iets tot stand te brengen. Spr. verschilt echter met zyn collega van mee ning over de 'normen. Spr. bespreekt voorts het adres van den G. B. B.ï waarmee hy zich volkomen kan vereenigen. De G. B. B. vraagt den Raad slechts om te trachten den minister te bewegen wat actiever op te treden. Spr. onderstreept de bezwaren door den G. B. B. tegen de crisisregeling ontwikkeld. Deze geeft aan de menschen geen rechten. Spr. vindt vele onbillijkheden in deze rege ling: dat de vrouwen geen steun krijgen en dat de ongeorganiseerde meer steun zal kunen trekken dan de georganiseerde, uie voor de werkloozenverzekering zyn contri butie heeft betaald, enz. Aanleiding tot de voorstellen van de S. D. A. P. was de vernietiging van het be sluit om 85 uit te keeren. Toen heeft de S. D. A. P. gepoogd de normen te verhoo- gen om weer evenwicht te krygen. Spr. zegt voorts dat men niet moet mee- nen dat zyn fractie het standpunt- inneemt, dat men ongelimiteerd steun moet verlee nen. Men mag niet het perspectief openen, dat de werkloozen ongeveer evenveel steun kunnen krygen als zy anders kunnen ver dienen. Dat zou demoraliseerend werken. De werkloozen, zoo betoogde spr., mogen echter niet het slachtoffer worden van be lastingdruk. Spr. zegt ten slotte er voor te zyn dat de eerste 6.niet moeten wor den afgetrokken van het loon dat men in het gezin verdient. Spr. zegt de consequen ties van het voorstel der S. lD. A. P. të aan vaarden. De VOORZITTER vraagt daarop of nog een der andere wethouders iets wenscht te zeggen en geeft daarop het woord aan don wethouder Koemans ter verdediging van de steunregeling. Wethouder KOEMANS (r.k.) bespreekt daarna allereerst de wettelijke werkloos heidsverzekering. Verlenging van de kas- uitkeering is reeds voor verschillende be drijven toegestaan, andere zullen nog vol. gen. De heer Heerkens heeft in een uitstekend gedocumenteerd betoog het onhoudbare van de voorstellen der S. D. A. P. bewezen. Te recht wees de heer Heerkens op het fel per soonlijke karakter van de actie, die tegen de steunregeling van het college is gevoerd. Spr. wy'st op de onjuiste mededeelingen, die byv. door wethouder Van Staal Zaterdag middag in een werkloozenbyeenkomst zijn gedaan over de steunregeling in Eindhoven, die veel beter zou zyn dan in Gouda, wat, zooals spr. met cijfers aantoont, in flagran- ten strijd met de waarheid is. De uitkee- ringen zyn in Gouda hooger dan in Eindho ven. In Eindhoven kan een arbeider met een inkomen van 34.en 6 kinderen een maximale uitkeering van 21.krygen, in Gouda 22.50, terwijl de heer Van Staal meedeelde dat zij in Eindhoven 26.50, in Gouda 16.50 krijgen. Iemand met een in komen van 21.kan het in Eindhoven brengen tot 16.26, in Gouda tot 17.50. Iemand met 30.inkomen krijgt in Eind hoven 19.en kan in Gouda komen tot 21.-. De heer Maaskant heeft gezegd, dat er slechts weinige werkloozen van de crisis regeling zouden profiteeren. Verleden wetk is aan de crisiswerkloozen echter reeds uit gekeerd 836.46. Er waren toen ongeveer 30 werkloozen op crisissteun aangewezen. Er zullen er nog een 69-tal bijkomen, wat een meerdere uitgaaf van 650.zal vor deren. In totaal dus 1000.De heer Maaskant heeft gezegd: we moeten eerst een steunregeling van 13.vaststellen en daarna naar den Minister gaan. Dan zou de Minister wel gezwicht zijn. Spr. moet hem echter deze illusie ontnemen, spr. wijst op Dordrecht, waar men ook getracht heeft een gronduitkeering van 13.50 te krijgen, wat niet gelukt is. Mevr. van Dantzig heeft inlichtingen ge vraagd over de weigering van den huurtoe- slag op de kasuitkeering. Door een fout zijn wel huurtoeslagen uitgekeerd. Destijds is echter besloten dat zij, die een kasuitkee ring ontvangen, bijbetaald krygen wat zy meer zouden krijgen als zy steuntrekkers waren. Men zou een onbillijkheid scheppen als men de kastrekkers dan bovendien nog huurtoeslag zou geven. Spr. komt daarna tot de „beruchte" 65 7». De heer Heerkens heeft aangetoond, dat het voorstel der 6. D. A. P. om een ongelimi teerde uitkeering te geven, met voor ver wezenlijking vatbaar is. Zou men denken dat de Minister die schrijft niet in „Van Huis tot Huis", dat I» een man van ander gehalte een „ongeli miteerde limiet" zou aanvaarden? Alleen wethouder Sanders heeft zich hierover an ders uitgelaten. Spr. is niet voor een limiet van 65 spr. heeft dan ook bij den Minis ter aangedrongen op 75 en de Minister heeft de limiet dan ook voor Gouda, voor de eerste maal, voor gezinnen van meer dan 6 personen vastgesteld op 70 Is een goedkoop succes de.menschen voor te houden, dat men meer zou kunnen geven als de Katholieken maar wilden mee werken. Dat grieft spr. Wanneer men tyans smalend spreekt over de regeling van den Minister, dan wil spr. erkennen erkentelijk te zijn voor de verbeteringen die de Minis ter op spr.'s verzoek heeft aangebracht Wy moeten thans nemen wat wy krijgen kun nen, in de hoop, dat wy nog verschillende verbeteringen zullen kunnen krygen. Spr. behandelt daarna het adres van den G. B. B. Vrouwen vallen onder de gewone steunregeling; zy zyn echter niet in de crisisregeling opgenomen. Er zijn echter geen crisiswerklooze vrouwen. In heele groote gemeenten heeft men in derdaad gelegenheid voor beroep op een speciale commissie, dat is overal verschil lend geregeld; hier is beroep op het college van B. en W. mogelijk. Dat inwonende zoons geen uitkeering krygen, daarin is ^an den Minister geen verandering te krygen. Men behoeft niet bevreesd te zijn, dat men werk zal krygen waarvoor men niet geschikt is. Hierin is reeds voorzien in het reglement op de arbeidsbemiddeling; men behoeft niet elk werk en ook niet voor elk loon te aan vaarden. Dat de na 1 Jan. 1931 gehuwden er bui ten vallen, heeft zyn gegronde reden. Vroe ger trouwden ongehuwde, geen steuntrek kende werkloozen, alléén om steun te ont vangen. Er ktinnen zich echter bijzondere omstandigheden voordoen, die een uitzon dering scheppen. Door den Minister zijn thans 5 steunrege lingen goedgekeurd en gesubsidieerd, o.a. vaft Vlaardingen, Eindhoven, Dordrecht en Schiedam, welke regelingen niets beter zijn dan de Goudsche regeling, in vele opzichten zelfs minder. Gouda geeft een uitkeering, die aan den top staat wat de maximum uitkeering betreft, wat spr. met enkele voorbeelden demonstreert. Ook al is in Gou da de grondslag lager dan in enkele andere gemeenten, door kindertoeslag en huurtoe slag krygt men een hooger maximum. Is het geen schande, vraagt spr., wat men hier thans aan het volk wijs maakt. In Schiedam en Dordrecht hebben de soc.-dem. wethou ders deze regeling met graagte geaccep teerd. Met uitgebreid cijfermateriaal toont spr. aan dat Gouda, al is de gronduitkeering ook lager dan in sommige andere plaatsen, geen slecht figuur slaat wat de overige toeslagen en de totale uitkeering betreft. Al slaat men hier op de trom tegen het schandelijke in de Goudsche steunregeling, er is geen enkele aanleiding om de Goudsche werkloozen te suggereeren dat het Goudsche gemeentebe stuur zoo weinig voor hen doet. Gouda maakt zelfs in vele opzichten een gunstige uitzondering. Spr. wil aannemen, dat onbe kendheid met deze moeilijke en zeer inge wikkelde materie oorzaak is geweest van de hevige actie tegen deze steunregeling Gaat men echter op dezelfde wyze voort, dan moet spr. tot de conclusie komen, dat van volksmisleiding moet worden gespro ken. (Teekenen van instemming.) Als de wethouder VAN STAAL hierop wenscht te spreken, wordt hem door den VOORZITTER het woord geweigerd, omdat hij den wethouder in de gelegenheid heeft gesteld in eerste instantie te spreken vóór dat de jvethouder Koemans sprak. Wethouder VAN STAAL (s.d.) verzot zich tegen deze houding van den Voorzitter. Als de burgemeester presideerde is het zelfde meermalen voorgevallen; wethouder Donker heeft herhaaldelijk nadat spr. zjjn voorstellen had verdedigd, in eerste instan tie, het woord gevoerd. De VOORZITTER wenscht, in verband met het late uur, de besprekingen over dit onderwerp aan te houden en nog slechts enkele „hamerstukken" aan de orde te stel len. Hij stelt aan de orde punt 16. De heer MAASKANT (s.d.) wenseht den Voorzitter een vraag te stellen. De VOORZITTER laat deze vraag nie! toe, tenzij zy betrekking heeft op punt 16 der agenda. De heer MAASKANT (s.d.) deelt mede, dat spr.'s fractie haar houding tegenover deze handelwijze van den Voorzitter nader zal bepalen. De VOORZITTER verleent daarna het woord aan den wethouder Van Staal over punt 16. Voorstel tot verhuur van een genoteer de zijl achter de Doelestraat aan Mej. W. van Eyk en den heer W. van Oosten. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt eerst 't een en ander te moeten opmerken over de orde. De heer Koemans heeft dingen be weerd, die in volstrekten strijd met de waarheid zijn De VOORZITTER roept spr. tot de orde. Wethouder VAN STAAL (s.d.) wil zijn betoog voortzetten, waarop de VOORZli- TER hem het woord ontneemt en de zitting sluit, onder heftige beroering. Het was toen ongeveer middernacht. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Madrid Milaan Praag Op de Amaterdamsche beurs waren van de Ind. fondsen Philips goed van toon. Unie- levers zetten reeds hooger in en avanceer den tot in de nabijheid van 200 pet. Aku'a konden zich goed handhaven evenals de A ceouatiekaandeelen Tabakken waren veronachtzaamd en koers, variaties van beteekenis kwamen niet voor. Oliewaarden trokken weinig attentie. Mijnwa&rden bewogen zich geheel op den achtergrond. ST&DI 18 Febr. 19 Febr. Officieel. 12.10) 12.10) 59.24 59.23) 9.77 9.77 34.72 34.74 48.10 48.09 35.00) 35.02) 66.65 66.66 66.72) 66.72) 66 67) 66.67) 2.49) 2.49) Niet officieel, 25.25 25.57) 13.06) 13.04) 7.40 7.37 Beuraoverzicht. GOUDA, 19 Februari 1931. Provinciale Statenverkiezing. De Burgemeester van Gouda heeft ter openbare kennis gebracht, dat op Dinsdag 10 Maart aanstaande, zal plaats hebben de candidaatatelling vóór de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, b(j dén Voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring, ter secretarie der gemeente Gouda worden ingeleverd, lysten van can- didaten als bedoeld in artikel 35 der Kies wet. Formulieren, voor de lysten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging, zyn ter secretarie dezer gemeente kosteloos ver krijgbaar tot en met den dag der candi- daatstelling. De Gemeentebegrooting 1931 gereed. De Begrooting der Inkomsten en Uit gaven van de Gemeente Gouda, voor den dienst 1931, waartoe ook behooren de be grootingen van de verschillende bedrijven, is heden in druk verschenen. Ze sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst van 2.758.402.66 (vo rig jaar 2.651.234.49). De kapitaaldienst geeft aan inkomsten aan f 1.352.393.37 (vo rig jaar 1.267.811.62), aan uitgaven 1.226.653.40 (vorig jaar 1.240.149.02). Wy komen hierop nader terug. Kélie Rimathé. A.s. Dinsdag 24 Februari geeft de zange res Rélie Rimathé een concert voor de leden van de Afd. Gouda der Rotterdamsche Volksuniversiteit. Dit zal dan 't eerste en eenige solistenconcert zyn, dat Gouda dezen winter te hooren krijgt. Zonder twijfel zul len allen, die rin onze stad iets voelen voor muziek, van deze eenige gelegenheid willen gebruik maken. Temeer, waar uit de verschillende critieken uit de groote bladen blijkt, welk een groot kunstenares Mevr. Rimathé reeds is. Het Handelsblad schrijft o.a.: „De zan geres, Relie Rimathé heeft dat merkwaar dige, veelzijdige en zeldzame complex van eigenschappen, dat tot groote dingen in staat stelt: prachtig materiaal, een zoo goed als gave techniek, een zeer uitgebreide lite ratuurkennis, een sterk intellect, een warm en ryk gevarieerd temperament." Wie weet, welke hooge eischen de recen sent van het Handelsblad aan solisten stelt, beseft, dat zulk een getuigenis alleen aan een zeldzaam begaafde zangeres gegeven wordt. Het gesprekkentarief bij de Telefoon. De directeur van het poetkantoor alhier maakt bekend, dat het nieuwe abonneanente- bedrag (hoofdsom f 36.— per jaar) voor de telefoonaansluitingen en de betaling per Locaal gesprek in het locale telefoonnet Gou da op 1 Maart as. in werking treden. Vierde Nutsavond. »i Ghineesehe avond. Gisteravond trad in den Nieuwen Schouw burg voor het departement „Gouda" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op de heer G. Pilger van Amsterdam. In een korte geschiedkundige inleiding schetste spreker het ontstaan van het groote Chineeache rijk, dat meer inwoners telt dan geheel Europa. Het is een samenvoeging van heterogene bastanddeelende Chinee- zen maken er een betrekkelijk klein deel van uit. Hij vertelde ons van den bouw van den grooten Chineeschen muur van 2405 K.M long, hoe die muur was samengesteld, hoe lang er over wa3 gewerkt en dat hij was gebouwd om het rijk tegen invallen van woeste vijanden te beschermen. Hij zou zijn hoorders niet bezighouden met te praten over den overgang in 1912 van Keizerrijk naar Republiek, ook niet ovter den burger oorlog, die Voortdurend gevoed wordt door de naijver van heerechzuchtige generaals, ook niet over dé vreeselijke toestanden, die ten gevolge daarvan heerschen, maar hij zou spreken over ceremonie en gebruiken bij de Chineezen. Aan de hand van een prachtige Berie licht beelden, vertelde hij op een aangename, vlotte wijze van de voornaamste gebruiken bij verloving en huwelijk, bij overlijdlen en begrafenis. Hij introduceerde het publiek bij een Ohineesche familie en liet een kijkje nemen in het echte Chineesche familieleven. Hij wees er op, dat na de revolutie de staart, die niet een sieraad voor den Chi nees, maar een bewijs Van onderworpen heid, hem door overheerschecs opgelegd, ie, dadelijk weid afgeschaft. Het Chineeeohe restaurant werd niet ver geten. Wat hij van het Ohineesche middag maal vertelde, zal stellig bij niemand van zijn gehoor de lust opgewekt hebben, eens mee aan te zitten! Het zou geen avond over China geweest zijn, wanneer hij niet gesproken had over opium en opiumschuivers*» Hij vertoonde een opiumkit en eenige typische opium- sohuivOTs. Heit Chineesche theater gaf ons geen hoo- gen dunk van de Chineesche kunst, wel van de groote verbeeldingskracht der Chineezen. Na de pauze gaf spreker eenige staaltjes van Ohineesche dichtkunst ten beste. Hij was daarbij gekleed in Chineeech costuum. Die Chineezen hebben in hun muziek maar 5 tonen en geheel andere intervallen dan wij. De Chineesche liedjes, die we door mid del van een gramofoon te hooren kregen, honden we wel interessant, maar niet schoon vinden. Ten slotte gaf de heer Pilger een Chinee sche één_acter„ die bijzonder in de smaak van zijn gehoor viel. Hij vertolkte daarbij verschillende daarin voorkomende Ohinee sche typen op verdienstelijke wijze. Het was een aardige avond! Jammer dat de temperatuur in de saai *en groot deel van den avond veel te en daardoor onaangenaam was. De radla- toren begonnen pas tegen het eind van dan avond flink warmte uit te stralen. Examen costamtère. Voor costumière zijn geslaagd de dames M. van Willigen, M. Muis en C. V. d. Meer, allen opgeleid door het Ensaid-instRuut al hier. De grond aan d* Constantqn Huygenskade bestemd voor ILK. Kerk. Bij de voorbereiding van de openbare ver pachting van landerijen in December van het vorig jaar bleek, dat de grond aan de Constantijn Huygenskade, verkocht aan het R.-K. Kerkbestuur der St, Joseph Parochie tot 1 November 1932 verhuurd was aan den lieer N. van Eijk te Bodegraven. Aangezien het kerkbestuur gaarne spoe dig over dien gekochton grond wexiaahte te beschikken, zijn B. en W. met den heer Van Eijk in overleg getredenwelk overleg leid de tot het sluiten van een overeenkomst, waarbij hem een schadevergoeding Van f 1500 werd toegezegd, terwijl deze huurder zijnerzijds met ingang van 1 Maart 1931 afstand van de aanspraken uit de huurover eenkomst voor hiem voortvloeiende, heeft gedaan Het kwam B. en W. gewenscht voor, zoo wel mat het oog op bestrijding der werk loosheid, als in verband met het feit, dat het kerkbestuur om meerdere redenen den bouw wenscht te bespoedigen, dat de door hen gesloten voorloopige overeenkomst sanctie verkrijgt. De Gemeenteraad heeft deze gisteravond verleend. Het kerkbestuur heeft zich bereid ver klaard een gedeelte der schadevergoeding n.l. een bedrag van f 500 voor zijn rekening te nemen. De Sint Jansbrug. De nieuwe vast brug over de Haven, die reeds «enigen tijd is voltooid en opgeleverd, ös voor het verkeer opengesteld. De Gemeen teraad heeft gisteravond, overeenkomstig het voorstel van B. en W., de brug officieel Sint Jansbrug gedoopt. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Officieele ingebruikstelling van het eigen gebouw. Op Woensdag 25 Februari a.s., te half drie des namiddags, zal het eigen gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken, Crabethstraat 3, officieel in gebruik worden gesteld. De kantoren zullen op dien middag voor het publiek gesloten zyn. De liliputters weer in de Schouwburg-bioscoop. De liliputters die Vrijdag in de Schouw burg-bioscoop zullen optreden, komen mor gen met den trein die te 12.40 van Rotter dam hier aankomt. De Directie van de Schouwburg-bioscoop verzoekt beleefd, de liliputters op de straat niet lastig te vallen. Kantongerecht. Uitspraken van het. Kantongerecht te Gouda d.d. 18 Februari 1931. Wegens schoolverzuim: F. G. te Nieuwer- kerk a. d. IJssel 15 trilbs. 3 d. h.; P. v. L. te Gouda, schuldig zonder toepassing van straf; J. J. M. te Gouda 2 subs. 1 d. h.; D. v. d. K. te Gouda, schuldig zonder toe passing van straf; J. B. J. te Gouda 2 subs. ld. j J Wegens rijwiel rijden zonder bel, art. 58 Motor- en Rijwielregl.r B. F. B. te Gouda 2 subs. 1 d.; N. M. te Gouda 3 subfi. 1 d. Wegens overtreding van art. II Motor en Rijwielreglement (met auto op een ver boden weg tijden)J. V. te Gouda 3 subs. 1 d.; C. de B. te Gouda 3 subs. 1 d. Wegens openbare dronkenschap: Chr. E. te Gouda 3 subs. 1 d. Wegens veiligheid van het verkeer in ge vaar brengen: H. H., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, vrijspraak. Wegens te Moordrecht zonder vergun ning van B. en W. met waren venten: L. D. te Rotterdam 0.50 stfbs. 1 d. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 14 Febr.: Daniel Hendrik, z. v. D. H. Hortensius en L. van Leeuwen, J. Philipsweg 10. 16 Febr.: Marie, d. v. G. van Dolder en E. van Leeuwen, Kleiweg 86. 17 Febr.: Martina, d. v. J. van der Star en A. H. Vergoed, Karnemelksloot 29. 18 Febr.: Leendert, z. v. J. A. de Jong en C. de Bruin, Vorstmanstraat 52. OVERLEDEN: 16 Febr.: Tom Gerardua van Rhijn, 2 w. Johanna Geertruida Ma ria van der Wolf, 4 d. 17 Fehr.: Adrianus van Triet, 78 j. 18 Febr. Adriana Jo hanna Nederberg, 1 j. Agenda. 19 Febr., 9 uur. Soc. „De Réunie". Jaarl. Alg. Verg. Goudsche Ver. van Gezond heidskolonies. 19 Febr. 8* u. Café Central, Zeugstraat. Ledenverg. afd. Gouda Ned. Reisvereen, 20 Febr. 8 uur. Soc. de Réunie. Bijeen komst Nat. Genootschap. Spreker Prof. Dr. J. Waterink. 21 Febr., 8 uur. Zaal Kunstmin, Soc. „Ons Genoegen". Feestavond Goudsche H. B. S. Vereeniging. 24 Febr., 814 u. Soc. de Réunie. Volksuni versiteit. Liedérenarond Mevrouw Rélie Rimathé. 25 Febr., 2% u. njn. Officieele ingebruik stelling van het eigen gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken. UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Dinsdagavond had in het café vaft den heer P. Berkouwer alhier een lezing plaats met lichtbeelden, welke werd gehouden door den heer P. J. Schenk, chef van de afdee- ling land- en tuinbouw der N.V. Utrecht- sche Asphaltfabriek en wel over bestrij ding van vruchtboom parasieten in den win ter. Door verschillende lichtbeelden werd duidelijk aangetoond hoe de parasieten hun werk van vernielzucht volbrengen en te vens werd medegedeeld hoe door bespuiting deze vernieling wordt verhinderd. Het was •en leerzame avond. Woensdagavond had in het café van den heer D. de Bru(jn alhier de laatste Nuts avond plaats van het Departement Berken- woude voor dit seizoen. Deze avond werd geheel gevuld door eigen krachten. Door verschillende dames en heeren werden too- neelstukjes en voordrachten gegeven, welke zeer in den smaak van het publiek vielen. BODEGRAVEN. Een fokkersdag te Bodegraven roor de Zuid-Hollandsche pluimveehouders Vele fokkers en pluimveehouders zullen zich lierinneren, hoe eenige jaren geleden door de A.N.P.V. in enkele plaatsen van ons laud fokkersdagen werden gehouden, waarbij als inleider de heer Holsteyn op trad, die mat zijn rijke ervaring en prettige behandelingen der stof het meest heeft bijge dragen, tot het welslagen daarvan. Deze da* gen vielen zoo in den sm aak van het pluim- veehoudend publiek, dat een wederinstel ling daarvan na verloop van tijd te verwach ten was. Op de laatste alg. vergadering werd hiertoe dan ook besloten. Wat beoogen. deze fokkersdagen? Zij be doelen in een bepaald centrum alia pluim- veefokkers en pluimveehouders samen te brengen om hun practische ervaringen uit te wisselen en vragen te stellen, J4e dan door den inleider of een der aanwezigen be antwoord worden. Ofschoon er een korte in- leiding gehouden wordt, waarbij een bef paald onderwerp wordt gesproken, ia «r geen iprake van, dat de bedoeling is een lezing: ta houden. Het kenmerkend karakter der fokkersdagen is, dat liier de praotijkmen- sohen aan het woord komen om van elkaar te leeren en practische kennis op te doen. We mogen zonder voorbehoud zeggen, dat de destijds gehouden dagen een succes zijn geweest, waarvan velen hebben geprofiteerd. Daarbij komt, dat iedere pluimveehouder welkom is. dus evengoed niet-ledem als leden. Deze fokkersdag zal gehouden wordien op Dinsdag 24 Februari a.s. 's morgens om 11 uur in hotel van Hauften te Bodegraven. Hier zullen spreken mevrouw van Bork de heer van Asperen Vervenue, rijks- pluiniveeteeltoomsulent, mevrouw van Bork oVer: De eerste voeding der kuikens", en de heer van Asperen V ervenne over het onder werp- „Hoe 'houdt men met voordeel kip pen." Pluimveehouders uit Zuid-Holland ver zuimt niet dezen dag vrij te houden om te genwoordig te zijn. Ge zult er geen spijt van hebben. GOUDERAK. Bij de gisteren gehouden 10-jarige stem ming voor Kiescollege of Kerkeraad ia met algemeene stemmen uitgemaakt, dat het be- roepingswerk de eerste 10 jaar in handen blijft van den Kerkerraad. HAASTRECHT. Dr. A. Landstra, Ned. Herv. predikant te dezer plaatse, heeft het voornemen om in verband met zijn vertrek naar Middelburg, in den middagdienst van 1 Maart a.s. af scheid van zijn gemeente te nemen. Op verzoek heeft het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland aan dr. A. Landstra al hier met ingang van 1 Maart 1931 eervol ontslag verleend met toekenning van de rechten van emeritus. STOLWIJK. Dinsdagavond had /in de bovenzaal van café „Harmonie" de algemeene ledeoverga- dering plaats der afdeeling Stolwijk van de Z.-Holl. vereeniging Het Groen© Kruis. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Hierna volgden eenige medetdeelingem De voorzitter besprak het jubileum van Dr. Beukenkamp, die zeer veel voor hot Groene Kruiis in het algemeen heeft gedaan alsmede voor den thans in werking zijnde schoolartsen dieaist. Ingekomen is een schrijven der -afd. Ber- kenwoude waarin dank wordt gebracht voor de prettige aamenwerking. Besproken werd nog een te houden moe- dercureus. De datum van aanvang kan door het bestuur niet wonden vastgesteld doordat Zuspt Hatting, welke met deze cursussen is belast, nog al veel bezet is. Een schrijven is ingekomen dat deze cur sus vermoedelijk 6 Juli a.s. kan aanvangen. Aangezien het bestuur heeft gemeend dat deze datum die meest ongunstige is, zal ge- tracht worden deze cursus later te doen aan. vangen. Hierna kreeg d© secretaris het woord voor zijn jaarverslag. Door de wijkzuster waren in 1930 afgelegd 2552 bezoeken waarvan 272 voor T.B.C.-be strijding zijnde gemiddeld 46 bezoeken per week. Hierna volgde het financieel verslag De inkomsten in totaal bedroegen ƒ3627.39 de uitgaven f 3492.60, alzoo een saldo van f 134.79. Het verslag van de commissie voor het magazijn was. dat de goederen in den bes ten staat verkeerden; 214 malen waren go©- deren gebruikt in 1930 tegen 204 stuks 1929. De waarde der in voorraad zijnde goe deren wondt geschat op f 1768.87. De begrooting voor 1931 werd vastgesteld met f 2190— aan inkomsten en f 3144.- oan uitgaven. De aftredende bestuursleden n.m. mevr. v Dokkum en de heeren Jac Verdoold en Jac Bol werden alle herkozen, met resp. 58, 61, 60 stemmen. Een paar lighallen werden staande de ver gadering bij opbod en afslag verkocht waar. van kooper werd d© heer Ja-c. Verdoold voor f 62.50. Bij de rondvraag vroeg de heer v. Eyl het woord en beBprak de wenschelijkheid van een onderlinge vereeniging voor ziekenhuis- verpleging. De voorzitter deelde mede. dat een en an der reeds onder de oog en ils gezienwerd bestolen pogingen hiertoe in het werk stellen. Maandagavond was vanwege de Vrijz. Dein. Bond een vergadering uitgeschreven waarin al8 spreker zou optreden den heer J. Kortland te Schoonhoven. Er waren slechts 4 personen aanwezig. Aanvaring op de Lek bij Slikkerveer. Ean boot van da Readarij de Lak in botatng mat een vrachtboot. Baida gezonken. Alle pateagiere garad. Hedenmorgen omstreeks half acht is tijdens de hevige mist de passu- gierstooot de Lek II, van de Reederjj op de Lek, bij het afvaren van den steiger, juist toen de boot de riv.er wilde oversteken, door de vrachtboot Stad Tiel van de Reederjj Van der Scluiyt te Rotterdam, aangevaren. De „Stad Tiel" trof de Lekboot iu den voorsteven, met zulk een kracht dat beide booten binnen enkele minu ten zonken. Zij konden in elkaar ge haakt in de buurt van de scheepswerf „De Maas" aan den grond worden gezet. Op de Lekboot bevonden zich een groot aantal passagiers, vooral veel schoolkinderen, die op weg waren naar Rotterdam. Dank zy het feit dat de vrachtboot „De Koophandel" zich in de onmid- deilijke nabyheid van de plaats* van aanvaring bevond, konden alien, die zich aan boord van de Lekboot bevon den, door „De Koophandel" worden overgenomen en worden gered. Een paard en eenige varkeus kou den niet van boord worden gehaald en verdronken.- marktberichten. Veemarkt Gouda. 19 Febr. - Aangevoerd in totaal 2769 st., waarvan 375 aluelïtvarkeüs. Vette van f 0.2U —0 21 per poaid levend met 3 J?ct. korting. Londe.un.he v«n f 0.16-0.17 1>. p. te». a pet. korting. Zoute»» vao f 0.19-0.20 p. It- lev. met 2 pet. kmb«g. v, 784 magere varKena prijzen van per stuk. 1186 biggen pr. van f 7-9 p. at. 7 rundereu pr van f 300-350 p. st. 414 nuch tere kalveren pr. van f 7—11 p. at. 1 «chaap geen not. 2 bokken en geiten pr. van f 2—6 per stuk. Handel matig. Kaaamarkt Gouda. 19 Febr. 75 partijen kaas. Prijzen la kw. ui.^r.m. van f 3842, 2e kub ni. x.yi. van f 35—37. Handel matig. 874 ponden boter. Goeboter van f 0.85- 0.95 pet pond. Weiboter vftft f 0.75-0.86 per pond. Handel vlug. 251 partijen eieren. Kipeieren van f 5—6 per 100 stuks. Eendeieren van f 5.40-6.00 per 100 atuka. Handel matig. Coop. Zuid-Hollandacbe Eierveiling (C. Z. H. E.) te Gouda. 19 Febr. Prijzen 56—58 K.G. f 5.30— 6.40, 5860 K.G. f 5.40^580» 60-62 K.G. f S.80—6.00, 62—64 K.G. f 5 90-6.30, bruine 60-66 K.G. f 6.40—6.30; kleine f 5.10-6.30, alles per 100 stuks. Aanvoer 700 eendeieren. Prijzen f 5.20 per 100 stuks. Graanmarkt Gouda. 19 Febr, Granen: Tarwe f 7.25-0.50, Rogge f 4—4.60, Gerst f 6—7, Haver f 5.50— 6.50, Erwten f 9—13, Bruine boon en f 9.0O— 11.25, per 100 K.OK DRAADLOOZE DIENST. Zware sneeuwval in België. BRUSSEL, 19 Febr. Den geheelen dag heeft liet in België zwaar gesneeuwd. Op veracheideme plaatsen werd het verkeer ge stremd Te Brussel braken vierscheidene stroomdraden van de tram door den sneeuwlaat. Louis Wolheim. t Bekend als Katczinsky ia „lm Westen nichts Neues". NEW-YORK, 19 Febr. Naar uit Holly wood gemeld wordt is de bekende filmacteur Louis Wilhedm overleden. Het overlijdensbericht van dezen film speler zal voor velen 'n onverwachte tijding zijn. Juist in idea© dagen, nu zijn. creatie als Katezinsky in „lm Westen niohta Neuee" bijna in iedere groote stad te bewonderen valt. Doch reeds vroeger had Wolheim naam gemaakt en was zijn veradhijning op het doek, met zijn platgeslagen neus en ruw gezicht geen onbekende figuur. Slachtoffers van lawines. CON8TANTINOPEL, 19 Febr. Tengevolge van den sneeuwval in het gebergte van oos telijk Turkije werden 7 personen ouder een lawine bedolven en levend begravéh. Bo vendien werden in de nabijheid van Malatia 10 personen vermist. De groote automobieltentoonatelling te Berlijn geopend. BERLIJN, 19 Febr. Hedenmorgen werd in de groote tentoonKtellingshg^en aan den Kaiserdiam de groote Int. automobiel ten toonstelling geopend. Groote Paaacfetentoonsteiifaif. BREDA, 19 Febr. Naar wij vernemen zal op 23 Maart aa. t© Breda wederom een groote Paasehteutoanatelling worden gehou den. radio-telegrafisch weerbericht 19 Februari. Verwachting- Zwakke tot matige, veran derlijke wind, later waarschijnlijk uR weste lijke richtingen, nevelig tot gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Hedenmorgen te 9.50 is geseind aan alle posten Attentiesein neer.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2